Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Silinsin Silinsin) veya {{Kalsın}} (Kalsın Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas1}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas1}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında {{silinsin}} şablonu ekleyebilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır.SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:47, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Asım Kibar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Asım Kibar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şahsın kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. İçeriğinin büyük kısmı doğrulanabilir değil. Misal, "Commendatore Liyakat Nişanı" aldığı yazılı ama doğrulayamıyoruz.--RapsarEfendim? 20:24, 19 Aralık 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20:24, 19 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum "Commendatore Liyakat Nişanı" için web üzerinde ikincil kaynak yok fakat İtalyan Resmî Gazetesinde ilan edilmiş. Sayfaya ekledim. --85.107.118.197 05:00, 27 Aralık 2015 (UTC)
+Aynı şekilde İtalya Cumhurbaşkanlığı resmî sitesinde de bilgisi mevcut. Onu da ekledim. --85.107.118.197 05:22, 27 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Bir konuya dikkat etmemiz lazım diye düşünüyorum. Türkiye'de holding şirket kurucusu, sanayici ve iş adamları adına madde oluşturulacak mı, yoksa oluşturulmayacak mı? Önce ona karar vermemiz gerekiyor. Aksi halde burada buna benzer en az 100 maddeyi görüşmek zorunda kalabiliriz. Mesala bir örnek; Soyak Holding kurucusu Yılmaz Soyak adına madde mevcut iken; Kibar Holding kurucusu Asım Kibar adına açılan bu maddeyi ne diye görüşüyoruz. İlk soruma cevap bulabildi isek eğer, mevzuyu uzatmaya gerek yok kısa yoldan hepsini halledelim, derim. Siz ne dersiniz? ..--Eğitmenmsj 19:43, 2 Şubat 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--Eğitmenmsj 22:45, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin holding yöneticiliği kayda değerlik kriterleri arasında yer almıyor. onun dışında bir kaynak da görünmüyor maddede. --kibele 19:58, 10 Şubat 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Eğitmen'e katılıyorum. --►Cekli829 11:46, 12 Şubat 2016 (UTC)
Cekli829 referans gösterdiğiniz kullanıcı holding şirket kurucusu olduğu için kalsın demiş. kayda değerlik kriterlerinde buna ilişkin bir not yok, varsa gösterebilir misiniz? --kibele 12:08, 12 Şubat 2016 (UTC)
Kibele referans gösterdiğim kullanıcı daha fazlasını söylemiş. Kayda değerlik kriterlerinde buna ilişkin bir not yoksa, o zaman ekleyelim. Bu maddeyi silmek yerine kriterleri konuşalım. Referans gösterdiğim kullanıcının da söylediği gibi: Aksi halde burada buna benzer en az 100 maddeyi görüşmek zorunda kalabiliriz. --►Cekli829 12:40, 12 Şubat 2016 (UTC)
konuşuluyor zaten gerektiği zaman. kimse burada sadece iş adamı, holding yöneticisi olduğu için bulunmuyor. kayda değerliğin genel kriteri bellidir. ikincil kaynaklarda konu edilmiş olmak. değilse holding yöneticiliğinin tapu memurluğundan vikipedi açısından bir farkı yok. kriterlere eklenmesi için politika sayfasında konuyu konuşabilirsiniz. ancak o kriter değişene kadar mevcutlarla hareket ediyoruz. --kibele 13:02, 12 Şubat 2016 (UTC)
Kibele, evet, kriter değişene kadar mevcutlarla hareket ediyoruz. O yüzden Asım Kibar′ın VP:KİŞİ yönergesindeki Kişi meslektaşları veya ardından gelenlerce önemli bir kişilik sayılmakta kriterine uygun göründüğünü diyebiliriz. Çünkü Asım Kibar Kibar ailesi'nin aile şirketinin kurucusu ve ardından gelenler için önemli bir kişilik sayılmakta. --►Cekli829 18:13, 15 Şubat 2016 (UTC)
yapma cekli, herkes kendi şirketi ve kendi ailesi için değerlidir, o kriter bundan sözetmiyor elbette. --kibele 18:24, 15 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Aynı adı-soyadı taşıyan ikinci kişi(ler) var mıdır bilmem ama Asım KİBAR'ı tarattığımda bayağı bilgi çarptı gözüme. Fakat genede kalsın oyu kullanmaya emin olamıyorum. --Mecnun (mesaj) 21:28, 28 Şubat 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--İnternionmsj 22:27, 10 Mart 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --taysin (mesaj) 18:35, 20 Mart 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kesinlikle kalmalı, adına sanayi bölgesi kurulan, okullar yaptıran, okullara adını veren, uluslararası ödüller alan bir iş adamı. Son yaptığım değişikliklerle bir hayli kaynak eklemesi yaptım. Kaldı ki, kaynak eklemesem bile kalması gereken bir madde.--Çalıştayileti 18:28, 22 Mart 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden. --Eldarion 09:44, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Anlayamadığım şurada ve yine şurada ve benzeri kategorilerdeki biyografiler ne olacak? Köy çeşmesinde SAS ile ilgili olarak rastgele teori üretmekle, "kendince kriter "uyduran" bir yorumla birlikte kalsın "oy"u ve ona katılanlar var" demekle , bir yere varamayız. Neredeyse mahalle takımlarında football oynayanlar için ya da rastgele bir müzik grubunda davul çaldığı için adlarına madde açılanların savunulup, esas kalması gereken maddelerin burada teker teker silinmesinin mantığını anlamakta güçlük çekiyorum. Kullanıcı olarak burada maddeleri silmek için yarışmak yerine, ansiklopediyi geliştirmek adına onları geliştirerek ve kalmaları için daha da sağlamlaştırarak o yönde gayret göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Her şeyi ben bilirim mantığı ile hareket ederek zaman zaman fazlası ile kd olan maddeleri sair sebeplerle (detaya girmek istemiyorum)silme ya da hiç bir kd liği olmayanlar için azami gayret ve hatta kırıcı üslupla kalmaları yönünde direnmenin mantığı da anlaşılır olmasa gerek. Polemiğe de girmek istemiyorum. Politika/yönergeler yeterli değilse, üretelim. Yazık binbir emekle hazırlanmış nice maddenin burada birilerinin kuru kuruya direnmeleri/diretmeleri ve her şeyi ben bilirim hatta "falancaya bir sorayım" tarzından ifade kullanarak maddenin silinmesi/kalması yönünde fikir beyan etmesini (hangi politikada yazıyorsa), doğru bulmadığımı, acilen bu konuda çözüm üretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Görüşülen bu madde ile ilgili olarak yukarıda, gerekçede olmadığı belirtilen şu ne? hatta şurada yazılı olanlar?.--Eğitmenmsj 22:15, 15 Nisan 2016 (UTC)
 1. @ İnternion, Taysin lütfen maddeyi ve gerekçeyi yeniden inceleyip, oyunuzu gerekçelendirebilir misiniz?
 2. @Mecnun112 , yukarıda sadece yorumunuz mevcut , maddenin son hali itibariyle silinmesi/kalması yönünde oy kullanmanız mümkün mü? lütfen..--Eğitmenmsj 11:21, 16 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın KalsınVP:OY gereğince yoruma çevrildi, tartışma başlangıç tarihinden itibaren 150 değişikliği yok.--RapsarEfendim? 15:15, 19 Nisan 2016 (UTC) Çalıştay ve Eğitmen'in gerekçelerini doğru buluyorum. Kayda değer.--Güray (İleti) 11:33, 19 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Silinmemeli. Sabancı, Koç ailesinin bir çok sıradan ferdi için Vikipedi sayfası mevcut. Bu kişi de Türkiye'nin sayılı holdinglerinden birinin hem kurucusu hem eski başkanı. sıradan bir yöneticisi değil. Kusura bakmayın ama bu sayfayı SAS'a taşımak bile hata.95.0.37.234 13:30, 20 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İçerik yeterli, Forbes'un zenginler listesinde de yer almış zamanında. --Sayginerv-posta 06:12, 23 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın yukarıdaki kalsın oylarındaki gerekçelere katılarak. --Yesevi (mesaj) 05:42, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır.SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:47, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Ergin Nami Nomer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ergin Nami Nomer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Şu şekilde yapılan bir arama daha iyi sonuç veriyor, not düşeyim.--RapsarEfendim? 16:31, 8 Mart 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 16:31, 8 Mart 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Madde sorunluydu. Ama kesinlikle kayda değer bir maddeydi. YÖK üyeliği, Yeşilay üyeliği, DAV onursal üyeliği, dekanlık, rektör yardımcılığı yapan, alanında yüzlerce eser bırakıp 2015'te 21. baskısını yapan bir kitaba sahip bir insanın kayda değerliliğinden şüphe duyulamaz. Son yaptığım değişiklikler maddenin kaynakça ihtiyacını gidermiştir. Kalmalıdır.--Çalıştayileti 16:54, 28 Mart 2016 (UTC)
Bunlar tamamen sizin kişisel yorumunuz. Bu, "ama Zonguldakspor'da oynamış, kesin KD" demeye benziyor :) Bunlar kriterlerimiz arasında yer almayan şeyler. Verdiğiniz kaynaklar ise ilgili kurumlardan ve kişiden bağımsız olmayan kaynaklar (çalıştığı üniversite olan Kadir Has Üniversitesi sitesi, YÖK'ün bağlı olduğu devlet kurumlarının yayınları, kişinin kendi kitabı, Yeşilay'ın kendi sitesi gibi). Kıbrıs'la alakalı bir ansiklopedide mesela kendisi anlatılmıyor, ailesinin bir ferdi anlatılıyor. Orada parantez içerisinde "rektör yardımcısı" yazarken, siz buradaki "Bunun yanında bir dönem aynı üniversitede rektör yardımcılığı da yapmıştır" cümlesi için bu ifadeyi kaynak göstermişsiniz. Kaynakta bunu demiyor, özgün araştırma.--RapsarEfendim? 17:36, 28 Mart 2016 (UTC)
1. Bir kişinin Yeşilay'da görevi varsa; Yeşilay'ın sitesinde onun bu görevini teyit eden kaynak verilebilir. Bu bağımsız olmasa da güvenilir bir kaynaktır. O dergiyi bu adam hazırlamıyor sonuçta. 2. Kişinin kendi kitabı demişsiniz. Böyle bir kaynak göstermedim, söylemek istediğinizi anlamadım. Eğer 21 baskı yapan kitabı söylüyorsanız, basım sayısı yayıneviyle ilgili "nesnel" veridir, yazar tarafından girilen bir bilgi değildir. 3. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin Resmî Gazete'de yayımlanmış kaynağı, adamın bu görevde bulunduğunun somut delilidir. 4. Aldığı görevle ilgili bağlantılar gazetelerden alınmıştır; gazeteleri bu adam kendisi yazmamıştır. 5. Kadir Has Üniversitesinin sitesi, resmî bir site ve burada profesör bir insanın onaylanmış CV'si var. Nispeten bu kaynak bağımlı olarak nitelendirilebilir; ama herkes bilir ki bir profesör CV'sinde yalan yanlış bilgilere yer vermez. Bu bağımlı bir kaynak olduğunu değiştirmez tabii. (haklısınız) 6. YÖK tartışmalarının alevli olduğu 2000'li yıllarda bu kurumda çalışan bir kişiyi Zonguldakspor ile kıyaslamak mantıksızdır. Bu kişi kayda değer değilse Vikipedi'deki birçok maddeyi silebiliriz. 7. Bir kaynaktan herhangi bir başka bilginin çekilmiş olması; yazının tamamını özgün araştırma yapmaz. Bu yanlış genellemedir. Maddede yeteri kadar bağımsız kaynak vardır. Kısacası, biz burada maddeye konu olan kişinin kayda değer olup olmadığını tartışıyoruz. Benim eklediğim kaynakları değil. Araçları amaç yapmak mantıksız. Bu kaynaklar, bu insanın kayda değer olduğunu gösteriyor. Ahmet Necdet Sezer maddesi çok kötü bir kaynaklandırmayla yazılsa silinmeli midir? Tabii ki hayır. Düzeltilmesi için şablon eklenmelidir. Çünkü bu kişinin kayda değer olduğu genel bilinmektedir. Bu akademisyenin yaptığı çalışmalar, kitaplarına olan rağbet, bulunduğu makamlar ortadadır. Saygılarımla...--Çalıştayileti 19:29, 28 Mart 2016 (UTC)
Kaynakların güvenilirliği üzerinden hiçbir yorum yapmadım dikkat ederseniz. Yalnızca Vikipedi:Bağımsız kaynaklar sayfasında da görülebileceği gibi kayda değerliğin ispatı için kullanılamayacağını belirttim. "Şöyle görevde bulunduğundan kayda değerdir, bunu yaptığından kayda değerdir" gibi yorumlar, daha önce dediğim gibi tamamen politikalardan uzak ve şahsi yorumlar. Politikalarda böyle bir şey yazmıyorsa gerisi tamamen bu kapsama giriyor. Özgün araştırma, yaygın bilinen yanlışın aksine bir kaynağı okuyarak oradan çıkarım yapmaktır. "Şurada yazılar yazıyor" ifadesi için gösterilen kaynakta "şurada yazılar yazdığı" bilgisi yer almalıdır. Sezer, cumhurbaşkanı olduğundan direkt kayda değer zaten, aynı ligde değil, aynı sporda bile değil.--RapsarEfendim? 19:46, 28 Mart 2016 (UTC)
Son sözüm şudur ki; dediğin gibi bazı kaynaklandırmalar bağımlı; ama maddede kayda değerliği ispatlayacak kadar bağımsız kaynak var. Sadece 2., 3. ve 8. kaynaklar bile bunun için yeterli. Diğer kaynaklarda saydığın eksiklikler maddenin kalitesini etkileyebilir, doğru. Ama kayda değer olmadığını ispat etmez.--Çalıştayileti 06:05, 30 Mart 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Boyalikus (mesaj) 13:33, 3 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Yesevi (mesaj) 21:06, 4 Nisan 2016 (UTC), Rapsar'a katılarak... Yine bir üstteki yorumumu tekrarlayayım, kaydadeğerlik kriterlerini bence gözden geçirmemiz gerekiyor...
 • Yorum Yorum Tekrarlıyorum. Şu anki kayda değerlik ölçütlerine göre, 3 bağımsız kaynak yeterli. Bu da maddede mevcut. --Çalıştayileti 06:01, 6 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın-Silinmesin. Kaynak sorunu ve taslak durumu bulunmuyor. YÖK üyeliği de KD olduğunu gösteriyor.--| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 07:54, 8 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 08:31, 8 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın...Vikiçizer (mesaj) 20:59, 14 Nisan 2016 (UTC)
Vikiçizer gerekçe konusunda iki çift laf etmek, 'şu şu kaynaklarda kişi derinlemesine işleniyor' filan demek gerekmez mi? --kibele 10:28, 17 Nisan 2016 (UTC)
Tabi ki gerekiyor, silinsin veya kalsın diyenlerin hepsinin birşeyler sunması gerekiyor...Yoksa sembolik bir oy olarak kalmalı. Vikiçizer (mesaj) 20:05, 17 Nisan 2016 (UTC)
Vikiçizer silinsin diyenler kaynak görememiş olabilirler. sen görüyorsan gösterirsin, silinsin diyenler de bakarlar, belki kararlarını değiştirirler. her sembolik oy kendi bacağından asılır, öyle değil mi.. --kibele 13:57, 18 Nisan 2016 (UTC)
Bu oylamada oy kullanmamamın doğru olacağını düşündüm...Vikiçizer (mesaj) 20:04, 19 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin yök üyeliği vb. durumlar kd için yeterliyse konuşulsun herkes bilsin ona göre davranalım. ortada herhangi bir görev üstlenmiş akademisyenden farklı bir durum görünmüyor. Çalıştay maddedeki sözünü ettiğiniz kaynaklar kişinin bu görevi üstlendiğine dair, bunda bir kuşku yok zaten. ancak bizim kayda değerlik kriterlerimiz bu tür görevleri doğrudan kayda değer olarak değerlendirmiyor.--kibele 09:25, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum YÖK üyesi olup olmaması bir kayda değerlik ölçütü değil. Böyle bir iddiam yok. Eğer bir göreve atanıldığında ulusal basın bunu haber yapıyor, görev süresi bitince de bu yine ulusal basında bu haber oluyorsa; bu haberler de bağımsız kaynaklarsa, bu kişi kayda değerdir demektir. Ayrıca bu kişi, YÖK'teki "telefon dinleyen rektör" olayında da sıkça adı geçen biri, 2007'de yaşanan bu olayda sıkça soruşturma kurulu başkanı olarak basında yer almış.12 vb.--Çalıştayileti 20:17, 15 Nisan 2016 (UTC)
bu kaynaklar kişiye değil yaptığı göreve ilişkin. yani o gider bir başkası gelir. görevler kişiyi kayda değer yapmaz. kayda değerliğin kanıtlanması için 'işleniş biçiminin derinlemesine olması' gerektiğini hatırlatmak isterim. ben öyle bir kaynak göremedim. --kibele 20:25, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kaynaklar yeterli kayda değer kişi.--Güray (İleti) 20:14, 17 Nisan 2016 (UTC)VP:OY gereği yoruma çevrildi. SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:06, 23 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddenin an itibariyle mevcut hali kişinin KD olduğunu gösteriyor, kalması yönündeki görüşlere de katılarak..--Eğitmenmsj 21:34, 20 Nisan 2016 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

