Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Symbol delete vote.svgSilinsin) veya {{Kalsın}} (Symbol keep vote.svg Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi (SAS şablonu konulması)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{kopyala:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{kopyala:sas1}}</noinclude> şeklinde kullanınız.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{kopyala:sasx}} şablonunu {{kopyala:sas1}} yerine kullanının.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayınız
  Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{kopyala:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, neden kısmına {{silinsin}} şablonu ile başlayabilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{kopyala:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

(Şayet {{kopyala:sasx}}'i {{kopyala:sas1}} yerine kullanmışsanız, "sayfa adını" "sayfa adı (2. oylama)" şeklinde değiştirin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs · Haziran · Temmuz ·


Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şafak Yayla[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şafak Yayla"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler)--kibele 17:37, 1 Nisan 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Kendi oluşturduğum bir madde için oylamaya katılamıyorum zaten oylamaya katılacak düzenleme sayısına da sahip değilim. Her neyse, konuyu kayda değerlik ilkeleriyle sildiniz. Sonrasında ise VP:İÜYYKÜD ile ilgili düzenlemem gerektiğini söylediniz. Şimdi anlamadığım şu kişi kayda değer mi değil yoksa maddede yorum olduğu için mi maddeyi sildiniz? Maddenin kayda değer olduğunu savunduğumuzda fikrinizi mi değiştirdiniz? Maddenin başında da belirttiğim gibi madde güncel bilgiler içermektedir ve düzenlemeye açıktır. O yüzden düzenleme bitmeden lütfen madde hakkında kesin yargılara varmayınız.(silmek ve oylamaya sunmak gibi) --Aşilleus (mesaj) 17:43, 1 Nisan 2015 (UTC)
Aşilleus yaptığım kişisel yorum uyarısı, bana yazdığınız mesajdaki gizlediğim ifadeler içindi, madde için değil. yukarıda da söylediğim gibi madde kayda değerlik nedeniyle silinmeye adaydır. --kibele 07:48, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Maddenin taraflı yazıldığı aşikar. Silinsin ya da düzeltilsin. Mutlutopuz 20:22, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Sayfa ne için silinmelidir.95.8.146.89 22:13, 1 Nisan 2015 (UTC)
Şunun için Şafak yayla sizin için komünist devrimci başkalarının gözünde teröristtir, işkence gördüğünü belittiğiniz kaynak taraflı yayın yapan bir kaynakdır, çeşitlendirilmesi gerekmektedir, Mehmet Selim Kiraz'ı hangi kişinin öldürdüğü bilinmemektedir, Size göre kömünist devrimci başkalarına göre terörist olan diğer kişide öldürmüş olabilir. Kısaca madde tarafsızlık ilkesine aykırı olarak yazılmış ayrıca kayda değerlilik politikasnıda an itibarı ile tam olarak karşılamamaktadır. Mutlutopuz 23:24, 1 Nisan 2015 (UTC)
Yorum Yorum Kullanıcı:Mutlutopuz sizden için söylüyorum madde kayda değerdir ve güncel bilgiler olduğundan içerik sürekli değişecektir. Bahsedilen gazete resmi bir gazetedir ve resmi bir gazeteye "taraflı" gibi sıfatlar yapıştıramazsınız. Resmiyeti olan her şey legaldir ve kaynak olarak ele alınır. İkinci bir hususa gelirsek kimin öldürmüş olduğunu bilemiyoruz diyorsun peki şöyle bir soru sorsam cevaplayabilir misiniz? "İlk operasyonu polis mi yaptı yoksa militanlar şahısı öldürdükten sorna mı operasyon düzenlendi" bu gibi sorular hep muallakta kalacaktır ve medya bir şeyleri sürekli devletin yönünde yansıtacaktır. O madde tarafsızlık ilkeleri göz önünde bulundurarak yazılmıştır. Ve güncel bilgiler içerdiğinden değişikliğe gidilecektir. Bu süreçte maddenin kalması yönünde her türlü fedakarlığı göstereceğimden emin olabilirsiniz. Maddenin "kayda değer değil" denilerek silinmesinden sonra farklı bahaneler ile karalanmaya çalışılmasından tutun yetkilerini kendi keyfi kararlarına göre kullanılmasına kadar hepsini açıklamak zorunda kalacaksınız. Bugün Mahir Çayan'ın maddesinin özet kısmına "devrimci önder" gibi sıfatlar yazanlar eminim 1972'de terörist gözüyle bakıp katledenlerden çok da farklı bir kitle olmasa gerek. --Aşilleus (mesaj) 23:36, 1 Nisan 2015 (UTC)
Yorum Yorum Aşilleus Bu maddenin kaydadeğer olup olmadğına sadece tek başınıza siz karar veremeyeceksiniz. Vikipedi bir örgütün, devletin, kişinin ya da her hangi bir dinin propaganda mecrası değildir ve hiç bir zaman olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyetinin bir tane resmi gazetesi vardır o da T.C. Resmî Gazete'dir. Ben yorumunda kaynak gösterilen gazeteye illegal bir yafta yapıştırmadım sadece taraflı yayın yapan bir kaynak olduğundan bahsettim ve bu kaynağın yanına başka bir kaynak ekleyerek çeşitlendirilmesini tavsiye ettim. İllegal olduğu nedense ilk sizin aklınıza gelmiş. Kendi kendinize farkında olmadan ne güzel yazmışsınız "İlk operasyonu polis mi yaptı yoksa militanlar şahısı öldürdükten sorna mı operasyon düzenlendi" bu gibi sorular hep muallakta kalacaktır diye biz ansiklopedimizde muallakta kalan konular ile alakalı kesin yargılar içeren cümleler kurmuyoruz. Bilgilerin devletin yada yasa dışı bir partinin yönünde yansıtılması bizi ilgilendirmeyecek sizi vikipedi politikalarını düzgünce sindirerek okumaya davet ediyorum. Lütfen Vikipedide hiç bir gönüllü kardeşimi karalama yapan ve keyfi hareket eden şeklinde etiketlemeyiniz ve hakarette bulunmayınız. Mutlutopuz 08:31, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayrıca SAS'a eklenmesinin nedeninin Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) olmasından ötürü oylamanın geçersiz sayılması gerektiğini bildiriyorum. Zira sayfayı silinmeye aday gösterecekseniz Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler)den daha mantıklı bir gerekçeye ihtiyacınız var. Madde kayda değerdir ve bunun tartışması yapılamaz. --Aşilleus (mesaj) 23:52, 1 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tek bir olayla bağlantılı olarak anılan kişilerin silinmesinden yanayım. Kişi hakkında olayın geçtiği maddede bilgi verilebilir. Alexandre M. 00:17, 2 Nisan 2015 (UTC)
