Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu fikir birliği oluştuğu takdirde 7 gün (bu süre fikir birliğine varılmazsa +5 gün daha uzatılır) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 7 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme rehberi)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • Adı değiştirilir

Tartışmalarda dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyin. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyin.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne aşağıdaki şablonu ekleyin:

{{sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, şablonu {{yk:sas|2}} (ikinci kez aday gösterilen sayfalar için; eğer sayı daha yüksekse "2" yerine uygun sayıyı girin ve noktayı silmeyin) şeklinde kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusunda yer alan "adaylık sayfasında" bağlantısına tıklayın.
  Bu sayfada yer alan metin kısmına, sayfanın neden silinmesi gerektiğini belirtin.
  İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir.
  "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyin.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs ·

Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Yeni Yüzler Partisi[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Kaynak yok, kayda değerliği tespit edilemiyor ve taslak olma yeterliliğini karşılamıyor. -stdoggomsj 20.14, 5 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • İlk adaylıkta @Nanahuatl işe yarar birtakım kaynaklar bırakmış, burayı şişirmemek için tekrar eklemiyorum; merak eden oradan bakabilir. Ek olarak bulduğum şu kaynakları da bırakayım: [1], [2], [3], [4]. Sadece Snippet görünümleri mevcut olduğu için çok net bir değerlendirme yapamıyorum ancak parti ile ilgili en azından künye düzeyinde içerik çıkarılabiliyor gibi. Hele ki ilk kitapta, kitabın içindekiler kısmına göre partiyle ilgili 1-2 sayfalık bir içerik var görünüyor. Bu bulgular ışığında ben kriterleri sağladığını düşündüğümden, kalmasından yanayım. --justinianus | mesaj 13.31, 6 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
 • İlk adaylıkta kaynak sunsam da kalsın ya da silinsin dememişim gördüğüm kadarıyla :D Aslında orada gördüğümüz kaynaklar, birçok seçime giremeyen partilere kıyasla çok daha fazla. Kuruluş, bir açıklama, başkan istifası ve kapanış haberleri var gözüküyor. Yukarıdaki kitap kaynakları ise komple tüm partileri listeleyen standart kaynaklar. Kayda değer olmadığı görüşüne yakın olsam da şu an için kalsın ya da silinsin demek istemiyorum.--NanahuatlEfendim? 19.07, 6 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Sibel Yalçın[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Kişinin kayda değerliğini ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir ikincil kaynaklar bulunamadı. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 09.45, 6 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Yalnızca katılmış olduğu silahlı saldırı nedeniyle arşiv mahiyetindeki kaynaklarda yer alan biri olmakla birlikte, -maddeye göre- adına şiir ve şarkı yapılmış birisi. Bunu bir kenara koyalım. Bununla birlikte arama yaptığım zaman ulaştığım bazı kaynaklar var; genel olarak maddede de yer alan içeriği paylaşsalar da birden fazla kaynakta yer almış olması nedeniyle buraya listeleyeyim: Yeni Akit gazetesindeki haberi, bir kitaptaki kendisiyle ilgili kısım (Snippet görünümünde yer alandan fazlası mevcut olabilir), başka bir kitap kaynağı, bibliyografik içeriğe sahip başka bir kitap, makale, yüksek lisans tezi (ilgili kısım Vikipedi'den alınmış ancak bir tezde de yer aldığını göstermek için ekliyorum), başka bir tez (İngilizce). Kitap aramalarında yabancı kaynaklar da var, bu dilleri bilenler bunlara da göz atabilir. Hepsini bir arada değerlendirdiğimde, birden fazla kaynakta yer alıyor olması ve kayda değer sanatçılar tarafından ele alınarak adına eserler verilmiş olması nedenleriyle çok güçlü olmamakla birlikte kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Kalabilir. --justinianus | mesaj 13.14, 6 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Avni Kumuk[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 saat ve 48 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Doğrulanamayan bilgiler içeriyor. İnternette basit ve tutarsız birkaç bilgi dışında bilgi yok. Sohol (mesaj) 10.18, 7 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Kanaatimce çok ama çok sınırda bir madde. Hakkında çok çok az sayıda bilgi kırıntısı bulunabiliyor amiyane tabirle. Elbette bunları da internetten bulabildiğimiz için bundan çok daha fazlası ulaşamadığımız kaynaklarda mevcut olabilir. Özellikle basılı kaynaklarda başka bulgular tespit edilebilir diye düşünüyorum. Şu ve şu kaynaklara göre, kaşıkçı elmasının pırlanta formunda kesilmediği ve altında foya (?) olduğu ilk kez 1968 yılındaki kendisinin de içinde bulunduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilen resmî inceleme sırasında ortaya çıkarılmış. Yapmış olduğu bu tespit kayda geçirilmediği için sadece kendisinden alınan sözlü bilgiler ile başka eserlerde yer almış. Gösterdiğim ilk kaynak direkt olarak kendisinden sözlü olarak bu bilginin alındığını onaylarken diğer kaynak (yabancı) da yine bu bilgiyi kendisine dayandırıyor. Bu itibarla; yukarıda bahsettiğim olay kendisinin bir ansiklopedide yer almasını gerektirecek ölçüde kayda değerlik teşkil edecek bir husus olarak telakki edilebilirse kalması gerektiği yorumu yapılabilir, ancak ben bu yorumu kararsız kaldığım için adaylığı neticelendirecek hizmetliye bırakıyor ve çekimser kaldığımı belirtiyorum. --justinianus | mesaj 06.35, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Ilian Bergala[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 15 saat ve 13 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil. An itibarıyla aynı nedenden ötürü İngilizce Vikipedi'de de silinmeye aday olduğunu not düşeyim. NanahuatlEfendim? 16.43, 7 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Nilgün İrmikçi[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 20 saat ve 29 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