RockA[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "RockA"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Lakin sayfa güzel hazırlanmış hakkını yememek lazım. :) Takdirinize sunuyorum. Sputnik 22:30, 18 Mart 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Tamamen doğru bilgilerle hazırlanmış güzel bir sayfa.Diğer Türk müzisyen/grupların sayfaları için de hazırlanış olarak kaynak/örnek olabilecek bir sayfa. Güncelleme: Sayfanın ingilizcesi de açılıp, onaylanmıştır.UzayKafaBuyrun 00:48, 19 Mart 2016 (UTC) (VP:OY gereği yorum olarak değiştirildi.) Dr. Coalmesaj 09:46, 19 Mart 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Grubu, kendisinden bağımsız biçimde ele alan güvenilir kaynak bulamadım. Varsa, maddede gösterilmesi gerekir. Dr. Coalmesaj 00:21, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Biyografi ile ilgili güvenilir kaynaklar eklenmiştir. UzayKafaBuyrun 04:20, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Vikipedi:Kayda değerlik (müzik), "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı. Müzik şirketinin ünlü olduğu tartışmalı ise bu şirketin en az birkaç yıllık bir geçmişi olmalı, önemli sayıda sanatçının albümünü yayınlamış olmalı ve bu kişilerin pek çoğu da kayda değer olmalıdır." diyor. Şuradan görülebileceği üzere bu kriteri karşılamakta.--RapsarEfendim? 04:05, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın iki albüm kriterini karşılıyor. --kibele 16:26, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Tözcülük[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tözcülük"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olması anlamsız, Töz maddesine aktarılmalı. Hakan·IST 07:14, 20 Mart 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--İnternionmsj 09:29, 20 Mart 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aktarılacak bir içerik göremiyorum ansiklopedik değer taşıyan. Silinsin ve bahsedilen maddeye yönlendirilsin.--RapsarEfendim? 18:16, 20 Mart 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum bir karışıklık var. bu maddenin intervikileri özcülük'e bağlanmış. ve gündelik dilde ve pek çok kaynakta ikisi birden kullanılıyor. bu noktada biraz daha derinlemesine bakılmalı. töz'e yönlendirilmesi doğru değil. özcülük ile birleştirilebilir. --kibele 23:03, 20 Mart 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Aslında ingilizcede "Substance theory" tözcülüğü anlatmakta.Ancak türkçe sayfada yeteri kadar madde anlatılamamakta.--Muratero 14:26, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Özcülük maddesi ile..--kibele 21:43, 26 Mart 2016 (UTC)
tözcülük ile özcülük'ün aynı şeyi anlattığını, bu nedenle birleştirilmesi gerektiğini vurgulamak isterim. silinsin diyenler bu noktada yeniden değerlendirseler iyi olur. Rapsar --kibele 09:15, 15 Nisan 2016 (UTC)

Müslüman Kardeşlerden Yeni Osmanlılara İslamcılık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Müslüman Kardeşlerden Yeni Osmanlılara İslamcılık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 02:39, 23 Mart 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 02:39, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum konu hakkındaki yazılarda referans olarak gösteriliyor. [1], [2], [3], [4].. maddeye de bir iki kaynak ekledim. --kibele 09:51, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --kibele 13:51, 27 Mart 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --Eğitmenmsj 22:22, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Türkiye'nin belediyeleri listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye'nin belediyeleri listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Belediye demek il demek, ilçe demek, belde demek. Bu idari birimlerin zaten maddesi varken bu listeye ve hatta her ilin kendine özel belediyeler maddelerine gerek var mı? --cobija 10:10, 24 Mart 2016 (UTC)

 • Sanıyorum ki madde adı "Türkiye'nin(?, Türkiye'deki değil mi?) belediyeleri listeleri" olsa sorun çözülecek gibi?--RapsarEfendim? 17:52, 24 Mart 2016 (UTC)
Ne değişecek adlandırma farklılaşınca? Konu aynı konu, içerik aynı içerik. --cobija 18:24, 24 Mart 2016 (UTC)
Listeleri listeleyen madde. Türk filmleri listeleri örneği gibi. Diğer yandan bir ildeki belediyeleri listeleyen maddelerin faydalı olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:31, 24 Mart 2016 (UTC)
Bir de maddeler güncel değil ve eksik. Belediye başkanı, kuruluş tarihi, sınırları falan eklenince bence gayet faydalı olacaktır.--RapsarEfendim? 23:06, 24 Mart 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Faydalı bir liste kalmasının taraftarıyım.--Çakırmsj 23:00, 24 Mart 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Rapsar'ın bahsettiği isim değişikliği ve içerik güncellemesini ihtiyacı aşikar. Belki ilçelerin detaylandırılması ve bazı il seçim sayfalarındaki gibi ayrıntı bilgi eklenmesiyle sayfa geliştirilebilir. Ancak halihazırda Şablon:Türkiye'nin belediyeleri listesi kullanılmaktayken bu sayfanın bugünkü şekliyle farklı bir işlevi ve içeriği olmayacağını düşünüyorum. ÖterbülbülBuyrun? 02:45, 27 Mart 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yararlı bir madde. "Türkiye'deki Belediyeler Listesi" adında yeni bir madde adıyla taşınsın..--Eğitmenmsj 21:51, 20 Nisan 2016 (UTC)

