VIII. Clemens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Papa
VIII. Clemens
Papst Clemens VIII Italian 17th century.jpg
VIII. Clemens portresi
Doğum Ippolito Aldobrandini
24 Şubat 1536
Fano, Marche, Papalık Devletleri, (günümüzde İtalya)
Ölüm 3 Mart 1605 (69 yaşında)
Roma, Papalık Devletleri, (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar 30 Ocak 1592 – 3 Mart 1605
Yerine geldiği Papa IX. İnnocentius
Yerine gelen Papa XI. Leo
Din Hristiyanlık (Katolik)
Papa VIII. Clemens'in arması

Papa VIII. Clemens, (İtalyanca: Clemente VIII; İngilizce: Clement VIII; Fransızca: Clément VIII) asıl adı Ippolito Aldobrandini (d. 24 Şubat 1536, Fano, Marche, Papalık Devletleri, (günümüzde İtalya) - ö. 3 Mart 1605 Roma, Papalık Devletleri, (günümüzde İtalya)); 30 Ocak 1592 – 3 Mart 1605) döneminde papa.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Papalıktan önce[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanınmış bir Floransa'lı ailenin üyesidir. Babası Floransa'lı tanınmış bir kilise hukukçusu olan Silvestro Aldobrandın olup Fano'nun valisi idi. Babası Mediciler ve "Lisa Deti" ile olan anlaşmazlıklardan dolayı Floransa'dan ayrılmak zorunda kalmıştı. Erkek kardeşi olan Giovanni Aldobrandını de kilise papazlığına girip sonradan Kardinal olmuştur.

Padova Üniversitesi, Bologna Üniversitesi ve Perugia Üniversitesi'nde kilise hukuku okudu ve Perugia Üniversitesi'nden doktora aldi. Sonra bir kilise hukukçusu olarak çalışmaya başladı. İyi bir hukukçu olduğunu gösterdikten sonra Vatikan Katolik yüksek mahkemelerinden olan "Papalık Dataria" adlı aile hukuku mahkemesinde savcılık ve sonra "Papalık Rota" adli Papalık Katolik Kilisesi'nin en yüksek temyiz mahkemesinde yargıçlık yaptı.

44 yaşında iken 1580'de papazlık görevine kutsanarak başladı. İ585'te St Pancratıus Kardinal Papazlığına atandı ve aynı zamanda Vatikan'ın üçüncü büyük yüksek mahkemesi olan ve kilise doktrinlerine bakan "Penitenzeria" başkanlığı verildi. Lehistan'a papalık elçisi-temsilcisi olarak gönderildi. Bu görevde iken Stephen Báthory'nin ölümü ile açılan Lehistan Krallığı'na aday olup Lehistan kralı seçilen III. Zygmunt Waza'ya karşı askeri güç kullanmakla elde etmek isterken Polonya Veraset Savaşı'ni (1587–1588) başlatıp "Byczyka Muharebesi"'ni kaybetip esir düşüp tutuklanan Habsburg Hanedanı üyesi olan "Arşidük III. Maximillian"'i diplomatik gücünü kullanarak tutukluluktan kurtardı. Bundan sonra Habsburgların kendini devamlı olarak tutmalarını sağladı.

Papalık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

VIII. Clemens'in heykeli; Santa Maria Maggiore Bazilikasi

Papa IX. İnnocentius Ocak 1530'da öldükten Roma Vatikan'da sonra toplanan Kardinaller Konklavi toplantıları ve oylamaları çok hareketli geçmişti. İtalyan kardinaller grubu gayet tutucu İspanya Kralı II. Felipe tarafından yapılan zorlamalara karşı koymuşlardı. Sonunda Kardinal İppolito Aldobrandın'nun papa olarak seçilmesi ve özel siyasi-mecazi anlamlar taşımayan VIII. Clemens ismini alması bu grubun gayet tutucu İspanya Krallığı'na başarı ile karşı koyduğuna bir gösterge olarak görülmekteydi.[1]

1597'de Cizvitler ile Dominikan tarikatı kesişleri arasında çıkan teolojik doktiriner anlaşmazlığı çözümlemek için "Congregatio de Auxiliis" kurdu ve böylece Cizvitlere bir miktar gözdağı vermiş oldu, 1611 ve tekrar 1625'te bu anlaşmazlıklarain keşiş, papaz ve din adamları tarafından ele alınmasını yasakladı. 1600 yılında yapılan Katolik Kilisesi Jübilesi'nde 3 milyon kişinin hac için kutsal mevkileri ziyaret ettikleri bildirilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu konklav toplantıları Almanca olarak Leopold von Ranke, (1834-1836) Die romischen Päpste, ihre kırche und ihr Staat im sechzehnten und siebzehnten Jahrhundert (Onaltıncı ve Onyedinci Yüzyılda Roma Papaları, Kilise ve Devletleri)., 9th ed., c.II, s.150. (Almanca) kitabında çok renkli olarak anlatılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
IX. İnnocentius
Emblem of the Papacy SE.svg
Papa

30 Ocak 1592 – 3 Mart 1605
Sonra gelen:
XI. Leo