Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Silinsin Silinsin) veya {{Kalsın}} (Kalsın Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında {{silinsin}} şablonu ekleyebilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz · Ağustos · Eylül · Ekim ·


Tartışmalar

Ayhan Bıçak

(Kaynak ara: "Ayhan Bıçak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik.. esasen kaynaklandırılması için etiketlenmişti. ancak kullanıcı etiketi hakaretler eşliğinde çıkartmayı tercih etti. burada değerlendirilsin.--kibele 22:27, 19 Ağustos 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın VP:AKADEMİK yönergesine göre herhangi birinin sağlanması yeterliyken:
 1. Kişinin yaptığı araştırmaların, çalıştığı alanda önemli etkiye sahip olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanılarak gösterilebiliyordur. İlmi Etüdler,İnsan ve Toplum,Bilim ve Sanat Vakfı, İstanbul Bilimler Akademisi gibi büyük kuruluşların kaynakları mevcut.
 2. Kişi, son derece seçici ve prestijli bir akademik dernek ya da kuruluşun üyeliğine seçilmiştir ya da önemli bir bilimsel topluluğun ya da derneğin seçkin bir üyesidir Uluslararası Felsefe Kongresi'nin akademik kurulunda yer almış. Bu sayfadaki akademisyenlerin %80'i Vikipedi maddesine sahip.
 3. Kişi, önemli bir yükseköğretim kurumunda ya da bilimsel araştırma merkezinde özel unvanlı akademik rütbeye ya da "Tanınmış Profesör" benzeri bir konuma, bunların yaygın olmadığı ülkelerde buna denk bir konuma sahiptir ya da sahip olmuştur. Kişi Türkiye'de felsefe disiplininin kurulduğu İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün yirmi beş yıldır üyesidir.
 4. Kişi, önemli ve büyük bir akademik kurumun veya büyük bir akademik topluluğun en üst düzeydeki temsilcisi olarak seçilmiş ya da bu kurumlarda akademik görevler yürütmektedir. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün başkanıdır.
 5. Kişi, akademik çalışmaları ile mesleği dışındaki konularda önemli etkilere yol açmıştır. Akademik yayınlar indeksinde atıfların sonu yok. Ben referansların sonuna ulaşamadım.
 6. Kişinin akademik çalışmaları, çok sayıda akademik kuruluştaki yükseköğretim süreçlerinde önemli etkilere sahiptir. Anadolu Üniversitesi ulusal çapta kullanılan Türkiye'de Felsefenin Gelişimi 1 ve 2 Açıköğretim kitaplarını bu kişiye yazdırmıştır.
 7. Kişi, ulusal ya da uluslararası düzeyde yüksek prestijli bir ödül almış veya başarı elde etmiştir. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından fikir alanında "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülü" almıştır.
 8. Edebiyat gibi sanat eserleriyle ilgili son ölçüte de literatüre olan etkisi ve eserleriyle uymaktadır. Literatür dergisinde son dönem felsefeyle ilgili makalesi mevcuttur. Diğer eserleri tarafsız kaynaklarca değerlendirilmiştir. 1, 3, 4 5 Ayrıca S. Hayri Bolay tarafından Tanzimat'tan Günümüze Türk Düşünürleri eserinde yer verilen 99 düşünürden biridir.
Sadece biri bile yeterliyken tüm maddeleri tek tek karşılamaktadır. --Kafkasmurat- 06:36, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar "bağımsız" ve güvenilir kaynak mevcut değil. Yukarıda kriterlerin hatalı yorumlamaları da mevcut, vakit bulduğumda bunları da açıklayabilirim.--RapsarEfendim? 09:05, 20 Ağustos 2016 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Bir ölçüt yeterli. Hepsini incelediğinizi mi söylüyorsunuz? Öyleyse taraflı olan kaynak ve taraflılık dayanağı nedir? --Kafkasmurat- 09:20, 20 Ağustos 2016 (UTC)
Taraflı kaynak demedim, bağımsız olmayan dedim. Bağımsız olmayan kaynaklar maddede "kullanılabilir" elbet, ancak "kayda değerliğin ispatı için kullanılamaz". Açıklayayım tek tek (şu sürüm üzerinden konuşuyorum):
 1. Çalıştığı kurum olan İstanbul Üniversitesi ve bağlantılı siteler bağımsız olmayan kaynaklardır. 1. ve 9. kaynaklar böyle.
 2. İBA'nın verdiği seminere katılımı için gösterilen kaynak herhangi bir ansiklopedik bilgi sunmuyor. "Tarih felsefesi, siyaset felsefesi, felsefe tarihi konularında çalışmaktadır" ifadesi için kaynak gösterilmiş ama kaynakta böyle bir ifade geçmiyor. Özgün araştırma diyoruz ya, tam olarak budur özgün araştırma. Kaynak okunmuş ve "çıkarım yapılmış".
 3. ÇOMÜ'den mezun olmuş, kendisiyle bağlantılı bir kurum, o site kaynak gösterilmiş. 2. kaynak bağımsız değil.
 4. Şu kaynak gösterilerek denilmiş ki "Türk düşüncesinde tarih ve yaşam felsefesi hakkında çeşitli konferans ve seminerler düzenlemiştir". Bu kaynakta kendisiyle ilgili yer alan kısmı da vereyim: "Doc. Dr. Ayhan Bicak: Turk Evren Tasavvurunda Insan ve Olum (Istanbul)". Bu ifadeden yola çıkılarak, ilk cümleye nasıl varılmış? Yukarıda özgün araştırma tanımı vardı ya, onu aynen alalım buraya.
 5. 4. kaynakta kendisinin bir eseri kaynak olarak kullanılmış. Metni anlayamadığım için (Rusça) yorum yapamıyorum ama sırf bu yüzden kaynak alınmışsa, kendi kendini kaynak göstermiş oluyoruz.
 6. Yukarıda Harvard kaynağı için dediğim özgün araştırma olayı şunun için de geçerli. Hatta daha da ötesi, kendi eseri "kaynak" olarak alınmış.
 7. Divan dergisi kaynağı (7. kaynak) belki de elle tutulur tek kaynak. Derinlemesine bilgi sunmasa da kullanılması yerinde, bir sorun yok.
 8. Bu aşamadan itibaren dış bağlantıları inceleyelim. Şu kaynak fena değil, ama yine kişinin kendi söylemlerini içeriyor. Bağımsız olmayan dediğimiz türden.
 9. Şu kaynak iyi, sıkıntı göremedim.
 10. Şu, şu, şu ve şu ya kendi çalışmaları ya da bağlı olduğu kurumların. Bağımsız değiller yine.
 11. Bazı veritabanı sitelerindeki arama sonuçlarına yer verilmiş. Yine kendi eserleri çıkan sonuçlar. Bir daha diyeyim hadi, bağımsız kaynak değiller.
 12. 2004 Yılı Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülü alması iyi, bir profesörün eserinde yer alan 99 düşünürden biri olması iyi ama yeterli değiller.

Bunlar kaynak incelemeleriydi. Görebildiğim kadarıyla, "kayda değerliğin ispatı" için uygun diyebileceğim kaynaklar 7. ve 9. maddede bahsettiklerim. 12. maddede yer alanlar da derin bilgi sunmasa da destekleyici olarak kullanılabilir. Buradan sonra yukarıda karşıladığı belirtilen kriterlere bakalım:

 1. Vikipedi:Kayda değerlik (akademisyenler) sayfasının üzerinde, büyük puntolarla "Aşağıdaki metin, Vikipedi için bir süreç, politika veya yönerge teklifidir. Teklif halen geliştirilme, tartışma veya fikir birliği oluşturulma aşamasında olabilir" yazmaktayken bu kriterleri göz önüne alamayız.

Bitti. Akademisyenlerle ilgili kriterlerimiz yok ortada, dolayısıyla genel kayda değerlik kriterlerine göre (VP:KD) incelememiz gerekecek. Onu da incelemeye çalıştım elimden geldiğince.--RapsarEfendim? 09:46, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Cevap Cevap aynen dediğiniz gibi hatalı yorum yapmaktasınız.
 1. 1 ve 9 kaynakları kurum başkanlığı ve öğretim üyeliğine dair kaynaklardır. Bu bilgi için başka bir yere kaynak verilemez.
 2. Felsefe terimlerine hakim değilseniz ilgili metinlerde yanlış çıkarım yapmanız olasıdır. "Tarih metafiziği" ile ilgili açıklama mevcut. Bu da tarih felsefesinin bir konusudur.
 3. ÇOMÜ'den mezun değil, yanlış bilgi.
 4. Sempozyum konusu "Turk Evren Tasavvurunda Insan ve Olum" bu "Türk düşüncesinde tarih ve yaşam felsefesi" konusudur. Yanlış çıkarım hakkınızı kullandınız, bundan sonrası kasıta girmektedir.
 5. Rusça metin kendisinin değil. Yine dezenformasyon var. Yazar M.Y. Beytullaeva adlı bir akademisyen.
 6. Harvard kaynağı uluslararsı bir yayını, konuları, tarihi belirtmektedir. Böyle bir çalışmanın varlığına dair tarafsız kaynaktır.
 7. Çok sayıda kaynak var, bunlar seçilmişleridir.
 8. İlmi Etüdler kaynağı bağımlı sayılamaz. Orada çağrılı konuşmacı olmak ve orada konuşulanlara dair haber önemli bir kaynaktır.
 9. İnternette yer almayan buna benzer çok sayıda kaynak var. Ülkede süreli yayınların çok azı internette bulunabiliyor.
 10. Bilim ve Sanat Vakfı'nı bağımlı saymanız çok ilginç. Bu vakıf gündemde sıkça yer alan akademik çalışmalara sahip. Araya kattığınız bir kaynak hakemli dergi incelemesi, diğeri de internette çokça yer alan bir haberin ayrıntılı verildiği kaynak.
 11. Veri tabanları bağımsız değil diyorsunuz ama kaynağa bakmadığınız çok belli. Google Scholar nasıl bağımsız değil? Atıflarda önce kendi eserleri, sonraki yüzlerce sayfada akademik atıflar mevcut. Değerlendirmelerde en bağımsız kaynaklar bu indekslerdir.
 12. Böyle ödül ve taltifler yukarıdaki emareleri sağlamlaştırıcı unsurlardır. Böyle ölçütlere sahip başka akademisyene ben rastlamadım. Çoğu oylamada yer aldım, hiçbirinde böyle veriler sunulmadı.
Son cümlede belirttiğiniz uyarı 2013'te belirlenmiş kurallar için abes olmuş. Nitekim tüm politikalar İngilizceden çevirilmiş ve uygulanmaktadır. Burada ayırımcılık yapmanın anlamını çözemiyorum.Kullanıcılar kaynakları inceleyerek yorum yaparsa sağlıklı bir tartışma yürütülebilir.--Kafkasmurat- 10:24, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin rapsar'ın yorumlarına katılarak.. --kibele 10:25, 22 Ağustos 2016 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Etiket koyma isteğinize karşı geldim diye aday gösterdiniz. Bu madde ansiklopediktir ve kayda değerdir. Kayda değer olmayan maddeler açmış olabilirim, sadece inat için böyle maddelere zarar vermemelisiniz. Tarafımı gözetim altında tuttuğunuz için 300 maddenin hepsini kontrol etmişsinizdir, daha inandırıcı adaylıklar getirebilir misiniz? Bir de verdiğim kaynakları incelediniz mi? --Kafkasmurat- 15:42, 22 Ağustos 2016 (UTC)

Abdülhey Çoban

(Kaynak ara: "Abdülhey Çoban"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik.. daha önce silinmeye aday gösterilmiş. tek bir kaynak gösterilmeden 'kalsın' oyları verilmiş. forum sitelerindeki popülerliğinden etkilenilmiş olabilir. şu anda madde de sıfır kaynakla duruyor. eklediğim kayda değerlik etiketi bu sas gösterilerek çıkartıldı. kayda değerlik kriterlerine göre değerlendirilmeli. Kenan Çoban maddesi ile birleştirilebilir artık hangisi daha kayda değerse..--kibele 08:05, 9 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Daha önceki tartışmayı, bu sanal karakterin kayda değer olmadığı düşüncesiyle ben açmıştım. Görüşümde en ufak bir değişiklik olmadı. Bununla birlikte kapanmasının üzerinden 35 gün geçmiş bir tartışmayı bugün yeniden açmanın doğru olmadığını düşünüyorum. O nedenle kalsın/silinsin diye görüş belirtmeyeceğim. Keşke geçen SAS'a daha farklı yaklaşılsaydı. (Ben ara sıra KD olmayan maddeleri de SAS'a çıkartıyorum. Hafif ironi... :) Bu imzasız yazı E4024 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
eğer adaylıkta tek bir kaynak gösterilmiş olsaydı ya da maddeye tek bir satır eklenseydi ya da bu sas adaylığı maddenin kayda değer olduğuna kanıt olarak değerlendirilmeseydi ben de yeniden getirmeyi tercih etmezdim. hizmetliler, oy ikonlarına bakarak adaylık kapatmama yönündeki eğilimi dikkate almalı. --kibele 10:39, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bir insan en çok neyden bahsediyorsa kendisinin en büyük çelişkisi odur. Kişisel saldırıdan bu kadar dert yanan kişilerin başkalarına kişisel ithamda bulunup hedef göstermesi ne kadar acı bir gerçek. "Bana kişisel saldırıda bulundular" diyerek mesaj sayfasına koşulan Süperyetkin adlı hizmetlinin oy şablonlarına göre adaylık kapatmayacak kadar tecrübeli biri olduğu aşikardır. Ayrıca kd etiketinin geri alınması kişinin kayda değer olduğu düşünüldüğü için yapılmadı. Bir ay önce kapanmış SAS'dan sonra kibele kişinin kendi öznel yorumları yüzenden kayda değerlik etiketinin kalması yanlış bir tutumdu. Eğer benim geri alma işlemim de geri alınsaydı kendisine cevabım SAS'a taşıması yönünde olacaktı.--Kingbjelica (mesaj) 13:09, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İzlemediğim ve benim için son derece gereksiz bir dizinin gereksiz karakteri... Beni tanıyanlar bu tip karakterlerin Vikipedi'de olmasına karşı olduğumu tahmin edebilirler. Ama sayfa görüntülenme sayısı başkaları için durumun daha farklı olduğu yönünde. Kurgusal karakterler için kd politiası var mıdır bilmiyorum, bu sebepten kd'liğin genel kriterlerine göre birkaç bi şey yazacağım.
 1. "Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması." :> Sayfa 2007'de açılmış, son üç ayda 6898 kez, son bir yılda ise 45000+ kez görüntülenmiş. Toplam görüntülenme sayısını siz tahmin edin. Sokağa çıkıp bu karakterin adı ile karakteri canlandıran kişinin adını sorsak, emin olun karakteri tanıyan kişiler daha çok çıkar. Diziyle alakam olmamasına rağmen ben bile bu karakterin adını biliyorum.
 2. Kağıt ansiklopedisi değiliz, internet ansiklopedisiyiz. İnsanların bilgi edinmesine engel olmamalıyız.
 3. "Kişinin kendi sahasındaki katkılarının kalıcı tarihî kayıtların bir parçası haline gelmiş olması." > Bu karakter bu tanıma uyuyor, yeteri kadar atıf alıyor.. Neredeyse bütün haberlerde "Kurtlar Vadisi'nin Abdülhey'i" olarak lanse ediliyor.1,2,3,4,5,6,7 Bunun gibi binlerce haberde Abdülhey Çoban yazılıp yanına parantez içinde karakteri canlandıran kişinin adı yazılıyor. İlginç bir durum ama bu karakter, karakteri canlandıran kişiden daha kayda değer..8
 4. "Kişinin bağımsız kaynaklarca konu edinilmiş olması" >Bakın arkadaşlar, burası Türkiye: bu gereksiz dizi 10 yıldır oynuyor. İngilizce Vikipedi'de kurgusal karakterler için müthiş kaynaklar bulabilirsiniz. Bunun sebebi bu yapımların reklamlarının son derece iyi yapılmış olması.. Siz bir haber editörü olsanız bir kurgusal karakteri doğrudan konu edinen bir içerik yazar mısınız? Hayır.
 5. Bu tip kurgusal karakter maddeleri gelişime açıktır, sayfaya kaynaksız ve eksik şablonlarını koymak doğru bir tutumdur. Yıllar sonra bu maddelerin gelişmeyeceğinin, kaynaklandırılmayacağının garantisi yok. Örneğin HastaLaVi2 ve Sebastian James izledikleri dizilerin ve kişilerin maddelerini geliştiriyor. Bu sayfa da gelişebilir. Kategori:Avrupa Yakası karakterleri, Kategori:Hababam Sınıfı karakterleri, Poppy Pomfrey, Cornelius Fudge gibi binlerce örnek var ve çoğu kaynaksız.
 6. Sonuç:Silme gerekçesinde "forum sitelerindeki popülerliğinden etkilenilmiş olabilir" ifadesi yer alıyor, verilen haber bağlantılardan da anlayacağınız üzere yeteri kadar popüler ve atıf alıyor. Önceki SAS'da drcoal'ın "kayda değer prodüksiyonun önemli kurgusal karakteri." yorumuna da katılıyorum. İyi çalışmalar.--Kingbjelica (mesaj) 13:09, 9 Eylül 2016 (UTC)
superyetkin benim söylediğimin kişisel bir yorum olmadığını ama sizin konu dışı laflarınızın tam da o olduğunu görecek kadar da tecrübelidir, hedef göstermenize gerek yok. yazdıklarınızı üşenmeden okudum ama öznel yorumların dışında bir şey bulamadım. maddeyi geliştirmek isteyenler buyursunlar. --kibele 13:44, 9 Eylül 2016 (UTC)
Öznel yorum dışında bir şey bulamazsınız çünkü SAS'ın silme gerekçesi öznel, bu konuda politika eksiliği var. Politika eksiklerini giderecekler buyursunlar.--Kingbjelica (mesaj) 13:58, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kingbjelica'ya katılarak. Aday gösteren kullanıcının öznel tutumunun sona ermesini diliyoruz.--Kafkasmurat- 19:00, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın değerli Kingbjelica'nın yorumuna katılarak... Chansey (mesaj) 19:58, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değerlik için yeterince güvenilir kaynak mevcut değil.. --kibele 20:24, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --oltnilhn (mesaj) 15:46, 15 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kurtlar_Vadisi_karakterleri_listesi#Ana_karakterler'de Elif Eylül hariç tüm ana karakterler için sayfa açılmış. Eğer Abdülhey Çoban için silinsin önerisi yapılıyorsa, diğerleri için de bu öneri yapılabilir. Onlarda da kaynak eksikliği var çünkü. Silinecekse hepsi silinmeli bence. --Sadrettin 21:04, 16 Eylül 2016 (UTC)
bence de öyle.. ama toplu adaylıklarda durum karışıyor, tek tek çıkartılabilir sas'a.. --kibele 09:32, 19 Eylül 2016 (UTC)
* Cevap Cevap Sadrettin, acin lutfen SAS'lari, Polat Alemdar haric hepsinin silinmesini desteklerim. --E4024 (mesaj) 10:42, 19 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kişisel beğeniyle bakılırsa herkes bir şey diyebilir. Sonuçta Türk televizyon tarihinde çokça izlenen ve uzun süreli bir dizi ve gene hasılat rekorları kıran bağlantılı filmlerde önemli bir karakter. Vikipedia'da bu tip karakter maddeleri mevcut. Örnek olarak; Dexter dizisindeki Dexter Morgan, Seinfeld dizisindeki George Costanza vb karakterleri verebiliriz. --Muratero 19:14, 21 Eylül 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Seinfeld Emmy Ödülü kazanmış, ufak bir detay. --E4024 (mesaj) 19:48, 21 Eylül 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Maşallah bilgi küpüsünüz. Gerekçemde belirttiğim gibi burada kişisel beğenilerimize göre yorum yapmamalıyız, Kurtlar Vadisi dizisi KD ise, onda oynamış önemli kurgusal karakter olduğundan KD demekteyim.--Muratero 06:01, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Evet, öyleyimdir. Vikipedi'nin sayesinde. (Bkz. Seinfeld sh.) Belirttiğiniz gibi "burada kişisel beğenilerimize göre yorum yapmamalıyız." --E4024 (mesaj) 07:04, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum 'kd dizilerdeki önemli kurgusal karakterler kd'dir' diye bir kural bulunmuyor. her karakteri kendi içinde değerlendiriyoruz. --kibele 07:07, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynak problemi var --Sadrettin 19:21, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye ve Sadrettin'in yorumuna katılıyorum. — Pınar (mesaj) 10:30, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 10:36, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ansiklopedik bir taraf göremiyorum. Geriye kalan tüm dizi film karakterleri gibi. --Pragdonmesaj 20:52, 21 Ekim 2016 (UTC)

Kürt Sorununda Demokratik Çözüm Bildirgesi

(Kaynak ara: "Kürt Sorununda Demokratik Çözüm Bildirgesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Önceki tartışmada ilginç şeyler olmuş. Örneğin maddeyi açan kişi "KD değil, silinsin" diyene "Neden KD değil?" diye hesap soruyor. Neden KD olduğunu siz bize anlatacaksınız.E4024 (mesaj) 15:03, 9 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum İlk SAS tartışma sayfası kaynaklara dair KD'lik tartışmasının yürütüldüğü bir yer olmuş. Maddeye kaynak ve dış bağlantı eklersek sorun çözülecek gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:17, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kitabı kayda değer kılacak hiç bir unsur yoktur. --II. Niveles (mesaj) 18:59, 9 Eylül 2016 (UTC)
Bu yorum hangi dayanağa göre II. Niveles? --Ahmet Turhan (mesaj) 19:43, 9 Eylül 2016 (UTC)
Şöyle bir kaynaklara bakın Öcalan age, Öcalan age, Öcalan age nedir bu? Danimarkalı özgür gazetecilerin deyimiyle Sexykiller Apo'nun kitabının kayda değerliğini doğrulayacak bir tane adam akıllı kaynak olmaz mı? Siz kaynak eklemesini de iyi bilirsiniz ekleyin de görelim. --II. Niveles (mesaj) 19:49, 9 Eylül 2016 (UTC)
Yani oyunuzun gereği kaynaklar mı? Bu şekilde bir açıklama yaparsanız oyunuzun değerliliğini anlarız. Aksi taktirde diğer kullandığınız yorumsuz oylarınızda olduğu gibi Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum örneği sayılabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:59, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bence bilgiler ansiklopedik, ancak yapıt müstakil bir madde olacak nitelikte değil. Aynı yazarın çok sayıda tartışmalı yapıtı var. Hepsinin bir liste yapılması taraftarıyım.--Kafkasmurat- 19:02, 9 Eylül 2016 (UTC)

*Silinsin Silinsin Hali hazırdaki kaynakların tamamı kitabın kendisi, şu haliyle KD olmadığını değerlendiriyorum, Chansey (mesaj) 19:47, 9 Eylül 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın gerek önceki adaylıkta gösterilen kaynaklar, gerekse mesela şu arama yeterinden fazla atıf aldığını gösteriyor. --kibele 20:05, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Maddeyi takip edeceğim, hızlı verilen oyun yanlış sonuçlara yol açabileceğini düşünüyorum. Sayın kibele'nin yorumuna müteakip oyumu çekimser olarak değiştiriyorum. Chansey (mesaj) 20:09, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynakların çoğu şöyle bir adına değiniyor. --E4024 (mesaj) 12:52, 13 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kibele'nin yorumuna katılarak kalsın. Maddenin KD'liğini ispatlamak ve üstüne zenginleştirmek için üstte belirtildiği üzere bolca kaynak mevcut, vakit bulduğumda bahsi geçen kaynaklarla zenginleştireceğim. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:03, 13 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kibele'nin yorumuna katılıyorum. Bu makaleye konu edilmiş, bazı akademik yayınlarda örgütün "İkinci Manifestosu" olarak adlandırılan, atıfta bulunulan bir kaynak. — Pınar (mesaj) 04:01, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kalması yönünde yapılan açıklamalara katılarak. --Pragdonmesaj 20:53, 21 Ekim 2016 (UTC)