Katılımcı Büro Çalışanları Sendikası[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Katılımcı Büro Çalışanları Sendikası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Maddede kullanılan üç kaynak da kurum tarafından oluşturulan ve yayınlanan kaynaklar, bağımsız değil.--RapsarEfendim? 04:30, 27 Mart 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kayda değer değil..--kibele 17:47, 5 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu madde adından da anlaşılacağı üzere bir sendika ile ilgili taslak maddedir. Sendikaların kuruluş ve gelişme aşamaları oldukça zaman alan hususlardır. Sürüm kontrolü yaptığım esnada, maddeye 'sil' şablonu eklemiştim. Daha sonra zamanla maddenin gelişebileceğini varsayarak önemine binâen ve vikipediye bir madde kazandırmak adına eklediğim şablonu kaldırdım. Bir takım düzenlemeler DE yaparak şimdiki haline getirdim. Madde şimdi silinse de daha sonra yine oluşturulacak bir konuyu ihtiva etmektedir..--Eğitmenmsj 22:05, 20 Nisan 2016 (UTC)
Kalma gerekçesini anlayamadım? Silinme gerekçesine antitez oluşturacak bir şey denmemekte.--RapsarEfendim? 04:09, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Karl Marx Öğretisinin Tarihsel Kaderi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Karl Marx Öğretisinin Tarihsel Kaderi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Lenin'e ait taslak seviyesindeki kısa içerikli onlarca makalelerden birisi. Maddeyi açan kullanıcıya Vladimir Lenin bibliyografyası altında bütün KD olmayan makale ve söylemlerini bu madde altında toplanmasını bir kez daha tavsiye ediyorum. Maurice Flesier msj 17:46, 20 Mart 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Aday gösteren olarak.
 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 18:16, 20 Mart 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddenin kayda değerliliğini, bu yazıya yapılan atıflarla ve içeriği maddeye aktarılmak suretiyle çok rahat ortaya koyulabilir diye düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 00:01, 27 Mart 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Aslında aktarılma talebi tartışılmaya değer, mantıklı da görünüyor. Bir takım eserlerin kısa özetlerle içeriği ile aktarılması uygun da gibi. Ama maddede özet halinde bilgi koymak şartı bence daha uygun, aksi taktirde bilgi kaybı olacağını düşünüyorum. Buna karşın özet olmayıp kayda değer olacak eserlerin madde halinde kalmasından yanayım. Almanca Neue wirtschaftliche Vorgänge im bäuerlichen Leben, veya Rusça Лучше меньше да лучше gibi. Bazen birkaç kelimelik cümle bile kayda değer olabiliyor çünkü. Tear down this wall!, Bütün ülkelerin işçileri, birleşin! ya da Ne mutlu Türküm diyene gibi. Çeşitli kayda değer şiir, mısra, dörtlük, makale, eser vb. maddelerinin önce kayda değerlik tartışması açılması gerek. Örneğin bu maddede referans alınan yerlere dair şöyle bir katkı yaptım. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:43, 20 Mart 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Kişisel yorumlar ve kaynaksız iddialar dışında, ayrı bir madde olacak kadar kayda değerliği ortaya koyan herhangi bir ispat yok. --Eldarion 11:06, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye katılarak...--Muratero 13:57, 23 Mart 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Makale Prof. Dr. Hebele Hübele'nin makalesi olsaydı belki aktarılsın ya da silinsin derdim. Ancak burada makaleyi yazanın öyle bir durumu yok. Bu makaleye yüzlerce atıf var. İyi çalışmalar. --Boyalikus (mesaj) 22:36, 26 Mart 2016 (UTC)
Yorum Yorum Makeleyi yazanın burada ayrıcalıklı olduğunu mu ifade etmek istediniz? O halde size hem siyasetçi, hem prof. aynı zamanda yazar olan onlarca belkide yüzlerce biyografi bulabilirim. O zaman da bu makaleleri hızlı kalsın olarak değerlendirir misiniz Nihan? -- Maurice Flesier msj 23:10, 26 Mart 2016 (UTC)
 • Birinci soruna cevap: Evet. İkinci soruna cevap: Hem siyasetçi, hem prof. aynı zamanda yazar olan onlarca belkide yüzlerceden, birisinin "biyografisini" tartışmıyoruz. Eğer örnek vereceğin biyografi sahibinin yüzlerce belki binlerce atıf alan bir "makalesi" olursa O'nun "makalesine" de Evet.--Boyalikus (mesaj) 23:21, 26 Mart 2016 (UTC)
 • Ben de şunu merak ettim : "Lenin'e ait taslak seviyesindeki kısa içerikli onlarca makalelerden birisi." bu şahsi bir yorum mu ? --Boyalikus (mesaj) 23:24, 26 Mart 2016 (UTC)
Yorum Yorum Bu şahsi bir gerekçe veya yorum değil. Maddeyi açan kullanıcının sayfasına bakarsanız bu açılan makaleleri görürsünüz. Hatta bu konuda köy çesmesinde direksiyon savaşları ve ardından gelen engellemeler ve istifalar dahi oldu. Ayrıca bundan önce Lenin'e ait iki makale daha hizmetliler tarafından SAS'tan bibliyografya maddesine yönlendirildi. "Binlerce atıf alan" ifadesini acarsanız gerekçesinizi daha net anlayabilirim. Maurice Flesier msj 00:10, 27 Mart 2016 (UTC)
Bahsi geçen maddeler şu şablonda yer alan, şu kategoride toplanan maddelerdir. Ayrıca gene tarafımdan oluşturulan şu şablondaki kırmızılıkları dolduracaktım fakat kullanıcıların eserlere ve maddelere çekince koyması, ve bazılarının silinmesi sonucu bu proje yarıda kalmıştı. --Ahmet Turhan (mesaj) 00:17, 27 Mart 2016 (UTC)
Bu maddeyi bu madde var diye mi silinmeye aday göstermiyorsunuz ? Yoksa Lenin'e ait taslak seviyesini aşmış uzun içerikli onlarca makalelerden birisi olduğu için mi ? Yani metnin kısalığı ve uzunluğuna göre mi ? Dayanağınız nedir ? Direksiyon savaşı ile konunun bir alakası yok şu anda. --Boyalikus (mesaj) 00:32, 27 Mart 2016 (UTC)
Nihan, buna benzer olarak Köylü Yaşamında Yeni Ekonomik Hareketler adlı madde SAS'a bile getirilip tartışılmaya ihtiyaç duyulmadan iki ay önce direkt olarak silinmişti, ve üstü kapatıldı. Neyse ki şu an daha ileri durumdayız da tartışabiliyoruz. Üstelik aynı maddenin Almanca maddesi olmasına ve hatta bir görseli var olmasına rağmen. Söylediğiniz konu ile bu sanırım aynı ve çok benzer bir hata yapıldı. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:57, 27 Mart 2016 (UTC)
Daha Az, Daha İyi maddesinin rusça vikiverisi olması, kaynakların güvenilir olması veya uzun/kısa yazılmış olması bir argüman değil. Burada onlarca dilde bağlantısı olupta silinen maddeler gördüm. Buradaki sorun maddenin kayda değer nitelikleri karşılamaması. Tek tek Lenin'in her makalesini SAS'a getirmek istemediğim için bu maddeleri açan kullanıcıya bunları bibliyografya maddesi altında toplamasını tavsiye ettim. Eğer bu karşılanmazsa keza bunları tek tek SAS'a taşıyacağım. Evet geçtiğimiz aylarda vuku bulan bu direksiyon savaşları tam da bu kullanıcının açtığı makaleler ve bunların bir kısmının bir hizmetli tarafından silinmesi ve ardından gelen güven bunalımı ile doğrudan ilgisi bulunmakta. Sizin kalması yönünde gerekçeniz olan "atıf" ilgisinin açılması gerekiyor. Maurice Flesier msj 12:38, 27 Mart 2016 (UTC)
Tavsiye ettim gibi bir yaklaşım çok bireysel bir yaklaşım. Vikipedide tavsiyelere göre iş yapmıyoruz. Maddenin yüzlerce atıf alması kayda değer olduğunu kendi başına ispatlıyor. Açar bakarsınız sadece google booksa bakmanız yeterli. Geçmişte ne oldu bilmiyorum, bir ton yazışmayı okuyamam. Ayrıca ikidir geçmiş direksiyon savaşı,istifa vb. dile getirmeniz maddenin silinme isteğini haklı çıkartmaz ya da maddenin kayda değer olmadığını göstermez. Her getirdiğiniz maddeye şimdiden kalsın diyorum çünkü burada "tavsiyem karşılanmazsa" gibi bir cümle ile tehdit okuyorum. Burada onlarca dilde bağlantısı olupta silinen maddeler gördüm. demişsiniz bir kaç tane örnek verin, zira çok sıkıldım binlerce, yüzlerce ve onlarca ile başlayan cümlelerden. --Boyalikus (mesaj) 12:55, 27 Mart 2016 (UTC)
Famous, famous, During this period he also became more interested in the revolutionary movements outside Europe and began to discuss them in a series of articles, The volume opens with the articles The Historical Destiny of the Doctrine of Karl Marx, Yazarlar kafasına göre mi famous demişler ? Rusça kaynaklar var pek çok.. --Boyalikus (mesaj) 13:12, 27 Mart 2016 (UTC)
ek olarak istifamın bu maddelerle ilgili olduğunun söylenmesi de kişisel fikirdir ve içerik üzerine yorum yapmamanın nadide bir örneğidir. --kibele 13:21, 27 Mart 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bu maddelerin silinmeleri söz konusu olduğunda bir kaçıyla ilgilenmiş ve kaynak eklenebilirliğini de gözlemlemiştim. böyle toptan 'silinecekler' yaklaşımının yanlışlığı da ortada. nihan'ın gösterdiği kaynaklar ve argümanlara dayanarak silinmeleri için bir neden olmadığını düşünüyorum. --kibele 13:25, 27 Mart 2016 (UTC)
Yorum Yorum Kayda değerlik popülerlik ile aynı anlama gelmez! Tavsiye kelimesinden tehdit anlamı çıkarmak çok ilginç doğrusu. Anlaşılan Vikipediden uzun süre ayrı kalmış olmalısınız. Köy çesmesi ve SAS arşivlerini incelemenizi tavsiye ederim. Atıf nedir? Kişilerin kayda değerliği veya idolojik düşünceler üzerinden değerlendirilen bir değerlendirme, geçersiz bir değerlendirmedir. İÜYYKÜD'yi ne zaman buraya getireceğinizi merak ediyordum, şaşırmadık. Maurice Flesier msj 13:36, 27 Mart 2016 (UTC)
siz kişiler hakkında değil de konular üzerinde konuşmayı başardığınız zaman merak etmenize de gerek kalmaz.. 'Anlaşılan Vikipediden uzun süre ayrı kalmış olmalısınız. ' da aynı kapsama giriyor. ve acaba neden bu toptan sildirme girişimleri de bana "idolojik düşünceler üzerinden değerlendirilen bir değerlendirme" olarak görünmekte? bu arada marx'ı popüler yapmanız da cidden enteresan olmuş. --kibele 13:45, 27 Mart 2016 (UTC)
Ama pek bilinmeyen bir 17. yüzyıl şairi güvenilir tarihçelerde yeterli biçimde ve sayıda kapsanmış, konu edilmiş olabilir ve bu sebeple de kayda değer sayılabilir. Pek bilinmeyen bir makale tarihçelerde yeterli biçimde ve sayıda kapsanmış. Tavsiyeden tehdit çıkardığımı kim söyledi ? "Tavsiyem karşılanmazsa" demenden tehdit çıkıyor. Ayrıca Vikipedi'den ne kadar ayrı kaldığım konusunda iyi niyetli olmadığını görüyorum ve bu seni ilgilendirmez gerçekten. Kişilerin kayda değerliği veya idolojik düşünceler üzerinden değerlendirilen bir değerlendirme, geçersiz bir değerlendirmedir. atıfın ne olup olmayacağını tanımladıysan mevzu bahis Lenin'in (ki kendisi bizzatihi ideolojiden oluşmuş) devrimden önce kaleme aldığı, "Seçilmiş" çalışmalarının 1968 yılında toplandığı ikinci cildinin birinci makalesi. Makalenin içeriği Rusya'da da çeşitli tezlerde atıf almış yukarıdaki linklerde de atıf yapılıyor. İlla atıfı (Lenin, 1968) şeklinde yazmak zorunda değil. VP:İÜYYKÜD'yü bana söylüyorsan ben kaynak tartışıyorum sen direksiyon savaşı diyorsun, kibele istifa etti diyorsun, acaba kim kişiler üzerine konuşuyor ? Acaba kim kayda değerliliği kaynak getirerek tartışıyor kim geçmiş vikipedi anlaşmazlıklarını kaynak göstererek maddenin silinmesini istiyor bir daha bak. Son olarak şaşırmadık derken kaç kişisiniz ? --Boyalikus (mesaj) 13:53, 27 Mart 2016 (UTC)
Kişisel olarak söylediğim veya suçladığım algılanmasın, bu ve benzeri konularda genelde olan durum olduğu için genel bir tespitim var. Söz konusu kullanıcı bu konuyla ilişkili maddelere daima benzer çekinceler koymakta, yapılan katkıları geri almakta, ansiklopedik katkı değil demekte vb. Zaten kendi de söylediği üzere bu maddeleri "tek tek SAS'a getireceğim" demekte. Sadece benzeri konulardaki bu "duyarlılığı" bende fazlasıyla şüphe oluşturdu. Geçmiş katkılarından görülebilir. Yani "bunlar ne olursa olsun sakın tek tek ele alınmasın topluca özet halinde olsun, aman ha!" gibi bir politika güdülmüş oalbilir. Benim şu Rusça şablondakinin daha gelişmiş halini oluşturmak üzere üstlendiğim şu eserler projesini önce taslak halinde oluşturma ve ardından tek tek geliştirme planım daha baştan engellenmekte. Bu benim bu ve diğer benzer konulara dair izlenimim. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:03, 27 Mart 2016 (UTC)
Buradaki popülerlik Karl Max değil, Lenin'in makalesi. Evet buda size ait bir İÜYYKÜD ihlali oldu. Zaten bunun dışında kendinize kılıf bulabileceğiniz bir politika yok. Aslında ben bu cevap yerine kendinize dokunan her cümlede başvurduğunuz (...) türünde bir sansür bekliyordum. Neyse ki olumlu yönde bir gelisme var.
Sizin kişisel çıkarımlarınız ve senoryalarınız buradaki kullanıcıları bağlamaz. Diğer makaleleri SAS'a getireceğimi soylememden neden bu kadar rahatsız oldunuz? Sizin Vikipedi geçmişiniz beni ilgilendirmiyor fakat burada kötü niyet aramak doğru bir yaklaşım değil. Son olarak kaç kişiniz derken ne ima edilmek isteniyor? Umarım bu tür mesnetsiz iddialara hizmetliler gerekli müdahaleyi yaparlar. Bu danışıklı dövüş gerçekten çok rahatsız edici. Maurice Flesier msj 14:11, 27 Mart 2016 (UTC)
konular üzerine konuşulması vikipedi'nin en önemli politikalarındandır, size de tavsiye ederim, bir yerinden başlamak gerek. mesnetsiz iddialara müdahale edecek olanların baştan başlamalarında yarar var. bu arada, gözüme çarpan her türlü kişisel yorumu önleme yönünde çaba gösterdiğimi bilenler bilir. o çabayı esirgeyenler utansın. --kibele 14:40, 27 Mart 2016 (UTC)
 • 1. Tekil kişiden "şaşırmadık"a gelirse olay benimde aklıma kaç kişi şaşırmamış diye bir soru gelir normaldir. Mesnetsiz olan kısmı neresi ? Bir öncki cümleyle beraber Şaşırmadık demenin kendisi bile kişisel saldırı iken hem de .. Geçmişi okumadım ama şu anda yaşadığımız senaryo ve senin diğer makaleleri SASa getireceğini sürekli vurgulaman ve bunun bence baskı olarak anlaşılması ve bir üstteki kullanıcının -Ahmet- kendisini baskı altında hissettiği yorumu geçmişte köy çeşmesinde tartışılan sorunun kaynağını açıklamaya yeter görünüyor. Çünkü buraya adımımı atar atmaz SAM a yöneleceğimi beni bilen herkes bilir, doğal olarak burada uzun zamandır yokken ve seninle bu konuda daha önce tartışmamış biri olarak seninle bu konuda sorun yaşamış kullanıcılarla aynı görüşte olmam ve beni durduk yerde ideolojik olarak suçlaman belki vp:iüyyküd ihlaline meylettiğini görmeni sağlar. --Boyalikus (mesaj) 15:07, 27 Mart 2016 (UTC)
Ahmet Turhan VP:KD'de vikiveri veya diğer dillerde bağlantısı konusunda bir kriter var mı? Bunun kullanıcıların ilgi alanlarına giren konularda bir argüman olarak kullanması, ilgi alanlarını karşılamayan durumlarda ve tartışmalarda göz ardı etmesi kadar ironik bir durum olamaz. Ahmet Turhan bu doktrini "The Historical Destiny of the Doctrine of Karl Marx" olarak ingilizce vikipedide açın o halde. Bakalım orada KD olarak kabul edilecek mi?
Nihan, Küçücük imla hatalarından imalarda bulunmak ta İÜYYKÜD'midir? Sizi tanımıyorum nereye yöneldiğiniz de beni ilgilendirmiyor. Fakat buradaki öznel itham ve kurgularınız benim için "yok hükmünde". Maurice Flesier msj 15:26, 27 Mart 2016 (UTC)
Maurice Flesier, "The Historical Destiny of the Doctrine of Karl Marx" arama sonuç sayısı 1.180. Rusça arama kayıtlarında ise 217.000. Kayda değer ölçütüne dair bir fikir edinebilirsiniz, ne dersiniz? Ayrıca akademik literatür yazısı "Lenin, V. I. (1913). The historical destiny of the doctrine of Karl Marx. Collected Works, 18, 585." şeklinde. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:42, 27 Mart 2016 (UTC)
Otorite Üzerine maddeside burada dursun, konuyla benzerlik teşkil etmekte. --Ahmet Turhan (mesaj) 00:09, 28 Mart 2016 (UTC)
istemediğin zaman istemediğin şeyleri yok hükmünde kabul edemezsin, yaptığın benim bilgim dahilinde imla hatası değildi. Burada onlarca dilde bağlantısı olupta silinen maddeler gördüm bunu ve diğer diller ile kriter olmadığını söylediğin halde ingilizce vikide aç bakalım kabul edilecek mi demene tanım bulamıyorum . --Boyalikus (mesaj) 15:33, 27 Mart 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın-- Tek başına madde olmasına gerek yok. Alt başlık olarak alınması uygundur. Jumpeax (mesaj) 17:06, 27 Mart 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın yorumlara katılarak --İnternionmsj 18:38, 27 Mart 2016 (UTC)
 • Aktarılsın diyenlere Pictogram voting question.png Soru Nereye aktarılsın ? --Boyalikus (mesaj) 20:26, 28 Mart 2016 (UTC)
Cevap Cevap Vladimir_Lenin_bibliyografyası maddesi altında toplansın demiş aday gösteren. Oraya "aktarılsın" deniliyor. Sputnik 20:29, 28 Mart 2016 (UTC)
 • onu biliyoruz diğerlerini merak ediyorum --Boyalikus (mesaj) 20:50, 28 Mart 2016 (UTC)
Yahu ben aday gösterene katılarak (Vladimir_Lenin_bibliyografyası maddesine alt başlık olması suretiyle) aktarılsın diyorum. Bir başkası silinsin der, bir başkası kalsın der. Öbürü yorum yapar. Kimsenin oyunu, yorumunu sorgulamaya gerek yok. İyi çalışmalar dilerim. Jumpeax (mesaj) 11:49, 29 Mart 2016 (UTC)
 • Niye sorgulama oluyormuş ? Fikir almak aktarılsın diyorsanız aktarılacak yeri de belirtmelisiniz. Bu kadar makale Lenin biyografisi maddesine aktarılamaz çünkü. --Boyalikus (mesaj) 12:13, 29 Mart 2016 (UTC)
Aktarılacak yeri üçüncü kez belirtiyorum: Sayfa Vladimir Lenin bibliyografyası maddesine alt başlık olarak aktarılsın diyorum. İnşaallah anlaşılmıştır. Jumpeax (mesaj) 12:25, 29 Mart 2016 (UTC)
sağol, diğerleride öyle düşünüyor sanırım, ama üç kere söylemene gerek yoktu. Oraya aktarılamaz tüm maddeler. Başka yol ya da yer lazım. Ayrıca daha önce aktarılmadan silinenlerin de geri getirilmesi lazım çünkü emek kaybı olmuş sanırım--Boyalikus (mesaj) 00:40, 30 Mart 2016 (UTC).
Kullanıcı:Nihan, galiba sayfanın kalmasını istiyorsunuz. Öyleyse kalsın oyu verebilirsiniz. İyi çalışmalar. Jumpeax (mesaj) 15:32, 31 Mart 2016 (UTC)
İyi de ben zaten hızlı kalsın demiştim ? --Boyalikus (mesaj) 09:05, 1 Nisan 2016 (UTC)
Bu kullanıcılar da aktarılsın demiş. Ben sizin neden kalsın oyu verdiğinizi sorgulamıyorum. Zaten sizin nereye oy verdiğiniz beni ilgilendirmez. Hal böyleyken diğerlerinin oyu sizi neden ilgilendiriyor? İsteyen kalsın, isteyen silinsin, isteyen aktarılsın der. Sonuçta burası özgür bir platform/kaynak. Ki zaten bu insanlar bunun için buradalar. Jumpeax (mesaj) 15:56, 1 Nisan 2016 (UTC)
Yorumları, gerekçeleri ve o gerekçelerle verilen oyları sorgulamak kötü bir şey değil. Silinsin diyen de silinmesin diyen de oyunu açıklayacak bir gerekçe kullanır. Bazen bu gerekçeler mantıksız, eksik, taraflı bulunur ve kulanıcılardan daha keskin gerekçeler sunmaları istenir. Bazen de kullanıcılar verdikleri gerekçelere karşı gerekçeler verilerek diğer taraftan düşünmeye teşvik edilir. Sen bu oyu veremezsin demedikten sonra elbette ki bu müzakere/tartışma sürecine girebiliriz. Bu hem Vikipedi'yi hem buraya emek verenleri geliştirici olabilen (her zaman değil) bir çabadır. --Kudyaz 16:47, 1 Nisan 2016 (UTC)
Ne demek beni neden ilgilendiriyor ? Hızlı kalmasını istediğim bir maddeye sadece aktarılsın oyu verenlere nereye aktarılacak diye sorabilirim. İsteyen kalsın isteyen silinsin diyebilir, buna itiraz eden yok. Silinmemesi gerektiği ile ilgili önermelerim varsa neden silinsin dedikleri ile ilgili önermeleri olmalı. Ayrıca nereye aktarılacağını söylemeliler. Bunu da sorarım, sorgularım. Madem özgür ortam bu da seni ilgilendirmez. --Boyalikus (mesaj) 23:06, 1 Nisan 2016 (UTC)
Kullanıcıların neden aktarılsın oyu verdiklerini sen de biliyorsun. Belli değil mi? Sanırım bunu herkes anlar. Halâ nereye aktarılacağını söylemeliler demek ne demek? Aktarılsın oyu verenlerin zaten kastettiği şey belli. Aday gösterene katılıyorlar. Ayrıca beni neyle suçladığınızı hala anlamış değilim ama sanıyorum ki yani kanaatimce tarafsız/özgür bir platformda her bireyin istediği şekilde oylama/görüş bildirme/yorum yapma hakkına tam anlamıyla vasıl olduğu, bunların başkaları tarafından sorgulanamayacağı/hor görülemeyeceği konusunda şüphesizim. Jumpeax (mesaj) 00:17, 2 Nisan 2016 (UTC)
Sen nereye aktarılacağını söyledin. Diğerleri de görürlerse sorumu ve cevaplamak isterlerse cevaplarlar. Hem özgür ortam diyorsun hem başkalarının avukatlığına soyunuyorsun. Birebir tartışma yaratmaya çalışıyorsun. Aktarılsın dedikleri yer senin söylediğin ile aynı ise oraya aktarılması yanlış olur diyorum hala özgür ortam, vasıl olmak, kanaatince, suçlamalar gibi kelimeler kullanıyorsun. Konuyu tartış beni değil. Amacın tartışmayı geliştirmekse, sadece oy vermenin yeterli olduğunu düşünüyorsan ,oyunu da verdiysen çekil diğerleri ile iletişim kuralım. Konuyu tartışalım, kaynakları tartışalım. Bu nedir sonu gelmiyor: ben dedim, sen öyle dedin, sonra ben dedim, öyle demiş bu şöyleymiş.. Yok amacın nereye aktarılacağını sormamı ve konuyu/kaynağı geliştirmeye engelse bilemem.--Boyalikus (mesaj) 11:34, 2 Nisan 2016 (UTC)
Wikipedia yı okudum, ilke ve kuralları inceledim. Örneğin, eğer bir maddeye yönelik anlaşmazlık mevcutsa; buna olan itirazınızı önce tartışma sayfasında belirtin. Oy sorgulama/çarpıtma yerine o bölümde olgunlaştırın ve bir anlaşma zemini oluşturma gayretini gösteriniz. Benim için bunu yapabilmek, hiç zor değil, ayrıca belirtmiş olduğum gibi aday gösterene tamamen katıldığım bir konu. Bu yüzden de belki sizde dikkat etmiyor/hor görüyor olabilirsiniz. Ayrıca bana karşı kişisel saldırını da görmezden geliyorum. Jumpeax (mesaj) 16:28, 2 Nisan 2016 (UTC)
Yeterince açık yazamıyorum sanırım. Anlaşmazlık filan yok bu maddede, tartışma sayfası da yok, doğrudan kullanıcı Maurice'in belirttiği gibi bir bütün halinde Lenin'in makaleleri K.D. bulmadığını ve her birini SAM'a getireceğini söylüyor. Şu anda SAS kısmındayız. 3 dakikada madde incelenmez eleştirisinin yapıldığı bir ortamda Lenin'i Rusça kaynaklara bakmadan tartışıyoruz ve gücenmeyin ama konunun uzmanı olmayanla konuyu tartışmak haz vermiyor. Bu bir kenarda dursun. Oy sorgulama nedir ? Neden silinsin dedin, neden kalsın dedin, neden aktarılsın dedin. Oysa ben Sivaslı esnafımıza öykünerek "nereye aktarılsın" diyorum :) çünkü vikipedide bu şekilde bir bibliyografi örneği görmedim sanırım. İkisi arasında çok ciddi fark görülmüyorsa hor görüldüğünü, vikipediyi incelemediğimi düşünebilirsin. Kişisel saldırı sürekli bana neyi sorup neyi sormayacağımı söylemen olabilir, "Sanırım bunu herkes anlar" diyerek üstü kapalı biçimde bana gerizekalı benzeri bir şey dediğin de gözümden kaçmadı. Kısaca aktarılması istenilen yere itiraz ediyorum, daha önce aktarılsın denilen benzer Lenin ile ikgili maddelerin aktarılmadan silindiğini duydum bunun emek/bilgi kaybı olduğunu düşünüyorum. --Boyalikus (mesaj) 09:19, 3 Nisan 2016 (UTC)
SAM'a mama taşınması önemli değil önemli olan oy kullanılan/görüş bildiren insanlar için bu insanların üzerine baskı kurmaya çalışmanızın kötü bir davranış olduğudur. Ve de bu kullanıcıları direk tarafsızlık ithamıyla karşı karşıya bırakmanız. Örnek verdiğim üzere aynı baskıyı kurmaya çalışanlar daha önce de oldu. Bunu anlamak için konunun uzmanı olmaya veyahut müneccim olmaya gerek yoktur. Buradan hareketle konunun uzmanı olmayanla konuyu tartışmak haz vermiyor demen nasıl bir nezaket örneğidir? Buna topluluk karar versin. Benim konunun uzmanı olup olmadığım (topluluktan özür dileyerek söylüyorum) sizi ingilendirecek değildir. Ben de bu sayfada diğer görüş bildiren insanlar gibi görüş belirtmekteyim. Üst üste gelen ithamlar ve baskılar neticesinde şimdi de, bardağın taştığı noktadaki, ciddiye almama, aşağılaması biçiminde gelen kişisel saldırı Sivaslı esnafımıza öykünerek "nereye aktarılsın" diyorum sözü topluluğu ciddiye almamadır. Ki buna katlanacak da değilim. İyi günler. Jumpeax (mesaj) 12:03, 3 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum VP:İÜYYKÜD'de şöyle bir ifade var: "Üyelerden herhangi birinin, diğer üyelerin gözünde itibar kaybetmesine yol açabilecek veya bu ortamdan gitmesi gerektiğini kasteden ifadeler kullanılması." Hem -konuyu tartış beni değil- gibi bir ifade kullanılıyor hem de diğer kullanıcıları avukatlığa soyunmak gibi ağır kisilestirmelerde bulunuluyor ve verilen oyları açıkça sorgulamaya yelteniliyor. Burası kaos ortamı değil! Maurice Flesier msj 12:15, 2 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Avukatlığa soyunmak kişisel saldırı değildir, yaptığı şey ile ilgili yani başkası adına konuşma ile ilgili durum tespitidir. "buralardan uzak kalmışsın"," kişisel saldırıya nezaman gireceksin diye bekliyordum, şaşırmadık," "sanırım bunu herkes anlar" "kendine kılıf bulabileceğin başka şey yok", peki bunlar yüce vikipedi kanunlarında nereye tekabul ediyor acaba ? --Boyalikus (mesaj) 09:36, 3 Nisan 2016 (UTC)
 • ayrıca şu cümlenin tamamını da "Aslında ben bu cevap yerine kendinize dokunan her cümlede başvurduğunuz (...) türünde bir sansür bekliyordum. Neyse ki olumlu yönde bir gelisme var." koyayım da burada da dursun. Burada bariz biçimde istifası ile ilgili bir dalga geçme var. --Boyalikus (mesaj) 09:39, 3 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Hakkında kısmı özgün araştırmaya benziyor. Bu kısmı tarafsız kaynaklarla doğrulanabilinseydi kayda değer olabilirdi. Alexandre M. 15:34, 30 Mart 2016 (UTC)
Cevap Cevap Hakkında kısmını ben kendim eseri okuduktan sonra "Lenin, bu eserinde şu şu konuda şunu şunu beyan etmiştir" şeklinde düzenlemiştim. Yani aslında bu durum kesin böyledir şeklinde özgün araştırmayı aktarma değil, "Lenin'e göre xxx'tir, eserde şunlardan bahsedilir" şeklinde düzenlemeyi amaçlamıştım. Ve bu konuya verebileceğimiz kaynakları da (haliyle en güvenilir kaynak eserin maddede geçtiği üzere kaynaklı yayımlanan asıl haliydi, eklemiştim. Ve açıkçası daha doğru bir yazım örneğini görmek isterim, ve hatta bu eleştiride bahsi geçen durumun doğru halini görmemin, beni konu anlatımı konusunda geliştireceğini düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:59, 30 Mart 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddenin silinecek bir eksikliği yok. --Altair5555 (mesaj) 16:02, 2 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Burada maddenin içeriğinin ilgili bibliyografya maddesine aktarılması gerektiği bir gerekçe olarak ifade edilmiş. SAS'ta bulunan her madde daima silinecek diye bir kural yok. Maurice Flesier msj 16:13, 2 Nisan 2016 (UTC)
  Yorum Yorum Ahmet Turhan'ın belirttiği gibi aktarılan maddelerin durumu ortada onun için bilgi kaybı olmaması ve verilen emeğe zarar gelmemesi için aktarılmasın.--Altair5555 (mesaj) 18:22, 2 Nisan 2016 (UTC)
Hatırlatma: Buna benzer olarak sizin daha önce aday gösterdiğiniz Gerilla Savaşı (Lenin) ve Çar Hükümetine maddelerinin içeriği silinerek aktarılmıştı, yani maddelerin içerdiği bilgi, aktarılan yerde şu an mevcut değil. Ayrıca Fabrika İşçilerine Kesilen Para Cezaları Hakkında Yasanın Açıklanması, Yeni Fabrika Yasası (Lenin) veya Köylü Yaşamında Yeni Ekonomik Hareketler, (Almanca maddesi de mevcut) gibi birçok madde aktarılmayıp silinmişti. Burada da onlara benzer veri ve emek kayıpları olması büyük ihtimal. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:19, 2 Nisan 2016 (UTC)
Kısa bir süre sonra bir düzenleme önerim olacak, silinen maddeler nedeniyle bilgi kaybı da giderilmiş olabilir bu sayede.--Boyalikus (mesaj) 09:19, 3 Nisan 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Bir konuyu açıklığa kavuşturmak gerek: Aktarılsın oyu verenler, yani AlexandreManette, Rapsar, Eldarion, Muratero, Jumpeax ve İnternion; maddenin yönlendirilmesini mi istiyor yoksa aktarılmasını mı? Gerekçeye katılarak aktarılsın oyu verilmiş fakat gerekçeyi belirten kullanıcının daha önceki adaylık örneklerinde (Gerilla Savaşı (Lenin), Çar Hükümetine maddeleri gibi) içerikler silinerek direkt olarak yönlendirildi ve bilgi kaybı söz konusu oldu. Aktarılsın oyu içeriği ile aktarılmayı ifade ediyor, eğer öyle ise buna bir çözüm getirmek gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:48, 3 Nisan 2016 (UTC)
Kayda değer kısımların mevcut listeye açıklama sütunu eklenerek aktarılması gerekebilir. Alexandre M. 19:35, 3 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın tek başına anlamlı değil. talep sahibinin belirttiği sebeplere katılıyorum--Muratero 16:31, 29 Nisan 2016 (UTC)

