Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

19 Numaralı Koltuk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "19 Numaralı Koltuk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 19:39, 16 Mart 2017 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 14:21, 30 Nisan 2017 (UTC)

Kader Kuyusu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kader Kuyusu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 15:35, 17 Mart 2017 (UTC)

 • hızlı kalsın hem maddede kaynak var, hem de Mehmed Uzun bütün eserlerinin kayda değer olmasına yetecek kadar kayda değer bir romancı, az sayıdaki romanı pek çok araştırmaya konu olmuş durumda. daha önce de konuşuldu, konuları tekrar tekrar buraya getirmekte bir yarar görmüyorum. --kibele 15:40, 17 Mart 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayfada kaynak yok. Bu haliyle kayda değer değil. Mehmed Uzun'un 'öylesine kayda değer' olduğunu iddia etmek indi bir yorumdur, kişiden kişiye değişir.--Nushirevan11 ☾★ 15:46, 17 Mart 2017 (UTC)
kullanıcılar bu yönde yorum yaptıktan sonra bu romanları adaylıktan çıkartmanız zaten yeterince sorunlu.. dediğim gibi mehmed uzun'un az sayıda romanı için aynı akademik kaynaklar mevcuttur, tamamına eklenebilir ki zaten maddelerde kaynaklar da mevcut. bir maddede kd etiketi olması buraya getirilmesi için yeterli değil.. daha önce defalarca bilgilendirildiğiniz halde böyle maddeleri buraya getirmekteki ısrarınız ve aynı yöndeki söylemleriniz nedeniyle daha fazla yorum yapmayı düşünmüyorum. --kibele 15:51, 17 Mart 2017 (UTC)
ek olarak, vito'nun şuradaki sözlerine de katılıyorum: "VP:SAS sürecini "maddelere kaynak ekleme" konulu bir haftanın iş birliği projesiyle karıştırmayı acilen bırakmamız gerekiyor topluluk olarak." --kibele 17:55, 17 Mart 2017 (UTC)
@Kibele Göstermiş olduğunuz bağlantıdaki Rapsar'ın görüşlerine de ben katılıyorum. Çok mantıkî ve gerekçeli yorumlar. Haklısınız daha fazla yorum yapmaktan ziyade kaynakları sayfaya eklemek elzemdir. Ancak var olduğunu iddia ettiğiniz kaynakların içeriklerinin sayfaya aktarıldığını göremedim.--Nushirevan11 ☾★ 20:41, 17 Mart 2017 (UTC)
 • Uzun'un kitaplarının kayda değer olduğuna dair basit bir kaynak. --Cemallamec (mesaj) 17:12, 17 Mart 2017 (UTC)
 • kalsın Bu yöndeki görüşlere katılıyorum. Mehmed Uzun'un bütün kitapları kayda değerdir. thecatcherintheryemesaj 11:25, 18 Mart 2017 (UTC)
 • Literatürde "kurucu yazar" diye bahsedilen bir yazarın politika doğrultusunda tüm kitaplarının kayda değer olduğunu söylemenin adil olduğunu düşünüyorum. Kalsın. Nushirevan11 taleplerinizi politikayla desteklemediğiniz sürece kayda değerlik için maddeye kaynak eklenmesinin gerekli olmadığını düşüneceğim. Bunun beklenmesi saygı duyduğum bir yaklaşımdır ve kesinlikle ideal durumdur; ancak politikada karşılığı yoktur, yorum farkıdır. 56 silinmeye aday sayfa varken her defasında kaynakları süzüp maddeye desteklediği bilgilerle eklemenin de kullanıcılardan beklenmemesi gerektiğine inanmıyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:16, 21 Mart 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yorumlara katılıyorum. Mimar77 (mesaj) 18:15, 12 Nisan 2017 (UTC)

Adım geçtiği için ben kapatmayacağım. @Vikiçizer: Uygun bir zamanında bakabilir misin rica etsem?

Vito Genovese 09:42, 17 Nisan 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 19:29, 28 Nisan 2017 (UTC)

Sen (roman)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sen (roman)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 15:36, 17 Mart 2017 (UTC)

 • hızlı kalsın hem maddede kaynak var, hem de Mehmed Uzun bütün eserlerinin kayda değer olmasına yetecek kadar kayda değer bir romancı, az sayıdaki romanı pek çok araştırmaya konu olmuş durumda. daha önce de konuşuldu, konuları tekrar tekrar buraya getirmekte bir yarar görmüyorum. --kibele 15:40, 17 Mart 2017 (UTC)
@Kibele Mehmed Uzun'un 'öylesine kayda değer' olduğunu düşünmüyorum. Daha önce bir başka roman üzerinden kişisel yorumlarda bulunuldu. O yorumların nesnel olduğuna dair bir viki politikası belirlenmedi. Bu sebepten ötürü bu farklı eserde farklı yorumlar yapanlar olabilir.--Nushirevan11 ☾★ 15:44, 17 Mart 2017 (UTC)
kullanıcılar bu yönde yorum yaptıktan sonra bu romanları adaylıktan çıkartmanız zaten yeterince sorunlu.. dediğim gibi mehmed uzun'un az sayıda romanı için aynı akademik kaynaklar mevcuttur, tamamına eklenebilir ki zaten maddelerde kaynaklar da mevcut. bir maddede kd etiketi olması buraya getirilmesi için yeterli değil.. daha önce defalarca bilgilendirildiğiniz halde böyle maddeleri buraya getirmekteki ısrarınız ve aynı yöndeki söylemleriniz nedeniyle daha fazla yorum yapmayı düşünmüyorum. --kibele 15:51, 17 Mart 2017 (UTC)
ek olarak, vito'nun şuradaki sözlerine de katılıyorum: "VP:SAS sürecini "maddelere kaynak ekleme" konulu bir haftanın iş birliği projesiyle karıştırmayı acilen bırakmamız gerekiyor topluluk olarak." --kibele 17:53, 17 Mart 2017 (UTC)
@Kibele Kullanıcılardan Pınar'ın göstermiş olduğu kaynaklara baktım. Hiçbirisinde Kader Kuyusu ve Sen romanından bahsedilmiyor. Yorumlarda da üçünü kapsayıcı yorum yapılmadığı için sadece "Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık" adlı eseri kaynaklandırıldığı için diğer eserleri SAS'tan çıkardım. Size göre sorunlu olabilir bana göre mantıkî bir karardır. Ayrıca Thecatcherintherye'nin yorumundan önce SAS'tan çıkarmıştım. SAS'a aday gösteren olarak birleşik SAS'tan çıkarmak hakkımdır. İddia ettiğiniz gibi kaynaklar ekli filan değil. Sen romanında iki kaynak var. 1.si Şeyhmus Diken'e ait ancak sayfa bilgisi filan yok. Doğrulanamıyor. 2. kaynak ise ölü url. Kader Kuyusu romanının sayfasında ise kaynak mevcut değil. Cemallamec'in gösterdiği akadmeik pdf'e baktım. Pdf'de Sen romanından bahsedilmiyor. Kader Kuyusu'ndan bahsediliyor. Kaynakların var olduğunu söylemek yeterli bir olgu değil. O kaynakların içeriğinden madde içerisinde görünür bir şekilde bahsedilmezse maddeler kayda değer olmaz. Beni burda yargılayacağınıza var olduğunu iddia ettiğiniz kaynakların içeriğini maddelere eklemiş olsaydınız kalsın diye oy verirdim. KD etiketi varsa ve kaynaklandırılmamışsa SAS'a taşırım.--Nushirevan11 ☾★ 20:37, 17 Mart 2017 (UTC)
 • yorum: oy kullanabiliyor muyum bilmiyorum çünkü tüm hesaplarım allak bullak olmuş ama maddeyi açan biri olarak şunu söyleyebilirim. Mehmed Uzun, Çağdaş Kürt edebiyatı için önemli biri olmakla birlikte eserleri de kayda değerlik kriterlerini karşılamakta. İlla maddesinde paragraflarca bilgi eklenmiş olmasına gerek yok, ileride biri çıkar maddeye ekler. O ayrı bir konu. Ama madde silinmemeli. --Cemallamec (mesaj) 16:59, 17 Mart 2017 (UTC)
 • kalsın daha önceki Mehmed Uzun romanındaki görüşüme istinaden. Yazarın kendisi öylesine kayda değerdir. thecatcherintheryemesaj 11:23, 18 Mart 2017 (UTC)
 • kalsın araştırmalara konu olmuş bir yazarın ilk romanı. Haliyle araştırmalarda atıflar var.--Pragdonmesaj 07:39, 19 Mart 2017 (UTC)
 • Literatürde "kurucu yazar" diye bahsedilen bir yazarın politika doğrultusunda tüm kitaplarının kayda değer olduğunu söylemenin adil olduğunu düşünüyorum. Kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:39, 21 Mart 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yorumlara katılıyorum. Mimar77 (mesaj) 18:16, 12 Nisan 2017 (UTC)