Gey ikonu olarak Hande Yener

(Kaynak ara: "Gey ikonu olarak Hande Yener"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddenin yazarı SeyitA'nın, "Aktif bir ikon değil" özeti düşüp şarkıcının maddesine yönlendirmiş olduğunu görünce dikkatimi çekti ve işlemi geri alarak SAS sürecinin gerekli olduğu hatırlatmasında bulundum. Şöyle bir dönüş yaptı ve SAS'a çıkarmam için benden rica etti. Bunları art niyet aranmaması için anlattım. Gerekçeye gelirsek 2010 yılından bu yana şarkıcının bu konuda hiçbir açıklamasının, etkinliğinin olmaması (bu yılın haziran ayında yapılması planlanan LGBT Onur Yürüyüşüne polisin sert müdahalesi gibi olaylarda tepkisizliği buna bir örnek), kendisinin bu yönüyle hiç ele alınmaması gösterilebilir. Biliyoruz ki kayda değerlik kalıcıdır. Bir dönem ikon olarak görüldüğü, anket sonucu seçildiği şarkıcının maddesinde bir alt başlıkta anlatılıyor. Bu durumda maddenin silinerek geçmişin birleştirilmesi yoluyla Hande Yener maddesine yönlendirilmesi uygundur. Tartışmanın ve verilen oyların ansiklopedik bir üslupla gerçekleşebilmesi önemli. Karşıtlık hisleriyle verimli bir sonucun alınamayacağı bir gerçek. Tartışmaya katılan arkadaşlardan buna dikkat etmelerini rica ediyorum. --esc2003 (mesaj) 05:24, 10 Eylül 2016 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin. --esc2003 (mesaj) 05:24, 10 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik değer taşımıyor. --II. Niveles (mesaj) 05:26, 10 Eylül 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılarak----Krystal. ? 06:00, 10 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum 'artık değil' şeklindeki düşüncelerle ele alınmamalı konu, mesela kişi ölmüş olsa ne yapacaktık? bu hâliyle kayda değer midir değil midir onun değerlendirilmesi gerek. eğer konu kayda değerse yeni gelişmeler (ya da yoruma bakılırsa gelişmemeler) de yer alabilir. bana biraz kırgınlık sonucu alınmış öznel bir karar gibi geldi. --kibele 09:08, 10 Eylül 2016 (UTC)
Ben de o noktaya takıldım, dediğine katılıyorum.--RapsarEfendim? 10:31, 10 Eylül 2016 (UTC)
Merhabalar, sayfayı ben yazmıştım *as usual* ancak görüyorum ki adı geçen kişi bir ikonluğu benimsememiş ve ona göre davranmamış. Örnek vermek gerekirse Gey ikonu olarak Madonna, Gey ikonu olarak Cher ve Gey ikonu olarak Lady Gaga sayfaları (sanırım sonuncusu yok henüz) görüşüme göre kayda değer sayfalardır. Bir iki albümde ikon, sonra yok. Kırgınlıktan ziyade bu yüzden karar vermiş ve olayın Hande Yener sayfasında bir alt başlığa sığacağını düşünmüştüm. Hatta şu eleştiri aklıma geldi, kalırsa ekleyelim sayfaya. Gerçek hayatımdaki yoğunluktan dolayı eskisi kadar etkin olamıyorum ve burayı özlüyorum, herkese çooook sevgiler :) -seyit. 17:06, 10 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ve Aktarılmasın Aktarılsın Kullanıcı SeyitA'ya katılarak. Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 10:35, 11 Eylül 2016 (UTC)
  SeyitA kalmasının değil silinmesinin gerektiğini söylüyor Sebastian James, dikkatli okuyun lütfen. Gerekçeyi de okumamışsınız anladığım kadarıyla. Kararınızla ilgili bir açıklama yapmak ister misiniz? --esc2003 (mesaj) 12:22, 11 Eylül 2016 (UTC)
  Dikkatli okudum ve anladım zaten. Maalesef ana dilim Türkçe olmadığından her şeyi düzgün anlayamıyor olabilirim. Katılmadan kastettiğim şey SeyitA'nın Hande Yener sayfasıyla birleştirmek istemesidir. ("Örnek vermek gerekirse Gey ikonu olarak Madonna, Gey ikonu olarak Cher ve Gey ikonu olarak Lady Gaga sayfaları (sanırım sonuncusu yok henüz) görüşüme göre kayda değer sayfalardır. Bir iki albümde ikon, sonra yok. Kırgınlıktan ziyade bu yüzden karar vermiş ve olayın Hande Yener sayfasında bir alt başlığa sığacağını düşünmüştüm. Hatta şu eleştiri aklıma geldi, kalırsa ekleyelim sayfaya.") Sebastian James -Rettelo- (mesaj) 12:38, 11 Eylül 2016 (UTC)
  Evet. Şarkıcının maddesinde bu konu bir alt başlıkta verilmekte şu an zaten. Eklenebilir dediğiniz kaynak ve içerik de maddede yer alıyor. Son açıklamanızdan aynı görüşü paylaştığımız sonucunu çıkardım. Zaman ayırdığınız için teşekkürler. --esc2003 (mesaj) 14:04, 11 Eylül 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin "Sonradan öyle olmadığı anlaşıldı" ya da "eskiden öyleydi artık değil" gibi gerekçelerle değil, ayrı madde olamayacak kapasitede olduğu için birleştirilsin. Hande Yener maddesinde zaten var olan kısımları, bu madde içerisinde de tekrar eden kısımları atınca zaten ufacık bir içerik kalıyor.--RapsarEfendim? 14:09, 11 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gey ikonu ne demek? --E4024 (mesaj) 09:43, 26 Eylül 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye ve seyite katılarak. --Pragdonmesaj 22:45, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin yukarıdaki kullanıcılara katılarak. İki parça halinde de birleştirilebilir, %80 vs. Hande Yener'e, %40 vs. ilgili bir listeye. Bunu belki de, Hande Yener'e de verilmiş bir ödül olarak ele almak lazım. Oscar ödüllü bir oyuncu olarak Tom Hanks diye bir madde oluşturulmuş olsa, onu da Tom Hanks maddesi ile ve ilgili liste ile birleştirirdik sanırım. --Deniz (mesaj) 17:11, 5 Ekim 2016 (UTC)

Hüseyin Mutlu Akpınar

(Kaynak ara: "Hüseyin Mutlu Akpınar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer mi?--78.191.228.135 13:46, 10 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 05:51, 12 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Evet, kayda değer. ÖterbülbülBuyrun? 22:58, 12 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Siyasetçi olarak en üst noktası ilçe belediye başkanlığı, dolayısıyla bu açıdan henüz KD değil. Futbolcu olarak bir dostluk maçında oynamış, öncesinde de profesyonel futbolcu olduğu söylenilmiş ama maddede hangi seviyede bir takımda olduğu belirtilmemiş. --Deniz (mesaj) 17:17, 5 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Deniz'in yorumuna katılıyorum. — Pınar (mesaj) 03:18, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil--Pragdonmesaj 20:54, 21 Ekim 2016 (UTC)

Zekeriya Kurşun

(Kaynak ara: "Zekeriya Kurşun"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer mi?--78.191.228.135 13:52, 10 Eylül 2016 (UTC)

Nafi Güral

(Kaynak ara: "Nafi Güral"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer mi?--78.191.228.135 13:55, 10 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 05:48, 12 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim, dahası da mevcut görünüyor. Kayda değerliğinin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 08:15, 16 Eylül 2016 (UTC)

Mustafa Kemal Anadolu Lisesi

(Kaynak ara: "Mustafa Kemal Anadolu Lisesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD degil. E4024 (mesaj) 18:33, 12 Eylül 2016 (UTC)

Size göre ne "ciddi"? TÜBİTAK ödülleri yönergedeki kriterlere gayet uyuyor. İsteyen kaynağından da okuyabilir alınan ödülleri. Maalesef "yok bana göre KD değil" demenin bir bağlayıcılığı yok. --Cobija (mesaj) 18:41, 13 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kayda değerliğinde bir sorun yok. --kibele 19:21, 13 Eylül 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Bana gore, maddesi SAS'ta tartisilan bir kurumun kayda değerliğini o kurumun kendi sitesindeki bilgilerle saptamak "ciddi" degil. En azindan Vikipedi ilkelerine gore... --E4024 (mesaj) 20:47, 13 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerlik için yeterince güvenilir kaynak mevcut değil. -- Hakan·IST 08:15, 16 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 04:19, 22 Eylül 2016 (UTC)

Yorum Yorum Okullar için kayda değerlik kriterlerini karşılayacak kapasiteli bir okul ama internet sitelerindeki duyurular kısmı pek kullanılmıyor. Bu yüzden kalsın diyemiyorum. Ayrıca sayfanın telif sorunu olabilir.--Kingbjelica (mesaj) 09:29, 26 Eylül 2016 (UTC)

Caciki

(Kaynak ara: "Caciki"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"Zatziki" başlığı ile kendi açtığım bu maddeyi SAS'a sunuyorum. (Maddeyi bir kullanıcı mevcut adına taşıdı, tartışma olmaksızın. Aynı kullanıcı daha önce beni tartışmasız madde taşıdığım için eleştirmişti... ) Bu madde ile ilgili bir özeleştiri yapmalıyım: Cacık'ın Yunancası, cacıktan biraz farklı olabilir; ama ayrı madde olması gerekmezdi. Türkiye'de her cacık yapan insan kadar cacık tarifi vardır. Ben taze kişniş yaprakları ve sızma zeytinyağı eklerim mesela. Bunun bizimkinden biraz katı olması da efsane. Bizde de meyhanelerde (ya da evde, yani "meze" olarak) hazırlanan cacık, susuz olur. Pilavın makarnanın yanında tüketileni sulu olur. Her neyse, söylemek istediğim şey, özetle, İngilizce veya başka Vikilerde -galiba- benim bu hatamın üstüne hep iki ayrı madde geliştirildi. Bizim "cacık" maddesi o Vikilerde okur tarafından kolay görülemeyecek bir imlaya mahkum kaldı. Oysa adı ne olursa olsun tek madde halinde ve kökeninin Türk mutfağında olduğunun belirtilmesi daha hayırlı olacaktı. Her neyse, mevcut maddede "sürekavi.com" gibi nispeten acemilik günlerimde kullanılmış saçma bir kaynak, bir İngilizce yemek kitabımsı (o cacık ya da zatzikiden istediği adla bahsedebilir) bir de açılamayan PDF var. Bana hem KD gözükmüyor hem de gerekli. Silsek iyi olur. (Hem belki bu kez maddeyi açan kişi de isyan etmez! :) E4024 (mesaj) 13:14, 13 Eylül 2016 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılarak. Denildiği gibi çoğu yemeğin farklı ülkelerde ve yörelerde yapılışı farklılık gösterebilir. Temelde aynı yemektir oysa.--RapsarEfendim? 08:09, 16 Eylül 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Değerli E4024'ün uzun gerekçesine saygı duyuyorum. Chansey (mesaj) 13:44, 16 Eylül 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin gerekçeye katılarak. --Pragdonmesaj 20:55, 21 Ekim 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:18, 14 Ekim 2016 (UTC)

Yılmaz Kunt

(Kaynak ara: "Yılmaz Kunt"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda Değerlik hususunda şüphelerim olmasından dolayı SAS taşıyorum. Chansey (mesaj) 11:14, 15 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Şüphelerimin gerçek olması emin olunuz ki cesaret ve kendime güvenimi arttırıyor. Kalması halinde maddeyi kaynaklandırmalıyız. Saygılarımla, iyi bayramlar. Chansey (mesaj) 20:59, 15 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yeni ünlülerden, önemli bir ödül kazanmış, bir projede başrol oyuncusu, kendisini tanıtan güvenilir içerikler mevcut, yeteri kadar atıf alıyor.123 gibi..--Kingbjelica (mesaj) 13:35, 17 Eylül 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.--Vikiçizer (mesaj) 12:21, 20 Ekim 2016 (UTC)

Süleyman Cihan

(Kaynak ara: "Süleyman Cihan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler KD'liği tartışılmalı. Vitruvian (mesaj) 16:05, 16 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynak aramalarda "kitap", "akademik" ve "haber" olarak gözüken arama seçeneklerine teker teker baktım ve görüldüğü kadarıyla hakkında pek sonuç çıkmıyor. Silinsin. Vitruvian (mesaj) 16:05, 16 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynakları zerre kadar incelememişsin, Sayın Vitruvian. Madde hakkında kaynaklara ulaşılabiliyor. Ayrıca kaynak olarak gösterilen dergilere internette "Dünden Bugüne Yayın Arşivi Halkın Günlüğü" yazarsanız ulaşabilirsiniz. [...] Ve sizi eklememize rağmen maddenin tartışma sayfasına gelipte görüş bile belirtmediniz.
  Ayrıca hakkındaki kaynaklar sadece bu kadar da değildir. Yakın zamanda vefat eden yazar Kürşat İstanbullu'da Süleyman Cihan'ın işkencede öldürüldüğünü kanıtlamıştır. Ayrıca Umut Yayımcılık'tan çıkan "Parti ve Devrim Şehitleri Albümü"'nde de hakkında bilgiler vardır.
  [...] ben kaynaksız konuşmam. Bu konuda benzer maddelere de bakabilir isteyen. Siz ise (yukarıda da belirttiğim gibi) sanki Vandalizm yaparcasına kaynaklı bir bilgiyi sırf kendiniz öyle iddia ediyorsunuz diye değiltirebiliyorsunuz.
  Ve de son olarak şunu da belirteyim, Süleyman Cihan annesinin ölümü ardından bir kez daha gündeme gelmiş ve Cumartesi Eylemi'nde (sırf benim hatırladığım) iki kere ölümü hakkında soru sorulmuştur.
  Madde KD bir maddedir. Türkiye siyasi tarihini etkileyen (özellikle 1970'ler ile 1990'larda gündemden düşmezdi) önemli bir örgütün liderliğini yapan biri bilmem sizin KD değil midir. Haydi o zaman Dursun Karataş gibi şahıslarında maddelerini silelim.
  Ahmet Turhan mümkünse sizde görüşünüzü belirtin ve hatırlayabildiğiniz kişileri bu başlığa davet edin.
  İyi günler/akşamlar.
  Beyaz Deriili (mesaj) 21:27, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Silinme gerekçesinde "arattım kaynak yok" benzeri bir ifade kullanılmış. Maddede şu an 11 kaynak mevcut ve bu kaynaklar madde içeriğinde olan bilgileri yeteri kadar alıntılayabiliyor. Belki maddeyi SAS'a taşınmasına mevcut var olan kaynaklarda bir problem olduğu algısı sebep olmuştur, onu da soralım ayrıca. Kaynaklar geliştirilebilir ve güncellenebilir gibi duruyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:39, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddedeki kaynaklarla kayda değer olduğu ispat edilmiş gözükmekte.--RapsarEfendim? 09:04, 23 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ortada kayda değer bir örgüt var ve bu kişi bu örgütün liderliğini yapmıştır. Ayrıca internette bir çok kaynak mevcut Vikipedi'de kaynak yoksa bile eklenebilir.--Beyaz Zenci (mesaj) 19:25, 9 Ekim 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Üretkenlik

(Kaynak ara: "Üretkenlik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kaynaksız, özgün araştırma ve yüksek ihtimalle telifli.--kibele 15:31, 17 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Baştan sona telife tabii kopya içerik toptan değiştirilmedikçe oyum değişmez. --II. Niveles (mesaj) 15:36, 17 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İçerik kopyala yapıştır... Oyum silinsin... chansey Mesaj 15:47, 17 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Son düzenlemeyi müteakip kalsın. chansey Mesaj 09:18, 18 Eylül 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Ansiklopedik değer taşıyan, kayda değerliği bariz olan maddeleri sırf telif hakkı ihlali içermesi, kaynaksız veya düzensiz olması gibi nedenlerle silinmeye aday göstermeyelim. En azından tüm içeriği kaldırıp, yalnızca giriş kısmını bıraksak ve bir tane kaynak eklesek dahi madde taslak olarak kalabilir. Onu da yapıyorum şimdi.--RapsarEfendim? 15:47, 17 Eylül 2016 (UTC)
konu dışı olacak ama, cesur katkıları geri almaya koşullanmış kullanıcıların çoğalması nedeniyle bu tür değişiklikleri topluluğa bırakmayı tercih ediyorum. bu hâliyle kalabilir. --kibele 16:02, 17 Eylül 2016 (UTC)

Turan Tan

(Kaynak ara: "Turan Tan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispat edecek herhangi bir şeye rastlayamadım II. Niveles (mesaj) 16:08, 18 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Otobiyografisini yazmış ilgili şahıs ama kayda değer olabilir gibi. Şu şekilde arama yapınca birtakım sonuçlar veriyor. Maddede temizlik şart ama.--RapsarEfendim? 19:13, 18 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 04:18, 22 Eylül 2016 (UTC)

Cerh ve Ta'dil

(Kaynak ara: "Cerh ve Ta'dil"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik değer taşıyan, kayda değer bir kavram değil gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 19:20, 18 Eylül 2016 (UTC)

Cevap Cevap Kıymetli Rapsar, maddeye naçizane katkılarda bulundum, lütfen tekrar gözden geçirebilir misiniz? Saygılarımla chansey Mesaj 07:05, 11 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kavram olarak burada belirtildiği üzere ansiklopedik olduğu kanaatindeyim. Hadislerin güvenilirliğinin belirlenmesinde kullanılan bir nevi ölçüt. Bu makalede değinilmiş, şu makalenin konusu olduğu gibi bu. Kabul edilebilirliği tartışmalı bu kaynak var. Hakkında şöyle bir kitap yazılmış. Kavramın akademik olduğu kanaatindeyim. İlk defa "Biliyorsan konuş örnek alsınlar, bilmiyorsan sus adam sansınlar" felsefemin aksine bir yorumda bulundum, hatalarımı mazur görünüz. Saygılarımla. chansey Mesaj 12:18, 19 Eylül 2016 (UTC)
Nerede işlemiş, geçmiş olduğu değil maddede bu kaynaklar kullanılarak yapılan geliştirmeler sonrasında kayda değer olduğunun ispat edilmesi gerekiyor.--RapsarEfendim? 15:17, 19 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eğer yapılabiliyorsa madde kaynaklarla desteklensin ve geliştirilsin. Bu haliyle silinmeli. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:19, 19 Eylül 2016 (UTC)
Cevap Cevap Sayın Ahmet Turhan değerlendirmenizi gözden geçirmenizi rica ediyorum, madde geliştirildi ve kaynaklandırıldı. Saygılarımla.

chansey Mesaj 06:33, 11 Ekim 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Maddenin KD olduğu kaynaklarla ispat edilmiş. Görüşümü kalsın yönünde değiştiriyorum.--Ahmet Turhan (mesaj) 14:00, 12 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Efendim bu maddeyle ilgileneceğim. Kaynakları koyup, değerlendirmelerinize sunacağım. chansey Mesaj 16:24, 19 Eylül 2016 (UTC)
Naçizane düzenlemelerde bulundum, birkaç kaynak ekledim. Değerlendirilmesi isteklerinize maruzdur... chansey Mesaj 18:40, 19 Eylül 2016 (UTC)
Kullanıcı:chansey, İngilizce Vikipedi'deki karşılığı şu mudur? "Ilm ar-rijal is synonymous with what is commonly referred to as al-jarḥ wa al-taʻdīl (discrediting and accrediting) – the criticism and declared acceptance of hadith narrators" gibi bir ifade mevcut da.--RapsarEfendim? 17:19, 20 Eylül 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın Rapsar; bu konuda tam yetkinliğe sahip değilim lakin yaptığım araştırma neticesinde şu sonuca vardım; Cerh ve Ta'dil ile Rical İlmi aynı kavramlar olarak kullanılıyor. Bu kapsamda bahsettiğiniz İngilizce sayfa bizdeki SAS maddeyi karşılıyor. Çünkü bende araştırma yaparken Rical İlmi (Hadis İlmi) ile Cerh ve Ta'dil kavramının birbirinin yerine kullanıldığını tespit ettim, hatta aktardığım kaynaklarda bu iki cümle arasındaki geçmişler yaptım. Bahsettiğiniz sayfada da iki kelimenin eşanlamlı olduğu belirtilmiş. SAS koyduğunuz bir sayfayı silip atmak yerine araştırmanız, gerçekten takdire şayan bir hareket, tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla. chansey Mesaj 19:14, 20 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum forum siteleri kaynak olarak kullanılmıyor, bu yüzden çıkarttım. eklenen yeni içeriğin neredeyse tamamı gösterilen kaynaklardan doğrudan alınmış ve dolayısıyla telifli, onu da söyleyeyim. --kibele 09:54, 22 Eylül 2016 (UTC)
Cevap Cevap Bu tarz terimlerin anca bu kadar değiştirerek koyulabileceği kanaatindeyim. Terimin bir anlamı var ve o anlamdan kelime değiştirip, veyahut günümüz Türkçesine yakınlaştırarak, hatta bazı kelime öbeklerini çıkartarak ana anlamı bozmayacak şekilde alıntıda bulundum. Burada sadece ve sadece Vikipedi'nin geliştirilmesi için varım. Telif konusunda sıkıntı yaratacağını düşünmedim. Yok illa ki telifli ise lütfen gerekli düzenlemelerimi geri almak suretiyle siliniz ki Vikipedi yasal olarak zor durumda kalmasın. Saygılarımla. chansey Mesaj 15:57, 25 Eylül 2016 (UTC)
bu kapsamda alıntılar telif ihlali olduğu için maddeden çıkartıldı. --kibele 20:06, 25 Eylül 2016 (UTC)
Değerli Kibele; katkılarınızdan dolayı müteşekkirim. Kıymetli Rapsar; size vermiş olduğum sözü şu an itibariyle yerine getirememenin üzüntüsü içerisindeyim. Ben hala kavram olarak bu maddeyi geliştirebileceğime ve burada kalması gerektiğine inanıyorum, madde kaybetmek kolay mühim olan kazanmak... Mobil cihazdayım, PC geçtiğimde EnWiki'deki maddeyi detaylıca inceleyip oradaki kaynaklardan yararlanmaya çalışacağım. Saygılarımı sunarım. chansey Mesaj 20:23, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Eksik olan kaynağıdır ve eksik giderilmiştir. kitaplarda geçmektedir. Büyük bir ilim dalı kayda değer sayılmıyor dehşet verici bir oylama. --II. Niveles (mesaj) 21:39, 1 Ekim 2016 (UTC)
Veya Hadis maddesine alt başlık olarak Aktarılmasın Aktarılsın. Tek başına madde olabilecek kayda değerlik de var ancak var olan madde pek hikmetli bilgi vermemektedir. Geliştirilmesi içinde cümle ulemanın kitabını hatmetmek gerek. --II. Niveles (mesaj) 21:50, 1 Ekim 2016 (UTC)
Düzeltildi üst tarafta google arama sonuçlarında kitap sekmesinde ki link ile aynı oradan da ulaşılabilir. --II. Niveles (mesaj) 13:21, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin tek başına madde olabilecek kayda değerlikte değil. hadis maddesinde zaten söz edilmiş, maddede bunun dışında bir içerik bulunmuyor. --kibele 14:05, 10 Ekim 2016 (UTC)
Cevap Cevap Değerli kibele son düzenlemelerden sonra maddeyi yeniden gözden geçirmenizi istirham ederim. chansey Mesaj 18:10, 12 Ekim 2016 (UTC)
*Yorum Yorum Eklemeler yapıldı, kaynaklandırılırdı, çalışma etiketi konuldu madde geliştirilmeye devam edilecektir. Bilgilerinize. chansey Mesaj 06:32, 11 Ekim 2016 (UTC)

TGRT EU tarafından yayınlanan programların listesi

(Kaynak ara: "TGRT EU tarafından yayınlanan programların listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik Pragdonmesaj 01:54, 19 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Listelerde kayda değerlik aranıyor mu ki?--RapsarEfendim? 07:56, 19 Eylül 2016 (UTC)
Yanlış değerlendirdim o halde. Listelerde KD'lik aramıyorsak SAS'ı geri çekebiliriz.Pragdonmesaj 11:46, 19 Eylül 2016 (UTC)
Kayda değerlik aramasak da ayrı madde olarak açılabilir olması gibi hususlara bakmak lazım :) Sadece gerekçeye yönelik bir yorumdu benimkisi :)--RapsarEfendim? 15:18, 19 Eylül 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Maddeyi destekleyecek türden bir liste, kanal kayda değerse bu liste için kayda değerlik aramak doğru değil.. Ayrıca onlarca kanal için böyle listeler var. Faydası nedir bilinmez ama açılmış bir kere.. Sonuçta burası bir internet ansiklopedisi..--Kingbjelica (mesaj) 09:26, 26 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin TGRT EU maddesinde bu liste bulunuyor. ana madde yeterince gelişmeden ayrı madde açılmasına gerek yok. geçmişler birleştirilebilir. --kibele 14:08, 10 Ekim 2016 (UTC)
 • TGRT EU maddesi ile Birleştirilsin Birleştirilsin kibele'nin yorumuna katılıyorum. — Pınar (mesaj) 03:21, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Pragdonmesaj 20:56, 21 Ekim 2016 (UTC)

