Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Silinsin Silinsin) veya {{Kalsın}} (Kalsın Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında {{silinsin}} şablonu ekleyebilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz · Ağustos · Eylül · Ekim · Kasım · Aralık


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Dedublüman[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dedublüman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"Dedublüman" bana pek tanıdık ve KD gelmedi. Telaffuz edebileceğimden emin olsam bir doktor arkadaşa soracağım ama "Türkçe mi o?" cevabı almaktan da çekiniyorum. Silelim biz bunu. E4024 (mesaj) 12:49, 4 Kasım 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Eski bir kitap ama şu kaynakta aynen "Dedublüman" olarak geçiyor. Madde başında çeşitli dillerde yazılışı verilmiş. Buna göre, daha yaygın bir kullanım varsa belki madde adı değiştirilebilir. Aktarıyorum: "Almanca: Dedublument, İngilizce: Dedoublument, astral projection, Fransızca: Dèdoublement, Osmanlıca: Tezauf, Türkçe: Çift bedenlenme, ikileşme, çift görünüm" --Üçüncü Adam (mesaj) 13:59, 4 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği kanıtlanamıyor. --E4024 (mesaj) 14:03, 4 Kasım 2016 (UTC)
"Tek çiçekle bahar olmaz" diye ne kadar hızlı "silinsin" kararı veriyorsunuz? Bilim Araştırma Grubunun kitaplarına bakmak lazım. Bu terim bir şekilde geçiyordur o kitaplarda. Lakin uğraşmaya değer mi? Bence değmez. Çünkü verdiğiniz kararı geri çekmeyeceğinize eminim. --Üçüncü Adam (mesaj) 14:11, 4 Kasım 2016 (UTC)
Sakin olun. Burada kararları ben vermiyorum. Oydaşma ile alınıyor. --E4024 (mesaj) 14:19, 4 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bedri Ruhselman'ın "Ruh ve Kâinat" kitabında "Dedubluman, bir insanın kendi bedenine benzer diğer bir bedenle, bedeninden gayrı bir yerde görünmesidir." olarak tanımlanmış ve defalarca kullanılmış bu terim. --Üçüncü Adam (mesaj) 17:20, 4 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispat edilemiyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 18:06, 4 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Ruhçuluk maddesinin bir alt başlığı olarak aktarılsın. – Amillians (mesaj) 05.15, 6 Kasım 2016
Aktarılması söz konusu ise Bilokasyon maddesine de aktarılabilir. (Bu arada ben "Üçüncü Adam". Tartışmada avantaj sağlamak için farklı hesapla yazdığım düşünülmesin. Kullanıcı adımı değiştirdim.) --Selahattin ilhan (mesaj) 09:22, 6 Kasım 2016 (UTC)

Giota Lydia[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Giota Lydia"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sanatçının var olması onu kayda değer yapmaz. Ya da yapar. Ben KD'liğinden tereddüde düştüm, o nedenle bu sayfayı açtım. Bu vesileyle, bu maddeyi TR ve En Vikilerde açan kullanıcı bir dizi maddede yeterli güvenilir kaynak göstermeden Türk şarkılarını, halk oyunlarını vb Yunan kültürüne mal ediyor, hem biraz bizimkinde hem de özellikle En:WP'de. İyiniyetinden şüphe ettiğimden değil ama ansiklopedik içeriğe zarar verilmemesi için takibinde yarar var. (Bkz bu madde.) E4024 (mesaj) 08:23, 7 Kasım 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kaynaklardan dem vurmuşsunuz ama maddedeki şu kaynağı inceleseydiniz, kendisinin 15 albüm yayınladığını (plak şirketleri arasında Columbia ve EMI de var) görecektiniz. Bunun da Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı" kriterini sağladığını zaten daha önceki tartışmalarınızdan biliyor olmanız gerekiyor.--RapsarEfendim? 10:15, 7 Kasım 2016 (UTC)

Hakkımda Türk şarkılarını halk oyunlarını vb Yunan kültürüne mal ediyor denilmiş.Candan Erçetin bile iki dilli(https://tr.wikipedia.org/wiki/Aman_Doktor) bir albüm çıkarırken bu tür iddaların yapılması çok üzücü.Ben hangi halk kimden almış tartışması yapmıyorum yanlızca var olan eserleri yazıyorum.--Samizambak (mesaj) 11:42, 7 Kasım 2016 (UTC)

İki dilde albüm yapılmasının konuyla ilgisini ben anlayamadım. Siz de beni anlamış görünmüyorsunuz. --E4024 (mesaj) 11:47, 7 Kasım 2016 (UTC)

Hakkımda Türk şarkılarını halk oyunlarını vb Yunan kültürüne mal ediyor demişsiniz bununla ilgili eklediğim kaynak gösterirmisiniz?--Samizambak (mesaj) 12:04, 7 Kasım 2016 (UTC)

Kaynak göstererek yapsanız zaten öyle bir iddiaya gerek kalmaz Sayın Zambak. :) --E4024 (mesaj) 12:06, 7 Kasım 2016 (UTC)

Ben hepsi için kaynak gösteriyorum.--Samizambak (mesaj) 12:08, 7 Kasım 2016 (UTC)

Kolay gelsin. --E4024 (mesaj) 12:13, 7 Kasım 2016 (UTC)

Çok sağolun sizede.--Samizambak (mesaj) 12:20, 7 Kasım 2016 (UTC)

Duble[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Duble"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynaklardan açık açık alıntı yapılsa belki KD'liğini başka bir gözle değerlendirebilirdik. Şu aşamada bana hızlı silinmesi gerekirken atlanmış bir ÖA gibi görünüyor. E4024 (mesaj) 08:29, 7 Kasım 2016 (UTC)

Teşekkürler Sebastian James, ilgili sayfadan özetleyerek de olsa çeviri yapmanız mümkün mü? --Selahattin ilhan (mesaj) 17:37, 7 Kasım 2016 (UTC)
İngilizcesi de şuna benziyor: Eidolon. --Deniz (mesaj) 20:09, 7 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Ne iyi ki açmışım bu SAS'ı, değil mi? Konu üzerine kafa yormaya başladık. Bu konuda çalışan arkadaşlara teşekkür ve rica ediyorum, madde silinmeyip kalırsa başlığın problemli olmaması için bu kavramın Türkçe'de "duble" olarak güvenilir kaynaklarda yer aldığını bulup ekleyelim. ÖA olmasın. --E4024 (mesaj) 07:07, 8 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Geçen dokuz günlük sürede maddede hiç bir olumlu gelişme olmadı. Tanrı bile evreni daha kısa sürede yarattı. --E4024 (mesaj) 15:23, 16 Kasım 2016 (UTC)

İlâhî Nizam ve Kâinat[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İlâhî Nizam ve Kâinat"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"Bedri Ruhselman Vikipedisi" yapmayacaksak KD değil. E4024 (mesaj) 08:31, 7 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 08:32, 7 Kasım 2016 (UTC)
 • Not: Bu konuda yazan iki gazeteciden biri, konuyla ilgili bilgileri kendisine ilgili yayınevinin gönderdiğini kabul etmek dürüstlüğünü göstermiş. Bu (kendisine verilen metinden yazı çıkarmak) Türkiye'de gazetecilerin çok yaptığı bir uygulama. Bundan biraz daha iyisi kendisine gönderilen kitabı (yeni çıkan kitapları gazetecilere hediye ediyorlar) köşesinde yorumlamak; özellikle gazete ile yayınevi aynı Holding'e bağlı ise... --E4024 (mesaj) 08:36, 7 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın hakkında yeterince bağlantı mevcut: 1, 2, 3, 4 --Selahattin ilhan (mesaj) 08:47, 7 Kasım 2016 (UTC)
Ayrıca, kitabın içeriği üzerine yapılmış bir sözlük çalışması olan, "Alparslan Salt" ve "Cem Çobanlı" tarafından yazılmış "İlahi Nizam ve Kainat Terimleri Sözlüğü" isimli bir kitap da var. --Selahattin ilhan (mesaj) 09:07, 7 Kasım 2016 (UTC)
Madem öyle, bu durumda onlardan yararlanarak, birkaç önceki kullanıcı adınızla sizin açtığınız anlaşılan maddeyi düzeltip toparlayın. Vikipedide en önemli şeyin doğrulanabilirlik olduğunu unutmayın. Maddenizde olmayan kaynak kullanımını öğrenip uygulamaya başlayın. "Artık". --E4024 (mesaj) 09:26, 7 Kasım 2016 (UTC)
"Düşünenadam" kullanıcı adı bana ait değil. Ben ilk defa 2014 yılında Diyapazon kullanıcı adıyla kayıt oldum. Kullanıcı sayfamda yazılı eski kullanıcı hesaplarım. --Selahattin ilhan (mesaj) 09:43, 7 Kasım 2016 (UTC)
Peki. "54 yıl" diye başlayan yüz kaynak eklesek sonuçta hepsi aynı şeyin tekrarı olmayacak mı? --E4024 (mesaj) 12:05, 7 Kasım 2016 (UTC)
Bu kitabın olayı o zaten. Her yerde o şekilde bahsedilmesi normal. Farklı kaynaklarda yer alan bir yemek tarifini ele alalım. Hepsinde "tencereyi ocağa koyup, soğanı kavuruyoruz" diye başlasın. Biz de ilk cümleye bakıp, bunların hepsi aynı diyelim. Gerçekten öyle mi? Hepsini denesek eminim farklı farklı tatlar elde ederiz. Kimi içine baharat eklemiş, kimi az pişirmiş, kimi üstüne sos eklemiş. --Selahattin ilhan (mesaj) 12:27, 7 Kasım 2016 (UTC)
Yemek tariflerini güvenilir kaynak kabul etmiyoruz. --E4024 (mesaj) 12:37, 7 Kasım 2016 (UTC)
Metafor olarak söyledim. --Selahattin ilhan (mesaj) 12:38, 7 Kasım 2016 (UTC)
"Ben de" diyeyim de üzülmeyin. --E4024 (mesaj) 12:46, 7 Kasım 2016 (UTC)
 • Buradaki kilitlenmeyi aşmak için SAS'larda aktif Vikipedistlerden katkı bekliyoruz. Yanlış anlaşılmaması için kullanıcı adı eklemiyorum. --E4024 (mesaj) 14:52, 24 Kasım 2016 (UTC)

Aristobulus III of Judea[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aristobulus III of Judea"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İngilizce WP kaynak olunca başlığın da İngilizce olması normal. Bu tür kullanıcıları, açtıkları maddeleri hızlı, bekletmeli ya da SAS'ta tartışarak sildirmezsek durduramayız; sarmaşık gibi Vikipediye yayılır, yararlı bitkileri boğarlar. İsteyen bana "maddeyi mi tartışıyoruz kullanıcıyı mı" diye saldırabilir. Ben iyi niyetle TR Vikipediye zarar veren bazı kullanıcıları/uygulamaları afişe etmeye çalışıyorum. Takdir de beklemiyorum. Not: Silme gerekçelerim ansiklopedik düzen ve içeriğe sahip olmamak, KD'liğin maddede gösterilmiş olmaması vs. E4024 (mesaj) 09:04, 7 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Başkası yapar usülüne göre, yokluğunda ıstırap çekeceğimizi sanmıyorum. --E4024 (mesaj) 09:05, 7 Kasım 2016 (UTC)
 • Bu madde önemli bir maddedir! Değiştirilemez Bu imzasız yazı Aristods (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Kalsın Kalsın Başrahip olması hasebiyle kayda değer, tıpkı kendisinden öncekiler gibi. Bir iki dokunuşla da cümleler toparlanabilir pek ala. Bir maddeyi SAS'a koymadan önce bir iki saniye de olsa düşünmek gerek. --Cobija (mesaj) 17:40, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum "Başrahipler kayda değer" diye bir ölçütümüz yok. Yüzlerce, belki binlerce benzer statüde insan geçti tarihten. Güvenilir kaynaklarda yeterince yer alırlar ve bu durum maddelerinde gösterilebilirse Vikipedide kendilerine yer bulurlar. Bu kadar basit. --E4024 (mesaj) 07:12, 29 Kasım 2016 (UTC)
İnsanlara Amerika'yı yeniden keşfettirmemek, SAS'ı meşgul etmemek için aday göstermeden evvel araştırma yapılabilir. Aristobulos (Bruder der Mariamne) maddesine bakılsaydı eğer kayda değer olduğu görülebilirdi. Burada kayda değerliği ayrıca ortaya koyulup koyulmaması bir şey değiştirmez. --Cobija (mesaj) 20:18, 29 Kasım 2016 (UTC)

Sorani dil bilgisi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sorani Gramer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hiç kimse HS yoluna gitmediği için buraya getirdim. Türkçe bilmeyen veya biraz bilen biri "Sorani dilbilgisi" maddesini açmaya çalışmış. Benim şahsen bu alanda bir bilgi birikimim yok. O nedenle bu "özgün araştırma"yı eleştirme hakkını kendimde bulmuyorum. Türkçede veya başka dillerde Sorani'nin dilbilgisi üzerine yazılmış kitaplar var mı onu da bilemiyorum. (Soranice ders kitaplarından bahsetmiyorum elbette.) Var ise bu maddenin KD'liği kanıtlansın. Bu konuda çok umutlu olmadığım için yanlış başlığı da düzeltmedim. Maddenin KD olduğu kanıtlanıp silinmezse bakarız. Not:Yanlış hatırlamıyorsam bizim Soranice maddemiz de ÖA gibi. Yazık... E4024 (mesaj) 07:50, 8 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Harvard Üniversitesi'nin sitesinde şöyle bir kaynak buldum. İncelemekte fayda var. Onun dışında Soranice diye bir madde mevcut zaten belki içine aktarılması daha doğru olabilir. --Pragdonmesaj 13:28, 8 Kasım 2016 (UTC)
 • Sayın Pradgon adlı kullanıcı; Sorani Gramer isimli sayfayı açan benim. Ayrıca oluşturduğum sayfanın linkini Soranice adlı sayfanın içinde gramer başlığı oluşturup, bu başlığın altına kendi açtığım sayfanın linkini atmıştım. Yani kendi sayfam Soranice sayfasından bağımsız değil. Fakat tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Kendi yazdıklarımı "Soranice" artikelinin içine atabilirim. Ayrıca sizin referans gösterdiğiniz kaynağı da ben inceledim. Sorani dili hakkında İngilizce, Arapça, Farsça pek çok çalışma mevcut. Fakat daha önce hiç Türkiye'de bu dille alakalı hiç bir çalışma yapılmamış. Zaten benim de bu sayfayı açmamın nedeni de bu. Sorani dili, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin resmi dili olmasına rağmen maalesef ki Türkiyedeki Kürtler tarafından bu lehce pek tanınmıyor. Türkiye'deki Kürtlerin konuştuğu lehçeye Kurmanci denilnektedir. Her iki dilin adına Kürtçe dense de Kurmanci ile Sorani arasında büyük farklar mevcuttur. Sorani, daha çok Farsça'ya benzemektedir. Ayrıca ben bu dille alakalı daha önceden yapılmış çalışmaları sayfamı tamamladıktan sonra altına referans olarak eklemek istiyordum. Fakat benim bu sayfayı bir günde tamamlamam imkansız bir şey. O yüzden vakit bulduğum sürece bu sayfada değişiklik yapıyorum. Yani ben bu dilin gramerini bütün yönleriyle ele almak istiyorum. Ayrıca ilginizden dolayı teşekkür ederim. Kullanıcı:process_cq
 • Ayrıca size şu sayfayı incelemenizi tavsiye ediyorum.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Category:Grammars_of_specific_languages Bu kategoride pek çok dilin grameri mevcut. Yani Ingilizce wikipedide de pek çok dilin grameri için ayrı bir sayfa oluşturmuş. Zaten ben de bu yüzden burada ayrı bir sayfa oluşturdum. Process cq (mesaj) 15:02, 10 Kasım 2016 (UTC)

Process cq Siz maddeyi geliştirmeye devam edin ve mümkünse kaynaklandırın. Burada alınacak karara göre de madde Sorani içine aktarılması uygun görülürse oradan devam edersiniz. Ancak özellikle belirtmem gereken şey E4024'ün de dikkat çektiği gibi maddenin başlığı sıkıntılı. Sorani Gramer yerine Sorani dil bilgisi olmalı başlık. Dediğim gibi siz maddeyi geliştirmeye devam edin, alınacak karara göre işlem yapılır zaten. Katkınız için teşekkürler. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 12:51, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum İngilizce VP'de (sadece orada) "Sorani grammar" maddesi var, ancak yetersiz kaynakçalı ve Kürt dili ile ilgili başka bir madde ile birleştirilmesi önerilmiş. Bizde "Sorani dilbilgisi" (dilbilgisi, "dil bilgisi" değil) maddesi olacak ise bunun ÖA değil yeterli güvenilir kaynaklar içeren bir madde olması gerektiği açık. Vikipedi bir blog değil, kişisel bilgi birikimimizi ancak kaynaklarla destekleyebiliyorsak buraya yansıtabiliriz. Mevcut aşamada önceliğin Soranice maddesini, başta kaynakçası olmak üzere geliştirmek olması daha uygun bence. --E4024 (mesaj) 12:49, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • {{Silinsin}} Ben bu konu ile alakalı daha fazla yazı yazmak istemiyorum. Lütfen kendi oluşturduğum Sorani dilbilgisi sayfasını ve Soranice sayfasına eklediğim son üç başlığı en kısa sürede kaldırın.

Process cq (mesaj) 14:02, 10 Kasım 2016 (UTC)

Talebiniz doğrultusunda HS için işaretlendi. --E4024 (mesaj) 07:39, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Benim elimde bu konuda yeteri kadar kaynak var. Fakat kaynaklandırma yönergesinden hiç bir şey anlamadım. Bu yüzden sayfamda da kaynaklandırma yapamadım zaten bu saatten sonra da hiç bir şey eklemek istemiyorum. Eğer bu konuda bilgi edinmek isterseniz

[[1]] bu linke bakabilirsiniz. Ben de bu sayfayı baştan sona okudum. Bir de ayrıca google'ya "A Basic Guide to Kurdish Grammar" diye yazarsanız ilk başta bir pdf dosyası var. Orada da gayet güzel bir şekilde Sorani dil bilgisi işlenmiş. Bunun dışında da bu konuda size Farsça dilbilgisi kitapları da size yardımcı olur. Ayrıca Farsça dilbigisi hakkında Türkçe çalışmalar da mevcut. Bunları da inceleyebilirsiniz. Ama ben bu maddeyi daha fazla sürdürmek istemiyorum ve derhal silinmesini istiyorum. Process cq (mesaj) 07:33, 11 Kasım 2016 (UTC)

Process cq başka kullanıcılar bıraktığınız yerden sürdürecektir. tepkisel olarak aldığınız sil kararına dayanarak bilginin yok edilmesi için sil olarak işaretlenmişti, kaldırdım. --kibele 09:37, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kaynaksız maddelerin silinmesini isteyen, yararlandığı kaynakları göstererek ve 'kaynak ekleme konusunu bilmiyorum' diyerek yardım isteyen yeni kullanıcıyı 'dilbilgisine, imlaya ilgi duyan zaten üniversiteye, kütüphaneye gider. Burası "genel" bir ansiklopedi.' gibi yanıltıcı bilgilerle baskı altına alarak istediği sonuca (sildirmek) ulaşmaya çalışan, kullanıcının belli ki tepkisel olarak ve vikipedi kurallarını bilmediği için yaptığı silinme isteğini ikiletmeden maddeye hızlı sil etiketi ekleyen bu kullanıcıyı epeydir bir yerlere havale ettik zaten. madde geliştirilmeye açık ve aktarılmadan kaynaklandırılarak kalmasında sakınca yok. --kibele 09:48, 11 Kasım 2016 (UTC)
Benden bahsediyorsanız umarım Allah'a havale etmişsinizdir. Orada iyi karşılanmama engel olacak hiç bir büyük hatam yok. Siz de sürekli başkalarına nasihat verip kendi eleştirdiğiniz şeyi kendiniz yapma yolunda (katkıları değil kullanıcıları yorumlamak) devam edin. --E4024 (mesaj) 11:19, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • E4024, Siz hatanız olmadığını nereden biliyorsunuz ki? En büyük hatanız kendi kibriniz. Sırf kendinizin bir şeyler bildiğini ispatlamak için eleştiri yapmayın. Gerçekten yardımcı olabileceksiniz eleştiri yapın. Eğer siz beni eleştiriyorsanız bende gerçekten sizin yardım edebileceğinizi düşünürüm. Daha önce de ifade ettiğim gibi ben bunları bir yerimden uydurmadım. Tamam ben Kürtçeyi biliyorum ama -ben de dahil- her kürtçe bilen kişi gramer yazamaz ki. Siz ise burada " özgün araştırmayı eleştirme hakkını kendimde bulmuyorum" diyerek resmen benim bu konuyu bir yerimden uydurduğumu ima ediyorsunuz. Ayrıca bunları uydurmadığımı göstermek için bakmanız gereken yerleri buraya ayrıntılı bir biçimde yazdım. Ayrıca bunları sayfanın altına referans eklemek için sizden yardım da istedim. Ama siz benim mesajımı görmezden geldiniz. Ben kendi edindiğim referansları burada başka insanların da görmesini istiyorum. Ama siz bu şekilde davranınca ben de daha fazla bu konuyu uzatmak istemedim. Process cq (mesaj) 12:46, 11 Kasım 2016 (UTC)
Process cq bence maddeyi/maddeleri geliştirmeye yoğunlaşın. kolay gelsin. --kibele 13:14, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kibele Desteğinizden dolayı teşekkür ederim. Elimden geldiği kadar kaynaklandırmaya çalışacağım. Process cq (mesaj) 13:20, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • kibele şimdi biraz değişiklik yaptım. Bunları gözden geçirebilir misiniz?
 • Yorum Yorum Keşke E4024'e belirttiğiniz hususları çok daha kıdemli olduğu için kimseyi muhatap almaya gerek görmeyen Eldarion gibi kullanıcılara anlatmanın bir yolu da olsa. Madde açmayı geçtik VP'ye katılmak bile gelmiyor içimizden, olur ya lüzumlu gördüğümüz madde açılıvermiş faydada bulunalım diye elimizden geldiğince katkıda bulunuyoruz. Ansiklopediler budanmak için değil geliştirmek içindir zannediyoruz, katkıda bulunan tüm kullanıcılara kolay gelsin.Bu imzasız yazı 37.155.225.211 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırmalar yapılmış ve devam ediyor. Gelişime açık bir madde. --Pragdonmesaj 05:03, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • pradgon ilginiz için teşekkür ederim. Ayrıca size bir konuda danışmak istiyorum. Soranice sayfasında;

"Soranice veya Orta Kürtçe Kürtçenin bir lehçesidir. Ayrıca Kürdistan Bölgesel Yönetiminin de resmî dilidir." cümlesinde resmi dil olduğuna dair Irak anayasasının bir maddesini kaynak göstermek yerinde midir. Şayet E4024 isimli kullanıcı, ilgili maddede Soranice değil de Kürtçe'nin resmi dil olduğu belirtildiği gerekçesiyle bu kaynağı kabul etmiyor. Mümkünse sizin bu konuda düşüncenizi öğrenebilir miyim? Process cq (mesaj) 20:37, 15 Kasım 2016 (UTC)

 • Cevap Cevap İsabetli bir şey yapmış kendisi. Bunun sizin dediğiniz gibi olduğunu pratikte biliyoruz elbet ancak bu cümlenin açık bir şekilde belgelenmesi gerekir. Bulacağınız kaynakta resmi dilin kürtçenin sorani lehçesi olduğu belirtmesi gerekir. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 22:52, 15 Kasım 2016 (UTC)

