V. Martinus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
V. Martinus
insan
cinsiyetierkek Değiştir
vatandaşlığıPapalık Devleti Değiştir
ana dilindeki ismiMartinus PP. V Değiştir
doğum adıOttone Colonna Değiştir
ön adıMartin, Martinus, Oddone Değiştir
isimPope Martin Değiştir
doğum tarihi1369, 1368 Değiştir
doğum yeriGenazzano Değiştir
ölüm tarihi20 Şubat 1431 Değiştir
ölüm yeriRoma Değiştir
ölüm şeklidoğal sebepler Değiştir
ölüm nedeniinme Değiştir
defin yeriSan Giovanni in Laterano Bazilikası Değiştir
babasıAgapito Colonna Değiştir
annesiCaterina Conti Değiştir
sülalesiHouse of Colonna Değiştir
konuştuğu, yazdığı dillerLatince Değiştir
mesleğiCatholic priest, yazar, Catholic deacon Değiştir
çalıştığı konumPapa, protonotary apostolic, kardinal, Archpriest of the Saint John Lateran Basilica Değiştir
öğrenim gördüğü okulUniversity of Perugia Değiştir
iş yeriRoma, Papalık Devleti Değiştir
dini veya dünya görüşüKatolik Kilisesi Değiştir
piskopos vekiliJean Allarmet de Brogny Değiştir
katıldığı1406 Kardinaller Oturumu, Konstanz Konsili, Conclave - 1417 Değiştir
V. Martin

Papa V. Martinus (yaklaşık 1368 – 20 Şubat 1431), 1417'den 1431'e kadar Papalık yapmıştır. Seçilmesi 1378 ile 1417 yılları arasında yaşanan Katolik Bölünmesini sona erdirmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Roma'nın en eski ve en seçkin ailelerden birine mensuptur. Kardeşi Giordano, Salerno prensi ve Venosa dükü olmuştur, kızkadeşi 1441 ile 1445 yılları arasında Piombino prensliği yapmıştır.

Papa XI. Gregorius'ten sonraki papa seçimleri, Fransızlarla İtalyanlar arasında çekişmeye yol açtı. Fransızlar kendilerinden bir papa seçip kilise merkezini yeniden Fransa'ya taşımak istiyordu. İtalyanların güçlü bir adayı yoktu, ancak ne pahasına olursa olsun paplığı Roma dışına kaptırmamaya kararlıydılar. Diğer Avrupalıların da Fransa'ya düşmanlık gütmesi üzerine, İtalyanların öne sürdüğü silik bir aday seçimi kazandı ve VI. Urbanus adıyla papa oldu. Ancak VI. Urban papalık vasıfları taşımayan bir adamdı, kaba ve bencil tavırları yüzünden kardinallerin desteğini kaybetti. Sonunda Fransızlar Urban'ın papalığını kabul etmediklerini açıkladılar ve kendi kendilerine bir papa seçtiler. VII. Clemens adını alan yeni papa Avignon'a yerleşti. Aynı anda, biri Roma'da ve diğeri Avignon'da olmak üzere iki tane papa ortaya çıkmış oldu. Fransa'nın uydusu olan devletler ve İngiltere'nin düşmanı İskoçya dışında Avignon'daki papayı destekleyen çıkmadı. Devam etmekte olan Yüzyıl Savaşları'nın etkisiyle İngiltere, Almanya gibi büyük güçler Roma adayından yanaydı. Bölünmeye son vermek için 1409'da Pisa'da bir konsül toplandı ve kardinaller, her iki papayı da reddedip bir üçüncüsü üzerinde uzlaştı. Ancak mevcut iki papa, bu üçüncü papayı (V. Alexander) reddedince meydanda üç tane papa kalmış oldu. Konsül krizi çözmek yerine daha da karmaşıklaştırmıştı. Yoğun müzakereler sonucu Constance Konsili, tek bir papada mutabık kaldı ve V. Martinus'u 1417 yılının 11 Kasım günü papa olarak seçti. O gün aynı zamanda St. Martin günüydü. Aragon bu kararı onaylamadıysa da Katolik dünyasında büyük çapta uzlaşma sağlandığı için bölünme sona erdi.

Papa Martinus'un seçimi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
XII. Gregorius

Papa

11 Kasım 1417 – 20 Şubat 1431
Sonra gelen:
IV. Eugenius