V. Gregorius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Papa
V. Gregorius
Papalık başlangıcı3 Mayıs 996
Papalık bitişi18 Şubat 999
Önce gelenXV. Ioannes
Sonra gelenII. Silvester
Doğum adıBruno of Carinthia
Doğumd. 972
Duchy of Saxony(?), Alman Krallığı, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu
Ölüm18 Şubat 999
Roma, Papalık Devleti
Adı Gregory olan diğer papalar

V. Gregorius, doğum adıyla Carinthialı Bruno (d. 972 - 18 Şubat 999) 3 Mayıs 996'dan 999 yılındaki ölümüne kadar Papa olarak görev yapmıştır.

V. Gregorius, I. Otto, Karintiya dükü olan Salian'ın oğluydu. V. Gregorius, XVI. John'dan papalık görevini devraldığı zaman sadece yirmi dört yaşındaydı. Kuzeni, İmparatoru III. Otto'nun papazıydı ve onu aday gösterdi.

V. Gregorius, ilk Alman Papaydı (veya ikinci eğer Ostrogotlar'dan olan II. Boniface sayılsaydı).[1]

V. Gregorius, Emperor III. Otto ile birlikteyken, d. 1450

Siyasi olarak, V. Gregorius, İmparator'un Roma'daki temsilcisi olarak görev almış ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu içindeki manastırlara ayrıcalıklı imtiyazlar vermiştir. İlk eylemlerinden biri, 21 Mayıs 996'da III. Otto İmparatoru'nu taçlandırmaktı.[2][3]

997'deki Pavia konseyi sonuçlanıncaya kadar Gregory V, II. Crescentius ve Roma'nın asillerinden bir antipapa olan XVI. John (997-998) adlı rakiplere sahipti ve Gregory'nin kuzeni genç Emperor III. Otto'nun iradesine karşı seçmişti. II. Crescentius'un isyanı Roma İmparatoru tarafından kuvvetli bir şekilde bastırıldı. XVI. John, bunun sonucunda kaçtı ve II. Crescentius Castel Sant'Angelo'da kendini kapattı. İmparator birlikleri antipapayı takip etti ve onu yakaladı, burnunu ve kulaklarını kesti, dilini kesti, kör etti ve onu III. Otto ve V. Gregory'den önce kamuoyuna indirgedi.[4] Almanya'daki ölümüne kadar yaşadığı Fulda Manastırı'na gönderildi. 998 yılında Castel Sant'Angelo kuşatıldı ve 1001'de kale alındığında, II. Crescentius, kalenin surlarına asıldı.

V. Gregorius 18 Şubat 999'da herhangi bir suikast belirtisi olmadan aniden öldü. St. Peter's Bazilikasına ve I. Pelagius'un yanına gömüldü. Ondan sonra gelen Gerbertti, II. Silvester adını aldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Richard P. McBrien, Lives of the Popes: The Pontiffs from St. Peter to Benedict XVI, (HarperCollins Publishers, 2000), 138.
  2. ^ Medieval Germany: An Encyclopedia, Ed. John M. Jeep, (Garland Publishing, Ind., 2001), 961.
  3. ^ Eleanor Shipley Duckett, Death and Life in the Tenth Century, (University of Michigan Press, 1988), 130.
  4. ^ The Papacy: An Encyclopedia, Ed. Philippe Levillain, (Routledge, 2002), 646.
Dini unvanlar
Önce gelen
XV. İoannes

Roma Piskoposu
Papa

996-999
Sonra gelen
II. Silvester