Yanılıyorsuuz tek bir olaya bağlı bir durum yok 2011'de ve 2013'de haberlerde yer almıştır aynı şahıs. --Aşilleus (mesaj) 00:34, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları ve Berkin Elvan ile ilgili olmasıyla beraber Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bir olaya karışmış, birçok farklı ulusal kaynakta ismi geçen bir kişidir. Nasıl ki Ali İsmail Korkmaz ve Ethem Sarısülük maddeleri ansiklopedik olarak kabul ediliyorsa ileride Gezi Parkı Protestoları şablonlaştırılıp, kategorilere ayrılırsa bir kategoride değerlendirilecek ve ansiklopedik olan bir maddedir. Ԙobserve 05:27, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Saldırı maddesine aktarılması daha iyi. Kendisinin tek bir olay sebebiyle maddesinin açılması gereksiz. Bu tip saldırıları düzenleyenler genel olarak saldırı maddesinde yer alıyor (11 Eylül gibi büyük istisnalar hariç elbet).--RapsarEfendim? 08:02, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Rapsar'a katılıyorum. Tek başına KD değil. Aynı zamanda taraflı ifadelerin düzeltilmesi gerekli. --BirazdangelicemMsj 11:34, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde'nin hala bir olaya bağlı kaldığından dolayı silinmesi/aktarılması yönünde oy kullananlar maddenin güncellenen yeni olaylar ve kaynaklar sonucu oylarını gözden geçirmesini rica ediyorum. --Aşilleus (mesaj) 14:42, 2 Nisan 2015 (UTC)
Şu anda zaten 5-6 cümle dışında Adalet Sarayı'ndaki olayı anlatıyor madde. Saldırganların profili başlığı açılarak, iki saldırganın geçmişi saldırı maddesinde incelenebilir.--RapsarEfendim? 17:23, 2 Nisan 2015 (UTC)
Maddenin hala güncel olduğunu bildirmek isterim. Kişi kesinlikle kayda değerdir ve yaptığı eylemler ve kaynaklar bunu göstermektedir. Aktivist gösteriler düzenleyen eylemciler bugüne kadar ansiklopedik kaynak olarak sayılmıştır. Bunun örnekleri mevcuttur. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Sinan Cemgil, Hüseyin İnan ve İbrahim Kaypakkaya bunların başlıcalarıdır. Burada ki örneklere göre herkesin önder sıfatı taşıması gerekmez aktivist olaylar içerisinde yer alması ve kayda değer olması yeterlidir onu anlıyoruz. Ayrıca son düzenlenmelerden sonra bahsi geçen şahıs sadece tek bir konudan dolayı gündemi işgal etmemektedir. 2011'de ve 2013de yaptığı olaylar, Çağlayan adliyesi olayı, ölümü ve cenazesinde yaşanan olaylar başlı başına bir kayda değerlik unsurudur. Bunların göz önüne alınarak tartışılması taraftarıyım. Üstelik madde şu an ki haliyle aktarılmasını istediğiniz sayfadan daha fazla içerik taşımaktadır. --Aşilleus (mesaj) 17:58, 2 Nisan 2015 (UTC)
O var, bu da olmalı diye hareket etmiyoruz. Her eylem düzenleyenleri kayda değer saydığımız nerede yazıyor? Diğer olaylara girersek, iki eylemde yer alan herkesi kayda değer kabul etmemiz gerekir. Bu yorumlarınız herhangi bir politikaya dayanmıyor, sizin görüşleriniz.--RapsarEfendim? 20:21, 2 Nisan 2015 (UTC)
Maddede adı geçen kişi tek olaydan bağımsız olarak farklı yerlerde, farklı etkinliklerde bulunmuş ve bu birçok güvenilir kaynakta geçmiş. Bu madde daha yeni ve güncel bilgiler içerdiğinden dolayı Şafak Yayla'nın geçmişi, ideolojisi, bu olaylara neden karıştığına dair sebepler, motivasyonunu nasıl ve nereden aldığı gibi bilgiler eklendiğinde ayrı bir madde olarak ele alınması gerektiği ortaya çıkabilir. Açıkçası her eylem yapan da burada madde olarak bulunmuyor, iki gün önce başka bir saldırı daha yapıldı ve onu yapanlar ansiklopedik bulunmadığından dolayı eklenmedi. Gezi Parkı olaylarının başlamasıyla birlikte birçok olay yaşandı ve birçok kişi ansiklopedik kabul edilerek maddeleştirildi ve bu madde benzer bir şekilde o olayların ve kişilerin büyük etkisinin bulunduğu bir kişiye aittir. Bir başka konu ise Ogün Samast, Yasin Hayal, Anders Behring Breivik gibi onlarca maddeyi de silmek veya aktarmak gerekecektir. Ԙobserve 21:04, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesine, Rapsar'ın gerekçeleri doğrultusunda. Bu maddenin adı da sıkıntılı ya neyse, konu bu değil. --i.e.msj 14:56, 2 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Verilen örneklerdeki kişilerle aynı nitelikte değil. Olayın anlatıldığı maddede kişiye yer verilmesi daha doğru olacaktır. --esc2003 (mesaj) 06:15, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bu yöndeki görüşler daha mantıklı. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 06:55, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Oy hakkım olmadığından yorum olarak düşüncemi belirtiyorum.Bence maddenin şuan ki durumunun tarafsız olduğundan bence kalması daha iyi olur insanlar bu kişi için araştırma yapacaktır ve doğru bilginin vikide olacağına güveneceklerini düşünüyorum.Altair5555 (mesaj) 09:46, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Tekrar tekrar dile getirilmekten bıktık 2011'de yaşanılanlar, 2013'de yaşanılanlar ve Çağlayan adliyesi olayı sonrası cenaze töreninde yaşananların yazılı ve sözlü basına aktarılması kişiyi kayda değer göstermektedir. Madde sadece bir konuyla ilişik değildir. "Kayda değerlik" olarak silinme adayı sayfa lütfen bunları göz önünde bulundurarak kayda değerliği düşünerek oylayın. Benim şahsi fikrim oylamanın sona ermesi zira madde kayda değerlikten dolayı buradadır bu maddenin kayda değerliğini şu saatten sonra kimse kimse ile tartışamaz. Kayda değerliği bir gerçektir. --Aşilleus (mesaj) 10:11, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikipedide hiç kimsenin neyi tartışıp tartışmayacağına siz karar veremezsiniz. Mutlutopuz 14:26, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Konunun saldırı maddesinde ele alınması daha doğru. Şahsın biyografisinin KD kriterlerini karşılamadığını düşünüyorum. Haberlere konu olması ansiklopedik olduğu anlamına gelmez. Bunun için Vikihaber var zaten.--B.S.R.F. 💬 14:40, 3 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Tek başında kd değil.--Sayginerv-posta 14:48, 3 Nisan 2015 (UTC)

ence madde kayda değerlilik ölçütüne uymaktadır. Kamuoyunu uzun süredir ve halen meşgül eden ve ilgilendiği bir dava ile ilgili bir siyasi silahlı eylemin failidir. Breivik nasıl tek bir Oslo eylemi ile wikide var ise söz konusu kişinin maddesi de olmalı. Uluslarası basında da yankı bulmuş bir eylemdir çünkü.

