Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Symbol delete vote.svgSilinsin) veya {{Kalsın}} (Symbol keep vote.svg Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi (SAS şablonu konulması)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{kopyala:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfada vandal ile uyarının kalkmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{kopyala:sas1}}</noinclude> şeklinde kullanınız.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{kopyala:sasx}} şablonunu {{kopyala:sas1}} yerine kullanının.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki Sas kutusu oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayınız
  Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{kopyala:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve niye silinmesi gerektiği ile ilgili neden belirtin. İstiyorsanız, neden kısmına {{silinsin}} şablonu ile başlayabilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{kopyala:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

(Şayet {{kopyala:sasx}}'i {{kopyala:sas1}} yerine kullanmışsanız, "sayfa adını" "sayfa adı (2. oylama)" şeklinde değiştirin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak ·  Şubat ·  Mart ·  Nisan · 

Konu başlıkları


Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı'da Türklük[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osmanlı'da Türklük"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

bu çok kültürlü sistemde ayrı ayrı bütün etniklere madde açılamayacağına göre.. tartışma sayfasına göz atılabilir.--kibele 16:10, 10 Ocak 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Gerekçe uygun değil. Osmanlı'da Türklük pek ala bir ansiklopedi maddesi olabilir. Bugün İngilizce sürümdeki Turkish American gibi düşünebiliriz. ABD. de 200'ün üzerinde ulustan vatandaş yaşıyor. Hepsine madde açamaz mıyız? Belki Vanuatululara açamayız ancak Türklere veya Fransızlara gereklidir. --Kafkasmurat- 18:15, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Maddeyi okumadım henüz ama maddenin anlatmak istediği şey nedir? "Türklük" görüşü/düşüncesi mi yoksa devlet içinde yaşayan Türkler mi?--RapsarEfendim? 20:14, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Tartışmaya oldukça açık bir madde ancak silmek için daha somut gerekçelere ihtiyaç var.Yağmurlukörfez 12:46, 22 Ocak 2015 (UTC)
Kullanıcı:yagmurlukorfez, maddenin tartışma sayfasındaki yorumları dikkate alarak ve katılarak bir çeşit aracılık yaptım meseleye. oradaki gerekçeler yeterince somut mudur, sana bırakıyorum. --kibele 20:36, 23 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddenin içeriği bu şekilde kalacaksa Silinsin Silinsin. Zira madde oldukça (bence) taraflı biçimde yazılmış. Osmanlı Devleti'nde ırk (yahut Türklük) belki kuruluş döneminde etkili olmuş olabilir. Ancak devlet beylikten imparatorluğa evrilirken, Türklük-Türkmenlik arka plana itilmiş ve belirleyici olan Sünni-İslam inancı ve onun kurumları olmuş. "Etrak-ı bi idrak" tanımının kimler için kullanıldığını unutmamak gerekir (şuradaki kimi Osmanlıcı mütefekkirler aksini iddia etse de). Ayrıca Osmanlı'da Türkler hiç bir zaman, Araplar gibi, necip millet olarak anılmamışlardır. Misal Radikal'de çıkan şu yazı bile Osmanlı'da Türklük konusunda arkadaşların farklı bir açıdan konuya yaklaşmasını sağlayabilir diye umut ediyorum. Osmanlı Devleti, ne kimilerinin yaptığı gibi yüceltilerek göklere çıkartılmalı, ne de yerden yere vurulmalı. Kısaca diyeceğim tarih bizim, geçmiş bizim. Olduğu gibi tüm yönleriyle ele alınmalı. Madde de bu çerçevede değerlendirilmeli.Potkal 20:39, 9 Şubat 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Taraflı ve özgün araştırma. Silinmemesini isteyenler maddenin taraflı olan kısımlarını temizledikten sonra Osmanlı toplumu maddesinde Milliyet alt başlığı açarak taşıyabileceklerini düşünüyorum. Fakat silinsin oyu kullandığımdan dolayı değil, maalesef vaktim yok. --i.e.msj 12:58, 7 Mart 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin tartışma sayfasındaki ve buradaki düşüncelere katılıyorum. --kibele 17:35, 7 Mart 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Madde belki KD olabilir. Ancak içerik kesinlikle böyle kalmamalı. --Zaitsév 08:38, 17 Nisan 2015 (UTC)
bu sayfanın başında " Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar." diyor. dolaysıyla kd olup olmadığını değil, bu hâlini konuşuyoruz. --kibele 09:32, 22 Nisan 2015 (UTC)

Meltem Ören[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Meltem Ören"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Direkt silinmeyip SAS'ta görülmesi uygun olur diye düşünüyorum kaydadeğer dizilerde Erguvan Yılları, Can Ayşecik gibi başrollerde oynamış ayrıca kült olmuş yarışma programlarından Turnike'de yer almış birisi bakıp karara bağlayalım ortak karar alınsın--Yerdemir_Gökbakır (mesaj) 15:12, 7 Şubat 2015 (UTC) *Kalsın KalsınKaynak fazla yok ama oynadığı yapımlarda önemle rollerde yer almış başrol ve ön planda ayrıca Güner Ümit'in sunduğu Turnike yarişmasında hostes olmasına karşın yarışmanın popüler olup geniş kitlelerce izlenmesinde pay sahibi olmuş tabiki ön planda olması durumu yeterli değil gibi ayrıca kaynak yok denecek kadar az ama kalması gerekli diye düşünüyorum yinede. http://www.pabucumunstari.com/haber/457/meltem-oreni-gorenler-taniyamadi.aspx --Yerdemir_Gökbakır (mesaj) 19:20, 7 Şubat 2015 (UTC)kuklacılık nedeniyle engellendi. --kibele 16:36, 4 Mart 2015 (UTC)

kesinlikle kalmali yarisma aksine oynadigi yapimlarda oyunculugu on planda ve etkili kalmasi gerekir..--92.44.107.64 05:32, 14 Nisan 2015 (UTC)

Bilge Parlak[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bilge Parlak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir çok Tv dizisinde yer almış bir oyuncu ama kayda değerliği konusunda şüpheler varsa SAS'ta ele alıp karara bağlayalım.--Yerdemir_Gökbakır (mesaj) 05:51, 12 Şubat 2015 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır. --Superyetkinileti 13:36, 19 Nisan 2015 (UTC)

Halil İbrahim Dinçdağ[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Halil İbrahim Dinçdağ"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Dünya genelinde sırf cinsel yönelimi sebebiyle işinden olan birçok insan var. Bu şahsın da, haberlere konu olan diğer şahıslardan farklı bir yeri olduğunu düşünmüyorum. Her ayrımcılık yapılan için madde açamayacağımıza göre...--RapsarEfendim? 22:24, 28 Şubat 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 22:24, 28 Şubat 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu kişinin Mehmet Tarhan gibi önemli bir figür olduğunu düşünüyorum. Açıklamada belirtildiği gibi dünya genelinde cinsel yönelim sebebiyle işinden olan birçok insan var ancak bu kişi yaşadığımız dönem içerisindeki insan hakları ihlallerinin sembollerinden birisi olacaktır sonraki yıllarda. Bunu birçok ulusal basın ve televizyonda bir süre Halil ibrahim Dinçdağ referans gösterilerek eşcinselliğin tartışmaya açılmış olmasından anlıyorum. Hakkında yazılmış kitap ve bu kitabın bağımsız kaynaklarda tartışmaya açılması konusu da var. Ԙobserve 22:32, 28 Şubat 2015 (UTC)
"İnsan hakları ihlallerinin sembollerinden birisi olacaktır sonraki yıllarda" tamamen sizin kişisel yorumunuz, ayrıca Vikipedi kâhin değildir. Şahıs yeterince yankı uyandırdıysa kalabilir, ancak maddeden bu izlenimi elde edemedim.--RapsarEfendim? 22:36, 28 Şubat 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın her ayrımcılık yapılan için madde açmıyoruz elbette, başka herhangi bir konuda yapmadığımız gibi. ama bu kadar ele alınması kişiyi kayda değer yapıyor. maddede görünmüyor olabilir ancak kaynak mevcut. --kibele 22:42, 28 Şubat 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu tür münferit olayların bir maddede ele alınması gerekiyor. Burada ansiklopedik bir kişilik değil, ansiklopedik bir konuya ilişkin olay anlatılıyor. Şahsın ansiklopedik bir niteliği yok.--Kafkasmurat- 05:15, 1 Mart 2015 (UTC)
münferit olaylar hakkında kitap yazılmıyor. üstelik konu, bizzat kişinin kendisiyle ve mesleğiyle ilgili. --kibele 10:30, 1 Mart 2015 (UTC)
Hakkında kitap yazılması kayda değer yapar mı? Kişinin niteliği önemlidir. Ansiklopedide yer alma gerekçesi nedir? Eşcinsel olduğu için görevden atılmış. Başka bir husus var mıdır? Önemli olan bu.--Kafkasmurat- 10:57, 1 Mart 2015 (UTC)
Hakkında bir tane değil, birden çok yazılmış kitap ve makale bulunuyor. Kişinin cinsel kimliğinden dolayı işten atılması öyle sıradan bir olay değil. Toplumda tepkilere yol açan, hareket başlatan ve uluslararası boyut kazanmış bir olaydır. Daha geçen senenin sonunda Halil İbrahim Dinçdağ, Almanya'da Berlin Eyalet Başkanı tarafından verilen Saygı Ödülü'nü aldı. Meclis'te milletvekilleriyle birlikte basın toplantısı yaptı. Gazetelere röportaj verdi. Hürriyet gazetesi imza topladı. Çeşitli taraftar grupları tarafından desteklendi. Ԙobserve 11:25, 1 Mart 2015 (UTC)
kaynakların bir kısmını maddeye ekledim. diğerlerini de sen ekler misin reob? 'Kişinin niteliği önemlidir.' gibi ansiklopedik kayda değerlikle ilgili olmayan yorumlara cevap vermek yerine maddeyi geliştirmek daha doğru. üç büyük vikide maddesinin olmasını da ekleyelim. --kibele 12:02, 1 Mart 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yine bir tarafta Rapsar ve Kafkasmurat yine bir tarafta bir eşcinsel, anlam verebilmiş değilim. Maddeyi yazan kişi olarak maddenin burada kalmasını istemekle birlikte Rapsar'a da Erkeklik Ofsayta Düşünce Futbol, Eşcinsellik ve Halil İbrahim Dinçdağ'ın Hikayesi kitabını okumasını tavsiye ederim. --Veryaz 20:30, 4 Mart 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eşcinsellik veya Hakem (futbol) maddesinde Türkiye'de hakemlik konulu bir alt başlıkta yeri olabilir fakat tek başına KD değil. --i.e.msj 12:44, 7 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kalmalıdır, Türkiye'de cinsel yönelimi sebebiyle mesleğinden olmuş ve bu konuda örnek teşkil etmiş, bir çok yayın organında da haber edilmiştir. Darısı cinsel yönelimi sebebiyle topluma "normal değil" gibi gösterilen diğer öğretmenlikten, polislikten, subaylıktan, doktorluktan veya benzer mesleklerinden men edilenlerin başınadır. Bu adam bu konuda da cesaret örneğidir.--Darkbear writer(mesaj) 00:06, 13 Mart 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bir insanın kayda değer olması için daha ne olması gerekiyor bilmiyorum. Eşcinsel olduğu için işten atılan, ertesi gün haber yapılan, sonra bir daha medyada adı geçmeyen birinin sayfasını açmaya gerek yok. İlgili bir makalede adından bahsedilir sadece. Bu durumda yıllardır devam eden medya ilgisi var, ki sadece Türk medyası değil uluslararası medya; konu TBMM'ye de taşınmış, Berlin eyalet başbakanının elinden ödül almış...--Cfsenel (mesaj) 18:26, 15 Mart 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Adem Sözüer[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adem Sözüer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gerek kaynaklardan, gerek içerikteki bilgilerden KD olduğu izlenimini edinmedim.--Ԙobserve 23:06, 2 Mart 2015 (UTC)

