Anacletus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Papa Aziz
Anacletus
Interior of Chiesa dei Gesuiti (Venice) - sacristy - Papa Cleto - 1592-1593 - by Palma il Giovane.jpg
Doğum ??
Roma, Roman İmparatorluğu, İtalya
Ölüm 92 (tahmini)
Roma, Roman İmparatorluğu, İtalya
Etkin yıllar 79-92
Yerine geldiği Aziz Linus
Yerine gelen Papa I. Clemens
Din Hristiyanlık (Katolik)

Papa Aziz Anacletus (İtalyanca: Cleto) Cletus adıyla da bilinir, 79-92 yılları arasında papalık yapmıştır. Üçüncü Roma Papası olan Aziz Anacleteus, Papa Linus'tan sonra gelmiştir. Aziz Petrus'dan sonraki üçüncü papadır. Adının anlamı Cleteus, Yunancadan "Kimse" anlamındadır. Sonraki zamanlarda Anacleteus adını almış ve böylece Papalık ismi bu olmuştur. Nadiren Anacleteus olarak ve Papa Cleteus ile özdeş olarak anılmaktadır.

Papalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Papa oluşu tam kesin olmamakla birlikte, 79-92 yılları arasında 13 yıl sürdüğü tahmin edilmektedir. Ancak bazı kaynaklara göre 77-88 yılları arasında görev yaptığı yazmaktadır. Papa Anacleteus döneminde, Roma 25 parçaya bölünmüştü. Birkaç belgeye göre, bu bölgelerde önemli rütbesi ve söz sahipliği vardı. Ayrıca, siyasette de geri kalmadığı yazmaktadır.

MS 92 tarihinde, (bazı kaynaklara göre MS 88 yılı) nedeni belli olmayan bir hastalık ile öldü. Şu an Vatikan olarak bilinen o dönemin Aziz Petrus Bazilikası'na, önceki papa Linus'un yanına defnedildi.

Papa Ancleteus adına yortu günü 26 Nisan idi. Fakat, 13 Temmuz 1962 ve 1969 tarihleri arasında, bu yortu günü Katolik dua kitapları, din kitapları ve Katolik ülkelerde yürürlükten kaldırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa Aziz Linus
Coat of arms Holy See.svg
Papa

80 - 92
Sonra gelen:
Papa I. Clemens