Şablon:Eski SSCB devletlerindeki savaşlar

(Kaynak ara: "Şablon:Eski SSCB devletlerindeki savaşlar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ortak tek noktaları, önceden SSCB'nin parçası olan ülkelerde yaşanan çatışmalar olması. Nasıl "Eski Osmanlı devletlerindeki savaşlar" şablonu anlamsız olacaksa bu da aynı derecede anlamsız. Öyle bir anlam verilmeye çalışılmış demiyorum ama "bakın SSCB dağıldı bu ülkeler böyle oldu" gibi bir anlam da yüklenebilir.--RapsarEfendim? 08:59, 19 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 08:59, 19 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 04:17, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddenin interwiki bağlantıları Çeçen savaşlarını içeren şablonlardan oluşuyor. Şablondaki çeçen savaşı konusundaki içerikleri çıkarıp o şekle büründürmek veya bu interwiki bağlantısını temizlemek çözüm gibi görünüyor. Temizleyip ayrı bir şablon olarak da yapsak, kalmalı. Tarihi dolaşım şablonlarının daima ansiklopedik olduğunu düşünüyorum. Hele ki birçok devletin birleşmesiyle oluşan bir yapının dağılması sonucu ortaya çıkan sosyal/siyasal/askeri durumları anlatan şablonlar çok önemli ve kesinlikle ansiklopedik. Bu şablonlar Şablon:Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a müdahalesi gibi belli zaman dilimini kapsayabildiği gibi Template:Russian Conflicts örneğindeki gibi geniş zamana da yayılabilir. Kalmalı/geliştirilmeli. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:56, 22 Eylül 2016 (UTC)
Kalması için sunduğunuz gerekçe, şablonun hatalı olarak verilen dil bağlantısına uyarlanarak "bambaşka" hâle gelmesi mi yoksa "birçok devletin birleşmesiyle oluşan bir yapının dağılması sonucu ortaya çıkan sosyal/siyasal/askeri durumları anlatan şablon" hâlinde kalması mı? Bu çatışmaların hiçbir ortak yönü yok, sırf SSCB'den ayrıldıkları için de yaşanan çatışmalar değil bunlar.--RapsarEfendim? 09:01, 23 Eylül 2016 (UTC)
İnterwiki hatasını ek bilgi olsun diye söyledim düzeltilir diye. Kalmasını gerekçe gösterdiğim neden tarihi şablon olması. Ortak yön aramak yerine bunu tarihçilere veya okuyuculara bıraksak daha mantıklı, bunun kararını biz vermeyelim. Bu ülkeler eski Sovyet ülkeleri mi? Evet. Sovyet ülkeleriyken aralarında savaş (veya ülkelerin kendi iç çatışmaları) varmıydı? 1990'lı yıllar dışında ve ufak tefek müdahaleler dışında hayır. Dağıldıktan sonra bu çatışmalar meydana gelmiş mi? Evet. E biz de bunu yalın olarak böyle vermeliyiz. İsteyen istediği çıkarımı yapabilir çünkü şablon adı olan "Eski SSCB devletlerindeki savaşlar" ve içerik tam birbirini karşılıyor. Hatta az olduğu görülürse genişletilebilir bile. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:53, 23 Eylül 2016 (UTC)
"Tarihi bir şablon olması" bir şablonun kalması için yeterli bir sebep değildir. Tarihi diye her mantık dışı şablonu tutalım öyleyse. Hiç olur mu? Olmaz. Madem kalması gerektiğini öne sürüyorsunuz, bunu mantıklı bir gerekçeye dayandırmanız lazım. İslamcıların başlattığı Tacikistan İç Savaşı ile ayrılıkçı grupların/Rus yanlılarının başlattığı Ukrayna İç Savaşı'nı bir arada tutmak mantık dışı. Eski SSCB üyesi olmasının bir alakası yok. Bu, üstte de dediğim gibi "eski Osmanlı ülkelerindeki savaşlar" gibi mantıksız bir şablon.--RapsarEfendim? 10:14, 23 Eylül 2016 (UTC)
Söyledikleriniz bana hala mantıksız gelmiyor. Bence öznel yorumlarımız ile şablonun devamını bence tartışmamalıyız, bunu okuyuculara bırakmalıyız. Eski SSCB ülkesi olmasının bence çok alakası var, çünkü (bu da öznel yorum olacak ama) SSCB kamu hukuku olsaydı bu tür çatışmaların kaynakları şu an güncel şekilde olmazdı, çünkü, birlik hukuğu esas olurdu, UKKTH olurdu, çünkü "bağımsızlıklarını" ilan eden birçok devlet gibi hareket edilmezdi falan. Tabi bunlar öznel yorum, bunlarla hareket edilmeyeceğinin farkındayım. Madde ansiklopedik, ve dolaşım şablonu olması adına mantıklı. Ha şablonun adını değiştirilmesi teklif edilebilir "Eski SSCB coğrafyasındaki savaşlar" gibi. Buna destek veririm. Ama komple kaldırmak dolaşım şablon bilgisini kaldırmaya tekabül eder ve bence hatalı bir davranış olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:25, 23 Eylül 2016 (UTC)
Öznel yorumarlı"mız" yok, sizin öznel yorumlarınız var. Yukarıda dediğim İslamcı-ayrılıkçı çatışmalar arasında bağlantı yok. Bağlantı olmadığını değil, olduğunu ispat etmek sizin göreviniz. Olmadığını ben ispat edemem, olmayan bir şey ispat edilemez. Sırf bu da değil, tüm bu çatışmalar arasında bağlantı olduğunu da ispat etmek sizin göreviniz. Ta en başta dediğim "bakın SSCB dağıldı bu ülkeler böyle oldu" demek istiyorsunuz gibi geliyor bana.--RapsarEfendim? 10:46, 23 Eylül 2016 (UTC)
Bence sizin de öznel yorumlamanız var: "bir arada tutmak mantık dışı." Bence bunlar birbiriyle ilgili, mantık içi ve hatta bence bu durum açık. Eskiden tek bir üst kanunla yönetilen bölgeler, dağılmanın ardından birçok çatışmaya sahne oldu. Bu bir yorum değil, bir tespit. İslamcıdır, ayrılıkçıdır, bağımsızlıkçıdır, Çinci'dir, Türkmencidir, Nazicidir bunlar bizi ilgilendirmez, biz bir ayrım yapamaz veya zorla ilişki kurmaya çalışamayız. Hepsi bir coğrafyanın değişmesinden sonra patlak veren durumlar, tarih kapsamında olayları olduğu gibi veririz. Tıpkı Yugoslavya'nın dağılması gibi. Başkalarına birbirinden bağımsız gibi görünen konular Template:Yugoslavia timeline şablonunda gayet de toplanabiliyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:53, 23 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'ın açıklamalarına ve tespitlerine katılıyorum. Sonuçta SSCB varlığını sürdürürken yaşanmış olaylar ansiklopedik iken, artık varlığını sürdürmeyen SSCB'yi, sırf eski topraklarında kurulan devletler diye günümüzde yaşanan olaylarla ilişkilendirmek bence ansiklopedik değildir. Sonuçta yaşanan çatışma-savaşların çoğu doğrudan dağılmayla ilişkili de değil. Rapsar'ın açıklamasını okuyunca aklıma geldi, Yunanistan ekonomik krizi yaşandığında Türkiye'de bazı medya kuruluşlarındaki köşe yazılarında Osmanlı ile bağlantı kurulmuştu. Bu kişiden kişiye değişen bir yaklaşım sonuçta--Muratero 09:37, 1 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sayın Muratero ve değerli Rapsarın tespitlerini haklı buluyorum. SSCB dağılmasından sonra kurulan devletlerin ayrı ayrı başlıkları bulunması uygun olabilirdi, lakin değılmış bir devlete atıf yapılarak aynı madde içinde değerlendirilmesini doğru bulmuyorum. Bu kapsamda Eski Osmanlı İmparatorluğu devletlerindeki savaşlar ve Eski Doğu Roma İmparatorluğu devletlerindeki savaşlar gibi maddelerin açılmasının da doğru olmadığı kanaatindeyim. chansey Mesaj 16:52, 1 Ekim 2016 (UTC)
Osmanlı veya Roma İmparatorluğu örnekleri tam olarak Sovyetlere uyumlu değil, çünkü Sovyetler Birliği, tüm birlik cumhuriyetleti sovyetlerinin birliği idi, yani kendi içinde bağımsız cumhuriyetlerden oluşuyordu. Söz konusu örneklerde bu durum olmadığı için konular birbirini karşılamayabilir. Zira bence karşılamıyor. Bu sebeple şu an ki bağımsız durumları veya bölgedeki çatışmalar, eskiden olan "içe karşı" bağımsızlık durumlarıyla ve değişen politik süreçle doğrudan ilişkili. Olumlu veya olumsuz ilişki, biz buna dair bir karar veremeyiz ama bu durum tespit yapılma açısından doğru. Ayrıca hala devlet yerine coğrafya betimleme önerim geçerli. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:38, 1 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Adaylık gerekçesine katılıyorum. --Eldarion 10:30, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçeye katılıyorum. Bu devletlerin bir çoğu eski Moğol devletleri de. Zaten Rusya bu çatışmaları ya ev sahibi ya da tarafı (belki G. Kırgızistan hariç). Rusya'nın taraf olduğu çatışmalar diye bir şablon oluşturulabilir belki. Güney Kırgızistan çatışmasının ve diğer çatışmaların SSCB ile alakası ne derecede ki? --Deniz (mesaj) 08:55, 20 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu oyu destekleyen görüşlere katılıyorum. --E4024 (mesaj) 08:17, 21 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Gerekçeleri bir daha okuduğumda şahsım adına bir daha tuhaf bir durum gördüğümü ifade etmeliyim. Üniversitelerde, enstitülerde veya bilimsel yayınlarda tez ve makale konusu olan "eski sovyet ülkelerindeki savaşlar" başlığı, nasıl olur da ansiklopedik değil çok ilginç. Birisi araştırma veya en azından merak için arama motorlarında "eski sovyet ülkelerindeki çatışmalar" yazsa Vikipedi'deki bu dolaşım şablonunun çıkmayacak olması son derece üzücü bir durum. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:29, 21 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye ve yukarıdaki yorumlara katılarak. --Maurice Flesier message 09:24, 21 Ekim 2016 (UTC)

2000 Moskova Zafer Günü Geçit Töreni

(Kaynak ara: "2000 Moskova Zafer Günü Geçit Töreni"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ne KD ne gerekli. E4024 (mesaj) 08:39, 20 Eylül 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Konu ve madde içeriği KD görünüyor.
Her geçit törenine özel olan durumları ön plana çıkarılması suretiyle (ki geçit töreni içeriğindeki silah teknolojileri kendine özeldir) bence ayrı madde halinde açılmalı. Stalin dönemindekiler, Kruşçev dönemindekiler, Brejnev dönemindekiler, Gorbaçov dönemindekiler ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasından sonra değişen içerikler, Boris Yeltsin politikaları vb vb. hepsi kendi içerisinde incelenmeli. Çünkü destalinizasyon sürecinden sonra epey farklılıklar ortaya çıktı, hele ki dağılmadan sonra geleneklerin önemli kısımları değişti.
Ayrıca konuya dair bilgi vermek amacıyla söyleyeyim: Bu maddeler sadece Zafer Günü anması amaçlı değil. Her sene onlarca ülke liderlerinin katıldığı bu törenler (bildiğim sadece birine Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı. Hatta yakın zamandaki birinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu ilk defa geçit yapmış, başka birinde ise NATO birlikleri ilk defa katılmıştı. Bu gibi bir çok yeni gelişme yıllara göre değişiklik gösteriyor), Rusya'nın her sene güncellenen askeri teçhizatını da gösteren, yenilenen teklonojilerinin sergilendiği geçit törenleri. Yani askeriye ile ilgili silah teknolojileri ile ilgili maddeler. Her sene güncellenen envanterler ile dünyaya kendi teknolojisini gösteren Rusya, bu yolla adeta silah teknolojilerini sergilemekte. Nitekim Türkçe kaynaklarda, "bu sene xx teknolojisi gösterildi." olarak kaynaklar mevcut. Şu şablonda yıllara dair olan tek tek maddelerde bunlar ortaya konulacak. Bu söylediklerimi 2010 Moscow Victory Day Parade, 2013 Moscow Victory Day Parade, 2014 Moscow Victory Day Parade gibi maddelerde, kaynaklarıyla birlikte açıkça görmeniz mümkün. Çeşitli silahlara dair maddeler bu maddelerde listeleniyor. İngilizce maddelerdei bilgilerin tamamının tek maddede olduğunu düşünürsek, çok uzun uzadıya olacağı açık. Bu sebeple ayrı ayrı maddeler açılmasının gerekeli olduğunu düşünüyorum --Ahmet Turhan (mesaj) 09:08, 20 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği geçersiz bir madde. Hangi cumhurbaşkanının töreni izlediği, hangi konvansiyonel silahın sergilendiği ansiklopedik içerik olarak değerlendirilemez. "2000 30 Ağustos Zafer Bayramı Geçit Töreni" açılsaydı ve buraya taşınsaydı yine aynı oyu kullanırdım. Bin kere söyledim yine söyleyeyim. Diğer diller burayı bağlamaz! Rusça Vikipedide var olması kayda değerlik kıstası değil. --Maurice Flesier message 09:16, 20 Eylül 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Yine, yeni, yeniden... Bir kullanıcı "bakın şunlar oldu, çok önemli" diğeri ise "tören sadece, ne önemi var ki" minvalindeki yorumlarla kayda değerlik tespiti yapmaya çalışıyor. Kaç kere dedim hatırlamıyorum, "ama şu şu maddeler duruyor" da "ama şunu silmiştik/bakın şu var mı" tarzı yorumlar geçersizdir. Bunu da kaç defa dedim, bir daha diyorum, önemli olan kaynaklar kullanılarak veya kriterleri karşıladığı kaynaklarla desteklenmiş olmasıdır. Bu tip alt başlık ayarındaki maddelerde de, kendisinden daha büyük bir ana madde var mı diye bakılır, varsa ve bu içeriğe yer verilebilecek kadar geliş(e)memişse orada yer verilir. Ahmet Turhan'a mesaj yoluyla izah etmeye çalıştım durumu. Bu madde, apaçık görüldüğü üzere ayrı madde olacak kapasitede değil. Tekrar eden cümleler, bağlantılar, kaynaklar, ayrıca bakınızlar falan kaldırılınca 1 paragraf, en fazla taş çatlasın 2 paragraf olacak. Bu da ayrı madde olamayacak kapasitede bir içerik demek. Tüm törenleri toplayan ve özetleyen maddeye aktarılması gerekiyor.--RapsarEfendim? 17:10, 20 Eylül 2016 (UTC)
Aktarılırsa Moscow Victory Day Parade gibi bir sayfaya mı örneğin? --Ahmet Turhan (mesaj) 20:48, 20 Eylül 2016 (UTC)
Evet, elbette. Önce oluşturulması lazım tabi :) Aktarılması kararı çıkarsa ve o zamana kadar oluşturulmamışsa oluştururum hatta.--RapsarEfendim? 22:07, 20 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 21:17, 20 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu maddenin önemi ya da kayda değerliği neydi? Bu maddeyi aktarılacak çatı bir madde görüldüğü kadarıyla yok. "Moskova Zafer Günü Geçit Töreni" ya da "Moskova Zafer Günü Geçit Törenleri" diye madde oluşturulsa belki faydalı olur. Ayrıca yakın zamanlı oluşturulmuş Geçit töreni maddesine de baktım, anlaşılan moskova'da olunca geçit töreni oluyor.--Muratero 18:38, 21 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 04:17, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukardaki karşıt görüşleri ve oyları tek tek okudum. Şahsi kanaatim KD değildir... chansey Mesaj 10:43, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Śαвяí¢αи76ileti 08:23, 16 Ekim 2016 (UTC)

Barış Derneği (2003)

(Kaynak ara: "Barış Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer mi?--78.178.205.230 20:35, 20 Eylül 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Madde konusu Dünya Barış Konseyi'nin Türkiye'deki üyesi, madde kaynaklı, içerik konusunda özet ve taslak kategorisin de de olsa yeterli bilgi. KD. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:45, 20 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer. --Pragdonmesaj 20:55, 20 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum 3. kaynak calismiyor, 1 kaynak bagimsiz ve guvenilir degil. 2. kaynak ise vp standartlarina uygun degil. Dış baglantilar dogrudan alakali degil. Kayda deger oldugunu gosterir kaynaklar yok yani..--88.246.243.187 20:36, 21 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tarafsızlığı benimsemiş üyelerimiz kaynak eklesin de görelim. Onlar tarafsız oldukları için kaynak eklemesini de iyi bilirler. --II. Niveles (mesaj) 04:15, 22 Eylül 2016 (UTC)
Onlar kim II. Niveles ? --Ahmet Turhan (mesaj) 07:02, 22 Eylül 2016 (UTC)
Herkes. Tarafsız olmayanı üyeden saymam. --II. Niveles (mesaj) 07:03, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin' Kayda değerliği ispat edilemiyor. Yeterince bağımsız kaynak yok, Sol kaynağında bir açıklamalarına yer verilmiş bağımsız değil mesela.--RapsarEfendim? 09:12, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kaynaklar eklendi --Ahmet Turhan (mesaj) 09:29, 22 Eylül 2016 (UTC)
Ayrıca karışıklığa sebep olmaması için Barış Derneği (anlam ayrımı) açıldı, içerdiği maddeler açıldı/düzenlendi. kibele daha önce burada bahsetmişti. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:58, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vikipediyi belli ideolojik yaklasimlarin propagandasi icin kullandigi ve bazi oylamalarda isbirligi yaptigi izlenimi veren kullanicilar varsa bunlarin arasindaki iliski de denetcilerce arastirilsin. --E4024 (mesaj) 13:01, 22 Eylül 2016 (UTC)
Cevap Cevap Tartışma sayfalarındaki böyle bir madde silinme gerekçesi olamaz. "Maddenin" silinme oyunun gerekçesi (!) , "kullanıcılar denetlensin". Normalde bu tür içeriklerin kaldırılması gerek aslında, fakat ilgililerin görmesi adına üstteki yorum kalmalı. Size en son şurada bunu aktarmaya çalışmıştım. Sayfa değişikliklerinizdeki kişisel saldırı yorumlarınızda olduğu gibi silinme gerekçesi yaparsanız, bu gerekçe geçersizdir. Madde ve içerik ile ilişkin yorum yapmalısınız. Hatta bu bir öneri değil, yapılması gerek. Kullanıcıları her sayfada tartışılan konu dışında ithamlarla meşgul ederseniz, kullanıcılar gerilir, ve katkılardan çok size yanıtlar vermekle vaktini harcar. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:50, 22 Eylül 2016 (UTC)
Cevap Cevap Temsilcisi değil, bir üyesi. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:51, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynak problemi var. --Sadrettin 19:08, 22 Eylül 2016 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru An itibariyle 9 kaynaktan hangilerinde ne gibi sorunlar mevcut Sadrettin? Maddenin KD olması için uğraş verirken kollektif bir şekilde düzeltebiliriz --Ahmet Turhan (mesaj) 21:13, 22 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum 2 Okumak lazım, Hürriyet gazetesi dışındaki kaynaklar çöp değerinde. Hürriyet haberi tek başına yeterli olamaz. Çünkü sadece açılışından bahsediyor yani yüzeysel bir tanıtım yapıyor. "Konunun ikincil kaynaklar tarafından işlenişi yüzeysel veya tesadüfi nitelikte ise bu kayda değerliği belirlemek için yeterli değildir." Hürriyet haberi ve diger kaynaklar yani: şurada şunu düzenlediler, burada bir bildiri yayınladılar, orada bir toplanti yaptilar gibi haberlerle kayda degerlik dogrudan saglanamaz. Bu haberler ikincil deger tasiyor ve konuyu rastgele isliyor. Google'da Trabzonlular Derneği diye aratınca bile bu maddede kullanilan kaynaklardan daha iyileri cikiyor. Anlayacağınız kendi halinde takılan ve reklam ihtiyacı hisseden sıradan bir dernek sayfası bu.--78.178.244.174 21:44, 22 Eylül 2016 (UTC)

Yorum 3 Sayfa Zaitsev kullanıcısı tarafindan aday gösterilip, hizmetli Superyetkin tarafından silinmiş. Tam bir ay sonra tekrar açılmış, ben mi yanlış gördüm? --78.178.244.174 21:51, 22 Eylül 2016 (UTC)9

 • Silinsin Silinsin Yukarıdakı IP yorumları dikkatimi çekti. Daha önce madde silinmiş. Yeniden oluşturan kullanıcı daha önce hangi hizmetli tarafından ne zaman silindiğini görebiliyor. Açarken pek bir çekince olmamış sanırım. VP:ÖRGÜT'te şöyle bir ifade var: "Eğer kayda değerlikleri güvenilir kaynaklarla gösterilmemişse, ulusal veya uluslararası bir örgütün şubeleri genelde haklarında ayrı bir madde açılmasını gerektirecek düzeyde kayda değer değildir." --Maurice Flesier message 14:46, 23 Eylül 2016 (UTC)
Şube değil, bir bileşen. Yani bir üye. Bu tür kuruluşlar açıldıktan sonra üyelik için başvururlar ve kabul edildikten sonra uluslararası kuruluşun bir bileşeni olurlar. Ülkelerin uluslararası kuruluşlara üyeliği gibi. Ayrıca daha önce açılan ve yeterli gereksinimleri karşılamayan maddeler silindiğinde, KD ölçütlerini tekrar sağlamak suretiyle yeniden açılabilir, bunda bir engel ya da hatalı bir durum yok. Bülent Uluer, eskiden silinmesine rağmen bizzat benim tekrardan açtığım bir madde. Yani gözden kaçması durumu söz konusu değil, ansiklopedi katkı düzeyine getirilen maddelerin Viki'ye kazandırılması. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:31, 23 Eylül 2016 (UTC)
Ek bilgi: 12 Eylül Darbesi sonrası kapanana kadar Barış Derneği (1972) Dünya Barış Konseyi'nin bir bileşeniydi. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:39, 23 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu "oy"konusunu bir kez -daha- aciklayayim, bir daha ayni seye donmek umarim gerekmez: Bir SAS "KD'lik nedeniyle" acilirsa (baska nedenlerle de acilabilir) "silinsin" diyenler herhangi bir arguman sunmak zorunda degildir. Bir sey KD degilse, aksine de ciddi argumanlar ileri surulmemis ise, "silinsin" demek yeter. KD olmayan seyin nesini aciklayacagiz? (Ben bazen nezaketen "KD degil" diye ekliyorum ki bu bile gerekli degil. KD oldugunu dusunsem niye "silinsin" diyeyim?) KD'lik gerekcesiyle acilan SASlarda KD'ligi ispatlamak "kalsin" diyen kullanicilara duser. Bu ispat yukumlulugune, varligi iddia olunan yeterli guvenilir kaynaklari maddeye birebir eklemek de dahildir. Not:Oy kelimesi "gorus" anlaminda. Tesekkurler sabirla okudugunuz icin. Anlattiklarimi zaten bilenler kusura bakmasin, ama yeni arkadaslarimizi da dusunmeliyiz. --E4024 (mesaj) 16:58, 23 Eylül 2016 (UTC).
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 10:32, 14 Ekim 2016 (UTC)

Toz Duman

(Kaynak ara: "Toz Duman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer mi--88.246.243.187 19:58, 21 Eylül 2016 (UTC)

Yeuda Adoni

(Kaynak ara: "Yeuda Adoni"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer mi--88.246.243.187 20:05, 21 Eylül 2016 (UTC)

Mehmet Bozdağ

(Kaynak ara: "Mehmet Bozdağ"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer mi--88.246.243.187 20:13, 21 Eylül 2016 (UTC)

ArchLord

(Kaynak ara: "ArchLord"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Neden: Maddenin haline bakmak yeter. E4024 (mesaj) 11:15, 22 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 15:26, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Daha önce Vikiçizer bundan daha fazla içerikli bir sayfamı silmişti --Bozok33 (mesaj) 16:15, 6 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Madde kayda değer, yalnızca kaynaklandırılmamış. Şuradaki kaynaklarla "zaten ispat edilmiş" kayda değer olduğu. Bizdeki madde zayıf kalmış yalnızca.--RapsarEfendim? 17:45, 6 Ekim 2016 (UTC)

Alparslan Özmol

(Kaynak ara: "Alparslan Özmol"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD degil sanki. Ne dersiniz? E4024 (mesaj) 15:35, 23 Eylül 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın --II. Niveles (mesaj) 18:08, 23 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Eğlence sanatçıları kapsamında KD olduğunu düşünüyorum.--Muratero 18:56, 23 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin "Eğlence sanatçıları kapsamında KD olduğu"nu tartisabilmek icin once genel kayda degerlik testini gecmesi gerek. Anlasilmayan birsey varsa tatil bitip bilgisayarima kavusunca anlatirim, cepten yazmak zor oluyor. --E4024 (mesaj) 10:53, 24 Eylül 2016 (UTC)

Shahed Ahmadlou

(Kaynak ara: "Shahed Ahmadlou"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak mevcut değil. Kayda değer bir filmi de yok gördüğüm kadarıyla, tek bir ödül de kendisini kayda değer yapmaya yetmez -ki ödülün kayda değerliği de meçhul :)--RapsarEfendim? 07:46, 24 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 07:46, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru şu maddede listelenen yönetmenlerin hiçbiri kayda değer değil sanırım. Toplu olarak aday mı gösterilse? --Üçüncü Adam (mesaj) 07:54, 24 Eylül 2016 (UTC)
Şu kişinin birkaç dilde sayfası varmış: Mehrdad Oskoei. KD olabilir. Tek tek kontrol etmek gerekecek galiba. Yukarıdaki soruyu geri alayım.Face-smile.svg --Üçüncü Adam (mesaj) 08:08, 24 Eylül 2016 (UTC)

