Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Symbol delete vote.svgSilinsin) veya {{Kalsın}} (Symbol keep vote.svg Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi (SAS şablonu konulması)[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{kopyala:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{kopyala:sas1}}</noinclude> şeklinde kullanınız.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{kopyala:sasx}} şablonunu {{kopyala:sas1}} yerine kullanının.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayınız
  Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{kopyala:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, neden kısmına {{silinsin}} şablonu ile başlayabilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{kopyala:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

(Şayet {{kopyala:sasx}}'i {{kopyala:sas1}} yerine kullanmışsanız, "sayfa adını" "sayfa adı (2. oylama)" şeklinde değiştirin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz · Ağustos · Eylül ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hızlı Sil olarak eklemiştim ama topluluğa açmak daha iyi olacağı için SAS olarak etiketledim. Ermeni Soykırımını Anma Günü var ve buraya aktarılabilir.--Ԙobserve 18:42, 24 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ana madde Ermeni Kırımı ve yeni oluşturulan bir maddeye Ermeni Soykırımı'nın 100. Yıldönümü başlığı veriliyor. Bu bence kendi içinde çelişki olusturur.Kesinlikle silinmeli ya da Reob'un dediği gibi aktarılmalı. Maurice Flesier msj 21:33, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İngilizce Vikipedi'ye bakılırsa, olayın başka bir maddeye aktarılamayacak kadar geniş olduğu görülebilir. --Mavrikantmsj 21:50, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir alt başlığın ya da alt konunun potansiyel büyüklüğüne göre değil mevcut büyüklüğüne göre ayrı madde oluşturuyoruz. Sırf İngilizce Viki'de var diye "Obama'nın ilk yılları" maddesi açamayız, çünkü bizdeki Obama maddesi zaten görece az gelişmiş. Bu da öyle bir madde.--RapsarEfendim? 22:04, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ve Ermeni Soykırımını Anma Günü maddesine eklensin gerekiyorsa. "Kıbrıs Barış Harekatı'nın, İstanbul'un fethinin, Viyana hezimetinin ya da Osmanlı Bankası baskınının, yahut Orly Havalimanı saldırısının falanca sene-i devriyesi maddesi de bence bu madde kadar gereksiz ve anlamsız olur. KD değil.--Potkal 04:58, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sanki farklı bir gün varmış gibi anlaşılıyor. Aynı günün bir yıldaki kutlaması. Türkiye'deki hiçbir kutlamanın böyle bir maddesinin olmaması nedeniyle silinsin. Ayrıca çevirisi yarım kalmış, aktarılacak yeni bir bilgi de göremedim. --Kafkasmurat- 05:17, 25 Nisan 2015 (UTC)
Siz ansiklopedi kavramını çok yanlış anlamışsınız. Türkiye'deki hiçbir maddede yok düşüncesiyle silinsin diyorsanız bence Vikipedi hakkında öğrenecek çok şeyiniz var. Ayrıca 1.5 milyon insanın öldüğü gün bir kutlama değil bir anma oluyor. Lütfen milliyetçi duygularınızla oy vermeden önce bir okusaydınız. :) İyi okumalar. --Kudyaz 12:11, 25 Nisan 2015 (UTC)
Öncelikle başka kullanıcılara yönelik ifadeler kullanamazsınız. Ansiklopedi kavramını başkalarına anlatan birisinin aynı paragraf içerisinde ansiklopedi politikasını ihlal etmesi ilginç. Ayrıca 99. ve 101. anma törenleri de maddeleşecek mi? 100. yılın ne gibi bir önemi var? Ermeni Soykırımını Anma Günü maddesine eklenebilecek bilgiler var.Ԙobserve 12:46, 25 Nisan 2015 (UTC)
Ben Vikipedi'ye dair en bilgili kişi olduğumu iddia etmedim. ;) Sadece kullanıcıya sadece Türkiye ile ilgili katkılar yapmak istiyorsa Türkopedi gibi oluşumlar kurabileceğini söylemek isterim. Bu bir öneri tabii. Ya da Vikipedi'de sadece Türkiye ile ilgili maddelerle ilgilenebilir. Lakin Türkiye hakkında açılmamış şeylerin diğer ülke-millet vs. hakkında açılmasına karşı gelmek gerekçesinin oyunu geçersiz kılması gerekir. İyi çalışmalar. --Kudyaz 12:56, 25 Nisan 2015 (UTC)
Herkes oy veriyor ancak bana çemkiriyorsunuz. Talebinizi anlamadım. Fikrimi söyleyip oy kullanmışım. Milliyetçilikle ilgim yoktur. Ancak sizin aşırı milliyetçi biri olduğunuz görüşlerime saldırmanızdan belli oluyor. Beni milliyetçi addetmeniz çok ilginç. Buradaki görüşümde böyle bir tutumun yok. 29 Ekim'in 100. yıl kutlamaları gibi bir madde olamayacağı gibi bunda da olamaz. Neden olsun ki? 29 Ekim'in başka bir kutlaması. Bana saldırmanızı anlamadım. Önceden bir durum olmalı. Yetkililerin kullanıcı adınıza yönelik bir kukla tahkikatı yapması gerekir. Topluluğu kendi amaçlarınıza alet etmeyiniz.--Kafkasmurat- 13:08, 25 Nisan 2015 (UTC)
Merhaba Kafkasmurat. Görüşünüze karşı görüş belirten herkes kuklacılıkla suçlanacaksa bu çok ilginç. Gelelim asıl meseleye. 29 Ekimin 100. yıldönümü her yıl olduğundan farklı bir konumda duruyorsa, toprak talepleri, tazminatlar vs. gündeme geliyorsa tabii ki bunun da maddesi açılmalıdır. 100. yıldönümü dünya çapında birçok etkinlikle anılmış, en önemlisi Ermenistan'da birçok devlet insanı toplanmış, Türkiye Başbakanı konuya dair açıklama yapmış, yıllar öncesinden 100. yıla dair söylemler geliştirilmiş. Bu anlamda Türkiye'nin 2023 politikalarını düşünün. Cumhuriyetin 100. yılına dair belirlenmiş politikalar ve planlar varsa bunun da maddesi açılmalıdır. Maddeyi incelediğiniz takdirde madde Ermenistan ve Türkiye taraflarının 100. yıla dair farklı kanaatlerini ve (şu an için yazma fırsatı bulamadım ancak en yakın zamanda yazacağım) Ermenistan ve Türkiye'deki etkinlikleri ve Çanakkale anlamalarının bugüne getirilmesiyle yaratılan olguya değinir hale getirilecek. Maddeyi bu bağlamda incelemenizi isterim bir de. --Kudyaz 13:15, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Belirttiğim gibi halihazırda maddesi varken, böyle ayrı bir maddenin de açılması şu an için gerekli değil. Bu tür bilgiler oraya eklenebilir. Ԙobserve 06:08, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum madde 24 nisan'da açılmış, çeviri etiketi ve devam eden bir çeviri var. 'çevirisi yarım kalmış', 'içerik eksik' gibi yorumlar bu nedenle geçersiz görünüyor. üç farklı dilde de olduğunu göz önünde bulundurarak içeriğin geliştirilmesine fırsat vermek gerekiyor. --kibele 09:40, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Görüldüğü üzere maddede çeviri etiketi var. Madde bu anlamarın 100. yıldönümünde dünya çapındaki etkinlikleri belirtmek amacıyla yazılıyor. Şu ana dek oy verenler için kıyas ne derece doğru ama Eurovision maddesi varken 2015 Eurovision maddesi neden var demek gibi bir şey oluyor. --Kudyaz 12:11, 25 Nisan 2015 (UTC)
Her olayın belli yıldönümlerinde farklı etkinlikler düzenleniyor. Bunlar için ayrı maddeler açmak ne kadar doğru? Özellikle tarihi değer taşıyan bu tip olaylar için sempozyumlar düzenlenmesi ve makaleler yayınlanması çok sık görülen bir şey. Ansiklopedik değer taşıyan bilgiler ilgili maddelere aktarılabilir.--RapsarEfendim? 12:34, 25 Nisan 2015 (UTC)
Bir olaya ilişkin spesifik yıla ait madde eğer o olayın bütününden farklılıklar içeriyorsa açılmasında bir sorun olacağını sanmıyorum. Şu olay bu olaydan farklıdır. Söz konusu soykırım maddesinde ise 100. yıla özel olarak tarafların toprak talepleri, tazminatlar vs. konularda devlet ağızlarının ve resmi olmayan kişi ve kurumların sözlerine ek olarak tıpkı şu örnekte olduğu gibi belirli yıla dair farklı etkinlikler sıralanacaktır. --Kudyaz 12:50, 25 Nisan 2015 (UTC)
Birazdan bu maddelere de SAS gelir sanırım. :)--Kudyaz 12:51, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılı ile ilgili olarak da benzer bir madde (en:First World War centenary) açılmış. Kimse ana maddede ele alalım dememiş. Bu maddede anlatılanlar da ansiklopedik değer taşımakta.--B.S.R.F. 💬 16:45, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Yüzüncü yıl sembolik bir söylem. Futbol takımlarının da yüzüncü yıl kutlamaları var. Çizgiyi nasıl ve nerede çekeceğiz? Bu anma törenlerinin doksandokuz yıl boyunca yapılan diğer törenlerden farkı nedir? Alexandre M. 00:22, 26 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın KalsınVP:OY gereğince geçersiz sayıldı, 150 değişikliği yok.--RapsarEfendim? 09:08, 26 Nisan 2015 (UTC) --CikolatalipastaEvet? 08:27, 26 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Altair5555 (mesaj) 09:58, 26 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Farklı madde açılacak kadar özel bir durum bulunmuyor, herhangi bir olayın herhangi bir yıldönümünden farkı yok. -- Supermæn (mesaj) 14:50, 28 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Supermæn 'a katılıyorum. Kalmasının bir anlamı bulunmuyor. --Çakırmsj 22:03, 12 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bence bu madde gereğinden uzun. Haberlerden alıntılar yapılarak, bazı tanınmış kişilerin olayla ilgili ifadeleri yazılarak gereksiz yere şişirilmiş. Sonuç olarak 100. yıl bitti, gündemden de düştü. Bununla ilgili bilgilendirme gerekli görülüyorsa bence kısaltılarak; olayın özü, değişik ülkelerde yapılan etkinlikler vb bilgiler bu başlıkla Ermeni kırımı sayfasına ilave edilebilir. --Muratero 20:47, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçede belirtildiği gibi anma gününe aktarılmalı. Bunda Rapsar'ın değindiği içeriğin boyutu göz önünde bulundurulabilir. esc2003 (mesaj) 05:43, 14 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Çok saçma bir başlık tarihi tartışması bitmemiş, siyasi bir iddia olmadan öteye hali hazırda geçememiş bir konuda böyle bir sayfa açılması saçma. Ansiklopedik bilgi verilecekse Soykırım İddiaları diye bir sayfa olabilir. Bu tür bilgi aktarımları bu sayfa altında devam edebilir. Ama kimsenin Viki'yi politik söylemlerine alet etmesine izin verilmemeli. symphon115OnlyTruths VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Silinsin Silinsin 100, bir şeyin dalyasından başka bir anlama gelmeyen bir sayıdır. Bu madde de dünyaca kabullenmiş bir dalyanın ürünü. Başlı başına bir madde olmamalı. --Bezgin GezginEvet? 13:00, 22 Mayıs 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Anton.aldemir (mesaj) 20:33, 27 Temmuz 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın ve Silinsin Silinsin--►Cekli829 18:10, 30 Temmuz 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin --Ozankra (mesaj) 22:35, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın --KediÇobanıİleti 11:28, 24 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Pinkmlover - mesaj 19:19, 31 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Ermeni Olaylarının öne çıkan bir maddesi tarihin gölgesinde silinmemeli yer almalı--Türkan Pelin 2 (mesaj) 06:35, 7 Eylül 2015 (UTC)VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:00, 7 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Fransızca versyonuna göre bu madde uygun, yeterince kaliteli ve zamanda yayılan kaynaçka bulunur. Kumʞum né? 20:09, 20 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - 1) Madde adı sıkıntılı 2) Yukarıdaki görüşlerde söylendi "bir anma/kutlamanın 100. yıl dönümü" ayrı bir maddenin açılmasına mantıksız 3) her silinsin diyen milliyetçilikle, tarafsız davranmamakla suçlanıp gerekçeler yok sayılıyor, bizde o kurbanlardan olduk sanırım.  McAang 23:19, 22 Eylül 2015 (UTC)

X-ışını merceği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "X-ışını merceği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddenin ilk hali şu şekilde ve dikkat edilirse tek kalemde eklenmiş. Kullanılan dil ve sunulan kaynak göz önüne alındığında yoğun telif hakkı ihlali şüphesi olduğunu düşünüyorum. Aslında bu bir hızlı silme gerekçesi ama maddenin oluşturulma tarihini göz önüne alarak, gelebilecek farklı fikirlerin de duyulması için silinmeye aday göstermek istedim.--RapsarEfendim? 19:13, 8 Mayıs 2015 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda bir fikir birliğine varılamamıştır.Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:23, 3 Ekim 2015 (UTC)

