Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Şablon:Alparslan Türkeş[kaynağı değiştir]

Dolaşım şablonlarında, o dolaşım şablonunun konusu altında olan maddelerin yer alması gerekmekte. Gidip de Hitler şablonuna II. Dünya Savaşı maddesini eklemek, Atatürk şablonuna Trablusgarp Savaşı maddesini eklemekten farkı yok. Burada, Türkeş'in aday olduğu seçimlere, döneminde yaşanan olaylara vs yer verilmiş. Bu şablonda yer alması gereken maddeler yalnızca iki oğlunun maddeleri ki bu maddeler, dolaşım şablonu oluşturmak için yeterli değil.--RapsarEfendim? 07.02, 3 Mayıs 2018 (UTC)

Ekleme: Yukarıya eklediğim benzeri şablonlar da, aynı dönemde aynı şekilde ve aynı anonim kullanıcı tarafından oluşturulmuş. Hiçbirisinin diğerinden farkı olmadığından toplu bir silinmeye aday göstermenin uygun olduğunu düşünüyorum. Şablon:Adnan Menderes'i ise, aile üyelerinin birçoğunun maddesinin olması ve kendisini konu alan davalar gibi direkt kendisiyle alakalı maddeler olması sebebiyle silinmeye aday göstermiyorum (silinmesi gerekse bile ayrı bir tartışma yapılması lazım gibi gözüküyor).--RapsarEfendim? 07.07, 3 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 07.02, 3 Mayıs 2018 (UTC)
 • Kullanışlılığı göz önünde bulundurmak lazım. "Dolaşım şablonlarında, o dolaşım şablonunun konusu altında olan maddelerin yer alması gerekmekte" diye bir kuralımız yok (bildiğim kadarıyla, bilgim dışında varsa da atıfta bulunulmasını rica ediyorum; yönerge bulunmadığında "gerekmekte" gibi keskin ifadeler yanıltıcı oluyor), onu netleştirelim öncelikle. Hitler şablonunda da hem bizde, hem de görebildiğim tüm dillerde II. Dünya Savaşı maddesi var zaten :) Elbette ki genel seçim maddesine siyasi lider şablonu konulmaz; ama siyasi lider şablonunda genel seçim maddesinin sakıncası yok, bunlar o liderinin siyasi hayatının dönüm noktaları mahiyetinde, yaşam öyküsünün çok önemli parçaları sonuçta. Aynısını belli başlı olaylar, politikalar, eğilimler için de söyleyebiliriz.
 • Kullanışlılık ölçüsü olarak ben bu maddelerden kaçına bu şablonun konulabileceğini düşünüyorum. Mesela bir kabine maddesinde o kabinenin başbakanının şablonunun bulunmasından doğru bir durum göremiyorum, bu okuyucu için de yararlı olacaktır. Öte yandan tek tek bakanların şablonlarının bulunması anlamsız olur. Bu noktada ikisini diğerlerinden ayırabiliriz: Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal silinsin, zira bunların yer alabileceği maddeler şimdilik biyografi ve seçimler tarihi ile sınırlı, dolayısıyla şablon olarak anlamsız kalıyorlar zira kullanıldıkları her maddede madde metninde olan şeyleri tekrarlamak durumundalar. Diğerleri hakkında daha detaylı düşünmek lazım. Türkeş bir kanaat önderi, ideolog niteliğinde de olduğundan onu da şimdilik ayrı tutuyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.41, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Daha detaylı bir incelemede Alparslan Türkeş şablonunun da kullanılabileceği tek diğer maddenin Dokuz Işık doktrini olduğunu görmüş bulunmaktayım, o da silinsin. Demirel, Çiller, Erbakan, Davutoğlu (istifa süreci falan da var onun) ve Ecevit şablonlarının yararlı olacak sayıda maddede kullanılabileceğini görmüş durumdayım, onlar kalsın. Abdullah Gül konusunda biraz daha tereddütlü olsam da silinsin diyemeyeceğim. @Rapsar, uygun gerekçe yok derken? İstersen uygun bulduğun gerekçeler listesini ver onlardan seçelim? Neyse ki bu gibi yorumlar fikir birliği değerlendirmesi noktasında anlam ifade etmemekte. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.52, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Uygun (geçerli) gerekçeler için fikirleri, silinmeye aday sayfalar sayfasından elde edebilirsin. Şablonların hangi maddelerde kullanılabileceğini belirtmemişsin, "kanaat önderi" gibi alakası olmayan gerekçeler öne sürüyorsun ve kalsın diyorsun. Bu şablonların hangi maddeler arasında dolaşım yapmaya yarayacağını -ki Şablon:Mustafa Kemal Atatürk fena bir örnek değil- belirtirsen ona göre hareket edelim.--RapsarEfendim? 21.26, 3 Mayıs 2018 (UTC)
 • [üstten devam] Bürokratik konuşacak olursak, silinmeye aday sayfalar sayfasından elde edelim nelerin uygun olduğuna dair bilgileri. Yalnız burada sadece SAS gerekçelerine dair kısıtlamalar verilmiş, olsun onu alalım. Diyor ki
« Bir sayfanın silinmesine dayanak olabilecek geçerli nedenler şunlardır:
Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir. »
 • Bunların herhangi biri SAS gerekçesinde mevcut değil. Uygun kalsın gerekçelerine dair bir sınırlama yok. Demek ki SAS sayfasına göre uygun olmayan SAS gerekçesiymiş. Kıssadan hisse: hangi gerekçenin uygun olup olmadığının hesabını yapmak hiçbirimizin haddine değil. Ha biri atıyorum TBA politikasını sindirememiştir, ya da doğrulanabilirliği sindirememiştir, o başka. Onun dışında görüşleri "uygunsuz" diye küçümseyen yorumlarda bulunmak yerine karşılıklı saygı ortamı tesis etmek herkesin sorumluluğu.
 • Bir de "kanaat önderi" nasıl gerekçemin parçası yahu? İdeolog olduğu için konulabilecek maddeler olma şansı var, incelemek lazım dedim Türkeş için, kalsın demedim, sonra baktım, inceledim, olmadığını gördüm ve silinsin dedim zaten?
 • Bunun dışında, yukarıdaki yorumumda belirttim örnekleri: mesela kabine maddeleri, mesela çeşitli siyasi olaylar. Örnek: 1. Ecevit Kabinesi, Güneş Motel Olayı, Bülent Ecevit'e yapılan suikast girişimleri, Stratejik Derinlik, istifa süreci, seçim kabinesi... Ciddi ciddi hepsine baktım bu şablonların yani merak etme, toplu SAS olmasa hepsi için spesifik örnek de verirdim de, kendi muhakemem çerçevesinde yeterli sayıda sayfa görüp kalsın dediğimin en azından VP:İNOV çerçevesinde düşünülmesini isterdim. Buna katılmamaktan doğalı yok tabii; ama "uygunsuzdur gardaş öğren da gel" denildiğinde işler değişir :) Haydi kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.44, 3 Mayıs 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Ben de @Seksen iki yüz kırk beş'in yorumlarına katılıyorum (ki yorumunu görmeden aynı şeyi düşünmüştüm) dolayısıyla Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal silinsin ama diğerleri kalsın. --SarvSarv 17.27, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Kalması için uygun bir gerekçe yok ki? Neye katılıyorsun @Sarv? Siyasetle alakalı içeriğe kafadan "kalsın" dememek lazım. Dolaşım şablonları, "bir konu" dahilindeki maddeler arasında dolaşmaya yarar. Seçimler ya da hükûmetler, bu kişilerin "dahilinde" olan konular değillerdir, bu kişiler bu maddelerin birer parçasıdır.--RapsarEfendim? 19.07, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Kalmasına katılıyorum @Rapsar, evet içerisinde düzenlemeler yapılabilir ama açıkçası ben seçimlerin de dahil olmasını da şablonlarda düşünüyorum, zira bu şablonlarda seçimlerin de yer alması o kişilerin o seçimlerde etkin olduğunun göstergesi olur.--SarvSarv 21.17, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Sarv, bir kez daha belirteyim, bu tip şablonlar, o konu dahilindeki maddeler arasında dolaşmaya yarar. Madonna şablonunda, "şu festivalde yer aldı" diyerek o festivale bağlantı verilmez, güzel bir örnek. Bu şahıslar da o seçimlerde "yer aldı", o seçimler bu şahıslara özgü gerçekleştirilmedi. Dolaşım şablonları biyografik bir tablo gibi kullanılmıyor.--RapsarEfendim? 21.26, 3 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar o zaman seçimler kısmını çıkarırsınız, içerisinde düzenlemeler yapılır şablonların. Örneğin Demirel ile Gül cumhurbaşkanı onların şablonları kalmalı, Fransızca vikipedide Fransa cumhurbaşkanlarının muhakkak şablonları yer alıyor. Biraz daha geliştirilmesi ve düzenlemeler yapılarak kalmasından yanayım ben şablonların zaten bütün hepsi silme kalsın demiyorum ki, eğer böyle ifade ettiysem kendimi yanlış ifade etmişimdir bağışlayın. Ben Baykal ve Bahçeli her ne kadar siyasette uzun yıllar yer almışsalar da silinmeli şablonları diyorum ama başbakan ve cumhurbaşkanlarının şablonları kalmalı görüşündeyim içeriklerinin düzenlenmesi ile beraber, yani şablonlarda ben seçimlerin kalmasından yana olduğumu söylemiştim ama seçimler kaldırılabilir yani o konuda ısrar etmeyeceğim.--SarvSarv 22.07, 3 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar, uygulanmasını istediğin bu sınırlamanın hangi yönergeye veya topluluk kararına dayandırdığını öğrenebilir miyiz? Eğer sınırlama cidden varsa düzenlemeyi şahsen ben yapacağım. Ha bir de Madonna hiç de güzel bir örnek değil, seçimin karşılığı Madonna için turne olur mesela, festivalin karşılığı politikacı için açılış töreni filan... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.48, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Buna dair Rapsar yukarıda gerekli olan açıklamayı yaptı. Velhasılıkelam; kurulan bir hükûmetin parçalarından biridir Ecevit. Hükûmet, Ecevit'in bir parçası değildir ve devletin yürütme organıdır. Bu şekilde kullanılması zorlama bir kullanım.--Nushirevan11 06.09, 7 Mayıs 2018 (UTC)
 • Bu arada belirteyim, İngilizce Vikipedi'de de bu tip şablonlarla ilgili tutarsızlıklar var. Örneğin Barack Obama şablonunda, Obama döneminde yaşanan gelişmelerin "bir kısmı" verilmiş (neye göre seçilmiş, seçilme kıstasları nedir, bu dönemde yaşanan binlerce olay neden yer almamıştır?) ve bu maddelere gidince, bazılarında bu dolaşım şablonunun kullanılmadığı (1, 2), bazılarında ise kullanıldığı (3, 4) görülüyor. Çoğu konuda olduğu gibi İngilizce Vikipedi'de bu konuda da tutarsızlık söz konusu. Keza seçimler konusu. Mesela Demokrat Parti'nin başkanlık ön seçimlerini anlatan şu maddede hem Obama hem Clinton şablonları var. Ama ikisi de burada aday, şahısların kapsamında olan bir konu değil, tem tersine seçim konusunun kapsamı altında şahıslar var. Yalnızca Obama'nın Illinois Senatosu seçimlerini konu alan şu maddede şablonun olmasını anlarım, zira yalnızca Obama'nın performansını konu alıyor. Buradaki tutarsızlık, seçimleri genel olarak ele alan maddelerde de yalnızca Obama'nın performanslarını konu alan maddelerde de bu şablonların olması. O zaman Doğu Perinçek gibi onlarca parti liderinin şablonunu oluşturup, seçim maddelerinde onlarca dolaşım şablonu yapılabilir. Ancak bunun, bireylerle alakalı dolaşım şablonlarında işlenen konunun kapsayıcı olması göz önüne alınınca doğru olmadığını düşünüyorum. Keza hükûmet başkanlığı konusu... Hükûmetin liderleri de olsa bu şahıslar, sonuçta birer parçası. O zaman bakanlar için de şablon yaratıp hükûmet maddelerinde bu bakanların şablonlarını kullanabiliriz (seçimlerdekine benzer mantık). Hatta milletvekilleri var, onlar da seçimlerde aday oluyorlar ve yasama döneminin parçaları, dolayısıyla milletvekilleri için de yasa dönemleri ve seçimleri içerecek dolaşım şablonları oluşturulmasının da yolu açılmış oluyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında, ne hükûmet ne seçim (yalnızca o bireyin seçim geçmişlerini anlatan maddeler başka elbet) ne yasama dönemi ne de dönemlerinde yaşanan olay maddelerinin yer almasını uygunsuz buluyorum.--RapsarEfendim? 06.47, 7 Mayıs 2018 (UTC)
 • @Vikiçizer, silinmesi konusunda hemfikir olanlar silinecek biçimde kapatabilmen mümkün müdür? Olmadı ilerleyen dönemde ayrı ayrı silinmeye aday gösterilir.--RapsarEfendim? 20.31, 27 Haziran 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Genellikle sayfa altında kullanılan bu tür şablonlar son kullanıcı için mühim bir görsel unsur özelliği taşıyor. Bounce rate oranını düşürdüğüne inandığım için "bu tür" şablonların silinmemesinden yanayım. --Mecnun (mesaj) 21.45, 27 Haziran 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bu tür dolaşım şablonları herkese uymuyor. Mesela oyuncular için dolaşım şablonları açılmaması gerekir çünkü bir filmde eklenebilecek dolaşım şablonu sayısını hayal bile edemeyiz. Dolayısı ile silinmesi istenen dolaşım şablonu da faydalı değildir. 1969 Türkiye genel seçimlerine eklenirse seçimlere katılan tüm siyasetçiler için de bir dolaşım şablonu oluşturulursa vay! --Hedda Gabler (mesaj) 19.33, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Telkoder[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Telkoder"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Cem 53 (mesaj) 06.16, 2 Haziran 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bağımsız ve güvenilir kaynak içermiyor. --Ali Haydar (mesaj) 10.06, 2 Haziran 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Özellikle haber arama sonuçlarında birçok kaynağa rastlanıyor. Maddenin geliştirilmesi lazım kaynaklarla.--RapsarEfendim? 21.14, 6 Haziran 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hakkında birçok kaynak mevcut. Kaynaklar incelenmeden KD değil diyemeyiz. Belli ki alanında aktif bir dernek. Acele etmeyelim.thecatcherintheryemesaj 10.52, 18 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ben de kalmasından yanayım. --Hedda Gabler (mesaj) 19.35, 19 Temmuz 2018 (UTC)
 • Hatalı bilgi kutusunu değiştirerek maddeyi kaynaklandırdım ve düzenledim. Yeterince kayda değer. Kalsın Kalsın. chanseyMesajYaz 20.16, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Mihaloğlu Mahmud Bey[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mihaloğlu Mahmud Bey"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"Her tarihsel kişilik kayda değerdir" mantığıyla açılmış olası, kendisini konu alan bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok zira. Kendi adını taşıyan cami, kayda değer olmaya daha yakın.--RapsarEfendim? 03.10, 8 Haziran 2018 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Madde silinmiş ve yalın biçimde Vikisözlük'e aktarılmıştır. --Superyetkinileti 20.06, 12 Temmuz 2018 (UTC)

