Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Silinsin Silinsin) veya {{Kalsın}} (Kalsın Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında {{silinsin}} şablonu ekleyebilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.evolutionoftheuniverse'in endişelerini anlıyorum ama bu gibi durumlarda silmekten çok mümkünse kurtarmayı yeğlemeliyiz. Bu durumlara uygun şablonlarımız var. "Düzenle" şablonu gibi, "Türkçe değil" gibi, ekleyeceğim. Sayfayı açan kullanıcı İzzetcanatac, çok güzel bir işe girişmiş ve "çalışma var" şablonu eklemiş iken, bilemediğimiz bir sebepten inaktif kalmış, "çalışma var" şablonu da bot marifetiyle sayfadan kaldırılmış, aktif olsaydı çalışmasına devam edeceği izlenimi edindim, sonuçta maddeler herkesin olduğu için İzzetcanatac olmasa da başka bir kullanıcının ilgilenmesi her zaman mümkündür. Tam anlamıyla neticelenmemiş bu maddenin, gerekli şablonlar eşliğinde vikipedide kalması şimdilik uygundur. İleride tekrar bir SAS veya HS durumu olursa bir iki makaslama/şekil verme ile yine taslak olarak kalabilir. Bir de interviki ararken zaten halihazırda Kozmik ışınlarının sağlık tehdidi maddesinin varlığını keşfettim, silinmemesi için bir neden daha. Birleştir şablonu ekleyeceğim. --Vikiçizer (mesaj) 18:29, 22 Şubat 2017 (UTC)

Kozmik ışınların sağlık tehditi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kozmik ışınların sağlık tehditi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde üzerindeki hızlı sil geri alınmıştı. Maddede yoğun çeviri eksiklikleri mevcuttur, bu durum maddenin anlaşılırlığına ve okunaklılığına etki etmektedir. Silinmesinin uygun olacağını değerlendiriyorum. evolutionoftheuniverse mesaj 12:10, 3 Şubat 2017 (UTC)

Silme politikamız diyor ki; "Vikipedi Silme politikası'na göre iki tür silme işlemi gerçekleştirilir: Hızlı sil ve tartışmayla sil. Her iki işlem farklı özelliklere sahip maddelerin silinmesi için tasarlanmıştır. Silme işleminde silme politikası'nın izlenmesi zorunludur." M-8 ise hızlı silme gerekçesidir. M-8 gerekçesiyle hızlı silinmemişse, izlenecek yol maddeyi aynı gerekçe ile SAS tartışmasına taşımak değil, ya açan kullanıcıdan maddenin düzeltilmesini istemek ya da başka bir hizmetliye konuyu aktarmak olabilir. Bu gibi durumlarda başka bir hizmetlinin de konuya bakış açısını öğrenmek iyi bir fikir olabilir. Şu an buraya yazmamın sebebi; SAS gerekçesini değiştirmek isteyebilecek olabileceğiniz için buna fırsat vermek, gelecekte benzer durumlarda hızlı sil ve SAS arasındaki farkı dikkate almanızı bu vesileyle sağlamaktır. Eğer SAS gerekçeniz değişmeyecekse bu SAS adaylığını çıkartmanızı ve M-8 konusunda başka bir hizmetli ile iletişime geçmenizi rica ediyorum. Vikiçizer (mesaj) 13:27, 7 Şubat 2017 (UTC)
evolutionoftheuniverse: Ping! :)--Vito Genovese 18:26, 7 Şubat 2017 (UTC)
Vito Genovese Vikiçizer İstek yapıldı Yapıldı.--evolutionoftheuniverse mesaj 22:35, 7 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.evolutionoftheuniverse'in endişelerini anlıyorum ama bu gibi durumlarda silmekten çok mümkünse kurtarmayı yeğlemeliyiz. Bu durumlara uygun şablonlarımız var. "Düzenle" şablonu gibi, "Türkçe değil" gibi, ekleyeceğim. Sayfayı açan kullanıcı BatuhanDereliPhysics, çok güzel bir işe girişmiş ama bilemediğimiz bir sebepten bir iki madde girmekten öteye gitmemiş. Sonuçta maddeler herkesin olduğu için BatuhanDereliPhysics olmasa da başka bir kullanıcının ilgilenmesi her zaman mümkündür. Tam anlamıyla neticelenmemiş bu maddenin, gerekli şablonlar eşliğinde vikipedide kalması şimdilik uygundur. İleride tekrar bir SAS veya HS durumu olursa bir iki makaslama/şekil verme ile yine taslak olarak kalabilir. --Vikiçizer (mesaj) 18:32, 22 Şubat 2017 (UTC)

Uzay silahı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uzay silahı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde üzerindeki hızlı sil geri alınmıştı. Maddede yoğun çeviri eksiklikleri mevcuttur, bu durum maddenin anlaşılırlığına ve okunaklılığına etki etmektedir. Silinmesinin uygun olacağını değerlendiriyorum. evolutionoftheuniverse mesaj 12:17, 3 Şubat 2017 (UTC)

Silme politikamız diyor ki; "Vikipedi Silme politikası'na göre iki tür silme işlemi gerçekleştirilir: Hızlı sil ve tartışmayla sil. Her iki işlem farklı özelliklere sahip maddelerin silinmesi için tasarlanmıştır. Silme işleminde silme politikası'nın izlenmesi zorunludur." M-8 ise hızlı silme gerekçesidir. M-8 gerekçesiyle hızlı silinmemişse, izlenecek yol maddeyi aynı gerekçe ile SAS tartışmasına taşımak değil, ya açan kullanıcıdan maddenin düzeltilmesini istemek ya da başka bir hizmetliye konuyu aktarmak olabilir. Bu gibi durumlarda başka bir hizmetlinin de konuya bakış açısını öğrenmek iyi bir fikir olabilir. Şu an buraya yazmamın sebebi; SAS gerekçesini değiştirmek isteyebilecek olabileceğiniz için buna fırsat vermek, gelecekte benzer durumlarda hızlı sil ve SAS arasındaki farkı dikkate almanızı bu vesileyle sağlamaktır. Eğer SAS gerekçeniz değişmeyecekse bu SAS adaylığını çıkartmanızı ve M-8 konusunda başka bir hizmetli ile iletişime geçmenizi rica ediyorum. Vikiçizer (mesaj) 13:27, 7 Şubat 2017 (UTC)
evolutionoftheuniverse: Ping! :)--Vito Genovese 18:26, 7 Şubat 2017 (UTC)
Vito Genovese Vikiçizer İstek yapıldı Yapıldı--evolutionoftheuniverse mesaj 22:39, 7 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Gözlem Kitap[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gözlem Kitap"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynaklandırılmamış. Nushirevan11 ☾★ 22:09, 7 Şubat 2017 (UTC)

Bu geçerli bir VP:SAS adaylık gerekçesi değil Nushirevan11. Geçerli bir gerekçeyle bu adaylık altsayfasını listenin en altına taşıyarak yeniden listeleme işlemi yapabilir misin?--Vito Genovese 21:35, 15 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vito Genovese Kaynaklandırılmadığından mütevellit kayda değer değil. --Nushirevan11 ☾★ 23:31, 15 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD'liğini ispatlayacak kaynağa rastlamadım. --Pragdonmesaj 09:57, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Türkiye'deki Musevi cemaatinin önemli bir yayın organı. Ayrıca bir madde kaynaksız diye silinmeye aday gösterilemez. Mimar77 (mesaj) 15:11, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın küçük çaplı bir kaynaklandırma yaptım. Bağımsız ve güvenilir kaynaklar tarafından atıf yapılmış. --Maurice Flesier message 15:45, 20 Şubat 2017 (UTC)
Nushirevan11 ve Pragdon: Yeni görüşler ışığında sizin görüşlerinizde bir değişiklik var mı?
Vito Genovese 11:49, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İlk veya tek gibi özelliklerin birkaç güçlü atıfla beraber kayda değerlik için yeterli olduğunu düşünüyorum.--Kingbjelica (mesaj) 12:02, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Kaynaklandırma için teşekkürler, elinize sağlık. Kaynaklardan ikisi bağımsız değil kendi yayınları. Benden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama diplomatikgozlem.com kaynağına erişemiyorum bu sebeple inceleyemedim. "Musevi cemaatinin önemli bir yayın organı" söylemini kaynaklandırmak gerekir diye düşünüyorum. Ama bir ortak kararda buluşacaksak ucundan belki kalsın diyebilirim "Güvenilir kaynak" şablonunun eklemesi elzem olur tabi bu durumda. Şu noktada topu biraz da SAS'ı kapatacak hizmetli arkadaşımıza atmış oldum sanırım :) --Pragdonmesaj 12:12, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Saygıdeğer Vito Genovese kaynakları taradım ve değerlendirmem şu: 1. kaynak bianet.org bir röportajdan oluşuyor. Yani bağımsız kaynak değil. Bu sebepten ötürü dikkate değer değil. 2. kaynak haberturk.com Gözlem Kitap'tan değil bu yayınevinden çıkan bir kitaptan bahsediyor. Bu kaynakta dikkate değer değil. 3. kaynak diplomatikgozlem.com da ise sadece bir cümle de Gözlem Kitap'a atıf var. Gözlem Kitap'ı inceleyen ve irdeleyen bir kaynak değil. Bu yüzden dikkate değer değil. 4. kaynak salom.com.tr'de ise madde de kaynak gösterilen cümle ile alakalı bir bilgi yok. Sadece bir defa Gözlem Kitap'a dair bir temenniyi ifade ediyor. Bu kaynakların hiçbirisi dikkate değer değil. Bu sebebe istinaden fikrim hala silinsin yönündedir. --Nushirevan11 ☾★ 18:02, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bianet kaynağında bu yayınevinde çalışan biri ile yayınevi hakkında bir röportaj yer alıyor. Nasıl bağımsız ve dikkate değer olmuyor?? Diğer kaynaklar hakkında ifade edilenleri izah etmeme bile gerek duymuyorum. Açık bir kaynak beğenmeme durumu söz konusu. Burada sadece şalom'un bağımsız olmayabileceğini söyleyebilirim, o da aynı yayın evinden çıktığı için. --Maurice Flesier message 18:11, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bianet gayet bağımsız bir kaynak bunun tartışmasını yapmaya gerek yok sanırım. Habertürk'ü de sorgulamaya gerek duymuyorum. Ancak Şalom'u kaynak olarak alamayız. diplomatik gözlem de güvenilir bir kaynak gibi durmuyor. Eskileri öne getirmekten hiç hazzetmem ama 60'ın üzerinde kaynak eklenmiş bir yayınevini sildik biz burada. Sırf yeterince güvenilir ve "bağımsız" kaynak eklenmediği gerekçesiyle. Şimdi sadece biri söyleşi olmak üzere 2 kaynakla bu kayda değer bir yayınevidir diyemeyeceğim. Yaptığımız işte bir tutarsızlık olur zira. Yukarıdaki son yorumum da hala geçerli, ortak bir kararda buluşacaksak, gönlüm çok razı olmasa da kalsın diyebilirim. --Pragdonmesaj 18:27, 22 Şubat 2017 (UTC)
Pek sağlıklı olmasa da 2 tane daha kaynak bulup ekledim. --Pragdonmesaj 18:53, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Sanırım haber sitelerinin adlarına bakarak kaynağın bağımsızlığını sorguluyorsunuz. Biraz gerçekçi olmak lazım. Bianet'in röportaj yaptığı Gila Erbeş Gözlem Kitap'ın yöneticisi. Peki bu durumda bu kaynak nasıl bağımsız olabiliyor? Bunun bana mantığını izah edebilir misiniz? Kaynaklardan hiçbirisi Vikipedi:Kayda değerlik (organizasyonlar ve şirketler) kriterlerini sağlamıyor. Kriterler arasında yer alan şu maddeyi hangi kaynak sağlıyor? >> "Konunun ikincil kaynaklar tarafından işlenişi yüzeysel veya tesadüfi nitelikte ise bu kayda değerliği belirlemek için yeterli değildir." Sonradan eklenen iki kaynak da ise bir cümle de Gözlem Kitap bir defa geçiyor. Bütünüyle yüzeysel kaynaklar. Yüzeyselden öte Gözlem Kitap'tan alakasız kaynaklar. Aklım ve vicdanım kalsın diyemiycek maalesef. --Nushirevan11 ☾★ 08:29, 23 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu yüzeysel kaynaklarla Şalom Gazetesi'ne aktarmak daha doğru gibi geldi bana. Silinme ihtimaline karşı bilgi kaybının da önüne geçmiş oluruz diye düşünüyorum. Fikriniz nedir? --Pragdonmesaj 09:44, 23 Şubat 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vito Genovese 11:50, 22 Şubat 2017 (UTC)

