Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Symbol delete vote.svgSilinsin) veya {{Kalsın}} (Symbol keep vote.svg Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi (SAS şablonu konulması)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{kopyala:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfada vandal ile uyarının kalkmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{kopyala:sas1}}</noinclude> şeklinde kullanınız.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{kopyala:sasx}} şablonunu {{kopyala:sas1}} yerine kullanının.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki Sas kutusu oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayınız
  Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{kopyala:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve niye silinmesi gerektiği ile ilgili neden belirtin. İstiyorsanız, neden kısmına {{silinsin}} şablonu ile başlayabilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{kopyala:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

(Şayet {{kopyala:sasx}}'i {{kopyala:sas1}} yerine kullanmışsanız, "sayfa adını" "sayfa adı (2. oylama)" şeklinde değiştirin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak ·  Şubat ·  Mart ·  Nisan ·  Mayıs · 


Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı'da Türklük[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osmanlı'da Türklük"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

bu çok kültürlü sistemde ayrı ayrı bütün etniklere madde açılamayacağına göre.. taraflı, özgün araştırma. tartışma sayfasına göz atılabilir. --kibele 16:10, 10 Ocak 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Gerekçe uygun değil. Osmanlı'da Türklük pek ala bir ansiklopedi maddesi olabilir. Bugün İngilizce sürümdeki Turkish American gibi düşünebiliriz. ABD. de 200'ün üzerinde ulustan vatandaş yaşıyor. Hepsine madde açamaz mıyız? Belki Vanuatululara açamayız ancak Türklere veya Fransızlara gereklidir. --Kafkasmurat- 18:15, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Maddeyi okumadım henüz ama maddenin anlatmak istediği şey nedir? "Türklük" görüşü/düşüncesi mi yoksa devlet içinde yaşayan Türkler mi?--RapsarEfendim? 20:14, 12 Ocak 2015 (UTC)
 • Tartışmaya oldukça açık bir madde ancak silmek için daha somut gerekçelere ihtiyaç var.Yağmurlukörfez 12:46, 22 Ocak 2015 (UTC)
Kullanıcı:yagmurlukorfez, maddenin tartışma sayfasındaki yorumları dikkate alarak ve katılarak bir çeşit aracılık yaptım meseleye. oradaki gerekçeler yeterince somut mudur, sana bırakıyorum. --kibele 20:36, 23 Ocak 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddenin içeriği bu şekilde kalacaksa Silinsin Silinsin. Zira madde oldukça (bence) taraflı biçimde yazılmış. Osmanlı Devleti'nde ırk (yahut Türklük) belki kuruluş döneminde etkili olmuş olabilir. Ancak devlet beylikten imparatorluğa evrilirken, Türklük-Türkmenlik arka plana itilmiş ve belirleyici olan Sünni-İslam inancı ve onun kurumları olmuş. "Etrak-ı bi idrak" tanımının kimler için kullanıldığını unutmamak gerekir (şuradaki kimi Osmanlıcı mütefekkirler aksini iddia etse de). Ayrıca Osmanlı'da Türkler hiç bir zaman, Araplar gibi, necip millet olarak anılmamışlardır. Misal Radikal'de çıkan şu yazı bile Osmanlı'da Türklük konusunda arkadaşların farklı bir açıdan konuya yaklaşmasını sağlayabilir diye umut ediyorum. Osmanlı Devleti, ne kimilerinin yaptığı gibi yüceltilerek göklere çıkartılmalı, ne de yerden yere vurulmalı. Kısaca diyeceğim tarih bizim, geçmiş bizim. Olduğu gibi tüm yönleriyle ele alınmalı. Madde de bu çerçevede değerlendirilmeli.Potkal 20:39, 9 Şubat 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Taraflı ve özgün araştırma. Silinmemesini isteyenler maddenin taraflı olan kısımlarını temizledikten sonra Osmanlı toplumu maddesinde Milliyet alt başlığı açarak taşıyabileceklerini düşünüyorum. Fakat silinsin oyu kullandığımdan dolayı değil, maalesef vaktim yok. --i.e.msj 12:58, 7 Mart 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin tartışma sayfasındaki ve buradaki düşüncelere katılıyorum. --kibele 17:35, 7 Mart 2015 (UTC)

* Çekimser Çekimser Madde belki KD olabilir. Ancak içerik kesinlikle böyle kalmamalı. --Zaitsév 08:38, 17 Nisan 2015 (UTC)

bu sayfanın başında " Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar." diyor. dolaysıyla kd olup olmadığını değil, bu hâlini konuşuyoruz. --kibele 09:32, 22 Nisan 2015 (UTC)
Rapsar, gerekçeye takılmadan, sonraki yorumlara ve tartışma sayfasında yazılanlara göre bir değerlendirme yapabilirsen iyi olur. teşekkürler. --kibele 17:33, 2 Mayıs 2015 (UTC)
Silinmesi için sunulan gerekçeye neden takılmayayım? Bir gerekçe sunuluyor ve gerekçeye takılma deniyor, anlam veremedim. Tartışma sayfasını okudum. Vikiyazar 2007 yılında "çoğu doğru olmasına karşılık taraflı yazılmış bir madde" tanımlamasında bulunmuş, Filanca da taraflı olduğunu ve toparlanamayacağını, silinmesi gerektiğini söylemiş. Anlayabildiğim kadarıyla buraya ilk yazdığım yorumda bahsettiğim konu, maddenin neyi anlattığı konusu tartışılmış. Silme gerekçesi olarak bambaşka bir sunuluyor, bunun aksi durumları olduğunu iki farklı örnekle ortaya koydum. Daha uygun bir gerekçe sunulmalı.--RapsarEfendim? 13:15, 9 Mayıs 2015 (UTC)
Kalsın Kalsın Tekrar bakar mısınız? Konu hakkında bilgim epey zayıf; ama maddeyi kurtarmış olabileceğime inanıyorum. (Vikiyazar'ın yazdıklarına sonradan bakma fırsatım oldu; hakkı var, taraflılıktan sıyırmak gerekebilir, dediğim gibi bilgim zayıf. Ama şablonla beraber kalırsa çeşitli yazarlar toparlayabilir, deneyimliler de biçeme uyurabilir diye inanıyorum. Silmek abartı olacaktır. Osmanlı'da Türklük sanıyorum ki diğer "millet"lerden bir tık daha fazla önem ifade etmekte. Fikir belirtecekler lütfen maddeyi hem okusun hem de kulağı tırmalayan yerleri tırpanlasınlar lütfen, kurtaralım maddeyi, bilgiyi. ^_^ Sevgiler. --Stultiwikiabana yaz 22:22, 11 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde 'Osmanlıda Türkler' şeklinde ad değiştirerek var olabilir. Bu konu diğer tüm etnik gruplar açısından da tarafsızca irdelenirse geleceğe güzel bir kaynak derlemesi bırakılmış olur.--Symphon115--

Meltem Ören[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Meltem Ören"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Direkt silinmeyip SAS'ta görülmesi uygun olur diye düşünüyorum kaydadeğer dizilerde Erguvan Yılları, Can Ayşecik gibi başrollerde oynamış ayrıca kült olmuş yarışma programlarından Turnike'de yer almış birisi bakıp karara bağlayalım ortak karar alınsın--Yerdemir_Gökbakır (mesaj) 15:12, 7 Şubat 2015 (UTC) *Kalsın KalsınKaynak fazla yok ama oynadığı yapımlarda önemle rollerde yer almış başrol ve ön planda ayrıca Güner Ümit'in sunduğu Turnike yarişmasında hostes olmasına karşın yarışmanın popüler olup geniş kitlelerce izlenmesinde pay sahibi olmuş tabiki ön planda olması durumu yeterli değil gibi ayrıca kaynak yok denecek kadar az ama kalması gerekli diye düşünüyorum yinede. http://www.pabucumunstari.com/haber/457/meltem-oreni-gorenler-taniyamadi.aspx --Yerdemir_Gökbakır (mesaj) 19:20, 7 Şubat 2015 (UTC)kuklacılık nedeniyle engellendi. --kibele 16:36, 4 Mart 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin yukarıdaki 'kalsın' oyunda söylenenlere katılıyorum. kaynak yok. bütün ünlülerin biyografisinin burada olması gerektiğini düşünenlere VP:VND sayfasını öneriyorum. --kibele 23:16, 2 Mart 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ayşecik dizisinde başrol, Bizim Mahalle başta olmak üzere birkaç dizide de ikincil rolde oynamış. Bunun yanında sinema filmlerinde de başlıca karakterleri canlandırmış. "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olma" kriterini sağlıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 08:24, 3 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kibele'nin görüşüne katılıyorum. Silinmeli --Sapphoist (mesaj) 13:54, 3 Mart 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. --i.e.msj 12:56, 7 Mart 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 07:15, 31 Mart 2015 (UTC)b
 • Yorum Yorum kesinlikle kalmali yarisma aksine oynadigi yapimlarda oyunculugu on planda ve etkili kalmasi gerekir..--92.44.107.64 05:32, 14 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Rapsar'ın belirttiği sebep doğrultusunda. --Stultiwikiabana yaz 19:44, 5 Mayıs 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Rapsar'ın gerekçesine katılıyorum --Diyapazon, 21:55, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Adem Sözüer[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adem Sözüer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gerek kaynaklardan, gerek içerikteki bilgilerden KD olduğu izlenimini edinmedim.--Ԙobserve 23:06, 2 Mart 2015 (UTC)

Yorum Yorum İçerik ve kaynak KD gözükmüyor. --Sapphoist (mesaj) 15:09, 3 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kararsız kaldım. --i.e.msj 12:40, 7 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum2005 yılında yürürlüğe giren Türk Ceza Hukuku Mevzuatı kitabı yayınlanmıştır. KD olduğunu düşünüyorum.--Darkbear writer(mesaj) 08:57, 13 Mart 2015 (UTC)

Yorum Yorum Bence Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin kaynak(larda) telif hakkı var! Sifreyibirdahaunutursamolurum (mesaj) 19:49, 12 Mart 2015 (UTC)