Basırga[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Basırga"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bildiğimiz kâbustan hiçbir farkı yok, yalnızca eski Türklerdeki kullanımı bu şekilde imiş, miyolojik bir tarafı bulunmamakta. Her dildeki kullanımına dair ayrı madde açmamaktayız.--RapsarEfendim? 21.15, 8 Haziran 2018 (UTC)

vikisözlük'e aktarılsın.. türk söylence sözlüğü adlı kitaba dayandırılan bunun gibi onlarcası için de aynı durum geçerli. istisnalar olma ihtimalini saklı tutarak elbette.. --kibele 12.37, 7 Temmuz 2018 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Seafight[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Seafight"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Cem 53 (mesaj) 13.58, 9 Haziran 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Konuyla ilgili bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 17.31, 9 Haziran 2018 (UTC)

Boranı çorbası[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Boranı çorbası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Şimdilik boranı maddesine aktarılabilir diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 17.49, 9 Haziran 2018 (UTC)

Kanool Baazanool[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kanool Baazanool"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 17.56, 9 Haziran 2018 (UTC)

Preston Jones[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Preston Jones"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki oyuncularla ilgili kriterleri de sağlamıyor. "Video film" olan en:Road Trip: Beer Pong'da başrol oynamış yalnızca, ancak filmin kayda değerliği de belirsiz.--RapsarEfendim? 16.58, 10 Haziran 2018 (UTC)

Oktay Efendiyev[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Oktay Efendiyev"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanılarak ispat edilemiyor. Yalnızca vefatıyla gündeme gelmiş, vefatına dair haberler görebildim.--RapsarEfendim? 17.11, 10 Haziran 2018 (UTC)

Fryrender[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fryrender"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil. Yazılımın yeni adının "Arion" olduğunu da not düşeyim.--RapsarEfendim? 00.17, 12 Haziran 2018 (UTC)

Şablon:Danişmendliler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Danişmendliler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Dolaşım şablonu oluşturacak nicelikte bir konu gibi görünmüyor. Cobija (mesaj) 17.05, 13 Haziran 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Biraz düzenleme ve ekleme yaptım @Cobija. Destanları ve eserleri kaldırdım -ki yalnızca Danişmendname vardı. Osmanlı şablonuna mimari eserleri koymaktan farkı yok bunun. Bu hâliyle kalabilir mi? Olmadı şablonun adını "Danişmend beyleri" yapabiliriz.--RapsarEfendim? 18.57, 13 Haziran 2018 (UTC)
Daha eli yüzü düzgün olmuş ancak bu kadar az madde için dolaşım gerekli mi bilmiyorum. {{Helenistik hükümdarlar}} gibi {{Anadolu beyleri}} şablonu oluşturup tüm Anadolu beyliklerinin beylerini bir şablonda birleştirmek daha mantıklı olmaz mı? --Cobija (mesaj) 19.03, 13 Haziran 2018 (UTC)
Birbirleriyle organik hiçbir bağlantısı olmayan devletlerin hükümdarlarını birleştirmeyi uygun bulmuyorum. "Anadolu beylikleri" gibi bir kavram var, ne için kullanıldığı belli ve bu beylikleri içeren bir şablon olabilir, olmalı da. Ama bu devletler birbirinden bağımsız, bunların yöneticilerini -ki Osmanoğulları Beyliği de var, atlamayalım- bir şablonda toplamak uygun gözükmedi. Verilen örnek hakkında bir bilgim olmadığı için yorum yapamacağım.--RapsarEfendim? 19.09, 13 Haziran 2018 (UTC)

Gerçek (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gerçek (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şubat 2018'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. Küçük bir kaynak araştırması yaptım fakat dergi hakkında elle tutulur bir bilgi bulamadım. Sadece Namık Tarancı ile aratınca bir kaç alıntı yer alıyor. Kayda değerliği şüpheli. --Maurice Flesier message 22.25, 13 Haziran 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD durumu nedeniyle silinmesi gerektiğini düşünüyorum. Güvenilir ve bağımsız kaynak(lar) bulunup madde güncellenirse revize edebilirim. --Maurice Flesier message 22.29, 13 Haziran 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum "Gerçek dergisi" olarak arama yapılınca, haber ve kitap aramalarında özellikle birçok sonuç çıkıyor. Biraz üstüne düşülürse kaynaklandırılabilir gibi gözükmekte.--RapsarEfendim? 18.19, 14 Haziran 2018 (UTC)
@Maurice Flesier, ne düşünüyorsun?--RapsarEfendim? 23.07, 21 Haziran 2018 (UTC)
gerçek dergisi olarak aratılınca bir takım sonuçlar çıkıyor fakat o bu dergi değil anladığım kadarıyla Rapsar. Senin bulduğun güvenilir bir kaynak veya kaynaklar varsa maddenin tartışma sayfasına link olarak at, bende kaynakça düzenlemesini yaparım. --Maurice Flesier message 23.18, 21 Haziran 2018 (UTC)
@Maurice Flesier, şu şekilde vereyim o zaman.--RapsarEfendim? 23.23, 21 Haziran 2018 (UTC)

Ahmet Hüsrev Altınbaşak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Hüsrev Altınbaşak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Uzun süredir KD etiketi ile duruyor. Kurduğu vakfın basında yer alan birkaç haberi dışında dişe dokunur bir kaynak yok. Kalıp/kalmamasının tartışılması adına topluluğun dikkatine sunuyorum. Mecnun (mesaj) 15.49, 14 Haziran 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yukarıdaki haber arama sonuçlarının hemen hemen tamamında "Said Nursi'nin öğrencisi/vekili" olmasından öte bir bilgi sunulmuyor. Kayda değer olduğu ispat edilememekte.--RapsarEfendim? 18.21, 14 Haziran 2018 (UTC)

Hayrat Vakfı ile birlikte değerlendirilmeli. --kibele 13.49, 7 Temmuz 2018 (UTC)

 • Tek yönlü bir şahıs ve dolayısıyla aramalar da ona göre şekilleniyor. Kendi başına yeterince KD sağlamadığını düşünüyorum. Bilgi kaybı olmaması açısından ilgili vakfın maddesiyle (gerçi o madde de SAS şu an) birleştirilebilir. Birleştirilsin Birleştirilsin ve Silinsin Silinsin. chanseyMesajYaz 11.04, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Barış Ertunç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barış Ertunç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Cem 53 (mesaj) 17.42, 14 Haziran 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 18.22, 14 Haziran 2018 (UTC)

Tony Stark[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tony Stark"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Demir Adam ile aynı kişi olmalarından dolayı ekstra bir madde olması gerektiğini düşünmüyorum. Cem 53 (mesaj) 17.50, 18 Haziran 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Bilemedim, en:Clark Kent için ayrı madde varken en:Bruce Wayne'i Batman maddesine yönlendirmiş İngilizce Vikipedi. Oradaki Tony Stark maddesi de oldukça gelişmiş.--RapsarEfendim? 20.08, 26 Haziran 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Burada görülebileceği üzere Clark Kent karakteri Superman karakterinden bağımsız bir şekilde de tanınıyorken, diğer süper kahramanlar için aynı durum geçerli değil. Cem 53 (mesaj) 05.36, 27 Haziran 2018 (UTC)

Ahmet Kılıç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Kılıç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 20.34, 26 Haziran 2018 (UTC)

 • @Vikiçizer, kayda değerliği "belirsiz" diye maddelerin silinmeye aday gösterilmesi konusunda ne düşünüyorsun? Kayda değer olmadığı düşünülüyorsa silinmeye aday gösterilmeli, kayda değerliğini bilmiyorsak niye böyle bir işe girişiliyor? Herhangi bir kullanıcı madde üzerinde çalışarak kayda değerliğini ispat edebilir yahut aksine, kayda değer olduğunu ispat edemediğinden silinmeye aday gösterebilir. Silinmeye aday gösterme tartışmaları, kayda değerliği belirsiz olan maddeler için değil, kayda değer olmadığı düşünülen ya da iddia edilen maddeler için değil midir?--RapsarEfendim? 21.41, 26 Haziran 2018 (UTC)
Üstteki yoruma katılıyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.47, 26 Haziran 2018 (UTC)
Evet, bunu ben hep söylüyorum. Mesela bunu Rapsar KD etiketiyle etiketlemiş. Bundan sonrası o sayfanın tartışma sayfasında KD'lik üzerine bir tartışma olmalı. Kayda değerliği kanıtlanamazsa "hızlı sil", kanıtlarda mutabık kalınmamışsa "SAS" olabilir. Doğrudan buraya gelince hem SAS şişiyor hem verimli olmuyor hem de -hizmetliler- zorlayarak/yorularak madde hakkında karar vermek zorunda kalıyor. Ve hatta bu etiket eklendiğinde, ekleyen kullanıcı iki çift sözle bir tartışma başlatabilir sayfadan, şunun için ekledim diyerek, kaynaksızlıktan, yönergelere uymadığından bahsedip ilgili kullanıcıları, maddeye katkı yapanları pingleyebilir. Buraya belli bir olgunluğa ulaşmış tartışmalar gelir, diğerleri "hızlı sil"e gider. Aslında bunların aynısı şablonun üzerinde de yazıyor. Bunları burada değil de daha uygun bir yerde tartışalım bence, ilgili olabilecek birkaç kullanıcıyı da ben pingleyeyim. @Rapsar, @Seksen iki yüz kırk beş, @Nushirevan11, @Cem Rize, @Ali Haydar, @Mecnun112, @Maurice Flesier. --Vikiçizer (mesaj) 16.14, 27 Haziran 2018 (UTC)
@Vikiçizer kesinlikle katılıyorum. Bu metodolojimizi işler hale getirmeliyiz. Bir madde KD konusunda tatmin etici veriler sunmuyorsa KD etiketi konulmalı ve Tartışma sayfasında eleştiriliye açılmalıdır. İçeriği itibariyle ilgi duyabilecek kişiler gerektiğinde etiketlenerek maddeyi geliştirme yönünde teşvik edilmelidir. Bunlara rağmen halen gelişim sağlananamazsa süreç özeti beyan edilip madde SAS'a taşınmalıdır. Sizlerin de ifade ettiği üzere doğrudan doğruya SAS'a gönderilmesi çok fazla efor sarfedilmesine neden olmakla beraber, maddenin tartışma sayfasında kullanılması gereken enerjinin SAS sayfalarını deyim yerindeyse şişirmekten öte bir şeye yaramaz diye düşünüyorum. --Mecnun (mesaj) 21.36, 27 Haziran 2018 (UTC)
Bizim konuştuğumuz şey başka, zaten hemen hemen dediğinizi yapmış kullanıcı burada...--RapsarEfendim? 01.41, 28 Haziran 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Yukarıdaki yoruma katılmıyorum. KD etiketi varsa bir maddede, önce kaynak taraması yapılarak KD olup olmadığı araştırılır. Tarama sonucunda KD konusunda bir şüphe varsa SAS'a taşınabilir pekala. Her madde tartışma sayfasında ilgi ve dikkat çekmiyor. Yukarıda denilen şeylerin motamot uygulanmasının, işleyen düzen üzerinden mümkün olmadığı açıktır. Bu maddenin kayda değerliğinde kararsız kaldım ve bu sebepten ötürü SAS'ta kullanıcıların tartışarak bir karara varması gerektiğini düşündüm. SAS'a gelen her madde kayda değer değildir diye bir şey yok. Buraya gelen onlarca madde silinmiyor. Sürekli bu şekilde SAS'a madde taşınmıyor zaten.--Nushirevan11 17.35, 1 Temmuz 2018 (UTC)

Mobee[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mobee"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklara rastlayamadım. 1-2 röportaj, birkaç da ürününe dair inceleme var ama şirket/marka ile alakalı içerik bulunmuyor.--RapsarEfendim? 03.15, 27 Haziran 2018 (UTC)

Gençlik Tiyatroları Oluşumu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gençlik Tiyatroları Oluşumu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmamakta. Bulabildiğim tek baımsız ve güvenilir kaynağı da maddeye ekledim, bunun dışındakiler gördüğüm kadarıyla hep kurumla bir bağlantısı olan kaynaklar.--RapsarEfendim? 03.19, 27 Haziran 2018 (UTC)

Orçun Çıtır[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Orçun Çıtır"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki oyuncularla ilgili kriterleri de sağlamıyor.--RapsarEfendim? 19.39, 27 Haziran 2018 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 18.08, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Batı Hikmetinin Bilinmeyen Tarihi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Batı Hikmetinin Bilinmeyen Tarihi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri de karşılamıyor.--RapsarEfendim? 20.17, 27 Haziran 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20.17, 27 Haziran 2018 (UTC)
 • Çeşitli kaynaklarda çıkmış değerlendirmeleri var, birini içerik, ikisini ek okuma olarak maddeye ekledim (kullandığım sistem net bir şekilde Principios dergisinde değerlendirme olduğunu söylüyor ama nedense kaynağa ulaşamadım). Kalsın. @Rapsar, tekrar bir değerlendirir misin? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.43, 2 Temmuz 2018 (UTC)
Eklemeler için teşekkürler. Ulaşılamayan bir kaynak ve 2 kaynakla kayda değerliin ispatlandığını düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 17.47, 2 Temmuz 2018 (UTC)
O zaman ek kaynaklar geldi @Rapsar :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.07, 2 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Üç "inceleme" yeterli bana kalırsa. Derinlemesine işliyorlar, artı ek bağlantılar da var. Kayda değerliği ispat edilmiş gözüküyor. @Vikiçizer, kapatılabilir sanıyorum ki adaylık.--RapsarEfendim? 05.50, 5 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

