Vikipedi:Hizmetli duyuru panosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Duyuru panoları: Hizmetliler | Hadiseler | 3GK

Bu, Vikipedi'deki hizmetlilerin koordinasyonu, hizmetlerin tartışılması ve işbirliğinin sağlanmasını sağlayan bir duyuru panosudur. Asıl hedef kitlesi hizmetliler olmasına rağmen, bütün kullanıcılar mesaj bırakabilir veya var olan bir konuyu tartışabilir. Lütfen yorumlarınızı kısa ve öz tutunuz. Uzun tartışmalarla ilgilenilmesi ihtimali daha düşüktür.

Acaba doğru sayfada mısınız?[kaynağı değiştir]

Anlaşmazlıkların giderilmesi[kaynağı değiştir]

Lütfen bu sayfaların içerik ile ilgili uyuşmazlıkların veya sorun yaratan davranışların rapor edilmesi için olmadığınıunutmayınız. Hizmetliler hakem değildir ve sorun yaratan kullanıcılara karşı sınırlı yetkileri vardır.

Anlaşmazlıkların giderilmesi prosedürünü takip etmenizi öneririz. Bu tür uyuşmazlıkları buradan ziyade görüş isteğine, arabuluculuk isteğine, veya yargı kuruluna taşıyınız. Lütfen bu sayfaya küçük düşürmeyi hedefleyen eklenti yapmayınız. Vikipedi'nin nezaket ve kişisel saldırılar kurallarını ihlâl eden eklentiler kaldırılacaktır.

Bu sayfanın kullanımı[kaynağı değiştir]

Bir ekleme yaparken lütfen Vikipedinin özel formunu "~~~~" kullanarak imza ve tarih atınız. Bu form imza ve tarihe otomatik olarak dönüşecektir.

Sorunun konuşulabileceği öncelikli bir yer varsa, lütfen orada bir tartışma başlatın ve buraya konuyla ilgili kısa bir not düşerek ilgili tartışmaya bağlantı verin.

Kişisel saldırı şikayeti[kaynağı değiştir]

Bu ve bu konularda hizmetlilerin yardımına ve fikir beyanına ihtiyaç vardır. Yakın geçmişte direksiyon savaşı gördük, yani engellenen hizmetli engelini kabul etmedi ve kendi kendine kaldırdı, doğrudur/yanlıştır demiyorum ama teknik olarak mümkündür. Bunu hepimiz gördük. Şikayet, birçok olay ve kullanıcıyı içermekte. Karşı bir şikayet de bulunuyor. Bu yüzden "ortak bir karar" üzerinde anlaşıp engelse engel-uyarıysa uyarı vs. yapılması gereklidir. Ping attıklarımızın sadece "tamam ortak karar alalım" demesi şimdilik yeterli, basit ama sonuca odaklı bir karar ve açıklama metni kolayca hazırlanabilir. Vikipedi:Hizmetliler sayfasında aktif görünen @HakanIST, @Uğurkent, @Sakhalinio, @Superyetkin, @Elmacenderesi, @Ahzaryamed'e çağrıda bulunuyorum. Yukarıda linki verilen iki şikayet konusunu incelemelerini ve yapılacak işlemler konusunda destek, fikir ve yardımlarını bekliyorum. @Mskyrider ve @Eldarion'u şikayete muhatap olmaları sebebiyle karar aşamasından ayrık tutuyorum ama gelişmelerden haberleri de olması gerekir. Diğer aktif hizmetliler "ortak bir karar alma" konusunda hemfikir iseler, bunu buradan/mesaj sayfamdan bildirebilirler. Sonra ikinci aşama olarak ortak kararın ne olacağı konusunda anlaşabiliriz ve ortak bir açıklama metnine hep beraber imza atıp somut işlemi yerine getiririz. Cevaba göre hareket edeceğim. @Yabancı ve @Sabri76'nın mesajları aşağıdadır.--Vikiçizer (mesaj) 22:14, 4 Ocak 2017 (UTC)

::Yorumumda belirttiğim gibi @Eldarion'un hizmetli fonksiyonunun alınması taraftarıyım. Kendisi zamanında Kibele'yle yaşadığı olay sonucu Kibele bırakırken kendisi bırakmayınca pek dikkat çekmemişti, unutulmuştu. Ancak son zamanlardaki tavır ve davranışlarından ötürü artık vaktinin geldiğine inanıyorum. Böyle önemli bir konuda diğer hizmetlilerin ne düşündüğünü merak etmiyor değilim. @Mskyrider'ın ise tavır ve tutumları ile ilgili herhangi bir sorun görmüyorum. Sadece Ahmet Turhan ile ilgili endişelerini dile getirirken biraz sert bir üslup kullanmıştı, o kadar...--Śαвяí¢αи76ileti 15:25, 2 Ocak 2017 (UTC)

::Merhaba Vikiçizer. Göz attığım kadarıyla mesele epey uzamış ve ayrıntılı şekilde ele alınması gerekiyor. Ancak değişiklik sayısı itibarıyla aktif görünmekle birlikte, vandalizmle zaman zaman mücadele etmek dışında Vikipediye katkıda bulunmam yakın gelecekte mümkün görünmüyor. Teşekkürler, kolay gelsin. --Yabancım 16:09, 2 Ocak 2017 (UTC)