Hedef 2023[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hedef 2023"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:KAHİN Bu tür tahminler ansiklopedik değildir.--Ԙobserve 17:27, 13 Mayıs 2015 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Siz o yazıyı çok yanlış anlamışsınız. Maddede sunulan kaynaklar (İngilizce Vikipedi'deki maddede de var burada olmayan bazı kaynaklar) kayda değer olduğunu ortaya koyması için yeterli.--RapsarEfendim? 17:43, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Ben o politikayı gayet iyi bir şekilde anladım. 2023 te olması planlanan tahminlerin hiçbir ansiklopedik yönü yok. Eğer İstanbul'da yapılmakta olan köprünün bittiğinde nasıl bir özellikte olacağı gibi bilgiler aktarılsaydı bir nebze kabul edilebilirdi ama bu maddede yer alan bilgilerin gerçekleşeceğine yönelik ön bilgiler ve planlar bile yer almadığı için tahmin olarak kabul edilir. Ԙobserve 17:54, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bunun tek başına madde olarak kalması gereksiz, ancak Ak parti tanıtım sayfasına aktarılmasında fayda var.--Muratero 20:28, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın kâhinlik meselesinden çok kayda değerlik konusu. ayrı olarak ele alınacak bir konu gibi görünmüyor. uygun bir yere özetlenerek aktarılabilir. --kibele 20:40, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gereksiz bir madde herkes vaatlerini tahminleriyle sayfamı açılır burası Vikipedi... Altair5555 (mesaj) 09:10, 15 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Siyasi bir partinin seçim vaadi olarak kullandığı bir taslak. Topluma ya da dünyaya mal olmuş bir tarafı yok. Bu nedenle yine o siyasi partinin sayfasının altında değerlendirilebilir. --Symphon115OnlyTruths 22:53, 15 Mayıs 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Aktarılmasın Aktarılsın gerekçelere katılaraktan..--Zaitsév 12:05, 17 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum birçok güvenilir bağımsız kaynakta atıfta bulunulan yüksek bilinirliği olan bir konsept; fakat ne olduğu belli değil. cumhurbaşkanının kendi hedef listesi veya ülke için belirlediği liste midir, yoksa bir kampanya mıdır? cumhurbaşkanının listesiyse başbakanın sözlerinin ne işi vardır? mümessili kimdir? epey kayda değer olmakla beraber bağlamı ve içeriği biraz muğlak. sadece birer cümlelik hedefler listelenecekse vikikaynak veya vikisöz alternatifleri düşünülebilir. ama net bir fikir oluşturamıyorum. Lisatittu (mesaj) 18:09, 29 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin veya uygun bir maddeye Aktarılmasın Aktarılsın, ansiklopedik özellikte bir konu değil. -- Supermæn (mesaj) 15:28, 4 Haziran 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu tur tartsimalar ancak Turkiye'li ve Turkiye'ye ait bir yerde olabilir. Wikipedia'dan daha mi iyi biliyor silmeyi tasvip eden arkadaslar? Orada bir problem yok iken neden burada sorun olusuyor? Soylenecek cok sey var ama gereksiz. -Yozer1 (mesaj) 19:04, 18 Haziran 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Adalet ve Kalkınma Partisi maddesine aktarılabilir. --Bezgin GezginEvet? 14:21, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Her gün her yerde bahsedilen bir görüş bu. O kadar işleniyor ki, ansiklopedide olması elzem hale geliyor. Bütün memleket 2023 diye çalkalanırken kayda değer olmadığını söylemek olanaksız.--Kafkasmurat- 06:30, 7 Temmuz 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Kalsın Kalsın İlk cümle zaten: Hedef 2023, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümüne kadar gerçekleşmesi için hedef listesi. Ansiklopedik değer taşıyor ve bu tür hedeflere çok önem verildiğinden ansiklopedimizde kalmasının uygun olacağını düşünüyorum. --Zebraacıkmesaj 12:52, 23 Temmuz 2015 (UTC)bkz. VP:OY Kullanıcı süresiz engellenmiş. --Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:23, 3 Ekim 2015 (UTC)
Kullanıcı:Zebraacık Gerçekleşmesi olasılıklara bağlı hedeflerin, hayallerin yeri ansiklopedi midir? Bunu en başından düşünebilseydiniz böyle bir mesaj yazmazdınız. reob 12:45, 25 Temmuz 2015 (UTC)
en:Space elevator.--RapsarEfendim? 15:24, 25 Temmuz 2015 (UTC)
Birbiriyle ilgisi olmayan iki farklı konu. Uzay asansörü için çeşitli formüller verilmiş ve bunun gerçekleşebileceğine yönelik ansiklopedik içerik var. Hedef 2023 maddesine bakıyoruz "İlk on'a girerek dünya ekonomilerinden biri haline gelmek" yazıyor mesela. Bunu sağlayacak kanıtlar yok, ortaya mesnetsiz fikir atılmış adeta. CBR Dünya Ekonomi Ligi raporuna göre 2024'te ancak 16. sırada kalabileceği yazıyor. "Yılda 50 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmak" yazıyor. Nereden gelecek bu turistler, neden gelecek ve onları çeken sebepler neler olacak. Hiçbir bilgi yer almıyor, ilkokul defteri gibi birileri birşeyler yazmış-savunulacak pek bir yanını göremiyorum. reob 17:29, 25 Temmuz 2015 (UTC)
İngilizce vikideki madde neden silinmedi/silinmeye aday gösterilmedi o zaman? --Zebraacıkmesaj 14:49, 29 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Her ne kadar bütün amaçlar yazsa da onlarca amacı bir veya iki cümlede kolay birleştirilemeyeceğine göre... --Ozankra (mesaj) 22:32, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Recep Tayyip Erdoğan hep bu hedefleri bahsedip duruyor. Kaynaklar da var. --Uğurkentmesaj 11:01, 19 Ağustos 2015 (UTC)
 • Bu madde Vikipedi okuyucularına ve kullanıcılarına aleni bir şekilde yalan bilgi veriyor. Tek örnek vereceğim ekonomi bölümünde bilgilerden birisi ilk 10 ekonomi arasına girmek ama bu bağlantıda bahsedildiği üzere 2014 yılında 17. sırasını bile kaybetmiş bir ekonomiden bahsediyoruz. Şimdi orada yazılan bilgileri savunanlar gelsin neyi savunduklarını yazsınlar. reob 21:27, 24 Ağustos 2015 (UTC)
Burada bu hedeflerin tutarlılığı, doğruluğu, mantıklı olması gibi şeyler konuşulmuyor. Bir parti veya bir(kaç) kişi tarafından oluşturulan bu hedeflerin kayda değer olup olmadığı tartışılıyor. İçerik ne kadar anlamsız, ne kadar hayalperest olursa olsun yeteri kadar kaynak bulunursa kayda değerdir -ki bu konu için bolca mevcut.--RapsarEfendim? 22:30, 24 Ağustos 2015 (UTC)
Benim bahsettiğim konu da bu zaten. Kayda değerlik ölçütlerinden ikisi güvenilirlik ve doğrulanabilirlik. Bu kadar altı doldurulamayan bir bilgiyi nasıl kd kabul edebiliyorsunuz? Ayrıca maddeye tekrar göz attım acaba ben mi kaynakları göremedim diye, ancak kaynak var demenize rağmen bu bilgileri onaylayan hiçbir kaynak yok ama yazılanların doğru olmadığını anlatan kaynakları birkaç sefer belirttim.reob 23:13, 24 Ağustos 2015 (UTC)
İçeriği iddia, vaat veya gerçek dışı olması önemli değil. Birçok iddia, komplo teorisi maddesi mevcut burada ve çeşitli dillerde. Kaynak çok, siz de biliyorsunuz.--RapsarEfendim? 23:26, 24 Ağustos 2015 (UTC)
Bu konuda düzgün tek bir kaynak var. Burası ama burada da nasıl olacağına dair bir bilgi yer almıyor. Bu madde hem doğrulanamıyor, hem de tek taraflı ele alınmış durumda. reob 00:23, 25 Ağustos 2015 (UTC)
Maddede şu an benim saydığım 14 farklı kaynak var. "Burada da nasıl olacağına dair bir bilgi yer almıyor" demişsiniz, benim anlatmaya çalıştığım şey farklı. Olması, olma ihtimali olması veya olmaması bizim bakmamız gereken şey değil. Konu yeteri kadar kaynakta işleniyor mu? Evet. Konu bizi alakadar etmiyor o zaman, ister gerçekleşsin ister hayalperest vaatler olsun.--RapsarEfendim? 08:58, 25 Ağustos 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Bu maddenin kalması durumunda her partiye hatta her bağımsız adaya her seçimde hedefleri hakkında madde açma hakkı doğar. Bu durum da Vikipedi'yi boş vaatler çöplüğüne çevirir. Pinkmlover - mesaj 22:01, 28 Ağustos 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Söylem niteliğinde olduğu kanısındayım. Vikisöz'e veya AKP sayfasına aktarılabilir.Işıkhan Kaya (mesaj) 20:58, 6 Eylül 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Kararlı başlayıp, yorumlarla kararsızlaştığım maddede, sağolsun Işıkhan Kaya beni kurtardı. Ya Vikisöz'e ya AKP sayfasına aktarılması mantıklı olur diye düşünüyorum. Çünkü 'söylem' düzeyindeki maddeler açmakla bitmez ve tartışmaları da beraberinde getirir. kullanıcılar parti programlarını maddeleştirmeyi deneyecekler. Ama içeriğin KD olduğu açık, silinmeyip taşınması yerinde olur. İki seçenekten birini seçmek gerekirse vikisöz'e değil, AKP maddesine taşınması daha makul olur. iazak (mesaj) 14:51, 8 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - Madde konu gereği kayda değer ancak bu haliyle ansiklopedik değil. Oldu olacak şuraya bağlantı verelim. Pek bir fark yok iki sayfa arasında.  McAang 23:26, 22 Eylül 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mahmut Vural (maliyeci)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mahmut Vural (maliyeci)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kategori:Abdullah Gül tarafından atanan Danıştay üyeleri kategorisinde benzer çok sayıda madde var. Danıştay üyesi olmak kayda değerlik kıstaslarını karşılıyor mu sizce?--Mukaddimeileti 11:23, 10 Temmuz 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Danıştay veya yargıtay üyesi olmak tek başına kayda değer bir durum olarak mı ele alınmalıdır ? Topluluğun buna karar vermesi gerekir diye düşünüyorum. --Eldarion 11:40, 10 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Aynen, konu benim de dikkatimi çekti. Birçoğu hakkında İnternet ortamında hemen hemen hiç bilgi yok üstelik. Yargıtay üyeleri var bir de. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasında "Uluslararası, ulusal veya il/eyalet düzeyinde mevkiye sahip olmuş politikacılar; ve ulusal, il/eyalet yasama organlarının şimdiki ve geçmiş üyeleri" diye bir ibare var. Oraya göre kayda değer ama gözden geçirilebilir gibi.--RapsarEfendim? 14:23, 10 Temmuz 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Herhangi bir maliyecinin KD'yi bırak, herhangi bir mailyecinin herhangi bir maddenin alt konusunda yer aldığını görmedim bile. Tereddütsüz silinmesi lazımdı bence. --Ozankra (mesaj) 22:23, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Yargıtay üyelerini Sarv ekliyor genelde. Daha önce şu şekilde bir yazışma geçmişti. Bazıları bana da kaydadeğer gelmiyor. --KediÇobanıİleti 11:10, 24 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Öncelikle beni etiketlediği için KediÇobanı'na teşekkür ederim, ben bu maddeyi açmıştım. Açıkçası silinmesi yerine geliştirilebileceğini düşünüyorum. Bence bu sayfalardan yararlanabilecek olanlar vardır. Ayrıca ben Danıştay ve Yargıtay üyeliğinin bizzat kendisinin kayda değer bir durum olduğunu düşünüyorum; ancak kararlarınıza saygı duyuyor ve tartışmada başka görüş bildirmeyeceğimi de söylemek istiyorum. İyi vikiler --SarvSarv 11:26, 24 Ağustos 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Yukarıda kriterden bahsettim. Kriter değişmediği müddetçe kayda değer.--RapsarEfendim? 14:10, 24 Ağustos 2015 (UTC)

Şablon:Spor başarıları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Spor başarıları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şablonun hiçbir avantajı yok. Buradagörebileceğiniz gibi {{sport honours|[[Campeonato Alagoano]]|1|1982}} şeklinde yazıyorsunuz ve yalnızca aralara boşluk ve iki nokta ekliyor, bir satır kaydırma yapıyor. Kullanışlı bir şablon değil olmasa da olur.--RapsarEfendim? 17:52, 10 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 17:52, 10 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Zaitsév 09:52, 11 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Śαвяí¢αи76ileti 09:23, 16 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Birçok sayfada kullanılan bu şablon, maddelerin "başarılar" alt başlıklarına standart bir görünüm kazandırmakta. Şablonun görünümü değiştirilerek işlevi artırılabilir. --Superyetkinileti 21:26, 17 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Görünümde sıkıntı var ama genelde işi kolaylaştıran bir şablon. Ben o şablonu kullanmakla uğraşmam tabii, o ayrı bir konu. :D --Ozankra (mesaj) 22:21, 14 Ağustos 2015 (UTC)