Dilset Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dilset Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız kaynaklandırma yapılmamış. Nushirevan11 ☾★ 22:11, 7 Şubat 2017 (UTC)

Kayda değer değil mi diyorsun yani Nushirevan11?--Vito Genovese 21:44, 15 Şubat 2017 (UTC)
Vito Genovese Kayda değerliği sağlayacak bağımsız kaynaklar mevcut değil. Gözden kaçırmış olabilirim. Lütfen siz de araştırın. --Nushirevan11 ☾★ 23:30, 15 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.--Vito Genovese 11:51, 22 Şubat 2017 (UTC)

Erdoğan Zümrütoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Erdoğan Zümrütoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğinden emin olamadım. SASa taşıyorum --Zaitsév 09:59, 9 Şubat 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Şablon:Aktarılmasın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Aktarılmasın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

{{Kalsın}} aynı amaç için var. SAS tartışmalarında kullanılmıyor, şimdiye kadar yalnızca iki tartışmada kullanılmış. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 16:21, 9 Şubat 2017 (UTC)

İngilizce Vikipedi tüm oylama şablonlarını sileli 12 yıl oluyor. Tamamı silinsin. Görüşümüzü kalın yazarak vurgulayabiliriz.--Vito Genovese 16:25, 9 Şubat 2017 (UTC)

Vito Genovese Benden çok yaşayacaksın! :) Oraya da gelecektim, bir SAS reformuna gerek var. Ben zaten ısrarla şablon kullanmayıp kalın yazıyorum, ilk başlarda şablona çevriliyordu, hatta şöyle bir şey vuku bulmuştu bu konuyla ilgili olaraktan:
Özel:Diff/17323431
Sonra alışıldı.
Vikipedi'de oylama yerine tartışma ortamının oturması interwiki ilişkiler gereği (Phabricator isteği vb.) gereken şablonlar dışında tüm şablonların silinmesi, VP:OY politikasının adıyla birlikte yenilenmesi gerekli. Neyse, konumuz SAS şimdi, SAS tartışmalarının daha sağlıklı ortamda sürdürülmesi için SAS sayfasının elden geçirilmesi, tartışmayla sil sürecinde görüş belirtme, tartışma, fikir alışverişinde bulunma, argüman sunma vurgularının yapılması gerekli. Özellikle bu şablonlar, yeni kullanıcılarda oy algısı yaratıyor. Bu şablonların fikir belirtmek için bir sandığa uygun renkteki kâğıdın atılması gerektiği gibi bir izlenim yarattığı doğrudur. Bir fikrim olmadığı için şimdilik oyum kararsız. gibi ifadeler kullanılıyor SAS'larda. SAS fikir belirtme —politikalar oy der ama ben ısrarla demekten sakınırım— şablonlarının silinmesi yalnızca bir başlangıç olacaktır.
--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 16:58, 9 Şubat 2017 (UTC)
Senin de belirttiğin üzere bir SAS reformu gerektiği açık. Diğer yandan, tüm şablonları kapsayan bir tartışma söz konusu olmadığı için bütünü ilgilendiren bir görüşü "silinsin" diyerek buradan ifade etmem de olmaz. Aşağıda kalması yönünde görüş bildiren arkadaşlara itirazım yok mevcut durumda, ancak görüş bildirdiğim için de bu SAS'ı kapatan ben olmayacağım, her zaman dikkat ettiğim üzere.
Vito Genovese 22:37, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın varlığından daha önce haberdar değildim. Ama silinmesi ya da taşınması tartışılan bir sayfanın yalnızca taşınmaması yönünde fikir belirtebilmek için şu anki sistem içinde mantıklı bir şablon. Bu arada İngilizce Vikipedi'de silinmeleri konusundaki genel argüman, çok fazla kaynak yemeleri ve sayfaların yavaş yüklenmesine sebep olmaları olmuş. Günümüzde hâlâ böyle bir problemin olduğunu sanmıyorum. --Neolegen (mesaj) 19:50, 18 Şubat 2017 (UTC) —20:10, 18 Şubat 2017 (UTC)

Şablon:Aktarılsın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Aktarılsın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

{{Birleştirilsin}} aynı amaç için var. Bu şablonun kullanıldığı SAS tartışmalarında bu görüş ağır basıyorsa zaten birleştirme ile sonuçlanıyor. Telif hakları/katkıların belli olması gerekliliği nedeniyle hiçbir zaman kopyala–yapıştır durumu söz konusu olmuyor. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 16:27, 9 Şubat 2017 (UTC)

Bu tartışmaya bakan, bu tartışmaya da bakmak isteyebilir.
 • Bu kategori tartışmaları için var. Kategorinin aktarılması ve maddelerin birleştirilmesi farklı şeyler. Bence hepsi silinsin de, bu gerekçeyle değil. :) --Vito Genovese 16:35, 9 Şubat 2017 (UTC)
Zaten prensipte değil (geçmiş birleştirme), uygulamada (Katalitik ya da elle) iki kategori birleşmiş olmuyor mu? :) --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 17:32, 9 Şubat 2017 (UTC)
Sanırım "geçmiş birleştirme" işlemine atıf olduğu için o şablonun adı "birleştirilsin". O yüzden de senin dediğin gibi geçmişleri birleştirilmeyen kategoriler "aktarılıyor". Hoş, ben bunu diyorum da, VP:SAS tartışmalarında kimse "birleştirilsin" kullanmıyor, herkes "aktarılsın" şablonunu kullanıyor. Biz tartışmayı kapatırken {{SAS Birleştirilsin}} ile kapatıyoruz. Her yer tutarsızlık. :))--Vito Genovese 17:35, 9 Şubat 2017 (UTC)

Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil --Zaitsév 18:08, 9 Şubat 2017 (UTC)

VP:OKUL'un 6 ve 8. ölçütlerini sağlıyor. Bu nedenle hızlı kalsın.--Vito Genovese 20:31, 9 Şubat 2017 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın VP:OKUL dolayısıyla. chansey Mesaj 20:35, 9 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yorumlara katılıyorum. Mimar77 (mesaj) 15:15, 20 Şubat 2017 (UTC)

Çağlar Erol[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çağlar Erol"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğinden emin olamadığım için SASa taşıyorum --Zaitsév 18:25, 9 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaydadeğer olduğunu düşünüyorum.[5] Mimar77 (mesaj) 15:18, 20 Şubat 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vito Genovese 11:53, 22 Şubat 2017 (UTC)

Müller sistemi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Müller sistemi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Kayda değerliği kararlaştırılmalı. Nushirevan11 ☾★ 20:26, 9 Şubat 2017 (UTC)

Senin görüşün nedir Nushirevan11?--Vito Genovese 23:42, 15 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaklarda mevzubahis değil. Kayda değer değil. --Nushirevan11 ☾★ 23:46, 15 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sağlıklı bir kaynağa rastlamadım. --Pragdonmesaj 12:05, 17 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Çağdaş cermen dilleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çağdaş cermen dilleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Cermen dilleri maddesi ile birleştirilebilir --Zaitsév 21:38, 9 Şubat 2017 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Alt başlık olarak Cermen Dilleri maddesine aktarılmasının bilginin toplu ve tek seferde erişilebilir olması açısından faydalı olacağı kanaatindeyim... chansey Mesaj 21:44, 9 Şubat 2017 (UTC)