Adım geçtiği için ben kapatmayacağım. @Vikiçizer: Uygun bir zamanında bakabilir misin rica etsem?

Vito Genovese 09:43, 17 Nisan 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 19:08, 29 Nisan 2017 (UTC)

Mehmet Ayhan Kuzu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Ayhan Kuzu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda şüphelerim olduğundan SAS'a taşınmıştır. SakhalinioBuyrun beniiiim? 17:09, 27 Mart 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Açıkçası biraz reklam amaçlı hazırlanmış gibi. mevcut içeriğe göre diğer tıp adamlarından pek farkını göremedim.--Muratero 21:03, 1 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin VP:KİŞİ kriterlerine uymadığı düşünülerek. --Cenk (mesaj) 08:10, 2 Nisan 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Merhabalar, Kayda değerliği konusunda bilgi olması açısından paylaşılan bilgi ve linkler bu kişinin öneminin anlaşılması içindi ve ne yazık ki reklam olarak anlaşılmış. Bu kişi tüm dünyanın kabul ettiği ve tıp dünyasının oscar'ı olarak anılan bir ödül kazanmış. Sadece bunun bile kayda değerliği konusunda önemli olduğunu düşünüyorum. Ve sözlükte ciddi araştırma yaparak birkaç kişinin yer aldığını gördüm. Şans eseri benim yazdığım konuyla neredeyse birebir olan başka bir konuya ulaştım "Korhan Taviloğlu". İstenirse Başka örnekler de bulabilirim. Diğer bir örnek; Sibel Ayşıl Özkan. Sizden ricam neredeyse muadil olarak adlandıracağım bu sayfanın sitede yer alıp ta benim sayfamın silinmesine yönelik verilen oyların yeniden gözden geçirilmesi. Saygılarımla. Profesyonelhasta (mesaj) 12:23, 2 Nisan 2017 (UTC)
 • Arkadaşlar merhaba. Bu madde hakkında hem danışmak hem de oy kullanan arkadaşları bilgilendirmek amaçlı eklediğim kaynakları ve düzenlemeleri buraya ve özelden mesaj yolu ile iletmeye çalıştım. Ancak şu ana kadar geri dönüş alamadım. Sizlerden yardım talep ediyorum. Kaynak eksik diyorsanız daha fazla kaynak eklemeye çalışayım, reklam gibi duruyor fikrini oluşturan bir kısım varsa düzenlemeye çalışayım. Ama ne olur görüşlerinizi eksik etmeyin ki doğru paylaşımlarda bulunabileyim. Destek ve eleştirileriniz için şimdiden teşekkür ederim. Profesyonelhasta (mesaj) 22:21, 13 Nisan 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mustafa Öztürk (ilahiyatçı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Öztürk (ilahiyatçı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

sayfadaki kaynaklar kayda değerlik için yeterli değil.. sık rastlanan bir isim-soyadı olduğu için sağlıklı bir arama yapamadım. sayfanın kişisel bir blog gibi olması da cabası.. kayda değer olduğu kanıtlanırsa sayfanın bu durumuna da el atılmalı.--kibele 18:55, 27 Mart 2017 (UTC)

Kalsın Kalsın Kendisi ilahiyatta tarihsel ekol denince ilk akla gelen isimdir. FETÖ/PDY için "haşhaşiler" terimini bulan kişidir. Yazılı basında makaleleri ve görsel basında konuk olduğu programlar oldukça dikkata değerdir.Kavas (mesaj) 15:37, 28 Mart 2017 (UTC)
Ve fakat bu maddede yine diğer çok sayıda madde olduğu gibi kişisel sayfa gibi düşünülerek biyografi yazılmış, ansiklopedik olması için çalışılmalı. Kavas (mesaj) 15:47, 28 Mart 2017 (UTC)
kayda değerlik, kişilerin yaptıklarının başka kaynaklarda söz konusu edilmesi ile ilgili bir kriterdir. yani, makalelerinin olması ve programlara çıkması bu kriter için yeterli değil. eğer bu yaptıkları ile ilgili, ilk akla gelen isim olması ile ilgili kaynak varsa lütfen ya burada ya da maddede paylaşın ki sağlıklı bir değerlendirme yapmak mümkün olsun. @Kavas --kibele 16:38, 28 Mart 2017 (UTC)
Bir kaynak buldum, tarihselci karşıtı ilahiyatçı din adına Modern ve Tarihselci Kuran okumasını Prof. Öztürk ortaya atmıştır bilgisini veriyor . Kavas (mesaj) 16:52, 28 Mart 2017 (UTC)
 • silinsin: Kaynaklar güvenilir değil. Kendisi de kayda değer değildir. Her televizyona çıkan kişi ansiklopedik kişi kriterini sağlamıyor. Kanımca madde özgün çalışmaya da giriyor. İzlenilen videolardan kişinin görüşleri tek tek yazılmış. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 17:28, 28 Mart 2017 (UTC)
  • Sayfayı biraz düzenledim. Bence kendi görüşlerini kendi videosundan yazmak oldukça güvenilir (nasıl güvenilir olmayabilir ki?). Ama kayda değer olduğunu göstermek için çeşitli başka kaynaklar araştırıyorum. Kavas (mesaj) 17:55, 28 Mart 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Özellikle son zamanlarda TR'de ilahiyatçı denilince ismi mutlaka -haklı olarak- geçenlerden biridir. Bir de bu durumu kaynaklarla gösterdiğimiz vakit, her şey açık olarak ortada olacaktır. Yani öyle söylendiği gibi özelliği "her televizyona çıkan kişilerden biri" olma durumu değildir. Vitruvian (mesaj) 18:15, 28 Mart 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Tarihselcilik denilince Dünya'da akla gelen ilk isim Fazlur Rahman, Türkiye'de ilk akla gelen isim ise Mustafa Öztürk'tür. Kendisi, ulusal kanallardan TV 24'te 39 bölüm süren bir program serisi yapmışve Türkiye'nin genel dini anlayışındaki tutarsızlıkları cesurca eleştirmiştir. Ayrıca çok üretken ve saygın bir akademisyen olup 15 yılda alanında değerli 22 kitap çıkarmıştır. Kendisinin tefsir çalışması ise devam etmektedir ve yayınlanması binlerce insan tarafından dört gözle beklenmektedir. Dolayısıyla, tefsir alanında tutarlı ve cesur yaklaşımları olan, üretken ve zeki bir insanın bu yıllarda Vikipedi'de bulunmaması, madde olarak yer almaya değer görülmemesi; Türkiye'nin zekâ ve anlayış seviyesi 30 yıl sonra yükseldiğinde o günkü insanlar tarafından kınanacaktır. Mutlaka ama mutlaka kalmalıdır. Ayrıca, kendisinin görüşlerini açıklamak için videolarından sözlerinin alınıp kaynaklandırılmasından daha güvenilir ne gibi bir yöntem olabilir, o da meçhuldür. Yskiyak (mesaj) 18:12, 1 Nisan 2017 (UTC)