Kesire Yıldırım

(Kaynak ara: "Kesire Yıldırım"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi II. Niveles (mesaj) 12:17, 24 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 12:22, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ikincil kaynaklarda çokça sözü ediliyor. madde kaynaklandırılmalı. --kibele 12:31, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kişi KD değil. Kişiden çokça söz edilmesi KD olduğunu göstermiyor. Abdullah Öcalan'ın eşi diye çokça söz edilmektedir. Tanınmış birinin eşi KD diye kural varsa, bu kişide kd dir, eğer öyle bir kural yoksa mevcut haliyle kişide haliyle madde de kd değildir. Kişinin eşten veya örgüt üyeliğinden daha fazla özelliğe sahip olması gerek.--Muratero 20:13, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum 'Kişinin eşten veya örgüt üyeliğinden daha fazla özelliğe sahip olması gerek' için herhangi bir kriter bulunmuyor ama şuraya bakılabilir.. --kibele 06:43, 26 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yazdığınız linkteki kişiler zaten KD kişiler, politikacı eşi olduğundan KD değiller yani. Politikacı eşleri kategorisi olduğundan da bu kategoriye eklenmişler. Bu şahsın Abdullah Öcalan'ın eski karısı olmaktan başka bir özelliğini biliyorsanız buyrun yazın. Yoksa silinmesi için belirttiğim gerekçeye dönüyoruz gene.--Muratero 08:36, 26 Eylül 2016 (UTC)
sadece ansiklopedik bir örnek olarak, bu kişilerin 'zaten kd' olmayabileceklerini, sadece politikacı eşi oldukları için ansiklopedide bulunabileceklerini not edelim. --kibele 10:02, 26 Eylül 2016 (UTC)
Doğru bir tespit hemen yukarıdaki. Kayda değerliği ispat edilmeden "çokça sözü ediliyor" denerek "kalsın" denemez. Aynı hareketi başkası başka bir madde için yapsa, benim bildiğim Kibele bunu diye kullanıcıya itiraz eder. Kayda değerliğinin ispatlanması lazım, eğer öyleyse.--RapsarEfendim? 09:19, 26 Eylül 2016 (UTC)
benim bildiğim rapsar da önce madde geçmişine bakar sonra konuşur. ve hem de ikincil kaynaklarda sözü edilme kriterini bilir. --kibele 09:44, 26 Eylül 2016 (UTC)
Kibele, hiç laf yarışına girmeye gerek yok. En başta, maddede tek bir kaynak varken "ikincil kaynaklarda çokça sözü ediliyor. madde kaynaklandırılmalı" gerekçesiyle kalsın demişsin. Neden? Kayda değerliği "ispatlamamış" bir maddeye, hiçbir dayanak noktası yokken kalsın deniyor. Bunu bir başkası yapmış olsaydı eminim ki benim şu an verdiğim tepkiyi verecektin. Şu anki hâli için daha sonra inceleme yapacağım ama benim kafama takılan kısım ilk tepki. Adaylık saatine bakıyorum 12:17, kalsın demene bakıyorum 12:31. Çok basit bir soru: neden?--RapsarEfendim? 09:50, 26 Eylül 2016 (UTC)
konu bu mu? şöyle bir bakmak yeterli geldi, maddenin kaynaklandırılması gerektiğini de söyledim, vaktim olduğunda da bunu yaptım. başka biri de yapabilirdi. yeterince kayda değerliğe ilişkin kaynak bulunamıyor olsaydı da kalsın oyumu değiştirirdim, ki yapmışlığım vardır. bu sorgulamayı amaca yönelik bulmuyorum. sas tartışmalarında konulardan uzaklaşılmasına ilişkin olarak da Vikiçizer'i bilgilendirelim. --kibele 09:59, 26 Eylül 2016 (UTC)
Pardon, kim konu dışına çıkıyor? Ortada kayda değerliği belirsiz diye "benim" tarafımdan işaretlenen ve daha sonra silinmeye aday gösterilen bir madde, bu adaylığın oluşturulmasından birkaç dakika sonra, hiçbir yönerge veya politikaya dayandırılmaksızın, maddede herhangi bir çalışma yapılmadan verilen bir "kalsın oyu" var. Bu oyun neye dayandırılarak verildiğini sorgulamamız mı konu dışına çıkmak? "Şöyle bir bakmak" yeterli bir gerekçe değil, daha önce senin de defalarca dediğin gibi kayda değer olduğunu maddede yapılan geliştirmelerle ispat etmek gerekiyor. Daha önce defalarca bunu demiş olman, buna karşı dik bir duruş sergilemen takdire şayan, doğru olan şey. Ancak burada tam tersi bir uygulama yapınca insan ister istemez "neden" diye soruyor, tartışmadaki diğer kullanıcıları da iyi niyet var sayımından uzaklaştırıyor (en azından kedi adıma konuşayım). Tarafsız bir Vikipedi ise herkes için, her madde için olmalı bu tarafsızlık. Burada, en baştaki refleksvari hareketin hem geçmişteki Kibele tutumuyla çelişmektedir, ilerideki Kibele tutumlarıyla da akıllarda -en azından yine benim için- soru işareti yaratacaktır.--RapsarEfendim? 10:40, 26 Eylül 2016 (UTC)
"benim"in tırnak içinde olması ne derece konuyla ilgili, izleyenlere bırakalım. meselelere benim, senin diye değil konular üzerinden yaklaşmayı benimseyelim. --kibele 12:08, 27 Eylül 2016 (UTC)
O tarafsızlık her madde için geçerli olmuyor ne yazık ki Rapsar, sadece ilgi alanlarına giren maddeler için işliyor sadece. Evet, ilk kalsın oyu ve ardından gelen haklı eleştiri anında İUYYKUD'lere çekildi, tatmin edici yanıt bulunamadığı için. Çelişkiler, double standarts, pozitif ayrımcılık..bakalım nereye kadar artık. --Maurice Flesier message 22:49, 28 Eylül 2016 (UTC)
çifte standardı önemseyen bir kullanıcı olarak rapsar'a şurada neden sıfır kaynaklı bir maddeye 'kalsın' oyu verdiğini ve kaynak eklemek için onca zaman beklediğini sorabilirsiniz. --kibele 08:28, 1 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gunaydin. --E4024 (mesaj) 09:34, 26 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yapılan değişikliklerle kayda değerliği ispat edilmiş.--RapsarEfendim? 10:46, 26 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın "Tanınan kişinin eşi tanınmamışsa KD değildir" yorumu dikkatimi çekti. Kim tanıyor veya tanımıyor olsa önemlidir mesela? Yani bu kararı kim veriyor. Yorumu yapan kullanıcıların tanıyıp tanımaması mı mesela. Madde birçok kaynakla destekli, demek ki literatür anlamda tanınıyor. Biz kişi bazlı tanınıp tanınmadığına bakmamalıyız, bakmıyoruz.
Ayrıca Latife Uşşaki örneği yerinde olmuş. Söz konusu maddede sadece bir kaynak olmasına rağmen, tarihi bir kişilik olan Mustafa Kemal Atatürk'ün evlilikleri (ve eşi de) ansiklopedik olması dolayısıyla tüm tarihi kişiliklerin (iddialara göre binlerce insanın katili, bebek katili vb. haberleri 30 senedir çıkıyorsa elbet tarihi kişiliktir) evlilikleri de ansiklopediktir. Üstelik maddenin KD olmasının tek kaynağı Öcalan'ın eşi olması da değil, daha önemli KD gerekçesi PKK'nın kurucuları arasında yer alması. 100 sene sonra PKK kurucusu ve Öcalan'ın kayda değer tek eşi olan biri hakkında bilgi edinmek isteyen olur mu? Elbette olur. Dolayısıyla kaynaklarla da desteklendiğine göre madde ansiklopedik ve KD'dir. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:49, 26 Eylül 2016 (UTC)
Memleketten akademisyen!!! manzaraları. Burada her zamanki gibi çarpıtma ve görüş ortamını sulandırma çabalarını görmekteyiz. Benim yazdığım gerekçelerde "Tanınan kişinin eşi tanınmamışsa KD değildir" diye bir ifade yok. Böyle anlayan varsa birkaç defa daha okumasını öneririm. "Tanınmış birinin eşi KD diye kural varsa" şeklimde ifadem ortada. Bu kadının pkk kurucusu olduğu maddede yazmıyor, ama siz her zamanki akademik tarzınızla köşe yazarı, blog vb akademik kaynaklarla ekleme yaparsınız bu sorunu da çözersiniz. Ayrıca Atatürk'ü katarak olayı başka yerlere çekmenin anlamı yok, Latife Uşşaki maddesine bakılınca bu maddeyle çokta alakası yok, Latife hanımın hakkında veya yaşadıklarıyla ilgili kitaplar bile yazılmış siz neyin mücadelesindesiniz?. Kesire Yıldırım maddesi hep iddialarla oluşturulmuş, hakkında da kitabın birinde ara başlık ayrılmış. Bence birinin peşine takılıp bana laf çarpmaya ve ifadelerimi de çarpıtmaya çalışmayın. Benin yorumumu yaptığım zamanla maddenin sonraki hallerini de bir zahmet karşılaştırın, ilk haline yönelik neler yazdığımı da iyice okuyunuz. Ayrıca birazda "Hizmetli" arkadaşlara işi bırakalım, onlarda gerekçelere baksın ve karar vermeye çalışsın.--Muratero 18:50, 26 Eylül 2016 (UTC)
Muratero, kişisel ithamlara cevap vermemekle birlikte, "Memleketten akademisyen!!! manzaraları", "ama siz her zamanki...", "siz neyin mücadelesindesiniz?" gibi ifadeleri tartışma sayfalarında ve mümkünse Viki'de kullanmayın, maddeye odaklanın.
Yukarıdaki "Bu kadının pkk kurucusu olduğu maddede yazmıyor" ifadesi geçersizdir: Maddede "1975'te "Ankara grubu" olarak bilinen ve bağımsız-sosyalist bir Kürt devleti için Marksist-Leninist bir örgüt kurmaya karar veren grubun içinde Mustafa Karasu, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Ali Haydar Kaytan ve Rıza Altun ile birlikte yer aldı." ifadesi 3 kaynakla desteklenmiş. Yani maddeye konu olan kişi örgütü kuran kişiler arasında yer alıyor, ilk grubun içerisinde. Ve maddeden okuduğumuza göre de daha sonra anlaşmazlığa düşüyorlar. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:53, 27 Eylül 2016 (UTC)
Cevap Cevap Birisine şirin gözükeceğim diye beni hedef almayıp, yazdıklarımı çarpıtmazsaydınız bunlar yazılmazdı. Ben normalde sizi muhatap almıyorum, sizin silinmeye aday maddelerindeki kalma gerekçelerinize laf etmiyorum bile,sizde aynısını yapsanız fena olmaz. Bu arada bana laf yetiştirmek yerine Ankara grubu ile PKK bağlantısı kurulsa, buradan da kadını PKK kurucusu olarak gösterilip kayda değerliği ortaya konsa iyi olur. --Muratero 15:32, 27 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kaynaklarla desteklenerek KD'liği kanıtlanmış.Pragdonmesaj 12:57, 27 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --Eldarion 10:33, 14 Ekim 2016 (UTC)

Komünist (dergi)

(Kaynak ara: "Komünist (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi II. Niveles (mesaj) 12:18, 24 Eylül 2016 (UTC)

Doğuş Oto Değerlendirme

(Kaynak ara: "Doğuş Oto Değerlendirme"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi II. Niveles (mesaj) 12:19, 24 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 12:23, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Doğuş Otomotiv maddesine alt başlık açılıp tüm içerik aktarılsın. – Amillians (mesaj) 18.35, 24 Eylül 2016
 • Aktarılmasın Aktarılsın Doğuş Otomotiv'in bir alt şirketi değil gördüğüm kadarıyla. Kayda değer gözükmüyor, içerik Doğuş Grubu maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 13:58, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın üst yorumlara katılarak. --Pragdonmesaj 14:15, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın bende katılıyorum.--Bozok33 (mesaj) 15:35, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Doğuş Otomotiv grubun adı, DOD 99 yılında kurulan garantili ikinci el araba satışı yapan şirketin adı. Aynı grubun 20'ye yakın markası daha var. --Nerval (mesaj) 22:59, 26 Eylül 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın chansey Mesaj 10:44, 4 Ekim 2016 (UTC)

Gelenek (dergi)

(Kaynak ara: "Gelenek (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bekletmeli sil eklenmiş ancak 1986 yılından itibaren çıkarılan bir dergi. Kaynakları eksik, sadece TKP'nin bir açıklaması var(mış) o linkte ölü halde şu an. Konuya ilgili bir arkadaş belki bu sayede kaynaklandırabilir. Benim önerim TKP sayfasına aktarılması. Hali hazırda TKP maddesinde Partinin yayın organları alt başlığı bulunmakta ve oradan bağlantı verilmekte sayfaya. Pragdonmesaj 23:02, 24 Eylül 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--Pragdonmesaj 23:03, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin BS olarak etiketlenen maddelerden bu etiketin ancak yeterli duzeyde guvenilir kaynak eklenmek suretiyle cikartilabilecegi de artik herkes tarafindan ogrenilsin. --E4024 (mesaj) 23:13, 24 Eylül 2016 (UTC)
Cevap Cevap Bildiğiniz yanıldığınıza yetmiyor malesef. Buyurunuz. İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 23:22, 24 Eylül 2016 (UTC)

Sosyalist İktidar

(Kaynak ara: "Sosyalist İktidar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bekletmeli sil eklenmiş 1979 yılından itibaren kesintilere uğrasa da bir şekilde çıkarılan bir dergi. Kaynaklandırılmamış. Konuya ilgili bir arkadaş belki bu sayede kaynaklandırabilir. Benim önerim diğerlerinde olduğu gibi TKP sayfasına aktarılması. Hali hazırda TKP maddesinde Partinin yayın organları alt başlığı bulunmakta ve oradan bağlantı verilmekte sayfaya. Pragdonmesaj 23:13, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin BS olarak etiketlenen maddelerden bu etiketin ancak yeterli duzeyde guvenilir kaynak eklenmek suretiyle cikartilabilecegi de artik herkes tarafindan ogrenilsin. --E4024 (mesaj) 23:23, 24 Eylül 2016
Cevap Cevap Bildiğiniz yanıldığınıza yetmiyor malesef. Buyurunuz. İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 23:23, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Dergi 1979 yılından beri çıkıyor. Türkiye Komünist Partisi (TKP) ise 2001 yılında kurulan bir parti. 1992'de Sosyalist Türkiye Partisi (STP) de mevcut. Dergi çevresinde toplanan grup, tüm bu partileşme sürecinden daha eski bir duruma tekabül ediyor. Yani burada asıl olan dergi. Biz 2001 yılında kurulan TKP'yi, haliyle STP içerisinde incelemiyoruz. Bu dergiyi de bunların arasında inceleyemeyiz. Gençlik örgütleri, gazeteler, dergiler, vb. ayrı bağımsız maddelerdir. Tıpkı L'Humanité - Fransız Komünist Partisi, Komsomol - Sovyetler Birliği Komünist Partisi, Hitler Gençliği - Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi veya Serxwebûn - PKK gibi. Fakat bununla birlikte madde daha fazla geliştirilebilir ve daha fazla kaynak eklenebilir, bu ayrı bir konu, fakat üst yapıyla birleştirme durumlarını bu gibi maddelerde uygulamıyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:12, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Kullanıcı:Ahmet Turhan, daha önce bir çok kez demiş olma(mız)ma rağmen aynı şekilde "kalsın" diye gerekçeler sunuyorsun. Maddenin ne olduğu önemli değil, önemli olan kayda değerliği ispat edilmesi. "Dergi 1979 yılından beri çıkıyor"muş, bizi ilgilendirmiyor. İsterse 666 yılından beri çıksın. L'Humanité falan filan da ilgilendirmiyor. Bu komünist/sosyalist maddelerde de aynı şekilde davranmak, tutarlı olmak lazım. O zaman tarafsız bir Viki yakalarız.--RapsarEfendim? 09:36, 25 Eylül 2016 (UTC)
Cevap Cevap SAS'a adaylık olarak sunulan gerekçe maddenin aktarılması. Bende buna dair bir şeyler söyledim. KD olsaydı, bunu tartışırdık. Söz konusu öneride maddenin kaynaklandırılıp başka maddeye aktarılmasından söz ediliyor. Bu nedenle görüşüm aktarılmasın, hızlı kalsın. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:20, 25 Eylül 2016 (UTC)
Farkında mısın bilmiyorum ama aktarılsın demek, zaten "kayda değer değildir ve daha kapsayıcı bir maddede değerlendirilmelidir" demektir. O maddeye aktarmanın hatalı olduğunu düşünebilirsin, o zaman başka bir öneri sunabilir yahut aktarılamayacak bir madde ise silinsin diyebilirsin. Kalsın demek, "kayda değerdir ve kalmalıdır" anlamındadır.--RapsarEfendim? 10:25, 25 Eylül 2016 (UTC)
Maddede KD etiketi bile yok, burada aktarılma önerisi altyapının üstyapıya devri amacı taşıyor. Pragdon'in SAS önerisini ben böyle okudum. Ayrıca, yine buna benzeyen ve aynı üstyapılarla ilişkili bir maddenin şu SAS adaylığında aktarılması yönünde görüş beyan etmiştim. Orada konu ve adaylık gerekçesi KD idi ve izlenimime göre bu maddedeki gibi bir durum söz konusu değildi. Ama burada SAS adaylığı farklı, geçmişi olan eski bir "altyapı". Konu direkt olarak bir alt yapının üst yapı maddesine aktarılması olduğu için bu görüşü beyan ettim. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:30, 25 Eylül 2016 (UTC)
KD etiketi olmaması ne kayda değer olduğunu ne de silinmeye aday gösterilemeyeceğini gösterir. Kayda değerlik etiketi, kayda değer "olmayabileceği" anlamına gelir ve bir nevi kullanıcıların dikkatini çekmek için kullanılır. Ben genelde kayda değer olma ihtimali gördüklerime bunu koyar ve bir süre beklerim. Kayda değer olmadığından büyük oranda emin olduklarımı ise direkt silinmeye aday gösteririm -ki Cerh ve Ta'dil örneğindeki gibi hepsi doğru değildir. Burada tartışmamız gereken husus maddenin kayda değer olup olmadığı. Kayda değer ise kalsın denir, "aktarılmasını doğru bulmuyorum o hâlde kalsın" demek zaten bir bakıma "madde kayda değerdir o hâlde kalsın" demektir. Burada yapılan tartışma "madde kalsın mı silinsin mi yoksa aktarılsın mı?" tartışmasıdır, "aktarılsın mı aktarılmasın mı?" tartışması değil.--RapsarEfendim? 10:42, 25 Eylül 2016 (UTC)
İyide SAS adaylığı sadece KD için yapılmıyor ki, bu KD konusuna dair görüş belirttiğimi neden söylediniz ki onu anlamadım. Sayfa doğrulanamazdır, özgün araştırmadır ya da ansiklopedik değildir ve SAS adaylığına önerilebilir. Ben yukarıda maddenin aktarılması için bir sebep olmadığını ifade ettim. KD konusu ayrıca gelirse, maddenin KD olduğunu hep birlikte kaynaklarla ispata çalışırız o ayrı. Ben aktarılması önerisine görüşümü belirttim sadece, çünkü adaylık önerisi bu yönde. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:49, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde buraya kayda değerliği tartisilamayacak kadar "yok" oldugu icin silinmesi amaciyla sunuldugu BS'den getirilmistir ve yukarida bu durum gayet net gorulmektedir. Burasi "SAS". Gerisi kullanicilarin zamanini calan fuzuli konusma. --E4024 (mesaj) 15:04, 25 Eylül 2016 (UTC)
Demek ki birinin sil demesiyle silinemeyecek kadar farklı görüşler varmış.Pragdonmesaj 15:15, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Notlar:
 1. Bizler hakim ya da hakem degiliz, yekten tarafsiz olmamiz beklenemez. Tarafsizlik ilkesini zedelemeden Vikipediye katkilarda bulunmak icin "nesnel" davranmak yeter. (Zordur ama olanaksiz degildir.) VP maddeleri boyle boyle karsilikli nesnel katkilarla bir sekilde "tarafsizligi" bulur, er ya da gec.
 2. BS etiketli maddelerin SAS'a tasinabilmesi ile ilgili sayfayi atlamisim. Katkimin o bolumu goz onune alinmasin lutfen. --E4024 (mesaj) 09:55, 25 Eylül 2016 (UTC)

Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi

(Kaynak ara: "Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tecrubeli bir kullanici tarafindan KD'ligi belirsiz olarak etiketlenmis bir madde. Bana KD gorunmuyor. Silinmesi uygun olur diye dusunuyorum. E4024 (mesaj) 09:25, 25 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum bu tür merkezlerden pek azı kayda değerlik kriterlerini sağlıyor. şuradaki liste biraz eski olsa da fikir verebilir. belki avrupa'daki kürt dernekleri gibi bir listede toparlanabilir tamamı. --kibele 09:59, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin bir iki kaynak ekledim ama bu kaynaklar bana göre de yeterli değil. Kibele'nin söylediğine katılıyorum. Bu tarz kurumlara dair kaynak problemi de yaşanıyor. Bu sebeple böyle ayrı maddeleri silip tek bir başlık altına toplayarak bir liste yapmak daha doğru olacak.Pragdonmesaj 10:13, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Ben birden fazla VP'ye katkida bulundugumdan zaman zaman hangisinin ilkeleri, usulleri neydi karistirabiliyorum. Listelerin ancak -ansiklopedide maddeleri bulunsun ya da bulunmasin- "kaydadeger" unsurlari icerebildigini hatirliyorum. --E4024 (mesaj) 10:39, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayan bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor --Maurice Flesier message 10:40, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum şuradan görülebileceği gibi listeler, maddesi açılan mavi, açılmayan kırmızı ve ayrı maddesi açılacak kayda değerlikte olmayan siyah maddeleri kapsayabiliyor. --kibele 10:48, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Burada tartisilan "Kürt Kültür Merkezi" bir "Kürt Kültür Merkezi" degil. Maddesinde de gorulebilecegi uzere medeni dunyanin hemen tamami tarafindan bir "teror orgutu" olarak kabul edilen PKK'ye bagli bir kurum, isterseniz "PKK Kültür Merkezi" de denebilir. Esasen yukarida baglanti verilen kaynaklar da bu niteligini acikca gosteriyor. Hurriyet'in haberinde bu orgutun isminin anilmasi bir yana, Fransa'nin Kurt konularina yaklasimi herkesin malumu. Fransiz polisinin gercek bir "Kürt Kültür Merkezi"ni basacagi iddia olunsa buna kargalar bile guler. Orasi teror orgutunun bir mekani ve bu merkez herhangi bir listeye girecekse o listede "PKK" kisaltmasinin yer almasi sart; okurlarimizi dogru bilgilendirmek acisindan. Not: Bu yorum "silinmesin" anlami tasimiyor. Nihai "oy"umu diger katkilari gordukten sonra verecegim. --E4024 (mesaj) 11:09, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 11:12, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispat edilemiyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 13:56, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD yönünden şu haliyle silinsin. chansey Mesaj 21:04, 25 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 18:04, 26 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Biraz kaynak ekledim. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:33, 27 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Terorist faaliyetlere evsahipligi yaptigi icin kapatilmis bir kurulusu kaynak carpitma yontemi ile KD gostermeye calisiyoruz. Bes sene once tarihe gomuldugu halde, kaynaklarda bulunmayan bir "gecici" kapatma icat ediyoruz. Maddeyi, bu kurulus hala faalmis gibi yaziyoruz. Ceza Mahkemesinin bir ceza davasinda verdigi hukmu "karar" diye kucultmeye calisiyoruz. Kapatma nedeni gibi onemli bir unsuru okurdan sakliyoruz. (Belki satranc oynandigi icin kapatilmistir.) Vikipedinin tarafsizlik ilkesinin altina dinamit koyuyor ve bunu "tarafsizlik" gibi gostermeye calisiyoruz. Ben almayayim. Maddenin KD olmadigi, kurulus kapandigi icin bundan sonra da olamayacagi gibi, Vikipedinin itibarini zedelediginin de goz onune alinmasini rica ediyorum..--E4024 (mesaj) 09:13, 27 Eylül 2016 (UTC)
Hatırlatma: Vikipedi tarafsız bakış açısı ilkesi gereği hiçbir kişi ve grubu terörist olarak nitelendirmemekte ve sınıflandırmamaktadır. İster Fransa, ister Türkiye, ister Güney Afrika yapsın. İster PKK, ister Boko Haram ister Özgür Suriye Ordusu, ister FARC, isterse de Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi. Vikipedi hiçbir grubu terörist olarak tanımlamaz. "Bu kurum xx'e göre teröristmiş, KD'liği kanıtlamaya gerek yok" denmemeli. Tarafsızlık yukarıdaki terör ifadeleriyle değil VP:TBA ile açıklandığını da hatırlatalım.--Ahmet Turhan (mesaj) 09:51, 27 Eylül 2016 (UTC)
Geçici kapanma konusunda haklısınız, kaynaklardaki tarihi hatalı okumuşum Fransızca ifadeleri hatalı çevirmişim. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:47, 27 Eylül 2016 (UTC)

Şeyh Yakub Efendi

(Kaynak ara: "Şeyh Yakub Efendi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik. Pragdonmesaj 16:40, 27 Eylül 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynağı gayet güvenilir olan bir madde neden aday gösterilir ki? ÖterbülbülBuyrun? 23:44, 27 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin"Kaynağı" değil "kaynakları" olmalı, o yüzden belki de :) Kayda değerliği ispat edilememiş.--RapsarEfendim? 08:13, 28 Eylül 2016 (UTC)
Yanıt Yanıt Aklınızdaki soru işaretlerini gidereceğini düşündüğüm son kaynaklandırmadan sonra maddeye ve kaynaklarına bir daha göz atar mısınız? ÖterbülbülBuyrun? 08:29, 29 Eylül 2016 (UTC)
Yorum Yorum Uzunçarşılı gibi alim müelliflerin kaynak gösterilmesini, internetteki pek çok siteden devşirilmiş "kaynaklara" tercih ederim. ÖterbülbülBuyrun? 08:29, 29 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'a katılarak. --Bozok33 (mesaj) 16:50, 28 Eylül 2016 (UTC)
Yanıt Yanıt Aklınızdaki soru işaretlerini gidereceğini düşündüğüm son kaynaklandırmadan sonra maddeye ve kaynaklarına bir daha göz atar mısınız? ÖterbülbülBuyrun? 08:29, 29 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın son yapılan kaynaklandırılmalarla KD'lik ispatlanmış. --Pragdonmesaj 14:34, 29 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Burada bazen karışıklık oluyor. KD değil derken kişiyi küçümsemiş gibi görülebiliyor, ancak kişi yada kişiler sevenleri için her zaman KD dir. Burada KD lik mevcut kabullere göre sağlanmakta. Ancak halveti şeyhi olmasından başka ne gibi özellikleri var sorusuna ben bir yanıt bulamadım açıkçası. Tarih boyunca bir sürü tarikat ve cemaatin şeyhi var, hepsinin de çeşitli yayınları var sonuçta.--Muratero 06:55, 30 Eylül 2016 (UTC)

Şeyh Salih Efendi

(Kaynak ara: "Şeyh Salih Efendi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik Pragdonmesaj 16:41, 27 Eylül 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynağı gayet güvenilir olan bir madde neden aday gösterilir ki? ÖterbülbülBuyrun? 23:43, 27 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Şimdilik oyum bu yönde bağımsız kaynaklarca kaynaklandırılsa değiştirebilirim.--Pragdonmesaj 14:21, 29 Eylül 2016 (UTC)

Ahmet Kayhan Dede

(Kaynak ara: "Ahmet Kayhan Dede"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik Pragdonmesaj 16:56, 27 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kaynaklar yeterli değil; İngilizce sayfası da olmayan, adına açılmış sayfa ve güvenilir olmayan siteyle kaynaklandırılmış. ÖterbülbülBuyrun? 23:49, 27 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Asıl KD olabilecek yerler yok. Bu hali ile yetersiz. --Bozok33 (mesaj) 16:48, 28 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Pek ilgim ve bilgim olmayan bir konu. Ancak yorumlardaki "İngilizce sayfası da olmayan" değerlendirmesi bana çok tuhaf geldi. Adı Türkçe olan birinin ansiklopedide yer alıp almaması değerlendirilirken, örneğin Felemenkçe Vikipedide olsak, birisi çıkıp "Bu başlık Türkçe Vikipedide bile yok" dese, bir ölçüde haklı olabilir. Yani bir Türke Türkçe Vikipedi bile yer vermemiş anlamında. Ama bu kişi Türkçe Vikipedide tartışılırken "İngilizce sayfası da olmayan" değerlendirmesini anlayamadım. Ayrıca sanki İngilizcede de maddesi var; ama konuyu pek bilmediğimden belki yanlış bir bağlantı yapılmıştır diye düşünebilirim. --E4024 (mesaj) 09:31, 29 Eylül 2016 (UTC)
Yorumladığınız gibi bir bakış açısıyla değerlendirme yapmak bence de çok saçma olurdu. Dikkat ederseniz kayda değerlik ve kaynakları tartışıyoruz. İngilizce sayfası derken İngilizce sitede bağlantısıyla verilen kaynaktan bahsediyorum. Maddeye ilişkin adına açılmış site ve varlığı şüpheli "Henry Bayman" kişisinin kendi adındaki sitelerine dair... ÖterbülbülBuyrun? 08:37, 3 Ekim 2016 (UTC)