Yorum Yorum İçerik ve kaynak KD gözükmüyor. --Sapphoist (mesaj) 15:09, 3 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kararsız kaldım. --i.e.msj 12:40, 7 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum2005 yılında yürürlüğe giren Türk Ceza Hukuku Mevzuatı kitabı yayınlanmıştır. KD olduğunu düşünüyorum.--Darkbear writer(mesaj) 08:57, 13 Mart 2015 (UTC)

Yorum Yorum Bence Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin kaynak(larda) telif hakkı var! Sifreyibirdahaunutursamolurum (mesaj) 19:49, 12 Mart 2015 (UTC)

İzmir Özel Fatih Koleji[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İzmir Özel Fatih Koleji"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Öncelikle maddeye yapılan telif ihlali barındıran fotoğraf eklenmesi ve reklamsal bir üslup barındırması dikkatimi çekti. Fotoğrafları ekleyen kişi bazı fotoğrafların meta bilgisine sahip ancak herhangi bir lisans sağlamadı. Aklıma gelen bir olasılık bu maddenin okul personeli tarafından yazılmış olma ihtimali. Bu ihtimal doğru ise tarafsızlıktan söz etmek sıkıntılı olacaktır. KD'lik kriterlerinden ilkini (ÖSS ve spor başarılarını) sağladığını madde söylüyor fakat ulaşılabilir bir kaynak barındırmamakta. "Başarılar" başlığında sıralananlar genel anlamda hatalı ve reklam amaçlı gibi. Örneğin "Bu benim eserim" adlı yarışmada birinci gibi bir sıralama bulunmamakta fakat maddede okulun bu "başarı"ya sahip olduğu belirtilmiş.(Bir ansiklopedi okurundan ziyade (özel okul olması nedeniyle) ,tabiri caizse, müşteriye hitap eder gibi bir üslup içermekte "başarı" listesi) KD kriterlerinden bir tane daha karşılaması gerekliliği ilgili politikada belirtilmiş fakat madde gördüğüm kadarıyla birini karşıladığını iddia ediyor.(Bu benim eserim'de birinci olmamasına dair kaynak:belge son aşamanın ilk 50 olduğunu ifade edior)--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 13:56, 11 Mart 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bu liseler arası spor müsabakalarının birçoğu (hatta hemen hemen hepsi) KD değil. Aslında "dünya liseler arası bilmem ne şampiyonası" adı verilen organizasyonlar, bizim bildiğimiz uluslararası spor müsabakaları gibi değil. Uluslararası resmî bir statüsü olmayan çeşitli organizasyonlar, birkaç ülkenin katılımıyla böyle etkinlikler düzenliyor. Neyse, dediklerinle birlikte KD olmadığı ortada zaten.--RapsarEfendim? 17:34, 11 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Liseler arası yarışma araştırmasını yapmadım. Ancak adı geçen Lise tanınmış bir lisedir. Düzenleme ile kalacabilecek iken; lise maddelerinin böyle teker, teker silinmesi çok hoşuma gitmiyor açıkçası. Bu nedenle şu anda kararsızım. --i.e.msj 18:42, 11 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum "Bu Benim Eserim" derecesini kaynak belirterek düzelttim. Kayda değerlik (okullar) kriterlerinin 1. ve 6. maddelerini karşıladığı görülüyor. 22. International Conference of Young Scientists için katkısı da önemli. --85.108.104.231 23:52, 11 Mart 2015 (UTC)
Belirttiğiniz kaynak ana kaynak olan MEB ile çelişmekte. Bu nedenle bu konuda Taraflı olduğu söylenebilir. Sizin bu konuda MEB kaynağı yerine dış kaynak eklemenizi -MEB kaynağı aksini söylerken - yanlış buluyorum. Verdiğiniz en maddede ise okulun Kazandığı özel bir statüden bahsedilmiyor ve 6. Kriter hakkında görüş bildirmiyor. Lütfen politikalarımızı dikkatli okuyunuz. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 06:27, 12 Mart 2015 (UTC)
"Birincilik kazanmıştır" ifadesini, "final sergisine kalarak ödüllendirilmiştir" şeklinde düzelttim. Kriterlerdeki 6. maddede verilen "Türkiye'deki Fen liseleri" örneği, okulun kayda değer olduğunu söylüyor. Maddenin kaynakça bölümündeki 5 numaralı kaynak, hem kriter 1 hem kriter 6 içindir. İngilizce maddeyi, kriter 6 için vermedim, önemli olduğunu belirttim; uluslararası organizasyon ev sahipliği kriter 5 için uygun olur zannediyorum. --85.107.68.35 15:37, 12 Mart 2015 (UTC)
Benim de değindiğim nokta tam olarak bu. Okulla ilgili fotoğrafları yükleyen kişi okul ile muhtemelen ilişkisi olan bir kişi. Yazılan yazılar çoğunlukla kaynaksız ve reklam üslubunda. Yukarıda belirtmeme rağmen ifadeyi ilk başta değiştirmek yerine yanlış bilgiye kaynak aramayı seçtiniz. 2. itirazda değiştirmeniz, hala o kaynağı tutmanız ve içerisindeki diğer bilgiler, silme gerekçesindeki açıklamalarımla beraber, maddenin taraflı bir kişi/kişilerce yazılmış olabileceğini gösteriyor. Eğer kurumla maddi-birincil bir ilişkiniz yoksa uğraşınız için teşekkürler fakat ilişkiniz varsa yaptığınız şey politikalarımıza ve etiğe aykırıdır. Fen lisesi KD'dir fakat bu tüm koleji KD yapmaz. Madde kalsa bile içindeki ansiklopedik değer taşımayan bilgiler, politika ihlali bulunduran yazılar, ağırlıklı olarak "başarı"lar başlığı içeriği, silinecektir. Sizden ricam eğer konu hakkında taraflı bir pozisyonda iseniz fark etmeden de olsa tarafsızlığı ihlal edebileceğinizi göz önünde bulundurmanız. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 16:16, 12 Mart 2015 (UTC)
Okulla ilgim yok, hizmetlinin paylaştığı şu hassasiyeti paylaşıyorum sadece: "Düzenleme ile kalacabilecek iken; lise maddelerinin böyle teker, teker silinmesi çok hoşuma gitmiyor açıkçası." Gelelim kaynakça meselesine... Organizasyonu düzenleyen MEB olduğu için; gazete, dergi gibi ikincil kaynak arayışına gittim. Ayrıca google aramalarında çeşitli okulların aynı yarışmada birincilikler kazandığını görünce, gazete kaynağındaki birincilik ifadesini sorgulama ihtiyacı hissetmedim. Örnek vermek gerekirse; şu 1. olmuş, şu 1. olmuş, şu 2. olmuş, şu 2. olmuş. --85.107.68.35 16:42, 12 Mart 2015 (UTC)
Uğraş için teşekkürler. Fakat madde lise değil kolej üzerine. Size tavsiyem organizasyonu düzenleyen MEB ise sonuçlar hakkındaki güvenilir bilgiyi oradan almanız. Politikalarımızı okursanız kaynaklar hakkında gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Madde silmek hiçbir Vikipedist'in hoşuna gitmez fakat reklam/tanıtım amacı taşıyan içerik hepimizi rahatsız eder. Maddeye hızlı silme etiketi koymak yerine silmeye aday göstermenin amacı budur, kesin karara varmadan diğer Vikipedistleri dinlemek ki çoğu zaman verimli bir süreçtir.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 16:56, 12 Mart 2015 (UTC)
SAS sürecinin öneminin farkındayım, bu nedenle de maddeyi düzenleyip, kaynak ekleyerek; kayda değerliği hakkında yorumlarda bulunuyorum; silinsin ya da silinmesin şeklinde yargı belirtmiyorum, vandallık yapmıyorum ya da ısrarcı olmuyorum. Kolaylıklar. --85.107.64.154 17:15, 12 Mart 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Bence bu sayfa gayet güzel olmuş. Bu sayfada rahatsız edici bir içerik yoktur. Okulun sportif etkinliklerde gösterdiği ve ÖSS 'de kazandığı başarılar Vikipedi'nin okullar için istediği şartları sağlamaktadır. Kararım bu sayfanın kalmasıdır. Bu imzasız yazı Egeefecik35 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)
 • Bu sayfanın kaldırılması çok saçma okulla her şey birebir doğrudur silinme amacı nedir anlamış değilim. İyi vikiler. - Emir CAN Bu imzasız yazı 195.174.143.47 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kalsın Kalsın Okulun ilgili yönergenin 1. , 4. ve 6. maddeleri bulundurmasından dolayı sayfanın kaldırılmasıyla ilgili hiçbir sebep bulunmamaktadır. Okul 2 tane maddeyi bulundurması gerektiği halde 3 tanesini bulundurmaktadır. Bu imzasız yazı DarthRevani (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Yukarıda belirtilen olumlu ve olumsuz eleştiriler göze alınarak sayfa gittikçe iyileştirilmeye çalıştırılmıştır. Yorum yazan kişilere teşekkür ederim, tüm yorumlar tek tek incelenmiştir. Bununla birlikte Vikipedi Silme Politikası göz önünde bulundurularak tüm değişiklikler yapılmıştır. Bu imzasız yazı WikiDropka (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Okullar ile ilgili yönergeyi sağlamaktadır. Yönergede 2 tane maddeyi bulundurması gerektiği belirtilmiş, sayfa 3 tanesini sağlamaktadır. Sayfanın kalmasında sorun yoktur. Bu imzasız yazı Murat Nihat Çolak (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 60 gün üyelik süresi ile 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Sitenin gördüğüm şekliyle başarılar kısmı abartı gelmedi bence bu okulun başarılarını gösterir. Bence sayfanın kalmasında hiçbir kusur ya da sorun yoktur. Bu imzasız yazı Ek02022001 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 60 gün üyelik süresi ile 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olmaması sebebiyle. -- Supermæn (mesaj) 08:42, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Vikipedi:Kayda değerlik (okullar)'daki "Okulun kayda değerlik kıstasları uyarınca uygun bulunmuş Vikipedi maddesi olan birden fazla mezunu veya personeli bulunması." ve "Okulun kayda değer bir kuruluştan resmi bir ödül almış olması." kriterleri nedeniyle.--kibele 10:06, 9 Nisan 2015 (UTC)