@Kavas, @Vitruvian ve @Yskiyak: @Kibele'nin yorumuyla paralel olarak, dile getirdiğiniz hususları kaynaklandırmanızı rica ediyorum (Ysikiyak, senin dile getirdiğin hususlar ise ölçütlerle ilgisiz ne yazık ki, VP:KD sayfasını incelemeni rica ediyorum). Aksi takdirde bu tartışmayı silinsin kararıyla kapatmamız gerekecek, zira tartışmayı başlatan kullanıcının iddiasının aksi, kaynaklarla ispatlanmamış. Yönerge bize maddedeki kaynağa değil gerçekteki kaynağa bakmamızı söylüyor olsa da, baktığımda gerçekteki kaynakları da görmekte zorlanıyorum açıkçası, dolayısıyla kayda değerlik ölçütlerimize uygunluğun kanıtlanma mecburiyeti doğuyor. 2-3 günlük bir ek süre sanırım yeterli olacaktır, olmayacaksa lütfen belirtin.--Vito Genovese 23:02, 13 Nisan 2017 (UTC)

Yönergeye göre yeterince KD olduğu %95 ispatlandı. (%5 halen tarihselcilik için gerekli kaynaklar). Bu konuda KD olmadığına ilişkin hala sürdürülen tartışmada, aksi yönde görüş bildirenlerin bu konuda KD olduğuna göre ispatlayan yazarları yok saymasını ve subjektif olarak bu konuya bakarken, diğer bazı kaynaksız ilahiyatçı sayfaları konusunda bu kriterleri objektif olarak niye kullanmadıklarını da anlamıyorum. Kavas (mesaj) 22:38, 14 Nisan 2017 (UTC)

Utaite[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Utaite"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Diğer Vikipedilerde de yok, emin olamadım.--Cobija (mesaj) 13:25, 28 Mart 2017 (UTC)

 • Sanıyorum Japonca Wikipedia'da bir redirect var. https://ja.wikipedia.org/w/index.php?title=%E6%AD%8C%E3%81%84%E6%89%8B&redirect=no Kavas (mesaj) 17:01, 28 Mart 2017 (UTC)
 • Şarkıcı maddesine alt başlık şeklinde aktarılsın. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 17:31, 28 Mart 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddede diyor ki "önceden çıkmış şarkılara cover yapıp bunları Nico Nico Douga adlı sosyal video paylaşım sitesine veya YouTube'ye utattemita kategorisi altında yükleyen kişilere hitap etmek için kullanılan bir ifade". Yanlış anlamadıysam Justin Bieber "hayran"larına "Belieber" demek gibi bir olay. Belieber kısmını "hayran" maddesine aktarmıyorsak bunu da aktarmamak lazım diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 01:23, 5 Nisan 2017 (UTC)

Kürt Dijital Kütüphanesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kürt Dijital Kütüphanesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 21:19, 28 Mart 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ciddi bir kaynak olarak bilinen Kürt Dijital Kütüphanesi'nin ansiklopediden silinme teklifine karşın gerekli görülen askari düzenlemeleri sağladım. Herhangi bir sorun yaşarsanız lütfen beni de bilgilendirin. Kürt Dijital Kütüphanesi herkesin ihtiyaç duyduğu bir çok kaynağa erişim sağlamakta, bunların arasında Grammatica e Vocabolario della Lingua Kurda gibi 1787'de Roma'da basılmış ciddi İtalyanca hazırlanmış Kürtçe Dili Grameri de bulunmakta. --Sahinler (mesaj) 23:18, 28 Mart 2017 (UTC)

@Nushirevan11: Ne diyorsun?--Vito Genovese 19:57, 26 Nisan 2017 (UTC)

Emin Aydın Özkul[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Emin Aydın Özkul"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Nushirevan11 ☾★ 18:01, 12 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Sadece Yargıtay'da daire başkanlığı yapmamış, Kamu Görevlileri Etik Kurulu üyeliği de yapmıştır. SarvSarv 18:31, 12 Nisan 2017 (UTC)
 • Özellikle bu ve onun yanında bu kaynak mevcut. Kayda değerlik sınırını "sıyırarak" geçtiğini düşünüyorum. Kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:21, 12 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir arkadaşımız iki bağlantı vermiş. Birisi göreviyle alakalı gelmedi bana. Diğeri de biyografisi, içerik olarak kd liği sağlayamıyor. Bu kişi değerli bir insandır ancak bunu sorgulamıyoruz.--Muratero 16:28, 13 Nisan 2017 (UTC)

İtibar (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İtibar (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 18:15, 12 Nisan 2017 (UTC)

Tuğba Özbek Anadolu Lisesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tuğba Özbek Anadolu Lisesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 12:21, 16 Nisan 2017 (UTC)

Kaynakları buraya bırakıyorum, maddeye entegre eden olursa çok yararlı olur:
Birinci kaynak okulu doğrudan konu ediniyor, diğer maddelerde okul ikincil rol üstleniyor. Son kaynağa göre de Karşıyaka Belediyesi'nin ödülünü kazanmış okul, bu da onu VP:OKUL'un 3. koşulunu sağlar hâle getiriyor. Görünüşe göre sınırda, değerlendirme sizin.
Vito Genovese 15:14, 16 Nisan 2017 (UTC)

Nazım Uğur Özüaydın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nazım Uğur Özüaydın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 12:28, 16 Nisan 2017 (UTC)

John Benfield[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "John Benfield"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 12:29, 16 Nisan 2017 (UTC)

 • KD'liği maddede ispat edilmemiş. Görüşüm Silinsin Silinsin, eğer madde düzenlenir veya tekrar açılırsa yeniden değerlendirebiliriz. chansey Mesaj 22:15, 16 Nisan 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum İngilizce içerik üzerinden ele alınmış madde biraz eklemeler yaptım..--Kostantinopulos... (mesaj) 04:40, 17 Nisan 2017 (UTC)

Hür yazılım[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hür yazılım"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik değil.--❣Paseyn ileti 20:25, 17 Nisan 2017 (UTC)

Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Hür yazılım diye bir tanım Türkçe'de kullanılmıyor. Bu yönlendirme, Özgür yazılım ifadesini Arapçalaştırma çabasıdır. Özgür yazılım maddesini geçmişine bakıldığında Arapça vandalizm denemeleri de görülebilir.--❣Paseyn ileti 20:25, 17 Nisan 2017 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin +gerekçeye istinaden --Çakır? 23:01, 17 Nisan 2017 (UTC)

böyle bir tanım kullanılmıyor, vikipedi kelime ve deyim yerleştirme aracı olarak kullanılamaz, hızlı silinsin.. --kibele 16:33, 19 Nisan 2017 (UTC)

