VIII. Stephanus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pope
VIII. Stephanus
Roma piskoposu
Pope Stephen VIII.jpg
Kilise Katolik Kilisesi
Görevlendiriliş 14 Temmuz 939
Dönem bitişi Ekim 942
Önce gelen VII. Leo
Sonra gelen II. Marinus
Doğum adı Stephanus
Doğum Roma, Papalık Devleti
Ölüm Ekim 942
Roma, Papalık Devleti
Önceki görev Cardinal-Priest of Santi Silvestre e Martino ai Monti (5 Nisan 938-14 Temmuz 939)
Adı Stephanus olan diğer papalar

Papa VIII. Stephanus (ö. Ekim 942), 14 Temmuz 939'dan ölümüne kadar Roma piskoposu ve Papalık Devleti'nin hükümdarıdır. Papalığı, Tusculum'un hırslı kontları tarafından papaların gücünün azaldığı Saeculum obscurum sırasında gerçekleşti ve koruyucusu Spoleto Dükü II. Alberico ile İtalya Kralı Hugh arasındaki çatışma damgasını vurdu.

Arka Plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Stephen VIII, Romalı bir ailede doğdu ve papa olmadan önce Aziz Silvester ve Martin kilisesine bağlıydı.[1]

Papalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank ihtilafı[değiştir | kaynağı değiştir]

Stephanus, papa olduktan sonra dikkatini Batı Francia'daki duruma verdi. 940'ın başlarında Stephanus, her ikisi de Almanya Kralı I. Otto'dan destek talebinde bulunan asi vasalları Büyük Hugh ve Vermandoislı II. Herbert'i dize getirmeye çalışan Fransa Kralı IV. Louis adına müdahale etti.[2] Stephanus, Frank soylularına bir papalık temsilcisi göndererek onlara Louis'i kabul etmeleri ve aforoz tehdidi altında ona karşı isyankar eylemlerini durdurmaları talimatını verdi. Elçilik belirtilen amacına ulaşamasa da Hugh ve Herbert'i destekleyen Frenk piskoposlarının desteğini kaldırma etkisi yaptı.[3]

Cesaretlenen Stephanus, Herbert'in oğlu Vermandoislı Hugh'a Reims başpiskoposluğunu teklif ederek Louis'e karşı ittifakı bozmaya çalıştı.[3] Palyum ile birlikte Stephanus, Frank soylularına Louis'e boyun eğmeleri konusunda ısrar eden talimatlarla birlikte başka bir temsilci gönderdi. Bu kez onlara, papanın temsilcilerini Noel'e kadar teslim almaması ve krala boyun eğme niyetlerini bildirmemesi durumunda aforoz edilecekleri bilgisi verildi. Bu sefer, daha önemli soyluların bir kısmı onun için ilan ettiği için Louis'e destekte bir değişiklik oldu ve 942'nin sonunda, tüm soylular Louis'e sadakatlerini teyit ettiler ve niyetlerini papaya bildirdiler.[4]

İç işlerinde zorluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tusculum kontlarının devam eden egemenliği, Stephanus'un papalığı boyunca belirgindi ve bu nedenle dönem, Saeculum obscurum olarak bilinir. Stephanus, Spoleto Dükü II. Alberico'ya tabi olmasına ve gerçekte Papalık Devletlerini yönetmemesine rağmen, Stephanus'un kendisi bu ailenin bir üyesi değildi ve Alberico'nun önceki yıllarda Roma ve papalık siyasetine hakim olan annesi Marozia ile herhangi bir ilişkisi yoktu.[5] Ancak Stephanus, Alberico ile İtalya Kralı Hugh arasında devam eden çatışmaya kapıldı ve Hugh, 940'ta Roma'yı kuşattı.[6] Birkaç piskoposun dahil olduğu, kendisine yönelik başarısız bir suikast girişiminden sonra, Alberico, düşmanlarını kırbaçlayarak, kafalarını kestirerek ya da hapsederek Roma'daki herhangi bir olası muhalefete karşı sert önlemler aldı. Alberico'nun destekçileri tarafından Stephanus'a yapılan işkence ve sakatlamalarla ilgili Martinus Oppaviensis'in anlatımında herhangi bir gerçeklik payı varsa, bu olay bu noktada, komplonun ardından ve Stephanus'un ölümünden hemen önce gerçekleşmiş olmalıdır.[7] Stephanus, Ekim 942'de öldü ve yerine II. Marinus geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Mann 1910, s. 213.
  2. ^ Mann 1910, ss. 213-214.
  3. ^ a b Mann 1910, s. 214.
  4. ^ Mann 1910, ss. 214-215.
  5. ^ Mann 1910, s. 217.
  6. ^ Mann 1910, s. 215.
  7. ^ Norwich 2011, s. 76.
Genel
  • Mann, Horace K. (1910). The Lives of the Popes in the Early Middle Ages, Vol. IV: The Popes in the Days of Feudal Anarchy, 891-999. 
  • Norwich, John Julius (2011). The Popes: A History. Chatto & Windus. ISBN 978-0-09-956587-1. 
Dini unvanlar
Önce gelen
VII. Leo
Emblem of the Papacy SE.svg
Roma Piskoposu
Papa

939–942
Sonra gelen
II. Marinus