Anicetus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anicetus
Papa Aziz
Papa Anicetus'un portresi
DoğumHumus, Suriye
Ölüm20 Nisan 168
Roma, Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar157 - 20 Nisan 168
Yerine geldiğiPapa I. Pius
Yerine gelenPapa Soterius
DinHristiyanlık (Katolik)

Papa Aziz Anicetus (?, Humus - 20 Nisan 168, Roma), Yunan asıllı papa. Doğduğu dönemde, Roma İmparatorluğu himayesinde bulunan Suriye'de doğmuştur.

Papalığı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa olmasına kadar, Hristiyanlar arasında Paskalya Bayramı yaygın değildi. Ancak, onun döneminde bu tamamen kabul edilmiş ve bütün Hristiyan aleminde kutlanmaya başlamıştır. Pazar günü ayinleri de onun zamanında tamamen kabul edilmiştir. Papalığı döneminde, günümüz Hıristiyanlığının dönüm noktalarını oluşturmuştur. Din adamlarının saçlarının ve tırnaklarının uzun olmasını yasaklamıştır. Döneminde, kilisede hiçbir olumsuz olaya yer vermemiştir.

Döneminde yaşayan, Hristiyanlığa karşı çıkan ve sapkınlığıyla tanınan Montanism taraftarları tarafından öldürülmüştür. Ölümü bütün kiliseler ve belgelerce kabul görmüştür. 16/17 veya 20 Nisan 166/168 tarihinde kılıçla öldürüldüğü belirtilmiştir. Ölüm tarihi çeşitli kaynaklar ve Vatikan kaynaklarının çelişmesi nedeniyle, tam olarak belli değildir. Katolik Hristiyanlıkta, geleneksel olarak Hristiyan şehidi olarak kabul edilir ve yortu günü 17 Nisan'dır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa I. Pius

Papa

154 - 168
Sonra gelen:
Papa Soterius