Ben hızlı kalsın derim. Gerekçemi şurada yazmıştım, burada da ilgili kısmı alıntılayım: "Cobija’nın da kaydettiği üzere böyle bir kullanım an itibarıyla mevcut değil, dolayısıyla, özgür yazılım maddesinin girişinde kalın yazılı ikinci bir alternatif ad olarak kullanılması uygunsuz olabilirdi. Ancak bir yönlendirme olarak kalmasında şahsen sakınca görmüyorum. Bu bir icat bile olsa, hür ve özgür sözcüklerinin eşanlamlı olmalarından ötürü, bu yönlendirmeden zarar değil olsa olsa yarar gelecek ve bir tane bile okuyucunun ilgili maddeye ulaşmasını sağlasa bile bize kâr getirecektir. Özellikle Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin bu yönlendirmeyi kullanma olasılığı olduğunu düşünüyorum."--Vito Genovese 11:07, 21 Nisan 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Böyle bir terim olmadığı için. --Cenk (mesaj) 13:14, 21 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın. Herhangi bir maddede kullanımı kabul edilebilir bir söz öbeği değil; ancak herhangi bir maddede kullanılmaksızın yönlendirme olarak varlığı "terimi yerleştirme girişimi" olarak değerlendirilemez kanımca. Yararcı bir yaklaşım gözeterek bu tür yönlendirmelerin korunması gerektiğini düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17:04, 22 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin On senedir özgür yazılım konularının içindeyim, böyle bir terim yok. Yönlendirmenin amacı konusunda da Şikayet sayfasından bir kullanıcı yorumunu eklemek istiyorumː "yönlendirmelerin maddelere ulaşımı sağladığı için kalmasından yanayım ben de, ancak 'hür yazılım' deyince karşımıza sadece vikipedi çıkıyorsa, böyle maddeler açılıyorsa ve 'Siz de kullanmaya devam ederseniz alışırsınız' deniyorsa bir durup düşünmek gerekiyor.. (KullanıcıːKibele)" Düzenlemeyi maksatlı buluyorum ve yönlendirmenin de bir yarar sağlayacağını düşünmüyorum. --Hatas (mesaj) 06:03, 27 Nisan 2017 (UTC)
 • olmayan bir terimin yönlendirme olarak durması, eklenmesinin maksadından da bağımsız olarak böyle bir terimin varlığına işaret eder ve vikipedi'nin gücünün bu şekilde kullanılmasına yol açar.. bunun yolunun açılmasını da doğru bulmuyorum.. kullanıcıyı (sae1962) vikisözlükten de tanıyorum ve orada yeni kelimeler yerleştirmeye çalışan başka kullanıcıların da varlığından haberdarız. niyetlerinden bağımsız olarak iki yönelim olduğunu görüyorum ve bunun bir parçası olmak konusunda vikipedi'nin dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum.. --kibele 08:57, 27 Nisan 2017 (UTC)

Bayram Ali Öztürk cinayeti[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bayram Ali Öztürk cinayeti"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

bir kişi maddesi olarak silinmeye aday gösterildi ve @Vikiçizer tarafından bir başka madde ile birleştirildi. daha sonra kullanıcı maddeyi yeniden açtı, eklediğim kayda değerlik etiketi de @Vito Genovese tarafından kaldırıldı.. biraz sıra dışı bir süreç oldu kısaca. maddenin bu hâliyle de kayda değer olmadığını ve sas'ta bu yönde bir fikir birliği görünmediğini düşünüyorum, yeniden konuşulsa iyi olur.--kibele 16:29, 19 Nisan 2017 (UTC)

Bu saatten sonra bu tartışmayı kapatmam uygun olmayacağına göre görüş belirteyim: Şu özetimde de belirttiğim üzere, önceki tartışmada kişi için olmasa da olay için kayda değerlikte mutabık kalındığını düşünüyorum. An itibarıyla maddede bulunan kaynakların da bu ispat için yeterli olduğu görüşündeyim. Olayı kayda değer görmeyen arkadaşlar savlarını ortaya koyarlarsa ya da böyle bir olay için nasıl bir ele alınma düzeyini yeterli görecekleri konusunda biraz daha bilgi verirlerse, ona göre bu isteği karşılayacak başka kaynakların olup olmadığını da araştıralım.

Vito Genovese 17:57, 19 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın 12 tane çoklu, bağımsız kaynaklı bir sayfa KD değil ancak Ceylan Önkol'un öldürülmesi sayfası kayda değer. Çünkü Ceylan Önkol beynelmilel ajanslarda haber edilmiş(!). Bayram Ali Öztürk'ün cinayeti üçüncü sayfa cinayeti ise Ceylan Önkol kaçıncı sayfa cinayeti acaba?! Bütün gazetelerde ölümü de cenazesi de paylaşılmış ve mevzubahis olmuştu ve halen de mevzubahis olmaktadır. SAS'ta cinayet sayfasına taşınılması ve kalması baskın görüştü ve bu görüşe uygun hareket edildi.--Nushirevan11 ☾★ 19:54, 19 Nisan 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Nushirevan11 durumu güzel ortaya koymuş. --Muratero 06:37, 20 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Mevcut yerli kaynaklar bir yana, yabancı yayınlarda da konu edinmiş bir cinayettir.
 • Kalsın Kalsın Zamana yayılan (yani birkaç gün gündem olmamış, gazete haberleri ile Vikipedi maddeleri arasındaki farklardan biri) bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut. Cinayet olayı kayda değer gözüküyor.--RapsarEfendim? 16:03, 30 Nisan 2017 (UTC)

Celâlettin Vatandaş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Celâlettin Vatandaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 21:01, 19 Nisan 2017 (UTC)

Kanaatin nedir, @Kibele? Onu yazmamışsın (silinme olduğunu varsaymaktan imtina ediyorum, çünkü Nushirevan11'in iki farklı türde KD aday göstermeleri oluyor) ve maddeyi oluşturan @Sae1962'yi etiketlemekte de yarar görüyorum.--Vito Genovese 17:27, 26 Nisan 2017 (UTC)

mevcut kriterlere göre kayda değer olmadığı için silinsin. diğer kullanıcıların düşüncelerini de duymak isterim. --kibele 08:25, 27 Nisan 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Şahıs hakkında yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak bulunmuyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 16:53, 27 Nisan 2017 (UTC)

İsrafil Balcı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İsrafil Balcı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 22:16, 19 Nisan 2017 (UTC)

Nuh Arslantaş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nuh Arslantaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 22:19, 19 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Türkiye Yazarlar Birliği'nden 2015 yılında ödül kazanmış, basında da yer alan, kayda değer bir akademisyen. [1], [2], [3], [4] ÖterbülbülBuyrun? 23:06, 20 Nisan 2017 (UTC)

KESİNLİKLE KALMALI. Nuh Arslantaş, kendi alanında yetkin, çalışmalarıyla akademik camiaya çok önemli katkılar sunan bir akademisyendir. Kaldırılması, wikipedi açısından önemli bir kayıp olur.Bu imzasız yazı Yehoshua Parenkel (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Şablon:Kullanıcı Erdoğan[kaynağı değiştir]

Alelade oluşturulmuş bir kullanıcı kutusu daha... Tarafsız bakış açısını ihlal eden ve kullanıcı kutuları yönergesine uymayan ki siyasal politik. Wikipedia'nın kurucusu Jimbo Wales'in bu hususta bir notu var: Politik, veya daha genel anlamıyla polemiğe gebe kullanıcı kutuları, proje için zararlıdır. Yanlış kesimlerin ilgisini çekiyorlar ve ziyaretçilere "Vikipedist"in ne demek olduğu konusunda yanlış bir intiba bırakıyorlar.. Nezaketen sevgili kullanıcılar bırakın şu Erdoğancılığı-AKP'ciği-SHP'ciliği... Vikipedi ne bir forum sayfası ne de cami avlusu. ~Saygılar. Pivox (mesaj) 07:28, 21 Nisan 2017 (UTC)

Karşı Karşı Kullanıcılar kendileri hakkında bilgi verecek şekilde sayfalarına düzenlemekte özgürlerdir. Kullanıcı MHP, CHP, Atatürkçü, Komünist, Liberal, sağcı tarzı siyasi şablonlar dururken sadece bu şablonun silinmesini doğru bulmuyorum. Bana kalsa hepsi silinmeli çünkü bunun sadece kutuplaşmaya sebep olacağını düşünüyorum ama çoğunluğun karşı çıkacağını emin olduğumdan oyumu bu şablonun kalması gerektiği yönünde kullanmak zorundayım. Cem 53 (mesaj) 12:09, 24 Nisan 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 02:33, 25 Nisan 2017 (UTC)
 • Liberal, Atatürkçü, Komünist şablonları veya tanımlarıyla bu şablon aynı değil. Vikipedi'nin bu tarz şeylere konu olmasını dahi doğru bulmuyorum. Çoğunluğun kararının ne olduğu hiç önemli değil, görüşüm Silinsin Silinsin... chansey Mesaj 05:48, 27 Nisan 2017 (UTC)