İsmail Beyazidi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İsmail Beyazidi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Doğum-ölüm yılları ile yazdığı bir eser dışında bilgi sunan kaynak yok. Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Milliyet kaynağı eklenmiş mesela ama yalnızca adı geçiyor ve "varlığına" dair bir kanıt yalnızca.--RapsarEfendim? 20.30, 27 Haziran 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20.30, 27 Haziran 2018 (UTC)
 • Şark Uleması kitabında hakkında ansiklopedi maddesi gibi bir bölüm var. Tamamını göremiyorum ama "meşhur Kürt şairlerinden biridir" diye başlıyor.
 • Şurada eseri Gulzar hakkında bir paragraf var.
 • Burada yine Gulzar eseri hakkında bir paragraf var. Kürtçesi olan biri değerlendirebilir kaynağı.
 • Çoklu bağımsız kaynak olduğunu görüyorum, edebiyat maddelerinde de zaten daima daha ihtiyatlı olmak lazım diye düşünüyorum. Eseriyle beraber değerlendirileceğini düşünerek kalsın diyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.06, 2 Temmuz 2018 (UTC)

seksen'in işaret ettiği noktalar ve kaynaklar yeterli, kalsın.. kibele 12.46, 7 Temmuz 2018 (UTC)

Portal:Terörizm[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Terörizm"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Unutulmamalı, Vikipedi tarafsız bakış açısı ilkesi gereği hiçbir kişi ve grubu terörist olarak nitelendirmemekte ve sınıflandırmamakta. Neye göre "terör saldırısı", neye göre "ilerici veya gerici eylem", neye göre "ulusal kurtuluş hareketi", neye göre "direniş hareketi", neye göre "değişim hakereti", ve en önemlisi neye göre devlet terörü? Bunun gibi birçok konu son derece tartışmalıdır. Örneğin şimdiden oluşturulan seçilen biyografi bu kişiyi kim tarafından, hangi topluluk kararıyla, nasıl seçildi? Muhtemelen ABD terör listesine göre. Yarın bir gün başka birisi de Çin'i dikkate alır, Doğu Türkistan liderini bu portala koyar, diğeri Hasan Nasrallah'ı, diğeri Abdullah Öcalan'ı, diğeri Nelson Mandela'yı, diğeri Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderlerini, diğeri Neo-nazi örgütlerini ve Anders Behring Breivik'i vb. vb. Bu da çok sayıda kişiye bu yaftayı yükleyecektir. Nitekim "birçok ülke" (bu tabir bile Vikipedi'nin tarafını o birçok ülke rejimlerinden yaptığı anlamına gelir, VP:MİLLİ'nin açık ihlali olur) sıfatına nazır olmayan, yani terör olgusunu batılı devletler gibi görmeyen (çünkü bu ülkelerin sistematik fikirlerinde asıl terör sömürge, yayılmacı milliyetçilik, emperyalizm gibi olgulardır) devletlerin yurttaşı olan Vikipedistler (örneğin Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri (nüfus yaklaşık 277 milyon) Rusya ya da Çin (nüfus yaklaşık 1,357 milyar kişiden biri), bu maddeyi okuduğunda ne düşünecektir? Burası bir ansiklopedi, bu tür "bir kesim politikaları"yla portal yazılmaz. Örneğin yine "birçok devlet", Kuzey Kore'yi Küba'yı ya da İran'ı terör destekçisi devlet olarak anılıyor. İran, İsrail'i, İsrail İran'ı, birkaç yıl öncesine kadar Türkiye, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni veya güncel olarak birçok devletin yardım ettiği Suriye Kürdistanı'nı gibi gibi gibi. Hatta şu Nazi karşıtı hareket ve eylemler de bir dönem terörizm idi. Kirli Savaş terör kapsamında mı? Veya 1965-1966 Endonezya katliamları? Rusya terör örgütü listesine göre ele alınacak Çeçenler listelere mi girecek? Ya da Rusya yargısı kaynaklı İbn el-Hattab veya Oleg Sentsov bu portalda terörizm ile ilişkili olarak mı ele alınacak? Hindistan-Pakistan veya Azerbaycan-Ermenistan karşılıklı kabul edilen/edilmeyen terör listeleriyle ve olaylarıyla dolu.

Herkesin bildiği gibi Vikipedi VP:TBA gereği hiçbir ülke ve kuruluşun "terör örgütü" ilan ettiği listelere bir taraf değildir. Tam tersine çeşitli örgütlerin sloganlarıyla "devlet terörü" sıfatlarının da kullanılacağı bir yer değil.

Bu olgu bireysel adli suç olarak nitelendirilebilecekse ne âlâ, ama o zaten suç kapsamında, terörizm değil. Örneğin akli dengesi yerinde olmayan kişiler amaçsız olarak kendini patlatmıyor, bazıları tarihsel olarak uzun döneme tekabül eden kavgaların veya yeni ortaya çıkan siyasi fikirlerin amaçları doğrultusunda bunlar gerçekleşiyor. Başarılı olursa devrim, olmazsa terörizm mi diyeceğiz? Hangilerine terör sıfatını kullanacağız? Siyasi iktidarlar muhaliflerine daima terör damgası vurabilirler, ve bu durumlar Vikipedi'yi asla bağlamaz. Bu tür tarihsel olayların "Portal:Terörizm" adı altında verilmesine karşıyım. Adaylığı burada tartışılmaktaydı fakat yapılan bir tartışma sonucu portal teklifi uygulaması sona erdi ve bu tartışmalı kavram konulu portal taslak hali yönlendirilerek son halini aldı. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.06, 27 Haziran 2018 (UTC)

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Aday gösteren olarak. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.48, 28 Haziran 2018 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Terörizm diye bir kavram var mı? Var. Bu göreceli mi? Evet. Terörizmle alakası olan maddeler toplanabilir mi? Evet. Bunları toplamak, bunları terörist olarak tanımlar mı Vikipedi tarafından? Hayır. Dolayısıyla silinmesi için mantıklı bir gerekçe gözükmüyor.--RapsarEfendim? 01.42, 28 Haziran 2018 (UTC)
Cevap Cevap Terörizm maddesini silmiyoruz, öznel yorumlamalarla portal içeriğinin seçimine karşı çıkıyoruz. "Terörizmle alakası olan maddeler" son derece göreceli, ve değişken. Neye göre, kime göre? Örneğin egemen görüşün aksine pek çok akademik makale, kuruluş, hükümet vb. askerî darbeleri bu tanıma koyuyor, geçmişte bu yolla iktidara gelen pek çok devlet yetkilisi terör ithamıyla anılabiliyor, bunları terör ile ilişkilendirebiliriz kolaylıkla. Hatta bu yolla Sedat Peker'i bile. "Terörizm ile ilişkisi var mı, var?" şeklindeki yanıt hazıryanıt bir cevap ve kendisi son derece vahim olan soruya verilecek yanıt zaten değil bu, yarın Portal:Kahramanlık ya da Portal:Ulusal mücadeleler şeklinde bir portal hazırlasak aynı kişileri buraya koyabiliriz. Ve tarafsız bakış açısı aykırılığı gereği alın size kaos ortamı @Rapsar. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.30, 28 Haziran 2018 (UTC)
Varmaya çalıştığın noktayı sanırım hepimiz anladık. Senin bu düşüncene karşılık benim düşüncem de bu yönde. Ha pratikte uygulanabilirliği olur mu, portalde nasıl bir kullanım var onu detaylı incelemek lazım ama teoride bana uygun gözüken bir fikir terörizm portali. Öte yandan "madem öyle, işte böyle, alın size" tipi davranışlar buraya zarar verecektir.--RapsarEfendim? 16.12, 28 Haziran 2018 (UTC)
"Madem öyle" kısmındayım ben, "öyle" dediğimiz şey tarafsız bakış açısına açıkça aykırı. "Böyle, alın size" olayı sonraki kapı açma olayı. Kavramlar, kişiler, organizasyonlar Vikipedi nezdinde ansiklopedik olarak alenen yaftalanıyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.50, 29 Haziran 2018 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kime göre neye göre sorusunun cevabı gayet açık. Siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolu kullananmaya terörizm denir. Bunları yapana da terörist denir. Bu durumda içinde yaşadığımız hayatın bir gerçeği olan bu olaylar tarihsel açıdan ele alınmak zorundadır. Bu olaylara da bir adlandırma yapmışız zaten. --Tuğkan (mesaj) 15.37, 28 Haziran 2018 (UTC)
Cevap Cevap Bu tanım bir kaynak tanımı olsa gerek. Daha geçerli olanı vardır; "Terörizm teriminin yasal farklılıklarındaki geçerliliğine rağmen, şimdiki zamana kadarki tanımı belirsizliğini halen korumaktadır.1. Bu tanımlamadaki sorun terörizm tanımının pek çok kişi, kuruluş veya ülke tarafından özgürlük savaşçıları olarak tanımlanan grupların eylemleri ile nasıl sınırlandırılacağıdır. 2
Terör kelimesi şiddet, sindirme, kelimelerinden türemiştir, bunlar tarihsel olarak olumlu anlamlarda da olabilir. Her savaş bunları içerir. Örneğin Kurtuluş Savaşı'nda işgalciler olarak tanımlanan gruplara şiddet ve sindirme yapılmıştır. II. Dünya Savaşı'nda direniş hareketleri'nde Nazilere karşı terör yöntemleri kullanılmıştır. Ulrike Meinhof gibi örnekler Doğu Almanya'da kahraman olarak anılır. Nelson Mandela uzun yıllar terörist yaftasıyla anılmıştı.
Bu tanım hukuksal olarak farklılıklar arz eder. Mesela Rusya yasalarında terörizm "şiddet ideolojisinin kamu bilinci üzerindeki etkisi ve pratiği" ve "hükümetin karar verme organları, yerel otoriteler veya uluslararası örgütlerin gücünün etkisizleştirilme üzerindeki yasa dışı eylemler" olarak tanımlanırken 3, ABD hukukunda "toplumun ruh halini etkilemek amacıyla gizli ajanların veya örgütlerin dış ülkelerden destek alan grupları tarafından federal düzeyde sivillere ya da nesnelere karşı işlenmiş, kasıtlı, politik güdümlü şiddet" olarak tanımlanır. [ABD Kanunu, başlık 22 2656 f (d) bölüm].
Sorun terör tanımı değil, Vikipedi'deki portal kullanma biçimimiz. Bu anlaşmazlıkların tarifi olarak değil, kişi veya kuruluş yaftalanmasına gidecek bu durum @Tuğkan. "Bunu yapana terörist denir" denilmiş zaten yukarıda, nasıl bir algı ile karşı karşıya olduğumuzun özeti. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.08, 29 Haziran 2018 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın bu tür kişisel bakış açısını yansıtan ve boş kategorilere yönlendirme yapmak suretiyle 12 yıl önce yazılmış safsatalar gerekçe olarak sunulamaz. Gerekirse o bağlantı verilen maddeler sıra sıra portale konulabilir. Eğer terörizm konusunda ilgili ise TBA bunu gerektirir. Evet kategori tartışma sayfasında sordum bir yanıt gelmemiş, bir kez daha sorayım. Terörizm'e terörizm demeyelim, terör saldırısına patlama diyelim, bombalı intihar saldırılarını eylem diye gecistirilem ama iş burada olduğu gibi bağımsız egemen ülkeleri terör sponsoru ve tetikçisi demeye getirince her türlü itham mübah mı? Tarafsız bakış açısı bu mudur? "Böyle devam etmeyeceğini" yazmaktan memnuniyet duyarım. --Maurice Flesier message 21.36, 29 Haziran 2018 (UTC)
 • Kalsın, Rapsar'ın yorumuna tamamen katılarak. Bununla beraber, "seçilen biyografi", "seçilen örgüt" gibi bölümler portalde yer almamalı. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.27, 5 Temmuz 2018 (UTC)
Neye göre yer almamalı? O ikide bir önümüze getirilen boş bir kategoride yazılanlara göre ise ben orada yazılanları tanımıyorum. Zaten o kategori sayfasıda silindi. Vikipedi:Tarafsız bakış açısı politikasında terörizm'e herhangibir atıfta bulunulmuyor. Bununla ilgili resmi bir politikada birşey yazıyorsa lütfen paylaşılsın. Klişe uygulamaların son kullanma tarihi geçti. Başka bir dilde seçkin portal seçilen bir portalde eğer terörizm ile ilgili maddeler bulunuyorsa burda da yer almaması için hiçbir geçerli bir sebep bulunmuyor. Her bölümde bu içerikler yer alır. --Maurice Flesier message 17.45, 6 Temmuz 2018 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın - Benzer bir durum KKTC'de de bulunuyor bence, bağımsızlığını sadece Türkiye tanıyor yani burada da şunu soralım öyleyse "Kime göre, neye göre bağımsız?" sorduktan sonra girip maddeyi okuyalım ne yazılmış "Sadece Türkiye tarafından tanınmaktadır". "Kime göre, neye göre terörist?" denilen "Terör" örgütlerine de bu yaklaşımla bakarsak "ABC örgütü şu ülke tarafından ve şu kurum tarafından terör örgütü olarak kabul edilir" yazdığımızda herhangi bir tarafsızlık ihlali bulunmuyor. Terörizm portalı da bir takım örgütleri terörist olarak ilan etmiyor "Şu ülke ve şu kurum" tarafından terörist kabul edilmiş kişi veya örgütleri barındırıyor. A ülkesi tarafından tanınmış fakat B ülkesi tarafından tanınmamış terörist grubu barındıracağı gibi B ülkesi tarafından tanınmış ama A ülkesi tarafından tanınmamış terörist grubu da barındıracak. Düşüncem kalması yönünde. Saygılar --By erdo can • msj 14.47, 9 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Rapsar söyleyeceklerimi kısa ve öz bir biçimde özetlemiş. Bende aynen böyle düşünüyorum. @Ahmet Turhan sağ olsun Vikipedi felsefesinin omurgası olan tarafsız bakış açısını ve çok yönlü düşünme metodolojisini özümsemiş bir katılımcı. Kendisini çok uzun zamandır takip ve takdir ediyorum. Aynı zamanda hassasiyetini de çok iyi anlıyorum. Fakat bahse konu portalda Ahmet Bey'in anladığı üzere zümresel, tek taraflı bilgi kaynaklarının öznel yargılarıyla belli oluşum veya kişileri teröristi ilan etmiyor yahut belli kişi veya oluşumları aklamıyoruz. Sadece terörizm kavramıyla ilgili bir takım bilgiler derleniyor o kadar. Bu yönüyle silinsin demek elbette mantıklı olmaz. --Mecnun (mesaj) 19.33, 11 Temmuz 2018 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Direniş hareketi'nden yola çıkarak Portal:Direniş hareketi açıldığında yorumlar neler olacak arkadaşlar? --Ahmet Turhan (mesaj) 11.21, 12 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın demekle bir şahıs ya da zümreye terörist etiketi vurmuyoruz, terör kavramını, terör eylemlerini olduğunu göz ardı etmemiş oluyoruz. Terör diye bir şey vardır ve ele alınabilir. Bunda korkulacak bir şey yok. İçerik ile ilgili tereddütler varsa, başka başlıkta tartışılabilir. Şu hali ile kalmasında sakınca yok. thecatcherintheryemesaj 11.05, 18 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ahmet Turhan'ın kaygılarını anlayabilmekle birlikte kalmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Turhan'ın kaygılarının giderilmesi için de portale eklenecek maddeleri ilgili sayfalarda tartışmak en sağlıklı çözüm.
"Seçilen biyografi" ve "seçilen örgüt" kısmında da Seksen'in yorumuna katılıyorum. Kaldı ki şu an partalde bu başlıklar yok.

