Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz · Ağustos ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Sumgayıt - SSCB'nin Çöküşünün Başlangıcı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sumgayıt - SSCB'nin Çöküşünün Başlangıcı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2014'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada değerlendirilsin.--kibele 21:43, 2 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin forum dışında sağlıklı bir kaynak göremedim. --Pragdonmesaj 21:49, 2 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer gözükmüyor.--Kingbjelica (mesaj) 07:25, 3 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın "Kayda değer gözükmüyor." görelik teorisine giren bi iddiadır. Kime göre kayda değer değil? Neye esasen? Kayda değerlik kaidelerinin hangisini çiyniyor. Basında yer almış mı? Almış. 4 dilde basılmış bir kitap. Öyle bir konuda yazılmış ki, bu konu, yani Sumgayıt olayları hakkında olayın bizzat araştımacısı tarafından yazılmış yegane eserlerden, hatta yegane eser denebilir. Tüm bunlar kayda değerlik değilse, ansiklopediklik değilse, peki ansiklopediklik ve kaydadeğerlik nedir?--samral mesaj 14:03, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar)'a göre değerlendirdiğimde hala kayda değer gözükmüyor. Özel kaynaklar kitabın kendinden. Diğer tek kaynak da ölü link şuan ama ölü olmasa bile bir forum sitesi zaten. Atladığım, gözümden kaçan bir şey varsa hatırlatır veya gösterirseniz sevinirim. Şimdilik fikrim farklı değil. --Pragdonmesaj 14:18, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Kibele arkadaş demiş ki, "2014'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor." Bu etiketi o maddeye zamanında zaten kendisi eklemişti :))) --samral mesaj 14:20, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Kimin eklediği önemli değil. Etiket eklenmiş geliştirilip kaynaklandırılsın diye beklenmiş ve bu beklenti giderilmemiş. Kim olsa aynısını yapardı. --Pragdonmesaj 14:22, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum "Özel kaynaklar kitabın kendinden." Hayr. Onlar aslında özel kaynak değil. Dış bağlantı aslında. Düzeltdim. Diğer tek kaynak da ölü link şuan ama ölü olmasa bile bir forum sitesi zaten. Ölüydü. Amma diriltdim. Şimdi kaynağa erişe bilirsiniz. Ayrıca "mediaforum.az" sitesinin isminde forum sözü olsa da aslında katiyyen bi forum sitesi değildir. Site ile ilgili bu makaleyi okuya bilirsiniz. Site 2004-2014 yıllarında faaliyet göstermiş ve Azerbaycan medyasının en çok ziyaret edilen sitelerinden olmuşdur zamanında. "Internews Azerbaijan" teşkilatına ait olmuşdur ve ABD-nin National Endowment For Democracy vakfı tarafından maliyeleştirilmiştir.--samral mesaj 14:27, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Maalesef sağlıklı bir site olarak hala görmüyorum. Varsa başka kaynaklar ekleyiniz. Bu haliyle KD bir kitap değil. --Pragdonmesaj 14:33, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Başka kaynaklar da var: Özgür Avrupa Radyosu [1], Azerbaycanın en çok ziyaret edilen 40-cı sitesi Lent.az [2].--samral mesaj 14:39, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Konuyla ilgili, kayda değerliğini ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil.--RapsarEfendim? 18:21, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Rapsar, oradaki kaynaklar ne peki?--samral mesaj 20:19, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Ben anlayamıyorum. Özgür Avrupa Radyosundan bile kaynak gösteriyorum, ardından "Konuyla ilgili, kayda değerliğini ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil." diye yorum yapılıyor. Konuyla ilgili, kayda değerliğini ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynak nasıl oluyor? Galaksiden mi bulayım kaynak?--samral mesaj 20:36, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kitap kendisi zaten sağlam kaynak. --►Cekli829 04:56, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kaynaklar kitabın tanıtımından oluşmakta, kaldı ki 2. kaynak adı üstünde forum sitesi; 3. kaynak ise bağımsız değil. 1. kaynak ise kanaatimce kitabın kayda değerlik sağlaması için yeterli değil. Kanaatim silinmesi yönünde... chanseyMesajYaz 11:30, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Chansey'e katılaraktan silinsin diyorum.--Nushirevan11 19:29, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum chansey, lütfen yorum yaparken ya konuyu iyice ayaştırın, ya da hiç olmazsa bu tartışmayı okuyun. Çünkü sizden önce de Pragdon 21:49, 2 Ocak 2017 ve 14:18, 4 Ağustos 2017 tarihli yorumlarında aynı iddiayı ileri sürmüş ve ben de 14:27, 4 Ağustos 2017 ve 14:39, 4 Ağustos 2017 tarihlerde ona cevap vermiş, iddiasının yanlış olduğunu ispat ettim. Nushirevan11 bu yorumum chansey'e katılan size de aittir.--samral mesaj 11:07, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bazı arkadaşlar sanıyorum ki, tartışma ile demokrasiyi karıştırmışlar. Arkadaşlar argümansız ve ya geçersiz, doğru olmayan, taraflı, şahsi görüş ağırlıklı bir ifade yazıp, "silinsin" demek tartışmadan silinmesi yönünde fazla oy görünmesi etkisi yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Biz burada seçim yapmıyoruz. Ne de Vikipedi YSK değil. İnanıyorum ki, sonda karar verecek arkadaş da tarafsızca ve vikipedi yönergelerine uygun karar verecektir.--samral mesaj 14:11, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın değerli bir kitap. --Araz Yaquboglu (mesaj) 16:28, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 • @Samral hocam öncelikle biraz sakin olalım, kimsenin burada ansiklopedik bir bilgiyi silmeye çalıştığı algısı olmasın lütfen. KD bir kitap olduğunu görebilmek ve oyumu/yorumumu değiştirmek için hala bekliyorum ben. Bekliyorum ama hala elle tutulur bir kaynak göremedim ben. Yazarın maddesi bile yokken kitabı için daha önce kapatılmış bir SAS'ı geri getirip tartışma yapıyoruz. Kaldı ki yazarı azeri vikipedi de kaynaksız. Yazarın bile KD olduğundan emin değilim şuan. Neyse konumuz kitap zaten. Varsa kaynaklar ekleyiniz daha lütfen. Bu KD olduğu söylenen bir kitap için kaynak bulmak zor olmasa gerek diye düşünüyorum. --Pragdonmesaj 16:47, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum @Pragdon, öncelikle ben sakinim. Benim sinirli ve ya sakin olmadığımı nereden çıkarttınız hayret. Bu 1. 2-cisi tartışma başladıktan beri kaynak-kaynak diyorsunuz. Kaynak gösteriyorum sitenin isminde "forum" sözü var diye hemen forum sitesi hükmünü verip araştırmadan, sabr etmeden, doğruluğunu bilmeden yalan konuşuyorsunuz. Özgür Avrupa Radyosundan, Alexa-da Azerbaycanda 40-cı olan bir siteden kaynak gösteriyorum görmezden gelip sesinizi çıkartmıyorsunuz. Sonra bi başka arkadaşınız geliyor, tartışmayı okumadan, size verdiyim cevaplara bakmadan, yine aynen sizin gibi kendisi de araştırmadan sizin yalan-yanlış iddialarınızı tekrar ediyor. Ben da artık bu duruma "doğru değil" diyorum, şimdi de gelmiş bana "sakin ol, kaynak göster" diyorsunuz. Yazarın kendine gelirsek Türkçe Vikide hakkında madde yoksa bu benim değil Türk toplumunun sorunudur. "Madde yok"a kalsa türkçe vikipedide olan madde sayı ingilizcedekinden 15 defa az. Ne olsun? Azericede kaynak yoksa KD değil anlamına mı geliyor? Sizin argümanlarınız muhteşem. Bu meselede de "Google"da ismini arama zahmetine girmemişsiniz. Belki de "Google" diye bi sitenin varlığından habersizsiniz. Ola bilir. Dünya. Hayat. Her şey olur. "Google" bi arama motorudur. Dünyaca meşhurdur. Rating-lerde 1 numaradır. İnşallah isminde 2 tane "o" harfi var diye forum sitesi falan demezsiniz :) Orada "aslan ismayılov" yazdığımız zaman amerikaninsesi.org [3], [4], azadliq.org [5], [6], Meydan TV [7], modern.az [modern.az/az/news/139126] gibi dünyaca meşhur ve Azerbaycanda meşhur global ve yerel site ve TV-lerden sağlam kaynakların aralarında olduğu 361.000 sonuç çıktığını çok rahat görürdünüz.--samral mesaj 12:17, 10 Ağustos 2017 (UTC)
@Samral efendim lütfen ithamlarınıza dikkat ediniz. Yukarıda tekrar tekrar yalan - yanlış iddialar savınızı tekrarlıyorsunuz. Sizi nezakete davet ediyorum. Dikkat ediniz, kimse sizin savlarınıza yalan vs. demiyor. Bu tavrınız üzgünüm ki madde tartışmasını da önüne geçmekte. Siz söylediniz, bende dahil diğer kullanıcılarımız söyledi. Uzatmak her iki görüşten kullanıcılara da zarar verecek. Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) bölümünde kriterler yazıyor. Ben ve @Pragdon dahil bir kaç kullanıcı bu kriterlere uymadığı kanaati taşıyoruz siz uyduğu kanaati... @Vikiçizer tecrübeli bir hizmetlidir, tıpkı maddeyi geri getirdiğinde bir düşündüğü varsa; burada yeni işlemi tesis ederken de bir bildiği olacaktır. Kolay gelsin... chanseyMesajYaz 12:57, 10 Ağustos 2017 (UTC)
@Chansey forum sitesi olmayan bir siteye forum sitesi demek yalan konuşmaktır. Kaynakları olan maddeye kaynak ekleyin demek de aynı şekilde. "kriterlere uymadığı kanaati taşıyoruz" demekle iş bitmiyor malesef. İsbat etmek gerek. Ben nasıl ki, kaynaklarla konuşuyorsam, kaynaklarla konuşmak gerek.--samral mesaj 13:10, 10 Ağustos 2017 (UTC)
Siz kanıtlayacaksınız sayın @Samral KD olduğunu ben değil. Eklediğiniz sitenin kafi olduğu kanaatindeyseniz tartışmaya gerek yok. @Sakhalinio, @Vikiçizer, @Vito Genovese, @Yabancı, @Superyetkin veya diğer bir hizmetlimiz gelip işlemi tesis edecektir. chanseyMesajYaz 13:40, 10 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bende silinsin diyenlere katılıyorum. Vikipedia kuralları gereği tarafsız olmadığını düşünmekteyim ve kayda değer olarak görmüyorum. --Hile19 13:45, 10 Ağustos 2017 (UTC)
 • Sakin olmadığınızı tavrınızdan, söylemleriniz çıkarıyorum. Neyse konuya döneyim hemen; kaynaklar ile konuşamıyorsunuz maalesef. Zira ortada güvenilir bağımsız kaynak yok. Forum sitesi dememe takılmışsınız. Tamam sizi kıracak değilim. Bahsi geçen site forum sitesi değil. Ama güvenilir bir kaynak da değil. İspat istemişsiniz ama ispat etmesi ggereken sizsiniz "kalsın" diyen bir kullanıcı olarak. Madde kaynaksız demedik, güvenilir kaynak yok dedik. Bu sebeple yalan ithamınızı burada da kabul edemiyorum kusura bakmayın artık. Google'dan bahsetmişsiniz ama sağlıklı google aramasında sizin 361 sonucunuz yerine "Aslan İsmayılov" 198.000 bin sonuç veriyor. Konumuz olan "Sumgayıt - SSCB'nin Çöküşünün Başlangıcı" ise 104 (yazıyla; yüz dört) sonuç veriyor. Bu kadar "önemli" diye itham edilen kitabın akademik kayıtlarda da yeri olması gerekir muhakkak diyorum ve bir scholar araması da yapıyorum ama çıkan sonuç 0 (yazıyla; sıfır). Alexa sonuçlarına göre değerlendireceksek meseleyi sosyal medya siteleri birinci sıralarda ama güvenilir bağımsız bir kaynak olarak kabul edilmiyor maalesef. Madde kayda değer değil. Bunu sadece ben değil vikipedi politikalarımız da söylüyor. Dediğim gibi iddia eden sizsiniz. Kanıtlayıp fikirlerimizi değiştirmemize zemin hazırlayacak olan da sizsiniz. Şuradaki "silinsin" yorumumu "kalsın" olarak değiştirmem 10 saniyemi alır sadece. Yeter ki kanıtlansın kayda değer bir kitap olduğu. İthamlarınız konusunda da uyarılmışsınız zaten ekstra bir uyarı da benim yapmama gerek yok. Pragdonmesaj 13:56, 10 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bence de kayda değer gözükmüyor --TmѰ e12 14:06, 10 Ağustos 2017 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Eserin kayda değerliğini ispatlayan bağımsız kaynaklar, bilinen basın kuruluşlarından betimlemeler, var mı? Tarihi olmayan güncel kitaplarda bu ayrıma özellikle dikkat ediyoruz, Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasında belirtilen kriterleri karşımalası için madde yazarına çağrıda bulunalım. Burada "kitap tanıtımı" veya reklamı olarak algılanabilecek telifli içerikleri ve bazı ufak değişiklikleri çıkardım. Böyle algılanmaması için eser hakkındaki yapılan önemli çalışmaları yazabiliriz. Sadece kitabın adı, konusu gibi özet konularla değil, akademik ve içeriksel bir araştırmadan söz ediyoruz. Şu an maddede olduğu üzere kitabı öven ve tanıtım olduğu izlenimi veren çalışmalardan ziyade farklı görüşlerin de içerisinde bulunduğu çalışmalar kaynak için daha güvenilir olduğu izlenimi verebilir. Örneğin yeteri kadar eleştirel yazı bulunduran kaynaklar eklenerek madde kayda değerliği ortaya konulur ve hatta daha ötesinde madde içeriği daha fazla hal alır. "XXX Enstitüsü'nün yaptığı araştırmaya göre..." "YY gazetesinden ABC yazarının bu eseri incelediği makalesinde..." gibi. Bu haliyle şüpheli duruyor @Samral. Daha önce pek çok kitap benzer sebepler nedeniyle silindi veya içerik kaybı olmadan kitabın kayda değer olan yazarının Vikipedi maddesine aktarıldı. Bu yüzden konuya hakim biri olarak maddeyi geliştirmek üzere biraz daha katkı sağlayın, ondan sonra görüşümü açıklayacağım. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:44, 10 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum @Ahmet Turhan "Ansiklopedik olmayan "tanıtım" ifadeleri çıkarıldı. Telif içeren içerikler eksiltildi. Azericeden çevrildiğinde anlamsızlaşan cümleler çıkarıldı (düzgün türkçeyle elbette yeniden eklenebilir)." deyip 5 bin b-lık bilgiyi maddeden çıkarmışsınız. Bu hareketinizi doğru bulmuyorum. Öncelikle madde üzerinde tartışma devam ediyor. Bitmiş değil. Böyle ciddi bir tartışma sürerken tartışmanın konusu olan bir maddeden 5 bin baytlık bilgiyi bazı "sebepler" göstererek çıkarmak doğru değil. "Ansiklopedik olmayan "tanıtım" ifadeleri çıkarıldı." demişsiniz. Eğer meseleye öyle yaklaşırsak o zaman Vikipedi'ni tümden kaldırmak gerekir, çünkü her madde bahs ettiği konunun tanıtımıdır. "Telif içeren içerikler eksiltildi." demişsiniz. Evvela kitapdan bahs eden bir metin telif hakkı içermez, çünkü bu malumat, bilgilendirme amaçlı hesap edilir, bu 1. 2-cisi yazar kendisi benim o maddeye de eklediğim kaynaklarda da belirtmiştir ki, kim isterse bu eseri indire, paylaşa, çevire bilir. Bu ne demek? Demek ki, eserin hiç bir telif hakkı bulunmuyor. Yazar bu sözleriyle eseri resmen kamuoyuna bağışlamıştır. Bir de "Azericeden çevrildiğinde anlamsızlaşan cümleler çıkarıldı (düzgün türkçeyle elbette yeniden eklenebilir)." demişsiniz. Ben çıkarttığınız metni bir daha okudum. Orada sadece ve sadece 2 kelimenin Türkiye Türkçesine uygun olmadığını gördüm. "işitdiklərim" ve "okuyucu" her iksinde de harf hatası vardı ve düzelttim. Dış bağlantıları çıkarmışsınız. Halbuki onlar önemli ve kitabın KD olmasını gösteriyor. Her sıradan kitap 3 dile çevrilip 4 dilde basılmaz.--samral mesaj 08:18, 11 Ağustos 2017 (UTC)
"5-bin baytlık bilgi" diye ifade ettiğiniz durumda kitaba yönelik ansiklopedik bir bilgi değil, yalnızca yazarın kendi kitabının tanıtımı mevcut ve tüm madde bunlardan oluşmakta. Bunun yanında; çıkarılan içerikte kitabın ansiklopedik olmayan resmi tanıtımının (bu ne ki?) yapılması bilgisi, "Kitapta yazar-avukat Aslan İsmailov'un 1988 yılının Sumgayıt olayları ile ilgili Azerbaycan SSC Yüksek Mahkemesi'nin 1989 yılında Bakü'de düzenlenen toplantısında devlet ithamını savunan savcı gibi bu facia ile ilgili görüb-işitdikləri kaleme alındı." gibi Türkçe olmayan ifadeler ile anlamsız cümlelerin sadeleştirilerek "Kitapta Aslan İsmailov'un 1988 yılındaki Sumgayıt Pogromu ile ilgili görüşleri yer almaktadır." şekliyle verilmesi ve "Aslan İsmailov kendi kitabı hakkında ne dediği bilgisi var. Bununla birlikte kaynak düzenlemelerini, eklenen kategoriyi, ve tüm iç bağlantı düzenlemelerini de geri almışsınız. Hayır, madde bu haliyle bırakın kayda değer halini, zaten Viki standartlarına bile uygun görünmüyor. Ayrıca biz kitaba sıradan demiyoruz, Vikipedi maddesindeki bilgiler yeterince olmadığından kayda değerliğinin ispatlanması gerek diyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:28, 11 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikiçizer'in başka bir SAS adaylığı için söyledikleri şurada duruversin. SAS süreci boyunca içerik çıkarılmasının doğru olmadığını ifade etmişti. Bilginize. --Maurice Flesier message 08:35, 11 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum @Ahmet Turhan öncelikle pogrom değil, olaylardır. Maddenin kendisinde de "Sumgayıt Pogromu[1] veya Sumgayıt Olayları [2][3]" şeklinde verilmiştir. "Sumgayıt Pogromu" ifadesi için 1, "Sumgayıt Olayları" için ise 2 kaynak gösterilmiştir. TDK-ya göre "pogrom" rusca kelimedir ve "soykırım demektir.[8] Sumgayıtta hiç bir zaman bir soykırım olmamıştır. Zaten olaylarda da 32 kişi ölmüş, onun da 6-sı azeri. Bu nasıl "pogrom", nasıl "soykırım"? Karşılıklı soykırımlaşmışlar mı? Çok garip hakikaten ermeniler azerilere bir şey yaparsa en kötü halde katliam. Örnek: Hocalı. Ama bir ermeninin teşkilatçılığı (tartışma konusu olan kitapda daha detaylı bilgi ve delil mevcuttur) ile bir olay, katliam, taciz olmuş, hemen "pogrom". Ermenistan Cumhuriyetinin Devlet Vikipedisi mi, Türkçe Vikipedi mi bazen şaşırıyorum doğrusu.--samral mesaj 11:33, 11 Ağustos 2017 (UTC)
Ben konu hakkında bir katkı yapmadım, katkıların tamamı başkalarının, dolayısıyla bu konu hakkında bir tartışmam bulunmuyor. Ben eserin ansiklopedik değeri konusunda bildiklerimi ifade ettim. Zaten kitabın tamamını Aslan İsmailov tarafından kaleme alınmış, bir de yine onun ağzından kendi eserini yorumlaması ansiklopedik bir katkı değil, ancak kendi eserini tanıtmak olur. Burası da tanıtım mecrası değil, bunun yerine "XXX Enstitüsü'nün yaptığı araştırmaya göre..." veya "YY gazetesinden ABC yazarının bu eseri incelediği makalesinde..." gibi örnekler olsa daha uygun olacaktır. Hala maddenin kayda değerliği hakkında çalışma yapılabileceğini düşünüyorum bu yüzden halen çekimserim. Maddeye yapılacak katkılara göre görüşümü açıklayacağım. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:08, 11 Ağustos 2017 (UTC)
@Ahmet Turhan Türkçe Vikipedide mesela diyelim ki, 1000 tane kitap maddesi varsa, onların 10 tanesinde siz dediğiniz kriterler ya var, ya yok. İngilizce vikide bile böyle talep, kriter yok. İsterseniz örnek de vere bilirim.--samral mesaj 18:25, 12 Ağustos 2017 (UTC)
Kayda değerliği şüpheli madde olarak SAS'a götürülmüş bir maddeye bu ifadeleri yazmam ve ispat istemem gayet normal. "1000 tane kitap maddesi varsa, onların 10 tanesinde yok" geçerli bir argüman değil, Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) burada, varsa şüpheli başka bir eser onu kendi maddesinde inceleriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:29, 12 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispatlanamıyor anlaşışan, kararım silinsin. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:14, 19 Ağustos 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır.Yeterince süre geçtiğini düşünüyorum. Erişim engelinin de etkisiyle 4 aydır tartışmaya katılım olmadı. Açık bir şekilde birleştirilmesi veya kalması yönünde objektif bir fikir birliği de göremedim. Ansiklopedik anlamda veya görsel olarak bir eksiklik yine gündeme geldiğinde şablonun yine buraya gelmemesi için bir engel yok. Bir fikir de benden gelsin; şablonlara birbirinden bağlantı vermekte bir işe yarayabilir. Mesela şehzadeler şablonundan, bir tıkla, padişah eşlerine, oradan kızlarına vs. gibi şablonlar arası bağlantılar. Sadece bir fikir. Bu tartışmanın fikir birliği sağlanamaması gerekçesiyle sonlanması, bu şablonları geliştirilmesi/değiştirilmesi yönünden bir engel değil, biliyorsunuz. Vikiçizer (mesaj) 20:05, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Şablon:Osmanlı padişah eşleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osmanlı padişah eşleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aslında Şablon:Osmanlı padişah kızları ile birlikte Şablon:Osmanlı Hanedanı ile birleştirilmişti ancak bir kullanıcının sürekli rollback yapması ve niye bilmem ama birleştirme işleminin SAS'a taşınması talebi nedeniyle buraya taşıyorum. Dolaşım şablonları gezintiyi kolaylaştırmak amaçlı olduğundan hanedan mensuplarını hanedan şablonunda birleştirdim. Padişah eşlerinin hanedan mensubu olmadığı ve ayrı olması gerektiği tek itiraz konusu ancak şablonu görsel açıdan karmaşık kılmadığından ve yine gezintiyi kolaylaştırdığından dolayı onun da hanedan şablonunda yer olması gerekir diye düşünüyorum. SAS göstermek zorunda kalsam da ortada bir silinme adaylığı yok, birleştirilme adaylığı var, buyrun. --Cobija (mesaj) 21:57, 23 Nisan 2017 (UTC)

