Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Silinsin Silinsin) veya {{Kalsın}} (Kalsın Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas1}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas1}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında {{silinsin}} şablonu ekleyebilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Balık (yerleşim)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Balık (yerleşim)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ayrı bir madde olacak kayda değerlikte değil.--kibele 22:25, 9 Nisan 2016 (UTC)

 • Çekimser Çekimser tartışılması gereken bir madde bence.--Temel53 22:52, 13 Nisan 2016 (UTC)
Temel53 tartışılması gerek derken? --kibele 13:27, 14 Nisan 2016 (UTC)
Kibele farklı bir konu yani bir çok işinin fikir sahibi olmak isteyebileceği bir konu olabileceği için tartışmaya açık bir konu olarak görüyorum.--Temel53 16:23, 14 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şurada konuyla alakalı ansiklopedik denebilecek bilgiler var. Ayrı madde olarak kalması uygun değil gibi de, şehir maddesinde etimoloji başlığı oluşturularak oraya aktarılabilir mi?--RapsarEfendim? 15:56, 14 Nisan 2016 (UTC)
aktarılacak daha iyi bir yer yoksa olabilir. --kibele 12:34, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın-- Coğrafi bir terim olması bakımından kayda değer gözüküyor. Jumpeax (mesaj) 19:55, 19 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Balık eski Türklerdeki kentlere verilen addır. Ordu-Balık vb. kent isimleri de zaten böyle yapılmıştır. Ama bu kentler tamamen farklı bir şehir tarzıysa bu durumda kalmalıdır. Kent üzerine antropolojik değerlendirme yapabilecek bir uzman varsa konu hakkında daha doğru çıkarımlar yapabilir.--Çalıştayileti 07:11, 23 Nisan 2016 (UTC)
Yorum Yorum-- Kaşgarlı Mahmut'un Divan-ı Lügatit Türk adlı eserinde balık adıyla iki şehir (yerleşim) türü kastedilmiştir.
*Göktürklerden Uygur Türklerinin eline geçmiş Beş Balık isminde bir Türk şehri.
*Uygur Türklerine ait iki şehir Yangı Balık-Yengi Balık
Genel bir yerleşim adı olarak balık terimine Orhun Yazıtları'nda da rastlanılmıştır/geçmektedir.
Örnek: Koçu Balık, Süğçü Balık, Baybalık vb. Türklerin yeni fetih hareketleriyle birlikte şehir adlarının tümü balık terimiyle ifade edilmeye başlanmıştır.

Balık terimi genel ifadeyle yerleşim terimi olarak sözlükte “Türklerin İslamiyeti kabulünden önce eski Türkçede, sığınak, kale ve kentlere verilen ad” olarak tanımlanmaktadır. Jumpeax (mesaj) 11:40, 23 Nisan 2016 (UTC)

M. Kemal Coşkunöz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "M. Kemal Coşkunöz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"İşadamı" ve "sanayici" olarak tanımlanan bu kişinin kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Topluluğun da konu hakkındaki görüşlerini almak istiyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:49, 10 Nisan 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum adına açılan okul ve düzenlenen eskrim turnuvası, her ne kadar aile şirketinin faaliyetleri ise de, öncü girişimleri nedeniyle kayda değerliği konuşulabilir. --kibele 09:55, 15 Nisan 2016 (UTC)
Okulu bilmiyorum ama turnuva holding tarafından düzenleniyor :) Belki holding maddesine aktarılabilir uygun yerler.--RapsarEfendim? 04:50, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaklarda Türkiye sanayisi için birden fazla ilke imza attığı söyleniyor. Öncü girişimleri nedeniyle önemli bir iş adamı olabilir. Alexandre M. 09:49, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 15:10, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Dahili Network[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dahili Network"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Hakan·IST 20:40, 14 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak. İngilizce Vikipedi'de defalarca kez silindiği, burada da SAS şablonunun kaldırıldığı göz önüne alınarak silinmesi durumunda korumaya alınmasının iyi olacağı kanaatindeyim.--RapsarEfendim? 04:52, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Keşifler icatlar ve yapanlar umulmadık kazalara kurban oluyorlar, Örneğin; Dünya'nın ilk internet tv kutusunu ve android in abisi sayılabilecek gömülü linux ile ilk kablosuz klavye fare yi yapan Asil Nadir zimmetine para geçirmekten hapse girmedi mi? Dünyanın ilk mobil tv sini yapan Telsim'in sahibi Cem Uzan motorola'yı dolandırdığı iddiası ile mal varlığına el konulmadı mı? Dünya da ilk kez geride atık bırakmayan Nükleer yakıt olan Toryum'u yakıt olarak kullanabilen ilk kişi Prof. Dr. Engin Arık ve yardımcıları uçak kazasına kurban gitmedi mi? Lütfen Cem Uzan beyin Inf@cean isimli projesine gerekli saygıyı gösterin, ingilizcesi silindi bunu da silelim diyeceğinize, ingilizcesi niye siliniyor diye sorun ve ingilizcesini de oraya koyun ki çocuklarınız mobil tv yi türklerin yaptığını ardından alel acele İngiliz şirketin Telsim'i şaibeli şekilde ele geçirdiği unutulmasın --OguzersozRapsar 11:52, 16 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği kanıtlanamamış. Alexandre M. 09:43, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

ekol[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ekol"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin--kibele 15:35, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin maddede kayda değerliği kanıtlayacak kaynak görünmüyor. --kibele 18:20, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İkincil kaynaklar tarafından konu edilmiş. 2016 yılı için Yılın Lojistik Şirketi ödülünü almışlar. Alexandre M. 09:52, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aksi ispatlanana kadar kayda değer değil. "Yılın Lojistik Şirketi" diye bir ödül olamaz. "Yılın Filmi" diye bir ödül olabilir mi? Bunu veren kurum nedir, kayda değer midir, önemli midir? Konu eden ikinci kaynaklar maddede kullanılmalı ve kayda değerliği ispat edilmeli -varsa yeteri kadar.--RapsarEfendim? 06:03, 31 Mayıs 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 15:13, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Ali Güler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Güler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin---kibele 15:41, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim, daha da var gördüğüm kadarıyla kaynak. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 05:21, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Akademisyen kimliğinin kayda değer olduğunu düşünüyorum. Alexandre M. 09:54, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 15:16, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Ali Coşkun (akademisyen)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Coşkun (akademisyen)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 15:54, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --kibele 09:14, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Akademisyen kimliği kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. Alexandre M. 09:55, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Yıldırım Uçar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yıldırım Uçar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:06, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --kibele 09:16, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin. Politikacılar ile ilgili kriterlere uymuyor. Hakkında yeterince kaynak yok. --esc2003 (mesaj) 00:04, 31 Mayıs 2016 (UTC)

Oğan Kandemiroğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Oğan Kandemiroğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:31, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 05:38, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --Niveles (mesaj) 20:26, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kalsın demek için maddeye kaynak eklemek gerekiyor çünkü şu an itibariyle kayda değerlik için yetecek 0 (sıfır) kaynak mevcut. --kibele 20:30, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın----Krystal ? 06:20, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Oyun yazılımcısı kimliği kayda değerlik için yetersiz. 2002'den beri kayda değerlik kanıtlanamamış. CV tadında bir madde olmuş. Yeri ansiklopedi değil. Bir sürü oyun yazılımcısı var. Önemli olan ansiklopedik olacak kadar fark yaratabilmek. Alexandre M. 15:23, 30 Mayıs 2016 (UTC)

Zeki Beşiktepeli[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zeki Beşiktepeli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:45, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 23:11, 27 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Tereddüte düşüren bir madde. Akademisyen kimliği tek başına yeterli değil. Ama bağımsız adaylığından dolayı medyanın ilgisini çekmiş. Ansiklopedik açıdan kayda değer işler yaptığını göremedim. Alexandre M. 15:27, 30 Mayıs 2016 (UTC)

Mehmet Altan (iş adamı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Altan (iş adamı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:58, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Niveles (mesaj) 16:30, 20 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği kanıtlanamamış. Alexandre M. 15:30, 30 Mayıs 2016 (UTC)

Işıl Yılmaz Sümer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Işıl Yılmaz Sümer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 17:09, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın --Niveles (mesaj) 16:34, 20 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değerliğini kanıtlayacak bir kaynak görünmüyor. --kibele 10:06, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Ahmet Muzaffer Soysal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Muzaffer Soysal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 17:21, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 17:12, 16 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değerliğini kanıtlayacak bir kaynak görünmüyor. --kibele 10:08, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Burçin Atılgan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Burçin Atılgan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 17:28, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın --Niveles (mesaj) 16:37, 20 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değerliğini kanıtlayacak bir kaynak görünmüyor. --kibele 10:07, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Şaban Çalış[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şaban Çalış"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik--kibele 20:51, 15 Nisan 2016 (UTC)

Ramazan Altıntaş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ramazan Altıntaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik--kibele 20:54, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin maddede kayda değerliği kanıtlayacak kaynak görünmüyor. --kibele 10:11, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Mahalle Mektebi (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mahalle Mektebi (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 13:16, 18 Nisan 2016 (UTC)

Silinsin Silinsin-Kayda değer olmadığı kanaatindeyim --By Erdo Can (mesaj) 13:19, 18 Nisan 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Düzenli takip etmeye çalıştığım bir dergi. İnternette arama neticesinde atıf yapılan haber ve sitelere rastladım. Yerel ve amatör bir dergi değil, maddenin reklam amaçlı olmadığı kanaatindeyim. Günümüz Türk edebiyatında bir Hece (dergi) kadar ağırlığı olmasa da İtibar (dergi) gibi yeni ama belli bir yayın politikası olan dergi. --Sadrettin 13:33, 18 Nisan 2016 (UTC)

User:Sadrettin, kayda değerliğini ispat edebilir misin bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanarak acaba?--RapsarEfendim? 16:33, 18 Nisan 2016 (UTC)
Vakit ayıramam, vaktim yok. İnternetteki aramada Star ve Yenişafak internet sitesinde haberlere rastladım. Günümüz edebiyatını takip ettiğim, konuya yakın olduğum için görüş belirttim. Lütfen, SAS'ı kapatacak hizmetli, görüşümü bu kapsamda değerlendirsin veya dikkate almasın. --Sadrettin 17:21, 18 Nisan 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Sadrettine katılıyorum --Kingbjelica (mesaj) 19:44, 27 Mayıs 2016 (UTC)

SabitFikir[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "SabitFikir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 13:18, 18 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bu haliyle bile taslak kriterlerini karşılıyor. Keşke aday göstermek yerine geliştirmeye çalışsaydınız. Silmek kolay, azcık zaman ayırıp kalmasını sağlayabilirdiniz. Yazı üslubunu düzeltip, kaynak eklersek daha iyi olur. — OkanfanEvet benim? 14:42, 20 Nisan 2016 (UTC)
Sorun taslak olup olmaması değil Kullanıcı:Okanfan. Taslak olma kriterlerini sağlamayan maddeler zaten hızlı siliniyor. Konu burada kayda değerlik. Kayda değer olduğunu ispat edebilir misin?--RapsarEfendim? 15:46, 20 Nisan 2016 (UTC)

Rapsar Ha işte burada hangi kriterlere göre değerlendirme yapmamız gerektiği çıkıyor ortaya. (O yüzden akademisyenlerle ilgili politikanın yürürlüğe girmesini destekliyorum). Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) ile diyorsan, o yönergede her ne kadar dergileri de kapsadığı yazıyor ise de dergilerin o kriterleri karşılaması imkânsız. Buna göre değerlendirme yaparsak dergi maddelerinin tümünü silmeliyiz. Hangi dergiden kaynaklanarak film çekilmiş, ders materyali olarak kullanılıyor... Bu maddeye gelince KD'liğini sorgulayacak bir kriter göremediğim için kalsın diyorum. viki standartlarına uygun bir şekilde yeniden yazarsak çok güzel olur. Kaynak sorunu da yok. İnternette bu dergi hakkında bilgi arayan okuyucu da bu madde sayesinde kolayca aradığı bigilere ulaşabilir. Bunlar benim düşüncem, karar tabi topluluğun — OkanfanEvet benim? 16:03, 20 Nisan 2016 (UTC)

Genel kayda değerlik kriterlerini sağlaması lazım ayrı bir yönerge olmadığında. Bağımsız ve güvenilir kaynaklarla kayda değer olduğunu ispat edebilir misin?--RapsarEfendim? 16:48, 20 Nisan 2016 (UTC)
 • Niye genel kayda değerlik kriterlerine göre kendi değerlendirmenizi yapmıyorsunuz? Sizin de fikirlerini öğrenirdik bu sayede. KD'lik ispatına gelince biraz araştırma yaparsanız bunu sizde yapabilirsiniz. Yok illa Okanfan ispatlasın diyorsanız şunlara bakabilirsiniz: 1, genel yayın yönetmeni ile röporta, 3 bunları güvenilir bulmuyorsanız ve toplulukta bu düşüncede ise madde zaten silinir. Bu maddenin küçücük bir kalabilme ihtimali görmeseydim silinsin derdim. Ama bunu bence vikipedi'ye kazandırabiliriz. Tüm iyi niyetimle bunu arzu ediyorum. — OkanfanEvet benim? 18:05, 20 Nisan 2016 (UTC)
Önce sizin neye dayanarak kalsın dediğinizi öğrenmek istiyorum, merak etmeyin çoğu tartışmada olduğu gibi burada da mantıklı ve mesnetli bir şekilde düşüncelerimi paylaşacağım. Burada değil, kaynakları kullanarak maddede ispatlamanız gerekmekte. Dipnot, VP:GK'de görülebileceği giri röportajlar bağımsız kaynak değildir, "kayda değerliğin ispatı" için kullanılamaz (bu demek değildir ki kaynak gösterilemez elbet).--RapsarEfendim? 19:03, 20 Nisan 2016 (UTC)
Rapsar, neye dayanarak kalsın dediğimi yukarıdaki yorumlarında gayet anlaşılır şekilde anlattım. İnan tartışmaya hiç mecalim yok. Verdiğim kaynakları güvenilir bulmuyorsun. Başka bir şey diyemem. Bu kadar uzatmaya gerek yok. Silinsin şablonunu gerekçenle bırak bitsin. Sonuçta hizmetlilerden biri değerlendirip karar verecektir. Eğer zaman bulursam madde de düzenleme yaparım. Ama yine de madde yeterli bulunmazsa zaten silinir. Bi de sanırım Güvenilir Kaynaklar'a bağlantı vermeye çalışmışsın. O sayfaya kısa yol oluşturulmadığı için Görgü Kuralları'na gidiyor. İyi akşamlar. — OkanfanEvet benim? 19:47, 20 Nisan 2016 (UTC)
Yukarıda politikalara dayalı hiçbir gerekçe sunmadın. Kaynakları güvenilir bulmadığıma dair bir söz söylemedim, zaten "benim" güvenilir bulmama gibi bir lüksüm de olamaz. Maddede ispat edeceksiniz, ondan sonra gelip burada kalsın diyeceksiniz. Yok edilemiyorsa zaten KD değildir. Ediliyorsa zaten ben de kalsın derim, problem değil. Ancak böyle mesnetsiz yorumlarla bir yere varamayız.--RapsarEfendim? 00:33, 21 Nisan 2016 (UTC)
Maddede düzenleme yaptım, son hali bu. Benim yorumlarıma mesnetsiz diyorsun. Hiç bir şey demiyorum. Benim yorumlarımı sorgulamaktansa kendi değerlendimeni maddenin son sürümüne göre yap. Hangi politikaya dayanarak yaptığını da öğrenelim. SAS tartışması başladıktan bu yana bir tek ben oy kullandım. Benim oyumla silinecek veya kalacak olmadığına göre hem senin hem diğer kullanıcıların görüşleri önemli. — OkanfanEvet benim? 08:05, 21 Nisan 2016 (UTC)
Bu şekil işte, olması gereken buydu en başından beri. Yeterli-yetersiz olayına girmiyorum, en başta kalsın denirken yapılması gereken buydu. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 16:45, 21 Nisan 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 15:21, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Fatih Takmaklı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fatih Takmaklı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Verilen kaynaklardan Cihan Haber Ajansında sadece adı geçmiş, Zaman kaynağına ise ulaşılamıyor. Diğer kaynaklar ise Amazon gibi kitap satımı yapan siteler. Ek olarak kişinin Türkçe ve İngilizce Vikipedi'de yer alan maddeleri açan kişi aynı. Bu gerekçelerle kayda değer olmadığı düşünülüp silinmeye aday gösterilmiştir. VikiMemur (mesaj) 17:43, 18 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Zaman kaynağına şuradan erişilebilir. İlginç bir şekilde arama sonuçları az gibi gözükse de faydalı kaynaklar var, maddeye dış bağlantı olarak ekliyorum. Gerekçeye kısmen hak versem de kaynaklar kayda değerliğin ispatı için yeterli gibi.--RapsarEfendim? 17:58, 18 Nisan 2016 (UTC)

Yorum Yorum VikiMemur Ek olarak kişinin Türkçe ve İngilizce Vikipedi'de yer alan maddeleri açan kişi aynı. cümlenizden Kullanıcı:Badursun'un itibar/PR çalışması mı yaptığını anlamalıyız? Bunu özellikle belirtme nedeninizi anlayamadım. --taysin (mesaj) 18:53, 18 Nisan 2016 (UTC)