Trabzon-Paris 1924 Olimpiyatlarına Yolculuk[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Trabzon-Paris 1924 Olimpiyatlarına Yolculuk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar göremedim. Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri de karşılamıyor.--RapsarEfendim? 03.20, 28 Haziran 2018 (UTC)

kaynak taraması yapınca kalsın yönünde değiştirebilirim ama en azından yazar maddesine aktarılmalı. --kibele 12.53, 7 Temmuz 2018 (UTC)

şu kaynaklar da burada dursun.. [1], [2] --kibele 13.12, 7 Temmuz 2018 (UTC)

Barış Kıralioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barış Kıralioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kendisini konu alan bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki oyuncular ile ilgili kriterleri de sağlamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 05.21, 28 Haziran 2018 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.11, 12 Temmuz 2018 (UTC)

Arif Tekin[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Arif Tekin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hakkında yeteri kadar bağımsız kaynak yok. --Tuğkan (mesaj) 16.03, 28 Haziran 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum İlk SAS adaylığını da buraya bırakmakta fayda var. --Pragdonmesaj 16.11, 28 Haziran 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yazdığı eser ile ulusal çapta ödül kazanmış. Ayrıca kaynaksız olması SAS için bir gerekçe değil. "Kaynaksız" şablonumuz bir işe yaramalı sonuçta değil mi? Daha sağlıklı gerekçeler lütfen... --Pragdonmesaj 16.25, 28 Haziran 2018 (UTC)
 • Önceki SAS sırasında sunulan argümanlar ve kaynakların neden yetersiz olduğu SAS'ı açan kullanıcı tarafından belirtilmemiş. Bu durumda önceki SAS'ta alınan kalsın kararı yeterlidir, SAS'ı açan bunun hatalı olduğunu ispatla mükelleftir. Bu yapıldığında ping atılabilir, maddeyi değerlendiririm. Şu an: hızlı kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.58, 2 Temmuz 2018 (UTC)

hızlı kalsın.. kibele 13.24, 7 Temmuz 2018 (UTC)

Oy kullandım demek için gerekçesi olmayan şeyler eklemeyin. Fikrinizi belirtin önce. --Tuğkan (mesaj) 16.53, 7 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.15, 12 Temmuz 2018 (UTC)

İbrahim Seydo Aydoğan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İbrahim Seydo Aydoğan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini kanıtlayacak kaynak yok. Bence kayda değer değil. Tuğkan (mesaj) 16.08, 28 Haziran 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Gerekçe sağlıklı değil. Kaynaksız olması silinmesi için gerekçe değildir.--Pragdonmesaj 16.46, 28 Haziran 2018 (UTC)
Valla bu kalsın oyunun gerekçesi çok sağlıklı gözükmüyor, onu ne yapacağız? Kayda değerliğini kanıtlayabilir misin onu söyle sen. --Tuğkan (mesaj) 16.48, 28 Haziran 2018 (UTC)
Üsluptan meselenin sağlıklı vikipedi olmadığı pek ala anlaşılıyor @Vikiçizer. Size havale ettim. --Pragdonmesaj 16.57, 28 Haziran 2018 (UTC)
Burada bir maddeyi tartışıyoruz, ben kaynak yok diyorum, gerekçe sağlıklı denil deniliyor. Sen oy veriyorsun, oyun gerekçesi bende hiç sağlıklı değil çünkü ortada politika adına bir şey yok. --Tuğkan (mesaj) 16.59, 28 Haziran 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın The Kurds: An Encyclopedia of Life, Culture, and Society adlı bir kaynak buldum, aramalarda didiklenirse bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunabilir. --Ali Haydar (mesaj) 12.05, 29 Haziran 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum kayda değerlik şüphesi için {kayda değerlik} şablonu ile etiketlenenilirdi öncelikle. Gerekçe sıkıntılı çünkü yazılana göre her kaynaksız potansiyel olarak SAS adayıdır demeye geliyor. Kalsın da diyemeceğim çünkü madde içinde KD'liğini ispat eden hiçbir kaynak yok. Bence bu noktada bir kaynak ekleme süreci başlatılmalı. --Maurice Flesier message 23.49, 6 Temmuz 2018 (UTC)

kaynaklandırılmalı, kalsın.. kibele 13.39, 7 Temmuz 2018 (UTC)


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Azad Zal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Azad Zal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz... Tuğkan (mesaj) 16.10, 28 Haziran 2018 (UTC)

Ya kayda değerliği belirsiz şablonu yok mu? Ee var. Ne olucak şimdi? Yasak mı yani kayda değerliği belirsiz demek. --Tuğkan (mesaj) 16.52, 28 Haziran 2018 (UTC)
 • @Tuğkan, kayda değer olup olmadığına yönelik görüşünüz ne yönde? En azından konuyla ilgili ilk araştırma ve görüşü SAS'ı açandan beklemek gerek diye düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.49, 2 Temmuz 2018 (UTC)

Kürşad Kahramanoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kürşad Kahramanoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini kanıtlayacak kaynak yok belki çıkabilir ama bu durumda kayda değer diyemem Tuğkan (mesaj) 16.26, 28 Haziran 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklara rastlayamadım. Vefatına dair haberler ve çalıştığı kurumlarda geçen birtakım kaynaklar var yalnızca ve bunlar da bağımsız olmayan kaynaklar.--RapsarEfendim? 16.43, 28 Haziran 2018 (UTC)
 • 1 2 (ölümüyle ilgili başka kaynaklar var tabii ama hepsini tek kaynak olarak değerlendirebiliriz) 3 4 şeklinde kaynaklar mevcut. Bunların yeterli olduğunu düşünüyorum, maddenin geliştirilmesinde kullanılırsa makbule geçer (maddeyle ilgilenen olacaksa KD'likten bağımsız olarak şu röportajını da bırakayım). Kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.24, 2 Temmuz 2018 (UTC)

yukarıda gösterilen kaynaklar yeterli, kalsın.. kibele 13.56, 7 Temmuz 2018 (UTC)

Turan Dursun Araştırma ve İnceleme Ödülü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Turan Dursun Araştırma ve İnceleme Ödülü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ulusal çapta verildiği iddia edilen epi topu 10 sene verilmiş yerel bir ödül. Kayda değerliğini kanıtlayacak bir unsur barındırmıyor. Tuğkan (mesaj) 16.35, 28 Haziran 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Tuğkan (mesaj) 16.47, 28 Haziran 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Sadece 1 yıl da verilebilir. Ödüller KD'dir her zaman. Kaynak arıyorsanız da google kullanmayı biz öğretecek değiliz. --Pragdonmesaj 16.38, 28 Haziran 2018 (UTC)
Bunu nereden çıkardınız. Her ödül kayda değer olsa ansiklopedi ödülden geçilmezdi. --Tuğkan (mesaj) 16.40, 28 Haziran 2018 (UTC)
@Pragdon, "ödüller KD'dir her zaman" yorumu neye dayandırılarak yapılmakta? Böyle bir yönergemiz veya uygulamamamız yok benim bildiğim kadarıyla.--RapsarEfendim? 16.41, 28 Haziran 2018 (UTC)
Kişisel yorumum. Bir kişinin KD'liğinin tespiti için ödüllerine bakılıyorsa "bence" ödüller KD'dir. Kaldı ki google aramasında da kaynaklara ulaşılabilmekte KD'liğin ispatı için. Kaynaksız olması SAS gerekçesi olamaz. --Pragdonmesaj 16.45, 28 Haziran 2018 (UTC)
Gördüğümü söylüyorum ben, sen aksini iddia ediyorsan göster o zaman benim böyle bir zorunluluğum yok. --Tuğkan (mesaj) 16.47, 28 Haziran 2018 (UTC)
Ama kişisel yorumlara göre değil, yönergelere göre hareket etmekteyiz. Kaldı ki her ödül alan bir kişi kayda değer olmamakta, yine bu da yönergelerimizde yazan bir husus değil. "Bence"lerle hareket etseydik Sarv'ın "Yargıtay üyeleri bence kayda değer olmalı" gerekçeleriyle maddeleri silmezdik @Pragdon, bu da kaos ortamı oluştururdu. Google araması değil, maddede yapılacak geliştirmelerle kayda değer olduğunun ispat edilmesi gerekmekte -eğer öyleyse.--RapsarEfendim? 16.49, 28 Haziran 2018 (UTC)
"ödüller KD'dir her zaman" diye bir şey söz konusu bile olamaz. Çünkü sayısız "ödül" her yerde dağıtılmakta. Bu nedenle, maddenin kalması için gösterilen bu gerekçeyi kabul edemeyiz. Ek olarak, NTV kaynağında kayda değer olan, verilen ödül değil ödülü alan kişidir (Çok ünlü kişilerin aldığı diğer birçok ödülden de bahsedilebilir). Benzer şekilde, Münevver Karabulut cinayeti ile ilgili binlerce kaynak bulunabilir ancak bu Münevver Karabulut'u kayda değer yapmıyordu, cinayeti kayda değer yapıyordu. Kararım kaynakların şu anki durumuna istinaden silinsin. thecatcherintheryemesaj 11.21, 18 Temmuz 2018 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Turan Dursun maddesine adına verilen ödül olarak bilgiyi aktaralım derim. --Ahmet Turhan (mesaj) 17.04, 28 Haziran 2018 (UTC)
 • @Pragdon, kayda değer ise bunu ispat edebilir misin? Sırf adını kendisinden alıyor diye Dursun maddesine aktarılmasını doğru bulmuyorum.--RapsarEfendim? 20.06, 30 Haziran 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer bir ödül değil. Ana maddesine aktarılacak bir içerikte göremiyorum. --Maurice Flesier message 00.30, 2 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kolayca ulaşabildiğim birkaç kaynağı ekledim, bu kadar kolayca ulaşılamayacak daha çok sayıda kaynak olacağına eminim. Çoklu bağımsız kaynaklar mevcut. Kalsın. Mükerrer ödüller yıllık olarak basında yer alıyorlar genelde, dolayısıyla otomatik olarak KD sayılmaları gerektiği fikrine katılıyorum. Yönerge dışı fikirler önemlidir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.18, 2 Temmuz 2018 (UTC)

kalsın, seksen'in yorumuna katılarak.. kibele 14.03, 7 Temmuz 2018 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 18.17, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Türkiye'deki geçici Dünya Mirasları listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkiye'deki geçici Dünya Mirasları listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Türkiye'deki Dünya Mirasları listesi sayfasında ilgili içerik daha ayrıntılı ve kaynaklı şekilde uzun süredir yer almakta. Ayrı bir maddeye gerek olduğunu düşünmüyorum.--BSRF 💬 11.28, 30 Haziran 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Bana kalırsa içerik bölünüp (iki ayrı liste zaten) daha nitelikli hâle getirilebilir. --Cobija (mesaj) 12.02, 30 Haziran 2018 (UTC)
Mevcut içerik (ayrı madde olmayan) yeterince nitelikli bence. Görseller, kaynaklar, koordinat bilgileri vs. pek çok şey mevcut. O içeriği ayrı maddeye taşıyarak niteliksel bir fayda elde edileceği düşüncesi bana doğru gelmedi. Bir varlığın kalıcı listeye girebilmesi için önce geçici listeye girmesi gerekiyor. Bu nedenle geçici liste ile kalıcı liste arasında bir bağ da var. Bir gün geçici listedeki varlıkların hepsinin kalıcı listeye girdiğini düşünelim. Söz konusu madde silinmek durumunda kalmayacak mı? Ama "Türkiye'deki Dünya Mirasları listesi" varlığını hep sürdürecek.--BSRF 💬 12.17, 30 Haziran 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İleride ne olacağı bilinmez, iki madde de çok gelişir ve ayrı maddelerde işlenir belki. Bu ihtimal üzerinden hareket edip de alt maddeler oluşturmamaktayız. Görülebildiği gibi bir maddede içerik toplanmış ve madde aşırı büyük değil. Dolayısıyla silinmesi lazım.--RapsarEfendim? 20.04, 30 Haziran 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin BSRF'nin görüşlerine hemfikirim, silinmesi isabetli olur. --Maurice Flesier message 00.26, 2 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sistem Müzik[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sistem Müzik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Kurucusu olduğu için bazı bilgiler Hilmi Topaloğlu maddesine aktarılabilir belki.--RapsarEfendim? 04.03, 4 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 04.03, 4 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Müstakil bir madde olacak yeterliliğe sahip değil. --Mecnun (mesaj) 11.04, 12 Temmuz 2018 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.06, 13 Temmuz 2018 (UTC)