Yorum Yorum Çoğu konuda İngilizce vikipediyi "abla proje" olarak görüyoruz. O yüzden oradan bir örnek vereceğim. Büyük ihtimalle orada bu gibi SASlar daha sık açılmıştır ve daha çok tartışmayla daha verimli bir sonuca ulaşılmıştır. Detaylı incelemedim ama "hitler sempatizanı" ve "hitlerin düşüncelerine karşıdır" temalı iki tane şablon duruyordu. Erdoğan'la Hitler aynı gruba girmiyor olabilir o konuda yorumum yok. Ama KD olan çoğu siyasetçiyle alakalı bir şablon vardı. Bunu kullananlar da büyük oranda devriye hatta bazıları hizmetlilerden oluşuyordu. Yani kontrol edilmemiş olması mümkün değil. Eğer "Biz ingilizce vikipedi değiliz, bizim kendi kurallarımız var" gibi bir yorum gelecekse bu şablonun ve benzerlerinin hızlı silinmesiyle alakalı bir madde eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Cem 53 (mesaj) 06:41, 27 Nisan 2017 (UTC)

Söz bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Söz bölümleri listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha 3 bölüm yayınlanmış hemen ayrı sayfa açılmış. Henüz bu madde dizinin ana maddesinden ayrılacak kadar yeterli değil. Aktarılsın. ~ Z (m) 15:43, 22 Nisan 2017 (UTC)

Şablon:Osmanlı padişah eşleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osmanlı padişah eşleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aslında Şablon:Osmanlı padişah kızları ile birlikte Şablon:Osmanlı Hanedanı ile birleştirilmişti ancak bir kullanıcının sürekli rollback yapması ve niye bilmem ama birleştirme işleminin SAS'a taşınması talebi nedeniyle buraya taşıyorum. Dolaşım şablonları gezintiyi kolaylaştırmak amaçlı olduğundan hanedan mensuplarını hanedan şablonunda birleştirdim. Padişah eşlerinin hanedan mensubu olmadığı ve ayrı olması gerektiği tek itiraz konusu ancak şablonu görsel açıdan karmaşık kılmadığından ve yine gezintiyi kolaylaştırdığından dolayı onun da hanedan şablonunda yer olması gerekir diye düşünüyorum. SAS göstermek zorunda kalsam da ortada bir silinme adaylığı yok, birleştirilme adaylığı var, buyrun. --Cobija (mesaj) 21:57, 23 Nisan 2017 (UTC)

Eklemeyi unutmuşum. Dört şablonun birleştirilmesiyle ortaya çıkan ve rollback yapılan sürüm şu: 18474791 --Cobija (mesaj) 22:11, 23 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Padişah eşleri, padişah kızları ve şehzadeler hepsi ayrı bir kategoridir. Bu sebepten ötürü ayrı ayrı kategorileri oluşturulmuştur: Kategori:Osmanlı padişah eşleri, Kategori:Osmanlı padişah kızları vb. Ayrı kategorileri olan farklı unvanlara sahip kişilere niçin şablon oluşturulmasın? Vikipedinin kotası mı yetmiyor. Gezinti kendi alanıyla ilgili kolaylık sağlar. Şeyhülislam şablonunda kimse kaptanıderyayı aramaz. Şablon büyütülerek alan genişlediğinden karışıklık artıyor. Her şablon kronolojik sıraya göre unvanlara ve nesle göre düzenlenmiştir. Bir düzensizlik söz konusu değildir.
şablon bağlantıları

düzeltildi108.31.73.21 21:41, 28 Nisan 2017 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Şehzadelerin de eklenmesi lazım hanedan şablonuna, gözümden kaçmış. Öyle devasa göründüğüne bakmayın, uygun şekilde düzenlendiğinde padişah kızları örneğinde olduğu gibi gayet düzgün oluyor. Ayrıca Şablon:Türkiye'deki barajlar "çorba" olmadığına göre daha az içerikli olan bu şablon hiç olmaz. Olsa bile farklı farklı dolaşım şablon biçimlerimiz var, en uygun şekilde hepsi bir araya toplanabilir. --Cobija (mesaj) 22:38, 23 Nisan 2017 (UTC)

Konunun bir karara bağlanması önemli olduğu için bu tartışmayı fikir birliği sağlanana ya da sağlanamayacağı kesinleşene dek kapatmayacağım. Diğer hizmetli arkadaşlarıma da aynısını öneririm.

Vito Genovese 21:56, 25 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın bununla ilgili Padişah soyağacı ve eşlerini Commons'ta kategorize etme çabamız var. Kategorize ederken dikkat ettiğimiz durum ise Padişah eşlerinin de şair, bilgin, İslami değerlerde evliya veya İslam bilgini olanları var. Dolaylı olarak meslek sahibi olmaları Padişah eşlerinin de KD. olduğuna bir işaret olabilir. Mesele {{Türkiye cumhurbaşkanları eşleri}} şablonu buna bir delil. Pivox (mesaj) 07:01, 26 Nisan 2017 (UTC)
 • Aslında bu tamamen editöryel bir seçim meselesi; pek de önemli değil ne olacağı. Ancak Türkiye'deki barajlar şablonunda olan yapının kullanılması aklıma yattı. Düşündüğümüzde, gelen okurun aynı nesilden şehzadeler ve padişah kızlarıyla ilgilenmesi gayet olası mesela, nesillere göre bir düzenleme yapılırsa gayet uygun olur. Bunun yanı sıra İngilizcede olan örneklere baktım ve şu gibi örnekler pek uygun geldi. Türk okuyucu konuya aşina olduğundan padişah eşleri için mesela ayrı bir şablon olması pek fark yaratmayabilir; ama evrensel yaklaştığımızda hanedanın (ve padişah eşlerinin) tamamının aynı şablonda olması hiç alakası olmayan okuyucuya daha çok yardımcı olur gibime geldi. Özellikle farklı devletlerin birbirine geçtiği ve torunların da yansıtılmasının önemli olduğu Avrupa hanedanlarının şablonları da zaten böyle uyarlanmalı kanımca, "Bourbon krallarının torunları", "Plantagenet krallarının çocukları" diye şablonlar biraz absürt geldi mesela düşününce. Bu nedenle birleştirilsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:40, 28 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş yorumunuzdan şablonları incelemediğinizi anladım. Padişah kızları ve şehzadeleri şablonları zaten kronolojik sıraya göre nesiller kategorisi şeklinde düzenlenmiştir. Ayrıca eşler hanedandan değildir. Şablonlar dolaşımı kolaylaştırır ancak her türlü kategoriyi bir şablonda birleştirirsek şablon çorbaya döner. Ben geniş şablonlara bakmayı sevmem misal, kafa karıştırıcı gelir. Farklı kategorileri bulunan farklı unvanlara sahip kişileri tek şablonda birleştirmek Osmanlı bürokrasisini tek şablonda birleştirmek gibidir. Konumuzun "Plantagenet krallarının çocukları" ile bir alakası yok. Türkçe vikide 600 yıllık bir Türk İmparatorluğu'nun üyelerinin sayfalarının çokça var olması ve her geçen gün açılmasından ötürü padişah kızları veya şehzadelerinin olması gayet tabiidir. Şablonları birleştireceksek kategorileri de birleştirelim bu mantığa göre o zaman.--Nushirevan11 ☾★ 14:51, 29 Nisan 2017 (UTC)
@Nushirevan11, kusuruma bakmayın, kendimi yeterince iyi ifade edememişim. Benim dediğim mevcut nesil yapılanmasının birleştirilmiş şablona yansıtılmasının aynı nesildeki hanedan üyelerini araştırmak isteyecek kullanıcılara yararlı olması. Plantagenet hanedanı vs. ilgilidir; çünkü sizin ve benim kültürel arka planımda Osmanlı hanedanı şablonunun unvanlara göre ayrılması mantıklı olabilir; ama bu bizim "sistemik yanlılığımız" dolayısıyla olabilir, burası evrensel bir Vikipedi ve bunun Türk İmparatorluğu olmasının hiçbir önemi yok. Mesela Vietnamlı olsak padişah kızları için ayrı şablon olmasını ister miydik özellikle? Bunu anlamanın tek yolu diğer hanedanlara bunun emsal teşkil ettiğini düşünmek, ki bu durumda ortaya çıkacak sonuç bana absürt geliyor. Bu da demektir ki tek bir hanedan şablonuna sahip olmak evrensel açıdan bakıldığında daha mantıklı gelecek. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:20, 29 Nisan 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş Konunun evrensellikle alakası olduğunu düşünmüyorum. Mesele maddelerin olup olmamasıdır. Maddeler çokça olduğundan ayrı şablona gerek vardır. Vietnam İmparatorluğu'nun üyelerinin de çokça maddesi olursa pekala ayrı şablon oluşturulur. İngilizce vikide bile şehzade ve kızlar şablonu varken Türkçe vikide olmaması bana absürt geliyor. İşte bu yüzden Türk İmparatorluğu'nu vurguladım. Bizim tarihimiz olduğu için her daim geliştiriyoruz ve büyüyor bu sebepten ötürü ayrı şablonların olması doğaldır. Dolaşıma kolaylık sağlayacağı ise sadece bir iddia. Zaten maddede anne adı baba adı yazıyor. Şablonda bir kadınefendiyi mi arayacak gözler! Şeyhülislam şablonunda kaptanıderya aramak gibi bir şey. Böyle bir arama olacağını de hiç zannetmiyorum.--Nushirevan11 ☾★ 15:26, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Bütün hanedanın tek bir çatı altında birleştirilmesi fikri bana da mantıklı geliyor. Örnek şablonlara göz attım. Birleştirilmiş örnek, mevcut örnekten çok daha kaliteli bir gezinme deneyimi sunacaktır.--thecatcherintheryemesaj 19:12, 28 Nisan 2017 (UTC)