Ben bunu VP:HS#M6'dan silerdim. Çağdaş derken ölü diller ayıklandıktan sonra geriye kalan Cermen Dilleri kastediliyor belli ki. Bu kendi başına madde sahibi layık bir konu değil. En.wiki'de de böyledir, bunu bir şablon olarak tutarsınız, maddenin altına da eklenmiş zaten. Okuyucu hangilerinin yaşayan dil olduğunu ayırt eder böylelikle, ama buna madde açılmamalı. Zaten şu anda Cermen dilleri maddesine katabileceği hiçbir ek içeriği de yok. Hızlı silinsin diyorum.--Vito Genovese 21:46, 9 Şubat 2017 (UTC)

Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Cermen dilleri maddesine aktarımı gerçekleştirdim. Düzen olarak uygun bulmazsanız düzenlemenizi rica ediyorum... Aktarım dolayısıyla oyumu Hızlı Silinsine çeviriyorum. chansey Mesaj 21:52, 9 Şubat 2017 (UTC)

Çevbir[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çevbir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğinden emin olamadığımdan SASa taşıyorum --Zaitsév 21:43, 9 Şubat 2017 (UTC)

Özcan Özbilge[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Özcan Özbilge"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sadece şiir dalında aldığı bir ödülden bahsediliyor. Onun dışında KD değil gibi --Zaitsév 22:08, 9 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Haber kaynaklarında adı geçmiyor. --Nushirevan11 ☾★ 22:23, 9 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ödül kazanmış bir çevirmen. Kaynak eklendi. --Pragdonmesaj 22:58, 9 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Sınırlı Sorumlu Yazar ve Çevirmenler Yayın Üretim Kooperatifi tarafından alınan ödül KD değer yapar mı?--Muratero 06:26, 10 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Pragdon'a katılıyorum. Mimar77 (mesaj) 17:36, 22 Şubat 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vito Genovese 11:54, 22 Şubat 2017 (UTC)

Düş Toplumu (kitap)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Düş Toplumu (kitap)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

BS şablonu eklenmiş. SASa taşıyorum --Zaitsév 11:33, 10 Şubat 2017 (UTC)

Bu tartışmada henüz hiçbir görüş ifade edilmemiş. Sayfaya Pragdon tarafından kayda değer olmadığı gerekçesiyle bekletmeli sil şablonu konmuş olduğunu not olarak buraya ekliyorum.--Vito Genovese 23:33, 15 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vito Genovese 11:54, 22 Şubat 2017 (UTC)

Gitt[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gitt"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Yscplus (mesaj) 21:21, 11 Şubat 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Kipa (şirket)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kipa (şirket)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 00:24, 12 Şubat 2017 (UTC)

 • Onlarca, belki de yüzlerce bağımsız kaynağa konu olduğu için hızlı kalsın diyor, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Lazar Angelov sayfasındaki yorumumu yineliyorum.--Vito Genovese 00:29, 12 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın KalsınAmillians (mesaj) 04.05, 19 Şubat 2017
 • Kalsın Kalsın Değerli Vito'ya katılarak, fazla yoruma gerek yok... chansey Mesaj 19:17, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ÖterbülbülBuyrun? 20:21, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Başka adaylıklarda "kaynakların maddede olmasını ve kayda değerliğin ispat edilmiş olmasını" savunan kullanıcılar burada anlamadığım bir şekilde aksini demiş. "Maddede ispat edilmediği" sürece kayda değer değildir. Madem binlerce kaynak var, onları maddede görmek lazım.--RapsarEfendim? 20:27, 19 Şubat 2017 (UTC)
Sanıyorum eklediğim son bağlantılar kayda değerlik için yeterli kaynaklardır Rapsar. ÖterbülbülBuyrun? 23:05, 19 Şubat 2017 (UTC)
Katılmıyorum Rapsar. VP:KD'de "Bu kriter şu anda madde içinde yer alan kaynak sayısıyla değil, konu hakkında gerçekte var olan kaynak sayısıyla ilgilenir." deniyor açıkça. Bir maddenin kayda değerlik ölçütlerini sağladığını biliyorsak, sırf o maddede kaynak yok diye o maddeyi silmeyiz ya da kayda değerlik şablonu eklemeyiz. Kaynaksız şablonumuz var, onu kullanırız. VP:HS#M6 kayda değerlik ölçütlerini sağlamadığından emin olduğumuz, {{kayda değerlik}} ölçütleri sağlayıp sağlamadığından emin olmadığımız, VP:SAS da bunun belirlenmesini istediğimiz durumlar için. Bir maddenin ölçütleri sağladığını biliyorsak ve insanlar maddeyi kurtarmak için kendini paralasın diye VP:SAS sürecine çıkarıyorsak bu bir VP:GÖRÜŞ ihlali olur (genele yönelik konuşuyorum, senin özelinde söylemiyorum Nushirevan11). Senin savın genelgeçer bir ilke olsaydı şu anda on binlerce maddemizi doğrudan silmemiz gerekirdi. Maddenin ölçütleri sağladığını hepimiz biliyoruz, maddeye {{kaynaksız}} koyalım böyle bir durumda ve konuyla ilgilenecek başka bir kullanıcıya bırakalım, eğer kendimiz kaynaklandırmayacaksak.
Vito Genovese 09:37, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu bir "Adidas" değil, Starbucks değil. Bir hizmetlinin "Onlarca, belki de yüzlerce bağımsız kaynağa konu olduğu için" kalsın demesi, ileride de bu tip hatalı yorumlara yol açacak ve yol gösterici olacaktır. Her adaylığa bu şekilde "mesnetsiz, dayanaksız" bunu yazmanın önünde hiçbir engel kalmıyor o vakit. Kaynaksız olması ile kayda değer olmaması arasındaki farkı idrak edebiliyorum, Adidas maddesinin kaynaksız olması onun kayda değer olmadığı anlamına gelmez, ancak bunun gibi kayda değerliği "belirsiz" (kayda değerdir veya değildir yorumu kaynaklar gösterilmeden yapılamayan) maddelerde kayda değerliğin "ispatlanması" tercih meselesi değil, zorunluluk. Öterbülbül'e yaptığı değişiklikler için teşekkür ederim, şu an kayda değer olduğu ispatlanmış.--RapsarEfendim? 16:22, 20 Şubat 2017 (UTC)
Bu maddeye konu olan şirket elbette bir Adidas'ın, Starbucks'ın kayda değerliğine sahip değil; ancak kayda değerliği her SAS tartışmasının başında yer alan bağlantılara tek bir tık atarak bir bakışta görülebiliyor. Bunu ben görüyorsam, her kullanıcı da görebiliyor demektir. Bu durumda belirsiz bir şey kalmıyor ortada, geriye kaynak eklemek kalıyor, kayda değerliğini ispatlamak değil. Biz yukarıda da politikadan alıntıladığım üzere gerçek hayattaki kaynağa bakarız, maddedeki kaynağa değil. Gerçek hayattaki kaynaklar konusunda şüpheye düşersek maddeyi SAS'a taşırız, o zaman senin bahsettiğin ispat zorunluluğu devreye girer. Örneğin ilk yorumumda refere ettiğim Lazar Angelov tartışmasında da ben şahsın adını daha önce hiç duymamıştım, bağlantıya tıkladım, açık şekilde kayda değer olduğunu gördüm ve buna göre görüşümü belirttim. Kipa'yı bilmeyen biri de aynen bunu yapabilir. VP:SAS süreci tüm maddelere "kayda değer olmamak" suçundan varsayılan olarak dava açtığımız bir yargılama sürecine dönüşmemeli.
Bu arada hizmetli olduğum için benim yorumum seninkinden daha etkili değil, senin de bildiğin üzere. Hatta ben uzun molalar alan, SAS tartışmalarına toplam katılımı senin çok altında kalan bir kullanıcı olarak, SAS tartışmalarında daha fazla boy gösteren kullanıcı olan senin yorumunun yeni kullanıcılar nezdinde benim yorumuma göre daha etkili olacağını düşünüyorum. Yapmamız gereken politika destekli ve "bana göre" haklı olan benim yorumu değil, bugünlerde Vikipedi'ye iyiden iyiye yayıldığını gördüğüm "kaynaksız = kayda değer değil" şeklindeki hatalı algıyı bir an önce bitirmek.
Vito Genovese 16:45, 20 Şubat 2017 (UTC)
Kimse maddenin kayda değerliğini başka sayfada, başka tartışmada görmek zorunda değil. Direkt maddede görülmesi lazım. Bu bir tercih meselesi de değil aslında bakılırsa. Madde daha ilk açıldığında kayda değerliği ispat edilmiş olarak açılmalı. Bu konuda şüpheler varsa "kayda değerliği belirsiz" şablonu ekleniyor, kayda değer olmadığı düşünülüyorsa da hızlı siliniyor. SAS tartışmaları aslında bu şüpheli olanlar için. Son dönem silinmeye aday sayfa tartışmalarında, özellikle Vikiçizer'in tutumu incelenirse en verimli tartışmaların, en iyi sonucun nasıl elde edildiği görülebilir. Eski hâliyle kalsa idi bu madde, yarın bir kullanıcı daha "kayda değerliği ispat edilmedi" diye gelecekti. Kaynak eklemek varken, "kaynak var ama eklemiyorum" demek buranın felsefesine pek uymuyor :) İyi günler.--RapsarEfendim? 17:50, 20 Şubat 2017 (UTC)
Kesinlikle katılmıyorum. :) Birincisi kimse buraya deneyimle başlamıyor, yeni kullanıcıların ilk yapmak istedikleri şey madde açmak oluyor ve insanların ilk katkılarında kaynak göstererek kayda değerlik ispatını sağlamasını beklemek gerçekçi olmayan bir eklenti olur. Deneyim kazanan bir kullanıcı elbette kaynağıyla madde açacaktır, ancak maddelerimizin hatırı sayılır kısmının deneyimsiz kullanıcılarımız tarafından oluşturulduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu durumlarda kullanıcıdan kusursuzluk beklemek kullanıcısının ısırılması demektir. Bir maddenin serüveni taslaklıkla başlar, seçkin maddelikle zirveye ulaşır. Yapmamız gereken o serüvende en azından makul düzeyde bir çabayı maddeden esirgemeyerek ona destek olmaktır.
Ben diyorum ki, Kipa maddesi özelinde, yarın bir kullanıcı daha "kayda değerliği ispat edilmedi" diyerek gelmemeli, bu sağlıksız bir tutum. O kullanıcı kaynak eklemek varken "kaynak var ama ben kayda değer olmadığını iddia ederek maddeyi SAS'a taşıyorum" derse işte o zaman buranın felsefesine uymamış olur. Eğer senin savın doğru olsaydı, maddesi kayda değer olmadığı iddia edilerek silinen bir kullanıcı hiçbir kaynak barındırmayan tüm maddelere VP:HS#M6'den sil şablonu koymaya da ya da tüm bu maddeleri SAS'a çıkarmaya çalıştığında, buna VP:GÖRÜŞ ihlali gözüyle bakmayıp kişiye takdirle yaklaşmamız gerekirdi. Bunu yapmıyoruz, bunu VP:GÖRÜŞ ihlali kabul ediyoruz şüphesiz ki. Ben bir kullanıcı olarak bir maddeye ilişkin kayda değerlik şüphesine düşersem kaynak aramalıyım. 10 saniye bile sürmeyen bir işlem sonunda kayda değer olduğunu anladıysam ideal olanı maddeye bulduğum bu kaynakları eklememdir. Eğer bunu o an yapmak istemiyorsam {{kaynaksız}} da ekleyebilirim, eğer kayda değerlik açıksa. Bir madde sırf kaynak barındırmadığı için kayda değer olmamakla itham edilemez. Hakkında (maddede değil gerçekte) kaynak mevcut olmadığı için kayda değer olmamakla itham edilebilir. Bu durumda da, çok belirgin vakalarda HS işletilir, karşıt olasılık görülürse SAS işletilir.
VP:SAS sürecini "maddelere kaynak ekleme" konulu bir haftanın iş birliği projesiyle karıştırmayı acilen bırakmamız gerekiyor topluluk olarak.
Vito Genovese 18:14, 20 Şubat 2017 (UTC)