Savaş Buldan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Savaş Buldan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfa Anton aldemir adlı kullanıcı tarafından açıldı, kayda değerlikle hiçbir ilgisi olmadığı için sildim. Kulanıcı tarafıma maddeyi açmamı emreden bir mail attı ve cevabını aldı.Bu tip maddelere ilgisi herkesin malumu olan bir hizmetli ile iletişime geçilmiş ve madde tekrar açılmış gibi görünüyor. Maddenin kayda değerliğine topluluğun karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Eldarion 18:50, 19 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Biyografinin ayrı bir madde olabilecek düzeyde kayda değer olduğunu ortaya koyan kaynak yokluğu sebebiyle. Eldarion 18:55, 19 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın neden yazilmasin acikca sebebini bile yazamiyo musun kayda deger dedikten sonra tek ekledigin "ayri bir madde olucak kadar"... sayfa kalmali çünkü cok buyuk kayda degerligi mevcut zaten oyle olmazsa idi hakkinda binlerce yazi yazilmaz kurtce ve ingilizce wikipediada yazilmazdi maddeyi silisin saibeli oldugu icin hesap vermeli, beni 1 ay bloke ettigin icin özür dilemeli pesinden yerini hak eden birine devretmelisin, hizmetli ile irtibata gectigim yonlu beyanin tamamen spekulatif olup bunun icin de ispat etmeni edemezsen bi kez de bunun icin ozur dilemeni talep ediyom. Anton.aldemir (mesaj) 19:04, 19 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum "Bu tip maddelere ilgisi herkesin malumu olan bir hizmetli ile iletişime geçilmiş" lafının ağır kişiselliğini ve feci talihsizliğini bir anlık unutalım. Tartışma:Pervin Buldan'daki notu gördüm, maddenin daha önce vandalizm nedeniyle silindiğini ve ingilizce vikipedi'de de olduğunu farkettim ve kayda değer olduğunu düşündüğüm için de maddeyi açtım. topluluk incelesin. --kibele 19:12, 19 Temmuz 2015 (UTC)
Sizden bahsediyorum, kişisel olmasından doğal bir şey olamaz. Talihsizliği ise mesnetsiz bir şahsi yorumunuzdur. --Eldarion 19:21, 19 Temmuz 2015 (UTC)
Ek olarak kullanıcıyı yaptığı oy avcılığı için uyarmayı düşünürmüsünüz, yoksa ücret karşılığı madde açan kullanıcı konusu gibi kullanıcıyı korumayı mı tercih edersiniz. ? --Eldarion 19:29, 19 Temmuz 2015 (UTC)
neden benden bahsediyorsun eldarion? kayda değer olmayan maddeler açılabilir, silinebilir. hiçbir şey bu üslubun nedeni olamaz. bunları en iyi bilmesi gereken kullanıcı olarak bunu yapıyorsan zaten söylenecek birşey yok demektir. kolaylıklar. --kibele 19:31, 19 Temmuz 2015 (UTC)
Maddeyi siz açmadız mı ? Maddeyi başkası açmış gibi mi yazmamı istiyorsunuz onu anlamadım. Bir de politikaları herkesin okuması lazım. ?--Eldarion 19:41, 19 Temmuz 2015 (UTC)
gördüysen uyar, ben görmedim, senin neden bu üslupla konuştuğunu anlamaya çalışıyorum. "Bu tip maddelere ilgisi herkesin malumu olan bir hizmetli ile iletişime geçilmiş"teki üç yanlışı göstermeye bir de. konuyla ilgisiz bu konuşmayı sürdürmem. --kibele 19:44, 19 Temmuz 2015 (UTC)
Ben gösterdim ancak hala bir uyarınızı görmedim, demek ki bir yanlışlık görmediniz politika ihlal edilmesine rağmen. İkinci olarak madde geçmişini görebiliyorsunuz hizmetli olarak, kayda değerlik sebebiyle silindiği yazıyor orada. Bu tip maddelere ilginiz var, hizmetlisiniz ve sizinle iletişime geçilmiş. 3 doğru görüyorum ben. Mesnetsiz iddialar ile tarafınıza kişisel saldırıda bulunduğum imalarınıza devam ettiğiniz sürece ben de vakit kaybetmeyi düşünmüyorum. Eldarion 19:53, 19 Temmuz 2015 (UTC)
cidden çok enteresan, neden ben uyarıyorum anlamadım! gördüysen sen uyar, başkalarına emir vereceğine. kullanıcının sayfasında daha yeni uyarım var. daha önce de uyarmışım, engellemişim. seninse herhangi bir uyarını göremedim. benim kullanıcıyı kolladığımı söylemen mesnetsiz ve iftira oluyor bu nedenle. 'bu tip' konular ne demektir? 90.000 değişikliğin içinde nasıl bir istatistikle böyle bir kanıya vardın acaba? kimse benimle iletişime geçmedi, (ki geçebilir) bu da gereksiz bir 'kişisel' yorum, konuyla ilgisi yok. bu maddeyi açmamın hizmetlilikle bir ilgisi var mı? yok! o halde bunu vurgulamak da sorunlu. hizmetlilerin sildiği maddeler yeniden açılamaz diye bir kural mı var? hayır, belirgin bir kayda değersizlik taşımıyorsa kaynaklı olarak açılabilir elbette. bütün bunların da politika ihlali olduğu çok açık. imada bulunmuyorum açıkça VP:İÜYYKÜD ihlal ettiğini söylüyorum. --kibele 20:02, 19

Temmuz 2015 (UTC)

Kişisel fikirleriniz sizi bağlar, mesnetsiz idda ve yorumlarınızı kendinize saklayınız. Öte yandan "Eşi Savaş Buldan'ı kaybeden Pervin Buldan" cümlesinden başka bir bilgi geçmeyen kaynağı sayfaya kayda değerlik delili olarak eklemeniz gerçekten fantastikmiş. Madde mülkiyeti, katda değerlik ve tarafsız bakış açısı politikalarını bol bol okumanızı tavsiye ederim zira hizmetli olarak bunlara uymanız beklenir. Eldarion 17:52, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, kişinin görünür rütbe-i aklı eserinde. 9 Nisan 2007 hemsehrisi Burçin Bircan icin de kayda degmez sahsiyet dedi 5 sene sonra 27 Kasim 2012 sayfa acilabildi. Kaybedilen 5 senenin hesabi nerde? Ayni olayin Savas Buldan maddesinin basina gelmicee ne malum. Anton.aldemir (mesaj) 20:01, 19 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sebebini açıklamıyorum. Sonra bazıları ithamlarda bulunuyor, bazıları da kendince milleti aşağılamaya çalışıyor.--Muratero 20:16, 19 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Detaya girmek istemiyorum sebebi hakkında. Fakat biyografi olarak yazılmaya değecek kadar kaynak yok elde. AegonTargaryenIV (mesaj) 20:25, 19 Temmuz 2015 (UTC)VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
AegonTargaryenIV sakıncası yoksa neden detaya girmek istemediğinizi sorabilir miyim? bu sayfalar konuların konuşulması içindir, silinsin/kalsın oylaması değildir. bu açıdan detay vermemeniz söylediklerinizin sonuca etki etmesi/etmemesi açısından önemli. bir de bu sıradan bir biyografi değil, ölümü/öldürülmesi nedeniyle burada. bununla ilgili de sayfada yeteriince kaynak olduğunu düşünüyorum. --kibele 08:56, 20 Temmuz 2015 (UTC)
Kibele Biyografi olarak yazılmasını gerektirecek kadar kayda değer olduğunu düşünmüyorum. AegonTargaryenIV (mesaj) 12:53, 20 Temmuz 2015 (UTC)
AegonTargaryenIV sanırım maddedeki bilginin kayda değer olmadığını söyle(ye)miyorsunuz. peki öneriniz nedir? --kibele 13:56, 20 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın maddeye konuyla ilgili içerik ve kaynakları ekledim. --kibele 09:36, 21 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde bir içeririk sebebidir, açılardan bakmayınız ? sadece yan yüzler gözükür.detaylar madde içerir. Bahtiyarlı,17:44, 25 Temmuz 2015 (UTC)(UTC)VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Silinsin Silinsin (...) Ansiklopedinin ne olduğunu bir düşünelim. Burada nesnel ölçütler de var. Çok zor değil, bu maddenin neden ansiklopedide olması gerektiğini sorgulayalım. Herhangi bir kıstasa uymadığı için silinmesi gerektiğini fark edelim. Ansiklopedik olmayan birinin yer alması çok yanlış sonuçlara yol açabilir.--Kafkasmurat- 17:24, 27 Temmuz 2015 (UTC)
Yukarıdaki yorumum ısrarla sansürlenmektedir. Sansür olduğunu yazmam da sansürlenmektedir. Bunun da sansürlenmesi muhtemeldir. Kişisel yorum yoktur. İlgili arkadaşların sayfa geçmişinden göz atmasını istirham ederim. --Kafkasmurat- 08:08, 28 Temmuz 2015 (UTC)
Selam Kafkasmurat, bence fazla bu olaya takma. Benim gibi silinsin diyerek geç gitsin. Seni anlıyorum, bu sayfada Eldarion' a yapılan yoruma hiçbir şey yapılmayıp senin yorumunun silinmesi sinir bozucu olabilir. ama sen genede sakinliğini koru.--Muratero 15:14, 28 Temmuz 2015 (UTC)
Merhaba, teşekkürler. Aslında sayfadakilerin tamamı yorum. Sansürlenen kısım ise üç kelimelik bir durum tespiti. Hizmetli kriterlerden haberdar değil mi diyorum. Bunun neresi sakıncalı acaba?--Kafkasmurat- 19:28, 28 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sadece Pervin Buldan'ın eşi olduğu için ve Susurluk Skandalı sebebiyle mi bu maddeyi tutmalıyız? VP:KD kriterlerini karşılamayan bir madde VP:OA amacıyla yeniden oluşturulmuş. En ve Ku vikipedide olması bir kanıt olarak sunulamaz."İngilizce daha fazla içeriğe ve bilgiye sahip olabilir. ama bu tarafsız olduğu anlamına gelmiyor." sonuçta değil mi? İlgili içerik Pervin Buldan ve Susurluk Skandalı maddelerinde bir alt başlık altında aktarılmalıdır. Maurice Flesier msj 12:40, 29 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kişi maddesinden çok haber veya bir olayı anlatan madde gibi. --DemirciMehmedİleti 10:23, 3 Ağustos 2015 (UTC)
doğrudur. madde 'savaş buldan'ın öldürülmesi'ne ilişkin. madde adı da aynı yönde değiştirildi. --kibele 10:56, 3 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Yeni haliyle, faili meçhul cinayetler kategorisinde kaydadeğer olabilir.--DemirciMehmedİleti 11:52, 3 Ağustos 2015 (UTC)
 • Taşınsın Taşınsın Savaş Buldan maddesi altına taşınmalı. Kayda değer bir kişi hakkında madde yokken öldürülmesi hakkında madde olması biraz enteresan değil mi?--Alperen (mesaj) 09:21, 8 Ağustos 2015 (UTC)
@Kullanıcı:Alperen, Münevver Karabulut cinayeti, Sevag Şahin Balıkçı olayı, R.Ç cinayeti vs.--RapsarEfendim? 09:30, 8 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yeterince kaynak sunulmuş, kayda değer olduğunun ispatı için yeterli görünüyor.--RapsarEfendim? 09:31, 8 Ağustos 2015 (UTC)
Rapsar farklı şeyler olduğunu düşünüyorum. Buradaki kişi organize suç örgütü faaliyetleri sebebiyle zaten kayda değer. Olayla kişi eşdeğer yani, dolayısıyla kişinin kısa bir biyografisi altında olaydan söz edilmeli ve ikisi aynı sayfada olmalı bence.--Alperen (mesaj) 09:35, 8 Ağustos 2015 (UTC)
Önce şahıs adına açılmıştı, sonradan taşınmış. Sırf bu olay için kayda değer gibi, öncesi için bilemiyorum.--RapsarEfendim? 09:41, 8 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Savaş Buldan'ın kendisi KD değil ama kaynaklarda görüldüğü üzere Savaş Buldan'ın öldürülmesi KD. reob 09:37, 8 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bolca kaynaklar var ve bu kaynaklar, kayda değerliliği ispatlar. --Ozankra (mesaj) 22:17, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bazen kişiyle ilgili bir olay, kişinin şahsından daha KD olabilir. Neribij (mesaj) 19:57, 21 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ve Taşınsın Taşınsın: Münevver Karabulut cinayeti, Özgecan Aslan cinayeti gibi örneklerden farklı olarak, kişinin öldürülmesi haricinde de ansiklopedik niteliğe haiz faaliyetleri var. Öldürülmüş olmasa belki bunlar kayda değer olmasına yetmeyebilirdi, ancak öldürülüşüyle birleşince direkt şahsın kendisi kayda değer hâle gelmiş görünüyor. Öldürülüşünün, diğer faaliyetleri ile birlikte Savaş Buldan sayfasında incelenmesi daha doğru olur kanaatindeyim.--Cfsenel (mesaj) 18:29, 23 Ağustos 2015 (UTC)
Maddenin zaten Savaş Buldan adıyla açıldığını, tartışmanın da bu madde üzerinden başladığını, sonradan taşındığını fark ettim. Hayatıyla ilgili bazı detayları Susurluk Raporu'ndan ekleyerek maddeyi düzenledim, sonrasında bahsettiğim sebeple Savaş Buldan'a geri taşıdım. Madde adının Savaş Buldan'ın öldürülmesi olması gerektiğini düşünen varsa tekrar taşıyabilir, ancak ben bu hâliyle kişi olarak kayda değerlik şartlarını fazlasıyla taşıdığını ve Savaş Buldan adının daha uygun olduğunu düşünüyorum.--Cfsenel (mesaj) 19:20, 23 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Öncelikle Türkiye'de 90'lı yılları (gözü kulağı kapalı olmadan) yaşayan birinin Savaş Buldan'ın yalnızca öldürülmesini değil, kendisini de KD bulacağını varsayıyorum. Maddenin haline gelince, SAS olduğundaki hali yetersiz olsa ve ancak 'öldürülmesi' KD madde sayılabilecek durumda idiyse de şu anda Cfsenel'in de değindiği üzere maddenin Savaş Buldan adına geri dönmesini olumlu buluyorum. Ayrıca özellikle Susurluk dosya, belge ve gazete kupürlerinden istenirse çok daha fazla kaynak bulunabilir. iazak (mesaj) 14:14, 8 Eylül 2015 (UTC)
Yorum Yorum Ayrıca Savaş Buldan ile benzer noktaları bulunan Behçet Cantürk hakkındaki Behçet Cantürk'ün Anıları kitabının KD madde olup, Behçet Cantürk'ün kendisinin KD olamaması, tarihte 8 kez silinmesi de mantıksız görünüyor. Kısa ve yetersizlikleri nedeniyle silindiği dönemler, kimse el atmamışsa silinmesi makul olmuştur elbet, ama bir ara viki standartlarına uygun olarak geliştirilmelidir. Ama bu kadar ççok silinince insanlar da açmaya çekinmeye başlamış olabilirler. Şimdi baktım, en az 10 maddede kendisinden kırmızı kırmızı bahsediliyor. Ama KD değil! iazak (mesaj) 14:27, 8 Eylül 2015 (UTC)