 • Aktarılmasın Aktarılsın Tek başına kayda değer olmadığı için 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesine aktarılmalıdır. -- Supermæn (mesaj) 08:34, 5 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Şafak Yayla maddesi 11.497 bayt boyutunda. 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesi ise 12.744 bayt boyutunda. Aktarılsın diyen arkadaşlar bu kadar uzun bir maddeyi kendisi kadar olan bir madde içine kayıpsız bir şekilde nasıl aktarmayı planlıyorlar acaba? --Mavrikantmsj 12:23, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Mavrikant, muhtemelen madde aktarılacak gibi görünüyor. Maddeye çok emek verildiği ortada emeği geçtim; madde kayda değer değil diyerek silinmeye aday oldu. Şahısın daha önce ki olayları ve cenazesinde yaşananlar birbirinden farklı 3 ve Çağlayan adliyesi olayıyla 4 olayı bir arada incelemiş. Aktarılacak madde ise sadece bir olay üzerinden yürüyor. Kişi ve olaylar birbiriyle nasıl eşdeğer olabilir anlamıyorum. Maddenin kayda değer olmadığını savunanları da anlamıyorum. Kaynakların göz önünde bulundurulması kanaatindeyim ancak sonuç belli gibi. Sağlık olsun. --Aşilleus (mesaj) 12:35, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ԙobserve yukarıda belirttiği gibi bahsi geçenin kişinin bağımsız olarak farklı yerlerde, farklı etkinliklerde bulunmuş olması ve güvenilir kaynaklarda geçmiş olmasından dolayı sayfanın kalmasından yanayım. Heyula91 (mesaj) 14:08, 6 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kime göre terörist, kime göre değil? Ne olduğu değil ülkede ne etki yarattığı mühim. KD. --Darkbear writer(mesaj) 20:27, 8 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kişi KD bence. O nedenle kalmalı. Ama bazı ifadeler taraflı "komünist devrimci" demek yerine "kendisini komünist devrimci olarak tanımlıyor" anlamına gelecek bir şeyler ekleyip Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından hem bağlı bulunduğu örgütün hem de kendisinin terörist olarak kabul edildiği eklenebilir. yaozel (mesaj) 19:28, 18 Nisan 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi. --kibele 09:20, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Olayın yeni olduğundan insanlar bu kişiyi araştırmak isteyecektir ve en doğru,tarafsız bilginin vikipedide olacağına inanacaklarını düşünüyorum fakat oradaki terörist kelimesinin kaldırılması gerekir kimine göre terörist kimine göre değil?Altair5555 (mesaj) 17:33, 19 Nisan 2015 (UTC)
Altair5555, kaldırdım. Tartışma sayfasına aktardım. --Mavrikantmsj 17:42, 19 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Aktarılacak bir şey yok. Hakkında fazla ayrıntı verilmesi ansiklopedik tarafının gözardı edilmesine neden olur. Olaya odaklanılması ve ismin olaydan koparılmaması için silinmesi gerekmektedir. Ansiklopedik olay var, kişi yok.--Kafkasmurat- 18:45, 20 Nisan 2015 (UTC) Oyumu silinsin'den değiştirdim. Ek bilgiler var.--Kafkasmurat- 18:16, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kalması veya silinmesi yönünde fikrim yok; fakat mevcut sayfa, aktarıldığı sayfanın aktarıldığı bölümüne yönlendirme yapılırsa hakkında bilgi arayanlar da Vikipedi üzerinden erişebilir. --Stultiwikiabana yaz 19:47, 5 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Maddenin 2015 İstanbul Adalet Sarayı rehine krizi maddesine KD kriterleri bağlamında sadelestirilmis olarak taşınması gerektiğini düşünüyorum. Fakat mevcut biyografinin birçok yerinde objektif olmayan ifadeler açıktır. Maurice Flesier msj 11:23, 10 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Viki sayfası gazete değil. İnsan ölünce acılı dayısı birtakım şeyler söyleyebilir; ancak bunlar, ansiklopediye girmez. Haber sitelerine link verilmiş, verilmeye de devam edebilir; dolayısıyla, isteyen söylenenleri okur. Dahası, şahsın kimliği hakkında, acılı yakınlarının duygusal açıklamaları sözlük anlamıyla "sübjektif" sıfatına uygundur ve sayfada yer alması maddenin tarafsızlığına aykırıdır. Viki bir ansiklopedidir, haber-yorum sitesi değil.

Ayrıca, medya analisti bir akademisyen olarak içerikteki kişisel iddianın "belirtmiştir" tabiriyle verilmesinin, maddeyi tarafsız olmaktan çıkarttığını açıkça söyleyebilirim. 'Belirtmiştir' ifadesindeki tarafgirliği,ilköğretim medya okuryazarlığı dersini alanlar dahi anlayabilir. Kaldı ki kaynak gösterilen kaynaklar akademik değil; tarafsızlıkları ise, tartışmalı. Bianet ve Evrensel üzerine yapılmış çalışmalara, örneğin içerik analizlerine göz atmanız yeterlidir. Sempati duyanlar dahil, hiç bir akademisyen bunların tarafsız olduğunu iddia etmiyor. Anaakım medyanın tarafsızlığı dahi tartışılırken, bu siteleri kaynak göstermek, ne derece uygun olabilir? Bianet'in editörlerini tanıyorum, akademik olmak gibi bir dertleri zaten yok.

Şahsın terörist olup olmadığı konusunda yaşanan terminolojik tartışma yerine ise, üyesi olduğu örgütün kimliği ve yöntemleri üzerine bir açıklama daha makuldür. DHKP-C'nin Türkiye, ABD, AB ve Britanya'nın terörist örgütler listesinde yer aldığı Vikipedia sayfalarında bulunan bir bilgidir. Post-modern görüşlere inat, aklın açıklayabildiği fenomenlerin dünyasında, şeyler görece değildir; DHKP-C ebediyyen terörist olarak hatırlanacak. Şu an için zaten, böyle olduğunu kimse inkar edemez. Eden varsa, önce örgütle ilgili sayfayı değiştirmeye çalışsın.