Güneydoğu TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Güneydoğu TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 14:00, 12 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Muratero 16:33, 12 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın KalsınTelevizyon kanalları kanımca her zaman kaydadeğerdir ve uzun vadede gelişmeye müsait maddelerdir. Mimar77 (mesaj) 15:26, 20 Şubat 2017 (UTC)

Ahmet Haldun Terzioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Haldun Terzioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 17:53, 13 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Yazdığı kitaplardan dolayı: [11] Ayrıca bir yüksek lisans konusu olmuş: [acikarsiv.ankara.edu.tr/eng/browse/27955/GÜNAY%20HALİLOVA.pdf] Mimar77 (mesaj) 15:31, 20 Şubat 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vito Genovese 11:55, 22 Şubat 2017 (UTC)

Bilind İbrahîm[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bilind İbrahîm"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Kaynaklandırılmamış. Nushirevan11 ☾★ 23:17, 13 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil. HS de yapılabilirdi. --Pragdonmesaj 09:17, 14 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bige önal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bige önal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

HS etiketini kaldırıp SAS'a taşıdım. --Zaitsév 15:12, 14 Şubat 2017 (UTC)

 • Hızlı sil için etiketlenmiş. Eğer oynadığı diziler doğruysa gayet KD --Zaitsév 15:13, 14 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Maral ve Benim Adım Gültepe'de oynamış. --Nushirevan11 ☾★ 16:21, 14 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Başrolü yok, önemli rolü de yok gibi gözüküyor. Biraz değiştirilmiş ama Sabah'taki haberle fazlasıyla benzeşiyor. Sabah biyografi/hagiografi serisinde "Türk halkına hakaret eden Barbaros Şansal" da dahil olmak üzere herhalde binlerce insan var (https://www.google.com.tr/search?q=site%3Asabah.com.tr+%22-kimdir%22). --Deniz (mesaj) 14:33, 17 Şubat 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir.--Vito Genovese 11:56, 22 Şubat 2017 (UTC)

Mahmut Özer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mahmut Özer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 21:38, 14 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Hangi kayda değerlik yönergesine istinaden anlayamadım ancak Vikipedi:Kayda değerlik (akademisyenler) kriterlerine göre bu kişi rektör olması tek başına bile kayda değerlik sağlıyor gözüküyor. (BKNZ:Ölçütler için açıklamalar alt başlığının 6. maddesi). Ayrıca Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı yapması da bunu perçinliyor.--Muratero 05:30, 16 Şubat 2017 (UTC)
Muratero Sayfada kayda değerlik etiketi vardı. Bir neticeye varılması için SAS'a taşıdım ve bu sayede kaynaklandırdınız. İyi çalışmalar. --Nushirevan11 ☾★ 23:38, 17 Şubat 2017 (UTC)
Artık Devriye konumundasınız. KD etiketini kim niye koyuş anlayamadım ancak KD maddeyi silmeye aday gösteren siz oluyorsunuz. Benim kaynaklandırmam değil, sizinde kaynaklandırmanız lazım. Bence böyle daha faydalı olacaktır.İyi çalışmalar...--Muratero 10:24, 19 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. Madde adı değişikliğinin tartışma sayfasında görüşülmesi gerekir. --Mskyrider ileti 05:56, 23 Şubat 2017 (UTC)

Türkiye-YPG çatışmaları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye-YPG çatışmaları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Doğrudan Türkiye-YPG çatışmaları mevcut değil, maddede kaynaksız bir çok bilgi mevcut, Pkk lider kadroları bu maddeye doğrudan geçirilmiş tabi kide kaynakları yok, güç sayıları kısmı hatalı, kayıplar kısmı eksik, Türkiye tarafındaki bütün polis ve askeri gücü YPG ile çatışma halinde mi? İngilizce Vikipedi'de olmadığı gibi bu maddeyi silmeyi ve Suriye Kürdistanı çatışmaları ve Fırat Kalkanı Harekatı maddesini kullanmayı öneriyorum.--Çakırmsj 23:14, 14 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--Çakırmsj 23:14, 14 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde eksik, ayrı madde olacak kadar da kayda değer. Silineceğini düşünmüyorum, işin zor yanı bu sayfayı yeniden yazmak, eksikleri gidermek.--Kingbjelica (mesaj) 23:23, 14 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Medyada bu konuda çıkan karşılıklı çatışmalardan bahsedilmiş ve kaynaklandırılmış. Halihazırda muhtemel çatışmalarda cabası. --Nushirevan11 ☾★ 23:40, 15 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde başlığı ile içerikteki bilgiler gerçekten de uyuşmuyor. Burada top yekün çatışma da yaşanmıyor. Fırat kalkanı harekatı maddesinde, küçük çaplı çatışmaların anlatıldığı bölümü aktarılabilir. Sonuçta olan çatışmalar Fırat Kalkanı harekatı kapsamında olmuş.--Muratero 05:21, 16 Şubat 2017 (UTC)
Muratero Çatışmalar sadece Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yaşanmıyor. Bu harekattan öncesi de var. --Nushirevan11 ☾★ 19:57, 16 Şubat 2017 (UTC)
Topu topu iki üç sınır ihlali yapan PYDlilerin vurulması üzerine böyle madde açılması anlamsız. Burada Türkiye-PYD anlaşmazlığı gibi madde açıp, daha detaylı anlatımda buradaki bir kaç ufak çaplı çatışmaya atıfta bulunabilir.--Muratero 05:51, 17 Şubat 2017 (UTC)
Muratero Sayfa adı değişikliğiniz mantıkî. --Nushirevan11 ☾★ 23:36, 17 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD. İçerikte kaynak problemi yok. Madde başlığı tartışma sayfasında görüşülebilir. Vitruvian (mesaj) 14:00, 16 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Uygun görülürse madde başlığı değiştirilebilir. Mimar77 (mesaj) 15:33, 20 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vito Genovese 11:59, 22 Şubat 2017 (UTC)

Aydın Ilgaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydın Ilgaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmadığı kanısındayım. Nushirevan11 ☾★ 13:22, 15 Şubat 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. Madde KD kıstaslarını karşılıyor, etiket kaynaksız etiketi ile değiştirildi. --Mskyrider ileti 16:32, 19 Şubat 2017 (UTC)

Sedat Kapurtu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sedat Kapurtu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 17:01, 15 Şubat 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum albümleri ve çılgın sedat adıyla yapılacak arama kayda değerliği için yeterli görünüyor. --kibele 16:00, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Nushirevan11 kaydadeğerlik yönergesini daha dikkatli incelemenizi öneririm. Albümleri müzisyenlerle ilgili, futbolculuğu da sporcularla ilgili kaydadeğerlik kıstaslarını karşılıyor zaten. KD yönergesinin neresine istinaden bu SAS'ı açtınız merak ettim doğrusu. --Mskyrider ileti 16:09, 19 Şubat 2017 (UTC)
Mskyrider Kayda değer olmadığı için değil kayda değerlik etiketi bulunduğu için SAS'a taşıdım. --Nushirevan11 ☾★ 16:13, 19 Şubat 2017 (UTC)
Mskyrider: Sanırım Nushirevan11 kayda değerliği belirsiz maddeler klasörlerindeki maddeleri kademeli olarak SAS sürecinden, yani topluluk değerlendirmesinden geçirerek eritmeye çabalıyor.
Vito Genovese 16:14, 19 Şubat 2017 (UTC)
Vito Genovese Yorumunuz için teşekkürler. Bu madde kayda değer ancak o an sanırım etiketi baz alarak kaynaklandırılması ve genişletilmesi düşüncesiyle SAS'a taşıdım. Sakhalinio etiketlemiş bu arada. İyi çalışmalar, sevgiler. --Nushirevan11 ☾★ 16:23, 19 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Uğur Aslan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uğur Aslan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

