Evaristus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Evaristus
Papa Aziz
Papa Evaristus portresi
DoğumEvaristus veya Aristus
MS 1. yüzyıl
Beytüllahim, Yahudiye eyaleti, Roma İmparatorluğu (günümüzde Filistin)
Ölüm107
Roma, Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar99-107
Yerine geldiğiPapa I. Clemens
Yerine gelenPapa I. Alexander
DinHristiyanlık (Katolik)

Papa Aziz Evaritus (d. ?, Beytüllahim, Yahudiye eyaleti, Roma İmparatorluğu – ö. 107, Roma, Roma İmparatorluğu), Aristus olarak da tanınır. Evaristus MS 99-107 döneminde papalık yapmıştır. Aziz Evaristus, hakkında çok az şey bilinmektedir. Liber Pontificalis'e göre, Beytüllahim'li Yahudi kökenli bir aileden gelmekteydi. Papalık döneminde Roma İmparatoru Trajan'un saltanat döneminde geçmiştir. Bu imparatorun saltanat dönemi, Roma'nın en zulümlü dönemiydi.

Papalık ve piskoposluk dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa olmasından önce, Roma piskoposluğunu yürütmekteydi. Aynı zamanda da "Papa" olarak seçilmiş ve böylece hem papalığı hem de Roma piskoposluğunu yürütmekteydi. 8 yıl boyunca bu görevi başarıyla yürüttü.

Birçok belgeye göre 107 yılının 26 Ekim tarihinde, suikast ile şehit edildiği yazılmaktadır. Bu nedenle 26 Ekim, Papa Evaristus yortusu olarak kutlanmıştır. Liber Pontificalis'e göre; papalığı süresinde Roma'nın 25 parçaya bölünmüş olduğu için bucaklara, bölgelere din adamlarını, kendi atamış ve bu sayede, bu bölünmüşlüğü bitirmeyi ve bu bölgelerde başarılı olmayı umduğu düşünülmüştür. Papa Evaristus, halk arasında sevilen bir papa olduğu bilinmektedir. Hristiyan şehidi olunca, Roma'da Aziz Petrus Bazilikası'nda, Papa Aziz Petrus'un yanına defnedildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa I. Clemens

Papa

99 - 107
Sonra gelen:
Papa I. Alexander