Şablon:Muhammed'in eşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Muhammed'in eşleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şablon:Muhammed ile birleştirilebilecek bir şablon olduğunu düşünüyorum. Muhammed maddesinde iki farklı şablon kullanmak ve eşler ile Muhammed ile alakalı diğer maddelerin ayrılmasını gereksiz buluyorum.--RapsarEfendim? 21:28, 24 Mart 2015 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 21:28, 24 Mart 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılıyorum. --Stultiwikiabana yaz 21:43, 28 Mart 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılıyorum. Daha uygun olur. --i.e.msj 22:53, 28 Mart 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Mavrikantmsj 23:04, 28 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Böyle bir şeye gerek yok. Zaten gerek duyulsaydı diğer çou viki de bunu yapardı.--samral mesaj 18:11, 31 Mart 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın samral'ın yorumu üzerine bakınca pek çok vikide bu şablonun olduğunu gördüm. bir nedeni olmalı. --kibele 16:32, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Aynen daha uygun olur.--Talipakyuz19 mesaj atın 11:49, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın KalsınVP:OY gereğince yoruma çevrildiYorum Yorum Böyle daha çok erişilebilir olur. Şöyle düşünün: Vikipedi'ye yeni katıldınız ve bunun gibi bir maddeye ihtiyacınız var. Kalması uygun. Yani böylece kimseye soru sormanıza gerek kalmaz direk kendiniz bulursunuz. --CikolatalipastaEvet? 14:44, 19 Nisan 2015 (UTC)