Önerdiğim değişiklikler çerçevesinde, sayfa kalabilir. Ancak, taraflı ve çoğunlukça üzerinde uzlaşılmış anlamlara aykırı ibarelerde ısrar ediyorsanız; sistemin eli olarak toplumun yaşamdünyasını sömürmek emelindesiniz demektir. Başka bir söylem içinde; ancak aynı eylem modeliyle. Bu durumda, sayfanın kaldırılması Viki Türkçe adına en doğrusu olacaktır.

(...) Selahattin Okuroğlu Okurogluselo (mesaj) 22:59, 27 Mayıs 2015 (UTC)

burası maddenin içeriğinin tartışıldığı bir yer değil, ayrıca VP:İÜYYKÜD'e uygun davranırsanız seviniriz. --kibele 07:53, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kişisel suçlamaya yanıt ve viki ilkelerine bağlılığımı beyandır.Herhangi bir şeyi okuma zahmetine giren, içeriği değil, maddenin tarafsızlığını ve viki ilkelerine uygunluğunu tartıştığımı görür. İlkeleri fevkalede ayrıntılı biliyor ve bunlara uymayanın ben olmadığımı da bilimsel kesinlikle söylüyorum. Kaynakçanın ise, uygunsuzluğu karşısında bir temizleme uyarısı zaten durmakta. Kaldı ki,'içerik', kelime anlamıyla gerçekte tüm bu kriterlere uygunluğu 'içeren' şeydir. Bu durumda, neyin tartışılacağına, neye göre karar verdiğinizi merak etmek hakkımızdır.

Bu tartışmada taraf olan bazı görevli üyelerin, herhangi bir viki ilkesine bağlılığından söz etmek güçtür. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu gibi önemli bir örgütün yöneticisi olan, yetkinliği ve eserleri belli Türk bilim insanlarına açılan sayfaları kapatırken, Şafak Yayla'nın sayfasının kapatılmasına karşı çıkmanız ayrı bir boyut. Bu arada, uluslararası terör örgütü listesindeki bir örgütün üyesinin sözlük dahilindeki sıfatı bellidir. Hele bir de silahlı eylem gerçekleştirmişse. Zorlamalı mantıksal çıkarımlarla merhumun sıfatını terörist olmaktan çıkartma üzerine verdiğiniz gayr-i bilimsel mücadele ve Türkçe içeriğe yönelik ayrımcı tutum karşısında, protestomu beyan etmek zorundayım. Vikiyi kendi amaçları için araç ve güç alanı olarak görenler karşısında, RFC açmaktan ve stewartlara konuyu iletmekten başka çarem kalmadı. Okurogluselo (mesaj) 15:09, 28 Mayıs 2015 (UTC)

"Herhangi bir şeyi okuma zahmetine girseydiniz" bu maddeyi silinmeye aday gösterenin aynı kişi olduğunu görürdünüz. biz her konuyu kendi sayfasında konuşuyoruz. 'terörist' ve 'terörist örgüt' konusunda da Kategori:Terörist örgütler'deki tartışmalara göz atabilirsiniz. yeni bir kullanıcı olmanız dolayısıyla heyecanınızı hoş görebiliriz, ancak bu, kişilere yönelik yorumlarınızın kabul göreceği anlamına gelmiyor. --kibele 15:24, 28 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Gördüm ve okudum. Ancak, sayfanın silinmesi değil, doğru dürüst revizyonu için yaptığım öneri ve düzeltmeleri sildiğinizi de gördüm.Bu arada, şahsınıza yönelik bir önyargı içinde asla olmadığımı belirtmek isterim. Şahsınızla polemiğe girmak de istemem, ancak, değişikliklerim silme ve yazdığım maddeyi kaldırmak için oylamaya sunma konusunda, inisiyatif üstlendiğinize göre, sanırım, hitabınıza hitaben yazmamın sakıncası yok.

Merhum Şafak hakkında isteyen vikiden bilgi alabilmeli, ancak bir haber-yorum sitesi benzeri üslup üzerinden değil. Viki, yani ansiklopedi formatında alabilmeli. Benim yaptığım, sizin de sildiğiniz değişikler de bu meyandaydı. Bu bağlamda, terörist örgütler tartışması değil, DHKP-C'ye yönelik geçerli viki sayfası baz alınmalı.

Türkçe sitede yaşanan enerji emici tartışmalar ve açtığımız sayfaları süratle silen tavır, kullanıcıları katkı yapmaktan uzaklaştırıyor. Oylama ve tartışmalar ya da tecrübeli kullanıcıların katkıları,maddelerin silinmesi için değil; doğru biçimde düzenlenmesine yardım için olmalı. Bu, Celalettin Vatandaş kadar, Şafak Yayla için de geçerli. Sonuçta, viki Türkçe gelişemiyor. Dahası, önemli maddeleri yeterince incelemeden silmeniz neticesi Türk üniversite camiasının soğukluğu ciddi boyuta ulaşmıştır. Bir çok üniversite tez yönetmeliğinde, araştırmacıların vikiden, bilgi edinmek için dahi, yararlanması yakışıksız olarak nitelenmektedir. Bu durum, yetki bir şekilde sizlerde olduğuna göre, sizlerin uygulamaları bağlamında yaşanmaktadır.

Aktif bekçi ya da hizmetli olarak sayınız son derece az. Elit bir kadro gibi adeta. Bu böyle kalsın istiyorsanız, yapacak bir şey yok. Bundan sonra sayfalarımı İngilizce wikipedia da yazıp, sonra Türkçe'ye sokacağım. Celalettin Vatandaş'ın örneğin, yeterinde İngilizce çalışması var ve Tevhid, uluslararası çapta bir düşünsel akım. Okurogluselo (mesaj) 16:37, 28 Mayıs 2015 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Tek başına KD değil kesinlikle. --Bezgin GezginEvet? 14:09, 25 Haziran 2015 (UTC)

Elif Sultan Kalsen[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir çok sansasyonel eylemde adı var SAS'a taşınıp karar alınsa nasıl olur rica edelim... Kaynakta oldukça var ismi ön planda DHKPC'de son zamanlarda Sultan Kalsen'in--176.232.17.29 20:58, 2 Nisan 2015 (UTC)