Merhaba. Şikayetleri ve yaşananları, yorumları dikkatlice okudum. Ortak bir karar alınması yönünde olumlu bakıyorum.--ahzaryamedileti 00:07, 15 Ocak 2017 (UTC)
Hkn-bot çözülmemiş konuyu arşivlediğinden geri getirildi. --evolutionoftheuniverse mesaj 22:42, 31 Ocak 2017 (UTC)

Bir süredir Vikipedi içerisinde en hazzetmediğim sayfa olan VP:Ş'deki başvuruları kapatmaya çalışıyorum. Şu anda, Vikiçizer'in belirttiği iki başvuru dışındaki tüm başvurular kapanmış durumda (gibi). Bu iki şikâyeti de okumaya çalışıyorum, gerçekten çalışıyorum, ama içinde kayboluyorum her denememde. Her bir şikâyet başka bir tartışmaya atıfta bulunarak başlıyor, o tartışmalar da başka tartışmalara atıfta bulunarak başlıyor. Gerçek bir keşmekeş durumu hakim. Evet, birden fazla hizmetlinin de taraf olduğu şikâyetler ortak bir kararla kapatılsın (mümkün olsa da hep böyle yapılsa), ancak bu tartışmaları kimse kolay kolay okuyamaz bütünüyle.

Ortaya konan bulgularda bolca VP:KSY ve VP:N ihlali görüyorum, hatta insanların yaşadıkları kişilerarası anlaşmazlıklar ve birbirlerine karşı geliştirdikleri antipatiler nedeniyle özellikle VP:N ihlallerini alışkanlık hâline getirdiğini de görüyorum. Bazı ihlaller aylar önce yapılmış, bazıları belki bir aylık, yani daha yeni. Ancak tüm tartışmaları okuyup kim ne ihlalde bulunmuş tespit etmeyi başarsa birimiz, sonra diğerlerimiz de değerlendirmeyi başarılı bulup buna katılsa bile, böyle bir kaos için, üzerinden bunca süre geçmiş ihlaller için engel verilmesini anlamlı bulmuyorum. Kullanıcı:X bir ihlalde bulundu, bunun uygulanagelen engel karşılığı da 24 saat diyelim. Bu ihlalin bildirildiği şikâyet 6 ay sonra kapatılınca, bu kullanıcıya 24 saat engel vermek bize ne kazandıracak?

Yakın zamanda yine yazmıştım, engel Vikipedi'yi ve kullanıcılarını korumak içindir. Üzerinden bu kadar süre geçmiş ihlallere engel vermek kullanıcıları şüphesiz ki korumaz. Peki Vikipedi'yi korur mu? Buna inandığımı söyleyemem. İhlallerin listelendiği bir değerlendirmeye karşı değilim elbette, ancak benim bu şikâyet başvurularıyla ilgili uygulama önerim, topluluğa genel bir uyarı/hatırlatma yapılmasıdır. Vikipedi'nin tartışmaya katılan kullanıcıları parmakla sayılacak miktarda. Onların da enerjilerinin tasvip edilemeyecek bir bölümünü yapıcı olmayan eylemler için harcaması son derece üzücü.

Bu arada çok iyi biliyorum ki, bu yorumumu okuyunca tutumumu "gereksiz iyimserlik" ya da "sevgi kelebekliği" olarak değerlendirenler de olacaktır. Benim vurgulamaya çalıştığım nokta, esasen engelin bir ceza olmadığı, olmaması gerektiğidir. Bu şikâyetlerde taraf olan kullanıcılardan herhangi birinin davranış örüntüsü projeye veya kullanıcılarına zarar veriyorsa bu davranışı durduralım, buna varım. Ancak geçmişin hesabını sormayı da hem VP:Ş sürecinde hem de tüm proje genelinde bırakalım.

Vito Genovese 18:45, 3 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba herkese, geçerliliği devam eden bu ağır itham ile ilgili bir çok hizmetli arkadaşımız benzer görüşte sanırım. Peki artık bir yaptırım veya işlem yapılacak mı? Yoksa hala görüş almaya devam edip bu itham üzerime yapışmış bir vaziyette kalmaya devam mı edilecek? --Pragdonmesaj 14:56, 10 Şubat 2017 (UTC)
Buradan herhangi bir cevap alamacağız sanırım. --Pragdonmesaj 16:04, 14 Şubat 2017 (UTC)

Şikâyete şöyle bir müdahalede bulundum. Karar da yakında verilir mutlaka. Yukarıda da yazdığım gibi, her şeyi okumak çok büyük bir iş. Bekleyelim.

Vito Genovese 16:32, 14 Şubat 2017 (UTC)

Vikipedi:Kullanıcı engelleme talepleri[kaynağı değiştir]

VP:KET süreç sayfasındaki talepler biraz ilgisiz kalmış. Buradaki sorunlar çoğu zaman görülüp müdahale ediliyor, ancak sayfaya notu düşülmemiş oluyor. Son günlerde talepleri "x yapmış", "y yapmış" diye kapatıyorum bol bol. Kullanıcı:KET Bot işlemleri bir süre sonra not düşüyor, ancak acil müdahalelerde işlevini yitirmiş oluyor sayfa. Twinkle'dır, Huggle'dır, acil engel taleplerini buradan yaptığı için acil müdahalelerde de verim sağlayan bir süreç bu. Dolayısıyla bu sayfayı da izleme listenizde tutabilirseniz çok hora geçer.