Cevap Cevap Kendi maddesini 30 küsür dilde açan bir kişiyi geçtiğimiz günlerde Silinmeye aday sayfalar kısmında tartıştık. Kişiler maddelerinin kayda değerliğini ispatlamak için bir çok dilde açıp kullanıcıları aldatabiliyor. İlk cümlemde belirttiğim olayın tekrardan yaşanmaması için oylama yapacak kullanıcılara kişinin başka bir dilde maddesi mevcut ancak maddeyi açan kişi aynı dolayısıyla başka bir dilde maddesi var o zaman kayda değerdir denilmemesi için özellikle dedim. --VikiMemur (mesaj) 19:00, 18 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap dediğin gibi bir kaygım olsa, sayfaları dil den değil birbirine linkler ve kaynak gösterirdim. Fakat gördüğün gibi, ilgili iki dilde de kitap yazdığı için ve bir yurt dışı hayatı olduğu için iki maddeyi birbirine linkledim. Dil bölümünün amacı bu değil mi? --» Badursun 19:03, 18 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Köprü bağlantısı yapmanın yanlış bir yanı yok. Konu sayfa kayda değer mi? Değil mi? Rey hakkınızı sayfanın kalması yönünde kullanabileceğinizi size birden fazla kez söyledim. Aday gösterici olarak sayfanın kayda değer olmadığını düşünmekteyim. --VikiMemur (mesaj) 19:08, 18 Nisan 2016 (UTC)
Kalsın Kalsın tabiki de kalması yönünde oy kullanacağım, hazırladığım maddenin kaynak yeterliliğini, yeteri kadar araştırdığıma emin.Bu imzasız yazı Badursun (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Yorum Yorum yazılanlar hakkında yeterli kaynak bulunuyor. Silinmesi için ciddi bir gerek yok bence. --Odunluzikkim (mesaj) 09:36, 19 Nisan 2016 (UTC) VP:OY 150 değişikliği olmayan kullanıcı--VikiMemur (mesaj) 14:29, 20 Nisan 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın --By Erdo Can (mesaj) 15:46, 20 Nisan 2016 (UTC)

Silinsin Silinsin --Niveles (mesaj) 23:26, 19 Mayıs 2016 (UTC) (VP:OY gereği geçersizdir. --Théoden ileti 12:38, 23 Mayıs 2016 (UTC))


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Jeon Jungkook[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Jeon Jungkook"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tüm kariyeri BTS (müzik grubu) ile paralel ilerlemekte. Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında "Grubun bir üyesi daha evvel veya daha sonra kayda değer sayılabilecek bir grubun üyesi olmuş olmalı. Genelde eski gruplar veya yan projelerle ilgili ayrı bir madde açmaktansa bunlardan asıl maddeye bir yönlendirme yapıp bunlardan orada bahsetmek daha uygundur." deniyor. Bu bağlamda grup maddesine aktarılması daha iyi olacaktır. Madde şu an yok ama aktarılmasına karar verilirse kısaca oluşturabilirim.--RapsarEfendim? 18:15, 18 Nisan 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--RapsarEfendim? 18:15, 18 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye katılarak----Krystal ? 06:23, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Gülden Köksal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gülden Köksal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

daha önceki oylama kararsız kapanmış ve yıllardır etiketli olarak duruyor. hâlâ akademisyenler konusunda bir yönergemiz olmasa da topluluğun bu konudaki deneyimi arttığı için belki bu kez netleştirebiliriz. böylece Kategori:Kayda değerliği belirsiz maddeler'de en azından 2010'u geride bırakmış oluruz.--kibele 12:25, 20 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispatlayan bir şeye rastlayamadım.--RapsarEfendim? 05:41, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bazen google sonuçları KD'lik için yeterli sonucu vermiyor fakat bu kişinin KD olmadığını büyük oranda ispatlamaz. Zaten kadın biyografileri ile ilgili az sayfamız var, silinmesine uygun görmüyorum.--Kingbjelica (mesaj) 14:01, 17 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin maddede kayda değerliği kanıtlayacak kaynak görünmüyor. --kibele 10:14, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın hem akademisyen hem yazar. yazarlığı açısından 2010 a nazaran şu anda KD| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 07:59, 30 Mayıs 2016 (UTC)

Güney Hattı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Güney Hattı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Öncelikle maddenin içeriği İZBAN maddesinden kopyalanarak oluşturulmuş. Ayrıca bilgiler hatalı. Nedeni ise İZBAN'ın kendi sitesinde Şubat 2016'ya kadar yer alan tanımlamada Güney Hattı'nın Halkapınar-Cumaovası arası olduğu ifade edilmiş.[2] Buna rağmen maddede Alsancak'ın hem güney hem Kuzey Hattı'nın merkezi olduğu söylenmiş. İZBAN'ın sitesinde şu anda ise "Aliağa-Menemen arası Kuzey aksı, Menemen-Cumaovası arası merkez aks, Cumaovası-Tepeköy arası güney aksı olarak anılır." denmekte.[3] Bu tanımlamaların sefer sıklıklarından yola çıkılarak yapıldığı belli. İstanbul'dan örnek verecek olursam M1 ve M4 gibi farklı iki hat değil bunlar. Dolayısıyla içerik ve mantık bakımından hatalı olan Güney Hattı ve Kuzey Hattı maddelerini topluluk bir değerlendirmeli.--B.S.R.F. 💬 12:41, 21 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın İngilizce Vikipediden düzenlenebilir. Yararlı bir madde. İzban Kuzey Hattı: Alsancak-Aliağa, İzban Güney Hattı: Alsancak-Tepeköy arasıdır. Jumpeax (mesaj) 19:26, 21 Nisan 2016 (UTC)
Yukarıdaki gerekçeyi ve verdiğim bağlantıları okumadığınız ne kadar belli.--B.S.R.F. 💬 05:50, 22 Nisan 2016 (UTC)
Ben burada madde silmek için değil, maddeleri geliştirip insanlara sunmak için buradayım. Bilmem bu bir cümlelik özetle beni anlayabildiniz mi... Jumpeax (mesaj) 22:24, 22 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayfaları ben oluşturduğum için ilk cümlenize yorumumu belirtmek istiyorum. Bu maddelerin İngilizce Vikipedi'de de sayfaları olduğu için, Türkçe'de de sayfaları olması gerektiğini düşünüyorum. Sayfaları da bu sebeple oluşturdum. İncelediyseniz görmüşsünüzdür, İngilizce'de istasyon bilgileri detaylı bir şekilde bu sayfalarda yer almış. Ana maddede ise istasyon bilgileri kısa şekilde tablolarda (bu sayfalara yönlendirme şeklinde) gösterilmiş. Sayfaları silmek yerine ana maddeyi İngilizce'deki gibi düzenlemenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Sonuçta bu maddeler İZBAN ile ilgili.
Konumuza gelecek olursak. Doğru bir noktayı gündeme getirmişsiniz. Tren hattı tek ancak hat üzerinde (istisnaları hariç) Tepeköy-Cumaovası, Cumaovası-Alsancak-Menemen, Menemen-Aliağa olmak üzere 3 ayrı kısımda birbirinden bağımsız tren seferleri düzenleniyor.
Ancak Alsancak'taki durum biraz farklı. Çünkü buraya gelen trenler yön değiştirerek farklı bir aksta seferlerine devam ediyorlar. Ve iki ayrı hat (Güney-Kuzey) varmış görünümü oluşuyor. Dolayısıyla güzergahların tasnifi için Güney-Kuzey ayrımının (ve diyagramlarının) olmasını doğru buluyorum. (Ki hattın coğrafi durumu açısından gereçekten bir bir Güney-Kuzey ayrımı var.) Ancak istasyon bilgilerindeki sanki iki farklı hat varmış gibi gözüken karışıklığı öncelemek adına istasyonlar tek bir "İZBAN İstasyonları" maddesinde birleştirilebilir.
İZBAN'ın internet sayfası ise geçen ay tamamlanan genişletmeden sonra güncellendi. Vikipedi'de de gerekli değişikliklerin yapılabilmesi için de ilgilenen kişilerin (ki biri de benim) zaman ayırmasına ihtiyaç var. Sonuçta hayatımızın tamamı Vikipedi'de değil. Güncellemeleri de her zaman kapsamlı şekilde yapmak mümkün olmuyor. Kendi açımdan söyleyecek olursam parça parça düzeltmeye de başladım zaten. Zaman içinde uygun bir yapıya kavuşturulacağını düşünüyorum.--BlueTime93 (mesaj) 08:18, 22 Nisan 2016 (UTC)
İngilizce Vikipedi'de sayfası var diye, İZBAN maddesindeki içeriği kopyalayarak ayrı bir madde oluşturmak zorunda değiliz. Kaldı ki şu andaki içerik kişisel kanaate göre oluşturulmuş. Alsancak'ın merkez olduğu tamamen öznel yorum. Bu iki madde, gerçekte var olmayan iki hat ile ilgili maalesef.--B.S.R.F. 💬 05:50, 22 Nisan 2016 (UTC)
İngilizce ile ilgili tartışmayı Hilal (İZBAN) sayfası için de yaptık ama bir sonuç alamadık. Bu konuda benim düşüncem net. Sayfa İngilizce Vikipedi'de yer alabiliyorsa ve bunu kimse silmiyorsa, Türkçe Vikipedi'de de yer almasında hiçbir sorun görmüyorum. Ama sayfanın Vikipedi standartlarına uygun hale getirilmesini destekliyorum.
(Eski tanıma göre) Alsancak'ın merkez istasyon olması durumu kişisel bir yorum değil. Güneyden/Cumaovası'ndan/Aydın yönünden gelen trenler Alsancak'ta durduktan sonra, farklı bir istikamette yollarına devam ederek Kuzeye/Menemen'e ulaşıyor. Alsancak'ta yeni bir trene geçilmiyor ama artık hat farklı. (Osmanlı'daki orijinal hat açısından düşünürsek, Aydın-Alsancak hattını kullanan tren, Basmane-Kasaba hattını kullanmaya başlıyor) Bu sebeple Güney ve Kuzey olarak iki hat diyagram olarak gerekli, sayfa olarak gerekli olmayabilir. Buna çoğunluğun fikri karar versin.
(Yeni tanıma göre ise) Hattı 3'e ayırıp yeni bir sayfa açmamız gerekecek. (Merkez Hattı) Ben bunu da doğru bulmuyorum. Her yapılan hat genişletmesinde İzban yeni bir sefer düzenine geçeceğine göre, sürekli yeni sayfa açmamız gerekecek. Vikipedi'de amacımız bilgi vermek olduğuna göre karmaşıklık çıkarmaya da gerek yok.--BlueTime93 (mesaj) 08:18, 22 Nisan 2016 (UTC)
Ayrıca şuradaki ağ haritası madde için baz olarak alınabilir. Jumpeax (mesaj) 12:16, 22 Nisan 2016 (UTC)
Jumpeax'ın eklediği haritada da açıkça görülüyor. Alsancak'ta iki ayrı hat birleşiyor. Bu da aslında dediğimi kanıtlar nitelikte. Güney ve Kuzey için Alsancak'ı iki kere tekrar etmeyeceğimize göre, onu merkez istasyon saymak mantıklı geliyor bana. --BlueTime93 (mesaj) 14:54, 22 Nisan 2016 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Kalsın Kalsın --Niveles (mesaj) 16:40, 20 Mayıs 2016 (UTC)(VP:OY gereği kullanıcı oylama açılma/başlangıç tarihi itibarıyla Vikipedi'de en az 2 aydır (60 gün) üye ve en az 150 değişiklik yapmış olmadığı için oy geçersiz.--B.S.R.F. 💬 18:34, 20 Mayıs 2016 (UTC))
 • Pictogram voting question.png Soru İyi günler. B.S.R.F. ilgili sayfaları güncellemişsiniz. Merkez hattı için sayfa ve diyagram oluşturacak mısınız?
Bir de genel olarak yetkililere sormak istediğim, sayfa hakkında silme tartışması varken sayfa üzerinde kapsamlı değişiklik yapmak ne kadar doğru? Teşekkürler.Bu imzasız yazı BlueTime93 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Merhaba BlueTime93. Merkez hattı için yeni sayfa açmayacağım. Çünkü bu sözde hat maddelerinin ana maddede anlatılanlardan farklı bir içeriğe sahip olmadığını düşünüyorum. Sayfalar silinme adayıyken değişiklik yapılamaz diye bir kuralımız da bulunmamakta. Özgün araştırmalara yer vermeden tarafsız bir şekilde doğrulanabilir içerikler he zaman maddelere eklenebilir.--B.S.R.F. 💬 12:39, 22 Mayıs 2016 (UTC)
B.S.R.F.'ye katılıyorum ve Kuzey-Merkez-Güney hattı düzenlemeleri için teşekkür ediyorum. Fakat ileri de bu hatların bu şekilde isimlendirilmesi değişebilir. Diğer yandan Merkez hattı maddesini açıp (şablon da oluşturup), ilgili maddeleri bu hatlara göre düzenleyebilirsek çok iyi olacaktır. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. İZBAN resmi sitesindeki şu yazı da faydalı olacaktır. Jumpeax (mesaj) 14:48, 22 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin BSRF durumu gayet güzel ve net açıklamış, ona katılarak.--RapsarEfendim? 17:20, 22 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde olarak gereklilik durumuna bir şey diyemem ama şablon ve diyagram olarak olması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta istasyonlar konusunda bilgi verecek. --BlueTime93 (mesaj) 18:34, 22 Mayıs 2016 (UTC)
BlueTime93 haklısınız. Madde olarak silinse bile şablon/diyagram olarak kalmalıdır. Bu konu da size de katılmaktayım. Jumpeax (mesaj) 22:38, 22 Mayıs 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır. --Théoden ileti 15:27, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Tîroj[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tîroj"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi. Sayfa sadece 1 kaynak içermektedir oda dergiyi basan şirketin bünyesinde. Birbirinden bağımsız güvenilir kaynaklar içermemekte. VikiMemur (mesaj) 22:26, 21 Nisan 2016 (UTC)

Cevap Cevap Verdiğiniz kaynakların hangi biri güvenilir kaynak? Güvenilir kaynak ozgurlukdunyasi.org, buulke.net, sendika10.org gibi siteler mi? Yoksa herkesin kayıt olup ekleme yapacağı academia.edu adlı sitemi? Yada en sonda koyduğunuz forum sitesi mi? --Niveles (mesaj) 23:31, 21 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Söz konusu dergi, Türkiye'de kayıt altına alınmış ve düzenli olarak yayımlanan bir dergi. Kaynak eksikliğine dair bahsini geçirdiğiniz konu, madde içerisindeki herhangi bir iddiayı, bir yorumu, bir olayı vb. anlatırken kaynak gereksinimini kapsamakta. Yani bahsettiğinize göre "Derginin gerçek olması" nın kaynaklandırılması gerek. Ve dolayısıyla kaynaklardan görüleceği üzere dergi gerçek. Ulusal ölçekte yayımlanıp dağıtılan bir dergiye "kayda değer değil" demek ilginç, derginin basılı sayıları mevcut, bu çok açık. Kategori:Dergi taslakları kategorisinde buna benzer birçok dergi mevcut, benzerlerine buradan göz atılabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:26, 22 Nisan 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Yukarıdaki görüşlerime binaen. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:27, 22 Nisan 2016 (UTC)
Kullanıcı:Ahmet Turhan, kimse derginin gerçek olmadığından bahsetmemiş. Gerçek olması (hatta senin stilinle gerçek olması) kayda değer yapmaz, öyle olsaydı dergiler için kriterlerimiz olmazdı ve her dergiyi kayda değer kabul ederdik. Madde içinde, bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanarak kayda değerliği ispat etmek gerekiyor, aksi mesnetsiz ve kişisel yorumlara girer zira.--RapsarEfendim? 16:07, 22 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap: Neye göre kalıyor? Görüşüne göre mi? Görüşün ne? Neden topluluğa bunu kanıtlamıyorsun? Sayfa orada Kullanıcı:Kibele'nin gösterdiği kaynaklar dışında silinmeye aday sayfanın bize kayda değer olduğunu kaynaklarla kanıtlayabilir misin? Yukarıda dergi gerçek, basılı sayıları ortada demişsiniz bu basılan her derginin sahip olabileceği şeyler peki ya kayda değerliğini kanıtlayamadığınız sayfa VP:KİTAP kriterlerinin hangi birini karşılıyor? Yukarıdaki görüşünüzü hangi Vikipedi politikasına dayandırıyorsunuz? --Niveles (mesaj) 13:17, 22 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayan herhangi bir somut ve güvenilir kaynaklarla desteklenmemiş. Gazeteciler ve yazarlar üzerinden zorlama KD olduğu gösterilmeye çalışılmış. Ayrıca "Kategori:Dergi taslakları kategorisinde buna benzer birçok dergi mevcut" atıfı ile aslında -orada da birçok KD olmayan dergi var işte, bunu da araya sıkıştırıverin, ne olacak canım- denilmeye çalışılmış sanırım. Maurice Flesier (mesaj) 15:20, 24 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Silinmesi yönünde görüş bildiren kullanıcıların belirttiği üzere Kayda değerliğini ispatlayan herhangi güvenilir kaynak bulunmamakta,haliyle KD diyemiyorum.--Muratero 16:52, 29 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 2002'den beri düzenli olarak çıkan ve 79 sayı yayımlayan, türkiye'de kürtçe çıkan az dergiden biri olarak pek çok atıf alan bir dergi. vikipedi'nin kayda değerlik kriterlerini sağlıyor ama tabii kürtçe olmak gibi büyük bir problemi var. --kibele 08:55, 4 Mayıs 2016 (UTC)
bu arada bir kullanıcı adıyla açılan adaylığa diğer kullanıcı adıyla yapılan yorumları da dikkatlere sunalım. [11] --kibele 08:58, 4 Mayıs 2016 (UTC)a
Kullanıcı:Kibele O işlemin hiç bir yasak yanı yok diğer hesabımı basit işlemler için kullandığımı belirtmişim. Ana hesabımdan da yorum yapmam kurala aykırı bir şey değil. Dilediğim yerde dilediğim alternatif hesapla yorum atabilirim. Okuyun okuyun çoklu hesap kullanımının yasal olduğu durumlar --Niveles (mesaj) 10:49, 4 Mayıs 2016 (UTC)
o sayfanın başındaki ana tanımda 'Örneğin, bir konuda fikir birliği varmış intibaı oluşturmak' diye yazar. 'oy' yerine 'yorum' yazınca bu sakınca ortadan kalkmıyor. --kibele 11:36, 4 Mayıs 2016 (UTC)

*Silinsin Silinsin --Niveles (mesaj) 23:26, 19 Mayıs 2016 (UTC) (VP:OY#Oyların geçerliliği gereği geçersizdir. --Théoden ileti 15:27, 29 Mayıs 2016 (UTC))


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Pronoplast[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pronoplast"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Güvenilir kaynak bulamadım. -- Curious (mesaj) 19:09, 23 Nisan 2016 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Pragdon (mesaj) 11:15, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Öncelikle; ismi yanlış yazılmış, başka bir kullanıcı ise düzeltmiş. SAS'a taşınmadan önce kaynak bulunamamasının nedeni bu olabilir.