Evrensel Basım Yayın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Evrensel Basım Yayın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ekim 2015'ten beri kayda değerliği belirsiz bir şekilde beklemekte. An itibarıyla maddede bulunan 5 kaynağın 4'ü Evrensel'e ait.--RapsarEfendim? 12:59, 8 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:59, 8 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil, öne çıkan bir yanı yok.--Kingbjelica (mesaj) 15:56, 8 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Madde kaynaklandırıldı (+16 kaynak). --Ahmet Turhan (mesaj) 21:26, 8 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın KalsınMadde kayda değer --Kullanıcı: Mustafa0202 (mesaj) 00:30, 9 Kasım 2016 (UTC) Vikipedi:Oylama gereği geçersizdir. --Maurice Flesier message 01:00, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • Emekler için teşekkürler; ancak bir göz yanılması yaşanmasın. Şu sürümüne göre konuşuyorum: 5 ve 6 KHK'nin çıkarılmasını, 7, 8, 9 ve 10 ise çıkan KHK ile kapatılan yayınları konu ediniyor. Bunların "Evrensel Basım Yayın" ile hiçbir alakası yok. 2, 3, 11, 16, 20 ve 21 kendi siteleri veya yayınları, bağımsız kaynak olmadığından kayda değerlik aranırken hesaba katılmazlar. 17 ve 18, Evrensel'in sitesinde yayınlanmış 16'nın tekrarı. 1. kaynak, sunulan bilgi yer almadığından kaldırıldı. Kayda değerliğe hiçbir katkısı bulunmayan bu kaynaklar kaldırıldığında geriye 6 kaynak kalıyor. 11, 12, 13 ve 14 zaten "xxx, Evrensel Basım Yayın'ndan yayınlandı" tarzında, zaten resmî siteden elde edilebilen ve hiçbir ek değer katmayan kaynaklar. Sadede gel Rapsar diyenler için, maddede kaynak şişirmesi yapılarak kayda değer olduğunu kanıtlanmaya çalışılmış ama kayda değerlikle alakası yok.--RapsarEfendim? 22:07, 8 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap "5 ve 6 KHK'nin çıkarılmasını, 7, 8, 9 ve 10 ise çıkan KHK ile kapatılan yayınları konu ediniyor" konusuna açıklık getirilmesi için söylüyorum, kapatılan yayınlar bu yayın evinden çıkartılan dergilerdir. Yani elbette alakası var, olağanüstü hal kapsamında çıkartılan yasalar bu yayınevinin 1988, 1991 ve 2002 yılından beri yayınlanan dergilerini kapatıyor, bu tarihi durum söz konusu yayınevi için elbette ansiklopediktir. Ayrıca Vikipedi'de bir maddeye kaynak ekleme gayretlerine "madde şişirme" tabirini kullanmak, karşı taraftan kötü ve gaf olarak algılanması bir yana, en iyi tabirle, görmezden gelinecek bir durum. Maddeyi kaynaklandırma gayreti içindeyiz, madde şişirme değil. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:22, 8 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Maddeye ayrıca eklemeler ve yeni kaynaklar ilave edildi. Bir yayınevinin Pinokyo gibi bir klasiği ülkede ilk kez Kürtçe basması, Marksist eserleri Kürtçe basması "kayda değer" olsa gerek. Veya Komünist Manifestoyu 7 dilde basması...--Kullanıcı: Mustafa0202 (mesaj)
 • Yorum Yorum Wikipedia'da bir çok yayınevi maddesi tek kaynak veya kaynaksız halde duruyor. Ama bu o yayınevinin çıkardığı onlarca veya yüzlerce kitabın, dolayısıyla burada oluşturulan maddenin "kayda değer" olmadığı anlamına gelmez. Örneğin; Remzi Kitabevi, Yapı Kredi Yayınları, Doğan Egmont Yayıncılık, Ötüken Neşriyat, Rodeo Yayıncılık ve daha nicesi... Eğer "kayda değer" değilse bu maddelerin tümünün silinmeye aday gösterilmesi gerekir. --Kullanıcı: Mustafa0202 (mesaj)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer. Yaygın bir sol yayın, sol okuyanlar mutlak başvururlar/başvurmak durumunda kalırlar diye düşünüyorum. Kitap fuarlarında da yer alıyor. -seyit. 22:36, 8 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kaynak çarptırmalarıyla kayda değerlik sağlanmıyor, aynı şeyi onlarca tekrarlayan kaynaklar var. Sol okuyanlar başvurur gibi bir gerekçe de anlamsız, kayda değerliği ispat edilemiyor.--Kingbjelica (mesaj) 06:46, 9 Kasım 2016 (UTC)
SeyitA, sol okuyanlar başvurabilir bunun konumuzla alakası yok ama maddede anlatılan bir "yayın" değil. Bu yorum başlı başına ofsaytta kalıyor zaten :)--RapsarEfendim? 09:57, 9 Kasım 2016 (UTC)
Nasıl "anlatılan bir yayın değil" ? Bu konuyu açılırsa daha detaylı bir tartışma olur Yayınevinin Kürtçe dilinde ilk kez yayınladığı eserler, onu kayda değer yapıyor diye düşünüyorum. Nasıl ki Sol Yayınları Türkçe'ye ilk kez çevirilen eserlerle anılıyorsa ve bu yönüyle ansiklopedikse, bu yayınevi de Kürtçe dilinde bir eşdeğerliliğe sahip. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:02, 9 Kasım 2016 (UTC)
"Yayınevi" ile "yayın" kavramları farklı. SeyitA maddeyi okudu mu bilmiyorum (kalsın dediğine göre okumuş olması lazım) ama kendisi bu maddeyi "yayın" olarak anlamış. Bu uzunluktaki bir maddeyi okuyup da maddenin neyi anlattığını anlayamamış olmak, buna rağmen kalsın-silinsin demek doğru değil. "Yayınevinin Kürtçe dilinde ilk kez yayınladığı eserler, onu kayda değer yapıyor diye düşünüyorum" kısmı sizin "kişisel kriteriniz". Hiçbir kriter yok buna dair. Benim kişisel kriterim de "ama ilk ateistlerden, KD olmalı" olabilir, falancanınki de "ama spor kulübü kurmuş, kayda değerdir" olabilir. Neyse ki bunlara göre hareket etmiyoruz. Konumuz Sol Yayınları yahut başka yayınevi değil, bu madde.--RapsarEfendim? 11:35, 9 Kasım 2016 (UTC)
Adı "basım yayın" olduğu için istemsiz olarak yayın yazmışım, maddeyi yayın olarak anlamadım. Bu hâliyle komik olmuş evet ama ofsayta kaçmasın yani. "Bu uzunluktaki bir maddeyi okuyup da maddenin neyi anlattığını anlayamamış olmak, buna rağmen kalsın-silinsin demek doğru değil" demek de hiç doğru değil. Yayınevi neler yapıyor, neler basmış bunlar anlatılıyor. Çıkardığı eserler de gözlemlediğim kadarıyla solun önde gelen eserleri. Kayda değer olması için illa popüler romanlar mı çıkarması gerekiyor bir yayınevinin bilemedim. Kişisel kriter diye savmaya çalıştığın şeyler aslında yayınevi önemlidir, çünkü şu şu faaliyeti yapmıştır ve bu yüzden kalmalıdır şeklindeki beyanlar. Bana çok da yanlış gelmediler. -seyit. 16:17, 9 Kasım 2016 (UTC)
"Çıkardığı eserler de gözlemlediğim kadarıyla solun önde gelen eserleri. Kayda değer olması için illa popüler romanlar mı çıkarması gerekiyor bir yayınevinin bilemedim." demişsin ya. İşte bakış açısı burada hatalı. Çıkardıklarına değil, konuyla ilgili bağımsız ve güvenilir kaynakların varlığına bakmak lazım. İki kitap yayınlayan kayda değer olabilir, diğer yandan beşyüz kitap yayınlanan kayda değer olmayabilir. Burada "şu popülerlik seviyesinde" ya da "şu kadar sayıda" yayınlamış olmalı, aksi hâlde kayda değer değildir gibi bir çıkarım yapamayız. Kaynaklar için de yukarıda zaten inceleme yaptım. Burada ilgili firmanın büyüklüğü, popülerliği ya da faaliyetleri değil, bağımsız ve güvenilir kaynaklarda bahsedilmesi esas alınmalı.--RapsarEfendim? 16:27, 9 Kasım 2016 (UTC)
İlgili yayınevinin ideolojisi, Türkçe "bağımsız ve güvenilir" kaynaklarda adının neden sık geçmediği konusunda bizlere bir ipucu verebilir :) -seyit. 17:36, 9 Kasım 2016 (UTC)
"Solcu bir şirket, o yüzden kaynak yok" deniyorsa, kayda değer olduğu nasıl iddia ediliyor? Tekrar ediyorum, kayda değer olup olmamasını belirleyen şey bağımsız ve güvenilir kaynakların olmasıdır.--RapsarEfendim? 17:41, 9 Kasım 2016 (UTC)
Kaynak yok dediğimi hatırlamıyorum. -seyit. 17:43, 9 Kasım 2016 (UTC)
İlgili yayınevinin ideolojisi, Türkçe "bağımsız ve güvenilir" kaynaklarda adının neden sık geçmediği konusunda bizlere bir ipucu verebilir demek kaynak var mı demek yoksa yok mu demek? "Yok"tan kastım "yeterince yok" elbette. Konuyu dağıtmayalım lütfen. Yeterince kaynak yok deyip, neye dayanarak kayda değer olduğu iddia ediliyor?--RapsarEfendim? 17:45, 9 Kasım 2016 (UTC)
İki ana akım medya kuruluşundan arama sonuçları: [2], [3] ... -seyit. 17:58, 9 Kasım 2016 (UTC)
Bu da Akademik olarak veriler. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:52, 10 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD bir yayınevi. Bir çok yayınevi için kaynak bulmak sıkıntı zaten. Yukarıda sayılmış, can yayınevi başta olmak üzere bir çok yayınevinin kaynağı yok ama bu durum onları KD'likten yoksun bırakmıyor. --Pragdonmesaj 10:43, 9 Kasım 2016 (UTC)
"KD bir yayınevi">Neye dayanarak? Kayda değer olması için Vikipedi:Kayda değerlik sayfasındaki kriterleri sağlaması lazım.
"Bir çok yayınevi için kaynak bulmak sıkıntı zaten">O zaman birçok yayınevi kayda değer değil demektir bu. Ayrıca konumuz bu madde, diğer yayınevleri değil. Birkaçını kayda değer olmayabilir diye işaretledim, siz de şüpheli olanları işaretleyebilirsiniz.
"Yukarıda sayılmış, can yayınevi başta olmak üzere bir çok yayınevinin kaynağı yok ama bu durum onları KD'likten yoksun bırakmıyor">Birçok yayınevi değil konumuz, Evrensel Basım Yayın. Birçok maddenin kaynaksız olması, onların kayda değer olduğunu ya da buna dayanarak "kaynaksız maddeler kalabiliyormuş, o zaman tüm yayınevleri için madde açalım" denebilir. Böyle de demiş oluyorsunuz zaten. Ayrıca konuyla alakalı olarak en:WP:OTHERCRAPEXISTS sayfasını okuyabilirsiniz (özet geçersem, "şunlar var bu da olmalı" yahut "bunlar silinmişti şu da silinmeli" gibi gerekçelerin kabul edilmediğini, neden gerekçe olarak sunulmaması gerektiğini anlatan bir yazı).--RapsarEfendim? 11:32, 9 Kasım 2016 (UTC)
O halde tersten gidilmeli: Bu, bu ve bu neden "şüpheli" dir de Remzi Kitabevi ve Yapı Kredi Yayınları şüpheli değildir? KD etiketi konmayan bu iki yayınevinde olanlar ile bu maddede şu an olmayan nedir örneğin? Görüşüm şu an ki haliyle kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, birden çok ikincil kaynaklarca içerik edilmiş veya kapsanmış olan bu madde kayda değer görünmekte. Çünkü kaynaklar özgün araştırma değil, akademik, güvenilir ve birden çok ikincil kaynaklarca içerik edilmiş. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:42, 9 Kasım 2016 (UTC)
Şüpheli olduğunu düşündüğünüz tüm maddelere koyabilirsiniz, buna bir engel yok. Daha önce defalarca karşılaştığımız "o zaman bunları da silin" tarzı yorumun, deneyimli bir kullanıcıdan gelmesi beni şaşırttı açıkçası. Bu konuda, EBY'de kalalım zahmet olmazsa. Üstte kaynaklar için bir inceleme yaptım, iddia ettiğiniz şeyler bu maddede mevcut değil.--RapsarEfendim? 14:48, 9 Kasım 2016 (UTC)
Bir konu tartışılırken, ona benzer durumlardan atıf yapmak doğal. Son tahlilde zaten EBY'deyiz ve ben yukarıdaki incelemenizde hatalı kurgulanan bir şeyler olduğunu öngörüyorum, en temeli "5 ve 6 KHK'nin çıkarılmasını, 7, 8, 9 ve 10 ise çıkan KHK ile kapatılan yayınları konu ediniyor, bu maddeyi değil" konusu. Yukarıda bu durumu izah ettim. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:29, 9 Kasım 2016 (UTC)
Bunları hem tek kaynakla vermek mümkün hem de bu kaynaklar "şirketi" değil "yayınlarını" konu eden kaynaklar. X yayınevinden çıkan tüm kitapları ve dergileri bu X maddesinde toplayalım, bu yayınlar için onlarca kaynak ekleyelim ama hiçbirisi X'ten bahsetmesin, sonra da "X kayda değer, onlarca kaynak var" diyelim. Olur mu? Benim bildiğim olmaz.--RapsarEfendim? 17:39, 9 Kasım 2016 (UTC)
Şöyle ki; "yayınevi" adı üstünde eserler yayınlayan bir kuruluş. Doğal olarak onun öne çıkan "yayınlarını" maddede ele almamızda abes bir durum yok. 600'den fazla eser yayınlamış, bunların hepsini maddede ele alacak halimiz yok elbette, sadece öne çıkan durumları madde içerisinde ele almalıyız. Burada öne çıkanlar mesela dünyada birçok dilde basılan kitapların Kürtçe dilinde ilk kez Türkiye'de basılması olabilir, ki bunu verdik Rapsar. Hali hazırda yüzlerce Kürtçe basım yapan yayınevi yok, sayısı az olan bu bu durum, ilkler olduğunda daha da önemlilik arz ediyor. Buna güncel olarak olağan üstü hal kapsamında 28, 25 ve 14 yıllık dergilerin kapanmasına tekabül eden tarihi durum da dahil. Bunlar önemsiz gelişmeler ya da her zaman olan sıradan gelişmeler değildir. Maddede bunları vermeye yönelik emek harcadık, zira amacımız maddeyi destekleyerek ansiklopedimize kazandırmak. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:42, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Varlığına dair veriler sunuluyor, ama kayda değerliğine ilişkin bir bilgi göremiyorum.--Kafkasmurat- 17:33, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bir yayınevi ki, yayınladığı kitapların kayda değerliği konusunda kaynaklar mevcut, yöneticilerinin başına gelenler kayda değer bulunmuş haberlere konu olmuş, kapatılması kayda değer bulunmuş konu edilmiş. ama yayınevinin kayda değer olmadığı çünkü kendisinden sözeden kaynak olmadığı ve kayda değer olmadığı iddia ediliyor. olur mu? bence olmaz.. --kibele 21:13, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sunuma ve savunulmasındaki argümanlara katılarak. --E4024 (mesaj) 07:14, 10 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Buradaki KHK ile kapatılma konusu yayınevi ile ilgili değil, bu yayın evinden çıkan Evrensel Kültür, Tîroj gibi dergiler hakkında verilmiş kararlardır. Sırf bu bilgi için aynı içeriğe ve bilgiye sahip 6-7 kaynak birden kullanılması Rapsar'ın silinmesini engellemek için maddenin bayt ve kaynakça bazında şişirilmesi eleştirisini haklı çıkarıyor. Kapatılan yayınları Evrensel Kültür, Tîroj'da bile bu kadar kaynak göremezsiniz. Yayımladığı kitaplar, dergiler üzerinden bir yayınevi kayda değer yapılmaya çalışılıyor. Kalması yönünde görüş bildiren kullanıcılar "yaygın bir sol yayın", "o zaman Remzi Kitabevi, Yapı Kredi Yayınları da kayda değer değildir" gibi oylamalarda geçersiz argümanlar sunuyor. KD'liği kendi yayınları ve kendi sitesi dışında kanıtlanmalı, aksi halde kayda değer görünmüyor. --Maurice Flesier message 10:53, 10 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Birincisi; KD'liği kendi sitesinden veya kendi yayınları üzerinden kanıtlanmıyor. Aksine bir çok farklı kaynak gösterilmiş durumda. İkincisi; Bir yayınevinin diğer yayınevlerinden "kayda değer" olmasını gerektiren oldukça fazla argüman var. Yayınevinin ilk kez Kürtçe çevrisi yapılan eserleri basması, Şiir ve öykü yarışması düzenlemesi, llustrati sergisi açması vs. Bunlar kaynaklarıyla birlikte maddeye eklenmiştir. Madde silinmeye aday gösterilmeden önceki halinden çok daha zengin bir içeriğe sahip olmuştur ve daha da zenginleştirilebilir. "kaynakça bazında şişirilme" eleştirisi ise burada bir maddenin ansiklopediye daha güçlü bir şekilde kazandırılmasının önüne geçen bir eleştiri. Dolayısıyla madde tüm bu özellikleri bakımından Kayda Değerdir ve kalmalıdır.--Kullanıcı: Mustafa0202 (mesaj)
 • Pictogram voting question.png Soru Evrensel gazetesi ile bağı olmayan bir ŞİRKET mi? Marksist eserlerin (şu şu şu'nun mu, yoksa genel olarak mı), Pinokyo'nun vs. Kürtçe diline ilk çevirilerinin bu şirket tarafından çıkarıldığı bilgisine kaynak var mı? --Deniz (mesaj) 11:43, 10 Kasım 2016 (UTC)
Cevap CevapEvrensel Basım Yayın, Evrensel gazetesi ile dost kurumlardır. Evrensel gazetesi, Bülten Basın Yayın Reklamcılık Şti. adına Cemal Dursun sahibi olarak çıkmaktadır. [4] Evrensel Basım Yayın ise Doğa Basın Yayın Şti adıyla kitap basmaktadır. [5] Dolayısıyla aynı şirket değiller. Kürtçe çevrilerin ise Evrensel Basım Yayın tarafından çıktığına dair zaten maddede yeterince kaynak bulunmaktadır.--Kullanıcı: Mustafa0202 (mesaj)
 • Yorum Yorum khk ile kapatılma konusunun yayınevi ile ilgili olmadığı yönündeki sözler yanlış, yanıltıcı. [6], [7].. --kibele 14:11, 10 Kasım 2016 (UTC)
Bu bir yorumlama problemi. Buradaki hesap dondurma ve el koyma konusu Evrensel Basım Yayın değil, Doğa Basım Yayın ile ilgilidir. Doğrudan bir ilişkisi olmayan bir haberi haber başlıkları üzerinden dahil etmek ansiklopedik olmuyor maalesef. --Maurice Flesier message 15:18, 10 Kasım 2016 (UTC)
"Evrensel'den yapılan yazılı açıklamada yayınevlerinin 'bağlı olduğu' Doğa Basın Yayın şirketi" deniyor? -seyit. 15:21, 10 Kasım 2016 (UTC)
Gerçekten çok tuhaf. Üç dergi KHK ile bir günde kapatılıyor (bu KHK ile başka dergi kapatılmıyor, kapatılan tüm dergiler bu yayınevine ait) ve hemen ardından aynı kararnameye göre bu derginin basıldığı yayınevinin bağlı bulunduğu şirketin mal varlıklarına el konuluyor. Ama bu durum birbirinden bağımsız ve ilgisiz oluyor öyle mi? Tuhaf ve ilginç görünmesine rağmen ben netçe söyleyeyim: Öyle değil. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:26, 10 Kasım 2016 (UTC)
Üstte açıklandı. Bu içerik ve kaynaklar maddede kullanılabilir; ama bunlara dayanarak "konu hakkında" yeterince kaynak var, kayda değerdir denemez. Üstte dediğim gibi yayınevinden çıkan tüm kitap ve dergileri anlatalım, ama yayıneviyle ilgili zerre kaynak olmasın. Bu, o yayınevini kayda değer yapmaz.--RapsarEfendim? 15:48, 10 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap "yayınevi ile ilgili zerre kaynak olmasın" neye göre? Yukarıda sayılanlar (Kurtce ödüllü şiir yarışması, sergiler, Bir çok kitabin ilk olarak basımı, ilk defa Kürtçe ye çevrilerek basılan kitaplar) yayinevi ile doğrudan ilgilidir ve kaynakları da vardır. (Bir çoğu farklı kaynak) Tüm bunlar Vikipedi ye gayet ansiklopedik ve kayda deger bir kaynak kazandırmıştır. Kesinlikle kalmalıdır. --Kullanıcı: Mustafa0202 (mesaj)
Şurada "Basında Evrensel Basın Yayın" başlığı altında, bülten olarak, birçok haber mevcut, bunlardan yararlanacağız, burada kalsın, ilgili kullanıcılara kaynak olsun. Kaynakta birçok basın kuruluşunda, gazetede, köşe yazısında EBY hakkında birçok bilgi mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:22, 10 Kasım 2016 (UTC)
Basılan, çevirilen 600'den fazla eserin kaynağının bulunduğu katalog da burada kalsın, dünyada ses getiren yazar ve eserlerin Türkçe'ye çevirisini yapan bir yayınevi olduğunun görülmesine yönelik katkı olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:50, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD'liğini gösterecek yeterince kaynak eklenmiş gibi gözüküyor. 1-2 saat önce bu konu haber oldu bu arada. :) Vitruvian (mesaj) 20:06, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • İlginç olsa da, tam bu kayda değerlik ile ilgili çıkan basın haberi: Evrensel Basım Yayın'ı Vikipedi’den silme girişimi Bu durum bizzat haber kaynağı olmuş, kayda değerlik adına büyük gelişme :) --Ahmet Turhan (mesaj) 20:09, 11 Kasım 2016 (UTC)
kendileri haber yapmışlar, sayılmaz o.. bakalım doğru mu söylüyorlar. :) --kibele 20:40, 11 Kasım 2016 (UTC)
"Bana da öyle gelmiyor değil, kesin uydurma haberdir, yine kayda değer değil, bu da gol olmamalı" tarzında yorumları bekliyoruz :) --Ahmet Turhan (mesaj) 21:12, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Koş Sevim, hevaller yine mağdur olmuş... .Eldarion 21:15, 11 Kasım 2016 (UTC)
Gerekçeniz gerçekten bu mu? Yoksa forum mu. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:18, 11 Kasım 2016 (UTC)
"Koş Sevim, hevaller yine mağdur olmuş..." diyerek silinsin demek Vikipedi:Nezaket ansiklopediye aykırı.--Mustafa0202 (mesaj) 22:46, 11 Kasım 2016 (UTC)
Şuraya Vikiçizerin de bir göz atması gerekecek sanırım. --Pragdonmesaj 23:19, 11 Kasım 2016 (UTC)
'Nasıl silinmeye aday gösterirler ?' diyerek mağduriyet yaratma çabasını anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Vikipedi'de herhangi bir madde silinmeye aday gösterilemiyor mu ? Rapsar yukarıda kaynaklar ile ilgili fikirlerini belirtmiş, ben de kendisine katılıyorum. Aşağıda tarafıma ırkçılık suçlaması yapan kullanıcıya ise yorum yapmaya gerek görmüyorum açıkçası. --Eldarion 06:46, 12 Kasım 2016 (UTC)
Fakat ben "hevaller" sıfatını neye göre kullandığınızı açıklamanızda gerek görüyorum. Mağdur kim, hevaller diye hedef gösterilen kesim kim? Irkçı söylem olmasa bile birilerinin hedef gösterildiği kesin. Silinme gerekçesinde belirtilen bu ifadenin kesinlikle açıklanması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:08, 12 Kasım 2016 (UTC)
Yeterince açık değil mi ? `Maddemizi silmeye çalışıyorlar diye mağduriyet yaratmaya çalışanlar` diye belirttim zaten. Kürtçe bir kelime kullanmamdan neden bu kadar rahatsız olunduğunu anlamış değilim, bu yasak mı burada ? Eldarion 11:12, 12 Kasım 2016 (UTC)
Hevaller? Bir hizmetliden böyle bir yorum? Skandal. Böyle Türkiye siyasetinden alınmış yorumların burada kullanılması baydı. Heval diyerek ne demeye çalıştığınız gayet açık bence. Ay neyse susayım hizmetli var karşımda, engeller falan. -seyit. 11:19, 12 Kasım 2016 (UTC)
Troll beslemek gibi bir huyum olmadığını biliyor muydunuz ? Eldarion 11:23, 12 Kasım 2016 (UTC)
Hayır bilmiyorum ancak beğenmediğinize troll dediğinizi gayet iyi biliyorum. Daha fazla konuşmaya gerek yok, iyi günler. -seyit. 11:26, 12 Kasım 2016 (UTC)
Öğrenmiş oldunuz o halde. Kürt olmanın/Kürtçe kelime kullanmanın burada yasak olduğuna dair bir politikamız var mıdır ? Ayrıca "Türkiye siyasetinden alınmış yorumların" şeklindeki boş iddianıza herhangi bir örneğiniz var mıdır ? Zira mesnetsiz iddialar ile yersiz eleştirme doğrudan troll tanımları arasındadır. Eldarion 11:39, 12 Kasım 2016 (UTC)
Dediğim gibi, gayet açık. Bir kelimeyle ancak bu kadar çok şey ifade edilirdi. Belki siz, kalsın oyu verenleri eleştirmek için neden Kürtçe kelime kullandığınızı içinizde sorgulayabilirsiniz ve bu kelimeyi bu şekilde kullanışınızın nereden size geldiğini düşünebilirsiniz dimi? Söz konusu kelimenin Türkiye'de belli bir kesimle dalga geçmek için tıpkı sizin kullandığınız şekilde kullanıldığını biliyor ve görüyoruz. Bunları düşünmek yerine yorumunuzu eleştirene troll demeyi tercih ediyorsunuz, klasik argümanınız. Neyse beni daha fazla beslemezseniz sevinirim. Daha fazla iletişim de kurmayacağım rahatsız oluyorum. -seyit. 11:50, 12 Kasım 2016 (UTC)
Konu kapsamında tartışma yürümeli. SAS sayfalarında kişileri "troll beslemek gibi bir huyum yok" tarzında yarı tehdit ifadelerinin Evrensel Basım Yayın ile bir ilgisi yok. Bir tanıma sığdırdığınız "heval" kesiminin mağdur olması da. Durup dururken öyle "heval diyesim geldi", noldu yasak mı? tarzı geri adım açıklamaları, bu yaptığınız hedef göstermeyi malesef ört pas edemiyor, neyin neden yapıldığını tecrübeli kullanıcılar görebilir. Kullanıcıları kışkırtmak yerine konuya dönülmeli. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:56, 12 Kasım 2016 (UTC)
"Türkiye siyasetinden alınmış yorumların" veya kullanıcıları tehdit ediyor iddialarınıza herhangi bir dayanak gösteremeyecekseniz, boş iddialar ve kaynaksız kişisel yorumlara dayanarak yersiz eleştirilerinize devam edip trollük faaliyetinde bulunmamanızı rica edeceğim. Eldarion 11:58, 12 Kasım 2016 (UTC)
Bir SAS maddesine Koş Sevim, hevaller yine mağdur olmuş yazarak bir yerleri üstü kapalı hedef göstermek ve bir anda hiçbir şey yokken ve durup dururken Troll beslemek gibi bir huyum olmadığını biliyor muydunuz ? yazmak bu iki olaya dayanaktır. Bu tür sayfalarda bu tür üstü açık veya kapalı kışkırtmalar yapmamalısınız, yapmayın, zira maddeye herhangi bir katkısı yok. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:12, 12 Kasım 2016 (UTC)
Bir yerleri üstü kapalı hedef göstermek ve kışkırtmalar yapma iddialarınız, sizin mesnetsiz kişisel yorumlarınızdır. Sizin yaptığınız gibi, kişisel fikirler ve dayanaksız yorumlar ile yersiz eleştirmek ise trollük tanımlarından biridir. Daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz. Eldarion 12:18, 12 Kasım 2016 (UTC)
  • Kalsın KalsınEvrensel Yayınevi Türkiye'deki en köklü yayınevlerinden birisidir, bunu bazı arkadaşlar bilmiyor olabilir ya da haklı olarak kaynak yetersizliği görebilirler ama yayınevleri konusunda kaynak gösterme şeklinin diğer maddelerle eş değer tutulmaması gerekmekte bugüne kadar da öyle olmuş görünüyor, eğer aksi düşünülüyorsa, hali hazırda bulunan diğer yayınevi maddelerimizde de aynı temizliği hızlı bir şekilde yapmak zorunda kalacağız, yoksa çok ağır bir çifte standart eleştirisine maruz kalırız. Irkçı söylemler ile eleştiri yapan arkadaşlara da bunu hiç yakıştıramadım, bu maddenin objektif bir bakış açısıyla yaklaşarak kaldırılması gerektiği tartışmasına gölge düşürüyor. --Umut Yazici (mesaj) 23:04, 11 Kasım 2016 (UTC)
Umut Yazici
"Evrensel Yayınevi Türkiye'deki en köklü yayınevlerinden birisidir">Herhangi bir kurumun köklü olması onu kayda değer yapmayacağı gibi, köksüz olması da kayda değer olmadığı anlamına gelmez. Köklü ifadesi ise yoruma açık bir kavram olup, neye, köe göre köklü? sorusuna nesnel bir cevap alınamamaktadır. Kendisinden 100 yıl önce kurulan kurumlar köklü, 80'lerde kurulan bu kurum köklü, hangi tarihten itibaren kurulanlar köksüz mesela?
"yayınevleri konusunda kaynak gösterme şeklinin diğer maddelerle eş değer tutulmaması gerekmekte bugüne kadar da öyle olmuş görünüyor">Neden? Bu mantıkla hareket edersek "zaten hiçbir avukat maddesinde kaynak yok, o zaman dünyadaki tüm avukatların maddesini açalım" mı diyelim? Kötü örnek, örnek değildir. "Ama şu maddeler de kaynaksız" dendi yukarıda, gereği yapıldı ve kaynaksız şablonu+bazılarına kayda değerlik şablonu eklendi. Bu maddeye bu şablonlar ise Ekim 2015'te eklenmiş, o gün bu gündür hiçbir değişiklik yapılmamış. Bu maddelerde de yapılmazsa bunlar da silinmeye aday gösterilir, merak edilmesin.
"Irkçı söylemler ile eleştiri yapan arkadaşlara da bunu hiç yakıştıramadım, bu maddenin objektif bir bakış açısıyla yaklaşarak kaldırılması gerektiği tartışmasına gölge düşürüyor">Evet, öyledir, doğrudur.--RapsarEfendim? 10:05, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerlik için yeterince güvenilir kaynak mevcut değil.-- Hakan·IST 09:18, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Kalsın diyen sevgili katılımcıların VP:TBA ekseninde fikirlerinizi gözden geçirmelerinde fayda var. Evrensel Gazetesi'nin (ki maddesi mevcut) bir girişimidir bu ve Evrensel Gazetesi'nin maddesi altında pek tabii yer alabilir. Vikipedi bir dizin veye PR alanı olmayıp, tecimsel yapıların her girişime ayrı ayrı yer vermesi düşünülümemez. Kaldı ki zaten VP:KD kriterlerini de taşımadığını düşünüyorum. Öte yandan Vikipedi basının muhtıra türü haberlerle dizayn edebileceği prangalı bir platform değildir. --Mecnun (mesaj) 17:10, 14 Kasım 2016 (UTC)
sizin öncelikle fikir bildirdiğiniz konuları gözden geçirmeniz gerekiyor korkarım. evrensel basım yayın 1988'de kurulmuş, evrensel gazetesi ise 1995'te.. bu durumda kendisinden 7 yıl sonra kurulan bir gazetenin girişimi olması ve onun altında yer alması mümkün görünmüyor. --kibele 11:26, 12 Kasım 2016 (UTC)
Bu iki kuruluşun müşterek olmadığına dair net bir bilgi var ise benimle paylaşır mısınız Kibele? --Mecnun (mesaj) 10:56, 15 Kasım 2016 (UTC)
Mecnun112 müşterek olup olmadığına ilişkin bir şey söylenmedi. (zaten ilişkilerinin olup olmaması kayda değerliği doğrudan etkileyen bir şey değil, ilgili sayfaları okuyarak bilgilenebilirsiniz ansiklopedik kayda değerlik konusunda.) siz gazetenin içinde yer verilebilir dediniz ben de yayın kuruluşunun daha önce kurulduğunu söyledim. burada tekrarlamamışsınız ama şurada söylediklerinize ilişkin de şunu söylemek gerek.biz burada birilerine olan olumlu/olumsuz tavırlarımızla karar vermiyoruz. tepkilerinizi başka ortamlarda gösterebilirsiniz, vikipedi bunun yeri değil. --kibele 11:09, 15 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Özür dilerim ama ben sizi anlayamadım sanırım siz de beni anlamadınız Kibele. Kaydadeğer bir kuruluşun farklı alanlardaki girişimleri için ayrı ayrı maddelere ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. Öte yandan "Vikipedi dışından Vikipedi'ye yön verme" davranışlarından rahatsızlık duyuyorum ve bu rahatsızlığımı da doğal olarak topluluk huzurunda dile getiriyorum. Bilmiyorum belki sizin tarzınız böyle bir şey diyemem ama karşınızdaki insanın da "asgari" bilgiye sahip olduğunu 'varsayarak' daha nazik olmanızı arzulardım haddim olmayarak. İyi günler dilerim. --Mecnun (mesaj) 11:36, 15 Kasım 2016 (UTC)
"Kaydadeğer bir kuruluşun farklı alanlardaki girişimleri için ayrı ayrı maddelere ihtiyaç olmadığını düşünüyorum." diyerek zaten bilgi birikiminizi ortaya koymuşsunuz. şunu inceleyerek başlayabilirsiniz. kolay gelsin. --kibele 12:05, 15 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Söylemek istediğimle verdiğiniz örneğin hiçbir alakası olmadığını her ikimizinde bildiği için bir şey demiyorum Kibele. Bir mahalle bakkalının kaydadeğer bir ürün olan Çokonat'ı satması bakkalı kaydadeğer yapmadığı gibi kaydadeğer bir eseri yayınlamak da tek başına bir yayınevini KD yapmaya yetmiyorne yazık ki. Size de kolay gelsin, sayenizde "bilgi birikimimi" ölçtürme fırsatı buldum. --Mecnun (mesaj) 13:54, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eldarion ile aynı düşüncedeyim. Cümlelerinin altına da imzamı atıyorum. Silinsin...--Locos Turcos (mesaj) 11:07, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu sadece bu maddeye özel bir konu değil. Evrensel Basım Yayınevinin son dönemde başına gelenlerden sonra bu maddesinin silinmeye aday gösterilmesi maddeye ilgiyi de belli ki arttırdı. Rapsar ın maddeye bu şablonu eklemesinin sebeplerinden biri de bu ilginin sebebi mi bilmiyorum ama daha öncede söylediğim gibi Yayınevlerini şirket kayda değerliği konusu doğrultusunda ele alıp böyle sert davranıp her kaynağı inceleyeceksek, bu madde silindiği anda onlarca maddenin bunu referans alarak silinmek zorunda kalacağını söylüyorum. Bence şu kararı verelim, yayınevlerini normal şirketler gibi mi düşüneceğiz?Bugüne kadar öyle yapmadığımız açık. Öyleyse çalışmalara hemen başlayalım, hepsini hızlıca silelim.Çünkü diğerlerini de incelediğimde onlara göre kayda değer gibi görünen nadir yayınevlerinden birisinin bu Evrensel Basım Yayın olduğunu düşünüyorum, ama çok ince bir analiz ile kaynakların yetersiz olduğu pek hala savunulabilir. Kendim de başka bir yayınevinde çalışan birisi olarak yayın dünyasında da çok fazla bilinen ve çok önemli görülen bir yayın olduğunu bizzat sizlere söyleyebilirim fakat kaynak konusu sıkıntılı o konuda rapsar da haklı... Yayınevleri için kaynak gösterme işi biraz problemli...-Umut Yazici (mesaj) 11:38, 12 Kasım 2016 (UTC)
Umut Yazici, "Rapsar ın maddeye bu şablonu eklemesinin sebebi" gündeme gelmesi değildir. Sayfa geçmişini incelerseniz yahut bu adaylığın gösterilme gerekçesini okumuş olsaydınız, kayda değerliği "belirsiz" şablonunun Ekim 2015'te eklendiğini görebilirdiniz. O zaman ne darbe girişimi vardı ne kapatma girişimi. "Yayınevlerini şirket kayda değerliği konusu doğrultusunda ele alıp böyle sert davranıp her kaynağı inceleyeceksek, bu madde silindiği anda onlarca maddenin bunu referans alarak silinmek zorunda kalacağını söylüyorum" demişsiniz, evet, gerekirse onlarca madde kayda değer değil diye silinebilir. Bu kötü bir şey değil, kayda değer olmayanların zaten burada yer almaması gerekiyor. Tanınması, bilinmesi, ünlü olması değil, "bağımsız" ve "güvenilir" kaynaklar olması lazım "konu" hakkında. Burada da ince eğirip sık dokumak gerekiyor doğal olarak. Yoksa bağımsız olmayan kaynaklarla, birbirinin tekrarı olan kaynaklarla maddeler dolduruluyor ve bunu gören kullanıcılar "şu kadar kaynak var, kayda değer" diyebiliyor.--RapsarEfendim? 20:46, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru ::Rapsar , ::kibele , "Yoksa bağımsız olmayan kaynaklarla, birbirinin tekrarı olan kaynaklarla maddeler dolduruluyor ve bunu gören kullanıcılar "şu kadar kaynak var, kayda değer" diyebiliyor" bu yorumunuza kesinlikle katılıyorum. Fakat bu yayınevleri konusunda genel olarak ne yapılacağına dair kafamda ciddi soru işaretleri var. Ben yıllardır düzgün, doğru ve standartlara uygun katkılar yapmaya çalışan bir kullanıcıyım ve devriyeyim, fakat sizler Rapsar ve Kibele benden daha deneyimlisiniz. Beni aydınlatın lütfen. Ben Rapsar'ın yorumlarının haklı yanları olduğunu görüyorum, fakat az önce Fono Yayınları ve Ötüken Yayınları üzerine yaşanan tartışmanın tarafları olarak bu konuyu daha genel bir çerçeveye oturtalım istiyorum. Mesela Fono Yayınlarına koyduğum "Kayda Değerlik" şablonu Kibele tarafından kaldırıldı. Ötüken Yayınları'na konulan şablonda aynı şekilde kaldırıldı ve kayda değerlikleri ispatlanmadı(bu politikalara aykırı mıdır?). Hal böyle iken bu Evrensel Basım Yayın maddesindeki Rapsar'ın koyduğu silme şablonu neden bu maddenin kayda değer olduğunu düşünen Kibele tarafından kaldırılamadı(burada şablon kullanımları ile ilgili atladığım bir durum olabilir) . Bu madde onlardan alakasızdır diyerek düşünmeden, lütfen beni bilgilendirir misiniz? Bu madde de bu tartışmanın daha da detaylandırılması bizi ileriye götürebilir diye düşünüyorum.--Umut Yazici (mesaj) 21:20, 12 Kasım 2016 (UTC)
Ben gördüğümü söyleyeyim. Ötüken Neşriyat maddesindeki kaynaklar o kadar bağımsız, güvenilir ve çeşitli ki, bu SAS adaylığında tek cümlelik "Kayda değer değil, öne çıkan bir yanı yok" yorumu veren kullanıcılar, orada silinmemesi için maddede yer alan "son derece kayda değer kaynakları" yeterli görüyorlar. Hatta tartışma sayfalarında, şu şu yazar çok önemli, şu şu kişi şu ödülün sahibi yazabiliyorlar. Sanki burada böyle bir durum yokmuşcasına. Niye mi? Etken çok açık, sadece ve sadece söz konusu yayın politikasına yakın olduğu için. Bunu anlamak için müneccim olmaya gerek yok. Herkes kendi alanı içerisindeki konulara hakimdir, buna bir laf yok ama, bu kadar bariz olan çelişkiler ve çifte standartlar olmasaydı iyiydi. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:54, 12 Kasım 2016 (UTC)
Öncelikle şunu netleştirmekte yarar var: "kayda değerlik" şablonunu ekleyince "madde kayda değer değildir" denmiş olmuyor, "kayda değer olmayabilir" demek oluyor. Bunu Ötüken Yayınları maddesinin tartışma sayfasında da anlatmaya çalıştım zaten. Maddede hiçbir kaynak yok (yahut yalnızca ilgili kurumla organik bağlantılı kaynaklar var), bu sebeple bir şablon ekliyorum ve bu şablon "madde kayda değerdir, yalnızca kaynaksız" denerek geri alınıyor. Herkes her konuda uzman değildir. Benim hiçbir bilgimi olmadığı bir konudur, maddede de kaynak yoktur. Ben nereden anlayayım kayda değer olduğunu? Yahut bir başkası nasıl anlasın? Şablonun amacı tam olarak da buna dikkat çekmek, kullanıcıları, maddenin kayda değer olduğunu ispatlamaya çağırmaktır. Kayda değer olmadığını düşünülüyorsa zaten ya hızlı silinir ya da silinmeye aday gösterilir (ya da bunlar yapılamıyorsa kayda değerlik şablonu eklenir). Aynı şey bu maddede de yaşandı. Madde geçmişine bakıyorum, ilk olarak Eylül 2016'da, "kayda değerliği belirsiz" diyerek kayda değerlik şablonu eklemişim. Maddede herhangi bir kaynak var mı? Yok. Kayda değer olduğuna dair bir veri? Yok. Burada bir problem göremiyorum. Birtakım geliştirmeler yapılmış bu aşamadan sonra, ama Ekim 2016'da "bağımsı kaynak yok maddede, kayda değerliği belirsiz" diyerek şablonu eklemişim (üstte Ekim 2015'ten kalma demişim, benim hatam. 2016 aslında, eklerken de yanlış yazınca öyle bir hata oluşmuş.) tekrar. Bağımsız kaynak var mı peki? Bir tane var. Tek başına elbette yeterli değil. Bir süre herhangi bir gelişme olmayınca da silinmeye aday göstermişim. Prosedürde bir hata göremiyorum, görebilen varsa söylesin. Fono Yayınlarına gelirsek, şurada direkt olarak hızlı silinmesi için işaretlemişsiniz. 1958'den beri var olan bir şirket hızlı silinemez, bu kadar içerik olan bir madde (absürt ve tamamen uydurma vs olmadığı sürece) hızlı silinemez, 4 yıldır burada var olan bir madde çok nadir hızlı silinir. Burada yapılması gereken de EBY aynı yolu izlemek, en olmadı direkt silinmeye aday göstermekti.--RapsarEfendim? 21:53, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Maddeye eklenen şu, şu, şu, şu ve şu kaynaklar bağımsız kaynak kategorisinde midir? --Ahmet Turhan (mesaj) 12:50, 12 Kasım 2016 (UTC)
  • Cevap Cevap Kullanıcı:Ahmet Turhan fuar standı sahibinin tanıtım metni pek tabi bağımsız kaynak değildir, ayrıca kapatılmasından bahseden haberlerin kayda değerliği ispat eder nitelik olmadığı da tartışılmıştı. -- Hakan·IST 12:57, 12 Kasım 2016 (UTC)
Bir de şunu belirtmeden geçemeyeceğim, aynı bilgiyi 50 farklı bağımsız kaynaktan yazınca "50 kaynak var, kayda değerliği ispat edildi" olmuyor.--RapsarEfendim? 13:10, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tamamen VP:TBA kapsamında değerlendirerek maddenin KD'liğinin en azından şu aşamada ispat edilemediği kanaatindeyim. Maddenin kaynak ve içerik bakımından tabiri caiz ise şişirilmesi KD'liğine etki etmemekte... chansey Mesaj 17:57, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ÖterbülbülBuyrun?
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 17:05, 29 Kasım 2016 (UTC)

