Eski Ahit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Eski Ahit[a] (EA) Yahudi mukaddes kitabı Tanah'ın Hristiyanlıktaki adıdır. Birinci yüzyılda İsa'ya vahyedilen İncil'in ise "Yeni Ahit" olduğuna inanan Hristiyanlar, Eski (Tanah) ve Yeni Ahit'in (İncil) birleştirilmiş hâli olan Kitâb-ı Mukaddes'e inanırlar. İnançlı Yahudilerce "Yeni Ahit" kabul edilmez ve İbrahim'in YHVH ile yaptığı ahitin hâlâ geçerli olduğu ve adının Tanah olduğu inancı hakimdir. Neredeyse tamamı Kutsal İbranice yazılmıştır—ufak bir kısmı Kutsal Aramice yazılmıştır. Tanah'taki 24 kitaba karşılık gelen Hristiyan Eski Ahit'inde bazı düzen farklılıkları bulunmakla birlikte bazı metinlerde farklılıklar vardır.

Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Ahit, Kitab-ı Mukaddes'in[2] ilk bölümünü oluşturan 39 kitaba verilen isimdir. Tevrat ve Zebur'u da kapsar. Eski Ahit ve Yeni Ahit'in toplamı, Kitab-ı Mukaddes'i oluşturur. Eski Ahit'i oluşturan bölümler:

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili sinama filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar
  1. ^ Ahd-i Atik,[1] Eski Anlaşma, veya Eski Sözleşme olarak da bilinir
Kaynaklar
  1. ^ "Ahd-i Atîk". TDV İslâm Ansiklopedisi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2021. 
  2. ^ İncil kelimesi, Türkçede yaygın bir şekilde hatalı olarak Kitab-ı Mukaddes anlamında kullanılır. Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleri Yeni Ahit'in bölümleridir ve Kitab-ı Mukaddes'in küçük bir kısmını oluştururlar.
  3. ^ Musa'nın beş kitabı diye bilinen, "Tora - Pentateuch" Türkçede Tevrat olarak bilinir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]