Anacletus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anacletus
Doğum??
Roma, Roman İmparatorluğu, İtalya
Ölüm92 (tahmini)
Roma, Roman İmparatorluğu, İtalya
KutsayanlarKatolik Kilisesi, Doğu Ortodoks Kilisesi, Lüteryan Kilisesi, Anglikan Komünyonu
Yortu26 Nisan
DinErken Hristiyanlık

Anacletus (İtalyanca: Cleto) Cletus adıyla da bilinir, 79-92 yılları arasında papalık yapmıştır. Adının anlamı Cleteus, Yunancadan "Kimse" anlamındadır. Sonraki zamanlarda Anacleteus adını almış ve böylece Papalık ismi bu olmuştur. Nadiren Anacleteus olarak ve Papa Cleteus ile özdeş olarak anılmaktadır[1].

Papalığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü Roma Papası olan Anacleteus, Papa Linus'tan sonra gelmiştir. Aziz Petrus'dan sonraki üçüncü papadır[1].

Papa oluşu tam kesin olmamakla birlikte, 79-92 yılları arasında 13 yıl sürdüğü tahmin edilmektedir. Ancak bazı kaynaklara göre 77-88 yılları arasında görev yaptığı yazmaktadır. Papa Anacleteus döneminde, Roma 25 parçaya bölünmüştü[1]. Birkaç belgeye göre, bu bölgelerde önemli rütbesi ve söz sahipliği vardı. Ayrıca, siyasette de geri kalmadığı yazmaktadır.

MS 92 tarihinde, (bazı kaynaklara göre MS 88 yılı) nedeni belli olmayan bir hastalık ile öldü. Şu an Vatikan olarak bilinen o dönemin Aziz Petrus Bazilikası'na, önceki papa Linus'un yanına defnedildi[2].

Papa Ancleteus adına yortu günü 26 Nisan idi. Fakat, 13 Temmuz 1962 ve 1969 tarihleri arasında, bu yortu günü Katolik dua kitapları, din kitapları ve Katolik ülkelerde yürürlükten kaldırıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Campbell, Thomas. "Pope St. Anacletus." The Catholic Encyclopedia 2 Temmuz 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Vol. 1. New York: Robert Appleton Company, 1907. 27 September 2017
  2. ^ Reardon, Wendy J. (2004). The deaths of the popes : comprehensive accounts, including funerals, burial places and epitaphs. Jefferson, N.C.: McFarland & Co., Publishers. ss. 23-26. ISBN 978-0-7864-1527-4. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen:
Papa Aziz Linus

Papa

80 - 92
Sonra gelen:
Papa I. Clemens