Şafak Yayla[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şafak Yayla"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler)--kibele 17:37, 1 Nisan 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Kendi oluşturduğum bir madde için oylamaya katılamıyorum zaten oylamaya katılacak düzenleme sayısına da sahip değilim. Her neyse, konuyu kayda değerlik ilkeleriyle sildiniz. Sonrasında ise VP:İÜYYKÜD ile ilgili düzenlemem gerektiğini söylediniz. Şimdi anlamadığım şu kişi kayda değer mi değil yoksa maddede yorum olduğu için mi maddeyi sildiniz? Maddenin kayda değer olduğunu savunduğumuzda fikrinizi mi değiştirdiniz? Maddenin başında da belirttiğim gibi madde güncel bilgiler içermektedir ve düzenlemeye açıktır. O yüzden düzenleme bitmeden lütfen madde hakkında kesin yargılara varmayınız.(silmek ve oylamaya sunmak gibi) --Aşilleus (mesaj) 17:43, 1 Nisan 2015 (UTC)
Aşilleus yaptığım kişisel yorum uyarısı, bana yazdığınız mesajdaki gizlediğim ifadeler içindi, madde için değil. yukarıda da söylediğim gibi madde kayda değerlik nedeniyle silinmeye adaydır. --kibele 07:48, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Maddenin taraflı yazıldığı aşikar. Silinsin ya da düzeltilsin. Mutlutopuz 20:22, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Sayfa ne için silinmelidir.95.8.146.89 22:13, 1 Nisan 2015 (UTC)
Şunun için Şafak yayla sizin için komünist devrimci başkalarının gözünde teröristtir, işkence gördüğünü belittiğiniz kaynak taraflı yayın yapan bir kaynakdır, çeşitlendirilmesi gerekmektedir, Mehmet Selim Kiraz'ı hangi kişinin öldürdüğü bilinmemektedir, Size göre kömünist devrimci başkalarına göre terörist olan diğer kişide öldürmüş olabilir. Kısaca madde tarafsızlık ilkesine aykırı olarak yazılmış ayrıca kayda değerlilik politikasnıda an itibarı ile tam olarak karşılamamaktadır. Mutlutopuz 23:24, 1 Nisan 2015 (UTC)
Yorum Yorum Kullanıcı:Mutlutopuz sizden için söylüyorum madde kayda değerdir ve güncel bilgiler olduğundan içerik sürekli değişecektir. Bahsedilen gazete resmi bir gazetedir ve resmi bir gazeteye "taraflı" gibi sıfatlar yapıştıramazsınız. Resmiyeti olan her şey legaldir ve kaynak olarak ele alınır. İkinci bir hususa gelirsek kimin öldürmüş olduğunu bilemiyoruz diyorsun peki şöyle bir soru sorsam cevaplayabilir misiniz? "İlk operasyonu polis mi yaptı yoksa militanlar şahısı öldürdükten sorna mı operasyon düzenlendi" bu gibi sorular hep muallakta kalacaktır ve medya bir şeyleri sürekli devletin yönünde yansıtacaktır. O madde tarafsızlık ilkeleri göz önünde bulundurarak yazılmıştır. Ve güncel bilgiler içerdiğinden değişikliğe gidilecektir. Bu süreçte maddenin kalması yönünde her türlü fedakarlığı göstereceğimden emin olabilirsiniz. Maddenin "kayda değer değil" denilerek silinmesinden sonra farklı bahaneler ile karalanmaya çalışılmasından tutun yetkilerini kendi keyfi kararlarına göre kullanılmasına kadar hepsini açıklamak zorunda kalacaksınız. Bugün Mahir Çayan'ın maddesinin özet kısmına "devrimci önder" gibi sıfatlar yazanlar eminim 1972'de terörist gözüyle bakıp katledenlerden çok da farklı bir kitle olmasa gerek. --Aşilleus (mesaj) 23:36, 1 Nisan 2015 (UTC)
Yorum Yorum Aşilleus Bu maddenin kaydadeğer olup olmadğına sadece tek başınıza siz karar veremeyeceksiniz. Vikipedi bir örgütün, devletin, kişinin ya da her hangi bir dinin propaganda mecrası değildir ve hiç bir zaman olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyetinin bir tane resmi gazetesi vardır o da T.C. Resmî Gazete'dir. Ben yorumunda kaynak gösterilen gazeteye illegal bir yafta yapıştırmadım sadece taraflı yayın yapan bir kaynak olduğundan bahsettim ve bu kaynağın yanına başka bir kaynak ekleyerek çeşitlendirilmesini tavsiye ettim. İllegal olduğu nedense ilk sizin aklınıza gelmiş. Kendi kendinize farkında olmadan ne güzel yazmışsınız "İlk operasyonu polis mi yaptı yoksa militanlar şahısı öldürdükten sorna mı operasyon düzenlendi" bu gibi sorular hep muallakta kalacaktır diye biz ansiklopedimizde muallakta kalan konular ile alakalı kesin yargılar içeren cümleler kurmuyoruz. Bilgilerin devletin yada yasa dışı bir partinin yönünde yansıtılması bizi ilgilendirmeyecek sizi vikipedi politikalarını düzgünce sindirerek okumaya davet ediyorum. Lütfen Vikipedide hiç bir gönüllü kardeşimi karalama yapan ve keyfi hareket eden şeklinde etiketlemeyiniz ve hakarette bulunmayınız. Mutlutopuz 08:31, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayrıca SAS'a eklenmesinin nedeninin Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) olmasından ötürü oylamanın geçersiz sayılması gerektiğini bildiriyorum. Zira sayfayı silinmeye aday gösterecekseniz Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler)den daha mantıklı bir gerekçeye ihtiyacınız var. Madde kayda değerdir ve bunun tartışması yapılamaz. --Aşilleus (mesaj) 23:52, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tek bir olayla bağlantılı olarak anılan kişilerin silinmesinden yanayım. Kişi hakkında olayın geçtiği maddede bilgi verilebilir. Alexandre M. 00:17, 2 Nisan 2015 (UTC)
Yanılıyorsuuz tek bir olaya bağlı bir durum yok 2011'de ve 2013'de haberlerde yer almıştır aynı şahıs. --Aşilleus (mesaj) 00:34, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları ve Berkin Elvan ile ilgili olmasıyla beraber Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bir olaya karışmış, birçok farklı ulusal kaynakta ismi geçen bir kişidir. Nasıl ki Ali İsmail Korkmaz ve Ethem Sarısülük maddeleri ansiklopedik olarak kabul ediliyorsa ileride Gezi Parkı Protestoları şablonlaştırılıp, kategorilere ayrılırsa bir kategoride değerlendirilecek ve ansiklopedik olan bir maddedir. Ԙobserve 05:27, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Saldırı maddesine aktarılması daha iyi. Kendisinin tek bir olay sebebiyle maddesinin açılması gereksiz. Bu tip saldırıları düzenleyenler genel olarak saldırı maddesinde yer alıyor (11 Eylül gibi büyük istisnalar hariç elbet).--RapsarEfendim? 08:02, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Rapsar'a katılıyorum. Tek başına KD değil. Aynı zamanda taraflı ifadelerin düzeltilmesi gerekli. --BirazdangelicemMsj 11:34, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde'nin hala bir olaya bağlı kaldığından dolayı silinmesi/aktarılması yönünde oy kullananlar maddenin güncellenen yeni olaylar ve kaynaklar sonucu oylarını gözden geçirmesini rica ediyorum. --Aşilleus (mesaj) 14:42, 2 Nisan 2015 (UTC)
Şu anda zaten 5-6 cümle dışında Adalet Sarayı'ndaki olayı anlatıyor madde. Saldırganların profili başlığı açılarak, iki saldırganın geçmişi saldırı maddesinde incelenebilir.--RapsarEfendim? 17:23, 2 Nisan 2015 (UTC)
Maddenin hala güncel olduğunu bildirmek isterim. Kişi kesinlikle kayda değerdir ve yaptığı eylemler ve kaynaklar bunu göstermektedir. Aktivist gösteriler düzenleyen eylemciler bugüne kadar ansiklopedik kaynak olarak sayılmıştır. Bunun örnekleri mevcuttur. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Sinan Cemgil, Hüseyin İnan ve İbrahim Kaypakkaya bunların başlıcalarıdır. Burada ki örneklere göre herkesin önder sıfatı taşıması gerekmez aktivist olaylar içerisinde yer alması ve kayda değer olması yeterlidir onu anlıyoruz. Ayrıca son düzenlenmelerden sonra bahsi geçen şahıs sadece tek bir konudan dolayı gündemi işgal etmemektedir. 2011'de ve 2013de yaptığı olaylar, Çağlayan adliyesi olayı, ölümü ve cenazesinde yaşanan olaylar başlı başına bir kayda değerlik unsurudur. Bunların göz önüne alınarak tartışılması taraftarıyım. Üstelik madde şu an ki haliyle aktarılmasını istediğiniz sayfadan daha fazla içerik taşımaktadır. --Aşilleus (mesaj) 17:58, 2 Nisan 2015 (UTC)
O var, bu da olmalı diye hareket etmiyoruz. Her eylem düzenleyenleri kayda değer saydığımız nerede yazıyor? Diğer olaylara girersek, iki eylemde yer alan herkesi kayda değer kabul etmemiz gerekir. Bu yorumlarınız herhangi bir politikaya dayanmıyor, sizin görüşleriniz.--RapsarEfendim? 20:21, 2 Nisan 2015 (UTC)
Maddede adı geçen kişi tek olaydan bağımsız olarak farklı yerlerde, farklı etkinliklerde bulunmuş ve bu birçok güvenilir kaynakta geçmiş. Bu madde daha yeni ve güncel bilgiler içerdiğinden dolayı Şafak Yayla'nın geçmişi, ideolojisi, bu olaylara neden karıştığına dair sebepler, motivasyonunu nasıl ve nereden aldığı gibi bilgiler eklendiğinde ayrı bir madde olarak ele alınması gerektiği ortaya çıkabilir. Açıkçası her eylem yapan da burada madde olarak bulunmuyor, iki gün önce başka bir saldırı daha yapıldı ve onu yapanlar ansiklopedik bulunmadığından dolayı eklenmedi. Gezi Parkı olaylarının başlamasıyla birlikte birçok olay yaşandı ve birçok kişi ansiklopedik kabul edilerek maddeleştirildi ve bu madde benzer bir şekilde o olayların ve kişilerin büyük etkisinin bulunduğu bir kişiye aittir. Bir başka konu ise Ogün Samast, Yasin Hayal, Anders Behring Breivik gibi onlarca maddeyi de silmek veya aktarmak gerekecektir. Ԙobserve 21:04, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesine, Rapsar'ın gerekçeleri doğrultusunda. Bu maddenin adı da sıkıntılı ya neyse, konu bu değil. --i.e.msj 14:56, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Verilen örneklerdeki kişilerle aynı nitelikte değil. Olayın anlatıldığı maddede kişiye yer verilmesi daha doğru olacaktır. --esc2003 (mesaj) 06:15, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bu yöndeki görüşler daha mantıklı. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 06:55, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Oy hakkım olmadığından yorum olarak düşüncemi belirtiyorum.Bence maddenin şuan ki durumunun tarafsız olduğundan bence kalması daha iyi olur insanlar bu kişi için araştırma yapacaktır ve doğru bilginin vikide olacağına güveneceklerini düşünüyorum.Altair5555 (mesaj) 09:46, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Tekrar tekrar dile getirilmekten bıktık 2011'de yaşanılanlar, 2013'de yaşanılanlar ve Çağlayan adliyesi olayı sonrası cenaze töreninde yaşananların yazılı ve sözlü basına aktarılması kişiyi kayda değer göstermektedir. Madde sadece bir konuyla ilişik değildir. "Kayda değerlik" olarak silinme adayı sayfa lütfen bunları göz önünde bulundurarak kayda değerliği düşünerek oylayın. Benim şahsi fikrim oylamanın sona ermesi zira madde kayda değerlikten dolayı buradadır bu maddenin kayda değerliğini şu saatten sonra kimse kimse ile tartışamaz. Kayda değerliği bir gerçektir. --Aşilleus (mesaj) 10:11, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikipedide hiç kimsenin neyi tartışıp tartışmayacağına siz karar veremezsiniz. Mutlutopuz 14:26, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Konunun saldırı maddesinde ele alınması daha doğru. Şahsın biyografisinin KD kriterlerini karşılamadığını düşünüyorum. Haberlere konu olması ansiklopedik olduğu anlamına gelmez. Bunun için Vikihaber var zaten.--B.S.R.F. 💬 14:40, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Tek başında kd değil.--Sayginerv-posta 14:48, 3 Nisan 2015 (UTC)

ence madde kayda değerlilik ölçütüne uymaktadır. Kamuoyunu uzun süredir ve halen meşgül eden ve ilgilendiği bir dava ile ilgili bir siyasi silahlı eylemin failidir. Breivik nasıl tek bir Oslo eylemi ile wikide var ise söz konusu kişinin maddesi de olmalı. Uluslarası basında da yankı bulmuş bir eylemdir çünkü.