Vito Genovese 06:04, 6 Şubat 2017 (UTC)

Hukuki süreç trolü[kaynağı değiştir]

Son vandalizm saldırısından sonra, saldırıda kullanılan IP havuzlarından birine ait IP adresi tarafından @HakanIST ve @Sabri76 "IP adreslerinin hukukî süreçlerde ilgili kurumlarla paylaşılması" temalı bir mesaj yazılmıştır. Bazı sayfalarda, sayfalara ikinci çoğul şahıs kullanarak anneye (sözü söyleyen kişi tarafından) tecavüz ve fahişeler ve çocukları içerikli küfür yazan söz konusu vandal hakkında hukukî yaptırımda bulunulması —belki de sesli düşünme— olarak dile getirilmişti, yalnızca @Vikiçizer'i hatırlıyorum. Ek olarak köy çeşmesinde farklı konulara dallanıp budaklanan başka konuyla ilgili bir hukukî yaptırım tartışması yaşanmıştı. Tüm bunları birleştirerek ilgili mesajları gördüğüm gibi VP:TROL gerekçesiyle geri aldım. IP benim mesaj sayfamda neden geri aldığımı sormuş, bu mesaj da yine aynı gerekçeyle geri alınmıştır. Aynı zamanda IP mesajı Sabri76'nın mesaj sayfasına tekrar yazmış ve Sabri76 yanıt vermiş, yanıt verildiği için mesaj sayfasına müdahâle etmek istemedim.

Bundan sonraki süreçte hizmetlilerimizin yeni kullanıcılar ve IPler tarafından yazılan mesajlara özellikle dikkat etmesi gerektiğini değerlendiriyorum.

Ek olarak, konuyu yanlış değerlendirdiysem, hatam varsa hizmetlilerin bana söylemesini rica ediyorum.

--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 17:30, 14 Şubat 2017 (UTC)

Malum vandal kimliği açığa çıkmasın diye open proxy kullanıyordu ve o yüzden bu yazıları onun mu yazdığını düşünüyorsun? Ancak bu open proxy'ler tek bir kişiye tahsis edilme özelliğine sahip mi bilmiyorum. Trol bir mesaj yerine iyi niyetli bir soru olarak algıladığım için cevap verdim. Kanunları ihlal eden bir yazı olursa hukukî yaptırımda neden bulunulmasın ki? Vikipedi sonra mahkemelik olup da erişim engelleme kararlarıyla mı karşılaşsın? Geçen sene iki kez Vikipedideki bir sayfa 5-6 dakikada açıldığı için yavaşlatma yapılmıştı. Ben de bunu değiştirmek için DNS adresimi değiştirmiştim kısa bir süreliğine. Bu open proxy demek değil mi? Öyleyse benzer IP adreslerini başkaları da kullanabilir. Nasıl anlayacağız? Ya da sırf rahat bir biçimde pornografik materyallere erişebilmek için sürekli farklı DNS adresleri kullanan iyi niyetli kullanıcılar olabilir. Ya da herhangi bir gerekçeyle DNS ayarlarını değiştirip değiştirdiğini unutan kullanıcılara ne yapacağız?--Śαвяí¢αи76ileti 17:44, 14 Şubat 2017 (UTC)
@Sabri76 yanıt verildiği için suçlamıyorum, olanları anlatıyorum. Bu mesajı buraya yazmamın tek nedeni var. Konuyu doğru değerlendiriyorsam, hizmetlilerin yaşananlar hakkında bilgilendirilmesi süregelen bir durum söz konusu olduğundan gerekli. Yanlış değerlendiriyorsam benim dikkatli olmam gerekli. Yoğun vandalizm olduğu için hızlı karar alıp, aynı kapsamda değerlendirdiğim mesajları geri aldım. Sorunuza gelirsek, vandalizmden çok kısa bir süre sonra mesajlar yazıldığı için Türkçe Vikipedi'de seyrek kullanılan bir havuzdan tesadüf ortaya çıkmasının olasılığını yüksek görmüyorum.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18:17, 14 Şubat 2017 (UTC).
@Evolutionoftheuniverse Est. öyle bir şey düşünmedim zaten. Ayrıca konuyu dile getirmen iyi oldu. Birkaç hafta daha devam etse malum vandal yüzünden open proxy aralıklarını vandalizm oldukça belli bir süreliğine engelleme teklifini görüşmek isteyecektim. Eğer birkaç gün içinde uyuşturucu ya da esrar maddelerinde büyük çaplı bir çeviri çalışması görmezsem tespitin için kesin olarak haklısın diyeceğim.--Śαвяí¢αи76ileti 18:29, 14 Şubat 2017 (UTC)

Spam maddeler açan troll IP[kaynağı değiştir]