Konu plastit maddesinde de ele alınabilir. Tek başına ise yalnızca bir tanım. Madde, plastit maddesine yönlendirilsin.

--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 20:21, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Saklıkent Millî Parkı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Saklıkent Millî Parkı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Saklıkent Kanyonu maddesi mevcut ve millî parkın kapsamıyla kanyonun kapsamı aynı. Eğer coğrafi bir oluşum aynı zamanda millî park ya da Dünya Mirası gibi statülere sahipse yalnızca coğrafi oluşum maddesi var oluyor ve bu statüden madde içinde ayrıca bahsediliyor. Bu bağlamda içeriğin Saklıkent Kanyonu maddesiyle birleştirilmesi yerinde olacaktır.--RapsarEfendim? 05:07, 25 Nisan 2016 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 05:07, 25 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Rapsar'ın dediği açıklama var ancak wikipediada coğrafi oluşumla milli parkın ayrı ayrı olduğu birkaç madde var görülmekte. Spil Dağı ve Spil Dağı Milli Parkı, Kovada Gölü ve Kovada Gölü Millî Parkı, Munzur Vadisi ve milli parkı vb sayılabilecek çok örnek var. Ayrıca Türkiye'deki millî parklar listesi diye maddede var. Buna bakarsak coğrafi bir oluşumun aynı zamanda millî park olduğu örnek çok. İngilizce sayfalara bakıyorum, onlarda da aynı. Grand Canyon National Park'da var, Grand Canyon diye de madde var. Crater Lake National Park ve Crater Lake diye ayrı ayrı maddeler de var. Ben bir genel kabul göremedim, açıkçası kararsız kaldım.--Muratero 06:59, 29 Nisan 2016 (UTC)
Yakaladığınız iyi olmuş, "sınırları" aynı olanları birleştirebiliriz. Büyük Kanyon'un birleştirilmesi de tartışılmış zamanında, ancak benim anladığım kadarıyla millî parka özgü içeriğin çokluğu ve/veya millî parkın kanyondan fazlası olduğu gibi argümanlar öne sürülmüş. Şahsi fikrime göre ayrı madde olmaları uygunsuz, zira millî parkta anlatılanların çoğu kanyon (veya genellersek ana maddede) anlatılan/anlatılabilecek olan şeyler.--RapsarEfendim? 15:45, 29 Nisan 2016 (UTC)
Ya da park, coğrafi oluşum ve çevresini kapsıyor, ayrı madde olabilir mi sorusu aklıma geldi Spil Dağı'nı görünce.--RapsarEfendim? 15:46, 29 Nisan 2016 (UTC)

Memduh Erdal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Memduh Erdal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 06:40, 25 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim, daha fazlası da mevcut zaten. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17:29, 25 Nisan 2016 (UTC)

Kurtuluş Yolunda Dev-Genç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kurtuluş Yolunda Dev-Genç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Burada aktarılan bilgiler Devrimci Gençlik maddesinde yer almakta. Silinmesi gerektiğini düşünüyorum yok eğer silinmeyecek ise aktarılmalı.--Güray (İleti) 09:42, 29 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Belirtilen nedene katılıyorum. Silinmeli--Muratero 16:35, 29 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum İkisi farklı oluşum değil mi? Maddelerde anlatılmak istenen anlatılamamış, çok karmaşık. Kullanıcı:Ahmet Turhan biraz bilgi verebilir misin bilgin varsa?--RapsarEfendim? 03:46, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bu örgütlenme Sosyalist Demokrasi Partisi'nin gençlik yapılanması. Devrimci Gençlik ise çok daha eski ve bambaşka bir oluşum. Eski olan Dev-Genç e ait bilgi karmaşası yaratan ve sanki organik olarak devamıymış gibi olan ifadeler çıkarılmalı, kuruluș tarihinden itibaren olan bilgiler kalmalı. Fikir Kulüpleri Federasyonu ayrımı buna bir örnektir, 1965 yılındaki ayrı, günümüzdeki ayrı. --Ahmet Turhan (mesaj) 05:38, 2 Mayıs 2016 (UTC)
Ahmet Turhan, iki madde de aynı bilgiler var. Örneğin kuruluş tarihi. Örneğin 1974 yılı ile ilgili bilgiler. Aktarılmalı veyahut silinmeli. Ayrı bir madde olması çok gereksiz dediğim gibi aynı bilgiler.--Güray (İleti) 06:15, 2 Mayıs 2016 (UTC)
Dediğim gibi o geçmişe dair olan ifadeler kaldırılıp, asıl doğrusu olan ifadelerle yazıldığı zaman madde kendine has bir madde. Maddedeki ifadeler yanlışsa o ifadeleri çıkarıyoruz, tüm maddeyi neden silelim? Dediğim gibi madde başka bir gençlik örgütüne ait, akşam vakit bulduğumda gereken düzenlemeyi yapacağım. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:36, 2 Mayıs 2016 (UTC)
Ahmet Turhan, madde şuan ki haliyle silinmeli. Ben sizin düzenleme yapıp yapmayacağınızı bilecek kadar müneccim değilim. 7 yıldır var olan ama düzenlenmemiş maddenin düzenleneceğini düşünmemişimdir belki, kolay gelsin. Düzenleyin yeniden tartışırız bu konuyu.--Güray (İleti) 08:53, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu tarz şeylere ilgili olan arkadaşlar biraz içerik eklese(bağımsız kaynaklı) kalabilir. Şimdiki hali KD gözükmüyor.. Şurada da bir şeyler var ama ne kadar doğru bilinmez.. --Kingbjelica (mesaj) 13:52, 17 Mayıs 2016 (UTC)
 • Taşınsın Taşınsın Sosyalist Demokrasi Partisi'nin gençlik yapılanması ise bu başlığın altına taşınmalı. Pragdon (mesaj) 11:12, 24 Mayıs 2016 (UTC)
Cevap Cevap Böyle bir gerekçe ilginç. Komsomol'u Sovyetler Birliği Komünist Partisi başlığı altında vermiyoruz. Veya Emek Gençliği'ni Emek Partisi altında. Veya Ung Pirat'ı İsveç Korsan Partisi altında. Veya Türkiye Genç Komünistler Birliği'ni Türkiye Devrimci Komünist Partisi altında. Veya Hitler Gençliği'ni Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi altında. Hatta YDG-H bile PKK maddesi altında değil. Tamamı bağımsız birer madde. Zaten halihazırda Kategori:Gençlik kuruluşları adında bir kategori mevcut. Yani sözüm odur ki ve açıkça görülmektedir ki, madde yalnızca geliştirilmeyi beklemekte. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:17, 24 Mayıs 2016 (UTC)

Fenomen (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fenomen (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 01:25, 1 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Milliyet yayın Grubu'na ait olduğundan bu gruba ait diğer yayınlar bağımsız kabul edilemiyor.--RapsarEfendim? 03:56, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Niveles (mesaj) 23:27, 19 Mayıs 2016 (UTC) (VP:OY#Oyların geçerliliği gereği geçersizdir. --Théoden ileti 15:33, 29 Mayıs 2016 (UTC))

Adguard[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adguard"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Rusça Viki'deki maddede de yalnızca firma ve yazılımın kendi siteleri var.--RapsarEfendim? 06:13, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Agathotychus[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Agathotychus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Herhangi bir kayda değerliği yok. Sırf bir antik metinde adı geçiyor diye maddesi açılmış, ancak yeteri kadar bağlam ve kaynak mevcut değil.--RapsarEfendim? 17:32, 1 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 17:32, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yabancı kaynaklarda bolca içerik var. Adına yabancı bir veterinerlik dergisinde ve Eski Yunanlara ait biyografilerin yer aldığı ansiklopedik sözlükte biyografiler kaleme alınmış. 1, 2 3 Şu örnekte 4 olduğu gibi adı Hipokrat gibi ünlü tıpçılarla anılmış. --Çalıştayileti 18:54, 12 Mayıs 2016 (UTC)
Hakkında çokça kaynak yoktur, tek bir birincil kaynak vardır ve diğerleri bunun tekrarıdır. Maddede yazan bu.--RapsarEfendim? 13:59, 13 Mayıs 2016 (UTC)

Alison Tyler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alison Tyler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir porno oyuncusu olarak kayda değer gözükmüyor. Aldığı ödül yok, kaynak yok.--RapsarEfendim? 19:57, 1 Mayıs 2016 (UTC)

"Yorum Yorum Keskin ince konulu oldukça filmleri var...--176.55.81.68 18:48, 11 Mayıs 2016 (UTC)

Abdulvahap Erkan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abdulvahap Erkan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak yok gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 20:36, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Ayça ve Elma Şekerleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayça ve Elma Şekerleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Görebildiğim kadarıyla tek bir şarkıları var, onla da VP:MÜZİK sayafasındaki kriterleri sağlamıyor.--RapsarEfendim? 03:22, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 03:22, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Belirtilen gerekçeye istinaden...--Muratero 05:25, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum küçük kız şarkısı ve ayça ile birlikte kayda değer sayılabilir. bir bakayım kaynak bulabilecek miyim.. --kibele 12:10, 4 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kitap kaynaklarına şimdilik ulaşamadım ama pop müzik tarihinde yer verildiğini biliyorum şarkıya ve gruba. --kibele 13:09, 4 Mayıs 2016 (UTC)
Zaten bahsettiğim şarkı ve performansa dair kaynaklar, bunların yeterli olmadığını düşünüyorum.--Bu imzasız yazı Rapsar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
madde, şarkı ya da grup ya da ayça'nın adını taşıyabilir, bilemem. ama sonuç olarak kayda değer. --kibele 10:19, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Silinsin Silinsin --Kingbjelica (mesaj) 19:46, 27 Mayıs 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Yapmayın bu maddeyi kaç tane müzik sitesinde ayrıca toplama klasik albümlerde yer etmiş parça ve grubu tek parça belki ama Türk müzik tarihinde yer etmiş silinmesi düşündürücü...--176.55.36.39 10:36, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın madde kayda değerdir.--İnternionileti 21:35, 28 Mayıs 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın----Krystal ? 04:36, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın-- Kalması yönündeki görüşlere katılarak..--Eğitmenmsj 23:26, 30 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın. Görüşlere katılarak. --esc2003 (mesaj) 00:19, 31 Mayıs 2016 (UTC)

Atilla Jorma[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atilla Jorma"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

An itibarıyla maddede kullanılan dört kaynağın teki bağımsız, diğerleri bağımsız olmayan kaynaklar (teki kitap satış sitesi, teki kitabını yayınlayan yayınevi, diğeri ise kendi yazısı). Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 03:47, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Barıkaan Dongak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barıkaan Dongak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyan yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Tuvaca arama sonuçlarını da koyayım.--RapsarEfendim? 06:23, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Hövenmey Oydanool[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hövenmey Oydanool"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Şu da Tuvaca arama sonuçları.--RapsarEfendim? 06:27, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 06:27, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Yerele bakılırsa Sovyetler Birliği dönemindeki Tuva Halk Cumhuriyeti (bu cumhuriyetin dönüşümü 1944 yılı ama, kişinin eğitimini bu cumhuriyetin tarihini ve edebiyatını da ilgilendirir bence) bu ve ardından özerk cumhuriyete dönüşen Tuva Cumhuriyeti'nde bilinen biri duruyor. Ayrıca eğer kitap, dergi yayınları varsa kayda değerliliği için bir artı bir değer olabilir. Bu söyleyeceğim kaynak da Viki ama, biraz karıştırılırsa şöyle kaynaklar literatür alıntı tarzında bulunabilir belki. Şu an için çekimserim. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:26, 2 Mayıs 2016 (UTC)
Bulunabilir değil, varsa bulunsun ve eklensin bir zahmet :) Aksi hâlde bu yorum hiçbir şey ifade etmiyor. İspatlanırsa kalsın tabi.--RapsarEfendim? 23:53, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Türkiye ekonomisi - 2006 yılı bütçe tablosu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye ekonomisi - 2006 yılı bütçe tablosu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 18:23, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Faydalı bir liste gibi geldi, madde adı sıkıntılı olsa da.--RapsarEfendim? 05:48, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bence önemli bir konu ve bu tarz yeni maddeler açılabilir, arşiv açısından önemli. --Kingbjelica (mesaj) 13:45, 17 Mayıs 2016 (UTC)

Barlas Tolan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barlas Tolan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Hakkında çıkan haberlerin hemen hepsi vefatı sebebiyle.--RapsarEfendim? 16:20, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Baciano Le Donne[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Baciano Le Donne"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:MÜZİK sayfasında şarkılar için belirtilen kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 18:50, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Aşırı kapsamlı düşünce[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aşırı kapsamlı düşünce"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olacak kadar ansiklopedik değer taşıdığını düşünmüyorum. Şizofreni Düşünce bozukluğu maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 00:16, 4 Mayıs 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--RapsarEfendim? 00:16, 4 Mayıs 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın --kibele 10:04, 4 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu düşünce bozukluğu (sanırım İngilizcesi "overinclusive thinking") sadece şizofrenide değil, başka ruh hastalıklarında da görülebilir. Eğer aktarılacaksa, düşünce bozukluğu maddesine aktarılsın. -- Curious (mesaj) 17:45, 4 Mayıs 2016 (UTC)
Benim bulduğum kaynak da aynı İngilizce karşılığı veriyordu. Öyle yapalım daha iyi, Kullanıcı:Kibele'yi de haberdar edelim.--RapsarEfendim? 17:57, 4 Mayıs 2016 (UTC)
uygundur.. --kibele 17:47, 5 Mayıs 2016 (UTC)

Belirtili isim tamlaması[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Belirtili isim tamlaması"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olacak kadar bir içerik yok, isim tamlaması maddesine aktarılabilecek ek bir içerik de yok. Silinip, bahsedilen maddedeki ilgili başlığa yönlendirilmesinin uygun olacağını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 01:12, 4 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ve yönlendirilsin--RapsarEfendim? 01:12, 4 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Basit bir konu ve ayrı bir madde açılacak kadar değer taşımıyor. İsim tamlaması maddesinde yeterli bilgi verilmiş zaten.--Kingbjelica (mesaj) 13:40, 17 Mayıs 2016 (UTC)

Barza[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barza"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar kaynak bulunmamakta. Şu arama daha iyi bir sonuç vermekte.--RapsarEfendim? 03:21, 4 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 03:21, 4 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum antik kent kayda değerdir diye bakınırken şunu gördüm. " Anavarza’nın antik kaynaklarda adı Anazarbos, Anazarba, Aynızarba veya Anazarbus olarak geçer. Kentin adı eski Farsça Na-barza yani ’yenilmez’ kelimesinden geldiği biliniyor" Anavarza ile birleştirilebilir bilgi doğruysa. --kibele 09:50, 4 Mayıs 2016 (UTC)
yanılmışım. biri adana'da, diğeri denizli'de. :( biraz daha bakınayım. --kibele 09:52, 4 Mayıs 2016 (UTC)
kidrama diye de anılıyor. şurada bişeyler var. neyse sonuç olarak antik kentler kayda değerdir, doğru isim bu olmayabilir ama. --kibele 09:58, 4 Mayıs 2016 (UTC)
Doğru isim bu, doğrulayan kaynak var. Ancak ortada antik kent yok gördüğüm kadarıyla, eskiden var olduğu belirtilen bir yerleşim var. "Romalılar zamanında Barza diye tanınan kentin bu günkü Yorga köyünün 2 km. kuzeyindeki Bozdağ eteğinde kurulduğu sanılmaktadır."--RapsarEfendim? 16:03, 4 Mayıs 2016 (UTC)

Bartuc'un Mirası[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bartuc'un Mirası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla. İngilizce Vikipedi'deki maddede de ne kaynak var ne de kayda değer olmasını sağlayacak içerik (orada da kayda değerliğin ispatlanması için işaretlenmiş).--RapsarEfendim? 03:53, 4 Mayıs 2016 (UTC)

Ankara Ağlarken[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ankara Ağlarken"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kısa film olarak kayda değer değil. Şu arama daha iyi sonuçlar vermekte.--RapsarEfendim? 06:36, 4 Mayıs 2016 (UTC)

Brainwave[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Brainwave"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Şu arama sonuçları daha net fikir verebilir.--RapsarEfendim? 02:29, 5 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 02:29, 5 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik dilden uzak ve düzenleyecek de kimse yok gibi görünüyor.--Kingbjelica (mesaj) 13:37, 17 Mayıs 2016 (UTC)

Bilinmeyen ansiklopedisi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bilinmeyen ansiklopedisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 06:08, 5 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 06:08, 5 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum meraklısı bol, sahaflarda elini öpene satılıyor. ama arayınca kaynak bulunmuyor. ne yazık.. :( --kibele 20:17, 5 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın - Kaynak bulunamaması kötü ancak isminin aksine Bilinen bir ansiklopedi. Bir çok kitaba göre daha KD'dir.| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 07:54, 30 Mayıs 2016 (UTC)
O zaman kayda değer değil. Kaynak varsa veya ilgili diğer kriterleri karşılıyorsa kayda değer. Sizin "bilinen bir ansiklopedi" şeklindeki tanımlamanız geçersiz ve öznel.--RapsarEfendim? 16:48, 30 Mayıs 2016 (UTC)
Bir kitabı anlatan başka bir kitap/yazar zor bulunuyor. Bu ansiklopedi eski olduğu için eleştiri yazan biri varsa bile muhtemelen o yazı da internette yoktur. Eski kitapların bir handikapı aslında kaynak bulma zorluğu.

