Anicetus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Papa Aziz
Anicetus
Papa Anicetus'un portresi
Papa Anicetus'un portresi
Doğum Homs, Suriye
Ölüm 20 Nisan 168
Roma, Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)
Etkin yıllar 157 - 20 Nisan 168
Öncül Papa I. Pius
Ardıl Papa Soterius
Din Hristiyanlık
Mezhep Katolik

Aziz Papa Anicetus (??, Homs, Suriye - ö: 20 Nisan 168, Roma, Roma İmparatorluğu (günümüzde İtalya)) Yunan asıllı papa. Doğduğu dönemde, Roma İmparatorluğu himayesinde bululan Suriye'de doğmuştur.

Papalığı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa olmasına kadar, Hristiyanlar arasında Paskalya Bayramı yaygın değildi. Ancak, onun döneminde bu tamamen kabul edilmiş ve bütün Hristiyan aleminde kutlanmaya başlamıştır. Pazar günü ayinleri de onun zamanında tamamen kabul edilmiştir. Papalığı döneminde, günümüz Hıristiyanlığının dönüm noktalarını oluşturmuştur. Din adamlarının saçlarının ve tırnaklarının uzun olmasını yasaklamıştır. Döneminde, kilisede hiçbir olumsuz olaya yer vermemiştir.

Döneminde yaşayan, Hrsitiyanlığa karşı çıkan ve sapkınlığıyla tanınan Montanism taraftarları tarafından öldürülmüştür. Ölümü bütün kiliseler ve belgelerce kabul görmüştür. 16/17 veya 20 Nisan 166/168 tarihinde kılıçla öldürüldüğü belirtilmiştir. Ölüm tarihi çeşitli kaynaklar ve Vatikan kaynaklarının çelişmesi nedeniyle, tam olarak belli değildir. Katolik hristiyanlıkta, geleneksel olarak Hristiyan şehiti olarak kabul edilir ve yortu günü 17 Nisan'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
I. Pius
Papa
154 - 168
Sonra gelen:
Soterius