Alt başlık olarak bunu burada duyurabilirim. Sayın hizmetliler, 2600:8800:3080:2C50:194E:E87A:2510:F53C adlı anonim kullanıcısı taslak seviyesinde giriş cümlesi kilo verme programlarını teşvik eden Amerikan ünlüsü. şeklinde aldatıcı maddeler açmaktadır. Bu spam maddeler global çapta vandal olan ve engellenen MisterAnthony adlı vandalın yaptığı hareketlerle birebirdir. 2600:8800:3080:8370:3935:92E4:DF96:F48D adlı benzer IP adresi de aynı gerekçelerle global olarak engellenmiş.

kilo verme programlarını teşvik eden Amerikan ünlüsü. şeklinde anonim kullanıcılar tarafından açılmış sayfaları vandalizm olarak değerlendirebilirsiniz. Ben gördükçe hızlı silinmesi için işaretleyeceğim. Saygılarımla... --Ryan O'Reily (mesaj) 17:51, 15 Şubat 2017 (UTC)

Kullanıcının değişiklikleri tüm Vikipedi dillerine yayıldığı için küresel engel isteğinde bulundum. Şuradan (kalıcı bağlantı) takip edelim, gerekirse yerel müdahalede bulunuruz.--Vito Genovese 00:05, 16 Şubat 2017 (UTC)
Küresel olarak 1 hafta engellendi.--Vito Genovese 12:38, 16 Şubat 2017 (UTC)

Ryan O'Reily[kaynağı değiştir]

Sorry for using English, I've temporary disable User:Ryan O'Reily's account since it seems to be hacked/stolen, I suggest local checkuser to check whatever it's true. If so a sysadmin could reset Ryan O'Reily's password. --Vituzzu (mesaj) 00:28, 22 Şubat 2017 (UTC)

@Vituzzu: Thank you, Vito, for the emergency action. Contacting the CUs right now.
Vito Genovese 08:44, 22 Şubat 2017 (UTC)

Sürüm Gizleyici[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Az önce, herhangi bir kullanıcının Katkılar sayfasına gelince tüm değişikliklerini toplu olarak gizlemeyi sağlayan bir betik uyarladım ve bunu tüm hizmetliler ve gözetmenler için Küçük Araçlar üzerinden varsayılan olarak etkinleştirdim. Bu seçenek hizmetli ve gözetmen dışındaki kullanıcılar tarafından görülemeyecek. Eğer her Katkılar sayfasını açtığınızda bu ayarları görmek istemezseniz, an itibarıyla en altta duran bu seçeneğin seçimini kaldırarak betiği devre dışı bırakabilirsiniz.

Betikle ilgili biraz daha ayrıntı vermeden önce, bu işlemden etkilenen hizmetli dışı yegâne kullanıcıya da bir ping atayım: @Taysin.

Betik, en fazla 50 değişiklik üzerinde işlem yapıyor. Bir vandal saldırısı yaşandığında, katkılar sayfasına giriyoruz. Özet, içerik ve kullanıcı adı gizleme seçeneklerini seçiyor, gerekçeyi varsayılanlar arasından seçiyor / kendimiz yazıyor ve Sürüm Gizleme Uygula düğmesine basarak toplu işlemi gerçekleştiriyoruz. Aynı şekilde gizli olanı görünür hâle getirmek için de ilgili seçenekleri kullanabiliyoruz.

Malum, bir hizmetli gizlemesi var, bir de gözetmen gizlemesi var. Gözetmenler de kendi düğmelerini kullanarak gözetmenlik gizlemesi yapabiliyor (gerçi toplu gözetmen gizlemesine hiçbir zaman ihtiyaç olmayacak herhâlde). Hizmetli de gözetmen düğmesine basabiliyor ve betik işleme onay veriyor görünürde, ancak elbette işlem gerçekleşmiyor.

Vandalizm mücadelemizde yararlı olması dileğiyle.

Vito Genovese 00:42, 23 Şubat 2017 (UTC)

Bu aralar çok sık lazım oluyor diye hizmetli ve gözetmenler için varsayılan yapmıştım, ancak alıştığımız bir sayfanın görünümünü biraz fazla etkiliyor. Kendi kendime cesur olmuştum, şimdi kendi kendime geri aldım. :) Artık varsayılan betik değil. Yalnızca hizmetli ve gözetmenlerin görebiliyor olması özelliği ise değişmedi. Dilerseniz an itibarıyla Küçük Araçlar listesinin en altında duruyor, seçip etkinleştirebilirsiniz.
Vito Genovese 18:52, 23 Şubat 2017 (UTC)

Silinmeye Aday Sayfalar yardımı[kaynağı değiştir]

VP:SAS sürecinde görüş bildirdiğim için kapatmadığım tartışmalar var. Bunların kapatılması konusunda desteğinizi rica ediyorum.

Vito Genovese 21:02, 5 Mart 2017 (UTC)

KS4[kaynağı değiştir]

VP:HS#KS4 ölçütünü politikaya ve silme ölçütü hızlı menüsüne ekledim az önce.