Kemal Gündüzalp[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kemal Gündüzalp"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ocak 2013 tarihinden beri KD etiketli, inceleyelim. Ödülleri var. --Deniz (mesaj) 15:08, 11 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum maddedeki bilgiler doğruysa kayda değerliğinden söz edilebilir. kaynaklandırılmalı. --kibele 20:35, 11 Kasım 2016 (UTC)

Hakan Aygün[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hakan Aygün"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2014 yılı Ocak ayından beri KD etiketli, incelenmeli. Genel Yayın yönetmeni.--Deniz (mesaj) 15:13, 11 Kasım 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kalmaması için neden görülmüyor.--Muratero 18:06, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kalmalı benceEtkesah (mesaj) 14:56, 13 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın yeterince KD. --Bozok33 (mesaj) 14:23, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin"Yeterince KD", "kalmaması için neden göremiyorum" diyen arkadaşlar bunu kanıtlamak için kaynaklandırmak gerekiyor. Zira madde Hakan Aygün'ün hangi işten hangi işe geçtiğini anlatmaktan başka bir bilgi vermiyor. Madde bu haliyle kalamaz. Ansiklopedik hiç bir yanı yok. --Pragdonmesaj 04:59, 15 Kasım 2016 (UTC)
Kaynaksız diye madde siliniyor mu? Madde de kaynaklandırma yapmakta tabiki fayda var.Gazeteci kişinin genelde çalıştığı gazete ve tvler verilir. Fatih Altaylı örneğini koyuyorum, bu tür maddeler yetersiz olabilir ama silinmeli, madde bu haliyle kalamaz, ansiklopedik hiçbir yanı yok demekte fazla iddialı laflar geldi bana. Hizmetli arkadaşlarımız artık yorumlarımıza göre karar verirler. --Muratero 19:21, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Muratero Evet, maalesef genel olarak siliniyor kaynaksızlar. Bunun için arşive bakmak yeterli hocam. Fatih Altaylı kaynaklandırılmış. KD'liğini sorgulattıracak bir algı yaratmıyor.--Pragdonmesaj 22:46, 27 Kasım 2016 (UTC)
İstersen neyin silinip silinmeyeceğine Hizmetli arkadaşlarımız karar versin. Ben ana haber spikerliği yapan, kanal genel yayın yönetmeliğini yapan bir gazetecinin kaynak yok diye silindiğini görmedim. Kaynaksız diye etiket koyarız olur biter. Böyle kaynaksız bir sürü madde var, her şeyi mi sileceğiz.--Muratero 10:49, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Not: Aslı Şafak hem de iki kez hızlı silindi, bilgi için sunuyorum. Ama genel yayın yönetmenliği konusunu bilemiyorum, mesela Agos Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan da bana hiç KD görünmüyor, ama belki de onlar için özel ölçütler vardır. --E4024 (mesaj) 11:07, 28 Kasım 2016 (UTC)
Özel ölçütlerin farkındayız zaten, verdiğin örnek tam yerine oturmuş. neyse tartışmaya gerek yok.--Muratero 14:42, 29 Kasım 2016 (UTC)

Şablon:Rick Goodman[kaynağı değiştir]

