François-Noël Babeuf

Vikipedi, özgür ansiklopedi
François-Noël Babeuf
François-Noël Babeuf
Doğum23 Kasım 1760(1760-11-23)
Saint-Quentin, Fransa
Ölüm27 Mayıs 1797 (36 yaşında)
Vendôme, Fransa
Takma adGracchus Babeuf
MeslekYazar
MilliyetFransız Fransa
TürPolitik
Edebî akımBabeufizm

François-Noël Babeuf (d. 23 Kasım 1760, Saint-Quentin, Fransa – ö. 27 Mayıs 1797, Vendôme, Fransa) Fransız yazar ve düşünür.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız Devrimi'nin önderlerinden olan Babeuf, politik bir kimliğe sahipti. Bir dönem gazetecilikle uğraşan Babeuf, yayınladığı gazeteyle ajitasyon ve propaganda yapıp insanları etkilemeye ve kışkırtmaya çalışmış, uyguladığı stratejik taktiklerle sol kanata [1] örnek olmuş ve harekete geçmelerine hasıl olmuştur. 18. yüzyılda yaşamış olmasına rağmen düşünceleri yakın arkadaşı tarafından kaleme alınmış ve 19. yüzyılın başlarında yayınlanıp derin bir etki bırakmıştır. Önerdiği tarım reformları beraberinde ona Gracchus Babeuf takma adını kazandırmıştır.[2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransa'da taşrada kadastro memurluğu ve toprak komisyon üyeliği yapıp vergi [3] hukukuna hakim olan Babeuf, çalıştığı sürede geniş bir vergi reformu tasarısını oluşturmuştur. Söz konusu tasarıyı dönemin Fransız hükûmetine sunmak için, başkent, Paris'e giden Babeuf istediğini elde edememiştir. Bunun üstüne Babeuf, tasarıyı daha da geliştirip 1790 yılında Le Cadastre perpetuel (Sürekli Kadastro) adlı broşür ile yayınlamaya başlamıştır. İstediğini yeniden elde edemeyen Babeuf, taşraya geri dönmüş ve meslek hayatına devam etmiştir. Bu süre zarfında, Babeuf sahtekâr olmakla suçlanmış ve akabinde hapse mahkûm edilmiştir, ancak çok geçmeden bunun iftira olduğu anlaşılmıştır. Babeuf, serbest kaldıktan sonra başkent Paris'e yeniden yerleşmiştir. Paris'e yeniden yerleşen Babeuf, devrimci kimliğini ortaya koymaya başlamış ve Le Tribun du peuple (Halkın Sesi) adlı gazetesini yayınlamıştır. Babeuf'un yayınladığı gazetinin, komünizmle alakalı ilk bildiri olduğu bazı çevreler tarafından kabul edilir.

Eşitler Cumhuriyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Babeuf, Fransız Devrimi ile birlikte, dönemin Fransa'sında benimsenmeye başlanmış olan Directoire rejimini devirip yerine Eşitler Cumhuriyeti adında bir düzeni kurmak istemiştir. Bunu gerçekleştirebilmek için de iki arkadaşıyla birlikte [4] Eşitlerin Ayaklanması diye anılan bir örgütü kurmuştur. Kurulan örgüt, aşırı devrimci ve terörcü kişilerin üye olmasıyla büyümeye, ordu ve polisle de uzantılara sahip olmaya başladı. 1796 Mayıs ayında, Grisel, Eşitlerin Ayaklanması örgütünü, Directoire rejiminde var olan üyelere şikayet etti. Bunun üstüne, örgütün kurucularından olan üç arkadaş hakkında yargı süreci başladı. Babeuf ve arkadaşı Darthe hakkında idam cezası kararı verildi. İdam edileceğini öğrenen Babeuf, intihar etmeye çalıştı ancak son anda engellendi. Yargılanma sürecinde karısıyla mektuplaşan Babeuf, insanların mutlu geleceğinden içten bir şekilde söz etmişti. Yargı sürecinde, örgüt üyeleri orduda kendilerine bağlı olan ordu birliklerini ayaklandırma girişiminde bulundu, akabinde otuz örgüt üyesi de kurşuna dizildi.

Karl Marx ve Babeuf[değiştir | kaynağı değiştir]

Karl Marx tarafından, Babeuf, komünizmi ilk kez teoriden pratiğe geçiren ve dolayısıyla da ilk eylemci komunist partisinin kurucusu olarak nitelendirilir. Babeuf'la beraber yakalanan, ancak Darthe ve Babeuf'un aksine sürgün edilen Philippe Buonarroti, Histoire de la conspiration pour l'égalité dite de Babeuf ( Eşitlik İçin Kurulan Ayaklanmanın Tarihi) (1828) adlı yapıtı yayınlamıştır. Kitap, 19. yüzyılda yetişmiş sol kanatı derinden etkilemiştir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Le Cadastre perpetuel (Sürekli Kadastro) 1790
 • Eşitlerin Ayaklanması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Victor Advielle, Histoire de Gracchus Babeuf et du babouvisme, (1995) ISBN 2-7355-0212-0
 • Ernest Belfort Bax, Last Episodes of the French Revolution, Haskell House Pub Ltd (1971), ISBN 0-8383-1282-9
 • Ian H. Birchall, The Spectre of Babeuf, Palgrave Macmillan (1997), ISBN 0-312-17365-2 veya ISBN 0-312-17365-2
 • Philippe Buonarroti, İng.çeviri: James Bronterre O'Brien, Babeuf's Conspiracy for Equality
 • R. B. Rose, Gracchus Babeuf: The First Revolutionary Communist, Stanford University Press (1978), ISBN 0-8047-0949-1 veya Routledge (1978), ISBN 0-7131-5993-6
 • François-Noël Babeuf, ENCYCLOPÆDIA BRITANNICA. Erişim: 17 Nisan 2020. 8 Nisan 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • Atilla Tokatlı, Sosyalist Kültür Ansiklopedisi, (1978) ss = 215-216

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Sol Kanat: Bir siyasi partinin veya sistemin radikal, reformcu veya sosyalist bölümü
 2. ^ MÖ 2. yüzyılda yaşamış olan Romalı politikacı Tiberius Gracchus'tan esinlenilmiştir. Tiberius, "Agrarian Reformu" da denen toprak reformunun mimarıdır.
 3. ^ Bknz: İltizam
 4. ^ Darthe ve Buonarroti

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]