HS etiketi koyulmuş. SASa taşıyorum. --Zaitsév 18:40, 15 Şubat 2017 (UTC)

Mimar77: İlk iki site her oyuncuya profil açan, IMDB mantığıyla hareket eden veritabanı siteleri sanırım daha ziyade.
VP:KİŞİ'de "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" deniyor. Kişinin oynadığı yapımlarda önemli bir rolünün olup olmadığını şahsen bilmiyorum. O konuda bilgi sahibi olanların paylaşması yararlı olur. Tabii, VP:KİŞİ bir rehber yalnızca. Bu koşulu sağlamadan da kayda değer olunabilir pekala. Belki şu ve şu kayda değerlik sağlayabilir. Benim bir kanaatim yok açıkçası şu an için.
Vito Genovese 17:47, 22 Şubat 2017 (UTC)

Çamaşırhane Film[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çamaşırhane Film"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ocak 2017'den beri etiketli duruyor. Uchiha Itachimesaj için 19:28, 15 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Gerek kaynaklandırma, gerek KD filmlerin şirketi olarak kanaatim kalması yönünde... chansey Mesaj 07:33, 16 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bir film şirketini ansiklopedik yapan ne özellik varsa, hepsi bu film şirketinde var. 4 tane film yapmış bi şirket.--samral mesaj 09:17, 16 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yorumlara katılıyorum. Mimar77 (mesaj) 17:31, 22 Şubat 2017 (UTC)

Evlilik depresyonu ve evlilik sonrası depresyon[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Evlilik depresyonu ve evlilik sonrası depresyon"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik bir içeriğe sahip değil. Tek bir kaynak kullanılmamış. --Zaitsév 22:38, 15 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin farklı makalelerden toplama (özgün) bir araştırma. İleri de daha sağlıklı bir şekilde açılır belki bu sayede.--Pragdonmesaj 11:36, 23 Şubat 2017 (UTC)

Kocaeli Aydınlar Ocağı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kocaeli Aydınlar Ocağı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 23:53, 15 Şubat 2017 (UTC)

Birleştirilsin Birleştirilsin Aydınlar Ocağı kayda değer bir oluşumdur. Özellikle Türkiye'de oluşan "Türk-İslam" merkezli tarih anlayışında etkilidir. Kurucularından bahsettiğim şey gözlenebilir. Yakın dönem Türk tarih anlayışını anlatan kitaplardan sıkça atıf alıyor. Bu madde genel anlamda Aydınlar Ocağı'nı anlatıyor zaten. Yönlendirmesiz olarak Aydınlar Ocağına taşınırsa içerik kaybı olmaz, boş bir vaktimde kaynaklandırmaya çalışırım.--Kingbjelica (mesaj) 12:21, 16 Şubat 2017 (UTC)
Birleştirilsin Birleştirilsin Kingbjelica'nın da dediği gibi madde derneğin geneli hakkında bilgi veriyor. Aydınlar Ocağı maddesine taşınıp orada geliştirilmesi beklenebilir. Duruma göre de KD'liği orada sorgulanır. İsim konusunda Anadolu Aydınlar Ocağı da kullanılmakta sanırım Kingbjelica. Onu da bir değerlendirmek gerekecek.--Pragdonmesaj 12:17, 17 Şubat 2017 (UTC)
O konuda bir bilgim yok maalesef ama bakarım bir ara.--Kingbjelica (mesaj) 14:38, 20 Şubat 2017 (UTC)

Oya İnci[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Oya İnci"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 23:55, 15 Şubat 2017 (UTC)

Yoo Ye Eun[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yoo Ye Eun"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 23:57, 15 Şubat 2017 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Vito Genovese 12:14, 22 Şubat 2017 (UTC)

Mia Nonna[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mia Nonna"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 ☾★ 23:58, 15 Şubat 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Mskyrider ileti 06:06, 23 Şubat 2017 (UTC)

Yimpaş Holding[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yimpaş Holding"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 00:03, 16 Şubat 2017 (UTC)

Yimpaş Proma ve Yimpaş Alışveriş Merkezi için açılmış ayrı SAS tartışmaları burada birleştirilebilir sanki Nushirevan11? Üç ayrı sayfada aynı şeyleri konuşmak durumunda kalacağız aksi durumda.--Vito Genovese 00:09, 16 Şubat 2017 (UTC)

Vito Genovese Bu madde de iki kaynak gösterilmiş. Kayda değer olduğunu düşünen olabilir. Diğer maddelerde kaynak yok. --Nushirevan11 ☾★ 00:13, 16 Şubat 2017 (UTC)
Tamam, ayrı kalmasının daha yararlı olacağını düşünüyorsan sıkıntı yok.--Vito Genovese 00:14, 16 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Mskyrider ileti 06:06, 23 Şubat 2017 (UTC)

Şablon:Yimpaş Holding[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Yimpaş Holding"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 ☾★ 00:07, 16 Şubat 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Silinip silinmemesi konusunda emin değilim. Ana başlık KD ama şablonun varlığı veya yokluğu bir eksiklik/fazlalık hissettirir mi bilemedim. Gelecek yorumlara göre net kararımı bildiririm.--Pragdonmesaj 10:21, 16 Şubat 2017 (UTC)
Pragdon Şablon içerisindeki Yimpaş Alışveriş Merkezi ile Yimpaş Proma Yimpaş Holding'e aktarıldığı zaman şablonun işlevsiz olacağını düşünüyorum. Kayda değer Yimpaş sayfaları açıldığında tekrar oluşturulabilir diye düşünüyorum. --Nushirevan11 ☾★ 15:48, 16 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ana maddede eksik olan kuruluşları varsa oraya yazalım. Onun dışında silinmesi yerinde olacak dediğiniz gibi.--Pragdonmesaj 09:44, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Birden fazla şirkete sahip bir holdingin şirket şablonunun kalması gerekir. En azından ilerde şirket maddelerinin de açılmasına vesile olabilir. Mimar77 (mesaj) 20:28, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Şablonun kayda değerliği olmaz, onu not düşeyim de öncelikle :) Dolaşım şablonlarının amacı, belli bir konudaki maddeler arasında bağlantı kurmak ve okurların işini kolaylaştırmaktır. İlgili şablonda bir sürü bağlantı var ama kayda değer mi bunlar yoksa değil mi belirsiz. Mevcut 4 maddeden üçü an itibarıyla silinmeye aday gösterilmiş. Görünen o ki teki kalacak bunlardan, ikisi ise aktarılacak/silinecek. Yalnızca mevcut 2 madde için dolaşım şablonu oluşturmak da doğru değil bu durumda. Yok eğer diğer maddeler, kayda değer olduğu ispatlanacak biçimde açılırsa kalsın bu şablon. İleride açılırsa da geri getirilebilir.--RapsarEfendim? 20:55, 20 Şubat 2017 (UTC)
Rapsar İkinci yorumumda bazı maddelerin silinmesiyle işlevsiz kalacağını belirterek vurgu yaptığınız noktayı zaten belirttim. Kayda değer değilden kastım gereksiz olduğunu belirtmekti zaten. Yapıcı yorumunuz için teşekkürler. --Nushirevan11 ☾★ 18:06, 22 Şubat 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

İrfan Kangı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İrfan Kangı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 00:08, 16 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatiyle... chansey Mesaj 07:27, 16 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum haber kaynakları mevcut. --Pragdonmesaj 10:56, 16 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 2 kaynak ekledim. Fazlaca kaynak mevcut. Vakit buldukça eklenebilir. --Pragdonmesaj 12:10, 23 Şubat 2017 (UTC)

Oypa[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Oypa"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik yönergesine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 00:13, 16 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırıldı. --Pragdonmesaj 10:53, 16 Şubat 2017 (UTC)

Rumeysa Sultan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rumeysa Sultan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tamamen uydurma bir şahsiyet. Tarihi verilerle alakası yok. Nushirevan11 ☾★ 19:08, 16 Şubat 2017 (UTC)

 • Hızlı silinsin öyleyse. BirKadinFenomeni, Milta gibi sitelerden Vikipedi'yi bir an önce kurtarmamız gerekiyor. --Deniz (mesaj) 14:23, 17 Şubat 2017 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin KD değil. --Nushirevan11 ☾★ 17:50, 17 Şubat 2017 (UTC)

Şehzade Ahmed (I. Süleyman'ın oğlu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şehzade Ahmed (I. Süleyman'ın oğlu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kurgulanmış bir sayfa. Kayda değer değil. İslam Ansiklopedisi'nde ve Necdet Sakaoğlu'nun kitabında bu isimde bir çocuğu yok. Kayda değer olan bilgiler babasının sayfasına aktarılabilir. Nushirevan11 ☾★ 19:23, 16 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Varlığı ispatlanmamış ve madde içeriği kayda değer olmadığından ötürü. --Nushirevan11 ☾★ 18:10, 22 Şubat 2017 (UTC)

Şehzade Mahmud[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şehzade Mahmud"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Babası I. Süleyman'ın sayfasında mevcut bilgiler yer alıyor. Nushirevan11 ☾★ 19:33, 16 Şubat 2017 (UTC)

Şehzade Şehenşah[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şehzade Şehenşah"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer içerik mevcut değil. Sayfa içeriğinin kardeşi Şehzade Mehmed (II. Bayezid'in oğlu)'in sayfası ile beraber babaları II. Bayezid'in sayfasına aktarılmaları elzemdir.