Franco Sesa[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Franco Sesa"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına göre "Grubun bir üyesi daha evvel veya daha sonra kayda değer sayılabilecek bir grubun üyesi olmuş olmalı. Genelde eski gruplar veya yan projelerle ilgili ayrı bir madde açmaktansa bunlardan asıl maddeye bir yönlendirme yapıp bunlardan orada bahsetmek daha uygundur.". Şahıs daha önce iki grupta yer almış, ancak hem bu gruplar KD değil (hiçbir Vikipedi'de) hem de bunlarla bir albüm/şarkı çalışması olmamış. Celtic Frost maddesinde bahsedilmesi ve oraya yönlendirilmesi daha uygun gibi.--RapsarEfendim? 08:33, 21 Nisan 2015 (UTC)

Ayrıntılı incelemediyseniz nasıl "KD gibi duruyor" diyorsunuz? "KD gibi durmak" nedir ayrıca? Eserleri olabilir, bakın nasıl bir açıklama yaptım yukarıda. Önce onu, sonra yönergemizi bir okuyun isterseniz, ayrıntılı inceleyin.--RapsarEfendim? 18:18, 22 Nisan 2015 (UTC)
Yedi ceddini incelemedim yani. Kayda değerlik için belli tablolara, derleme sitelere bakıp bir oy verdim. Ayrıca oy çekimser. Yani dikkat edin anlamını taşıyor.--Kafkasmurat- 06:22, 7 Temmuz 2015 (UTC)

Irak ve Suriye'de IŞİD'e Karşı Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Irak ve Suriye'de IŞİD'e Karşı Savaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tartışma sayfasında belirtmiştim, alıntı yapıyorum. "Madde isminin hatalı olduğu konusuna katılmamak elde değil zaten. Buna ek olarak verilen dil bağlantıları yanlış. Bağlantılar, Irak'ta Haziran ayında yaşanan çatışmaları konu alan maddeler. Military intervention against the Islamic State of Iraq and the Levant diye bir madde var, o da IŞİD'e yönelik operasyonlar maddesine bağlanmış. Aslında bu sayfa, Irak Direnişi (2011-günümüz) maddesinin bir parçası. O bölünerek bu madde oluşturulmuş ve şu an fazlalık. Irak Direnişi (2011-günümüz) maddesiyle birleştirilmesi uygun olacak."--RapsarEfendim? 11:01, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 11:01, 21 Nisan 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Ayrıca bilgi kutusu da sorunlu. Ԙobserve 00:22, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin --Zaitsév 09:10, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Ben DEAŞ'a yönelik askeri müdahale ve Irak ve Suriye'de IŞİD'e Karşı Savaş maddelerinin birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İkisi de aynı şey. Irak Direnişi (2011-günümüz) sayfasına karışmayın derim. Çünkü Burada Şii gruplar da var mesela Mukteda Sadr'ın Şii olan Sadr Hareketi var. Aynı zaman da bu grup da IŞİD ile savaş halinde. Irak Direnişinde Batılı güçlere karşı Şii ve Sünni gruplar var. Kavram karmaşası olacaktır.--Whitelionarda (mesaj) 16:45, 11 Mayıs 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Konuyu takip ettiğim ve başlarda sık sık güncellediğim bir maddeydi (Rapsar bilir Face-smile.svg). Artık takip etmiyorum zaten ilgilenen de yok artık. Madde adının yanlış olduğuna katılıyorum. İçindeki önemli olduğunu düşündüğüm bazı bilgilerin silindiğini de belirteyim. Bilgi kutusuna değinmeyeceğim bile. Açıkçası kararsızım, bu saldırıdan önce konu pek gündemde değildi, o yüzden ayrı bir madde olarak da kalabilir görüşündeyim. İngilizcesinde Northern Iraq offensive (June 2014) adı altında ayrı bir madde olarak açıldığını da belirteyim. --Turgut46 04:24, 29 Mayıs 2015 (UTC)

Zaknafein Do'Urden[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zaknafein Do'Urden"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Unutulmuş diyarlar maddesine aktarılabilir --Zaitsév 09:15, 22 Nisan 2015 (UTC)

Yorum Yorum Kategori:Unutulmuş Diyarlar karakterleri kategorisindeki diğer maddelerle birlikte Unutulmuş Diyarlar maddesi genişletilebilir. --kibele 09:23, 22 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye katılarak.--RapsarEfendim? 20:07, 8 Temmuz 2015 (UTC)

Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hızlı Sil olarak eklemiştim ama topluluğa açmak daha iyi olacağı için SAS olarak etiketledim. Ermeni Soykırımını Anma Günü var ve buraya aktarılabilir.--Ԙobserve 18:42, 24 Nisan 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ana madde Ermeni Kırımı ve yeni oluşturulan bir maddeye Ermeni Soykırımı'nın 100. Yıldönümü başlığı veriliyor. Bu bence kendi içinde çelişki olusturur.Kesinlikle silinmeli ya da Reob'un dediği gibi aktarılmalı. Maurice Flesier msj 21:33, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İngilizce Vikipedi'ye bakılırsa, olayın başka bir maddeye aktarılamayacak kadar geniş olduğu görülebilir. --Mavrikantmsj 21:50, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir alt başlığın ya da alt konunun potansiyel büyüklüğüne göre değil mevcut büyüklüğüne göre ayrı madde oluşturuyoruz. Sırf İngilizce Viki'de var diye "Obama'nın ilk yılları" maddesi açamayız, çünkü bizdeki Obama maddesi zaten görece az gelişmiş. Bu da öyle bir madde.--RapsarEfendim? 22:04, 24 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ve Ermeni Soykırımını Anma Günü maddesine eklensin gerekiyorsa. "Kıbrıs Barış Harekatı'nın, İstanbul'un fethinin, Viyana hezimetinin ya da Osmanlı Bankası baskınının, yahut Orly Havalimanı saldırısının falanca sene-i devriyesi maddesi de bence bu madde kadar gereksiz ve anlamsız olur. KD değil.--Potkal 04:58, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sanki farklı bir gün varmış gibi anlaşılıyor. Aynı günün bir yıldaki kutlaması. Türkiye'deki hiçbir kutlamanın böyle bir maddesinin olmaması nedeniyle silinsin. Ayrıca çevirisi yarım kalmış, aktarılacak yeni bir bilgi de göremedim. --Kafkasmurat- 05:17, 25 Nisan 2015 (UTC)
Siz ansiklopedi kavramını çok yanlış anlamışsınız. Türkiye'deki hiçbir maddede yok düşüncesiyle silinsin diyorsanız bence Vikipedi hakkında öğrenecek çok şeyiniz var. Ayrıca 1.5 milyon insanın öldüğü gün bir kutlama değil bir anma oluyor. Lütfen milliyetçi duygularınızla oy vermeden önce bir okusaydınız. :) İyi okumalar. --Kudyaz 12:11, 25 Nisan 2015 (UTC)
Öncelikle başka kullanıcılara yönelik ifadeler kullanamazsınız. Ansiklopedi kavramını başkalarına anlatan birisinin aynı paragraf içerisinde ansiklopedi politikasını ihlal etmesi ilginç. Ayrıca 99. ve 101. anma törenleri de maddeleşecek mi? 100. yılın ne gibi bir önemi var? Ermeni Soykırımını Anma Günü maddesine eklenebilecek bilgiler var.Ԙobserve 12:46, 25 Nisan 2015 (UTC)
Ben Vikipedi'ye dair en bilgili kişi olduğumu iddia etmedim. ;) Sadece kullanıcıya sadece Türkiye ile ilgili katkılar yapmak istiyorsa Türkopedi gibi oluşumlar kurabileceğini söylemek isterim. Bu bir öneri tabii. Ya da Vikipedi'de sadece Türkiye ile ilgili maddelerle ilgilenebilir. Lakin Türkiye hakkında açılmamış şeylerin diğer ülke-millet vs. hakkında açılmasına karşı gelmek gerekçesinin oyunu geçersiz kılması gerekir. İyi çalışmalar. --Kudyaz 12:56, 25 Nisan 2015 (UTC)
Herkes oy veriyor ancak bana çemkiriyorsunuz. Talebinizi anlamadım. Fikrimi söyleyip oy kullanmışım. Milliyetçilikle ilgim yoktur. Ancak sizin aşırı milliyetçi biri olduğunuz görüşlerime saldırmanızdan belli oluyor. Beni milliyetçi addetmeniz çok ilginç. Buradaki görüşümde böyle bir tutumun yok. 29 Ekim'in 100. yıl kutlamaları gibi bir madde olamayacağı gibi bunda da olamaz. Neden olsun ki? 29 Ekim'in başka bir kutlaması. Bana saldırmanızı anlamadım. Önceden bir durum olmalı. Yetkililerin kullanıcı adınıza yönelik bir kukla tahkikatı yapması gerekir. Topluluğu kendi amaçlarınıza alet etmeyiniz.--Kafkasmurat- 13:08, 25 Nisan 2015 (UTC)
Merhaba Kafkasmurat. Görüşünüze karşı görüş belirten herkes kuklacılıkla suçlanacaksa bu çok ilginç. Gelelim asıl meseleye. 29 Ekimin 100. yıldönümü her yıl olduğundan farklı bir konumda duruyorsa, toprak talepleri, tazminatlar vs. gündeme geliyorsa tabii ki bunun da maddesi açılmalıdır. 100. yıldönümü dünya çapında birçok etkinlikle anılmış, en önemlisi Ermenistan'da birçok devlet insanı toplanmış, Türkiye Başbakanı konuya dair açıklama yapmış, yıllar öncesinden 100. yıla dair söylemler geliştirilmiş. Bu anlamda Türkiye'nin 2023 politikalarını düşünün. Cumhuriyetin 100. yılına dair belirlenmiş politikalar ve planlar varsa bunun da maddesi açılmalıdır. Maddeyi incelediğiniz takdirde madde Ermenistan ve Türkiye taraflarının 100. yıla dair farklı kanaatlerini ve (şu an için yazma fırsatı bulamadım ancak en yakın zamanda yazacağım) Ermenistan ve Türkiye'deki etkinlikleri ve Çanakkale anlamalarının bugüne getirilmesiyle yaratılan olguya değinir hale getirilecek. Maddeyi bu bağlamda incelemenizi isterim bir de. --Kudyaz 13:15, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Belirttiğim gibi halihazırda maddesi varken, böyle ayrı bir maddenin de açılması şu an için gerekli değil. Bu tür bilgiler oraya eklenebilir. Ԙobserve 06:08, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum madde 24 nisan'da açılmış, çeviri etiketi ve devam eden bir çeviri var. 'çevirisi yarım kalmış', 'içerik eksik' gibi yorumlar bu nedenle geçersiz görünüyor. üç farklı dilde de olduğunu göz önünde bulundurarak içeriğin geliştirilmesine fırsat vermek gerekiyor. --kibele 09:40, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Görüldüğü üzere maddede çeviri etiketi var. Madde bu anlamarın 100. yıldönümünde dünya çapındaki etkinlikleri belirtmek amacıyla yazılıyor. Şu ana dek oy verenler için kıyas ne derece doğru ama Eurovision maddesi varken 2015 Eurovision maddesi neden var demek gibi bir şey oluyor. --Kudyaz 12:11, 25 Nisan 2015 (UTC)
Her olayın belli yıldönümlerinde farklı etkinlikler düzenleniyor. Bunlar için ayrı maddeler açmak ne kadar doğru? Özellikle tarihi değer taşıyan bu tip olaylar için sempozyumlar düzenlenmesi ve makaleler yayınlanması çok sık görülen bir şey. Ansiklopedik değer taşıyan bilgiler ilgili maddelere aktarılabilir.--RapsarEfendim? 12:34, 25 Nisan 2015 (UTC)
Bir olaya ilişkin spesifik yıla ait madde eğer o olayın bütününden farklılıklar içeriyorsa açılmasında bir sorun olacağını sanmıyorum. Şu olay bu olaydan farklıdır. Söz konusu soykırım maddesinde ise 100. yıla özel olarak tarafların toprak talepleri, tazminatlar vs. konularda devlet ağızlarının ve resmi olmayan kişi ve kurumların sözlerine ek olarak tıpkı şu örnekte olduğu gibi belirli yıla dair farklı etkinlikler sıralanacaktır. --Kudyaz 12:50, 25 Nisan 2015 (UTC)
Birazdan bu maddelere de SAS gelir sanırım. :)--Kudyaz 12:51, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılı ile ilgili olarak da benzer bir madde (en:First World War centenary) açılmış. Kimse ana maddede ele alalım dememiş. Bu maddede anlatılanlar da ansiklopedik değer taşımakta.--B.S.R.F. 💬 16:45, 25 Nisan 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Yüzüncü yıl sembolik bir söylem. Futbol takımlarının da yüzüncü yıl kutlamaları var. Çizgiyi nasıl ve nerede çekeceğiz? Bu anma törenlerinin doksandokuz yıl boyunca yapılan diğer törenlerden farkı nedir? Alexandre M. 00:22, 26 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın KalsınVP:OY gereğince geçersiz sayıldı, 150 değişikliği yok.--RapsarEfendim? 09:08, 26 Nisan 2015 (UTC) --CikolatalipastaEvet? 08:27, 26 Nisan 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Altair5555 (mesaj) 09:58, 26 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Farklı madde açılacak kadar özel bir durum bulunmuyor, herhangi bir olayın herhangi bir yıldönümünden farkı yok. -- Supermæn (mesaj) 14:50, 28 Nisan 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Supermæn 'a katılıyorum. Kalmasının bir anlamı bulunmuyor. --Çakırmsj 22:03, 12 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bence bu madde gereğinden uzun. Haberlerden alıntılar yapılarak, bazı tanınmış kişilerin olayla ilgili ifadeleri yazılarak gereksiz yere şişirilmiş. Sonuç olarak 100. yıl bitti, gündemden de düştü. Bununla ilgili bilgilendirme gerekli görülüyorsa bence kısaltılarak; olayın özü, değişik ülkelerde yapılan etkinlikler vb bilgiler bu başlıkla Ermeni kırımı sayfasına ilave edilebilir. --Muratero 20:47, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçede belirtildiği gibi anma gününe aktarılmalı. Bunda Rapsar'ın değindiği içeriğin boyutu göz önünde bulundurulabilir. esc2003 (mesaj) 05:43, 14 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Çok saçma bir başlık tarihi tartışması bitmemiş, siyasi bir iddia olmadan öteye hali hazırda geçememiş bir konuda böyle bir sayfa açılması saçma. Ansiklopedik bilgi verilecekse Soykırım İddiaları diye bir sayfa olabilir. Bu tür bilgi aktarımları bu sayfa altında devam edebilir. Ama kimsenin Viki'yi politik söylemlerine alet etmesine izin verilmemeli. symphon115OnlyTruths VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Silinsin Silinsin 100, bir şeyin dalyasından başka bir anlama gelmeyen bir sayıdır. Bu madde de dünyaca kabullenmiş bir dalyanın ürünü. Başlı başına bir madde olmamalı. --Bezgin GezginEvet? 13:00, 22 Mayıs 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Anton.aldemir (mesaj) 20:33, 27 Temmuz 2015 (UTC)