 • Aktarılmasın Aktarılsın Tek başına kayda değer olmadığı için 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesine aktarılmalıdır. -- Supermæn (mesaj) 08:34, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Şafak Yayla maddesi 11.497 bayt boyutunda. 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesi ise 12.744 bayt boyutunda. Aktarılsın diyen arkadaşlar bu kadar uzun bir maddeyi kendisi kadar olan bir madde içine kayıpsız bir şekilde nasıl aktarmayı planlıyorlar acaba? --Mavrikantmsj 12:23, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Mavrikant, muhtemelen madde aktarılacak gibi görünüyor. Maddeye çok emek verildiği ortada emeği geçtim; madde kayda değer değil diyerek silinmeye aday oldu. Şahısın daha önce ki olayları ve cenazesinde yaşananlar birbirinden farklı 3 ve Çağlayan adliyesi olayıyla 4 olayı bir arada incelemiş. Aktarılacak madde ise sadece bir olay üzerinden yürüyor. Kişi ve olaylar birbiriyle nasıl eşdeğer olabilir anlamıyorum. Maddenin kayda değer olmadığını savunanları da anlamıyorum. Kaynakların göz önünde bulundurulması kanaatindeyim ancak sonuç belli gibi. Sağlık olsun. --Aşilleus (mesaj) 12:35, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ԙobserve yukarıda belirttiği gibi bahsi geçenin kişinin bağımsız olarak farklı yerlerde, farklı etkinliklerde bulunmuş olması ve güvenilir kaynaklarda geçmiş olmasından dolayı sayfanın kalmasından yanayım. Heyula91 (mesaj) 14:08, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kime göre terörist, kime göre değil? Ne olduğu değil ülkede ne etki yarattığı mühim. KD. --Darkbear writer(mesaj) 20:27, 8 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kişi KD bence. O nedenle kalmalı. Ama bazı ifadeler taraflı "komünist devrimci" demek yerine "kendisini komünist devrimci olarak tanımlıyor" anlamına gelecek bir şeyler ekleyip Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından hem bağlı bulunduğu örgütün hem de kendisinin terörist olarak kabul edildiği eklenebilir. yaozel (mesaj) 19:28, 18 Nisan 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi. --kibele 09:20, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Olayın yeni olduğundan insanlar bu kişiyi araştırmak isteyecektir ve en doğru,tarafsız bilginin vikipedide olacağına inanacaklarını düşünüyorum fakat oradaki terörist kelimesinin kaldırılması gerekir kimine göre terörist kimine göre değil?Altair5555 (mesaj) 17:33, 19 Nisan 2015 (UTC)
Altair5555, kaldırdım. Tartışma sayfasına aktardım. --Mavrikantmsj 17:42, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aktarılacak bir şey yok. Hakkında fazla ayrıntı verilmesi ansiklopedik tarafının gözardı edilmesine neden olur. Olaya odaklanılması ve ismin olaydan koparılmaması için silinmesi gerekmektedir. Ansiklopedik olay var, kişi yok.--Kafkasmurat- 18:45, 20 Nisan 2015 (UTC)

Mehmet Selim Kiraz[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Selim Kiraz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler).. "maddeler konunun ilerde kayda değer olabileceği spekülasyonu üzerine yazılamazlar." ilkesini hatırlatarak..--kibele 08:28, 3 Nisan 2015 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın - Şu anki durum gözönünde bulundurularak KD değil. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:31, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Ayrı bir madde olacak kadar kayda değer değil.--RapsarEfendim? 10:29, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Mevcut durumda --Sayginerv-posta 14:46, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Olayın maddesine --i.e.msj 14:51, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Aktarılmasın Aktarılmasın Hangi mantık ve gerekçeyle sayfanın silinmesi talep edilmiş!! --Umitk aydin (mesaj) 14:53, 3 Nisan 2015 (UTC) bkz. VP:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle kullanıcı 150 değişikliğe sahip değil. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 15:22, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Mevcut durumdan . Yoksa bu kaostan kurtulamıyacağız. Mutlutopuz 15:01, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın VP:KİŞİ de görebileceğiniz üzere söz konusu kişiden bağımsız olarak, birden fazla, birbirinden fikirsel olarak bağımsız, yayımlanmış, güvenilir ikincil kaynaklar tarafından bu kişi konu edilmiş, kişinin adı kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış, gezi olayları ve berkin elvan davasının savcısı olarak kişinin kendi sahasındaki katkılarının kalıcı tarihî kayıtların bir parçası haline gelmiştir. Şafak Yayla maddesi ile birlikte bu maddenin de kalması gerektiğini düşünüyorum. Ԙobserve 01:34, 4 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bağımsız durması için gerekçe yok.--Kafkasmurat- 17:55, 7 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın reob'a katılarak.--Darkbear writer(mesaj) 20:10, 8 Nisan 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Nereye aktarılacak? --CikolatalipastaEvet? 14:27, 19 Nisan 2015 (UTC)

Lazo Monguş[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lazo Monguş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede kayda değer olduğuna dair herhangi bir kanıt sunulmamış. Tuvaca Vikipedi'de yer alan maddede de öyle. Şu Google araması da herhangi bir sonuç vermiyor.--RapsarEfendim? 11:21, 7 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 11:21, 7 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum - [1] [2] Şamanizm üzerine konferans vermiş. Ԙobserve 11:35, 7 Nisan 2015 (UTC)
Versin?--RapsarEfendim? 11:44, 7 Nisan 2015 (UTC)
Bilgi olarak yazdım. Ԙobserve 11:48, 7 Nisan 2015 (UTC)

Çapuling[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çapuling"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"Çapulcu" ile "Çapuling" sözcüklerinin arasında, ayrı madde oluşturacak kadar fark yok. Çapulcu maddesi daha kapsamlı içerik ile halihazırda bulunuyor.

 • Aktarılmasın Aktarılsın Çapulcu maddesine aktarılsın. -- Supermæn (mesaj) 19:48, 11 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın - [3] Daha önce yapılmış tartışmadaki fikirlere katılıyorum. Türkçe dışında 7 farklı vikide ayrı madde olarak maddeleşmiş. Ԙobserve 19:54, 11 Nisan 2015 (UTC)
Yorum Yorum Katalanca, Almanca, Zazaca, İtalyanca, Kürtçe, Portekizce ve Rumence'de sadece çapuling maddesi; Fransızca'da ise sadece çapulcu maddesi bulunuyor. İspanyolca'da ise iki kavramın maddesi de bulunuyor, fakat birleştirilmesi için şablon konulmuş. -- Supermæn (mesaj) 20:16, 11 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Elbette aktarılsın. Hiçbir ansiklopedik özelliği bulunmuyor. --i.e.msj 23:15, 11 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Aynı içerikler. Olaylarda genel kullanım çapulcu şeklindeydi. Alexandre M. 05:16, 12 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum aktarılsın. --MYLITTLEPONYFIMvk (mesaj) 10:14, 12 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın--Talipakyuz19 mesaj atın 17:38, 12 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın --Zaitsév 08:26, 17 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın - Ayrı bir madde olarak kalması gerektiğini düşünüyorum.Therou (mesaj) 09:51, 18 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Farklı madde olması için bir sebep göremiyorum.--RapsarEfendim? 09:52, 18 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçelere katılarak. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 12:43, 18 Nisan 2015 (UTC)
(...) Farklı gerekçeler var. Hangisine katılıyorsunuz ve neden katılıyorsunuz? Ԙobserve 02:56, 19 Nisan 2015 (UTC)
Cevap Cevap Sayın Reob yukarıda SAS'ı açan arkadaşımızın gerekçesi, ilgili içeriğin ayrı bir madde olacak kadar farklı bilgiler içermediği yönündedir ki bana görede böyle ve bende bu gerekçeye katılıyorum. Saygı ve selamlarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 03:15, 19 Nisan 2015 (UTC)
Belirttiğim bağlantıda birçok farklı gerekçe bulunuyor. Hizmetli olmayı düşünen birisi olarak onları da göz önüne almanız gerekiyordu. Ԙobserve 18:10, 22 Nisan 2015 (UTC)

Mehmet Helvacı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Helvacı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfayı oluşturan kullanıcının isteği üzerine SAS gösterilmiştir.--Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:54, 13 Nisan 2015 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin --Zaitsév 08:27, 17 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Mehmet Helvacı başarılı bir bilim adamıdır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin en saygıdeğer hocalarındandır. Mehmet Helvacının özgeçmişini bilmek hukuk öğrencileri için yol gosterme anlamında faydalı olabilecektir. Aynı zamanda Galatasaray camiasında da önemli bir isimdir. Fazlasıyla K.D bir isim olduğu kanaatindeyim. Bu sadece kendi yorumum. Sayfanın içeriğiyle ilgili bir eksiklik varsa, yardım ve yol göstermenizle daha iyi ve daha detaylı hale getirebilirim. Saygılarımla. --Lacivert200 (mesaj) 10:47, 17 Nisan 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.--kibele 15:28, 19 Nisan 2015 (UTC)