İzmir Özel Fatih Koleji[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İzmir Özel Fatih Koleji"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Öncelikle maddeye yapılan telif ihlali barındıran fotoğraf eklenmesi ve reklamsal bir üslup barındırması dikkatimi çekti. Fotoğrafları ekleyen kişi bazı fotoğrafların meta bilgisine sahip ancak herhangi bir lisans sağlamadı. Aklıma gelen bir olasılık bu maddenin okul personeli tarafından yazılmış olma ihtimali. Bu ihtimal doğru ise tarafsızlıktan söz etmek sıkıntılı olacaktır. KD'lik kriterlerinden ilkini (ÖSS ve spor başarılarını) sağladığını madde söylüyor fakat ulaşılabilir bir kaynak barındırmamakta. "Başarılar" başlığında sıralananlar genel anlamda hatalı ve reklam amaçlı gibi. Örneğin "Bu benim eserim" adlı yarışmada birinci gibi bir sıralama bulunmamakta fakat maddede okulun bu "başarı"ya sahip olduğu belirtilmiş.(Bir ansiklopedi okurundan ziyade (özel okul olması nedeniyle) ,tabiri caizse, müşteriye hitap eder gibi bir üslup içermekte "başarı" listesi) KD kriterlerinden bir tane daha karşılaması gerekliliği ilgili politikada belirtilmiş fakat madde gördüğüm kadarıyla birini karşıladığını iddia ediyor.(Bu benim eserim'de birinci olmamasına dair kaynak:belge son aşamanın ilk 50 olduğunu ifade edior)--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 13:56, 11 Mart 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bu liseler arası spor müsabakalarının birçoğu (hatta hemen hemen hepsi) KD değil. Aslında "dünya liseler arası bilmem ne şampiyonası" adı verilen organizasyonlar, bizim bildiğimiz uluslararası spor müsabakaları gibi değil. Uluslararası resmî bir statüsü olmayan çeşitli organizasyonlar, birkaç ülkenin katılımıyla böyle etkinlikler düzenliyor. Neyse, dediklerinle birlikte KD olmadığı ortada zaten.--RapsarEfendim? 17:34, 11 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Liseler arası yarışma araştırmasını yapmadım. Ancak adı geçen Lise tanınmış bir lisedir. Düzenleme ile kalacabilecek iken; lise maddelerinin böyle teker, teker silinmesi çok hoşuma gitmiyor açıkçası. Bu nedenle şu anda kararsızım. --i.e.msj 18:42, 11 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum "Bu Benim Eserim" derecesini kaynak belirterek düzelttim. Kayda değerlik (okullar) kriterlerinin 1. ve 6. maddelerini karşıladığı görülüyor. 22. International Conference of Young Scientists için katkısı da önemli. --85.108.104.231 23:52, 11 Mart 2015 (UTC)
Belirttiğiniz kaynak ana kaynak olan MEB ile çelişmekte. Bu nedenle bu konuda Taraflı olduğu söylenebilir. Sizin bu konuda MEB kaynağı yerine dış kaynak eklemenizi -MEB kaynağı aksini söylerken - yanlış buluyorum. Verdiğiniz en maddede ise okulun Kazandığı özel bir statüden bahsedilmiyor ve 6. Kriter hakkında görüş bildirmiyor. Lütfen politikalarımızı dikkatli okuyunuz. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 06:27, 12 Mart 2015 (UTC)
"Birincilik kazanmıştır" ifadesini, "final sergisine kalarak ödüllendirilmiştir" şeklinde düzelttim. Kriterlerdeki 6. maddede verilen "Türkiye'deki Fen liseleri" örneği, okulun kayda değer olduğunu söylüyor. Maddenin kaynakça bölümündeki 5 numaralı kaynak, hem kriter 1 hem kriter 6 içindir. İngilizce maddeyi, kriter 6 için vermedim, önemli olduğunu belirttim; uluslararası organizasyon ev sahipliği kriter 5 için uygun olur zannediyorum. --85.107.68.35 15:37, 12 Mart 2015 (UTC)
Benim de değindiğim nokta tam olarak bu. Okulla ilgili fotoğrafları yükleyen kişi okul ile muhtemelen ilişkisi olan bir kişi. Yazılan yazılar çoğunlukla kaynaksız ve reklam üslubunda. Yukarıda belirtmeme rağmen ifadeyi ilk başta değiştirmek yerine yanlış bilgiye kaynak aramayı seçtiniz. 2. itirazda değiştirmeniz, hala o kaynağı tutmanız ve içerisindeki diğer bilgiler, silme gerekçesindeki açıklamalarımla beraber, maddenin taraflı bir kişi/kişilerce yazılmış olabileceğini gösteriyor. Eğer kurumla maddi-birincil bir ilişkiniz yoksa uğraşınız için teşekkürler fakat ilişkiniz varsa yaptığınız şey politikalarımıza ve etiğe aykırıdır. Fen lisesi KD'dir fakat bu tüm koleji KD yapmaz. Madde kalsa bile içindeki ansiklopedik değer taşımayan bilgiler, politika ihlali bulunduran yazılar, ağırlıklı olarak "başarı"lar başlığı içeriği, silinecektir. Sizden ricam eğer konu hakkında taraflı bir pozisyonda iseniz fark etmeden de olsa tarafsızlığı ihlal edebileceğinizi göz önünde bulundurmanız. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 16:16, 12 Mart 2015 (UTC)
Okulla ilgim yok, hizmetlinin paylaştığı şu hassasiyeti paylaşıyorum sadece: "Düzenleme ile kalacabilecek iken; lise maddelerinin böyle teker, teker silinmesi çok hoşuma gitmiyor açıkçası." Gelelim kaynakça meselesine... Organizasyonu düzenleyen MEB olduğu için; gazete, dergi gibi ikincil kaynak arayışına gittim. Ayrıca google aramalarında çeşitli okulların aynı yarışmada birincilikler kazandığını görünce, gazete kaynağındaki birincilik ifadesini sorgulama ihtiyacı hissetmedim. Örnek vermek gerekirse; şu 1. olmuş, şu 1. olmuş, şu 2. olmuş, şu 2. olmuş. --85.107.68.35 16:42, 12 Mart 2015 (UTC)
Uğraş için teşekkürler. Fakat madde lise değil kolej üzerine. Size tavsiyem organizasyonu düzenleyen MEB ise sonuçlar hakkındaki güvenilir bilgiyi oradan almanız. Politikalarımızı okursanız kaynaklar hakkında gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Madde silmek hiçbir Vikipedist'in hoşuna gitmez fakat reklam/tanıtım amacı taşıyan içerik hepimizi rahatsız eder. Maddeye hızlı silme etiketi koymak yerine silmeye aday göstermenin amacı budur, kesin karara varmadan diğer Vikipedistleri dinlemek ki çoğu zaman verimli bir süreçtir.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi#ileti 16:56, 12 Mart 2015 (UTC)
SAS sürecinin öneminin farkındayım, bu nedenle de maddeyi düzenleyip, kaynak ekleyerek; kayda değerliği hakkında yorumlarda bulunuyorum; silinsin ya da silinmesin şeklinde yargı belirtmiyorum, vandallık yapmıyorum ya da ısrarcı olmuyorum. Kolaylıklar. --85.107.64.154 17:15, 12 Mart 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Bence bu sayfa gayet güzel olmuş. Bu sayfada rahatsız edici bir içerik yoktur. Okulun sportif etkinliklerde gösterdiği ve ÖSS 'de kazandığı başarılar Vikipedi'nin okullar için istediği şartları sağlamaktadır. Kararım bu sayfanın kalmasıdır. Bu imzasız yazı Egeefecik35 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)
 • Bu sayfanın kaldırılması çok saçma okulla her şey birebir doğrudur silinme amacı nedir anlamış değilim. İyi vikiler. - Emir CAN Bu imzasız yazı 195.174.143.47 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kalsın Kalsın Okulun ilgili yönergenin 1. , 4. ve 6. maddeleri bulundurmasından dolayı sayfanın kaldırılmasıyla ilgili hiçbir sebep bulunmamaktadır. Okul 2 tane maddeyi bulundurması gerektiği halde 3 tanesini bulundurmaktadır. Bu imzasız yazı DarthRevani (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Yukarıda belirtilen olumlu ve olumsuz eleştiriler göze alınarak sayfa gittikçe iyileştirilmeye çalıştırılmıştır. Yorum yazan kişilere teşekkür ederim, tüm yorumlar tek tek incelenmiştir. Bununla birlikte Vikipedi Silme Politikası göz önünde bulundurularak tüm değişiklikler yapılmıştır. Bu imzasız yazı WikiDropka (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Okullar ile ilgili yönergeyi sağlamaktadır. Yönergede 2 tane maddeyi bulundurması gerektiği belirtilmiş, sayfa 3 tanesini sağlamaktadır. Sayfanın kalmasında sorun yoktur. Bu imzasız yazı Murat Nihat Çolak (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 60 gün üyelik süresi ile 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın Sitenin gördüğüm şekliyle başarılar kısmı abartı gelmedi bence bu okulun başarılarını gösterir. Bence sayfanın kalmasında hiçbir kusur ya da sorun yoktur. Bu imzasız yazı Ek02022001 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

(bkz. VP:OY - Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle minimum 60 gün üyelik süresi ile 150 değişikliğe sahip değilsiniz.)--23:17, 25 Mart 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olmaması sebebiyle. -- Supermæn (mesaj) 08:42, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Vikipedi:Kayda değerlik (okullar)'daki "Okulun kayda değerlik kıstasları uyarınca uygun bulunmuş Vikipedi maddesi olan birden fazla mezunu veya personeli bulunması." ve "Okulun kayda değer bir kuruluştan resmi bir ödül almış olması." kriterleri nedeniyle.--kibele 10:06, 9 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kullanıcı:kibele'nin bahsettiği gibi Vikipedi:Kayda değerlik (okullar) yönergesine göre kayda değer. --Hakan sungur (mesaj) 19:05, 26 Mayıs 2015 (UTC)

Şablon:Muhammed'in eşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Muhammed'in eşleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şablon:Muhammed ile birleştirilebilecek bir şablon olduğunu düşünüyorum. Muhammed maddesinde iki farklı şablon kullanmak ve eşler ile Muhammed ile alakalı diğer maddelerin ayrılmasını gereksiz buluyorum.--RapsarEfendim? 21:28, 24 Mart 2015 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 21:28, 24 Mart 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılıyorum. --Stultiwikiabana yaz 21:43, 28 Mart 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılıyorum. Daha uygun olur. --i.e.msj 22:53, 28 Mart 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Mavrikantmsj 23:04, 28 Mart 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Böyle bir şeye gerek yok. Zaten gerek duyulsaydı diğer çou viki de bunu yapardı.--samral mesaj 18:11, 31 Mart 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın samral'ın yorumu üzerine bakınca pek çok vikide bu şablonun olduğunu gördüm. bir nedeni olmalı. --kibele 16:32, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Aynen daha uygun olur.--Talipakyuz19 mesaj atın 11:49, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın KalsınVP:OY gereğince yoruma çevrildiYorum Yorum Böyle daha çok erişilebilir olur. Şöyle düşünün: Vikipedi'ye yeni katıldınız ve bunun gibi bir maddeye ihtiyacınız var. Kalması uygun. Yani böylece kimseye soru sormanıza gerek kalmaz direk kendiniz bulursunuz. --CikolatalipastaEvet? 14:44, 19 Nisan 2015 (UTC)

Şafak Yayla[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şafak Yayla"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler)--kibele 17:37, 1 Nisan 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Viki sayfası gazete değil. İnsan ölünce acılı dayısı birtakım şeyler söyleyebilir; ancak bunlar, ansiklopediye girmez. Haber sitelerine link verilmiş, verilmeye de devam edebilir; dolayısıyla, isteyen söylenenleri okur. Dahası, şahsın kimliği hakkında, acılı yakınlarının duygusal açıklamaları sözlük anlamıyla "sübjektif" sıfatına uygundur ve sayfada yer alması maddenin tarafsızlığına aykırıdır. Viki bir ansiklopedidir, haber-yorum sitesi değil.