Mesela şu makalede 35 no'da atıfta bulunulmuş. Ya da bazı metafizik kavramları arayınca hemen karşınıza çıkıyor, ama bir çoğu blog. Kısacası aslında KD ama ispatı çeşitli sebeplerden zor.| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 19:38, 30 Mayıs 2016 (UTC)

Zor bulunması, kitabın eski olması vs fark etmez. Önemli olan olması veya olmaması. Varsa, bunları kullanarak maddeyi geliştirin, kayda değer olduğu ispatlansın ve madde kalsın. Yoksa zaten madde kayda değer değildir demek. Kişisel fikirlerimize göre, "bilinen, tanınan" gibi gerekçelerle tartışacaksak toplanıp gidelim buralardan zaten :)--RapsarEfendim? 21:27, 30 Mayıs 2016 (UTC)

Braguard[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Braguard"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 15:36, 5 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 15:36, 5 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Belirtilen gerekçeye istinaden--Muratero 16:02, 9 Mayıs 2016 (UTC)

Melih Meriç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Melih Meriç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi. VikiMemur (mesaj) 20:38, 5 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 17:21, 14 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kayda değerlilik maddelerini defalarca okudum ancak hangi bölüme atıfta bulunarak silinmeye aday gösterildiğini anlayamadım.Hangi bölümler için güvenilir kaynaklara ihtiyaç vardır mesela biraz açıklarsanız düzeltmeler yapılabilir.--Rdeneri (mesaj) 19:13, 30 Mayıs 2016 (UTC)

2016 Stavropol saldırısı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "2016 Stavropol saldırısı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfayı patlama gerçekleştiği gün açtım ancak saldırı girişimi sonuçsuz kaldı, kayda değer bir niteliği kalmadı. Sadece Türkçe ve İngilizce dilindeki projelerde sayfa mevcut İngilizce olanında sayfa silinmeye aday gösterildi aktarılması yönünde ortak bir görüş var. Maddenin kayda değer olmadığını düşünerek silinmeye aday gösteriyorum. VikiMemur (mesaj) 21:18, 5 Mayıs 2016 (UTC)

Aktarılmasın Aktarılsın Temel53 (mesaj) 09:37, 6 Mayıs 2016 (UTC)

Ektam kıbrıs[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ektam kıbrıs"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Farklı kaynaklar verilmiş ancak kayda değerliği SAS'ta kararlaştırılsın. ÖterbülbülBuyrun? 00:07, 7 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bu haliyle reklam politikasına aykırı bence.coolland 14:29, 8 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Farklı kaynaklar verilmiş dendiği gibi, tartışılacak kısım neresi tam olarak? Madde temizlenmeli, reklamlardan arındırılmalı, üslup düzenlenmeli vs ama kayda değer gözüküyor.--RapsarEfendim? 17:20, 14 Mayıs 2016 (UTC)

Senai Demirci[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Senai Demirci"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerliliği konusunda tartışılabilir.. Dekolteli Kefen 06:51, 7 Mayıs 2016 (UTC)

Çetin Çiftçioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çetin Çiftçioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için sillinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 14:18, 8 Mayıs 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Toplumda yer etmiş Şakacı programıyla Türkiyede'li sayılı komedyenlerden Türkiye'nin Benny Hili...--195.142.6.147 04:58, 12 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın kanal 7'de zamanında program yapmış bir zat. olympique lyon şakası efsanedir özellikle. ben kalması taraftarıyım. --Dekolteli Kefen 16:53, 14 Mayıs 2016 (UTC)
Cevap Cevap Bakın çok enteresan sayfada kişiyi doğrulayacak kaynak yok, güvenilir olmayan bir kaynak kullanılmış. Bu durumda sayfanın kayda değerliği belirsizken hızlı kalsın seçeneğine basmanızın sebebi nedir? --Niveles (mesaj) 15:04, 16 Mayıs 2016 (UTC)
"Kanal 7'de program yapmış bir zat" olması, sunulan gerekçe bu.--RapsarEfendim? 16:16, 16 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Niveles (mesaj) 23:32, 19 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kaynak Güvenilirdir kendinden emindir sahicidir... Bu imzasız yazı 176.55.86.119 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Kalsın Kalsın Kullanıcı:Dekolteli Kefen'e katılıyorum. Jumpeax (mesaj) 18:33, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 'kaynak' konusunda maddeye şablon eklenebilir. Silinmemesi gerektiği yönündeki görüşlere katılarak.--Eğitmenmsj 21:39, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 15:36, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Söğütlüçeşme Camii[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Söğütlüçeşme Camii"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik kriterlerini sağladığı şüpheli. Tarihi ya da mimari açıdan yeni bir tarzın denemesi ya da herhangi bir şey değil, anladığım kadarıyla sadece cami. Kudyaz 13:37, 9 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin maddeye bakıldığında mimari ya da başka önemli bir özelliği bulunmamakta.--Muratero 15:43, 9 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 16:42, 10 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum elimizde camilerle ilgili ayrı bir kriter olmadığına göre genel kurallarla yaklaşabiliyoruz ancak. eklenen kaynaklardan ikisi bahçesinde yapılacak bir belediye düzenlemesi ile ilgili, camiye ilişkin herhangi bir bilgi içermiyor. bu da akla 'derinlemesine ele alınmış olmalı' cümlesini getiriyor. ancak mimarlarına bakınca kayda değer bir bilgi ile karşılaştım: istepan aratan 'cumhuriyet döneminde en çok cami ve mescidi yapan ermeni yurttaş' olarak anılıyor çeşitli kaynaklarda. kaynaklardaki bilgilerle zenginleştirilerek kalabilir gibi görünüyor. --kibele 17:43, 10 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Belki Eğitmen maddeyle ilgilenir. Kaynaklandırılabilirse fevkalade olur. --Kudyaz 17:47, 10 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kudelski , yukarıda ismimi andığın için ilgilenmeye başlıyorum: Görüşülen SAS , 5000 kişi kapasiteli bir Camii olduğu gerçeğinden haraket ederek öncelikle birkaç soru sormak durumundayım;
 1. Acaba, İstanbul'da hatta Türkiye'de 5000 kişilik kaç tane sinema salonu var?
 2. İstanbul'da hatta Türkiye'de kaç tane 5000 kişilik tiyatro salonu var?
Sinema solunu ya da tiyatro salonu insanları eğlendirmek için yapılıyor, camiler ise insanların ibadet etmeleri için yapılıyor. Günümüzde 5000 kişiye hizmet veren bir yapı/bina kd midir yoksa değil midir ?
Cevap: 'kd dir' ise kalsın , 'kd değildir' ise silinsin.. Sanırım yeterince anlatabildim..--Eğitmenmsj 22:38, 13 Mayıs 2016 (UTC)
Yine yönergelerimizle alakasız, kendince öne sürülen bir kriter. Not düşelim de başkaları aynı hatalara düşmesin.--RapsarEfendim? 23:23, 13 Mayıs 2016 (UTC)
 • Eğitmen isminizi anma nedenim madde ile ilgilenebileceğinizi düşünmemden. Geliştirilmeye açık ve KD olup olmadığına dair soru işaretlerini kaldırabilecek kaynaklar bulabileceğinizi düşündüm. Lakin ortada size yönelik bir sorun olmadığı halde, iyi niyetli bir davete karşı siz savunmaya geçtiniz.

100 kişilik bir cami/mescid KD olabilir, değil 5000, 15.000 kişilik bir cami KD olmayabilir. Bu tamamen alakasız bir yanıttı. Maddeyle ilgilenmek isterseniz buyrun. İyi çalışmalar. --Kudyaz 14:33, 14 Mayıs 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın--Kingbjelica (mesaj) 19:49, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Daha önceki SAS görüşmelerinde de dile getirmiştim. Camilerle ilgili ayrıntılı olarak kd lik kriterlerinin açık bir şekilde belirleneceği/yer alacağı bir çalışma yapmamız gerektiği hususunu. Maddeye konu camii; yapımı, bulunduğu yer, verdiği hizmet ve kapasite anlamında değerlendirildiğinde, kd gözüküyor. Tamamen silinmesindense, kalması daha yararlı olur diye düşünüyorum. Çünkü geliştirilmeye müsait / açık bir madde. Ayrıca, burada görüş bildiren biz kullanıcıların yorumlarına eleştirel bir yaklaşımla yaklaşmak, onları yermek yerine yerine; maddeye odaklanarak, yapıcı anlamda kd liği tam sağlayacak kaynak arayış ve gayretinin de sağlıklı bir tutum olacağını belirtmeden de geçemeyeceğim. Yani içerik üzerine odaklanmak / üzüm yemeğe gayret etmek gerektiği hususunu.--Eğitmenmsj 21:58, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın madde KD'dir ve gayet güzel. Ancak biraz düzenlenmesi gerekir. [[Xwedêda Ozyilmaz (mesaj) 22:18, 27 Mayıs 2016 (UTC)]]


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Nobel Ödülü sahibi müslümanlar listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nobel Ödülü sahibi müslümanlar listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Alınan veya verilen Nobel Ödülü'nün din ile hiçbir alakası yok. İngilizce Vikipedi'de Hıristiyanlar, Müslümanlar, Museviler ve dini inancı olmayanlar diye dört ayrı liste var ve dört kez silinmeye aday gösterilmiş (sonuncusunda silinsin kararı var ama maddeler var). İlk cümleye ek olarak dinleri doğrulanamayanları ne yapmak lazım?--RapsarEfendim? 16:34, 10 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 16:34, 10 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --cobija 05:56, 13 Mayıs 2016 (UTC
 • Kalsın Kalsın Vikipedi özgür ansiklopedi'dir her bilgi bulunması lazım. Mesela İslami terörizm sayfası neden var ?. Hiç Hristiyan, yahudi, budist vb. Dinlere böyle bir sayfa açilmamiş. Ama altını çizerek söylim Hiç bir din terör dini değildir. Bütün dinler eşitliği adaleti ve barışı emreder. Yani o sayfalar varsa bu da olmalı. Birileri islamı veya başka dini kendi çıkarı için kötüye kullanması o dinin terör dini olduğu anlamına gelmez. --Xwedêda Ozyilmaz mesaj
Aynı şey değil ki?--RapsarEfendim? 13:56, 13 Mayıs 2016 (UTC)
Yav ne alaka? --cobija 14:42, 13 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçede hemfikirim. Nobel Ödülleri ile sahiplerinin inançları ilgisiz ve ansiklopedik değil. Maurice Flesier message 15:05, 13 Mayıs 2016 (UTC).
  • Yorum Yorum Yaw nasıl alakası yok çok alakası var mesela neden Muhammed eleştirisi var ? Hiç diğer inançlarda liderlere böyle sadece eleştiri için bir sayfa yok neden? (Tabi ben osun demiyorum, ben değil Muhammed'i bütün peygambere iman etmiş ve severim). Yani İslam için pozitif güzel bir sayfa olsa Eh neden Hristiyanlık, Yahudilik vb. Dinler için böyle bir sayfa açilmamiş o nedenle SAS'a taşırlar. Ama İslamiyeti kötüye göstermek için açılmış sayfalara çok sayıda sayfa içn böyle demezsiniz . tarafsız değilsiniz.siz
Bir de Muhammed'in evlilikleri diye sayfa var çok komik yani sırf bir insanın yaptığı evlilikler için sayfa mı açılır ?😊.. Kısaca: Nobel ödüllü Hristiyan veya Yahudi yada Ateist listesini de olsun. Bence Vikipedide her türlü sayfa olsun, eger olmazsa o Muhammed eleştiri vb. Sayfalar da SAS'a taşınsın. {{Xwedêda Ozyilmaz (mesaj) 06:58, 14 Mayıs 2016 (UTC)|Xwedêda Ozyilmaz}}
  • Yorum Yorum Mesela budistler Rohingyalar ve Burma'da İnsanları diri diri ateşe veriyor ve bazen işkence ile öldürüyorlar kimse neden Budist terörizmi demiyor ?. (Tabi ben demiyorum illa oyle bir sayfa olsun sonçta Kesinlikle budizimde öyle bir vahşet emredilmemiş.) Ama bazıları İslam adı altında teror estiriyor ve bu islami terorizm diye biliniyor.😦. İslami terorizm sayfası vikipedide varsa ve SASa taşınmiyorsa bu sayfanın SASA taşınması ve silinmesi tarafsılıga aykırıdır ve haksızlık tır {{Xwedêda Ozyilmaz (mesaj) 06:58, 14 Mayıs 2016 (UTC)|Xwedêda Ozyilmaz}}
 • Kalsın Kalsın--Niveles (mesaj) 23:40, 19 Mayıs 2016 (UTC)
Salt ya bu ya da diğeri şeklinde değil de neden kalması gerektiğini yazarsanız belki daha iyi olur. Böylece sayfanın neden kalması gerektiğini açıklamış ve herkesle bunu tartışarak kalmasına yol göstermiş olursunuz. Sonuçta kimse sayılarla üstünlük sağlamıyor burada. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 16:46, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ödül alan kimseleri inançlarına göre ayırmanın ne bir mantığı ne de ansiklopedik bir tarafı var. Vitruvian (mesaj) 00:12, 20 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ya da düzenlensin. Nobel Ödülü'nün neye verilip verilmediği ve yukarıdakilerin çoğu ayrı bir tartışmanın konusu olmakla birlikte, maddenin konusu ansiklopedik olarak bağlama sahip. Bunun dışında içeriği ise çok yetersiz. Şu hâli ile kaynaksız ve özgün çalışma. İngilizce Vikipedi'deki aynı maddede ise bu sorun büyük ölçüde giderilmiş. Madde objektif bir ilerleme kaydederse görüşüm de ona göre değişir.--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 02:15, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yalnızca bilinsin diye; İngilizce Vikipedi'de dinsiz Nobel Ödülü sahipleri maddesi daha önceden ateist Nobel Ödülü sahipleri ismini taşırken SAS'a taşınmış, SAS görüşlerinin çoğu da maddenin isminin ateist olup buna rağmen tüm dinsizleri kapsaması üzerine. Silinsin ile kapanmasına rağmen maddedeki bu sorunu giderip, ismini de değiştirmeyi seçmişler bir şekilde. Diğer teist maddelerde ise ya kalsın denmiş ya da görüş birliğine varılamamış, maddeye göre değişiyor. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 02:15, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin İnançları neye göre ve nasıl ispatlanacak? Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu bir ülkede yaşaması veya doğum yerinin müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu bir ülke olması onun inancının da o olduğu anlamına gelmez. Pragdon (mesaj) 11:16, 24 Mayıs 2016 (UTC)
Kesinlikle, bu önemli. Örneğin İngilizce Vikipedi'de bu kaynaklandırmaya dikkat edilmiş. 1978'de Nobel alan Enver Sedat için "Müslüman bir devletin müslüman cumhurbaşkanıyım." sözü referans gösterilmiş, Orhan Pamuk için ise Tanrı'ya kişisel/doğrudan bir bağlantıya inanmadığını ancak tarihsel ve kültürel bağlantılarla müslüman olduğunu söylediği ifadeler kaynak gösterilmiş. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 16:40, 24 Mayıs 2016 (UTC)
Müslüman bilim adamları listesi maddesinde de aynı sorunlar var. Ek olarak, Herhangi bir kaynakta müslüman olduğuna değinilmiş/müslüman olduğu listelenmiş ise de bu o bilim insanını müslüman yapmaz. Birinci kaynaklardan, kesin olarak bilginin teyidi gerekli. Kişinin ifadelerine bakılmalı. Örneğin, İngilizce Vikipedi'de büyük çoğunlukta buna dikkat edilmişse de Malala Yusufzay'da buna dikkat edilmemiş. Bir kişinin yasalarda dini x olan bir ülkede ya da x dine inanların çoğunlukta olduğu bir ülkede doğması o kişiyi x dinden yapmaz. Hatta devlet kayıtlarında x dinden olması ya da x cemaatine üye olması bile (Cemaatten kasıt, örneğin Almanya'da insanlar kiliseye kayıt olur ya da olmaz ve kayıt olanlar kiliseye vergi verir.) bunu sağlamaz Bir kişinin bu tip listelerde yer almaması o kişiyi zaten x dinden değil de yapmaz. Tekrar ifade ediyorum, birinci kaynaklar, kişiye atıfta bulunarak kesin bir şekilde bu bilginin yer aldığı kaynaklar bu maddede sağlanırsa bu madde kalabilir. Şu hâli ile kalamaz. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 17:04, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçeye ve silinsin diyen kullanıcılara katılıyorum. --kibele 12:40, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın 5 dilde maddesi var, boş vaktimde kaynakları da eklerim!--Kingbjelica (mesaj) 19:50, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Salt ya bu ya da diğeri şeklinde değil de neden kalması gerektiğini yazarsanız belki daha iyi olur. Böylece sayfanın neden kalması gerektiğini açıklamış ve herkesle bunu tartışarak kalmasına yol göstermiş olursunuz. Sonuçta kimse sayılarla üstünlük sağlamıyor burada.--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 20:25, 27 Mayıs 2016 (UTC)

5 dilde maddesi var daha ne bekliyosun?--Kingbjelica (mesaj) 20:29, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki tüm yorumlarını okursanız neden silinmesi gerektiğini düşündüğümü anlarsınız. Sonradan eklenen kaynaklar olmuş ama Nobel sitesinden, ödül aldıklarına dair kaynaklar. Müslüman olduklarına dair kaynaklar yok. Şu hâli ile kişisel araştırma niteliğinde. Lütfen yukarıdaki daha önce yazdıklarımı okuyunuz, ayrıntılı açıklamalarım orada.

Not: Sonradan gelenler için, soruyu sorduğumda yalnızca kalsın yazıyordu, açıklama yoktu.