Kendisi, bahsi geçen oyunları geliştirilmesinde yer alan "ekiplerin" üyesi konumunda olup, ne tek başına geliştirmiş ne de tek başına yayınlamıştır. Uygunsuz bir şablon olduğundan silinmesi gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 12:22, 12 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:22, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 22:11, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın yardım etmek denilen şey, "tasarım lideri"dir. İngilizce Viki'ye göre şahıs bu oyunların tasarımında önemli konumdadır. Oyunlar ise tarihi niteliklere sahiptir.İngilizcede mevcuttur, yalnız meta bilgisi yanlış. https://www.wikidata.org/wiki/Q14402190 Şablon kayda değer.--Kafkasmurat- 14:32, 14 Kasım 2016 (UTC)
İngilizcede olması, "olması gerektiği" anlamı taşımaz. Öyle olsaydı eğer İngilizce Vikipedi'de silinmeye aday gösterme diye bir sistem olmazdı. Tersten düşünelim, İngilizce Vikipedi bu şablonu silseydi, biz de mi silmeliydik? "Yardım etmek" ifadesi kim tarafından nerede kullanıldı mesela? Destekli bir gerekçe göremedim ben.--RapsarEfendim? 18:12, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sunuma katılıyorum. --E4024 (mesaj) 07:23, 18 Kasım 2016 (UTC)

18 Year Old Virgin[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "18 Year Old Virgin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Vikipedi ve korsan siteleri çıkarınca gelen sonuçlardan filme alakalı olan yok denecek kadar az. Kullandığım google aramasıBasmayanKlavye (mesaj) 17:42, 12 Kasım 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın --II. Niveles (mesaj) 22:11, 12 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Vikipedi'de 7 farklı dilde başlığı var, kalabilir bence. Ayrıca sizin yaptığınız aramada filmin isminin arasında alt tireler bulunuyor. Boşluk koyarak aratırsanız, film ile ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz. Burakolik (mesaj) 18:38, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Filmler için geniş çapta vizyona girmek kayda değerlik için yeterli, ama dikkatinizi çekti mi bilmiyorum bu film bir sitema filmi değil, en:direct to video dediğimiz direkt DVD olarak yayınlanan bir film. Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 18:46, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin SilinsinKD değil. --Pragdonmesaj 05:34, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 15:27, 16 Kasım 2016 (UTC)

Marksizm ve Revizyonizm[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Marksizm ve Revizyonizm"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan makale. Aktarılacak bir içerik bulunmadığı için silinmesi gerektiğini düşünüyorum. --Maurice Flesier message 11:27, 13 Kasım 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın aday gösteren olarak --Maurice Flesier message 11:27, 13 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin maddede bu makalenin Lenin tarafından ne zaman yazıldığı ve ne konusu üzerine olduğuna dair bilgiden başka bir bilgi yok. Ayrıca revizyonizm olarak verilen bağlantı anlam ayrımı sayfasına gittiği için makalede hangi revizyonizmin Marksizm için kötü olduğu bilgisi de verilmiyor. Bu maddenin tek başına madde olacak kadar gelişmemiş olmasının yanısıra neden kayda değer olduğuna dair herhangi bir kaynak ya da bilgi de yok. Lenin'in yazdığı makalelerden birisi olarak görünüyor bu maddedeki hâli ile. --Mskyrider ileti 11:35, 13 Kasım 2016 (UTC)
Aktarılsın AktarılsınRapsar aktarmış zaten, madde silinebilir. --Mskyrider ileti 18:51, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçesi uygun, aktarılacak bir içeriğe sahip olmaması nedeniyle silinmesi yönünde görüş bildiriyorum.--Muratero 16:36, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Aktarılacak içerik vardı, aktardım mesela. Şu anda benim katkımmış gibi gözüküyor, geçmiş de aktarılsın. Ayrı madde olacak kadar içerik barındırmamakta.--RapsarEfendim? 18:02, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Rapsar doğru makâleyi aktardığından emin misin? --Mskyrider ileti 18:31, 14 Kasım 2016 (UTC)
Evet? Bağlantısını verdiğim başlığın bir alt başlığı.--RapsarEfendim? 18:43, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aktarıldığına göre silinebilir. Bilgi kaybı yok.--Potkal 13:24, 21 Kasım 2016 (UTC)

Emek Gençliği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Emek Gençliği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde de yer alan on dört kaynaktan 5'i kendi resmi sitesi, 5'i ise desteklediği Evrensel'e ait. Ayrı bir madde olarak kabul edilecek kadar kayda değer bir içeriğe sahip değil. Hangi basın kuruluşunu desteklediği, seçimlerde hangi partiye yakın olduğu veya hangi yürüyüşlere katıldığı ansiklopedik bilgi değil ne yazık ki. Gençlik kolu olduğu Emek Partisi bile bu kadar içeriğe sahip değil. Emek Partisi maddesinde alt başlık olarak yer alması gerektiğini düşünüyorum. --Maurice Flesier message 13:07, 13 Kasım 2016 (UTC)

Kaynak konularına gelince, eğer KD olmadığı ileri sürülüyorsa, maddeye KD etiketi konmalı, maddenin geliştirilmesi beklenmeli ve esas alınmalıydı. Maddedeki 5 kaynağın kendi resmi sitesi olması konusunu incelediğimde, kendini tarif eden cümleler olmasından ileri gelmesindne kaynaklı bir durum. Adının nereden geldiği, dünya görüşünün ne olduğu gibi sorulara elbette kendi sayfasından bağlantı verilir. Kategori:Gençlik kuruluşları kategorisine uygun bir madde, fakat elbette geliştirilmesi, farklı kaynaklardan eklenmesi gereken bilgiler mevcut, bunu da el birliği ile yapmalıyız. SAS adaylığına bir gerekçe göremiyorum, KD konusundaki çekinceleri de farklı kaynaklar ekleyerek giderebiliriz. Yaptığı faaliyetlere bakıldığında dahi Emek Partisi olarak değil, Emek Gençliği olarak düzenleniyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:05, 13 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Türkçe de yok fakat İngilizce'de Other stuff exists isimli bir politika var. Türkçe tercümesi ile "x maddesi neden var", "y maddesi varsa bu da olmalı" gibi gerekçeler tartışmalarda ve oylamalarda geçersiz argüman olarak kabul ediliyor. Bu yüzden her madde kendi içerisinde değerlendiriliyor. Hitler Gençliği, YDGH, Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları ve diğer maddelerin var olması onların da kayda değer olduğunu göstermediği gibi gelecekte SAS'a taşınmayacağı da garanti edilemez. --Maurice Flesier message 18:05, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın gerekçesi uygun Ak Parti Gençlik Kolları, CHP gençlik kolları maddelerimiz yok. Maddeyi okuduğumuzda "Emek Partisi'nin gençlik örgütüdür" deniliyor. Buna göre böyle bir maddenin olması gereksiz.--Muratero 16:34, 14 Kasım 2016 (UTC)
Muratero, Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları ve Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları maddeleri mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:29, 14 Kasım 2016 (UTC)
Onları da sileriz. Zaten kayda değerlikleri sorgulanıyor. Partilerin uydusu gençlik kollarının vikipedia da yer alması gereksiz.--Muratero 05:17, 15 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap "Uydu" sıfatınıza nazır olan Hitler Gençliği, YDG-H, Komsomol, Türkiye Genç Komünistler Birliği, Kurtuluş Yolunda Dev-Genç, Alman Kız Birliği, Junge Piraten, Leo kulübü, Ung Pirat, İlerici Gençler Derneği maddelerini de silelim mi? Gençlik kolları ve gençlik örgütlenmeleri gereksiz (kime göre neye göre gereksiz?) ve silinir veya parti maddesine bağlanır diye bir kural ya da teamül bulunmuyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:09, 15 Kasım 2016 (UTC)
Israrla Other stuff exists ihlali sürdürülüyor. Israrla benzer maddelere link verilip karşılaştırma yapılıyor. Gençlik örgütleri/kolları silinir veya parti maddesine bağlanır diye bir kural olmadığı gibi ayrı bir madde olur diye de bir kural yok! Her madde bağımsız olarak ele alınır. --Maurice Flesier message 09:19, 15 Kasım 2016 (UTC)
Hemen yukarıda yer alan Partilerin uydusu gençlik kollarının vikipedia da yer alması gereksiz. yorumunun kişisel bir yorum olduğu ve böyle bir karar yönergesi olmadığı ile ilgili kullanıcıya cevap olarak yazdım Maurice Flesier. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:58, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Öncelikle şunu belirteyim, kayda değer olmadığı düşünülüyorsa direkt silinmeye aday gösterilebilir, bunda bir problem göremiyorum. Kayda değer olduğu konusunda şüpheler varsa kayda değerlik şablonu eklenebilir, bunda da bir problem göremiyorum. Bunları düzenleyen bir yönergemiz yok zaten. Şahsi uygulamalar var. Ben mesela "acaba?" dediklerime kayda değerlik şablonu eklerken, %90 kayda değer olmadığını düşündüğüm maddeleri direkt silinmeye aday gösteriyorum. Bu benim kendi izlediğim yok, hiçbir bağlayıcılığı yok elbette. Ha o aday gösterdiklerimin hepsi de silinmiyor, hatta benim de görüşüm değişebiliyor orası ayrı :)
Maddeye gelirsem, kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar "bağımsız" ve güvenilir kaynak yok, doğrudur. Kim, nerede demişti hatırlamıyorum "Hürriyet gibi kaynakları kullanırken Hürriyet adını yazarken, güvenilir olmayan kaynakları kullanırken bunların adını yazmıyorsunuz" demişti birisi, birisine. Benzer şey burada da gözüküyor. Canakkaleolay.com gibi siteler mesela yazılmamış, oluşumun kendi sitesi yazılmamış. Neden? Nedeni bana kalırsa bu dediğim şeydir, açık ve net biçimde söylüyorum. EBY maddesinde gördüğüm içeriği ansiklopedik olmayan içerikle tabiri caizse "şişirme" olayı burada da var bana kalırsa. Yürüyüşe katılma, anma etkinliği düzenleme yazsaydık CHP maddesi için ayrı bir web sitesi oluştururduk. Büyük kurumlarda bahse dahi edilmeyecek önemsizlikle şeyler, küçük gruplara yazılıyor. Yazılmasın, yazılmamalı. Ansiklopedik olmayan içerik her madde için ansiklopedik değildir. Bu dediklerime dayanarak, maddedeki ansiklopedik olmayan içeriğin de temizlenmesi koşuluyla ilgili parti maddesine aktarılması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:17, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Emek Partisi maddesinde alt başlık olarak bulunması yeterli. Ayrı madde olarak bulunmasını gerektirecek ne içerik ne de "bağımsız" kaynak var. --Mskyrider ileti 19:13, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bağımsız kaynaklar konusunu alıntı yaparak açmak istiyorum.Bağımsız bir kaynak, maddede ele alınan konuyla herhangi bir ilişiği olmayan, dolayısıyla konu hakkında tarafsız bir içerik sunması beklenen kaynaktır. Ayrıca bir kaynağın bağımsız olması, tarafsız olacağı anlamına gelmez. Bağımsız kaynaklar da işledikleri konuyu pozitif veya negatif yönde taraf tutmuş olabilir. Yazı, kişinin savunduğu görüşten dolayı tarafsız kabul edilemezken; kişiye kişisel olarak bir faydası olmamasından ötürü bağımsız bir kaynak olarak kabul edilir.
Şimdi anlık güncel sürüm olan bu sürüm için, maddedeki kaynakları ele aldığımızda, kuruluşun ilişkili olduğu ifade edilen kendi web sayfası, Evrensel gazetesi, Evrensel Basım Yayın, Emek Partisi vb. dışındaki bazı kaynaklar şöyle;
 1. Kömürcü, D. Partili Olmak: Cumhuriyet Halk Partisi’nde Genç Üyelerin Siyasal Toplumsallaşma Süreçleri, Alternatif Politika, Cilt 6. Sayı 2. (Eylül 2014) Sayfa: 277-299. Emek Gençliği ile yakından veya uzaktan bir alakası yok, CHP gençlik kollarını inceleyen bir makale.
 2. Tüfekçi, E. Emek Gençliği ne yapıyor?, soL, 14 Kasım 2012. soL (web sitesi) kaynaklı bir haber ve Emek Gençliği'ni eleştiren bir makale, kişinin veya web sayfasının bu kuruluşla bir ilgisi yok, zira soL, Türkiye Komünist Partisi (2001)'e yakın bir kuruluş.
 3. Emek Gençliği, Elektrik Mühendisliği’ne Üniversitelerde Başlayan Mücadeleyi Değerlendirdi, Elektrik Mühendisleri Odası. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı bir kuruluş, Emek Gençliği ile hiç bir organik ilişkisi yok.
Maddenin tamamı güvenilir ve bağımsız kaynaklardan oluşuyor demiyorum elbet, fakat hiçbir bağımsız kaynak yok görüşüne sahip kişilerin yukarıdaki kaynaklara yorum yapması gerektiğini düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:16, 14 Kasım 2016 (UTC)
Bu yorumu hiçkimse yapmadı ki? "Bağımsız" ifadesini yorumunda kullanan bir bendeniz bir de Mskyrider. Ben "kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar 'bağımsız' ve güvenilir kaynak yok", Mskyrider ise "Ayrı madde olarak bulunmasını gerektirecek ne içerik ne de "bağımsız" kaynak var" demiş.--RapsarEfendim? 20:19, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum
 1. Emek Gençliği, Elektrik Mühendisliği’ne Üniversitelerde Başlayan Mücadeleyi Değerlendirdi, Elektrik Mühendisleri Odası'. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı bir kuruluş, Emek Gençliği ile hiç bir organik ilişkisi yok.

Bu kaynak "Emek Gençliği" tarafından yapılan bir açıklamanın EMO dergisinde yayımlanması. Kaynak sözedilen gençlik kolunun basın açıklaması gibi. Bağımsız kaynak olmamasının nedeni gayet açıktır sanırım. Parasını verirseniz New York Times da istediğiniz yazıyı basıyor ama bu bağımsız kaynak sayılmaz. Ha Emek Partisine yakınlığıyla bilinen Evrensel gazetesinde yayımlansın ha EMO dergisinde ne farkeder.

 1. Tüfekçi, E. Emek Gençliği ne yapıyor?, soL, 14 Kasım 2012. soL (web sitesi) kaynaklı bir haber ve Emek Gençliği'ni eleştiren bir makale, kişinin veya web sayfasının bu kuruluşla bir ilgisi yok, zira soL, Türkiye Komünist Partisi (2001)'e yakın bir kuruluş.

Evet bu kaynak Emekçi Gençlik örgütünün karşı fraksiyonundan gelen bir eleştiri yazısı. Maalesef, fraksiyonlar arası bu ağız dalaşı yazının Emek Gençliği'nin neden ayrı bir madde olarak kalmasına kaynak olabileceğini anlamadım. Zaten bu kaynak madde içinde EG'nin EP'nin gençlik kolu olduğunu kanıtlamak için kaynak olarak gösterilmiş. Zaten EG'nin EP'nin gençlik kolu olduğunu yadsıyan, inkâr eden yok. Bu kaynak maddede olsa da olur olmasa da. Gereksiz maddeye kaynak "şişirmek" için konmuş.

 1. Kömürcü, D. Partili Olmak: Cumhuriyet Halk Partisi’nde Genç Üyelerin Siyasal Toplumsallaşma Süreçleri, Alternatif Politika, Cilt 6. Sayı 2. (Eylül 2014) Sayfa: 277-299. Emek Gençliği ile yakından veya uzaktan bir alakası yok, CHP gençlik kollarını inceleyen bir makale.

Yukarıdaki gibi bu kaynak da EG'nin gençlik örgütü olduğunu kanıtlamak için konmuş gereksiz bir kaynak. Kullanımı da yanlış zaten. Kaynakta Emek Gençliği'nin "1996 yılında kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren Marksist-Leninist bir siyasi parti olan Emek Partisi'nin gençlik örgütü" olduğuna dair bir bilgi yok maalesef. Eğer şöyle bir cümle kurulsaydı belki kaynak olarak kullanılabilirdi: "Emek Gençliği'nde faaliyette bulunan üniversite gençleri bir süre sonra ayrılarak CHP Gençlik Kollarına katılmaktadır.

Dediğim gibi ayrı madde olarak kalmasını destekleyen "bağımsız" ve "ilgili" kaynaklar yok. Yukarıda Rapsar'ın yazdıklarına katıldığım için tekrar etmek istememiştim. Madem Ahmet Turhan bağımsız kaynak olmadığını düşünen kullanıcıların görüşlerini sordunuz. Cevabı az yukarıda. --Mskyrider ileti 20:41, 14 Kasım 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Yukarıdaki yorumlara katılarak.--Pragdonmesaj 15:36, 23 Kasım 2016 (UTC)

Kafkas Dernekleri Federasyonu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kafkas Dernekleri Federasyonu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi II. Niveles (mesaj) 17:27, 14 Kasım 2016 (UTC)

Yorum Yorum Kaynak gösterilen siteden kopya yapıştır yapılarak oluşturulmuş madde. Telif gerekçesiyle hızlı bile silinir.--Potkal 10:00, 15 Kasım 2016 (UTC)

Muhteşem Yüzyıl Kösem bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Muhteşem Yüzyıl Kösem bölümleri listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde kesinlikle KD'dir. SAS'a taşıma amacım bu maddenin Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi ile birleştirilmesi gerektiğini düşünmemdir. İngilizce Viki'deki en:List of 24 episodes ile en:List of Doctor Who serials maddelerini incelerseniz benzer bir durum göreceksiniz. 24 başlığı altında birçok film ve 2 adet farklı birbirinin devamı olan dizi yayınlandı. Ama hepsi aynı sayfada listelenmiş. Aynı şekilde Doctor who da iki farklı birbirinin devamı olan diziler şeklinde yayınlandı. Bence Kösem'in bölümleri de taşınmalı. HastaLaVi2 (mesaj) 04:36, 15 Kasım 2016 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin ama maddelerin birleştirilmesi kendi tartışma sayfalarında tartışılmalı. Burası silinmesi öngörülen maddelerin tartışıldığı, bazen birleştirme kararlarının da çıkabildiği bir forum. --E4024 (mesaj) 06:58, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Aynı dizi mi gerçekten? Kanuni dönemini anlatan Muhteşem Yüzyıl ile tamamen farklı bir yapım. Tüm oyuncu kadrosu falan farklı. Aynı dizi olan yapım Muhteşem Yüzyıl Kösem: Başlangıç ile Muhteşem Yüzyıl Kösem: Bağdat Fatihi IV. Murad diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 10:02, 15 Kasım 2016 (UTC)
  Yorum Yorum Rapsar, ama bahsi geçen dizilerde de bütün oyuncu kadrosu değişiyor. O kadar sene de aynı kalması zor zaten. Ama aynı medya imtiyazlarına bağlı oldukları için tek sayfada toplayarak bir düzen oluşturulmuş. Muhteşem Yüzyıl için de aynısı yapılmalı diye düşünüyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:59, 15 Kasım 2016 (UTC)

Şablon:Bilgi kutusuz[kaynağı değiştir]

Tartışma sayfasında belirtildiği üzere bilgi kutusu kullanılması her daim iyi ve faydalı olsa da, ilgili maddenin kaynaksız olması, düzenlenmeye ihtiyaç duyması, kayda değerliğinin belirsiz olması gibi bir "zorunluluk" değil. Tartışma sayfasında "bu şablon silinse daha uygun olur, bilgi kutusu kullanılabilecek maddeleri ise gizli kategori ekleyerek belirleriz" gibi bir fikir birliği oluştuğu söylenebilir (bazı kullanıcılar son yorumunu yapmamışlar gerçi). Bu bağlamda, ilgili şablonun silinmesini ve şablonun kullanıldığı maddelere Kategori:Bilgi kutusu bulunmayan sayfalar gizli kategorisinin bir bot yardımıyla eklenmesini öneriyorum.--RapsarEfendim? 10:43, 15 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 10:43, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. --Neolegen (mesaj) 11:01, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin pek güzel olur.. --kibele 11:16, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şunları da buraya ekleyeyim, buradan çıkacak sonuca göre gerekli işlem yapılsın: {{Bilgi kutusuz albüm}}, {{Bilgi kutusuz film}}, {{Bilgi kutusuz kitap}}, {{Bilgi kutusuz yazar}}, {{Bilgi kutusuz dergi}}, {{Bilgi kutusuz km}}, {{Bilgi kutusuz yer}} --Selahattin ilhan (mesaj) 11:32, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ben şahsen Vikipedi'de şablon kullanımını doğru ve faydalı buluyorum ve destekliyorum. Evet bu bir zorunluluk değil, lakin kullanılmasının mahzuru nedir? Görüntü kirliliği mi? Bir kullanıcı bir maddeye girip, "Bilgi kutusu ne acaba?" demesi ve araştırıp bir maddeye kutu koyması hatta bilgi kutusunun anlamını öğrenmesi dahi yeterlidir. Sadece tecrübeli kullanıcıları düşünerek bir işlem yapma taraftarı değilim. Ben halihazırdaki uygulamanın devam etmesi taraftarıyım ama sorun görüntü kirliliği ise şablonu aşağıya koyalım. Maddeyi okuyan en altta bu uyarıyı görsün. Tecrübeli kullanıcılar için zaten bir maddenin bilgi kutusuz olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. Gizli kategori tecrübeli kullanıcılarınız için amaca yeterince hizmet edecektir. Bu açıdan şablon gereksiz, buna katılıyorum. Lakin özellikle yeni katılan veya Vikipedi'ye tam hakim olmayan kullanıcıların dikkatini çekmesi açısından faydalı olduğunu değerlendiriyorum. Gerekirse görselliği de değiştirilebilir, düzenlenebilir. Bilgi kutusuz yazar, dergi vs. hepsi tek çatı altında birleştirilmeli o ayrı. Oyum kalsın. chansey Mesaj 12:36, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kullanıcıları teşvik etme konusunda katılsam da, bu şekilde çekilebilecek kullanıcı sayısı, tüm Vikipedi ziyaretçilerine oranla çok az olacaktır. Ziyaretçileri maddedeki bilgilere ulaşmasını, şu haliyle, az da olsa engelliyor. --Deniz (mesaj) 01:19, 17 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Görüyorum ki diğer şablonlar da aynı SAS tartışmasına dahil edilmiş. Bilgi Kutusuz şablonu hariç hepsi için oyum Silinsin Silinsin ve Birleştirilsin Birleştirilsin'dir. Hepsini aynı kategori içerisinde değerlendirmeyi doğru bulmuyorum, karışıklık için kusura bakmayın. İşlem yapacak hizmetli ve yorum yapacak kullanıcılarımızın dikkatlerine.chansey Mesaj 14:31, 15 Kasım 2016 (UTC)
Bilgi kutusunun ne olduğu ve nasıl ekleneceğini bilecek kadar tecrübelenen kullanıcılar, o değiştir butonuna tıkladığı vakit ilgili kategoriye de ulaşabilecek tecrübeye sahiptir bana kalırsa :)--RapsarEfendim? 12:39, 15 Kasım 2016 (UTC)
*Cevap Cevap Sadece kanaatimi arz ettim değerli Rapsar tabi ki bu da olası bir ihtimal... Silinir, silinmez karara saygı duyar ona göre hareket ederim.. Sonuçta doğruyu ve düzenliyi arıyoruz. Saygılarımla.... chansey Mesaj 13:17, 15 Kasım 2016 (UTC)
Elbette. Burası tartışma ortamı olduğundan kafalardaki soru işaretlerini gidermek, karşıdakinin görüşünü değiştirmek ve onu ikna etmek için tartışmalar sürebiliyor. Belirtilen görüşler "benim oyum benim kararım" gibi algılanmasın diye böyle tartışmaların olması da iyi zaten :) Silinme gerekçesi yoruma açık olduğu gibi bahsettiğin gerekçe de yoruma açık. Doğru olanı bulmanın ve fikir birliği oluşturmanın zor olduğu bir husus.--RapsarEfendim? 13:30, 15 Kasım 2016 (UTC)
Sayın II. Niveles rica etsem oyunuzu gerekçelendirseniz? Tartışmamıza katkıda bulunacağına inanıyorum. Saygılarımla. chansey Mesaj 14:26, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir bot aracılığı ile gizli kategori olarak eklenmesi görsellik açısından daha uygun olacak gibi. Böylece tüm bilgi kutusuz maddeler de bot aracılığı ile toparlanmış olur. Bu şekilde gözden kaçan maddeler oluyor. --Pragdonmesaj 13:49, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın. Bence aslında bilgi kutusu şart olmadığı için {{bilgi kutusuz}} şablonunu tutmak, otomatik bilgi kutusuz kategorilendirmelerinden uzak durmak lazım. Bir süre sonra bu iş, çoğu yeni maddeyi bilgi kutusuz kategorilerine eklemeye dönecek. Bunun yerine, kullanıcıların talep ettiklerini bu kategorilere ekletmek daha iyi olur (DBpedia eksik kalsın biraz). Ayrıca, şablonlar küçültülebilir. Mesela sağ üstte, {{coord}} şablonunun yerleştirdiği yerin civarında bir BK yazısı durur, mümkünse popup açıklamalı. Böylece ziyaretçiler çok rahatsız olmaz, uzmanlar için bir anımsatma olur. Bilgi kutusu olmasını uygun görüp, çeşitli nedenlerden/çekincelerden dolayı, en azından o anda, bilgi kutusu eklemeyecekler için iyi olur. Uzmanlar da vakti gelince eklerler. Silinmezse, uyarı mesajında, Bilgi kutusunda olan bilgilerin (resim hariç) maddenin kendi metni içinde de yer alması gerektiği vurgulansın. --Deniz (mesaj) 01:15, 17 Kasım 2016 (UTC)
Bulgu, yönergelermize göre zorunlu olmayan bir şeyi bu şekilde belirtmek ne kadar doğrudur? "Dolaşım şablonsuz", "otorite kontrolsüz", "dış bağlantısız", "bibliyografyasız" gibi şablonlar olsaydı da aynı mantıkla değerlendirilecekti. "Kaynaksız" mesela farklı, kaynak olması zorunluluk. "Kategorisiz" keza farklı, o da zorunlu. O "uzman" kişiler zaten ilgili kategorilere (gizli olan bilgi kutusuz sayfalar kategorisine) erişmeyi de biliyordur.--RapsarEfendim? 07:38, 17 Kasım 2016 (UTC)
Esasında iki türlüsü de uygun benim için, kendi bencilce isteklerim kalsın'a yaklaştırıyor. Örnek bir sayfa yaptım (tag indicator ve span coordinates ile): {{Bilgi kutusuz/BKS}}. Siyah üzerine beyaz fontta BK yazan bir resim olacak o iki ikonun yerinde. Sayfa seçkin/kaliteli madde ise ya da adaysa, sayfada bilgi kutusu olup olmayacağına karar verilir, önemli bir süre o karara uygun bir şekilde kalır. BK ikonlu şablon o sayfalarda olmayacak. Üzerinde henüz çalışılan, ya da geçerken uğranılan sayfalarda olacak, kullanıcılar eklerse. Alakasız kişilerin önemli bir ihtimal dikkatini de çekmeyecek. Dikkati çekilenler için yazısı da var, belki bilgi kutusu kullanımına cezbeder. Sayfada koordinat olsa da sorun olmuyor.--Deniz (mesaj) 11:39, 17 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kategori eklenmesi daha iyi olur bence de ancak bunun standarda bağlanması nasıl olur bunu konuşmak gerek. Örneğin Adolf Hitler'in 50. doğum günü maddesine bilgi kutusu eklenemez ancak bot buraya bilgi kutusuz kategorisi eklerse sorun olur. -seyit. 07:53, 29 Kasım 2016 (UTC)
SeyitA, bu şablonun kullanıldığı maddelere ilgili gizli kategori eklemesi yapılacak sadece. Botların, bilgi kutusu olabileceği halde olmayan maddeleri ayırt etmesi imkansız gibi :)--RapsarEfendim? 10:43, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Zamaninda is birligi projesi yapilan seyler bugun SAS konusu oldu. Bunlari sildikten sonra sayfalarda buyuk ve ivedili bir temizlik gerekecek. Ayrica bu sablonlarin kisisel takiplerin ardindan kondugunu da eklemekte fayda var.--Kingbjelica (mesaj) 21:18, 3 Aralık 2016 (UTC)