Ayrıca, medya analisti bir akademisyen olarak içerikteki kişisel iddianın "belirtmiştir" tabiriyle verilmesinin, maddeyi tarafsız olmaktan çıkarttığını açıkça söyleyebilirim. 'Belirtmiştir' ifadesindeki tarafgirliği,ilköğretim medya okuryazarlığı dersini alanlar dahi anlayabilir. Kaldı ki kaynak gösterilen kaynaklar akademik değil; tarafsızlıkları ise, tartışmalı. Bianet ve Evrensel üzerine yapılmış çalışmalara, örneğin içerik analizlerine göz atmanız yeterlidir. Sempati duyanlar dahil, hiç bir akademisyen bunların tarafsız olduğunu iddia etmiyor. Anaakım medyanın tarafsızlığı dahi tartışılırken, bu siteleri kaynak göstermek, ne derece uygun olabilir? Bianet'in editörlerini tanıyorum, akademik olmak gibi bir dertleri zaten yok.

Şahsın terörist olup olmadığı konusunda yaşanan terminolojik tartışma yerine ise, üyesi olduğu örgütün kimliği ve yöntemleri üzerine bir açıklama daha makuldür. DHKP-C'nin Türkiye, ABD, AB ve Britanya'nın terörist örgütler listesinde yer aldığı Vikipedia sayfalarında bulunan bir bilgidir. Post-modern görüşlere inat, aklın açıklayabildiği fenomenlerin dünyasında, şeyler görece değildir; DHKP-C ebediyyen terörist olarak hatırlanacak. Şu an için zaten, böyle olduğunu kimse inkar edemez. Eden varsa, önce örgütle ilgili sayfayı değiştirmeye çalışsın.

Önerdiğim değişiklikler çerçevesinde, sayfa kalabilir. Ancak, taraflı ve çoğunlukça üzerinde uzlaşılmış anlamlara aykırı ibarelerde ısrar ediyorsanız; sistemin eli olarak toplumun yaşamdünyasını sömürmek emelindesiniz demektir. Başka bir söylem içinde; ancak aynı eylem modeliyle. Bu durumda, sayfanın kaldırılması Viki Türkçe adına en doğrusu olacaktır.

Sanırım Türkçe içeriğin gelişmesi konusunda çok daha öncelikli dertlerimiz var. Haliyle, bu madde üzerine yaşanan vakit ve kaynak tüketici tartışmanın sona ermesini umuyorum. Tabii, tartışmayı çıkaranların niyeti Wikipedia ilkelerine gerçekten uymaksa. Bu ilkeler, insanlığın bilgi hazinesine katkıda bulunmaya dayanıyor.

Oy hakkına sahip hizmetli üyelerin, güç değil; sorumluluk sahibi olduklarını hatırlamaları gerekir. Siz de bizim gibi naçizane birer kullanıcıydınız; ancak sanırım, Viki'de amacın bilgiyi karşılıksız sevmek olduğunu unutanlarınız var.

