XVI. Gregorius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Papa XVI. Gregorius
Gregorius XVI -Franceso Podesti.jpg
XVI. Gregorius portresi Ressam:Franceso Podesti
Doğum Bartolomeo Alberto Mauro Cappellari
18 Eylül 1765
Belluno, Venedik Cumhuriyeti
Ölüm 1 Haziran 1846 (80 yaşında)
Roma, Papalık Devleti
Milliyet İtalya
Etkin yıllar 2 Șubat 1831 - 1 Haziran 1846
Yerine geldiği Papa VIII. Pius
Yerine gelen Papa IX. Pius
Mezhep Katolik

Papa XVI. Gregorius (İtalyanca: Gregorio XVI; İngilizce: Gregory XVI; Fransızca: Grégoire XVI) (d. 18 Eylül 1765, Belluno, Venedik Cumhuriyeti - ö. 1 Haziran 1846, Roma), asıl adı Bartolomeo Alberto Mauro Cappellari. 2 Șubat 1831 - 1 Haziran 1846 arasında papa.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Soylu bir aileden geliyordu. Camaldoli tarikatına girdikten sonra Venedik yakınlarındaki San Michele di Murano Manastırı'na girdi. 1787'de papazlığa atandı. Il trionfo della Santa Sede contro gli assalti dei novatori (1799; Yenilikçilerin Saldırıları Karşısında Papalığın Zaferi) adlı kitabında papalık otoritesinin güçlendirilmesini ve kilisenin merkezileşmesini savundu.

1814'te Camaldoli tarikatının başpapazı oldu. 1825'te Papa XII. Leo tarafından kardinalliğe getirildi. 2 Şubat 1831'de papa seçildi. İtalyan milliyetçiliği hareketine karşı çıkan Gregorius, Papalık Devletleri'nde patlak veren bir ayaklanmayı Avusturyalıların yardımıyla bastırdı.

Yaradılışı gereği çileci bir insandı. Papalığı süresince dinsel tarikatlarda ve ruhbanlık kurumunda reformlar yapılması ve misyonların güçlendirilmesi için yoğun çaba harcadı. Benedikten ve Fransisken tarikatlarının Fransa'da yeniden güçlenmesini sağladı.

1832'de yayımladığı bir Papalık bildirisi ile özgürlüğe karşı Kilisenin otoritesini kesinlikle savundu. 1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi'nden sonra yayımlanan "İnsan Hakları Bildirisi" için “Herkese inanç özgürlüğü tanımak ve bunu sağlama bağlamak isteyen o yanlış, o yersiz kural, daha doğrusu o sayıklama, aldırmazlık öğretisinin zehirli kaynağından çıkıyor” cümlesini kullandı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bilim Ahlakı, Albert Bayer, Say Kitap, 1982.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Katolik Ansiklopedisi 1913 "Pope Gregorius XVI" Maddesi [1] (İngilizce)
Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa VIII. Pius
Papa
2 Șubat 1831 - 1 Haziran 1846
Sonra gelen:
Papa IX. Pius