Dilme

(Kaynak ara: "Dilme"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik Pragdonmesaj 21:25, 27 Eylül 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kitaplarda dilme ile ilgili çokça atıf ve bilgi var; yanına "üzüm" kelimesini koyarak aramak gerek, yoksa Google'ın aklı başka yerlere kayıyor. --E4024 (mesaj) 14:57, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin bu haliyle kalmamalı. Kaynak varsa bulan eklesin, maddeyi düzenlesin. Pragdonmesaj 16:21, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddeyi temizledim ve bir kaynak (kitap) ekledim. Kısacık bir metin haline geldi. Bu durumda tek kaynak taslak için yeterli. --E4024 (mesaj) 11:49, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırılmış. Elinize sağlık.--Pragdonmesaj 16:15, 15 Ekim 2016 (UTC)

Dini anarşizm

(Kaynak ara: "Dini anarşizm"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik Pragdonmesaj 21:31, 27 Eylül 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın --oltnilhn (mesaj) 00:34, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --II. Niveles (mesaj) 00:42, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum SAS'a taşıyan kullanıcı daha detaylı bir açıklama ile ve kalsın/silinsin oyu kullanan kullanıcılar gerekçesiyle birlikte yazarlarsa daha sağlıklı bir değerlendirme süreci olur. --Maurice Flesier message 00:59, 30 Eylül 2016 (UTC)

Divin Muharebesi

(Kaynak ara: "Divin Muharebesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu haliyle tek başına bir madde olacak konumda değil. Belki vakti olan konuya ilgili bir arkadaş ilgilenebilir. Pragdonmesaj 21:38, 27 Eylül 2016 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:18, 21 Ekim 2016 (UTC)

Şablon:Çatalca

(Kaynak ara: "Şablon:Çatalca"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu formatta şablonlarımız yok. Çatalcalı bir kullanıcı çatalca ile ilgili hem KD olmayan şablonlar hemde KD olmayan yöneticilerin sayfalarını açmış. Bu şablonla başlayıp diğerlerinide SAS'ta tartışalım.--SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:11, 28 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 08:24, 29 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aslında benzer şablonlar var Sakhalinio. Türkçede gelenekselleşmese de İngilizcede gelenekselleşmiş. Bence de olmamalı böyle bir idari bölgedeki yapıları falan toplayan şablonlar.--RapsarEfendim? 20:21, 7 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Śαвяí¢αи76ileti 09:01, 16 Ekim 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mehmet Atlı

(Kaynak ara: "Mehmet Atlı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kullanıcı:Muratero tam oluşturamadığı için ben SAS'a taşımak istedim. Kişinin kayda değer olduğuna dair ikincil kaynakları araştırdım fakat bir sonuç alamadım. Topluluğa sunuyorum. --Maurice Flesier message 22:18, 28 Eylül 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kendi resmi sitesi ve bir konser haberi dışında elle tutulur hiçbir kaynak bulunmuyor. --Maurice Flesier message 22:23, 28 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Teşekkür ederim. maddede çalışma yapıldığı belirtilmekle birlikte, şu ana kadar eklenenlerle kişinin müzisyen olarak kayda değerliği ortaya konamamaktadır.(Kaya Genç adlı kişiye ait "Kürtçe müziğe yenilik getirenler arasında sayılmaktadır" iddiası bana yeterli gelmedi)--Muratero 12:06, 29 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın mevcut kriterlere göre kd. üç albümünün en azından ikisi kayda değer şirketler. maddeyi geliştirip o şirketin de maddesini açacağım vakit bulunca. esasen çalışmanın bitmesini bekleyecektim ama silinsin demek için beklenmiyorsa mevcut duruma göre fikir belirtmekte fayda var. --kibele 13:08, 29 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Çalışmanın bitmesi beklenmiyorsa şimdilik kalsın diyorum. Zira KD şirketlerden albümleri var ve KD'lik kriterlerimizi karşılıyor bu durum. --Pragdonmesaj 14:15, 29 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum madde geliştirildi, kaynaklandırıldı. --kibele 13:33, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kibele'nin katkılarıyla KD olduğu daha da ispatlanmış. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:24, 30 Eylül 2016 (UTC)

1902 Doğumlular

(Kaynak ara: "1902 Doğumlular"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla. Şu arama sonuçları daha iyi fikir verebilir. Yazar maddesi yok ama aktarılmasına karar verilirse maddeyi oluşturup, oraya aktarmak daha iyi olacaktır (tabi ki de lokal ağırlık yaratan Türkçe tercümesi kısmı silinerek).--RapsarEfendim? 11:22, 30 Eylül 2016 (UTC)

Oruç Aruoba

(Kaynak ara: "Oruç Aruoba"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik? Turgut46 13:55, 30 Eylül 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın haber aramaları, akademik aramalar. Düzenlenip kaynaklandırılacak sadece. --Pragdonmesaj 14:00, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın aramanın gücüne inan diye bir slogan vardı değil mi yanlış hatırlamıyorsam. işte ondan vikipedi'ye de gerek.. madde kaynaklandırılmalı. --kibele 14:25, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kayda değer olduğunu savunanlar, e kaynaklandırıverin bir zahmet de benim gibi cahiller de gelip kayda değerliğini sorgulamasın bu şekilde ileride.--RapsarEfendim? 15:06, 30 Eylül 2016 (UTC)
diğer pek çok maddede olduğu gibi elimden geleni yaparım. 1,5 ayı bulmaz. --kibele 22:07, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde bu haliyle KD kriterlerine uymamaktadır --Muratero 17:16, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • İstek yapıldı Yapıldı Rapsar, Muratero Elimden geldiğince kaynaklandırdım. Vakit buldukça eklemelere devam edebilirim. --Pragdonmesaj 20:45, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Emeğin için teşekkürler. Sunulan kaynakların hemen hepsi şahsın kendi yazıları, metinleri, çevirileri ile çalıştığı kurumların sitelerini içeriyor. Bağımsız olmayan kaynak oldukları için kayda değerliğin ispatı hususunda göz önüne alınmaz. Şu kaynak güzel ama tek başına yeterli değil maalesef.--RapsarEfendim? 21:12, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum akademik aramalarda 186 sonuç çıkıyor. Sonuçlara baktığımda da yazdıklarının veya çevirilerinin bir çoğu türlü makale, veya yayınlara referans olarak gösterilmiş bir kişi (kendi yazdıkları dışında). --Pragdonmesaj 21:43, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ÖterbülbülBuyrun? 22:54, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer bir çevirmen ve düşünür.--Kafkasmurat- 21:31, 8 Ekim 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:21, 21 Ekim 2016 (UTC)

2007 Bursa İpekyolu Film Festivali

(Kaynak ara: "2007 Bursa İpekyolu Film Festivali"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bursa İpekyolu Film Festivali diye bir madde var. Belki içine aktarılabilir ancak kaynaklandırılması gerek (varsa). Pragdonmesaj 18:29, 30 Eylül 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bunu bağımsız bir madde değil de bir alt başlık, alt madde olarak ele almak gerekir. Şöyle ki, ana madde ve başlık, artık bu içeriği kaldıramayacak hâle gelmiş ve ayrı bir madde açılması elzem hâline gelmiştir. Bu da böyle bir madde. Kayda değerlik aranacaksa, ana maddede aranmalı, bu alt maddede değil.--RapsarEfendim? 21:18, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ÖterbülbülBuyrun? 22:55, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kalması için kaynaklandırılması gerekiyor. --Pragdonmesaj 00:16, 1 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Festival, dört kez düzenlenip sonlanmış durumda. Bu dört festival yılı ile ilgili bilgilerin kaynaklandırılıp Bursa İpekyolu Film Festivali sayfasına aktarılmasını öneriyorum. Muhtemelen haftaya bununla ilgilenebilirim. --Başak (mesaj) 09:52, 1 Ekim 2016 (UTC)
Kullanıcı:Basak, tüm festivallerin içeriği tek maddede toplanınca o madde aşırı büyük olmaz mı? Olmaz diyorsan toplansın da, olursa ayrı maddeler olarak kalabilirler :)--RapsarEfendim? 10:00, 1 Ekim 2016 (UTC)
Kalsın Kalsın Evet, hepsi bir maddede olmadı. Ana festival sayfasını şöyle düzenleyip; yıllara ait sayfaları da (2006, 2007, 2008) da kaynaklandırdım...Herhalde bu şekilde kalabilirler artık..--Başak (mesaj) 13:04, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bir üst yoruma istinaden..--Kingbjelica (mesaj) 08:03, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırılıp düzenlenmiş. Elinize sağlık. --Pragdonmesaj 14:38, 19 Ekim 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:31, 14 Ekim 2016 (UTC)

2008 Bursa İpekyolu Film Festivali

(Kaynak ara: "2008 Bursa İpekyolu Film Festivali"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bursa İpekyolu Film Festivali diye bir madde var. Belki içine aktarılabilir ancak kaynaklandırılması gerek (varsa). Pragdonmesaj 18:29, 30 Eylül 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bunu bağımsız bir madde değil de bir alt başlık, alt madde olarak ele almak gerekir. Şöyle ki, ana madde ve başlık, artık bu içeriği kaldıramayacak hâle gelmiş ve ayrı bir madde açılması elzem hâline gelmiştir. Bu da böyle bir madde. Kayda değerlik aranacaksa, ana maddede aranmalı, bu alt maddede değil.--RapsarEfendim? 21:17, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ÖterbülbülBuyrun? 22:55, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kalması için kaynaklandırılması gerekiyor. --Pragdonmesaj 00:16, 1 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ana festival sayfasını şöyle düzenleyip; yıllara ait sayfaları da (2006, 2007, 2008) da kaynaklandırdım...Herhalde bu şekilde kalabilirler artık..--Başak (mesaj) 12:29, 4 Ekim 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

1. Çayda Çıra Film Festivali

(Kaynak ara: "1. Çayda Çıra Film Festivali"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali'ne. tek başına madde oluşturacak KD'likte değil. Pragdonmesaj 18:33, 30 Eylül 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin' ve yönlendirilsin Şu adaylığın aksine, burada o ayrı madde olacak kapasiteye ulaşılamamış, ulaşılması da imkânsıza yakın gözüküyor. Aktarılacak bir şey de yok gibi, içeriğin aynısı o maddede var. Silinip, yönlendirme yapılabilir.--RapsarEfendim? 21:20, 30 Eylül 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:25, 21 Ekim 2016 (UTC)

Uluslararası Bursa Kristal Şeftali Film Festivali

(Kaynak ara: "Uluslararası Bursa Kristal Şeftali Film Festivali"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik. Bir kültür merkezi adına alınmış kullanıcı adı ile oluşturulmuş bir madde. Reklam gibi geldi bana. 2015 yılından beri de KD'lik etiketiyle duruyor. Pragdonmesaj 18:46, 30 Eylül 2016 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

İncil'de Muhammed

(Kaynak ara: "İncil'de Muhammed"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Muhammed Incilden birkac yuzyil sonra gelmedi mi? Buna ragmen konu KD ise bu KD'lik "guvenilir" kaynaklarla (rivayet filan degil) gosterilmeli. Aksi takdirde madde silinmeli. E4024 (mesaj) 14:26, 1 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Açıkçası maddenin içeriği tercümeden yapıldığı için karışık. İngilizce vikipedi sayfasını takdir etmekle birlikte orada da zorlama olmuş gibi. Türkçe maddede yazılanlar madde adıyla uyuşmuyor. "Müslüman yazarlar Kutsal Kitap'ta özellikle Muhammed ile ilgili geçen metinleri belirleyip savundular, hem Tevrat hem Yeni Ahitte geçenleri buldular." denilmiş ancak hangi İncil'e istinaden açık değil. Kur-an'a atıfta bulunarak bazı açıklamalar yapılmış. Ayrıca madde de İncil'den ziyade bazı önemli Hristiyan din adamları ya da dini otorite görüşüne göre Muhammed'e Hristiyan dininin bakışı söz konusu.--Muratero 20:12, 1 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum gerekçeye katılarak. Çeviri şablonu eklendi, konu üzerine çalışan kullanıcılar var. Şimdilik oyumu geri aldım. --Pragdonmesaj 23:09, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Çeviriyi görmek lazım.YenilenebilirAdamMESAJ 23:19, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Orijinal metin bir özgün araştırma buketi. Çevirisi daha iyi olamaz. --E4024 (mesaj) 11:32, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Özgün bir araştırma olmasını istiyorsanız biraz müsaade etmeniz gerekir. Çalışma yapıldığını belirten ifadeler eklememe rağmen neden hala üzerinde değişiklik yapıyorsunuz. Bu kadar saygısızlık yapıldığını daha önce hiç hatırlamıyorum. Üzerinde çalıştığım maddenin kayda değerlik konusunda kuşku olması apayrı bir soru işareti, yüzyıllardır var olan bir konu ile ilgili yapılmış araştırmaları derleme ve bunlar hakkında mümkün mertebe tarafsız bir şekilde yazı oluşturmanın neresi KD değil. Konunun hassas olduğunu görebiliyorum, bazılarımızın düşüncelerine ters olabilir bununda farkındayım ancak böyle bir olgu var ve bununla ilgili yüzlerce kaynak var, bu konuyu tarafsız bir şekilde derlenmesine yardımcı olunmasını istiyorum. Yardım edilmeyecekse biraz müsaade ediniz, belki özgün bir araştırma çıkar, çıkmaz ise sizden önce ben silerim merak etmeyin. Teşekkürler. --xrazymesaj 12:45, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Kullanıcı:Txrazy Özgün araştırmalar viki politikalarına aykırı. Siz çevirinize devam edin ama bunu yaparken bağımsız kaynaklarca kaynaklandırmayı da unutmayınız. Kaynaklandırılırsa problem ortadan kalkar. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 13:02, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer bir araştırma konusu. Kaynaklar envai çeşit. http://acikerisim.lib.comu.edu.tr:8080/xmlui/handle/COMU/1188 http://web.itu.edu.tr/~yildizh/Kitaplar/Din/tevrat_ve_incil.htm http://ucmaz.home.uludag.edu.tr/PDF/ilh/2001-10(1)/htmpdf/M-14.pdf --Kafkasmurat- 21:28, 8 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yeni kaynaklarla zenginleştirilebilir.Bence kalmalı.--Wikizeki Zeki Mert Kuku (mesaj) 20:48, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde adı "İncil'de geçen Yardımcı" (ya da Türkçe konuşan Hristiyanlar/İncil uzmanları ne diyorsa) gibi bir şey olsa daha iyi olmaz mı? Bu Yardımcı'nın kim olduğu hakkında iddialar ortaya konur, iddia sahipleri ile. Destekleyen Kur'an ayetlerinin her birinin açık açık yazılmasının sebebi nedir? Madde bence sondan başa doğru yazılmış. --Deniz (mesaj) 09:57, 20 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Demek ki baştan sona da yanlış yazılmış. :) --E4024 (mesaj) 12:20, 20 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin herhangi bir gelişme yok. --Pragdonmesaj 21:01, 21 Ekim 2016 (UTC)

Üçbüyücü Turnuvası

(Kaynak ara: "Üçbüyücü Turnuvası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter ve Ateş Kadehi maddesine özetlenerek aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 13:45, 1 Ekim 2016 (UTC)

Çikolatalı Kurbağa

(Kaynak ara: "Çikolatalı Kurbağa"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter kurgusal evreni maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 13:48, 1 Ekim 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın gerekçeye katılarak ~ HastaLaVi2 (mesaj) 18:12, 7 Ekim 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın KD değil. -Neolegen (mesaj) 13:55, 18 Ekim 2016 (UTC)

Hogwarts Quidditch takımları

(Kaynak ara: "Hogwarts Quidditch takımları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Quidditch maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:03, 1 Ekim 2016 (UTC)

Ölüm Yadigarları

(Kaynak ara: "Ölüm Yadigarları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hikâye alt başlığı bu maddenin konusu değil, kitap maddesinin konusu. Geri kalan içerik de ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyülü nesneler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:07, 1 Ekim 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye katılıyorum. -Neolegen (mesaj) 14:05, 18 Ekim 2016 (UTC)

Çapulcu Haritası

(Kaynak ara: "Çapulcu Haritası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyülü nesneler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:09, 1 Ekim 2016 (UTC)

Düşünseli

(Kaynak ara: "Düşünseli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyülü nesneler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:11, 1 Ekim 2016 (UTC)

Harry Potter asaları

(Kaynak ara: "Harry Potter asaları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyülü nesneler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:12, 1 Ekim 2016 (UTC)

Veritaserum

(Kaynak ara: "Veritaserum"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyülü nesneler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:12, 1 Ekim 2016 (UTC)

Patronus

(Kaynak ara: "Patronus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyüler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:14, 1 Ekim 2016 (UTC)

Lumos

(Kaynak ara: "Lumos"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyüler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:15, 1 Ekim 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın KD değil -Neolegen (mesaj) 13:50, 18 Ekim 2016 (UTC)

Expelliarmus

(Kaynak ara: "Expelliarmus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyüler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:16, 1 Ekim 2016 (UTC)

Cruciatus laneti

(Kaynak ara: "Cruciatus laneti"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyüler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:17, 1 Ekim 2016 (UTC)

Avada Kedavra

(Kaynak ara: "Avada Kedavra"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'daki büyüler listesi maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:19, 1 Ekim 2016 (UTC)

Karanlık İşaret

(Kaynak ara: "Karanlık İşaret"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'da sihir maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:20, 1 Ekim 2016 (UTC)

Animagus

(Kaynak ara: "Animagus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'da sihir maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:20, 1 Ekim 2016 (UTC)

Metamorphmagus

(Kaynak ara: "Metamorphmagus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter'da sihir maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:22, 1 Ekim 2016 (UTC)

Gaunt evi

(Kaynak ara: "Gaunt evi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Lord Voldemort maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:23, 1 Ekim 2016 (UTC)

Tom Riddle Sr

(Kaynak ara: "Tom Riddle Sr"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Ansiklopedik bir dille özetlenerek Lord Voldemort maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:24, 1 Ekim 2016 (UTC)

Morfin Gaunt

(Kaynak ara: "Morfin Gaunt"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Lord Voldemort maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:25, 1 Ekim 2016 (UTC)

Merope Gaunt

(Kaynak ara: "Merope Gaunt"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Lord Voldemort maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:26, 1 Ekim 2016 (UTC)

Tobias Snape

(Kaynak ara: "Tobias Snape"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Severus Snape maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:27, 1 Ekim 2016 (UTC)

Eileen Prens

(Kaynak ara: "Eileen Prens"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Severus Snape maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:28, 1 Ekim 2016 (UTC)

Weasley ailesi

(Kaynak ara: "Weasley ailesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Soy ağacı paragrafı şeklinde kısaltılarak Ron Weasley maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:31, 1 Ekim 2016 (UTC)

Ariana Dumbledore

(Kaynak ara: "Ariana Dumbledore"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Albus Dumbledore maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:32, 1 Ekim 2016 (UTC)

Dursley ailesi

(Kaynak ara: "Dursley ailesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter (karakter) maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:34, 1 Ekim 2016 (UTC)

Harry Potter akrabaları

(Kaynak ara: "Harry Potter akrabaları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Harry Potter (karakter) maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:35, 1 Ekim 2016 (UTC)

Black ailesi

(Kaynak ara: "Black ailesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Zümrüdüanka Yoldaşlığı maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:38, 1 Ekim 2016 (UTC)

İkincil karakter Zümrüdüanka Yoldaşları

(Kaynak ara: "İkincil karakter Zümrüdüanka Yoldaşları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Zümrüdüanka Yoldaşlığı maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:39, 1 Ekim 2016 (UTC)

Sirius Black

(Kaynak ara: "Sirius Black"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Zümrüdüanka Yoldaşlığı maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:40, 1 Ekim 2016 (UTC)

Malfoy ailesi

(Kaynak ara: "Malfoy ailesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Draco Malfoy maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:41, 1 Ekim 2016 (UTC)

Lucius Malfoy

(Kaynak ara: "Lucius Malfoy"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Ölüm Yiyen maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:42, 1 Ekim 2016 (UTC)

Augustus Rookwood

(Kaynak ara: "Augustus Rookwood"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Ölüm Yiyen maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:44, 1 Ekim 2016 (UTC)

Antonin Dolohov

(Kaynak ara: "Antonin Dolohov"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Ölüm Yiyen maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 14:44, 1 Ekim 2016 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:35, 14 Ekim 2016 (UTC)

Ölüm Yiyen

(Kaynak ara: "Ölüm Yiyen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kendi kaynagindan baska kaynagi yok. KD ise guvenilir kaynaklar eklenerek kanitlansin, aksi takdirde silelim, VP temel taslari halel gormesin. E4024 (mesaj) 15:07, 1 Ekim 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın 32 dilden fazla vikide bulunan bir madde. Kaynak eksikliği konusunda haklısınız, ama gelişmeye açık bir madde bu. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 19:01, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kayda değer, özgün. --Kafkasmurat- 21:26, 8 Ekim 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın bariz kayda değer.. --kibele 14:18, 10 Ekim 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Kürdistan İslam Partisi

(Kaynak ara: "Kürdistan İslam Partisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olmayan bir terör örgütü. E4024 (mesaj) 10:50, 3 Ekim 2016 (UTC)

Ayrıca Vikipedi'de kişisel görüşlerin hiçbir önemi yok, bir yapıyı terörist olarak sıfatlandırmanız bizi ilgilendirmez, burası forum veya serbest kürsü değil, ansiklopedi. Bu sadece vicdan rahatlatmaya veya kullanıcıları tahrik etmeye yarar. Ayrıntılı bilgi için: Hatırlatma: Terör konusu. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:48, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Dediğim gibi "KD olmayan bir terör örgütü". Silinme gerekçesinin "KD olmamak" olduğu çok açık. El Kaide'yi silelim demedim. Israrla yapılan yersiz benzetmeleri herkes meşrebine göre algılar zaten. Benzetmelerle maddeler KD'lik sağlamıyor. Başka birşey demeyeceğim. --E4024 (mesaj) 11:53, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu ve bu (tamam metni inceleyemesem de) haricindeki kaynaklar her iki görüşe göre de taraflı lakin bu çok şey ifade etmiyor... Ben maddenin VP:TBA kapsamında ansiklopedik olduğu kanaatindeyim. chansey Mesaj 19:33, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Tamamen propaganda amacıyla kurulmuş ve Kürdistanı legalleştirme çabaları olarak görülebilecek bir madde. Bu maddenin onaylanması Türkiye Cumhuriyeti kanun ve yönetmeliklerine aykırı bir tutum sergilemek olacaktır. --Kullanıcı:Mimaricmimar (mesaj) 21:53, 18 Ekim 2016 (UTC)
Hatırlatma: Mimaricmimar, Türkiye Cumhuriyeti kanun ve yönetmelikleri ya da diğer devletlerin, kuruluşların, ulusal-uluslararası taraf belirten herhangi bir kurum vb. Vikipedi'yi ve katkı sunan kullanıcılarını bağlamamaktadır. Bağlı olduğu tek durum kendi yönergeleridir. Bakınız: VP:MİLLİ. Ayrıca Kürdistan'ı legalleştirme veya illegalleştirme ile de ilgilenmez, konusu değildir. Ansiklopedik katkılardaki ham bilgiyi olduğu gibi verir. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:31, 18 Ekim 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:32, 21 Ekim 2016 (UTC)