Terör saldırıları listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Terör saldırıları listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İçerik yok. --Zaitsév 09:02, 25 Nisan 2017 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin VP:TBA'ya da aykırı. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:54, 25 Nisan 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum enwiki'de aynı karşılığa gelen List of terrorist incidents gibi bir madde var. Genişletilmesi müsait, düzen şablonları kullanılması daha uygun. Ek olarak şu terör/terrörizm konusunun da konuşulmasının vakti geldi gibi. Sonuçta "tartışılamaz değil" değil mi?? --Maurice Flesier message 23:32, 25 Nisan 2017 (UTC)
@Kibele'nin daha önce yıllardır terör konularında fazlasıyla çalışan ve tartışan biri olduğunu görüyorum. Belki bir şeyler söylemek ister. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:17, 26 Nisan 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bence şu terör ve terörist kelimesi hani Köy Çeşmesinde şu ara çok isabetli olduğu görüşülen bir yönerge olan sakınılacak kelimelerden. Sakınılacak derken kullanılmayacak değil, dikkatli kullanılacak anlamında.
Terör terördür ve bu kavram her siyasi görüşten, her dinden, her milletten insan için ortaktır, ortak olmalıdır. Çünkü terör dini, dili, ırkı, ahlağı olmayan bir şeydir. Uzatmayalım gerekirse çeşmede tartışırız. Bu açıdan ben maddenin kalmasında sıkıntı görmüyorum. Ama madde şu haliyle kesinlikle bomboş. Enwiki'deki maddenin bize bir örnek olabileceğini ama emsal teşkil edip bağlayıcılığının olmadığını değerlendirerek görüşümü Silinsin Silinsin olarak bildiriyorum. chansey Mesaj 20:02, 26 Nisan 2017 (UTC)
 • terör, terörizm, terörist ve dolayısıyla 'terörist eylem' kategorilerinin VP:TBA'ya aykırı olduğu için kullanılmaması -ya da yukarıda söylendiği gibi dikkatli kullanılması- yönünde bir topluluk kararı bulunuyor.. bizim yıllar içinde yaptığımız bunu uygulamaktan ibaret.. geniş katılımlı yeni bir topluluk kararı alınmadıkça bu uygulama sürer.. yeniden konuşulması isteniyorsa, topluluğu gereksiz meşgul etmemesi açısından eski konuşmalar gözden geçirilmeli öncelikle.. güncel duruma göre silinsin.. --kibele 08:31, 27 Nisan 2017 (UTC)
@Kibele rica etsem ilgili topluluk kararının linkini atarmısınız? chansey Mesaj 08:33, 27 Nisan 2017 (UTC)
Kategori:Terörist örgütler.. --kibele 08:36, 27 Nisan 2017 (UTC)
Madde, şu an için taslak halde. İçeriğinden, en-wiki'den alındığı görülmekte. Belki de madde üzerinde çalışılmaya başlandı ve yarım bırakıldı. İngilizce Vikipedi, terör tanımı ile ilgili tartışmalara çok hassas bir şekilde ve temkinli yaklaşmış. Bizim de bu davranışı sürdürmemiz gerekir. Yine de, terör ya da terörist kelimeleri kullanılamaz dememiş 27/04/2017 tarihi itibarıyla 30,924 maddede terörist kelimesinin kullanımına izin vermiş (Hiç kimse için terörist kelimesinin kullanımına izin vermemiş). Terörün tanımı değişkendir, bu nedenle, kullanımından azami derecede kaçınmalı, mecbur kalınırsa, son derece dikkatli kullanılmalıdır. Bu bağlamda, güvenilir kaynaklara atıfta bulunarak kullanılması mümkün görünmekte. Yani, madde silinecekse VP:TBA'dan silinmemeli.--thecatcherintheryemesaj 19:42, 27 Nisan 2017 (UTC)
 • Madde en temelde TBA'dan silinmeli. TBA daha önce de dediğim gibi tüm olası görüşlere eşit mesafede olmak değil, evrensel akademik literatürdeki görüş çeşitliliğini yansıtmak ve buna göre görüşlere gereken ağırlığı verip görüş farklılıklarını bildirmek demektir (topluluk kararı verilen tartışmada üçüncü parti kaynaklara atıfta bulunulmuş; ama bunların akademik niteliğe sahip olması gerektiğinden bahsedilmemiş). Bununla beraber, "evrensel" akademik literatür çok önemli, bu konuda sadece Türkçe akademik literatüre bakmak yetmez, dünya akademik topluluğunun görüşünü yansıtacak başta lingua franca olan İngilizce olmak üzere diğer dillerdeki kaynaklara da bakmak gerekir. Bunun için de onlarca kaynağın detaylı analizi, akademisyenlerin ne kadar otorite sahibi olduğunun incelenmesi, kaynakların ağırlığının ölçülüp tartılması gibi çok zaman alıcı ve ihtilaflı süreçlerden geçilmelidir terör kadar hassas bir konuda. "Terör" kelimesini hiç kullanmazsak TBA ihlali hiç işlemeyiz; ama bir kere başlarsak bu meşakkatli sürecin her defasında uygulanmayacağı kesindir ve topluluğun buna ne zamanı, ne enerjisi vardır; zaten bakmayın İngilizce Vikipedi'ye, bizim topluluğumuz bu tür bir süreci yönetecek kadar büyük de değildir. Tamamen uzak durmak lazım, terör dememekle daha kalitesiz bir ansiklopedi sunmuyoruz. Silinsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:54, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin VP:TBA gereği yapılması gereken silinmesi olunacaktır. --MerhabaNe yapabilirim? 12:19, 30 Nisan 2017 (UTC)

Çiğdem Ceylan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çiğdem Ceylan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Mavrikantmsj 03:11, 26 Nisan 2017 (UTC).