Vito Genovese 09:24, 29 Mart 2017 (UTC)

Kukla[kaynağı değiştir]

Selamlar,

Burada belirtilen sayfada verilen oylar dikkatimi çekti. Tecrübesiz bir vikipedist olan Kullanıcı:Tr Alperen17'nin olaya hemen müdahil olması, Görkem Sala'ya ait görselin Kullanıcı:Mutlutopuz tarafından yüklenmiş olması, olası bir organizasyon izlenimi veriyordu. Teknik denetleme bu izlenimi doğruladı. Kullanıcı:OmerFarukDemir ve Kullanıcı:Tr Alperen17'in Kullanıcı:Mutlutopuz'un kuklası oldukları tespit edilmiştir. Gerekli işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İyi çalışmalar. --e.c. 16:35, 9 Nisan 2017 (UTC)

IP aralığı engellemeleri[kaynağı değiştir]

Erişim engellemesi nedeniyle vakfa çok sayıda "değişiklik yapamıyoruz" talebi ulaşmış. Malum, insanlar VPN kullanmak durumunda kalıyor ve vandalizm nedeniyle birçok açık proxy engeli vermiştik çeşitli aralıklara. Son önlemimiz olan engelleme özelliği etkinleştirilen süzgeçler de erişim engeline kadar son derece verimli çalışır durumdaydı, 15 günlük bir sürede 123 engellemeyi çok çok yüksek bir başarı oranıyla gerçekleştirdi. Hem süzgecin verimliliği hem de VPN'in şu an için neredeyse bir zorunluluk hâlini alması nedeniyle, geçerli durumda olan 153 IP aralığı engelini kaldırdım az önce. Bu engellemelerin büyük çoğunluğunu ben vermiştim zaten. Onun dışında Hakan'ın ve Vikiçizer'in engellemeleri de gözüme çarpıyor listede, Yabancı ve Mskyrider'ın da adını gördüm hatta. Olağanüstü koşullar nedeniyle sizlerle konuşamadan uygulamak durumunda kaldığım bu işlem için kusuruma bakmayacağınızı umuyorum. Eğer uygun görürseniz verdiğiniz engellemeleri geri almamı isteyebilirseniz, hemen uygularım. Dilerseniz kendiniz de yeniden verebilirseniz, öyle uygun görürseniz.

Bunun dışında kâhyaların verdiği küresel engellemeler için de bazı düzenlemeler yapılacak bildiğim kadarıyla.

Vito Genovese 14:49, 1 Mayıs 2017 (UTC)

Silinmeye aday sayfa tartışmasını silinmesi yönünde kapatan hizmetlilere[kaynağı değiştir]

Selamlar. Başlıkta belirttiğim şekilde sonlandırma yapan hizmetliler, "kayda değer olmadığı gerekçesiyle" silinen maddelere verilen bağlantıları da temizleyebilir mi? Böylece kayda değer olmayan maddelere bağlantı verilmemiş, o bağlantılar kırmızı gözükmemiş olacaktır.--RapsarEfendim? 00:07, 9 Mayıs 2017 (UTC)

Vikipedi:Şikâyet sayfası[kaynağı değiştir]

Hizmetlilerin görevleri arasında yer alan Vikipedi:Şikâyet sayfası ile ilgilenebilir misiniz? @Sakhalinio @Uğurkent @Superyetkin @HakanIST @Vikiçizer @Ahzaryamed @Vito Genovese @Yabancı --Ahmet Turhan (mesaj) 17:12, 20 Temmuz 2017 (UTC)

Improved search in deleted pages archive[kaynağı değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

During Wikimedia Hackathon 2016, the Discovery team worked on one of the items on the 2015 community wishlist, namely enabling searching the archive of deleted pages. This feature is now ready for production deployment, and will be enabled on all wikis, except Wikidata.

Right now, the feature is behind a feature flag - to use it on your wiki, please go to the Special:Undelete page, and add &fuzzy=1 to the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=1. Then search for the pages you're interested in. There should be more results than before, due to using ElasticSearch indexing (via the CirrusSearch extension).

We plan to enable this improved search by default on all wikis soon (around August 1, 2017). If you have any objections to this - please raise them with the Discovery team via email or on this announcement's discussion page. Like most Mediawiki configuration parameters, the functionality can be configured per wiki. Once the improved search becomes the default, you can still access the old mode using &fuzzy=0 in the URL, like this: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=0

Please note that since Special:Undelete is an admin-only feature, this search capability is also only accessible to wiki admins.

Teşekkürler! CKoerner (WMF) (talk) 18:39, 25 Temmuz 2017 (UTC)