LGBT teması içeren filmler listesi

(Kaynak ara: "LGBT teması içeren filmler listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir kırmızı linkler buketi. Artık LGBT ya da başka herhangi bir gruba pozitif ayrımcılık yapmasak, gerçek bilgi ihtiyacına dönük ansiklopedi yapma çabasına yoğunlaşsak... E4024 (mesaj) 11:39, 3 Ekim 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Birçok Viki dilinde olan bir madde. --Turgut46 11:59, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kırmızı bağlantı olması silinmeye bahane olamaz. Madde gerçek bilgileri içeriyor. --Pragdonmesaj 13:22, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bilgilerin gerçekliğini sınamak için mavi bağlantılara ve onların içerisinde de başlıkta belirtilen iddiayı açıkça belirten güvenilir kaynaklara ihtiyacımız var. Durum böyle olmadığı için "doğrulanabilirlik", "güvenilir kaynaklar", "özgün araştırma yapmama" gibi kaygılarımız yanıtsız kalıyor. --E4024 (mesaj) 13:31, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Psikolojik filmlerde işlenen bir temadır yaygın olarak kullanılır o sebeple kalmalıdır. --II. Niveles (mesaj) 13:36, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum (ya da toplu cevap):
 1. Başka dillerde ne olup bittiği bizi bağlamaz (ilgilendirir tabii ama bağlamaz).
 2. Maddelerin/listelerin ya da başka şeylerin "gerçek bilgileri" verip vermediğini asla ama asla bilemeyiz. (I know what it is to be young.:) Sadece "yeterli sayıda bağımsız güvenilir kaynakta yeterince atıf bulunan" bilgilere itibar ederiz. (Gerçek olup olmadıkları VP'yi ırgalamaz.)
 3. Listeler pek "tema" sayılmaz. --E4024 (mesaj) 13:46, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap vp ırgalamaz değil ırgalar. Bunun için pek çok maddede kaynak arıyoruz. Ayrıca gerçek bilgi isteyen sensin. bkn: gerekçeye yazdıkların. Ona istinaden yazılmış bir cevaptı. Listeler "tema" değildir. belli bir temayı içeren başlıkların bir araya gelmesidir. --Pragdonmesaj 14:11, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Uyarı Sizi bir kez daha başka kullanıcılara (en azından bundan hoşlanmadıklarını bildiklerinize) "sen" diye hitap etmeme konusunda uyarıyorum. Kabalıktır bu. --E4024 (mesaj) 14:15, 3 Ekim 2016 (UTC)
Şimdiye kadar kime nasıl hitap edeceğime ben karar verdim. bundan sonra da öyle olacak. cevap vermek zorunda değilsin. İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 14:20, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Not: Ben "sinkaf" filan edilmedikçe, ölüm tehdidi falan almadıkça kimseyi şikayet etmiyorum. Ancak yukarıdaki kullanıcı bana -bundan hoşlanmadığımı açıkça belirtmeme rağmen- "sen" diye hitap ettikten birkaç dakika sonra başka kullanıcıya "siz" diye hitap ediyor. Ne yapmak istediğini sizlerin takdirine bırakıyorum değerli Vikidaşlar. --E4024 (mesaj) 14:43, 3 Ekim 2016 (UTC)
Bir üstteki cevabım yeterlidir. Ayrıca bilmiyorum ve bilme zorunluluğum da yok yukarıdaki uyarın(ız) dışında bana nerede belirttin(iz) bunu? Ayrıca bunun tartışılacağı yer burası değil. Ya mesaj at(ın) ya da hizmetliye bildir(in). İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 14:50, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu tür sayfaların zamanla ne duruma geleceği belli olmaz, burada her şey yığılarak ilerliyor. Kırmızılıkların en kısa sürede giderilmesi dileğiyle.--Kingbjelica (mesaj) 07:59, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın -seyit. 22:33, 7 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Silinme gerekçesi göremedim, nedir mesela? Kırmızı bağlantılarla dolu olması mı? Bu bir silinme gerekçesi değildir. Listelerde kayda değerlik aranmaz zaten. Madde adı (zamanında bu ada taşımış ya da buna göre katkıda bulunmuştum) problemli olabilir. "Teması içeren" değil de "temalı" olabilir. İlkini deyince herhangi ufak bir sahnesinde LGBT birey gözüken yapımları da kapsayacak biçimde genişliyor anlam.--RapsarEfendim? 08:29, 8 Ekim 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın silinmesi için politikalara dayalı herhangi bir gerekçe bulunmuyor. --kibele 14:22, 10 Ekim 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Zaman kaybına gerek yok. Bu tür temalı filmler var mı? var. Kategorisi var mı? var. Neden listesi olmasın? Düz mantık. Kırmızı link olmasının maddeyi silmek için bir gerekçe olamaz. Listelerin, boş kategori muamelesi görmesi gerekmez. xrazymesaj 22:26, 10 Ekim 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Tekvin

(Kaynak ara: "Tekvin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde tam bir ÖA. Türkçe "tekvin" (kökeni Orta Doğu dillerinde) kelimesi "İngilizce bir İncil"e atıfla! kaynaklandırılmaya çalışılıyor ki çok tuhaf. (İncil herhalde bir etimolojik sözlük değil.) Vikipedinin temeli de özgün araştırmalara yer vermemesi. E4024 (mesaj) 12:08, 3 Ekim 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın wikisource.org dahil 110 farklı dildeki vikide var. Taslak olarak kalmasında bir sakınca yok. --Pragdonmesaj 13:48, 3 Ekim 2016 (UTC)
Kalsın Kalsın Öncelikle anlamı İncil'e değil, Oxford Sözlüğe dayandırılmış. :)
Madde her şeyden öte anlam ayrımına da gitmeli. Nitekim Tekvin; aynı zamanda Allah'ın sıfatlarından da birisidir. İsmi konusunda da belirtmem gerekirse, Tevratta ki bu bölümün başlığını Yeni Yaşam Yayınları ve Kitab-ı Mukaddes Şirketi modern çevirisinde Yaratılış diye çevirirken, ki Tora'nın elimdeki İbranice-Türkçe çevirisinde de Türkçe okunuşuyla Bereşit kelimesi Yaratılış diye verilmiş (bknz:Resim). Fakat Yehova'nın Şahitlerinin kullandığı Kutsal Kitap:Yeni Dünya Çevirisinde ise Başlangıç olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca hakkında yapılan çalışmalar kayda değer olduğu gösteriyor. Ancak illaki madde üzerinde bir şablon duracaksa, {{kaynaksız}} ve/veya {{eksik}} şablonlarını kullanmak daha uygun olur.--MerhabaNe yapabilirim? 14:19, 3 Ekim 2016 (UTC)
Cevap Cevap " Oxford Sözlüğe dayandırılmış. :) " için teşekkürler. Biliyorum. Biliyordum. Yeter ki siz hep "gülümseyerek" takılın bana. Ne zaman isterseniz. Burası "fazla" ciddi bir ortam. Sevgiler. --E4024 (mesaj) 14:28, 3 Ekim 2016 (UTC)
Silinsin Silinsin Sunum gereğince. Elmalarla armutları karıştırarak madde yapamayız. Ne İngilizce İncil'den ne de İngilizce sözlükten yararlanarak "Tekvin" diye başlık atamayız. Din maddelerimizde genel bir kafa karışıklığı olduğunu da bu vesileyle buraya not edeyim. Bizim çalışma usulümüzde kutsal kitaplardan metin alıp onlara anlam yüklemek yok. Vikipedist din alimi filan değildir. --E4024 (mesaj) 15:22, 3 Ekim 2016 (UTC)
Yorum Yorum Bu SAS'ı anlamadım. Maddenin adı yüzünden mi SAS'a getirilmiş? Bu madde Tevrat serisinin ilk kitabı için. Türkçe konuşan Yahudi'ler ve Tevrat uzmanları bu birinci kitaba ne diyorsa maddenin adı o olmalı. Tekvin demiyorlarsa madde taşınabilir. Yazarı aynı diye, bu beş kitap ayrı maddede olmasın, sadece Tevrat maddesi içinde yer alsın deniliyorsa o ayrı mesele. Uzmanlar gördüğüm kadarıyla, bunları ayrı ayrı incelemişler. Maddede Tevrat'ın ilk kitabı (İngilizcesi Genesis) için yazılmış bir sürü kaynak verilmiş. --Deniz (mesaj) 18:01, 5 Ekim 2016 (UTC)
Ne zaman verilmiş? --E4024 (mesaj) 07:53, 6 Ekim 2016 (UTC)
Kalsın Kalsın ÖterbülbülBuyrun? 08:43, 6 Ekim 2016 (UTC)

Mustafa Kemal Semercioğlu‎

(Kaynak ara: "Mustafa Kemal Semercioğlu‎"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik sorunu. Burada belirttiğim gibi yüzlerce (516) Yargıtay üyesinin sırf üyelikten dolayı kayda değer olduklarını düşünmüyorum.— Pınar (mesaj) 02:51, 4 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ben gözüme çarptıkça kd etiketini koyuyorum. Toplu bir adaylık olsa uygun olur mu bilmiyorum. Böyle beşer beşer göstersek pek sorun olmaz gibi.--Kingbjelica (mesaj) 06:17, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Daha önceki tartışmalarda da defeatle belirttiğim gibi gerekçeye tamamen katılıyorum. chansey Mesaj 07:51, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bir hizmetlinin bu duruma müdahale etmesi gerekli, daha önceden tartışmalar olmuş, köy çeşmesinde iki ay önce konuştuk.. Ama halen daha bu kişilerin maddeleri açılıyor.. Kaynakça kısımları çöpten ibaret. Aynı sayfayı bir anonim açsa daha farklı bir müdahale olurdu. Hayırlı işler diyelim kendisine.--Kingbjelica (mesaj) 07:56, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kingbjelica'ya katılıyorum. Burada maddeyi açan kullanıcıya durum bildirildi ama halen bu tür maddeleri açmaya devam ediyor. Bu sayfada silinmeye aday olan madde henüz 28 Eylül'de açılmış. Toplu adaylıklara karşı çıkanlar olacak ama açılan yüzlerce maddeyi tek tek aday göstermek çok zaman alacak. — Pınar (mesaj) 09:32, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil --Adem20ileti 13:39, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Daha önce toplu adaylıklar -haklı olarak- itirazlara sebep oldu. Zor olacak biraz ama maalesef teker teker göstersek daha iyi olacak :( Bu maddenin ise kayda değerliği ispat edilemiyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 14:20, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Sayarken kesişim kümeleri de dikkate alınmalı, yine de eskilerle birlikte binlerce (belki onbinden de fazla) üye olacaktır. Sadece üyeliğin kayda değerliğe yeteceğini düşünmüyorum ama daire başkanlığı (ve üstü) bence kayda değerliğe yetmeli. Şu sayfada tüm liste var, daire başkanı olmadan üst göreve gelen, varsa, iki üç kişi falandır. Mustafa Kemal Semercioğlu da bir daire başkanı. --Deniz (mesaj) 11:55, 5 Ekim 2016 (UTC)
"Sizce" yetmesi değil Vikipedi yönergelerine göre yetmesi gerekmektedir.--RapsarEfendim? 16:52, 5 Ekim 2016 (UTC)
Hangi yönergelere göre? Anladığım kadarı ile şu anda var olan bir yönergeyi/konsensüsü daha da sıkılaştırmaya çalışıyoruz. Daire başkanlarının KD olması bir görüşse, KD olmaması da bir görüş. --Deniz (mesaj) 17:33, 5 Ekim 2016 (UTC)
Sadece cumhurbaşkanı değil, il belediye başkanları da KD. Eş başkanlı bir sistem olsaydı, gene sadece en tepedeki eş başkanlar değil alttaki başkanlar/bakanlar da KD olacaktı. Yargının tepe kurumlarının 1. başkanları var. Bunların altında da 'daire başkanları' seviyesinde hukukçular var (başkanvekillerini vs. saymazsak). --Deniz (mesaj) 17:39, 5 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yargıtay'da daire başkanı olduğu için kalsın diyorum. --SarvSarv 19:50, 6 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Açıkçası "Kayda Değer (KD)" ifadesi biraz kafa karıştırıyor. Burada KD değil derken, mevcut kurallara göre kayda değer değil demekteyiz. Yargıtayda 22 tane ceza dairesi, 23 tane hukuk dairesi bulunuyor( [1]). Buna benzer danıştay, sayıştay ve bir sürü kamu kurumunda da daire başkanı var. Kurallar belli, kuralların eksik ya da yanlış olduğunu düşünen ilgili yerdeki tartışma bölümüne görüşünü yazarsa faydalı olacaktır.--Muratero 08:14, 8 Ekim 2016 (UTC)

Emperyalizm ve Sosyalizmdeki Bölünme

(Kaynak ara: "Emperyalizm ve Sosyalizmdeki Bölünme"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği ispat edilemiyor, ayrı bir madde olacak kadar içerik barındırmıyor gördüğüm kadarıyla. Vladimir Lenin bibliyografyası maddesine aktarılabilir, tekrar eden kısımlar temizlenerek.--RapsarEfendim? 10:52, 5 Ekim 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--RapsarEfendim? 10:52, 5 Ekim 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın gerekçeye istinaden. --Maurice Flesier message 11:05, 5 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aktarılacak bir içerik göremedim. --E4024 (mesaj) 11:19, 5 Ekim 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Daha öncede benzer şekilde uygulama yapıldı.--Muratero 08:17, 8 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin E4024'e katılıyorum. Aktarılacak bir şey yok. Yalnızca adının olması yeterli. --Bozok33 (mesaj) 16:17, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 13:18, 12 Ekim 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye katılarak.--Pragdonmesaj 16:05, 15 Ekim 2016 (UTC)

Mehmet Can Çakar

(Kaynak ara: "Mehmet Can Çakar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik Adem20ileti 15:10, 5 Ekim 2016 (UTC)

Kirkor Ceyhan

(Kaynak ara: "Kirkor Ceyhan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik Adem20ileti 15:14, 5 Ekim 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Kayda değer. Hakkında yapılmış Bir Tehcir Tanığının Varisi: Kirkor Ceyhan adında bir akademik araştırma var. http://aves.erciyes.edu.tr/mumtazs/yayinlar. Yine Karin Karakışlı'nın Notos 55. sayıda makalesi "Hayat Ormanında Toplanan Ermeni Kimliği Kırıntıları” başlıklı makalesinde işlediği 4 yazardan birisi. Yazı metni sanırım internette yok ama hakkında araştırmaların yapıldığı görülüyor. Ölümü üzerine yazılmış yazılar da var, ama araştırmalar yeterli zaten. Demek ki, son dönem Anadolu'daki Türkçe yazılan Ermeni edebiyatından önemli bir isim. Mukaddimeileti 15:59, 5 Ekim 2016 (UTC)
Silinsin Silinsin Tek başına KD değil, çünkü Ermeni tehcirini yaşamış birçok kişinin, bu konudaki kişisel tecrübelerini kaleme aldıkları veya alındıkları eser, makale ve diğer çalışmalar vardır. Ermeni tehcirini yaşamış, ama toplumda önemli bir katkısı bulunmayan her kişi için madde açılması, gereğinden fazla olur. Ancak bu kişi hakkındaki bilgiler, alakalı olduğu maddelerde referans olarak kullanılmalı. --Menikure (mesaj) 15:33, 9 Ekim 2016 (UTC)
Bir Tehcir Tanığının Varisi: Kirkor Ceyhan Başlık sizi yanıltmasın, Bu makalede Kirkor Ceyhan tehciri yaşamış olduğu için değil, edebi yanıyla değerlendiriliyor. Yoksa tabii ki tehcir yaşamış olan herkes KD olamaz. Mukaddimeileti 08:51, 19 Ekim 2016 (UTC)

Yorum Yorum Maddenin mevcut haliyle kalması yönünde bir kaynak yok. Burada verilen kaynaklar orada yoksa KD olmasına gerek yok diye düşünüyorum. Bekleyelim belki arkadaş kd olduğunu birkaç güne eklemelerle gösterir. Yoksa silinmesinde bir sakınca olmayacaktır.--Muratero 08:31, 8 Ekim 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın mukaddime'ye katılarak. kaynakları maddeye ekledim. --kibele 13:38, 10 Ekim 2016 (UTC)
Silinsin Silinsin Bu şahsın gerçekten kayda değerliği tartışmalı. Onun hakkında yazan Karin Karakaşlı'nın Türkiye Ermeni edebiyatında önemli bir yeri var (daha doğrusu bu konuyla ilgilenenler, çünkü Karakaşlı'nın ünü de Ermeni cemaati ile sınırlı ve Türkiye çapında pek ünlü değil). Fakat bu şahıs için bu söylenemez. Örneğin, Ayşe Kulin, 1997 yılında yazdığı "Adı: Aylin" adlı kitabıyla, Türkiye'de çok daha geniş kitleler tarafından tanındı, ancak kitabında hayatını anlattığı "Aylin Devrimel Radomisli Cates" için bu söz konusu değil. Aynı şey Kirkor Ceyhan için de geçerli. Bence de onun hayatını işleyen yazarların eserlerini referans olarak kullanmak daha doğru olur. -- Artoxx (mesaj) 19:57, 10 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 13:17, 12 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın En üst yoruma istinaden, ayrıca bu tarz kişiler için biraz vakit ayrılırsa çokça atıf bulunabilir. Şu an buna vaktim yok maalesef.--Kingbjelica (mesaj) 12:52, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Mukaddime'nin yorumuna katılıyorum. — Pınar (mesaj) 03:29, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hâlâ bir konuyu anlatamadık... Bir konunun ne olduğu önemli değil. Önemli olan kaynaklarda ne kadar ve nasıl işlendiği. "Tehcire tabi tutulmuş olması kayda değer yapmaz" argümanı sunuluyor burada da. Yapmaz, evet, öyle diyen de yok zaten. Konuyu ele alan yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak var mı yok mu o incelenmeli. Bu konu için var, o zaman kayda değer.--RapsarEfendim? 09:18, 19 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Üst yorumlara katılarak. --Pragdonmesaj 14:35, 19 Ekim 2016 (UTC)

Türkiye'deki Skandallar Listesi

(Kaynak ara: "Türkiye'deki Skandallar Listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Böyle bir maddenin ansiklopedik olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca İzmir Suikastı'nın bu liste altında yer almasına anlam veremedim. Konuşulmalı. --Maurice Flesier message 19:11, 5 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum "Skandal" değil de "siyasi skandal"ın tanımı şurada "deşifre olmuş siyasi yolsuzluk olayları" gibi verilmekte. Madde ismi ve içeriği buna uygun olarak -ki bir örneğini şurada görebilirsiniz- düzenlenebilir.--RapsarEfendim? 19:24, 5 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle sorun liste olması sanırım, bu durum onun türkçe vikide ansiklopedik olmadığı yönünde bir algı oluşturmasına neden oluyor, ayrıca liste konusunda hali hazırda oluşturulmuş bir politika maalesef yok. Belki de sorun bundan kaynaklanıyordur. Diğer sorun ise skandal kelimesi Fransızca'dan tam olarak geçememiş bir kelime gibi geliyor bana. Skandal kelimesini tam olarak karşılayabilecek bir kategori oluşturulamıyor maalesef. Örneğin bir suikast girişimi ve onun neticeleri bana göre skandal olabilirken bazılarına göre bir vaka, olay, dava, assassination attempt olabiliyor. Bu olayları detaylı bir şekilde listelemekte bir sorun göremiyorum. --xrazymesaj 19:39, 5 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Asıl sorun belli görüş açılarını (İng. POV) Türkçe Vikipediye sokuşturmaya (İng. "push", WP tabiri olduğu için ekliyorum bunları) çalışmak diye düşünüyorum ben. Benzer listeleri başka ülkeler için yapmış mıyız? Pek göremedim. "Skandal" kelimesi bize Fransızcadan geçti, sanıyorum. İşe neden Fransızca konuşulan ülkelerdeki skandalları listelemekten başlamadık acaba, ben bunu merak ediyorum. Mesela Fransa'daki siyasi rezaletlerin (skandalın Türkçesi "rezalet", "suikast" değil) İngilizce ve Fransızca VP'lerde maddesi var; isteyen çevirebilir. --E4024 (mesaj) 07:41, 6 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kime göre skandal? Olayların ölçüt ve etkileri nasıl saptanacak? Bunlar önemli. Konu kayda değer değilidir demiyorum ama bu şekilde ele almak doğru değil. Daha ansiklopedik ve düzenli bir şekilde ele alınırsa (mesela kronolojik ve güzel bir giriş) tekrar değerlendirilir. Şu haliyle rastgele açılmış bir sayfa, sayfa adındaki biçemden bile anlaşılıyor.--Kingbjelica (mesaj) 12:50, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. — Pınar (mesaj) 03:27, 16 Ekim 2016 (UTC)

Der Kindestod

(Kaynak ara: "Der Kindestod"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek başına KD değil. Yan Buffy the Vampire Slayer karakterleri listesi maddesine taşınabilir. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 15:27, 6 Ekim 2016 (UTC)

Larry Blaisdell

(Kaynak ara: "Larry Blaisdell"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek başına KD değil. Yan Buffy the Vampire Slayer karakterleri listesi maddesine taşınabilir. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 15:29, 6 Ekim 2016 (UTC)

Anne Steele

(Kaynak ara: "Anne Steele"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek başına KD değil. Yan Buffy the Vampire Slayer karakterleri listesi maddesine taşınabilir. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 15:30, 6 Ekim 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 17:47, 6 Ekim 2016 (UTC)

Doc (karakter)

(Kaynak ara: "Doc (karakter)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek başına KD değil. Yan Buffy the Vampire Slayer karakterleri listesi maddesine taşınabilir. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 15:32, 6 Ekim 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 17:46, 6 Ekim 2016 (UTC)

Adamlar

(Kaynak ara: "Adamlar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek başına KD değil. Hush (Buffy the Vampire Slayer) maddesine taşınabilir. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 15:32, 6 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Sadece bir bölümde mi görünüyorlar HastaLaVi2? Belki bölüme değil de evreni, karakterleri gibi maddelere taşınabilir?--RapsarEfendim? 17:47, 6 Ekim 2016 (UTC)
Cevap Cevap Rapsar, Dizinin bütün bölümlerini izledim ve evet yalnızca bu bölümde varlar. Bu nedenle bölümün sayfasına taşınmasını düşündüm. Ama bölüm sayfalarında karakter tanıtımı yapılması uygun değilse yan karakter listesine de taşınabilir. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:51, 6 Ekim 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bölüm maddesine aktarılsın o vakit. Şimdi düşününce tek bir bölümde gözükmesiyle yan karakterler listesine aktarırsak işimiz var :) Arka Sokaklar misal...--RapsarEfendim? 17:57, 6 Ekim 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Rapsar'ın dediği gibi. --Bozok33 (mesaj) 08:11, 16 Ekim 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:37, 21 Ekim 2016 (UTC)

Tolga Salman

(Kaynak ara: "Tolga Salman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012 Şubat'ından beri de kaynaksız olarak duruyor. 2007'de silinmesi görüşülmüş. KD'liği ve kaynaksızlığı bir daha tartışılması için adaydır. ÖterbülbülBuyrun? 20:51, 7 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 13:15, 12 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ÖterbülbülBuyrun? 11:30, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Özgün araştırma bir otobiyografi. Sanatçı KD ise maddesi yeniden, usullerimize uygun olarak yapılabilir. (Bu arada ikinci kez SAS'a sunulan maddelerin tartışma sayfasının oluşturulması ile ilgili teknik bir sorun, şablon hatası filan olmalı ki bu sayfaya da ancak bir "yönlendirme" ile ulaşılabiliyor. Eğer sorun 2. kez adaylığın nasıl sunulacağı ile ilgili "öğretici" metinde ise, o metnin düzeltilmesi, kolayca anlaşılır hale getirilmesi gerek.) --E4024 (mesaj) 15:20, 19 Ekim 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Magic Box

(Kaynak ara: "Magic Box"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek başına KD değil ve İngilizce vikide bile yok. Sunnydale sayfasına taşınması daha uygun olur. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 19:40, 8 Ekim 2016 (UTC)

Çalışan Kadınlara

(Kaynak ara: "Çalışan Kadınlara"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği ispat edilemiyor. Tekrarlar temizlenerek Vladimir Lenin bibliyografyası maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 10:03, 9 Ekim 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--RapsarEfendim? 10:03, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Actigi buna benzer maddeler hep buraya dusen kullanici da uyarilsin. Sistemi fuzuli mesgul ediyor. --E4024 (mesaj) 10:09, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın gerekçeye istinaden --Maurice Flesier message 11:34, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Maddenin hakkının aktarılması olduğu kanaatindeyim. chansey Mesaj 23:06, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 13:13, 12 Ekim 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:42, 21 Ekim 2016 (UTC)

Kadın devlet ve hükûmet başkanları

(Kaynak ara: "Kadın devlet ve hükûmet başkanları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir devlet ve hükûmet başkanın kadın, erkek, eşcinsel, Müslüman, zenci vs olması gibi kriterlerle ayrım yapılmasının ansiklopedik olmadığını düşünüyorum. Birebir aynı anlama sahip olmayan şu ve şu maddeleri de buraya bırakayım (silinme gerekçesi bunlar için de geçerli).--RapsarEfendim? 11:28, 9 Ekim 2016 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:44, 21 Ekim 2016 (UTC)

Yavuz Karahan

(Kaynak ara: "Yavuz Karahan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir siyasi parti kurucusu veya lideri olmak kayda değer olmak için yeterli değil. Kişi hakkında yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak bulunmuyor.--RapsarEfendim? 11:37, 9 Ekim 2016 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mardin işaret dili

(Kaynak ara: "Mardin işaret dili"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyan yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak bulunamıyor.--RapsarEfendim? 12:34, 9 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:34, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD belli değil. Eğer KD ortaya koyabilecek sübut delil varsa dahi anca oyum Türk İşaret Dili maddesine Aktarılmasın Aktarılsın olur. Tek başına madde olabilecek kapasitede olmadığı kanaatindeyim. chansey Mesaj 23:01, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bu, bu ve burada da görüldüğü gibi bir çok üniversitede ve araştırmada konuya değinilmiş. Türk işaret dili maddesine aktarılamaz. Zira bu arapçanın türkçenin içine aktarılması gibi bir şey olur. Spesifik bir konu olduğu için rahatça kaynak bulunamıyor. Ama hem şu an var olan kaynaklar hem de bu bulduklarım KD'lik için yeterli geldi bana. --Pragdonmesaj 10:02, 10 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Pragdon'un açıklamalarına katılıyorum. Konu Türkçe kaynaklarda çok fazla yer almasa da farklı dillerde ve farklı üniversitelerin akademik çalışmalarında genellikle "tehlike altındaki diller" üzerinden kendisine yer bulmuş. --Maurice Flesier message 23:44, 10 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Pragdon ile Maurice Flesier'nin yazdıklarına katılarak. Bambi (ileti) 17:32, 11 Ekim 2016 (UTC)

İşaretle oylama

(Kaynak ara: "İşaretle oylama"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil gördüğüm kadarıyla. Aktarılacak bir madde bulunursa ona aktarılabilir.--RapsarEfendim? 14:50, 9 Ekim 2016 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:46, 21 Ekim 2016 (UTC)

Didem Germen

(Kaynak ara: "Didem Germen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olduğundan şüpheliyim.Her hal ve karda şimdiki kaynaksız ve eksik haliyle VP'de kalmamalı. E4024 (mesaj) 06:41, 10 Ekim 2016 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Şehsuvar Kementoğlu

(Kaynak ara: "Şehsuvar Kementoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil sanıyorum. E4024 (mesaj) 07:57, 11 Ekim 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Karakter hakkında yeterli bir sayfa. Ayrıca diğer karakterlerin çoğunun da sayfası var. Belki hepsi tek başlıkta birleşebilir. ÖterbülbülBuyrun? 11:34, 14 Ekim 2016 (UTC)