Dünya Dönüyor (Ajda Pekkan şarkısı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dünya Dönüyor (Ajda Pekkan şarkısı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat eden bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında belirtilen şarkılarla ilgili kriterleri de sağlamıyor.--RapsarEfendim? 19.57, 4 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19.57, 4 Temmuz 2018 (UTC)
 • Tek başına KD değil. Ancak uyarlandığı şarkı olan "Volage Volage" maddesi açılırsa orada kısaca yer alabilir.--BSRF 💬 05.11, 5 Temmuz 2018 (UTC)
O da kayda değer gözükmüyor sanki...--RapsarEfendim? 05.33, 5 Temmuz 2018 (UTC)
en:Marc Aryan sayfasında 20 hafta boyunca Belçika'daki müzik listesinde ilk 10'da yer aldığı söyleniyor. Ayrıca KD bir şarkıcı olan Ajda Pekkan tarafından da cover sürümü mevcut. Bu açıdan bakarsak ilgili kriterlerimize göre KD olduğu söylenebilir.--BSRF 💬 06.02, 5 Temmuz 2018 (UTC)

sayginer'in gerekçelerine katılarak, kalsın.. --kibele 12.28, 7 Temmuz 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın. Saygıner'in gerekçesine katılarak. --esc2003 (mesaj) 21.45, 10 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mehmet Şengün[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Şengün"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 20.12, 4 Temmuz 2018 (UTC)

Soul-Dier[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Soul-Dier"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat eden bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki şarkılarla ilgili kriterleri de sağlamıyor.--RapsarEfendim? 20.14, 4 Temmuz 2018 (UTC)

Kerim Tosun[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kerim Tosun"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 22.15, 4 Temmuz 2018 (UTC)

 • FETÖ'den tutuklanması, itirafları ve itiraflarının devamı olmak üzere üç olay nedeniyle basında yer almış, dolayısıyla kayda değerlik açısından sınırda olduğunu söyleyebilirim. Kendisi hakkında sağlıklı bir madde yazmak için yeterli görünmedi bana kaynaklar, dolayısıyla silinsin diyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.14, 5 Temmuz 2018 (UTC)
 • Öncelikle @Nushirevan11'den talep etmiştim SAS'a taşınmasını, kendisine çok teşekkür ederim taşıdığı için, @Seksen iki yüz kırk beş de silinsin dediğine göre (ben emin olamadığım için HS yerine SAS talep etmiştim) ben de silinsin diyorum. --SarvSarv 17.40, 8 Temmuz 2018 (UTC)

Sanırım @Vikiçizer artık devreye girebilir 2 haftadır başka görüş sunan yok ve silinsin yönünde görüşler sunuldu. --SarvSarv 23.00, 18 Temmuz 2018 (UTC)

Yusuf Uluç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yusuf Uluç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 22.16, 4 Temmuz 2018 (UTC)

Küçük Anılarda Büyük Sırlar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Küçük Anılarda Büyük Sırlar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Önceki adaylıkta bir tek benim çekimser yorumum gelmiş ve adaylık kararsız olarak kapatılmış. Maddedeki iki kaynak dışında kaynağa rastlayamadım, onların da kayda değerliğin ispatı için yeterli olduğunu düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 05.47, 5 Temmuz 2018 (UTC)

Rahim Er[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rahim Er"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 19.31, 5 Temmuz 2018 (UTC)

Günboyu (gazete)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Günboyu (gazete)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 19.36, 5 Temmuz 2018 (UTC)

Milis Linux[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Milis Linux"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. An itibarıyla maddedeki kaynaklar ya güvenilir değil (ikinci kaynak, Wiki tabanlı bir web sitesi) ya da bağımsız olmayan kaynaklar (kalanların tamamı, dağıtımla bağlantılı siteler).--RapsarEfendim? 19.39, 5 Temmuz 2018 (UTC)

Alice Lighthouse[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alice Lighthouse"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. İki ödülde adaylığı var sadece, kayda değer yapmak için yeterli değiller.--RapsarEfendim? 19.42, 5 Temmuz 2018 (UTC)

Melike Kapıcıoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Melike Kapıcıoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 19.49, 5 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19.49, 5 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Mevcut içerik kaynaklandırıldı. Vogue, Elle ve InStyle gibi kadın dergilerinde atıf alıyor, bir takım ödülleri var ama araştırmaya vakit ayıramadım.--Kingbjelica (mesaj) 22.03, 5 Temmuz 2018 (UTC)
Vougekimdir.com dışındaki kaynakların tamamı röportaj ve kayda değerliğin ispatı için kullanılamaz.--RapsarEfendim? 22.05, 5 Temmuz 2018 (UTC)
Milliyet, bu haber ve bu dergi kaynağı röportaj değil, sadece kişinin sanatını anlatırken ondan küçük atıflar var hepsi bu. Ayrıca Seksen iki yüz kırk beş'in de verdiği şu bağlantıda alanındaki kayda değerliği görülebiliyor.--Kingbjelica (mesaj) 10.55, 8 Temmuz 2018 (UTC)
 • Bir yazar nasıl edebiyat dergilerinde eserlerinin değerlendirilmesi dolayısıyla konu alınırsa, bir aksesuar tasarımcısı da ilgili dergilerde ve sitelerde tasarımlarının değerlendirilmesiyle konu olacaktır. Keza bir yazarın maddesinde onun sanatıyla ilgili bilgi verildiği gibi burada da sanatı, tasarımlarıyla ilgili bilgi verilecektir. Bu noktada önyargı tuzağına düşmemek lazım öncelikle. Kendisinin aldığı ödülle ilgili bağlantı şu. Buradaki incelemenin, aktarılan bilgilerin bağımsız bir kaynak olarak değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Şurada yine aynı tasarımıyla ilgili bilgi var. Şurada basında geçtiği tüm haberlere yer vermiş. Bunların çoğu "dirsek teması"yla yazılmış ve bağımsız kaynak olarak kabul edemeyeceğimiz kaynaklar olsa da (kategorik olarak röportajların bağımsız kaynak olmadığını düşünmüyorum ama mesela bu sebepten Milliyet, Elle röportajlarını da bağımsız olarak göremiyorum), detaylı incelemek lazım. Kısa bir bakışla görebildiğim kadarıyla, Marie Claire dergisinin Mart 2015 sayısında kendisini nispeten detaylı ele alan, bağımsız bir kaynak mevcut. Gördüklerimden hareketle zayıf kalsın diyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.10, 5 Temmuz 2018 (UTC)

Radyo Juke[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Radyo Juke"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklarla ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 00.51, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Play Fm[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Play Fm"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor.--RapsarEfendim? 00.53, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Uhud FM[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uhud FM"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 00.56, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.11, 19 Temmuz 2018 (UTC)

8-Bit[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "8-Bit"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 01.15, 6 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 01.15, 6 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yanlızca kendi sitelerinde bilgi mevcut. Şu haliyle KD'liği ispatlanamıyor. Silinsin Silinsin. chanseyMesajYaz 11.09, 19 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kd değil --Hedda Gabler (mesaj) 19.37, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Veli Özer Özbek[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Veli Özer Özbek"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Maddedeki kaynakların hemen hemen tamamı kendi çalışmaları zaten.--RapsarEfendim? 01.20, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Önceki adaylıkta yalnızca benim yorumum gelmiş ve adaylık kararsız olarak sonlandırılmış. Yorumumda ise "birkaç atıf var sanki, kayda değer olduğu ispat edilebilir gibi" demişim. Bu kez daha detaylı bir şekilde inceledim, ama yukarıda karşımıza çıkan web, haber ve kitap sonuçlarda herhangi bir elle tutulur kaynak yok. Bilgi kaybı olmaması açısından yazarı Ahmet Taner Kışlalı'nın maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 01.26, 6 Temmuz 2018 (UTC)

OziExplorer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "OziExplorer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklarla ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 03.52, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Samet Ecem[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Samet Ecem"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yalnızca yayımlanan albümüne dair haberler mevcut, bunun dışında kaynak yok. Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 04.01, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Türkoloji Araştırmaları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Türkoloji Araştırmaları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Aynı ada sahip farklı oluşumlar var, karışıklık olmasın. Çukurova Üniversitesi'nde benzer adı taşıyan bir kültür merkezi de var mesela, bununla alakasız.--RapsarEfendim? 04.11, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Mevlüt Güngör[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mevlüt Güngör"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Vefatına dair haberlerin yanı sıra Biyografya'daki biyografisi var ve burada da vefatına dair bir haberle bir ansiklopedi kaynak gösterilmiş (ne kadar detaylı incelemiş bilemiyoruz tabi). Bunların, kayda değer olduğunun ispatı için yeterli olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 04.17, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Radyotrak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Radyotrak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil.--RapsarEfendim? 04.21, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.32, 12 Temmuz 2018 (UTC)

Sümer Halk Oyunları Topluluğu Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sümer Halk Oyunları Topluluğu Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklarla ispat edilemiyor ("SÜMHOTER" şeklindeki arama sonuçları da dahil).--RapsarEfendim? 04.43, 6 Temmuz 2018 (UTC)

*Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 04.43, 6 Temmuz 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bulabildiğim kaynakları ekledim. KD'liğinin ispatı için yeterlidir sanırım. --Pragdonmesaj 10.33, 6 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kayda değerliği ispat edilmiş. Elinize sağlık Pragdon. Milliyet Blog tek başına maddenin ansiklopedikliğini karşılıyor. --Maurice Flesier message 21.15, 9 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynakların kullanımı doğru olmasa da kaynakların içeriği tatmin edici. Kayda değer olduğu ispat edilmiş gözüküyor.--RapsarEfendim? 00.19, 10 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Salim Kadıbeşegil[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Salim Kadıbeşegil"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 05.12, 6 Temmuz 2018 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.16, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Hayrat Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hayrat Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ocak 2018'den beri KD etiketi bulunmakta. Bu süre zarfında KD olduğunu ortaya koyacak herhangi bir veri sunulmamış. Kaynakçasında sadece bir köşe yazarının konu ettiği yayını bulunmakta. İşbu veriler ışığında maddenin silinip/kalması yönünde topluluğun kesin kanaatini sunması gerekiyor. Mecnun (mesaj) 11.06, 6 Temmuz 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Yukarıdaki haber arama sonuçlarında onlarca kaynak var zaten, bunlardan birkaçını kullanarak maddeyi geliştirdim. Şu an kayda değer olduğu ispat edilmiş gözüküyor. Özellikle T24 kaynağından daha fazla içerik eklemek mümkün.--RapsarEfendim? 16.13, 6 Temmuz 2018 (UTC)

kalsın.. --kibele 14.09, 7 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kaydadeğer tanısı koyabilmek için bağımsız kaynakların ilgili maddeyi doğrudan ele alması gerekiyor. Filan partiyi desteklediği için, filan cemaatin arkasında durduğu için yapılan haberler kaydadeğerliğini ispat edici veriler değildir maalesef. Bu yönüyle maddenin halihazırdaki durumunu yeniden tetkik etmenizi rica edebilir miyim @Kibele? --Mecnun (mesaj) 08.57, 10 Temmuz 2018 (UTC)
 • T24'ten Sputnik'e kadar geniş bir yelpazede ele alınmış. Yeterli kayda değerliği olduğu kanaatiyle Kalsın Kalsın. chanseyMesajYaz 11.02, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Altar Kaplan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Altar Kaplan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 16.23, 6 Temmuz 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Biraz kaynaklandırdım, kayda değerliğin ispatı için yeterli olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21.54, 7 Temmuz 2018 (UTC)

silinsin röportajlar ve kitap tanıtımları dışında kayda değerliğini gösterecek bir kaynak bulunmuyor. 'türkiye'nin en yetenekli yazarı' diye video da var ama onu saymıyoruz tabii ki. :) --kibele 19.24, 10 Temmuz 2018 (UTC)

selamlar... öncelikle ilginiz için çok teşekkürler... fakat bir şeyi düzeltmem gerekiyor 'türkiye'nin en yetenekli yazarı' diye kaydedilen video benim bir eserim değil... arkadaşlar öyle değerlendirmişler çünkü ben yazmanın yanı sıra fotoğraf, resim sanatıyla da ilgilenmekte fakat bu konularda hiç iddialı olmasam da çeşitli mecralarda eserlerim bilinmektedir... kaldı hiç bir romanımı okumadan kayda değer değildir konumuna düşmek insanı üzüyor... örenğin "papadopulos apartamnı" isimli ilk romanım yeni roman akımının, "aloda" isimli son romanım lipogarm tekniği nedeniyle türün bir iki örneğinden biridir... halifeler köyü ise tamamen osmanlı arşiv vesikaları taranarak yazılmış bir romandır... uzun uzun anlatmak istemiyorum ama detaylı bilgileri kendi internet sitemden de bulabilesiniz... anlamıyorum yani değerli olmak için illaki bir çevreden ödül mü almak lazım... daha da bu konuyu uzatıp kendi işlerimi de basitleştirmek istemiyorum... takdir sizin... sevgilerimle... Bu imzasız yazı Maltarkaplan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

romanlarınızın okunup okunmadığını nereden anladınız onu bilemiyorum ama bunun bir önemi yok. önemli olan okuyan, değerlendiren ve kayda alanların varlığı. vikipedi kaynakları değerlendirir ve bunlara göre ansiklopedik kayda değerliği belirler. ve ansiklopedik kayda değerliğin 'değerli' olmayla bir ilgisi yoktur. 'yetenekli yazar' videosunu başkaları yapmış farkındayım ama bu yorumunuzdan sizin de kendinizi bu kapsamda değerlendirdiğinizi anlamak zor değil. :) her neyse, benim görüşüm bu yönde ama diğer kullanıcıların yorumlarıyla bir sonuca varılacak. sevgiler. --kibele 15.41, 11 Temmuz 2018 (UTC)