"Düş 28" adlı sergiyle ilgili haberler var ancak o kadar. Başka kaynağa rastlayamadım. Kayda değerliğin ispat edilemediği kanaatindeyim. NanahuatlEfendim? 21.59, 7 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Silinsin Silinsin hakkında güvenilir ve bağımsız kaynak bulunmamakta WoozeTR 23.53, 11 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Kalsın Kalsın Ek bilgiler ve kaynak eklendi. İnternetten ulaşılan basın haberlerinin sayısı ölümünden 10 yıl sonra açılan sergi ile sınırlı; 2019'daki sergi dışında farklı tarihlere ait (1988 ve 1992'deki bir sergi ve 2007'deki ölümüne ilişkin) birer kaynağa ulaşabildim; ancak offline kaynaklara ve gazete arşivlerine erişen kullanıcılar tarafından hakkında kaynaklar ve bilgiler geliştirilebilir.--Başak (mesaj) 05.08, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
  Kaynakların kayda değerliğin ispatı için yetersiz olduğu görüşümü, eklenen kaynakların ardından (teki çalıştığı kurum, bağımsız olmayan kaynak, bir başkası da sergisi duyurusundan öte gitmiyor) da sürdürmekteyim. NanahuatlEfendim? 05.31, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Cenk Küpeli[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 4 gün, 19 saat ve 1 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Aramama rağmen milli basketbolcu olduğuna dair kaynak bulamadım. Eğer öyle değil ise Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) gereği silinebilir. Sadrettin 20.31, 11 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Silinsin Silinsin milli olmasını geçtim basketbolcu olduğuna dair bile elle tutulur bir kaynağa rastlamadım. Demet Şener'in eski eşi olmasından ötürü bir kaç yerde haber olmuş. Ama kayda değer biri değil kesinlikle. WoozeTR 23.36, 11 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Silinsin Silinsin: Kayda değerliğinin tespit edilmesine yarayacak bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmadı. Demet Şener hakkındaki magazin haberleri hariç. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 11.17, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Hamsi FM[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 4 gün, 22 saat ve 33 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Hakkında bağımsız ve güvenilir kaynak mevcut değil. Kayda değerlik ölçütlerini taşımadığı kanaatindeyim. WoozeTR 00.03, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Maddedeki güvenilir kitap kaynağında radyo istasyonundan detaylıca bahsedilmiş. Bir radyo istasyonu için daha fazlasının gerekmediğini düşünüyorum. AG mesaj 08.08, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
Bahsettiğiniz kitabın 104. sayfasında 5-6 satır kadar bahsedilmiş. "Detaylıca" denilebilecek kadar bilgi içerdiğini düşünmüyorum. Kitabın güvenilirliği ise meçhul. WoozeTR 19.57, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Silinsin Silinsin: Öncelikle bir tespit yapılması uygun olur; Hamsi FM bir "radyo istasyonu" değil, yayın ruhsatı ile radyo frekansı kullanılarak bir yayın yapılması söz konusu değil. Çünkü Hamsi FM, bir "internet radyosu". O da "radyo", bu da "radyo" denilecek olursa; mesele biraz basite indirgenmiş olur ve tartışmamıza bir fayda sağlamaz. İnternet radyosu, isteyen herkesin kurabileceği, amatör bir uğraştır. Bu tür yayın için, yetkili mercilerden izin alınmasına gerek yoktur. Zaten buna bağlı olarak da, Almanya'da ikâmet eden kişiler, "Helsinki merkezli" bir yayın faaliyeti yürütebiliyorlar. Her ne kadar bir radyo yayını değilse de, internet radyoları hakkında müstakil bir yönerge şimdilik olmadığı için, VP:RTV başlıklı yönergenin kıstas olarak alınması uygun olacaktır. "Dijital çağda iletişim okumaları - I" başlıklı incelemede bahse mevzu olmuşsa da, Hamsi FM, yönergede sıralanan kriterleri yerine getiremiyor; bağımsız, güvenilir ve "birçok" kaynak tarafından konu edilmemiş, türünün ilk örneği değil, bilimsel araştırmalara konu olmamış ve nihayet herhangi kayda değer bir hadiseye de yol açmış ya da ilişkili de değil. Silinmesi münasiptir. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 11.12, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispat edebilecek kadar bağımsız ve güvenilir kaynak olmadığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 00.49, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Bir Seri Katilin Günlüğü (roman)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 9 saat ve 11 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 5 gün, 9 saat ve 11 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Maddeye konu romanın kayda değerlik şartlarını hâiz olduğuna dair kaynak tespit edilemedi. Maddenin tartışma sayfasında varılan görüş birliği neticesinde SAS'e aday gösterildi. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 10.41, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Nedim Gayet Bir'e tespiti için teşekkürler. Ne yazar ne kitap hiçbir şekilde kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor, bu zamana kadar durması şaşırtıcı, derhal silinmeli. Tehonk (mesaj) 15.11, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Tartışma sayfasında yaptığım açıklamalara istinaden kısaca silinmesinin uygun olacağını düşünüyorum. --justinianus | mesaj 09.01, 13 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Arkın Gelişin[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 9 saat ve 13 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 5 gün, 9 saat ve 13 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Vikipedi'nin kayda değerlik kriterlerine göre, kişinin kayda değerliğini ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 10.43, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Nedim Gayet Bir'e tespiti için teşekkürler. Ne yazar ne kitap hiçbir şekilde kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor, bu zamana kadar durması şaşırtıcı, derhal silinmeli. Tehonk (mesaj) 15.12, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Uylak[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 9 saat ve 22 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 5 gün, 9 saat ve 22 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Maddenin içeriğini doğrulayabilecek kaynaklar bulunamadı. İçeriğin kayda değerliği de bağımsız ve güvenilir kaynaklar tarafından teyid edilemiyor. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 10.52, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Silinsin Silinsin Tartışma sayfasında yazdığım gibi madde açıldığı sırada kaynaksız açılmış. Sonradan eklenen kaynak maddenin burada açıldığı zamandan sonra üretilmiş bir kaynak. Dolayısıyla bir WP:CIRCULAR durumu olabilir. Maddenin açıldığı tarihten önceye dayanan kaynak bulamadım. Doğrulanabilirlik sorunları ve kayda değerliğin tespiti için gerekli güvenilir kaynakların eksikliği nedeniyle silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Tehonk (mesaj) 16.20, 12 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Mustafa Palabıyık[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 1 gün, 10 saat ve 15 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 6 gün, 10 saat ve 15 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Mayıs 2020'den beri kayda değerliği belirsiz olarak duruyor. Hakkında bağımsız ve güvenilir kaynak mevcut değil. WoozeTR 11.45, 13 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

