Cornelius (papa)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Papa ve aziz
Cornelius
{{{native_name}}}
Artaud de Montor'un Papaların Hayatları adlı eserinden imgesel bir resim, 1910
Papalık başlangıcı 6 veya 13 Mart 251
Papalık bitişi Haziran 253
Önce gelen Fabianus
Sonra gelen I. Lucius
Doğum adı Cornelius
Doğum Roma, Roma İmparatorluğu[1]
Ölüm Haziran 253
Civitavecchia, Roma İmparatorluğu
Oruç günü 16 Eylül

Cornelius (ö. Haziran 253) 6 ya da 13 Mart 251'den 253'teki ölümüne kadar papalık görevinde bulunmuştur.[2]

Papalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Master of Meßkirch'in çiziminden Cornelius (Staatsgalerie Stuttgart)

Novatian sadece papa seçilmemesine çok öfkeli değildi, aynı zamanda reaptism'e inanmayan birinin seçilmesine öfkeliydi. Böylece kendisini antipapa olarak Cornelius'a ilan etti ve kiliseye karşı çıktı. Cornelius papalığa atandıktan sonra, Novatian felsefesinde daha titiz davranıp, piskoposların günahların en acısını bağışlayamayacağına ve bu günahların ancak mahşer'de bağışlanabileceğini ikna etti.[3] Cornelius, St. Cyprian, St. Dionysius ve çoğu Afrikalı ve doğulu piskoposların desteğini alırken, Novatian, Roma'da papalık olarak Cornelius'u kabul etmeyen azınlık rahiplerin desteğini aldı.[4] Cornelius sonraki eyleminde kendinisinin doğru papa olduğunu göstermek için 60 piskopos sinodunu toplarlar ve konsey Novatian'ın yanı sıra Novatianistsleri aforoz eder. Konferansta ayrıca, İmparator Decius'un zulmü sırasında ibadeti bırakan Hristiyanların ancak tövbe ettikten sonra cemaate katılabileceklerini belirtti.[3][4]

Sinodun kararı, Cornelius'un gücünü kabul etmeye ikna etmesi için şiddetli bir Novatian destekçisi olan Antakya piskoposuna ve Hristiyan piskoposlara gönderildi. Cornelius'un çevresindeki piskoposlara gönderdiği mektuplar, dönem boyunca kilisenin büyüklüğü hakkında bilgiler verdi. Cornelius zamanında Roma Kilisesi'nin "kırk altı papaz, yedi diyakoz, yedi küçük diyakoz, kırk iki rahip yardımcısı, elli iki ostiarii ve 1500'ün üzerinde dul ve sıkıntılı kişi." olduğunu belirtmiştir[3] Mektupları ayrıca Cornelius'un 150'den fazla din adamına sahip bir kadroya sahip olduğunu ve kilisenin her gün 1500 kişiye ibadet olanağı sağladığını bildirdi.[5][6] Bu rakamlardan, Papa Cornelius'un papalık döneminde Roma'da en az 50.000 Hristiyan olduğu tahmin edilmektedir.[4]

Ölümü ve mektuplar[değiştir | kaynağı değiştir]

251 Haziran'da Decius, Gotlar ile yapılan savaşta öldürüldü; Hemen ardından Trebonianus Gallus İmparator oldu. Savaş, Haziran 252'de tekrar başladı ve Papa Cornelius, 25 Haziran'da aynı zamanda öldüğü yer olan Civitavecchia,İtalya'ya sürgüne gönderildi. Liberya kataloğu, ölümününün sürgünde yaşadığı zorluklarından dolayı olduğunu listeliyor; Ancak, daha sonra bulunan kaynaklar kafasının kesildiğini iddia ediyor. Cornelius, Papa mezarlığına değil, yakınlardaki bir mezarlığa gömülmüştür ve mezarındaki yazıt Latince'dir, ve kendisinden önceki papalar olan Halef Lucius I ve Papa Fabian gibi Yunanca değildir. "Cornelius Şehit" yazıyor. Cornelius'un sürgün sırasında gönderdiği mektuplar, eğitimli Kıbrıslıların kullandığı klasik tarz yerine, dönemin sözlü dili olan Latince dilinde yazılmıştı. Cornelius, bir ilahiyatçının yanı sıra bir piskopos ve aynı zamanda Novatian gibi filozoftu.[3] Bu, Cornelius'un son derece zengin bir aileden gelmediğini ve dolayısıyla çocukken sofistike bir eğitim almadığını gösteriyor. Sürgünde iken Cornelius'un yazdığı bir mektup, ilk kez kilisede bulunan "Exorcist" adlı bir bürodan bahsediyor.[7] Kilise hukuku o zamandan beri her piskoposun Exorcist olmasını zorunlu kılmıştır.

Kornelimünster'de bulunan Cornelius'un temsili heykeli

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Editors of Encyclopædia Britannica. "Saint Cornelius". Encyclopædia Britannica. 1 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170201203921/https://www.britannica.com/biography/Saint-Cornelius. Erişim tarihi: 14 August 2016. 
  2. ^ Chapman, John (1908). "Pope Cornelius" in The Catholic Encyclopedia. Vol. 4. New York: Robert Appleton Company.
  3. ^ a b c d Wikisource-logo.svg Chapman, John (1913). "Pope Cornelius". Herbermann, Charles. Katolik Ansiklopedi. New York: Robert Appleton Company. 
  4. ^ a b c Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; McBrien isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
  5. ^ Moody Smith, D. "Review: The Rise of Christianity: A Review." Journal of the American Academy of Religion 54 (1986): 337–42.
  6. ^ Schrembs, Joseph. "The Catholic Philosophy of History." The Catholic Historical Review 20 (1934): 1–22.
  7. ^ Allen, John L Jr (September 1, 2000), "A bit of exorcist history", National Catholic Reporter, http://natcath.org/NCR_Online/archives2/2000c/090100/090100h.htm 
Dini unvanlar
Önce gelen
Fabianus
Roma Piskoposu
Papa

251–253
Sonra gelen
I. Lucius