İçeriğe atla

XIV. Benedictus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Papa XIV. Benedictus
Papa XIV. Benedictus'un portresi Ressam:Pierre Subleyras
DoğumProspero Lorenzo Lambertini
31 Mart 1675
Bologna Papalık Devleti
Ölüm3 Mayıs 1758 (83 yaşında)
Roma, Papalık Devleti
Milliyetİtalya
Etkin yıllar17 Ağustos 1740 - 3 Mayıs 1758
Yerine geldiğiPapa XII. Clemens
Yerine gelenPapa XIII. Clemens

Papa XIV. Benedictus, asıl adı Prospero Lorenzo Lambertini (Fransızca: Benoît XIV, İtalyanca: Benedetto XIV) (d. 31 Mart 1675, Bologna, Papalık Devleti - ö. 3 Mayıs 1758, Roma), 17 Ağustos 1740 ile 3 Mayıs 1758 arasında papa.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa XIV. Benedictus'un Roma Aziz Petrus Bazilikası içindeki mezarı ve mezar anıtı

Papalıktan önce[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa XIV. Benedictus, Prospero Lorenzo Lambertini adı ile o zamanlar Papalık Devleti'nin ikinci büyük şehri olan Bologna'da soylu bir aileden olan babası Marcello Lambertini ile annesi Lucrezia Bulgarini'nin beş çocuğundan üçüncü çocuğu olarak 31 Mart 1675'te doğdu. Çocukluğu ve gençliğinde klasik İtalyan edebiyatı ile yakın ilgilendiği ve Dante, Tasso ve Ariosto'yu gayet iyi bildiği belirtilmektedir.[1]

Hukuk ve teoloji eğitimi yaptıktan sonra Katolik Kilisesi papazı olarak Vatikan bürokrasi hiyerarşisi (Curia) içinde "Kutsal Ayinler ve Törenler Cemaati (Congregatio pro Sacris Ritibüs et Caeremoniis)" kurumu içinde 1712-1728'de görev yaptı. 1725'te sadece isimsel olarak Teodosia Piskoposu oldu ve 1727'de Ancona Piskoposluğuna seçildi. 1727'de Kardinaller Koleji üyesi oldu. 1730'da Bologna Kardinali olarak atandı.[1]

Papa XII. Clemens 6 Şubat 1740'ta ölünce 18. yüzyılda en uzun süren bir Kardinaller Konklav toplantısından sonra 17 Ağustos'ta tüm Kardinallerin oyu ile papa seçildi. XIV. Benedictus papalık adını aldı.[1][2]

Papalık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1740'ta Papa 1701'de, "Prusya Kralı" unvanını almış olan "Brandenburg Elektörü"nün babadan oğla geçen Prusya Kralı unvanını taşımasını kabul etmiştir.


Papalığının ikinci ön yılında papa daha "muhafazakâr" oldu. Cizvit misyonerlerin girişimleri hakkında gayet temkinli olarak davrandı. Paraguay yerlilerini tümünün Cizvit misyoner papazlar tarafından tamamıyla Hristiyanlığa dönüştürülüp Paraguay'da misyonerler tarafından idare edilen bir teokratik devlet oluşturulması politikasını kınayıp yasakladı. Cizvitlerin oluşturdukları "Çin tipi ayinler" ve "Malabar tipi ayinler" Katolik Kilisesi ayinlerinden sapmış olduklarını kabul edip yasakladı.

15. yüzyılda Güney Tirol'da güya 3 yasında bir çocuğun Yahudiler tarafından öldürülmesi olayını ele alıp bu çocuğa evliyalık unvanı vererek Alman Katolik halkın özellikle anti-semitik olanları tarafından evliya olarak tapınılmasını onaylamış oldu. İsa'nın çarmıha gerilmesi dolayısıyla ve diğer Hristiyanların zaman zaman güya Yahudiler tarafından öldürülmesi nedeniyle Yahudilerin Hristiyanlar kan borcu olduğu sorununu incelemek için yakın çalışma arkadaşı olan ve sonra kendini takip eden XII. Clemens adla papa olacak yüksek Vatikan görevlisine bu sorun hakkında bir rapor yazma görevi verdi.[3] Ama bu raporda Yahudilerin böyle bir kan borcu olmadığı sonucu verilince bu sonucu kabul etti.

1758 başlarında itibaren, zaten gut hastalığından muzdarip olan papanın sağlığı bu hastalığın komplikasyonlarından dolayı gittikçe bozuldu. XIV. Benedictus 3 Mayıs 1758'de hayata gözlerine yumdu. Mezarı ve mezar anıtı Roma'da Aziz Petrus Bazilikası'ndadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Pope Benedict XIV", ''Catholic Encyclopedia (2009) CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: Pope Benedict XIV 1 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (ing) Erişim 08-11-2011.
  2. ^ Bu XIV. Benedictus sıra numarası karmaşıktır. Günümüzde Vatikan o zaman X. Benedictus ismini taşıyan kişiyi anti-papa olarak kabul etmektedir ve Vatikan tarafında kabul edilen "gerçek"te mantıken bu sıra numarasını taşımaması gerekmektedir. Böylece Benedictus papalık ismini alan ve bu isim sıra numarasını taşıyan XI-XVI Benedictus papalık adlılar Vatikan tarafından kabul edilen "gerçeğe" göre 10. - 15. Benedictus ismi taşımalıdırlar. Böylece XIV. Benedictus "gerçekte" onüçüncü Benedictus ismi taşıyan papadır.
  3. ^ Bu Yahudilerin kan borcu hakkında kaynaklar için Fordham Üniversitesi Orta Çağ kaynakları websitesine bakınız Internet History Sourcebooks Project 11 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa XII. Clemens

Papa

17 Ağustos 1740 - 3 Mayıs 1758
Sonra gelen:
Papa XIII. Clemens