Eklemeyi unutmuşum. Dört şablonun birleştirilmesiyle ortaya çıkan ve rollback yapılan sürüm şu: 18474791 --Cobija (mesaj) 22:11, 23 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Padişah eşleri, padişah kızları ve şehzadeler hepsi ayrı bir kategoridir. Bu sebepten ötürü ayrı ayrı kategorileri oluşturulmuştur: Kategori:Osmanlı padişah eşleri, Kategori:Osmanlı padişah kızları vb. Ayrı kategorileri olan farklı unvanlara sahip kişilere niçin şablon oluşturulmasın? Vikipedinin kotası mı yetmiyor. Gezinti kendi alanıyla ilgili kolaylık sağlar. Şeyhülislam şablonunda kimse kaptanıderyayı aramaz. Şablon büyütülerek alan genişlediğinden karışıklık artıyor. Her şablon kronolojik sıraya göre unvanlara ve nesle göre düzenlenmiştir. Bir düzensizlik söz konusu değildir.
şablon bağlantıları

düzeltildi108.31.73.21 21:41, 28 Nisan 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Şehzadelerin de eklenmesi lazım hanedan şablonuna, gözümden kaçmış. Öyle devasa göründüğüne bakmayın, uygun şekilde düzenlendiğinde padişah kızları örneğinde olduğu gibi gayet düzgün oluyor. Ayrıca Şablon:Türkiye'deki barajlar "çorba" olmadığına göre daha az içerikli olan bu şablon hiç olmaz. Olsa bile farklı farklı dolaşım şablon biçimlerimiz var, en uygun şekilde hepsi bir araya toplanabilir. --Cobija (mesaj) 22:38, 23 Nisan 2017 (UTC)

Konunun bir karara bağlanması önemli olduğu için bu tartışmayı fikir birliği sağlanana ya da sağlanamayacağı kesinleşene dek kapatmayacağım. Diğer hizmetli arkadaşlarıma da aynısını öneririm.

Vito Genovese 21:56, 25 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın bununla ilgili Padişah soyağacı ve eşlerini Commons'ta kategorize etme çabamız var. Kategorize ederken dikkat ettiğimiz durum ise Padişah eşlerinin de şair, bilgin, İslami değerlerde evliya veya İslam bilgini olanları var. Dolaylı olarak meslek sahibi olmaları Padişah eşlerinin de KD. olduğuna bir işaret olabilir. Mesele {{Türkiye cumhurbaşkanları eşleri}} şablonu buna bir delil. Pivox (mesaj) 07:01, 26 Nisan 2017 (UTC)
 • Aslında bu tamamen editöryel bir seçim meselesi; pek de önemli değil ne olacağı. Ancak Türkiye'deki barajlar şablonunda olan yapının kullanılması aklıma yattı. Düşündüğümüzde, gelen okurun aynı nesilden şehzadeler ve padişah kızlarıyla ilgilenmesi gayet olası mesela, nesillere göre bir düzenleme yapılırsa gayet uygun olur. Bunun yanı sıra İngilizcede olan örneklere baktım ve şu gibi örnekler pek uygun geldi. Türk okuyucu konuya aşina olduğundan padişah eşleri için mesela ayrı bir şablon olması pek fark yaratmayabilir; ama evrensel yaklaştığımızda hanedanın (ve padişah eşlerinin) tamamının aynı şablonda olması hiç alakası olmayan okuyucuya daha çok yardımcı olur gibime geldi. Özellikle farklı devletlerin birbirine geçtiği ve torunların da yansıtılmasının önemli olduğu Avrupa hanedanlarının şablonları da zaten böyle uyarlanmalı kanımca, "Bourbon krallarının torunları", "Plantagenet krallarının çocukları" diye şablonlar biraz absürt geldi mesela düşününce. Bu nedenle birleştirilsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:40, 28 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş yorumunuzdan şablonları incelemediğinizi anladım. Padişah kızları ve şehzadeleri şablonları zaten kronolojik sıraya göre nesiller kategorisi şeklinde düzenlenmiştir. Ayrıca eşler hanedandan değildir. Şablonlar dolaşımı kolaylaştırır ancak her türlü kategoriyi bir şablonda birleştirirsek şablon çorbaya döner. Ben geniş şablonlara bakmayı sevmem misal, kafa karıştırıcı gelir. Farklı kategorileri bulunan farklı unvanlara sahip kişileri tek şablonda birleştirmek Osmanlı bürokrasisini tek şablonda birleştirmek gibidir. Konumuzun "Plantagenet krallarının çocukları" ile bir alakası yok. Türkçe vikide 600 yıllık bir Türk İmparatorluğu'nun üyelerinin sayfalarının çokça var olması ve her geçen gün açılmasından ötürü padişah kızları veya şehzadelerinin olması gayet tabiidir. Şablonları birleştireceksek kategorileri de birleştirelim bu mantığa göre o zaman.--Nushirevan11 ☾★ 14:51, 29 Nisan 2017 (UTC)
@Nushirevan11, kusuruma bakmayın, kendimi yeterince iyi ifade edememişim. Benim dediğim mevcut nesil yapılanmasının birleştirilmiş şablona yansıtılmasının aynı nesildeki hanedan üyelerini araştırmak isteyecek kullanıcılara yararlı olması. Plantagenet hanedanı vs. ilgilidir; çünkü sizin ve benim kültürel arka planımda Osmanlı hanedanı şablonunun unvanlara göre ayrılması mantıklı olabilir; ama bu bizim "sistemik yanlılığımız" dolayısıyla olabilir, burası evrensel bir Vikipedi ve bunun Türk İmparatorluğu olmasının hiçbir önemi yok. Mesela Vietnamlı olsak padişah kızları için ayrı şablon olmasını ister miydik özellikle? Bunu anlamanın tek yolu diğer hanedanlara bunun emsal teşkil ettiğini düşünmek, ki bu durumda ortaya çıkacak sonuç bana absürt geliyor. Bu da demektir ki tek bir hanedan şablonuna sahip olmak evrensel açıdan bakıldığında daha mantıklı gelecek. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:20, 29 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş Konunun evrensellikle alakası olduğunu düşünmüyorum. Mesele maddelerin olup olmamasıdır. Maddeler çokça olduğundan ayrı şablona gerek vardır. Vietnam İmparatorluğu'nun üyelerinin de çokça maddesi olursa pekala ayrı şablon oluşturulur. İngilizce vikide bile şehzade ve kızlar şablonu varken Türkçe vikide olmaması bana absürt geliyor. İşte bu yüzden Türk İmparatorluğu'nu vurguladım. Bizim tarihimiz olduğu için her daim geliştiriyoruz ve büyüyor bu sebepten ötürü ayrı şablonların olması doğaldır. Dolaşıma kolaylık sağlayacağı ise sadece bir iddia. Zaten maddede anne adı baba adı yazıyor. Şablonda bir kadınefendiyi mi arayacak gözler! Şeyhülislam şablonunda kaptanıderya aramak gibi bir şey. Böyle bir arama olacağını de hiç zannetmiyorum.--Nushirevan11 ☾★ 15:26, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Bütün hanedanın tek bir çatı altında birleştirilmesi fikri bana da mantıklı geliyor. Örnek şablonlara göz attım. Birleştirilmiş örnek, mevcut örnekten çok daha kaliteli bir gezinme deneyimi sunacaktır.--thecatcherintheryemesaj 19:12, 28 Nisan 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. Kaynakça sıfır. İçerik de Sabri76'nın dediği gibi, bunu aktarmaya gerek yok bence.--Vikiçizer (mesaj) 21:08, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Güney Marmara Kalkınma Ajansı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Güney Marmara Kalkınma Ajansı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 14:51, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Kanaatin nedir, @Evolutionoftheuniverse?--Vito Genovese 07:20, 21 Mayıs 2017 (UTC)

diğer kalkınma ajanslarıyla birlikte değerlendirilmeli, silinmesi için biir neden görünmüyor.. --kibele 09:55, 28 Mayıs 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin - Giriş cümleleri diğer kalkınma ajanslarıyla beraber Kalkınma Ajansları sayfasına aktarılmalı. Kalkınma ajanslarının çalışma programları, faaliyetleri vs. hepsi benzer. Tek farklılıkları diğer kalkınma ajanslarına göre farklı illerde çalışmaları... Bu maddelerin kalması her ile ayrı bir İl Milli Eğitim Müdürlüğü sayfası açmakla eşdeğer...--Śαвяí¢αи76ileti 06:04, 4 Haziran 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.Bağımsız ve çoklu kaynaklarla konu edildiği görülüyor. Kibele'nin burada gösterdiklerini de kanyakça halinde ekliyorum. Vikiçizer (mesaj) 21:17, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Bir Hıristiyan Masalı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bir Hıristiyan Masalı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 16:17, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Kanaatin nedir, @Nushirevan11?--Vito Genovese 07:19, 21 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, kayda değer, pek çok kez konu edinilmiş.--Nushirevan11 19:16, 21 Mayıs 2017 (UTC)

Birleştirilsin Birleştirilsin Kitabın konusu gereği, maddeyi I. Konstantin sayfasına taşıyabilir, aynı içeriği; I. Konstantin sayfasında Popüler kültürdeki yeri gibi bir alt başlık açarak verebiliriz; bunun dışında, sayfanın şu haliyle ayrı bir madde oluşturduğunu zannetmiyorum.--MerhabaNe yapabilirim? 13:28, 26 Mayıs 2017 (UTC)