 • Yorum Yorum öncelikle vikinin değerlendirme kriterlerini öğrettiğiniz için teşekkürler. diğer taraftan romanları okuyup okumamanın bir önemi olmadığını belirtmeniz oldukça trajik olmasına rağmen bunun üzerinde durmuyorum fakat wiki de türk romancılar kategorisi altında ben size en az şimdi 5 tane başlığın bırakın kayda değerliliğini kaynakça olarak bile tamamlanmamış olmasına rağmen viki de yer aldığını gösterebilirim. örneğin:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bar%C4%B1%C5%9F_Behramo%C4%9Flu https://tr.wikipedia.org/wiki/Nermin_Bezmen https://tr.wikipedia.org/wiki/Nihan_Kaya https://tr.wikipedia.org/wiki/Hakan_B%C4%B1%C3%A7ak%C3%A7%C4%B1 https://tr.wikipedia.org/wiki/Bar%C4%B1%C5%9F_B%C4%B1%C3%A7ak%C3%A7%C4%B1 gereksiz yere tartışmayı uzatmanın anlamı olmadığı gibi benim de wiki den bir beklentim yok… lakin ortada bir haksızlık var… isteseydim bu başlığı kendim de girebilirdim fakat bir arkadaş nezaket gösterip girmiş emek harcamış dipnotlama yapmış vs… karar verirken benzer başlıklara bakılarak karar verilsin lütfen… kaldı ki https://tr.wikipedia.org/wiki/Papadopulos_Apartman%C4%B1 gibi bir başlık viki de yer alırken bu apartman üzerine yazılan bir romanın yazarının başlığı nasıl kayda değer olmuyor anlamak mümkün değil… unutmadan 'yetenekli yazar' videosuna yaptığım yorumdan kendimi de bu kapsamda değerlendirdiğimi anlamış olmanız için de sizi özellikle tebrik ederim… sevgiler… Bu imzasız yazı Maltarkaplan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

öncelikle oy verme kriterlerini sağlamadığınız için 'kalsın' ibaresini 'yorum' olarak değiştirdim. aslında yazmak ve uzatmak istemiyordum ama, 'trajik' tanımını kullanmanızdaki trajikliği ve 'papadopulos apt. varken onun üzerine yazılmış kitabın yazarı nasıl kayda değer olmaz' cümlesini es geçemedim. bir gün vikipedi'de geçirdiğim yılların anılarını yazıp kayda değer olup ansiklopediye girsem mi diye aklımdan geçti. :) o zaman, 'koskoca' yazarların 'ansiklopedi' kavramından uzaklıklarını, vikipedi'yi herhangi bir internet sitesi sanarak kişisel tanıtımları için kullanma isteklerini, bunu yapamayınca nezaketten nasıl ânında uzaklaşıp kişiselleştirdiklerini, kısaca bilmeden fikir sahibi olduklarını da yazarım sanırım. o kadar çok oldu ki, anlatamam.. teşekkür etmişsiniz ama okuduğunuzu sanmıyorum hâlâ.. eğer okusaydınız kaynakçası eksik olmakla kayda değerliğin aynı şey olmadığını, kaynaksızlığın bir silinme gerekçesi olmadığını, örnek verdiğiniz yazarlardan bir bakışta en az üçünün çoklu kaynaklarca konu edilmiş olmaları ve ödülleri dolayısıyla havada karada kayda değer olduklarını da görürdünüz. kaldı ki başka silinmeye aday maddelerin olması bu maddeyi ilgilendirmiyor, vikipedistler ellerinden geldiği kadar burayı temiz ve ansiklopedik tutma çabası içindeler. siz de buna katkıda bulunmak istemez misiniz? mesela ansiklopediye yıllar sonra gelmişken eli boş gitmeseniz de, eklediğiniz ilk ve tek maddeyi teliften arındırıp düzenleyip kaynaklandırarak, ilk temsilcilerinden olduğunuzu söylediğiniz Lipogram maddesini ve hem romanını yazdığınız, hem de biyografinizden gördüğüm kadarıyla oturduğunuz Papadopulos Apartmanı maddesini geliştirseniz, beğendiğiniz ve ilham aldığınız yazarların maddelerini yazsanız çok makbule geçer. (bu arada bir hoş geldin dememişiz, bizim eksikliğimiz.) kolay gelsin. kibele 08.01, 12 Temmuz 2018 (UTC)

aynen ben de hiç uzatmak istemedim ama kendimden çok yazar arkadaşın verdiği emeğe saygı gereği konuya girmek zorunda hissettim kendimi… dediğiniz doğru kendi durumunuzla ilgili, kişisel duygu durumları ekşi sözlük formatına daha uygun, viki için değil; lakin benim kişisel tanıtım niyetim olsa önceden de söylediğim gibi başlığı kendim girerdim… kaldı ki nezaketten hiç uzaklaştığımı düşünmüyorum… “ansiklopedi” kavramı” muhtemelen fakat “çoklu kaynaklar” ile “ödüller” meselesi üzerinde kavramsal olarak anlaşabileceğimizi sanmıyorum… bu başlıkta sadece ödül bölümü eksik; çoklu kaynaklar benzer başlıklarla aynı… (yok olmadı avleramoz, ekdergi vs gibi kaynaklarda yapılmış değerlendirmeler de kaynakçaya eklenebilir…) diğer taraftan haklısınız başka silinmeye aday maddelerin olması bu maddeyi ilgilendirmiyor… o kadar kabiliyetsizim ki saatlerdir bakmama rağmen size doğrudan mesaj gönderebileceğim bir yer bulamadım sitede, o nedenle mecburen yine buradan yazmak zorunda kaldım… (ola ki başlık birden kaldırılırsa size ulaşma imkanım da olmayacaktı) diğer okuyan arkadaşlara verdiğim rahatsızlık için de ayrıca özür dilerim… unutmadan bu arada Papadopulos Apartmanı’nda oturmuyorum, yıllar önce benimle kayda değer olmayan bir gazetenin yaptığı röportaj sırasında orada oturuyordum, biyografimde yazmaz… hoş bulduk, teşekkür ederim… evet, bu kadar faydalandığım bir mecraya hiç katkı da bulunmammış olmak da benim ayıbım…

Taci Bayhan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Taci Bayhan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 22.21, 6 Temmuz 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Kalsın ve silinsin tartışmasına girmiyorum diğer kullanıcılar ve karar verecek hizmetlinin takdirinde, tek ricam ben maddeleri açarken görmediğim bazı kaynakları @Seksen iki yüz kırk beş detaylı bir şekilde bulabildiği için belki KD kişi kriterlerini tamamlayabilecek kaynaklar bulabilir mi? Yani silinirse de kalırsa da itirazım yoktur. Selamlar. --SarvSarv 13.35, 7 Temmuz 2018 (UTC)
 • [3] [4] [5] [6] [7] şeklinde bulabildiğim kaynaklar. Gerek biyografiyle ilgili detaylar, gerekse ideolojik eğilimler vs. ile ilgili nispeten detaylı bilgi içerdiklerinden bunlarla sağlıklı bir biyografi yazılabilir sanki, "çoklu bağımsız kaynaklar" olduğundan kalsın demeye meyilliyim; ama geri dönüp tekrar değerlendirmem gerek. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.50, 17 Temmuz 2018 (UTC)

Rüştü Altay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rüştü Altay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 22.25, 6 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklarla ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 03.48, 12 Temmuz 2018 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.21, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Kurd1 Channel[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kurd1 Channel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Her TV kanalını kayda değer kabul etmiyoruz. İncelediğimde kayda değerliği için gerekli olan bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Tuğkan (mesaj) 17.07, 7 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklarla ispat edilemiyor. Fransızca Vikipedi'de (kanalın merkezi Fransa'da) hızlı silmişler.--RapsarEfendim? 21.06, 7 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçeye ve yorumlara katılarak --Maurice Flesier message 21.34, 7 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yorumlara katılarak. --Ali Haydar (mesaj) 08.54, 16 Temmuz 2018 (UTC)
 • Ufak incelemede herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Silinsin Silinsin. chanseyMesajYaz 13.55, 18 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mezopotamya TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mezopotamya TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Her TV kanalını kayda değer kabul etmiyoruz. Kaynaklara bakınca tek bir kaynak olduğu ve kaynağın bir iMDB gibi bir database olduğunu açıkça görüyoruz. Tuğkan (mesaj) 17.10, 7 Temmuz 2018 (UTC)

kalsın basit aramayla erişilebilen kaynaklar mevcut. [8], [9], [10], [11], [12]--kibele 20.48, 7 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar göremedim. @Kibele, bahsettiğin kaynakları maddeye ekleyebilirsen yeniden değerlendirelim.--RapsarEfendim? 20.57, 7 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Vito Genovese'nin "SAS süreçleri maddeleri kaynaklandırma İBP'si olmamalı" sözünü hatırlatmakta fayda var. Kulakları çınlasın :) Yukarıda verilen kaynaklar maddenin kalması için yeterli geldi bana. Hemen hepsi de bağımsız ve "güvenilir" kaynaklar sonuçta. Daha sağlıklı bir madde haline ulaşabilmesi için de ekstra kaynaklara ihtiyaç var tabi. İlgili olan arkadaşlar ekleyebilir belki. --Pragdonmesaj 18.39, 8 Temmuz 2018 (UTC)
@Pragdon, herhangi bir kullanıcıların görüşlerine göre değil yönerge ve politikalara göre hareket ediyoruz. Politikalar da bir maddenin kayda değer olduğunun "ispat edilmesi gerektiğini" işaret ediyor. Buraya kaynakları sıralamak hiçbir şey ifade etmiyor. Maddeyei bu kaynakları sıralamak da keza öyle Bu kaynakları kullanarak ansiklopedik bilgiler içeren bir metin oluşturmak gerekiyor. Bu inat neyin inadı anlayamıyorum. 15 dakikalık çalışmayla "al işte ispat ettim, bir susun be!" demek varken buraya uzun uzun şeyler yazmak anlamsız geliyor :) Kayda değer ise ispatlayın, yukarıdaki kaynakları ben yeterli göremedim mesela, açıp bir inceleyin, adı geçen her site eklenmiş.--RapsarEfendim? 18.42, 8 Temmuz 2018 (UTC)
Kullanıcıların görüşleri önemlidir. Politikaları onlar belirliyor/değiştiriyor/güncelliyor sonuçta. Neyse bunun sohbetini bir ara yapalım :) Dediğim gibi verilen kaynaklar zayıf da olsa beni tatmin etti.
Kaynaksızlık başka bir şey KD'lik bambaşka bir şey. Burada maddenin KD'liğini konuşuyoruz kaynaksız olmasını değil. Mesele inat değil tamamen ilgi meselesi. Garip, hiç ilgimin olmadığı bir TV kanalına katkı yapmak bana zül gibi geliyor. Elbet ilgilisi çıkar kaynaklandırır. Bu sadece kalsın diyen kullanıcıların görevi değil sonuçta. Olmamalı da. Hele bir de maddeyi düzenlemek, kaynaklardan ansiklopedik içerik üretmek hiiiç olmamalı. Bu SAS sürecinin bir parçası değil.
Öyle uzun uzun şeyler de yazmamıştım halbuki. Görüşümü belirtip gerekçemi yazmıştım ve ping gelmeseydi SAS sonucunu bile umurumda olmadan ayrılmıştım buradan :) Neyse yine aynı şeyi umut ederek ayrılıyorum buradan. İyi çalışmalar herkese. --Pragdonmesaj 19.11, 8 Temmuz 2018 (UTC)
@Pragdon, kaynaksızlık başka bir şey, kayda değer olmamak başka bir şey olduğunu zaten ben her zaman söylüyorum. Bir üniversite maddesi, şehir maddesi kaynaksız olabilir; ama üniversite ve şehirler her zaman kayda değerdir. Ama maddelerimizin %80'i için (kuruluşlar, kişiler vs) kayda değer olduğu ispat edilmek "zorundadır". Bu senin tercihine bağlı bir durum değil. Vikipedi'de madde olacaksa, kayda değer olduğunu ispat etmemiz gerekiyor madde içerisinde. Senin tatmin olman, kaynakları buraya sıralayıp beni tatmin etmen, bu tartışmadakilerin ikna olması bir şey fark etmiyor. O maddeye giren herhangi bir kullanıcının, o maddenin kayda değer olduğunu görmesi lazım. Her okura "ya şurada tartışmıştık, madde kaynaksız ama biz burada karar verdik, kayda değer" diyemeyiz. Ben gelişigüzel madde açıp "Google sonuçları orada, madde kaynaksız ama kaynaklar var" diyemem. Her maddenin buna benzer takibini, değerlendirmesini de yapamayız. O yüzden "madde açarken", bunun kayda değer olduğunun ispat edilip açılması lazım.
İkinci olarak, "ilgim yok" diyorsun. Benim de ilgim yok, ama kayda değer olduğunun ispat edilebileceğini düşünseydim geliştirirdim. Daha önce birçok kez yaptım, istersen örnekleri de sunabilirim. Madem ilgin yok ve maddenin kayda değer olduğu ispatlanmamış, benim sık sık yaptıım gibi "şu kaynaklar var, geliştirilebilir" diyerek bunları verip, en azından ilgisi olabilecek kullanıcıların katkısı beklenebilir. Ama ispat edilmemiş bir şeye "var ama maddede yok, kalsın" demek doğru değil; zira o kaynaklar varsa dahi bunlardan neyin ne kadar eklenebileceği de kocamaaan bir soru işareti.--RapsarEfendim? 02.42, 9 Temmuz 2018 (UTC)
He bu arada @Pragdon, yukarıda sunulan kaynakları da beraber inceleyelim istersen. Şuradan bana, ne gibi bir içeriğin maddeye eklenebileceğini söyleyebilir misin? Şu kaynak bu kanal ile alakalı bile değil. Bakın kalın yazıyorum bu kanal ile alakalı hiçbir içerik yok. Şuna bakıyorum, fena değil, maddede kullanılabilecek bir kaynak. Bu da aynı şekilde iyi bir kaynak. T24 kaynağına ise ulaşamıyorum :/ Yani bir "kanal açıldı", iki "kanal kapatıldı" şeklinde kaynaklar var. Hadi t24'te de bilgi var diyelim, 3 bağımsız ve güvenilir kaynak mevcut sadece.--RapsarEfendim? 02.57, 9 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin madde içinde kayda değerliğini ispat edecek bir kaynak olmadığı için silinsin. Ahh Rapaar güldürdün beni ya:) Son yazdıkların ile haklısın vesselam. --Maurice Flesier message 18.46, 8 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde içeriği oldukça yetersiz. Eğer yukardaki KD olduğu değerlendirilen kaynaklardaki PKK ile bağlantı iddiasının maddeye eklenmesinde sakınca yok ise (bence yok), KD kriterlerine alt sınırdan ulaşacağı kanaatindeyim. chanseyMesajYaz 10.20, 18 Temmuz 2018 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.12, 13 Temmuz 2018 (UTC)

