Hyginus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hyginus
Papa Aziz
Papa Hyginus'un portresi
DoğumAtina, Roma İmparatorluğu (günümüzde Yunanistan)
Ölüm140/142
Roma, Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar138 - yak. 142
Yerine geldiğiPapa Telesphorus
Yerine gelenPapa I. Pius
DinHristiyanlık (Katolik)

Papa Aziz Hyginus (??, Atina, Roma İmparatorluğu (günümüzde Yunanistan - ö. 140/142, Roma Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)) 138-142 tarihlerinde papalık görevinde bulunmuştur.

İlk papaların dönemleri ve kimin kimi takip ettiği gerçek olarak elde bulunan belgelerden bilinmemektedir. İlk Katolik kilisesi tarihçilerinden olan Eusebius'a göre Papa Hyginus Papa Telesphorus yerine Roma İmparatoru Antoninus Pius'un saltanatının birinci yılında (yani 138/139'da) papa olmuştur. Yine aynı yazara göre Hyginüs'ün papalık dönemi 4 yıl olmuştur.[1]

Atina'da Yunan asıllı olarak doğmuş ve felsefe üzerinde eğitim ve çalışma yapmıştır. Din adamlığında hiyerarşik düzen, onun zamanında kurulmuştur. Bütün Hristiyan kiliseleri tarafından kutsanmıştır. Hristiyanlık, onun döneminde hızla yayılmıştır.

Papalığı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönemi, çok şansız bir dönemdir. Çünkü; kilisede bazı yolsuzluk vs. hareketleri olur. Bunun üzerine, Hyginus'un en yakın arkadaşları bile kiliseden atılır. Bu nedenle itibarı zedelenir ve ona olan güven azalır. Kilisede, bir taraflılık ortaya çıkar. Bir taraf, onun papalıktan lağvedilmesini, diğer taraf ise papalığın normal şekilde devam etmesini, bir taraf da I. Pius yerine, Anicetus'un onun yerine getirilmesini istemektedir. Ancak, bunların hiçbirinin amacı gerçekleşemeden, bu üzüntüye dayanamayan Aziz Hyginus öldü.

Bazı kaynaklara göre saltanatının ilk yılında, 139 yılında öldüğü belirtilmektedir. Vatikan kronolojisine göre ise 140 yılında öldü. Sadece 2 yıl görev yaparak en kısa görev yapan papalardandır.

Kilisede olan taraflılıklar nedeniyle öldürüldüğü düşünülse de, hiçbir kanıtı ve belgesi yoktur. Geleneksel olarak Hristiyan şehiti kabul edilmiştir ve yortu günü olan 11 Ocak'ta anılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Eusebius (ing. çev.: Arthur Cushman McGıffert Church History"". 23 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa Telesphorus

Papa

138 - 142
Sonra gelen:
Papa I. Pius