Pembe ve Mavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anonim kullanıcının isteği üzeine SAS'a taşınmıştır. --Superyetkinileti 16:58, 13 Nisan 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Vikipedi:Kayda değerlik (TV programları) sayfasında yer alan "programın, türünün ilk örneği olması" kriterini "yetişkinlere yönelik ilk Türk animasyon televizyon dizisi" olması sayesinde karşıladığını düşünüyorum. Ayrıca kaynaklar da yeterli gibi.--RapsarEfendim? 09:45, 14 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD görünüyor. --Zaitsév 09:53, 14 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Evet normal bir filmden bir farkı yok.--Talipakyuz19 mesaj atın 14:34, 16 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yeterli bilgileri içeriyor. --CikolatalipastaEvet? 14:56, 19 Nisan 2015 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır.--kibele 09:38, 22 Nisan 2015 (UTC)

Akçe Tahtası[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Akçe Tahtası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil --Zaitsév 06:57, 14 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil, katılıyorum. Bulabildiğim tek bilgi şu İnternet ortamında.--RapsarEfendim? 09:48, 14 Nisan 2015 (UTC)
Rapsar Resim telifli mi? --Zaitsév 09:50, 14 Nisan 2015 (UTC)
Muhtemelen.--RapsarEfendim? 09:51, 14 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kaynaklarca içerik edilmiş olsa da, Akçe maddesinde yer verilen bilgiden fazlasını içermiyor madde. --85.107.103.43 11:06, 14 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Minyatürler başta olmak üzere tarihi vesikalarda görülen önemli bir nesnedir. Geçen haftalarda Nurhan Atasoy bir TV. programında bir tanesini incelemişti. Eskiden madeni paralar çoğunlukta olduğundan dükkanlarda genellikle kullanılan bir gereç olduğu söylenmişti. Google aramalarında güncel kaynakları bulabilirsiniz. --Kafkasmurat- 12:14, 14 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kavuk ya da dizçek maddeleri örneklerinde olduğu gibi, bu da geçmişte kullanılmış nesnelerden biri. Osmanlı gündelik yaşamı ve para alışverişinin anlaşılmasında faydalı olacaktır. Madem konu ile internette çok kaynak yok, bari Vikipedi kaynak olsun "akçe tahtası" hakkında bilgi arayacaklara. Kayda değer olduğunu düşünüyorum.--Potkal 20:34, 14 Nisan 2015 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 15:20, 19 Nisan 2015 (UTC)

Başak Şenova[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Başak Şenova"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişiler için kayda değerlik kriterlerini sağlamadığı şüphesiyle topluluğun fikrine sunulmuştur. --Eldarion 13:07, 14 Nisan 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Kişi kaydadeğer olup değerli bir küratör olup şüpheyle silinmeye aday gösteriyorsunuz yanlıştır kaynaklar şüpheye mahal vermeyecek kadar gerçekçi kalmalıdır kişi....--92.44.107.64 03:43, 15 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bağımsız kaynaklar sunulmamış diyecektim ki sunulan bağlantılar kaynak dahi değil. Kayda değer olmadığı bariz.--RapsarEfendim? 08:46, 15 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil --Zaitsév 18:08, 15 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kişisel yorumlar dışında, kayda değerliği ortaya koyan kaynak göremedim. Eldarion 12:43, 17 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçelere katılarak. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:32, 18 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Sadece Türkiye'de değil, uluslararası çağdaş sanat dünyası için de çok önemli bir isim. "Başak Şenova" ismini bir arama motoruna (örneğin google'a yazın), yüzlerce kaynağa ulaşacaksınız.
 • Silinsin Silinsin Maddedeki cümleler bir önceki cümleyle uyum sağlamıyor. Silinmesi uygun bence. --CikolatalipastaEvet? 14:22, 19 Nisan 2015 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Küçük Matruşka [değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Küçük Matruşka "haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliliği konusunda şüphelerim var. --Turgut46 10:14, 15 Nisan 2015 (UTC)


Ali Gümüş[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Gümüş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil --Zaitsév 18:30, 15 Nisan 2015 (UTC)

Sinelyin[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sinelyin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Sayginerv-posta 18:32, 15 Nisan 2015 (UTC)

Bitaksi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bitaksi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Reklam amaçlı --Zaitsév 19:14, 15 Nisan 2015 (UTC)

Yorum Yorum - [4] Benzer bir maddeyi en wikipedia'da buldum. [5] Bitaksi, 960 kişi tarafından itunes'ta, [6] 11,072 kişi tarafından google play'de değerlendirilmiş. [7],[8] Turkcell ve ttnet ile ortak çalışıyor. Teknoloji ve ulusal haber sitelerinde ismi geçiyor. Ԙobserve 19:27, 15 Nisan 2015 (UTC)

Altezzoso[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Altezzoso"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Marka olmasına rağmen KD durmuyor. İngilizce wikide de yok. Kararsız kaldım. --Zaitsév 19:16, 15 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu düşünmüyorum.--Potkal 16:12, 16 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin SilinsinVP:OY gereğince yoruma çevrildiYorum Yorum Bilgi kutusu bile yok. --CikolatalipastaEvet? 14:18, 19 Nisan 2015 (UTC)

Ara, bul, değiştir, git[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ara, bul, değiştir, git"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde kayda değer içerikten yoksun --Zaitsév 20:10, 16 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yerinde bir tespit.--RapsarEfendim? 21:21, 16 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin SilinsinVP:OY gereğince yoruma çevrildiYorum Yorum Keşke kontrol edileymiş. --CikolatalipastaEvet? 13:55, 19 Nisan 2015 (UTC)

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olacak kadar ansiklopedik değer taşıdığını düşünmüyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul belediye başkanları listesindeki ilgili kısma aktarılabilir.--RapsarEfendim? 13:39, 17 Nisan 2015 (UTC)

B.O.K. : Bi O Kalmıştı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "B.O.K. : Bi O Kalmıştı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Filmin tanıtımını sosyal medyada gördüğümü hatırlıyorum. Maddede tek kaynak (o da kabul ediliyorsa) var. Yönetmeni olan Burak Babayiğit maddesinde de kayda değerlik şablonu var. --Zaitsév 19:29, 17 Nisan 2015 (UTC)

Japon silahları listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Japon silahları listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ingilizce wikide böyle bir madde bulamadım. Daha çok kategorimsi bir madde gibi görünüyor. Bilgiler ilgili maddelere aktarılmalı diye düşünüyorum --Zaitsév 20:09, 17 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik değer taşımıyor şu hâliyle.--RapsarEfendim? 20:20, 17 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum silinsin. Saçma. --MYLITTLEPONYFIMvk (mesaj) 09:51, 18 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Nereden bakarsanız tutarsız ve saçma. Maddedeki anlatıma göre, Moğollar olmasa, Japonlar yaptıkları silahları kullanacak yer bulamayacakmış. Bir de, Japonların kullandığı silahlar ne sebeple İngilizce isimle anılıyor anlamlandıramadım.--Potkal 11:11, 23 Nisan 2015 (UTC)

Joan The Mouse[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Joan The Mouse"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Çok kısa. Aktarılsın --Zaitsév 20:13, 17 Nisan 2015 (UTC)

Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Taslak olarak belirtilmiş.[9] İlgili karakteri de içeren kitabı kaynak alan bir film yapıldı ve bir çok ülkede, sinema ve televizyonlarda gösterildi. Ԙobserve 02:37, 19 Nisan 2015 (UTC)

Masonlar listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Masonlar listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddenin tartışma sayfasında yazdığım gerekçeyi aşağıya kopyaladım.

 • Maddenin ismini ve kayda değer olup olmadığını tartışmaya açmak istiyorum. Listede hiç Türk vatandaşı yok galiba. Bu durumda "Türkiye haricindeki localara kayıtlı masonlar listesi" denilmesi gerekmez mi? Anladığım kadarıyla liste, bir kısmı ölmüş bir kısmı da hayatta olan kişilerden oluşuyor. Bu durumda bazı sorular aklıma geliyor.
 • Liste dünyadaki tüm ölmüş masonları da kapsıyor mu?
 • (Türkiye dışında) Yaşayan tüm masonlar listede mi?
 • Listedeki kişilerin hepsi kayda değer kişiler mi? Kayda değer kişiler değillerse niye Vikipedi'ye dahil ediyoruz?
 • Yoksa tüm masonları kayda değer insanlar olarak mı ele almalıyız?
 • Mesela "FB'nin,Galatasaray'ın, Karsspor'un, Çırçırspor'un vs. ölmüş (veya yaşayan) kongre üyeleri" adı altında (yahut herhangi bir derneğin, kooperatifin STK'nin ölmüş/yaşayan üyeleri adında) bir madde açıp binlerce isimlik madde yapılması Vikipedi kurallarına uygun olur mu?
 • Hakeza Türk masonlar dernekler masasına kayıtlı. İnternette de biraz arama yaparsanız, devletin dernekler masası aracılığıyla kayıt altına aldığı tüm masonların isim isim (herhalde 10-20 bin kişilik bir liste) listesi dolaşıyor. Böyle bir listeyi de madde olarak açabilir miyiz?
 • Silinsin Silinsin Yukarıdaki sorularıma bn yanıt bulamadım, diğer arkadaşlar belki farklı görüş bildirir.--Potkal 21:16, 17 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum VP:KD yönergesinde "Bununla birlikte, İngiliz yazarlar listesi gibi liste maddelerde sadece kayda değer yazarların yer alması gerekir." diyor. Belki bir fikir verebilir. --85.107.100.206 23:02, 17 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın [10] Bariz şekilde KD. Ԙobserve 02:47, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser--Talipakyuz19 mesaj atın 11:47, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Kayda değer bir madde olduğu açık. İçerikte Türk olmaması gibi bir kriter olduğunu da sanmıyorum. Ancak birkaç satır dışında Türkçe içerik yok. Bu önemli bir sorun. Çevirisi devam etmeyecekse silinsin.--Kafkasmurat- 17:58, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Kafkasmurata katılıyorum --Zaitsév 07:47, 23 Nisan 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

hızlı kalıyor.. --kibele 15:17, 19 Nisan 2015 (UTC)

