Kutsal Ruh

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kutsal Ruh, Hristiyanlıktaki teslis inancının üçüncü ayağı. Baba ve Oğul ile birlikte Tanrı'nın ruhu olduğuna inanılır.

İbrahimi dinlerde, Ruhu'l-Kudüs olarak da bilinen Kutsal Ruh, Tanrı'nın insanlarla iletişim kurduğu veya onlar üzerinde hareket ettiği Tanrı'nın bir yönü veya aracısıdır.[1]

Yahudilikte, Tanrı'nın evren veya yaratıkları üzerindeki ilahi gücü, kalitesi ve etkisine atıfta bulunur. İznik Hristiyanlığı'nda Kutsal Ruh, Üçlü Birliğin üçüncü kişisidir. İslam'da Kutsal Ruh, ilahi eylemin veya iletişimin bir aracısı olarak hareket eder.[2]

Kutsal Ruh'un Vatikan'daki Aziz Petrus Bazilikası'nda bir güvercin olarak tasviri

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanca Pneuma sözcüğü ruh anlamına gelir ve Yeni Ahit'te yaklaşık 400 kere kullanılır. Bu sözcük Yunancada bazen rüzgâr veya can anlamında da kullanılır ve Yeni Ahit'teki kullanımlarından en az 90'ı Kutsal Ruh'u kasteder. Bu sözcük Eski Ahit'te Kutsal Ruh anlamında 3 kez kullanılmıştır.

İbranice'de "רוח הקודש" şeklinde yazılır Ruah hakodeş şeklinde okunur. Birçok Hristiyan perspektifine göre Kutsal Ruh; Tanrı'nın kendisi, Tanrı'nın bir yansıması ya da Tanrı'nın bir tezahürüdür. Kutsal Ruh, Tanrı'nın kendi varlığını insanda hissettirmesidir. Hristiyanlığa göre insanın kendi içinde hissettiği iman gücü, inanç ve Tanrı'yla konuşma vb. duygular Kutsal Ruh'un tezahürleridir.

İncil'deki ayetlere göre Kutsal Ruh Tanrı'nın Ruhudur; Tanrı kendi Ruhunu İsa'ya iman edenlerin içine göndererek İnsanlarla barışır. İnsanlar artık bu dünyada iken görmedikleri Tanrıyı içlerinde olan kutsal Ruh vasıtası ile tanırlar ve Onun Ruhunun gücüyle kutsal olarak yaşayabilirler. İsa dünyadayken kendisine iman edenlere Babadan çıkan (Tanrıdan) Gerçeğin Ruhu içinize gelince sizi her gerçeğe yönlendirecektir demiştir.

İslâm'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Kur'an'da ve hadislerde de geçen Ruhu'l-Kudüs ifadesinin Kutsal Ruh olduğu iddia edilir.[3] (Kudüs kelimesi "kutsal" demektir.) Bununla birlikte Kur'an'ın modern çevirilerinde Ruhu'l-Kudüs Cebrail anlamında kullanılır.[4]

Yahudilikte[değiştir | kaynağı değiştir]

İbranice'deki ruh ha-kodeş ibáresi Yahudiliğin kutsal kitabı Tanah'ta ve diğer Yahudilik metinlerinde Yehova'nın Rúhu anlamında kullanılır (İbranice'deki orijinal ibáre: רוח הקודש). Tanımlama edatı olan "ha" kullanılmadan sadece ruh kodeşka (senin kutsal rúhun) şeklinde de kullanıldığı görülür. Yahudilikte "Kutsal Rúh" kavramıyla genellikle peygamberliğin ve hikmetin iláhí yönü kastedilir. Metinde kastedilen anlama göre kimi yerlerde Allah'ın iláhí kudretinin, sıfatlarının, fiillerinin yarattığı varlıklardaki yansıması anlamında da kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bultmann, Rudolf (2007). Theology of the New Testament. Waco, Tex.: Baylor University Press. ISBN 978-1-932792-93-5. OCLC 77270731. 
  2. ^ Emery, Gilles (2012). The Trinity : an introduction to Catholic doctrine on the Triune God. Washington, D.C. ISBN 978-0-8132-1903-5. OCLC 863062311. 
  3. ^ Kur'an ve Üçlü Birlik 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. İncil.com. Erişim: 14 Şubat 2012.
  4. ^ Bakara 87 3 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Diyanet.gov.tr. Erişim: 14 Şubat 2012.