Eklendi.--MerhabaNe yapabilirim? 13:48, 26 Mayıs 2017 (UTC)

hakkında yazılar var,kalsın. [9], [10], [11], [12], [13].. --kibele 16:34, 2 Haziran 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. Kaynakça sıfır. Kayda değerliği ortaya konulamamış. Vikiçizer (mesaj) 21:33, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Nefise Kuhneverd[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nefise Kuhneverd"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18:21, 12 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın İlk bakışta şu, şu gibi haberler bolca var. Vakit bulduğumda maddede ispat edeceğim kayda değer olduğunu.--RapsarEfendim? 04:35, 16 Mayıs 2017 (UTC)
@Rapsar maddeyi kaynaklandırır mısın.--Nushirevan11 18:47, 11 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yalnızca sınır dışı edilmesine yönelik adam akıllı haber var. Kayda değer değil gibi.--RapsarEfendim? 19:08, 11 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın, kişinin yazarlığını değil direkt kendisini değerlendiriyoruz, yazar kategorisinde fakat sıradan bir yazar değil. Başka konular var işin içinde. Kaçaklığı, suçluluk iddiası yüzünden bile kayda değer sayılabilir. --Tuğkan (mesaj) 13:53, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu haliyle kayda değer değil.--Nushirevan11 18:56, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır.--Vikiçizer (mesaj) 19:38, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Prenses Mihrimah Sultan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Prenses Mihrimah Sultan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 19:38, 15 Mayıs 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Eklenmesi unutulmuş sanırım, Ürdün prensi ile evlenmiş bir de :P Hükümdar eşi olsa tutunabilirdi belki ama bu durumda kayda değerliği yok.--RapsarEfendim? 23:09, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Aynı kullanıcının açtığı diğer maddeler de incelemeye değer @Nushirevan11--RapsarEfendim? 23:10, 15 Mayıs 2017 (UTC)
 • Kaynaklar var gibi: [14] [15]. Rapsar ne dersin? İkincide kısa bir paragraf olması biraz düşündürdü; ancak bu kadar bahsinin geçmesi yeterli gibi geldi bana, pek çok basılı ansiklopedide olan maddeler kadar. Bir de burada ve burada çok kısaca yaşamına değinilmekte. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:22, 16 Mayıs 2017 (UTC)
İlla ki var ama ayrı madde olacak kadar mı emin değilim. Kayda değer aktiviteler yok gibi. Aktarılabilir yahut içerik doldurulursa kaynaklı olarak yeniden değerlendirilebilir.--RapsarEfendim? 00:24, 16 Mayıs 2017 (UTC)
Biraz çalıştım üstünde, olabileceği kabaca bu kadar gibi Rapsar. Arapça bir şeyler çıkabilir tabii bunun üstüne. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:50, 16 Mayıs 2017 (UTC)
 • @Rapsar, @Nushirevan11, bu SAS'ı dilerseniz karara bağlayalım. Aktarılması söz konusu olabilecek içerik Mehmed Ziyaeddin maddesi için çok detaylı. Hakkındaki kaynaklar "laf arasında" bahsetmiyor kişiden, iki kitapta da kısa birer ansiklopedi maddesi denilebilecek seviyede. Üstüne bir de haber söz konusu. "Çoklu bağımsız kaynaklar" kriterini kapsamakta bence, fazla gelişme potansiyeli olmadığı açık olsa da kalması yönünde şimdilik görüşüm. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:17, 13 Ağustos 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. Yargıtay üyeliği tek başına kayda değer değildir, sanırım 250 kere filan çeşitli yerlerde bu hakim maddeleriyle ilgili KD'lik meselesi konuşuldu. Mskyrider aniden gelip Şebnem Günaydın tartışmasını imzasını bile atmadan sonlandırmış olsa bile o madde de hala silinmek zorundadır. Gerekirse tekrar SAS olmalı veya hızlı silinmeli. KD'lik kriterleri olsun, bağımsızlık ve çoklu kaynaklandırma olsun, tekrar tekrar anlatmayı zul sayıyorum. Ancak bu meseleyi farklı yönlerden de eğilmedikçe bu KD olmayan kişi metinleri ile karşılaşmaya devam edeceğiz. --Vikiçizer (mesaj) 19:49, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Nesrin Yılmazcan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nesrin Yılmazcan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 19:56, 28 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Hem Yargıtay'ın en üst organı olan Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu üyesi hem Yargıtay'da daire başkanı ayrıca şu kaynakta (1) detaylı olmayla beraber, (2), (3), (4) buralarda da ismi geçiyor ayrıca Adalet Bakanlığı'nda da genel müdürlük yaptığı için oralarda da ismi var (5), (6). Ben silinmesine karşıyım. SarvSarv 20:29, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Mesleki atanmadan ötürü adının kaynaklarda geçmesi kayda değer kılmıyor. Aynı şeyleri tekrar ediyoruz.--Nushirevan11 17:15, 18 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bence de aynı şeyleri tekrar etmeyelim, Şebnem Günaydın maddesi ile ilgili de aynı şeyleri söylemiştiniz sonuç olarak ben haklı çıkmıştım. SarvSarv 19:03, 18 Haziran 2017 (UTC)
@Sarv Haklı olmadığınız onlarca madde silindi. Şebnem Günaydın maddesi kıl payı kurtuldu ve kayda değerliği hâlâ zayıf. Ayrıca yargıtay üyelerinin kayda değer olup olmadığına bakmaksızın açmanız ancak vikipedide zaman kaybına sebep oluyor.--Nushirevan11 19:13, 18 Haziran 2017 (UTC)
@Nushirevan11 o size göre haklı olmadığım, Yargıtay üyeliği tek başına bile kayda değerdir ve olmak zorundadır. Siz de her maddeyi sadece atama haberi olup olmadığından kaynaklı siliyorsunuz. Oysa bazı maddeler var ki sadece internette kaynaklarda yer almaz ama çok önemli isimlerdir. Örneğin Nesrin Yılmazcan. SarvSarv 13:25, 19 Haziran 2017 (UTC)
@Sarv Yargıtay üyeliği tek başına kayda değer değildir. Size göre hepsi Nesrin Yılmazcan gibi zaten.--Nushirevan11 14:23, 19 Haziran 2017 (UTC)
@Nushirevan11 Yok Nesrin Yılmazcan sadece Yargıtay üyesi değil, daire başkanı, Yargıtay'ın en üst yönetiminde yer alıyor (hatta başkanlık için bile ismi geçmişti), ayrıca Adalet Bakanlığı bürokratı, kendisine dair haberler de sadece kendisinin atanmasına dair haberler değildir. SarvSarv 14:28, 19 Haziran 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. Yargıtay üyeliği, daire başkanlığı vs. tek başına kayda değer değildir, sanırım 250 kere filan çeşitli yerlerde bu hakim maddeleriyle ilgili KD'lik meselesi konuşuldu. Mskyrider aniden gelip Şebnem Günaydın tartışmasını imzasını bile atmadan sonlandırmış olsa bile o madde de hala silinmek zorundadır. Gerekirse tekrar SAS olmalı veya hızlı silinmeli. KD'lik kriterleri olsun, bağımsızlık ve çoklu kaynaklandırma olsun, tekrar tekrar anlatmayı zul sayıyorum. Ancak bu meseleyi farklı yönlerden de eğilmedikçe bu KD olmayan kişi metinleri ile karşılaşmaya devam edeceğiz.--Vikiçizer (mesaj) 19:53, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Ali Seçkin Togay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Seçkin Togay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 20:01, 28 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Hem Yargıtay üyeliğine seçilmesine dair, hem daire başkanı seçilmesine dair haberlerde var kalmalı. SarvSarv 20:19, 28 Mayıs 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Nushirevan11 17:15, 18 Haziran 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın, kaynaklar mevcut. Yargıtay üyesi. Kalsın. --Tuğkan (mesaj) 13:55, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Atanmasına dair kaynakların tek başına bir şey ifade etmedikleri bir bedahettir.--Nushirevan11 21:20, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 12:03, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Pat O'Shane[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pat O'Shane"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik sorunu. ~ Z (m) 22:40, 29 Mayıs 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın İtalyan çizgiromanının önemli eserlerinden biri olan Ken Parker'da önemli bir yan karakterdir. Bu ve Ken Parker maddelerini bir boş vaktimde zenginleştireceğim. --AliIsingor (mesaj) 13:00, 14 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum İngilizce viki bağlantısı yanlış bir maddeye yapılmış. --Pragdonmesaj 15:46, 14 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil zaten de, aktarılacak ansiklopedik içerik dahi söz konusu değil.--RapsarEfendim? 17:35, 14 Haziran 2017 (UTC)
 • KD olmadığı kanaatiyle silinsin. Tekrar açılırsa yine değerlendirilebilir. chansey Mesaj 23:13, 22 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Śαвяí¢αи76ileti 07:51, 26 Temmuz 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.Bağımsız ve çoklu kaynaklar mevcut.Vikiçizer (mesaj) 20:11, 21 Ağustos 2017 (UTC)

DJ Jackson[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "DJ Jackson"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda şüphelerim olduğundan SAS'a taşınmıştır. SakhalinioBuyrun beniiiim? 09:24, 2 Haziran 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın: Kayda değerliği almanca wikide ispatlanmış olduğundan kalmasını öneriyorum. --Kerem A. (mesaj) 19:56, 16 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 12:09, 27 Haziran 2017 (UTC)
  • Yorum Yorum Merhaba II. Niveles, lütfen bir neden sunar mısınız? Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına baktığımızda, kişinin müzisyen ve grup kriterlerinden az birini sağladığı görülüyor. Kaynaklar mevcut. Ayrıca Allmusic gibi önemli bir müzik platformunda kaydı mevcut. Ve daha öncede belirttiğim gibi, almanca vikidede KD ispatlanmış. --Kerem A. (mesaj) 13:26, 27 Haziran 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 19:57, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Bahri Aydoğan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bahri Aydoğan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17:12, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 20:07, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --SarvSarv 00:16, 22 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Kingbjelica (mesaj) 19:05, 23 Haziran 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 19:58, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Memiş Selçuk Güney[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Memiş Selçuk Güney"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17:16, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 20:07, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --SarvSarv 00:16, 22 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. Bu SAS'lar zaman kaybı yaşatıyor, bir hizmetli inisiyatif alıp (mesela @Vito Genovese) toplu silmeler yapabilir.--Kingbjelica (mesaj) 19:04, 23 Haziran 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.KD'liği ortaya konulamamış. Vikiçizer (mesaj) 20:00, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Ahmethan Yılmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmethan Yılmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer görünmüyor. Nushirevan11 17:19, 18 Haziran 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Tatlıses TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tatlıses TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 17:19, 18 Haziran 2017 (UTC)

 • Google'da aratınca kanalın sadece kapanışı ile ilgili medyada haber olduğu açıkça belli oluyor. Ama bu haberler de direk kanal ile ilgili değil ([16], [17], [18], [19]), İbrahim Tatlıses'in parasını kaybetmesi hakkında. Dolaylı yolla konu kanala da geliyor. Bunlar dışında da zaten kanal için gösterilebilecek pek kaynak yok ortada. O nedenle silinsin diyorum. ~ Z (m) 00:48, 21 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu sayfada katkısı olan ve benzer özellikte onlarca hesap olduğunu düşünüyorum. Genel olarak uyduda bal reklamı yapıp insanları dolandıran televizyon kanallarının sayfalarını açıyorlar. Bunlara toptan ele atmak lazımdı ama neyse.--Kingbjelica (mesaj) 18:56, 23 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 08:11, 25 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 10 yıldan fazla süre yayın yapmış ve borçlarını ödeyemedği için, kanalın sahibi İbrahim Tatlıses'in bakana yalvarması da bir çözüm olmamış ve kanal kapanmış. Kaynak1 KD?+ --❣Paseyn ileti 21:32, 29 Haziran 2017 (UTC)

Daha Az, Daha İyi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Daha Az, Daha İyi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Akademik kaynaklarda atıf alması ayrı bir madde olarak kayda değerliğini ispatlamaz. Kaynakların Rusça olması teyit etmeyi güç kılıyor, bu yüzden şüpheli. Yüzlerce makalesini Vladimir Lenin bibliyografyası'na aktardık. Diğerleri gibi bu da aktarılmalı. --Maurice Flesier message 12:37, 19 Haziran 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Maurice Flesier message 12:38, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılıyorum.--Nushirevan11 14:14, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Lenin'in yazdığı kayıtlardaki son makale olması sebebiyle ayrı olarak pek çok kaynakta incelenmiş. Bazıları maddede mevcut. Halihazırda Rusça versiyonu daha da gelişmiş. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:31, 19 Haziran 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin, Lenin bibliyografyasına aktarılmasını destekliyorum. --Tuğkan (mesaj) 17:53, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Ayrıyetten bir madde olacak kadar kapsamlı bir yanı bulunmuyor. --Mecnun (mesaj) 15:55, 20 Ağustos 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 12:16, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Atatürk'ün Bütün Eserleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atatürk'ün Bütün Eserleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir kitap olarak istenilen kayda değerlik ölçütlerini karşılamamakta. II. Niveles 19:42, 23 Haziran 2017 (UTC)

 • Geçersiz oy GeçersizSilinsin Silinsin --II. Niveles 08:10, 25 Haziran 2017 (UTC) Süresiz engellenmiş kullanıcı --Superyetkinileti 12:16, 20 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu hâliyle KD görünmüyor. Ancak madde geliştirilirse fikrim değişebilir. – Amillians (mesaj) 19.29, 25 Haziran 2017

hızlı kalsın.. [20] --kibele 22:50, 26 Haziran 2017 (UTC)