Hennessey Performans Mühendisliği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hennessey Performans Mühendisliği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmadığı ve kaynak sorunu olduğu gerekçesiyle. ÖterbülbülBuyrun? 21:07, 15 Kasım 2016 (UTC)

Salim Nizam[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Salim Nizam"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

(Afedersiniz ama İngilizce savunacağım) No sources about this person. I found this page when I patrolled on Commons.--Sismarinho (mesaj) 21:45, 15 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Elimden geldiğince kaynaklandırdım. Rapsar bir kontrol edebilir misin tekrar? --Pragdonmesaj 22:47, 15 Kasım 2016 (UTC)
Teşekkürler, bakacağım daha sonra.--RapsarEfendim? 22:49, 15 Kasım 2016 (UTC)

Haytayan Kardeşler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Haytayan Kardeşler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik sorunu. — Pınar (mesaj) 08:26, 18 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum "SAS'ı şişirmeyelim" diyoruz, ama BS'ye sunulmuş ve günlerce maddeyi açan kişi tarafından bile geliştirilmesi için çaba harcanmamış bir maddeyi orada silmiyoruz. Bilgi kaybı olmasın diyoruz ama silinen madde nerede silinirse silinsin ileride güvenilir kaynaklarla yeniden açılabilir, metni arşivden çıkarılabilir, bunları unutuyoruz. Bir de bizde galiba belli etnik aidiyet taşıyan, kendi cemaatleri içerisinde tanınmış, muhtemelen toplumun geri kalanınca da az çok bilinen kişilerin "var" olduğunu gösteren kaynakları KD'lik için de yeterliymiş gibi algılıyoruz. Vikipedi ne herhangi bir topluluğu karalama yeri ne de kimseye pozitif ayrımcılık uygulanması gerekiyor. Başkaları ne düşünüyor? --E4024 (mesaj) 08:31, 18 Kasım 2016 (UTC)
İngilizce Vikipedi'de olsak bu madde "bu hâliyle" bekletmeli sil sonucu silinirdi, hatta oraya bile gelmeden silinirdi. Zira oradaki yeni madde sistemi biraz daha farklı, kayda değerlik konusu ispata dayalı olan maddeler (nedir dayalı olmayanlar derseniz yerleşim yerleri, Olimpiyat sporcuları, üniversiteler gibi maddeler direkt kayda değer) bu şekilde açılamıyor. Ancak burası Türkçe Vikipedi ve bizim böyle bir mekanizma kurmamız, İngilizce gibi doygunluk seviyesine yaklaşmadığımız için zor gözüküyor. Dolayısıyla, hızlı silme ile silinmeye aday gösterme arasında bir yerlerde olan bekletmeli sil de hemen hemen işlevsiz kalıyor. Sorun burada, bekletmeli sil kavramı için Türkçe Vikipedi'nin yetersiz kalması, bana sorarsanız.--RapsarEfendim? 09:10, 18 Kasım 2016 (UTC)
Herkese, ama en çok hizmetlilere soruyorum, "BS'de geliştirilmeden bekleyen maddeleri neden silmiyorsunuz" diye. Burada tecrübeli bir kullanıcı, örneğin yukarıdaki iki kullanıcıdan biri, ya da başkası, mesela Başak Hocam, "BS sorumlusu" olsun, kendisine "BS'ye kendisi tarafından sunulmayan maddeleri 5 gün sonra silme yetkisi" verilsin. Hizmetlilerin iş yükü (BS'yi aktif çalıştırmayı bana bırakın :-) azalır. Yok yok, BS sorumlusunu da işe boğmayız, söz. --E4024 (mesaj) 09:17, 18 Kasım 2016 (UTC)
Burada kimsenin kabahati yok tabi. "İngilizce Vikipedi'ye göre" sizin yaptığınız doğru ve sizin bahsettiğiniz sonucu verecek işlemler. Teoride burada da öyle ama pratikte öyle değil, bahsettiğim hususlardan ötürü. Bekletmeli sil gibi bir sistemimiz varsa, bu gibi maddelerde uygulanmalı. Eğer uygulanmayacaksa da -ki bence doğru olanı da budur- kaldıralım olsun bitsin. Normalde hizmetlilerin yapması gereken işler arasında.--RapsarEfendim? 09:31, 18 Kasım 2016 (UTC)
Türkçe'de İngilizce'de silme politikası nasıl işliyor inanın pek fazla bilgim yok, anca madde yazmayı biliyorum ben. Bu maddeyi düzenledim ama kaynak bulmak sorunlu. Ermenice Vikipedi'de resim/ressam maddeleri yazan birini biliyorum, ona sordum bu ressamlar hakkında bilgisi var mı, kaynak bulma şansı olur mu diye.--Başak (mesaj) 13:24, 18 Kasım 2016 (UTC)
Ellerinize sağlık. "Kaynak bulmak sorunlu" olunca işte o kayda değerlik sorunu ortaya çıkıyor Hocam. Bazen de kayda değerlik sorunu olduğu için kaynak bulunamıyor. Bu iki kardeş sanatçı da başka herkes gibi değerlendirilecek. Yeterli güvenilir kaynak bulunursa maddeleri kalacak. --E4024 (mesaj) 13:27, 18 Kasım 2016 (UTC)
Selamlar, sözünü ettiğim arkadaş, Garo Kürkman'ın "Armenian Painters of Ottoman Empire" adlı kitabında Haytayan Kardeşler'e ilişkin sayfaları bulup tarayıp gönderdi; kitabı kaynak olarak ekledim. Aslında kitabın orjinali Türkçe, elinde Türkçesi olan veya bir kütüphaneden erişen birisi kaynak olarak Türkçe kitabı eklerse daha da iyi olur. Konunun içeriği nedeniyle hakkında onlarca kaynak olmayacağı belli, gördüğüm kadarıyla başka yerler de zaten bu kitaptaki bilgileri yayımlıyorlar. Bu durumda bu madde kaydadeğerlik kriterlerini karşılıyor mu, karşılamıyor mu? Bence bu kaynakta haklarında yayımlanmış bilgi bulunması yeterli kabul edilebilir; "illa haklarında başka bir araştırma daha yayınlansın, öyle kayda değer kabul ederiz" demek; "çok tanınmış, çok araştırılmış olanlar dışındaki ressamlara Vikipedi'de yer verilmeyecektir" demek gibi geliyor; yanılıyor muyum? --Başak (mesaj) 08:08, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • "Tanınmış olmayan ressamlara" Vikipedide yer verilmemesi doğal; ama bunlardan etnik Ermeni olanlara pozitif ayrımcılık yaparsak, bu biraz tuhaf kaçabilir. Aslında bu (VP'de ayrımcılık) üzerinde uzun uzun yazmak istediğim bir konu ama acele etmiyorum, insanlar bu konulardaki görüşlerimi paylaşmamı "Ermeni düşmanlığı, Rum düşmanlığı, Kürt düşmanlığı" filan gibi algılamaktan/sunmaktan vazgeçerlerse bir gün, o zaman. (Not: Bizim nasyonalist kukla cenneti TR:VP'mizden söz etmiyorum, bkz 5 dakika önce SAS'a sunduğum madde, beni EN, ES, FR Vikipedilerden kovan, tek derdi gücü "tarafsızlık ve nesnellik" (sic) olan gavurlardan söz ediyorum. Gavur kelimesini sevgi ile kullandığımı da vurgulayayım da şimdi ondan da alınan çıkmasın. :) --E4024 (mesaj) 08:29, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şimdi burada iki kardeş varsa, hayat gailesine birlikte tabela "boyayarak" başladı iseler, sonra resme geçip ortaklaşa bir sergi de açtı iseler (İstanbul, 1949), resimlerini "birlikte" yapmak gibi bir ilginçlikleri yoksa (yani 2 imzalı tek resim), zaten daha sonra biri Fransa'ya biri ABD'ye göç etti ise, o iki ülkede sanatsal kariyerlerine devam ettikleri varsayımıyla, her bir ressamın/kardeşin ayrı ayrı KD'liğinin saptanması gerekir. Yani Amerikan ressam ile Fransız ressamın. Varsa güvenilir kaynaklar, iki ayrı madde yapılabilir. (Birlikte maddeleri doğru değil.) Garo Kürkman adlı yazarın "Armenian painters of Ottoman Empire 1600-1923" kitabına 1919 ve 1921 doğumlu bu Türk ressamlarını alması hoş birşey, ancak adıgeçenler 1950'lerde Türkiye'den ayrıldı ise, biri 4 diğeri de 2 yaşından itibaren Türkiye Cumhuriyetinde, ve her biri en az 30 yıl TC vatandaşı olarak yaşamış olmalılar. Daha yürümeye yeni başlamış bir çocuğu "Osmanlı ressamları" arasına alan kaynağı ben şahsen pek ciddiye alamayacağım, kusura bakılmaya. --E4024 (mesaj) 12:41, 28 Kasım 2016 (UTC)

Evren Uysal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Evren Uysal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi II. Niveles (mesaj) 12:55, 18 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 13:03, 18 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD gözükmemekte. Şu an için oyum silinsin. chansey Mesaj 13:14, 18 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil --Adem20ileti 14:19, 18 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Ayrı bir madde olarak kayda değerliği yok gördüğüm kadarıyla. "Şu an için" FOMA (müzik grubu) maddesine aktarılabilir; ama o maddenin kayda değer olup olmadığını da ayrıca konuşmak lazım.--RapsarEfendim? 15:37, 18 Kasım 2016 (UTC)

Aydoğan Vatandaş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydoğan Vatandaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şuradaki uyarı sonrasında sayfa geri getirilerek SAS'a taşınmıştır--SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:56, 18 Kasım 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın --II. Niveles (mesaj) 20:57, 18 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynak ve düzen yok. Toparlanırsa yeniden değerlendirilir. --Pragdonmesaj 21:10, 18 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Burada da belirtdiyim üzere mevzubahis kişinin 14 yayınlanmış kitabı bulunmaktadır. En meşhur kitaplarından (aynı zamanda da ilk kitabıdır) Armagedon / Türkiye-İsrail Gizli Savaşı kitabı 5 defa mahkemelik olmuş ve satışına yasak getirilerek toplatılmış, mahkemeler sonunda hakkındakı yasak götürülmüş ve şimdiye kadar 34 defa tekrar basılmıştır. Bundan başka Apokalipse / Kıyametin Gizli Tarihi, HAARP Kıyamet Teknolojisi, Apokrifal (Kayıp Kitap, Ergenekon ve Bir Cinayetin Anatomisi) kitapları da meşhurdur ve tekrar-tekrar basılmıştır. Makalesinde de belirtildiği gibi gazeteci ve yazardır. Aksiyon dergisi, Zaman, Yeni Hayat ve Today's Zaman gazeteleri eski muhabir ve köşe yazarıdır. Günümüzde The Huffington Post’ta yazmaktadır. Bi çok zaman hakkında medyada çeşitli iddialar seslendirilmiştir.[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]. Tüm bu şeyler kayda değerlik değilse ve bir kişinin ansiklopedik olması için yeterli kaynak ve argüman değilse o zaman türkçe vikipedyada kayda değerlik nedir?--samral mesaj 09:42, 22 Kasım 2016 (UTC)

Değişim Atölyesi Oyuncuları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Değişim Atölyesi Oyuncuları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
 • Silinsin Silinsin Mayıs 2016'da KD'lik şablonu eklenmiş. Bana da KD gelmedi. Pragdonmesaj 20:18, 19 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddeyi açanın da zaten Vikipedide bu maddeden başka kaygısı olmamış. Bu madde başka kullanıcıların da ilgi alanına girseydi altı ayda kaynaklandırılmaya çalışılırdı sanıyorum. Silinmezse ilelebet KD etiketiyle kalacak herhalde. --E4024 (mesaj) 13:29, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yalnız bir ödül alma durumları filan da var, ona da iyice bakılmalı. --E4024 (mesaj) 13:31, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum bir ödül daha var (Kadın Oyuncu: Aliye Kardan, Çatlak).. --kibele 14:42, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın işin içine direklerarası ödülü de girdiğine göre kararımı değiştiriyorum. Madde içinde bunları ekleyip bir düzene sokmak gerekecek. --Pragdonmesaj 14:47, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinmesini öneren kalsın dedikten sonra bence artık kapatın bu tartışmayı. The End. --E4024 (mesaj) 15:25, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Direklerarası Tiyatro Seyircileri Derneğince verildiği görülen Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri kayda değer mi?--Muratero 15:23, 29 Kasım 2016 (UTC)

Nahiye[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nahiye"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bucak ile eş anlamlı bir kavram. İngilizce Vikipedi, aynı idari birimlerin farklı dillerdeki karşılıkları için ayrı maddeler açıyor (İngilizcede "il" anlamına gelen province, Arapça karşılığı vilayet vs). Bizdeki bucak maddesi Türkiye'yi anlatacak biçimde yerelleştirilmiş. Olması gereken evrenselleştirilmesi ve Türkiye'nin bir alt başlık olarak yer alması. Nahiye maddesi biraz daha evresel gözüküyor. Bunun içeriği bucak maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 19:31, 20 Kasım 2016 (UTC)

+Yorum Yorum Yukarıda anlatılmak istenenleri tam olarak anladığımdan emin değilim. Kendi bilgime göre yorumluyorum: Bucak yakın zamana kadar Türkiye'de mevcut olan bir idari birim, eski adı nahiye. Bunlar "bir tek" madde olarak, son ad "bucak" içerisinde birleşmeli. Bunların "evrensel" anlamı yoktur. Sadece Türkiye/Osmanlı İmparatorluğu için kullanılmalıdır. Portekizdeki bazı yerleşim yeri maddelerinde Portekizce kelime (fraguesia galiba, kontrol etmedim) kullanılıp parantez içinde "bucak" deniyor; doğru hatırlıyorsam. Yoksa tersi miydi? Böyle kullanıma itirazım yok, okur anlasın diye. (Yeri gelmişken başka birşey söyleyeyim, İngilizce "hamlet" karşılığı "mezra" yazılıyor. Bu da yanlış. Mezra "yerel" bir kavram, Anadolu'ya ait. O da ne hamlet ne omlet yerine kullanılamaz.) Ama "köy" farklı, o "village"; genel bir kelime. Mezranın ise özel yerel anlamı var. Her zamanki gibi laf kalabalığı yaptım, nahiye'den dalıp mezra'dan çıktım. Özetle:Nahiye, mezra sadece Türkiye ile sınırlı olarak kullanılabilir. Elbette nahiye, eski bir Osmanlı vilayetinde, şimdi TC sınırları dışında kalmış bir yerin tarihi anlatılırken de kullanılabilir. Ancak bunlar "bucak" adı altında birleşmeli ve "evrensel" anlam yaratılmamalı. Ben bile kendimi zor anladım. :) --E4024 (mesaj) 13:20, 21 Kasım 2016 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Benim de aklıma favela - gecekondu örneği geldi. Nahiye maddesinde, eğer kalacaksa, doğrusu yapılmış, terimin kendisine, geçmişine odaklanılmış ve Arap ülkelerinde (+Sincan, Tacikistan) kullanıldığı belirtilmiş. Kalması için, şu anki haliyle, yeterince ayrıntılandırıldığından emin değilim. --Deniz (mesaj) 19:25, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ayrı bir madde olarak kalmalı bence. ÖterbülbülBuyrun? 12:47, 22 Kasım 2016 (UTC)

Altın Işık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Altın Işık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynaklandırılabilmesi için KD'lik etiketi koymuştum ama kaldırıldı. Değişiklik savaşına girmek yerine burada tartışılsın. Pragdonmesaj 00:50, 21 Kasım 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Ziya Gökalp maddesine. Kaynaklandırılırsa yeniden değerlendiririm. --Pragdonmesaj 01:16, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ziya Gökalp'ın kitabı tabi ki de kayda değerdir. --Turgut46 03:42, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Aynı şeyler geçerli--Kingbjelica (mesaj) 08:07, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın görüşlere katılıyorum.--Dekolteli Kefen 11:38, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD olduğu kanaatiyle... chansey Mesaj 16:26, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Maddenin geliştirilmesi gerekir. Bunun için ilgili şablon konulur. Bilgisi, ilgili olan genişletir. Ancak SAS'a getirilmemesi gereken maddelerden birisi. MEB tarafından 100 Temel Eserden birisi kabul edilen bir kitap. thecatchercintherye Mesaj 20:34, 3 Aralık 2016 (UTC)

Yılan-Tanrı Set (Marvel Comics)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yılan-Tanrı Set (Marvel Comics)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'liği şüpheli madde. 40 gün önce HS yapmıştım, SAS'a yönlendirildim. 40 gün bekledim. Bu sürede maddenin KD'liğini gösterme yolunda hiç bir gelişme olmadı. E4024 (mesaj) 12:34, 21 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Keşke bu maddede de bir cinsel pozisyon resmi olsaydı, KD olmadığı çok açık olmasına karşın hiç bir tartışmacının ilgisini çekmedi konu. Belki de sebebi farklıdır. Neyse, ben KD olmadığına eminim artık ve silinsin diyorum. --E4024 (mesaj) 14:10, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Konuya hakim bir kullanıcı tarafından gerekli bölümlerin Thor (Marvel Comics) yardımcı karakterleri listesi maddesinin ilgili bölümüne aktarılmasının bilgi kaybının önlenmesi açısından doğru olacağını düşünüyorum.. chansey Mesaj 16:35, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kıymetli E4024; bu tip maddelerin kullanıcılarımızın özel ilgi alanına girdiğini düşünüyorum. Bu tip maddelerde yorum yapabilmek için Thor'u bilmek lazım. Bende bilmiyordum, inceledim. Bu kapsamda düşündüğünüz şekilde "bir resim olsaydı" gibilerinden bir düşüncenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Konuya ilgili kullanıcılarımızın gözünden kaçmış olabilir. Saygılarımla. chansey Mesaj 16:35, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ya da "aktarılsın" diyen arkadaşımız tarafından uygun maddeye Aktarılsın Aktarılsın. --E4024 (mesaj) 14:25, 27 Kasım 2016 (UTC)

Süt soğutma tankı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Süt soğutma tankı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfa Mart 2009'dan beri KD değil,tartışılsın. Yaratmayıcı evet? 14:32, 21 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aslında hiç bir fikrim olmayan bir konu; ancak maddedeki belli sertifika aranması hususu bende reklem amaçlı olduğu çağrışımını yaptı. Yani süt soğutma tankı ne ise onu alacak girişimciler önce Vikipediye bakar mı bilemiyorum ama zaten kaynak içermeyen bir madde 7 yılda düzelmedi ise ondan umut kesilmesi normal. --E4024 (mesaj) 14:35, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Belki de kaynak aramak isteyenler süt soğutucu diye bakmalı. --E4024 (mesaj) 14:54, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Önce yanlışı düzeltelim, "Mart 2009'dan beri KD değil" olsa zaten hızlı silinirdi, zira kayda değer olmayan maddeler hızlı siliniyor. "Kayda değerliği belirsiz" denilmek istenmiş sanırım ama bunu gösteren "kayda değerlik" şablonu da maddede mevcut değildi, hiçbir zaman da olmamış (benim gördüğüm kadarıyla). Her neyse, madde şudur ve hem orayı hem de diğer Vikipedileri incelediğimde kayda değer gözükmektedir.--RapsarEfendim? 17:09, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Üst yoruma katılarak. --Pragdonmesaj 21:51, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kaynak ararken birkaç şey görüp "silinsin" oyuma ek yapmıştım. Maddeye güvenilir kaynaklar eklenip metin kabul edilebilir bir düzeye çıkartılırsa benim oyum değerlendirmeye alınmasın lütfen. Madde kalırsa, ki öyle umuyor ve diliyorum, bir de fotoğraf eklense iyi olur. --E4024 (mesaj) 07:47, 25 Kasım 2016 (UTC)