Pelistank TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pelistank TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Her TV kanalını kayda değer kabul etmiyoruz. Kayda değer demek için bağımsız ve güvenilir kaynak gerekli. Tuğkan (mesaj) 17.13, 7 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--Tuğkan (mesaj) 18.43, 9 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Şurada adı geçmiş sadece, onun dışında kanal hakkında bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. İspat edebilen olursa denesin, yeniden değerlendirelim.--RapsarEfendim? 21.05, 7 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD'liğini kanıtlayacak bir güvenilir bir kaynak bulunmuyor. --Maurice Flesier message 12.58, 9 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mewlûda Kurdî[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mewlûda Kurdî"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynak göremedim, yazar maddesine taşınsın Tuğkan (mesaj) 17.21, 7 Temmuz 2018 (UTC)

kalsın, basit aramayla erişilebilen kaynaklar mevcut.. gerek yazarının, gerek kitabın adı çeşitli şekillerde yazıldığı için aramalarda dikkat etmek gerekiyor. pragdon'un verdiği ikinci kaynakta şöyle deniyor: Hüseynê Bateyî’nin adı konusunda farklı bilgiler vardır. Jaba ve tarihçi İzady, Bateyî’nin isminin Ahmet olduğu kanısındadır. Bugün Diyarbakır’da yaygın olarak satılan bazı mevlit kitaplarında ise, Hasan Ertūşi ismi kullanılmaktadır. Fakat genel kanaat olarak adının Hüseyin olduğu yönündedir. Şiirlerinde genelde “Bateyî” mahlasını kullanmıştır. şu da ziya gökalp'ten: Asıl adı Hesene Ertuşî olan Mele Ehmede Bate'nin sözü edilen Mevlid'i, ilkin, 1903'te Berlin'de yayımlanmış; sonra, Ahmet Ramız tarafından 1324/1906'da Kahire'de bastırılmıştır. Tam adı: Mewlûdu'n-Nebî bîl-Luxe'l -Kurd'iyy 'e" dir. [13] şurada süleyman çelebi'nin mevlidiyle bir karşılaştırma var: [14].. --kibele 20.46, 7 Temmuz 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Kayda değer olduğunu iddia etmek için somut şeyler sunmak lazım. Madde içerisinde kayda değerliği ispat edilememiş. Kitap aramaları sonuç veriyor ama 1-2 tanesinin içeriğine erişilebiliyor.--RapsarEfendim? 21.01, 7 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaksız olması silinmesi için gerekçe değil. 1, 2 bunlar yeterlidir kalması için. İlgili biri ekleyebilir. Seçmece başlıklarla olmuyor. Daha sağlıklı gerekçeler...Pragdonmesaj 17.14, 8 Temmuz 2018 (UTC)
@Pragdon, verdiğin kaynaklar neden yeterli anlayamadım tam olarak. "Mewlûda Kurdî", yanlışım yoksa "Kürtçe Mevlüt" anlamına geliyor. Kürtçe bilgim sıfır, ama ilk kaynakta giriş kısmı Türkçe, makalenin bu eser üzerine değil genel bir makale olduğun anlaşılıyor. Keza ikinci kaynak da -yine yanlış görmediysem- farklı eserler üzerine. Kayda değer ise, maddede yaptığın geliştirmelerle (sırf kaynakları ilk cümleye ilave ederek değil lütfen, kaynakları uygun yerlerde kullanıp maddenin gelişmesinden bahsediyorum) ispat edebilir misin? Yahut konuya ilgi duyan başka kullanıcılar...--RapsarEfendim? 18.11, 8 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değerliğini ispat edecek bir kaynak bulunmuyor madde de. İspat edilirse revize edebilirim. --Maurice Flesier message 12.56, 9 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın, hakkında ciddi bir akademik literatürün olduğu kısa bir araştırmayla anlaşılıyor. Farklı eserler üzerine olduğu izlenimi eserin farklı isimleri olmasından kaynaklanıyor, yazar Hasan Ertuşi'nin adı "Melayê Batê" veya "Mela Huseynê Bateyî" olarak geçiyor, bu mevlidin adı da bu doğrultuda farklılık gösteriyor, madde adının da değişmesi gerekebilir. Derli toplu olması açısından hepsini beraber sunayım. Yukarıda Mustafa Öztürk'ün şu makalesi verilmiş. Hasan Karacan'ın bu eseri konu aldığı şu çalışması da var. Bu son verdiğim makalenin kaynakçasına baktığımda şunları görüyorum: bu mevlit hakkında bir yüksek lisans tezi yazılmış. Takribi olarak üç dört dakikalık bir işlemle bu tezi YÖK tez tarama sisteminden buluyorum, Kürtçe yazılmış tezin tam metni olmasa da özeti yetiyor zaten. Detaylar: Ziver İlhan, "Mewlûda mela Huseynê Bateyî / Molla Huseyin Bate mevlidi", 2013, Mardin Artuklu Üniversitesi / Yaşayan Diller Enstitüsü / Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı, tez no.: 449828. Az önceki makalenin kaynakçasından devam ediyorum ve International Journal of Kurdish Studies'de yayımlanmış şu makaleyi buluyorum. Yine eserin yazarını (sanıyorum ki yaşamını ve külliyatını) konu alan Kürtçe iki kitap mevcut: Sadînî, M. X. (2010). Mela Huseynê Bateyî – Jiyan, Berhem û Helbestên Wî, Weşanxaneya Nûbihar, İstanbul. Doskî, T., Doskî, M. İ. (1996). Mela-yı Bateî We Behremi-yi wî, Çaphâne-i Hawar, Dhuk-Irak. Kısaca, sırf kendisi hakkında dört makale yayımlanmış bu eserin kayda değer olduğu apaçık ortada. Maddede kullanılmış üstelik bazı kaynaklar, ama zaten kaynaksızlık silme gerekçesi değildir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.35, 17 Temmuz 2018 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.24, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Sen (roman)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sen (roman)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynak hiç yok. İlk adaylıkta dişe dokunur yorum ve sayfa üzerinde değişiklik de göremedim.

Silinsin Silinsin--Tuğkan (mesaj) 17.29, 7 Temmuz 2018 (UTC)

hızlı kalsın mehmed uzun kitaplarına ilişkin emsal kararlar mevcut. önceki adaylıklar şurada: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sen (roman), Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık.. --kibele 20.43, 7 Temmuz 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Gerekçe sağlıklı değil. Tipik ben bunu beğenmiyorum meselesi... Ayrıca Mehmet Uzun’un eserleri KD’dir. —Pragdonmesaj 23.21, 7 Temmuz 2018 (UTC)
 • yukarıda “bağımsız ve güvenilir HİÇ kaynak yok” derken önceki SAS’ta dişe dokunur yorumun olmadığı belirtilmiş. Ben de “silinmesi için belirtilen gerekçe dişe dokunur değil” diyorum. HİÇ’liğe ulaşılmadan önce acaba nasıl bir araştırma yapıldı? Gerekçeyi ispatlayabilecek hangi akademik ya da bilimsel kaynaklat tarandı. Google araması mıdır bizi sonuca götüren? —Hedda Gabler (mesaj) 12.49, 8 Temmuz 2018 (UTC)
Şöyle bi maddeye baktım, göremedim Hedda Gabler, sen göstersene ona göre var mı yok mu öğrenelim. --Tuğkan (mesaj) 22.29, 9 Temmuz 2018 (UTC)
Senin yaptığın ise bir öznel yorum @Seksen iki yüz kırk beş, bu tür yorumlarla kendini yoracağına tartışmayla ilgili argüman üret, şu kaynaktan bu nedenden kayda değerdir de. --Tuğkan (mesaj) 08.57, 10 Temmuz 2018 (UTC)
@Tuğkan, maddeye bakıp "hiç"liğe ulaşmayacaksın; araştırıp çıkarım yapacaksın. --Hedda Gabler (mesaj) 10.39, 10 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Lider Müzik[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lider Müzik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Kurucusu Selami Şahin'in maddesine ufak bir ekleme yaparak bilgi kaybının da önüne geçtim, aktarılacak bir şey bulunmamakta.--RapsarEfendim? 03.35, 8 Temmuz 2018 (UTC)

Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.29, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Şablon:Çok Güzel Hareketler Bunlar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çok Güzel Hareketler Bunlar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Dizi/Film/Oyun oyuncularını içeren dolaşım şablonları oluşturmuyoruz. Bu kısmı kaldırınca, dolaşım şablonu oluşturacak kadar içerik kalmıyor zaten.--RapsarEfendim? 07.17, 8 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 07.17, 8 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Selahattin ilhan (mesaj) 13.39, 8 Temmuz 2018 (UTC)
 • Genel olarak dolaşım şablonlarının birbiriyle alakalı maddeler arasında kolay geçişi sağladığını düşünerek, kullanımını desteklesem de bu şablon amaca tam hizmet etmemekte. Bazı oyuncu maddelerine eklenmemiş bile. Ayrıca her film için böyle bir şablon oluşturursak; Kemal Sunal için maddenin yarısından çoğu dolaşım şablonu olur - ki olmaz... Silinsin Silinsin. chanseyMesajYaz 10.57, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Portekizce Vikihaber[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Portekizce Vikihaber"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edebilecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 07.20, 8 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 07.20, 8 Temmuz 2018 (UTC)
 • Sadece bu değil Vikihaber'in tüm dil sürümleri hızlı silinsin, herhangi bir şekilde sağlıklı madde yazılacak kadar spesifik olarak kaynaklarda yer alanı yok. Türkçe Vikihaber'i de hızlı silinmesi için etiketlemiştim zaten. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.52, 9 Temmuz 2018 (UTC)
 • @Vikiçizer, Vikihaber'in diğer dil sürümleri için de emsal karar olabilir mi?--RapsarEfendim? 03.47, 12 Temmuz 2018 (UTC)
  • Olabilir bence. Hepsini reality006 açmış ve maddeler gelişmemiş, öyle kalmışlar. Vikiçizer (mesaj) 15.48, 12 Temmuz 2018 (UTC)

Murat Asil[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Murat Asil"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda tartışılması için SAS'a taşınmıştır. SakhalinioBuyrun beniiiim? 05.02, 9 Temmuz 2018 (UTC)

Tam olarak nasıl kayda değer değil? Nerede sorun gördünüz? Açıklayabilirseniz maddeyi düzeltebilirim. DorukayhanEvet? 16.47, 9 Temmuz 2018 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın kalması yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20.15, 13 Temmuz 2018 (UTC)

Hayganuş Mark[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hayganuş Mark"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde içinde kayda değerliğini kanıtlayacak bağımsız ve güvenilir kaynak yok. Tuğkan (mesaj) 22.28, 9 Temmuz 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Şuradaki "Hakkında Yazılanlar" bölümü kayda değerlik için tek başına yeterli. Antrparantez maddede yer alan "Otorite kontrolü" bölümündeki "ISNI" bağlantısına tıklanırsa adının farklı yazılışları görülebilir. Araştırmayı sadece "Hayganuş Mark" şeklinde Türkçe yazılmış ad ile sınırlandırmamak lazım. Böylece farklı dillerde de kaynaklar bulunabilir. --Selahattin ilhan (mesaj) 23.00, 9 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Ermenice bilen var mı? Bu iki sayfa aynı kişiyi mi anlatıyor: 1, 2 --Selahattin ilhan (mesaj) 23.23, 9 Temmuz 2018 (UTC)
 • Hızlı kalsın, doğrudan meseleye gelelim, ben bu seri açılan SAS'ların konu itibarıyla ortak noktalarına baktığımda, özellikle etnisite odaklı olarak son derece seçici olduklarını görüyorum. Bunu hiç de iyi niyetli bir girişim olarak göremiyorum ve taraflı maksatlarla topluluğun vaktinin çalındığını düşünüyorum. Buna izin verilmemeli. Tuğkan'ın önümüzdeki günlerde davranışsal örgüsünü ciddi biçimde değiştireceğini umuyorum, her türlü bu gerekli.
 • Madde özelinde: Google aramasında ilk sayfada dört tane bağımsız ve güvenilir kaynak var. Yukarıdaki kaynak ara şablonu kullanılmalı. Google Akademik sayfasına bakıldığında Toplumsal Tarih dergisinde tamamen kendisini konu alan bir makale görüyoruz. Başka makalelerde de detaylı ele alındığını görmek zor değil.
 • --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.51, 9 Temmuz 2018 (UTC)
Tartışmadan bağımsız yorumlarını kendine sakla @Seksen iki yüz kırk beş. --Tuğkan (mesaj) 08.50, 10 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Selahattin ilhan net bir şekilde ortaya koymuş zaten kayda değer olduğunu.--RapsarEfendim? 00.17, 10 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın. Google Kitaplar'da da pek çok yerde atıf yapıldığı görülmekte. --esc2003 (mesaj) 21.40, 10 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Aynı görüşü paylaşan arkadaşların yorumlarına katılarak. --Pragdonmesaj 16.14, 12 Temmuz 2018 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Mimi Sertoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mimi Sertoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer yapımlarda rol almışlığı yok gibi. Buna ek olarak bağımsız ve güvenilir kaynak içermiyor. Tuğkan (mesaj) 22.32, 9 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hemfikirim. @Pragdon da bakabilir.--RapsarEfendim? 03.46, 12 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD'liğini ispatlayacak sağlıklı kaynaklara ulaşamadım. --Pragdonmesaj 16.13, 12 Temmuz 2018 (UTC)

