X. Innocentius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
X. Innocentius
Diego Velázquez tarafından yapılan portresi
DoğumGiovanni Battista Pamphilj ya da Pamphili
6 Mayıs 1574(1574-05-06)
Roma, İtalya
Ölüm7 Ocak 1655 (80 yaşında)
Roma, İtalya
Etkin yıllar15 Eylül 1644 - 7 Ocak 1655
Yerine geldiğiVIII. Urbanus
Yerine gelenXIII. Leo
DinHristiyanlık (Katolik)

Papa X. Innocentius (d. 6 Mayıs 1574 – ö. 7 Ocak 1655), Giovanni Battista Pamphili (ya da Pamphilj olarak doğdu), Katolik Kilisesi'nin 15 Eylül 1644 - 7 Ocak 1655 döneminde 236. papası.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Roma'da dünyaya geldi. IX. Innocentius zamanında Roma'ya göç etmiş Umbrialı bir ailenin oğluydu. Papalık Gregoryen Üniversitesi'nden mezun oldu ve geleneksel Cursus honorum'u takip etti. Bir avukat olarak eğitildi. Vatikan'ı güçlü bir pozisyona getiren Papa VIII. Urbanus'un ardından 15 Eylül 1644'te papa oldu. X. Innocentius'un ataları arasında Papa VI. Alexander da vardı.

Papalık elçisi günleri[değiştir | kaynağı değiştir]

XV. Gregorius, Pamphili'yi Napoli Krallığı'na papalık elçisi olarak gönderdi. VIII. Urbanus ise, onu, yeğeni Francesco Barberini'nin eşlikçisi olarak ilk olarak Fransa ve ardından İspanya'ya gönderdi. İspanya'da Barberini'ye karşı ilk düşmanlık hislerini duydu.

Papalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçim[değiştir | kaynağı değiştir]

VIII. Urbanus'tan sonra kimin geleceğinin seçimleri uzun ve fırtınalı geçti. 9 Ağustos'ta başladı ve 15 Eylül 1644'te son buldu. Fransız grup, İspanyol adaya, Fransa'nın politikasına yön veren Kardinal Mazarin'in düşmanı olduğu için karşı çıktı. Fransız grup, seçimlerin uzaması halinde İspanya'nın lehine bir karar çıkacağından korkarak İspanya'da elçilik yapmış olan Pamphili'yi uygun bulduğunu açıkladı ve seçimi Pamhili kazandı.

Fransa'yla ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçimin ardından kendisine X. Innocentius ismini alan Papa, Barberini'leri kamuya ait parayı yemekle suçladı. Antonio ve Francesco Barberini, Fransa'ya kaçtılar ve Mazarin'in koruması altına girdiler. 19 Şubat 1646'da X. Innocentius onların mallarına el koydu ve resmî bir mektup yayınlayarak, papanın izni olmadan altı aydan uzun bir süre Papalık Devletlerini terk eden tüm kardinallerin haklarının ve unvanlarının elinden alınacağını açıkladı. Fransız parlamentosu talimatların Fransa için geçersiz olduğunu duyurdu. Fakat, X. Innocentius, Mazarin, İtalya'ya ordularını göndermek üzere hazırlamadan kararından vazgeçmedi. Bu aşamadan sonra, papalığın Fransa'ya olan politikaları yumuşadı ve Barberini'lere hakları geri verildi.

Parma'yla ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa VIII. Urbanus'un ölümü, Parma Dükü Odoardo Farnese'ye karşı açılan Birinci Castro Savaşı'nın çıkmasını hızlandırdı. Papalık ile Parma Dükalığı arasındaki anlaşmazlıklar 1649 yılında artınca, X. Innocentius Castro şehrine ordusunu göndererek şehri yıktırdı.

Vestfelya Barışı[değiştir | kaynağı değiştir]

X. Innocentius, Vestfelya Antlaşması'na karşı çıktı ve Kasım 1648'de konuyla ilgili Zelo Domus Dei resmî mektubunu yayınladı. Fakat, Avrupa'nın güçlü ülkeleri Papa'nın itirazını görmezden geldiler.