Hızlı kalsınmış, neye hızlı kasıl dediğinin tam olarak farkına varamadı galiba, verdiği bağlantıda adaylık maddesiyle alakası olmayan sonuçlar çıkmakta. Verilen bağlantı öyle bir bağlantı ki çıkan sonuçlarda Atatürk’ün Din Aşkı: Atatürk’ün 8 yaşındayken hafiz olduğu, namaz... şeklinde başlık bulunmakta öyle ciddiye alınmayacak bir bağlantı. --II. Niveles 01:50, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kibele'nin paylaştığı bağlantıdan da görüleceği üzere onlarca kitap ve çalışmaya referans olmuş bir eser. Bu sebeple kalsın --Pragdonmesaj 11:16, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Belirtildiği gibi; birçok yerli ve yabancı kitabın referansı. --❣Paseyn ileti 21:16, 29 Haziran 2017 (UTC)
@Pragdon, bunu daha önce de açıklamıştım yanlış hatırlamıyorsam bizzat sana. Bir kitabın kaynak gösterilmesi o kitabın kayda değer olduğu anlamı taşımıyor. Böyle bir kriterimiz de yok. Sen de hatta o zaman anlayış göstermiş ve fikrini değiştirmiştin diye hatırlıyorum. Maddeye eklenen kaynakları gördüm ve tek tek inceledim. Şu kaynak dışındaki kaynaklarda yalnızca adı geçiyor, "şuradan şu tarihte yayınlandı" bilgisinden öte bir içerik barındırmıyor. Bu bahsettiğim kaynak gibi 2-3 tane daha olsa yeterli olacak ama şu an yeterli değil.--RapsarEfendim? 17:43, 30 Haziran 2017 (UTC)
Çok iyi hatırlıyorum @Rapsar sadece atıflar olsaydı bu yorumu yapmazdım ancak milliyet dışında şu yazı da tamamen kitap içeriği ile ilgili buradan anlıyoruz. 2 cümleden oluşan taslak bir madde için de 6 kaynak bana fazlasıyla yeterli geliyor.--Pragdonmesaj 08:55, 1 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kaynakların kalması için yeterli olduğu kanaatindeyim. Yeterince bağımsız kaynağa konu olmuş. Kalsın. chanseyMesajYaz 11:25, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --Śαвяí¢αи76ileti 14:37, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Geçersiz oy GeçersizSilinsin Silinsin Ayrı bir sayfa açılması için yeterine kayda değerlilik göremedim. --Hile19 13:49, 10 Ağustos 2017 (UTC) bkz. VP:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibarıyla kullanıcı 150 değişikliğe sahip değil. --Superyetkinileti 12:16, 20 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --TmѰ e12 13:51, 10 Ağustos 2017 (UTC)
 • Geçersiz oy GeçersizKalsın Kalsın Her kayda değerlik yönergelerini sağlamadığı düşünülen madde silinmeli mi? Maddenin ansiklopediye yarar sağladığını, Vikipedi'de olması gereken maddeler arasında olduğunu ve aynı zamanda maddenin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  -SunSoldiers (mesaj) 01:31, 16 Ağustos 2017 (UTC) bkz. VP:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibarıyla kullanıcı 150 değişikliğe sahip değil. --Superyetkinileti 12:16, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 20:08, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Merkez TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Merkez TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:43, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil, kaynaksız.--Kingbjelica (mesaj) 21:22, 27 Haziran 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 20:03, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Levent Artuk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Levent Artuk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:50, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:19, 26 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Danıştay'da sadece daire başkanı değildir, internette de ismi sıkça bulunmaktadır. İmar ve Mülkiyet Hukuku'nun idari yargı ayağındaki uzman kimselerdendir. SarvSarv 16:19, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil, öznel yorumlar kaynakçaya yansımamış.--Kingbjelica (mesaj) 21:19, 27 Haziran 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Aydoğan Aydın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydoğan Aydın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değer değil..--kibele 22:03, 26 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yakın zamanda ölen kişilerin maddelerini açan bir kullanıcı tarafından açılan, kayda değer olmayan bir madde. Aksi ispatlanamadığı sürece kayda değer değil.--RapsarEfendim? 01:03, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 4 tane kaynak ekledim, bu kaynaklar Habertürk, Akşam, Milliyet, Sabah gazeteleridir. İki noktalı biten cümlede kesin hüküm kayda değer değil -miş... Bu kaynaklar ne mana taşıyor o zaman? Bu madde kayda değerdir, kayda değer bir şahsiyetin maddesidir, aktif olarak 15 Temmuz girişiminde etkin rol oynamıştır. --II. Niveles 01:46, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • 2017 Uludere Eurocopter Cougar Kazası maddesine aktarılması daha iyi olabilir şu aşamada. --Pragdonmesaj 09:02, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kaynak eklemek için maddeye girdim @II. Niveles gerekli kaynakları eklemiş. Hakkında bu kadar kaynak olan birisi politikalara göre kayda değerdir. Aktarılması veya silinmesi doğru olmayacaktır. Kalsın.--Tuğkan (mesaj) 09:06, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • eklenen kaynaklar kayda değerlik için yeterli değil. silinsin ya da özetlenerek aktarılsın.. --kibele 09:11, 27 Haziran 2017 (UTC)
Ne demek yeterli değil? 4 tane büyük gazetede konu olmuş daha ne olacaktı? Bunu açıklayın, daha ne gerekliymiş bilelim. Yoksa benim perspektifim de bu görüş şahsi yargıdan başka bir şey değildir. --II. Niveles 11:47, 27 Haziran 2017 (UTC)
12 tane kaynak var. ilk maddeyi rahatça karşılıyor. Bu yüzden açık açık kayda değer.(...)Tuğkan (mesaj) 09:39, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • An itibarıyla mevcut bulunan 21 kaynak (öyle sıradan kaynaklar da değil, Türkiye'nin en saygın gazeteleri ve TV kanalları atıflanmış) maddenin kalması için yeterlidir. Hele ki, yukarıdaki bağlantıda arama yapıldığında 1 milyon sonuç çıkmaktadır. Kayda değer olması için gerekip de maddede olmayan nedir, o açıklanırsa, fikir değiştirmemiz mümkün olur. Hızlı kalsın demek en makul sonuç.thecatcherintheryemesaj 17:30, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kaynakların kayda değerlik için yeterli olmadığını iddia edenler bunu neye dayanarak söylüyor, öncelikle bunu somut bir şekilde netleştirmesi gerekiyor. Kişinin adı, ölümü, biyografisi, askeri kariyeri ve katıldığı operasyonlar bağımsız, güvenilir ve üçüncül kaynaklarda yer alıyor. Silinmesi veya aktarılması için "yeterli bir gerekçe" göremiyorum. --Maurice Flesier message 17:57, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Son eklemelere rağmen kararım değişmedi. Hepsi ölümü sonrası çıkan haberler. Yani ölümünden önce standart bir komutanmış. Özel bir vasfı yok. Öldürülen, ölen vs her asker için benzer kaynaklar mevcut zaten.--Pragdonmesaj 20:24, 27 Haziran 2017 (UTC)
Aynı kazada şehit olan askerler için fazla kaynak yok. (Songül Yakut hariç o da ilklerin kadın askeri o yüzden büyük ihtimalle) Bu bile tezinizi çürütüyor. Ayrıca 25 Mayıs 2017'de Nazlı Çelik ile birlikte Star TV Haber'de gözükmüş bir komutan, sonrasında özellikle 17 Temmuz 2016'da hakkında birçok haber çıkmış. Şehit olduktan sonra kaynaklar çıktığı doğru fakat öncesinde de kayda değer. Buna rağmen, tezinize de cevabı verdiğimi düşünüyorum. Birçok bağımsız kaynak tarafından onaylanmış bir kayda değerlik var. Kayda değerlik politikaların hangisinde yazıyor sizin bakış açınız onu bilemiyorum. Politikaları kendimize göre yorumluyorsak niye var? Birde sormak istiyorum, içimde kalmasın, sizinle birçok tartışmaya girdik. Özellikle kibeleyle ne zaman tartışsam otomatik olarak kısa süre sonra sizinle tartışıyorum, nedendir bilinmez bu ama. Her neyse, kibele şu sıralar cinayet maddeleri açmakla meşgul. Eğer topluluktan diğer arkadaşlar merak ederlerse o sayfaların tartışma sayfalarında sizin savunmalarınızı okuyabilirler. Hep kayda değer olduğunu savunmuşsunuz. Burada ölümden sonra kayda değer diyorsunuz. Ben de diyorum ki, ülkede her gün insan ölüyor, her gün kadınlar canice öldürülüyor. Onlar hakkında da yazılıyor ama neden belirli ideolojiden insan ölünce cinayet maddesi açılıyor ve kayda değer oluyor. Eğer bu madde kayda değer değilse ve yorumunuz buysa, kibelenin açtığı cinayet maddelerinin hiçbiri kayda değer değil. Sizin yorumunuza göre konuşuyorum, bunu belirteyim tekrardan. Madem öyle; neden onların kayda değer olduğunu iddia edip, bu maddeyi sildirmek için çabalıyorsun? İnsanlar bazen kendisine uzaktan bakmalı. Bakmalı ki, 2 gün önce ne demiş, 2 gün sonra ne demiş görmeli, çelişmemeli. Çelişmemeli ki insanların gözünde bir duruşu olsun. Yorumun için teşekkürler @Pragdon, iyi çalışmalar :) --Tuğkan (mesaj) 20:59, 27 Haziran 2017 (UTC)
Benzer kaynaklar istenildiği takdirde rahatlıkla bulunur zira her ölüm sonrası ajitasyon haberler yapılır. Bknz: "Gazeteciliğe Giriş" dersi. Öldürülme, cinayet veya ölüm maddelerine dikkat ederseniz kişi maddesi değil, olay maddesi. Kişiler KD değil olaylar kayda değer. Bu sebeple onlara gönül rahatlığı ile kalsın diyorum. Diğer söylemlerinize gelince de onlara buradan değil mesaj sayfanızdan cevap vereyim zira konu dışı kişisel bir tartışma açılmış. Bu da SAS sürecini baltalayan bir şey olur. İyi çalışmalar :) --Pragdonmesaj 21:19, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Pragdon Yanlışın var, sıradan bir isim değil, ölümü öncesinde de haber olmuş bir kişi.HürriyetHabertürk Darbeye karşı olması haber olmuş, serbest bırakılmış terfi almış vs. vs.HabervanKayseriolay, Evrensel vs. vs. 2016 öncesi atıflar: Milliyet,NTV... Hatta ve hatta ölümünden önce bir okula adı verilmiş.MEB Görev aldığı illerde çokça tanınıyor, siyasi etkisi de büyük:Türkiye.. --Kingbjelica (mesaj) 20:51, 27 Haziran 2017 (UTC)
@Kingbjelica Okula adı verilmemiş sanırım yoksa ben mi yanlış bir şeye baktım? Eğer verilmişse mesele başka bir noktaya girer ve fikrimi değiştirebilirim. --Pragdonmesaj 20:56, 27 Haziran 2017 (UTC)
@Pragdon tam düzeltiyodum ping atmışsın. o bağlantı yerel olarak tanındığını göstermesi bakımından önemliydi.--Kingbjelica (mesaj) 21:00, 27 Haziran 2017 (UTC)
@Kingbjelica Okul değil ama şöyle ve şöyle iki haber buldum. İlgili arkadaşlar maddeye ekleyebilir. Bu hatıra meselesini öğrenmem ile şu noktada rahatlıkla kalsın diyebilirim.--Pragdonmesaj 21:08, 27 Haziran 2017 (UTC)
Aynen anısı yaşatılacak gibi duruyor, 12, 3, 4. Kayda değerlik sorunu yok yani.--Kingbjelica (mesaj) 21:13, 27 Haziran 2017 (UTC)
 • Kişi KD değil. Ölümü kayıtlara (verilen bağlantılar) geçtiği için, içerik ilgili kaza maddesinde saklanabilir.--Sayginerv-posta 22:08, 27 Haziran 2017 (UTC)
@Sayginer Kayda değer olmadığını nasıl belirledin? Açabilir misin biraz? --Kingbjelica (mesaj) 22:02, 28 Haziran 2017 (UTC)
Klasik KD kriterleri <> Mevcut kaynaklar değerlendirmesiyle, özel bir sırrım yok.--Sayginerv-posta 07:51, 29 Haziran 2017 (UTC)
Sağlıklı bir değerlendirmede bulunmadığını düşünüyorum, cevabını açamamandan anlıyoruz, sanıyorum sayfada ve burada paylaşılan kaynakları incelememişsin. Alttaki yorumumu okumanı tavsiye ederim.--Kingbjelica (mesaj) 11:00, 29 Haziran 2017 (UTC)
KD kriterlerine uygun olmadığını göstermek için kaynak filan mı göstermemi bekliyorsunuz? Sizinle aynı sonuca ulaşmadım diye değerlendirmemle ilgili varsayımda bulunmanıza gerek yok; maddeyi de okudum verilen bağlantıları da. Tüm unsurlar ölümüne dayanıyor. Şehit olmasa bu madde de, ilgili bağlantılar da olmayacaktı. Yani konu kişi değil ölümü.--Sayginerv-posta 12:06, 29 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Kişiler için genel kayda değerlik kriterlerinden:

1) Söz konusu kişiden bağımsız olarak, birden fazla, birbirinden fikirsel olarak bağımsız, yayımlanmış, güvenilir ikincil kaynaklar tarafından bu kişinin konu edilmiş olması.: Bir sürü kaynak var. Bunlara baktığımız zaman sadece aynı görüşte olan gazetelerin değil, farklı görüşteki gazetelerin de kendisinden bahsettiğini görmekteyiz. Hayatını derinlemesine işleyen kaynakları "kişinin ölümünden sonra verilmiş" diyerek yok saymak pek makul değil. Kaldı ki yukarıda Pragdon'a cevaben verdiğim kaynaklarda ölümünden önce de hakkında bilgi sahibi olunduğunu görüyoruz.

2) Eğer bu kaynak tarafından işleniş biçimi derinlemesine değilse, kayda değerliğin belirlenebilmesi için birden fazla bağımsız kaynak gösterilmelidir ve Kişi hakkında gösterilen ikincil kaynakların konuyu sıradan bir şekilde işlemiş olması kayda değerliği belirlemek için yeterli değildir: İtiraz yok, hepsi ayrıntılı bilgiler sunuyor. 15 Temmuz ve ölümünden öncekiler de onlarca atıf yapıyor.

3) Kayda değerliğin belirlenmesinin ardından daha çok ayrıntı elde etmek için birincil kaynaklara başvurulabilir: Dolaylı olarak bu kapsamda değerlendirilebilecek kaynaklar:12

4) Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması: Buna itiraz yok.

Önceki yorumlarımda verdiğim kaynaklara bakıldığı zaman kişinin ölümünden önce de, özellikle görev aldığı illerde tanındığını ve saygın bir kişilik olduğu anlaşılıyor. Ölümünden sonraki haberleri "acıtasyon" veya benzer bağlamda görmek makul değil. Eğer bunları böyle değerlendireceksek burada sayfa yazamayız. Eğer bu madde bunca kaynak ile 5 yıl sonra yazılsaydı SAS'a bile gelmezdi. Çünkü SAS'ta kalmasına karar verilen maddelerin çoğu bu kadar fazla basında yer almamıştır sanıyorum. Ölümünden sonra Kato'daki başarıları ön plana çıkarılmış, arkadaşları kendisini anlatmış, CB şiirini okumuş, TSK klip çekmiş, bazı meydanlara ve askeri binalara adı verilmiş, kısaca ulusal kahraman olarak görülmüş. Tüm bunlar kendisinden sonra gelenler ve meslektaşlarınca önemli bir kişilik olduğunu da gösteriyor. Tüm bunları dikkate alarak değerlendirme yapmak gerekiyor--Kingbjelica (mesaj) 11:00, 29 Haziran 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Darbe sürecinde, öncesinde ve sonrasında yaşanan (ve yaşanmaya devam edilen) kafa karışıklığını, ordunun ve devlet kurumlarının altüst olmasını, istihbarat zaafını anlatan, darbecilikle suçlanan birisinin, kısa bir süre sonra, suçlamayı yapanlarca kahramanlık mertebesine ulaştırılmasını örneklerinden birisi. PKK ile mücadelenin önemli simalarından birisi olmanın yanında, içinden geçmekte olduğumuz saçma sapan bu döneme de (kim hain, kim kahraman-kim darbeci, kim değil) ışık tutmakta olan bir asker. Kayda değerlik olayına bu açıdan da bakılmalı (bence)--Potkal (mesaj) 10:02, 6 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yukarıdaki yorumlara katılıyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 10:39, 13 Temmuz 2017 (UTC)
 • Ölümünden sonra dahi olsa, kaynakların şahsı ele alış biçmi ve incelemesine baktığımızda hem kaynakların güvenirliği, hem de şahsı detaylı olarak incelediğini değerlendirerek kalsın diyorum... chansey Mesaj 19:23, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın. Maddenin kayda değerliğini ortaya koyacak nitelikteki kaynaklar mevcut gözüküyor. Vitruvian (mesaj) 20:08, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 11:30, 12 Ağustos 2017 (UTC)

Et ve süt hayvanları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Et ve süt hayvanları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Neye göre sınıflandırılmış? İslama göre yenilebilir olanlar mı? Örneğin, et hayvanlarından domuzu, süt hayvanlarından atı göremeyince öyle anlaşılıyor. Eğer öyleyse içerik taraflı demektir, silinmesi uygun olur. İçeriği çevirerek herhangi bir dil sürümünde bu maddeyi rahatlıkla oluşturabiliyor olmamız lazım. Oluşturamıyor isek taraflıdır. Mesela, Papua Yeni Gine'den bu maddeyi okuyan biri, et ve süt hayvanları dendiğinde ne anlamalıdır? Ona göre yenilebilen etler farklı olabilir. Veya bir vegana göre bu madde tümüyle taraflıdır. Hiçbir hayvansal gıda tüketilmemesi gerekir. Selahattin ilhan (mesaj) 10:03, 28 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Şimdi neye göre? Kime göre? Bu maddeyi neresinden tutarsan tut elde kalıyor. Misal ben elhamdülillah bir Müslüman olarak bana şöyle bir liste yap desen aynı şu listeyi sayardım, ee git Tayvan'a, Japonya'ya yılanı, çiyanı çerez niyetine götürüyorlar, Çin misal kedi, köpek, at, eşek tuttuğunu yiyor adamlar. O yüzden bu maddenin yeri yoktur, Et ve süt hayvanları nelerdir? sorusunun cevabı Dünyadaki toplulukların sayısı kadardır. Tabii ülke ülke işlenecek ise ansiklopedik bilgi verilebilir. --II. Niveles 10:15, 28 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Selahattin ilhan (mesaj) 10:27, 28 Haziran 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde adından emin değilim ama anlatılmak istenen livestock gibi geldi bana.--RapsarEfendim? 22:07, 30 Haziran 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde başlığı yanlış olmuş zaten, içeriği de çok yavan. Çiftlik hayvanları olarak İngilizceden tercüme ederim sonra. --KediÇobanı🐈 07:16, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

El Cezire Türk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "El Cezire Türk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Aktarılabilir. Nushirevan11 14:28, 29 Haziran 2017 (UTC)

Karamel TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Karamel TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:31, 29 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. --CosmosAwaymesaj 10:27, 21 Temmuz 2017 (UTC)

Ep TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ep TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:31, 29 Haziran 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Star Medya Grubu maddesine aktarılabilir diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17:44, 30 Haziran 2017 (UTC)

Tv4[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tv4"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:31, 29 Haziran 2017 (UTC)

ElMax[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ElMax"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 14:33, 29 Haziran 2017 (UTC)

Türkiye Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değer görünmüyor..--kibele 15:30, 30 Haziran 2017 (UTC)