X-ışını merceği[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "X-ışını merceği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddenin ilk hali şu şekilde ve dikkat edilirse tek kalemde eklenmiş. Kullanılan dil ve sunulan kaynak göz önüne alındığında yoğun telif hakkı ihlali şüphesi olduğunu düşünüyorum. Aslında bu bir hızlı silme gerekçesi ama maddenin oluşturulma tarihini göz önüne alarak, gelebilecek farklı fikirlerin de duyulması için silinmeye aday göstermek istedim.--RapsarEfendim? 19:13, 8 Mayıs 2015 (UTC)

Açık diplomasi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Açık diplomasi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil gibi. Topluluk karar verebilir.----Stultiwikiabana yaz 23:33, 8 Mayıs 2015 (UTC)

Gizli diplomasi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gizli diplomasi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hem kayda değer değil gibi hem de Açık diplomasiyle nerdeyse aynı metin.----Stultiwikiabana yaz 23:36, 8 Mayıs 2015 (UTC)

Selahattin Demirtaş'ın Siyasi ve Toplumsal Olaylardaki Görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayfayı açan kullanıcının isteği üzeine SAS'a taşınmıştır. --Superyetkinileti 16:37, 13 Mayıs 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Yine aynı ismin sayfası altında olabilecek konu. Ayrı sayfa gereksiz ve siyasi. --Symphon115OnlyTruths 22:56, 15 Mayıs 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Aktarılmasın Aktarılsın Selahattin Demirtaş maddesi ne içeriyor acaba? Konular hakkında orada zaten bilgi var. Her konu için böyle başlık açılmayacağına ve şahsından ayrı düşünülmesinin bilgi kirliliği yaratmasına göre kullanışlı bilgilerin aktarılması taraftarıyım. Var olan içerikten ayrı bir eklenti yoksa silinebilir.--Kafkasmurat- 18:57, 17 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum 'bilgi kirliliği', 'Ayrı sayfa gereksiz ve siyasi', 'Her konu için böyle başlık açılmayacağına göre' gibi yorumlar yapmadan önce maddeyi açan kullanıcının bağlantı verdiği şu maddelere ve bağlı oldukları kategoriye göz atmakta yarar var. [1], [2] ve [3].. --kibele 12:48, 19 Mayıs 2015 (UTC)
Siz nesnel maddeleri örnek veriyorsunuz. Bu madde reklam kokuyor. "Görüşleri" nasıl bir ansiklopedi maddesi olabiliyor? Olacaksa politika hayatı olur ve sadece görüşlerine değil gerçek kimliğine yer verir.--Kafkasmurat- 06:27, 7 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ayrı bir madde olarak ele alınabilecek bir konu. Kalması taraftarıyım. --Kudyaz 17:53, 25 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bir politikacının; Dünya, eşya ve olaylara karşı duruşu, biyografisinde yer almayıp, ayrı bir madde olarak anlatılırsa, biyografi maddelerini, kişinin sadece doğum, ölüm, eğitim, kariyer anlatımına hapsetmiş olmaz mıyız? --Potkal 08:21, 27 Mayıs 2015 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Normalde her iki maddenin geldiği düzey göz önüne alındığında kalsın derdim ama buradaki içeriğin çoğu zaten Demirtaş maddesinde var. Aktarılmasından ziyade birleştirilsin.--RapsarEfendim? 08:45, 27 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Selahattin Demirtaş maddesine. -- Supermæn (mesaj) 15:29, 4 Haziran 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bir siyasinin görüşleri kendi ismini bile geride bırakan bir siyasal akım haline gelmemişse ayrı bir maddede bulunması uygun olmaz diye düşünüyorum. -- Yoldasso (mesaj) 11:35, 5 Haziran 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın --Śαвяí¢αи76ileti 09:21, 16 Temmuz 2015 (UTC)

