II. Marcellus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Marcellus
DoğumMarcello Cervini degli Spannochi
6 Mayıs 1501
Montefano, Marche, Papalık Devleti
Ölüm1 Mayıs 1555 (53 yaşında)
Roma, Papalık Devleti
Etkin yıllar9 Nisan 1555 - 1 Mayıs 1555
Yerine geldiğiIII. Julius
Yerine gelenIV. Paulus
DinHristiyanlık (Katolik)
Ebeveyn(ler)Ricardo Cervini ve Cassandra Benci

Papa II. Marcellus veya doğum adı ile Marcello Cervini degli Spannochi (d. 6 Mayıs 1501, Montefano, Marche, Papalık Devleti - ö. 1 Mayıs 1555, Roma), 5 Nisan-1 Mayıs 1555 arasında 20 gün kadar gayet kısa bir dönemde Papalık yapmıştır.

Papalıktan önceki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Papalık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa III. Julius 23 Mart 1555'te ölünce 5 Nisan 1555'te yeni papayı seçmek için "Papalık Konklavı" toplanmıştır. Bu konkalava o zaman üye olan 57 kardinal'den ancak 37'si katılmıştır. Konklava katılan kardinaller papalık için oy verme sırasında hiçbir büyük devlete önem vermeyeceklerine yemin olan "Konklav kapitülasyon" belgesini imzalamalarına rağmen bu kardinaller arasında Fransa Kralı II. Henri taraftarı "Fransa kliği"; V.Karl (Şarlken) taraftarı "Habsburg kliği" ve büyük devletler taraftarı olmayan "İtalya kliği" bulunmaktaydı. Unvan olarak Kudüs "Kutsal Haç Bazilikası" Kardinali olarak anılan Kardinal Marcello Cervini Fransa kliği tarafından adaylığa teklif edildi. Bu kardinalin İmparator V. Karl tarafından seçilmemesı açıkça istemekle beraber Habsburg kliği tarafından da tutuldu. Bunun üzerine 9 Nisan sabahı yapılan oylamada tek 1 oy hariç tüm oyları alarak saat 11de papalık görevine seçildiği belli oldu. Yeni papa Marcello olan vaftiz ismini koruyarak bunu Latinceleştirip "Marcellus" adını aldı. Bu türlü papalık adı alanların sonuncusu oldu çünkü ondan sonra seçilen tüm papalar papalık ismi olarak vaftiz ismini almaktan sakınmışlardır. Aynı gün Roma'da papa olarak kutsandı ve papalık tacı giydirme töreni yapıldı.

Başlattığı ilk proje Katolik Kilisesi antik Yunan Kilise Doktorları olarak anılan Hristiyanlık için teolojik eserler yazanların doktriner eserlerini ve diğer antik Hristiyan dini hakkında doktriner yazıların tercüme edilmesi için bir tercüme komisyonu kurmak oldu. Bu komisyonun hazırlattığı yeni otoriter çeviri eserlerin baskılarının yapılması için Roma'da ve Venedik'te bulunan matbaa ve yayınevleri ile anlaşmalar yapıldı.

II. Marcellus'un Vatikan'da Aziz Petrus Bazilikası altındaki mezarı

Fakat II. Marcellus gayet kısa bir müddet papalık yaptı. 20 gün papalıktan sonra nedeni bilinmeyen (bazı kaynaklara göre zehirlenmeden doğan) bir rahatsızlıktan sonra 2 Mayıs 1555'te öldü. Mezarı Vatikan'da Aziz Petrus Bazilikası altında bulunan papalar katakumbundadır.

Papa II. Marcellus yerine Papa IV. Paulus papa olarak seçilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu madde kısmen Fransızca Wikipedia "Marcel II" maddesi kaynaklıdır: [1] 20 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa III. Julius

Papa

1555
Sonra gelen:
Papa IV. Paulus

}