--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 22:54, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Bir de lütfen şablonları gerekli değişiklikleri yapmadan çıkarmayalım. Şablonlar maddenin gelişmesine yardımcı olmak için var, değersizleştirmek için değil. Madde beklenen şartları sağlarsa zaten kalır, burada kimse sırf keyfine madde silmiyor.--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 23:15, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 8 Mayıs 2016 tarihinde madde oluşturulmaya başlanmış, 10 Mayıs 2016 tarihinde ise, SAS olarak buraya taşınmış. Yani 'hızlı silinsin' özellikte bir madde pozisyonunda hızlı işleme maruz kalmış bir madde. Madem hızlı silinmeyi gerektirir nitelikte, kd olmayan bir madde olarak düşünülmüş, peki neden 'sil' şablonu eklemek yerine buraya taşınmış ? Cevap veriyorum; (gerçi yukarıda da açıklanmış ya) beş dilde diğer vikilerde de madde mevcut. Diğer dillerde de olmasaydı o zaman ne olmalıydı? Elbetteki kalmalıydı. Kaynaklandırılmış, geliş(tiril)meye uygun bir madde. Açıklamamın yanı sıra, kalması yönündeki görüşlere de katılarak..--Eğitmenmsj 22:23, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Müslüman olduklarına dair hangi birinci kaynakların eklendiğini gösterir misiniz? Daha önce de söyledim, birinci kaynaklar olmadan bu madde bu hâli ile kalmamalı. Birinci elden, kişilerin beyanları eklenirse zaten kalması taraftarıyım.--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 22:54, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kalması yönünde belirtilen hangi görüşe katılınıyor? Xwedêda Ozyilmaz mıdır mesela o görüş? Okunmuştur umarım şahsın ne yazdığı. Vitruvian (mesaj) 22:30, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Bu yorum (hemen üstteki )benim yazdıklarıma istinaden ise şayet, cevap veriyorum: Düşüncem ve o doğrultuda yazdıklarım şahsıma aittir. Ayan, beyan ortadadır. Sana söyleyeceğim, öncelikle işine bakmandır. Bu şekilde insanları sorguya çekme tutumundan da vazgeçmendir. Senin gibi aynı tutumu sergileyen bir-iki kullanıcı daha var aramızda ne yazık ki. Bu şekilde yaptığınız/davranışınız, apaçık kullanıcıları 'taciz etmektir'. Sanırım anlamışsındır. Önerim: İçerik üzerine ne biliyorsan, kime katılıyor ya da katılmıyorsan onları yaz ve ortalıkta insanların kafasını karıştırır bir unsur olma.. Eğer yukarıda yazdığın benim yazdıklarımla ilgili değil ise, şimdi yazdıklarımı hiç dikkate alma. Sanırım anlatabildim.--Eğitmenmsj 22:45, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Sana soru sordum, lafı dolandırmadan yanıtını ver. Hangi yorum? Nerede? Vitruvian (mesaj) 22:51, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın-- Bu gibi konularda kullanıcıları itidalli davranmaya, oy sorgulamamaya, manipülasyon yapmamaya davet ediyorum. Madde hakkında ise KD olduğunu düşünüyorum. Jumpeax (mesaj) 23:14, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Biri Müslüman mı dedi?..--RapsarEfendim? 00:46, 28 Mayıs 2016 (UTC)
“Müslüman” denmesi sizi rahatsız mı etti? Jumpeax (mesaj) 11:49, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın gerekli olan bir madde --İnternionileti 11:51, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Neroverdi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Neroverdi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 20:44, 10 Mayıs 2016 (UTC)

Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom kadroları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom kadroları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha önce kadroların derlendiği bir liste hatırlayamadım. Varsa sezon maddesine aktarılmalı yoksa silinmeli. Eğer silinirse kaynak teşkil etmesi adına arşiv bağlantısını ana maddenin tartışma sayfasına ekledim. cobija 05:53, 13 Mayıs 2016 (UTC)

Kullanıcı:Cobija, o maddeyi de şimdi mi aday gösterirsin sabaha mı bırakırsın?--RapsarEfendim? 19:52, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Bu maddeye dair karar emsal alınır, kalır ya da silinir. Aynı şeyi tekrar buraya taşımaya gerek yok diye düşünüyorum. --cobija 20:17, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Memet Güreli[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Memet Güreli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak bulamadım. Ğç dış bağlantı eklesem de teki bağımsız olmayan kaynak (röportaj) diğeri ise hemen hemen tüm ressamların biyografilerinin yer aldığı site.--RapsarEfendim? 17:28, 14 Mayıs 2016 (UTC)

Devlet Özgün Baskı Yarışması ödülü ve D.Y.O. Resim Yarışması baskı dalında ödül mü önemli?--RapsarEfendim? 17:24, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum bir not düşmek istedim. Mehmet Güreli ile karıştırılabilir, aramalarda bile onun fotoları çıkıyor. --kibele 07:49, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Emin Çapa[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Emin Çapa"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde içerisinde çalıştığı kurum dışında bağımsız kaynak yok, Kişiler için kayda değerlik kriterlerini karşıladığına dair bilgi yok. Hakan·IST 06:05, 17 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hakanİst'e katılıyorum. --Kingbjelica (mesaj) 08:39, 17 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --Niveles (mesaj) 23:33, 19 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil Pragdon (mesaj) 11:15, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. Vitruvian (mesaj) 19:30, 24 Mayıs 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 15:49, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Türk Gençler Birliği Teşkilatı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türk Gençler Birliği Teşkilatı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Biraz googleladım ve hakkında fazla bir şey bulamadım. Varolan bilgi TGB üzerine ki ikisi karıştırılmamalı. Resmî site linki de bozuk. KD olduğu şüpheli. Kudyaz 22:36, 17 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Kudyaz 22:43, 17 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Merkezi Bakü'de olan bir kuruluş ve Azerbaycan'da tanınıyor sadece medya üzerinde tanınmıyorlar sayılır. Bir gençlik teşkilatı olduğu için kalmasından yanayım. Vikimizde Devrimci Gençlik bu ve Devrimci Liseliler bunun gibi maddeler varken bu neden olmasın değil mi? --Güray (İleti) 22:40, 17 Mayıs 2016 (UTC)
Yorum Yorum Kıyas anlamsız olmuş. Hakkında bilgi yoksa kayda değer olduğunu nasıl iddia edebiliyorsunuz? --Kudyaz 22:43, 17 Mayıs 2016 (UTC)
Mesela Azerbaycan Türkleri de belki bu devrimci gençlik ve devrimci liselileri bilmiyordur. Söylemek istediğim şeyi anlamadınız. Azerbaycan'da tanınan bir teşkilat ülkemizde tanınmıyor olabilir. Burası Türk Vikisi değil diye siz söylüyorsunuz. --Güray (İleti) 22:48, 17 Mayıs 2016 (UTC)
O halde bize Azerice kaynak bulabilirsiniz, Azerbaycan'da KD olduğunu anlamamız için. Sayfanızda yazdığına göre ana diliniz gibi konuşabiliyorsunuz. İyi çalışmalar. --Kudyaz 22:52, 17 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yarı turancı kayda değer olmayan oluşum. Oy verme hakkı olanlar tereddütsüz sil seçeneğine basacaktır. --Niveles (mesaj) 22:50, 17 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ben Güray'a katılıyorum. Sayın Niveles, burayı tekrar incelemenizi öneririm.--Dekolteli Kefen 14:23, 18 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD gibi durmuyor. Bilgi bulmak pek kolay olmayabilir. Vitruvian (mesaj) 21:57, 18 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğin ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak bulunmamakta.--RapsarEfendim? 22:47, 18 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin maddede kayda değerlik için bir kaynak görünmüyor. vitruvian'a katılıyorum. --kibele 08:59, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil Pragdon (mesaj) 11:15, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Güray'a katılıyorum --Kingbjelica (mesaj) 19:53, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sabit yörüngeden lazerle saat ayarı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sabit yörüngeden lazerle saat ayarı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gördüğüm kadarıyla içerik ansiklopedik olmaktan uzak. Kayda değerliğini ispatlayacak kaynaklara da rastlayamadım.--RapsarEfendim? 17:25, 19 Mayıs 2016 (UTC)

Eskişehir-Konya yüksek hızlı demiryolu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Eskişehir-Konya yüksek hızlı demiryolu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Polatlı-Konya yüksek hızlı demiryolundan farklı bir demiryolu imiş gibi bir hava oluşturduğu için silinmesini talep ediyorum. Değişik sefer/hat bilgileri YHT sayfasına eklenebilir. Bunlar için ayrı bir sayfaya gerek olmadığı kanaatindeyim--Nezo90 (mesaj) 22:06, 21 Mayıs 2016 (UTC)

Tanınmış iş adamı oluşturulmuş gördüm maddeyi içerik zayıf ama kaydadeğerliği tartışılabilir içerik geliştirilirse diye SAS'ta görüşülebilirmi--Ormanlar Kralı Aslan (mesaj) 06:12, 8 Mayıs 2016 (UTC)

Hira Tekindor[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hira Tekindor"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede herhangi bir kaynak verilmemiş. Web araması sonuçlarında da kayda değerliğinin ispatı bir kaynak göremedim. Takdirinize sunuyorum. Sputnik 16:41, 27 Mart 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın ödülleri kalması için yeterli görünüyor. --kibele 09:02, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Mehmet Solak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Solak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 22:25, 27 Mart 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın --Niveles (mesaj) 20:18, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kalsın demek için maddeye kaynak eklemek gerekiyor çünkü şu an itibariyle 0 (sıfır) kaynak mevcut. --kibele 20:23, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 02:46, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Pronoplast[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pronoplast"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Güvenilir kaynak bulamadım. -- Curious (mesaj) 19:09, 23 Nisan 2016 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Pragdon (mesaj) 11:15, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Öncelikle; ismi yanlış yazılmış, başka bir kullanıcı ise düzeltmiş. SAS'a taşınmadan önce kaynak bulunamamasının nedeni bu olabilir.

Konu plastit maddesinde de ele alınabilir. Tek başına ise yalnızca bir tanım. Madde, plastit maddesine yönlendirilsin.

--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 20:21, 27 Mayıs 2016 (UTC)

SabitFikir[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "SabitFikir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 13:18, 18 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bu haliyle bile taslak kriterlerini karşılıyor. Keşke aday göstermek yerine geliştirmeye çalışsaydınız. Silmek kolay, azcık zaman ayırıp kalmasını sağlayabilirdiniz. Yazı üslubunu düzeltip, kaynak eklersek daha iyi olur. — OkanfanEvet benim? 14:42, 20 Nisan 2016 (UTC)
Sorun taslak olup olmaması değil Kullanıcı:Okanfan. Taslak olma kriterlerini sağlamayan maddeler zaten hızlı siliniyor. Konu burada kayda değerlik. Kayda değer olduğunu ispat edebilir misin?--RapsarEfendim? 15:46, 20 Nisan 2016 (UTC)

Rapsar Ha işte burada hangi kriterlere göre değerlendirme yapmamız gerektiği çıkıyor ortaya. (O yüzden akademisyenlerle ilgili politikanın yürürlüğe girmesini destekliyorum). Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) ile diyorsan, o yönergede her ne kadar dergileri de kapsadığı yazıyor ise de dergilerin o kriterleri karşılaması imkânsız. Buna göre değerlendirme yaparsak dergi maddelerinin tümünü silmeliyiz. Hangi dergiden kaynaklanarak film çekilmiş, ders materyali olarak kullanılıyor... Bu maddeye gelince KD'liğini sorgulayacak bir kriter göremediğim için kalsın diyorum. viki standartlarına uygun bir şekilde yeniden yazarsak çok güzel olur. Kaynak sorunu da yok. İnternette bu dergi hakkında bilgi arayan okuyucu da bu madde sayesinde kolayca aradığı bigilere ulaşabilir. Bunlar benim düşüncem, karar tabi topluluğun — OkanfanEvet benim? 16:03, 20 Nisan 2016 (UTC)

Genel kayda değerlik kriterlerini sağlaması lazım ayrı bir yönerge olmadığında. Bağımsız ve güvenilir kaynaklarla kayda değer olduğunu ispat edebilir misin?--RapsarEfendim? 16:48, 20 Nisan 2016 (UTC)
 • Niye genel kayda değerlik kriterlerine göre kendi değerlendirmenizi yapmıyorsunuz? Sizin de fikirlerini öğrenirdik bu sayede. KD'lik ispatına gelince biraz araştırma yaparsanız bunu sizde yapabilirsiniz. Yok illa Okanfan ispatlasın diyorsanız şunlara bakabilirsiniz: 1, genel yayın yönetmeni ile röporta, 3 bunları güvenilir bulmuyorsanız ve toplulukta bu düşüncede ise madde zaten silinir. Bu maddenin küçücük bir kalabilme ihtimali görmeseydim silinsin derdim. Ama bunu bence vikipedi'ye kazandırabiliriz. Tüm iyi niyetimle bunu arzu ediyorum. — OkanfanEvet benim? 18:05, 20 Nisan 2016 (UTC)
Önce sizin neye dayanarak kalsın dediğinizi öğrenmek istiyorum, merak etmeyin çoğu tartışmada olduğu gibi burada da mantıklı ve mesnetli bir şekilde düşüncelerimi paylaşacağım. Burada değil, kaynakları kullanarak maddede ispatlamanız gerekmekte. Dipnot, VP:GK'de görülebileceği giri röportajlar bağımsız kaynak değildir, "kayda değerliğin ispatı" için kullanılamaz (bu demek değildir ki kaynak gösterilemez elbet).--RapsarEfendim? 19:03, 20 Nisan 2016 (UTC)
Rapsar, neye dayanarak kalsın dediğimi yukarıdaki yorumlarında gayet anlaşılır şekilde anlattım. İnan tartışmaya hiç mecalim yok. Verdiğim kaynakları güvenilir bulmuyorsun. Başka bir şey diyemem. Bu kadar uzatmaya gerek yok. Silinsin şablonunu gerekçenle bırak bitsin. Sonuçta hizmetlilerden biri değerlendirip karar verecektir. Eğer zaman bulursam madde de düzenleme yaparım. Ama yine de madde yeterli bulunmazsa zaten silinir. Bi de sanırım Güvenilir Kaynaklar'a bağlantı vermeye çalışmışsın. O sayfaya kısa yol oluşturulmadığı için Görgü Kuralları'na gidiyor. İyi akşamlar. — OkanfanEvet benim? 19:47, 20 Nisan 2016 (UTC)
Yukarıda politikalara dayalı hiçbir gerekçe sunmadın. Kaynakları güvenilir bulmadığıma dair bir söz söylemedim, zaten "benim" güvenilir bulmama gibi bir lüksüm de olamaz. Maddede ispat edeceksiniz, ondan sonra gelip burada kalsın diyeceksiniz. Yok edilemiyorsa zaten KD değildir. Ediliyorsa zaten ben de kalsın derim, problem değil. Ancak böyle mesnetsiz yorumlarla bir yere varamayız.--RapsarEfendim? 00:33, 21 Nisan 2016 (UTC)
Maddede düzenleme yaptım, son hali bu. Benim yorumlarıma mesnetsiz diyorsun. Hiç bir şey demiyorum. Benim yorumlarımı sorgulamaktansa kendi değerlendimeni maddenin son sürümüne göre yap. Hangi politikaya dayanarak yaptığını da öğrenelim. SAS tartışması başladıktan bu yana bir tek ben oy kullandım. Benim oyumla silinecek veya kalacak olmadığına göre hem senin hem diğer kullanıcıların görüşleri önemli. — OkanfanEvet benim? 08:05, 21 Nisan 2016 (UTC)
Bu şekil işte, olması gereken buydu en başından beri. Yeterli-yetersiz olayına girmiyorum, en başta kalsın denirken yapılması gereken buydu. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 16:45, 21 Nisan 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 14:49, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi. Sayfada yer alan 5 kaynak derneğe aittir. VikiMemur (mesaj) 19:53, 22 Mayıs 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum İşi olmayan bir zat kaynaklandırarak sayfayı kayda değer hale getirebilir. --Niveles (mesaj) 19:54, 22 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İnternette bolca kaynak mevcut. Vakit buldukça kaynaklandırmaya çalışacağım. Pragdon (mesaj) 21:03, 22 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın KD gözüküyor ve çeşitli dış bağlantılar da eklenebilir--Kingbjelica (mesaj) 21:13, 22 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın çocuk gelin projesi ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kayda değerliği için yeterli. --kibele 08:28, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Uçan Süpürge KD değilse ne KD'dir bilmiyorum. --Kudyaz 13:42, 26 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Halil Sahillioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Halil Sahillioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Hakkındaki haberlerin hemen hepsi vefatı sebebiyle çıka haberler.--RapsarEfendim? 21:03, 22 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 21:03, 22 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD konulu madde. Ayrıca kaynakların vefatıyla ilgili olmasının bir sakıncasını göremiyorum. ÖterbülbülBuyrun? 15:51, 23 Mayıs 2016 (UTC)
Yalnızca vefatıyla ilgili olması demek hep tekrar demek. Bir araba kazası da ertesi gün farklı sitelere yansıyabilir, bu kayda değer olduğ anlamına gelmez.--RapsarEfendim? 02:45, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kaynaklar eklenebilir. vakti olan biri bu işe el atabilir.

