IV. Honorius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Papa IV. Honorius
Papa IV. Honorius
DoğumGiacomo Savelli
yak. 1210
Roma
Ölüm3 Nisan 1287
Roma
Etkin yıllar2 Nisan1285 - 3 Nisan 1287
Yerine geldiğiPapa IV. Martinus
Yerine gelenPapa IV. Nicolaus
DinHristiyanlık (Katolik)

Papa IV. Honorius (asıl adı Giacomo Savelli) (d. 1210 Roma, ö. 3 Nisan 1287 Roma) 2 Nisan 1285'ten ölümüne kadar papalık yapmıştır. Papalığı boyunca büyük ölçüde kendisinden önceki papa IV. Martinus'un izlediği Fransız yanlısı politikayı sürdürdü.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1210'da Roma'da doğdu. Senator Luca Savelli ile Giovanna Aldobrandeschi'nin oğlu idi. Papa III. Honorius'un torunu idi ve yeğen ve kuzeni de kardinaldi. Ailesinde çok sayıda kardinal vardı.[1] Papalık tacını giyene kadarki yaşamı hakkında bilgi çok azdır. Paris Üniversitesinde eğitim gördü. Evlendi ve birisi Roma senatörü olacak olan iki oğlu oldu. Karısının ölümünden sonra kiliseye girdi. Châlons-sur-Marne katedralinin rahipliğini yaptı.

Papalık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa IV. Martinus 28 Mart 1285'te öldü, üç gün sonra 18 kardinalden 14'ü Kardinaller Koleji'nde bir ön görüşme için bir araya geldiler ve ertesi gün yeni Papa seçimini yapma kararı aldılar. Savelli ilk oylamada oybirliği ile seçildi ve papalık tarihinin en hızlı seçimi oldu.[2] Papa seçildiği sırasında gut hastalığından dolayı elleri ve ayakları felçli idi. Kendisi için hazırlanmış özel bir mekanik düzenek sayesinde işlerini görüyordu.[3]

Kısa süreli yönetiminde kiliseye ait şehirlerin güvenliği ve Sicilya sorunu ile ilgilendi. Aslında selefi IV. Martinus'un bu konudaki politikası başarısız olmuştu, ama Honorius da aynı politikayı devam ettirdi ve Anjou Hanedanı'nı destekledi. IV. Martinus Anjou hanedanı ile Aragon kralı III. Peter arasında süren savaşta Anjou hanedanının yanında yer almış ve III. Peter'i aforoz etmişti. Ama taraflar arasındaki savaş devam ediyordu. Yaptığı ilk işlerden biri Aragon'a karşı savaşın bir haçlı savaşı olduğunu ilan etmek oldu. İngilizlerin Fransa ve Aragon arasında barış görüşmeleri önerisini reddetti. Honorius soruna barışçıl bir çözüm bulma isteği olmasına rağmen, politik sağduyudan yoksundu. Örneğin Aragon kralı III. Peter tarafından Sicilya kralı yapılan oğlu II. James'i aforoz etmesi kimsenin umurunda değildi. Aforoz etmenin politik sorunlarda bir silah olarak kullanması, aforoz mekanizmasının gücünün zayıflamasına yol açtı.

Honorius, Habsburg hanedanından I. Rudolf ile iyi bir dostluk kurdu ama onu imparator ilan etme niyeti gerçekleşmedi. 2 Şubat 1287'de taç giyme töreni yapılacaktı ama bu plan papalık elçisinin beceriksizlikleri ve kardinallerin direnişi dolayısıyla uygulamaya sokulamadı.

Honorius, papalığı sırasında büyük amcası III: Honorius'un başlattığı Aventin tepesindeki sarayı tamamlattı. Niyeti oraya yerleşime açmaktı, ancak su tedarikinin yetersiz olmasından dolayı bu planı da gerçekleşmedi.

Honorius'un gerçekleştirdiği en önemli işlerden biri Paris Üniversitesinde doğu dilleri, özellikle de Arapça kürsüsünün açılmasını sağlamak oldu. Doğu dillerine açılmak istemesindeki ana motivasyonu islam dünyasında ve doğu hristiyanlığının etki alanında misyonerlik faaliyetleri yürütebilmeyi sağlamaktı.

Honorius papalığı döneminde sadece bir yeni kardinal ataması yaptı: Giovanni Boccamazza (? - 1309) 3 Nisan 1287'de iki yıllık papalık döneminden sonra gut hastalığına yenik düştü. Önce St. Peter kilisesine gömüldü, daha sonra mezarı Savelli ailesine ait olan Aracoeli'deki Santa Maria kilisesine taşındı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Papalar listesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Savelli Giacomo maddesi 9 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The Cardinals of the Holy Roman Church. fiu.edu, Website der Florida International University, İngilizce kaynak, 11.09.2018 tarihinde alındı.
  2. ^ Catholic Online ansiklopedisi, Pope Honorius IV maddesi 11 Eylül 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 11.09.2018 tarihinde alındı.
  3. ^ Die Bierzauberer.Saga, 11 Eylül 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Teile 1-3, Almanca kaynak, 11.09.2018 tarihinde alındı.

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa IV. Martinus

Papa

2 Nisan 1285 - 3 Nisan 1287
Sonra gelen:
Papa IV. Nicolaus