4. Boyut[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 14 saat ve 30 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 14 saat ve 30 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Hatalı başlık ile hatalı bir madde oluşturulmuş. Bu maddede bahsedilen "boyut", "uzayzaman" maddesinde etraflıca anlatılıyor. Bu madde silinebilir. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.00, 15 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Silinsin Silinsin Aslında üşendiğimden kayda değerliği belirsiz olarak işaretlemiştim kısa süre önce. "4. boyut" ile farklı şeyler kastedilebilir, dört boyutlu uzay, fizikte zaman, uzayzaman vs. Tek cümlelik, ne olduğu belli olmayan bir şey var ortada. Magazinsel bir konu da değil, ciddi ve doğru bir şey sunmuyorsa silinmesi gerektiği kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 20.12, 15 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Sabit şifre[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 3 gün, 21 saat ve 8 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 8 gün, 21 saat ve 8 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Böyle bir şeyin olduğu konusunda şüphelerim var. Hem başka bir dilde maddesi yok, hem de webde ve maddede içerik yok? Jelican9💬 22.38, 15 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil.--NanahuatlEfendim? 17.30, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
Şuradan çevrilmiş zamanında: https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Static_password&oldid=272075134
Ancak ordan da silmişler, parola sayfasına yönlendirilmiş, o sayfada da bu konuyla ilgili bir bilgi yok.
Kayda değer olmadığı bariz bence de. Silinsin diyorum. Tehonk (mesaj) 06.01, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Silinsin Silinsin: Elbette böyle bir şey yok. Yani; şifre diye bir şey var, lakin bu bankacılık sektörüne özgü bir terim değil elbette. Buna benzer bir şey ile geçenlerde karşılaşmıştım, aynı şekilde "kesinti" diye bir madde açılmış. O maddenin içeriği de, tıpkı bunun gibi, doğrulanamayan bilgilerden ibaretti. Bu tartışmanın sonucuna göre, kesinti maddesini de burada tartışmaya sunabiliriz. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 19.54, 18 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Elif Avcı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 9 saat ve 20 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 9 saat ve 20 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Gösterilen kaynaklara ek taradığım diğer kaynaklarla müzisyenler için olan kriterler sağlanamıyor. Bu yolla eklediğim HS etiketinin geri alınması sonrası SAS'tadır. abc 10.50, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Dosya:Müslüm Gürses kartpostal.jpg[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 9 saat ve 32 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 9 saat ve 32 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Telif hakkı ihlali. Kartpostal veya plak kapağı. Telif kısmında tanımlandığı gibi kullanıcının kendi çektiği fotoğraf değil. LuCKY 💬 ✒️ 11.02, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Dirijan[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 10 saat ve 3 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 10 saat ve 3 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. ×Elvorixmesaj 11.33, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Silinsin Silinsin Dirican veya Drejan aşireti olarak da biliniyor. Hakkında bağımsız ve kayda değer kaynak bulunmamakta. Wooze 13.16, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]
"Dirêjan" şeklindeki kitap arama sonuçları biraz sonuç veriyor ama...--NanahuatlEfendim? 19.17, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Dilxêran[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 10 saat ve 3 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 10 saat ve 3 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. ×Elvorixmesaj 11.33, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Silinsin Silinsin Dilhıran veya Dilheran diye de geçiyor adı. Hakkında bağımsız ve kayda değer bilgiye rastlamadım. Şayet kayda değer kaynak sunulursa Kürtler maddesinde "Aşiretler" başlığı altında yer verilmesi yeterli olacaktır. Wooze 13.12, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Badıllı (aşiret)[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 10 saat ve 5 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 10 saat ve 5 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. ×Elvorixmesaj 11.35, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Berzenci[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 10 saat ve 5 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 10 saat ve 5 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. İngilizce Vikipedide olduğu gibi kürtler maddesinde alt başlık olabilir. ×Elvorixmesaj 11.35, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Reşkotan aşireti[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 10 saat ve 6 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 10 saat ve 6 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. ×Elvorixmesaj 11.36, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

