XVII. Ioannes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
XVII. Ioannes
Katolik Kilisesi Papası
Doğummuhtemelen 12 Ağustos 966
Roma, Papalık Devleti
Ölüm6 Kasım 1003
Roma, Papalık Devleti
MeslekPapa

Papa XVII. Ioannes (doğum adı Siccone Sicconi) (d. 12 Ağustos 966, Roma, Papalık Devleti - ö. 6 Kasım 1003, Roma), 16 Mayıs 1003'ten 6 Kasım 1003'te ölümüne kadar Papalık yapmıştır. Öncülü Papa II. Silvester ve sonraki papa XVIII. Ioannes'dir.

Papa II. Silvester 12 Mayıs 1003'te öldüğü zaman, Roma'da politik gücü eline geçirmiş olan asillerin bu politik gücüne karşı gelecek hiçbir diğer otorite kalmamıştı. Crescentius'un idaresinde olan asiller kliği Roma'da hiç rakipsiz istediğini yapmakta idi. Halbuki, Crescentius'un patrisien sınıfından Tusculani sülalesinden olan babası "Yaşlı Crescentius" imparatorluk aleyhinde olan Romalı asillerin lideri olup, 996-1002 döneminde Kutsal Roma İmparatoru olan III. Otto tarafından çatışmalarda yenilmiş, siyasi güçten uzaklaştırlmiş ve idam ettirilmişti. Fakat Papa II. Silvester'den sonra gelen üç papa bu yüksek göreve Crescentius kliğinin desteğiyle gelmişler ve papa seçilimelerine rağmen Roma'daki siyasal gücün bu asiller kliğine ve bu kliğin lideri Crescentius'a ait olduğunu kabul etmişlerdi.

Roma'lı Siccono Siccioni bu durumda seçilen ilk papa olup 13 Haziran 1003'te papalık tacını giyip kutsulanmıştır. Siccono Siccioni hakkında pek az bilgi bulunmaktadır. Katolik Kilisesi papazı olmadan evlendiği ve üç erkek çocuğu olduğu bilinmektedir ve bu erkek çocuklarından hepsi de Katolik Kilisesi papazı olmuşlardır.

Papa XVII. Ioannes papalık görevini gayet bir kısa bir dönem yaptıktan sonra 6 Kasım 1003'da hastalanıp hayata gözünü yummuştur. Bu birkaç ay süren papalık döneminde ne faaliyetlerde bulunduğuna dair hiçbir bilgi günümüze ulaşmamıştır.

Bu papanın Latince adında bulunan XVII. Ioannes sıra numarası karamaşıklık yaratmaktadır. Epey zaman önce o zaman meşru olarak XV. Ioannes adını taşıyan papa, yüzyıllar sonra "anti-papa" olarak kabul edilmiştir. Bundan dolayi antipapa ismi papalar kataloglarından çıkartılmıştır. Fakat bu halde takip eden Ioannes için mantıken XVI sıra numarası tekrar kullanılması gerekmektedir ve izlenen bu maddede ele alınan papanın Latince adinin XVI. Ioannes olması gerekmektedir. Ama bu otoriter papalık katologlarında yapılmamaktadır ve XV. Ioannes papa Latin ismi korunmakta ve bu ismi taşıyan bir papa mevcut olmadığı kabul edilmektedir. Böylece Papa XVII. Ioannes'in ismi değişmemekte ama Ioannes ismini taşıyan (17. değil de) 16. papa olduğu kabul edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
II. Silvester

Papa

1003
Sonra gelen:
XVIII. Ioannes