Eldarion User talk:Kafkasmurat Ne dusunuyolar? Kayda deger olmadığı kesın demışler, acanlara saldırmışlar... Guzel kapak olmuş --85.108.158.5 14:09, 22 Eylül 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın İngilizce dilde madde geçiyor ve orada herhangi bir tartışma oluşmamış. Ayrıca taşınmasıda uygun değildir. Evet kişi madde olarak KD değildir lakin adi suçlar kapsamında öldürülmüş olsa Savaş Buldan cinayeti maddesi daha uygun olurdu veya hiç madde niteliği taşımasa da olurdu. Fakat öldürülmesi şahsından çok etnik kimliği ile alakalı. Bu nedenle ismi ile vikipedi de yer alması daha doğru olur. --Fesih (mesaj) 23:15, 22 Eylül 2015 (UTC)

Lübnan-Suriye sınırı çatışmaları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lübnan-Suriye sınırı çatışmaları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu sayfada söz konusu olan çatışmaların hangi çatışmalar olduğu belli değildir. Ayrıca buna yönelik bir kaynak da verilmemiştir. Kaldı ki, zaten Suriye İç Savaşı'nın Lübnan'da yayılması diye bir sayfa söz konusudur.

Ek olarak başlık da çok sıkıntılı bir başlık. Sanki Suriye Ordusu ile Lübnan Ordusu savaşıyormuş gibi bir algı vermektedir. Oysa ki, Lübnan'da savaşan Suriyeli bazı muhalif gruplar ile Hizbullah Hareketidir.--Whitelionarda (mesaj) 16:16, 11 Mayıs 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bu bölgede farklı zamanlarda çatışmalar oluyor. Ancak madde farklı bir şeyi anlatıyor. 2012'de başlayan bir çatışma yerine Suriye İç Savaşı ile ilgili bir uzantıdan söz edilebilir.--Kafkasmurat- 20:41, 1 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hem başlık sıkıntılı, hem de kayda değer ve yeterli bir bilgi yok. --Ozankra (mesaj) 22:14, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum İlgili İngilizce madde en:Lebanese–Syrian border clashes, interwiki'sini şimdi ekledim. Bu çatışmalar mevcut ve kayda değer, İngilizce sayfadan çevirerek ya da başka kaynakları kullanarak sayfayı geliştirme yoluna gidilebilir. Yahut şu anki içeriği yetersiz olduğu için ilgili çatışmalardan başka bir sayfada bahsedilmesine karar verilebilir.--Cfsenel (mesaj) 16:46, 27 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ya da Suriye İç Savaşı'nın Lübnan'da yayılması ileBirleştirilsin Birleştirilsin.. --kibele 12:42, 28 Eylül 2015 (UTC)

Şablon:Kadınlar saltanatı dönemi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kadınlar saltanatı dönemi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:ÖAY ilkesi gereği. bu bir vikipedi maddesi olarak çeştli kaynaklarla desteklenerek, eleştirileri de barındırarak mevcut. ancak böyle bir şablon (başlatıcı, devam ettirenler, sona erdiren vb. başlıklarla) nesnel değil.--kibele 14:19, 2 Ağustos 2015 (UTC)

Küçük bir düzenlemeyle tekrarlar giderildi. --Kafkasmurat- 18:01, 2 Ağustos 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 17:56, 2 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin şablon olması için gereken nesnellik mevcut değil. kibele 16:23, 11 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin mevcut maddede kişiler açıklanmakta. Bu nedenle böyle bir şablonun olmasına gerek yok diye düşünüyorum.--Muratero 20:37, 11 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Ozankra (mesaj) 22:13, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Gerekçeyi pek anlamadım. Kadınlar saltanatı diye, yaygın kabul gören bir adlandırma var. İlgili kişilerin sayfaları arasında kolay geçiş yapılması için ilkesel olarak böyle bir şablonun varlığında sorun görmüyorum. Sorun yaratan şey, bu dönem ile hangi sultanların kastedildiğine dair ihtilaf mı var? Böyleyse bu tek başına şablonu silmek için yeterli sebep değil, mesela Orta Doğu'ya hangi ülkelerin dahil olduğu net değil, buna karşın Şablon:Orta Doğu ülkeleri kullanılıyor, bu şekilde çok sayıda örnek bulunabilir. İhtilaflı olan sultanlar şablonda bir dipnotla belirtilebilir. Onun haricinde gerekçede bahsedilen sorun giderilmiş görünüyor.--Cfsenel (mesaj) 17:31, 27 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yeterli olmadığını kabul ediyorum ama bütünü bir arada görebilmek adına faydalı ve akademik olarak kabul görmüş bir söylemin parçası olduğu için kalmalıdır. Işıkhan Kaya (mesaj) 20:55, 6 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Nesnel olmamaktan ziyade farklı görüşler ileri sürülebilmesi, şablon için belli bir oranda sorun oluşturur. (Bu tüm şablonlar için geçerli.) Bu tür konularda bu durumu, sosyal bilimlerdeki yorum farkları nedeniyle doğal karşılamak gerekir. Yine de bir şablon olabilecek derecede fikir birliği oluşması mümkün olmuş bir konudur ve mevcut halini gayet doğru buluyorum. Tabii benim doğru bulmamdan ziyade, konuyu sistematik hale getiren ve yaygınlaştıran Ahmet Refik Altınay'ın yorumunun esas alınması gerekir. Bu arada maddenin düzenlenip geliştirilmesi gerekiyor tabii. iazak (mesaj) 13:49, 8 Eylül 2015 (UTC)
altınay'ın yorumu sadece bir yorumdur. ansiklopedik bligi verirken elbette çoklu kaynaklara ihtiyacımız var. --kibele 13:53, 8 Eylül 2015 (UTC)

Linea interspinalis[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Linea interspinalis"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hakkında yeteri kadar kaynak ve bilgi yok. Ansiklopedik olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 09:11, 3 Ağustos 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 09:11, 3 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Silinmesin diye maddeye eklemeler yapıyorum. --DemirciMehmedİleti 10:31, 3 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bir madde hakkında az bilgi olması maddenin silinmesi için gerekçe değildir.--Alperen (mesaj) 10:34, 3 Ağustos 2015 (UTC)
"Kaynaklarda yeteri kadar bilgi" yok, bu gerekçe.--RapsarEfendim? 21:29, 11 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu haliyle hiç anlaşılır değil. Aşırı derece uzmanlık gerektiriyor. Anlaşılması içinde çok iç bağlantı lazım.--Muratero 20:57, 11 Ağustos 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Anlaşılamamasının nedeni latince isimlere iç bağlantı verilememesi. Türkçe Vikipedi'nin tıp alanında yetersiz olduğu çok açık, semptomatik tedavi gibi major bir konuyu bile daha yenice ekledim. Bence silinmesin, öncelikli maddeleri ekledikten sonra bunlara da sıra gelir. --DemirciMehmedİleti 09:03, 12 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eğer içeriği en kısa sürede geliştirilemezse ben de silinmesi taraftarıyım. Kayda değerliliği var anladığım kadarıyla ama yine de henüz yeterli ve açıklayıcı bir bilgi yok ortada. --Ozankra (mesaj) 22:12, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın ya da ortak bir maddede Birleştirilsin Birleştirilsin silinmesi için bir neden yok. tıp maddelerinin eksik olması varolanların da silinmesini gerektirmiyor. latincelerin bazılarının türkçeleri mevcut, diğerleri de açılmak üzere bu maddelerle ilgilenecek kullanıcıları bekliyor. vikifutbol'un yanına vikitıp, vikikimya, vikifizik, vikisanat, vikibilim'in ekleneceği günlerin özlemiyle.. --kibele 10:44, 7 Eylül 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap kibele, aslında silinmemesi için geliştirecektim ama hangi birini geliştireyim, bu maddeler kapsamlı bir işbirliği istiyorlar. Latince kelimeleri ekleyip iç bağlantı verilmeli, tıp alanındaki temel konuları toparlayıp bunlara döneceğim ama şu an olmaz. Diğer vikipedistler de anlaşılamadığı için silinmeli diyorlar. Desteğin için teşekkür ederim --KediÇobanıİleti 12:39, 7 Eylül 2015 (UTC)
sizin başladığınız yerden devam ettim aslında. biraz araştırıp resimlere bakıp iç bağları okuyunca anladım ben ilgim olmayan bir konu olduğu halde. anlaşılmaması silinme gerekçesi olamaz zaten. teşekkürler. --kibele 14:25, 7 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ankara üniversitesi kaynağını incelediğimde ansiklopedik bir içerik taşıdığını düşündüm. Bilimsel bir içeriğe sahip olduğu için Türkçe kaynaklar kısıtlı büyük ihtimalle. reob 12:58, 7 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Konunun uzmanı vikipedistlerin katılımı dileğiyle. iazak (mesaj) 13:39, 8 Eylül 2015 (UTC)