İçimizde, propaganda, reklam ya da çevrimiçi yoldan güç peşinde koşanlar buluyorsa, başka bir yerde kariyer aramalarını, kendi ömürlerini ve internet kullanıcılarının vaktini heba etmemeleri açısından, kalbi iyiniyetle tavsiye ederim. Selahattin Okuroğlu Okurogluselo (mesaj) 22:59, 27 Mayıs 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Kendi oluşturduğum bir madde için oylamaya katılamıyorum zaten oylamaya katılacak düzenleme sayısına da sahip değilim. Her neyse, konuyu kayda değerlik ilkeleriyle sildiniz. Sonrasında ise VP:İÜYYKÜD ile ilgili düzenlemem gerektiğini söylediniz. Şimdi anlamadığım şu kişi kayda değer mi değil yoksa maddede yorum olduğu için mi maddeyi sildiniz? Maddenin kayda değer olduğunu savunduğumuzda fikrinizi mi değiştirdiniz? Maddenin başında da belirttiğim gibi madde güncel bilgiler içermektedir ve düzenlemeye açıktır. O yüzden düzenleme bitmeden lütfen madde hakkında kesin yargılara varmayınız.(silmek ve oylamaya sunmak gibi) --Aşilleus (mesaj) 17:43, 1 Nisan 2015 (UTC)
Aşilleus yaptığım kişisel yorum uyarısı, bana yazdığınız mesajdaki gizlediğim ifadeler içindi, madde için değil. yukarıda da söylediğim gibi madde kayda değerlik nedeniyle silinmeye adaydır. --kibele 07:48, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Maddenin taraflı yazıldığı aşikar. Silinsin ya da düzeltilsin. Mutlutopuz 20:22, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Sayfa ne için silinmelidir.95.8.146.89 22:13, 1 Nisan 2015 (UTC)
Şunun için Şafak yayla sizin için komünist devrimci başkalarının gözünde teröristtir, işkence gördüğünü belittiğiniz kaynak taraflı yayın yapan bir kaynakdır, çeşitlendirilmesi gerekmektedir, Mehmet Selim Kiraz'ı hangi kişinin öldürdüğü bilinmemektedir, Size göre kömünist devrimci başkalarına göre terörist olan diğer kişide öldürmüş olabilir. Kısaca madde tarafsızlık ilkesine aykırı olarak yazılmış ayrıca kayda değerlilik politikasnıda an itibarı ile tam olarak karşılamamaktadır. Mutlutopuz 23:24, 1 Nisan 2015 (UTC)
Yorum Yorum Kullanıcı:Mutlutopuz sizden için söylüyorum madde kayda değerdir ve güncel bilgiler olduğundan içerik sürekli değişecektir. Bahsedilen gazete resmi bir gazetedir ve resmi bir gazeteye "taraflı" gibi sıfatlar yapıştıramazsınız. Resmiyeti olan her şey legaldir ve kaynak olarak ele alınır. İkinci bir hususa gelirsek kimin öldürmüş olduğunu bilemiyoruz diyorsun peki şöyle bir soru sorsam cevaplayabilir misiniz? "İlk operasyonu polis mi yaptı yoksa militanlar şahısı öldürdükten sorna mı operasyon düzenlendi" bu gibi sorular hep muallakta kalacaktır ve medya bir şeyleri sürekli devletin yönünde yansıtacaktır. O madde tarafsızlık ilkeleri göz önünde bulundurarak yazılmıştır. Ve güncel bilgiler içerdiğinden değişikliğe gidilecektir. Bu süreçte maddenin kalması yönünde her türlü fedakarlığı göstereceğimden emin olabilirsiniz. Maddenin "kayda değer değil" denilerek silinmesinden sonra farklı bahaneler ile karalanmaya çalışılmasından tutun yetkilerini kendi keyfi kararlarına göre kullanılmasına kadar hepsini açıklamak zorunda kalacaksınız. Bugün Mahir Çayan'ın maddesinin özet kısmına "devrimci önder" gibi sıfatlar yazanlar eminim 1972'de terörist gözüyle bakıp katledenlerden çok da farklı bir kitle olmasa gerek. --Aşilleus (mesaj) 23:36, 1 Nisan 2015 (UTC)
Yorum Yorum Aşilleus Bu maddenin kaydadeğer olup olmadğına sadece tek başınıza siz karar veremeyeceksiniz. Vikipedi bir örgütün, devletin, kişinin ya da her hangi bir dinin propaganda mecrası değildir ve hiç bir zaman olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyetinin bir tane resmi gazetesi vardır o da T.C. Resmî Gazete'dir. Ben yorumunda kaynak gösterilen gazeteye illegal bir yafta yapıştırmadım sadece taraflı yayın yapan bir kaynak olduğundan bahsettim ve bu kaynağın yanına başka bir kaynak ekleyerek çeşitlendirilmesini tavsiye ettim. İllegal olduğu nedense ilk sizin aklınıza gelmiş. Kendi kendinize farkında olmadan ne güzel yazmışsınız "İlk operasyonu polis mi yaptı yoksa militanlar şahısı öldürdükten sorna mı operasyon düzenlendi" bu gibi sorular hep muallakta kalacaktır diye biz ansiklopedimizde muallakta kalan konular ile alakalı kesin yargılar içeren cümleler kurmuyoruz. Bilgilerin devletin yada yasa dışı bir partinin yönünde yansıtılması bizi ilgilendirmeyecek sizi vikipedi politikalarını düzgünce sindirerek okumaya davet ediyorum. Lütfen Vikipedide hiç bir gönüllü kardeşimi karalama yapan ve keyfi hareket eden şeklinde etiketlemeyiniz ve hakarette bulunmayınız. Mutlutopuz 08:31, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayrıca SAS'a eklenmesinin nedeninin Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) olmasından ötürü oylamanın geçersiz sayılması gerektiğini bildiriyorum. Zira sayfayı silinmeye aday gösterecekseniz Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler)den daha mantıklı bir gerekçeye ihtiyacınız var. Madde kayda değerdir ve bunun tartışması yapılamaz. --Aşilleus (mesaj) 23:52, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tek bir olayla bağlantılı olarak anılan kişilerin silinmesinden yanayım. Kişi hakkında olayın geçtiği maddede bilgi verilebilir. Alexandre M. 00:17, 2 Nisan 2015 (UTC)
Yanılıyorsuuz tek bir olaya bağlı bir durum yok 2011'de ve 2013'de haberlerde yer almıştır aynı şahıs. --Aşilleus (mesaj) 00:34, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları ve Berkin Elvan ile ilgili olmasıyla beraber Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bir olaya karışmış, birçok farklı ulusal kaynakta ismi geçen bir kişidir. Nasıl ki Ali İsmail Korkmaz ve Ethem Sarısülük maddeleri ansiklopedik olarak kabul ediliyorsa ileride Gezi Parkı Protestoları şablonlaştırılıp, kategorilere ayrılırsa bir kategoride değerlendirilecek ve ansiklopedik olan bir maddedir. Ԙobserve 05:27, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Saldırı maddesine aktarılması daha iyi. Kendisinin tek bir olay sebebiyle maddesinin açılması gereksiz. Bu tip saldırıları düzenleyenler genel olarak saldırı maddesinde yer alıyor (11 Eylül gibi büyük istisnalar hariç elbet).--RapsarEfendim? 08:02, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Rapsar'a katılıyorum. Tek başına KD değil. Aynı zamanda taraflı ifadelerin düzeltilmesi gerekli. --BirazdangelicemMsj 11:34, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde'nin hala bir olaya bağlı kaldığından dolayı silinmesi/aktarılması yönünde oy kullananlar maddenin güncellenen yeni olaylar ve kaynaklar sonucu oylarını gözden geçirmesini rica ediyorum. --Aşilleus (mesaj) 14:42, 2 Nisan 2015 (UTC)
Şu anda zaten 5-6 cümle dışında Adalet Sarayı'ndaki olayı anlatıyor madde. Saldırganların profili başlığı açılarak, iki saldırganın geçmişi saldırı maddesinde incelenebilir.--RapsarEfendim? 17:23, 2 Nisan 2015 (UTC)
Maddenin hala güncel olduğunu bildirmek isterim. Kişi kesinlikle kayda değerdir ve yaptığı eylemler ve kaynaklar bunu göstermektedir. Aktivist gösteriler düzenleyen eylemciler bugüne kadar ansiklopedik kaynak olarak sayılmıştır. Bunun örnekleri mevcuttur. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Sinan Cemgil, Hüseyin İnan ve İbrahim Kaypakkaya bunların başlıcalarıdır. Burada ki örneklere göre herkesin önder sıfatı taşıması gerekmez aktivist olaylar içerisinde yer alması ve kayda değer olması yeterlidir onu anlıyoruz. Ayrıca son düzenlenmelerden sonra bahsi geçen şahıs sadece tek bir konudan dolayı gündemi işgal etmemektedir. 2011'de ve 2013de yaptığı olaylar, Çağlayan adliyesi olayı, ölümü ve cenazesinde yaşanan olaylar başlı başına bir kayda değerlik unsurudur. Bunların göz önüne alınarak tartışılması taraftarıyım. Üstelik madde şu an ki haliyle aktarılmasını istediğiniz sayfadan daha fazla içerik taşımaktadır. --Aşilleus (mesaj) 17:58, 2 Nisan 2015 (UTC)
O var, bu da olmalı diye hareket etmiyoruz. Her eylem düzenleyenleri kayda değer saydığımız nerede yazıyor? Diğer olaylara girersek, iki eylemde yer alan herkesi kayda değer kabul etmemiz gerekir. Bu yorumlarınız herhangi bir politikaya dayanmıyor, sizin görüşleriniz.--RapsarEfendim? 20:21, 2 Nisan 2015 (UTC)
Maddede adı geçen kişi tek olaydan bağımsız olarak farklı yerlerde, farklı etkinliklerde bulunmuş ve bu birçok güvenilir kaynakta geçmiş. Bu madde daha yeni ve güncel bilgiler içerdiğinden dolayı Şafak Yayla'nın geçmişi, ideolojisi, bu olaylara neden karıştığına dair sebepler, motivasyonunu nasıl ve nereden aldığı gibi bilgiler eklendiğinde ayrı bir madde olarak ele alınması gerektiği ortaya çıkabilir. Açıkçası her eylem yapan da burada madde olarak bulunmuyor, iki gün önce başka bir saldırı daha yapıldı ve onu yapanlar ansiklopedik bulunmadığından dolayı eklenmedi. Gezi Parkı olaylarının başlamasıyla birlikte birçok olay yaşandı ve birçok kişi ansiklopedik kabul edilerek maddeleştirildi ve bu madde benzer bir şekilde o olayların ve kişilerin büyük etkisinin bulunduğu bir kişiye aittir. Bir başka konu ise Ogün Samast, Yasin Hayal, Anders Behring Breivik gibi onlarca maddeyi de silmek veya aktarmak gerekecektir. Ԙobserve 21:04, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesine, Rapsar'ın gerekçeleri doğrultusunda. Bu maddenin adı da sıkıntılı ya neyse, konu bu değil. --i.e.msj 14:56, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Verilen örneklerdeki kişilerle aynı nitelikte değil. Olayın anlatıldığı maddede kişiye yer verilmesi daha doğru olacaktır. --esc2003 (mesaj) 06:15, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bu yöndeki görüşler daha mantıklı. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 06:55, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Oy hakkım olmadığından yorum olarak düşüncemi belirtiyorum.Bence maddenin şuan ki durumunun tarafsız olduğundan bence kalması daha iyi olur insanlar bu kişi için araştırma yapacaktır ve doğru bilginin vikide olacağına güveneceklerini düşünüyorum.Altair5555 (mesaj) 09:46, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Tekrar tekrar dile getirilmekten bıktık 2011'de yaşanılanlar, 2013'de yaşanılanlar ve Çağlayan adliyesi olayı sonrası cenaze töreninde yaşananların yazılı ve sözlü basına aktarılması kişiyi kayda değer göstermektedir. Madde sadece bir konuyla ilişik değildir. "Kayda değerlik" olarak silinme adayı sayfa lütfen bunları göz önünde bulundurarak kayda değerliği düşünerek oylayın. Benim şahsi fikrim oylamanın sona ermesi zira madde kayda değerlikten dolayı buradadır bu maddenin kayda değerliğini şu saatten sonra kimse kimse ile tartışamaz. Kayda değerliği bir gerçektir. --Aşilleus (mesaj) 10:11, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikipedide hiç kimsenin neyi tartışıp tartışmayacağına siz karar veremezsiniz. Mutlutopuz 14:26, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Konunun saldırı maddesinde ele alınması daha doğru. Şahsın biyografisinin KD kriterlerini karşılamadığını düşünüyorum. Haberlere konu olması ansiklopedik olduğu anlamına gelmez. Bunun için Vikihaber var zaten.--B.S.R.F. 💬 14:40, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Tek başında kd değil.--Sayginerv-posta 14:48, 3 Nisan 2015 (UTC)

ence madde kayda değerlilik ölçütüne uymaktadır. Kamuoyunu uzun süredir ve halen meşgül eden ve ilgilendiği bir dava ile ilgili bir siyasi silahlı eylemin failidir. Breivik nasıl tek bir Oslo eylemi ile wikide var ise söz konusu kişinin maddesi de olmalı. Uluslarası basında da yankı bulmuş bir eylemdir çünkü.

 • Aktarılmasın Aktarılsın Tek başına kayda değer olmadığı için 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesine aktarılmalıdır. -- Supermæn (mesaj) 08:34, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Şafak Yayla maddesi 11.497 bayt boyutunda. 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesi ise 12.744 bayt boyutunda. Aktarılsın diyen arkadaşlar bu kadar uzun bir maddeyi kendisi kadar olan bir madde içine kayıpsız bir şekilde nasıl aktarmayı planlıyorlar acaba? --Mavrikantmsj 12:23, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Mavrikant, muhtemelen madde aktarılacak gibi görünüyor. Maddeye çok emek verildiği ortada emeği geçtim; madde kayda değer değil diyerek silinmeye aday oldu. Şahısın daha önce ki olayları ve cenazesinde yaşananlar birbirinden farklı 3 ve Çağlayan adliyesi olayıyla 4 olayı bir arada incelemiş. Aktarılacak madde ise sadece bir olay üzerinden yürüyor. Kişi ve olaylar birbiriyle nasıl eşdeğer olabilir anlamıyorum. Maddenin kayda değer olmadığını savunanları da anlamıyorum. Kaynakların göz önünde bulundurulması kanaatindeyim ancak sonuç belli gibi. Sağlık olsun. --Aşilleus (mesaj) 12:35, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ԙobserve yukarıda belirttiği gibi bahsi geçenin kişinin bağımsız olarak farklı yerlerde, farklı etkinliklerde bulunmuş olması ve güvenilir kaynaklarda geçmiş olmasından dolayı sayfanın kalmasından yanayım. Heyula91 (mesaj) 14:08, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kime göre terörist, kime göre değil? Ne olduğu değil ülkede ne etki yarattığı mühim. KD. --Darkbear writer(mesaj) 20:27, 8 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kişi KD bence. O nedenle kalmalı. Ama bazı ifadeler taraflı "komünist devrimci" demek yerine "kendisini komünist devrimci olarak tanımlıyor" anlamına gelecek bir şeyler ekleyip Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından hem bağlı bulunduğu örgütün hem de kendisinin terörist olarak kabul edildiği eklenebilir. yaozel (mesaj) 19:28, 18 Nisan 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi. --kibele 09:20, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Olayın yeni olduğundan insanlar bu kişiyi araştırmak isteyecektir ve en doğru,tarafsız bilginin vikipedide olacağına inanacaklarını düşünüyorum fakat oradaki terörist kelimesinin kaldırılması gerekir kimine göre terörist kimine göre değil?Altair5555 (mesaj) 17:33, 19 Nisan 2015 (UTC)
Altair5555, kaldırdım. Tartışma sayfasına aktardım. --Mavrikantmsj 17:42, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aktarılacak bir şey yok. Hakkında fazla ayrıntı verilmesi ansiklopedik tarafının gözardı edilmesine neden olur. Olaya odaklanılması ve ismin olaydan koparılmaması için silinmesi gerekmektedir. Ansiklopedik olay var, kişi yok.--Kafkasmurat- 18:45, 20 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kalması veya silinmesi yönünde fikrim yok; fakat mevcut sayfa, aktarıldığı sayfanın aktarıldığı bölümüne yönlendirme yapılırsa hakkında bilgi arayanlar da Vikipedi üzerinden erişebilir. --Stultiwikiabana yaz 19:47, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Mehmet Selim Kiraz[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Selim Kiraz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler).. "maddeler konunun ilerde kayda değer olabileceği spekülasyonu üzerine yazılamazlar." ilkesini hatırlatarak..--kibele 08:28, 3 Nisan 2015 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın - Şu anki durum gözönünde bulundurularak KD değil. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:31, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Ayrı bir madde olacak kadar kayda değer değil.--RapsarEfendim? 10:29, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Mevcut durumda --Sayginerv-posta 14:46, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Olayın maddesine --i.e.msj 14:51, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Aktarılmasın Aktarılmasın Hangi mantık ve gerekçeyle sayfanın silinmesi talep edilmiş!! --Umitk aydin (mesaj) 14:53, 3 Nisan 2015 (UTC) bkz. VP:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle kullanıcı 150 değişikliğe sahip değil. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 15:22, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Mevcut durumdan . Yoksa bu kaostan kurtulamıyacağız. Mutlutopuz 15:01, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın VP:KİŞİ de görebileceğiniz üzere söz konusu kişiden bağımsız olarak, birden fazla, birbirinden fikirsel olarak bağımsız, yayımlanmış, güvenilir ikincil kaynaklar tarafından bu kişi konu edilmiş, kişinin adı kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış, gezi olayları ve berkin elvan davasının savcısı olarak kişinin kendi sahasındaki katkılarının kalıcı tarihî kayıtların bir parçası haline gelmiştir. Şafak Yayla maddesi ile birlikte bu maddenin de kalması gerektiğini düşünüyorum. Ԙobserve 01:34, 4 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bağımsız durması için gerekçe yok.--Kafkasmurat- 17:55, 7 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın reob'a katılarak.--Darkbear writer(mesaj) 20:10, 8 Nisan 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Nereye aktarılacak? --CikolatalipastaEvet? 14:27, 19 Nisan 2015 (UTC)