Neriman Polat[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Neriman Polat"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik. N.N P&S (mesaj) 03:11, 29 Mart 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın çağdaş sanata ilişkin yayın yapan ulusal gazete ve dergilerde hakkında yazılar, söyleşiler, eleştiriler yayımlanan bir sanatçı. Maddeyi biraz daha genişletip yeni kaynaklar ekledim. Bu maddeler hep 2016'da Kadınlar günü dolayısıyla düzenlenen İstanbul ve Ankara etkinliklerinde tecrübesiz, ilk defa vikipedi maddesi yazan kullancılar tarafından eklenmiş kadınlarla ilgili maddeler. Silmek yerine geliştirip kaynaklarla geliştirilmeli. --Başak (mesaj) 11:11, 29 Mart 2016 (UTC)
Daha önce sayfalarda yaptığınız gibi yine alakasız kaynakları sanki mevzu bahis kişinin adı doğrudan geçiyor. 1 veya 2 kez adı liste şeklinde geçmekte bu onu KD yapması için yeterli mi? --N.N P&S (mesaj) 12:21, 2 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddede kullanılan kaynaklar kayda değerliğin ispatı için yeterli diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 04:13, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Susann Wintsch[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Susann Wintsch"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik. N.N P&S (mesaj) 03:13, 29 Mart 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak mevcut değil.--RapsarEfendim? 04:14, 1 Mayıs 2016 (UTC)

İdil Elveriş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İdil Elveriş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik. N.N P&S (mesaj) 03:15, 29 Mart 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Kaynakça geliştirildi. Maddeye konu olan akademisyen hakkında pek çok güvenilir, bağımsız, ikincil kaynakta bilgi mevcut. Kayda değerlik kriterleri karşılanıyor.--Başak (mesaj) 21:17, 29 Mart 2016 (UTC)
Verdiğiniz güvenilir kaynakların çoğunda doğrudan adı geçmiyor liste şeklinde adı bir kaç kez geçmiş. Sizce bunlar KD olması için yeterli mi ? --N.N P&S (mesaj) 12:17, 2 Nisan 2016 (UTC)

Yorum Yorum Başak'a katılıyorum.Ha bu arada N.N P&S senin şifren mi çalındı?--Kapıyıaç (mesaj) 12:22, 2 Nisan 2016 (UTC)

İçerik üzerine yorum yap diğer şeyler için mesaj atarsın. --N.N P&S (mesaj) 12:25, 2 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin An itibarıyla maddede 5 kaynak var. Teki çalıştığı üniversite olan Bilgi Üniversitesi Yayınları sitesi, ikisi kendisiyle yapılan röportaj, teki kendi yazısının yanında yer alan (oto)biyografisi. Bağımsız tek bir kaynak var gibi gözüküyor şu an maddede. Ben de bağımsız ve güvenilir kaynaklara rastlayamadım. Kayda değer olmadığını düşünüyorum bu koşullar altında.--RapsarEfendim? 04:18, 1 Mayıs 2016 (UTC)

ALO 153[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ALO 153"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik değer taşıyan bir konu olduğunu düşünmüyorum. Kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar kaynak bulunmamakta.--RapsarEfendim? 22:54, 1 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 22:54, 1 Nisan 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İlgili kaynaklar: [5], [6], [7], [8], [9], [10] , [11], [12], [13],[14],[15],[16] . Sosyal katılım, sosyal belediyecilik vb. kamu yönetimi konularında oldukça önemli de bir konu. Alo 153 bu anlayışın ürünü ve telefon belediyeciliği olarak Türkiye'nin her yerinde bilinen ve kullanılan bir numara. Maddenin adının Beyaz Masa olarak değiştirilmesi gerekebilir, daha kapsamlı bir çerçeveye alınması için.. --Boyalikus (mesaj) 00:13, 2 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Eğer Türk belediyecilik anlayışında uygulanan bir sistem ise "beyaz masa sistemi" adı ile kalabilir. Ancak bilindik şikayet hatlarından biriyse, kayda değer olduğunu zannetmiyorum. --Çalıştayileti 15:59, 2 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ancak Beyaz masa adı daha uygun sanıyorum. --cobija 10:08, 18 Nisan 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Nihan'a katılıyorum..--Eğitmenmsj 22:31, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Dilberler Sekisi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dilberler Sekisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfa Haziran 2010'dan beri kayda değerliği konusunda belirsizlik etiketi ile duruyor.--SakhalinioBuyrun beniiiim? 09:18, 2 Nisan 2016 (UTC)

Yorum Yorum Maddeyi okumadım ama,aktarılabilir--Kapıyıaç (mesaj) 09:20, 2 Nisan 2016 (UTC) VP:OY gereği yoruma çevrildi. SakhalinioBuyrun beniiiim? 09:40, 2 Nisan 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Tek başına kayda değer durmuyor. Adana maddesine, ufak temizlik yapılarak aktarılması yerinde olacaktır.--RapsarEfendim? 04:25, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Şili'deki Türkler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şili'deki Türkler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfa Haziran 2010'dan beri kayda değerliği konusunda belirsizlik etiketi ile duruyor.--SakhalinioBuyrun beniiiim? 09:19, 2 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın KalsınŞurayı görünce.. :) Elbette kalsın, kayda değer.--Boyalikus (mesaj) 13:29, 3 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hemen hemen her ülkede Türkler yaşamaktadır. Onlar için madde açmıyoruz. Burada Türkler ifadesi içerikle pek uyuşmuyor. "1895 yılında yapılan sayıma göre ülkede 56'sı müslüman 76 "Türk" bulunmaktadır" denilmiş. Bu kişilerin kabaca çoğunun köken olarak Türk olmadığını söyleyebiliriz. Şili-Türkiye ilişkileri maddesine güncel nüfus verileri aktarılabilir.--Muratero 21:13, 4 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şablon:Ülkelerine göreTürkler'e de bir göz atmak gerekiyor bu durumda.. --kibele 21:37, 5 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Ayrı madde olacak kadar içerik barındırmamakta. Giriş cümlesini aktarma işlemi sırasında atarsak mesela geriye 5 cümle falan kalıyor. Türk diasporası ve Türkiye-Şili ilişkileri maddelerine aktarılabilir diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 03:47, 6 Nisan 2016 (UTC)

Ümit Sayın (akademisyen)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ümit Sayın (akademisyen)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hakkındaki haberler sadece tutukluluğu ile ilgili. Herhangi bir bağımsız kaynakta kayda değer olacak kadar bahsi geçmiyor. Takdirinize sunuyorum. Sputnik 23:49, 7 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Tutukluluğuyla alakalı olsa dahi farklı dönemlere ait farklı haberlerde adı geçmekte. Bunlara ek olarak birkaç dış balantı da ben ekledim. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 04:30, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Maddenin; hem bir akademisyenin biyografisi ve hem de kişi olarak Kd 'lik ölçütlerini sağlamadığını, bu sebeple, bir ansiklopedi maddesi olamayacağını düşünerek ve gerekçeye de katılarak ..--Eğitmenmsj 22:39, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın maddedeki kaynaklar kayda değerlik için yeterli.. --kibele 16:32, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Rapsar ve Kibeleye katılarak. --Güray (İleti) 16:34, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Kuzey Suriye Federasyonu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kuzey Suriye Federasyonu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Suriye Kürdistanı bölgesinde ilan edilen de facto statüsündeki bir madde. Tek başına kayda değerliği şüpheli. Suriye Kürdistanı maddesinde alt başlık olarak aktarılması gerektiğini düşünüyorum. Maurice Flesier msj 13:23, 8 Nisan 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın ve Silinsin Silinsin -Nominator. Maurice Flesier msj 13:25, 8 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Suriye Kürdistanı maddesinde "Suriye'nin kuzeydoğu kesiminde, Kürt nüfusun çoğunlukta yaşadığı bölge. Orta Doğu coğrafyasında Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgenin, Suriye sınırları içinde kalan kesimini tanımlar. deniyor. Yani coğrafi bir bölge tasvir edilmekte. Burada ise bu bölge üzerindeki politik bir yapılanma konu alınmakta. Donetsk Oblastı, Donetsk ve Donetsk Halk Cumhuriyeti veya Lugansk Halk Cumhuriyeti Luhansk arasındaki ilişkiye benzemekte. Veya daha anlaşılır tabirle Anadolu - Türkiye Cumhuriyeti gibi bir bütünleşme söz konusu. Suriye Kürdistanı maddesi, coğrafyayı betimlemesi bakımından bir bölgeyi betimlemeli, Kuzey Suriye Federasyonu'nu ise ilan olunduğu tarih baz alınarak bir yönetim modeline uygun şekilde yazılmalı ve siyasi gelişmeler aktarılmalı. Bunlarla birlikte aday gösterenin gerekçesine ve çekincesine kısmen katılıyorum çünkü tüm bu bilgilerin iç içe geçmesi söz konusu olduğundan bu bilgilerin sağlıklı bir şekilde ayrıştırılması gerek. Unutulmamalı, birisi bir bölge adı, diğeri bu bölge üzerinde ilan edilen bir rejimin adı, ikisinin bilgileri farkı maddelerde doğruca ortaya konulursa bence ayrı kalması daha uygun.
Ayrıca maddenin İngilizce sayfasında da aynı birleştirilme önerisi sunulmuş, oradaki kararı da merak ediyorum doğrusu, mesajı yazdığım şu an itibariyle taşınmaya 3 destek ve 2 karşıt görüş mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:24, 8 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Biri coğrafi diğeri politik bir yapılanma diyorsunuz ama bu değişiklik [17] ile giriş kısmına "ya da Kuzey Suriye Federasyonu" bilgisini ekliyorsunuz. Açıkçası bu bana bundan önceki birçok tutarsızlık örneğini hatırlattı. Ayrıca artık şu ingilizce veya diğer Viki dilleri konusunun bir açıklığa kavuşması lazım. İngilizce Vikipedi ya da oradaki oylamalar, görüşler Türkçe Vikipedi'yi alakadar etmez. Emin olun orada bir oylama veya tartışma da bir de şu Türkçe Vikipedi'ye bakalım diye birşey söz konusu değil. Türkçe dışındaki diller sadece açılan maddeler için inteveri bağlantısı verilmesi yada çeviri durumlarında referans alınmalı. Maurice Flesier msj 15:20, 8 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Bir kullanıcının yaptığı katkıyı şu şekilde geri almam nedeniyle, söz konusu kullanıcının içeriği düzenlemesi için o bilgi eklenmişti. Nitekim değişiklik açıklamasında mevcut. Dolayısıyla ben değil, başka bir kulanıcı söz konusu bilgileri eklemişti. Söz konusu katkı kullanıcı herhangi bir katkı sağlamadı, yani dilerseniz düzenleyebilirsiniz.
İngilizce Vikipedi'deki oy konusunda da; orada yazılanlar ve gerekçeler, burayı okuyan kullanıcılara fikir edinebilme açısından destek/yardımcı olabilir amacıyla söyledim. Ki zaten yalnızca merak ediyorum dedim :) "Orada ne olursa burada da aynısı olsun" amacıyla değil elbette. Yazı dursun, ilgili kullanıcılar o tartışmayı da okur amacıyla. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:38, 8 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Suriye Kürdistanı maddesine aktarılsın. Günümüzde kayda değer olmaktan uzak bir özerk federasyon. Belki ileride kayda değerliğini kanıtlayabilir. Alexandre M. 16:04, 9 Nisan 2016 (UTC)

