İçeriğe atla

XIV. Gregorius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Papa XIV. Gregorius
XIII. Gregorius'un portresi
DoğumNiccolò Sfondrati
11 Şubat 1535
Somma Lombardo, Milano Dükalığı, (günümüzde İtalya)
Ölüm16 Ekim 1591 (56 yaşında)
Roma, Papalık Devletleri, (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar5 Aralık 1590 - 16 Ekim 1591
Yerine geldiğiVII. Urbanus
Yerine gelenIX. İnnocentius
DinHristiyanlık (Katolik)
Papa XIV. Gregorius'un arması

Papa XIV. Gregorius (İtalyanca: Gregorio XIV; İngilizce: Gregory XIV; Fransızca: Grégoire XIV) (d. 11 Şubat 1535 Somma Lombardo, Milano Dükalığı, (günümüzde İtalya) – ö. 16 Ekim 1591 Roma), Niccolò Sfondrati adıyla doğmuştur. 5 Aralık 1590 - 16 Ekim 1591 döneminde Katolik kilisesi Papası.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Francesco Sfondrati Milano Dükalığı senatosu üyesi idi. Milano yakınlarında bulunan Somma Lombardo kasabasında 11 Şubat 1535'te doğdu. Annesi küçük yaşta iken öldü. Babası karısı öldükten sonra Papa III. Paulus tarafından Kardinal olarak görevlendirildi. Nicollo yüksek eğitimini Perugia Üniversitesi ve Padova Üniversitesi'nde tamamladı. Sonra papazlık görevine başladı. 1560'ta Cremona Piskoposu olarak atandı. 1561-1563'te Trento Konsili'na delege olarak katıldı. 12 Aralık 1583'te Papa XIII. Gregorius tarafından Trastevere'de Santa-Cecilia Kardinali olarak atandı. Sfondrati Kardinal Borromeo'nun yakın takipçisi idi ve bu kardinal olduğu zaman cenaze Requiem Ayinini papaz olarak idare etti.

27 Eylül 1590'da Papa VII. Urbanus öldükten sonra yeni papayı seçmek için toplanan Kardinal Seçmenler Konklavı toplantısına İspanya elçisi Olivares İspanya Kralı ve Kutsal Roma İmparatoru olan II. Felipe tarafından hazırlanmış 7 kardinal ismi ihtiva eden ve onun isteklerine uygun olduğu belirtilen bir papa adayları listesi verdi. Kardinaller iki ay bu liste üzerinde tartışıp anlaşmaya varamadılar. Ama en sonunda 5 Aralık 1590'da İspanya Kralının listesinde bulunan Sfondrati Papa seçildi. Sfondrati, yaşının ileri olduğunu ileri sürerek bu görevi almak istemiyordu. Kendine papa olduğu haberini getiren kardinale ağlamaklı olarak "Tanrı sizi affetsin. Ne yaptığınızı biliyor musunuz?" diye serzenişte bulunduğu belgelidir. Ama sonunda Papalık görevini kabul etti.

Papa olduktan sonra İspanya desteği ile papa olduğu için İspanya'nın isteklerine uydu ve o zamana kadar İspanya ve Fransa arasındaki çatışmalarda papalık çok dikkatle tarafsız olmaya uğraşırken XIV. Gregorius açıkça İspanya taraftarı oldu. 1562–1598 döneminde devam eden "Fransa Dinsel Savaşı"'nda Katoliklerin tarafını tuttu. Papa iken Paris'teki "Katolik Ligi"'ne her ay büyük miktarda sübvansiyon vermiştir.

İspanya Kralı II. Felipe ve Fransız Mayanne Dükü teşvikleri ile protestan olarak yetiştirilmiş olan Fransa Kralı IV. Henri'yi 1 Mart 1591'de aforoz etti ve aynı zamanda 1585'te Papa V. Sixtus'un daha Fransa Kralı olmamış olan Naverre'li Henri'nin Protestan olduğu için Katolik Fransa Krallığı tahtına çıkıp Fransa kralı olamayacağı ilan ettiğini tekrarlayıp IV Henri'yi aforoz beyannamesine eklemiştir. Papa XIV. Gregorius İtalya'dan Fransa'yı istila için bir Papalık Devleti işgal ordusu kurdu ve bunun komutanlığına yeğeni Ercole Sfondra'yı getirerek Fransa'ya istilaya gönderdi.

18 Nisan 1590'da yayınladığı "Bulla Cum Sicuti" bir beyanname ile Filipinler yerlilerini köle olarak elde eden Avrupalıları kınadı. Eğer bu yerli Filipinli köleler serbest bırakılmazsa bu türlü köle sahiplerinin aforoz edileceğini açıkladı.

Papa XIV. Gregorius'un sinirden gülme nöbetleri geçirdiğini ve Papalık tacını giyme töreninde de böyle bir gülme krizi geçirdiğini yazmaktadır. IX. Gregorius'un sağlığı papa olmadan bile iyi değildi ve 10 ay 10 gün süren bir papalıktan sonra büyük bir safra taşından muzdarip olarak 16 Ekim 1591'de Roma'da öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
VII. Urbanus

Papa

5 Aralık 1590 - 16 Ekim 1591
Sonra gelen:
IX. İnnocentius