Mehmet Helvacı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Helvacı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfayı oluşturan kullanıcının isteği üzerine SAS gösterilmiştir.--Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:54, 13 Nisan 2015 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin --Zaitsév 08:27, 17 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Mehmet Helvacı başarılı bir bilim adamıdır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin en saygıdeğer hocalarındandır. Mehmet Helvacının özgeçmişini bilmek hukuk öğrencileri için yol gosterme anlamında faydalı olabilecektir. Aynı zamanda Galatasaray camiasında da önemli bir isimdir. Fazlasıyla K.D bir isim olduğu kanaatindeyim. Bu sadece kendi yorumum. Sayfanın içeriğiyle ilgili bir eksiklik varsa, yardım ve yol göstermenizle daha iyi ve daha detaylı hale getirebilirim. Saygılarımla. --Lacivert200 (mesaj) 10:47, 17 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kesinlikle silinmemeli. Kendisi önemli birisi. --Bezgin GezginEvet? 12:41, 22 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:13, 23 Mayıs 2015 (UTC)

Küçük Matruşka[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Küçük Matruşka"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliliği konusunda şüphelerim var. --Turgut46 10:14, 15 Nisan 2015 (UTC)

Franco Sesa[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Franco Sesa"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına göre "Grubun bir üyesi daha evvel veya daha sonra kayda değer sayılabilecek bir grubun üyesi olmuş olmalı. Genelde eski gruplar veya yan projelerle ilgili ayrı bir madde açmaktansa bunlardan asıl maddeye bir yönlendirme yapıp bunlardan orada bahsetmek daha uygundur.". Şahıs daha önce iki grupta yer almış, ancak hem bu gruplar KD değil (hiçbir Vikipedi'de) hem de bunlarla bir albüm/şarkı çalışması olmamış. Celtic Frost maddesinde bahsedilmesi ve oraya yönlendirilmesi daha uygun gibi.--RapsarEfendim? 08:33, 21 Nisan 2015 (UTC)

Ayrıntılı incelemediyseniz nasıl "KD gibi duruyor" diyorsunuz? "KD gibi durmak" nedir ayrıca? Eserleri olabilir, bakın nasıl bir açıklama yaptım yukarıda. Önce onu, sonra yönergemizi bir okuyun isterseniz, ayrıntılı inceleyin.--RapsarEfendim? 18:18, 22 Nisan 2015 (UTC)

Irak ve Suriye'de IŞİD'e Karşı Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Irak ve Suriye'de IŞİD'e Karşı Savaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tartışma sayfasında belirtmiştim, alıntı yapıyorum. "Madde isminin hatalı olduğu konusuna katılmamak elde değil zaten. Buna ek olarak verilen dil bağlantıları yanlış. Bağlantılar, Irak'ta Haziran ayında yaşanan çatışmaları konu alan maddeler. Military intervention against the Islamic State of Iraq and the Levant diye bir madde var, o da IŞİD'e yönelik operasyonlar maddesine bağlanmış. Aslında bu sayfa, Irak Direnişi (2011-günümüz) maddesinin bir parçası. O bölünerek bu madde oluşturulmuş ve şu an fazlalık. Irak Direnişi (2011-günümüz) maddesiyle birleştirilmesi uygun olacak."--RapsarEfendim? 11:01, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 11:01, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Ayrıca bilgi kutusu da sorunlu. Ԙobserve 00:22, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Zaitsév 09:10, 22 Nisan 2015 (UTC)

Ben DEAŞ'a yönelik askeri müdahale ve Irak ve Suriye'de IŞİD'e Karşı Savaş maddelerinin birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İkisi de aynı şey. Irak Direnişi (2011-günümüz) sayfasına karışmayın derim. Çünkü Burada Şii gruplar da var mesela Mukteda Sadr'ın Şii olan Sadr Hareketi var. Aynı zaman da bu grup da IŞİD ile savaş halinde. Irak Direnişinde Batılı güçlere karşı Şii ve Sünni gruplar var. Kavram karmaşası olacaktır.--Whitelionarda (mesaj) 16:45, 11 Mayıs 2015 (UTC)

Zaknafein Do'Urden[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zaknafein Do'Urden"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Unutulmuş diyarlar maddesine aktarılabilir --Zaitsév 09:15, 22 Nisan 2015 (UTC)

Yorum Yorum Kategori:Unutulmuş Diyarlar karakterleri kategorisindeki diğer maddelerle birlikte Unutulmuş Diyarlar maddesi genişletilebilir. --kibele 09:23, 22 Nisan 2015 (UTC)

Zerda (2. sezon)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zerda (2. sezon)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Zerda maddesine aktarılabilir. Ayrıca "Zerda (1.sezon)" maddesi de yok --Zaitsév 09:26, 22 Nisan 2015 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Silinsin Silinsin Zerda maddesinde Bölümler kısmı hariç, diğer bilgiler mevcut. Bu bölüm silinebilir çünkü her bölümde Yönetmen ve Senarist kısımları aynı, farklı olan sadece yayın tarihi kısmı. Aktarılacak bir şey olmadığı için silinmesinden yanayım. Düzenlenen haliyle --Diyapazon(Mesaj) 09:27, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Kalsın Kalsın Şablonu düzenleyerek yönetmen ve senarist kutucuklarını sadeleştirdim. Yayın tarihlerinin doğru girilmiş olması, reyting sonuçlarını ilave etmemde büyük kolaylık sağladı. Kayda değer maddeler söz konusu olduğunda aceleci davranmamak ve yapıcı olmak lazım. --Hakan sungur (mesaj) 02:53, 2 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Zerda maddesi şu an için çok aşırı büyümüş değil, bu sebeple bu alt başlığın ayrı madde olmasına lüzum yok. Aşk-ı Memnu (dizi, 2008) maddesindeki gibi bir durum söz konusu olsaydı ayrı maddeler açılabilirdi.--RapsarEfendim? 08:35, 2 Mayıs 2015 (UTC)