Aydoğan Ataünal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydoğan Ataünal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 05:22, 9 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 05:22, 9 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kişinin Türk eğitim tarihine dair yazdığı birçok kitap bulunuyor.[18] Yaratıcı mesleklerler ile ilgili kriterlerden birini karşıladığını düşünüyorum. Alexandre M. 15:48, 9 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin yazdığı kitaplara değil, başkaları tarafından bu kitapların ve kişinin kapsamlı değerlendirildiği bilgisine ihtiyacımız var kayda değerlik için. --kibele 13:33, 14 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Günümüzdeki YÖK Genel Kurul üyelerinin hemen hemen hepsi ile ilgili maddelerimiz mevcut. YÖK Genel Kuruluna seçilmek zaten başlı başına çok özel kriterleri taşımaktan geçiyor. Kişinin biyografisi dikkatlice incelendiğinde Kd olduğu, bu anlamda kriterleri de karşıladığı anlaşılıyor. Detaya girmeyi de düşünmeden kalması gerektiğini düşünüyorum..--Eğitmenmsj 22:54, 2 Mayıs 2016 (UTC)
Yine kişisel, kafadan uydurulan bir kriter...--RapsarEfendim? 23:52, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Balık (yerleşim)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Balık (yerleşim)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ayrı bir madde olacak kayda değerlikte değil.--kibele 22:25, 9 Nisan 2016 (UTC)

 • Çekimser Çekimser tartışılması gereken bir madde bence.--Temel53 22:52, 13 Nisan 2016 (UTC)
Temel53 tartışılması gerek derken? --kibele 13:27, 14 Nisan 2016 (UTC)
Kibele farklı bir konu yani bir çok işinin fikir sahibi olmak isteyebileceği bir konu olabileceği için tartışmaya açık bir konu olarak görüyorum.--Temel53 16:23, 14 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şurada konuyla alakalı ansiklopedik denebilecek bilgiler var. Ayrı madde olarak kalması uygun değil gibi de, şehir maddesinde etimoloji başlığı oluşturularak oraya aktarılabilir mi?--RapsarEfendim? 15:56, 14 Nisan 2016 (UTC)
aktarılacak daha iyi bir yer yoksa olabilir. --kibele 12:34, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın-- Coğrafi bir terim olması bakımından kayda değer gözüküyor. Jumpeax (mesaj) 19:55, 19 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Balık eski Türklerdeki kentlere verilen addır. Ordu-Balık vb. kent isimleri de zaten böyle yapılmıştır. Ama bu kentler tamamen farklı bir şehir tarzıysa bu durumda kalmalıdır. Kent üzerine antropolojik değerlendirme yapabilecek bir uzman varsa konu hakkında daha doğru çıkarımlar yapabilir.--Çalıştayileti 07:11, 23 Nisan 2016 (UTC)
Yorum Yorum-- Kaşgarlı Mahmut'un Divan-ı Lügatit Türk adlı eserinde balık adıyla iki şehir (yerleşim) türü kastedilmiştir.
*Göktürklerden Uygur Türklerinin eline geçmiş Beş Balık isminde bir Türk şehri.
*Uygur Türklerine ait iki şehir Yangı Balık-Yengi Balık
Genel bir yerleşim adı olarak balık terimine Orhun Yazıtları'nda da rastlanılmıştır/geçmektedir.
Örnek: Koçu Balık, Süğçü Balık, Baybalık vb. Türklerin yeni fetih hareketleriyle birlikte şehir adlarının tümü balık terimiyle ifade edilmeye başlanmıştır.

Balık terimi genel ifadeyle yerleşim terimi olarak sözlükte “Türklerin İslamiyeti kabulünden önce eski Türkçede, sığınak, kale ve kentlere verilen ad” olarak tanımlanmaktadır. Jumpeax (mesaj) 11:40, 23 Nisan 2016 (UTC)

Adem Güneş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adem Güneş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan kişi olduğu düşüncesindeyim, bu konuda topluluğun görüşlerini almayı isterim. --Ahmet Turhan (mesaj) 00:48, 10 Nisan 2016 (UTC)

İnci Pirinççioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İnci Pirinççioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Acenta kurucusu, turizm rehbercisi ve bazı dernek başkanlığı yapmış bir kişi. Hakkında yazılan bir yaşam öyküsü kitabı mevcut ama kayda değer olduğundan emin değilim. --Ahmet Turhan (mesaj) 00:55, 10 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hakkındaki kitabı da kendi yazmış zaten :) Kayda değerliğini ortaya koyacak bağımsız ve güvenilir kaynaklara rastlayamadım.--RapsarEfendim? 04:40, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

nisan 2014'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülsün.--kibele 16:38, 10 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kayda değerliğini kanıtlayacak bir kaynak görünmüyor. --kibele 12:32, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim. Kayda değerliğin ispatı için yeterli gibi.--RapsarEfendim? 04:48, 1 Mayıs 2016 (UTC)

M. Kemal Coşkunöz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "M. Kemal Coşkunöz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"İşadamı" ve "sanayici" olarak tanımlanan bu kişinin kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Topluluğun da konu hakkındaki görüşlerini almak istiyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:49, 10 Nisan 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum adına açılan okul ve düzenlenen eskrim turnuvası, her ne kadar aile şirketinin faaliyetleri ise de, öncü girişimleri nedeniyle kayda değerliği konuşulabilir. --kibele 09:55, 15 Nisan 2016 (UTC)
Okulu bilmiyorum ama turnuva holding tarafından düzenleniyor :) Belki holding maddesine aktarılabilir uygun yerler.--RapsarEfendim? 04:50, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Yurt dışındaki Türk askeri üsleri listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yurt dışındaki Türk askeri üsleri listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

adı liste ama topu topu bir adet listelenecek bilgi mevcut. Türk Silahlı Kuvvetleri maddesinde söz edilebilir.--kibele 10:00, 13 Nisan 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Konu içeriğinin geliştirilme potansiyeli var mı, bilmiyorum fakat bu kadarsa Türk Silahlı Kuvvetleri maddesine aktarılması gerektiğini düşünüyorum. Dr. Coalmesaj 11:04, 13 Nisan 2016 (UTC)
  • Silinsin Silinsin Kibele tarafından içeriğin ana maddeye aktarıldığı belirtilmiş, bu durumda silinebilir. Dr. Coalmesaj 10:53, 15 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Aktarım olmadı. --Niveles (mesaj) 10:56, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde. Sputnik 12:40, 13 Nisan 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın 2'si yapım halindeki totalde 3 askeri üs... Liste olmak için gerekli KD'liği sağlıyor. Direk SAS ilan edip Vikipedi'de bir maddeyi daha toprağa gömme girişiminizi içeriği geliştirip Vikipedi'ye kazandırma girişiminize çevirmek mümkün. - Burak 07:10, 14 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin içerik ana maddede bulunmuyordu, aktarıldı. ayrı madde olacak bir durum yok. --kibele 12:20, 14 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Aktarılması hakkında bir fikir birliği olmadan aktarmanızın sebebi nedir? Silinsin mi yoksa aktarılsın? --Niveles (mesaj) 12:25, 14 Nisan 2016 (UTC)
bir maddenin, ana maddede bilgi olmadan ayrı olarak açılması zaten vikipedi mantığına aykırı. ana maddede anlatılamayacak kadar geniş içerik olduğu zaman ayrı madde açılıyor. bilginin oraya eklenmesinde nasıl bir sakınca gördünüz? buradan silinsin diye karar çıkarsa bu bilgiyi oraya ekleyemeyecek miyiz? --kibele 12:29, 14 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Amaç ilk cümlenizdeki şeyse oyunuzu o yönde kullanın. Hem silinsin hem aktarılsın demenin mantıklı bir yanını göremiyorum. --Niveles (mesaj) 12:31, 14 Nisan 2016 (UTC)
esasen ana maddede olmasında bir sakınca olmayan içeriği maddeden çıkartmanızın mantıklı yanını görüyorsanız mesele yok demektir. --kibele 12:35, 14 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Bilginin nerede yer alacağı yada yer almayacağını burada tartışmıyor muyuz? Bahsedilen sayfa silinmedikçe içerdiği bilginin aktarımı olanaksızdır. Çağrımı tekrar yapıyorum amaç bilgi aktarımıysa o yönde oyunuzu kullanın.--Niveles (mesaj) 12:39, 14 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayfa geliştirilmeye yönelik bir içeriğe sahip değil. İlgili sayfaya aktarılmasını öneriyorum. --Niveles (mesaj) 12:28, 14 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın, Çok büyük bir liste değil. Türk Silahlı Kuvvetleri maddesinden buna ulaşılabilir. Ayrı bir maddeye gerek yok. Ayrıca geliştirilemez. Adı üstünde liste, tek tek şu üssün şu özelliği var vs vs yazılmazda. Aktarılması en doğrusu olacaktır. --GurayKant (mesaj) 19:59, 14 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Her madde liste olacak özelliklere sahip değil. Örnek vermek gerekirse 1969 Eurovision Şarkı Yarışması'nı 4 ülke kazanmış diye 1969 Eurovision Şarkı Yarışması kazananları listesi açamayız. Bu da öyle aynen. Tek içeriğin olduğu liste olmaz. --Kudyaz 20:48, 14 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Ayrı madde olacak kadar içerik barındırmamakta. TSK maddesine aktarılması daha uygun olacaktır.--RapsarEfendim? 19:34, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın TSK maddesine. --cobija 09:25, 18 Nisan 2016 (UTC)

Mesture Erdelan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mesture Erdelan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde telif ihlali içermektedir. buradan da anlaşılabileceği gibi madde içeriği, bu sayfadan kopyalanarak oluşturulmuştur. Bu tür "kopyala-yapıştır" maddeler hem telif ihlali oluşturmakta hem de Vikipedi kalitesini düşürmektedir.--Sefa Sungur ✉ Mesaj 16:14, 14 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin "Kopyala-Yapıştır" içeriklerin Vikipedi'de olmaması gerektiğini düşünüyorum. Sefa Sungur ✉ Mesaj 16:14, 14 Nisan 2016 (UTC)
Sefasungur telifli içerik çıktı. bu şekliyle gerekçenizi gözden geçirebilir misiniz.. --kibele 12:29, 15 Nisan 2016 (UTC)
Mehaba Kibele Telifli içerik kaldırıldığından dolayı maddenin kalması için sorun bulunmamakta. Sefa Sungur ✉ Mesaj 12:38, 15 Nisan 2016 (UTC)
Sefasungur teşekkürler.. oyunuzun üzerini çizerseniz hizmetlilere kolaylık olur. --kibele 12:41, 15 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın telifli içerik çıktı. --kibele 21:58, 14 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kopyala-yapıştır sayfada bulunmuyor. Gayet güzel bir sayfa silinmeyi gerektirecek bir neden yok.

Achim Arbeiter[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Achim Arbeiter"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde Almanca Vikipedi'de var ama hiçbir kaynak kullanılmamış. Oradaki kriterleri bilmiyorum, belki de gözden kaçan bir madde. Şahıs hakkında yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. kayda değer değil gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 17:17, 14 Nisan 2016 (UTC)

Dahili Network[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dahili Network"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Hakan·IST 20:40, 14 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak. İngilizce Vikipedi'de defalarca kez silindiği, burada da SAS şablonunun kaldırıldığı göz önüne alınarak silinmesi durumunda korumaya alınmasının iyi olacağı kanaatindeyim.--RapsarEfendim? 04:52, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Bekir Oğuzbaşaran[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bekir Oğuzbaşaran"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 14:50, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 04:54, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Artus Kitap[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Artus Kitap"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2011'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 15:15, 15 Nisan 2016 (UTC)

ekol[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ekol"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin--kibele 15:35, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin maddede kayda değerliği kanıtlayacak kaynak görünmüyor. --kibele 18:20, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Ali Güler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Güler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin---kibele 15:41, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim, daha da var gördüğüm kadarıyla kaynak. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 05:21, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Ali Coşkun (akademisyen)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Coşkun (akademisyen)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 15:54, 15 Nisan 2016 (UTC)

Ali Hilmi Yazıcı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Hilmi Yazıcı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. daha önce de aday gösterilmiş. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 15:59, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin SilinsinDaha önceki adaylıkları inceledim. Yine yönergelerimizle alakasız gerekçeler sunulmuş. Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak yok.--RapsarEfendim? 05:22, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Yıldırım Uçar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yıldırım Uçar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:06, 15 Nisan 2016 (UTC)

Yılmaz Şahin[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yılmaz Şahin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:21, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Maddede düzenleme yaptım, kaynak falan ekledim. Bence şimdiki haliyle Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar kriterini karşılyor. Bağımsız kaynak sorunu da yok. O yüzden kalsın diyorum. — OkanfanEvet benim? 10:39, 19 Nisan 2016 (UTC)
Okanfan kişi senarist? --kibele 21:35, 21 Nisan 2016 (UTC)
Evet Kibele senarist ama bu kriter sadece oyuncular için değil. Ve son haliyle kalabilir. — OkanfanEvet benim? 06:33, 22 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Senaristliğini yaptığı yapımlar ve maddedeki kaynaklar kayda değerliği için yeterli gibi.--RapsarEfendim? 05:37, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kayda değer.. --kibele 16:44, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Oğan Kandemiroğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Oğan Kandemiroğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:31, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 05:38, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Akif Emre[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Akif Emre"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:35, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Akif Emre sıkça atıfta bulunulan birisi. Çıkan kaynaklar da yeterli gözüküyor. Vitruvian (mesaj) 21:17, 15 Nisan 2016 (UTC)
Kullanıcı:Vitruvian, atıfta bulunması bir kriter değil, kendi görüşünün bu senin. Kayda değer olduğunu "ispat" etmek gerekir "maddede". Yoksa bir yere varamayız.--RapsarEfendim? 16:46, 16 Nisan 2016 (UTC)
Ederim maddede Kullanıcı:Rapsar. Vitruvian (mesaj) 19:28, 16 Nisan 2016 (UTC)

Zeki Beşiktepeli[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zeki Beşiktepeli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:45, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 23:11, 27 Nisan 2016 (UTC)

Mehmet Altan (iş adamı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Altan (iş adamı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 16:58, 15 Nisan 2016 (UTC)

Işıl Yılmaz Sümer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Işıl Yılmaz Sümer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 17:09, 15 Nisan 2016 (UTC)

Ahmet Muzaffer Soysal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Muzaffer Soysal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 17:21, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 17:12, 16 Nisan 2016 (UTC)

Burak Gökhan Yolcu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Burak Gökhan Yolcu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 17:26, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 17:16, 16 Nisan 2016 (UTC)

Burçin Atılgan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Burçin Atılgan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 17:28, 15 Nisan 2016 (UTC)

Dilek Aslaner[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dilek Aslaner"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada görüşülüp netleştirilsin.--kibele 17:33, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak bulunmamakta.--RapsarEfendim? 17:18, 16 Nisan 2016 (UTC)

Şaban Çalış[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şaban Çalış"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik--kibele 20:51, 15 Nisan 2016 (UTC)

Ramazan Altıntaş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ramazan Altıntaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik--kibele 20:54, 15 Nisan 2016 (UTC)

Ali Erkan Kavaklı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Erkan Kavaklı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 20:58, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Eğitimci, gazeteci ve yazar için gerekli olan kriterlerin tartışmasız mevcut olmasından dolayı..--Eğitmenmsj 09:58, 16 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Dış bağlantı olarak verilen bağlantılar, kayda değerliğin ispatı için yeterli diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 16:32, 16 Nisan 2016 (UTC)

Fethi Şimşek[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fethi Şimşek"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 20:59, 15 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD lik kriterlerini karşılamıyor.--Muratero 05:40, 19 Nisan 2016 (UTC)

Adana'daki üniversiteler listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adana'daki üniversiteler listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İçerik liste olacak kadar gelişmiş değil. Kudyaz 22:20, 17 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aktarılacak bir içerik de mevcut değil, gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 16:29, 18 Nisan 2016 (UTC)

Kayseri'deki üniversiteler listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kayseri'deki üniversiteler listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İçerik liste olacak kadar gelişmiş değil. Kudyaz 22:21, 17 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aktarılacak bir içerik de mevcut değil, gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 16:30, 18 Nisan 2016 (UTC)

Mersin'deki üniversiteler listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mersin'deki üniversiteler listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İçerik liste olacak kadar gelişmiş değil. Kudyaz 22:22, 17 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aktarılacak bir içerik de mevcut değil, gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 16:30, 18 Nisan 2016 (UTC)

Gaziantep'teki üniversiteler listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gaziantep'teki üniversiteler listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İçerik liste olacak kadar gelişmiş değil. Kudyaz 22:22, 17 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aktarılacak bir içerik de mevcut değil, gerekçe yerinde.--RapsarEfendim? 16:30, 18 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kalsın Kalsın İçerik Gaziantep'teki üniversitelerin sayısını ve isimlerini öğrenmek için yeterlidir. "Mfklc (mesaj) 05:59, 19 Nisan 2016 (UTC)" (VP:OY gereğince yorum olarak değiştirildi.)
Bu şu sayfada ctrl+f ile Gaziantep'i aratarak ya da şablondaki ili kısmına tıklayıp listede illeri alfabetik sıraya sokarak da öğrenilebilir bir bilgi.--Kudyaz 22:27, 19 Nisan 2016 (UTC)

Mahalle Mektebi (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mahalle Mektebi (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 13:16, 18 Nisan 2016 (UTC)

