VII. Clemens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Papa VII. Clemens
DoğumGiulio di Giuliano de' Medici
26 Mayıs 1478
Floransa, Floransa Cumhuriyeti
Ölüm25 Eylül 1534 (56 yaşında)
Roma, Papalık Devleti
Milliyetİtalya
Etkin yıllar19 Kasım 1523 - 25 Eylül 1534
Yerine geldiğiPapa VI. Hadrianus
Yerine gelenPapa III. Paulus

Papa VII. Clemens (26 Mayıs 1478, Floransa - 25 Eylül 1534, Roma), asıl adı Giulio di Giuliano de Medici'dir. Floransa ve İtalya'nın en önemli ve güçlü ailelerinden biri olan Medici’lere mensuptur. 19 Kasım 1523'ten 25 Eylül 1534'e kadar papalık yapmıştır.

Hayatının ilk dönemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasının ölümünden bir ay kadar sonra dünyaya gelmiştir. Babası Giuliano de Medici rakipleri olan ünlü Pazzi ailesinin bir komplosu neticesi suikastle öldürülmüştür. Bununla beraber annesi ile babası resmen evli olmamalarına rağmen kilise hukukundaki bir boşluktan yararlanılarak Giulio meşru ilan edilmiştir. Böylece o kendisini gençliğinde eğiten Muhteşem Lorenzo'nun yeğeni olmuştur. Kısa süre sonra Clemens’in annesi de hayatını kaybetmiş onu yetim bırakmıştır. Giulio, Rodos Şövalyelerine katılmış ve Capua’nın baş rahipliğini yapmış ancak kuzeni Giovanni de' Medici Papa X. Leo adıyla papa ilan edilince Roma’da güçlü bir karakter haline gelmiştir.

Papalığa kuzeninin gelmesiyle birlikte Giulio onun en önemli danışmanı ve sırdaşı haline geldi ve özellikle de Floransa Başpiskoposu unvanıyla bu şehrin Medici’ler eliyle idare edilmesini sağladı. 23 Eylül 1513 günü kardinal ilan edildi ve 29 Eylül'de de kutsandı. X. Leo'nun papalığı boyunca Papalık politikasının ana idarecisi olması itibarıyla nüfuzunu özellikle de İngiltere'nin korucusu olarak kullandı. O aynı zamanda Worcester Piskoposu unvanıyla İngiltere’deki Worcestershire ilinin yöneticiliğini yaptı.

Seçim[değiştir | kaynağı değiştir]

1521’de X. Leo’nun ölümünün ardından uzunca bir süre devam eden Kardinaller Meclisi toplantısı ile Papa olabileceği fikri kabul gördü. Bununla beraber kendisi veya müttefiği Alessandro Farnese’ye papalığı kazandıramamış olsa da, kısa ömürlü Papa VI. Hadrianus'ın beklenmedik şekilde papa seçilmesi konusunda önemli bir rol oynadı. 14 Eylül 1523’te VI. Adrian’ın ölümünün ardından, Medici nihayet sonraki Kardinaller meclisinde Papa seçilmeyi başardı (19 Kasım 1523). Papalık tahtına çıktığında yüksek bir itibara, siyasi yeteneğe ve aslında kurnaz bir diplomatın sahip olması gereken tüm hünerlere sahipti. Ancak o genellikle dünyevi zevklere düşkün ve Protestan Reformunun tehlikelerine karşı kayıtsız biri olarak nitelendirilir.

Papalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sant'Angelo Kalesi

Tahta çıktığında, VII. Clemens, Capua başpiskoposu Nikolaus von Schönberg’i Avrupa’da şiddetlenen savaşa bir barış getirmek üzere Fransa, İngiltere ve İspanya krallarına yolladı. Fakat onun çabaları başarısızlıkla sonuçlandı.

VII. Clemens papalığı sırasında Avrupa'daki siyasi mücadelelerde birçok kez taraf değiştirerek zayıf ve sallantılı bir politika izledi. Takip ettiği siyasete en büyük etkiyi Fransa Kralı I. François ile Kutsal Roma-Germen İmparatoru V. Karl yapmıştır.

Papalığı dönemindeki en önemli olay İngiliz Anglikan kilisesinin Vatikan’dan ayrılarak kral VIII. Henry önderliğinde bağımsızlığını ilan etmesidir. İspanyol kraliyet ailesine mensup Aragonlu Catherine ile evlenmek zorunda kalan VIII. Henry daha sonra erkek çocuğu olmaması üzerine Aragonlu Catherine’den ayrılarak bir İngiliz soylunun kızı olan Anne Boleyn ile evlenmeye karar vermiştir. Papa VII. Clemens’e evliliğinin geçersiz ilan edilmesi amacıyla başvuran VIII. Henry, bunun için birçok girişimde bulunmuştur. Aragon'lu Catherine’nin yeğeni olan İspanyol kralı ve müttefiki Kutsal Roma-Germen İmparatoru V. Karl tarafından şiddetli baskılar uygulanan papa VII. Clemens, Henry ile Catherine'nin evliliğini iptal etmeyi reddetmiştir. Bunun üzerine VIII. Henry İngiliz Anglikan kilisesini Vatikan'dan ayırarak başına kendisini geçirmiş ve Catherine olan evliliğini yasa dışı ilan etmiştir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 1534 te yeni bir Fransız ittifakı kurma işaretleri verirken yemekte yediği mantar sebebiyle öldü.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu madde kısmen İngilizce Wikipedia "Pope Clement VII" maddesi kaynaklıdır: [1] 14 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa VI. Hadrianus

Papa

19 Kasım 1523 - 25 Eylül 1534
Sonra gelen:
Papa III. Paulus