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi II. Niveles 12:06, 22 Kasım 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Gelen yorumlardan ötürü. --II. Niveles 19:05, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın CHP maddesine. Kaynaksız, KD değil diğer tüm gençlik kolları gibi. --Pragdonmesaj 15:35, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin aktarmaya değer ve dataylı/kaynaklı bir bilgi içermiyor. ÖterbülbülBuyrun? 18:50, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılacak bilgi var ise (ben göremedim) Aktarılsın Aktarılsın, aksi halde Silinsin Silinsin. chansey Mesaj 19:06, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap chansey Şöyle ki, buradaki içerik silinirse CHP maddesinde böyle bir başlık olmayacak. Haliyle oraya da yönlendirme olamayacak. Bu sebeple ileride bir kullanıcı gelip tekrar bu maddeyi açabilir. Ancak, CHP içerisinde var olur ve oraya yönlendirilmiş olursa başlık, kullanıcı geliştirmesini oradan yapacak. Tek başına bir madde haline de gelirse zaten ayrılır. Onun dışında, bir iki cümle de olsa verilirmiş bir emek var, bu sebeple geçmişiyle birlikte silmek yerine aktarılması daha doğru. Tabi bu benim görüşüm :) --Pragdonmesaj 20:32, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Değerli Pragdon takip ettiyseniz ben Vikipedi'den bilgi kaybı olmasına karşıyım. Bu madde içeriğini kelime kelime ele alacak olursak;
1."Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları veya kısa adıyla CHP Gençlik Kolları, bazıları Genç CHP demektedir." Bu zaten başlığın kendisi...
2." Cumhuriyet Halk Partisi'ne bağlı gençlik yapılanmasıdır." Bu tanımı. Aktarılabilir.
3." Türkiye'nin birçok yerinde şubesi vardır." Genel bir cümle. Her ilde veya her ilçede denilirse daha isabetli olabilirdi.
4."Gençler arasında CHP örgütlenmesi yapmakta olan siyasi bir oluşumdur." Belki bu kelime de aktarılır :) Cevap verme nezaketibde bulunmanızdan ötürü oyumu güncelliyorum. chansey Mesaj 07:35, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • İstek yapıldı Yapıldı Naçizane aktarmayı gerçekleştirdim. Bir hizmetlimiz tartışmayı kapatabilir. chansey Mesaj 22:00, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Tek başına madde olacak bir içeriğe sahip değil...--Muratero 19:12, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Ayrı madde olacak kadar içerik barındırmıyor. Olur da günün birinde alır başını gider o başlık, ayrı madde olarak açılır. Gerekli aktarma yapılmış bile, teşekkürler.--RapsarEfendim? 19:18, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Gerekçeye ve yorumlara istinaden. --Maurice Flesier message 18:13, 28 Kasım 2016 (UTC)

Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi II. Niveles 12:13, 22 Kasım 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak eklemesi yapıldığı için. --II. Niveles 19:05, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın konu ile ilgili kitaplar da dahil olmak üzere kaynaklandırıldı.--Pragdonmesaj 21:33, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Köşe yazılarından kaynaklar bir yere kadar olmalı. --Muratero 21:00, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Öyle bir politikamız yok maalesef. Atıf yapılıyor, bahsi geçen kuruluşa dair bilgiler veriliyor. Ve bunlar bağımsız kaynaklar. --Pragdonmesaj 22:01, 27 Kasım 2016 (UTC)
Bağımsız kaynak mı? Köşe yazıları, anı yazıları bağımsız kaynak mı oluyor? Neyse sizle bu konuda anlaşamayacağız. Ben bu hususa dikkat etmek için yazdıydım.--Muratero 11:02, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ansiklopedik olduğu kanaatiyle. chansey Mesaj 22:34, 27 Kasım 2016 (UTC)

Devrimci Gençlik Birliği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Devrimci Gençlik Birliği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi II. Niveles 12:13, 22 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 19:05, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini kanıtlayan herhangi bir güvenilir kaynağa rastlamadım. --Maurice Flesier message 11:28, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD'liği ispat edecek bağımsız kaynağa rastlamadım. --Pragdonmesaj 21:49, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Bilgi kaybı olmaması açısından İşçilerin Sosyalist Partisi maddesine Gençlik örgütü başlığı açılmak suretiyle... Tek başına madde olacak yeterlilikte olmadığı kanaatindeyim. chansey Mesaj 22:38, 27 Kasım 2016 (UTC)

Meme ilişkisi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Meme ilişkisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik. E4024 (mesaj) 13:45, 23 Kasım 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın 22 dilde içeriği mevcut, Türkçe'de de maddesini açtım ancak neden her oluşturduğum madde sizi rahatsız ediyor anlamıyorum. Tüm Vikipedi mi yanlış yaptı acaba bu maddeyi oluşturmakla? Burakolik (mesaj) 13:47, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Maddeyi kimin açtığına bakmadım bile. Hobileriniz arasında KD olmayan konulara madde açmak varsa böyle tesadüf edebiliriz. Yukarıdaki linklerden yapılan aramada başlığınızın KD olmadığı görülüyor. Başka dillerde ne olup bittiği geçerli bir argüman değil, belki o ülkelerde yaya geçidinde yayalara öncelik tanınıyordur. Şimdi biz de onlar gibi mi davranmalıyız yani? :) --E4024 (mesaj) 13:53, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddenin açılmasının üzerinden daha on dakika geçmeden SAS'a taşınmış. Bence bu kadar aceleci olmak yerine açan kullanıcıya kaynaklandırması ve genişletmesi için bir fırsat ve belirli bir süre verilmeliydi. KD'ligi konusunda bir şüphe olduğu kanaatinde değilim. --Maurice Flesier message 13:50, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Madde HS yapılmak yerine nezaketen BS yapılmıştı ki, ilgili kullanıcılar 5 günlük sürede kayda değerliğini ispatlayabilsinler diye. BS bir dakikada kaldırılınca buraya geldik biz. Lütfen geçmişini incelemeden yorum yapmayın. --E4024 (mesaj) 13:55, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD bir konu. Burakolik maddeyi biraz daha geliştirebilirsen çok iyi olur. Fırsat bulursam destek atarım ben de. --Pragdonmesaj 13:57, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Allahallah? Siz de benim gibi "meme ilişkisi" araması mı yaptınız? Porno ve partner arama sayfaları güvenilir kaynak sayılmıyor bak, onu belirteyim. --E4024 (mesaj) 13:59, 23 Kasım 2016 (UTC)
Güldürdünüz hocam :) İngilizce vikide konu ile ilgili kaynaklar mevcut. Vakit bulursam oradaki kaynakları inceleyeceğim. Türkiyede penetrasyonsuz cinsellik bir şekilde hala "tabu" olduğu için pek türkçe kaynak bulabileceğimizi sanmıyorum ben de zaten. Merak etmeyin bahsettiğiniz sitelerin kaynak olarak eklenmesine müsade etmeyiz :) --Pragdonmesaj 14:10, 23 Kasım 2016 (UTC)
Türkçe kaynak bulamadıysanız KD değil demektir. Buna boşuna itiraz etmeyin, çünkü "özel isim" değil bu. Cevap da vermem bir daha. --E4024 (mesaj) 14:14, 23 Kasım 2016 (UTC)
Malesef öyle bir kuralımız yok. Kaynağın hangi dilde olduğu önemli değil. Kaynak, kaynaktır. :) --Pragdonmesaj 14:29, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Tamamdır elimden geldiği kadar geliştirmeye çalışacağım. Teşekkür ederim Pragdon.
 • Kalsın Kalsın Lakin adı sakıncalıdır. Bu isimde kimse bilmemektedir bilindiği adı 'Birleşik Devletler Mastürbasyonu'dur o sebeple tartışmayı açan arkadaş yabancı bir terim olarak algılamış olabilir. --II. Niveles 13:58, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Adı konusunda haklısınız II. Niveles. Ben de kararsızdım ancak seks pozisyonları isminde bir şablon gördüm, bu şekilde isimlendirilmişti. Ben de aynısını koydum madde başlığı olarak.Bu imzasız yazı Burakolik (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
İsim konusu bende de bir şüphe oluşturdu. Birleşik Devletler Mastürbasyonu'nu da ilk defa duydum ve bir kaynakta rastlamadım açıkcası. --Pragdonmesaj 14:02, 23 Kasım 2016 (UTC)
Kullanıcı:Pragdon Münasip dilde öyle öteki adı Amerikan 3*'dir. Tartışma açtım sayfada dilerseniz adını tartışalım karara bağlayalım. Saygılar. --II. Niveles 14:06, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum @Burakolik: Yukarıdaki ifadeniz, maddeyi açmadan önce kaynaklar ve kayda değerlik konusunda bayağı bir kafa patlattığınızı gösteriyor; kutlarım. --E4024 (mesaj) 14:05, 23 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Seviyorum sizi. Saygılar, sevgiler. :) Burakolik (mesaj) 14:08, 23 Kasım 2016 (UTC)
Umarım o laf bana değildir. --E4024 (mesaj) 14:11, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. SAS'ı açtığımda başlığı gören buraya koşmuş ve KD'liğinin gösterileceği ifade olunmuştu. Bugün beş günü dolduruyoruz, maddeye "Ayrıca bakınız" olarak "seks pozisyonları" ve "Kamasutra" maddelerinin linkleri eklenmek dışında hiç bir şey yapılmadı. Elbette tartışma sonuca bağlanmadıkça kimsenin çalışmasına engel yok. Bu çalışmalara girişecek arkadaşlar, özellikle başlığı Türk dilinde hangi akademik/akademik olmayan kaynaklarda bulduğumuzu kanıtlamalılar. Bu arada, umuyorum, "meme ilişkisi" arayışında, özellikle akademik kaynaklar arasında dolaşırken, Freud'un ana-oğul arasında "emzirme" olayından kaynaklanan özel ilişkiyi ele aldığı çalışmalarına da rastlayıp, belki de bunu bir erotizm maddesi yerine Froydiyen psikoloji başlığı halinde ele almak isteyenler de çıkar. Yok, hayır, biz illa cinsel fantazilerimize ansiklopedik değer katmak istiyoruz diyen varsa (ben benimkileri kendime saklamayı yeğliyorum) hodri meydan, bulup ekleyin güvenilir kaynakları. Aksi takdirde "kalsın" oyları havada kalacak. --E4024 (mesaj) 08:46, 28 Kasım 2016 (UTC)

Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik...--Tepeli Baykuş (mesaj) 19:27, 22 Kasım 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Sadece bu başlığı sildirmek için üye olmuş gibisiniz ama..? Burakolik (mesaj) 20:40, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Bu imzasız yazı Tepeli Baykuş (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Aktarılsın Aktarılsın --II. Niveles 00:49, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın AKP maddesine. Kaynaksız KD değil diğer tüm gençlik kolları gibi. --Pragdonmesaj 15:32, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin veya detaylı bilgi deniyorsa aktarılsın ancak yukarıdaki diğer gençlik kolu adaylığı sonucuyla aynı uygulama olmalı ki bir gereksiz tartışma da buradan çıkmasın. Detaylı ve kayda değer bir bilgi olmadığı gerekçesiyle silinsin. ÖterbülbülBuyrun? 18:53, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Detaylı bilgi yok ki. Üyelerin isimleri yazılarak şişirilmiş. Geri kalan kısım da zaten tüzüğe atıfta bulunarak oluşturulmuş, bunun için de ayrı bir madde açmaya gerek yok. Partinin içeriğinde bahsedilse yeter.--Pragdonmesaj 19:01, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Kıymetlli kullanıcılarımızın dediği gibi şişirilen bölümler ayıklanarak AKP maddesine aktarılması uygun olacaktır. chansey Mesaj 19:04, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Ayrı bir madde olacak kadar içeriğe sahip değil gördüğüm kadarıyla. Adalet ve Kalkınma Partisi maddesinde "MYK üyelerinin isimleri kısmı dahil edilmeksizin" alt başlık olarak aktarılmalı. --Maurice Flesier message 11:22, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın yukarıdaki gerekçelere istinaden...--Muratero 19:10, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Ayrı madde olacak kadar içerik barındırmıyor. Olur da günün birinde alır başını gider o başlık, ayrı madde olarak açılır.--RapsarEfendim? 19:19, 27 Kasım 2016 (UTC)

KK Üçnokta Dergisi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "KK Üçnokta Dergisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ocak 2015'ten beri KD etiketiyle duruyor. Bana KD gelmedi. Pragdonmesaj 00:09, 24 Kasım 2016 (UTC)

Recep Şahin Köktürk Spor Salonu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Recep Şahin Köktürk Spor Salonu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik. Pragdonmesaj 00:12, 24 Kasım 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Beykoz SK maddesine. chansey Mesaj 10:44, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Aktarılacaksa Beykoz içine aktarılması daha doğru olmaz mı? Spor kulüpleri bu tarz yerleri kiralıyor sonuçta. Kira sözleşmesinin yenileneceğinin bir garantisi yok. --Pragdonmesaj 18:32, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kıymetli Pragdon evet o da olabilir. chansey Mesaj 07:47, 27 Kasım 2016 (UTC)

Lenin ve Halk Eğitimi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lenin ve Halk Eğitimi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aslında Madde 6'dan hızlı silmem gerekirdi ancak maddeyi açan kullanıcı tarafından şikayet sayfasında maddeyi açan kullanıcı olması sebebiyle özellikle yapıldı algısını uyandırmamak için SAS'a getirdim. Silinmeye aday gösterme gerekçelerim:

 • Bir konu kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, birden çok ikincil kaynaklarca içerik edilmiş veya kapsanmışsa kayda değerdir.: Böyle bir bilgiye ulaşamadım. Maddede de böyle bir olgunun varlığına dair kanıtlayıcı kaynak yok.
 • Kitap birkaç önemli çalışmaya konu olmuş ve bu önemli ve yayımlanmış çalışmaların kaynakları kitabın kendisinden bağımsızdır ve bu çalışmaların en azından bazıları genel okuyucu kitlesine hizmet eder: Böyle bir bilgiye ulaşamadım. Maddede de böyle bir olgunun varlığına dair kanıtlayıcı kaynak yok.
 • Kitap önemli bir edebiyat ödülü kazandıysa.: Böyle bir bilgiye ulaşamadım. Maddede de böyle bir olgunun varlığına dair kanıtlayıcı kaynak yok.
 • Kitabı kaynak alan bir film yapıldıysa ve herhangi bir ülkede, sinema ya da televizyonlarda gösterildiyse:Böyle bir bilgiye ulaşamadım. Maddede de böyle bir olgunun varlığına dair kanıtlayıcı kaynak yok.
 • Kitap herhangi bir ülkede ilk, orta ve yüksek dereceli okulların herhangi birisinde eğitim nedeniyle kullanılıyorsa:Böyle bir bilgiye ulaşamadım. Maddede de böyle bir olgunun varlığına dair kanıtlayıcı kaynak yok.
 • Kitabın yazarı öylesine dikkate değerdir ki ikincil kaynaklar olmasa dahi yazılı her eseri doğrudan kayda değerdir: Kitabın yazarının Lenin'in eşi olmasından başka "öylesine dikkate değer" olmasını sağlayacak bir yönü yok. her yazdığı kitabı doğrudan kayda değer olacak kadar "öylesine dikkate değer" olmadığını düşünüyorum--Mskyrider ileti 21:56, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde gözüküyor. Öte yandan benim düşünceme göre hizmetliler, doğru olan ne ise onu yapmalı ve yaptıklarının da arkasında durmalı. Eleştiriler gelecektir, tepkiler gelecektir ama doğru olduğuna inanılıyorsa (körü körüne değil tabi) yapılmalıdır bu şeyler. Burada keyfiyete kaçılmamaya özen gösterilmeli elbette :) Biliyorum biraz zor bir durum. Bu konu özelinde demedim -ki bana göre adaylık, maddenin görece eski yazılmış olması, tecrübeli bir kullanıcı tarafından açılmış olması, görece fena olmayan düzende yazılması gibi sebeplerle hızlı silinmemesi yerindeydi-, genel olarak böyle olması gerektiği fikrine sahibim. En basitinden "itiraz geldi, SAS'a taşıdım" yapmamak ve ufak da olsa bir tartışmaya girmek tepkiyi verenle, ilgili kullanıcıya kuralları öğretmek adına da faydalı olacaktır diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 22:03, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 22:37, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak. Herhangi bir kaynağa rastlamadım. --Pragdonmesaj 23:49, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sağlam gerekçelerle temellendirilmiş silme talebi.--Potkal 07:37, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum kitabın kayda değerliğiyle ilgili bir şey söylemeyeyim şimdilik, bakamadım. ama 'Kitabın yazarının Lenin'in eşi olmasından başka "öylesine dikkate değer" olmasını sağlayacak bir yönü yok' lafına güçlüce itiraz edebiliriz. Nadejda Krupskaya, [15].. --kibele 08:23, 25 Kasım 2016 (UTC)
  kibele, şöyle düzelteyim öyleyse, kitabın yazarının kayda değer olmadığını söylemek istemedim, her yazdığı kitabı doğrudan kayda değer olacak kadar "öylesine dikkate değer" değil demek istemiştim. Hâlâ aynı şekilde düşünüyorum. Adına Sovyetler Birliği sponsurluğunda bir süre için yalnızca uydu ülkelere ve bağlantısızlar bloğuna verilen ödülün tüm kitaplarını kaydadeğer yaptığını düşünmüyorum. Peki kitabın kayda değerliği konusunda ne düşünüyorsun? (Ayrıca madde içinde yazar tanımlanırken vurgunun yaptıkları yerine Lenin'in eşi olmasına verilmesi de ayrı bir tartışma konusu olur bence) --Mskyrider ileti 09:40, 25 Kasım 2016 (UTC)
Mskyrider ödülü, kişinin birinin eşi olmaktan ibaret olmadığını göstermek için paylaştım, kitaba, kitaplarına ilişkin bir şey söylemedim. maddedeki vurguyu da kaldırdım, tartışılacak bir şey yok bence. :) kayda değerliği araştıracak zamanım yok. kolay gelsin. --kibele 09:48, 25 Kasım 2016 (UTC)
ek olarak bu sponsorluk meselelerine girersek, kimin eli kimin cebinde konusunda malzemeden bol bir şey yok tabii ki dünyada.. --kibele 09:53, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Bilgi kaybı olmaması açısından Nadejda Krupskaya maddesine Eserleri alt başlığı açılmak suretiyle. Tek başına madde olabilecek düzeyde olduğunu düşünmüyorum. chansey Mesaj 08:27, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Chansey'e katılarak oyumu güncelliyorum. --Pragdonmesaj 09:16, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeler yerinde, eklenecek bir husus bulunmuyor. Yukarıda ifade ettiğiniz çekinceye saygı duyuyorum Mskyrider fakat tecrübeli hizmetliler kullanıcıların olası reaksiyonlarına göre değil vikipedi politika ve yönergelerine göre hareket etmelidir diye düşünüyorum. --Maurice Flesier message 21:37, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Aktarılması, bilgi kaybı olmaması açısından daha mantıklı.--RapsarEfendim? 22:02, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Topluluğun dikkatini maddeyi geliştirdiğim bu son sürüm için şu konulara çekmek isterim;
 1. Eserin içerdiği makalelerin çevrildiği Rusça orijinaline çeşitli eserlerde atıfta bulunulmuş, bunlar maddede mevcut. Kitap birkaç önemli çalışmaya konu olmuş kriteri bununla ilgili.
 2. Bu esere konu olan makaleler ve yazılar, Sovyetler Birliği'ndeki eğitimin temelini oluşturmakta. Yani SSCB'deki okullarda verilen eğitimlerde bizzat kurucu kadroların yer aldığı buradaki yazılarda bahsi geçen durumlar referans alınmış. Kitaptaki içerik ve Education in the Soviet Union karşılaştırılırsa, bu durumun fikirsel temelinin bu eserlerde atıldığı görülebilir. Konuyla ilgili şu kaynak ta bunlardan bahsetmekte. Kitap herhangi bir ülkede ilk, orta ve yüksek dereceli okulların herhangi birisinde eğitim nedeniyle kullanılıyorsa kriteri bununla ilgili.
 3. Yazara odaklanacak olursak, Kitabın yazarı öylesine dikkate değerdir ki ikincil kaynaklar olmasa dahi yazılı her eseri doğrudan kayda değerdir. kriterine dair Kibele verdiği kaynakla bir yorum getirmiş. "Kişi öylesine kayda değerdir ki" ifadesine şuradan bir fikir edinebiliriz. Burada yazılı olan 5 ayrı durum bile kişiyi fazlasıyla kayda değer yapmakta.
Kriterlerde en az birine uygunsa ifadesi geçmekte. Bunlardan "en az biri" zaten uygun görülüyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:10, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Kişisel yorum yapmamaya dikkat ederek bir şey diyeceğim. Göz göre göre maddede manipülasyon yapıyorsunuz. Kişisel yorum olarak algılamayın, manipülasyon yapıldığını "manipülasyon yapılıyor"dan farklı kelimelerle ifade edemeyeceğim. "Sovyetler Birliği'nde halk eğitimi konularından sorumlu olan ve eğitim konularını kapsayan konularda 150'den fazla makalesi bulunan Nadezhda Krupskaya [...]" diye bir kısım var maddede, 3 kaynak sırf bu kısım için kullanılmış. Kitapla tamamen alakasız, ilgili kişinin biyografisinde yer alacak bir kısım. Burada "kaynak sayısı çok görünsün, üstünkörü inceleme yapanlar da kaynak sayısının çokluğuna aldanarak kalsın desin" tarzı bir yaklaşım sezdim ben. Benzer şekilde kitabın bölümlerinden biri olan "Politeknik Eğitim Üzerine" başlığı için, ilgili yazının hem Almanca hem Rusça sürümlerini kaynak göstermişsiniz -"kitabın bölümleri şöyledir" ifadelerine zaten bir kaynak gösterilmişken. Bu da kaynak "şişirmesidir". Siz böyle değişiklikler yaparsanız, sizin değişikliklerinize karşı otomatik olarak gelecek önyargısal tepkiler de haklı olacaktır. Hatta kendi adıma konuşayım, ilerideki değişikliklerinizde de ben daha titiz davranmaya çalışacağım.--RapsarEfendim? 09:35, 27 Kasım 2016 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Maddenin kalması için, maddeyi oluşturan kullanıcı olarak katkı sunmaya çalışıyoruz ve konu ile ilişkin yabancı dillerde karşılaştığımız durumları çevirip buraya aktarıyoruz. Maddeye yapılan katkılar da bunlardan ileri geliyor ve bu maddede de bu durum söz konusu. Şu "şişirmek" tabiri Vikipedi'ye ve tartışma sayfalarına hiç mi hiç yakışmıyor, maddenin kalması kitap kriterlerini göz önüne alınarak, bunların gerçekleşmesi için araştırma yapıyoruz, çeşitli dillerden yazılar makaleler okuyoruz ve kendimizce bunları maddeye ekliyoruz. Kişinin konu hakkında da KD olduğunu ve zaten kitap konusuyla ilgili 150 makale örneği bile sorgulanır hale geliyor. Yahu bazen gerçekten şaşırmamak elde değil. Maddeye hiç katkı yapmasak ve eski halinde olsa daha iyi olacak sanırım, pes doğrusu.
Bu tavırdan yine anladığım üzere, bu SAS adaylığı dahil olmak üzere, katkı vermekten elimi çekiyorum ve oyumu hızlı silinsin olarak güncelliyorum. Halen katkıların "şişirilme" amaçlı yapıldığına dair katkı sorgulaması yapılmakta. Silinsin oyu vermek, kalması için uğraş veren diğer kullanıcıların katkılarına bu tür yorum yapma hakkı getirmez. Katkı yapmaya gerek yok, şuradaki durum düşük oranlarda olsa da devam etmekte zira. Titiz davranacağınız ve sorgulayacağınız değişikler yalnızca gelecektekilere dair olmasın, geçmiştekilere de olsun. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:04, 27 Kasım 2016 (UTC)
Ben kendi doğru olduğuna inandığım şeyin arkasında durdum, duruyorum, duracağım da, bunda yanlış bir durum göremiyorum. Yukarıda dediklerime karşı argümanlarınız var mıdır? Hangi kısım yanlıştır mesela? Bunlar bana kalırsa tartışmaya dahi açık konular değil. Kimsenin şahsına yorum yapmışlığım da yoktur, değişikliklere yorum yapmışımdır.--RapsarEfendim? 12:13, 27 Kasım 2016 (UTC)
Yaptığım değişikliklerin hangi amaçlarla yapıldığı, farklı 3 kritere dair olduğu yukarıda 3 madde ile ifade edildi. Kriterler ve kriterleri karşılaması adına yapılan katkılar ve "şişirmeler" ortada, yorum topluluğun. Bunun dışında bir sözüm veya katkım olmayacak, madde hızlı silinmeli. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:22, 27 Kasım 2016 (UTC)
Madde hızlı silinmeli diyorsanız, ilgili kaynakların şişirme amacıyla eklendiğini kabul ediyorsunuz demektir. Yukarıda kaynakların niteliklerinden bahsettim, kafadan 3 kaynağın bu kitapla değil de yazarıyla, kafadan 2 kaynağın ise aynı kitabın farklı dil sürümleri olduğunu söyledim. Bunlar için başka kelime var mıdır bilemiyorum ama benim bulabildiğim en net kelime bunların maddeyi şişirici kaynaklar olduğudur. Benzer durum Evrensel Basın Yayın maddesinde de yapıldı, onlar da tek tek tespit edildi ve yazıldı. Silinmeye aday madde tartışmasında mevcut, isteyen de açıp bakabilir. Bir kere olursa şans, iki kere olursa tesadüf, üç kere olursa istikrardır demişler. Aynı şeyi ikinci kez yapıyorsunuz ve sürekli olarak doğru olanın "bu kullanıcı taraflı değildir, kendi şahsi ideolojilerini buraya yansıtmıyor" düşüncesine sahip olan benim bu düşüncemin da değişmesine yol açıyorsunuz.--RapsarEfendim? 12:28, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Kriterlere göre ayrı madde olmayı hak etmiyor. İlgili yazarın biyografisinde birkaç cümleyle bahsedilebilir. -seyit. 07:48, 29 Kasım 2016 (UTC)

