Miltiades (papa)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Miltiades
Papa Aziz
Papa Miltiades'in portresi
Ölüm10 Ocak 314
Roma, Batı Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar2 Temmuz 311 - 10 Ocak 314
Yerine geldiğiPapa Eusebius
Yerine gelenPapa I. Sylvester
DinHristiyanlık (Katolik)

Papa Aziz Miltiades, ayrıca Melchiades (YunancaΜελχιάδης ὁ Ἀφρικανός) olarak da isimlendirilir, (d. ?, Kuzey Afrika - ö. 10 Ocak 314, Roma, Batı Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)) 2 Temmuz 311 ile 10 Ocak 314 tarihleri arasında papadır.[1]

5. yüzyıldan beri hazırlanan Liber Pontificalis adlı papalar listesine göre Miltiades Kuzey Afrikalı idi. Fakat bazı tarihçiler onun Romalı olduğunu kabul etmektedirler[2]

Daha önceki papa olan Eusebius'un 309'da İmparator Maxentius tarafından Sicilya'ya sürgüne gönderildikten sonra ve 17 Ağustos 310'da Papa Eusebius öldükten sonra bir müddet papa seçilmemiş ve bu "sede vacante" adı verilen papasız dönemden sonra Papa Miltiades 2 Temmuz 311 papa olmuştur.

Papa Miltiades Roma'da papa iken Roma'da imparatorluk yapan Maxentius'u yenen I. Konstantin Roma'yı eline geçirmiştir. İmparator Konstantin Hristiyanlar taraflısı (sonradan Hristiyanlığı Roma'nun devlet dini yapan) bir imparatordu. Roma'da bulunan "Lateran Sarayı"nı papalık merkezi yapması için Papa Miltiades'e verdi. O andan beridir bu saray ve Vatikan Katolik Kilisesi Papalık idare merkezi olmuştur. İmparator Konstantin ve onun ortak imparatoru olan Licinius Milano Fermanı adlı bir imparatorluk fermanı yayınlayarak Hristiyanlara ve diğer organize dinlere dinsel bağımsızlık vermişler ve Hristiyan kilisesine ait gayrimenkuller bu kilisenin malı olarak kabul edilmiştir.

313'tae Papa Militiades Roma'da ilk Lateran Ekümenik Konsili'ni toplamış ve bu toplantıya başkanlık etmiştir. Bu konsil Kartacalı Caecilianus'u dini bölücü olma suçu olamadığına karar vermiş. Ama Donatus Magnus'un ortaya çıkardığı "Donatizm" akımın dini bölücü (Skizmatik) olduğunu kabul etmiştir.

Donatizm akım ile baş edebilmek için Papa Miltiades bir "Arles Konsil"i toplamaya karar vermiş ve Donatus Magnus'u bu konsilde kendi fikirlerini savunmaya çağırmıştır. Fakat bu konsil toplanamadan Papa Militiades 10 Ocak 314'te olmuştur.

5. yüzyıldan beri hazırlanan Liber Pontificalıs adlı papalar listesine göre Miltiades Katolik kilisesi geleneksel olmuş bazı adetleri ortaya koymuştur. Bunlar arasında Perşembe günleri veya Pazar günleri oruç tutma gereği bulunmaktadır. Fakat daha sonraki araştırmacılar bu adetin Papa Miltiades'in hayatından çok önce de Hristiyanlar tarafından uygulandığında anlaşmaktadırlar. Papa Miltiades 13. yüzyılda yanlış olarak bir Hristiyan şehidi olarak kabul edilmiştir. Ama bunun 1969'da yanlış olduğu kabul edilip Papa Militiades'in ismi Hristiyan şehitleri listesinden çıkartılmıştır. Azizlik yortusu ölüm günü olan 10 Ocak'tır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Annuario Pontificio 2012 (Libreria Editrice Vaticana ISBN 978-88-209-8722-0), p. 8*
  2. ^ Richard P. McBrien, (2000) Lives of the Popes, Harper-Collins, s.56.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa Eusebius

Papa

311 - 314
Sonra gelen:
Papa I. Sylvester