Markus (papa)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Markus
Papa Aziz
DoğumMarkus
Roma, Roma İmparatorluğu
Ölüm7 Ekim 336
Roma, Roma İmparatorluğu
Etkin yıllar18 Ocak 336 - 7 Ekim 336
Yerine geldiğiPapa I. Sylvester
Yerine gelenPapa I. Julius
DinHristiyanlık (Katolik)

Papa Aziz Markus (Latince: Marcus; İtalyanca: Marco; İngilizce: "Mark"; Fransızca: Marc) (d.?? - ö. 7 Ekim 336, Roma), 18 Ocak 336 ile 7 Ekim 336 arası papa.

Papa olmadan önceki yaşamı hakkında elimizde gayet az bilgi bulunmaktadır. "Liber Pontificalis" kaynağına göre aslen Romalı olup babasının adı "Pricus" idi.

Markus 18 Ocak 336'da Papa I. Sylvester ölünce onun yerine papa oldu. Bu görevde 8 ay 20 gün kaldıktan sonra 7 Ekim 336'da öldü. Bu görevde iken Papalık tarafından Hristiyanlık kilisesi piskoposları ve Hristiyan şehitlerinin listeleri olan "Depositio episcoporum" ve "Depositio martyrum" hazırlanmaya başlanmıştır. "Liber Pontificalis" kaynağına göre Papa Markus Ostia Piskoposu'na özel yünden yapılmış bir piskopos cübbesini hilat olarak vermiş ve böylece bu piskoposlara yeni seçilen papaları ilk defa kutsulama hakkını tanımıştır. Yine "Liber Pontificalis" kaynağına göre Papa Markus Roma'da "San Marco Bazilikası"nın temelini attırmış ve İmparator I. Konstantin'in kiliseye bağışladığı şehrin hemen dışındaki araziler üzerinde bulunan Balbina Katkombları üzerine bir mezarlık kilisesi yaptırmıştır.[1]

Papa Markus kendi eceliyle öldü ve Balbina'da bulunan katakomb mağara mezarlığına gömüldü. 1048'de cesedi Vellestri kasabasında yeni bir mezara nakledildi. 1145'te ceset kalıntıları yeniden Roma'ya getirilerek San Marco Bazilikası sunağı altına bir ölü kalıntıları vazosu içinde gömüldü.[1]

Anma yortusu 7 Ekim'de kutlanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Kırsch, Johann Peter. "Pope St. Mark" (910) The Catholic Encyclopedia. Cilt:9 New York: Robert Appleton Company, (İngilizce) Online:[1] 20 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa I. Sylvester

Papa

336
Sonra gelen:
Papa I. Julius