Mehmed Ertuğrul Efendi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmed Ertuğrul Efendi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfa içeriği kayda değer değil. Babasının sayfasına aktarılabilir. Nushirevan11 ☾★ 22:24, 16 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aktarılacak ansiklopedik bir bilgi olduğu değerlendirilirse VI. Mehmed maddesine ilgili bölüme aktarılabilir. Tek başına madde olacak KD ve yeterlilikte olmadığı kanaatiyle oyum silinsin... chansey Mesaj 20:50, 17 Şubat 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Mskyrider ileti 06:09, 23 Şubat 2017 (UTC)

Fuad Caferov (asker)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fuad Caferov (asker)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sınırda ölümü üzerine çıkan haberler dışında kayda değerlilik görünmüyor. Ahmet Turhan (mesaj) 09:26, 17 Şubat 2017 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Etnies Skate Jam[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Etnies Skate Jam"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

etnies maddesine aktarılabilir --Zaitsév 09:58, 17 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD'liği ispatlayacak kaynağa rastlamadım. --Pragdonmesaj 10:05, 20 Şubat 2017 (UTC)

Eskiler Alırım[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Eskiler Alırım"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerliğinden emin olamadım --Zaitsév 11:28, 17 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin HS de yapılabilirdi sanırım. --Pragdonmesaj 11:44, 17 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. --Nushirevan11 ☾★ 18:30, 17 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD ispat edilemediği kanaatiyle. chansey Mesaj 20:36, 17 Şubat 2017 (UTC)

Malik Kürdi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Malik Kürdi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden ve Xwedêda'nın SAS'a taşıma teşebbüsünden ötürü SAS'a taşıyorum. --Nushirevan11 ☾★ 23:53, 17 Şubat 2017 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Kaynaklandırıldı --Pragdonmesaj 10:44, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ÖSO'nun tek bir sözcüsü değil gibi. Bu kişi gibi bir çok insan var. Kendisi sözcülükten ziyade ÖSO'da bir komutan olarak geçiyor, Suriye'deki durumu dikkate alırsak bu kişi gibi bir çok komutan sıfatındaki kişinin açıklamalarına medyada rastlayabiliriz. Verilen kaynaklar 2012 yılına ait, en son 2013 yılındaki haberlerde az da olsa yer almış,2014 de de ÖSO komutanlarından diye bir habere denk geldim. Kendisinin ÖSO sözcüsü diye resmi bir sıfatı yok. Daha öncede ÖSO komutanı diye geçen bir kişiyi silmiştik yanlış hatırlamıyorsam.--Muratero 05:35, 21 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu düşünmüyorum, sıradan bir kişi gibi.--Kingbjelica (mesaj) 14:31, 21 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yorumlara katılıyorum. Mimar77 (mesaj) 17:31, 22 Şubat 2017 (UTC)

Gaia Dergi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gaia Dergi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız kaynaklarda bahsedilmiyor ve kaynaksız. KD değil. Nushirevan11 ☾★ 00:01, 18 Şubat 2017 (UTC)

Skani Nena[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Skani Nena"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız kaynaklarda bahsedilmiyor ve kaynaklandırma yapılmamış, bu haliyle kayda değer değil. --Nushirevan11 ☾★ 00:06, 18 Şubat 2017 (UTC)

Proleter Devrimci Aydınlık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Proleter Devrimci Aydınlık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 00:10, 18 Şubat 2017 (UTC)

Cehd (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cehd (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız kaynaklandırma mevcut değil, bu haliyle kayda değer değil. Nushirevan11 ☾★ 00:10, 18 Şubat 2017 (UTC)

Cinius Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cinius Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 00:13, 18 Şubat 2017 (UTC)

Vikipedi'ye yönelik eleştiriler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Vikipedi'ye yönelik eleştiriler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hızlı sil işlemini geri aldım. Düzenlenip içerik olarak Vikipedi: isim alanına (eğer zaten yoksa) taşınması bence daha güzel olur. Var olan bir Vikipedi: sayfasına da aktarılabilir. --Deniz (mesaj) 09:12, 18 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Konu pek çok güvenilir kaynakta incelenmiş ancak maddenin şu anki durumu taslak seviyesinde bile değil. Maddenin Wikidata bağlantısını yaptım. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:55, 18 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Yeniden düzenlenince Vikipedi alan adına taşınmasın. --Neolegen (mesaj) 20:00, 18 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu haliyle hiçbir kriteri sağlamıyor. İçeriği bütünüyle yoruma dayalı. --Nushirevan11 ☾★ 16:04, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Şahsen benim açmak istediğim bir sayfaydı, çok az vakit bulabiliyorum. Bu sayfayı silmeyelim, geliştirelim. Türkçe kaynaklardan bile taslak yazılır.. İngilizce maddesi çok iyi durumda. --Kingbjelica (mesaj) 14:37, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum İngilizce versiyonu epey uzun ve madde kayda değer olma potansiyeline sahip. Vikipedi alan adına aktarmak hata olur. Ama bu hali ile M1 kriterine göre silinebilir. --Zaitsév 16:39, 21 Şubat 2017 (UTC)

Feydamid[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Feydamid"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer görünmüyor. — Pınar (mesaj) 10:09, 18 Şubat 2017 (UTC)

Silinsin Silinsin Hızlı bile silinir bence ("...dün basın toplantısı düzenlemiş.." içeriğe göre.)--Potkal 17:24, 18 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaklandırma yapılsa ve düzenlense ansiklopedik olabilir ama şu haliyle KD olmadığı kanaatiyle oyum silinsin. chansey Mesaj 19:16, 18 Şubat 2017 (UTC)

Aras Holding[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aras Holding"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız kaynaklandırma mevcut değil, kayda değer değil. Nushirevan11 ☾★ 20:25, 18 Şubat 2017 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Oyumu önden vereyim, kaynaklandırmayı PC başına geçince yaparım... Kaynaksızlık tek başına maddenin silinmesi için yeterli sebep değil. Kaldı ki çok rahat kaynaklandırılabilir kayda değer bir madde. chansey Mesaj 13:07, 19 Şubat 2017 (UTC)
chansey Bu haliyle kayda değer değil. Kaynaklandırma yapılırsa elbette kayda değer olacaktır. Buraya taşımamın sebebi bu şekilde kaynaklandırılmasını sağlamak. İyi çalışmalar. --Nushirevan11 ☾★ 14:47, 19 Şubat 2017 (UTC)
Teşekkürler Nushirevan11! Benim ifadem gerekçenizdeki kayda değer ceğil ibaresine idi. İyi vikiler! chansey Mesaj 16:57, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yorumlara katılıyorum. Mimar77 (mesaj) 17:27, 22 Şubat 2017 (UTC)

Aleyna Solaker[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aleyna Solaker"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız kaynaklar içermediği için Vikipedi:Güvenilir kaynakları ihlah ettiği ve Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) kriterlerine uymadığını düşündüğüm için silinmeye aday gösteriyorum. Daha önce kayda değer olmadığı için defalarca silindiği kayıtlarda mevcuttur. Ryan O'Reily (mesaj) 23:35, 18 Şubat 2017 (UTC)

Üner İlsever[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Üner İlsever"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde olarak Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler), iddia olunan metnin içeriğine kefil Vikipedi:Güvenilir kaynaklar olmadığı için silinmeye aday gösteriyorum. Ryan O'Reily (mesaj) 23:44, 18 Şubat 2017 (UTC)

Uğur Kıvılcım[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uğur Kıvılcım"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) ve Vikipedi:Güvenilir kaynaklar sayfalarında belirtilen kriterlere uymadığını düşündüğüm için silinmeye aday gösteriyorum. Ryan O'Reily (mesaj) 23:46, 18 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın kayda değer.. --kibele 10:19, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğine kefil hiç bir unsura rastlamadığım için aday gösteren olarak silinmesini uygun görüyorum. --Ryan O'Reily (mesaj) 14:39, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum 1954-2013 yılları arasında 100'ü aşkın sinema filminde ve dizide oynaması kayda değerliği için yeterlidir.. --kibele 18:00, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kayda değerliği su götürmez bir oyuncu fakat kaynak konusunda ciddi bir sıkıntı mevcut gerçekten. Adaylığı kapatacak hizmetlilerden araştırma için en azından bir iki gün rica ediyorum. --Maurice Flesier message 18:08, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ÖterbülbülBuyrun? 13:10, 21 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer olduğu düşünüyorum, birçok yapımda oynamış tanınan bir sima.--Kingbjelica (mesaj) 14:12, 22 Şubat 2017 (UTC)

Alma Terzic[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alma Terzic"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Güvenilir kaynaklara uygun hiç bir kaynak bulunmamakta, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) kriterlerine uymadığı düşünülmekte... Ryan O'Reily (mesaj) 23:49, 18 Şubat 2017 (UTC)

Özgür Dogruöz (şarkıcı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Özgür Dogruöz (şarkıcı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde Vikipedi:Güvenilir kaynaklardan barındırmamak da, Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) kriterlerine uymadığını düşünmekteyim. Ryan O'Reily (mesaj) 00:29, 19 Şubat 2017 (UTC)

Bu şekilde bakarsanız görürsünüz.Kaynak ara: "Özgür Doğruöz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler

 • Silinsin Silinsin Aday gösteren olarak gerekçelerimi sundum. --Ryan O'Reily (mesaj) 14:37, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yorum Yorum Mesam'da eserleri besteci ve söz yazarı olarak kayıtlı bir sanatçıdır.Ayrıca kültür bakanlığı onaylı bandrollü 2 adet albümü vardır.Bu linkten http://www.mesam.org.tr/eser-arama DOGRUOZ ÖZGÜR Yazarak Konturol Edebilirsiniz. (Vikipedi:Oylama kriterlerine istinaden oy kullanamaz. --Nushirevan11 ☾★ 17:53, 20 Şubat 2017 (UTC))