 • Bağımsız kaynak göremedim. Silinsin.--Pragdonmesaj 15:32, 30 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Pragdon SAS açıldıktan 2 dk sonra silinsin demişsin, yeterince araştırdığını düşünmüyorum. Burada Kadir Has Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şule Toktaş'ın bir çalışmasında yer almış. Sayfa 65. Alanında kayda değer bir kurum. Aldığı akademik atıflar buradan görülüyor. Cumhuriyet ile ortak çıkardıkları bir kitap da ödül almış vb vb. Ayrıca bu Yeni Şafak haberinde kurumu anlatan içerikler var.--Kingbjelica (mesaj) 19:24, 30 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Kingbjelica'ya katılarak.--Tuğkan (mesaj) 23:54, 30 Haziran 2017 (UTC)
 • Evet hızlıca bakmıştım @Kingbjelica. Uyarın sonrası ayrıntılı bir şekilde inceledim ve fikrim değişmedi. Akademik "Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi" aramasında 42 sonuç çıkıyor. Bu sonuçlardan bir kaçı dışında hepsi kurumun raporlarından alınmış bilgiler. Kaynak kısmında haliyle kurumun ismi geçiyor sadece. Görebildiğim tek ayrıntılı sonuç senin de verdiğin academia bağlantısı. Bunda da konuya uygun olarak benzer kurumların tanıtımını yapmış ve geçmiş. Muhtemelen de internet sitelerindeki bilgiler kullanılmış zira kaynak orası. İnternet siteleri de kapalı zaten. books.google "Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi" arasında çıkan sonuçlar incelendiğinde de yine kurum yerine kurum çalışanlarının isimleri vs geçiyor. Ödül ise kitaba verilmiş kuruma değil. Gözden kaçırdığım başka bir şey yok sanırım. Varsa da ping atınız hemen :) --Pragdonmesaj 08:10, 1 Temmuz 2017 (UTC)
Raporları kullanmak kurumun akademik geçerliliği olduğunu gösterir zaten. Bunda bir sorun göremiyorum. Academia kaynağı reklamvari bir şey değil. Önü ve ardılı var, makaleler böyle yazılır. Yeni Şafak kaynağına yorumda bulunmamışsın. Bence tartışma yaratan kullanıcılar bu SAS"ları etkiliyor. Hayatin Sesi Tv ne kalsin diyip buna silinsin demek bence bu kapsamda. Orada kaynaklarda ad olarak geçiyor. Her neyse.--Kingbjelica (mesaj) 08:54, 1 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kingbjelica'nın sunmuş olduğu kaynaklar tatmin edici görünüyor. Kurum, bağımsız ve güvenilir kaynaklarda atıf almış. Ayrıca kaynakların maddeye aktarılması daha iyi olur. --Maurice Flesier message 21:10, 13 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Web sitesine dahi ulaşılamayan kaynaksız maddemiz "BU HALİYLE" kaydedeğer görünmüyor. --Mecnun (mesaj) 22:39, 30 Temmuz 2017 (UTC)

Abaginski, Arhip Georgieviç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abaginski, Arhip Georgieviç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak yok. Adını Kiril alfabesiyle aratınca dahi şu ve şu sonuçları, hatta ve hatta yalnızca soyadını aratsak dahi şu sonuçları veriyor. Rusça Vikipedi'deki maddede 4 kaynak var ve ikisi kendi yazdığı yazılar, teki ise ya bir Vikipedi maddesi ya da bir not (kaynak değil).--RapsarEfendim? 22:05, 30 Haziran 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 22:05, 30 Haziran 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Adını aratınca şu şu sonuçlar çıkıyormuş, (...) bu aydınlatılmalıdır. --II. Niveles 15:42, 1 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kullanıcının tartışma kurallarıyla bağdaşmayan yorumu çıkarılmıştır. --Superyetkinileti 20:05, 1 Temmuz 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 20:06, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Alexsandra Wright[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alexsandra Wright"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer yapımlarda önemli rolleri olan bir oyuncu değil. İngilizce Vikipedi'deki içerik zorlama, "şu kitapta adı anılmış" gibi "Beyonce'den özür diledi" gibi ansiklopedik değer taşımayan içerik barındırmakta bol bol. Sırf Beyonce ile alakası var diye zorlama bir şekilde oluşturulmuş orada.--RapsarEfendim? 22:13, 30 Haziran 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Semerkand Aile (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Semerkand Aile (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 21:39, 4 Temmuz 2017 (UTC)

Umran (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Umran (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 21:41, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Dış bağlantılar kısmındaki kaynaklar yeterli.--RapsarEfendim? 05:18, 5 Temmuz 2017 (UTC)

Esmer (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Esmer (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden... Nushirevan11 21:43, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Kürtçe olduğundan adaylık sürecinde geliştirilecektir. Bekleyelim biraz.--RapsarEfendim? 05:18, 5 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kaynak eklendi. --Pragdonmesaj 06:55, 5 Temmuz 2017 (UTC)
Emin olamadım. Aynı haber hepsi, "çıktı" haberi. Bir "araba kazası" haberinin farklı yayınlarda çıkışı gibi. Farklı tarihlerde, farklı şeyler sunan kaynaklar olmalı.--RapsarEfendim? 18:59, 5 Temmuz 2017 (UTC)
 • Bir iki gün seyahat halinde olacağım Rapsar, bu sebeple aceleyle ekledim. Pc başına geçtiğimde ayrıntılı inceler varsa sağlıklı kaynaklar eklerim. Bulamazsam da sileriz zaten :) --Pragdonmesaj 10:39, 6 Temmuz 2017 (UTC)
 • Çekimser Çekimser @Pragdon'a Ping atalım unutmuş olabilir :) Çıktı! haberleri var evet onlar da kısmi bir KD sağlıyor ama elbet farklı ve bağımsız bir kaynak şüphelerimi giderecektir. chanseyMesajYaz 19:22, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Rüzgâr Kokulu Atlılar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rüzgâr Kokulu Atlılar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kd değil. Nushirevan11 21:51, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 05:16, 5 Temmuz 2017 (UTC)
 • KD olmadığı kanaatiyle silinsin. chanseyMesajYaz 19:19, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Bir Avuç Kahraman[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bir Avuç Kahraman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 21:54, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Yazar sayfasına aktarılabilir. Ayrı madde olacak kadar kayda değer gözükmüyor.--RapsarEfendim? 19:00, 5 Temmuz 2017 (UTC)

Mustafa Söylemez[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Söylemez"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 21:58, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yalnızca vefatına dair haberler mevcut.--RapsarEfendim? 05:17, 5 Temmuz 2017 (UTC)
 • Devraldığı firmayı sanayi alanında dev bir marka haline getirmiş...

Uygur Karızlarına Yolculuk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uygur Karızlarına Yolculuk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 21:59, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aktarılacak içerik yok, mevcut içerik de kitapla alakalı değil (muhtemelen tanıtım yazısı falan hatta).--RapsarEfendim? 18:08, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Küçük Anılarda Büyük Sırlar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Küçük Anılarda Büyük Sırlar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 22:00, 4 Temmuz 2017 (UTC)

 • Çekimser Çekimser İki kaynağın arşiv bağlantısına ulaşılabiliyor, ekledim maddeye. Üçüncüsüne ise erişemedim. Bir çabayla, birkaç kaynakla daha kayda değer olduğu ispatlanabilir gibi sanki. Ama şu anda kararsızım, araftayım.--RapsarEfendim? 18:12, 19 Temmuz 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 12:23, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Papyon (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Papyon (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer görünmüyor. Maddede yazılanlara göre ilk ve son olmak üzere toplam 2 sayı çıkartmışlar. Selahattin ilhan (mesaj) 07:48, 5 Temmuz 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 20:15, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değer görünmüyor..--kibele 09:35, 6 Temmuz 2017 (UTC)

silinsin.. --kibele 19:56, 20 Temmuz 2017 (UTC)

 • Maddede kayda değerliğin ispat edilemediği kanaatiyle silinsin chansey Mesaj 10:00, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Buffy evreni çizgi romanları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Buffy evreni çizgi romanları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Buffy çizgi romanları ve Angel çizgi romanları isimli maddelerde zaten bu çizgi romanlar açıklamalarıyla dizilmiş. Aynı çizgi romanların tekrar bu maddede verilmesine gerek yok. Ana madde olarak sayılabilir aslında ama ikiye ayrılmış artık ve maddede ekstra verecek bilgi yok. Silinsin diyorum. ~ Z (m) 09:52, 7 Temmuz 2017 (UTC)

Buffy evreni romanları listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Buffy evreni romanları listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Buffy the Vampire Slayer romanları listesi ve Angel romanları listesi isimli maddelerde zaten bu romanlar açıklamalarıyla dizilmiş. Aynı romanların tekrar bu maddede verilmesine gerek yok. Ana madde olarak sayılabilir aslında ama ikiye ayrılmış artık ve maddede ekstra verecek bilgi yok. Silinsin diyorum. ~ Z (m) 09:53, 7 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 22:56, 7 Temmuz 2017 (UTC)

Buffy evreni televizyon bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Buffy evreni televizyon bölümleri listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu bölümler dizilerin sezon maddelerinde ve ayrıca iki dizinin de ayrı ayrı bölüm listeleri maddelerinde dizilmişler. Ayrıca bir de {{Buffy Evreni sezon listesi}} isimli şablonda da bu sırayla dizilmişler. Bölüm maddelerinin sıralamaları zaten bu listede sıralandığı şeklinde ve dolaşım şablonundan da bu sıraya ulaşılabiliyor. Bu maddenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Silinsin. ~ Z (m) 09:55, 7 Temmuz 2017 (UTC)

Ömer Kerkez[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömer Kerkez"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 19:11, 9 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:18, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Metin Yandırmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Metin Yandırmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 19:13, 9 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:18, 19 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın HSYK Başkanvekilliği yapmış başsavcı iken haber kaynaklarında yer almıştır --SarvSarv 19:14, 27 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer bir yanı yok.--Nushirevan11 00:35, 28 Temmuz 2017 (UTC)

Johnny Sins[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Johnny Sins (2. aday gösterme)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha önce tartışma sonucu silinen içerikten bir farkı olmayacak biçimde yeniden oluşturulmuş. Hakkında kaynak yok, aldığı ödül yok, kayda değer değil.--RapsarEfendim? 19:48, 9 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19:48, 9 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Neymiş kayda değer değilmiş, 11 dilde maddesi olan adam, her türlü kaynağa konu olmuş kayda değer değilmiş. Önermeyi kabul etmeyerek kalsın diyorum. --II. Niveles 19:52, 9 Temmuz 2017 (UTC)
Trol beslemiyorum, [..] not düşüyorum. Başka dillerde olması kalması için, baika dillerde olmaması da silinmesi için gerekçe gösterilemez.--RapsarEfendim? 20:03, 9 Temmuz 2017 (UTC)
Bırakın insanları etiketlemeyi, şahsıma saldırmayı düzgünce tartışmaya girin, şu üstteki çirkin yoruma ve 3. geri dönüş ihlaline ceza kesecek bir hizmetli varsa tabi. --II. Niveles 20:09, 9 Temmuz 2017 (UTC)
İkinizi de sağduyuya davet ediyorum. Burası bir savaş alanı değil ve maddelerin kayda değerliği tartışılmakta. Bu nedenle lütfen sakin olup bu tartışmayı kişisel bir tartışmaya çevirmeyin...--Śαвяí¢αи76ileti 06:14, 11 Temmuz 2017 (UTC)
Benlik bir durum yok sayın Sabri76, mes'ele beni her gördüğü herde hücuma kalkmasından kaynaklanıyor, nedeni gayet açık. --II. Niveles 06:41, 11 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın "İnci Sözlük'tekilerden ağır vandalizm yiyebilir" diye sileceksek İnci Sözlük ile Bozbaykuşlar'ı anlatan Başakşehir FK maddelerini de silelim bence. OnurT 17:05, 10 Temmuz 2017 (UTC)
Kalma gerekçenizi göremedim @Onur. Kimse vandalizm ile alakalı bir şey demedi. Vikipedi yönergeleri dahilinde bir gerekçe sunarsanız iyi olacaktır.--RapsarEfendim? 18:26, 10 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Porno oyuncularıyla ilgili net kriterlerimiz olmadığından net bir yorum yapamayabilirim ancak diğer erkek porno film oyuncularına baktığımda porno izlemeyen biri olarak hayatımda duyduğum dazlak kafasıyla esprilere konu olan ve halk arasında belki de en çok bilinen erkek porno film oyuncusu olması hasebiyle madde içerisinde kaynaklar da mevcutken neden silinmesi gerektiğini bir türlü anlamıyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 06:14, 11 Temmuz 2017 (UTC)
@Sabri76, Vikipedi:Kayda değerlik#Kayda değerlik popülerlik ile aynı anlama gelmez kısmını bir incele istersen. Ben çok duydum, çok denk geliyoruz gibi gerekçeler olmasın diye bu kısım var. Ayrıca kriterlerimizin olması şart değil, kaynak varsa kayda değerdir. Şahıs hakkında da kaynak yok, ek olarak kazandığı ödül falan da yok.--RapsarEfendim? 17:25, 11 Temmuz 2017 (UTC)
Sayfada verilen kaynaklar güvenilir değil mi? Çünkü DNS değiştirerek girdiğimden arşiv sayfalarını açıp da bakamıyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 17:52, 11 Temmuz 2017 (UTC)
Ödül listeleri yalnızca. Adı geçiyor sadece ve kazandığı ödül de yok.--RapsarEfendim? 18:20, 11 Temmuz 2017 (UTC)
O zaman Silinsin Silinsin. Porno oyuncularının kısa sürede yüzlerce film çekebildiğini düşünürsek bunlardan sadece birinin bile herhangi bir ödül almaması kafalarda soru işareti yaratmak için oldukça yeterli. Darısı kayda değer olmadığını düşündüğüm diğer porno film oyuncularının maddelerine...--Śαвяí¢αи76ileti 20:35, 11 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'ın gerekçesine katılaraktan diğer porno oyuncularının da gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.--Nushirevan11 18:51, 11 Temmuz 2017 (UTC)
 • Türkçe Vikipedi'de porno oyuncuları ile ilgili bir politikamız yok. Biz de fikir vermesi açısından İngilizce Vikipedi'ye bakıyoruz. Orada bir politika mevcut. Johnny ise, bu kriterleri karşılamamış. Bu nedenle İngilizce Vikipedi'den kayda değer olmadığı gerekçesi ile silinmiş. Üç kriterleri varmış Ödül almış mı, porno sektöründe bir çığır açmış mı, kayda değer kanallarda sürekli olarak izlenmiş mi gibi sorular sorulmuş. Bunlar Türkçe Vikipedi'de olsaydı, Johnny yine kayda değer çıkmazdı. Bu nedenle silinsin demek benim için de en doğru sonuç gibi görünüyor. thecatcherintheryemesaj 17:51, 12 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir önceki silinsin oyuna istinaden. --KediÇobanı🐈 09:38, 14 Temmuz 2017 (UTC)
 • Ülkemizde bir şekilde popüler bu doğru ama kriterlerimize göre bariz şekilde kayda değer değil. İlerde gelişecek durumlara göre yeniden açılabilir. Görüşüm Silinsin Silinsin. chansey Mesaj 14:08, 21 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Türkiye'de ve dünyada ünlü bir aktör. Kayda değer olduğunu düşünüyorum. Yabancı basında hakkında bir çok kaynak vardır. --Berat 19:03, 31 Temmuz 2017 (UTC)VP:OY gereğince "En az 150 değişiklik katkısı yapmış olmak gerekir"--Pragdonmesaj 19:16, 31 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. Günlük deneyimler aktararak yorum yapmak subjektif olur, yapılmasa böyle şeyler daha iyi. en.wiki silinme sayfası. porno oyuncuları KD kriterlerine de uymuyor. Porno oyuncuları KD kriterlerini bize de çevirelim. -MHIRM. 14:08, 15 Ağustos 2017 (UTC)

İsa Çelik (bürokrat)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İsa Çelik (bürokrat)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:32, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:46, 11 Temmuz 2017 (UTC)

İbrahim Zengin (hukukçu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İbrahim Zengin (hukukçu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:36, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:19, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Ömür Topaç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömür Topaç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:36, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:47, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Muzaffer Bayram[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Muzaffer Bayram"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:37, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:46, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Bilgin Başaran[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bilgin Başaran"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 18:37, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 18:46, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Ben Andrews[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ben Andrews"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Kazandığı tek ödül "Golden Dickie" adlı ödül ancak bu da kayda değer bir ödül değil.--RapsarEfendim? 20:41, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 11:34, 12 Ağustos 2017 (UTC)

Damien Crosse[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Damien Crosse"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18:16, 12 Temmuz 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ödüller için kaynak eklendi. --Pragdonmesaj 22:01, 31 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yukarıdaki yorum ve değişiklikler sonrasında.--RapsarEfendim? 22:30, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Van Damage[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Van Damage"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18:21, 12 Temmuz 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ödül kazanmış bir oyuncu kaynağı ile eklendi. --Pragdonmesaj 22:04, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Nick Manning[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nick Manning"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18:22, 12 Temmuz 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ödülleri ve kaynak eklendi. --Pragdonmesaj 22:07, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Byron Long[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Byron Long"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu haliyle kayda değer değil. Nushirevan11 18:26, 12 Temmuz 2017 (UTC)