II. Niveles[kaynağı değiştir]

Bu konu Rapsar tarafından defalarca gündeme getirildiğinde uzunca bir moladaydım, bununla beraber arada bir Vikipedi'ye göz atıyordum. Kullanıcının kullandığı ifadeler dikkatimi çekti ve değişikliklerini derinlemesine inceledim. Kullanıcı değişiklik savaşı gerekçesiyle Sabri76 tarafından bir aylığına engellenmiş, engel süresi beş gün içinde sona erecek. Böylesi apaçık bir trole hele de erişim engeli nedeniyle zor günler yaşarken hiç tahammül gösterilmemeli. "Ben Müslümanım, bana o yüzden kötü davranıyorlar" ve "kullandığım üslup, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın üslubudur" gibisinden kişisel değerleri ön plana çıkaracak, kişilerin dini inançları ve siyasi görüşleri üzerinden tahrik edecek kadar tehlikeli ve aşağılık söylemlerin Vikipedi'de yeri yoktur. 2012'deki süresiz engelime varan süreçte bir takım trollerin "hizmetliler oligarşi kurmuş, Vikipedi'yi yönetiyor" gibi söylemlerinin etkisinde kalarak hizmetlilere karşı uzun vadeli ve sistemli bir yıpratma kampanyasına girişmiş bir kullanıcı olarak şunu vurgulama ihtiyacı hissediyorum: bu kullanıcının Vikipedi'de kaldığı her dakika, yeni, daha buraya aşina olmayan kullanıcılarımızın aklına zehirli söylemlerini yerleştirme, verimsiz tartışmalar ve günlük tahriklerden çok daha uzun vadeli zararlara yol açabilme fırsatının olduğu bir dakikadır. Bu kullanıcının söylemleri, doğrudan dini ve ideolojik bir çizgide yer aldığından, çok daha tehlikelidir ve uzun vadede özellikle muhafazakar görüşe sahip kullanıcılarımıza "acaba?" dedirtebilecek, bu kullanıcılarımızı soğutabilecek veyahut daha kötüsü kişisel çatışmalara sevk edebilecek söylemlerdir.

Mesele üslup meselesi değil, mesele niyet meselesi. Bu mesele aklıselimle inceleyen her tecrübeli kullanıcının görebileceği nitelikte; kullanıcıların genel davranış örgülerinin değerlendirilmesiyle ilgili olarak soru işareti taşıyanları şu açıklamaya yönlendirebilirim. Şuradaki "Ama gel gör ki başlık Kemalist üyelerin baskısı sebebiyle bir türlü açılamamakta" gibi ötekileştirici sözler; şuradaki "Evet, İstanbul içinde tarafların oturup olayı çözümlemesi gerek, alkollü mekan olmamak şartı ile tüm heybetimizle orada olmaktan çekinmeyiz. Bakalım herkes ithamlarını şahsımın suratına söyleyecek mi yüz yüze" gibi söylemler, farklılıklarına rağmen ve farklılıkları sayesinde, fikir birliği oluşturup imece usulü ansiklopedi yazılmasını öngören Viki felsefesine derin bir düşmanlığı ortaya koymakta. Bu düşmanlık, en ufak bir noktada, Rapsar'ın Kullanıcı Adnan Oktar şablonuna sil etiketi koymasında dahi karşı tarafın sinirini bozmaya, uzlaşma ortamını ortadan kaldırmaya yönelik davranışlar olarak kendini ifade etmekte.

Bu kullanıcıya hiçbir tolerans tanınmamalı ve süresiz engellenmeli. Trol engellemelerinin ne kadar yıpratıcı olabileceklerinin farkındayım ve hizmetlilerin bu sorumluluğu üstlerine alamayacak kadar bıkkın ve yıpranmış hissedebileceklerini biliyorum. Ancak Vikipedi'nin gerçekten buna ihtiyacı var. Bu konuda verilecek bir kararın sonuna kadar destekçisi olacağımı belirteyim.

Sevgilerle,

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:15, 6 Ağustos 2017 (UTC)

 • Katılıyorum, tecrübeli birçok kullanıcının uzun zamandır bahsettiği bir durum. Kullanıcı açıkça troll davranışları göstermektedir. Buradaki şikayetleri de koyalım. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:08, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 • Ben de katılıyorum ayrıca herhangi bir tartışmada hemen haberi olupda direkt Nivelesi savunmaya çalışan bir kaç kullanıcının da kukla olduğunu düşünüyorum fakat suçlama olmasın diye burada bahsetmeyeceğim --By erdo can • msj 22:47, 6 Ağustos 2017 (UTC)

VP:SKT ve VP:SGT[kaynağı değiştir]

VP:SGT ve VP:SKT sayfalarıyla müsait bir hizmetlimiz ilgilenebilir mi? Çok çok da fazla bir şey yok. Kolay gelsin... chanseyMesajYaz 22:02, 6 Aralık 2017 (UTC)

Seri düzensiz madde açılması.[kaynağı değiştir]

Selamlar. Son günlerde seri olarak aynı uygunsuz düzende maddeler oluşturan kullanıcılar mevcut. Kullanıcı:Berat3578 ve Kullanıcı:MELTEM35 gibi. Bu iki kullanıcının kukla olduğu kanaatindeyim. Her ne kadar henüz kötü bir niyet göstermeseler de kukla kullanmalarını gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bu kullanıcılardan birine ben bildirim yazıyorum; takip edilmesi ve gereğinin icrası uygun olacaktır. Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 15:48, 29 Aralık 2017 (UTC)

@Sakhalinio, takip edip ilgilendiğiniz için teşekkürler. İnşallah kazanılabilecek kullanıcılar çıkar. Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 21:13, 30 Aralık 2017 (UTC)

IP engelleme muafiyeti[kaynağı değiştir]