Knut Risan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Knut Risan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddeye göre, sanatçımızın oynadığı yapımlar "ses getirmiş" ama kendisi bana pek de KD gelmedi. Bakalım konu burada da ses getirebilecek mi... E4024 (mesaj) 16:27, 25 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD gözükmüyor. Enwiki'deki içerikle aynı metne sahip... Oyum şu an için silinsin... chansey Mesaj 17:29, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 13:34, 27 Kasım 2016 (UTC)

Aurélie Amblard[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aurélie Amblard"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

SAS gerekcesi: KD olmamak ve BS'yi sisirmemek. E4024 (mesaj) 13:56, 26 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD gözükmüyor. --E4024 (mesaj) 14:13, 27 Kasım 2016 (UTC)

Ömer Faruk Kültür[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömer Faruk Kültür"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan bir akademisyen --188.57.41.199 20:12, 27 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatiyle... chansey Mesaj 22:44, 27 Kasım 2016 (UTC)

Sovyet Gücü Nedir?[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sovyet Gücü Nedir?"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Evet maddenin konu olduğu konuşma Vladimir Lenin tarafından yapılmış. Konuşmayı yapan kişi kaydadeğer diye her konuşması kaydadeğer midir? Maddeye verilen kaynak bu konuşmanın yapıldığını kanıtlasa da konuşmanın neden kaydadeğer olduğunu kanıtlamıyor. Maddeden öğrendiğimiz Lenin'in konuşmayı ne zaman yaptığı ve ne hakkında olduğu. Neden kayda değerdir peki? Mesela bu konuşması mı artık gücün işçi sınıfında olduğunu dolayısıyla gücü kaybeden kapitalist sınıfın öldürülmesi gerektiğini söylemiş de bundan sonra mı Rusya'da katliamlar başlamış? Ya da nedir bu konuşmanın ansiklopedik kayda geçecek kadar önemli olması. Lütfen yorumlarınızı propagandadan uzak, bilimsel gerçeklere dayanarak verin.--Mskyrider ileti 20:16, 27 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ansiklopedinin kayda değerlik perspektifinden bakınca kayda değer olmadığına kanaat getirdim. Falanca vakit bir mübarek zat, rutin işini yapıyor. Nedir o rutin iş ibadet. Şimdi biz bu zatın mübarek biri olmasından mütevellit zaten bunu yaptığını bilmiyor muyuz? Biliyoruz. Neden? Çünkü bu mübarek zat zamanında tarihe işlediği eserlerle bunu bize görmeden inanmamıza olanak sağlayabiliyor. Biz bunu bildiğimiz halde ne için o ayrıntıyı işlemeye çalışalım? Mantıksız olmaz mı. O sebeple bu durumda aynı açıdan değerlendirilebilir. Bu bilgi işlemeye değer değildir. --II. Niveles 20:38, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tek başına madde olacak potansiyele sahip değil. Vikikaynak'ta kendine yer bulabilir. -seyit. 09:39, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerlisi ispatlanamıyor. Gerekçenin son bölümünde Mskyrider'in haklı olduğunu düşünüyorum. chansey Mesaj 21:52, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Silinen diğer benzer maddelere istinaden. --Maurice Flesier message 20:51, 30 Kasım 2016 (UTC)

Partisiz İnsanlar ve Sovyet Gücü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Partisiz İnsanlar ve Sovyet Gücü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gerekçe için bakınız: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sovyet Gücü Nedir?. Maddede verilen kaynak bu konuşmayı Vladimir Lenin'in yaptığını kanıtlasa da konuşmanın neden ansiklopedik olduğunu kanıtlamıyor. Lenin'in her propaganda konuşması tarihi önemi taşımakta ve ansiklopedik midir?--Mskyrider ileti 20:30, 27 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin İşlenmeye değer kayda değerliğe sahip olmadığı sebebiyle silinsin seçeneğini seçiyorum. --II. Niveles 20:41, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın AktarılsınLenin maddesinde bir alt başlığa özet cümleler halinde aktarılsın.--Alperen (mesaj) 20:43, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin tek başına madde olacak içeriğe sahip değil. Vikikaynak'ta konuşmanın tamamını ekleyebiliriz. -seyit. 09:45, 28 Kasım 2016 (UTC)

Yoldaş Yakov Mihailoviç Sverdlov Anısına[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yoldaş Yakov Mihailoviç Sverdlov Anısına"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gerekçe için bakınız: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sovyet Gücü Nedir? ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Partisiz İnsanlar ve Sovyet Gücü, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Yemek Vergisi Hakkında ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Béla Kun ile Telsiz Görüşmeleri. Aynı kullanıcı tarafından açılan rastladığım beşinci ansiklopedik olmayan, tamamen siyasal görüşleri doğrultusunda kişisel olarak kaydadeğer bulup vikipediyi kullanrak propaganda amaçlı açılmış madde. Ansiklopedik olmamasına rağmen eklenmekte.----Mskyrider ileti 20:46, 27 Kasım 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Lenin maddesinde bir alt başlığa özet cümleler halinde aktarılsın.--Alperen (mesaj) 20:47, 27 Kasım 2016 (UTC)
Silinsin Silinsin Mskyrider'e katılarak.--Locos Turcos (mesaj) 20:56, 27 Kasım 2016 (UTC)

Çalışma Disiplini Hakkında[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çalışma Disiplini Hakkında"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gerekçe için bakınız: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sovyet Gücü Nedir? ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Partisiz İnsanlar ve Sovyet Gücü, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Yemek Vergisi Hakkında,Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Béla Kun ile Telsiz Görüşmeleri, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Yoldaş Yakov Mihailoviç Sverdlov Anısına, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kızıl Ordu'ya Çağrı ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Demiryollarında Çalışmak. Aynı kullanıcı tarafından açılan rastladığım sekizinci ansiklopedik olmayan, tamamen siyasal görüşleri doğrultusunda kişisel olarak kaydadeğer bulup vikipediyi kullanrak propaganda amaçlı açılmış madde. Ansiklopedik olmamasına rağmen eklenmekte.--Mskyrider ileti 20:58, 27 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Mskyrider'e katılarak, silinsin. Kayda değer değiller.--Locos Turcos (mesaj) 20:59, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İşlenmeye değer kayda değerliğe sahip olmadığı sebebiyle silinsin seçeneğini seçiyorum. --II. Niveles 18:10, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İlk aday gösterilen madde hangisiyse onda açıklama yaptığımı düşünüyorum yeterince. Bu da hemen hemen aynı kalibrede.--RapsarEfendim? 18:18, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Belirttiğim gerekçem geçerlidir. chansey Mesaj 22:20, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde. Eklenecek bir nokta göremiyorum. --Maurice Flesier message 20:47, 30 Kasım 2016 (UTC)

Üçüncü Komünist Enternasyonal (Lenin)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Üçüncü Komünist Enternasyonal (Lenin)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gerekçe için bakınız: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sovyet Gücü Nedir? ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Partisiz İnsanlar ve Sovyet Gücü, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Yemek Vergisi Hakkında,Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Béla Kun ile Telsiz Görüşmeleri, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Yoldaş Yakov Mihailoviç Sverdlov Anısına, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kızıl Ordu'ya Çağrı, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Demiryollarında Çalışmak ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Çalışma Disiplini Hakkında. Aynı kullanıcı tarafından açılan rastladığım dokuzuncu ansiklopedik olmayan, tamamen siyasal görüşleri doğrultusunda kişisel olarak kaydadeğer bulup vikipediyi kullanrak propaganda amaçlı açılmış madde. Ansiklopedik olmamasına rağmen eklenmekte.--Mskyrider ileti 21:02, 27 Kasım 2016 (UTC)

Anti-Yahudi Katliamları (Lenin)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Anti-Yahudi Katliamları (Lenin)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gerekçe için bakınız: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sovyet Gücü Nedir? ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Partisiz İnsanlar ve Sovyet Gücü, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Yemek Vergisi Hakkında,Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Béla Kun ile Telsiz Görüşmeleri, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Yoldaş Yakov Mihailoviç Sverdlov Anısına, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kızıl Ordu'ya Çağrı, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Demiryollarında Çalışmak, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Çalışma Disiplini Hakkında ve Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Üçüncü Komünist Enternasyonal (Lenin). Aynı kullanıcı tarafından açılan rastladığım onuncu ansiklopedik olmayan, tamamen siyasal görüşleri doğrultusunda kişisel olarak kaydadeğer bulup vikipediyi kullanrak propaganda amaçlı açılmış madde. Ansiklopedik olmamasına rağmen eklenmekte.--Mskyrider ileti 21:05, 27 Kasım 2016 (UTC)

Mehmet Keleş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Keleş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tarafımdan HS işaretlenen maddenin 8 gün içinde işlem yapılmaması dolayısıyla SAS taşıyorum. Belediye başkanı hakkında basında haberler mevcut lakin bir çoğu "makam aracını beğenmemesi ve bunun hakkında yorum yapması" üzerine magazinsel haberler. KD'lik sağlar mı emin olamadım.Burada KD'lik minvalinde tartışılması uygun olacaktır. Yorum ve oylarınızı istirham ederim. chansey Mesaj 07:30, 28 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin maddenin mevcut içeriği nedeniyle kd gözükmüyor.--Muratero 16:47, 3 Aralık 2016 (UTC)

1974 Kıbrıs Harekâtı'nı protesto etkinlikleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "1974 Kıbrıs Harekâtı'nı protesto etkinlikleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik ve ansiklopedik özellik. Bu tür hadiseler her zaman her yerde protesto edilebiliyor. Mutad haber niteliğindeki gazete bilgileri KD'lik için yeterli değil. Zaten metin Kıbrıs'ta protesto (şu anki halinde "kınama") deyip sonra Yunanistan, ABD, ve İngiltere'den örnek veriyor. Yani kaynak toparlayıp KD göstereyim kaygısıyla konu yayılmış iyice. Burada ayrıca dikkatimi çeken bir-iki husus var ki uzatmamak için aşağıya ayrıca yazacağım. E4024 (mesaj) 08:04, 28 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Konuyla ilgilenen Vikidaşların, kaynak haberlerin başlık ve içeriklerine de dikkat etmesini öneririm; mesela "Kıbrıs sorununa çözüm arayışları" ile ilgili bir haber, içinde bu etkinliklere de değiniliyor diye bu maddeye KD'lik sağlayamaz. Haa, "şu veya bu soykırımı anma günü" diye bir kurumsal anma vardır, hakkında doğrudan o güne ilişkin (protesto hadisesine değil günün kendisine matuf) yayınlar yapılmıştır, o başka, o KD olabilir. Bu öyle değil. "Şimdi Fidel Castro'nun ölümü ile gündeme geldi diye belirtiyorum", mesela ABD'deki eski Kübalı savaşçılar ("Cuban veterans") Domuzlar Körfezi Çıkartması'nı anmak için etkinlikler düzenler. Küba'da da bu istila girişimini protesto etmek için yıldönümlerinde birşeyler düzenlenebilir; bütün bunlar ancak o çıkartmaya ilişkin maddede birer cümle yer bulur. Ayrıca maddesini yapmak kimsenin aklına gelmez. --E4024 (mesaj) 08:13, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum "Ayrıca maddesini yapmak kimsenin aklına gelmez" deyince aklıma geldi; eğer interviki bağlantısı verilmesi unutulmuş değilse, nedense Rumlar (Yunanca VP) bile buna madde yapmamış. Şimdi SAS'a sunduğum başka konular için "77 dilde maddesi var" diyen arkadaşlardan umarım bu kez "Ama başka hiç bir dilde maddesi yok, biz de silersek bilgi kaybı olacak" diye tepki almam. :) --E4024 (mesaj) 08:17, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Bilgi kaybı olmasın diyeceğim ama sizin düşündüğünüz gerekçeyle değil :) VP:TBA açısından dikkatli olmak kaydıyla Kıbrıs Barış Harekatı maddesine aktarılabilir diye düşünüyorum. chansey Mesaj 08:26, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum "Her yıl" düzenlenmesi sebebiyle kaynak olabilir bolca diye düşünüyorum. Muhtemelen üzerinde uğraşılırsa ayrı madde olacak içerik çıkar.--RapsarEfendim? 08:32, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 12:54, 30 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bana ansiklopedik içerikte bir madde olarak gelmedi. İnternette araştırdığımızda 1974 Kıbrıs Harekâtı'nı Rumların çeşitli tarihlerde çeşitli şekillerde protesto ettiği görülmekte. Hatta her örgüt, dernek,siyasi parti, kurum çeşitli şekilde ve birbirinden bağımsız (bildiri,yürüyüş,ayin, açıklama vb) etkinlik yapıyor. Ancak bunların maddenin ansiklopedik olması için yeterli olmadığını düşünüyorum. Diğer dillerde madde oluşturulsaydı da onlar neye göre ansiklopedik bulmuşlar öğrenmiş olurduk. Bu arada beş kaynağın beşine de mi ulaşılmaz.--Muratero 19:09, 30 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Kıbrıs Barış Harekâtı maddesine aktarılsın.– Amillians (mesaj) 16.25, 3 Aralık 2016

Mezuniyete kadar lezbiyen[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mezuniyete kadar lezbiyen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olduğunu sanmıyorum. Başka dillere de bakayım dedim ama nedense "Websense" izin vermedi. Bizimkine veriyor oysa; acaba sansür bile mi Türkçe VP'de böyle bir konuyu KD bulmuyor diye merak ettim. Herhalde farklı toplumların farklı ilgi ve öncelikleri var. E4024 (mesaj) 08:33, 28 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaynak ve dış bağlantılar ekledim. Özellikle çeviri kısımlarına bir göz atarsanız sevinirim, doğru çevirdiğimden emin olamadım. Sıkıntılı kısımlar varsa çevirilerde gerekli işlemi yaparsanız da sevinirim. Konu hakkında daha detaylı bilgisi olan biri biraz daha geliştirebilir belki.--Pragdonmesaj 00:40, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 06:59, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayrı madde olacak kadar içerik yok, hiçbir zaman da olamayacak gibi duruyor. Adam akıllı, "konuya odaklı" 1-2 makale olsa tamam derdim ama kaynaklarda öylesine, gelişigüzel geçiyor. Lezbiyen, gey ve biseksüel maddelerine ayrı ayrı aktarılabilir; belki aktarılmaya da bilir. Böyle bir kullanım var ama aktarılacak değer de mi, ansiklopedik mi emin olamadım.--RapsarEfendim? 10:48, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap dediğin gibi böyle bir kullanım olduğu aşikar ancak dün gece elimdeki kitaplar da dahil baya aradım ben de ve konu odaklı makale vb. bir şey bulamadım. Eklediğim kaynaklarda bir şekilde atıf yapıldığı için kalsın oyu kullanmıştım ancak sanırım bu halde Lezbiyen maddesine aktarılması daha doğru gibi. Bu madde dışında bağlantılarına şöyle bir baktığımda bir kaç tane daha böyle kullanımı olan ancak kaynak sıkıntısı çeken maddeye denk geldim. Onları da biraz toparlayıp aktarılması için buraya getirmekte fayda var. Aktarılmasında bir sakınca yok diye düşünüyorum zira bir şekilde atıf yapılan kaynaklar var ve kullanımı olduğu açık. Lezbiyen maddesini okuyan bir kullanıcı bunları orada okuduğunda da daha kapsamlı bir bilgiye ulaşmış, bu ana maddeye bağlı bir çok başlığı da tek başlık altında bulmuş olacak diye düşünüyorum Rapsar ne dersin? --Pragdonmesaj 14:00, 29 Kasım 2016 (UTC)
Onu bilmem ama ben sizde iyiye doğru değişiklikler gözlemliyorum, kendinizi sorgulamayı öğrendiniz; çok olumlu birşey bu. Ciddi ve iyi niyetliyim. Ayrıca kalsın oyu da kullanmadınız ki o da çok yerinde. --E4024 (mesaj) 14:42, 29 Kasım 2016 (UTC)
İyi niyetli yorumunuz için teşekkür ederim :) İlk kaynaklandırmayı yaptığımda kalsın demiştim tabi "şimdilik" diye belirterek ancak gelen yoruma hak veremeden edemedim sonuçta bir şekilde bir ortak fikirde buluşmak gerekirdi özellikle gelen ve gelecek olan fikirleri değerlendirmek için de oyumu değiştirdim. --Pragdonmesaj 14:50, 29 Kasım 2016 (UTC)
Birşey değil. Oy değişikliğine ise dikkat etmemişim. --E4024 (mesaj) 14:53, 29 Kasım 2016 (UTC)

Asgard (sanal ülke)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Asgard (sanal ülke)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Konusu KD olmayan bir madde, HS veya BS yapılması gerekirdi; ancak oraları şişirmemek için SAS'a sunmayı daha uygun gördüm. E4024 (mesaj) 09:20, 28 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Maddeye güya kaynaklar eklendi, ama nedense o kaynaklarda "citation needed" diye bir şablon bolca göze çarpıyor. --E4024 (mesaj) 13:40, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer olduğu bariz, neye göre olmadığı belirtilmemiş tabii. Kaynak sorunu varsa da {{kaynak yetersiz}} eklenir. Başlık hatalıydı onu da taşıdım. --Cobija (mesaj) 17:28, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Neye göre kaydadeğer olmadığının değil neye göre kaydadeğer olduğunun gösterilmesi gerektiğini hemen hepimiz biliyoruz. Anlaşılan "Wikia" diye birşeye göre KD, güvenilir kaynaklara göre ise değil. --E4024 (mesaj) 07:02, 29 Kasım 2016 (UTC)
İleride bir sayfayı SAS aday göstermeden evvel diğer Vikipedilere göz atarsanız neye göre kayda değer olduğunu görebilirsiniz. --Cobija (mesaj) 20:20, 29 Kasım 2016 (UTC)
Diğer VP'lerde de hep "acaba Türkler ne yapmış" kaygısıyla hareket ettiklerinden eminim. Ben bu VP'de bu VP'ye bakmaya devam edeceğim. Siz istediğiniz yere bakmakta özgürsünüz tabii. --E4024 (mesaj) 07:12, 30 Kasım 2016 (UTC)

Daladier Arismendi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Daladier Arismendi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

"Keskin bir silahın vurduğu iki baş yarasından öldü." Allah rahmet eylesin. Türkçenin güzelliği ve KD'liği şüpheli isimlere madde açma furyası, Kullanıcı:Ali ACER konusundaki şüphelerimi destekliyor. Neyse, onu denetçilere bırakalım. Yurttaş Tete soruşturmalarından vakit bulabilirlerse bakarlar. Bu madde ise, bence tabii, KD değil. E4024 (mesaj) 11:13, 28 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Batı yarıküre ülkelerinde, az çok tanınan-bilinen biri ölünce gazetelerde bir "obituary" yayımlanması adettendir. Bunun bizdeki vefat ilanından çok daha fazla bir kıymet-i harbiyesi yoktur. Vikipedi o gazete yazılarına bakarak kimseyi KD kabul edemez. --E4024 (mesaj) 14:04, 28 Kasım 2016 (UTC)

1995 Marmara Sisi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "1995 Marmara Sisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik ve KD görünmüyor. Her hava olayı bu tür etkiler bırakabilir. Kayda değer olarak kabul edilebilmesi için bu doğa olayları ve doğal afetlerin ciddi sonuçlara yol açması ve bunların güvenilir kaynaklar tarafından ele alınması gerekiyor. --Maurice Flesier message 17:09, 28 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Maurice Flesier message 17:10, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçeye katılıyorum.--Muratero 18:10, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddede önemi yansıtılamamış sanki "Marmara tarihinin kayda alınmış en yoğun sisi olarak kabul edilen" bu sisin. Bakınalım biraz, eğer öyleyse vardır belki bir şeyler.--RapsarEfendim? 18:13, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddede, doğru düzgün gösterilmeyen tek kaynak olan Milliyet kaynağını inceledim. Maç ertelettiği doğru (yağmur yağışı da erteletir geri gelir), onun dışında haberin tamamı zaten 2-3 cümlelik ve ertesi günlerde de başka haber yok. Abartı bir durum söz konusu gibi maddede. Her neyse, kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 18:17, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. chansey Mesaj 18:48, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Śαвяí¢αи76ileti 12:58, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İstanbul hayatını önemli ölçüde etkilemiş bir olay söz konusu. Şiddetle kalması taraftarıyım. Taslak hâlde olması, KD olmadığı anlamına gelmiyor. – Amillians (mesaj) 16.16, 3 Aralık 2016
 • Silinsin Silinsin ya da kaynaklar bulunup eklensin. --E4024 (mesaj) 14:54, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddede yer alan "Marmara tarihinin kayda alınmış en yoğun sisi" cümlesi maddeyi kayda değer yapmaktadır. Ancak madde yeteri kadar kaynak ve bilgi içermiyor. Bilgisi ya da yeterli kaynağa erişimi olanlar tarafından geliştirilebilir. thecatchercintherye Mesaj 20:25, 3 Aralık 2016 (UTC)

Bilgisayar korsanı gruplar listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bilgisayar korsanı gruplar listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek başına madde olabilmesi için yeterli olmadığı gerekçesiyle silinmeye aday gösterildi II. Niveles 23:46, 28 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil. --Pragdonmesaj 23:27, 1 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles 19:39, 2 Aralık 2016 (UTC)