Belge Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Belge Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Ahmet Turhan (mesaj) 21:16, 19 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın yapılan yorum yanlışlarını dile getirmenin yolu, kayda değerliği muhtemel ama kaynaksız maddeleri buraya getirmek olmamalı. --kibele 22:20, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırılmış. --Pragdonmesaj 09:34, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın köy çeşmesinde yer alan bir kullanıcının yorumuna mı yoksa SAS sonucu silinen Evrensel Basım Yayın'a mı emsal teşkil ediyor? VP:KD'de böyle bir kriter(ler)e rastlamadım. Kayda değerliği güvenilir kaynaklar tarafından desteklenmiş. Bir kaynak da ben ekledim, silinmesi için bir neden göremiyorum. --Maurice Flesier message 11:05, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer olduğu kanaatiyle... chansey Mesaj 21:55, 20 Şubat 2017 (UTC)

Can Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Can Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, o da kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 21:17, 19 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın "Ödülleri" başlığı ve 2 kaynak eklendi. Madde kayda değer. --Selahattin ilhan (mesaj) 21:41, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum yapılan yorum yanlışlarını dile getirmenin yolu, bariz kayda değer maddeleri buraya getirmek olmamalı. --kibele 21:47, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kibele'ye katılarak.. Yapıcı şeylerle uğraşsak daha verimli oluruz. ÖterbülbülBuyrun? 23:06, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın köy çeşmesinde yer alan bir kullanıcının yorumuna mı yoksa SAS sonucu silinen Evrensel Basım Yayın'a mı emsal teşkil ediyor? VP:KD'de böyle bir kriter(ler)e rastlamadım. Kayda değerliği güvenilir kaynaklar tarafından desteklenmiş. Birkaç kaynak ekledim, geliştirilmesi müsait. --Maurice Flesier message 23:27, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın En azından şimdiki haliyle bunu söyleyebilirim. Aday gösterildiği an 0 (sıfır) kaynakmış. Adaylık sonrası kaynaklandırılmış. Kaynaklandıranların eline sağlık. Uzun uzadıya tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum. Kriterler ortada. Kriterlere uygun bir hale getirelim SAS'a taşınan maddeyi yeter. --Pragdonmesaj 09:33, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer, marka değeri yüksek ve köklü. --Kingbjelica (mesaj) 14:34, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer olduğu kanaatiyle... chansey Mesaj 21:55, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırılabileceği çok açık maddeleri SAS'a taşımadan önce kaynaklandırmaya çalışmak daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum. --Neolegen (mesaj) 22:33, 21 Şubat 2017 (UTC)

Timaş Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Timaş Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, o da kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 21:18, 19 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kaynaklandırılıp KD'liği ispatlanırsa yeniden değerlendirmek üzere oyum bu yönde şimdilik. --Pragdonmesaj 09:13, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın köy çeşmesinde yer alan bir kullanıcının yorumuna mı yoksa SAS sonucu silinen Evrensel Basım Yayın'a mı emsal teşkil ediyor? VP:KD'de böyle bir kriter(ler)e rastlamadım. Kayda değerliği güvenilir ve bağımsız kaynaklar tarafından ele alınmış görünüyor. 4 yeni kaynak ekledim ve bunlar dışında elle tutulur haber yayınları olduğunu da söyleyebilirim. --Maurice Flesier message 11:34, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Son güncelleme itibari ile. --Pragdonmesaj 12:18, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer.--Kingbjelica (mesaj) 14:31, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD olduğu kanaatiyle. chansey Mesaj 21:54, 20 Şubat 2017 (UTC)

Vate Yayınevi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Vate Yayınevi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut. Ahmet Turhan (mesaj) 21:19, 19 Şubat 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Vate maddesi ile birlikte değerlendirilmeli.. --kibele 21:48, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaklandırılıp KD'liği ispatlanırsa yeniden değerlendirmek üzere, oyum bu yönde şimdilik.--Pragdonmesaj 09:18, 20 Şubat 2017 (UTC)

Yeditepe Yayınevi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yeditepe Yayınevi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Ahmet Turhan (mesaj) 21:19, 19 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kaynaklandırılıp KD'liği ispatlanırsa yeniden değerlendirmek üzere oyum bu yönde şimdilik. --Pragdonmesaj 09:19, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum iki kaynak ekledim ama sadece alıntı yapılmış. kayda değerliği konusunda güçlü bir evet diyemeyeceğim. bu konularda ilgisi olan bir kullanıcı kaynaklar konusunda fikir verebilirse iyi olur. --Maurice Flesier message 14:42, 21 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Ben kayda değer ve marka değerinin olduğunu düşünüyorum fakat burada yer edinebilmesi için birkaç kaynak gerekli.--Kingbjelica (mesaj) 14:10, 22 Şubat 2017 (UTC)

Bir Seyirci Tavsiyesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bir Seyirci Tavsiyesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik ? Önceki onlarca makale gibi Vladimir Lenin bibliyografyası'na taşınmalı. --Maurice Flesier message 23:05, 19 Şubat 2017 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın nominator. --Maurice Flesier message 23:06, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Bu tarz benzer maddelere göz atıp tek seferde toplu olarak SAS'a taşımak daha iyi olacak sanırım. Böyle tek tek uğraşmayalım derim. Maurice Flesier siz zaten konu üzerine baya ilgilisiniz bunu bir liste halinde buraya sunarsanız (vaktiniz varsa o kadar elbette) ne siz ne de biz ekstra vakit kaybı yaşamış oluruz. Naçizane tavsiyem bu yöndedir. --Pragdonmesaj 09:25, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Önceki adaylıklardaki görüşlerim geçerlidir. İlgili maddeye aktarılmasının uygun olacağı kanaatindeyim. chansey Mesaj 21:53, 20 Şubat 2017 (UTC)
Pragdon'a ek olarak şunu söyleyeyim: VP:SAS tartışmalarının her biri hukuktaki gibi emsal karardır bizim için. Daha önce aynı niteliklerde bir madde silindiyse, o tartışmaya atıfta bulunarak başka maddelere de aynı işlemi (silme, taşıma, birleştirme, her neyse) uygulayabilirsiniz. Daha önceki makalaler SAS tartışmasıyla birleştirildiyse (ki bir-iki tanesini ben kapattım, hatırlıyorum), o zaman ideal olarak maddelerin yazarı olan Ahmet Turan ile istisna teşkil eden bir madde olmadığı konusunda mutabakat sağladıktan sonra hepsini birleştirebilirsiniz önceki SAS'a atıfta bulunarak.
Vito Genovese 09:41, 20 Şubat 2017 (UTC)
Benim açımdan herhangi bir sıkıntı yok. Fakat sonradan veri kaybı vs. gerekçeler olmaması önemli. Kayda değer olmayan maddeleri açan kullanıcı ile iletişime geçildikten sonra geri kalan makaleleri toplu olarak SAS'a getirebiliriz. Hem böylece adaylıklarda yığılmanın önüne geçilebileceği gibi vakit kaybınını da önlemiş oluruz. --Maurice Flesier message 10:02, 20 Şubat 2017 (UTC)
Hatırladığım kadarıyla Ahmet Turhan bu tarz SAS'lara katılmama, görüş belirtmeme kararı almıştı (Yanlış hatırlıyorsam düzeltin beni lütfen). Buradan bildirim gönderelim kendisine de. Onun da görüşünü almak yerinde olacaktır kesinlikle. --Pragdonmesaj 10:11, 20 Şubat 2017 (UTC)
Doğru hatırlıyorsunuz. Toplu SAS önerisini ben daha önce kendisine sunmuştum aklımda kaldığı kadarıyla. Kendisi de hem bu süreçlere katılmayacağını hem de toplu aday göstermeye, veri kaybı endişeleri nedeniyle karşı çıkmıştı. Ben de zaten bu makaleleri tek tek SAS'a taşıyacağımı ifade etmiştim. --Maurice Flesier message 12:35, 20 Şubat 2017 (UTC)
Farklı bir itiraz olmazsa "veri kaybına neden olmayacak bir şekilde" toplu bir SAS süreci işleme alınmalı diyorum son söz olarak ben. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 12:46, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Lenin makalelerinde görüş bildirmeme eğilimim olduğu doğrudur. Daha önceki tecrübelerimdem kaynaklı devamlı olarak kişisel yorumlara evrildiği için bu kararı aldım. Toplu karar verme adına dair daha önce gelen öneriye şurada daha önce görüşlerimi bildirmiştim, hala aynı görüşlere sahip olduğumu belirteyim. Tekrar buraya aktarmayı gerekli görmüyorum ama "Toplu Eserler" adıyla hemen hemen bütün dillere çevirilen bu eserlerin son derece önemli olduğu ve bu önemin bağımsız makaleler olarak kalmasının uygun olduğunu düşünüyorum. Üstelik yalnızca ben değil buradaki uzun tartışmada ve şurada Ocak 2016'da köy çeşmesinde pek çok kullanıcı bunu belirtmişti. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:43, 20 Şubat 2017 (UTC)
Evet, yine "düşünüyorsunuz". Bu makalelere Vikipedi:Kayda değerlik politikasına dayanarak bir argüman sunamıyorsunuz ne yazık ki. Karl Marx Öğretisinin Tarihsel Kaderi, SAS'a getirdiğim ilk maddelerden birisiydi ve dikkatinizi çekerim "fikir birliğine varılamamıştır" gerekçesi ile kapatılmış, kayda değerdir denilmemiş. Yani tekrar buraya getirilmeyeceği düşünülmemeli. Kullanıcılar sürekli benzer Lenin makalelerini SAS'ta gördüğü için artık çoğulcu bir konsensüste oluşmuyor son zamanlarda. Benim bir acelem yok, geç olsun güç olmasın. Ansiklopedide tek başına kayda değerliği şüpheli maddeleri aday göstermeye devam edeceğim. Pragdon ve Vito Genovese'ye yapıcı tutumlarından dolayı teşekkür ediyorum. --Maurice Flesier message 15:07, 20 Şubat 2017 (UTC)
İşte bu yüzden bu maddelerde yorum yapmıyorum, umarım daha iyi anlaşılmıştır. Biraz karşıt görüşlerini ve "düşüncelerini" ifade eden tüm kişilerin söyledikleri kayda değerlik için bir şey ifade etmiyor zaten bu söylenenlerden anlaşılacağı üzere. Tekrar tekrar yoruma gerek yok, yukarıda özet görüşlerim geçerli. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:24, 20 Şubat 2017 (UTC)