Hülya Uçar

(Kaynak ara: "Hülya Uçar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olduğunu sanmadığım kurgusal karakter. Bu vesileyle bir husus: Bazı kurgusal karakterler doğum tarihi, yeri vb bilgilerle sanki gerçek kişilermiş gibi kaleme alınıyor. Bir ülkenin değil bir dilin Vikipedisi de olsak, bu topraklarda Erol Taş'ın filmlerdeki kötü karakteri gerekçe gösterilerek sokakta dayak yediği kendi mülakatlarında ifade edilen bir husus. Bu tür maddelerde, kaynak kullanımının yanı sıra özen gösterilmesi gereken bir nokta da bu. E4024 (mesaj) 08:01, 11 Ekim 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Galip Derviş karakterleri listesi (1. sezon) ve Galip Derviş karakterleri listesi (2. sezon) maddelerine aktarılabilir, tek başına kayda değer değil (o iki maddenin de birleştirilmesi lazım, o da ayrı bir mevzu).--RapsarEfendim? 10:07, 12 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 13:09, 12 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Vikipedi'de kurgusal karakterlere ayrı bir sayfa açılması yanlış değil. Ayrıca oyuncuların kurgusal karakterleri yüzünden gördüğü muameleden Vikipedi sorumlu değil. Bu arada Ahmet Tekin ve İzzet Merdan sayfalarını da silmeyi düşünüyor musunuz? --Murat Güneş Altuntaşoğlu 16:27, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Murat Bey, Vikipedi'de kurgusal karakterlere sayfa açılması yanlış" diyen yok zaten. Burada "kaydadeğerlik" üzerinden tartışıyoruz ve ben sizin argümanınızın ne olduğunu anlayamadım. (Umarım tartışmayı kapatacak hizmetli anlar. Yoksa görüşünüz "Ben bu karakterin Vikipedide sayfası olmasını istiyorum" mu acaba?) Bahsettiğiniz diğer iki sayfayı henüz görmedim. İlk fırsatta bakacağım ve onlardan da silinmesinin uygun olacağını düşündüğüm olursa elbette bunu önereceğim. --E4024 (mesaj) 08:22, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Rapsar'a katılıyorum. Ayrıca biraz araştırınca yine aktarılması gereken Ali Kırgız gibi kurgusal karakterler de var. Bu konu üzerinde pek durulmadığı için şu an pek çok KD olmayan kurgusal karakter sayfamız mevcut...--Śαвяí¢αи76ileti 14:42, 18 Ekim 2016 (UTC)

1 Kezban 1 Mahmut

(Kaynak ara: "1 Kezban 1 Mahmut"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 09:51, 11 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 09:51, 11 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 13:09, 12 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Eğer bu maddeyi kaldırırsak, o kategorideki bütün maddeleri kaldıralım. Hakkında yazılmış, çizilmiş, konuşulmuş onlarca kaynak var. xrazymesaj 12:23, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar haklı. --Bozok33 (mesaj) 08:04, 16 Ekim 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:50, 21 Ekim 2016 (UTC)

*** (roman)

(Kaynak ara: "*** (roman)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla. İngilizce Vikipedi'de yer alan maddede de hep kitabın kendisi kaynak gösterilmiş, bağımsız bir kaynak sunulmamış Kitabın adıyla Google araması yapılamıyor, şu arama daha işe yarar sonuçlar vermekte.--RapsarEfendim? 09:56, 11 Ekim 2016 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Seth (Marvel Comics)

(Kaynak ara: "Seth (Marvel Comics)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'liği belirsiz. Fransızca IW'de de bağımsız kaynak yok. E4024 (mesaj) 12:41, 11 Ekim 2016 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:51, 21 Ekim 2016 (UTC)

Abdulkadir Şen

(Kaynak ara: "Abdulkadir Şen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ağustos 2016'dan beri Kayda değerlik etiketiyle duruyor, Kayda değer olup olmadığı bu sayfada tartışılmalı Adem20ileti 17:15, 11 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kanaatimce KD etiketini koyan kullanıcı haklı... chansey Mesaj 17:23, 11 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 13:08, 12 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Chansey haklı. --Bozok33 (mesaj) 08:07, 16 Ekim 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Paymag

(Kaynak ara: "Paymag"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik durumu. MerhabaNe yapabilirim? 21:17, 11 Ekim 2016 (UTC)

Hâlâ Ciddiyim

(Kaynak ara: "Hâlâ Ciddiyim"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

...kalan kitaplar kayda değer midir bilinmemektedir. Bu sebeple silinmeye aday gösterilmiştir. II. Niveles (mesaj) 13:44, 12 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Taslak madde kriterlerini bile karşılamıyor. Kayda değer kişilere ait eserler burada yer alabilir diye biliyorum ama bu bizim tek kıstasımız olamaz.--Kingbjelica (mesaj) 12:44, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil --Pragdonmesaj 21:04, 21 Ekim 2016 (UTC)

Gayet Ciddiyim

(Kaynak ara: "Gayet Ciddiyim"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

...kalan kitaplar kayda değer midir bilinmemektedir. Bu sebeple silinmeye aday gösterilmiştir. II. Niveles (mesaj) 13:44, 12 Ekim 2016 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:53, 21 Ekim 2016 (UTC)

Tozlu.com

(Kaynak ara: "Tozlu.com"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ekim 2015'ten beri Kayda değerlik etiketiyle duruyor, kayda değer olup olmadığı bu sayfada tartışılmalı Adem20ileti 16:28, 12 Ekim 2016 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Abuzer Kendigelen

(Kaynak ara: "Abuzer Kendigelen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak bulunmuyor. Önceki adaylıkta da sunulan argümanların yeterli olmadığını düşünüyorum, maddede de hiçbir geliştirme yapılmamış zaten.--RapsarEfendim? 09:38, 13 Ekim 2016 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:55, 21 Ekim 2016 (UTC)

Abdülhalik Berber

(Kaynak ara: "Abdülhalik Berber"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak ya da bulunduğu bir mevki yok.--RapsarEfendim? 09:41, 13 Ekim 2016 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Ahmet Şükrü Dağlı

(Kaynak ara: "Ahmet Şükrü Dağlı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak ya da bulunduğu bir mevki yok.--RapsarEfendim? 09:43, 13 Ekim 2016 (UTC)

Ahmet Gündel

(Kaynak ara: "Ahmet Gündel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak ya da bulunduğu bir mevki yok.--RapsarEfendim? 09:45, 13 Ekim 2016 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:57, 21 Ekim 2016 (UTC)

Agonia perpetua

(Kaynak ara: "Agonia perpetua"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 09:49, 13 Ekim 2016 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Abdullah Dörtlemez

(Kaynak ara: "Abdullah Dörtlemez"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 09:55, 13 Ekim 2016 (UTC)

Canan Çöke

(Kaynak ara: "Canan Çöke"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 10:19, 13 Ekim 2016 (UTC)

123 (müzik grubu)

(Kaynak ara: "123 (müzik grubu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında belirtilen kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla. Şarkı ve EP'lerini kendileri yayınlamışlar, maddedeki şu kaynak da kendi röportajları olduğundan bağımsız kaynak değil.--RapsarEfendim? 12:39, 13 Ekim 2016 (UTC)

3Xtrim Aircraft Factory

(Kaynak ara: "3Xtrim Aircraft Factory"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Birkaç dilde olan bir madde, ancak onlarda da kayda değer olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 12:52, 13 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:52, 13 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin chansey Mesaj 20:05, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik bir madde değil. Ayrıca KD de değil.--Bozok33 (mesaj) 08:06, 16 Ekim 2016 (UTC)

Abdullah Ergin

(Kaynak ara: "Abdullah Ergin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

yda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak ya da bulunduğu bir mevki yok.--RapsarEfendim? 12:58, 13 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:58, 13 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçeye katılıyorum--Muratero 19:37, 13 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD Yönünden. chansey Mesaj 20:36, 13 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil

Evrim Ağacı

(Kaynak ara: "Evrim Ağacı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik sorunu ve kaynak sıkıntısı var. Ayrıca öğrenci topluluğu mu mu, "marka"yı mı, internet sitesini mi anlattığı bile belirsiz. ÖterbülbülBuyrun? 11:27, 14 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ÖterbülbülBuyrun? 11:28, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değerlik sorunu olduğunu düşünmüyorum. Ufak pürüzler zamanla düzeltilir. Silinmesi için bir neden göremiyorum. --Üçüncü Adam (mesaj) 11:42, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Değerli Öterbülbül haklı bu maddenin kaynak sıkıntısı mevcut, çünkü kaynakların çoğu bu oluşumun kendi web sitesinden... Konuyla ilgili bir arkadaş bunu düzenleyebilir, kalsın oyunu oluşumu ansiklopedik olarak değerlendirmemden ötürü veriyorum. Maddenin konuya ilgili birisi tarafından elden geçirilmesi şart. Maddenin çok büyük bir sıkıntısını göremedim. chansey Mesaj 11:48, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Konuyu ele alan "bağımsız" kaynaklar kayda değerliği belirler. An itibarıyla maddedeki 31 kaynağın 18'i oluşumun kendi sitesi zaten, onlar iptal. Teki de Vikikaynak zaten, o da iptal. Kalan 12 kaynağı da inceleyip, öyle paylaşacağım görüşümü.--RapsarEfendim? 16:56, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer gözükmüyor, bir üst yorumda isabetli. Maddede düzenlemeler yapılırsa tekrar değerlendirilebilir.--Kingbjelica (mesaj) 12:41, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu yoruma bazı bağlantılar ekleyeceğim. Zamanla güncellenebilir.
-Basın tarafından haber kaynağı olarak kullanılan bir site. Bunun pekçok örneğini görebiliyoruz: 1 ("İnsan haricinde hangi canlılar âdet görür?" başlıklı haber), 2.
-Yeterli tanınırlık / atıf yapıldığına dair bağlantılar: 1, 2 ("Gökyüzüne bakın" başlığı), 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
-Doktora tezine konu olmuş ("evrimagaci" şeklinde sayfada aratınız)

--Üçüncü Adam (mesaj) 13:36, 15 Ekim 2016 (UTC)

Bağlantıları buraya eklemek bir şey değiştirmiyor. Maddede kullanarak kayda değer olduğunu ispat etmek lazım.--RapsarEfendim? 13:59, 15 Ekim 2016 (UTC)
Ben ne yaparsam yapayım sizin fikriniz değişmeyecek. Şimdiye kadar değiştiğini görmedim. Bunu baştan kabul ettim. Diğer oy kullanacaklar belki bağlantılara bakarak değerlendirme yapabilir. --Üçüncü Adam (mesaj) 14:02, 15 Ekim 2016 (UTC)
Neden böyle bir kanıya kapıldınız? Benim bir fikrim oldu mu bu sayfada? Silinsin mi dedim? Yapılması gerekeni belirtiyorum, bahsettiğim şey yapılmadığı takdirde zaten kayda değerliği ispat edilemedi diye silinecek madde.--RapsarEfendim? 14:59, 15 Ekim 2016 (UTC)

bu yanlış anlaşılmaya bir son vermek gerekiyor. maddenin kayda değerliği burada ya da linklerde görülüyorsa ve ikna edici ise maddeye kaynaksız etiketi eklenir, silinmez. --kibele 15:30, 15 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum kaçın kaçın sahibi geldi Face-grin.svg. Çok özür dilerim yazmadan edemedim bunu Face-smile.svg. --Üçüncü Adam (mesaj) 14:37, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Değişik medya sitelerinden kaynaklar ekleyerek maddenin kaynak listesini geliştirmeye çalıştım. Zaman içinde daha da geliştirilebileceğine inanıyorum. Evrim Ağacı, ülkemizin biyoloji alanındaki önemli oluşumlarından biridir ve Vikipedi'de yer almayı hak etmektedir. Güncellenen kaynak listesiyle beraber tekrar maddenin gözden geçirilmesini öneririm. --Gizemli (mesaj) 18:37, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Son yapılan değişiklikler ve eklenen kaynaklardan sonra kalması gerektiğini düşüyorum. Önceden Silinsin oyu veren Kingbjelica ve Öterbülbül de şimdi tekrar fikir belirtebilir mi? --Mavrikantmsj 21:15, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırmalar yerinde. --Pragdonmesaj 14:32, 19 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yeteri kadar atıf aldığına ikna oldum diyebilirim fakat madde oldukça taraflı bir dille yazılmış. Ayrıca çoğu içeriğe kendi siteleri kaynak gösterilmiş. Bu önemli bir sorun ve bunun için de ilgili bir şablon eklemesi yapıldı.--Kingbjelica (mesaj) 07:38, 20 Ekim 2016 (UTC)
Kingbjelica, ben tam incelemedim ama Ekşi Sözlük gibi güvenilir olmayan kaynaklar, birebir aynı içeriği sunan kaynaklar falan da eklenmiş. Bir temizlik şart gözüküyor maddede, şu an yanıltıcı gibi. Çoğu kaynağın da "şu şu şu sitelerde röportajı olmuştur" ya da "şu şu sitelerde habere konu olmuştur" tarzı, aslında olmaması gereken içerik olduğunu da belirtelim.--RapsarEfendim? 11:47, 20 Ekim 2016 (UTC)
Evet aynı şeyleri düşündüm, tartışma sayfasında bu konuda bir şeyler yazılmış sanki.. Sadece iki-üç güvenilir haber sitesinde atıf olduğu için silinsin oyumun üzerini çizdim. Ve de bir şablon ekledim. Bu hali uygun değil, oldukça taraflı, yine de kalsın diyen arkadaşların düzelteceğini düşünüyorum. Bakalım ne olacak.--Kingbjelica (mesaj) 11:57, 20 Ekim 2016 (UTC)

Forum Trabzon

(Kaynak ara: "Forum Trabzon"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde kayda değerliğinin değerlendirilmesi için etiketli. Bu AVM bölgesel nitelik taşıyan ve yerel-ulusal basında birçok kaynağa sahip olan bir işletme, bu açıdan ben kalmasından yanayım. Ayrıca maddenin silinmesine karar verilirse Forum Magnesia, Gebze Center, Kent Meydanı AVM, Koru Park, Forum Bornova gibi birçok AVM'nin kayda değerliğini değerlendirmek gerektiği kanaatindeyim. Maddenin durumu burada tartışılsın ve karar verilsin.--Çalıştayileti 16:14, 14 Ekim 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Yeterli bağımsız kaynağa sahip.--Çalıştayileti 16:16, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddede kullanılan bağımsız ve güvenilir kaynaklarla kayda değer olduğu ispat edilmiş. Silinmesi için bir gerekçe göremiyorum.--RapsarEfendim? 16:58, 14 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Memleket fanatizmiyle açılmış gibi. Bir yerin açılışı hakkındaki haberlerle kayda değerlik sağlanamaz. Kaynaklar güvenilir değil, bu çok bariz. Güvenilir kaynaklarda kaynakların adı şablonlarda belirtilmiş.(mesela Hürriyet ve Takvim) Ama resmi siteleri ve forum sitelerinde bu belirtilmemiş. Neden? Çünkü bu kaynaklarla içerik yazmanın doğru olmayacağı biliniyor. "Recep Tayyip Erdoğan Trabzon'da açılış yaptı" Her gün açıyor... Toki binalarında mı maddesini açacağız? KD politikaları açılışlar hakkındaki haberleri kabul etmiyor. Zorlama bir madde olmuş ve burada olmasının tek sebebi Trabzon'un küçük ve gelişmemiş bir yer olması. Haliyle böyle sıradan yapılar (milyon tane var ülkede) büyük bir şey olarak görülüyor. Tarihi bir özelliği var mı? Yok. Önemli ve bağımsız kaynaklarca atıf yapılan bir mimariye sahip mi? Hayır.. Sildiğim bu içerikten anlaşılacağı üzerine yoruma dayalı ve ansiklopedik bir yönü olmayan bir sayfa. Şu an Teknosa mağazası var.. Yarın kapanınca, önceden Teknosa mağazası vardı fakat kurumun küçülmeye gitmesinden ötürü 2017 yılında kapandı... diye güncelleme mi yapacağız? KD etiketini koyan Sakhalinio da görüş bildirirse aydınlatıcı olur. Hizmetliye not: Sistematik yakınlığı olan kullanıcıların kalsın-silinsin yönündeki ortak görüşleri daha fazla irdelenmeli.. Sevgiler.--Kingbjelica (mesaj) 13:27, 15 Ekim 2016 (UTC)
Sevgili Kingbjelica; bugüne dek burada maddeler ve maddelerin durumları tartışıldı yine öyle olmalı. Garip bir şekilde "zorlama bir madde olmuş ve burada olmasının tek sebebi Trabzon'un küçük ve gelişmemiş bir yer olması" gibi Vikipedi ciddiyetine uzak ve öznel yargılarınızla "yargılayıcı" ifadeler kullanmışsınız. Ardından "sistematik yakınlığı olan kullanıcıların kalsın-silinsin yönündeki ortak görüşleri daha fazla irdelenmeli" demişsiniz, doğrusu anlayamadım. Eğer bu maddeyi benim açmış olduğumdan bahsediyorsanız, evet ben açmıştım ve "kayda değer olduğuna inandığım için" açmıştım. Eğer yanlış düşünüyorsam bir topluluk konu hakkındaki kararını versin diye de buraya taşıdım. Her neyse ben, olayı kişiselleştirip konu dışı bir tartışmaya buradan girmeyeceğim, burası onun yeri değil ama ileti bölmesinden bilgilendirirseniz sevinirim. Maddeden bahsetmek gerekirse:
1. Bu mekânı bir devlet büyüğünün açması, öyle sıradan bir yer olmadığına işaret edebilir. Tek başına tabii ki yeterli değil ama sanki maddede kaynaklar sadece açılışla ilgili gibi bir algı yaratmışsınız, bu yanlış.
2. Forumla ilgili şu durumlar basının ilgisini çekmiş ve bunlar farklı ve bağımsız kaynaklar olarak verilmiş: Yönetici değişikliği, Forum'a ait bir afişin gördüğü toplumsal tepki, Forum'un aylık ziyaretçi sayısı, Forum'da yapılan kira eylemi, Forum'un aldığı ödül. Görüldüğü gibi birçok farklı biçimde Forum'la ilgili yazı çıkmış.
3. Forum sitelerinden falan bahsetmişsiniz ama kaynakların 4'ü ulusal, 2'si yerel gazetelerden alınmış, ayrıca 1 tanesi de ulusal bir haber ajansının geçtiği haber.
Sonuç: Vikipedi'de kurallar açık ve nettir. Bir şehre karşı kişisel tutumunuz üzerinde kurulmuş yorumlarla kendi ölçütlerinizi oluşturamazsınız. Bir maddenin kayda değerliği için Vikipedi'ye göre eğer maddeyi derinlemesine değerlendiren güvenilir bir kaynak yoksa, maddenin 3 bağımsız kaynağa sahip olması gerekir. Saygılarımla...--Çalıştayileti 18:17, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yapısal olarak bir özelliği yok. Davet edilen bir cumhurbaşkanı da açılışını yapmış. Sonra? Bağımsız kaynaklar tamamen açılış ile ilgili. Bir cumhurbaşkanı, herhangi bir şehrin çöplüğünü veya atık toplama merkezinin açılışını yaptığında da basına yansıyor ama bu onları KD yapmıyor. KD'liğini AVM özelinde aramak gerekir açılışına vs gelen konuklar için değil. --Pragdonmesaj 16:03, 15 Ekim 2016 (UTC)
Yukarıda söylediklerimi konu hakkında tekrarlama ihtiyacı hissettim. Bir mekânı bir devlet büyüğünün açması, öyle sıradan bir yer olmadığına işaret edebilir. Tek başına tabii ki yeterli değil ama sanki maddede kaynaklar sadece açılışla ilgili gibi bir algı yaratmışsınız, bu yanlış. Forumla ilgili şu durumlar basının ilgisini çekmiş ve bunlar farklı ve bağımsız kaynaklar olarak verilmiş: Yönetici değişikliği, Forum'a ait bir afişin gördüğü toplumsal tepki, Forum'un aylık ziyaretçi sayısı, Forum'da yapılan kira eylemi, Forum'un aldığı ödül. Görüldüğü gibi birçok farklı biçimde Forum'la ilgili yazı çıkmış.--Çalıştayileti 18:25, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum başka dünya ülkelerinde, bir devlet büyüğünün açılış yapması o mekânın sıradan olmadığına işaret olabilir, bilemiyorum. ama en azından buralarda öyle olmadığını biliyoruz. aralarında ana okulları, belediye hizmet binaları ve kişisel yakınlık olan yerler olabiliyor. toplu açılışlarda adı geçen yerlerin kayda değer olup olmadığını konuşacaksak da işimiz var demektir. bu tip haberler kayda değerlik için kullanılamayacağı gibi ansiklopedik bilgi olmadıkları için maddelerde de yer verilmemesi gerekiyor esasen. ek olarak, bu tip maddelerdeki kaynaklar çoğunlukla gazetelerin ticaret sayfalarında reklam olarak yayınlanan cinsten. kayda değer maddelerde bilgi kaynağı olmaları bile sıkıntılıyken kayda değerliği ispatta kullanılmaları doğru değil. özellikle ticari işletmelerin maddelerinin kayda değerliğini daha ince eleyip sık dokumak gerekiyor 'parayı verenin düdüğü çaldığı' dünyada. --kibele 12:58, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmadığı yönündeki yorumlara katılıyorum. — Pınar (mesaj) 11:14, 18 Ekim 2016 (UTC)

Bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanılarak ansiklopedik içerik sunan bir madde oluşturulmuşken silinmesini gerektiren bir gerekçe göremiyorum. Kayda değer olmak zaten tam olarak budur, tam olarak neye dayanarak kayda değer olmadığı iddia ediliyor? Erdoğan açmış diye kayda değerdir ya da buna benzer bir şey demedi hiçkimse, buna yönelik anlayamadığım yorumlar geliyor. Çalıştay'ın bu konudaki tek ifadesi -ki o da "Erdoğan'ın açmış olması kayda değer olduğu anlamına gelmez" yorumuna yönelik olarak söylediği- "Bir mekânı bir devlet büyüğünün açması, öyle sıradan bir yer olmadığına işaret edebilir. Tek başına tabii ki yeterli değil ama sanki maddede kaynaklar sadece açılışla ilgili gibi bir algı yaratmışsınız, bu yanlış." Maddeyi açan kullanıcı dahi böyle bir şey dememişken, böyle bir argüman öne sürülerek maddenin kalması gerektiğini düşünen kullanıcılar olduğuna dair bir izlenim yaratılıyor.--RapsarEfendim? 13:19, 18 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Şimdi cb'nin bir yeri açması orayı kayda değer kılmaz, aksine VP:MİLLÎ doğrultusunda daha fazla irdelenmeye olanak kılar. Bu sayfa Vikipedi:Kayda değerlik (organizasyonlar ve şirketler) doğrultusunda ele alınmalıdır. Birincil kriteri okuyun ve maddenin ilk kaynağına bakın. Başlıkta cb'nin Trabzon'da yaptıkları yazıyor. Cuma namazına gitmiş, balık yemiş.. Peki bu haberde Forum Trabzon nerede? Haberin en sonunda.. KD birinci kriter ne diyor: "ikincil kaynaklar tarafından işlenişi yüzeysel veya tesadüfi nitelikte ise bu kayda değerliği belirlemek için yeterli değildir." Dolayısıyla birinci kaynak çöp değerinde,(tutupda cb balık yedi diye başlık atacak halleri yok) ayrıca açılışlar ve basın duyurularını kdlik için kabul etmiyoruz. 2. kaynak temel atmadan, 3. kaynak da açılıştan bahsediyor. Konuyu derinlemesine işlemiyor. Geriye kalan kaynaklar ise 61.saat.com, forum siteleri, awmyi yapan kurumun sitesi, awm'nin sitesi ve de taraflı bir internet sitesi (haber7),.. Açılış ve temellerden bahseden kaynaklar ve rastgele haber içeriğinin sonunda yer almış bir Hürriyet haberiyle kayda değer deniyor. Onun dışında awmdeki olaylar basına yansımış.. ama bunlar yerel basına yansımış.. Hayatında en az bir kere yerel bir gazete okuyan varsa durumu anlar. Aldığı ödül konusu: Ekovitrin Dergisi'ni daha önce duyan var mı? Kayda değer mi? Siteleri bile yok. Dergi mi haber sitesi mi belli değil. Kayda değer bir yanı yok. Hadi kd olsun, maddeyi destekleyecek bağımsız bir kaynak olmadıktan sonra ne faydası var? Bir kullanıcı bir müzisyenin albümünü çıkaran kurumun maddesini açmıştı. Ekovitrin Dergisi kayda değerse buyrun maddesini açın. Açılışlar konusunda bir kullanıcı gerekli bağlantıyı vermiş. Sayfayı açan kişi de awmdeki olayların basına yansımasından bahsetmiş. Bu kız yurdunun da maddesini açacak olan var mı? Yüzde 80 ihtimalle cb veya diğer kd bir siyasetçi açmıştır. Dolayısıyla ne tarihi, ne de mimari bir yönü yok, içerikleri destekleyecek güvenilir kaynak da yok. Sayfayı açan kullanıcının imza renklerinde bile bu awm'nin yerel bir değer taşıdığı ortaya çıkıyor. Uzun uzadıya yazmamın sebebi kollarsan kollanırsının tipik örneklerinin yaşanması. Buna izin vermemeliyiz.--Kingbjelica (mesaj) 17:39, 18 Ekim 2016 (UTC)
Yorumumda dediğim gibi hiç kimse "Erdoğan açmış, o yüzden kayda değerdir" dememesine karşın hâlâ bu argüman öne sürülüyor. Kim, nerede dedi acaba bu yüzden maddenin kayda değer kabul edildiğini? Ana kayda değerlik kriteri der ki "Genel olarak bir konu, konudan bağımsız, güvenilir ve atıf yapılabilir bir şekilde kapsanmış, içerik edilmişse kayda değer sayılır. Kapsamın derinliği ve kaynakların kalitesi, kapsamın ve ihtiyaç duyulan kaynak sayısının kayda değerlik yaratıp yaratmadığı belirlenirken dikkate alınmalıdır." Böyle bir konu mu? Evet, maddede görebildiğim kadarıyla öyle. Aldığı ödülden bahsetmişsiniz mesela, tek başına hiçbir şey ifade etmiyor. Açılışı keza tek başına hiçbir şey ifade etmiyor. Ama bunlar toplana toplana ansiklopedik bir içerik oluşturmaya yetecek bilgi veriyor bize. Bu konuda aşmış olan İngilizce Vikipedi'de öyle maddeler var ki burada açan kişinin ne reklamcılığı kalır ne vandallığı ne trollüğü. Bizzat Jimmy Wales tarafından açılan en:Mzoli's maddesi mesela Güney Afrika'daki bir kasap ve lokantadır (şubeleri olan bir zincir falan değil, bildiğiniz lokal üne sahip bir yer). Neden maddesi vardır? Alıntı yaptığım kriteri karşılar zira. Bunu geçtim, en:Wedding dress of Kate Middleton maddesi var mesela. Bakın bir şirket, kurum, dükkân falan dahi değil, bir gelinlik. Ama alıntısını yaptığım kriteri karşılayan bir gelinlik, o yüzden kayda değer ve maddesi var. "Hadi o çok konuşuldu, çok popülerdi" falan diyenleri ise en:Engagement announcement dress of Catherine Middleton maddesine alabiliriz. Diyeceğim o ki, bahsedilen kriteri sağlayan "her konu" hakkında madde açılabilir, Vikipedi'yi basılı ansiklopedilerden ayıran özelliklerden biri de budur zaten. En ileri uçlardan bir örnek isteyen ise en:Seedfeeder maddesine bakabilir, kendisi bir Vikipedi kullanıcısıdır ve bu maddede de bir Vikipedi kullanıcısını konu alan maddedir (kişi değil, kullanıcı maddesi). Diğer taraftan, yukarıdaki yorumun "kollarsan kollanırsının tipik örneklerinin yaşanması" kısmını anlayamadım, net konuşulsun lütfen öyle imalı veya dolambaçlı değil.--RapsarEfendim? 19:38, 18 Ekim 2016 (UTC)
Genelde öyle olur. Verilen maddelere baktım. Kaynaklar BBC, NY Times, Guardian vb vb. Bu sayfadakiler 61.com. Ne idigi belirsiz bir haber7. com. Bu sayfalar olmasın demedik, kaynak sıkıntısı var dedik. Daha fazla bir şey yazmayacağım. Herkese iyi çalışmalar. --Kingbjelica (mesaj) 19:48, 18 Ekim 2016 (UTC)