İngiliz İç Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Olimpia Maidalchini

İngiliz İç Savaşı boyunca, Papa, Mazarin ve Paris'te sürgünde bulunan ana kraliçe Henrietta Maria'nın tüm itirazlarına rağmen İrlanda'nın tarafını tuttu. X. Innocentius, elçisi Giovanni Battista Rinuccini'yi Kilkenny'e yüksek miktarda silah, para ve askerî güçle birlikte gönderdi.[2] Kilkenny'de Rinuccini büyük başarılar elde etti ve yaptığı açıklamada orada bulunma sebebini İrlanda'nın katolik insanlarının çektikleri acıları dindirmek olduğunu söyledi. Rinuccini, Katolik kiliselere eski haklarını iade etmek ve restore ettirmek de istiyordu. Fakat, sonunda, Oliver Cromwell İrlanda'yı kanlı bir mücadele sonucunda geri aldı ve Rinuccini 1649 yılında Roma'ya geri döndü.

Olimpia Maidalchini[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa'nın erkek kardeşlerinden biriyle evli olan Olimpia Maidalchini, X. Innocentius'un metresi kabul edilir çünkü Papa'nın politik düşünceleri ve verdiği terfiler üzerindeki etkisi çok büyüktü.

Jansencilik meselesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1653 yılında Jansencilik öğretileri kınandı[3].

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Guido Reni'nin bu tablosunda ezilmekte olan şeytan X. Innocentius'a benzemektedir.

Papalığın iki önemli ailesi Barberini'ler ve Pamphili'ler arasındaki rekabetin büyüklüğü Guido Reni'nin yaptığı bir tablodan dahi anlaşılabilir. Bu tabloda melek Mikail, Şeytan'ı çiğnemektedir ve şeytanın yüzü X. Innocentius'a çok benzemektedir. Bu benzerlik Pamphili ailesi tarafından da hemen fark edilmiştir. Bu tablo hâlen Roma'daki Santa Maria della Concezione Kilisesi'ndeki şapellerden birinde asılıdır. VIII. Urbanus'un papalığı sırasında Papa'nın en büyük rakibi Kardinal Giovanni Battista Pamphili idi. Papa'nın erkek kardeşi Antonio Barberini de bir kardinaldi. 1635 yılında, Otuz Yıl Savaşları sürerken, Kardinal Antonio'nun Mikail'in Şeytan'ı ezerken betimlendiği bir resim ısmarladığı bilinmektedir.

1650 yılında, X. Innocentius, Hristiyanlıktaki jübile yılını kutladı. Roma'yı işlemeli yer döşemeleri ile süsledi ve Aziz Petrus Bazilikası'na kabartmalar yaptırdı. Piazza Navona'ya Bernini'nin Fontana dei Quattro Fiumi'sini diktirdi ve Campidoglio'daki Palazzo Nuovo'nun inşasına başlanması için emir verdi.

Papa, ayrıca, Diego Velázquez'in X. Innocentius'un Portresi isimli tablosunun da konusudur. Bu tablo şu günlerde Palazzo Doria'daki aile galerilerinde sergilenmektedir. Velázquez'in bu çalışması yirminci yüzyıl ressamlarından Francis Bacon'a da ilham kaynağı olmuş ve "Çığlık atan Papa" tabloları yapmasına sebep olmuştur. Bu eserlerden en meşhuru Velázquez'in X. Innocentius'un Portresi'nin ardından Çalışma isimli tablodur.

X. Innocentius 7 Ocak 1655'te öldü ve ardından VII. Alexander papa oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dictionaire Général pour la maîtrise de la langue française la culrute classique et contemporaine. Larousse. 1993. 2-03-320300-X. 
  2. ^ "con somme cospicue di pecunia ed altre munizioni", G. Alazzi, Nunciatura in Irlanda di Monsignor Gio. Batista Rinuccini (Florence) 1844, önsöz (sayfa vi)
  3. ^ Hıristiyanlık Tarihi. Colin Brown. Yeni Yaşam Yayınları. 1977. s. 498 ISBN 975-8318-86-1. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
VIII. Urbanus

Papa

15 Eylül 1644 - 7 Ocak 1655
Sonra gelen:
VII. Alexander