Cumhuriyet - Türk Mucizesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cumhuriyet - Türk Mucizesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Turgut Özakman mesabesinde tanınır olan Mahmut Ustaosmanoğlu'nun ŞU eserinin silinme gerekçesinin bu eser için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Bu eserin ikinci serisi olan Cumhuriyet - Türk Mucizesi 2'yle birlikte Turgut Özakman sayfasına aktarılmasını talep ediyorum. Nushirevan11 ☾★ 18:18, 20 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırıldı. Kitabın 2. cildi olan Cumhuriyet - Türk Mucizesi 2 de bu ana madde içerisine Aktarılsın Aktarılsın --Pragdonmesaj 18:43, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Pragdon Bağımsız kaynaklandırma mevcut değil. Söz konusu kaynaklar yazarla yapılan söyleşi ve röportajlar. Ayrıca Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) maddesinin 1. kriterinde "Kitap birkaç önemli çalışmaya konu olmuş ve bu önemli ve yayımlanmış çalışmaların kaynakları kitabın kendisinden bağımsızdır" denilmektedir. Bu kıstasları sağlamamaktadır. --Nushirevan11 ☾★ 18:51, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum başka sas'larda da söz konusu edildi, bu doğru bir sas gerekçesi değildir. hangi yazarın hangisiyle eş değer olduğu bu maddenin ve bu silinme adaylığının konusu değildir. ek olarak kayda değer kitapların tamamının 1. kriteri tutturması beklenmez, politikaları geniş açılı okumak ve alıntılamak gerekiyor. --kibele 18:58, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Maalesef size katılmıyorum Nushirevan hocam. 5. madde der ki;"Kitabın yazarı öylesine dikkate değerdir ki ikincil kaynaklar olmasa dahi yazılı her eseri doğrudan kayda değerdir" (Örneğin, yaşamı ya da eserleri okullarda okutulan bir kişi.) Turgut Özakman için bu kısmı sorgulamak da abes bir iştir. Örnek olarak sunduğunuz kitap ve yazarı bu kriteri karşılamamakta mesela. Ama kibelenin de dediği gibi daha geniş kapsamda bakmak gerekiyor politikalara. --Pragdonmesaj 19:04, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Yazarların şahsi özellikleri eş değer addedilmiyor. Ustaosmanoğlu ve Özakman 5. kriterdeki dikkate değer ölçüsü açısından aynı mesabededirler. Ustaosmanoğlu herkes tarafından tanınan dikkate değer bir şahsiyettir. Bu cümleyi idoelojik veya şahsi görüşüne istinaden söylemiyorum. Medyadaki ve halk nezdindeki tanınırlık, saygı ve popülarite açısından söylüyorum. Daha geniş kapsamda elbette düşünülebilir ancak bunun dışındaki yorumlara katılmıyorum. --Nushirevan11 ☾★ 19:15, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın chansey Mesaj 21:51, 20 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--Dekolteli Kefen 09:13, 21 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bağımsız kaynaklarda kitap hakkında haber yapılmış görünüyor, silinmemeli. Ayrıca Cumhuriyet - Türk Mucizesi 2'nin ilkine aktarılması önerisine katılıyorum. --Maurice Flesier message 14:39, 21 Şubat 2017 (UTC)

Kilikya Barış Antlaşması[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kilikya Barış Antlaşması"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Türkiye'nin antlaşmaları listesi üzerine çalışıyorum bu sıralar. Bizimle birlikte birkaç Vikipedi'de daha tek bir kaynağa dayanarak madde açılmış. Öncelikle Türkçe kaynaklarda antlaşma Bekir Sami-Briand Antlaşması olarak geçiyor. Bu adla arama yaptığımda aslında hiçbir zaman Türkiye tarafından imzalanmadığı[19][20][21] bilgisiyle karşılaştım. Dışişleri Bakanlığının sitesinde her iki adla da bir antlaşma yer almıyor.[22] Bu durumda bu "taslağın" bir "antlaşma" olmadığı ortada. Pek de kaynak bulunmaması nedeniyle ayrı bir madde olarak işlenmesinin manasız olduğunu düşünüyorum. Cobija (mesaj) 18:42, 21 Şubat 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Ankara Anlaşması'na giden bir süreçmiş gibi algıladım ben bunu. Özellikle ikinci cümleye göre önce bu anlaşma ortaya çıkmış ancak bir sebepten imzalanmamış ve yerini Ankara Anlaşmasına bırakmış.(?!?) Eğer böyle bir durumsa ilgili maddenin içerisine aktarmak daha doğru olabilir ama bunu da kesinleştirmek gerek elbette.--Pragdonmesaj 19:49, 21 Şubat 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Böyle bir antlaşmanın varlığı ortaya konamıyor görünüyor.--Muratero 16:51, 22 Şubat 2017 (UTC)

Farklı Desenler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Farklı Desenler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aslında hızlı silinmesi lazım ama niyeyse SAS isteniyor. Buyurun. Cobija (mesaj) 18:46, 21 Şubat 2017 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin O zaman buradan HS diyelim. KD değil. --Pragdonmesaj 19:41, 21 Şubat 2017 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Bu tür sayfalara yapılan hsler denk gelinen hizmetliye göre değişiyor diye düşünüyorum. Sonucu bilinen bir sas bence.--Kingbjelica (mesaj) 14:06, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum 124 bolumluk bir dizinin neden silinmesi gerektigi hususunda aciklik getirebilir misiniz? Mimar77 (mesaj) 17:21, 22 Şubat 2017 (UTC)
Bölüm sayısı bir kriter değil. --Cobija (mesaj) 17:30, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Silinmesi için getirilen yorumlara katılmıyorum. Mimar77 (mesaj) 17:40, 22 Şubat 2017 (UTC)
Neye dayanarak peki? Hangi KD kriterine uyuyor? --Cobija (mesaj) 17:56, 22 Şubat 2017 (UTC)

Altıparmakoğlu Cemaati[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Altıparmakoğlu Cemaati"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu sayfanın kayda değerliği tartışılmalı. Kaynak taraması yaptım ancak böyle bir cemaatin varlığına dair bir bulguya rastlamadım. Nushirevan11 ☾★ 19:04, 22 Şubat 2017 (UTC)

Silinsin Silinsin "Anadolu'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar (1453-1650)"'a baktım ve görebildiğim kadarıyla uzun listede bu cemaatten bahsedilmiyor. Silinebilir. Vitruvian (mesaj) 19:21, 22 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kaynak bulunup eklenirse yeniden gözden geçireceğim. ÖterbülbülBuyrun? 07:38, 23 Şubat 2017 (UTC)

Haikum[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Haikum"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 19:54, 22 Şubat 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Derginin yayınlanıp yayınlanmadığı bile belli değil. "haikum.com" sitesinin archive.org kayıtlarına bakıyorum:
2011 yılı - yakında çıkıyor, yayımlanacak.
2016 yılı - yakında çıkıyor, yayımlanacak.

--Selahattin ilhan (mesaj) 20:24, 22 Şubat 2017 (UTC)

Kadın ve Aile[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kadın ve Aile"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 19:58, 22 Şubat 2017 (UTC)

Dünya Nöbeti[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dünya Nöbeti"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 22:09, 22 Şubat 2017 (UTC)

Aydınlanma Değil, Merhamet![kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydınlanma Değil, Merhamet!"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 22:10, 22 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ödül almış bir kitap. Kaynaklandırıldı. --Pragdonmesaj 10:57, 23 Şubat 2017 (UTC)

Yüzbaşı Selahattin'in Romanı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yüzbaşı Selahattin'in Romanı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 22:23, 22 Şubat 2017 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın kayda değer olduğu belirli.. yukarıdaki linklerden haberler'e, kitaplara, akademik yayınlara tıklamak yeterli görmek için.. --kibele 22:29, 22 Şubat 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kayda değer. --Nushirevan11 ☾★ 08:48, 23 Şubat 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum bu nedir şimdi? kayda değer olduğu belirsiz diye aday gösteren, kayda değerdir diye hızlı kalsın oyu kullanmış. Bu ciddiyetsizlik izlenimi uyandırdı bende. --Maurice Flesier message 09:33, 23 Şubat 2017 (UTC)

Adalet ve Kalkınma Partisi kurucular listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adalet ve Kalkınma Partisi kurucular listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfanın tek başına kayda değer olmadığı ve Adalet ve Kalkınma Partisi sayfasının tarihçe alt başlığına taşınması teklifiyle aday gösteriyorum. ÖterbülbülBuyrun? 07:28, 23 Şubat 2017 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Belirttiğim ana maddenin alt başlığına içeriği taşınsın. ÖterbülbülBuyrun? 07:29, 23 Şubat 2017 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın --TmѰ e12 07:31, 23 Şubat 2017 (UTC)

Hikmet Tekin[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hikmet Tekin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 ☾★ 08:51, 23 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırıldı. Hakkında yazılmış kitap var. --Pragdonmesaj 10:13, 23 Şubat 2017 (UTC)

Sabahattin Tuncer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sabahattin Tuncer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 08:52, 23 Şubat 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırıldı. Basak ve Kingbjelica hocamlar sizlerde de belki bir şeyler vardır. Buradan bir bildirim göndermiş olayım. --Pragdonmesaj 10:43, 23 Şubat 2017 (UTC)

Görünmez Adam (dizi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Görünmez Adam (dizi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 ☾★ 08:54, 23 Şubat 2017 (UTC)