Zübeyir Kındıra[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zübeyir Kındıra"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD görünmüyor --Zaitsév 18:08, 22 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Eldarion 10:18, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hızlı Sil olarak eklemiştim ama topluluğa açmak daha iyi olacağı için SAS olarak etiketledim. Ermeni Soykırımını Anma Günü var ve buraya aktarılabilir.--Ԙobserve 18:42, 24 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ana madde Ermeni Kırımı ve yeni oluşturulan bir maddeye Ermeni Soykırımı'nın 100. Yıldönümü başlığı veriliyor. Bu bence kendi içinde çelişki olusturur.Kesinlikle silinmeli ya da Reob'un dediği gibi aktarılmalı. Maurice Flesier msj 21:33, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İngilizce Vikipedi'ye bakılırsa, olayın başka bir maddeye aktarılamayacak kadar geniş olduğu görülebilir. --Mavrikantmsj 21:50, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir alt başlığın ya da alt konunun potansiyel büyüklüğüne göre değil mevcut büyüklüğüne göre ayrı madde oluşturuyoruz. Sırf İngilizce Viki'de var diye "Obama'nın ilk yılları" maddesi açamayız, çünkü bizdeki Obama maddesi zaten görece az gelişmiş. Bu da öyle bir madde.--RapsarEfendim? 22:04, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ve Ermeni Soykırımını Anma Günü maddesine eklensin gerekiyorsa. "Kıbrıs Barış Harekatı'nın, İstanbul'un fethinin, Viyana hezimetinin ya da Osmanlı Bankası baskınının, yahut Orly Havalimanı saldırısının falanca sene-i devriyesi maddesi de bence bu madde kadar gereksiz ve anlamsız olur. KD değil.--Potkal 04:58, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sanki farklı bir gün varmış gibi anlaşılıyor. Aynı günün bir yıldaki kutlaması. Türkiye'deki hiçbir kutlamanın böyle bir maddesinin olmaması nedeniyle silinsin. Ayrıca çevirisi yarım kalmış, aktarılacak yeni bir bilgi de göremedim. --Kafkasmurat- 05:17, 25 Nisan 2015 (UTC)
Siz ansiklopedi kavramını çok yanlış anlamışsınız. Türkiye'deki hiçbir maddede yok düşüncesiyle silinsin diyorsanız bence Vikipedi hakkında öğrenecek çok şeyiniz var. Ayrıca 1.5 milyon insanın öldüğü gün bir kutlama değil bir anma oluyor. Lütfen milliyetçi duygularınızla oy vermeden önce bir okusaydınız. :) İyi okumalar. --Kudyaz 12:11, 25 Nisan 2015 (UTC)
Öncelikle başka kullanıcılara yönelik ifadeler kullanamazsınız. Ansiklopedi kavramını başkalarına anlatan birisinin aynı paragraf içerisinde ansiklopedi politikasını ihlal etmesi ilginç. Ayrıca 99. ve 101. anma törenleri de maddeleşecek mi? 100. yılın ne gibi bir önemi var? Ermeni Soykırımını Anma Günü maddesine eklenebilecek bilgiler var.Ԙobserve 12:46, 25 Nisan 2015 (UTC)
Ben Vikipedi'ye dair en bilgili kişi olduğumu iddia etmedim. ;) Sadece kullanıcıya sadece Türkiye ile ilgili katkılar yapmak istiyorsa Türkopedi gibi oluşumlar kurabileceğini söylemek isterim. Bu bir öneri tabii. Ya da Vikipedi'de sadece Türkiye ile ilgili maddelerle ilgilenebilir. Lakin Türkiye hakkında açılmamış şeylerin diğer ülke-millet vs. hakkında açılmasına karşı gelmek gerekçesinin oyunu geçersiz kılması gerekir. İyi çalışmalar. --Kudyaz 12:56, 25 Nisan 2015 (UTC)
Herkes oy veriyor ancak bana çemkiriyorsunuz. Talebinizi anlamadım. Fikrimi söyleyip oy kullanmışım. Milliyetçilikle ilgim yoktur. Ancak sizin aşırı milliyetçi biri olduğunuz görüşlerime saldırmanızdan belli oluyor. Beni milliyetçi addetmeniz çok ilginç. Buradaki görüşümde böyle bir tutumun yok. 29 Ekim'in 100. yıl kutlamaları gibi bir madde olamayacağı gibi bunda da olamaz. Neden olsun ki? 29 Ekim'in başka bir kutlaması. Bana saldırmanızı anlamadım. Önceden bir durum olmalı. Yetkililerin kullanıcı adınıza yönelik bir kukla tahkikatı yapması gerekir. Topluluğu kendi amaçlarınıza alet etmeyiniz.--Kafkasmurat- 13:08, 25 Nisan 2015 (UTC)
Merhaba Kafkasmurat. Görüşünüze karşı görüş belirten herkes kuklacılıkla suçlanacaksa bu çok ilginç. Gelelim asıl meseleye. 29 Ekimin 100. yıldönümü her yıl olduğundan farklı bir konumda duruyorsa, toprak talepleri, tazminatlar vs. gündeme geliyorsa tabii ki bunun da maddesi açılmalıdır. 100. yıldönümü dünya çapında birçok etkinlikle anılmış, en önemlisi Ermenistan'da birçok devlet insanı toplanmış, Türkiye Başbakanı konuya dair açıklama yapmış, yıllar öncesinden 100. yıla dair söylemler geliştirilmiş. Bu anlamda Türkiye'nin 2023 politikalarını düşünün. Cumhuriyetin 100. yılına dair belirlenmiş politikalar ve planlar varsa bunun da maddesi açılmalıdır. Maddeyi incelediğiniz takdirde madde Ermenistan ve Türkiye taraflarının 100. yıla dair farklı kanaatlerini ve (şu an için yazma fırsatı bulamadım ancak en yakın zamanda yazacağım) Ermenistan ve Türkiye'deki etkinlikleri ve Çanakkale anlamalarının bugüne getirilmesiyle yaratılan olguya değinir hale getirilecek. Maddeyi bu bağlamda incelemenizi isterim bir de. --Kudyaz 13:15, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Belirttiğim gibi halihazırda maddesi varken, böyle ayrı bir maddenin de açılması şu an için gerekli değil. Bu tür bilgiler oraya eklenebilir. Ԙobserve 06:08, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum madde 24 nisan'da açılmış, çeviri etiketi ve devam eden bir çeviri var. 'çevirisi yarım kalmış', 'içerik eksik' gibi yorumlar bu nedenle geçersiz görünüyor. üç farklı dilde de olduğunu göz önünde bulundurarak içeriğin geliştirilmesine fırsat vermek gerekiyor. --kibele 09:40, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Görüldüğü üzere maddede çeviri etiketi var. Madde bu anlamarın 100. yıldönümünde dünya çapındaki etkinlikleri belirtmek amacıyla yazılıyor. Şu ana dek oy verenler için kıyas ne derece doğru ama Eurovision maddesi varken 2015 Eurovision maddesi neden var demek gibi bir şey oluyor. --Kudyaz 12:11, 25 Nisan 2015 (UTC)
Her olayın belli yıldönümlerinde farklı etkinlikler düzenleniyor. Bunlar için ayrı maddeler açmak ne kadar doğru? Özellikle tarihi değer taşıyan bu tip olaylar için sempozyumlar düzenlenmesi ve makaleler yayınlanması çok sık görülen bir şey. Ansiklopedik değer taşıyan bilgiler ilgili maddelere aktarılabilir.--RapsarEfendim? 12:34, 25 Nisan 2015 (UTC)
Bir olaya ilişkin spesifik yıla ait madde eğer o olayın bütününden farklılıklar içeriyorsa açılmasında bir sorun olacağını sanmıyorum. Şu olay bu olaydan farklıdır. Söz konusu soykırım maddesinde ise 100. yıla özel olarak tarafların toprak talepleri, tazminatlar vs. konularda devlet ağızlarının ve resmi olmayan kişi ve kurumların sözlerine ek olarak tıpkı şu örnekte olduğu gibi belirli yıla dair farklı etkinlikler sıralanacaktır. --Kudyaz 12:50, 25 Nisan 2015 (UTC)
Birazdan bu maddelere de SAS gelir sanırım. :)--Kudyaz 12:51, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılı ile ilgili olarak da benzer bir madde (en:First World War centenary) açılmış. Kimse ana maddede ele alalım dememiş. Bu maddede anlatılanlar da ansiklopedik değer taşımakta.--B.S.R.F. 💬 16:45, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Yüzüncü yıl sembolik bir söylem. Futbol takımlarının da yüzüncü yıl kutlamaları var. Çizgiyi nasıl ve nerede çekeceğiz? Bu anma törenlerinin doksandokuz yıl boyunca yapılan diğer törenlerden farkı nedir? Alexandre M. 00:22, 26 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın KalsınVP:OY gereğince geçersiz sayıldı, 150 değişikliği yok.--RapsarEfendim? 09:08, 26 Nisan 2015 (UTC) --CikolatalipastaEvet? 08:27, 26 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Altair5555 (mesaj) 09:58, 26 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Farklı madde açılacak kadar özel bir durum bulunmuyor, herhangi bir olayın herhangi bir yıldönümünden farkı yok. -- Supermæn (mesaj) 14:50, 28 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Supermæn 'a katılıyorum. Kalmasının bir anlamı bulunmuyor. --Çakırmsj 22:03, 12 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bence bu madde gereğinden uzun. Haberlerden alıntılar yapılarak, bazı tanınmış kişilerin olayla ilgili ifadeleri yazılarak gereksiz yere şişirilmiş. Sonuç olarak 100. yıl bitti, gündemden de düştü. Bununla ilgili bilgilendirme gerekli görülüyorsa bence kısaltılarak; olayın özü, değişik ülkelerde yapılan etkinlikler vb bilgiler bu başlıkla Ermeni kırımı sayfasına ilave edilebilir. --Muratero 20:47, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçede belirtildiği gibi anma gününe aktarılmalı. Bunda Rapsar'ın değindiği içeriğin boyutu göz önünde bulundurulabilir. esc2003 (mesaj) 05:43, 14 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Çok saçma bir başlık tarihi tartışması bitmemiş, siyasi bir iddia olmadan öteye hali hazırda geçememiş bir konuda böyle bir sayfa açılması saçma. Ansiklopedik bilgi verilecekse Soykırım İddiaları diye bir sayfa olabilir. Bu tür bilgi aktarımları bu sayfa altında devam edebilir. Ama kimsenin Viki'yi politik söylemlerine alet etmesine izin verilmemeli. symphon115OnlyTruths VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Silinsin Silinsin 100, bir şeyin dalyasından başka bir anlama gelmeyen bir sayıdır. Bu madde de dünyaca kabullenmiş bir dalyanın ürünü. Başlı başına bir madde olmamalı. --Bezgin GezginEvet? 13:00, 22 Mayıs 2015 (UTC)

Cem Stamati[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cem Stamati"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kariyerinin ansiklopedik değer taşıyan kısmı Sefarad (müzik grubu) ile birlikte olan kısmı yalnızca. Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında belirtildiği gibi "Grubun bir üyesi daha evvel veya daha sonra kayda değer sayılabilecek bir grubun üyesi olmuş olmalı. Genelde eski gruplar veya yan projelerle ilgili ayrı bir madde açmaktansa bunlardan asıl maddeye bir yönlendirme yapıp bunlardan orada bahsetmek daha uygundur.". Grup maddesine aktarılması lazım.--RapsarEfendim? 08:00, 25 Nisan 2015 (UTC)