ICD-10, Bölüm 17 (Q00-Q99): Konjenital malformasyonlar, deformasyonlar ve kromozom anormallikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ICD-10, Bölüm 17 (Q00-Q99): Konjenital malformasyonlar, deformasyonlar ve kromozom anormallikleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kategorimsi madde. İçerik ilgili maddelere dağıtılabilir --Zaitsév 11:01, 18 Nisan 2015 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Şu kategoriyi bir inceleyin isterseniz. Aceleci davranmasak aday gösterme konusunda?--RapsarEfendim? 15:06, 18 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Madde 19 dilde bu isimle yer alıyor. TR de maddenin kısa olması yanılgıya sebep olmasın. Dağıtılacak gibi bir şey değil. SAS yapılırken biraz aceleci davranılıyor bence de. --Mavrikantmsj 14:37, 19 Nisan 2015 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

hızlı kalıyor. --kibele 15:14, 19 Nisan 2015 (UTC)

Balik (Azerbaycan)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Balik (Azerbaycan)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
 • Silinsin Silinsin KD değil.Azerice vikipedideki sayfa da kaynaksız.OkanfanEvet benim? 15:13, 18 Nisan 2015 (UTC)

Silinmeye aday gösterilmiş ama oylama başlatılmamış. Burada akıbeti tartışılsın.--MYLITTLEPONYFIMvk (mesaj) 14:51, 18 Nisan 2015 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Köyler direkt KD.--RapsarEfendim? 15:02, 18 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın gerekçeye katılarak Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:00, 18 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Sayfayı ben açmıştım ve KD olduğuna inanıyorum. --CikolatalipastaEvet? 14:03, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Dünya'daki bütün köyler bütün projelerde KD. Kaynaksız olması bir şeyi değiştirmez. Vietnamca Vikipedi'de Türkiye'deki bütün köyler birkaç satır bilgi ile yer alıyor mesela. --Mavrikantmsj 14:47, 19 Nisan 2015 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sayfa telif hakkı ihlali nedeniyle hızlı silinmiştir. --Superyetkinileti 13:44, 19 Nisan 2015 (UTC)

Ürün veri yönetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ürün veri yönetimi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfa Vikipedi standartlarına uymamasının yanı sıra ne kaynak ne kategori içermiyor. Bunlar yine düzeltilebilecek şeyler ama asıl silinmesini gerektiren neden maddenin tamamının telifli bir web sitesinden alınmış olması. Maddenin kopyalandığı sayfa: www.turkcadcam.net/rapor/pdm-nedir/.--Vikibilim mesaj / katkılar 11:59, 19 Nisan 2015 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin SAS'a gerek yok. HS#G9 şartını sağlıyor. --Mavrikantmsj 12:05, 19 Nisan 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Karayolu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Karayolu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yol ile eş anlamlı zaten (Vikipedi için). O maddeye aktarılabilir.--RapsarEfendim? 20:35, 19 Nisan 2015 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--RapsarEfendim? 20:35, 19 Nisan 2015 (UTC)
  • Birleştirilsin Birleştirilsin-- Aynı konu, farklı anlatım.--Potkal 07:35, 20 Nisan 2015 (UTC)

Denizyolu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Denizyolu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Denizyolu ulaşımı ile aynı şeyi anlatmakta. O maddeyle birleştirilmesi (Türkiye hakkındaki kısımlar dışında) yerinde olacaktır.--RapsarEfendim? 20:37, 19 Nisan 2015 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 20:37, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin--Ayrı bir madde olarak kalmasını gerektirecek içeriğe sahip değil.--Potkal 07:32, 20 Nisan 2015 (UTC)

Demiryolu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Demiryolu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Demiryolu ulaşımı ile aynı kavramı anlatıyor. Üstteki adaylıklarda olduğu gibi o maddeye aktarılsa daha iyi.--RapsarEfendim? 09:01, 20 Nisan 2015 (UTC)

TF3 Hisarüstü - Aşiyan Teleferik Hattı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "TF3 Hisarüstü - Aşiyan Teleferik Hattı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Herhangi bir girişim yok, şu an söylem halinde yalnızca. VP:KAHİN gerekçesiyle silinmesi gerektiğini düşünüyorum. İleride bir girişim olursa geri getirilir elbet.--RapsarEfendim? 09:37, 20 Nisan 2015 (UTC)

M1A (İstanbul metrosu)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "M1A (İstanbul metrosu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şu haritada yer alan hattın tamamının adı M1. İki kola ayrılıyor M1A ve M1B olarak. Hat için ayrı, bu ikisi kol için ayrı madde açmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum çünkü zaten M1 maddesinde bunlar da anlatılıyor. Her iki madde de M1 maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 18:20, 20 Nisan 2015 (UTC)

Enis Doko[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Enis Doko"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasında yer alan kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 21:46, 20 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 21:46, 20 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Zaitsév 07:04, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik bilimci niteliği yok. Diğer sınıflandırmalara da uyduramadım.--Kafkasmurat- 18:08, 22 Nisan 2015 (UTC)

Gözaltı (şarkı)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gözaltı (şarkı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında belirtilen kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla. Maddede sözü geçen iddiayı da grubun yalanladığı belirtilmiş zaten, albüm maddesine aktarılacak bir durum değil gibi (kaynaksız zaten).--RapsarEfendim? 07:51, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 07:51, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD. değil. sakıncalı derecede yanlış içerik.--Kafkasmurat- 18:07, 22 Nisan 2015 (UTC)

Akın Alıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Akın Alıcı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şahıs hakkında yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlamadım. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasında belirtilen kriterleri de sağlamıyor gördüğüm kadarıyla. Bir kitabının "haftalarca en çok satanlar listesinden inmediği" belirtilse de kaynaklar bunu söylemiyor, "ne okumalı?" başlığı altında listelenmiş kitabı -ki bu da kriterlerimiz arasında yok zaten.--RapsarEfendim? 07:58, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 07:58, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Müellif (özgün yazar) olarak yer almamış. Derlemeci olarak da ansiklopedikliği tartışılır. --Kafkasmurat- 18:03, 22 Nisan 2015 (UTC)

Rhadamantys[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rhadamantys"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şu ana kadar bir albüm yayınlamışlar ve Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında yer alan "ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı" dahil hiçbir kriteri sağlamıyor.--RapsarEfendim? 08:07, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 08:07, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sessizliğini biraz fazla korumuş. Kaynak yok.--Kafkasmurat- 17:59, 22 Nisan 2015 (UTC)

Baran Fundermann[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Baran Fundermann"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 08:11, 21 Nisan 2015 (UTC)

NameScroll[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "NameScroll"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyan yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 08:18, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 08:18, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rehber değil, ansiklopedi. KD. değil.--Kafkasmurat- 18:05, 22 Nisan 2015 (UTC)

Bülent Güngör[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bülent Güngör"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kendisini kayda değer yapacak herhangi bir noktaya rastlayamadım. Çırağan Sarayı'nın restorasyonunu yapmak veya bir proje hazırlamak başlı başına yeterli değil.--RapsarEfendim? 08:21, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 08:21, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde bu haliyle KD değil. Ayrıca şu bilgiler de kayda değer izlenimi vermedi: 1, 2 --Diyapazon(Mesaj) 09:37, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik değil.--Kafkasmurat- 18:08, 22 Nisan 2015 (UTC)

Franco Sesa[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Franco Sesa"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına göre "Grubun bir üyesi daha evvel veya daha sonra kayda değer sayılabilecek bir grubun üyesi olmuş olmalı. Genelde eski gruplar veya yan projelerle ilgili ayrı bir madde açmaktansa bunlardan asıl maddeye bir yönlendirme yapıp bunlardan orada bahsetmek daha uygundur.". Şahıs daha önce iki grupta yer almış, ancak hem bu gruplar KD değil (hiçbir Vikipedi'de) hem de bunlarla bir albüm/şarkı çalışması olmamış. Celtic Frost maddesinde bahsedilmesi ve oraya yönlendirilmesi daha uygun gibi.--RapsarEfendim? 08:33, 21 Nisan 2015 (UTC)

Ayrıntılı incelemediyseniz nasıl "KD gibi duruyor" diyorsunuz? "KD gibi durmak" nedir ayrıca? Eserleri olabilir, bakın nasıl bir açıklama yaptım yukarıda. Önce onu, sonra yönergemizi bir okuyun isterseniz, ayrıntılı inceleyin.--RapsarEfendim? 18:18, 22 Nisan 2015 (UTC)

Lingorya[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lingorya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Güvenilir kaynak sayılmayan forumlar dışında oyun hakkında kaynak bulamadım (Lingoyn olarak bakılırsa daha doğru sonuçlar çıkıyor).--RapsarEfendim? 08:36, 21 Nisan 2015 (UTC)