Ünal Demirci[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ünal Demirci"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 20.59, 11 Temmuz 2018 (UTC)

Richard Malkin[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Richard Malkin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Toplasak zaten 5 dakika gözükmemiştir dizide. Lost karakterleri listesi maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 05.32, 12 Temmuz 2018 (UTC)

Semerkand Radyo[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Semerkand Radyo"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, Semerkand Yayın Grubu'na aktarılabilir. Nushirevan11 15.26, 12 Temmuz 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçe yerinde gözüküyor. Ayrıca Radyo 15'in adının değiştirilmesiyle oluşturulmuş, aynı radyo aslında.--RapsarEfendim? 20.16, 14 Temmuz 2018 (UTC)

Radyo 15[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Radyo 15"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, Semerkand Yayın Grubu'na aktarılabilir. Nushirevan11 15.27, 12 Temmuz 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 20.16, 14 Temmuz 2018 (UTC)

İnsan Sevmez Mi?[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İnsan Sevmez Mi?"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki şarkılarla ilgili kayda değerlik kriterlerini sağlamıyor. Konuyla alakalı bağımsız ve güvenilir kaynaklar da yok.--RapsarEfendim? 20.15, 14 Temmuz 2018 (UTC)

Roy McDonald[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Roy McDonald"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Yalnızca vefatıyla gündeme gelmiş.--RapsarEfendim? 20.19, 14 Temmuz 2018 (UTC)

Hürdoğan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hürdoğan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 20.23, 14 Temmuz 2018 (UTC)

Yusuf Çetin (din adamı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yusuf Çetin (din adamı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynak yok, anlatım ansiklopedik değil. Bu haliyle ansiklopedik bir madde olmaktan çok uzak. Kayda değerliğini ispat edecek ve konu hakkında bilgisi olan varsa geliştirilebilir fakat bu haliyle silinmeli. Ahmet Turhan (mesaj) 20.31, 17 Temmuz 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaynaksız olması silinmesi için gerekçe olmamalı. Vakit bulursam ayrıntılı araştırırım, sağlıklı kaynaklar var gibi. Misal. Kaldı ki kişi Süryani Ortodoks Cemaati'nin ruhani liderlerinden biri. Bu konum ile ilgili bir politikamız var mı bilmiyorum ama ünvanının, KD'liğinin ispatı için yeterli olacağını düşünüyorum ayrıca. --Pragdonmesaj 20.44, 17 Temmuz 2018 (UTC)

elbette kayda değer, kaynaklandırılmalı, kalsın.. --kibele 07.07, 18 Temmuz 2018 (UTC)

Gökhan Kutluer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gökhan Kutluer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda tartışılması için SAS'a taşındı. SakhalinioBuyrun beniiiim? 06.20, 19 Temmuz 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Bisiklet konusunda tanınan bir kişi. Bulut Fabrikası adında bir kitabı var. Cyclist Türkiye dergisinin editörlüğünü yapmış. Kendisiyle yapılmış röportajlar var. 2. Cycle Chic akımının temsilcisi olarak yabancı bloglarda listeleniyor. 3 Thedewil (mesaj) 11.42, 19 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Gökhan Kutluer, Bulut Fabrikası'nın yazarı [15][16] ve ünlü bir bisikletçi. Pulbiber dergisinin [17] yazarlarından. [18] İkinci kitabı da yolda. Cycle-Chic akımını Türkiye'ye getiren kişi aynı zamanda. [19] Bisikleti gündelik yaşamın bir parçası haline getirmesiyle Türkiye'de yankı uyandırdı. Ulusal basında yayınlanmış pek çok röportajı var. [20] [21][22][23] Dilara.ararat (mesaj) 12.19, 19 Temmuz 2018 (UTC)
1.Kişiyi sporcu olarak değerlendirdiğimizde kayda değerlik sağlayabilecek herhangi bir başarısı bulunmamakta. Zaten anladığım kadarıyla da bu madde için salt bir sporcu maddesi diyemeyiz.
2.Genel kayda değerlik açısından ele aldığımızda kişi kaynaklarda yanlızca kendi röportajları ile öne çıkıyor. Dolayısıyla yanlızca bu kaynakları kayda değer olarak göremeyiz. Bu kapsamda ikincil kaynaklarında kişiyi yüzeysel olarak ele aldığını düşünüyorum.
3.Bir yazar veya editör olarak değerlendirdiğimizde ise yine Vikipedi’de olmasını gerektirecek bir veriye rastlamadım.
4.Yorumda kullanıcımız Cycle Chic akımını Türkiye’ye madde konusu kişinin getirdiğini ileri sürmüş bende bazı makalelerine rastlardım ama kendi sitesinde. Kısaca bağımsız bir kaynakta bu duruma ilişkin bir veri yok. Ayrıca Cycle Chic tek başına ne kadar KD’lik sağlayacağı da tartışılabilir ama yeri burası değil.
Bunlarla beraber bisiklet konusunda gerçekten hoş çalışmaları var ve geleceğe yönelik KD potansiyeli olduğunu değerlendiriyorum. Ama şu aşamada yeterli KD’liği olmadığı kanaatiyle Silinsin Silinsin diyorum. chanseyMesajYaz 12.49, 19 Temmuz 2018 (UTC)→
 • Silinsin Silinsin Maalesef yeni kullanıcılarımız da "tecrübeli" diyebileceğimiz bazı kullanıcılarımız da politika ve yönergeleri okumuyor, okumak istemiyor. Ondan sonra da yeri geliyor iyi niyetle yeri geliyor olayı çirkinleştirerek uygunsuz davranışlar sergiliyor. Bir maddenin kayda değer olup olmadığının belirlenmesi için, konuyla alakalı bağımsız ve güvenilir kaynaklar aranır. Bu konu için de bu tip kaynaklar mevcut değil. Yani kişinin röportajlar vermesi, ulusal basında yer alması, falanca işler yapması vs bu maddenin kayda değer olup olmadığını ilgilendiren şeyler değil.--RapsarEfendim? 17.48, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Olivium Outlet Center[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Olivium Outlet Center"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağısmız ve güvenilir kaynaklar bulamadım. Bulabildiklerimden de eklenebilecek ansiklopedik bilgileri ekledim (mağaza sayısı, yüzölçümü gibi bilgilerle 2-3 cümle daha eklenebilir benim görebildiğim kadarıyla). Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 18.10, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Meridian (roman)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Meridian (roman)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasındaki kriterleri sağlamıyor. Yazarının dahi kayda değerliği şüpheli (yazar maddesinin İngilizce Vikipedi'de dahi olmadığını da not düşeyim).--RapsarEfendim? 18.14, 19 Temmuz 2018 (UTC)

TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmamakta.--RapsarEfendim? 18.56, 19 Temmuz 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 18.56, 19 Temmuz 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kalsın Kalsın --Hedda Gabler (mesaj) 19.31, 19 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynakları ekledim. Kaynak şablonumuz sıkıntılı olduğundan daha fazlası için uğraşmak istemedim. Bunlar yeterli gibi. --Pragdonmesaj 19.33, 19 Temmuz 2018 (UTC)
@Pragdon, daha önce de belirttiğim gibi bu kaynakları, maddenin tanım cümlesine eklemen bir şey ifade etmiyor. Kaynaklar kullanılarak ansiklopedik bir metin yazılması önemli olan.--RapsarEfendim? 19.40, 19 Temmuz 2018 (UTC)
Hangi politika böyle bir şart koşuyor? Böyle bir uygulamamız yoktu şimdiye kadar. Nereden nasıl ve neye dayanarak çıkarttık bu koşulu? --Pragdonmesaj 19.47, 19 Temmuz 2018 (UTC)
Kaldı ki silinmeye aday gösterilen madde zaten tanım cümlesinden ibaret. Gerekçe de bu tanım cümlesinin kaynaksız olması. O tanım cümlesine de gerekli kaynaklar ekleniyor ama nereden türediğini bilemediğim bir şekilde madde geliştirilsin isteniyor. Neden? İBP mi yapıyoruz? SAS sürecinde böyle bir uygulamamız olmadı şimdiye kadar. Olmasına da gerek yok bence. --Pragdonmesaj 19.53, 19 Temmuz 2018 (UTC)
Vikipedi:Kayda değerlik politikası. "ALt madde" kapsamındaki bir madde gelişemiyorsa da ana maddede bahsedilmekte malum (yazarının maddesi oluyor bu durumda).--RapsarEfendim? 20.22, 19 Temmuz 2018 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Hiçbir kullanıcı yukarıdaki anlayışla bir maddeyi geliştirmek zorunda değildir. Bu suistimale açık bir konudur. Kullanıcılar araştırıp buraya link bırakıyor, "olmaz efendim maddeye ekleyin" deniyor. Maddeye ekleniyor, olmaz efendim içerik yazın deniyor. Ki zamanında sadece dış bağlantı eklenerek "bak kayda değer" deniyordu. Soruyorum; kimse bunu yapmak zorunda mı? Kullanıcılar neden buraya ayırdıkları vakitleri alakasız oldukları konular için içerik yazmakla uğraşsın? Bu emek sömürüsü iyice can sıkıyor. Maddeyi geliştirdim. 1, 2, 3, 4 gibi referans göstermeler var. Zaten VP:KİTAP gereği kayda değer. Daha önce SAS'da kayda değer olduğu anlaşılan ama madde içinde düzeltme yapılmayan adaylıklarda, @Vito Genovese tartışma sayfasına SAS'ta gösterilen kaynakları bırakıyor, adeta ilgili olabilecek gerçek kullanıcılara işi bırakıyordu. Bu suistimal aynen bu şekilde önlenebilir. @Vikiçizer, @Sakhalinio ve @Superyetkin'e Vito örneğini tasviye ediyorum. @Hedda Gabler'den de ikinci bir değerlendirme rica ediyorum.--Kingbjelica (mesaj) 22.48, 19 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddeye kaynaklar eklenmiş. Madde içeriği ile kayda değerliğin birbiriyle ilgisiz olduğunu bir kez de ben hatırlatayım. Eğer madde taslak kriterlerini karşılamıyorsa buna istinaden silme talep edilebilir, kayda değerlik ayrı mevzu. En az taslak seviyesinde ve kayda değerliği kanıtlanmış her konunun kendi maddesi olabilir, ki maddenin kapsamı da politikada bahsi geçen "tam ve kaynaklı bir ansiklopedi maddesi oluşturmaya yeterli" görünüyor. --Cobija (mesaj) 23.10, 19 Temmuz 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Geliştirenlerin emeğğine sağlık, kayda değer olduğu ispat edilmiş gözüküyor. @Kingbjelica, daha önce de söyledim tekrar söylüyorum, bulduğunuz her platformu laf sokmak için kullanmayın lütfen bir, ikincisi de başka kullanıcılardan duyduğunuz mesnetsiz iddialarınızı da sürekli dillendirip durmayın. Bunları dillendirmeniz bunların gerçek olduğu anlamını taşımıyor. Ben şahsen yazdıklarımı politikalara dayandırıyorum, siz de öyle yapın isterseniz.--RapsarEfendim? 03.20, 20 Temmuz 2018 (UTC)
Hakaret olmadığı sürece eleştiriye açık olmanı öneriyorum. Yoksa her şeyi laf sokma olarak algılıyosun. İlk yorumumda üstüne alındığın şeyleri bizzat kendin yaratmışsın, ben SAS'larda değişen teamüllere örnek verdim hepsi bu. Ayrıca yorumlarının politikalarla alakalı olduğunu da düşünmüyorum. Güçlü ve açık bir şekilde alıntı yapamıyosun onlardan. Kıyısından köşesinden öznel yorumlar hepsi. Bence bir kere bile olsa "her şeyin iyisini ben mi yapıyorum", "her şeyin doğrusunu ben mi biliyorum" sorularını kendine yöneltmelisin. Çünkü senden başka diğer kullanıcılara sürekli bir şeyleri nasıl yapacakları konusunda öneri veren ikinci bir kişi yok. Bunu tüm iyi niyetim ve samimiyetimle söylüyorum. Kolay gelsin.--Kingbjelica (mesaj) 05.29, 20 Temmuz 2018 (UTC)
@Kingbjelica, burası eleştiri yapabileceğin bir platform değil yalnız. Sen görüşünü paylaşırsın ben görüşümü paylaşırım, bu görşler ve politikalar yönünden oturur konuşuruz. Ben zaten yanlışımı gördüğüm an kendi adıma, düzeltmeye çalışıyorum. Beni de lütfen aptal ya da saf yerine koymaya çalışma, neyin ne olduğunu görebilecek kapasitedeyim çok şükür.--RapsarEfendim? 05.32, 20 Temmuz 2018 (UTC)

kalsın elbette, maddeye kaynaklar eklenmeden önce de kayda değerdi, bir oyuncunun kendi işleri hakkında yazdığı bir tez olarak önemi açıktı, gelişmeye açık olduğu da belliydi. kimse burada bazı kullanıcıları tatmin etmek zorunda değil. kingbjelica'ya teşekkürler, hem eklemeleri hem de saptamaları için. 'ilk cümleye kaynak eklemek yetmez'den sonra çıta nereye konacak ve kullanıcılar neye zorlanacak diye merak etmiyorum, topluluk politika dışı bu öznel yargılara karşı durmaya devam etmeli. --kibele 08.47, 20 Temmuz 2018 (UTC)

 • Kalsın, kaynak bulan ve çalışma yapan arkadaşlara teşekkürler. Kingbjelica'ya da özellikle ilk yorumundaki "emek sömürüsü" tespiti için ayrıca teşekkür ederim. Geçmişte Sarv olayında olduğu gibi, öznel ve toplulukta karşılığı bulunmayan çıkarımların herhangi bir ağırlığı bulunmadığının tartışmayı kapatan hizmetli tarafından açık olarak ifade edilmesi gerekli. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 11.09, 20 Temmuz 2018 (UTC)