II. Paulus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Paulus
DoğumPietro Barbo
23 Şubat 1417
Venedik
Ölüm26 Temmuz 1471
Roma
Etkin yıllar1464-1471
Yerine geldiğiII. Pius
Yerine gelenIV. Sixtus
DinHristiyanlık

II. Paulus, asıl adı Pietro Barbo (d. 23 Şubat 1417, Venedik - ö. 26 Temmuz 1471, Roma), 1464-71 arasında papa.

Papalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

V. Nicolaus ve III. Calixtus dönemlerinde Curia Romana'da görev yaptıktan sonra 1456'da Campania valisi oldu. Papa II. Pius'un ardılı olarak 30 Ağustos 1464'te papa seçildikten hemen sonra aldığı kararlarla papalığın merkezi yetkilerini artırdı. 1438'de Fransa kralı VII. Charles tarafından çıkarılan ve papalığın Fransız Kilisesi üzerindeki yetkilerini kısıtlayan Pragmatique sanction de Bourges fermanını birkaç kez mahkûm etmesi Fransa kralı XI. Louis'yle arasının açılmasına yol açtı. Basel Konsili'nin (1431-37) Husçuları bağımsız bir kilise olarak tanıyan kararını geçersiz kılmaya çalıştı. Husçuluk yanlısı Bohemya kralı Poděbradlı Jiří'ye karşı bir birlik oluşturan Katolikleri destekledi. 23 Aralık 1466'da Jiří'yi aforoz etti. Jiří'nin, Husçuluğun uzantısı olarak bağımsız bir kilise kuran ve Roma tarafından tanınmayan Utrakistleri dağıtmayı reddetmesi üzerine onu tahttan indirdiğini ilan etti, Katoliklerin Jiří'nin hükümdarlığını tanımamalarını istedi. Mart 1468'de Macar kralı Matyas Corvinus'u Jiří'ye karşı savaş ilan etmeye ikna etti. Bunun üzerine Fransa kralı Louis Jiří'nin yanında yer aldı. Mátyás Moravya'nın büyük bir bölümünü işgal edince Mart 1469'da Paulus ona Bohemya tacını giydirdi.

Osmanlıların yükselişini Hristiyanlığa yönelik bir tehdit olarak gören Paulus 1468'de Kutsal Roma-Germen imparatoru III. Friedrich'in bir Haçlı seferi düzenlemesini sağlamaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Venedik yönetiminin İtalya'nın içişlerindeki egemen konumuna karşı çıktı ve Roma'yı üstün kılan yeni yasalar çıkardı. 1466'da Fransisken tarikatının aşırı kolu Fraticelli'yi (Tinciler) dağıtmak amacıyla bir kovuşturma başlattı. Hümanist Julius Pomponius Laetus'un kurduğu Roma Akademisi'ni, maddeci bir dünya görüşünü savunduğu ve Hristiyanlığın değerlerine karşı çıktığı kuşkusuyla Şubat 1468'de kapattı; üyelerini tutuklattı, önderlerinden biri olan hümanist Bartolomeo Platina'ya işkence yaptırdı.

Bütün bunlara karşın Paulus bilim adamlarını korudu, eski kültür ürünleriyle yakından ilgilendi. Roma'da ilk matbaanın kurulmasını sağladı. San Marco Meydanı'ndaki ünlü sarayı da (bugün Palazzo Venezia) Paulus inşa ettirdi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
II. Pius

Papa

1464-1471
Sonra gelen:
IV. Sixtus