Silinsin Silinsin-Kayda değer olmadığı kanaatindeyim --By Erdo Can (mesaj) 13:19, 18 Nisan 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Düzenli takip etmeye çalıştığım bir dergi. İnternette arama neticesinde atıf yapılan haber ve sitelere rastladım. Yerel ve amatör bir dergi değil, maddenin reklam amaçlı olmadığı kanaatindeyim. Günümüz Türk edebiyatında bir Hece (dergi) kadar ağırlığı olmasa da İtibar (dergi) gibi yeni ama belli bir yayın politikası olan dergi. --Sadrettin 13:33, 18 Nisan 2016 (UTC)

User:Sadrettin, kayda değerliğini ispat edebilir misin bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanarak acaba?--RapsarEfendim? 16:33, 18 Nisan 2016 (UTC)
Vakit ayıramam, vaktim yok. İnternetteki aramada Star ve Yenişafak internet sitesinde haberlere rastladım. Günümüz edebiyatını takip ettiğim, konuya yakın olduğum için görüş belirttim. Lütfen, SAS'ı kapatacak hizmetli, görüşümü bu kapsamda değerlendirsin veya dikkate almasın. --Sadrettin 17:21, 18 Nisan 2016 (UTC)

SabitFikir[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "SabitFikir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 13:18, 18 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bu haliyle bile taslak kriterlerini karşılıyor. Keşke aday göstermek yerine geliştirmeye çalışsaydınız. Silmek kolay, azcık zaman ayırıp kalmasını sağlayabilirdiniz. Yazı üslubunu düzeltip, kaynak eklersek daha iyi olur. — OkanfanEvet benim? 14:42, 20 Nisan 2016 (UTC)
Sorun taslak olup olmaması değil Kullanıcı:Okanfan. Taslak olma kriterlerini sağlamayan maddeler zaten hızlı siliniyor. Konu burada kayda değerlik. Kayda değer olduğunu ispat edebilir misin?--RapsarEfendim? 15:46, 20 Nisan 2016 (UTC)

Rapsar Ha işte burada hangi kriterlere göre değerlendirme yapmamız gerektiği çıkıyor ortaya. (O yüzden akademisyenlerle ilgili politikanın yürürlüğe girmesini destekliyorum). Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) ile diyorsan, o yönergede her ne kadar dergileri de kapsadığı yazıyor ise de dergilerin o kriterleri karşılaması imkânsız. Buna göre değerlendirme yaparsak dergi maddelerinin tümünü silmeliyiz. Hangi dergiden kaynaklanarak film çekilmiş, ders materyali olarak kullanılıyor... Bu maddeye gelince KD'liğini sorgulayacak bir kriter göremediğim için kalsın diyorum. viki standartlarına uygun bir şekilde yeniden yazarsak çok güzel olur. Kaynak sorunu da yok. İnternette bu dergi hakkında bilgi arayan okuyucu da bu madde sayesinde kolayca aradığı bigilere ulaşabilir. Bunlar benim düşüncem, karar tabi topluluğun — OkanfanEvet benim? 16:03, 20 Nisan 2016 (UTC)

Genel kayda değerlik kriterlerini sağlaması lazım ayrı bir yönerge olmadığında. Bağımsız ve güvenilir kaynaklarla kayda değer olduğunu ispat edebilir misin?--RapsarEfendim? 16:48, 20 Nisan 2016 (UTC)
 • Niye genel kayda değerlik kriterlerine göre kendi değerlendirmenizi yapmıyorsunuz? Sizin de fikirlerini öğrenirdik bu sayede. KD'lik ispatına gelince biraz araştırma yaparsanız bunu sizde yapabilirsiniz. Yok illa Okanfan ispatlasın diyorsanız şunlara bakabilirsiniz: 1, genel yayın yönetmeni ile röporta, 3 bunları güvenilir bulmuyorsanız ve toplulukta bu düşüncede ise madde zaten silinir. Bu maddenin küçücük bir kalabilme ihtimali görmeseydim silinsin derdim. Ama bunu bence vikipedi'ye kazandırabiliriz. Tüm iyi niyetimle bunu arzu ediyorum. — OkanfanEvet benim? 18:05, 20 Nisan 2016 (UTC)
Önce sizin neye dayanarak kalsın dediğinizi öğrenmek istiyorum, merak etmeyin çoğu tartışmada olduğu gibi burada da mantıklı ve mesnetli bir şekilde düşüncelerimi paylaşacağım. Burada değil, kaynakları kullanarak maddede ispatlamanız gerekmekte. Dipnot, VP:GK'de görülebileceği giri röportajlar bağımsız kaynak değildir, "kayda değerliğin ispatı" için kullanılamaz (bu demek değildir ki kaynak gösterilemez elbet).--RapsarEfendim? 19:03, 20 Nisan 2016 (UTC)
Rapsar, neye dayanarak kalsın dediğimi yukarıdaki yorumlarında gayet anlaşılır şekilde anlattım. İnan tartışmaya hiç mecalim yok. Verdiğim kaynakları güvenilir bulmuyorsun. Başka bir şey diyemem. Bu kadar uzatmaya gerek yok. Silinsin şablonunu gerekçenle bırak bitsin. Sonuçta hizmetlilerden biri değerlendirip karar verecektir. Eğer zaman bulursam madde de düzenleme yaparım. Ama yine de madde yeterli bulunmazsa zaten silinir. Bi de sanırım Güvenilir Kaynaklar'a bağlantı vermeye çalışmışsın. O sayfaya kısa yol oluşturulmadığı için Görgü Kuralları'na gidiyor. İyi akşamlar. — OkanfanEvet benim? 19:47, 20 Nisan 2016 (UTC)
Yukarıda politikalara dayalı hiçbir gerekçe sunmadın. Kaynakları güvenilir bulmadığıma dair bir söz söylemedim, zaten "benim" güvenilir bulmama gibi bir lüksüm de olamaz. Maddede ispat edeceksiniz, ondan sonra gelip burada kalsın diyeceksiniz. Yok edilemiyorsa zaten KD değildir. Ediliyorsa zaten ben de kalsın derim, problem değil. Ancak böyle mesnetsiz yorumlarla bir yere varamayız.--RapsarEfendim? 00:33, 21 Nisan 2016 (UTC)
Maddede düzenleme yaptım, son hali bu. Benim yorumlarıma mesnetsiz diyorsun. Hiç bir şey demiyorum. Benim yorumlarımı sorgulamaktansa kendi değerlendimeni maddenin son sürümüne göre yap. Hangi politikaya dayanarak yaptığını da öğrenelim. SAS tartışması başladıktan bu yana bir tek ben oy kullandım. Benim oyumla silinecek veya kalacak olmadığına göre hem senin hem diğer kullanıcıların görüşleri önemli. — OkanfanEvet benim? 08:05, 21 Nisan 2016 (UTC)
Bu şekil işte, olması gereken buydu en başından beri. Yeterli-yetersiz olayına girmiyorum, en başta kalsın denirken yapılması gereken buydu. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 16:45, 21 Nisan 2016 (UTC)

Fatih Takmaklı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fatih Takmaklı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Verilen kaynaklardan Cihan Haber Ajansında sadece adı geçmiş, Zaman kaynağına ise ulaşılamıyor. Diğer kaynaklar ise Amazon gibi kitap satımı yapan siteler. Ek olarak kişinin Türkçe ve İngilizce Vikipedi'de yer alan maddeleri açan kişi aynı. Bu gerekçelerle kayda değer olmadığı düşünülüp silinmeye aday gösterilmiştir. VikiMemur (mesaj) 17:43, 18 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Zaman kaynağına şuradan erişilebilir. İlginç bir şekilde arama sonuçları az gibi gözükse de faydalı kaynaklar var, maddeye dış bağlantı olarak ekliyorum. Gerekçeye kısmen hak versem de kaynaklar kayda değerliğin ispatı için yeterli gibi.--RapsarEfendim? 17:58, 18 Nisan 2016 (UTC)

Yorum Yorum VikiMemur Ek olarak kişinin Türkçe ve İngilizce Vikipedi'de yer alan maddeleri açan kişi aynı. cümlenizden Kullanıcı:Badursun'un itibar/PR çalışması mı yaptığını anlamalıyız? Bunu özellikle belirtme nedeninizi anlayamadım. --taysin (mesaj) 18:53, 18 Nisan 2016 (UTC)

Cevap Cevap Kendi maddesini 30 küsür dilde açan bir kişiyi geçtiğimiz günlerde Silinmeye aday sayfalar kısmında tartıştık. Kişiler maddelerinin kayda değerliğini ispatlamak için bir çok dilde açıp kullanıcıları aldatabiliyor. İlk cümlemde belirttiğim olayın tekrardan yaşanmaması için oylama yapacak kullanıcılara kişinin başka bir dilde maddesi mevcut ancak maddeyi açan kişi aynı dolayısıyla başka bir dilde maddesi var o zaman kayda değerdir denilmemesi için özellikle dedim. --VikiMemur (mesaj) 19:00, 18 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap dediğin gibi bir kaygım olsa, sayfaları dil den değil birbirine linkler ve kaynak gösterirdim. Fakat gördüğün gibi, ilgili iki dilde de kitap yazdığı için ve bir yurt dışı hayatı olduğu için iki maddeyi birbirine linkledim. Dil bölümünün amacı bu değil mi? --» Badursun 19:03, 18 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Köprü bağlantısı yapmanın yanlış bir yanı yok. Konu sayfa kayda değer mi? Değil mi? Rey hakkınızı sayfanın kalması yönünde kullanabileceğinizi size birden fazla kez söyledim. Aday gösterici olarak sayfanın kayda değer olmadığını düşünmekteyim. --VikiMemur (mesaj) 19:08, 18 Nisan 2016 (UTC)
Kalsın Kalsın tabiki de kalması yönünde oy kullanacağım, hazırladığım maddenin kaynak yeterliliğini, yeteri kadar araştırdığıma emin.Bu imzasız yazı Badursun (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Yorum Yorum yazılanlar hakkında yeterli kaynak bulunuyor. Silinmesi için ciddi bir gerek yok bence. --Odunluzikkim (mesaj) 09:36, 19 Nisan 2016 (UTC) VP:OY 150 değişikliği olmayan kullanıcı--VikiMemur (mesaj) 14:29, 20 Nisan 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın --By Erdo Can (mesaj) 15:46, 20 Nisan 2016 (UTC)

Jeon Jungkook[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Jeon Jungkook"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tüm kariyeri BTS (müzik grubu) ile paralel ilerlemekte. Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında "Grubun bir üyesi daha evvel veya daha sonra kayda değer sayılabilecek bir grubun üyesi olmuş olmalı. Genelde eski gruplar veya yan projelerle ilgili ayrı bir madde açmaktansa bunlardan asıl maddeye bir yönlendirme yapıp bunlardan orada bahsetmek daha uygundur." deniyor. Bu bağlamda grup maddesine aktarılması daha iyi olacaktır. Madde şu an yok ama aktarılmasına karar verilirse kısaca oluşturabilirim.--RapsarEfendim? 18:15, 18 Nisan 2016 (UTC)

Gülden Köksal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gülden Köksal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

daha önceki oylama kararsız kapanmış ve yıllardır etiketli olarak duruyor. hâlâ akademisyenler konusunda bir yönergemiz olmasa da topluluğun bu konudaki deneyimi arttığı için belki bu kez netleştirebiliriz. böylece Kategori:Kayda değerliği belirsiz maddeler'de en azından 2010'u geride bırakmış oluruz.--kibele 12:25, 20 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispatlayan bir şeye rastlayamadım.--RapsarEfendim? 05:41, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Uğur Akkafa[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uğur Akkafa"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 14:23, 20 Nisan 2016 (UTC)

Celal Acar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Celal Acar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 08:37, 21 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD gözükmemekte.--Muratero 12:17, 21 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayan yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak bulunmuyor.--RapsarEfendim? 16:42, 21 Nisan 2016 (UTC)

Güney Hattı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Güney Hattı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Öncelikle maddenin içeriği İZBAN maddesinden kopyalanarak oluşturulmuş. Ayrıca bilgiler hatalı. Nedeni ise İZBAN'ın kendi sitesinde Şubat 2016'ya kadar yer alan tanımlamada Güney Hattı'nın Halkapınar-Cumaovası arası olduğu ifade edilmiş.[19] Buna rağmen maddede Alsancak'ın hem güney hem Kuzey Hattı'nın merkezi olduğu söylenmiş. İZBAN'ın sitesinde şu anda ise "Aliağa-Menemen arası Kuzey aksı, Menemen-Cumaovası arası merkez aks, Cumaovası-Tepeköy arası güney aksı olarak anılır." denmekte.[20] Bu tanımlamaların sefer sıklıklarından yola çıkılarak yapıldığı belli. İstanbul'dan örnek verecek olursam M1 ve M4 gibi farklı iki hat değil bunlar. Dolayısıyla içerik ve mantık bakımından hatalı olan Güney Hattı ve Kuzey Hattı maddelerini topluluk bir değerlendirmeli.--B.S.R.F. 💬 12:41, 21 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın İngilizce Vikipediden düzenlenebilir. Yararlı bir madde. İzban Kuzey Hattı: Alsancak-Aliağa, İzban Güney Hattı: Alsancak-Tepeköy arasıdır. Jumpeax (mesaj) 19:26, 21 Nisan 2016 (UTC)
Yukarıdaki gerekçeyi ve verdiğim bağlantıları okumadığınız ne kadar belli.--B.S.R.F. 💬 05:50, 22 Nisan 2016 (UTC)
Ben burada madde silmek için değil, maddeleri geliştirip insanlara sunmak için buradayım. Bilmem bu bir cümlelik özetle beni anlayabildiniz mi... Jumpeax (mesaj) 22:24, 22 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayfaları ben oluşturduğum için ilk cümlenize yorumumu belirtmek istiyorum. Bu maddelerin İngilizce Vikipedi'de de sayfaları olduğu için, Türkçe'de de sayfaları olması gerektiğini düşünüyorum. Sayfaları da bu sebeple oluşturdum. İncelediyseniz görmüşsünüzdür, İngilizce'de istasyon bilgileri detaylı bir şekilde bu sayfalarda yer almış. Ana maddede ise istasyon bilgileri kısa şekilde tablolarda (bu sayfalara yönlendirme şeklinde) gösterilmiş. Sayfaları silmek yerine ana maddeyi İngilizce'deki gibi düzenlemenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Sonuçta bu maddeler İZBAN ile ilgili.
Konumuza gelecek olursak. Doğru bir noktayı gündeme getirmişsiniz. Tren hattı tek ancak hat üzerinde (istisnaları hariç) Tepeköy-Cumaovası, Cumaovası-Alsancak-Menemen, Menemen-Aliağa olmak üzere 3 ayrı kısımda birbirinden bağımsız tren seferleri düzenleniyor.
Ancak Alsancak'taki durum biraz farklı. Çünkü buraya gelen trenler yön değiştirerek farklı bir aksta seferlerine devam ediyorlar. Ve iki ayrı hat (Güney-Kuzey) varmış görünümü oluşuyor. Dolayısıyla güzergahların tasnifi için Güney-Kuzey ayrımının (ve diyagramlarının) olmasını doğru buluyorum. (Ki hattın coğrafi durumu açısından gereçekten bir bir Güney-Kuzey ayrımı var.) Ancak istasyon bilgilerindeki sanki iki farklı hat varmış gibi gözüken karışıklığı öncelemek adına istasyonlar tek bir "İZBAN İstasyonları" maddesinde birleştirilebilir.
İZBAN'ın internet sayfası ise geçen ay tamamlanan genişletmeden sonra güncellendi. Vikipedi'de de gerekli değişikliklerin yapılabilmesi için de ilgilenen kişilerin (ki biri de benim) zaman ayırmasına ihtiyaç var. Sonuçta hayatımızın tamamı Vikipedi'de değil. Güncellemeleri de her zaman kapsamlı şekilde yapmak mümkün olmuyor. Kendi açımdan söyleyecek olursam parça parça düzeltmeye de başladım zaten. Zaman içinde uygun bir yapıya kavuşturulacağını düşünüyorum.--BlueTime93 (mesaj) 08:18, 22 Nisan 2016 (UTC)
İngilizce Vikipedi'de sayfası var diye, İZBAN maddesindeki içeriği kopyalayarak ayrı bir madde oluşturmak zorunda değiliz. Kaldı ki şu andaki içerik kişisel kanaate göre oluşturulmuş. Alsancak'ın merkez olduğu tamamen öznel yorum. Bu iki madde, gerçekte var olmayan iki hat ile ilgili maalesef.--B.S.R.F. 💬 05:50, 22 Nisan 2016 (UTC)
İngilizce ile ilgili tartışmayı Hilal (İZBAN) sayfası için de yaptık ama bir sonuç alamadık. Bu konuda benim düşüncem net. Sayfa İngilizce Vikipedi'de yer alabiliyorsa ve bunu kimse silmiyorsa, Türkçe Vikipedi'de de yer almasında hiçbir sorun görmüyorum. Ama sayfanın Vikipedi standartlarına uygun hale getirilmesini destekliyorum.
(Eski tanıma göre) Alsancak'ın merkez istasyon olması durumu kişisel bir yorum değil. Güneyden/Cumaovası'ndan/Aydın yönünden gelen trenler Alsancak'ta durduktan sonra, farklı bir istikamette yollarına devam ederek Kuzeye/Menemen'e ulaşıyor. Alsancak'ta yeni bir trene geçilmiyor ama artık hat farklı. (Osmanlı'daki orijinal hat açısından düşünürsek, Aydın-Alsancak hattını kullanan tren, Basmane-Kasaba hattını kullanmaya başlıyor) Bu sebeple Güney ve Kuzey olarak iki hat diyagram olarak gerekli, sayfa olarak gerekli olmayabilir. Buna çoğunluğun fikri karar versin.
(Yeni tanıma göre ise) Hattı 3'e ayırıp yeni bir sayfa açmamız gerekecek. (Merkez Hattı) Ben bunu da doğru bulmuyorum. Her yapılan hat genişletmesinde İzban yeni bir sefer düzenine geçeceğine göre, sürekli yeni sayfa açmamız gerekecek. Vikipedi'de amacımız bilgi vermek olduğuna göre karmaşıklık çıkarmaya da gerek yok.--BlueTime93 (mesaj) 08:18, 22 Nisan 2016 (UTC)
Ayrıca şuradaki ağ haritası madde için baz olarak alınabilir. Jumpeax (mesaj) 12:16, 22 Nisan 2016 (UTC)
Jumpeax'ın eklediği haritada da açıkça görülüyor. Alsancak'ta iki ayrı hat birleşiyor. Bu da aslında dediğimi kanıtlar nitelikte. Güney ve Kuzey için Alsancak'ı iki kere tekrar etmeyeceğimize göre, onu merkez istasyon saymak mantıklı geliyor bana. --BlueTime93 (mesaj) 14:54, 22 Nisan 2016 (UTC)