Tarih Tarih [değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tarih Tarih "haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliliği konusunda emin değilim. Tartışma sayfasında kayda değerliliği konusunda açıklama yapıldı ancak şu anda sayfa kayda değer gibi görünmüyor.--Turgut46 09:13, 25 Nisan 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Nisan ayında ilk sayısı çıkan, üç ayda bir yayınlanacak bir dergi imiş. Sitelerine göz attım. Epey uğraşmışlar, bir sürü de akademisyen var yazar kadrolarında. Vikipedi "dergi taslakları" kategorisinde yer alan pek çok dergiden farkı yok. Öğrenci dergileri bile yer alıyor Vikipedi'de. Yeni yayınlanan bir derginin kayda değerliğini hemencecik tespit etmek de biraz zor diye düşünüyorum. Kayda değer değilse, piyasadan da silinip gider zaten. Gerekirse bir kez daha oylarız.--Potkal 10:36, 2 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin vikipedi kayda değerliğin yerleştirildiği yer değil. kriterleri sağladığı zaman yeniden değerlendirilir. kayda değer olmayan öğrenci dergilerini ya da diğerlerini etiketlerseniz onlarla da ilgilenilir. --kibele 15:43, 2 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Silinmeye aday gösterilmeden de silinebilecek bir maddeymiş. KD değil. --Bezgin GezginEvet? 13:04, 22 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 10:17, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Tunceli Belediyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tunceli Belediyesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tunceli maddesiyle aynı konu hemen hemen, o maddeye aktarılabilir.--RapsarEfendim? 17:58, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Preston Parker[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Preston Parker"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bizde porno filmi oyuncuları için kriterler yok, dolayısıyla Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterlere göre değerlendirmek gerekiyor. Kendisi hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlamadım, maddedeki içeriğin birçoğu da kişisel yorum zaten.--RapsarEfendim? 08:27, 6 Mayıs 2015 (UTC)

X-ışını merceği[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "X-ışını merceği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddenin ilk hali şu şekilde ve dikkat edilirse tek kalemde eklenmiş. Kullanılan dil ve sunulan kaynak göz önüne alındığında yoğun telif hakkı ihlali şüphesi olduğunu düşünüyorum. Aslında bu bir hızlı silme gerekçesi ama maddenin oluşturulma tarihini göz önüne alarak, gelebilecek farklı fikirlerin de duyulması için silinmeye aday göstermek istedim.--RapsarEfendim? 19:13, 8 Mayıs 2015 (UTC)

Açık diplomasi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Açık diplomasi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil gibi. Topluluk karar verebilir.----Stultiwikiabana yaz 23:33, 8 Mayıs 2015 (UTC)

Gizli diplomasi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gizli diplomasi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hem kayda değer değil gibi hem de Açık diplomasiyle nerdeyse aynı metin.----Stultiwikiabana yaz 23:36, 8 Mayıs 2015 (UTC)

Erkan Kandemir[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Erkan Kandemir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Siyasi partilerde yer almak kayda değer olmak için yeterli değil. Sağlık Bakanı Yardımcısı da kayda değer olmasını sağlamıyor diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 13:04, 9 Mayıs 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 13:04, 9 Mayıs 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın: Bakan yardımcılığı üst bir mevki, basında da farklı kaynaklarda, hem bu atamayla ilgili, hem başka konularda yer almış. Bu seçimde de seçilmesi kuvvetle muhtemel bir yerden milletvekili adayı olmuş. Kayda değer olduğunu düşünüyorum.--Cfsenel (mesaj) 01:24, 13 Mayıs 2015 (UTC)
Bunlar sizin kişisel değerlendirmeleriniz ve ilgili politikalarla bağdaşan bir tarafı yok.--RapsarEfendim? 20:36, 19 Mayıs 2015 (UTC)
Neyin kişisel değerlendirmem olduğunu anlamadım. Bakan yardımcısı olduğu bir gerçek. Bu atamayla ilgili farklı kaynaklarda yer aldığı bir gerçek (zira tartışmalı bir atama). Başka konularda da açıklamalarının ve yaptıklarının ulusal basında yer aldığı bir gerçek. En azından Google araması yaptığınızı varsayarak link koymadım, arama yapmaktan imtina ediyorsanız ekleyeyim. Ki bunlar olmasaydı bile "ulusal düzeyde mevkiye sahip olmuş bir politikacı" olarak kayda değerliği öne sürülebilirdi. Bunlara rağmen kayda değer olmadığı sizin kişisel değerlendirmeleriniz ve ilgili politikalarla bağdaşan bir tarafı yok.--Cfsenel (mesaj) 15:25, 27 Mayıs 2015 (UTC)
"Seçilmesi kuvvetle muhtemel olması" sizin kişisel değerlendirmeniz. Yeterince açık sanırım. Aday olmak "ulusal düzeyde mevkiye sahip olmuş" olması demek değil. Seçilirse madde geri getirilir, şu an için böyle bir durum söz konusu değil.--RapsarEfendim? 15:30, 27 Mayıs 2015 (UTC)
Kayda değer olduğunu düşünme sebebim milletvekili adayı olması değil, onu ayrıca bilgi olarak sunmuştum. Aday olmak bir mevki değil zaten. Bakan yardımcılığı mevki, ulusal düzeyde bir mevki. Bakan yardımcılığının kayda değer olmadığı sizin şahsi düşünceniz. Eğer bununla ilgili hiçbir haber yapılmış olmasaydı belki bu düşüncenize katılabilirdim. Ancak tartışmalı bir atama olduğundan yer almadığı gazete yok gibi. Sabah gazetesi en genç bakan yardımcısı olduğunu öne çıkararak ve özgeçmişini vererek haber yapmış mesela. Sözcü gazetesi sağlıkla ilgili hiçbir deneyimi olmadığını ve kişisel ilişkilerini öne sürerek atamayı eleştirmiş. Tek tek bağlantı vermeyeyim, tüm medya kuruluşları bunu haber yapmaya değer görmüş. Haberler sadece bu atama üzerine olsaydı tek bir olaydan dolayı haber olduğu gerekçesiyle bu farklı kaynakları yeterli görmeyebilirdik, ancak milletvekili adaylığı sebebiyle ulusal basında haber olmaya devam etmiş (Örnekler Hürriyet, Milliyet, Yeni Akit,...). Milletvekili seçilemez ise de bir dönem bu mevkide (bakan yardımcılığı) bulunduğu ve basında sıkça yer aldığı için kayda değer olmaya devam edecek.--Cfsenel (mesaj) 16:49, 27 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 05:44, 21 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin seçilmesi durumunda doğrudan kayda değer olacaktır, ama şimdilik böyle değil. --kibele 10:29, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Birinci Hokage Hashirama Senju[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Birinci Hokage Hashirama Senju"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bence bu sayfa Hashirama Senju sayfasıyla tamamen aynı ve silinmesi gerekiyor. Varolan maddelerin silinmesi gerekir.--Talipakyuz19 mesaj atın 21:56, 9 Mayıs 2015 (UTC)

geçmişler birleşkirildi. şuradaki metinden aktarılması gereken içerik varsa yararlanılabilir. --kibele 14:29, 23 Mayıs 2015 (UTC)

Muzaffereddin bin Alişir[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Muzaffereddin bin Alişir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Her tarihi kişilik kayda değer olacak diye bir kaide yok. Kendisinin yaptığı kayda değer bir olaya rastlayamadım, maddede de "şu tarihte şuradaydı", "adı şurada geçmektedir" tarzı ifadelerden başka bilgi yok. Kayda değer olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:01, 10 Mayıs 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20:01, 10 Mayıs 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın: Dönemin Malatya valisi ve il emniyet müdürüymüş, ayrıca Germiyanoğullarının Süleyman Şah'ıymış. Bunlar bile maddeyi kayda değer yapmaya ayrı ayrı yeterdi, ama bunların üzerine Babai Ayaklanması'nda Malatya valisi olarak Baba İshak kuvvetlerine karşı savaşmış. Keşke yerel Selçuklu kuvvetlerine komuta ettiği muharebelerle ilgili uzun uzadıya bilgi verilseydi, ama bilginin Vikipedi'de eksikliği şahsın kayda değerliğini azaltmaz.--Cfsenel (mesaj) 16:30, 27 Mayıs 2015 (UTC)
Vali olduğu Babai Ayaklanması maddesinde geçiyor bu arada. Malatya'nın mı, başka bir yerin mi valisi olduğunu bilmiyorum. En azından bölgede subaşı (il emniyet müdürü - jandarma komutanı diyelim) olduğu ve isyana karşı muharebelerde Selçuklu kuvvetlerine komuta ettiği açık.--Cfsenel (mesaj) 16:57, 27 Mayıs 2015 (UTC)
Madde zaten Türkçe ve Türkçemiz var çok şükür. Aynı şeyleri buraya ekleyince kayda değer mi oldu ki?-RapsarEfendim? 18:03, 27 Mayıs 2015 (UTC)
Belki bazı şeyler gözünüzden kaçmıştır diye neden kayda değer olduğunu tekrar açıklamaya çalıştım. Türkiye'de görevdeki valilerin pek azı bir muharebeye kumandanlık edip, üstüne bir de sonradan bağımsız bir devletin hükümdarı olacak bir hanedan başlatmışlardır. Alaycı üslubunuzla ve cevap vermeye tenezzül etmeyişinizle tekrar hatırlattığınız üzere sizi ikna etmeye çalışmak beyhude zaten, o yüzden kendi görüşümü söylüyorum, apaçık şekilde Vikipedi'nin kayda değerlik koşullarını sağlıyor, ve kayda değerliği Vikipedi'de benzer maddelerde az rastlanan şekilde belgelenmiş ve kaynaklandırılmış.--Cfsenel (mesaj) 19:01, 27 Mayıs 2015 (UTC)

Selahattin Demirtaş'ın Siyasi ve Toplumsal Olaylardaki Görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfayı açan kullanıcının isteği üzeine SAS'a taşınmıştır. --Superyetkinileti 16:37, 13 Mayıs 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Yine aynı ismin sayfası altında olabilecek konu. Ayrı sayfa gereksiz ve siyasi. --Symphon115OnlyTruths 22:56, 15 Mayıs 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Aktarılmasın Aktarılsın Selahattin Demirtaş maddesi ne içeriyor acaba? Konular hakkında orada zaten bilgi var. Her konu için böyle başlık açılmayacağına ve şahsından ayrı düşünülmesinin bilgi kirliliği yaratmasına göre kullanışlı bilgilerin aktarılması taraftarıyım. Var olan içerikten ayrı bir eklenti yoksa silinebilir.--Kafkasmurat- 18:57, 17 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum 'bilgi kirliliği', 'Ayrı sayfa gereksiz ve siyasi', 'Her konu için böyle başlık açılmayacağına göre' gibi yorumlar yapmadan önce maddeyi açan kullanıcının bağlantı verdiği şu maddelere ve bağlı oldukları kategoriye göz atmakta yarar var. [1], [2] ve [3].. --kibele 12:48, 19 Mayıs 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ayrı bir madde olarak ele alınabilecek bir konu. Kalması taraftarıyım. --Kudyaz 17:53, 25 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bir politikacının; Dünya, eşya ve olaylara karşı duruşu, biyografisinde yer almayıp, ayrı bir madde olarak anlatılırsa, biyografi maddelerini, kişinin sadece doğum, ölüm, eğitim, kariyer anlatımına hapsetmiş olmaz mıyız? --Potkal 08:21, 27 Mayıs 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Normalde her iki maddenin geldiği düzey göz önüne alındığında kalsın derdim ama buradaki içeriğin çoğu zaten Demirtaş maddesinde var. Aktarılmasından ziyade birleştirilsin.--RapsarEfendim? 08:45, 27 Mayıs 2015 (UTC)