Eski silinme kayıtları:

--Mavrikantmsj 03:13, 26 Nisan 2017 (UTC)

Ali Rıza Babaoğlan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: "Ali Rıza Babaoğlan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler
Daha önce de 2 kere ada gösterilmiş. Hala KD olduğunu düşünmüyorum. --Mavrikantmsj 03:44, 26 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ansiklopedik temizlik yapılmalı, maddedeki taraflı ve reklamlı kısımlar da temizlenmeli. Ancak kendisini konu alan bağımsız ve güvenilir kaynaklar var gözüküyor, kayda değer olduğunu düşünüyorum yönergelerimize göre.--RapsarEfendim? 00:02, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • 2009 yılında, dünyanın en seçkin on gencinden biri seçilmiş. 2008'de de IBM tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki en iyi 75 öğrenciden biri seçilmiş. Bana kalırsa, maddenin taraflı yazılmış olması dışında bir sorun yok. Düzenlenmeli. Madde kalmalı.--thecatcherintheryemesaj 19:06, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin IBM tarafından şu bu seçilmesi maddesi olmasına sebep değildir. Ansiklopedik bir kişi hiç değil. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:24, 28 Nisan 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 19:24, 29 Nisan 2017 (UTC)

Vikipedi:VikiProje Murat Boz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "VikiProje Murat Boz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

şimdiye kadar üzerinde tek bir kişinin bile doğru düzgün çalışmadığı bu "wikiproje" nin silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Projede 23 madde var. Ayrıca bu maddelerin daha da gelişebileceğini düşünmüyorum. Özetle bu sayfaya gerek yok. Mavrikantmsj 03:47, 27 Nisan 2017 (UTC) Silinecek ek sayfalar:

--Mavrikantmsj 03:54, 27 Nisan 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin VikiProje mantığını pek anlayamadığım zamanlarda yaptığım bir şey. silinsin -MHIRM. 07:55, 27 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Proje olamayacak kadar dar konu kapsamı sebebiyle.--RapsarEfendim? 17:09, 27 Nisan 2017 (UTC)
 • Üstte verilen gerekçeler görüşlerimi yansıtmakta; silinsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:25, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Yukarıdaki görüşlere eklenebilecek pek bir şey kalmamış. Silinmesi yönündeki görüşlerle hemfikirim.thecatcherintheryemesaj 18:57, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:20, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin kullanıcı görüşlerine katılarak. Pivox (mesaj) 19:29, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yoruma gerek kalmamış.--MerhabaNe yapabilirim? 19:07, 29 Nisan 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Erşan Kuneri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Erşan Kuneri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde tek başına KD'lik kriterlerini sağlamamakta. Şekilsel olarak da yetersizlikleri var. Bilgi kaybı olmaması açısından G.O.R.A. maddesine taşınması ve silinmesi talebiyle görüşlerinizi istirham ederim. chansey Mesaj 09:00, 27 Nisan 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aktarılacak ansiklopedik içerik barındırmamakta. Silinmesi yerinde olur diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17:11, 27 Nisan 2017 (UTC)
 • Gerekçemde belirttim ama ilgili maddede alt başlık bulunmamakta. İlgilenip açacak kullanıcımız olursa Birleştirilsin Birleştirilsin, aksi halde Silinsin Silinsin chansey Mesaj 18:33, 27 Nisan 2017 (UTC)

Şablon:LGBT kuruluşları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "LGBT kuruluşları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu tip şablonların ucu çok açık. Dini kuruluşlar, gıda şirketleri, vakıflar gibi sonu gelmeyen şablonlar oluşturulabilir (daha da genişletirsek bilim adamları, sanatçılar, müzeler vs). Dolaşım şablonlarının amacı belli konudaki maddeler arasında bağlantı kurarak kullanıcıların işini kolaylaştırmak. Burada böyle bir durum söz konusu değil.--RapsarEfendim? 14:49, 28 Nisan 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 14:49, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Kalsın. İki ana argümanım olacak:
  • "Ucu çok açık" öznel yorum. Bence ucu çok açık değil. Tartışma sayfasında belirttiğim üzere, dünyada kaç KD LGBT organizasyonu vardır? 800? 1200? On kullanıcı bir yıl çalışır üstünde, hepsi açılır, şablon "ucu çok açık" olmaz bu defa. "Ucu açıklık" sınırını nerede çizeceğiz? Kaç potansiyel maddeden itibaren ucu açık olur bir şablon? Şablon:Kas sistemi mesela ucu açık bir şablon mu olur vücudun tüm kasları için kullanmak istersek? Biraz arttıralım çıtayı, Şablon:Türkiye'deki göller? Kaç KD maddeyi bu şablona yerleştireceğimizi bilmiyoruz, doğrudur; ancak bence bu şablonun değil, bizim sorunumuz, bizim bilgi, araştırma, vakit eksikliğimiz kaynaklı. Bunların hepsi okuyucu için yararlı şablonlar, öznel yorumlar silinmeleri için yeterli gerekçe olamaz. Evet, şablon eksiktir, doğrudur; ama eksiklik silinme gerekçesi olamaz.
  • Kaldı ki "ucu açık" (ki belirttiğim üzere çok sorunlu bir tabir bu) şablon silinecek diye bir durum yok. "Dolaşım şablonlarının amacı belli konudaki maddeler arasında bağlantı kurarak kullanıcıların işini kolaylaştırmak" ise burada yapılan tam da bu, konuyla ilgisi olmayan bir okuyucu için farklı ülkelerdeki LGBT kuruluşlarını toplaması çok yararlı, bilgilendirme açısından yardımcı. Üzerine emek harcanmış ve yararı olduğu söylenebilen böyle bir şablonun varlığının zararı ne, tam olarak neden silmeliyiz, varlığı neden sakıncalı veya ansiklopedi kurallarına ters, bu söylenmemiş. "Ucu açık" olmak kötü bir şeymiş gibi ortaya atılmış, bunun nedeni açıklanmamış. Vikipedi'nin gelişigüzel bilgi toplanan bir merci olmamasıyla mı alakalı bu gerekçe? Hangi temele dayalı? Çözemedim.
  • Bunun üzerine, ufak bir üçüncü argüman olarak, olmayan noktalar üstünden felsefe yapmayalım. Vakıflar şablonunu açacak olursa biri onun üzerinden tartışırız, belki farklı şeyler söylerim onun için, belki LGBT kuruluşları daha dar odaklı olduğundan uygundur, belki her şeyi matematiksel standartlara uydurmak zorunda değilizdir, belki topluluk farklı kararlar oluşturabilir farklı mantıksal temellerde. Burası bürokrasi değil. Vikipedi'de siyah-beyaz olarak ayıramayacağımız, gri olan her şablonu, her prosedürü yok etmektir asıl zararlı olan. Grinin bir tonunu kabul edeceğimiz her tonunu kabul edeceğimiz anlamına gelmez.
 • --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:08, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Türkiye'de kaç göl olduğu belli, kas sisteminde kaç kas olduğu belli. Belli bir limitimiz var ve onun üzerine çıkamıyoruz. "Dünyadaki camiler" ise limiti olmayan, kullanışsız bir şablon. Aralarındaki farkın bariz olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 15:11, 28 Nisan 2017 (UTC)
"LGBT kuruluşları"nın kaç olduğu belli, sadece biz bilmiyoruz çünkü konu üzerine yeterince içeriğimiz ve bilgimiz yok diyemez miyiz? Bir de, "Dünyadaki camiler" kullanışsızdır, "Lefkoşa'daki camiler" kullanışlıdır örneğin. Ancak KD LGBT kuruluşu sayısının, en azından mevcut içeriğimizi göz önünde bulunarak, böyle genel bir şablonu kaldıracak kadar az olduğunu düşünüyorum. Yanlış çıkıp bu şablonu ülkelere/bölgelere ayırmak çok isterim ansiklopedinin gelişmesiyle. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:20, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Tartışma sayfasında üç kullanıcı arasında geçecek olan tartışmanın buraya taşınması en makulü oldu @Rapsar teşekkür ederim. Orada da belirttiğim üzere şablonların konuyla ilgili maddelerin açılmış/açılmamışlarını görmek ve maddeler arasında dolaşabilecek için her halükarda faydalı olduğu kanaatindeyim. Ayrıca Collapsed olarak durmasında da maddenin şekilsel bütünlüğü açısından bir mahzur görmedim. Ucu açık ibaresine katılmamakla birlikte KD olmayan maddelerin çıkarılması sonucunda yalnızca KD kuruluşlardan oluşan bir şablonu da kullanabiliriz. Ayrıca bu kapsamda düşünürsek bu listenin de olmaması gerektiği taraftarıyım çünkü içerik aynı, maddeler aynı. Görüşüm bütün bu gerekçelerle Kalsın Kalsın. chansey Mesaj 15:30, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. Oldukça ucu açık bir şablon. Alır başını gider bu tür şablonlar. "Türkiye'de yayımlanmış kitaplar" şablonu yapmaya benziyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:19, 28 Nisan 2017 (UTC)