80 Günde Devri Alem (animasyon, 1988)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "80 Günde Devri Alem (animasyon, 1988)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. İngilizce Vikipedi'deki maddede de güvenilir olmayan IMDb kaynağının yanı sıra iki çalışmayan kaynak -ki filmin yalnızca adı geçiyor %99- mevcut.--RapsarEfendim? 18:25, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Cafer Ergen[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cafer Ergen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 19:41, 20 Temmuz 2017 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin --Kingbjelica (mesaj) 19:42, 26 Temmuz 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 19:51, 26 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yayımlanmış eserleri de bulunmakta, hem adalet bakanlığı müsteşar yardımcılığı yapmış hem de HSK üyesi --SarvSarv 18:59, 27 Temmuz 2017 (UTC)
@Sarv, defalarca bu ölçütlerin kayda değer yapmadığını belirtmemize rağmen niçin hala kayda değerdir de diretiyorsunuz?!--Nushirevan11 </tsup> 00:35, 28 Temmuz 2017 (UTC)
@Nushirevan11 akademisyenlik ölçütünde yanılmıyorsam yayımlanmış eserleri bulunması yeterli ben de o yüzden bu maddeye kaynakça da ekleyerek kitaplarını paylaştım. Umarım artık KD sayarsınız. --SarvSarv 12:35 28 Temmuz 2017 (UTC)
Maalesef Vikipedi:Kayda değerlik (akademisyenler)#Ölçütler'de böyle bir kriter yok. Siz her maddeyi kendinizce KD kabul ediyorsunuz. Silinsin Silinsin--Nushirevan11 16:35, 28 Temmuz 2017 (UTC)

Yaşar Şimşek[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yaşar Şimşek"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 19:41, 20 Temmuz 2017 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin --Kingbjelica (mesaj) 19:42, 26 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yargıtay'ın üst yönetiminde yer almış hem de halihazırda HSK üyesi --SarvSarv 19:11, 27 Temmuz 2017 (UTC)

Luca Gaetani D'Aragona Lovatelli[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Luca Gaetani D'Aragona Lovatelli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Herhangi bir kayda değerliği, faaliyeti yok. Kaynaklar yakın tarihli, ölümü üzerine.--RapsarEfendim? 06:36, 23 Temmuz 2017 (UTC)

Polonya-Türkiye Derneği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Polonya-Türkiye Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Gerek Türkçe gerek Lehçe aramalar yeterli sonuç vermemekte.--RapsarEfendim? 01:53, 25 Temmuz 2017 (UTC)

Ali Osman Sönmez Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Osman Sönmez Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak yok. Bilgi kaybı olmasın diye Ali Osman Sönmez maddesinde bahsedilebilir.--RapsarEfendim? 19:12, 26 Temmuz 2017 (UTC)

Zuhal Çokar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zuhal Çokar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 20:10, 26 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 21:09, 26 Temmuz 2017 (UTC)

Altan Akışık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Altan Akışık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden... Nushirevan11 23:48, 26 Temmuz 2017 (UTC)

Amedspor Direniş Taraftar Grubu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Amedspor Direniş Taraftar Grubu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olarak yer alacak kadar içeriğe sahip değil. Çarşı (taraftar grubu) gibi benzer taraftar grupları ile kıyaslanamayacağını düşünüyorum. Bu nedenle içeriğin, ana maddesi Amed SK ile birleştirilmesi gerektiği düşüncesindeyim. --Maurice Flesier message 20:49, 29 Temmuz 2017 (UTC)

vikipedi'de maddelerin kalıp kalmayacağına karar vermenin yolunun diğerleriyle kıyaslamak olmadığını bir an için unutup kategorideki diğer maddelere bakıyoruz.. ve tatangalar, fidangör ve gecekondu taraftar grupları gibi kaynaksız maddelere göre ayrı madde olmasında bir sakınca olmadığını, yeterince kaynak barındırdığını farkediyoruz. kalsın.. --kibele 21:45, 29 Temmuz 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum SAS'ta maddelerin kalıp kalmayacağına karar vermenin değerlendirilmesinin yolunun kategorideki diğer maddeler ile kıyaslamak olmadığını bir an için unutup, kaynakların tek başına ve ayrı olarak bir madde için yeterli olmadığını söylüyoruz. --Maurice Flesier message 21:59, 29 Temmuz 2017 (UTC)
Kararsızım fakat tartılması açısından soruyorum, madde tek başına neden yeterli değil? Maddede bu grubu anlatan bağımsız 10 kaynak görünüyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:45, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Bu tip durumlarda maddedeki kaynakların güvenirliğinin sorgulanması gerektiği kanaatindeyim. Maalesef ki ülkemizde malum olan durumlar gereğince belli yayın organları belli konulara odaklanmakta ve bu sürüm bağımsızlıklarına gölge düşürmekte. Kısacası şimdi bende bir haber sitesi açıp (chanseyhaber.com gibi) haber yaparım ama bu VP'de kayda değerlik sağlar mı tartışılır. Bence (tüm kaynakları analiz etmedim ama) ilk bakışta Birgün, SonDakika ve kısmen de olsa Haber21 bu kriterlere haiz olduğundan KD'lik için yeterli koşullar sağlanmış durumda. Evet maddenin ilgili bir kullanıcımız tarafından doldurulması VP için iyi olacaktır, lakin şu aşamada da kalmasında sakınca yok diye düşünüyorum. chansey Mesaj 08:49, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Yorumları okuduktan sonra şu aşamada benim de kalsın kararımın az biraz zorlama olduğu kanaatindeyim. Endişem her ne olursa olsun bilgi kaybı olmaması bu kapsamda birleştirilmesinde de bir mahzur görmüyorum. chanseyMesajYaz 06:00, 1 Ağustos 2017 (UTC)
Kalsın Kalsın Önemsenen durum, kaynakların chansey'in belirttiği gibi güvenilir olması, yani blog siteleri veya kişisel siteler gibi güvenilirliği sorgulanan sitelerin bulunmaması. Bununla birlikte kaynaklar Amedsporu övücü ya da yerici olabilir, bu bizi ilgilendirmemeli. Maddedeki kaynakların yeterli olduğunu düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:31, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Tabi ufak bir düzeltme yapalım değerli @Ahmet Turhan 10 kaynağın 7 tanesinin değerlendirmesini yapmıyorum yanlızca üstte belirttiğim üç kaynak üzerinden yorumumu yaptım. Malûmunuz her kaynak aynı değerde olmuyor... chansey Mesaj 11:59, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Amed SK maddesinde söz konusu taraftar grubuyla ilgili tek bir cümle bile geçmiyor. Ayrı bir madde oluşturmadan önce konunun ana maddede ele alınması gerekir. İçeriğin ana madde için fazla uzun olduğu durumlarda ayrı bir madde elbette açılabilir. Ancak burada böyle bir durum yok.--B.S.R.F. 💬 12:28, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum BSRF anlatmak istediğim fakat beceremediğim durumu mükemmel bir şekilde açıklamış. Eklenecek fazla birşey yok. --Maurice Flesier message 12:54, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin, madde ilk açıldığı zaman kayda değer olmadığı görüşündeydim. Bugüne kadar üstüne bir şeyler konmuş ama yetersiz. @Kibele'nin son eklediği bilgilerde kongre yapıldığı söyleniyor ve direkt kulübün internet sitesinden bir teşekkür mesajı paylaşıyorlar, yeni yönetimle daha güçlü olacağız vs diyorlar. Bağımsız bir taraftar grubu olmadığını buradan da görebiliriz. Direkt kulübe bağlı. Amed SK maddesine taşınsın bilgiler. Kibele ve Ahmet Turhan'a bu güzide bilgileri Amed SK maddesine kazandırdıkları için kendi adıma teşekkür ederim, bayağı faydalı bilgiler. Başarılarınızın devamını diliyorum. --Tuğkan (mesaj) 13:39, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Tartışma yine, yeni, yeniden yapıcı olmayan şekle bürünecek; müdahil tüm arkadaşlara sağduyu çağrısında bulunuyorum. chansey Mesaj 13:50, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Burada size daha ilginç bir durumdan bahsedeyim mi? Bu maddede "Direniş grubu, yoksul ailelerin çocukları için kampanyalar düzenlemektedir" ifadesine yer verilirken, aynı kullanıcı tarafından şurada "Ünitimsah grubuyla köy okullarındaki yardıma muhtaç öğrencilere yardım edilmesi." ifadesinin de yer aldığı faaliyetlerin "ansiklopedik değil" denilerek kaldırılması. Sonra "her maddeye eşit mesafede yaklaşmıyorsunuz" denince de kabul edilmiyor tabi.--RapsarEfendim? 19:06, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Şu olayın mantıklı bir açıklaması yapılmadığı müddetçe bu değişikliği yapan kullanıcı benim gözümde "tarafsız" olamaz, bu adaylıktaki görüşleri de keza bu "taraflılık" altında değerlendirilmelidir.--RapsarEfendim? 19:10, 30 Temmuz 2017 (UTC)
mantıklı açıklama çıkartılan listede mevcut.. bu cümle dışında onlarca satır kaynaksız içerik mevcut.. ansiklopedik olanları kaynaklı olarak eklemek mümkün.. tabii buraya gelip kişisel yorumlar eşliğinde spekülasyon yapmak daha kolay olmalı.. --kibele 19:49, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Konu dışına çıkmayalım. Orada kaynaksız diye değil, "ansiklopedik değil" diyerek kaldırıldı o içerik. Birebir aynı içerik, hiçbir farkı yok. Kaldı ki, kaynak olmayan içeriği aniden, tek kalemde kaldırıyor muyduk? Kaldırmıyoruz. Bence gayet açık buradaki faaliyetler. Bu noktadan itibaren sizin tartışmalardaki görüşleriniz benim açımdan "sistemik önyargılı" olarak değerlendirilecek, maddelerdeki değişikliklerinize de yine şüpheyle bakılacaktır. Teşekkür ediyorum.--RapsarEfendim? 19:53, 30 Temmuz 2017 (UTC)
mütalaa için asıl ben teşekkür ederim.. allah taksiratımızı affetsin.. --kibele 19:55, 30 Temmuz 2017 (UTC)
ee ben bunu yıllardır ifade ediyorum zaten. Kullanıcı Kürt/PKK maddelerinde tarafsız hareket edemiyor/etmek istemiyor. Ve bu sistematik yanlılık yıllardır hizmetliler tarafından görülmüyor/görmezden geliniyor. --Maurice Flesier message 19:25, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Açıkçası bir taraftar grubunun yoksullar için kampanyalar düzenlemesi bana hiç ansiklopedik gelmiyor. Yani bu onun konu bazlı bir kriteri değil. Türk Hava Yolları da bu tür kampanyalar düzenleyebilir veya Cumhuriyet gazetesi de, Vatan Partisi de. Onlarca vakıf veya dernek de. Biz bunları o maddeler de "ansiklopedik" diye ekleyecek miyiz? Hayır, bu tür eklemeler ansiklopedik değildir, bu ve benzeri içerikler çıkarılmalı. Dış bağlantılarda o kaynak kalabilir. Ha maddenin kayda değerliğine etkiler mi? Hayır, madde birçok kaynakla destekleniyor.
Not: kibele'yi PKK'cı/Kürtçü gibi ifadelerle itham edecekseniz, ansiklopedide olduğumuzu bir kez daha hatırlayın ve içerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil, bu hiç mi hiç "ansiklopedik" olmadığını düşünün. Bu tavırlar yaptırıma tabi tutulur/tutulacaktır. Ve bu SAS adaylığında yorum yapan tüm kullanıcılara sesleniyorum, bu tür girişimlere çanak tutmayın efendim. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:07, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Burada benim dikkat çekmeye çalıştığım konu Ahmet Turhan, bunların ansiklopedik olup olmadığını tartışmadan önce, bir maddeye ansiklopedik görülerek eklenmesi; ancak aynı kullanıcı tarafından başka bir maddeden ansiklopedik değil denilerek çıkartılması. Bunu yaparsa biri o zaman orada bir sıkıntı vardır. Yanlış mıyım?--RapsarEfendim? 20:07, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Tamam, bu konu özelinde ben de böyle düşünüyorum, fakat burada konu SAS adaylığı, bu konuyu "içerik tartışarak" pek alâ maddenin tartışma sayfasında tartışabiliriz, burada kişisel ithamlara prim vermeye götürüyor bu iş, bundan bahsediyorum. SAS dışında bu konu bu tür devam ederse burada birkaç satır sonra linç kültürü cümleleri oluşacak, bunu görmek zor değil. Konuyu dağıtmaya gerek bulunmuyor. Yukarıda dediğim gibi çanak tutmaya da @Rapsar. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:10, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Sen orada bir kişi olarak, göz göre göre sistemik önyargılı değişiklik(ler, şurada da benzeri oldu zira) yaparsan, burada elbette o kişiyi de konuşacağız. Ben şahsen kendisini hiçbir şekilde etiketlemedim, şucudur bucudur demedim. En hafif tabirle "taraflı ve sistemik önyargılı değişiklikler yapan bir kullanıcıdır" diyorum ve bu konuyu burada kendi adıma sonlandırıyorum.--RapsarEfendim? 20:16, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Buraya yorum yapanlara çağrınıza icabet ederek fikrimi açıklayayım; benim açımdan konunun bu SAS'ta ortaya atılması doğal karşılanabilir sayın Turhan çünkü @Rapsar'ın bahsettiği iki olay benim gözümde de birebir aynı. Maddenin tartışma sayfasına taşıma isteğinizi ise oralarda eriyip giden tartışmaları düşünerek değerlendirmek gerekiyor. Ayrıca Rapsar bu çelişkiyi ortaya koyarak işlem yapacak hizmetlinin dikkatini çekmek istedi. Bu aşamada sadece daha da uzatmamak gerekiyor, çelişki ciddidir ama fırsat olarak görülmemelidir; madde için yorumlar yapıldı; çekişki ortaya konuldu ve bitti. Ak aktır; kara ise karadır daha da uzatmaya gerek var mı? chansey Mesaj 21:20, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Yoksullara ilişkin kampanya ile ilgili ifadeleri bizzat ben kaldırdım, maddenin şuan ki kaynaklarıyla birleştirilmesi veya kalması konusunu konuşmakta yarar var, bundan bahsediyorum. Kibele taraflıdır, bu yüzden madde silinsin diye bir öneri yok heralde? --Ahmet Turhan (mesaj) 21:27, 30 Temmuz 2017 (UTC)
Hayır efendim bakınız benim görüşüm yukardadır, o hususta benden yana bir değişiklik yok. Sadece siz yukarda kibele ile ilgili iddialara cevap vererek; "tartışmaya katılan tüm kullanıcılar" diye başlayınca naçizane fikrimi açıkladım. chansey Mesaj 21:32, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Müstakil bir madde olacak kadar kaydadeğer görünmüyor ama kararsız kaldım. Farklı fikirleri de okumak niyetindeyim. --Mecnun (mesaj) 22:36, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Kayda değer bir yanını göremedim. Zaten internet de bu grupla ilgili çok fazla bir bilgi yok. --Berat 18:57, 31 Temmuz 2017 (UTC)VP:OY gereğince "En az 150 değişiklik katkısı yapmış olmak gerekir"--Pragdonmesaj 19:15, 31 Temmuz 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Rapsar'ın söylediklerine bakınca ve kısa bir araştırma yapınca hüsnü zannımı kaybettim. (...).--Nushirevan11 21:56, 31 Temmuz 2017 (UTC)
 • @Vikiçizer, @Vito Genovese burada ithamlar, hakaretler almış başını gitmiş. Bir göz atmakta fayda var. --Pragdonmesaj 00:34, 1 Ağustos 2017 (UTC)
Vikipedi'nin beş temel taş'ından birisi olan ve bütün politika ihalleri arasında en önemlisi olduğuna inandığım tarafsız bakış açısı politikası da açık bir şekilde Kibele adlı kullanıcı tarafından ihlal edildi. Yazmayı (unutmuşlar), ben belirteyim dedim de. Belki hizmetlilerimiz bir el atar..--Maurice Flesier message 06:09, 1 Ağustos 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin O kadar çok "zorlama" içerik var ki... Yukarıda da dediğim gibi aynı içerik başka maddede olsa "ansiklopedik değil" denerek çıkartılırdı, çıkartıldı da, doğru da bir hareketti. Örnekse, "Tribün liderleri de, daha önce ismi Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor iken maçları yüz taraftarın bile izlemediğini, Amedspor ismini almasının bölgedeki ve yurtdışındaki Kürtleri heyecanlandırdığını ifade etti" ifadesinin taraftar grubuyla alakası nedir? Ansiklopedik midir? Çarşı her gün açıklama yapar misal, bu içerikleri maddede barındıracaksak bunlarla madde değil ansiklopedi yazılır. "Amedspor-Fatih Karagümrük maçında yaşanan 'kötü tezahürat' nedeniyle PFDK klübe 4.000 TL ceza verdi. Taraftar grubu bu tezahüratların provakatörler tarafından atıldığını iddia etti ve olayı kınadı." mesela. Bunun taraftar grubuyla alakası yok. Taraftar grubu=tüm taraftar değil, bu küfürlü tezahürat da bu taraftar grubuyla ilişkili değil tüm taraftar ile ilişkili bir şey. Aktarılsın, ama aktarılırken de tamamı değil, ansiklopedik kısımlar aktarılsın.--RapsarEfendim? 01:24, 1 Ağustos 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Rapsar'ın yorumuna katılaraktan birleştirilsin diyorum.--Nushirevan11 04:02, 1 Ağustos 2017 (UTC)

diğer taraftar maddelerinde de −sosyal faaliyetler mevcut, kaynaklı olduğu, incir çekirdeğini doldurduğu ve ikincil kaynaklarda kendine yer bulduğu sürece elbette yer bulur. kaldı ki tezahürat içeriğinin sonundaki cümlede bu cezayı taraftarın ödediği yazıyor, ki havada karada ansiklopediktir.. şişirme diyenleri de diğer taraftar gruplarının sosyal sorumluluk içeriğine davet edelim.. dilerseniz taraftar grubu maddelerinde ne olur, ne olmaz onu da konuşalım. ama gördüğüm kadarıyla büyük taraftar gruplarının maddelerinde nefes almaları bile yazarken, bu maddeden bu içeriğin bu kadar şevkle çıkartılmasının gerekçesi nedir? kayda değerliği şüpheli maddede kaynaksız olarak dizilmiş olanları çıkartmamı dillerine dolayanlara tavsiyem de gidip o maddeleri kaynaklandırıp ansiklopedik hâle getirmeleri olacaktır.. --kibele 09:15, 1 Ağustos 2017 (UTC)

