Soterius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Soterius
Papa Aziz
Soter.jpg
Papa Soterius'un portresi
Doğum ??
Fondi, Campania, Roma İmparatorluğu (günümüzde Lazio, İtalya)
Ölüm 174
Roma, Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar yak. 167 - yak. 174
Yerine geldiği Papa Anicetus
Yerine gelen Papa Eleuterus
Din Hristiyanlık (Katolik)

Papa Aziz Soterius (d. ??, Fondi, Campania, Roma İmparatorluğu (günümüzde Lazio, İtalya) - ö. 174, Roma, Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)); .Yaklaşık olarak 167 - 174 yılları arasında papalık görevinde bulunmuştur.[1] Fondi, Campangia'da doğmuştur ama asıl ismi bilinmemktedir. Papalık ismi "Soterius" "Kurtarıcı" anlamına gelmektedir.

İlk papaların hepsinin Antik Roma imparatorluğu idaresi tarafından öldürtülüp Hristiyan şehidi oldukları kabul edilmekte idi. Fakat bunun Papa Aziz Söterius için gerçek olmadığı kabul edilmektedir. Papa Aziz Söterius'un antik Romalı idaresi tarafından madenlerde zorla çalıtırıldığı kabul edilmektedir. Ama modern Vatikan belgelerine göre Aziz Soterius'un Hristiyan şehidi olmadığı kabul edilmektedir.[2] Fakat Soterius bir Aziz olarak anılmaktadır ve yortusu 22 Nisan'da kutlanmaktadır.

Papa olduğu sıralarda, Anadolu'da çıkıp gelişen Monatizm hareketi yayılmaya başlamıştı ve ancak II. yüzyıl sonunda hemen sonraki Papa Eleuterus dōneminde Romalı İtalyası ve Galya'da gayet büyük kitlalere yetişti. Roma'da bulunan Papalık bu harekete karşı doktiriner olarak aleyhinde olup mücadeleye geçip geçmediği iyi bilinmemektedir.

Papa Soterius nikâh'in Katolik Kilisesi dinsel otoriteleri tarafından geçerli kabul edilmesinin ancak bir Katolik Papaz tarafından özel bir ayinle kutsanınca olduğu doktrinini beyan etmiştir. Ayrıca her yıl resmen Paskalya bayramının Roma'da resmen kutlanması geleneğini getirmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Modern resmî Vatikan belgesi olan "Annuario Pontificio"'ya göre bu papalık dönemi tarihleri 162–168 dönemi ile 170–177 dönemi arasında değişebilmektedir. Bkn. Annuario Pontificio 2012 (Libreria Editrice Vaticana, ISBN 978-88-209-8722-0), s.8
  2. ^ "Genel Romalı Takvimi (General Roman Çalendar )" 1969 edisyonu açıkça Papa Soterius'un hristiyan şehidi olmadığını belirtir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa Anicetus
Coat of arms Holy See.svg
Papa

yak. 167 - 174
Sonra gelen:
Papa Eleuterus