Tîroj[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tîroj"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi. Sayfa sadece 1 kaynak içermektedir oda dergiyi basan şirketin bünyesinde. Birbirinden bağımsız güvenilir kaynaklar içermemekte. VikiMemur (mesaj) 22:26, 21 Nisan 2016 (UTC)

Cevap Cevap Verdiğiniz kaynakların hangi biri güvenilir kaynak? Güvenilir kaynak ozgurlukdunyasi.org, buulke.net, sendika10.org gibi siteler mi? Yoksa herkesin kayıt olup ekleme yapacağı academia.edu adlı sitemi? Yada en sonda koyduğunuz forum sitesi mi? --Niveles (mesaj) 23:31, 21 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Söz konusu dergi, Türkiye'de kayıt altına alınmış ve düzenli olarak yayımlanan bir dergi. Kaynak eksikliğine dair bahsini geçirdiğiniz konu, madde içerisindeki herhangi bir iddiayı, bir yorumu, bir olayı vb. anlatırken kaynak gereksinimini kapsamakta. Yani bahsettiğinize göre "Derginin gerçek olması" nın kaynaklandırılması gerek. Ve dolayısıyla kaynaklardan görüleceği üzere dergi gerçek. Ulusal ölçekte yayımlanıp dağıtılan bir dergiye "kayda değer değil" demek ilginç, derginin basılı sayıları mevcut, bu çok açık. Kategori:Dergi taslakları kategorisinde buna benzer birçok dergi mevcut, benzerlerine buradan göz atılabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:26, 22 Nisan 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Yukarıdaki görüşlerime binaen. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:27, 22 Nisan 2016 (UTC)
Kullanıcı:Ahmet Turhan, kimse derginin gerçek olmadığından bahsetmemiş. Gerçek olması (hatta senin stilinle gerçek olması) kayda değer yapmaz, öyle olsaydı dergiler için kriterlerimiz olmazdı ve her dergiyi kayda değer kabul ederdik. Madde içinde, bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanarak kayda değerliği ispat etmek gerekiyor, aksi mesnetsiz ve kişisel yorumlara girer zira.--RapsarEfendim? 16:07, 22 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap: Neye göre kalıyor? Görüşüne göre mi? Görüşün ne? Neden topluluğa bunu kanıtlamıyorsun? Sayfa orada Kullanıcı:Kibele'nin gösterdiği kaynaklar dışında silinmeye aday sayfanın bize kayda değer olduğunu kaynaklarla kanıtlayabilir misin? Yukarıda dergi gerçek, basılı sayıları ortada demişsiniz bu basılan her derginin sahip olabileceği şeyler peki ya kayda değerliğini kanıtlayamadığınız sayfa VP:KİTAP kriterlerinin hangi birini karşılıyor? Yukarıdaki görüşünüzü hangi Vikipedi politikasına dayandırıyorsunuz? --Niveles (mesaj) 13:17, 22 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayan herhangi bir somut ve güvenilir kaynaklarla desteklenmemiş. Gazeteciler ve yazarlar üzerinden zorlama KD olduğu gösterilmeye çalışılmış. Ayrıca "Kategori:Dergi taslakları kategorisinde buna benzer birçok dergi mevcut" atıfı ile aslında -orada da birçok KD olmayan dergi var işte, bunu da araya sıkıştırıverin, ne olacak canım- denilmeye çalışılmış sanırım. Maurice Flesier (mesaj) 15:20, 24 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Silinmesi yönünde görüş bildiren kullanıcıların belirttiği üzere Kayda değerliğini ispatlayan herhangi güvenilir kaynak bulunmamakta,haliyle KD diyemiyorum.--Muratero 16:52, 29 Nisan 2016 (UTC)

İslam ülkeleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İslam ülkeleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İslam dünyası sayfasına aktarılabilir. Kudyaz 16:11, 23 Nisan 2016 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Bu tarz bir öneriyle gelecektim ben de. İki madde aynı konuyu ele alıyor. Daha nesnel bir ad olması açısından İslam dünyası tercih edilebilir.--RapsarEfendim? 16:12, 23 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hem KD hem nesnel hem de yaygin ad. Kaynaklarla gelistirilmeli tabii. (Icinde birsey olsa oteki madde buraya eklensin de derdim ama o metin tamamen -nezaketle ifade edersem- "ozgun arastirma"; icinde aktarilacak birsey yok.) --E4024 (mesaj) 16:36, 23 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Aktarılması düşünülen madde haklısınız ki içeriksiz. Lakin aktarma gerekçesi adın daha nesnel olması. Maddeye KD değil denmedi, nesnel-öznel tartışmasına da gidilmedi. İki madde aynı şeyi anlatıyor, birinin silinmesi gerekiyor ve adlandırmanın İslam dünyası olarak yapılması daha doğru. --Kudyaz 16:40, 23 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Liste özelliğinde bir madde. Madde içeriğinde yer alan mevcut toplu listedeki her bir ülke adına oluşturulan maddelere bağlarla ulaşılıyor. Madde adı bilinen ve yaygın bir şekilde kullanılan bir addır. Anlam ayrımı türünden de (ülkeler bazında) bir işlevi olduğu anlaşılıyor. İslam dünyası maddesi çok farklı alt başlıkların yer verilebileceği, geliştirilmeye de müsait bir madde olduğu için İslam ülkeleri maddesi olduğu gibi kalsın..--Eğitmenmsj 21:10, 23 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap İç bağlantılar sayesinde Afganistan'a tıklayınca Afganistan sayfasına gidebilmek kalması için gerekli bir gerekçe yani? --Kudyaz 22:11, 23 Nisan 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin. Bence İslam ülkeleri olarak birleştirilsin, İslam dünyası gereksiz. yani şu şekilde İslam ülkeleri veya İslam dünyası şeklinde olması başlıklı iyi olur.Bu imzasız yazı Xwedêda Ozyilmaz (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
@Xwedêda Ozyilmaz , ikinci cümlenizi anlayamadım da. Açıklarsanız ? ..--Eğitmenmsj 21:35, 23 Nisan 2016 (UTC)
Yani İslam dünyası sayfası ile İslam ülkeleri sayfasıyla birleştirilsin. Kısaca "İslam ülkeleri" başlığı adı altında birleştirilsin. Ama sayfaya girerken başlık olarak sayfada İslam ülkeleri veya İslam dünyası şeklinde başlaması lazım. (Anlatabildim mi acaba?) Bu imzasız yazı Xwedêda Ozyilmaz (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Cevap Cevap Xwedêda Ozyilmaz İslam ülkeleri adı verilebilecek bir sayfada bulunabilecek ülkeler ancak ve ancak Afganistan, Pakistan gibi İslam cumhuriyetleri ya da laik olmayan ve anayasalarında İslam'a referans veren ülkeler olabilir. Geri kalan içerik Müslüman çoğunluğa sahip ülkeler Müslüman nüfuslarına göre ülkeler listesi ve İslam dünyası gibi sayfalarda geçmesi gereken içeriktir. --Kudyaz 22:17, 23 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--Yararlı bir madde. Kalmalı/geliştirilmeli. Jumpeax (mesaj) 22:18, 23 Nisan 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap jumpeax Bir dahaki sefer İslam'la ilgili bir SAS'ta okumadan kafadan kalsıncılık yapmamanızı rica ve ümit ediyorum. Zira tartışmanın hiçbir yerinde lüzumsuz bir sayfa denmiyor. --Kudyaz 22:20, 23 Nisan 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin ayrı ayrı içerik taşıyabilecek maddeler değil. diğer vikilerden de görüleceği gibi yönlendirilmesi yeterli. zaten aktarılacak bir içerik de yok.--kibele 08:38, 24 Nisan 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin ve yönlendirilsin Ansiklopedik bir başlık değil. Ayrıca İslam Dünyası ile aynı içeriğe sahip. Maurice Flesier (mesaj) 09:06, 24 Nisan 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin İslam dünyası maddesi uygun bunun için. Vitruvian (mesaj) 10:14, 24 Nisan 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Dekolteli Kefenmsj 15:17, 25 Nisan 2016 (UTC)

Pronoplast[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pronoplast"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Güvenilir kaynak bulamadım. -- Curious (mesaj) 19:09, 23 Nisan 2016 (UTC)

Alper Tan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alper Tan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 22:14, 23 Nisan 2016 (UTC)

Yorum Yorum Bilgilerin kaynakları gösterilebilirse kalabilir. Sefa Sungur ✉ Mesaj 22:43, 23 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum maddedeki ödüller kişiye değil kuruma verilmiş. kaynaksız olarak etiketlendikten sonra da bir değişiklik olmamış. bu hâliyle kayda değer görünmüyor. --kibele 08:33, 24 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Manşetlerin Dili programını hiç kaçırmıyorum. Alper Tan'la ilgili bilgilere wikipedia'dan ulaşabilmek önemli. Bence sayda kesinlikle kalmalı Bu imzasız yazı Osmangurgen1907 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Yorum Yorum Faydası olur mu bilmem. --Turgut46 13:17, 29 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayan yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 15:35, 29 Nisan 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bence kayda değer. --Turgut46 17:16, 29 Nisan 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin uçağa binmenin vikipedi'de kayda değer olmaya faydası yok maalesef.. --kibele 11:00, 1 Mayıs 2016 (UTC)
İçişleri Bakanlığı resmî sitesinde de adı geçiyor. Sadece o değil? --Turgut46 12:20, 1 Mayıs 2016 (UTC)
adının geçmesi kayda değerlik için yetmiyor. "Kişi hakkında gösterilen ikincil kaynakların konuyu sıradan bir şekilde işlemiş olması kayda değerliği belirlemek için yeterli değildir."--kibele 12:36, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Mevcut hali ile de kd liği anlaşılabiliyor. Turgut46'ya katılıyorum..--Eğitmenmsj 23:13, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yıllardır takip ettiğim bir gazeteci. Analizlerini okursanız birçok konuda ileri görüşlü olduğunu görebilirsiniz. Sayfa wikide kalmalı--212.156.74.250 13:58, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ortaya koyan kaynak yokluğu sebebiyle. --Eldarion 14:01, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddeye bazı kaynaklar ekledim..--Eğitmenmsj 22:39, 3 Mayıs 2016 (UTC)
Bir şekilde öğrenmeniz lazım artık bağımsız kaynağın ne olduğunu. Her adaylıkta temcit pilavı gibi aynı şeyleri konuşuyoruz. Çalıştığı kurumun sitesi, kendi yazısı, kendisiyle yapılan röportaj, üyesi olduğu kurumun sitesi bağımsız olmayan kaynaklar. Şurada, şurada ve şurada ise yalnızca adı geçiyor. Bunlarla ispat edemeyiz kayda değer olduğunu. Aynı bağlantılar bir de dış bağlantı olarak eklenmiş.--RapsarEfendim? 22:46, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'a katılarak. Vitruvian (mesaj) 22:49, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kibele ve Rapsar'a katılarak. Dr. Coalmesaj 23:08, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yukarıdaki Yorumum akabinde kullanıcı Rapsar'ın yazdıkları İlgili politika ihlâli olup, kişisel saldırı barındırmaktadır. Bunun üzerine söyleyeceklerim: @ Kullanıcı Rapsar , Benim neyi öğrenip-öğrenmeyeceğime sen karar veremezsin. İçerik üzerine konuş. Saygılı ol. Burası mutfak değil, pilav, hoşaf muhabbeti üzerinden burada rastgele bu tür cümleler kuruyorsun, ciddi ol. Bu ifadeleri kullanıcıları yermek/aşağılamak maksadı ile burada yazamazsın. Ayrıca herkese burada laf yetiştirmek, insanları sürekli huzursuz etmek gibi bir görevin de olmamalı. Her yorum yazan kullanıcılar olarak burada sana hesap mı vereceğiz ? Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim önemli bir husus: SAS olarak görüştüğümüz maddelerin bir çoğu kalması gerekirken siliniyor, kalmaması gerekirken de kalıyor. Detaya girmek istemiyorum. Bu hususun dikkatten kaçmaması gerekmektedir. Hizmetlilerin dikkatine ayrıca sunulur. Fazla ırağa gitmeye de gerek yok. Gerek gündemde olan ve görüşülen maddeler ve gerekse son zamanda görüşülüp, arşivlenen maddeler arasında örnekler mevcuttur. Dilerim anlatabildim..--Eğitmenmsj 23:34, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Yazım Türkçeleştirme Programı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yazım Türkçeleştirme Programı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yazıldığı dönemde işlevsel olduğu kesin ancak ne kadar kayda değer tartışılır. cobija 19:20, 24 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 04:54, 25 Nisan 2016 (UTC)

Türkçe Karakter Temizleme Programı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkçe Karakter Temizleme Programı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yazıldığı dönemde işlevsel olduğu kesin ancak ne kadar kayda değer tartışılır. cobija 19:20, 24 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 04:54, 25 Nisan 2016 (UTC)

Saklıkent Millî Parkı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Saklıkent Millî Parkı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Saklıkent Kanyonu maddesi mevcut ve millî parkın kapsamıyla kanyonun kapsamı aynı. Eğer coğrafi bir oluşum aynı zamanda millî park ya da Dünya Mirası gibi statülere sahipse yalnızca coğrafi oluşum maddesi var oluyor ve bu statüden madde içinde ayrıca bahsediliyor. Bu bağlamda içeriğin Saklıkent Kanyonu maddesiyle birleştirilmesi yerinde olacaktır.--RapsarEfendim? 05:07, 25 Nisan 2016 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 05:07, 25 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Rapsar'ın dediği açıklama var ancak wikipediada coğrafi oluşumla milli parkın ayrı ayrı olduğu birkaç madde var görülmekte. Spil Dağı ve Spil Dağı Milli Parkı, Kovada Gölü ve Kovada Gölü Millî Parkı, Munzur Vadisi ve milli parkı vb sayılabilecek çok örnek var. Ayrıca Türkiye'deki millî parklar listesi diye maddede var. Buna bakarsak coğrafi bir oluşumun aynı zamanda millî park olduğu örnek çok. İngilizce sayfalara bakıyorum, onlarda da aynı. Grand Canyon National Park'da var, Grand Canyon diye de madde var. Crater Lake National Park ve Crater Lake diye ayrı ayrı maddeler de var. Ben bir genel kabul göremedim, açıkçası kararsız kaldım.--Muratero 06:59, 29 Nisan 2016 (UTC)
Yakaladığınız iyi olmuş, "sınırları" aynı olanları birleştirebiliriz. Büyük Kanyon'un birleştirilmesi de tartışılmış zamanında, ancak benim anladığım kadarıyla millî parka özgü içeriğin çokluğu ve/veya millî parkın kanyondan fazlası olduğu gibi argümanlar öne sürülmüş. Şahsi fikrime göre ayrı madde olmaları uygunsuz, zira millî parkta anlatılanların çoğu kanyon (veya genellersek ana maddede) anlatılan/anlatılabilecek olan şeyler.--RapsarEfendim? 15:45, 29 Nisan 2016 (UTC)
Ya da park, coğrafi oluşum ve çevresini kapsıyor, ayrı madde olabilir mi sorusu aklıma geldi Spil Dağı'nı görünce.--RapsarEfendim? 15:46, 29 Nisan 2016 (UTC)

Memduh Erdal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Memduh Erdal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 06:40, 25 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim, daha fazlası da mevcut zaten. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17:29, 25 Nisan 2016 (UTC)

KAFA Dergi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "KAFA Dergi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 13:33, 25 Nisan 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kayda değerliği gösterir birkaç kaynak ekledim. ÖterbülbülBuyrun? 00:05, 28 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Gerçekgündem.com ve Medyatava.com'u güvenilir kaynaklardan sayabilir miyiz? --Niveles (mesaj) 00:08, 28 Nisan 2016 (UTC)