Birkaç hizmetliye yazmış dahi olsam yanıt alamadığım ve istediğim muafiyettir. Vpn ile giriş sağladığımdan engellemeler yaşıyorum üstesinden gelebilmem içinde ip engelleme muafiyeti gerekiyor Lütfen yardımcı olunuz.Hasmetlihasmet--Msj✔ 15:06, 11 Ocak 2018 (UTC)

@Hasmetlihasmet, buradan küresel olarak IP engelleme muafiyeti isteyebilirsin. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 16:52, 11 Ocak 2018 (UTC)

Vandalizm[kaynağı değiştir]

Afrin Operasyonu maddesindeki vandalizm ile ilgilenir misiniz? Ne maddeye katkı sağlayabiliyor 1 2, ne uyarı şablonu koyabiliyor 1, ne tartışma sayfasına yönlendirebiliyor, ne de iletişim sağlayabiliyoruz. 1 Madde ile üçüncül gözle acil ilgilenilmesi gerekli. Savaş alanı oldu zira. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:54, 23 Ocak 2018 (UTC)

 • Vikiçizer'in mesaj sayfasına bıraktığım şu ve şu burası için aynen geçerlidir. Kullanıcı bilinçli vandalizm yapmaktadır. Propaganda yapmaya çalışmaktadır. Bunlar engellenince de "vandalizm" kisvesi diye hizmetlilere sunmaya çalışmaktadır. YPG'nin attığı her kurşunu buraya taşımak isteyen bir kullanıcı var. Çıkarıyoruz, kaynaklı bilgi çıkarımı diyor. Bence de acilen bir şeyler yapılmalı. "Afrin Korkusu" adlı başlıklı kaynakla bilgi eklemesine ise hiç girmiyorum bile. 2015-16 Şırnak çatışmaları maddesi hatırlardadır. Kullanıcı Afrin Operasyonu maddesini de propaganda yığınına dönüştürmek istemektedir. Kendisine hiçbir koşulda izin vermeyeceğimi hizmetlilerin duyuru panosunda belirtiyorum. Kısa zamanda da Şırnak çatışmaları maddesini düzenlemek üzere, kullanıcıları Şırnak çatışmaları maddesinin tartışma sayfasına davet ediyorum. --Tuğkan (mesaj) 18:04, 23 Ocak 2018 (UTC)

Devriyelik yetkisi[kaynağı değiştir]

Kullanıcı açık açık psikolojik savaşa sürüklemektedir olayı. Devriyelik yetkimden vurup, kuklacılığa kadar götürmüştür işi. Bunlar çok aşağılık iddialar. Niveles'le anılmam falan. Açık açık topluluğun desteğini almak için saldırıya geçmiş kullanıcı. @Sabri76, Niveles'i uzaklaştırdığı zaman yazdığım şeyler, kendisine ettiğim teşekkür kayıtlardadır. Tek söyleyeceğim şey bu. Devriyelik görevimi de gayet güzel kullandığım açık açık gözüküyor. Bu sadece sizin görüşünüz. Tekrar ediyorum, propaganda yapmanıza izin vermeyeceğim. Yapamayacaksınız. Konuyu nereye çekerseniz çekin, izin vermeyeceğim. Devriye olarak, doğruluğu kanıtlamamış kaynaklardan bilgi eklemelerini kaldırmaya devam edeceğim. Aklınızda bulunsun. --Tuğkan (mesaj) 19:09, 23 Ocak 2018 (UTC)

1 Devriyeyle kişisel saldırı + değişiklik + kaynak sorunu[kaynağı değiştir]

1 Devriyeyle kişisel saldırı + değişiklik + kaynak sorunu yaşamaktayım. Sorun burada anlatılamayacak kadar uzun, en iyisi gelin ilgili tartışma sayfasına bakın, durumu inceleyin. Sorun yaşadığım devriye @Pragdon'dur. Şikayettin Habersiz kalmasın diye onu da mention yapıyorum. Saygılarla --Sir artur (mesaj) 00.56, 18 Mayıs 2018 (UTC)

I need help reviewing a Global RFC[kaynağı değiştir]

Dear admins, I am preparing a Global Request for Comments about financial support for admins that might be relevant for you .

Can you please review the draft and give me some feedback about how to improve it? Thank you.

MassMessage sent by Micru on 18.00, 7 Haziran 2018 (UTC)

Kullanıcılara itham ve TBA'ya aykırılık[kaynağı değiştir]

Şuraya bir kontrol sağlanabilir mi? Vikipedi kullanucuları açıkça terör destekçisi olarak yaftalanıyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.23, 7 Temmuz 2018 (UTC)

USB-C[kaynağı değiştir]

2018-08-08 a vandal attacked the article USB-C on several Wikipedias. Most Wikipedias have completed the reversion of the edits.

