Eusebius (papa)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eusebius
Papa Aziz
Papa Eusebius'un portresi
DoğumSardinya
Ölüm17 Ağustos 309/310)
Sicilya, Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar18 Nisan 309/310- 17 Ağustos 309/310)
Yerine geldiğiPapa I. Marcellus
Yerine gelenPapa Miltiades
DinHristiyanlık (Katolik)

Papa Eusebius (YunancaΕὐσέβιος "pious", eu (εὖ) "iyi" ve sebein (σέβειν) "saygı duymak") 309 ya da 310 yılında 18 Nisan ile 17 Ağustos arasında papa.

Eusebius Sardinya adasında doğmuştur. 18 Nisan 309/310'da Roma Piskoposu ve papa olmuştur.

Papalık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ama bu sırada Roma'da, aynen önceki Papa Marcellus döneminde Roma İmparatoru Decius pogromlarından sonra olduğu gibi, "Lapsi" yani "Hristiyanlığı bırakanlar" aleyhinde, Hristiyanlar aralarında çıkan ihtilaflar açık dövüşmeye dönüşmüştür. Eusebius, Papa Marcellus'un uygulamalarına benzer şekilde Roma İmparatoru Diocletianus'un Hristiyanlığa karşı yürüttüğü pogrom sırasında Hristiyanlıktan ayrıldıklarını ilen edenleri (lapsi) tekrar Hristiyanlığa kabul etmeye ama bunun ancak bir tövbe etme faaliyeti gösterdikten sonra olmasını uygulamayı kabul etmişti. Fakat pogromlarda Hristiyanlığı bırakmayan ve birçok akraba ve yakınlarını bu pogromlara kaybedenler Eusebius'un verdiği bu karara karşı çok sert bir tutum göstermişlerdir ve Roma'da bir ayaklanma atmosferi yaratmışlardır.

306'dan beri Batı Roma İmparatoru olarak Roma'da hüküm süren ve Hristiyanlara karşı o zamana kadar çok toleranslı görünen İmparator Maxentius bu isyankar hareketleri kabul etmemiştir. Bu kargaşalıklara bir karşılık göstermek için ancak 4 aydır Hristiyanların başında Papa olarak bulunan Papa Eusebius'u Roma'dan atıp Sicilya'ya sürgüne göndermiştir.

Eusebius Sicilya'da sürgünde iken ölmüştür.

Bu papanın hayatı hakkında bilgilerimiz azdır. Papa Damasus emri ile Papa Eusibius mezarı üzerinde bulunun mermer mezar taşına yazılmış olan kitabenin çok daha sonra ele yazısı kopyaları elimize geçmiştir. Üzerinde kitabeler bulunan mezar taşı sonradan kırılıp kaybolmuştur. 6. yüzyılda elde bulunan yazılı belgelerden ve eski taşın kırık parçalarından yeni bir mermer kitabe taşı kazılıp mezara konulmuştur. Bu taş da bir zaman sonra kaybolmuştur. Fakat sonradan Roma'da Papa Callıxtus katokomb mağara mezarlığında bulunan Papalık Şapeli'nde Giovanni Battista de Rossi tarafından bu 6. yüzyıl kitabe taşı parçalar halinde bulunmuştur.

Papa I. Damasus'un mezarı üstüne koydurduğu kitabede Eusebius "Hristiyan şehidi" olarak belirtilmektedir. Ama günümüzde bunun tam gerçek olmadığı kabul edilmiştir.

Yortu günü 26 Eylül'da kutlanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa I. Marcellus

Papa

309 ya da 310
Sonra gelen:
Papa Miltiades