III. Honorius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
III. Honorius
Katolik Kilisesi Papası
Katolik Kilisesi Papası
Doğum 1148
Roma
Ölüm 18 Mart 1227
Roma
Meslek Papa

Papa III. Honorius (d.1148 - ö.18 Mart 1227), doğum adı Cencio Savelli, 1216 yılından 1227 yılına kadar Papalık yapmıştır.

III. Honorius ve Beşinci Haçlı Seferi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beşinci Haçlı seferi'nin (1218-1221) döneminde papalik yapılmıştir. Bu Haçlı Seferi'nde Haçlı ordusu Dimyat, Mısır'a çıkartma yapmış ve bu kaleyi Eyyubiler'den almışstır. Fakat bundan sonra Haçlılar bu kalede kuşatılarak durumları kötüye doğru gitmiştir. Haçlılar bu kötü durumdan kurtarmak için Papa III. Honorius Almanya Kralı ve Sicilya Kralı olan II. Friedrich'ın şahsi sefere katılması için uğraşıya geçmiştir. Fakat II. Friedrich buna söz vermesine rağmen gecikmiştir. 1220'da Papa III. Honorius Roma'da II. Friedrich'i Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu imparatoru olarak taç giydirmis ve imparator Haçlı Seferine şahsen katılmak için söz vermiştir. Ama II. Friedrich Mısır'a gitmekte yine gecikmiştir. Diğer taraftan Dimyat'taki Papalık temsilcisi Kardinal Pelagius zorlamaları ile Dimyat'ta bulunan Haçlılar Kahire'yi ellerine geçirmek için Dimyat'tan ayrılmışlar; Mansure'de Eyyubilerin direnişi ve Nil Nehri selleri gelmesi ile kanal duvarlarını yıkmaları ve son olarak taaruzlara geçmeleri dolayısıyla 1221'de Haçli ordusu Eyyubiler'e teslim olmak zorunda kalmıştı ve Temmuz 1221'de Dimyat'ta yine Eyyubiler eline geçmişti.

Papa III. Honourius II. Friedrich'in Kudüs Krallığı varisi II. İsabella/Yolanda ile evlenmesini sağlayarak ona Haçlı Seferi yapmak için bir vesile de sağlamıştır. Fakat Temmuz 1225'de Papa ile II. Fredirch ile yapılan "San Germano Antlaşması" ile II. Friedrich'in sefere çıkması 2 yil daha, 1227'ye kadar, geciktirilmiştir. Bu tarihe uyabilmak için II. Friedrich çok ciddi sefer hazırlıklarına girişmiştir. Fakat Papa III. Honorius Roma'da 18 Mart 1227 tarihinde öldü. [[Altınci Haçlı Seferi]'ne çıkan II. Friedrich'in savaşsız olarak Eyyubiler Sultanı Kamil ile anlaşmadan sonra Kudüsü'ü Hristiyanlar eline geçirmesini Honarius'u takip eden Papa IX. Gregorius görebildi.

Papa III. Honorius, Giotto.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu yazinin ana kaynağı Encyclopædia Britannica 1889 tarihli 9. edisyonudur. Yeni edisyonlar kullanarak maddeyi yenilemek mümkündür.
Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
III. Innocentius
Papa
1216 - 1227
Sonra gelen:
IX. Gregorius