Fehim Işık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fehim Işık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:KİŞİ kriterlerine uymadığı düşünülerek silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 02:05, 26 Nisan 2016 (UTC) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Gezinmece

Göbek düşmesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Göbek düşmesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Anonim kullanıcının yaptığı şu değişiklikten sonra içime kurt düştü. Sayfada daha önce düzenleme yapmışım ama dikkat etmemiştim. Sayfa ilk olarak bu şekilde oluşturulmuş. Kaynak olarak Ertan Beyatlı adlı kişinin sitesi verilmiş. Aynı kişinin ismine bu ve şu gibi yerlerde de rastlıyoruz. Sayfa Arapça Vikipedi'de de mevcut. Oraya da aynı kişi tarafından yazılmış. Tıp literatüründe böyle bir hastalığın olmaması muhtemel. Şu var ama bu konuda yeterli kaynak sayılmaz. Her yerde aynı kişi tarafından yazılmış yazılar mevcut. Anonim kullanıcının belirttiği gibi ticari amaçla yazılmış olabilir düşüncesiyle silinmeye aday gösteriyorum. Üçüncü Adam (mesaj) 22:28, 26 Nisan 2016 (UTC)

 • Emin değilim Bu hastalıktan bahseden başka kaynaklar bulmak lazım. Birçok yerde aynı kişi tarafından bahsedilmesi de beni şüpheye düşürdü. --Turgut46 07:11, 27 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Birkaç kaynak buldum. Bu kaynaklara göre daha çok halk arasında biliniyor. (Yukarıdaki "Kaynak ara" bölümünden "kitap" başlığına tıklanırsa, orada da görülebilir) Maddede belirtildiği gibi cerrahi müdahale gerekmiyormuş. Daha çok halk hekimliğini ilgilendiren bir konu. Kocakarı ilaçları ile sorun çözülüyor. Kaynaklar:
- http://dergi.cumhuriyet.edu.tr/cumusosbil/article/view/1008000412/1008000337 (syf-7)
- http://adudspace.adu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11607/1409/Z%C3%9CLEYHA%20%C3%9CLGEN.pdf (syf-165)
- http://www.ttb.org.tr/STED/sted0504/naldoken.pdf (syf-2)

--Üçüncü Adam (mesaj) 09:13, 27 Nisan 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın Sanırım bu göbek fıtığının içe doğru evrilmiş hâli. Madde göbek fıtığı olarak açılsa daha doğru olabilir. Umbilical hernia hastalığı çıkıntı şeklinde de, indirgenme şeklinde de görülebiliyormuş. İngilizcedeki umbilical hernia maddesinin karşılığı gibi. Ad değişikliği yapılarak kalmalı.--Çalıştayileti 21:01, 27 Nisan 2016 (UTC)
Kalsın Kalsın tıp literatüründe yok diye silinemez. maddede bütün bilgilere yer verilerek kalabilir. kaldı ki bütün hastalıkların halk dilinde karşılıkları bulunuyor, onlara da yönlendirme olarak ve madde içinde de belirterek yer verilmeli. olmayan hastalığın tedavisinin de olmayacağını unutmamak gerek. --kibele 10:55, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Kurtuluş Yolunda Dev-Genç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kurtuluş Yolunda Dev-Genç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Burada aktarılan bilgiler Devrimci Gençlik maddesinde yer almakta. Silinmesi gerektiğini düşünüyorum yok eğer silinmeyecek ise aktarılmalı.--Güray (İleti) 09:42, 29 Nisan 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Belirtilen nedene katılıyorum. Silinmeli--Muratero 16:35, 29 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum İkisi farklı oluşum değil mi? Maddelerde anlatılmak istenen anlatılamamış, çok karmaşık. Kullanıcı:Ahmet Turhan biraz bilgi verebilir misin bilgin varsa?--RapsarEfendim? 03:46, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bu örgütlenme Sosyalist Demokrasi Partisi'nin gençlik yapılanması. Devrimci Gençlik ise çok daha eski ve bambaşka bir oluşum. Eski olan Dev-Genç e ait bilgi karmaşası yaratan ve sanki organik olarak devamıymış gibi olan ifadeler çıkarılmalı, kuruluș tarihinden itibaren olan bilgiler kalmalı. Fikir Kulüpleri Federasyonu ayrımı buna bir örnektir, 1965 yılındaki ayrı, günümüzdeki ayrı. --Ahmet Turhan (mesaj) 05:38, 2 Mayıs 2016 (UTC)
Ahmet Turhan, iki madde de aynı bilgiler var. Örneğin kuruluş tarihi. Örneğin 1974 yılı ile ilgili bilgiler. Aktarılmalı veyahut silinmeli. Ayrı bir madde olması çok gereksiz dediğim gibi aynı bilgiler.--Güray (İleti) 06:15, 2 Mayıs 2016 (UTC)
Dediğim gibi o geçmişe dair olan ifadeler kaldırılıp, asıl doğrusu olan ifadelerle yazıldığı zaman madde kendine has bir madde. Maddedeki ifadeler yanlışsa o ifadeleri çıkarıyoruz, tüm maddeyi neden silelim? Dediğim gibi madde başka bir gençlik örgütüne ait, akşam vakit bulduğumda gereken düzenlemeyi yapacağım. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:36, 2 Mayıs 2016 (UTC)
Ahmet Turhan, madde şuan ki haliyle silinmeli. Ben sizin düzenleme yapıp yapmayacağınızı bilecek kadar müneccim değilim. 7 yıldır var olan ama düzenlenmemiş maddenin düzenleneceğini düşünmemişimdir belki, kolay gelsin. Düzenleyin yeniden tartışırız bu konuyu.--Güray (İleti) 08:53, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Fenomen (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fenomen (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 01:25, 1 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Milliyet yayın Grubu'na ait olduğundan bu gruba ait diğer yayınlar bağımsız kabul edilemiyor.--RapsarEfendim? 03:56, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Leyla Gediz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Leyla Gediz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi VikiMemur (mesaj) 01:31, 1 Mayıs 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 03:51, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın rapsar'ın eklediği kaynaklar yeterli görünüyor. --kibele 23:00, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Evet, yeterli denebilir. Vitruvian (mesaj) 22:51, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Ahmet Gökçen[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Gökçen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Biyografide şahsı kayda değer yapacak bir nokta da yok gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 03:59, 1 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 03:59, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kriterlere göre KD gözükmemekte--Muratero 05:31, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Adguard[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adguard"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Rusça Viki'deki maddede de yalnızca firma ve yazılımın kendi siteleri var.--RapsarEfendim? 06:13, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Abdaraxus[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abdaraxus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Adı yalnızca bir antik eserde "makine icat eden kişi" olarak geçiyor(muş). Hakkında başka kaynak da yok. Neden maddesi oluşturulmuş, İngilizce Vikipedi'de nasıl bugüne kadar kalmış meçhul. Herhangi bir kayda değerliği yok. Hatta İngilizce Viki maddesindeki son cümle "döneminin mükemmel mühendislerinden biri olmalı" gibi bir cümle.--RapsarEfendim? 15:51, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Maddeyi İngilizce vikipediden ben çevirdim. İngiliz versiyonunda da 90% aynı bilgiler mevcut.Belki bir normal vatandaşa, bir matematikçiye fenciye bunlar değersiz ve silinmeye uygun görülsede belki de bir tarihçi için bu bilgiler canalıcı bir konum taşayacak.Ayrıca vikipedi evrenselse İngilizce versiyonu silinmemesine rağmen neden Türkçe versiyon değersiz görülüp siliniyor.
 • Silinmesin-mertmetin96 17:06, 1 Mayıs 2016 (UTC)
Sizlik bir durum değil tabi :) Emeğinize sağlık, ancak bahsettiğiniz noktalar maddenin kalması için geçerli sebepler değil.--RapsarEfendim? 17:44, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Agathotychus[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Agathotychus"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Herhangi bir kayda değerliği yok. Sırf bir antik metinde adı geçiyor diye maddesi açılmış, ancak yeteri kadar bağlam ve kaynak mevcut değil.--RapsarEfendim? 17:32, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Alison Tyler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alison Tyler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir porno oyuncusu olarak kayda değer gözükmüyor. Aldığı ödül yok, kaynak yok.--RapsarEfendim? 19:57, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Andrew Youngman[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Andrew Youngman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir porno oyuncusu olarak kayda değer gözükmüyor. Aldığı ödül yok, kaynak yok.--RapsarEfendim? 20:04, 1 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20:04, 1 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak...--Muratero 05:27, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Abdulvahap Erkan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abdulvahap Erkan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak yok gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 20:36, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Ayça ve Elma Şekerleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayça ve Elma Şekerleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Görebildiğim kadarıyla tek bir şarkıları var, onla da VP:MÜZİK sayafasındaki kriterleri sağlamıyor.--RapsarEfendim? 03:22, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 03:22, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Belirtilen gerekçeye istinaden...--Muratero 05:25, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Armağan Durdağ[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Armağan Durdağ"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:MÜZİK sayfasındaki kriterleri sağlamıyor, şahıs hakkında yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak da bulamadım. Maddedeki iki kaynaktan teki de kendi sitesi, bağımsız değil.--RapsarEfendim? 03:26, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 03:26, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yeni kaynaklar ekledim, şu anda kaydadeğerlik açısından yeterli nitelik ve sayıda kaynağa ulaştığını düşünüyorum. Bilim gibi, senfonik müzik gibi popüler olmayan konularda çalışanlar hakkında kaynak bulmak hakkaten iğneyle kuyu kazmaya benziyor. Ama Vikipedi'nin sadece popüler işler üretenler hakkında bilgi kaynağı haline gelmemesi için o kuyuları kazmaya değer. --Başak (mesaj) 09:52, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın eklenen kaynakların yeterliliği nedeniyle ve iğneyle kuyu kazanların çoğalması dileğiyle.. --kibele 22:58, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Başak'a katılıyorum, yeterli kaynak eklenmiş..--Eğitmenmsj 22:44, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Atilla Jorma[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atilla Jorma"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

An itibarıyla maddede kullanılan dört kaynağın teki bağımsız, diğerleri bağımsız olmayan kaynaklar (teki kitap satış sitesi, teki kitabını yayınlayan yayınevi, diğeri ise kendi yazısı). Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 03:47, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Bahol[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bahol"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 04:17, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 04:17, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak...--Muratero 05:23, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Barıkaan Dongak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barıkaan Dongak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyan yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Tuvaca arama sonuçlarını da koyayım.--RapsarEfendim? 06:23, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Bir Vatan İki Reis[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bir Vatan İki Reis"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 06:25, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 06:25, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Rapsar kolaya kaciryorsunuz birazda Kategori Türkçe Kitaplardaki kd olmayanları tasirsan daha yararlı olur;)--Çakırmsj 23:21, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Hövenmey Oydanool[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hövenmey Oydanool"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Şu da Tuvaca arama sonuçları.--RapsarEfendim? 06:27, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 06:27, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Yerele bakılırsa Sovyetler Birliği dönemindeki Tuva Halk Cumhuriyeti (bu cumhuriyetin dönüşümü 1944 yılı ama, kişinin eğitimini bu cumhuriyetin tarihini ve edebiyatını da ilgilendirir bence) bu ve ardından özerk cumhuriyete dönüşen Tuva Cumhuriyeti'nde bilinen biri duruyor. Ayrıca eğer kitap, dergi yayınları varsa kayda değerliliği için bir artı bir değer olabilir. Bu söyleyeceğim kaynak da Viki ama, biraz karıştırılırsa şöyle kaynaklar literatür alıntı tarzında bulunabilir belki. Şu an için çekimserim. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:26, 2 Mayıs 2016 (UTC)
Bulunabilir değil, varsa bulunsun ve eklensin bir zahmet :) Aksi hâlde bu yorum hiçbir şey ifade etmiyor. İspatlanırsa kalsın tabi.--RapsarEfendim? 23:53, 2 Mayıs 2016 (UTC)

İsmail Ege Şaşmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İsmail Ege Şaşmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan konulu madde olduğu gerekçesiyle.--ÖterbülbülBuyrun? 11:52, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasına göre "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" KD. Kendisi de KD yapımlarda başrollerde yer almış.--RapsarEfendim? 05:53, 3 Mayıs 2016 (UTC)
Yorum Yorum Dört dizide oynamış oyuncunun ilk dizisi dışında biri 5. bölümde [28], diğeri 13. bölümde [29][30] yayından kaldırılmış. 2 hafta olmuş yeni dizisinin akıbeti meçhul [31]. Bunlara mı kayda değer yapımlar demeliyiz? Bunlara mı önemli roller demeliyiz? Popülerliği tartışılır ancak benim görüşüme göre KD değil. ÖterbülbülBuyrun? 14:41, 3 Mayıs 2016 (UTC)
Dizilerin ne kadar süre yayında kaldığı değil, kayda değer olup olmadıkları önemli.--RapsarEfendim? 15:41, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın rapsar'ın gösterdiği kural gereği.. tıpkı 1.liglerde bir (rakamla 1) maçta oynayan ve hatta belki 5 dk. oynayan futbolcuların kayda değer sayılması gibi. onların hiçbirinin kayda değerliğinin sorgulanmaması ve oyuncular, yazarlar, akademisyenler söz konusu olduğunda 'önem' tartışmaları yapılması sıkıntılı bir durum, topluluk olarak aşmamız gerek. --kibele 16:01, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kullanıcı:Öterbülbül'le katılarak ben de KD olduğunu düşünmüyorum.Kişiler için kayda değerlik kriterlerini - (Eğlence sanatçıları/yaratıcı meslekler) tam olarak karşılamadığını düşünüyorum..--Eğitmenmsj 23:04, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Oylamalarda kalsın ya da silinsin oylarının içerikten ziyade kalsın/silinsin diyen diğer kullanıcılara destek vermek ya da köstek çıkmak amaçlı verilmesi oldukça üzücü. Bu örnekte kişi önemli yapımlarda başrol oynamış. Silinmesi için bir neden göremiyorum. --Kudyaz 23:10, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İlgili yönerge kriterini karşılıyor. Dr. Coalmesaj 03:47, 4 Mayıs 2016 (UTC)

Türkiye ekonomisi - 2006 yılı bütçe tablosu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye ekonomisi - 2006 yılı bütçe tablosu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 18:23, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Faydalı bir liste gibi geldi, madde adı sıkıntılı olsa da.--RapsarEfendim? 05:48, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Mef Okulları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mef Okulları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2013'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 18:42, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Madde, içeriğindeki mevcut verilere göre KD kriterlerini karşılamamakta.--Muratero 05:32, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Tek başına kayda değer durmasa da Arıkanlı Holding maddesinde yer alabilir.--RapsarEfendim? 05:37, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ve yönlendirilsin. aktarılacak bir içerik yok pek.. --kibele 16:11, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Boğaziçi Kulesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Boğaziçi Kulesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 18:55, 2 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Tasarım olarak kalmış -ki bu şekilde de KD olabilir-; kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 23:59, 2 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'ın belirttiği gerekçeye katılarak...--Muratero 05:36, 3 Mayıs 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kaynak yok.. --kibele 16:08, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Onur Hınçer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Onur Hınçer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği gösterir bilgi yok. Hakan·IST 20:17, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Üç İmparatorluk Kulesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Üç İmparatorluk Kulesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 08:37, 3 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--RapsarEfendim? 15:46, 3 Mayıs 2016 (UTC)

İmar Plaza[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İmar Plaza"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 09:29, 3 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 15:43, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Barlas Tolan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barlas Tolan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Hakkında çıkan haberlerin hemen hepsi vefatı sebebiyle.--RapsarEfendim? 16:20, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Baciano Le Donne[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Baciano Le Donne"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:MÜZİK sayfasında şarkılar için belirtilen kriterleri sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 18:50, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Aşırı kapsamlı düşünce[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aşırı kapsamlı düşünce"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olacak kadar ansiklopedik değer taşıdığını düşünmüyorum. Şizofreni maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 00:16, 4 Mayıs 2016 (UTC)

Belirtili isim tamlaması[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Belirtili isim tamlaması"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olacak kadar bir içerik yok, isim tamlaması maddesine aktarılabilecek ek bir içerik de yok. Silinip, bahsedilen maddedeki ilgili başlığa yönlendirilmesinin uygun olacağını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 01:12, 4 Mayıs 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ve yönlendirilsin--RapsarEfendim? 01:12, 4 Mayıs 2016 (UTC)

Berdar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Berdar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik değer taşıyan bir konu olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 02:41, 4 Mayıs 2016 (UTC)

Barza[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barza"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar kaynak bulunmamakta. Şu arama daha iyi bir sonuç vermekte.--RapsarEfendim? 03:21, 4 Mayıs 2016 (UTC)

Bartuc'un Mirası[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bartuc'un Mirası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla. İngilizce Vikipedi'deki maddede de ne kaynak var ne de kayda değer olmasını sağlayacak içerik (orada da kayda değerliğin ispatlanması için işaretlenmiş).--RapsarEfendim? 03:53, 4 Mayıs 2016 (UTC)