IX. Clemens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
IX. Clemens
Pope Clement IX.jpg
Papa IX. Clemens portresi
Doğum Giulio Rospigliosi
28 Ocak 1600
Pistoia, Toskana Büyük Dükalığı, (günümüzde İtalya)
Ölüm 9 Kasım 1669 (69 yaşında)
Roma, Papalık Devletleri, (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar 20 Haziran 1667 - 9 Aralık 1669
Yerine geldiği VII. Alexander
Yerine gelen X. Clemens
Din Hristiyanlık (Katolik)
Papa X. Clemens'in arması

Papa IX. Clemens (İtalyanca: Clemente IX; İngilizce, Fransızca: Clement IX). Asıl adı Giulio Rospigliosi (28 Ocak 1600; Pistoia, Toskana Büyük Dükalığı, (günümüzde İtalya)) - 9 Aralık 1669, Roma Papalık Devletleri, (günümüzde İtalya)). 20 Haziran 1667 - 9 Aralık 1669 arasinda papalık yapmış Hristiyan din adamı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Papalık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

IX. Clemens'in anit-mezari

IX. Clemens papa olarak seçildikten sonra kısa süren papalık döneminde Avrupa'da önemli olaylar çıkmadı.

Fransa, İspanya sonra da İngiltere ve Hollanda Cumhuriyeti arasında devam etmiş olan İntikal Hanedan Savaşı'nın sona ermesini sağlayan 1668 Aix-la-Chapelle Antlaşması'nda arabuluculuk rolü oynadı.

Güzel sanatlarla ilgilendi. Roma'da ünlü mimar ve heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini'ye Ponte Sant'Angelo Köprüsü için melek heykelleri ve Aziz Petrus Bazilikası'nin önündeki meydanı çevreleyen sütunlu kolonad siparişleri verdi. Döneminin papalarının aksine onun döneminde Roma'da yapılan törensel yapılarda papanın ismi bulunmamaktadır.

IX. Clemens Osmanlıların Girit adası fethinin son dönemlerinde Venedik'lilere büyük moral ve mali destek ve yardım verdi. Tüm Katolik ülkelerine Girit'te Köprülü Fazıl Ahmed Paşa'nin 1666/67'de Girit Seferine başlaması üzerinde Katolik papazları ile Osmanlılara aleyhine devamlı vaizler verilmesini sağladı. 1666'da Girit'e gelen 6,000 kadar asker ve 31 gemiden oluşan Beaufort Dükü komutasındaki Fransız takviyesine mali ve moral destek verdi. Fakat bütün Hristiyan desteğine rağmen Ağustos 1669 sonlarinda yapılan Osmanlı hücumları sonunda 5 Eylül 1669'de anlaşma ile Hanya Kuşatması sona erip Venedikliler kaleyi ve Girit'i Osmanlılara teslim ettiler.

Bu haber Roma'ya erişince zaten yaşlı ve kötü sıhhatte olan Papa IX. Clemens Ekim'de yatağa düştü. 2 yıl 5 ay ve 19 gün süren papalık döneminden sonra 9 Aralık 1669'de öldü.

Papa IX. Clemens Roma'da Santa Maria Maggiore Bazilikası içindeki cemaat oturma sıraları arasındaki yürüyüş koridoru altına gömülmesini ve zemine gayet sade olarak "Clementis IX, Cineres" kitabesi kazılmasını vesayet etmişti. Fakat onu takip eden Papa X. Clemens 1671'de daha önceki gelen IX. Clemens anısına bu büyük kilisesinin sağ duvarına Carlo Rainaldi tarafından tasarımlan bir ihtişamlı anıt-mezar yaptırmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
VII. Alexander
Emblem of the Papacy SE.svg
Papa

20 Haziran 1667 - 9 Aralık 1669
Sonra gelen:
X. Clemens