I. Alexander (papa)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Alexander
Papa Aziz
Papa I. Alexander'in portresi
DoğumRoma, Roma İmparatorluğu
Ölümy. 115/119
Roma, Roma İmparatorluğu
Etkin yıllary. 105 - 115 veya y. 109-119
Yerine geldiğiPapa Evaristus
Yerine gelenPapa I. Sixtus
DinHristiyanlık

Papa I. Alexander (d. ? - ö. y. 115/119, Roma, Roma İmparatorluğu), Petrus'tan sonra papa seçilen beşinci kişi. Hem Katolik hem de Ortodoks Kiliseleri tarafından hürmet edilen bir azizdir. Yortu günü 3 Mayıs'tır.

Evaristus yerine papa seçilen I. Alexander'ın 105-115 veya 109-119 yılları arasında on yıl papalık görevini sürdürdüğü sanılmaktadır.[1]

Ama papalığı ile ilgili tüm bilinenler, Papa Eusebios'un verdiği bilgilere dayanmaktadır. Bazı yazarların göre, kutsanmış su ve kutsal ayin şarabını suyla karıştırma geleneğini başlatmış, dinsel törenlerde de bazı reform uygulamalarına gitmiştir. İmparator Trajan ya da Hadrianus devrinde başı kesilerek öldürüldüğü sanılmaktadır. Hapishanede tutuklu bulunduğu sırada gardiyanı Aziz Quirinus ve onun kızı Azize Balbina'yı da Hristiyan yaptığı söylenmektedir. Bazı tarihçiler tarafından, Via Nomentana'da gömülü olan Aziz Alexander'la karıştırılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Loomis, Louise Ropes. The Book of Popes (Liber Pontificalis). Merchantville, NJ: Evolution Publishing. ISBN 1-889758-86-8 (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa Evaristus

Papa

105 - 109 veya
115 - 119
Sonra gelen:
Papa I. Sixtus