Lozan Zafer mi, Hezimet mi?[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lozan Zafer mi, Hezimet mi?"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

aralık 2014'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 19:09, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin SilinsinÜstadım Kadir Mısıroğlu Efendinin daha hikmetli kitapları bulunmakta. Bu kitap biraz not defteri değerinde olduğu için ansiklopedik değer taşımamaktadır bu yüzden silinmelidir.--Niveles (mesaj) 19:12, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 19:45, 23 Mayıs 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 15:54, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Sine Büyüka[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sine Büyüka"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

aralık 2014'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 19:13, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim maddeye. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 03:31, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD hale getirecek veriler eklenmiş. Pragdon (mesaj) 10:49, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bence de kayda değer.. Temel53Mesaj 11:00, 24 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 15:57, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Atf-ı beyan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atf-ı beyan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ocak 2015'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin--kibele 19:20, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın --Niveles (mesaj) 21:58, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik bir konu değil, sözlük tanımı var yalnızca.--RapsarEfendim? 03:32, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin KD değil. Pragdon (mesaj) 10:47, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ansiklopedik madde değil, sözlüğe aktarılabilir.--kibele 20:15, 24 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

En Sevilen Nefret Edilen Adam[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "En Sevilen Nefret Edilen Adam"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ocak 2015'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 19:29, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Niveles (mesaj) 21:57, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Gördüğüm kadarıyla sanatçının, önemli şirketlerden yayınlanan en az iki albümü var. Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki kriterleri sağlıyor yani. Albüm de bunlardan biri olduğundan kayda değer olmalı.--RapsarEfendim? 02:44, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 16:01, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Gonca (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gonca (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ocak 2015'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor.burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 19:33, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Niveles (mesaj) 21:56, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 03:02, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bağımsız kaynaklar ve bağlantılar eklenmiş. KD gözüküyor. Pragdon (mesaj) 10:47, 24 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 16:03, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Info-Türk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Info-Türk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ocak 2015'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor.burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 19:38, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 19:43, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin bağımsız kaynağa rastlamadım Pragdon (mesaj) 10:35, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin sayfada herhangi bir kaynak görünmüyor. --kibele 11:59, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Recep Haşatlı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Recep Haşatlı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ocak 2015'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor.burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 19:46, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kitap aramalarında da web aramalarında da bolca kaynak çıkıyor. Birisi geliştirebilir maddeyi muhtemelen, olmadı ben kaynakları eklerim.--RapsarEfendim? 03:04, 24 Mayıs 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Théoden ileti 16:05, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Unutulan Manşetler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Unutulan Manşetler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ocak 2015'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin--kibele 20:02, 23 Mayıs 2016 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Perviz Felek Kadın Efendi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Perviz Felek Kadın Efendi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kasım 2014'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin--kibele 20:23, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Hakkında çok fazla bilgi mevcut değil. Tarih ile ilgilenen ve konuya hakim bir kaç arkadaş düzenleme yapabilir belki. Pragdon (mesaj) 10:24, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bilgiler doğru ise KD'dir. Ancak kaynak bulunması gerekmekte.| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 14:09, 24 Mayıs 2016 (UTC)

SimplyMax[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "SimplyMax"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kasım 2014'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin--kibele 20:25, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD verilere ulaşamadım. Burada yazılan açıklamanın aynısı diğer bir kaç kaynakta da yazıyor. Bu bir kaç kaynak dışında herhangi bir veri bulunmuyor. Pragdon (mesaj) 10:24, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bahsi geçen şirket dahi kayda değer değil gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 02:47, 25 Mayıs 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.SakhalinioBuyrun beniiiim? 07:22, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

haziran 2014'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin--kibele 20:36, 23 Mayıs 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın --Niveles (mesaj) 21:54, 23 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 02:49, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. 2 cümle ve bir şablon ile sayfa açılmış ve öylece bırakılmış. Pragdon (mesaj) 10:23, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. Vitruvian (mesaj) 19:38, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kalsın demek için maddeye kaynak eklemek gerekiyor çünkü şu an itibariyle 0 (sıfır) kaynak mevcut. --kibele 20:11, 24 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Dekolteli Kefen 19:35, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Said Nursi'nin düşünce yapısı ve eleştirisi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Said Nursi'nin düşünce yapısı ve eleştirisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfanın tamamında özgün araştırma ve taraf sorunu var. Ayrıca kayda değerliği tartışmalıdır. Bunun yanında benzer sayfalar daha önce silinmişti.--| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 14:05, 24 Mayıs 2016 (UTC)

 1. Sayfanın tamamında özgün araştırma sorunu yok. Burada yine özgün araştırma kavramının yanlış yorumlanması sorunu var. Kaynakta "Müslümandır" yazmasına karşın buradan yola çıkarak "İslamcıdır" tanımlaması yapmak (yalnızca bu kaynağa dayanarak) özgün araştırmadır. Zamanında dediydim bu sayfanın adı "çıkarım yapmayın" gibi bir şey olsun diye :) Maddenin tamamında böyle bir sorun mevcut değil.
 2. Taraf sorunu olması silinmesini gerektirecek bir şey değil. Taraflı şablonu eklenebilir yahut daha da iyisi bu ifadeler düzenlenebilir/temizlenebilir.
 3. Kayda değerliği tartışmalı değil, maddede halihazırda 47 kaynak kullanılmış. Kayda değer olduğunun ispatı için yeterli.
 4. Benzer sayfalar daha önce silinmişti ama bu, benzer her sayfanın silineceği anlamına gelmez. Benzer sayfaların olması bu yönde her maddenin açılabileceği anlamına da gelmez. Her madde kendi içinde değerlendirilir. Bir futbolcu sildik diye tüm futbolcuları siliyor muyuz? Erdoğan'ın seçimler tarihi maddesi var diye her siyasetçi için benzer madde açıyor muyuz? Ayrıca bakınız: en:WP:OTHERCRAPEXISTS.
 5. Ana maddeden ayrılarak ayrı bir madde olacak kıvama gelmiş bir alt ~başlık bu. Ayrı madde olarak yer alabilir.--RapsarEfendim? 02:03, 25 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın sağolsun rapsar detaylı olarak açıklamış. --kibele 07:06, 26 Mayıs 2016 (UTC)

Light in Babylon[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Light in Babylon"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 23:47, 25 Mayıs 2016 (UTC)

O kriter benim ilk defa dikkatimi çekti açıkçası :) İlgili videoda sürekli kendi konuşmalarına yer verilmiş, yani bağımsız kaynak olarak kabul edilemez. O zaman bu kriteri sağlamamış olmuyor mu?--RapsarEfendim? 15:51, 26 Mayıs 2016 (UTC)
Rapsar, Bağımsız kabul edilebilmesi için şunun gibi (çeşitli eleştirmenler, sanatçılar Nuri Bilge Ceylan ve sinemasından bahsediyor) bişey mi olması gerekiyor? Eğer öyleyse, bu çok nadir yapılır. O kriteri bu madde için atlayacağız o zaman. --Üçüncü Adam (mesaj) 16:33, 26 Mayıs 2016 (UTC)
O şekil, evet. Zira Kendi anlattıkları yahut kendisiyle bir şekilde ilişkisi bulunan kurumların anlattıkları bağımsız olmayan kaynaklar.--RapsarEfendim? 17:05, 26 Mayıs 2016 (UTC)

Almex Lee[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Almex Lee"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmadığı gerekçesiyle silinmeye aday gösterilmiştir. Üçüncü Adam (mesaj) 13:27, 26 Mayıs 2016 (UTC)

Mehmet Kaplan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Kaplan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 15:49, 26 Mayıs 2016 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin. Kayda değer değil. --esc2003 (mesaj) 20:20, 26 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispatlanamıyor. Eskisi gibi anlam ayrımı olarak düzenlenmesi lazım.--RapsarEfendim? 20:26, 26 Mayıs 2016 (UTC)

Dağın Kadın Hali[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dağın Kadın Hali"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. Toplatılmasıyla konu olması onu kayda değer yapmıyor.--esc2003 (mesaj) 20:17, 26 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin - esc2003 (mesaj) 20:17, 26 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Maddede an itibarıyla 6 bağımsız ve güvenilir kaynak var. Tam olarak nasıl karşılamıyor?--RapsarEfendim? 20:22, 26 Mayıs 2016 (UTC)
  Kitap yasaklanmasıyla konu edilmiş daha çok. Bu onu kayda değer yapmaz. Kitap ödül almamış, Kitabın yazarı öylesine dikkate değerdir ki gibi bir durum da yok. İMC, bianet ve Evrensel dışındakilere güvenilir kaynak nasıl diyebiliriz? --esc2003 (mesaj) 20:32, 26 Mayıs 2016 (UTC)
"Temelde" her madde için ilk kayda değerlik kıstası "kendisinden bağımsız ve güvenilir kaynaklarda konu edilmiş olması"dır. Bu şartı sağlamakta direkt. Diğer siteler de güvenilir gibi duruyor (blog, forum veya amatör siteler vs değiller). Birkaç bağlantı da ben ekledim hatta şimdi.--RapsarEfendim? 20:39, 26 Mayıs 2016 (UTC)
Son yapılan eklemelerle de kriterleri karşıladığını düşünmüyorum. Ama senin kararına saygı duyuyorum. --esc2003 (mesaj) 20:43, 26 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın şuraya 'bunu burada görmek istemiyorum' diye bir alt başlık eklemek gerekiyor korkarım. rapsar açıklamış kalma nedenini. --kibele 20:46, 26 Mayıs 2016 (UTC)
  Her zamanki saldırgan üslup ve niyet okuma. Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Bir Zamanlar Ermeniler Vardı!.., bu tartışmadaki Rapsar epey farklı ama saygı duymak lazım tabii. Bahsi geçen kitap buradakine göre havada karada kayda değer. --esc2003 (mesaj) 20:54, 26 Mayıs 2016 (UTC)
  İki tartışma neden kıyaslanıyor ki anlamadım. O farklı bir madde bu farklı bir madde.--RapsarEfendim? 21:07, 26 Mayıs 2016 (UTC)
  Dediğin gibi değil işte. O kitap bu da kitap. Kitaplar için kayda değerlik kriterleri bir tanedir, hepsi için ayrı ayrı olamaz. --esc2003 (mesaj) 21:10, 26 Mayıs 2016 (UTC)
"Genel olarak bir konu, konudan bağımsız, güvenilir ve atıf yapılabilir bir şekilde kapsanmış, içerik edilmişse kayda değer sayılır. Kapsamın derinliği ve kaynakların kalitesi, kapsamın ve ihtiyaç duyulan kaynak sayısının kayda değerlik yaratıp yaratmadığı belirlenirken dikkate alınmalıdır". Diğer maddede böyle bir durum söz konusu değil, kalsın diyenlerin de silinsin diyenlerin de bir kısmı yine kendi görüşlerine aykırı bir madde olduğunu düşünerek "oy atmış". Orada kullanılan kaynaklar bağımsız değil. O madde ne kadar silinmeliyse bu madde de o kadar kalmalı.--RapsarEfendim? 21:16, 26 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Kürt haber sitelerini koyup bağımsız kaynak diyosunuz ya gülüyorum size. --Kingbjelica (mesaj) 20:47, 26 Mayıs 2016 (UTC)
Bağımsız kaynak, ilgili şahısla veya kitapla bağlantısı olmayan kaynak anlamı taşır. Kitabın yazarının resmî sitesi veya yayıncısının sitesi mesela bağımsız değil. O zaman Türkiye'de yayınlanan gazeteleri Türkiye ile alakalı maddelerde kaynak kullanmayalım?--RapsarEfendim? 21:06, 26 Mayıs 2016 (UTC)
Teroristleri konu edinen kitapla, teror propagandasi yaptigi icin Turksat'tan cikarilan imc tv arasindaki baglantiyi kuramayacak, jiyan tv yi bagimsiz kaynak sayacak birisin, bu kadar basit. Sen yazdiklarina inaniyosan, soyleyecek bi sey zaten yok. Kingbjelica (mesaj)
TSK sitesini de kaynak göstermeyelim o zaman? Konu yine alakasız yerlere gidiyor, kişisel hakarete varıyor. Tartışmaları uygunca, mantık çerçevesinde yürütelim...--RapsarEfendim? 21:17, 26 Mayıs 2016 (UTC)
Gecen gun CNN Turk kanalini bagimsiz kaynal saymayan sen bugun kurumsalligi yadsinamacak TSK ile imc tv'yi bir tutuyosun.. Gerilla ifadesi geciyor, bu kime gore gerilla? Pkk mensubu kadinlar dense yine kabul edicem. Bu kisileri gerilla diye tanimlanmasi TBA ihlalidir. Kingbjelica (mesaj)
Kavramları birbirine karıştırıp, kişi odaklı yorum yapıyorsunuz. Yapmayın. CNN'de çalışan biri için CNN'i kaynak gösterince elbette bağımsız olmayan kaynaktır. Falanca üniversitesindeki konuşma için falanca üniversitesi sitesi kaynak gösterilince de öyle. Sırf Kürt meseleleri hakkında yayın yapıyor diye bu siteler yahut sırf Türk meseleleri hakkında yazılar yazıyor diye falanca siteler bağımlı olmayan kaynak kabul edilemez. Gerilla tanımlaması hakkında bir şey demedim, o nereden çıktı?--RapsarEfendim? 21:53, 26 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bakın çok enteresan Niveles (mesaj) 22:05, 26 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın oylamalarda görüş bildirirken -hele ki böyle ihtilaflı durumlarda- komikli sözler yerine gerekçe yazsak daha açıklayıcı olacak diye düşünüyorum. Silinmeye aday gösterilmesinin nedeni maddenin geçmişinde saklı zaten. SSCBlı, AKPlı demiyoruz ama PKKlıda ısrar ediyoruz, çünkü ı ile yazınca vatanperver i ile yazınca terörist olmalı insanlar. Maddeye ne yazalım bilemedik o halde tümden silelim mi? Yahu maddede 7 tane farklı siteden 7 farklı kaynak var, bu kez de kaynakların bağımsızlığı sorgulanıyor. Yapmayalım böyle. Madde içeriğindeki olguyu sevmiyoruz diye silmek olur mu? --Kudyaz 14:01, 27 Mayıs 2016 (UTC)
  Bu tür siyaset göndermeleri yaparak SAS gerekçesini bertaraf edemezsiniz. İşinize gelmediği konularda çok sık sığındığınız bir yöntem olmaya başladı bu. Siz hiç SSCB'lı veya AKP'lı diyen birine rastladınız mı? AKP yanlısı biri zaten AK Partili der diyecekse. "Komikli söz" söylemişsiniz, gerekçe sunmak ister misiniz? Kaynakların 7'si de güvenilir değildir bu arada. --esc2003 (mesaj) 20:21, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Komiklı yorumlara gerek yok. Gerekçemi belirtmişim, güvenilirlik bir anlamda öznel. Ben o gazeteyi güvenilir bulmayıp okumam, siz Akit güvenilir dersiniz misal. O halde hep birlikte güvenmediğimiz gazetelerin kaynak olarak kullanıldığı sayfalardan bu kaynakları çıkaralım ve hatta gazete kaynağı şablonunu silelim. Gerek yok. --Kudyaz 16:01, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Bir de PKK'nin diyince PKK'li olunuyorsa PKK sempatizanları güzel Türkçe konuşuyor olmalı. Bizim de bu konuda ölçütümüz Türkçe'nin düzgün konuşulması sanırsam. Kısaca sayfadaki harf oynamaları üzerinden değişiklik savaşlarına son verilsin, gerekirse ı-i kullanmadan x grubu mensubu gibi tanımlar kullanıp kargaşadan kaçınılabilir. Karşı olduğum şey bu tip siyasi gerekçelerin SAS sayfalarında kullanılarak oy verilmesi. Örnek verilecek olursa kim ya da ne olduğuna bakılmaksızın İslamla ilgili tüm sayfalarda kalsın demek, içinde PKK geçiyor diye diğer sayfalarda silinsin demek yeterli bir gerekçe değil. Sayfalara tarafsız bakıp değerlendirilmesi gerekiyor. Ben bu sayfaya baktığım zaman bestseller olmamış ama adı bir şekilde duyulmuş, belirli derecede bilinirliği olan bir kitap üzerine yazılmış bir sayfa görüyorum ve sayfa Vikipedi'deki en iyi kaynaklandırılmış sayfa olmasa da nispeten ortalamanın üzerinde bir sayfa. Silinmesi için bir neden göremiyorum. --Kudyaz 16:09, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Birçok tartışmada yaptığınız gibi yine konuyu dağıtıyorsunuz. Sohbet etmeyi, kendinizi ifade etmeyi seviyorsunuz ama bunun yeri burası değil. Konumuz kitabın kayda değerliği hakkında; PKK nasıl telaffuz edilir, nasıl yazılır değil. Maddenin ortalamanın üzerinde olduğunu düşünüyorsanız Vikipedi'nin hali epey içler acısı demektir. --esc2003 (mesaj) 14:25, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddenin ansiklopedik değeri olmadığını düşünüyorum. Bende, açıkça bir tarafın propagandası yapılmış hissi uyandırdı. Devrimin Rojava Hali adlı madde için de aynı durum sözkonusu. Vikipedi bir grup, oluşum veya hareketin propaganda alanı değildir! Bora_mesaj gönder 16:56, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Tüm yorumlara katılarak. Bir kitabın yasaklanması/toplatılması zaten gündeme gelen, tartışmalı bir konu olduğundan kayda değer. Bağımsız kaynaklar da eklenmiş. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 20:07, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin--Dekolteli Kefen 06:12, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin-- Burada belirtmiş olduğum görüşümden ötürü. Jumpeax (mesaj) 15:42, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Rapsar gerekli açıklamayı yapmış. Kaynakları seçerken gazete veya sitelerin künyelerine göre mi değerlendireceğiz? Mevzu KD olup olmamasından çok ırkçılığa kaymış.Pragdon (mesaj) 19:36, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Pragdon konuşmalarınıza dikkat etmenizi rica ediyorum, burası sizin birilerini ırkçılıkla itham edeceğiniz bir yer değil. Farklı görüşler mevcuttur, bir yönde eğilim vardır (sizde olduğu gibi) fakat siz bunun ölçüsünü belirleyemezsiniz. Biz kalsın diyenlere terörist propagandası yapanlar demediğimize göre, sende silinsin diyenlere böyle konuşamazsın. --Kingbjelica (mesaj) 19:49, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Kingbjelica Yazdıklarımı tekrar okumanızı tavsiye ediyorum. kimseye ithamda bulunmadım. Tartışmanın genel durumundan bahsettim "siz", "biz" gibi ayrımcı bir dil de kullanmadım. Bireysel bir durum söz konusu değil ve kurduğum cümleler gayet açık. Başka bir noktaya çekmeye gerek yok. Konu, başlığın KD olup olmadığı, kullanılan kaynakların künyesi değil.Pragdon (mesaj) 20:16, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Pragdon bahsettiğim ayrım, daha doğrusu burada olması gereken ayrım kalsın diyenler ve silinsin diyenler vs. vs.... Bu basit bir gruplandırma. Bireysel bir durumun söz konusu olmamasına sevindim, son zamanlarda gerginiz yazılan çizilen her şeyi daha farklı yorumlayabiliyoruz.. Buna hak vermeniz ve de bunun haklı gerekçelerinin olması ihtimalini düşünmeniz gerekir. Görüşlerinizi ne yönde yazdığınızı açıkladığınız için teşekkür ederim.--Kingbjelica (mesaj) 20:21, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin bağımsız ve güvenilir kaynak yok. Temel53Mesaj 20:58, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Kullanıcı:Temel53, hangi kaynakların bağımsız olmadığını açıklayabilir misiniz?--RapsarEfendim? 21:05, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Kullanıcı:Rapsar hepsine baktım hiç biri bağımsız kaynak kriteri taşımıyor bence. Temel53Mesaj 21:15, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Bağımsız kaynak göreceli değil, bencesi sencesi olmaz Kullanıcı:Temel53. Nedir bağımsız kaynak? Açıklayabilir misiniz? Buna göre ben de açıklama yapacağım.--RapsarEfendim? 21:16, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Rapsar konu hakkında tarafsız bir içerik sunması beklenen kaynaktır. Temel53Mesaj 21:25, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Hayır, değildir. Doğru bilmediğiniz bir kavramı gerekçe göstererek görüş bildiriyorsunuz. İlgili konuyla herhangi bir şekilde bağlantısı bulunan kaynaklar bağımsız olmayan kaynaklardır. Bir kitap için kitabın kendisi, kitabın yazarının sitesi, yazarın verdiği röportaj, yayıncının web sitesi vs bağımsız olmayan kaynaklardır mesela. Maddede yalnızca yayıncının sitesi var, o bağımsız olmayan kaynak. Ek bilgi için Vikipedi:Bağımsız kaynaklar sayfasını okuyabilirsiniz.--RapsarEfendim? 21:29, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Rapsar ben o maddeyi okudum ona göre cevap verdim zaten. Temel53Mesaj 21:36, 28 Mayıs 2016 (UTC)
O bir madde değil. Demek ki okuduğunuzu yanlış yorumlamışsınız ve bu yanlış yoruma göre burada görüş bildiriyorsunuz. Sunulan kaynaklar -biri dışında- bağımsız. Bu da demektir ki sizin sunduğunu gerekçe doğru değil. Yanılıyor muyum?--RapsarEfendim? 21:39, 28 Mayıs 2016 (UTC)
daha açık şekilde cevap vereyim size ben maddeyi okudum kaynaklara baktım ayrıca bahsettiğiniz Vikipedi:Bağımsız kaynaklar sayfasınıda okudum ona göre cevap verdim. Temel53mesaj 21:42, 28 Mayıs 2016 (UTC)
E ama yanlış yorumlamışsınız ve dediğiniz şey yanlış. Bencesi sencesi olmayan, nesnel bir mevzu bağımsız kaynak olayı. Gerekçenizi gözden geçirebilir misiniz?--RapsarEfendim? 21:44, 28 Mayıs 2016 (UTC)
görüşüm değişmeyecek Kullanıcı:Rapsar Temel53Mesaj 21:50, 28 Mayıs 2016 (UTC)
O zaman Kullanıcı:Vikiçizer, bu durumda ne yapıyoruz??--RapsarEfendim? 21:53, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. bu kadar Kullanıcı:Rapsar Temel53Mesaj 22:25, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Temel53, bağımsız kaynaktan kastettiğiniz tarafsız kaynaklar mı acaba? Vikipedi:Bağımsız kaynaklar sayfasında bağımsız kaynakların tarafsız olup olmaması bahsi geçiyor. Sanırım bu anlatım kafanızı karıştırmış. --esc2003 (mesaj) 15:17, 29 Mayıs 2016 (UTC)
olabilir.Kullanıcı:Esc2003 ben gece incelemiştim sayfayı zaten Temel53Mesaj 15:20, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Temel53, belki gerekçenizi netleştirmek istersiniz? --esc2003 (mesaj) 15:22, 29 Mayıs 2016 (UTC)
burada bahsi geçen madde silinmeli esc2003 Temel53Mesaj 15:25, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Bence de silinmeli ama bir gerekçe belirtirseniz tartışma sonuçlandırılırken kararınız dikkate alınabilir. --esc2003 (mesaj) 15:29, 29 Mayıs 2016 (UTC)

