İçeriğe atla

I. Clemens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Clemens
Papa Aziz
Papa I. Clemens
DoğumMS 1. yüzyıl
Ölüm99
Chersonesos Taurica, Roma İmparatorluğu eyaleti (günümüzde Kırım, Rusya)
Etkin yıllar92 - 99
Yerine geldiğiPapa Anacletus
Yerine gelenPapa Evaristus
DinHristiyanlık (Katolik)

Papa Aziz I. Clemens (D. ??, - Ö. 99 Chersonesos Taurica, Roma İmparatorluğu eyaleti (günümüzde Kırım, Rusya), MS 92-99 döneminde papalık yapmıştır. Clemens Romanus olarak da bilinir. Aziz Papaların 4. sırasında yer almaktadır.

Papa Aziz I. Clemens hakkında fazla bilgi bulunamamaktadır. Papalığından önceki hayatına ilişkin bilgiler çok azdır. Papa Petrus döneminde, Roma Piskoposluğunu yürüttüğüne dair belgeler vardır. Bu piskoposluk döneminde, ona azizlik unvanını uygun gördüler. Piskoposluğu döneminde, Hristiyanlığı uygun bir dille insanlara anlatıyor ve insanlara Hristiyanlığı sevdiriyordu. Dolayısıyla halk arasında hoşgörü, sevgi ve saygı kazanmıştır.

Papa Petrus, şehit edilince ondan sonra yerine gelen Linus ve Anacletus papa olmuştur. Tahmin edilenin aksine, onlara karşı papa hakkı iddiasında bulunmamıştır. Dolayısıyla, papalar arasında en sabırlı ve hoşgörülü papa olarak bilinir.

Mezheplerde Papa I. Clemens

[değiştir | kaynağı değiştir]

Anglikan Kilisesi ve Lutheran Kilisesi, ilk kurulduğu yüzyıllarda sayılı papayı aziz saymaktaydı. Ancak, sonraki zamanlarda şehit edildiği ve yüksek kişiliği, 12 havariden olması sebebiyle "Aziz" olarak sayılmaktadır. Ortodokslar, 24 Kasım-25 Kasım arasında onun yortusu olarak kutlarlar.

Papa I. Clemens, yüksek kilise görevlilerine yazdığı ünlü mektubunda yaşlılara iyi davranılmasını, yoksullara yardım elinin uzatılmasını, yardımlaşmayı ve dayanışmayı öğütlemiştir. Clemens, papalar arasında ilk papa tacını ve papalık kıyafetleriyle tanınan papadır. Ondan sonra, papalar bu kıyafetleri ve tacı giydiler.

I. Clemens'in gemiden atılarak şehit edilmesi
Gemi çapasının kiliselerdeki simgesi

Hristiyan düşmanlığı azalsa da Roma'da hala devam ediyordu. IV. yüzyılda yazılan bir belgeye göre Papa I. Clemens imparator Trajan döneminde gemi ile Chersonesos Taurica, Kırım'a sürgüne gönderilmiştir. Kırım'a varınca bir taş ocağında çalışmaya yollanmıştır. Oradaki tutuklu ve sürgünlerin susuzluk çektiğini görmüş ve bir "Kuzu" hayali gördüğü bir tepede bulunan yere bir balta ile vurup, su çıkartmıştır. Bundan dolayı orada yaşayanların çoğu Hristiyanlığı kabul etmişlerdir. Bu nedenle idama mahkûm edilmiştir. I. Clemens limanda bulunan bir gemiye götürülmüş; gemi çapasını Papa I. Clemens'in boynuna dolanmış ve çapayı I. Clemens'le birlikte denize atılmıştır. I. Clemens böylelikle öldürülmüştür. Fakat bu belgeden daha önce Kilise'nin ilk dönemleri tarihini yazan Caesarea'lı Eusebius ve Aziz Hieronymus'un kitaplarında bu "Hristiyan şehitlik" hikâyesi verilmemektedir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa Anacletus

Papa

92 - 99
Sonra gelen:
Papa Evaristus