Adana Büyükşehir Belediyesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adana Büyükşehir Belediyesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hatırlarsanız ben bir sene önce Efeler Belediyesi adında bir sayfa açmıştım. Sonra da topluluk ilçe ile belediye arasında bir fark yok denmişti. Peki iller ile büyükşehir belediyeleri arasında bir fark var mı? Yok. Ben büyükşehir belediyelerinin kapatılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Zaten illerde büyükşehir belediye başkanı adında bir bölüm var. Tekrar büyükşehir belediyelerinin olmasını olumlu bulmuyorum. Büyükşehir belediyeleri ile iller arasındaki fark 30 mart seçimlerinden önceydi. 2012'de bir yasa çıktı ve büyükşehir belediyeleri il sınırına genişletildi. Böylelikle büyükşehir belediyelerinin ayrı sayfa olarak açılmasının bir önemi kalmadı. Alfabetik olarak en önce Adana Büyükşehir Belediyesi olduğu için bu maddeyi silmeye aday gösterdim. Ben 30 büyükşehir belediyesinin silinmesini düşünüyorum. İnşallah iyi bir karar alınır. Saygılarımla...--İtalyakurdumesaj atın! 15:45, 5 Ağustos 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bu imzasız yazı İtalyakurdu (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Geçersiz oy Geçersiz Kalsın Kalsın İlçe belediyesi değil. Kalmasını uygun buluyorum. Mesela bilmem ne ili gibi maddeler vardır. İl ile ilgilidir, belediye başkanı falan yazar bilgi kutusunda. Ama belediye maddelerinde belediyeden bahsedilir. Ne demeye çalıştığınızı tam olarak anlayamadım. --Zebraacık 20:48, 6 Ağustos 2015 (UTC)bkz. VP:OY Kullanıcı süresiz engellenmiş. --Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:26, 3 Ekim 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Demeye çalıştığım büyükşehir belediyeleri sayfalarında herhangi bir bilgi yok. Sadece büyükşehir belediyeleri başkanı var önemli bilgi olan. O da zaten illerin sayfalarında mevcut. Örneğin Aydın'da büyükşehir belediye başkanı Özlem Çerçioğlu. Zaten bu Aydın sayfasında da mevcut. Başka da önemli bir bilgi yok. 6360 nolu yasadan önce büyükşehir belediyeleri tüm ili kapsamazdı. Belli ilçeleri kapsardı. O zaman büyükşehir ilçeleri gibi bilgilere ihtiyaç vardı. Ama bu yasadan sonra büyükşehir sınırı tüm ili kapsadığı için böyle sayfaların olmasının herhangi bir önemi yok. Tekrar belirtiyorum. En önemli bilgi büyükşehir belediye başkanı. O da il sayfalarında var. Fikir belirttiğiniz için de teşekkürler... İtalyakurdumesaj atın! 07:31, 8 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Adana maddesine ek hiçbir bilgi sunmuyor. Diğer belediyeler gibi silinsin.--RapsarEfendim? 08:49, 8 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Eğer Konya Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi vb sayfalar silinmiyorsa bu sayfa da silinmemeli.--Muratero 20:47, 11 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Hepsi silinecek. Baştaki sebep yazımı okumanızı isterdim. İtalyakurdumesaj atın! 14:44, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Yazmışsınız da her belediye için ayrı ayrı oylamamı yapacağız? Bence bu biraz uzun süreç olacak.--Muratero 16:39, 18 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hem maddede herhangi bir bilgi yok, hem de bu tür konuların şehirle birlikte bir başlık altında gösterilmesi mantıklı olur. --Ozankra (mesaj) 22:10, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Sevgili Muratero; Adana Büyükşehir Belediyesi'ndeki oylama sonucu eğer silinsin çıkarsa bütün büyükşehir belediyeleri silinecek. Ben burada 30'unu yazamayacağım için alfabetik sıraya uyarak Adana'yı ekledim. Silinme gerekçemi okursanız 30'unu da silinmesi konusunda bir açıklama yaptım. Bu madde silindiği takdirde silen hizmetliye danışarak diğer 29'unun da silinmesini isteyeceğim. Kısacası buradaki yorumlar bütün belediyeleri kapsıyor diyebiliriz. Saygılarımla... İtalyakurdumesaj atın! 13:38, 19 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bence de silinebilir, Adana başlığındaki Büyükşehir Belediyesi bu sayfadan çok daha detaylı --SarvSarv 13:00, 20 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum kısa olan maddeler bile kayda değer olabilir ve bilgiler o maddelere aktarılabilir . silinmemeli --88.240.190.116 12:45, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Buradaki bilgilerin hepsi zaten ilgili il sayfalarında var. Buralardaki tek önemli bilgi belediye başkanı. O da zaten il sayfalarında var. İtalyakurdumesaj atın! 12:42, 4 Ekim 2015 (UTC)

Monster notebook[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Monster notebook"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konudan topluluğun görüşünü almak için SAS'a taşıyorum.--Fenerli1978Buyrun beniiiim? 07:10, 11 Ağustos 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bence kayda değerlilik bir başarısı henüz yok. Bu imzasız yazı Ozankra (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Kalsın Kalsın Bence kayda değerliliği var. Maddedeki kaynakları arttırmak gerek. --KediÇobanıİleti 10:51, 24 Ağustos 2015 (UTC)

Norm Ender‎[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Norm Ender‎"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişinin şu an için kaydadeğer olmadığını düşünüyorum. Son feci bisiklet gurubunun maddesine benzer bir madde.--DemirciMehmedİleti 09:13, 11 Ağustos 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Norm Ender'in kayda değer olduğunu düşünüyorum. Kleiator06 (mesaj) 11:46, 11 Ağustos 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Norm Ender'in kayda değer olduğunu düşünüyorum. Carpuzzz (mesaj) 03:37, 14 Ağustos 2015 (UTC) (bkz. Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle kullanıcı 60 günden daha kısa süredir üye ve 150 değişikliğe sahip değil.--Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:43, 14 Ağustos 2015 (UTC))
 • Silinsin Silinsin Her ne kadar bilinen birisi olsa da şu ana kadar kayda değer bir başarısı görünmüyor. --Ozankra (mesaj) 22:06, 14 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kullanıcın kayda değer olmadığını düşünüyorum. Pinkmlover - mesaj 22:15, 28 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Bence kalmalı rape yeni bir bakış açısı getirmiş bir insan - Burakhan Maçin
 • Kalsın Kalsın maddede verilen kaynaklardan pek çok müzik programında yer verildiği görülüyor. bir albüm ve çeşitli kaynaklarda atıflar da var. sınırda olsa da kayda değerliğe yakın duruyor. --kibele 10:35, 7 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddede verilen bilgiler ve kaynaklara göre gayet kayda değer bir şahsiyet olduğunu düşünüyorum. Mesela bir müzisyen kayda değerliliğini nasıl yitirebilir? Belli bir zaman çalışmalar yapmaması bu sorunun cevabı olabilir mi? Merve Ablak (mesaj) 14:16, 8 Eylül 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Norm Ender türkçe rap tarihinde birçok ilki başarmıştır. Bence kesinlikle kalmalı. -Sufarga, 13.9.2015, 22:05 (Başlangıç itibariyle 150 değişikliğe sahip olmadığı için oy politikası gereğince oyu geçersizdir. --Turgut46 02:57, 27 Eylül 2015 (UTC))
 • Geçersiz oy Geçersiz Öncelikle hanginizin gözüne Norm Ender gibi saygın bir rapçinin bilgilendiri vikipedi sayfası battı acaba? Buradan o arkadaşa selamlar. Norm Ender, Türkçe rapi geliştiren "ender" kişiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu sayfanın silinmesi söz konusu olamaz, eğer olursa lütfen bana mesaj atın. -Tehslim, 13.9.2015, 22:15(Başlangıç itibariyle 150 değişikliğe sahip olmadığı için oy geçersiz sayılmıştır. (bkz. VP:OY) --Turgut46 19:35, 13 Eylül 2015 (UTC))

Şablon:Klipler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Klipler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu işlevi gören single'lar diye bir şablonumuz var, zaten single'lara %99 video klip de çekiliyor. Türkiyeli sanatçılar için yapılmış özel bir şablon. Gerekli değil. - Seyit mesaj 10:46, 23 Ağustos 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Şu anda birçok maddede kullanılıyor. "Single" olarak adlandırmadığımız şarkıları gösterme adına faydalı olduğunu düşünüyorum. Şu maddede mesela bunu kaldırıp diğer şablonu eklediğimizde albümden single çıkmış gibi gözükecek.--RapsarEfendim? 21:13, 28 Ağustos 2015 (UTC)
Ancak birçok maddede kliplerin çıkış tarihini doğrulamak mümkün değil. Klip şablonu oluşturmak gereksiz. Single formatında çıkmayan klipler hakkında bilgi kutusunu doldurulmamalıyız diye düşünüyorum. - Seyit mesaj 21:31, 28 Ağustos 2015 (UTC)
Doğrulanma tarihi mümkün olanlar da var ama, değil mi? Tarihleri yazmasak dahi klipleri listelemek için faydalı olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 07:55, 29 Ağustos 2015 (UTC)