Mehmet hakan türkçapar[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet hakan türkçapar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede kendisini kayda değer yapacak bir noktaya rastlamadım. Gördüğüm kadarıyla yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynak da yok.--RapsarEfendim? 09:06, 21 Nisan 2015 (UTC)

Irak ve Suriye'de IŞİD'e Karşı Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Irak ve Suriye'de IŞİD'e Karşı Savaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tartışma sayfasında belirtmiştim, alıntı yapıyorum. "Madde isminin hatalı olduğu konusuna katılmamak elde değil zaten. Buna ek olarak verilen dil bağlantıları yanlış. Bağlantılar, Irak'ta Haziran ayında yaşanan çatışmaları konu alan maddeler. Military intervention against the Islamic State of Iraq and the Levant diye bir madde var, o da IŞİD'e yönelik operasyonlar maddesine bağlanmış. Aslında bu sayfa, Irak Direnişi (2011-günümüz) maddesinin bir parçası. O bölünerek bu madde oluşturulmuş ve şu an fazlalık. Irak Direnişi (2011-günümüz) maddesiyle birleştirilmesi uygun olacak."--RapsarEfendim? 11:01, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 11:01, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Ayrıca bilgi kutusu da sorunlu. Ԙobserve 00:22, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Zaitsév 09:10, 22 Nisan 2015 (UTC)

E-Gençlik Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "E-Gençlik Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olmayan içeriği çıkarınca geri pek bir şey kalmıyor --Zaitsév 11:49, 21 Nisan 2015 (UTC)

E.yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "E.yaşam"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hürriyet gazetesine aktarılabilir --Zaitsév 11:50, 21 Nisan 2015 (UTC)

Edebi destan[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Edebi destan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

içerik destan maddesine aktarılabilir --Zaitsév 12:03, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Destan maddesindeki Yapma destanlar alt başlığına aktarılsın.--Potkal 17:12, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Diğer maddede aynı bilgiler var.--Kafkasmurat- 18:13, 22 Nisan 2015 (UTC)

Ege Ellidokuzoğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ege Ellidokuzoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil --Zaitsév 12:07, 21 Nisan 2015 (UTC)

Vadi çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Vadi çeşitleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vadi maddesine aktarılabilir --Zaitsév 07:11, 22 Nisan 2015 (UTC)

Zaknafein Do'Urden[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zaknafein Do'Urden"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Unutulmuş diyarlar maddesine aktarılabilir --Zaitsév 09:15, 22 Nisan 2015 (UTC)

Yorum Yorum Kategori:Unutulmuş Diyarlar karakterleri kategorisindeki diğer maddelerle birlikte Unutulmuş Diyarlar maddesi genişletilebilir. --kibele 09:23, 22 Nisan 2015 (UTC)

Zerda (2. sezon)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zerda (2. sezon)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Zerda maddesine aktarılabilir. Ayrıca "Zerda (1.sezon)" maddesi de yok --Zaitsév 09:26, 22 Nisan 2015 (UTC)

Sinem Sevindik[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sinem Sevindik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişiler için kayda değerlik kriterlerini sağlamadığı gerekçesiyle silinmeye aday gösterilmiştir.--Eldarion 11:12, 22 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin İleride belki olabilir ama şuan için kayda değer değil. İlgili kriterleri sağlamadığını düşünüyorum. --Diyapazon(Mesaj) 12:08, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ortaya koyan bağımsız ve güvenilir kaynak yokluğu sebebiyle. --Eldarion 12:35, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Şu anda mevcut kaynaklarla kişi KD gözükmüyor. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:17, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu yöndeki görüşlere ekleyeceğim bir şey yok, katılıyorum.--RapsarEfendim? 15:06, 22 Nisan 2015 (UTC)

Zübeyir Kındıra[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zübeyir Kındıra"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD görünmüyor --Zaitsév 18:08, 22 Nisan 2015 (UTC)

Attila Durak[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Attila Durak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil --Zaitsév 07:29, 23 Nisan 2015 (UTC)

Avından el alan[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Avından el alan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Göçmüş Kediler Bahçesi maddesi açılıp oraya aktarılabilir. --Zaitsév 07:37, 23 Nisan 2015 (UTC)

Ay'ın çekim kuvveti[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ay'ın çekim kuvveti"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ay maddesine aktarılabilir. --Zaitsév 07:38, 23 Nisan 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ay maddesine aktarılamaz.--RapsarEfendim? 08:15, 23 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ay maddesine aktarılması doğru olmaz. Altair5555 (mesaj) 08:34, 23 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yakınlarda BBC'de bir belgesel seyrettim. Ayın yörüngesi, her sene bir-iki cm uzaklaşıyormuş Dünya'dan. Ay'ın çekim gücü olmazsa, Dünya sadece bir yönde değil, her yönde (yani Kutuplara Ekvatora gelebilecek şekilde) hareket edecekmiş. Bu kadar önemli bir konu yani.--Potkal 16:07, 23 Nisan 2015 (UTC)

Ayberk Erkay[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayberk Erkay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil --Zaitsév 07:43, 23 Nisan 2015 (UTC)

Aydın (balina)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydın (balina)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil --Zaitsév 07:44, 23 Nisan 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın KD.--RapsarEfendim? 08:15, 23 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın hatta hızlıca.. --kibele 09:05, 23 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İçerkte belirtilmemiş fakat, yanılmıyorsam Ruslar çeşitli deney ve araştırmalarda kullanıyorlardı da, Aydın balina, bir Rus tesisinden kaçmış (ya da bırakılmıştı). Hayvanların doğal ortamlarından kopartılıp, çeşitli amaçlarla (askeri, bilimsel vs) istismar edilmelerine de örnek teşkil edecektir.-- Bu imzasız yazı Potkal (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Yorum Yorum Kaydadeğer maddeleri buraya taşımanız yanlış... Onca kaydadeğer maddeyi göz göre silmeye aday göstermeyin boş yere .... Bu imzasız yazı En Güzel Günler Senin Olsun (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Kalsın Kalsın Bir zamanlar gayet ünlü bir balina idi. Hakkında birçokta kaynak var dahasıda bulunabilir. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:05, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --CikolatalipastaEvet? 11:34, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD.--Kafkasmurat- 05:20, 25 Nisan 2015 (UTC)

Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hızlı Sil olarak eklemiştim ama topluluğa açmak daha iyi olacağı için SAS olarak etiketledim. Ermeni Soykırımını Anma Günü var ve buraya aktarılabilir.--Ԙobserve 18:42, 24 Nisan 2015 (UTC)

Ana madde Ermeni Kırımı ve yeni oluşturulan bir maddeye Ermeni Soykırımı'nın 100. Yıldönümü başlığı veriliyor. Bu bence kendi içinde çelişki olusturur.Kesinlikle silinmeli ya da Reob'un dediği gibi aktarılmalı. Maurice Flesier msj 21:33, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İngilizce Vikipedi'ye bakılırsa, olayın başka bir maddeye aktarılamayacak kadar geniş olduğu görülebilir. --Mavrikantmsj 21:50, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir alt başlığın ya da alt konunun potansiyel büyüklüğüne göre değil mevcut büyüklüğüne göre ayrı madde oluşturuyoruz. Sırf İngilizce Viki'de var diye "Obama'nın ilk yılları" maddesi açamayız, çünkü bizdeki Obama maddesi zaten görece az gelişmiş. Bu da öyle bir madde.--RapsarEfendim? 22:04, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ve Ermeni Soykırımını Anma Günü maddesine eklensin gerekiyorsa. "Kıbrıs Barış Harekatı'nın, İstanbul'un fethinin, Viyana hezimetinin ya da Osmanlı Bankası baskınının, yahut Orly Havalimanı saldırısının falanca sene-i devriyesi maddesi de bence bu madde kadar gereksiz ve anlamsız olur. KD değil.--Potkal 04:58, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sanki farklı bir gün varmış gibi anlaşılıyor. Aynı günün bir yıldaki kutlaması. Türkiye'deki hiçbir kutlamanın böyle bir maddesinin olmaması nedeniyle silinsin. Ayrıca çevirisi yarım kalmış, aktarılacak yeni bir bilgi de göremedim. --Kafkasmurat- 05:17, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Soykırım yapan bir ülkede mutlaka bulunması gereken tek şey olur. Toplu mezar. Ülkemizde Türklere ait toplu mezarlar bulundu saçmalık bunlar. tehcir ettik kendi vatandaşımızı öldürdüler diye sonra tehcir ettiğimiz toprakları ingiliz ve fransızlara kaptırınca geri çağırdık. siz öldürmek istediğiniz birini uzaklara gönderip çağırır mısınız? Şunu unutmayın Soykırım yoktur fakat dünya daki güçlü devletlerin isteği üzerine soykırım vardır denebilir. bu yüzden sizin onlardan farkınız olsun. soykırım varsa kanıtlayın Bu imzasız yazı 95.13.118.146 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Silinsin Silinsin Belirttiğim gibi halihazırda maddesi varken, böyle ayrı bir maddenin de açılması şu an için gerekli değil. Bu tür bilgiler oraya eklenebilir. Ԙobserve 06:08, 25 Nisan 2015 (UTC)