Theofilos Yorgiadis[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Theofilos Yorgiadis"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Metinde iddia edildiği şeklilde bakanlık yaptığı filan yok gibi. MİT'in öldürttüğüne dair birkaç haber dışında ulaşılabilen sadece forum yazıları var. Sayginerv-posta 07:57, 30 Temmuz 2017 (UTC)

Theofilos Georgiadis araması yapılınca daha fazla sonuç çıkıyor, bakmak gerek.. [21] --kibele 08:41, 30 Temmuz 2017 (UTC)

Bahsettiğiniz aramayı da yaptım; yukarıdaki değerlendirmeye o sonuçlar da dahil.--Sayginerv-posta 10:20, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum İçerikte önemli şeyler var fakat bunları doğrulayacak kaynaklara rastlayamadım. İçerikler kaynaklandırılmalı, yoksa silinmesi yerinde olur.--Kingbjelica (mesaj) 19:03, 31 Temmuz 2017 (UTC)
 • Aramayı Yunanca yapmak lazım... Böyle yapıldığında Kıbrıs Rum toplumunda ölümünün önemli yankı uyandırdığı ortaya çıkıyor. Özellikle aşırı sağ kesim tarafından "özgürlük savaşçısı" olarak adlandırılıp devamlı anılıyor, ismi Larnaka'da parka verilmiş. Ölümünü ve bunun yanı sıra yaşam öyküsünü ele alan, yıllar sonra yayımlanmış çok sayıda kaynak bulmak mümkün: [22] [23] [24] [25] [26]. "Teofilos Yorgiadis'in öldürülmesi" olan taşınıp kalsın, sayfa üzerinde değişikliklere gitmeyi planlıyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:45, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Gaziantep Eğitim Hizmet Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gaziantep Eğitim Hizmet Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

nisan 2017'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor, burada konuşulup netleştirilsin..--kibele 09:55, 31 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Kingbjelica (mesaj) 18:59, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Ankara Strateji Enstitüsü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ankara Strateji Enstitüsü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

nisan 2017'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor, burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 09:59, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Adnan Oktar ile Sohbetler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adnan Oktar ile Sohbetler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Birleştirilsin Birleştirilsin Adnan Oktar sayfasıyla. Nushirevan11 21:06, 31 Temmuz 2017 (UTC)

 • Daha sabah KD etiketini ben koymuştum. Maddede KD'liği kanıtlayan bir hususa rastlamadım, keza yaptığım ufak araştırma sonucunda da kediciklerle ilgili magazinsel haberler haricinde doğrudan programla ilgili elle tutulur bir kaynakta göremedim. Bu kapsamda kayda değer olmadığı kanısıyla bilgi kaybı olmaması açısından aktarılabilecek içerik birleştirilsin ve devamında silinsin diyorum. chanseyMesajYaz 21:10, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Bu arada, bence kendi fikrinizi de yazmalı ve gerekçelendirmelisiniz değerli @Nushirevan11. chanseyMesajYaz 21:11, 31 Temmuz 2017 (UTC)
@Chansey KD olmadığı çok aşikar olduğundan açıklama yapmayı gereksiz gördüm.--Nushirevan11 21:21, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Evet bence de öyle lakin; bu tip tartışmalar tüm topluluğu ilgilendirdiği için, en tecrübesiz kullanıcının dahi anlayabileceği seviyede olmamız gerektiği kanaatindeyim, ikazım o yüzdendi. Kolay gelsin! chanseyMesajYaz 04:54, 1 Ağustos 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Tek başına bir madde olacak kadar KD değil. --Pragdonmesaj 21:48, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Din Bu-2 (Hz. Muhammed)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Din Bu-2 (Hz. Muhammed)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği destekleyici kaynak göremedim. Nushirevan11 22:03, 31 Temmuz 2017 (UTC)

hızlı kalsın Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Din Bu-1 (Tanrı ve Kur'an) --kibele 22:05, 31 Temmuz 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ayrı bir kitabın SAS'ı emsal teşkil etmez. Bu kitap bu haliyle kayda değer değil ve kayda değerliği sağlayacak kaynakta göremedim.--Nushirevan11 22:15, 31 Temmuz 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Turan Dursun suikastına zemin hazırlayan kitaplardan biri. Ayrıca "ayrı kitap" diyerek ayırmak yanlış. Kitaplar bir seriyi oluşturuyor.. --Pragdonmesaj 22:54, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Yorumunuz mesnetsiz. Seri olabilir, neticede ayrı kitaplar. Kayda değerliği sağlayacak kaynak yok ancak maalesef farklı sebeplerle kaynak olmadığı halde kalsın deniliyor.--Nushirevan11 23:02, 31 Temmuz 2017 (UTC)
"Kitabın yazarı öylesine dikkate değerdir ki ikincil kaynaklar olmasa dahi yazılı her eseri doğrudan kayda değerdir." kısmını hatırlatmakta fayda var. Turan Dursun'un "öylesi" olmasını da burada tartışacak değiliz. Scholar aramaları elimizin altında hemen. --Pragdonmesaj 23:19, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Kitabın yazarını öylesine dikkate değer addetmek öznel yorumdur, dikkate alamayacağım. Sanırım Turan Dursun'u Richard Dawkins zannediyorsunuz.--Nushirevan11 03:55, 1 Ağustos 2017 (UTC)
Bu da sizin kendi öznel yorumunuz oluyor ama? :) --Pragdonmesaj 04:22, 1 Ağustos 2017 (UTC)
Evet benim ki de öznel yorum. :) --Nushirevan11 05:14, 1 Ağustos 2017 (UTC)
@Pragdon Din Bu (seri) başlığı altında birleştirilmesi elzemdir. Zaten Turan Dursun'un Din Bu adıyla kaleme aldığı yazıları ölümünden sonra üç cilt haline getirilmiş. Din Bu yazılarına atıf var gerçekten.--Nushirevan11 18:20, 7 Ağustos 2017 (UTC)

Müslüman Kardeşlerden Yeni Osmanlılara İslamcılık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Müslüman Kardeşlerden Yeni Osmanlılara İslamcılık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynaklardan ikisi röportaj olduğundan bağımsız kaynak olarak kabul edemeyiz. Bu haliyle kayda değer değil.--Nushirevan11 22:13, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Din Bu-3 (İslamda Toplum ve Laiklik)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Din Bu-3 (İslamda Toplum ve Laiklik)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer addedecek kaynak bulunamıyor. Nushirevan11 03:57, 1 Ağustos 2017 (UTC)

per pragdon, kalsın.. --kibele 08:47, 1 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde kaynakçası sıfır. Yeni kaynaklar lazım. Kişinin Madde 5 kapsamında olduğunu da düşünmüyorum. Öznel bir durum var.--Kingbjelica (mesaj) 14:59, 1 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maalesef kişinin 5. kriteri karşılamadığı anlaşılamıyor. Kayda değer değil çünkü kaynak yok. Kaynak olmadığından ötürü öznel bir yorumla 5. kriterden bahsediliyor.--Nushirevan11 19:49, 1 Ağustos 2017 (UTC)

süleyman ateş karşı kitap yazmış 'gerçek din bu' diye.. :) [27] bir de hızlı bir bakışla şunlar var, maddede değerlendirilebilir. bu üç kitabı tek bir maddede birleştirmek de mümkün elbette kaynaklar açısından. [28], [29], [30], [31], [32], [33]--kibele 20:05, 1 Ağustos 2017 (UTC)

@Kibele Gösterdiğiniz kaynaklar kitapla ilgili değil, kitabın yazarı ile ilgili yazılar. Bu sebepten ötürü kaynak olarak gösterdikleriniz kaynak açısından merdud.--Nushirevan11 17:10, 3 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın En az şuradaki kitap kadar kayda değer olduğunu zannediyorum. Kalması, Türkiye'de düşünce ve inanç özgürlüğü konusunun da anlaşılması açısından faydalı olur. Yazarı öldürülerek, tekzip edilmeye çalışılmış bir kitap nihayetinde.--Potkal (mesaj) 10:20, 2 Ağustos 2017 (UTC)
@Potkal "Türkiye'de düşünce ve inanç özgürlüğü konusunun da anlaşılması açısından..."; böyle bir kriterin olduğunu bilmiyordum!--Nushirevan11 16:43, 3 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yukarıdaki bağlantıları yeterli buldum, ayrıca 3 kitabı tek maddeye indirgemek daha iyi olur.--Kingbjelica (mesaj) 20:37, 2 Ağustos 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Din Bu veya Din Bu (seri) başlığı altında diğer ciltleri ile birleştirilsin. Genel olarak atıflar alan bir seri. --Pragdonmesaj 14:42, 7 Ağustos 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 11:38, 12 Ağustos 2017 (UTC)

Çatlı Reis[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çatlı Reis"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil Pragdonmesaj 04:27, 3 Ağustos 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Nushirevan11 16:56, 3 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer ve ansiklopedik değil.--Kingbjelica (mesaj) 21:48, 7 Ağustos 2017 (UTC)

"Silinsin Silinsin Bu yöndeki yorumlara katılarak.--RapsarEfendim? 23:15, 7 Ağustos 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Babam Çatlı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Babam Çatlı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Pragdonmesaj 04:29, 3 Ağustos 2017 (UTC)

alıntı yapılan bir kitap olduğunu hatırlıyorum, belki birileri kaynaklandırabilir.. --kibele 08:52, 3 Ağustos 2017 (UTC)

 • Bana çok sağlıklı gelmedi alıntılar ve google aramaları. Belki gözümden kaçan bir şeyler vardır ve bu süreçte eklenir. Bekleyip göreceğiz :) --Pragdonmesaj 09:05, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Kazım Özgan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kazım Özgan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil gibi geldi bana burada kararlaştırılsın. Pragdonmesaj 04:31, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Anıtkabir Soygunu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Anıtkabir Soygunu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil Pragdonmesaj 04:32, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Mehmet Ademoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Ademoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:49, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Ayşe Albayrak Doğan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayşe Albayrak Doğan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:53, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Halil Koç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Halil Koç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 16:53, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Mehmet Yılmaz (hukukçu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Yılmaz (hukukçu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 16:54, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Cumhurbaşkanlığı Konseyi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cumhurbaşkanlığı Konseyi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Millî Güvenlik Konseyi ile aynı şeyi anlatıyor, bir fark bulunmamakta.--RapsarEfendim? 21:58, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Yorum Yorum Aynı şeyler değil Rapsar. Darbeden sonra ülkeyi Evren başkanlığında MGK yönetmeye başladı. Anayasa kabul edilip, Evren başkan seçilince, diğer kuvvet komutanlarını da yanına almak için, bu özel kurumu ihdas ettiler. Yani sadece Evren başkanlığı dönemine ait, eşi benzeri olmayan bir oluşumdu.--Potkal (mesaj) 07:58, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddeye kaynak ekledim. Sanırım tanımında bir sıkıntı var. "Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin, 6 yıl süreyle Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi sıfatını almasıyla oluştu." Kısmı öncesi bilgilerin kaldırılması gerekir. O bilgiler Millî Güvenlik Konseyi'ne ait. Bu yapı ise "Millî Güvenlik Konseyi"'nin kapatılması sonrası oluşturulmuş geçici yeni bir yapı. Şuradaki kaynakta da Nejat Tümer için iki farklı yapıda da yer aldığından bahsediyor. --Pragdonmesaj 11:48, 4 Ağustos 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 11:40, 12 Ağustos 2017 (UTC)

Murat Bektaş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Murat Bektaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değer değil..--Tuğkan (mesaj) 13:37, 4 Ağustos 2017 (UTC)

 • Yaklaşık bir yıldır KD şablonu var, yeteri kadar kaynakta yok. Aday gösteren olarak silinsin diyorum.--Tuğkan (mesaj) 13:39, 4 Ağustos 2017 (UTC)
 • Maddede kayda değerliği ispat edilmemiş. Şu haliyle silinsin.chanseyMesajYaz 11:18, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin KD değil. --Pragdonmesaj 17:12, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Kayda değer bir yanı yok.--Nushirevan11 12:23, 7 Ağustos 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Kulleteyn[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kulleteyn"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kılacak kaynak bulamadım. Nushirevan11 19:35, 5 Ağustos 2017 (UTC)

 • Kaynaklar eklendi. --Pragdonmesaj 19:53, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddede yeterince kaynak bulunuyor, eser kayda değerdir. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:04, 5 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin @Pragdon, @Ahmet Turhan Ne kaynağından bahsediyorsunuz? 1. kaynakta sadece kitabın adı yazıyor. Kitaba dair bi kaynak değil. 2. kaynakta "önemli çalışmaya konu olmamış". 3. ve 4. kaynak ise 2. kaynakta yer alan Kulleteyn'in ciltlerinin eksik olduğu bilgisinin tekrarı sadece. Sadece 6. kaynakta kitap üzerine bi inceleme var. 7. kaynak ise bir blog sayfası. Maalesef ideolojik saikle hareket ediliyor. Bu çok açık. Zorlama kaynak ilave ediliyor içeriğe bakılmadan.--Nushirevan11 17:41, 6 Ağustos 2017 (UTC)
Yargılamadan yorum yapalım. Farkettiyseniz kaynaklar eklendi dedim. kalsın veya silinsin demedim. Ayrıca "ideolojik saikle hareket ediliyor" falan hoş değil VP:İNV hatırlatayım--Pragdonmesaj 17:44, 6 Ağustos 2017 (UTC)
Kusura bakmayın sizin gibi bir şahsa böyle bir ithamda bulunmak istemezdim ancak hayatını merakla okuduğum Turan Dursun'un kitaplarına dair kaynaklar mevcut değil maalesef. Ancak buna rağmen farklı argümanlarla kalsın deniliyor. Sadece bu duruma tepki gösterdim aslında.--Nushirevan11 18:01, 6 Ağustos 2017 (UTC)
Kullanıcıların hangi saikle hareket ettiğine dair kişisel yorumlar yapmayın efendim. İyi niyet varsayın. Maddenin kalması için katkı sunuluyor, ideolojilere katkı olsun diye değil. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:54, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kaynakların hiçbirisi karşılamıyor gerekenleri, kayda değer değil. Silinsin.--Tuğkan (mesaj) 19:00, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 • detaylı inceleme yapmadım ancak hemen haberler ve akademi sekmelerine bir göz gezdirdim. Hakkında akademik çalışmalar var. -MHIRM. 22:22, 6 Ağustos 2017 (UTC)
Ben göz gezdirmedim, irdeledim. Kulleteyn yazısını görünce komple bu kitaptan bahsediliyor sandınız sanırım.--Nushirevan11 22:44, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Şu haliyle bana da pek KD gelmedi. Bilgi kaybının önüne geçmek için Turan Dursun maddesine aktarılması daha sağlıklı olacak gibi. Scholar aramasındaki akademik çalışmalar İslamdaki "Kulleteyn" ile ilgili. Kitap olan Kulleteyn ile ilgili bir akademik çalışma yok maalesef @MHIRM. Siz direkt silinsin demişsiniz ama aktarılması fikrine ne dersiniz @Nushirevan11? --Pragdonmesaj 14:30, 7 Ağustos 2017 (UTC)
Evet birleştirilsin kesinlikle. Bilgi kaybı olmaz.--Nushirevan11 18:22, 7 Ağustos 2017 (UTC)

