XIV. Benedictus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Papa XIV. Benedictus
Benoit XIV.jpg
Papa XIV. Benedictus'un portresi Ressam:Pierre Subleyras
Doğum Prospero Lorenzo Lambertini
31 Mart 1675
Bologna Papalık Devleti
Ölüm 3 Mayıs 1758 (83 yaşında)
Roma, Papalık Devleti
Milliyet İtalya
Etkin yıllar 17 Ağustos 1740 - 3 Mayıs 1758
Yerine geldiği Papa XII. Clemens
Yerine gelen Papa XIII. Clemens

Papa XIV. Benedictus, asıl adı Prospero Lorenzo Lambertini (Fransızca: Benoît XIV, İtalyanca: Benedetto XIV) (d. 31 Mart 1675, Bologna, Papalık Devleti - ö. 3 Mayıs 1758, Roma), 17 Ağustos 1740 ile 3 Mayıs 1758 arasında papa.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa XIV. Benedictus'un Roma Aziz Petrus Bazilikası icindeki mezari ve mezar aniti

Papalıktan önce[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa XIV. Benedictus, Prospero Lorenzo Lambertini adı ile o zamanlar Papalık Devleti'nin ikinci büyük şehri olan Bologna'da soylu bir aileden olan babası Marcello Lambertini ile annesi Lucrezia Bulgarini'nin beş çocuğundan üçüncü çocuğu olarak 31 Mart 1675'te doğdu. Çocukluğu ve gençliğinde klasik İtalyan edebiyatı ile yakın ilgilendiği ve Dante, Tasso ve Ariosto'yu gayet iyi bildiği belirtilmaktedir.[1]

Hukuk ve teoloji eğitimi yaptıktan sonra Katolik Kilisesi papazı olarak Vatikan bürokrasi hiyerarşisi (Curia) içinde "Kutsal Ayinler ve Törenler Cemaati (Congregatio pro Sacris Ritibüs et Caeremoniis)" kurumu içinde 1712-1728'de görev yaptı. 1725'te sadece isimsel olarak Teodosia Piskoposu oldu ve 1727'de Ancona Piskoposluğuna seçildi. 1727'de Kardinallar Koleji üyesi oldu. 1730'da Bologna Kardinalı olarak atandı.[1]

Papa XII. Clemens 6 Şubat 1740'ta ölünce 18. yüzyılda en uzun süren bir Kardinallar Konklav toplantısından sonra 17 Ağustos'ta tüm Kardinallerın oyu ile papa seçildi. XIV. Benedictus papalık adını aldı.[1][2]

Papalık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1740'ta Papa 1701'de, "Prusya Kralı" unvanını almış olan "Brandenburg Elektörü"nün babadan oğla geçen Prusya Kralı unvanını taşımasını kabul etmiştir.


Papalığının ikinci ön yılında papa daha "muhafazakâr" oldu. Cizvit misyonerlerin girişimleri hakkında gayet temkinli olarak davrandı. Paraguay yerlilerini tümünün Cizvit misyoner papazlar tarafından tamamıyla Hristiyanlığa dönüştürülüp Paraguay'da misyonerler tarafından idare edilen bir teokratik devlet oluşturulması politikasını kınayıp yasakladı. Cizvitlerin oluşturdukları "Çin tipi ayinler" ve "Malabar tipi ayinler" Katolik Kilisesi ayinlerinden sapmış olduklarını kabul edip yasakladı.

15. yüzyılda Güney Tirol'da güya 3 yasında bir çocuğun Yahudiler tarafından öldürülmesi olayını ele alıp bu çocuğa evliyalık unvanı vererek Alman Katolik halkın özellikle anti-semitik olanları tarafından evliya olarak tapınılmasını onaylamış oldu. İsa'nın çarmıha gerilmesi dolayısıyla ve diğer Hristiyanların zaman zaman güya Yahudiler tarafından öldürülmesi nedeniyle Yahudilerin Hristiyanlar kan borcu olduğu sorununu incelemek için yakın çalışma arkadaşı olan ve sonra kendini takip eden XII. Clemens adla papa olacak yüksek Vatikan görevlisine bu sorun hakkında bir rapor yazma görevi verdi.[3] Ama bu raporda Yahudilerin böyle bir kan borcu olmadığı sonucu verilince bu sonucu kabul etti.

1758 başlarında itibaren, zaten gut hastalığından müztarıp olan papanın sağlığı bu hastalığın komplikasyonlarından dolayı gittikçe bozuldu. XIV. Benedictus 3 Mayıs 1758'de hayata gözlerine yumdu. Mezarı ve mezar anıtı Roma'da Aziz Petrus Bazilikası'ndadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Pope Benedict XIV", ''Catholic Encyclopedia (2009) CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: Pope Benedict XIV 1 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (ing) Erişim 08-11-2011.
  2. ^ Bu XIV. Benedictus sıra numarası karmaşıktır. Günümüzde Vatikan o zaman X. Benedictus ismini taşıyan kişiyi anti-papa olarak kabul etmektedir ve Vatikan tarafında kabul edilen "gerçek"te mantıken bu sıra numarasını taşımaması gerekmektedir. Böylece Benedictus papalık ismini alan ve bu isim sıra numarasını taşıyan XI-XVI Benedictus papalık adlılar Vatikan tarafından kabul edilen "gerçeğe" göre 10. - 15. Benedictus ismi taşımalıdırlar. Böylece XIV. Benedictus "gerçekte" onüçüncü Benedictus ismi taşıyan papadır.
  3. ^ Bu Yahudilerin kan borcu hakkında kaynaklar için Fordham Üniversitesi Orta Çağ kaynakları websitesine bakınız Internet History Sourcebooks Project 11 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa XII. Clemens
Emblem of the Papacy SE.svg
Papa

17 Ağustos 1740 - 3 Mayıs 1758
Sonra gelen:
Papa XIII. Clemens