Ermeni Soykırımı'nın şahitleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ermeni Soykırımı'nın şahitleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfada belirtilen kaynaklar güvenilir ve tarafsız değil. Vikipedi'de Ermeni Soykırımı gerçekleşmiş gibi bir topluluk kararı mı var ki şahitlerinin sayfası açılıyor. Ayrıca her madde tartışma yaratacak şekilde. Örneğin Halide Edip'e atfedilen cümlenın kaynağı aslı değil başka bir kaynak. Var mı yok mu belirsiz. Öyle bir cümle varsa bile "katlettik" deniliyor. Katliam ile Soykırım bambaşka kavramlar. Karıştırılmamalı. Ayrıca Dadrian ve Akçam gibi yazarların bu konudaki "tarafsızlığı"na Prof. Yusuf Halaçoğlu, Prof. Türkkaya Ataöv, Prof. Justin McCarthy gibi başka pek çok tarihçi tarafından şüpheyle yaklaşılmaktadır. Sonuç olarak madde, isminden başlayarak "tarafsız" değildir ve üzerinde hâlâ tartışılan bir konuyu taraflardan sadece birinin söylemlerine yer vererek ortaya koymaktadır.Sultan Galiyev (mesaj) 14:27, 26 Ağustos 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Sayfayı vandalizme karşı kontrol edilmiş olarak işaretledim. İyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 14:35, 26 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynakların tarafsızlığından ötürü değil ama. Bu "sözlerin" yeri Vikipedi değil, Vikisöz'dür. "I. Dünya Savaşı'nın tanıkları" gibi her olaya görgü tanığı olanların görüşlerine bu şekilde yer vermek doğru değil. Gelişigüzel, konunun uzmanı olan olmayan herkesi böyle bir maddeye toplamak da doğru değil.--RapsarEfendim? 17:26, 26 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu kaynaklar hepsi öz Türk kaynaklarda bulunmakdadır. Mesela, Reşid Akif Paşa'nin alintısı TBMM resmi sitesinde bulunur: [1]. Gerekirse Dadrian'i ve Akçam değiştirip öz Türk kaynakları koyarım. Hepsi benim elimde. Ve tabiki Halide Edip "katlettik" diyecek çünkü 'soykırım' kelimesi 1948de icat edilmiş Raphael Lemkin tarafindan. Ermeni Soykırımı'nın şahitleri sayfası 5 dilde vardir Wikipedia'da. Türkçe lisandan niye olmasin. Kalsın. BuyuKazanc (mesaj) 18:39, 26 Ağustos 2015 (UTC)VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 22:22, 26 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Bir giriş yazılarak kalsın İng.de olduğu gibi...https://en.wikipedia.org/wiki/Witnesses_and_testimonies_of_the_Armenian_Genocide Bir de şuna çok güldüm "Ayrıca Dadrian ve Akçam gibi yazarların bu konudaki "tarafsızlığı"na Prof. Yusuf Halaçoğlu, Prof. Türkkaya Ataöv, Prof. Justin McCarthy gibi başka pek çok tarihçi tarafından şüpheyle yaklaşılmaktadır." Halaçoğlu, Ataöv ve tarafsızlık :)) --78.168.196.68 19:35, 26 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum:
  1. Burada bir tarih tartışması yapmıyoruz. Zaten Vikipedi tarih tartışması forumu değildir, ansiklopedidir. Ermeni Soykırımı vardır ya da yoktur demiyorum, bu tartışmaya girmiyorum. Sadece bu konu hâlâ üzerinde bir tarih tartışması sürmekte olan bir meseledir, Vikipedi bu tartışmadaki bir görüşün dayatıldığı bir kaynak olmamalıdır diyorum.
  2. Vikipedi'de Ermeni Soykırımı maddesi yok Ermeni Kırımı maddesi var. Yani bu daha önce üzerinde tartışılmış ve soykırım yerine kırım kelimesi tercih edilmiş. Ve bence güzel bir uzlaşmaya varılmış "Ermeni Kırımı" dendikten sonra "ya da Ermeni Soykırımı" yazılarak iki görüş de ifade edilmiş. Aynı tartışmaları bu madde için de açmanın bence çok anlamı yok. Madde isminden dolayı "Ermeni soykırımı vardır" tarih görüşünü yansıtıyor. Bence bu yüzden tarafsız değil. Silinmesini bu yüzden öneriyorum.
  3. Türkçe Vikipedi İngilizce Vikipedi'nin bir tercümesi değildir. Bizler de tercüme odası değiliz. Başka dillerdeki Vikipedi'lerde yazılanlar fikir verici ya da ufuk açıcı olabilir, ancak bu onların kesinlikle doğru anlamına gelmez. Gelmemeli. Vikipedi elbette milli bir ansiklopedi değildir, ancak Türkiye tarihiyle ilgili maddelerin Türkçe Vikipedi'de daha geniş kapsamlı ve pek çok farklı görüşün barındırıldığı daha zengin maddeler olması normaldir. Kimi maddeler henüz bu aşamada değilse bizlerin (yani Türkçe Vikipedi kullanıcılarının) eksiğidir.
  4. Rapsar'ın (bir nevi esastan değil de usulden) itirazına katılıyorum, bu maddenin yeri zaten Vikisöz'dür.
  5. Bu maddenin kalması "Ermeni Soykırımı vardır" anlamına gelmeyeceği gibi silinmesi de "Ermeni Soykırımı yoktur" anlamına gelmez. Sadece Vikipedi'nin tarafsızlığı zedelenir diye düşünüyorum. Tartışmayı kişiselleştirmemek ve uzatmamak adına başka yorum eklemeyeceğim. Herkese iyi Vikiler. Sultan Galiyev (mesaj) 23:17, 26 Ağustos 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 00:09, 27 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vikipedi'de barınamayacak kadar taraflı yazıldığını düşünüyorum. Öncelikle maddenin başlığı taraflı. Ermeni Soykırımı'nın Şahitleri demek bir soykırım var ve bunlarda onun şahitleri demekle eşdeğer. Madde kalsa bile başlık Ermeni Kırımı'nın Şahitleri olarak değiştirilmeli ve tanıklar sadece bir görüşü doğrulamak için ayıklanmış halinden kurtarılmalı, iki tarafın da tanıkları kullanılmalı. Örnek olarak; kaynak olarak gösterilen Meclisi Ayan Zabit Ceridesi, 3uncu donem, Ictima senesi 5, Birinci Cilt 'den sadece Reşid Akif Paşa'nın görüşleri değil Ahmet Rıza Bey'in görüşleri de kullanılmalı. Gösterilen kaynakta Bu mezalim yalnız Araplara, Ermenilere, Rumlara yapılmadı. Kürtlere de, Arnavutlara da, hatta Çingenelere de yapıldı. Bu meyanda Türkler de dahildir. Bilcümle Osmanlılar diyorum, hepsi hakkında adalet istiyorum. diye bir paragrafta var. Kısacası bu madde varlığıyla Vikipedi'nin tarafsızlık ilkesiyle çatışıyor. Silinsin yönünde oyumu kullanıyorum.Pinkmlover - mesaj 14:25, 27 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum: Ahmed Riza hiç bir zaman demiyor ki bu insanlar, Arap, Kürt, Çingene, ve ya Türk, sistematik bi şekilde katliama uğradilar Reşid Akif Paşa'nin anlatdığı gibi. BuyuKazanc (mesaj) 17:40, 27 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum: Bu söz Ahmet Rıza Efendi'ye ait zaten, kaynağı incelerseniz görürsünüz. Ait olmasaydı bile aynı kaynakta bulunan iki farklı yorumdan işimize geleni seçip kullanamayız; bu hem kaynağı hem de gerçeği çarpıtmak olur. Sonuç olarak burada bir mahkeme yürütmüyoruz, sadece bir tarafın şahitlerinden oluşan bir maddenin varlığı Vikipedi'nin en temel ilkelerinden tarafsızlık ilkesiyle çelişiyor, kabul edilemez.Pinkmlover - mesaj 21:49, 28 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum: Türklerin ve Kürtlerin zalimliyeti devlet tarafindan bi sistematik yok edilme kampanyanın sebebinden değildir. Türklerin yaşadıkları ve Ermenilerin yaşadıklarına göre ayni kategoriye koymak mantik dışıdır. Burda bi ırkın dunya coğrafyasinde yok edilme kampanyadan bahsetiyoruz ve onun şahitlerini sergileniyoruz. Doğrusu birinci dünya savaşında Kürtler, Türkler, Çingeneler ve diğerleri tabiki mezalim altında kaldilar. Şüphe yok ki bundan etkilenen devlet tarafindan destek verilmeliydi. Ahmet Rıza hiç bi zaman dememiştir ki bu toplumlar devlet tarafından sistematik bi şekilde katliamlara maruz kaldi. Diyemez zaten çünkü öyle bir şey olmamış. Üstelik devlet bunu yapmadıda demiyor. Buna rağmen bu topluluklardan hiçbiri sistematik bir şekilde ırklarina bağli olarak itlaf edilip yok edilmediler (yani bugünki soykırım anlamı). Reşit Akif Paşa meclis oturumunda bu gruplardan hiçbirisinin Ermeniler gibi sistematik katliamlara uğramadığını açıkca belirtmiştir. Reşit Akif Paşa ayrica devlet tarafindan yapilan sistematik itlaftan bahsetmiştir. Buna diğer insan toplulukarindan (Türk, Kürt ve Arap gibi) hiçbiri maruz kalmamıştır. Neticesi, hiçbir Arap Türk ya da Kürt tehcire ya da Süriye çöllerinde susuz ve yemeksiz ölüm yürüyüşüne maruz kalmadi. Ve hiçbir Arap, Turk, ve ya Kürt devlet tarafindan çeteler kulanarak bi yok edilme kampanyayin nedeniyle bi sistematik katliama uğramadi. BuyuKazanc (mesaj) 02:56, 29 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum sultan galiyev, 16 adet kaynak var, hangileri problemli, söyleyin ayikliyalim böyle iftira atmak olmaz. 1500 m2 icinde cesitli mesafe araliklariyla yakin tarihlerde sistematik emir komuta zincirinde katliamlar olmus demek istiyo kadincaaz katlettik derken problem nerde, seneler sonra böyle sistematik katliamlar olmasin insanlar tekrar ayni naneyi yemesin diye lanetlenmiye baslanmis ve akademik bi isim bulunmus ona da türkce bi tercüme yapilmis kelime bulunmus, karsi geldiginiz ermenilerin soykirima ugramasina mi yoksa kelimeye mi? tarafsizliginizi aciklayin bi zahmet. Anton (mesaj) 09:52, 29 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu arada bi kaç isim daha ekledim. BuyuKazanc (mesaj) 21:30, 29 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum BuyuKazanc keşke bu taraflılığınızı madde yazarken bir kenara bırakabilseniz. Burayı kendi davamızı kanıtlamak için kullanamayız. Size örnek gösterdiğim bu söz Reşit Akif Paşa'nın bulunduğu aynı oturumda Ahmet Rıza tarafından söylendi. Sizin de kaynak olarak gösterdiğiniz aynı meclis oturumundan. Bu sözün varlığı sizin soykırım iddianızla çelişiyor, durumun Ermenilere yönelik bir soykırım olmadığını her milletten bölge halkının komple etkilendiği bir mezalim olduğunu söylüyor. Bu yüzden görmezden gelmeyi tercih ediyorsunuz. Maddenin kaynaklarında bir sorun görmedim baktığım kadarıyla; ancak kaynaklardaki içerik belli bir görüşe göre ayıklanarak taraflı hale getirilmiş. Oyumu verirken gösterdiğim gerekçeler üzerinden tartışmıyorsunuz, bu durumda bu diyaloğu uzatmamızın hiç bir sebebi yok. Gerekçelerim ve oyum belli. İyi vikilemeler...--Pinkmlover - mesaj 22:20, 29 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Öyle bişe söylenmiyor. Ahmet Rıza Arapların ve Türklerin sistematik bi biçimde bi katliama uğradiğını bahsetmiyor Reşit Akif Paşa gibi. Eğer bunu bahsetiyorsa, lütfen açıklayın. Arapların maruz kaldigi mezalimi Ermenilerinkini ayni kategoriye koyamazsin. Ahmet Rızada koymiyor zaten. Üstelik Ahmet Rıza dedi: "Şunu kabul edelim ki, biz Türkler vahşice Ermenileri öldürdük." (kaynak:[2][3][4]). Ermeniler sistematik bi şekilde yok edilmesinden bahsetiyoruz. Ahmet Rıza ve Akif Paşa ve yüzlerce tanıklar bunu cok açık ve net belirtiyor. BuyuKazanc (mesaj) 22:48, 29 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin VP:TBA konusunda sıkıntılı bir madde. Ayrıca tarih tartışmalarının yapılacağı yer burası değil. reob 23:52, 29 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Özgün araştırmalara yer vermemek --esc2003 (mesaj) 18:57, 30 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın uzun mesai harcanarak ve itina ile turkce wikipediaya kazandirilmis mühim bi madde icin tesekkür ederim, karsi cikan wikipedistlere tek dicem su ki bu sene olmasa bile ertesi sene yine yazilcak olan maddeyi gözden düsürmeye ugrasmanin ne manasi var sahsiyetlerin ettigi laflarda hata varsa belirtin ayikliyalim wikipedia turkcenin bu madde dahil pekcok maddesine turkiyeden erisim yok iken adeta ikinci bi yasak komisyonu gibi davranmak ne kadar dogru? hürmetler Anton (mesaj) 18:57, 13 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu politika sebebiyle. --Eldarion 10:47, 15 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde adından itibaren uydurmalar söz konusu. Şahit nedir? İçerik bakımından hukuki bir zemine oluşturmak istendiği bellidir. Ayrıca bunun ana maddeden ayrı tutulması da benzer birçok nesnel olmayan maddenin türemesine yol açabilir.Kafkasmurat- 19:09, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eldarion' un belirttiği gerekçeye katılıyorum. --Muratero 09:50, 27 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eldarion'a katılarak...--Śαвяí¢αи76ileti 05:57, 29 Eylül 2015 (UTC)

Sarı Efe Edip Bey[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sarı Efe Edip Bey"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Her tarihî şahsiyet kayda değer değildir. Kişinin kendisini kayda değer yapabilecek tek olay var, o da İzmir Suikastı. O olayla ilgili bütün bilgiler de maddede mevcut zaten. Kayda değer bir yanı yok.--RapsarEfendim? 21:11, 28 Ağustos 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 21:11, 28 Ağustos 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Rapsar'a katılarak, maddenin İzmir Suikastı maddesine aktarılacak bir yanı yok silinsin.Pinkmlover - mesaj 22:21, 28 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Türkçe Vikipedi, madde sayısını arttırmak istiyorsa Sarı Efe Edip Bey gibi maddelere de sahip olmalıdır. Karıştığı tek olay İzmir Suikasti evet, ama İzmir Suikasti de önemli bir olay. Suikast girişiminin ardından ilk idam edilen 15 kişiden biri. Hükümet'in ajanı olduğu da söylenir, ki bu da bence ilginç bir şahsiyet yapıyor. Suikast planlamasının yapıldığı (ya da yapıldığı iddia edilen) çiftliğin sahibi, finansörlerinden de biri olduğu iddia edilir. Bunlar Edip Bey'i yeteri kadar ilginç yapmaktadır. Ayrıca maddedeki tüm bilgiler İzmir Suikasti maddesinde bulunmuyor. Edip Bey'in suikast öncesi yaptıkları, Kuvayı Milliye'deki katkıları vs. bilgiler İzmir Suikasti maddesinde yok. İzmir Suikasti gibi üzerinde hâlâ tartışma süren bir olayın önemli faillerinden birinin maddesi silinmemeli. Bırakın bu maddeyi silmeyi, idam edilen 15 kişiden hakkında madde olmayanlarınkinin de zamanla yazılması gerektiğini düşünüyorum... Maddeye şu anki halinden fazla eklenecek çok bilgi yok, ama ondan bahseden kaynaklar bende mevcut, kaynakça ekleyebilirim, maddeyi biraz daha eli düzgün hale getirebilirim. Son olarak Kayda Değerlik kriteri bence "reklam amaçlı" maddelere karşı bir koruma olmalı, daha fazlası değil. Tarihi şahsiyetler, özellikle İzmir Suikasti gibi önemli olaylara karışmış isimler hakkındaki maddeler Vikipedi'yi şişirmez, zenginleştirir. Tabii bu bambaşka bir tartışma konusu... Sonuç olarak madde silinmesin. Kalsın. Sultan Galiyev (mesaj) 23:28, 28 Ağustos 2015 (UTC)
Bu "önemli bir şahıs" gibi yorumlar sizin kişisel yorumlarınız, Vikipedi politikalarıyla bağdaşmamakta.--RapsarEfendim? 07:52, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Tartışmayı karşılıklı atışmaya dönüştürmek istemiyorum, ama "önemli bir şahıs" demedim, önemli bir olaya karışmış, bu yüzden idam edilmiş 15 kişiden biridir. Suikastin "önemli faillerinden biridir." Kayda değer olup olmadığı elbette topluluğun kararı. Burası da bir tartışma sayfası olduğuna göre yazdığım kendi kişisel yorumumdur tabii ki. Yorum yazmanın yasak veya yanlış olduğunu sanmıyorum. Kimseyi de hedef almadım. Siz bir maddenin silinmesini önermişsiniz ben de silinmemesi gerektiğini düşündüğümü yazdım, mevzu bundan ibarettir. İyi vikiler. Sultan Galiyev (mesaj) 08:32, 29 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değerliği son derece net. [5]. Yalnızca suikast ile bilinmediği verdiğim bağlantıdaki kaynaklardan net bir şekilde anlaşılıyor.--Alperen (mesaj) 08:37, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Bir Google aramasından daha fazlasının gerektiğini sen de çok iyi biliyorsun.--RapsarEfendim? 08:40, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Onlarca kitapta Kurtuluş Savaşındaki komitacılığı anlatılıyor. Daha ne gerekiyor Rapsar? Gereksiz silme adaylıkları ile topluluğun vaktini çok alıyorsun.--Alperen (mesaj) 08:44, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Hmm, tekrar kişisel yorumlara başladık demek. Kimse seni tartışmalara katılmaya zorlamıyor, fikrini belirtmek zorunda değilsin. Kaynaklara "ispat etmek" gerekiyor, Google araması verip de "daha ne istiyorsun" demek değil.--RapsarEfendim? 09:38, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Bi şöyle bi hızlıca bakmak lazım Rapsar kaynak var mı yok mu diye... Kaynak yok diye hemen silmeye aday göstermemek lazım, kaynak varsa eklemek lazım, ekleyemiyorsa sayfa başına kaynaksız şablonu koyarız.--Alperen (mesaj) 09:53, 29 Ağustos 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın alperen e katılarak.. --kibele 10:04, 1 Eylül 2015 (UTC)

