İçeriğe atla

Filistin milliyetçiliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Filistin milliyetçiliği, Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkı ve Filistin üzerindeki egemenliği için ulusal hareketidir.[1] Başlangıçta Siyonizm'e karşı kurulan Filistin milliyetçiliği daha sonra uluslararasılaşmış ve kendini diğer ideolojilere bağlamıştır.[2] Böylece Filistin topraklarının İsrail tarafından tarihi işgalini[3] ve Mısır'ın Gazze Şeridi ve Ürdün'ün Batı Şeria üzerindeki hakimiyeti üzerindeki yerli olmayan Arap işgalini reddetmiştir.

Filistinli kadınlar tarafından İngiliz Mandası'na karşı 1930'da Kudüs'te bir protesto. Tabelada "Mandanın kaldırılmasına kadar diyalog yok, müzakere yok" yazıyor.
Arap İsyanı'nın bayrağı, Arap milliyetçiliğinin önemli bir sembolüdür. Tasarımı ve renkleri Arap ülkelerinin bayraklarının çoğunun temelini oluşturur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ de Waart, 1994, p. 223. Referencing Article 9 of The Palestinian National Charter of 1968. The Avalon Project has a copy here
  2. ^ Joffe, Alex. "Palestinians and Internationalization: Means and Ends." 15 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Begin–Sadat Center for Strategic Studies. 26 November 2017. 28 November 2017.
  3. ^ "No UN Vote Can Deny the Palestinian People Their Right to Self Determination". The Huffington Post UK. 2 Ocak 2015. 3 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2020.