Hedef 2023[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hedef 2023"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:KAHİN Bu tür tahminler ansiklopedik değildir.--Ԙobserve 17:27, 13 Mayıs 2015 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Siz o yazıyı çok yanlış anlamışsınız. Maddede sunulan kaynaklar (İngilizce Vikipedi'deki maddede de var burada olmayan bazı kaynaklar) kayda değer olduğunu ortaya koyması için yeterli.--RapsarEfendim? 17:43, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ben o politikayı gayet iyi bir şekilde anladım. 2023 te olması planlanan tahminlerin hiçbir ansiklopedik yönü yok. Eğer İstanbul'da yapılmakta olan köprünün bittiğinde nasıl bir özellikte olacağı gibi bilgiler aktarılsaydı bir nebze kabul edilebilirdi ama bu maddede yer alan bilgilerin gerçekleşeceğine yönelik ön bilgiler ve planlar bile yer almadığı için tahmin olarak kabul edilir. Ԙobserve 17:54, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bunun tek başına madde olarak kalması gereksiz, ancak Ak parti tanıtım sayfasına aktarılmasında fayda var.--Muratero 20:28, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın kâhinlik meselesinden çok kayda değerlik konusu. ayrı olarak ele alınacak bir konu gibi görünmüyor. uygun bir yere özetlenerek aktarılabilir. --kibele 20:40, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gereksiz bir madde herkes vaatlerini tahminleriyle sayfamı açılır burası Vikipedi... Altair5555 (mesaj) 09:10, 15 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Siyasi bir partinin seçim vaadi olarak kullandığı bir taslak. Topluma ya da dünyaya mal olmuş bir tarafı yok. Bu nedenle yine o siyasi partinin sayfasının altında değerlendirilebilir. --Symphon115OnlyTruths 22:53, 15 Mayıs 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Aktarılmasın Aktarılsın gerekçelere katılaraktan..--Zaitsév 12:05, 17 Mayıs 2015 (UTC)

Zekeriya Önge[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zekeriya Önge"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

defalarca hızlı silinmiş. topluluk burada konuşursa daha sağlıklı olur.--kibele 08:00, 15 Mayıs 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Zekeriya Önge ve Erdal Eren, Bu ikili dönemin belkide çarklarının değişmesine yol açan ikilidir. Bu olay sonrasında o güne kadar dokunulmayan askerinde olayların hedefi haline dönüşmesi gerçekleşmiştir. Bugün katil Erdal Eren'e ait sayfa mevcuttur. Ancak olayın makdülü Zekeriya Önge sayfası sürekli silinmektedir. Şunu sormak istiyorum Zekeriya Önge cinayetini ve Zekeriya Önge ismini aldıktan sonra Erdal Eren kimdir? Ne önemi ne değeri vardır? Kısacası Erdal Eren sayfası var ise bu ansiklopedide Zekeriya Önge'ninde olması gerekmektedir. Çünkü Erdal ismini Zekeriyaya borçludur. Bir olayın iki tarafı birden göz önünde bulundurulmalıdır. Bugüne kadar zengin Erdal Eren ailesi çokça konuşmuş, sol kesimden çokça destek almıştır. Bu nedenle isim üzerinden kitaplar, şarkılar türetilmiştir. Çünkü katil ideolojik bir sembole dönüştürülmüştür. Ancak Anadolu'nun köyünden olan Zekeriya'nın ailesinin ne böyle bir şeyi finanse edecek parası ne de onları sembolleştirecek ideolojik bir kampları mevcuttur. Peki sormak lazım bu mudur dünya? Güçlünün, ideolojik kamplaşmanın ürününün katil bile olsa adının dört bir yana yazıldığı, fakat kurbanın yok edildiği, silindiği bir dünya mıdır var olan? Bırakın da 19 yaşında nice hayalleri varken, daha 1 yıllık eşi onu beklerken, hiç bir ideolojik amaç için kimseyi katletmemiş olan bu temiz çocuğun hatırası da yaşasın. Sayfanın kurallar dahilinde oluştuğu ve Zekeriya isminin aslında bir dönemin şekillenmesindeki en önemli kurban olarak kayda değer olduğunu unutmayın. --Symphon115OnlyTruths 23:51, 15 Mayıs 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 05:46, 21 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin bu varsa şu da olmalıdır diye değil, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler)'deki kriterlere uygun olup olmadığına bakılarak karar veriliyor. --kibele 10:34, 25 Mayıs 2015 (UTC)

TSİ[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "TSİ"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Her ülke için bu tip maddeler açmak anlamsız.--RapsarEfendim? 08:42, 15 Mayıs 2015 (UTC)

Mehmet Emin İnci[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Emin İnci"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasına göre "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olması" KD olması için yeterli. Tek bir KD yapımda oynamış ve onda da başlıca rollerden birinde değil. Kriterlerimize göre kayda değer değil.--RapsarEfendim? 20:24, 19 Mayıs 2015 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 10:13, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Ali Akın[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Akın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfada, maddenin kayda değer olduğunu ispat edecek hiçbir bağımsız kaynak yok.--RapsarEfendim? 20:30, 19 Mayıs 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20:30, 19 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. --Eldarion 05:35, 21 Mayıs 2015 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 10:11, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Hanife Babayev[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hanife Babayev"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"Crosswiki spamming" denen olay sanırım. Madde, aynı kullanıcı tarafından Azerice ve Türkçe Vikipedi'de aynı gün, aynı kullanıcı tarafından açılmış. Kullanıcının tek katkısı bu maddeye (Azericede de). Şu arama da yeteri sonuç vermiyor.--RapsarEfendim? 20:44, 19 Mayıs 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20:44, 19 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 05:47, 21 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Zaitsév 13:58, 23 Mayıs 2015 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mustafa İzzet Paşa[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa İzzet Paşa"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Eski dönemlerde yaşamış olması kayda değer anlamı taşımamakta. Kendisi hakkındaki bilgiye yalnızca verilen kaynakta var sanırım, farklı kaynaklara rastlayamadım. Şöyle bir arama da sonuç vermiyor, onu da not düşmek isterim.--RapsarEfendim? 21:13, 19 Mayıs 2015 (UTC)

Çelik sınıfları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çelik sınıfları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Çelik maddesine aktarılabilir --Diyapazon, 03:57, 20 Mayıs 2015 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın --Diyapazon, 03:59, 20 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Yani, mantıklı.--RapsarEfendim? 08:43, 20 Mayıs 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--kibele 10:14, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Voscreen[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Voscreen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yalnızca program indirme siteleri ve yazılım firmasına bağlı siteler kaynak olarak gösterilmiş. Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 09:06, 20 Mayıs 2015 (UTC)Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Twitter'da Lady Gaga[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Twitter'da Lady Gaga"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik değer taşımadığını düşünüyorum. @fuatavni vb. Twitter hesaplarına kıyasla KD değil.--B.S.R.F. 💬 04:57, 23 Mayıs 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--B.S.R.F. 💬 04:57, 23 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Açan kullanıcı senmişsin :) Birkaç ay önce, İngilizce Vikipedi'de silinmeden ben aday göstersem eminim ki kalacaktı. Gerekçeye katılıyorum.--RapsarEfendim? 17:49, 25 Mayıs 2015 (UTC)
Kahve falında mı gördün? :) Niyet okumanın gereği yok bence.--B.S.R.F. 💬 17:59, 25 Mayıs 2015 (UTC)
Senin için ya da spesifik birisi için demiyorum, yanlış anlaşılmasın.--RapsarEfendim? 18:04, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Basri Erdem[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Basri Erdem"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

politika "...önemli (sadece mahalli sayılmayan) bir müze veya galerinin daimi koleksiyonunda yer almakta ise kayda değerdir." diyor. Birçok sanat galerisinde eseri var ancak bu sanat galerileri politikada belirtildiği gibi önemli mi? Diğer bilgiler zaten biyografiden öteye gitmiyor --Zaitsév 13:56, 23 Mayıs 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum "Sergilerinden seçmeler" başlığından benim anladığım, çeşitli galerilerde kişisel sergiler düzenlediği. Politika belirttiğin durum söz konusu dahi değil gibi.--RapsarEfendim? 19:03, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Gülnur Elçik[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gülnur Elçik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişiler için kayda değerlik kriterlerini sağlamadığı gerekçesiyle, topluluğun fikrine sunuyorum. --Eldarion 08:46, 25 Mayıs 2015 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin KD değil diye hızlı silinen maddelerden farkı yok gibi, herhangi bir noktaya rastlamadım maddeyi KD yapabilecek.--RapsarEfendim? 09:02, 25 Mayıs 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin --Eldarion 10:14, 25 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --kibele 10:30, 25 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Zaitsév 18:46, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Şablon:Gazeteci bilgi kutusu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Gazeteci bilgi kutusu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şablon:Kişi bilgi kutusunda olup da bu şablonda olmayan bir parametre yok, görünüş olarak da aynı. Şu anda yalnızca şablon kalabalıklığı, fazlalığı olduğunu düşünüyorum. İngilizce Vikipedi'de de birkaç şablonu bu şablona aktarmışlar, onu da not düşeyim.--RapsarEfendim? 17:48, 25 Mayıs 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 17:48, 25 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'a katılıyorum. --Kudyaz 17:54, 25 Mayıs 2015 (UTC)

Unibasket[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Unibasket"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD için genel prensip profesyonel ligde oynama, maddeye özel bir durum da yok gibi >> KD değil Sayginerv-posta 09:31, 27 Mayıs 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 09:36, 27 Mayıs 2015 (UTC)

Ak Parti Genel Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ak Parti Genel Başkanları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde açılacak kadar kayda değer bir içerik yok sanırım --Zaitsév 19:05, 27 Mayıs 2015 (UTC)