Tuva Kitaplar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tuva Kitaplar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Herhangi bir dilde yazılan kitapları bir maddede toplamanın ansiklopedik olduğunu düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 12:05, 6 Eylül 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:05, 6 Eylül 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın - Tuva edebiyatı sayfasına aktarılabilir mi @Rapsar?  McAang 12:30, 6 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin "Aktarılsın" demek isterdim ama, aktarılacak bir bilgi de ihtiva etmiyor sayfa. Potkal 17:39, 6 Eylül 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın - Tuva edebiyatı sayfasına aktarılması gayet yerinde olur. iazak (mesaj) 10:24, 8 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Zaitsév 21:52, 8 Eylül 2015 (UTC)

HT 7/24 Spor[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "HT 7/24 Spor"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Biraz bakındım fakat böyle bir kanal bulduğumu söyleyemem. Kanalın HT'nin bir kanalı olduğu söylenmiş ama HT'nin sitesinde görüldüğü gibi bir şey yok. McAang 04:23, 7 Eylül 2015 (UTC)

kanal ne zamandan beri var bu silenmeye aday bir sayfa değil her kanalın bir sayfası var bu kanal elemeleri yayınlıyor 2011'den beri aktif yayındalar berke_1454 19:13, 7 Eylül 2015 (UTC)

Eçift[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Eçift"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ekim 2014 tarihinden beri kayda değerliğini kanıtlaması için bekliyor. Kaynaklar içerik ile ilişkili olarak belirtilmemiş, öylesine yazılmış. Bazı kaynaklar ecift.com dan verilmiş.--reob 13:43, 7 Eylül 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Eldarion 10:46, 15 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sunulan kaynakların bir kısmını temizledim, yalnızca sitenin yaptığı anket sonuçları verilmişti ve siteyle alakalı kaynak olarak kullanılabilecek bir bilgi sunmamaktaydı. Kalan kaynakların da dördü aynı haberi vermekte zaten. Yeteri kadar kaynak mevcut değil.--RapsarEfendim? 08:09, 30 Eylül 2015 (UTC)

Resulayn saldırıları (Mart 2015) [kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Resulayn saldırıları (Mart 2015) "haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Başlığı açan ilk arkadaş Resulayn Kuşatması diye açmış. Ama çok araştırmama rağmen Mart ayı, 2015 tarihli, Resulayn (Serekaniye) bölgesini içeren bir kuşatma bulamadım. Hatta sadece 11-12 Mart tarihlerinde IŞİD'in Resulayn dolaylarına saldırdığına dair bir kaç haber var. Bu tür saldırılar Suriye'nin vahşi coğrafyasında maalesef hemen her gün oluyor. Kesinlikle Vikipedi'ye konulmaya değecek bir olay değildir. Silinmesi gerektiğini düşünüyorum.--Whitelionarda (mesaj) 17:23, 7 Eylül 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Başta ben de aday göstermeyi düşünmüş, sonra vaz geçmiştim. Arkadaşın da dediği gibi bu tür olaylar o coğrafyada sık sık olan bir şey. --Turgut46 22:24, 7 Eylül 2015 (UTC)
Yorum Yorum aynı yerde pek çok saldırı ve çatışma olmuş. belki o şekilde geliştirilebilir.--kibele 11:29, 8 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde olmasına yetecek malumat ve kaynak mevcut değildir.--Kafkasmurat- 19:11, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ve ingilizce maddedeki gibi geliştirilsin. --kibele 12:36, 28 Eylül 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:26, 3 Ekim 2015 (UTC)

Aslı İnandık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aslı İnandık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfayı oluşturan kullanıcının talebi üzerine madde SAS!a taşınmıştır.--Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:20, 9 Eylül 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Kişiler için kayda değerlilik katsayısı incelendiğinde;

"Eğlence sanatçıları: aktörler, komedyenler, televizyon meşhurları, vb.

 • Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar.(607.000 TL hasılat yapmış bir filnde rol, Türkiye'nin en çok izlenen dizilerinden Yalan Dünya'da rol)
 • Geniş veya önemli bir hayran kitlesi olanlar.(Hayran kitlesine kesin bir ölçü bulmak zor olsa da yardımcı olması açısından; youtube'da 46.708, instagram'da 38.000 twitter'da da 7.000 takipçi)
 • Belli bir eğlence türünde kendine has, çok üretken veya yenilikçi katkılar yapmış olanlar."(youtube kanalı)

maddelerine uymaktadır. Sayfada kaynak olmadığının farkındayım en kısa zamanda kaynak eklemesini sağlayacağım.Ashur (mesaj) 23:13, 9 Eylül 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 03:41, 10 Eylül 2015 (UTC)

Silinsin Silinsin Eğlence sanatçıları için kayda değerlilik kriterlerinde "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" deniyor. Gerek Şevkat Yerimdar'nın Vikipedi maddesi, gerekse sinematurk sitesi tanıtımında Aslı İnandık geçmiyor. Aynı durum Yalan Dünya için de geçerli. Demek ki "Önemli rol" oynamamış. Twitter ve instagram takipçi sayısı da nesnel bir popülerlik kriteri değil, satın alınıp manipüle edilebiliyor.Sultan Galiyev (mesaj) 07:23, 10 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum İki referans verdiğiniz siteninde kullanıcılar tarafından oluşturulduğunu unutmayınız. Aynı zamanda twitter ve instagram takipçi sayısı manipüle edilebilir olsa da halka açık bu iki profilinde takip edilmeye gerek olmadan yapılan yorumların çokluğunuda görebilirsiniz. Youtube'taki takipçi sayısıda azımsanamayacak kadar çok.Ashur (mesaj) 07:29, 10 Eylül 2015 (UTC)
Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Madde KD. Bence kalması doğru olandır. -- OkanfanEvet benim? 06:00, 24 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değerliğe ilişkin bir kanıt göremiyorum. --kibele 12:48, 28 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum "Kişiler için kayda değerlilik katsayısı incelendiğinde;

"Eğlence sanatçıları: aktörler, komedyenler, televizyon meşhurları, vb.

 • Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar.(607.000 TL hasılat yapmış bir filnde rol, Türkiye'nin en çok izlenen dizilerinden Yalan Dünya'da rol)
 • Geniş veya önemli bir hayran kitlesi olanlar.(Hayran kitlesine kesin bir ölçü bulmak zor olsa da yardımcı olması açısından; youtube'da 46.708, instagram'da 38.000 twitter'da da 7.000 takipçi)

Ve en önemlisi:* Belli bir eğlence türünde kendine has, çok üretken veya yenilikçi katkılar yapmış olanlar."(youtube kanalı) maddelerine uymaktadır." Sadece bir tanesine bile uyması yeterken 3üne birden uymakta.Ashur (mesaj) 18:48, 28 Eylül 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispat eden kaynak yokluğu sebebiyle. --Eldarion 05:59, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kayda değerliği sorgulanan bu sayfanın neden kayda değer olduğu 2 kere yazıldı fakat bu yazılar inatla görülmüyor. Gerçekten çok garip.Ashur (mesaj) 15:55, 29 Eylül 2015 (UTC)
  Mesnetsiz iddialarınız ve kişisel yorumlarınız dışında kayda değerliği ortaya koyan hiçbir kaynak yok. Tanıtım yapmak için başka ortamlar kullanmanızı tavsiye ederim. Eldarion 18:24, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin -- Bilindik birisi değil, madde içerisinde de sadece youtube fenomeni olarak tanımlayan bir kaynak olduğu için KD değil Hakan·IST 18:31, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Oyuncularla alakalı kayda değerlik kriterlerimizi sağlamıyor bariz bir şekilde.--RapsarEfendim? 08:03, 30 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedi açısından kayda değer olmadığını düşünüyorum. Kayda değer olmayan başka maddeler de olabilir, kayda değer olmayan bir maddeyi onlarla savunmak yerine onları da sas'a taşımak gerekir. Burada böyle yapan birisi yok gerçi, ben sadece kendime cevap veriyorum. Saygılarımla. --KediÇobanıİleti 08:53, 30 Eylül 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Belsa Plaza[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: "Belsa Plaza"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler

Kocaelide oldukça bilinen eski bir iş merkezi ve plaza kaydadeğer olduğu kanısındayım.. ama direkt silinmesi yerine oy birliği ile SAS'ta karar verilmesini rica ederim--213.153.168.207 13:14, 14 Eylül 2015 (UTC)

Kalsın Kalsın benzer pek çok madde var. İl il kategorisi bile var: Kategori:İllerine göre Türkiye'deki alışveriş merkezleri. Tam bir AVM sayılmasa bile Kocaeli için önemli bir yapıdır. KD bence. Sultan Galiyev (mesaj) 20:00, 14 Eylül 2015 (UTC)
Kullanıcı:Sultan Galiyev, benzer maddeler var diye bir madde kalsın veya benzeri yok diye silinsin diyemiyoruz. Futbolcular kategorisi var diye "bu da futbolcu, o zaman kalsın" demek gibi oluyor :) "Önemli bir yapıdır" demek de olmuyor. Neye göre, kime göre önemli bir yapı?--RapsarEfendim? 14:07, 18 Eylül 2015 (UTC)
Tarafsız Tarafsız Rapsar ikna etti beni. Belsa Plaza, İzmit'te okuyan her üniversite öğrencisinin en az bir kez gittiği bir yerdir. Ama bu orayı KD yapmaz aslında. Oyumu değiştiriyorum. --Sultan Galiyev (mesaj) 14:34, 18 Eylül 2015 (UTC)
Yorum Yorum Ben lise son sınıfta iken 96lı yıllarda auçılmış bir bina, pasaj her ne derseniz. Ben çok kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Çünkü tam bir alışveriş merkezi değil. Daha çok pasaj tarzında bir yer. Şu anda İzmit İlçe Belediyesini barındırıyor bir bina. Arka bina en son dershane idi. Yeni kanundan sonra ne oldu bilmiyorum. Bu sayfaya kayda değer dersek Türkiye'de bulunan tüm pasajlar KD olabilir. Misal bundan çok daha eski 80li yılların başında inşa edilmiş Belediye İşhanı'da mevcut İzmit'te. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 22:11, 14 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Belediye iş hanı ile burası mukayese edilemez burası iş merkezi konseptinde bile olsa sonuçta dükkânlarda bulunmakta vr ismi izmit denilince ilk akla gelen yerlerden gebze centerdan bile önce popüler bir yer olduğuda çabası elektronik ve yazılım üzerine İstanbul da Yazıcıoğlu iş merkezi ve doğu bank varsa izmittede belsa aynısı...--176.219.167.81 08:17, 16 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın anonim kullanıcı, ben İzmitliyim ve gerçekten özellikle doğubank ve yazıcıoğlu ile karşılaştırmanız inanılmaz ironik olmuş. 20 internet kafe, 3 tane korsan cd ci ve 3 korsan kitapçı var söylediğiniz yerlere benzeştirilebilecek. Muhtarlık ofislerinin bol olduğu biryer ve sizin dediğiniz gibi İzmiti bilmeyen birine Belsa plaza deseniz orası neresi der! Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:51, 16 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Belsa Plaza değil sadece korsan CD işi doğu banktada yazıcıoğlunda daha cabası bu konuyu saptırmaya girer... İroni aranacak bir konu değildir bende kocaeliliyim sizin kaydadeğer belki demediğiniz belsa plazada çıkan büyük bir yangında olmuştu hatırlarsanız ve ulusal medyada yer etmiştir sonuçta bu şehirde popüler neslinde bildiği ve izmit denince akla gelen bir noktada kalması gerekli bana göre... --176.219.166.32 18:49, 16 Eylül 2015 (UTC)

Burası gelişmeye değer bir kategori zenginleşmesi lazım belsa plaza isim olarak bir çok ikincil kaynaktada extra geçiyor plazada olsa AVM konseptinde ve şehir merkezinde uygun konumu ile izmitte elektronik ve mağazacılık alanında kattıklarıyla bilinen ilk yerlerden ...--176.219.166.32 18:53, 16 Eylül 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Yanlız Kocaelide Doğu Bank yada Yazıcıoğlu gibi tek bina en eski bilinen Belsa Plazadır, pasajda olsa avm formatında inşa edilmiş korsan CD ile ilişkilendirilmesiş yanlış bu en baba yerde bile korsan satışı var hem doğu bank ve yazıcıoğlunda fazlasıyla var Belsa Plaza şehir profilinde ele alındığıdna kaya değer görünüyor...--Otuzbirci Domuz (mesaj) 06:29, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddede bir tek bir köşe yazısı var, diğer bağlantı kırık, çalışmıyor. Kafadan kayda değer denecek kadar önemli bir yapı (landmark) değil. Kaynaklarla desteklenirse yeniden değerlendirilebilir.--RapsarEfendim? 14:09, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Belsa Plaza maddesinde kaynak eklendi. ama yinede silinsin diyorsanız sizin kararınızdır--176.42.166.138 20:39, 18 Eylül 2015 (UTC)....
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ortaya koyan kaynak göremedim. --Eldarion 05:58, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum İzmit'te doğru düzgün avm yok iş merkezi bile olsa en eski belkjide çoğu kişinin bildiği bir yer Belsa Plaza..--Fatih'in Fedaisi Kara Murat (mesaj) 13:45, 30 Eylül 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:09, 3 Ekim 2015 (UTC)

