Pavlus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pavlus
Bartolomeo Montagna'nın Pavlus tasviri
Bartolomeo Montagna'nın Pavlus tasviri
Doğum M.S. 5 c.[1]
Tarsus, Kilikya
Ölüm M.S. 67[2]
Roma, İtalya
Diğer adı Tarsuslu Saul
Meslek Hıristiyanlık misyoneri


Pavlus, Pavlik Kiliselerin kurucusu Hıristiyan misyoner. Miladi birinci asırda yaşamış Ferisi Yahudilerindendir. Aynı zamanda Roma vatandaşıydı. Tarsus doğumludur. Asıl adı Saul’du.[3] Luka'nın kaleme aldığı İncil'de önemli bir yere sahiptir. Yeni Ahit’teki mektupların on dördünün Pavlus'un eseri olarak bilinir.

Yeni Ahit'te Pavlus hakkındaki bilgilere göre, o Paul adını almadan önce Saul olarak anılıyordu. Kendisini İsevileri ve İseviliği yok etmeye adamıştı.[4] Hıristiyan olmadan önce İsevilere şiddetli zulümler yaptığını Pavlus kendisi itiraf etmektedir. [5] İstefanos’un infazını bizzat onaylamıştı. [6]

Pavlus, İsevileri tutuklamak amacıyla Şam'a yolculuk ederken İsa kendisine göründü ve Pavlus bu vakada görme kabiliyetini kaybetti. Üç gün sonra Şamlı Hananya, Pavlus'un gözlerinin tekrar şifa bulmasına vesile oldu. [7] Pavlus, bu yolculukta Hıristiyan oldu ve bunun sebebi olarak, Şam yolculuğunda, Meryem oğlu İsa’nın kendisine göründüğünü dile getirmeye başladı. [8]

O günden itibaren Pavlus, Nasıralı İsa'nın İsrailoğullarının beklediği mesih ve aynı zamanda da Allah'ın oğlu olduğunu insanlara vaaz etmeye başladı.[9]Elçilerin İşleri kitabının yaklaşık yarısı Pavlus'un hayatından bahseder.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Peter and Paul . In the Footsteps of Paul . Tarsus . 1. PBS. Retrieved 2010–11–19.
 2. ^ Harris, Stephen L. Understanding the Bible. Palo Alto: Mayfield. 1985. ISBN 978-1-55934-655-9
 3. ^ Elçilerin İşleri, 13:9
 4. ^ Elçilerin İşleri; 8:1; 9:13; 9:21; 26:10
 5. ^ Elçilerin İşleri, 8:1-3
 6. ^ Elçilerin İşleri, 8:1; 22:20
 7. ^ Elç. 9:1-2
 8. ^ 1. Korintliler, 15:8
 9. ^ Elçilerin İşleri, 9:20, "Hemen havralarda, İsa Allahın Oğludur, diye vaaz etmeye başladı."
  Elçilerin İşleri, 9:21, Ve işitenlerin hepsi şaşıp diyorlardı: Kudüs'te bu ismi (İsa'nın adını) ananları perişan eden bu değil mi? Onları (İsevileri), başkâhinlere bağlı götürmek için buraya gelmişti."