esc2003 kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. Temel53Mesaj 21:46, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Yandaş medya[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yandaş medya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu maddeyi oluşturan kişiye ne denir bilmiyorum? Akla gelen tüm "Vikipedi Politikaları"nı kasten ihlal eden, Vikipedi'de siyasi görüş ve algı oluşumu yaratmaya çalışan bu başlığın acilen silinmesi gerektiğini, bu tür başlıkların katkı değil hedef gösterme olarak yaratıldığı kanaatindeyim. Ne yani Cumhuriyet, Hürriyet, Mynet, Sözcü, Aydınlık ve Yurt: ulusalcı, evrensel, birgün ve sol gazete, zaman, yenişafak, akit, yeni asya, milat: islamcı, ortadoğu, yeniçağ, yenimesaj: ülkücü diye ayıralım herşeyi?--- Burak 22:00, 26 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin-- Vikipedi'de böyle siyasi sempati içeren ve ansiklopedik olmayan bir takım unsurlara yer verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Jumpeax (mesaj) 14:25, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Hmm, "siyasi sempati" burada yanlış kullanım olmuş. -seyit. 07:10, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Aaa bakın [12] burada ne buldum. Siyasi sempati mi ne var sanki? "Siyaset olmasın" diyenlerin bu ifadelerini kendi görüşlerine uymayan maddeler için bir kalkan olarak kullandığını topluluk görüyor. İyi günleeeer. -seyit. 07:18, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Senden bunu rica ederek söylüyorum benim üzerime değil aşağıda devam ettiğin gibi içerik üzerine yorum yapman ve insanları rahatsız ederek Çamur at, izi kalsın, Şuna neyle çamur atayım, nasıl şapa oturtayım modunda dolanmamandır. Jumpeax (mesaj) 15:28, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kayda değer bir kavram. Yukarıdaki iki görüş de şahısların kendi politik görüşleri çerçevesinde sunulan görüşlerdir ve meşru değildir.--RapsarEfendim? 17:38, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Kullanıcı:Rapsar sürekli yaptığımız yorumlara atıfta bulunmaktasınız. İş aşık atışmasına döndü :) Ne dersiniz belki bir gün lebdeğmez yapar, atışırız ha alalım mı sazları elimize :) Jumpeax (mesaj) 17:50, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Yaptığı"nız"? Lüzum yok, muhatap olmayalım kafi.--RapsarEfendim? 18:34, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Hay hay :) Bundan zevk duyarım. Jumpeax (mesaj) 18:44, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kalmalı. Ancak yandaş medya dediğimiz şey her ülkede vardır bence havuz medyası olmalı adı. -seyit. 18:39, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Esasen bu medya için kullanılan "Yandaş Medya" veya "Havuz Medyası" adları özel ad. Yani "the Yandaş Medya" gibi :)--RapsarEfendim? 18:40, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Evet özdeşleştiğini biliyorum ama sanki havuz medyası dersek daha nokta atışı olur gibime geliyor. Ãdlandırmayı sonra tartışma sayfasında konuşabiliriz. -seyit. 18:41, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Evet. Niveles (mesaj) 18:44, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın rapsar a katlıyorum. Ancak listedeki her kuruluştan sonra en az bir kaynak verilmeli, yoksa yanlış yaftalamalara yol açabilir. | ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 18:48, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ÖterbülbülBuyrun? 19:18, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın rapsar'a katılıyorum.--Dekolteli Kefen 19:35, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın gayet kayda değer --İnternionileti 19:37, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın. Hükumet yanlısı yayın yapan medya için çok sık kullanılan bir terim. --esc2003 (mesaj) 21:35, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Akademik olarak pek çok farklı paperda incelenmiş ve hatta paperlar atıf da almış.

--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 01:30, 28 Mayıs 2016 (UTC)

İlk scholar.google.com bağlantısında (bende) sonuçlar görünmüyor, sanırım bağlantı şöyle olmalıydı: [13] . -- Curious (mesaj) 19:18, 30 Mayıs 2016 (UTC)
Sayın BurakOtto galiba SAS'a taşıdığınız maddelerde oy kullanmayı unutuyorsunuz. Oyunuzu olumlu yada olumsuz yönde kullanıp görüş bildirirseniz çok daha iyi bir sonuca ulaştırıcı olacaktır. Hatırlatmak istedim. Kusura bakmayınız. İyi çalışmalar. Jumpeax (mesaj) 11:39, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin gerekçeme istinaden. - Burak 15:36, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Gerekçeniz mantıklı değil ne yazık ki. Diğerleri hakkında da akademik makaleler falan varsa, ki yok, sayfa oluşur. "Akla gelen tüm politikaları ihlal" falan bunlar kafadan öylesine atılmış ifadeler. Biraz gerekçe sunarken sağlam temellendirmeler yapmak gerek. Yoksa havada asılı kalıyor, sallanıyor avize gibi. Kolaylıklar diliyorum. -seyit. 07:53, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Efendi neye kime göre mantıklı değil? Kafadan atma diyorsun yahu "dalga" mı geçiyorsun? Kelimelerinize dikkat buyrun. Gayet ciddi temeller Kayda değer değil kime göre? Cevap: Bana ve benim görüşümü destekleyenlere göre! Senin gözünle güya kayda değer makale ya bana göre de değil, sadece belli bir kitleyi hedef almış cümleciklerden oluşan makale. - Burak 20:50, 30 Mayıs 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Son yıllarda üzerine pek çok paper yazılmış bir konu kayda değerdir ancak tek başına madde olacak yeterliliğe sahip değil. Madde içeriği bir yönlendirme ile birlikte, eleştiriler gibi bir alt başlık altında Türkiye'de medya maddesine aktarılsın. Maddenin alt başlıkları metinden çıkarılmalı, çünkü kaynakları yok ve şu hâli ile özgün çalışma. Türkiye'de medya maddesine eklenecek alt başlık ise akademik paperlar ile birlikte genişlemeye müsait gözüküyor. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 17:44, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Rapsar'a katılarakPragdon (mesaj) 19:39, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin oldukça gereksiz bir madde. TurkuazTurkuazmsj 01:56, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Neye istinaden gereksiz? 07:09, 29 Mayıs 2016 (UTC)~
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İçerik üzerine tartışılabilir ve düzenlemeler yapılabilir fakat konu ve kavram açıkça kayda değerdir. Dr. Coalmesaj 15:54, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kesinlikle silinmeli, değerli arkadaşlar, bu konu gerçekten çok taraflı ve olgu filan değil. Mesela yandaş medya kalıbını Türkiye'nin %50si kabul etmez net bir şekilde. Yani olgudan çok uzak bu. Olgu olmayan bir şeyi siyasi görüşlerimiz doğrultusunda buraya eklememiz doğru değil. Bu karşıt görüşleri doğurur. Karşıt görüşlerde açsın bir "Yalaka medya" diye altına yazsın CHP'yi savunan medya diye, kime göre söylenen söz bunlar şimdi? Olgu mu bu? Vikipedi kurallarını ihlal ediyor. Siyaset meydanında siyaset yapmadığımızı hatırlatarak saygılarımı sunarım. --195.142.92.9 17:07, 30 Mayıs 2016 (UTC)
Hristiyanlık, İslamiyet, Yahudilik dünyanın tarafından kabul gören olgular değil. Bunları da mı silmeliyiz o zaman? -seyit. 17:12, 30 Mayıs 2016 (UTC)
Dinlerin varlığı herkesin olgusu. İnanmayanlar bile "Şu şu dine inananlar." diye tartışabiliyor. Yani din varlığı kesindir. Kimisi inanır, kimisi inanmaz. Bu kişinin kendi fikridir. Ayrıca dinler tarihe de dayanır. Tarihi de ilgilendirir. Son olarak Türkiye'de olan bir olayla Dünya genelinin olayını karşılaştırmak çok ilginç geldi.--195.142.92.9 17:50, 30 Mayıs 2016 (UTC)

"Özerkleştirme" Üzerine[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: ""Özerkleştirme" Üzerine"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vladimir Lenin'in açılmış kayda değerliği şüpheli 90 makalesinden birisi. Bundan önce Karl Marx Öğretisinin Tarihsel Kaderi oy birliği olmadığı gerekçesi ile kapatıldı. Tek tek bu makaleleri SAS'a taşıyacağımı daha önce ifade etmiştim. Kalmasına veya Vladimir Lenin bibliyografyası maddesine taşınmasına topluluk karar versin. Maurice Flesier message 12:29, 27 Mayıs 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın --Maurice Flesier message 12:31, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Ayrı bir madde olacak kadar kayda değer olmadığını düşünüyorum. Keşke "makaleler listesi" maddesi açılsa da oraya aktarılsa.--RapsarEfendim? 17:35, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturmak gerek: "Aktarılsın" oyu veren/verecek kullanıcılar, maddenin yönlendirilmesini mi istiyor yoksa aktarılmasını mı? Gerekçeyi belirten kullanıcının daha önceki adaylık örneklerinde (Gerilla Savaşı (Lenin), Çar Hükümetine maddeleri gibi) içerikler silinerek direkt olarak yönlendirildi ve bilgi kaybı söz konusu oldu. Aktarılsın oyu içeriği ile aktarılmayı ifade etmekte, bu konuya derhal dikkat çekmek isterim.
İkinci olarak; "The Question of Nationalities or Autonomisation arama sonuç sayısı 11.900. Rusça arama kayıtlarında ise 20.000. Sayısız tezde, makalede, kitapta veya benzeri eserde atıf alan bir yapıt. Bu kapsamda kayda değer ölçütüne dair bir fikir edinilebilir. Ayrıca akademik literatür yazısı "Lenin, V. I. (1922). The Question of Nationalities or “Autonomisation”. The Lenin Anthology, 719-24." şeklinde.
Üçüncü olarak; bahsi geçen maddeler şu şablonda yer alan, şu kategoride toplanan maddelerdir. Ayrıca gene tarafımdan oluşturulan şu şablondaki kırmızılıkları dolduracaktım fakat kullanıcıların eserlere ve maddelere çekince koyması, ve bazılarının silinmesi sonucu bu proje yarıda kalmıştı.
Dördüncü olarak; kişisel olarak söylediğim veya suçladığım algılanmasın, bu ve benzeri konularda genelde olan durum olduğu için genel bir tespitim var. Karl Marx Öğretisinin Tarihsel Kaderi maddesinin silinmeye aday sayfasında olduğu üzere, söz konusu kullanıcı bu konuyla ilişkili maddelere daima benzer çekinceler koymakta, yapılan katkıları geri almakta, ansiklopedik katkı değil demekte vb. Zaten beyan ettiği üzere bu maddeleri "tek tek SAS'a getireceğim" demekte. Sadece benzeri konulardaki bu "duyarlılığı" bende fazlasıyla şüphe oluşturdu. Geçmiş katkılarından görülebilir. Yani "bunlar ne olursa olsun sakın tek tek ele alınmasın topluca özet halinde olsun, aman ha!" gibi bir politika güdülmüş olabilir. Benim şu Rusça şablondakinin daha gelişmiş halini oluşturmak üzere üstlendiğim şu eserler projesini önce taslak halinde oluşturma ve ardından tek tek geliştirme planım daha baştan engellenmekte. Bu benim bu ve diğer benzer konulara dair izlenimim.
Ayrıca hatırlatayım, şurada, Ocak 2016'da köy çeşmesinde bu konu tartışılmıştı ve kullanıcılar çeşitli görüşlerde bulunmuştu. Tartışmayı yeniden açma gereği duymuştum.
Ve tekrar hatırlatmak isterim ki; buna benzer olarak daha önce aday gösterilen Gerilla Savaşı (Lenin) ve Çar Hükümetine maddelerinin içeriği silinerek aktarılmıştı, yani maddelerin içerdiği bilgi, aktarılan yerde şu an mevcut değil. Ayrıca Fabrika İşçilerine Kesilen Para Cezaları Hakkında Yasanın Açıklanması, Yeni Fabrika Yasası (Lenin) veya Köylü Yaşamında Yeni Ekonomik Hareketler, (Almanca maddesi de mevcut) gibi birçok madde aktarılmayıp silinmişti. Burada da onlara benzer veri ve emek kayıpları olması büyük ihtimaldir.
Özetle; bu maddelerin ve dolayısıyla tüm makalelerin olduğu projenin devamından ve söz konusu maddelerin kalmasından yanayım. Diğer dillerdeki Vikipedilerde makalelerin, eserlerin yer aldığı bu tür çalışmalar mevcut, Türkçe Viki de, bu tür argümanlar ile kesintiye uğramamalıdır. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:00, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Ahmet Turhan, çok şey yazmışsın da neden kalması gerektiğini bir yönergeye dayandıramamışsın. Arama sonuçları veya yapılan atıflar hiçbir zaman bir kriter olmadı mesela. Bunlardan bahsetmen gereksiz. Şablonda ve kategorilerde toplanmasından bahsetmişsin, alakasız. Kalan paragraflar zaten madde ile alakalı değil pek.--RapsarEfendim? 06:01, 31 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Gerilla savaşı ve Çar hükümetine maddeleri üzerinden mağdur imajı ile fikir beyan eden kullanıcıları yönlendirmek yerine bunu oylamaları kapatan hizmetliye bildirmeniz daha doğru olacaktır. Her SAS'a gelen makaleyi silinecekmiş muamelesi yapmak yerine diğer kullanıcıların bütün makaleleri tek maddede toplama önerisine yanıt vermeniz daha uygun olur. Not: Gerekçe de izah ettiğim gibi tamamen ortadan kaldırılmasını değil, 3.191 baytlık bir taslağı bibliyografya'ya taşımayı teklif ettim. Maurice Flesier message
Cevap Cevap Daha önceki deneyimlerden açıkça görüldüğü üzere "aktarılsın" denilen maddelerin tamamı aslında "içeriği silinerek yönlendirilsin" olarak uygulanmakta. Yani aynı konu başlığında "aktarılsın" olarak karar verilen maddeler aslında "aktarılmadı". Açıkçası bu konuda samimi ve gerçekçi olunsaydı, daha önce "aktarılsın" olarak kabul edilen maddelerin yönlendirilmesine tarafınızdan itiraz gelirdi, fakat böyle bir durum söz konusu olmadı, tamamı veri kaybına maruz kalarak yönlendirildi. Ayrıca bahsi geçilen "mağdur imajı" türevi durumları yaratmaya zaten halihazırda gerek yok, zaten emek kaybının ve projeye ket vurma durumunun açıkça görüldüğü aşikar. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:39, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Turhan gereken şeyleri yazmış.--Kingbjelica (mesaj) 20:10, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Asiye Sultan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Asiye Sultan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliliğinden emin olamadım. Diğer vikilerde de arama yaptım ancak bir sonuca varamadım. Bu nedenle de SAS'a çıkarılıyor --İnternionileti 17:55, 27 Mayıs 2016 (UTC)

Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin--İnternionileti 17:55, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin KD değilPragdon (mesaj) 20:17, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Devrimin Rojava Hali[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Devrimin Rojava Hali"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Dağın Kadın Hali tartışmasıyla aynı nedenden dolayı silinmelidir. Toplatılmasıyla konu olması onu kayda değer yapmıyor.--esc2003 (mesaj) 19:40, 27 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin. --esc2003 (mesaj) 19:40, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin. --Kingbjelica (mesaj) 19:41, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kendisinden bağımsız ve güvenilir kaynaklar var mı? Var. Peki problem nedir? Bu, bir araba kazasının aynı gün veya ertesi gün farklı haber sitelerinde işlenmesi gibi bir durum değil. Süreli ve belli periyoda yayılan kaynaklar söz konusu.--RapsarEfendim? 19:47, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Dostların görüşlerine katılarak. Evet. Niveles (mesaj) 19:52, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ansiklopedik kayda değerlik ilkelerine göre. --kibele 19:55, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Tüm yorumlara katılarak. Bir kitabın yasaklanması/toplatılması zaten gündeme gelen, tartışmalı bir konu olduğundan kayda değer. Bağımsız kaynaklar da eklenmiş. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 20:08, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Daha önce burada belirttiğim nedenle kararım silinmesi yönünde. İncelediğim kadarıyla, kaynakların tamamı tek bir görüşe ait gibi görünüyor. Ayrıca yinelemekte fayda var, Vikipedi bir grup, oluşum veya hareketin propaganda alanı değildir! İyi vikilemeler...Bora_mesaj gönder 21:19, 27 Mayıs 2016 (UTC)
Şüpheniz olmasın, kimsenin propaganda yaptığı yok. Bir kimsenin benimsemediği,beğenmediği bir görüşe/akıma ait bir madde olması hiçbir maddenin silinmesi için bir neden değil. Madde kayda değer mi, iyi kaynaklandırılmış mı, taraflı mı, düzgün yazılmış mı, bunlara bakmalıyız.--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 23:05, 27 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Dekolteli Kefen 06:10, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ÖterbülbülBuyrun? 10:16, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Açıklamasız silinsin diyenler, gerekçelerinizi yazmazsanız konu nasıl tartışılacak, hizmetliler neye göre karar verecek? Gerekçesiz silinsin yazmanız bir şey ifade etmiyor, katkı da sağlamıyor, yardımcı da olmuyor. Yarış yapmıyoruz, siyaset meydanı da değil burası. Gerekçe yazın, tartışılsın, ona göre silinir ya da eksikleri giderilir. Lütfen. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 10:53, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin- Öne sürülen referansların güvenilir olmadığını düşünüyorum. Jumpeax (mesaj) 12:34, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın 10 farklı kaynak var ve bunlar bağımsız kaynaklar. Güvenilirlik meselesi ise oldukça öznel. Misal ben a gazetesini güvenilir bulmuyorum diye bu gazetenin kaynak olarak kullanıldığı sayfaları SAS'a mı taşımalıyım? Kaynak Yeni Şafak olsa güvenilir mi olacaktı? Kullanılan gerekçeler bir hayli politik gözüküyor. --Kudyaz 15:54, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Öyleyse güvenilir kaynakları niteleyebilir misiniz? Jumpeax (mesaj) 17:19, 28 Mayıs 2016 (UTC)
[14] Burada benden önce nitelenmiş. Sizin kaynakları güvenilir bulmama nedeniniz Partizan ve radikal internet sayfaları başlığı olsa gerek ki bu başlık tam olarak tanımlanmadığı için dediğime çıkıyor. Yani isteyen beğenmediği kaynağı partizan ya da radikal diyerek küçümseyebiliyor, ya da silinsin istediği sayfalara kaynaklar güvenilir değil diyerek geçiştiriyor. --Kudyaz 19:22, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin - Burak 14:37, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın KD'lik ilkelerine göre bir sakınca yok. Bolca da bağımsız kaynak mevcutPragdon (mesaj) 19:41, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin güvenilir kaynak çok az Temel53Mesaj 20:56, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Pkk propagandasından başka bir şey değil.Amaç bilgi vermekten ziyade propaganda yapmak. --Kant 22:38, 28 Mayıs 2016 (UTC)
Ne zamandan beridir PKK ile ilgili içerik bulunamaz diye bir şey var ya da PKK kayda değer değil? PKK ve [Dosya:Flag of Kurdistan Workers Party (PKK).svg] içeriklerini de silmek ister misiniz? Sizin yaklaşımınızla, Vikipedi'de sözüm ona "TİT propagandası" olmalı mı? --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 12:10, 29 Mayıs 2016 (UTC)
pkk ile ilgili içerik bulunamaz diye bir şey yok bu doğru, ama pkk propagandası yapılamaz viki'de. --Dekolteli Kefen 13:28, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Bu ayrımı nereye, nasıl koyabiliyorsunuz? Bayraklar, flamalar da propaganda materyali olarak değerlendirilebilir. Televizyonda PKK bayrağı görüldüğü an "PKK propagandası" suçlaması başlıyor Türkiye'de. Vikipedi propaganda aracı değil, evet doğru, ancak bu dünyadaki propagandalar, propaganda malzemeleri hakkında bir madde bulunmasının önünde engel de değil. Belli bir amaç, propaganda güden maddeler zaten reklam olarak işaretleniyor. Propaganda maddesini okumanızı öneririm.
Bu maddeye gelirsek, kitabın ne olduğu, nasıl yazıldığı, propaganda amacı güdüp gütmediği (zaten böyle bir değerlendirmem de olmadı) Vikipedi'nin işi değil, en azından bu tartışma doğrultusunda. Böyle bir kitap var mı? Var. Yasaklanmış mı? Evet. Bu yönüyle kayda değer mi? Evet. Bağımsız kaynaklar bunları doğruluyor mu? Evet. Maddenin bağımsız kaynakları mevcut mu? Evet.
Maddenin neden silinmesi gerektiği konusuna gelirsek, silinmesi için tek nedenin beğenilmemesi olduğu ortada mı? Silinmesini isteyenler bunu en azından kendilerine ifade edebilecek kadar dürüst mü? (Bu son sorular retoriktir.) Silme gerekçeleriniz zaten bu yönüyle politikalarla ters düşüyor.
--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 13:54, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Kişisel yorumlarınızı kendinize saklayınız, ikinizin de yaklaşımı sorunlu. İki farklı kararı siyaset etiketi yapıştırarak yok saymaya çalışıyorsunuz. İkiniz de kayda değer bir kitapta olması gereken kriterleri okumayı denemek ister misiniz? Belki bu sayede argüman da geliştirirsiniz. --esc2003 (mesaj) 14:03, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Yok saydığımı da nereden çıkarsınız? Size zaten lâfım yok, sizin argümanınız mevcut ve ortada. "Propaganda" argümanına eleştirilerim. Kriterleri okumadan SAS hakkında görüş bildirmem zaten olanaksız. Bu kriterlerde de yazıyor, bu kriterleri bir kanun, bürokrasi gibi uygulamıyoruz. Vikipedi bürokrasi değildir. Siz silinsin derken yasaklanması kayda değer olması için yeterli değildir demişsiniz, ben de kalsın derken yasaklanması tek başına onu kayda değer yapar dedim. Sunduğunuz kriter sayfasını okuduysanız yasaklı kitaplar ile ilgili bir kriter yok, bu yönü ile kriter yetersiz. Evet, kriterler de yetersiz olabiliyor. Kişisel yorum ile ne kastettiğinizi belirtiniz bir de lütfen. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 14:40, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Yasaklanmasının tek başına kayda değer yapması kanıtlanmaya muhtaçtır. Yasaklı kitaplar listesine bakabilirsiniz. Kayda değerlikleri yasaklanmış olmalarından ileri gelmemektedir. --esc2003 (mesaj) 14:48, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Örnek olarak o listede bulunan, halkın ar ve haya duygularını zedelediği iddiasıyla toplatılan Pınar Kür kitapları bu yönüyle kayda değerdir. Ne tip bir kanıt beklediğinizi anlamadım, yanıtlar mısınız? Bir de kişisel yorum ile ne kastettiğinizi açıklamadınız. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 16:16, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Kitabın yazarı öylesine dikkate değerdir ki ikincil kaynaklar olmasa dahi yazılı her eseri doğrudan kayda değerdir diye bir kriter olduğunu hatırlatabilirim size. Ayrıca o kitaplardan biri (Asılacak Kadın) sinemaya da uyarlanmış. --esc2003 (mesaj) 16:30, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Evet, üç yasaklı kitabın biri. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 16:40, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Evet, o üç kitabın yazarının öylesine çok dikkate değer olması... --esc2003 (mesaj) 16:44, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Yazarı tanımıyorum, demek istediğim kitapların en başta bu nedenle kayda değer olduğu. Hâlâ yanıt vermediniz, ne gibi kişisel görüşleri kendime saklamalıyım? Ne gibi kanıt bekliyorsunuz? --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 17:03, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Sizin de bana yönelik madde beğenmeme ithamı yaptığınızı düşünmüştüm. Bu tür sözlü saldırıya başvuran belli başlı kullanıcılar var da. Ama beni ayrı tuttuğunuzu söylediniz, teşekkürler. Yasaklanmaları o kitapları kayda değer yapıyor demek sizce nesnel midir? Kitabın konu edildiği kaynaklar oldukça sınırlı. Hatta kitabın değil, yazarın dava edilmesini aktaran kaynaklar da maddede yer almakta. Halbuki kaynaklardaki çalışmaların bazılarında yeteri kadar eleştirel yazı bulunmalıdır ki madde basit bir konu özetinin ötesine geçebilsin. de deniliyor. Kriterlerin içlerinden hangisini karşılıyor sizce? --esc2003 (mesaj) 17:21, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Yazarın dava edilmesini ele alan kaynaklarda kitapla ilgili bir cümle bile olsa bilgi olduğu için eklenmiş. Bu kitap yasaklanmasaydı silinsin derdim, hakkınız var. Yasaklanması onu kayda değer yapar mı, en başından beri yapar dedim. Alanında uzman birileri yanıt verebilir belki. Maddeyi açan Kibele yanıt veriniz, madde neden kayda değer? --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 18:57, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum konunun bizi ilgilendiren kısmı kitabın ikincil kaynaklarda çoklu olarak söz konusu edilmiş olması. bu kaynaklar, ister yazarının kaşı gözü hürmetine, ister kapağının hatrına, isterse önsözünü yazan bir ünlünün adına, isterse de toplatılmış olduğu için sözedebilirler kitaptan, bunun kayda değerlik açısından bir önemi ve farkı bulunmuyor. üstelik maddedeki kaynaklarda sadece toplatılmış olmasından değil kitabın içeriğinden de sözeden kapsamlı metinler mevcut. --kibele 11:16, 30 Mayıs 2016 (UTC)
Bu açıklamalar doğrultusunda hâlâ kalması gerektiğini düşünüyorum. Kibele çok güzel özetlemiş. Yasaklanması/toplatılması ikincil kaynaklarda bilinirliğini arttırmış. Önerim, genişletmek adına bu tip kaynaklardan aralarında Vikipedi politikalarına uyanların en azından eleştiriler/tepkiler gibi alt başlıkta eklenmesi. Link örnek, politikalar kapsamında değerlendirmedim. İnsan hakları kapsamında da bu olabilir.--Evolutionoftheuniverse (mesaj) 12:08, 30 Mayıs 2016 (UTC)
Kibele, kriterlere kendimize göre yeni anlamlar vermiyoruz, "ikincil kaynaklarda çoklu olarak söz konusu edilmiş olması" diye kısaca alıp gerisini boş vermiyoruz öyle değil mi? Alıntıyı bütünüyle alalım isterseniz: Çoklu (yani birden çok) bağımsız kaynağın kitabın geniş ölçüde beklendiği, öngörüldüğüne dair güçlü kanıt sunduğu ve kitabın başlığı ile yaklaşık basım tarihinin kamuya duyurulmuş olduğu durumlar hariçtir. İstisnai durumlarda bu standartlar çok yüksek derecede beklenti ve öngürüye mazhar olan çıkacak kitaplar için gevşetilebilir. Örneğin, 2005 yılında, Harry Potter serisinin 7. kitabı hakkında bir madde oluşturulmuştu ki o dönemde kitabın onaylanmış bir ismi veya planlanmış bir satış tarihi bulunmamaktaydı. Bununla birlikte, Harry Potter romanlarının uluslararası bir fenomen olduğu ve dünya çapında 300 milyondan fazla sattığı ve Ekim 2005 itibariyle 63 dile çevrildiği dikkate alınmalıdır. Evolutionoftheuniverse, Vikipedi:Güvenilir kaynaklar gerçekten okundu mu acaba? --esc2003 (mesaj) 20:16, 30 Mayıs 2016 (UTC)

Linux Mint Turkish Version[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Linux Mint Turkish Version"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Linux'un Türkçe olması ile ilgili bir eklenti. Kayda değerliğine karar verilmeli.--SakhalinioBuyrun beniiiim? 11:19, 28 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil, ansiklopedik bir içeriğin/özelliğin olmadığını düşünüyorum.--Kingbjelica (mesaj) 20:54, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--RapsarEfendim? 05:57, 31 Mayıs 2016 (UTC)

Ali Köse[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Köse"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
 • Yorum Yorum Kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor--Lpinart (mesaj) 13:57, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Vakti olan bir kullanıcı toparlayabilir gibi geldi bana.

Ali Ulvi Mehmedoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Ulvi Mehmedoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
 • Yorum Yorum Kaydadeğerlik kriterlerini karşılamıyor--Lpinart (mesaj) 14:01, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin gerekçeye istinaden

Kürdistan'da Yaşayan Etnik Gruplar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kürdistan'da Yaşayan Etnik Gruplar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gelişigüzel bilgilerin toplandığı bir madde olmuş. Kürdistan, herhangi bir ülke yahut idari bir bölüm değil, coğrafi bir bölge, sınırları da net değil. Herhangi bir coğrafi bölgede yaşayan halkları bu tarz bir maddede toparlamak ansiklopedik değer taşımamakta diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:40, 28 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20:42, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden. --Kudyaz 20:44, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye dayanarak. Bunun yanı sıra bu maddede tanımlanan ülke veya bölge yıllardır varmışçasına sunulmuş. YZCTEK (mesaj) 20:56, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin SAS gerekçeleri doğrudur, ayrıca sayfada ansiklopedik bir üslubun olmadığının altını çizelim.--Kingbjelica (mesaj) 20:47, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil Pragdon (mesaj) 21:13, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Mes ele sayfa adı değil içeriği. Oy vermeden önce bir sayfaya göz atın. Niveles (mesaj) 00:45, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ana gerekçeye katılarak. Alexandre M. 09:56, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin--Dekolteli Kefen 13:26, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak. Dr. Coalmesaj 15:56, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinâden. Maurice Flesier message 16:38, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin. Gerekçeye katılarak. --esc2003 (mesaj) 19:48, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Tıbb-ı Nebevi (kitap)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tıbb-ı Nebevi (kitap)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 20:51, 28 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD gözükmüyor --Kudyaz 21:00, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Katılıyorum. Adı görünce Ortaçağ kitaplarından zannettim de ne alaka diyecektim :)--RapsarEfendim? 21:03, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinadenPragdon (mesaj) 21:16, 28 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kitabı kayda değer değil. Ama Tıbb-ı Nebevi anlamını anlatan ayrı bir madde açılabilir. Çünkü birden fazla dergide konu edilmiş. Alexandre M. 09:59, 29 Mayıs 2016 (UTC)
Tıbb-ı nebevi var zaten.. --kibele 10:38, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Şablon:İranî halkların bulunduğu ülke ve bölgeler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:İranî halkların bulunduğu ülke ve bölgeler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrıca:

Şablon:Slav halklarının bulunduğu ülke ve bölgeler,
Şablon:Türk halklarının bulunduğu ülke ve bölgeler

Halkların bulunduğu ülkeler sıralanırken %5'lerden başlanmış ki bu şekilde birçok ülke sayfasının altına bu şablonlardan konuyor. Maddeye hiçbir şey katmadığı gibi kalabalık yapıyor. Ülke sayfalarında demografi başlıkları altında etnik yapıya dair veriler bazı sayfalarda eksik de olsa bulunuyor. Yani Türkiye sayfasında Kürtlerin oranı şudur, Kazakistan sayfasında Rusların oranı şudur dedikten sonra altta dolaşım şablonu verip bunu tekrar etmenin bir mantığı yok. Kısaca sayfalara ansiklopedik bir değer katmadığından silinmesi gerektiğini düşünüyorum --Kudyaz 20:56, 28 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin SilinsinDaha önce de şurada ve şurada silinmeye aday gösterilmişlerdi. 6 yıl geçse de görüşüm aynı. Önemli noktaları alıntılarsam " Şöyle ki, örneğin, ABD'de onlarca, belki de yüzlerce ırktan, milletten insan var. Her biri için ayrı ayrı şablon yapıldığı düşünülünce felaket bir rakam ortaya çıkıyor. Altta bulunan onlarca şablonun hiç kimseye bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Bunun yerine her ırkın ya da milletin veya her ülkenin, bölgenin kendi maddelerinde "şu kadar xx yaşıyor, nüfusun %yy'sini oluşturuyor" şeklinde, kaynaklı bilgilerin yer almasının, bu bilgilere ulaşmayı kolaylaştıracağını ve kendini daha fazla okutacağını düşünüyorum.

Bunun yanında Slavların tamamı buralarda mı yaşıyor? Başka yerde yaşayan tek bir Slav bile yok mu? Sonuçta birkaç bir kişi bile yaşasa, nüfusun %000000,1'ini bile oluştursa, bu şablonda yer almalı ki bu durumda şablon daha da kullanışsız ve karmaşık bir hal almakta".--RapsarEfendim? 21:08, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Ek olarak Slav halklarının bulunduğu ülkeler şablonu ama Rus mu Ukrain mi Sırp mı anlamak için yine demografi başlığına gitmemiz gerekiyor, bu da şablonları iyice anlamsızlaştırıyor. Ülke sayfalarında bulunmasındansa demografi sayfalarına yerleştirilmeleri bir nebze daha iyi ama o dahi doğru değil. --Kudyaz 21:16, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Mustafa Özdemir[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Özdemir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği şüpheli. Hakkında yeterince bilgiye rastlanmıyor.--esc2003 (mesaj) 19:42, 29 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin. --esc2003 (mesaj) 19:42, 29 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Halihazırdaki 3 kaynaktan 2'si bağımsız olmayan (üyesi olduğu kurum ile çalıştığı üniversite) kaynak. Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak yok gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 05:56, 31 Mayıs 2016 (UTC)

Akşin Somel[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Akşin Somel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Çalıştığı Sabancı Üniversitesi ve birkaç sözlük dışında güvenilir bir kaynak bulamadım. Kayda değerliği şüpheli. Maurice Flesier message 15:09, 30 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin SilinsinNiveles (mesaj) 17:03, 30 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde mevcut haliyle KD gözükmemektedir.--Muratero 19:32, 30 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin ÖterbülbülBuyrun? 01:48, 31 Mayıs 2016 (UTC)

Stereo Mecmuası[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Stereo Mecmuası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Mayıs 2012'den beri kayda değerliğin ispatı için beklemekte. Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 06:06, 31 Mayıs 2016 (UTC)