Reverted article name:

 1. 2018-08-08 enwiki https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=USB-C&diff=854051267&oldid=854049713
 2. 2018-08-08 ltwiki https://lt.wikipedia.org/w/index.php?title=USB-C&diff=5421824&oldid=5421819
 3. 2018-08-14 cawiki https://ca.wikipedia.org/w/index.php?title=USB-C&diff=20159165&oldid=20151721
 4. 2018-08-15 plwiki https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=USB-C&diff=54236208&oldid=54137844
 5. 2018-09-09 etwiki https://et.wikipedia.org/w/index.php?title=USB-C&diff=5093935&oldid=5092894
 6. 2018-10-16 svwiki https://sv.wikipedia.org/w/index.php?title=USB-C&diff=43705938&oldid=43705622
 7. 2018-10-31 bewiki https://be.wikipedia.org/w/index.php?title=USB-C&diff=3232888&oldid=3202331
 8. 2018-11-01 ptwiki https://pt.wikipedia.org/w/index.php?title=USB-C&diff=53490168&oldid=53487310
 9. 2018-11-01 fiwiki https://www.wikidata.org/w/index.php?title=Q20026619&diff=779410871&oldid=779410348
(in case of ca, pl the vandal went via admin board, presenting fake information)

Reverted article content:

 1. 2018-10-23 eswiki https://es.wikipedia.org/w/index.php?title=USB-C&diff=next&oldid=111353351

Among the Latin-script Wikipedias 12 use "USB-C" and 3 use USB Type-C. Of the three one does so due to the vandalism (lv) and only one(! tr) uses "USB Type-C" without any interference by the vandal. In frwiki the vandal sabotaged a rename-proposal by inserting fake information.

ca	USB-C
cs	USB-C
en	USB-C
es	USB-C
et	USB-C
fi	USB-C
fr	USB Type-C (fake information in talk page to prevent a rename to USB-C, talk page deleted 2018-10-31)
id	USB-C
it	USB-C
lt	USB-C
lv	USB Type-C (after vandalism by frwiki-user)
pl	USB-C
pt	USB-C
sv	USB-C
tr	USB Type-C

In trwiki the vandal from frwiki (Niridya) made a trap to admins asking to delete the page and User:Vikiçizer deleted Tartışma:USB Type-C. But there was no vandalism on the talk page, except by the frwiki-user Niridya himself. The vandal also tried talk page deletion on other wikis:

Can you restore the trwiki talk page? 77.0.218.248 20.18, 1 Kasım 2018 (UTC) / 77.0.218.248 01.22, 2 Kasım 2018 (UTC)

Sayfa geri getirildi. Bunların kendi aralarındaki gereksiz meselelerle burayı da meşgul etmeleri söz konusu. O tartışma sayfası gereksiz dış bağlantısı deposu olduğundan yine silinmelidir, vandalizmin olması olmaması önemli değildir. Ben yine de silme gerekçesini değiştirip yine silmeden önce diğer hizmetliler de bakmak isterse baksın diye geri getirdim. Vikiçizer (mesaj) 18.12, 2 Kasım 2018 (UTC)

New Wikimedia password policy and requirements[kaynağı değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 21.21, 6 Aralık 2018 (UTC)

VikiLefkoşa için SiteNotice[kaynağı değiştir]

Vikipedi:VikiLefkoşa projesini köy çeşmesinde @Rapsar'ın da önerdiği üzere SiteNotice'ten duyursak olumlu olur diye düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02.12, 5 Şubat 2019 (UTC)

Merhaba @Seksen iki yüz kırk beş, @HakanIST ve @Elmacenderesi bu işten daha iyi anlıyorlar. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 04.11, 8 Şubat 2019 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 15.19, 8 Şubat 2019 (UTC)

Makine çevirisi ekleyen kullanıcı[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Ben.okucu sistematik olarak Vikipedi'ye yıllardır makine çevirisi eklemekte gördüğüm kadarıyla. 2019'da yazdığı Energy Brands ve daha geçen gün yazdığı Hindistan cevizi sütü maddesine az önce sil şablonu ekledim, çok sayıda maddesi @E4024 tarafından işaretlendi, konu hakkında daha önce aldığı uyarılar mevcut. Bu gibi eklemeleriyle Vikipedi'nin güvenilirliğine zarar vermekte. Kendisine girdiği makine çevirilerini listelemesi için bir mesaj attım, kendisinin yapmaması hâlinde Mirada olayındaki gibi geçmişe yönelik sistemli bir kontrol gerekecek. Bu esnada yeni çeviri maddeler açmasının veya ekleme yapmasının önüne geçilmesi için bir an önce beyaz listeden çıkarılmalı, değişiklikleri devriye kontrolüne tabi olmalı. @Elmacenderesi en son kendisine mesaj atmıştı ama herhangi bir hizmetli ilgilenebilirse sevinirim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.33, 24 Ocak 2020 (UTC)

 • Tam çıkartıyordum, Superyetkin benden hızlı davaranmış. Kullanıcının tercümelerinin bazıları iyi ama Türkçe kullanımına çok özen gözterilmediği ortada. Devriye kontrolü iyi olacaktır. --Khutuckmsj 20.45, 24 Ocak 2020 (UTC)
Bazı maddeleri kendisi çeviriyor, bazılarında makine çevirisi kullanıyor sanırım. Bu da aslında oldukça sıkıntılı, çünkü makine çevirisinde bazen okunduğunda yapısı tuhaf da olsa anlamlı gelen bir cümle aslında tamamen çevrilmiş geliyor. Yakından takip edilmeli ve geçmişi incelenmeli. Superyetkin'e teşekkürler. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.47, 24 Ocak 2020 (UTC)