İstanbul İstatistik Ofisi[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 13 saat ve 5 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 13 saat ve 5 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer midir? Jelican9💬 14.35, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

İstanbul Planlama Ajansı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 13 saat ve 5 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 13 saat ve 5 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer midir? Jelican9💬 14.35, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Silinsin Silinsin: İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulmuş bir birim, Vikipedi:Kayda değerlik (Organizasyonlar ve şirketler)e göre kayda değer değildir. Ulusal veya uluslararası ölçekte etkin değil ve hakkında bağımsız kaynaklar bulunamıyor. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 17.55, 18 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Kamusal Tasarım Ofisi[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 13 saat ve 5 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 13 saat ve 5 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer midir? Jelican9💬 14.35, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Silinsin Silinsin: Bir şirket/kuruluş bünyesinde oluşturulmuş bir birim, Vikipedi:Kayda değerlik (Organizasyonlar ve şirketler)e göre kayda değer değildir. Ulusal veya uluslararası ölçekte etkin değil ve hakkında bağımsız kaynaklarbulunamıyor. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.26, 18 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Site telekom[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 12 saat ve 59 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 12 saat ve 59 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değerlik kriterlerini karşıladığı gösterilmeli. -- Supermæn (mesaj) 14.29, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Merhaba şirket Türsat'ın resmi ve tek tele-satış iş ortağıdır aynı zamanda Türkiye'nin enerji devi EnerjiSA'nın ( 186), Ayedaş'ın, Dijitürk'ün, D-smart'ın , TCDD'nin, ve birçok kamu ve özel şirketin çağrı hizmetlerini karşılamaktadır. Türkiye'de altı farklı ilde 5 bine yakın personeliyle hizmet vermektedir. Şirketin TS EN ISO 9001 2015 (Kalite Yönetim Sistemi), TS ISO 10002 (Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi), EN 15838 (Çağrı Merkezi Yönetim Sistemi) sertifikaları bulunmaktadır. Bu şirketin vikipedi'de olması gerektiğini düşünüyorum.
Kaynakça;
https://www.turksatkablo.com.tr/Satis-Noktalari-TS (Kaynakça'da yer alan Site Telekom ve Delta Medya şirketleri aynı şirketin firmalarıdır.)
https://www.trhaber.com/genel/site-telekom-dan-adana-ya-dev-yatirim-h10519.html
http://www.igdir.edu.tr/haber/igdir-universitesi-kampusunde-bulunan-cagri-merkezi-hizmet-vermeye-basladi
https://www.iha.com.tr/haber-yilin-en-basarili-musteri-iletisim-merkezi-odulu-sahibini-buldu-985375/
https://www.milliyet.com.tr/advertorial/liderler-muhtesem-torenle-taclandirildi-6008832 Mesutcicek (mesaj). 17.02, 16 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Selen Gülün[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 4 gün, 23 saat ve 18 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 9 gün, 23 saat ve 18 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Şu sürüm üzerinden konuşursam:

 1. numaralı kaynaktaki siteye kaydoldum. Sayfada değişiklik yapılabilmesi önerisinde bulunabiliyorum. Şuradaki ifadelere göre isteyen kendi biyografisini gönderebiliyor zaten. Dolayısıyla bağımsızlığı ve güvenilirliği sorunlu.
 2. numaralı kaynak çalıştığı üniversitenin sitesi, bağımsız değil.
 3. numaralı kaynak bağımsız ve güvenilir.
 4. numaralı kaynak, kişinin kendi sitesi, bağımsız değil.
 5. numaralı kaynak da kişinin kendi sitesi, bağımsız değil.
 6. numaralı kaynak ise kişinin kendi kitabı.

Dolayısıyla, maddedeki kaynaklardan yalnızca teki bağımsız ve güvenilir. Bunların dışında şöyle ve şöyle haberler buldum, kendi söylemleri, bağımsız değil. Onedio, güvenilir değil. Kayda değerliğin incelenmesi gerekiyor.NanahuatlEfendim? 00.48, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Ermeni terörü[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 5 gün, 12 saat ve 26 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 10 gün, 12 saat ve 26 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Madde VP:TBA politikamızı ihlal etmekte, tek taraflı olarak kaynaklandırılmış ve geliştirilmiş, tüm bunların dışında özgün araştırma olan kısımlar da mevcut doğrulanabilirlik açısından sorunlu görünmekte, bu yüzden silinmesini talep ediyorum.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 13.56, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