Bu kaynaklar, bu maddenin kayda değer olduğunu göstermek için yeterlidir. Genel uygulamadaki tahammüle göre bunların üçü bile yeterlidir. Madde içerisinde olan bazı kaynaklardaki kusurlar maddeyi silinmelik yapmaz. Saygılarımla...--Çalıştayileti 16:46, 19 Ekim 2016 (UTC)

bu kaynaklardan sadece 4 numaralı olan (kepenkler kapandı) bağımsız bir haber. 1, 2, 3 ve 6 şirketin bültenini aynen tekrarlayan metinler. 5 ise zaten bir kaynak sayılamaz. --kibele 07:40, 20 Ekim 2016 (UTC)
Doğrusu aklıma 367 tartışması geldi. Şirketin bülteninden alındılar deyip bu kaynaklar çürümez, bari şirketin bültenindeki yazıları da paylaşın. Okuyalım, tebellüğ edelim.--Çalıştayileti 16:41, 20 Ekim 2016 (UTC)
çürüdüğünü ben söylemiyorum, kayda değerlik yönergesi söylüyor: "Basın duyuruları; otobiyografiler; şirket, grup veya organizasyonun reklamları; ve örgütün kendinden bahsettiği diğer eserler. Bunlar örgütün kendisi tarafından yayımlanmış veya başkaları tarafından yeniden yayımlanmış olması fark etmez.[2] Maddesinin konusu olan örgütün tarafından veya onun talimatı ile yayımlanmış materyal birincil kaynak sayılır ve diğer bir Vikipedi politikasının konusudur." bültenin tekrarı olduğu hem metnin dilinden ('Karadeniz’in çılgın dalgaları'), hem de pek çok gazetede aynı cümlelerle yayınlanmış olmasından belli oluyor. --kibele 10:59, 21 Ekim 2016 (UTC)

Murat Kitabevi

(Kaynak ara: "Murat Kitabevi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik Adem20ileti 13:16, 15 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Şu haliyle KD'liği ispat edilememekte. chansey Mesaj 16:58, 16 Ekim 2016 (UTC)

Forum Magnesia

(Kaynak ara: "Forum Magnesia"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Silinsin Silinsin KD bir yapı değil. Günümüzdeki herhangi bir avmden farkı yok. Pragdonmesaj 15:52, 15 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kayda değer değil.. --kibele 13:18, 16 Ekim 2016 (UTC)

Gebze Center

(Kaynak ara: "Gebze Center"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Silinsin Silinsin KD bir yapı değil. Günümüzdeki herhangi bir avmden farkı yok. Pragdonmesaj 15:53, 15 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kayda değer değil..--kibele 13:18, 16 Ekim 2016 (UTC)

Kent Meydanı AVM

(Kaynak ara: "Kent Meydanı AVM"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Silinsin Silinsin KD bir yapı değil. Sahibinin bir holding olması onu KD yapar mı? Pragdonmesaj 15:54, 15 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kayda değer değil..--kibele 13:18, 16 Ekim 2016 (UTC)

Koru Park

(Kaynak ara: "Koru Park"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Silinsin Silinsin KD bir yapı değil. Daha çok reklam gibi geldi bana. Pragdonmesaj 15:54, 15 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kayda değer değil..--kibele 13:18, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hiç bir kaynak belirtilmemiş ve reklam olduğunu düşündüm. Türkiyenin en büyük dördüncü alış veriş merkezi durumuna kaynak bulunsa belki KD ola bilir.--Aabdullayev851 (mesaj) 22:49, 18 Ekim 2016 (UTC)

Forum Bornova

(Kaynak ara: "Forum Bornova"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik konusunda emin olamadım. Bir ödül aldığı söylenmiş ancak link ölü. Burada tartışılsın. Pragdonmesaj 15:56, 15 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaynağın arşivlendiği site ülkemizde yasaklanmış. Eğer ilgili ödül kaynaklandırılırsa maddenin KD'liğine katkıda bulunacaktır. Aynı kuruluşun 2016 Müşteri Hizmetleri ödülünü (Silver Solal) de Forum Bornova almış. Bu maddeyi bir elden geçirmek gerek, uygun zamanda ilgileneceğim... chansey Mesaj 20:55, 15 Ekim 2016 (UTC)
Yapının kendi sitesi zaten, görmezden gelinse de olur kayda değerlik aranırken :)--RapsarEfendim? 20:58, 15 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın Rapsar, öncelikle belirtmeliyim ki bu AVM bir yapıdan çok bir alan, yani üstü açık tek katlı bir kaç bağımsız yapıdan oluşmakta.Klasik AVM'lere göre değişik bir yer. Ben ilgili açılmayan kaynaktan yola çıkarak ICSC (Uluslararası AVM Birliği) sitesinin arşivinden kaynak bakmayı kastettim. Bunun kontrolünü yapacağım. Tabi o kuruluşun verdiği ödülün KD'liği dr tartışılabilir. Saygılarımla...chansey Mesaj 11:23, 16 Ekim 2016 (UTC)
Bu yorumun bana yapılmasına anlam veremedim. Bunlara dair bir şey demedim ki ben :) Yalnızca açılmayan kaynak açılsa dahi, bağımsız olmadığından, kayda değerlik aranırken görmezden gelinir dedim :)--RapsarEfendim? 11:25, 16 Ekim 2016 (UTC)
*Cevap Cevap Değerli Rapsar, yani benim yorumumun altına yorumuma cevaben haklı bir tespitte bulunmuşsunuz,, bende niyetimi belli etmek için sizin nezdinizde maksadımı yazdım :) Efendim kişiselleştirmeye yönelik bir durum değil :) chansey Mesaj 11:29, 16 Ekim 2016 (UTC)
Yani benim dediklerime yönelik bir şey denmemiş olmasına karşın adım anılınca "neden ki?" dedim kendi kendime :) Problem değil, sıkıntı yok. İyi günler.--RapsarEfendim? 11:36, 16 Ekim 2016 (UTC)
Kalsın Kalsın Maddeye birkaç kaynak ekledim, daha da eklenebilir. Maddenin kayda değer olduğu kanaatindeyim.--Çalıştayileti 07:38, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum bu tip maddelerdeki kaynaklar çoğunlukla gazetelerin ticaret sayfalarında reklam olarak yayınlanan cinsten. kayda değer maddelerde bilgi kaynağı olmaları bile sıkıntılıyken kayda değerliği ispatta kullanılmaları doğru değil. özellikle ticari işletmelerin maddelerinin kayda değerliğini daha ince eleyip sık dokumak gerekiyor 'parayı verenin düdüğü çaldığı' dünyada. --kibele 13:13, 16 Ekim 2016 (UTC)

Türkiye'deki metropolitan ilçeler

(Kaynak ara: "Türkiye'deki metropolitan ilçeler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yakın zamanda çıkan yasa ile büyükşehir belediyeleri bulundukları ilin bütün ilçelerinden sorumlu hâle geldi ancak madde bu anlamda güncellenmemiş. Ayrıca madde Türkiye'nin ilçeleri maddesi ile benzerlik göstermekte. O maddede büyükşehir belediyesi bulunan iller belirtilebilir ve bu maddeye gerek kalmaz.--B.S.R.F. 💬 05:43, 16 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. — Pınar (mesaj) 11:10, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yakın zamanda çıkan kanundan önce de bu adlandırmayı yapmak doğru değildi. Maddenin asıl problemi güncellik değil, bizzat konunun kendisi. Metropolitan, metropol gibi kullanımlar popülerlikle alakalı biraz. --Sadrettin 20:23, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçe gayet mantıklı ve yeterli gözüküyor.--RapsarEfendim? 20:27, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Śαвяí¢αи76ileti 21:46, 18 Ekim 2016 (UTC)

Ahmet Berberoğlu

(Kaynak ara: "Ahmet Berberoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak ya da bulunduğu bir mevki yok.--RapsarEfendim? 12:12, 16 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:12, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsinmevcut kriterleri karşılamaması nedeniyle...--Muratero 16:21, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Adem20ileti 15:07, 17 Ekim 2016 (UTC)

Ahmet Duru

(Kaynak ara: "Ahmet Duru"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak ya da bulunduğu bir mevki yok.--RapsarEfendim? 12:37, 16 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:37, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçeye katılıyorum--Muratero 08:35, 20 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--SarvSarv 17:59, 21 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin chansey Mesaj 21:36, 21 Ekim 2016 (UTC)

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı

(Kaynak ara: "Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

temmuz 2016'dan beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada değerlendirilsin. maddelerde herhangi bir içerik bulunmuyor. yazar kayda değerse zaten o sayfada listelenmiş. --kibele 12:39, 16 Ekim 2016 (UTC)

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı 2

 • Silinsin Silinsin kayda değer değil.. --kibele 18:56, 19 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçe yeterli gözüküyor.--RapsarEfendim? 11:48, 20 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. --Pragdonmesaj 19:08, 20 Ekim 2016 (UTC)

Abdullah Çatlı Kimdir?

(Kaynak ara: "Abdullah Çatlı Kimdir?"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değer olmayan yazarın kitabı. temmuz 2016'dan beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada değerlendirilsin.--kibele 12:42, 16 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yazar kayda değer olabilir belki ama kitabın kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Maddedeki kaynak da kitapla alakalı değil, bunu da belirteyim.--RapsarEfendim? 13:10, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ben bu maddeyi ne zaman açmışım hiç hatırlamıyorum ama mevcut haliyle KD değil. — Pınar (mesaj) 09:01, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Aabdullayev851 (mesaj) 22:52, 18 Ekim 2016 (UTC)

Ali Karagülmez

(Kaynak ara: "Ali Karagülmez"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak ya da bulunduğu bir mevki yok.--RapsarEfendim? 12:42, 16 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:42, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsinmevcut kriterlere göre kd görülmemekte...--Muratero 16:20, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu tür maddelerle ilgili görüşüm neticesinde. chansey Mesaj 16:56, 16 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Adem20ileti 15:07, 17 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Śαвяí¢αи76ileti 21:46, 18 Ekim 2016 (UTC)

Durukan Çelikkaya

(Kaynak ara: "Durukan Çelikkaya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'liği belirsiz. İlgili kullanıcılara KD'liğini göstermeleri için dört hafta olanak tanıdım ama bir gelişme olmadı. E4024 (mesaj) 06:59, 17 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Geliştirilebilir gözüküyor, bu haliyle kalması uygun değil. Bu maddeyle ilgileneceğim ve müteakibinde oyum netleşecektir. Saygılarımla. chansey Mesaj 09:05, 17 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu maddenin şu aşamada kişiler için KD kriterlerini karşılamadığına kanaat getirdim. Yaptığım ufak araştırma neticesinde oyum silinsin. chansey Mesaj 17:49, 19 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin o halde. --E4024 (mesaj) 07:30, 20 Ekim 2016 (UTC)

Dilşad Bozyiğit

(Kaynak ara: "Dilşad Bozyiğit"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD gibi görünmüyor. Ne dersiniz? E4024 (mesaj) 08:51, 17 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD'liğinin ispat edilemediği kanaatindeyim. Şu haliyle silinsin. chansey Mesaj 20:22, 17 Ekim 2016 (UTC)

Hilmi Cem İntepe

(Kaynak ara: "Hilmi Cem İntepe"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddenin kayda değer olmadığı düşünülüyor.--Turgut46 16:30, 17 Ekim 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kişiyi konu alan yeterli sayıda online kaynak var. Örneğin: [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]Pınar (mesaj) 09:42, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Pınar'ın gösterdiği kaynaklara ilaveten kayda değer bir filmde başrol oynamıştır. --Turgut46 14:21, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kd olan bir başrolü yok ama kd yapımlarda önemli roller oynamış. Burada maddesi olan bir yarışmadan şampiyon oldu diye biliyorum. Yeteri kadar tanındığı da aşikar, verilen bağlantılar da yeterli.--Kingbjelica (mesaj) 17:44, 18 Ekim 2016 (UTC)
Stajyer Mafya filminde başrol oynuyor. --Turgut46 17:47, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Stajyer Mafya filminde başrol oynamıştır. --Mimaricmimar 121:41, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Önemli yapımlarda rol almış ve tanın bir kişi olduğu için kalsın. --Aabdullayev851 (mesaj) 22:35, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değerliği bağımsız ve güvenilir kaynaklar tarafından desteklenmiş, sadece kaynaklandırılmamış bir madde. --Maurice Flesier message 09:31, 20 Ekim 2016 (UTC)

Girit mutfağı

(Kaynak ara: "Girit mutfağı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yarısı İngilizce, bir çeyreği Yunanca tuhaf bir "liste". Türkçede "Girit mutfağı" denilince anlaşılan şey Girit'ten Türkiye'ye göç etmiş/ettirilmiş soydaşlarımızın mutfağı ve dolayısıyla "başka birşey"dir. (Orada "gyros", "souvlaki" gibi tuhaf şeyler yoktur.) Neyse, önce o mutfak düzgün bir şekilde TR VP'de yazılır, sonra belki bir meraklısı da "Girit Adası mutfağı" maddesini yazar; tabii "Yunan mutfağı" maddesine dördüncü cümleyi ekledikten sonra bunu yaparsak daha hoş olur. (Yunan mutfağı üç cümlelik bir mutfak değil çünkü.) Silme talebimin gerekçesini anlamayan varsa "ansiklopedik içerik ve düzene sahip olmamak" deyip geçeyim. E4024 (mesaj) 14:26, 18 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Sadece listeden ibaret. Giriş cümlesi ve açıklayıcı ifadeler yok. Kaynak da yok. --Turgut46 14:38, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin bu durumda. Ben ikna oldum. --E4024 (mesaj) 14:49, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Girit mutfağı ile ilgili olan şeyleri ana hatlarıyla belirlemiş bu bağlamda geliştirilmeye aday olması doğal ancak bilgilendirici bir kaynak zamanla gelişecektir. --Mimaricmimar 21:44, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin chansey Mesaj 17:43, 19 Ekim 2016 (UTC)

Undertale

(Kaynak ara: "Undertale"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddeyi KD, yetersiz bilgi ve kaynak ihtiva etmesi açısından SAS işaretlemiş bulunmaktayım. Oylarınızı istirham ederim. chansey Mesaj 17:32, 19 Ekim 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın maddeye kaynaksız etiketi eklendi. kaynak eklemek isteyenler ingilizcedeki seçkin maddeye göz atabilir. --kibele 17:52, 19 Ekim 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kayda değerliği bariz, İngilizce Vikipedi'de kaliteli madde hatta. Kaç defa açıklanılmaya çalışıldı farklı yerlerde farklı kullanıcılar tarafından: "maddenin eksik, taslak veya kaynaksız olması kayda değer olmadığı anlamına gelmez". Tristan da Cunha de tek kaynaklı, onu da silinmeye aday gösterelim mi? Emin değilseniz kayda değerliğinden şablon ekleyin, zaman tanıyın, ne bileyim tartışma sayfasına not düşün. Yani artık biraz dikkat lütfen, sürekli olarak lüzumsuz tartışmalar başlatılıyor, aday gösterenler de dahil olmak üzere topluluğun vakti alınıyor.--RapsarEfendim? 17:54, 19 Ekim 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Rapsar'a katılarak. --Maurice Flesier message 18:07, 19 Ekim 2016 (UTC)
Yorum Yorum Değerli RapsarBu kadar sert bir tavrı beklemediğimi üzüntüyle belirtmek isterim. Elbette İngilizce sayfaya (doğrusunu söylemek gerekirse hızlıca) göz attım. Her zaman denilir ki "bir sayfanın diğer dillerde olması, Trviki'de olması gerektiği anlamına gelmez" diye. Malumunuzdur ki orada kaliteli madde olması Vikipedi'mizdeki bu maddenin de kaliteli olduğu anlamına gelmemektedir. Maddenin kaynağı yok, toplamda 2 satırlık bir bilgi ihtiva etmekte olduğu hepinizin malumudur. Şablonlar eklenebilir, zaman verilebilir tamam ama 12 Ağustos 2016'da açılan bir madde ve birkaç aktif ve değerli kullanıcımız katkıda bulunmuş, madde burada kalmış. Evet bu benim ilgi alanım olmayabilir, ama biz büyük bir aileyiz ve eminim bu maddeyi geliştirebilecek değerli kullanıcılarımız vardır. Bu kapsamda SAS oylamasının amacı zaten tartışma ortamının oluşması, bunu bir zaman kaybı olarak görmenizden gerçekten müteessirim. İstirhamım üzerine -sağolun- oyunuzu takdim ettiniz ve saygıyla karşıladım, karşılarım. Daima VP:İNV kapsamında hareket eden bir kullanıcı olarak, üzülerek belirtiyorum ki sanırım tüm kullanıcılarımızdan da bunu bekliyorum. Eminim bu yorumunuzda da beni geliştirecek bir yön bulunmaktadır... Son olarak şunu belirtmeliyim ki, eğer şahsımı eleştiriyorsanız direk mesaj sayfamda, yok benim şahsımda topluluğu uyarıyorsanız bunu burada ayrıca belirtmelisiniz diye düşünmekteyim. "Artık" cümlesini tekrarlayan bir faaliyete istinaden yaptığınızı değerlendiriyorum lakin benim tekerrür eden veya sorunlu tabir edilen henüz ilk oylamam olduğunu belirtmek isterim. En derin saygılarımla... chansey Mesaj 18:13, 19 Ekim 2016 (UTC)
Bakın, kaç defa anlatılmaya çalışıldı üstte de dediğim gibi. An itibarıyla İngilizce Vikipedi'deki maddede 80 kaynak var. "Bir sayfanın diğer dillerde olması, Trviki'de olması gerektiği anlamına gelmez" alıntısı yapmışsınız, doğrudur bu. Ama 80 kaynaklı bir madde için bu sizce mantıklı mı? 20 dilde (Türkçe dahil 21) olan bir madde için sizce bu mantıklı mı? Madem kayda değerliğini sorguluyorsunuz bunlara rağmen, gerekçenizde bir bir anlatırsınız "şuralarda var ama bakın kaynaklar falan filan, Almancada var ama kaynaksız zaten vs" gibi. Size değil bu sözlerim, kişisel ya da kırıcı algılamayın ama yani yapılan bir değil beş değil on değil. Acele etmeyelim, biraz özen gösterelim. Şak diye hemen silinmeye aday göstermeyelim, araştıralım, şablon ekleyelim, tartışma sayfasına gidelim vs.--RapsarEfendim? 18:19, 19 Ekim 2016 (UTC)
Sert bir çıkış yapmışsam özür dilerim, kişisel algılamayın dediğim gibi. Her kullanıcı hata yapabilir ama orta iki öğrencisinin daha denklem çözmeyi öğrenmeden integrale geçmeye çalışması gibi algılıyorum ben bunu. Oldukça faydalı ve kaliteli bir kullanıcısınız ama adım adım ilerleyelim, yavaş yavaş, sindire sindire gidelim.--RapsarEfendim? 18:24, 19 Ekim 2016 (UTC)
*Cevap Cevap Kıymetli Rapsar gerçekten bu tartışmayı kırıcı algılamamak için özel dikkat göstermekteyim. 80 kaynak var doğrudur, o konudaki hatamı göstermeniz dolayısıyla müteşekkirim, o kaynakların hepsinde bakmadığım da benim hatamdır, ama bu kadar önemli ve kalması gerektiği değerlendirilen bu maddeyi ilgili kaynakların 1 tanesine dahi haiz olmamasını bende ilgili maddenin TrViki'miz için KD olmadığını sorgulamama yol açtı, ben aşamadım ve siz değerli kullanıcılarımızın oylarınızı istirham ettim. Bunu başka kullanıcıların yaptığı/yapmaya çalıştığı gibi bir zaman çalma, gereksiz polemik yaratma şeklinde algılamanızı haksız bulmaktayım. Bir değil, beş değil, on değil demişsiniz bazı şahit olduğum SAS'lar açısından haklı buluyorum ama şahsımı ve bu SAS adaylığını da bu kategoriye koymanızdan ötürü üzüntü ve teessüflerimi arz ediyorum. Saygılarımı sunarım... chansey Mesaj 18:30, 19 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Değişiklik çakışması oldu kıymetli Rapsar; değerli eleştirilerinizi dikkate alacağımdan emin olunuz. Yukarda naçizane değerlendirmemi arz ettim, bu davranışımı VP:İNV kapsamında değerlendirmenizi arz ediyorum. Bir de öğrenim hayatımda sadece Diferansiyel Denklemler dersinden her iki dönemde de bütünlemeyle geçtim, o yüzden örneğinizi kavramakta zorluk çekmekteyim :) :) :) Saygılarımı sunarım :) chansey Mesaj 18:37, 19 Ekim 2016 (UTC)

Türk dilinde kişi adları

(Kaynak ara: "Türk dilinde kişi adları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tuhaf bir madde. Ansiklopedik, didaktik içeriği yok. Adı "kişi adları" ama birkaç "kişi"ye bağlantı vermek dışında -buna göre Türkçede sadece 4 (dört) isim var- hiç bir işlevi yok. Böyle durmasındansa silinsin. Belki bir gün ciddi bir şekilde kaleme alınır. E4024 (mesaj) 07:27, 20 Ekim 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 11:45, 20 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Lüzumsuz bir madde olmuş. --Pragdonmesaj 13:06, 20 Ekim 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçede belirtildiği üzere, belki ansiklopedik bir şekilde ileride yazılabilir.--Muratero 13:38, 20 Ekim 2016 (UTC)

Aynî Vergi (makale)

(Kaynak ara: "Aynî Vergi (makale)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"Lenin'in Toplu Eserleri" adlı bir kitapta yer almak, varlık karinesidir. Ama KD'liği göstermez. Bu makalenin Vikipedi'de maddesi olmasını gerektiren birşey göremediğimden silinmesini öneriyorum. E4024 (mesaj) 09:06, 20 Ekim 2016 (UTC)

Sema Şimşek

(Kaynak ara: "Sema Şimşek"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik. Madde bir buçuk yıldır kaynaksız etiketi ile duruyor. VP'nin doğrulanabilirlik ilkesinin ihlali. Madem ki maddeyle ilgili kullanıcılar kaynak eklememekte israr ediyor, silinsin diyorum. E4024 (mesaj) 12:17, 20 Ekim 2016 (UTC)

Cantık

(Kaynak ara: "Cantık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tatar mutfağındaki bir "yemek"le ("çörek" değil, belki Türkçe dışındaki bazı Türk dillerinde yemek anlamına gelen "hörek" ile karıştırılmış olabilir) Bursa'ya özgü "cantık pidesi"ni birleştirmiş, karıştırmış, yemek tarifi halinde vermiş ve İngilizce VP'deki Tatar yemeği maddesine bağlanmış, okurun kafasını karıştırmaktan başka işe yaramayacak bir metin. Silinmesi uygun olur. Not: "Cantık pidesi" ile ilgili kaynaklar var. (Cantık yemeği ile ilgli olduğu gibi.) Commons'ta benim Ankara'da çektiğim pide fotoğrafını da görebilirsiniz. Bursa'da yapılanla ne kadar örtüşür bilmem ama lezzetli bir pide. Benim görebildiğim kadarı ile diğer içli pidelerden tek belirgin farkı şekli, Karadeniz "yağlı"sı gibi yuvarlak olması. Kaynaklar kullanılarak her iki madde de yapılabilir, ama "yemek tarifi" istemezük. E4024 (mesaj) 07:30, 21 Ekim 2016 (UTC)