Müslüman bilim insanları listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Müslüman bilim insanları listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir bilim insanının inancı ile yaptığı meslek arasında "her zaman" bir ilişki olmaz. Bu mantık çerçevesinde "vejataryen bilim adamları" gibi listeler de oluşturulabilir. Şu tartışma da incelenebilir, biraz bağlantılı konuyla.--RapsarEfendim? 18:48, 29 Nisan 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 18:48, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Gerekçeye katılıyorum. Cem 53 (mesaj) 18:50, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yerinde bir gerekçe. --MerhabaNe yapabilirim? 19:06, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Cobija (mesaj) 19:08, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçe katılıyorum.--❣Paseyn ileti 19:23, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçe uygun --Pragdonmesaj 19:58, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kesinlikle --Çakır? 23:26, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Kürt bilim insanları listesi oluyor da Müslüman bilim insanları listesi niçin olmasın? Ortaçağ'da din etnisiteden daha belirgin bir kimlik aracıdır. Din de ırk gibi doğuştan gelen bir kimliktir genel itibarıyla. İnanç ile meslek arasında bağlantı yoksa ırk ile nasıl oluyor?--Nushirevan11 ☾★ 02:03, 30 Nisan 2017 (UTC)
Listeleme yaparken günümüz değer yargısına uygun kategorizasyonlara ayırıyoruz içerikleri. Orta Çağda dinin baskın kimlik ögesi olduğu doğru ancak yalnızca Orta Çağda yaşayanları eklemiyoruz listelere. Kaldı ki din doğuştan gelmez, hayatı boyunca da istediği kadar din değiştirebilir insanlar. Irksa ister kabul edilsin ister reddedilsin doğuştan gelen ve değiştirilemeyen bir ögedir. Faşizmin alt edilmesinden sonra ırk kavramı yerini kültürel ağırlıklı etnisite kavramına ve daha sonrasında da vatandaşlık esasına bırakmıştır ama bu başka bir tartışmanın konusu. Velhasılıkelam günümüzde değer yargıları ırk/etnisite/vatandaşlık eksenli olduğundan İlk Çağda yaşayanlar da günümüzde yaşayanlar da bu esas alınarak kategorize ediliyorlar. Aslında hiç bu açıklamalara da gerek yok. Rastgele bir biyografi maddesine girildiğinde yazan tanım cümleleri ortada zaten: "X, Ganalı futbolcu.", "X, Fransız asıllı Amerikalı aktör.", "X, Türk-Alman bilim insanı." vs. Şu şekilde tanım cümlesine sahip tek bir tane bile maddemiz yoktur çünkü kimsenin aklına böyle bir tanım cümlesi yazmak gelmemiştir: "X, Budist girişimci." --Cobija (mesaj) 16:09, 30 Nisan 2017 (UTC)
Yazdıklarınız modern çağ için geçerli ve mantıkîdir. Bu çağda Türk asıllı Alman futbolcu deriz ancak Ortaçağ'da Müslüman bilgin veya Hristiyan bilgin deniliyordu. Bu sebebe istinaden Ortaçağ için Müslüman bilim insanları listesi niçin mantıksız veya gereksiz olsun? Bu çağa göre geçmişi yorumlamak anakronizmdir. Bu çağa göre geçmişi yorumlamak çoğu kere sorun doğuruyor ve bu sorunu maddelerde hangi ırktandı tartışmasında görüyoruz. Ortaçağ'da pek çoğunun ırkı bilinmediği halde Kürt veya Türk denilmesi doğduğu sehre veya kullandığı dile bakılarak karar veriliyor. Halbuki Müslüman olduğu bir bedahet. Ortaçağ bilimi ve bilim insanları İslam medeniyeti, Avrupa medeniyeti tasnifine göre kategorileştirilir ve bunu vikipedide de görüyoruz.--Nushirevan11 ☾★ 20:39, 30 Nisan 2017 (UTC)

Kürt bilim insanları listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kürt bilim insanları listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Modern çağdan önce insanlar din ve coğrafya üzerinden tanımlanıyorken ve meslekleri ile ırkları arasında bir bağ yokken bu sayfanın var olması ansiklopedik midir? Modern çağda vatandaşlık tanımından ötürü etnisiteye dayalı bir tanımlama yapılabilmektedir ancak orta çağda böyle bir şey söz konusu değildir. Bu maddenin Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Müslüman bilim insanları listesi ile birlikte değerlendirilmesini talep ediyorum. Nushirevan11 ☾★ 21:24, 29 Nisan 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Din ile millet farklı kavramlar, karıştırmamak lazım. Millet-meslek kategorileri ve listeleri binlerce var.--RapsarEfendim? 21:41, 29 Nisan 2017 (UTC)
@Rapsar Yaptığınız açıklamada ben mantıkî bir gerekçe göremedim. Din ile ırkın farklı şeyler olduğunu cümle alem biliyor. Irka dair tanımlama modernitenin vasfıdır. Ortaçağ'da dine dayalı bir tanımlama vardı. Buna rağmen müslüman bilim adamları listesini silmeye aday gösterirken Kürt bilim insanları listesinin hangi mantıkla kalmasını söylüyorsunuz anlayamadım. Kategori:İranlı Şiiler vb. kategoriler de mevcut. Velev ki ben modern çağdan bahsetmiyorum. Din ırktan daha belirgin ve kesin olarak bilinen bir sıfattır.--Nushirevan11 ☾★ 22:54, 29 Nisan 2017 (UTC)

Turkey Blocks[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Turkey Blocks"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD ?--Çakır? 23:23, 29 Nisan 2017 (UTC)

rapsar göstermiş kayda değer olduğunu, kalsın. --kibele 07:42, 30 Nisan 2017 (UTC)

ABD (Generals)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ABD (Generals)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde içeriği ansiklopedik olmaktan uzak. Kalan içerik de Command & Conquer: Generals maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 16:15, 30 Nisan 2017 (UTC)

Türkiye'de yaşayan etnik gruplar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye'de yaşayan etnik gruplar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede anlatılanlar Türkiye demografisi maddesine aktarılabilir, aynı konuyla ilgili iki maddeye gerek yok.--B.S.R.F. 💬 16:24, 30 Nisan 2017 (UTC)