 • Aslında konu olarak incelediğimizde hakikaten olması gereken bir konu. İngilizce Vikipedi bu konuyu taraflı olarak sunuyor. Ermeni Soykırımı sırasındaki Ermeni direnişi diye bir madde var mesela. Ermeni ulusal hareketi var, bu daha genel bir konu. Bizde Müslüman-Türk katliamları diye geçen şu madde var onlarda (bu yanılmıyorsam ilk olarak bizde oluşturulmuştu, daha sonra orada oluşturuldu, yanlışım olabilir bakmadım şimdi). Bu da keza daha farklı bir konuyu işliyor. Kısacası Ermenilerin Türklere karşı yaptığı katliam/kırım ve suikastları işleyen bir madde ben göremedim, varsa gösterin. Bu konu gayet kayda değer ve ansiklopedik bir konu zaten.

Ancak bu maddeye gelirsek, madde adı bir kere sıkıntılı. "Terör" ifadesini kullanmıyoruz, karşıt görüşe sahip kimseler bu olayların bir kısmını "soykırıma karşı tepki, bağımsızlık hareketi" gibi adlarla tanımlayabiliyor. Hemen yukarıda kalın yazdığım madde konusu, en başta bağlantısını verdiğim maddenin aksine, 1980'lere kadar uzanan bir süreci kapsıyor ve o maddeden farklı olarak, örneğin, "Osmanlı askerî birlikleriyle çatışma" gibi konuları değil de daha çok sivil halka yönelik katliam/kırım ve suikast olaylarını konu alıyor.

Velhasıl kelâm, konunun kesinlikle kayda değer ve ansiklopedik olduğu kanaatindeyim. Yalnızca bu tip maddeler gelişigüzel yazılmamalı, biraz özen gösterilmeli, mümkün mertebe tarafsız yazılmalı. Maddenin yazım dili ise bununla taban tabana zıt. Dolayısıyla içeriğinden ötürü silinsin diyorum, ancak ileride kesinlikle olması gereken bir konu kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 19.11, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Ben bu sayfaya birden çok güvenilir kaynak ekledim. Eklediğim kaynakların çoğu olayları "Ermeni terörü" olarak adlandırıyor ve o yüzden bu adı tercih ettim. Makalenin tarafsız veya hatalı olduğu yahut kötü yazılmış olduğu düşünülüyorsa doğru yaklaşım makaleyi silmek değil daha fazla kaynak eklemek, düzeltmek, geliştirmektedir. Sayın Nanahuatl'ın da değindiği üzere makale konusu gereği potansiyele sahip ve gelecek vadediyor. Önümüzdeki haftalarda bunun üzerinde çalışacağım, konuyla ilgilenen diğer kullanıcılar da müdahil olabilirler. Bu sebeplerden ötürü kesinlikle kalsın diyorum.--Viyana Gazisi (mesaj) 20.23, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Kalsın Kalsın Kesinlikle bulunması gereken bir madde. VP:TBA ihlali bulunan kısımların(başlık da dahil) silinip yerine tarafsız bilgilerin eklenmesi yerinde olacaktır. Wooze 11.01, 18 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Sevmesende Olur[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 5 gün, 17 saat ve 30 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 10 gün, 17 saat ve 30 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. İçerik kaynaksız olduğundan albüm maddesine aktarmasak daha sağlıklı olacak (ancak yönlendirme olarak kalabilir). NanahuatlEfendim? 19.00, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

Güllerede Küstüm[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 5 gün, 17 saat ve 31 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 10 gün, 17 saat ve 31 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. İçerik kaynaksız olduğundan albüm maddesine aktarmasak daha sağlıklı olacak (ancak yönlendirme olarak kalabilir). NanahuatlEfendim? 19.01, 17 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]

3. Komando Tugayı[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma; 6 gün, 14 saat ve 39 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilmeli ve 11 gün, 14 saat ve 39 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Mart 2018'den beri kayda değerliği belirsiz kategorisinde bekliyor. Kaynak olarak yer alan bağlantılar, sıradan haberler. Bu haberler dahi, 3. Komando tugayı hakkında değil, oraya yönelik terör eylemi hakkında. Maddenin kayda değerliğinin ispat edilmesine yeterli olamıyor. Tugayın bağlı olduğu 7. Kolordu maddesinde de bahsi geçiyor. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 16.09, 18 Mayıs 2022 (UTC)[yanıtla]