VII. Gregorius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Papa VII. Gregorius
Aziz
Pope Gregory I illustration.jpg
Katolik Kilisesi Papası VII. Gregarius
Doğum 1020/1025 arası
Sovana, Toskana (günümüzde Sorano, Grosseto ili, İtalya)
Ölüm 25 Mayıs 1085
Salerno, Apulia Dükalığı, (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar 22 Nisan 1073 - 25 Mayıs 1085
Yerine geldiği Papa II. Alexander
Yerine gelen Papa III. Victor
Din Hristiyanlık (Katolik)

Papa VII. Gregorius, (İtalyanca: Gregorio VII; İngilizce: Gregory VII; Fransızca: Grégoire VII), d. 1015/1028 tarihleri arasında - ö. 25 Mayıs 1085. Asıl adı Sovanalı Hildebrand'dır (İtalyanca: Ildebrando da Soana). 22 Nisan 1073 - 25 Mayıs 1085 tarihleri arasında papalık yapmıştır. 157. papadır.

İtalya'nın Toskana bölgesindeki Sovana şehrinde demircilik yapan fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Daha sonra eğitim için Roma'ya gitmiştir. Benediktin Tarikatı'na mensuptur.

Kutsal Roma İmparatoru IV. Heinrich ile aralarındaki güç çekişmesi ile bilinmektedir. En büyük mirası kilise kanununu değiştirerek Papa'nın kardinaller komitesi tarafından seçilmesini getirmesidir.

Katolik rahipler arasında bekarlık kuralının şiddetle uygulanmasını sağlamıştır. Para karşılığı manevi derecelerin satılmasına karşı çıkmıştır.

Gregorius papalığın bağımsız egemenliğini temin etmeye çalışmıştır. Korsika ve Sardinya'nın papalığa ait olduğunu savunmuştur. İspanya, Macaristan ve Hırvatistan'ın da papalığın egemenlik sınırlarında olduğunu kabul ettirmeye çalışmış ve buraları papa adına yönetmesi için Danimarka Kralı'na ferman çıkarmıştır.

Gregorius müslümanların Bizans'a saldırdığı haberleri üzerine hristiyanları doğuya büyük bir askeri sefer için birleştirmeye çalışmış ve I. Haçlı Seferi'nin temelini atmıştır.

1584 yılında XIII. Gregorius tarafından aziz ilan edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
II. Alexander
Emblem of the Papacy SE.svg
Papa

22 Nisan 1073 - 25 Mayıs 1085
Sonra gelen:
III. Victor