Türk hardalları[kaynağı değiştir]

Kayda değer değil. --Superyetkinileti 11:49, 20 Eylül 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin - KD olmadığı konusuna katılıyorum reob 11:55, 20 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Katılıyorum. KD değil. --Sultan Galiyev (mesaj) 17:00, 20 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aslında taslak olacak içerik de barındırmadığından gızlı silinebilirdi :)--RapsarEfendim? 21:52, 20 Eylül 2015 (UTC)
Cevap Cevap Vikipedi halkına sormadan silemezdi 9 yıllık maddeyi :) --Zebraacıkmesaj 01:15, 22 Eylül 2015 (UTC)
 •  Silinsin Silinsin Türk hardalları ile ilgili bilgi yok Hakan·IST 23:25, 20 Eylül 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Silinsin Silinsin Amerikan hardalından daha çok bahsedilmiş! --Zebraacıkmesaj 01:12, 22 Eylül 2015 (UTC)bkz. VP:OY Kullanıcı süresiz engellenmiş. --Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:24, 3 Ekim 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 17:05, 30 Eylül 2015 (UTC)

Seyhan Canyakan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Seyhan Canyakan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:MÜZİK-- Hakan·IST 11:06, 20 Eylül 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum özgür resimler buyrun [6], akademik buyrun [7], haber buyrun [8], [9], Daha ne kadar albüm yapmalı ki kayda değer olsun ve silinmeye aday gösterilmesin. Sayfadaki siteler gidp müzisyen hakkında ki değerli bilgileri toplayabilrsiniz.. buyrun kayda değer müzik [10] ,sayfanın silinmeye aday gösterilmemesi gerekir Bu imzasız yazı Seyhancan64 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Silinsin Silinsin Yukarıda yorum yapan kullanıcının bu sayfayı okumasını tavsiye ederim. --Eldarion 07:09, 22 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin HakanIST'e katılarak. VP:MÜZİK uyarınca "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı." Kaynaklarda bunu göremedim. Diğer kriterlere de uymuyor. --Sultan Galiyev (mesaj) 20:37, 22 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kriterleri karşılanıyor. --OkanfanEvet benim? 11:32, 28 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Politikaya göre silinmesi gerekiyor, ayrıca Seyhancan64'ün verdiği kaynaklar, söylediklerini ifade etmiyor bence. --KediÇobanıİleti 11:57, 28 Eylül 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Pınar Soykan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pınar soykan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu madde daha önce silinmiş, topluluğun görüşünü almak gerektiği kanaatindeyim-- Hakan·IST 19:30, 22 Eylül 2015 (UTC)

Orcunsoykan Evet. Telif sorunu demek bir başka siteden metnin aynen kopyalanması demek. Hızlı silinsin dememin nedeni bu. Ayrıca VP:MÜZİK gereğince ünlü bir şirketten çıkmış en az iki albümü olmalı. Bu kriteri de sağlamadığı için telif sorunu çözülse bile KD değil.--Sultan Galiyev (mesaj) 21:10, 22 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum İTunes akşam gazetesi linklerini inceledim ve Pınar Soykan sanatıdır bilgilerine ve eserlerine ulaştım. Bu imzasız yazı 37.154.8.1 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Sultan Galiyev Poker Albümü ve Buğulu Gözler albümü toplam 2 albüm. DMC Doğan Music Company tarafından piyasaya sunulmuştur.Tüm digital hakları yayın haklarıda DMC dedir zaten. Youtube da DMC daha yeni paylaştı ve yükledi tekrardan şarkıları. Başka bir metin kısmınıda hemen düzeltiriyorum.
 • Yorum Yorum Pınar Soykan sayfasında telif sorunu yoktur, sitesini inceledim. Dünyaca bilinen itunes sitesinde de Pınar Soykan albüm ve şarkılarına ulaşabiliyorum. Güneş gazetesi, Takvim gazetesi ve akşam gazetesi röportajlarına da sayfa linkinden ulaştım. Sayfanın onaylanması gerek, eksik ya da hata göremedim.
 • Kalsın Kalsın KD kriterlerine uymakta.Ashur (mesaj) 06:59, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın "Önemli" şirketlerce yayınlanan iki albümü var, dolayısıyla kayda değer.--RapsarEfendim? 08:08, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum KD kriterlerine uygundur. Albümü ünlü bilinen şirketten çıkmıştır. Bence onaylanmalı.Bu imzasız yazı Nurfirat (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. VP:OY nedeniyle yoruma çevirildi. -- reob 03:26, 27 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum KD uygundur. Sanatçının bir çok haberi gazetelerde ve tv kanallarındada mevcut. Marka firmalar ile çalışılmış, isimli kişilerden besteler alınmış. Yıldız Tilbe, Orhan Ölmez --Serapli2015 VP:OY nedeniyle yoruma çevirildi. -- reob 03:26, 27 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynakçalarda kayda değer olduğunu gösteren bir unsur yok. Ayrıca maddenin ele alınışı reklam amaçlı gibi hissettirdi. reob 12:37, 25 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum KD ye uygun. Kaynakçalarda yazanlarda Türkiye de bilinen gazetelerdir. @reob sana katilmiyorum. Akşam gazetesi, Güneş gazetesi ,Takvim gazetesi Türkiye de marka ve bilinen gazetelerdir. Diger ünlülerin kaynakçalarina bir bakin isterseniz bilinmeyen sitelere haber koymuşlar ve onaylamıssiniz. Örnek : ido tatlıses bakın kaynakçasına. bence onaylanmalı ve kalmalı. Kullanıcı:bilgeinsan2015 VP:OY nedeniyle yoruma çevirildi. -- reob 03:21, 27 Eylül 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Anlamadığım bir şey var. İkinci albümün youtube lisansını DMC almış ama aynı gruba ait D&R bu albümü satmıyor. Ayrıca ikinci albüm Eflatun Müzik etiketli, tamam "önemli" bir şirket diyelim, ama o şirketin internet sitesinde de gözükmüyor. Yayın haklarını devretmiş olabilir tabii, bilemiyorum. İlk albümüyle ilgiliyse hiçbir şey bulamadım. 30 yıl önce çıkan kasetlerin bile satıldığı Gittigidiyor'da yok. Bu yüzden "iki" albümünün önemli şirketlerce yayınlanması gibi bir durum yok. Bu konuları maddeyi açan kullanıcı ya da başka biri açıklığa kavuşturursa iyi olur. Herkese iyi vikiler. --Sultan Galiyev (mesaj) 11:46, 28 Eylül 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Albüm 2014 yılında çıktı ve D&R larda 2014 yılında satışa çıktı.

Ellerinde albüm bittiginde tabiki D&R ın sitesinde olmaz. Diger sanatçıların ünlü firmalardan çıkmış albümü bile yok onaylanmış. GALERIA D&R https://instagram.com/p/msXOtNGaV4/ CADDE D&R http://vk.com/wall236487787?offset=120&z=photo236487787_327299958%2Falbum236487787_00%2Frev fanlar d&r lardan paylaşmış resim göndermiş. Sayın Sultan sizin onayladıgınız birtane sanatçının ismini yazarmısınız lütfen buraya. Üst tarafta bir arkadaş ido tatlısesi sormuş kimse cevap vermemiş. Itunes,TTnet,Turkcell,Avea,Vodafone nun muzik platformlarına DMC sokuyor Poker albümü ve Buğulu Gözler albümü nasıl girmiş açıklarmısınız. POKER ITUNES LINKI (https://itunes.apple.com/us/album/k-na-ep/id950682356)

Türkiye'nin İlçelerinin Nüfus Sıralaması[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye'nin İlçelerinin Nüfus Sıralaması"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İçerik başlığı karşılamıyor. Sadece ilk 20 ilçe listelenmiş. Türkiye'nin ilçeleri sayfasında yapılacak gerekli düzenlemelerle bu sayfaya gerek kalmaz. Bu haliyle pek bir işlevi yok gerçi.-- McAang 23:05, 22 Eylül 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Türkiye'nin ilçeleri maddesi var zaten.--RapsarEfendim? 08:08, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum iyi de Türkiye'nin ilçeleri sayfasındaki alt kategori için bu. Madde çok uzun.a ayrıca ilk 20 yi listeledim.henüz diğerleri üzerinde calisiyorum. Kullanıcı: Mehk63
  @Mehk63: Türkiye'nin illeri gibi Türkiye'nin ilçeleri sayfası nüfus bilgileri girilerek düzenlenebilir. Ayrı bir liste olarak durmasına gerek yok.  McAang 09:34, 24 Eylül 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Türkiye'de 967 ilçe var ki bunun tek bir alt başlıkta listelenmesi birikmelere sebep olmaz mı? --Turgut46 09:43, 24 Eylül 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap - Mecbur tek alt başlıkta listelenecek. Çünkü Türkiye'nin ilçeleri bunlar. 967 tane il olsaydı Türkiye'nin illeri sayfası sadece uzun olacaktı.  McAang 11:36, 24 Eylül 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 19:13, 1 Ekim 2015 (UTC)

Ricki Hall[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ricki Hall"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliliği yok olsa bile madde bu haliyle kalması için yetersiz. (bence) -- McAang 01:11, 23 Eylül 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--RapsarEfendim? 08:03, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Silinsin Silinsin Hem yeterli bilgi yok hem de KD değil. --Zebraacıkmesaj 08:04, 23 Eylül 2015 (UTC) bkz. VP:OY Kullanıcı süresiz engellenmiş. --Superyetkinileti 19:13, 1 Ekim 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yorumlara katılıyorum. --Sultan Galiyev (mesaj) 10:29, 27 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Britanyalı bir aktör olarak en.wiki'de de maddesi bulunmaması ilginç...--Śαвяí¢αи76ileti 06:02, 29 Eylül 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Seren Şirince[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Seren Şirince"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişiler için kayda değerlik kriterlerini sağlamadığı gerekçesiyle hızlı silinmesi için etiketlemiştim. Kibele, hızlı silinemeyeceğini belirttiği için buraya taşınmıştır. Diyapazon, 10:01, 27 Eylül 2015 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" kriterini sağlıyor.--RapsarEfendim? 10:03, 27 Eylül 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer rol olarak bir tek bu var: İlişki Durumu: Karışık. Alt tarafı bir yaz dizisinde oynamış. Bence kayda değer olması için yeterli değil. --Diyapazon, 10:14, 27 Eylül 2015 (UTC)
"Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda (dizi kayda değer) önemli rol oynamış (başrol) olanlar"...--RapsarEfendim? 10:20, 27 Eylül 2015 (UTC)
@diyapazon. anlıyorum söylediğini ancak 1 (bir) maça çıkan futbolcuları kayda değer saydığımızı da unutmayalım. --kibele 10:24, 27 Eylül 2015 (UTC)

Tayyar Arı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tayyar Arı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişiler için kayda değerlik kriterlerini sağlamadığını düşünüyorum, yorum sizin.Pinkmlover - mesaj 19:45, 28 Eylül 2015 (UTC)

Yorum Yorum Vikipedi standartları dışında bir madde. CV'den direkt kopyala yapıştır yapılmış. Ama kayda değer mi derseniz, kesinlikle kayda değer. Google Scholar'da 800 küsür sonuç çıkıyor. Epey de atıf almış. Sadece ilk sayfada 200'den fazla toplam alıntı var. Yani Kişiler için kayda değerlik kriterlerine göre "Kişi meslektaşları veya ardından gelenlerce önemli bir kişilik sayılmakta veya ona sıkça atıfta bulunulmakta." kriterine uyuyor. Ama madde standart dışı ve bu haliyle kesinlikle kalmamalı. Ya bir baba yiğit çıkıp düzenlesin ya da silinsin. Maddeyi genişleten kullanıcıyı da (muhtemelen kendisi) bir mesajla bilgilendirelim, maddeyi standartlara kavuştursun. --Sultan Galiyev (mesaj) 15:37, 29 Eylül 2015 (UTC)

Hasan Aydın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hasan Aydın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu sayfa daha önce açılmış, standartlara uygun değildi ve hızlı silinmişti. KD olduğunu düşündüğüm için maddeyi standartlara uygun hale getirdim ve yeniden açtım. KD'liğini de topluluğun onayına sunmak istedim. Sultan Galiyev (mesaj) 13:05, 1 Ekim 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Önce kendi fikrimi belirtmiş olayım. Hasan Aydın isimli çok insan olduğu yukarıdaki kaynak araştırmaları yanıltıcı olabilir. Maddede ismi geçen Hasan Aydın ile ilgili olanlar şunlar. 47 makale ve 80 atıf var. Maddede de yazıldığı gibi 8 kitabı var. Ayrıca 2002'de Turan Dursun Araştırma ve İnceleme Ödülü'nü kazanmıştı. Bence KD. Saygılar. --Sultan Galiyev (mesaj) 13:09, 1 Ekim 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --Diyapazon, 17:09, 1 Ekim 2015 (UTC)

Engin Uçan[kaynağı değiştir]

Kayda değer değil. --Superyetkinileti 16:31, 3 Ekim 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 17:11, 3 Ekim 2015 (UTC)