II. Marcellus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
II. Marcellus
Pope Marcellus II.PNG
Doğum Marcello Cervini degli Spannochi
6 Mayıs 1501
Montefano, Marche, Papalık Devleti
Ölüm 1 Mayıs 1555 (53 yaşında)
Roma, Papalık Devleti
Etkin yıllar 9 Nisan 1555 - 1 Mayıs 1555
Yerine geldiği III. Julius
Yerine gelen IV. Paulus
Din Hıristiyanlık (Katolik)
Ebeveyn(ler) Ricardo Cervini ve Cassandra Benci

Papa II. Marcellus veya doğum adı ile Marcello Cervini degli Spannochi, (d.5 Kasım 1443 Montefano, Marche, Papalık Devleti - o. 1 Mayıs 1555 Roma). 5 Nisan ile 1 Mayis 1955de 20 gun kadar gayet kisa bir donem icinde Papalik yapmistir.

Papalıktan önceki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Papalık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa III. Julius 23 Mart 1555 ölünce 5 Nisan 1555de yeni papayı seçmek için " Papalık Konklavı" toplanmıştır. Bu konkalava o zaman üye olan 57 kardinal'den ancak 37'si katılmıştır. Konklava katılan kardinaller papalık için oy verme sırasında hiçbir büyük devlete önem vermiyeceklerine yemin olan "Konklav kapitülasyon" belgesini imzalamalarına rağmen bu kardinallar arasında Fransa Kralı II. Henri taraftarı "Fransa kliği"; V.Karl (Şarlken) taraftarı "Habsburg kliği" ve büyük devletler taraftarı olmayan "İtalya kliği" bulunmakataydı. Unvan olarak Kudüs "Kutsal Haç Bazilikası" Kardinalı olarak anılan Kardinal Marcello Cervini Fransa kliği tarafından adaylığa teklif edildi. Bu kardinalin İmparator V. Karl tarafından seçilmemesı açıkca istemmekle beraber Habsburg kliği tarafından da tutuldu. Bunun üzerine 9 Nisan sabahı yapılan oylmada tek 1 oy hariç tüm oyları alarak saat 11de papalık görevine seçildiği belli oldu. Yeni papa Marcel olan vaftiz ismini koruyarak bunu Latinceleştirip Marcelllus II papalık adını aldı. Bu türlü papalık adı alanların sonucusu oldu çünkü ondan sonra seçilen tüm papalar papalık ismi olarak vaftiz ismini almaktan sakınmişlardır. Aynı gün Roma'da papa olarak kutsullandı ve papalık tacı giydirime töreni yapıldı.

Başlattığı ilk proje Katolik Kilisesi antik Yunan Kilise Doktorları olarak anılan Hıristiyanlık için teolojik eserler yazanların doktiriner eserlerini ve diğer antik Hıristiyan dini hakkında doktriner yazıların tercüme edilmesi için bir tercüme komisyonu kurmak oldu. Bu komisyonun hazırlattığı yeni otoriter çeviri eserlerin baskılarının yapılması için Roma'da ve Venedik'te bulunan matbaa ve yayınevleri ile anlaşmalar yapıldı.

Vatikan'da Aziz Petrus Bazilikası altında bulunan papalar katakumbunda mezarı

Fakat II. Marcellus gayet kısa bir müddet papalık yaptı. 20 gün papalıktan sonra nedeni bilinmeyen (bazı kaynaklara göre zehirlenmeden doğan) bir rahatsızlıktan sonra 2 Mayıs 1555'de vefat etti. Mezarı Vatikan'da Aziz Petrus Bazilikası altında bulunan papalar katakumbundadır.

Papa II. Marcellus yerine Papa IV. Paulus papa olarak seçilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu madde kısmen Fransızca Wikipedia "Marcel II" maddesi kaynaklıdır: [1] (Fransızca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa III. Julius
Papa
1555
Sonra gelen:
Papa IV. Paulus

}