Din Bu-1 (Tanrı ve Kur'an)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Din Bu-1 (Tanrı ve Kur'an)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kılacak kaynak yok. Geçmiş SAS'ta kalsın denilmiş, kaynak gösterilmemiş.--Nushirevan11 17:45, 6 Ağustos 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın, bir önceki silme isteği sayfasında konuşulan ve maddenin kalması ile ilgili verilen yorumlarda herhangi bir değişiklik olmadığını düşünüyorum. Kolay gelsin, EmreDuran 08:57, 7 Ağustos 2017 (UTC).
Geçmiş SAS'ta tarafsız tek bir kalsın yorumu yok. Turan Dursun'un öylesine kayda değer olduğunu iddia etmek indi bir yorumdur. Bu yorumlar devam ettikçe kaynak gösterilmedikçe üzerinden aylar da geçse tekrar SAS'a taşıyacağım.--Nushirevan11 12:21, 7 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum @Nushirevan11, "Kalsın" "oyu" yanlışlıkla verildi sanırım? --Pragdonmesaj 14:12, 7 Ağustos 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Din Bu veya Din Bu (seri) başlığı altında diğer ciltleri ile birleştirilsin. Genel olarak atıflar alan bir seri. --Pragdonmesaj 14:41, 7 Ağustos 2017 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Daha öncede belirtmiştim. Üst yoruma aynen katılıyorum. Biraz uğraşılsa daha fazla atıf bulma potansiyeli var.--Kingbjelica (mesaj) 16:36, 7 Ağustos 2017 (UTC)

İman-Küfür Sınırı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İman-Küfür Sınırı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, kitaba dair kaynak yok. Zaten yazarının da maddesi mevcut değil. Nushirevan11 17:51, 6 Ağustos 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik değil.--Kingbjelica (mesaj) 16:35, 7 Ağustos 2017 (UTC)

İlahi Armağan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İlahi Armağan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kitabın kayda değer bir yanı yok. Abdülkadir Geylani'ye izafe edilen sohbetlerin günümüzde toplanmış hali. Özgün eser değil. Nushirevan11 17:56, 6 Ağustos 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik değil.--Kingbjelica (mesaj) 16:34, 7 Ağustos 2017 (UTC)

Tam İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tam İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, sadece yazarın adı ile birlikte anılıyor. Nushirevan11 17:58, 6 Ağustos 2017 (UTC)

Tılsımlar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tılsımlar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aktarılsın, madde kısa içeriğe sahip. Nushirevan11 18:02, 6 Ağustos 2017 (UTC)

@Pragdon Elbette Said Nursi 5. kritere girer. Ancak bu madde kaynaksız ve çok kısa içeriğe sahip. Bu sebepten ötürü Risale-i Nur maddesine aktarılmalı diye düşündüm.--Nushirevan11 18:25, 7 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Araştırılıp yazılıp çizilen biri olabilir fakat eğitim müfredatında yer edindiğini görmedim doğrusu. İçerik ise yok denecek kadar az. İsim ve bilgi kutusundan oluşan maddeler ya geliştirilmeli ya da VP10 K kapsamında değilse silinmeli.--Kingbjelica (mesaj) 16:32, 7 Ağustos 2017 (UTC)

Vikipedi:Madde istekleri/Biyografi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Madde istekleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde istekleri sayfası konulara göre kategorilendirilmiş. Bu kişileri de bu kategorilere göre dağıtmak daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Spor kategorisine giren birisi sporcularla, bilim kategorisine giren birisi bilim insanlarıyla karşılaşabilmeli. Silinirse, bu sayfanın geçmişini de diğer sayfalara aktarmali.--RapsarEfendim? 03:30, 12 Ağustos 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Diğer tüm madde istekleriyle.--RapsarEfendim? 03:30, 12 Ağustos 2017 (UTC)

kalsın, silinmesi için bir neden yok, çoklu ulaşımın da bir zararı yok. seri katil biyografisi eklemek isteyen de buraya ekleyebilmeli.. --kibele 10:38, 12 Ağustos 2017 (UTC)

Bur kullanıcının "bir biyografi açayım" diye girmesinden ziyade "şu konuda bir madde açayım" diyerek girmesi daha akla yatkın gözükmesi gerekçesiyle.--RapsarEfendim? 19:44, 12 Ağustos 2017 (UTC)
 • "Diğer" diye bir alanımız da mevcut nihayetinde. Rapsar'ın da belirttiği üzere, kişilerin "biyografi" değil de "spor" veya "tarih" alanına ilgi duyması daha olasıdır (biyografi Vikiprojemiz yok mesela). Önerilen kategorizasyon daha pragmatik ve etkili geldi bana, birleştirilsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:06, 13 Ağustos 2017 (UTC)

Hatice Karahan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hatice Karahan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği kararlaştırılmalı. Nushirevan11 13:13, 15 Ağustos 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Ben herhangibir tatmin edici gerekçe göremiyorum. Kayda değersizliği neye dayandırıldığı yazılmadığı sürece bu adaylık keyfi olarak yapılmış olacaktır. --Maurice Flesier message 13:38, 15 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin 1. kaynak görev yaptığı üniversitenin linki. Bağımsız kaynak değil. 2. ve 4. kaynak ise aynı içeriğe sahip ve sadece cumhurbaşkanı danışmanlığına atanmasından ötürü mevzubahis olmuş. 3. kaynak ise yazı yazdığı gazetenin yazar tanıtım sayfası. Bu durumda maddeyi kayda değer kılacak kaynak göremedim.--Nushirevan11 13:49, 15 Ağustos 2017 (UTC)
öncelikle Vikipedi:Güvenilir kaynaklar politikasının kaynakların çeşitleri başlığını bir okuyun, ondan sonra maddeleri SAS'a taşıyın derim. 1. ve 3. kaynaklar, çalıştığı kurumlardaki bilgilerini içeren birincil kaynaklardır. 2 ve 4. ise ikincil güvenilir kaynak olarak kafi. Haber içeriğini sorgulamak ilgisiz çünkü kişinin biyografisi bağımsız bir kaynak tarafından ele alınmış. --Maurice Flesier message 14:19, 15 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Haber sitelerindeki tüm içerikler aynı ve hepsi SETA'dan alıntı duruyor. Medipol kaynağı en özgün olan kaynak ama tıpkı SETA gibi görev aldığı bir kurum. Haber siteleri Vikipedi'den de içerik alıyor. Daha fazla ve farklı içerikli kaynağa ihtiyaç olduğu kanaatindeyim.--Kingbjelica (mesaj) 14:48, 18 Ağustos 2017 (UTC)
kaynaklar artık beğenilmemeye mi başlandı yoksa ben mi yanlış görüyorum. Varsayımlar ile sağlıklı bir değerlendirme yapılamaz. Şu sıralar haber sitelerinin Vikipedi'den içerik aldığını düşünmüyorum. Bağımsız ve güvenilir kaynaklarca konu edilmiş, haber içeriğini, hangi yayınlardan çıktığının sorgulanması ansiklopedik değerlendirmeye ters. --Maurice Flesier message
 • Silinsin Silinsin 1. kaynak çalıştığı kurum, her akademisyenin böyle bir sayfası olur. 3. kaynak yazarlık yaptığı kurum. Diğer haber siteleri ise SETA'dan alındığı anlaşılıyor. Hatta haber sitelerindeki başlıklar bile aynı. Kişilerin çalıştığı kurumlardaki biyografilerini maddeleri geliştirmek adına kullanabiliriz ama burada bu öz ve resmi biyografiler dışında kişiyi farklı şekilde ele alan kaynakların olmadığı görülüyor. Biraz başka atıflar var mı diye baktım ama maalesef bulamadım.--Kingbjelica (mesaj) 14:26, 19 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın .."SETA'dan alındığı anlaşılıyor".. Kişisel düşünce ve çıkarımlar VP:ÖA'ya girer ve hiçbir geçerliliği yoktur. Ben yorumlardan politikaların halen daha tam kavranmadığını, güvenilir kaynakların tam olarak ne olduğunun bilinmediğini gördüm. VP:KD'nin temel kriteri çok bariz. Bir konu kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, birden çok ikincil kaynaklarca içerik edilmiş veya kapsanmışsa kayda değerdir. Kaynak analizi yapmak ve bir takım seneryolar üretmek yerine ikincil kaynağın tanımının ne olduğunun okunmasını tavsiye ediyorum. --Maurice Flesier message 17:31, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Markiplier[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Markiplier"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şuan ki haliyle KD gözükmüyor --TmѰ e12 12:17, 16 Ağustos 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --TmѰ e12 12:17, 16 Ağustos 2017 (UTC)
 • Maddede KD'liğin kanıtlanmadığı kanaatiyle silinsin. chanseyMesajYaz 15:07, 18 Ağustos 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İngilizce Vikipedi'deki maddede onlarca bağımsız kaynak var, kayda değerliği halihazırda ispat edilmiş halde. Klasik örneğimi verirsem, Adidas da şu anki haliyle silinmeli o vakit.-RapsarEfendim? 16:36, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Adidas ile bu şahıs aynı ayarda mı? Kıyasınız batıl.--Nushirevan11 17:05, 19 Ağustos 2017 (UTC)
Teknik olarak benzettim, ikisinde de kaynak yok ama diğer Vikilerde yeterince kaynaklandirilmis ve bu yeterli.--RapsarEfendim? 17:55, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Said Fude[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Said Fude"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Metnin uzun olduğu yanıltmasın, ya YouTube videoları ya da kendi yazdıkları kaynak olarak gösterilmiş. Yine tekrar eden veya güvenilir olup olmadığına bakılmaksızın her adı geçen bağlantının eklenmesiyle madde şişirilmiş. Kayda değer olduğunu ortaya koyan bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmamakta.--RapsarEfendim? 13:37, 16 Ağustos 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 13:37, 16 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Metni ben, ilk defa buraya yazdım. Kendi yazdıklarını kaynak göstermiş demişsiniz. Zaten biyografisinin olduğu basılmış eserlerden faydalandım, bunlar da kaynaklarda var. Bu kitapları elinize alıp okudunuz mu acaba? Ayrıca, bizatihi kendisinin hazır bulunduğu, tanıtım konuşması videoları var, bunlar Youtube videoları evet, ama bunlardan daha çok belge niteliği taşıyan bir kaynak olabilir mi acaba? Yine bir kişinin görüşleri hakkında kendi yazdıklarından daha güvenilir kaynaklar var mı? Bunun haricinde görüşlerini tekrar tekrar belirttiği bir çok farklı videoyu ekledim ki, görüşleri hakkında kaynaklar havada kalmasın. Bir kişinin görüşleri hakkında kendi beyanlarından daha kayda değer ve bağımsız ne gibi kaynaklar var acaba, öğrenebilir miyim? Ziyaret ettiği ülkeler ve konferansları ile ilgili bu ülkelerde bizzat çekilen videoları ekledim. Bunların da şişirme olduğunu zannetmiyorum. Bu şahıs yaşayan bir şahıs. Hakkında cilt cilt yazılmış kitaplar yok. Görüşlerinin bir derlemesi vs. yok. Bir kaç tane biyografisi var başkalarının yazdığı, bunlar da kaynaklarda. Tabi ki kendisi hakkında başka bilgileri kendi kitap ve konuşmalarından derlememiz gerekiyor. Takdirinizi gözden geçirmenizi rica ediyorum.--Kullanıcı:Sddnsddn 13:55, 17 Ağustos 2017 (UTC)
Zaten silinmesi için sunulan gerekçe de bu, kendi eser, çalışma ve söylemleri dışında yeteri kadar kaynak olmamasi. Bir maddeyi kayda değer yapan noktaların başında bu gelir. Bahsedilen tarz kaynaklar, yani Vikipedi: Bağımsız kaynaklar yoksa o madde kayfa değer kabul edilemiyor.--RapsarEfendim? 08:00, 18 Ağustos 2017 (UTC)
O halde Wikipedia'da bu şahıs hakkında bir madde yapmak imkansız. Bana nasıl bir çözüm yolu öneriyorsunuz? Metnin çoğunluğu görüşleri ve hareket anlayışı ile ilgili. Hala anlayamıyorum, ya da anlatamadım. Şu görüştedir dendiğinde, buna en iyi kaynak kendi kitabı veya konuşmasında açıkça görüşünü ifade etmesi değil midir? Diğer bütün kaynaklar bu durumda aksine ikincil değerde olur mantıken. Burada Wikipedia'nın kişinin beyanlarını mutlak olarak, her çeşit bilgide güvenilirsiz bulması gibi bir durum varsa, bu da garip bir durum.--Kullanıcı:Sddnsddn 17:10, 18 Ağustos 2017 (UTC)
Zaten Vikipedide her şahıs için madde açamıyoruz :) Yukarıda bağlantısını verdiğim sayfa başta olmak üzere birtakım şartları karşılaması lazım her maddenin. Kebdi çalışmaları da kaynak gösterilebilir elbet ama dediğim gibi bağımsız vr güvenilir kaynaklar yoksa burada var olamaz. Yoksa ben de kebdi yazılarımı kaynak gösterip kendi maddemi açarım :)--RapsarEfendim? 18:12, 18 Ağustos 2017 (UTC)
 • Rapsar'a katılarak, silinsin. --Eldarion 07:30, 18 Ağustos 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaklar yeterli ve güvenilir durumda değil.--Kingbjelica (mesaj) 14:49, 18 Ağustos 2017 (UTC)
 • Maddede kayda değerliğin ispat edilemediği kanaatiyle silinsin. chanseyMesajYaz 15:05, 18 Ağustos 2017 (UTC)

ORSAM[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ORSAM"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği ispatlanmalı. Ahmet Turhan (mesaj) 12:44, 17 Ağustos 2017 (UTC) *Zaten kayda değerliği maddede ispatlanmamış da, şu haliyle taslak kriterlerini karşılamamaktan hızlı silinmesi bile düşünülebilir. Silinsin. chanseyMesajYaz 18:41, 17 Ağustos 2017 (UTC)

 • KD'liği ispatlayacak herhangi bir kaynak yok. Mevcut kaynakların tamamı bağımlı... Şu haliyle silinsin, gerekirse ileriye yönelik tekrar değerlendirilir... chanseyMesajYaz 20:12, 20 Ağustos 2017 (UTC)
 • Kayda değerlik kriterlerini sağladığını ortaya koyan kaynak göremedim, dolayısıyla silinsin --Eldarion 07:29, 18 Ağustos 2017 (UTC)

maddedeki içeriği telifli olduğu için çıkartmıştım. tartışma sayfasındaki otrs izni gözümden kaçmış. buna göre değerlendirilsin. --kibele 12:12, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Jaguar Kitap[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Jaguar Kitap"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"Kayda değerlik" etiketi 2 defa kaldırıldı. Maddede bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Burada değerlendirilsin. Selahattin ilhan (mesaj) 18:50, 21 Ağustos 2017 (UTC)

 • Buradaki kriterlere göre KD değil, madde içinde KD'liği ispat edilebilirse tekrar açılabilir. Şu haliyle silinsin. chanseyMesajYaz 19:11, 21 Ağustos 2017 (UTC)

İşçinin Sesi (gazete)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İşçinin Sesi (gazete)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ocak 2017'den beri kayda değerliği belirsiz. Varolan iki kaynaktan biri ilgisiz bir biyografi, diğeri ise bağlı olduğu partinin sitesinden ibaret. Bir araştırdım fakat elle tutulur bağımsız ve güvenilir herhangi bir kaynağa rastlamadım. Burada karar verilsin. --Maurice Flesier message 21:36, 21 Ağustos 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin şimdilik silinmesinden yana değerlendirme yapıyorum, KD'liği güvenilir kaynaklar tarafından ispatlanırsa revize edebilirim. --Maurice Flesier message 21:39, 21 Ağustos 2017 (UTC)