Barış Davası[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barış Davası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olacak kadar bilgi içermiyor. Barış Derneği maddesinde dava süreci detaylı olarak anlatılmış. İlgili maddeye aktarılmasını önermeyceğim çünkü zaten kaynaklı olarak fazlasıyla bahsedilmiş. --Maurice Flesier message 12:37, 29 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aday gösteren olarak. --Maurice Flesier message 12:39, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaklandırıldı. Hakkında yazılmış kitaplar eklendi.Pragdonmesaj 17:02, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum öncelikle madde adını anıldığı gibi 'barış derneği davası'na taşıdım. bu dava, dernekten daha tanınır, daha ansiklopedik. kaynaklandırarak genişletilmeli ve derneğin alt maddesi olarak kalmalı. ilgilenmeye çalışırım, ilgilenen olursa sevinirim. --kibele 14:50, 29 Kasım 2016 (UTC)
Kibele şimdilik Barış Derneği içerisinde geliştirsek daha iyi olmaz mı? Pragdonmesaj 14:56, 29 Kasım 2016 (UTC)
derneğin ve bu davanın ayrı maddeler olabileceğini düşünüyorum. kaynaklandırılarak genişletilirse daha iyi. ek olarak, maddelerin içeriklerini birleştirilmesini istediğimiz maddeye aktarmak sadece bir 'orada var, gerek yok' konusu değil. aktarılacak bir içerik yoksa bile geçmişleri birleştirmek bu emeğe saygı açısından ihmal edilmemesi gereken bir işlem. --kibele 14:59, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum şimdilik oyumu kaldırdım geliştirmelere göre tekrar değerlendireceğim o halde :) --Pragdonmesaj 15:51, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Aynı bir madde olarak KD'liği kanıtlanmış. Barış Derneği maddesini açan olarak görüşüm, "dava" konulu bu maddenin literatürde ayrı bir karşılığının olduğu ve uluslararası kamuoyunda anıldığı yönünde. Ayrı bir olarak kalması daha uygun. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:08, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Davanın kayda değerliği nedir? Kaynak gösterince KD mi olunuyor? KD göstermek için dava sanıklarının 1984 Nobel Barış Ödülü için aday gösterildiği söylenmiş kim aday göstermiş acaba? Bence de Barış Derneği maddesinde yeterli açıklama var, dernek sayfası zaten yetersiz bu dava ve derneğin kapanışı konusunun orada işlenmesi uygundur.--Muratero 17:51, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın şu andaki kaynaklar da yeterlidir, daha da geliştirilebilir. --kibele 17:56, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaklar yeterli. Fakat derneğin kuruluşuna dair maddeye eklenen kaynakta 1951, Mahmut Dikerdem maddesinde 1950 bilgisi var. 1972 hatalı gözüküyor, derneğin sayfasıyla beraber düzeltimesi gerekir.-- Hakan·IST 18:25, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Kayda değerliği hakkında yorum yapmayacağım da, yani "konuyla ilgili yayınlar" için bile kaynak(?) eklenmiş. Bilmeyen için, "konu hakkında bu yayınlar da yazılmıştır, bakabilirsiniz" amacı güden bir başlık için kaynak eklenmiş. Hadi öncekiler "şişirme" değildi, bu nedir o hâlde? Kim eklemiş ona bakmadım bile, bunun muhattabı kim bilmiyorum. Ama kimse, bir Vikipedi kurallarını gözden geçirsin derim.--RapsarEfendim? 18:46, 29 Kasım 2016 (UTC)
Rapsar Konunun muhattabı benim, hangi ilgili politikaysa bulur gözden geçiririm. --Pragdonmesaj 22:00, 29 Kasım 2016 (UTC)
Teşekkürler anlayışın için. Yukarıda bahsettiğim gibidir olay.--RapsarEfendim? 09:25, 30 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum SAS sürecini maddenin kaynaksız olduğu veya kayda değer bulmadığım için başlatmadım. Aksine kayda değer bir dava. Fakat benim burada dikkat çekmek istediğim ana maddesi olan Barış Derneği'nden ayrı olacak kadar içeriğe sahip olmadığıdır. Eğer ayrı bir madde olarak değerlendirilecek kadar KD olduğuna karar verilirse, bunun emsal teşkil edeceğini belirtmeliyim. Zira 2003 İstanbul saldırıları, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi gibi büyük boyutlardaki maddelerin dava yargı aşamaları için alt maddeler açmamız gerekecek. Dernekten daha tanınır ve ansiklopedik bulunuyorsa, o halde derneği bu maddeye taşımak zorundayız. --Maurice Flesier message 22:12, 29 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba TmY e12, hangi konuda çekimser kaldınız? Aklınıza takılan bir nokta varsa -ki var olduğu gözüküyor- açıklamak isterim. --Pragdonmesaj 02:17, 3 Aralık 2016 (UTC)
Maddenin içeriği bir dava için iyi lakin bunun ayrı bir madde olması ne kadar doğru bilemedim, Barış Derneği maddesine aktarılabilir veya kalabilir. Bu yüzden çekimser dedim yani ne diğeceğimi bilemedim. Saygılar --TmѰ e12 02:24, 3 Aralık 2016 (UTC)
TmY e12, Ben de ilk başta aynı yanılgıya düşmüştüm ancak benimki maddenin içeriğinden kaynaklıydı. Sağolsun Kibele uyanmamı sağladı ve maddeyi bir hayli geliştirdik hep birlikte. Hatta şu an hem dava maddesini hem de derneğin kendi maddesini geliştirmemi sağlayacak basımı olmayan bir kaynağın peşindeyim. Bulabilirsem ki bulurum diye umut ediyorum, her iki maddenin de hayli gelişmesini sağlayacak. Her ne kadar ikisi de bir noktadan sonra tıkanacak olsa da (zira biri sonuçlanmış bir dava diğeri de kapanmış bir dernek) biraz daha gelişime açık konumdalar. Bir diğer taraftan, bu madde hukuksal bir maddeyken derneğin maddesi de kurumsal bir madde. Dava maddesi gelişime hiç açık olmasaydı aktarılsın fikri kaçınılmaz olurdu ancak hala gelişime açık durumda. Umarım açıklayabilmişimdir durumu :) --Pragdonmesaj 02:52, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Güncel hali ile Vikipedi'de kalması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca madde incelenince, davanın kayda değer olduğu da görülmekte. Ayrıca, yapılan aramalarda hakkında binlerce sonuca ulaşılmakta. thecatchercintherye Mesaj 20:22, 3 Aralık 2016 (UTC)

Buri (sanal karakter)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Buri (sanal karakter)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik. Belki arzu eden bir kullanıcımız bunları bir liste halinde toplar, bin tane KD olmayan madde yerine bir tane KD olmayan sanal karakterler listemiz olur. E4024 (mesaj) 14:14, 29 Kasım 2016 (UTC)

Morrigan (Marvel Comics)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Morrigan (Marvel Comics)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olmamak. Kelt mitolojisindeki tanrıçanın maddesine bir cümle ekleyip maddeyi oraya yönlendirmek ya da bu sanal karakterler için bir liste yapmak mümkün tabii; ancak her birinin ayrı maddesi olamaz. (KD olanlar varsa onlar ayrı.) E4024 (mesaj) 16:10, 29 Kasım 2016 (UTC)

Horace Slughorn[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Horace Slughorn"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Hogwarts kadrosu maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 18:28, 30 Kasım 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Katılıyorum. --Neolegen (mesaj) 16:51, 3 Aralık 2016 (UTC)

Slug Kulübü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Slug Kulübü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Hogwarts kadrosu maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 18:31, 30 Kasım 2016 (UTC)

Gilderoy Lockhart[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gilderoy Lockhart"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Hogwarts kadrosu maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 18:33, 30 Kasım 2016 (UTC)

Irma Pince[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Irma Pince"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Hogwarts kadrosu maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 18:35, 30 Kasım 2016 (UTC)

Çekimser Çekimser Sayfa geliştirilmeli ama aktarılmasına da gerek var mı bilemedim. --TmѰ e12 18:38, 30 Kasım 2016 (UTC)

Minerva McGonagall[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Minerva McGonagall"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Hogwarts kadrosu maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 18:36, 30 Kasım 2016 (UTC)

Kalsın Kalsın --TmѰ e12 18:41, 30 Kasım 2016 (UTC)

Poppy Pomfrey[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Poppy Pomfrey"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Hogwarts kadrosu maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 18:37, 30 Kasım 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 20:10, 2 Aralık 2016 (UTC)

Sybill Trelawney[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sybill Trelawney"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Hogwarts kadrosu maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 18:38, 30 Kasım 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bence madde kalabilir. --TmѰ e12 18:39, 30 Kasım 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 20:10, 2 Aralık 2016 (UTC)

Pomona Sprout[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pomona Sprout"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Hogwarts kadrosu maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 18:41, 30 Kasım 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 20:11, 2 Aralık 2016 (UTC)

Armando Dippet[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Armando Dippet"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar KD değil. Hogwarts kadrosu maddesine aktarılabilir.--B.S.R.F. 💬 18:42, 30 Kasım 2016 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Sayfa geliştirilmeli lakin aktarılmasına da gerek yok bence. --TmѰ e12 18:43, 30 Kasım 2016 (UTC)

Merkez Komitesinin Komünist Birliğe Çağrısı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Merkez Komitesinin Komünist Birliğe Çağrısı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Kitap mı, manifesto mu yoksa bir konuşma metni mi net olarak belirtilmemiş. Burada konuşulsun. --Maurice Flesier message 19:12, 30 Kasım 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Belgenin kendisinin niteliğinden çok "güvenilir" kaynaklara ne kadar yansıdığı önemli. O yansıma maddede yeterince görülemiyor. Özgün metin İngilizce yazılmış herhalde. Türkçe aramalarla ne bulunabilir, emin değilim. Belki İngilizce, Rusça veya Almanca kaynaklar bulunup eklenebilir. Bu yapılmadıkça KD'liği ispatlanmış olmuyor. --E4024 (mesaj) 12:41, 1 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Türkçe kaynaklarda kayda değer olmayan birkaç blog sitesi dışında pek bir bilgi yok. Bazı kaynaklarda ise metnin tam versiyonu var. Konu doğrudan VikiKaynak bilgisi ve zaten orada da mevcut. Kayda değerilk kıstaslarını şu aşamada karşılamıyor. --Maurice Flesier message 13:35, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Karl Marx maddesindeki 1850-1857 arası düşünsel gelişim ve eserleri bölümüne aktarılsın. – Amillians (mesaj) 16.13, 3 Aralık 2016
 • Yorum Yorum Aktarılacak madde varsa aktarılsın, yoksa silinsin. Kayda değer kişilerin ne kadar konuşması, yazısı, özlü deyişi vs varsa hepsi kayda değer olmasa gerek. Misal Obama veya Hitler de (bu örnekleri, istediğiniz kadar çok çoğaltabilirsiniz) kayda değer kişiler. Yaptıkları her konuşma, her beyan için ayrı madde açmıyoruz, zaten açılmaması da gerekir diye düşünüyorum.--Potkal 17:09, 3 Aralık 2016 (UTC)

Bedri Gencer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bedri Gencer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfayı oluşturan kullanıcının itirazı üzerine SAS'a taşındı.--SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:09, 30 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Bu kadar değerli bir bilim adamının sayfasının neden silinmeye çalışıldığını anlayamıyorum. Bu konuda attığım mesajlara da cevap verilmiyor. Gördüğü eğitim, bildiği diller, kıymetli isimlerden aldığı övgüler, 850 sayfalık(50 sayfa kaynakça) İslamda Modernleşme isimli çığır açıcı olarak nitelendirilen çalışması, makaleleri, televizyon programları, konferanslar... Böyle bir ilim adamını kayda değer değil de kim kayda değer? Hasan Tahsin Feyizlinin sayfası da beş kere silinmişti de altıncıda yerinde kalmıştı. Taraflı mı davranılıyor acaba?

--Mutlakbenlik (mesaj) 01:13, 30 Kasım 2016 (UTC)

Aleyna Tilki[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aleyna Tilki"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Meşhur iki adet albüm kriterlerine uymuyor. Basındaki haberlerde de başrolde değil, onlar daha çok çıktığı mekana patlayıcı madde atılması (maddesini açtırmak amacıyla yapılmış olabilir :) ve içkili yerlerde 18 yaş altı çalışanlarla ilgili. (Umarım artık oralarda 18 yaş altı komi, bulaşıkçı filan çalıştırmazlar; zira kimse onların VP maddesini yapmaya kalkmadığı için hiç kamuoyunun dikkatini çekmiyorlar.) Kısacası KD'lik sorunumuz var, Houston. E4024 (mesaj) 12:03, 1 Aralık 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Yeterli derecede bağımsız kaynaklarda adı geçmektedir. İmal ettiği türkü müzik listelerinde başarı sağlamıştır. --II. Niveles 12:22, 1 Aralık 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına göre "ulusal müzik listelerine geçmiş bir eserinin olması" yeterli kayda değer olması için. 2016 yılı Türkçe Top 20 bir numara parçaların listesi maddesinde kaynaklı olarak görülebilir. Maddeye de ekledim bu verileri.--RapsarEfendim? 12:47, 1 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın, kalmasın ona topluluk karar verir de önce bir neyin ne olduğunu anlayalım: Bu kız "türkü mü imal ediyor", yoksa "pop muzik şarkısı mı söylüyor"? "Bir numara parçaların listesi" diyorsunuz ama orada "2 numara" olduğu görülüyor. (Önemli değil, ikinci sırada olmak da fena değil.) Ayrıca "sanatçı" (bu her halde ses sanatçısı oluyor) bölümünde ise "Emrah Karaduman" yazıyor. "feat. Aleyna Tilki" eklentisi herhalde bizim müzik Türkçesinde Aleyna Tilki'nin promosyonu ile ilgili, benim tam anlayamadığım öz Türkçe bir laf. Anlamı "bu şarkıyı Aleyna Tilki söylüyor" ise OK. (Peki o zaman öteki delikanlının adı neden orada?) Düet mi yapıyorlar? Aynı şarkıyı bir biri bir de öteki mi okuyor? Biri şarkıyı söylerken öbürü "vokal" mi yapıyor? Türkü imali (beste?) ne? Türküler anonim olmaz mı? Bunlara alacağım yanıtlar doyurucu olursa "silinsin" oyu vermeyebilirim. --E4024 (mesaj) 13:13, 1 Aralık 2016 (UTC)
Kriter "ulusal müzik listelerine geçmiş bir eserinin olması". Kendisinin "Cevapsız Çınlama" şarkısı da Türkiye ulusal listesinde 2. sırada yer almış.--RapsarEfendim? 13:21, 1 Aralık 2016 (UTC)
"Eser"? Bu hanım besteci mi? --E4024 (mesaj) 08:38, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir defa şu var ki ‘ulusal müzik listelerine geçmiş’ olan şarkı, Aleyna Tilki'ye değil Emrah Karaduman'a ait. Aleyna sadece düet yapıyor. Dolayısıyla KD'liği hak eden kişi Emrah Karaduman'dır, Aleyna Tilki değil. – Amillians (mesaj) 15.31, 3 Aralık 2016
Yersiz önerme. Üretici dahilinde değil midir? --II. Niveles 11:22, 4 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Rapsar politikadan alıntı yapmış. Üzerine söylenecek pek bir şey yok. Eserin başka bir sanatçı ortaklığıyla ortaya çıkarılması sonucu değiştirmez. Zaten bu şarkıda da düet yapılmamış, vokaller tamamen Aleyna Tilki tarafından sağlanmış.--B.S.R.F. 💬 13:08, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bağımsız birçok kaynakta kendisinden bahsedilmekte ve kayda değerlik kriterini karşılamaktadır. thecatchercintherye Mesaj 20:19, 3 Aralık 2016 (UTC)

Frey (Marvel Comics)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Frey (Marvel Comics)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik. Burada hiç kaynak yok. Fransızca VP'de ise KD'lik gösterecek kadar kaynaklandırma yok. İngilizce VP'de de zaten bir sanal karakterler listesi içinde ele alınmış ki bizde de en fazla o yapılabilir. Bu ve benzer sanal karakterlerin çoğu VP 'nin kayda değerlik ölçütlerini karşılamıyor.. E4024 (mesaj) 14:50, 1 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Yapmayı bilsem yapardım. --Neolegen (mesaj) 15:15, 3 Aralık 2016 (UTC)
Ben bilgileri aktardım; ama geçmiş birleştirme falan da yapılması lazım sanırım. --Neolegen (mesaj) 21:40, 3 Aralık 2016 (UTC)

Banu Parlak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Banu Parlak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfa ne için silinmelidir.Kayda değer madde olmadığı ve kaynak sorunu gerekçesiyle ÖterbülbülBuyrun? 22:29, 1 Aralık 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ÖterbülbülBuyrun? 22:30, 1 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Buraya gelmeden HS veya BS ile silinmeliydi. SAS'ı şişiren HS ve BS'nin olması gerektiği gibi çalışmaması. Bunu not etmekte yarar var. --E4024 (mesaj) 08:37, 2 Aralık 2016 (UTC)
Yorum Yorum Ben, eğer sayfa beyaz liste veya devriye gibi otomatik kontrol edilen kullanıcıların sayfaları ise nezaketen buraya taşımayı uygun buluyorum. ‎ Burakolik'in katkı sağladığı bir sayfaydı; gördüğünüz gibi aksi görüşler gelebiliyor. ÖterbülbülBuyrun? 12:56, 2 Aralık 2016 (UTC)
Yorum Yorum Çok teşekkür ederim nezaketiniz için ayrıca. Diğer türlüsü çok kaba oluyor. Burakolik (mesaj) 13:25, 2 Aralık 2016 (UTC)

Sema Peyman[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sema Peyman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Saatchi Art'ta 7 (yedi) kişinin takip ettiği sanatçı. Var elbette, resimleri de fena değil ama KD'lik ayrı bir konu ve KD olmayabileceği izlenimini taşıyorum. Sizlerin de görüşlerini rica ediyorum. E4024 (mesaj) 08:06, 2 Aralık 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hiçbir şekilde kayda değerliği ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 09:24, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kuklalar da itina ile engellensin. --E4024 (mesaj) 14:26, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hürriyet haberi ve Business Channel videosundan, KD olduğu sonucuna ulaşıyor ve kalsın diyorum. thecatchercintherye Mesaj 20:49, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hürriyet haberinin çok eski olması dikkate değer, hem sergisinden hem kendisinden bahsediliyor..--Kingbjelica (mesaj) 21:02, 3 Aralık 2016 (UTC)

Destiny Dixon[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Destiny Dixon"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olmayan bir porno oyuncusu. "Porno yıldızı" değil. Kaynaklar kendisinin "sıradan" bir oyuncu olduğu izlenimi veriyor. Ben başka VP'lerde ne olup bittiğine göre bu tartışmaların yapılmasına taraftar değilim, ancak o yöntemi seven arkadaşlar için yazıyorum: Kendi dilindeki (İngilizce) maddesi kendi adını kullanan biri tarafından yazılmış ve "hızlı silinmiş", birkaç yıl önce. Bizim de tutmamız için bir neden göremiyorum. (Haa güzel kız, isteyen resmini kullanıcı sayfasına koyabilir tabii.) E4024 (mesaj) 08:20, 2 Aralık 2016 (UTC)

Vinyet (edebiyat)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Vinyet (edebiyat)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Benim açtığım ve kayda değer olmadığını düşündüğüm bir madde. Daha önce de aday göstermiştim, aynı adaylık bugün aynı şekilde olsaydı silinirdi muhtemelen. Kayda değerliği ispat edilemiyor, kayda değer içerik oluşturulamıyor.--RapsarEfendim? 09:20, 2 Aralık 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 09:20, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin "Dile göre KD'lik" var ve bu da iyi bir örnek. Türkçede KD olmayan bir kavram. Orta Avrupa ülkelerinde Türk işçileri HGS etiketi için kullanırlar bu kelimeyi. --E4024 (mesaj) 09:27, 2 Aralık 2016 (UTC)

Esra Tümen Dinçkök[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Esra Tümen Dinçkök"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 09:22, 2 Aralık 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 09:22, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin SilinsinSpikerlik yapmış, CNN'den ayrılmış, babası ölmüş, doğurduktan sonra eski formuna kavuşmuş, Dinçköklere gelin olmuş tarzında bahsedilmiş, hep kendisi hakkında. KD için yeterli olmasa gerek.--Potkal 10:44, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kişi özel hayatıyla değil TV ekranlarının tanıdık bir siması ilk ekonomi programlarından olan Paranın İzi programıyla bilinir, İlk CNN Türk'ün ekonomi sunucularındandır.
 • Silinsin Silinsin--Eksik ve yetersiz bilgi.--CebbarBuyrun?

Accagas (grup)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Accagas (grup)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Svenska group. KD değil. E4024 (mesaj) 11:22, 2 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum İsveç'in eski 1990'ların ortalarında kurulmuş dans pop müziği grubu sadece Svenska diye silinsin deniyorsa parçasını dinleyin yorumcusu Anderson Sandberg başarısını bu gruba borçlu...
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispatlanamamış/ispatlanamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 17:44, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kuklaci vandal trollerin Vikipedide cirit atmasi da engellensin. --E4024 (mesaj) 14:35, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu gibi maddelerde genellikle kalsın oyu kullanırım. Nedeni de Vikipedi'deki başlık sayısının azalmasının değil armasının gerekliliğine olan inancımdır. KD kriterlerini karşılamakta zorlandığı konusuna katılıyorum. Yine de başlığın silinmesine gönlüm el vermiyor. thecatchercintherye Mesaj 20:09, 3 Aralık 2016 (UTC)

Devlet Hava Yolları İşletmesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Devlet Hava Yolları İşletmesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Türk Hava Yolları'ndan farklı bir kuruluş değil, aynısı. Her isim değişikliği, yapı değişikliği için ayrı madde açmak doğru değil. Türk Hava Yolları maddesine aktarılabilir (tekrarlara yer vermeden tabi).--RapsarEfendim? 22:07, 2 Aralık 2016 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın--RapsarEfendim? 22:07, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Katılıyorum. --Neolegen (mesaj) 22:34, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Gerekçeye binaen... chansey Mesaj 22:43, 2 Aralık 2016 (UTC)

Anari[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Anari"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik. E4024 (mesaj) 14:30, 3 Aralık 2016 (UTC)

Albümleri: 1, 2
Plak şirketi kayda değer mi: 1, 2

--Selahattin ilhan (mesaj) 17:52, 3 Aralık 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın KD kriterini karşılamakta zorlandığına dair düşüncelere katılmakla birlikte başlığın silinmemesi gerektiğini düşünüyorum. Şahsın İspanya'da çıkardığı albümleri ve diğer çalışmaları ile tanındığı aşikar. thecatchercintherye Mesaj 20:14, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --TmѰ e12 20:15, 3 Aralık 2016 (UTC)

Şükrü Altın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şükrü Altın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu gösteren yeterince bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlamadım. Diğer dillerde de var ama hepsi birinin birebir çevirisi. Üstelik madde bütün viki dillerinde Mutlutopuz tarafından başlatılmış. Arapça Vikipedi'de bazı yazım hataları gözlemledim. En büyük yanlış, madde ismi hatalı. Turgut46 18:00, 3 Aralık 2016 (UTC)

Şablon:Kullanıcı Amerikan emperyalizmi karşıtı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Kullanıcı Amerikan emperyalizmi karşıtı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi ile hiçbir alakası yok, kışkırtıcı olduğu söylenebilir.--RapsarEfendim? 19:48, 3 Aralık 2016 (UTC)

Şablon:Kullanıcı Suriye Ordusu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Kullanıcı Suriye Ordusu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi ile hiçbir alakası yok, kışkırtıcı olduğu söylenebilir.--RapsarEfendim? 19:49, 3 Aralık 2016 (UTC)