Hedef 2023[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hedef 2023"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:KAHİN Bu tür tahminler ansiklopedik değildir.--Ԙobserve 17:27, 13 Mayıs 2015 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Siz o yazıyı çok yanlış anlamışsınız. Maddede sunulan kaynaklar (İngilizce Vikipedi'deki maddede de var burada olmayan bazı kaynaklar) kayda değer olduğunu ortaya koyması için yeterli.--RapsarEfendim? 17:43, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Ben o politikayı gayet iyi bir şekilde anladım. 2023 te olması planlanan tahminlerin hiçbir ansiklopedik yönü yok. Eğer İstanbul'da yapılmakta olan köprünün bittiğinde nasıl bir özellikte olacağı gibi bilgiler aktarılsaydı bir nebze kabul edilebilirdi ama bu maddede yer alan bilgilerin gerçekleşeceğine yönelik ön bilgiler ve planlar bile yer almadığı için tahmin olarak kabul edilir. Ԙobserve 17:54, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bunun tek başına madde olarak kalması gereksiz, ancak Ak parti tanıtım sayfasına aktarılmasında fayda var.--Muratero 20:28, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın kâhinlik meselesinden çok kayda değerlik konusu. ayrı olarak ele alınacak bir konu gibi görünmüyor. uygun bir yere özetlenerek aktarılabilir. --kibele 20:40, 13 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gereksiz bir madde herkes vaatlerini tahminleriyle sayfamı açılır burası Vikipedi... Altair5555 (mesaj) 09:10, 15 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Siyasi bir partinin seçim vaadi olarak kullandığı bir taslak. Topluma ya da dünyaya mal olmuş bir tarafı yok. Bu nedenle yine o siyasi partinin sayfasının altında değerlendirilebilir. --Symphon115OnlyTruths 22:53, 15 Mayıs 2015 (UTC) VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Aktarılmasın Aktarılsın gerekçelere katılaraktan..--Zaitsév 12:05, 17 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum birçok güvenilir bağımsız kaynakta atıfta bulunulan yüksek bilinirliği olan bir konsept; fakat ne olduğu belli değil. cumhurbaşkanının kendi hedef listesi veya ülke için belirlediği liste midir, yoksa bir kampanya mıdır? cumhurbaşkanının listesiyse başbakanın sözlerinin ne işi vardır? mümessili kimdir? epey kayda değer olmakla beraber bağlamı ve içeriği biraz muğlak. sadece birer cümlelik hedefler listelenecekse vikikaynak veya vikisöz alternatifleri düşünülebilir. ama net bir fikir oluşturamıyorum. Lisatittu (mesaj) 18:09, 29 Mayıs 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin veya uygun bir maddeye Aktarılmasın Aktarılsın, ansiklopedik özellikte bir konu değil. -- Supermæn (mesaj) 15:28, 4 Haziran 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu tur tartsimalar ancak Turkiye'li ve Turkiye'ye ait bir yerde olabilir. Wikipedia'dan daha mi iyi biliyor silmeyi tasvip eden arkadaslar? Orada bir problem yok iken neden burada sorun olusuyor? Soylenecek cok sey var ama gereksiz. -Yozer1 (mesaj) 19:04, 18 Haziran 2015 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Adalet ve Kalkınma Partisi maddesine aktarılabilir. --Bezgin GezginEvet? 14:21, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Her gün her yerde bahsedilen bir görüş bu. O kadar işleniyor ki, ansiklopedide olması elzem hale geliyor. Bütün memleket 2023 diye çalkalanırken kayda değer olmadığını söylemek olanaksız.--Kafkasmurat- 06:30, 7 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İlk cümle zaten: Hedef 2023, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümüne kadar gerçekleşmesi için hedef listesi. Ansiklopedik değer taşıyor ve bu tür hedeflere çok önem verildiğinden ansiklopedimizde kalmasının uygun olacağını düşünüyorum. --Zebraacıkmesaj 12:52, 23 Temmuz 2015 (UTC)
Kullanıcı:Zebraacık Gerçekleşmesi olasılıklara bağlı hedeflerin, hayallerin yeri ansiklopedi midir? Bunu en başından düşünebilseydiniz böyle bir mesaj yazmazdınız. reob 12:45, 25 Temmuz 2015 (UTC)
en:Space elevator.--RapsarEfendim? 15:24, 25 Temmuz 2015 (UTC)
Birbiriyle ilgisi olmayan iki farklı konu. Uzay asansörü için çeşitli formüller verilmiş ve bunun gerçekleşebileceğine yönelik ansiklopedik içerik var. Hedef 2023 maddesine bakıyoruz "İlk on'a girerek dünya ekonomilerinden biri haline gelmek" yazıyor mesela. Bunu sağlayacak kanıtlar yok, ortaya mesnetsiz fikir atılmış adeta. CBR Dünya Ekonomi Ligi raporuna göre 2024'te ancak 16. sırada kalabileceği yazıyor. "Yılda 50 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmak" yazıyor. Nereden gelecek bu turistler, neden gelecek ve onları çeken sebepler neler olacak. Hiçbir bilgi yer almıyor, ilkokul defteri gibi birileri birşeyler yazmış-savunulacak pek bir yanını göremiyorum. reob 17:29, 25 Temmuz 2015 (UTC)
İngilizce vikideki madde neden silinmedi/silinmeye aday gösterilmedi o zaman? --Zebraacıkmesaj 14:49, 29 Temmuz 2015 (UTC)

Hidan[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hidan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. HeraklesKakashi mesaj atın 14:51, 28 Mayıs 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum naruto karakterleri ingilizcede tek bir maddede toparlanmış. biz de böyle yapsak iyi olur aslında. ama birçok dilde ayrı madde olduğunu da unutmayalım. --kibele 06:47, 29 Mayıs 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kibele, İngilizce vikipedide ana karakterler hariç hepsi tek madde yapılmış bizde böyle yapalım bence.--HeraklesKakashi mesaj atın 15:34, 8 Haziran 2015 (UTC)
aynı fikirdeyim söylediğim gibi. bazı dillerde ayrı ayrı maddeleri olduğunu hatırlatmıştım sadece. --kibele 15:36, 8 Haziran 2015 (UTC)

Farinaz Xosrawani Cinayeti[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Farinaz Xosrawani Cinayeti"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Güncel bir haber olduğundan maddesi açılmış sanıyorum ki. Şu arama sonucundan görülebileceği üzere konu hakkında çıkan haberlerin büyük kısmı 8 Mayıs'a ait, bu tarihten sonra yalnızca Antep'teki bir oturma eylemine dair haberler var.--RapsarEfendim? 19:49, 7 Haziran 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19:49, 7 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum bir şehrin ayaklanması ve başka ülkelerde de protestolar söz konusu. Özgecan Aslan cinayeti maddesi ile benzer özellikler taşıyor. farsça kaynaklara da bakmak gerekir. --kibele 14:41, 10 Haziran 2015 (UTC)
ingilizcede şöyle maddeleşmiş. ayrıca şu kaynaklara da bakılabilir. [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10].. --kibele 15:09, 10 Haziran 2015 (UTC)
 • Dediğim gibi, haberler 7-10 Mayıs arasına ait. Güncel bir olay, daha geniş etkilere sahip Özgecan Aslan olayıyla karıştırılmamalı.--RapsarEfendim? 16:22, 10 Haziran 2015 (UTC)
daha geniş etkilere sahip olup olmadığını iran basınını ve farsça kaynakları da inceledikten sonra mı söyledin? bir de, güncel olaylar ansiklopedik olamaz diye bir kural var mı, hatırlayamadım? --kibele 16:31, 10 Haziran 2015 (UTC)
Güncel olduğu için o dönem basında yer bulan bir haber demek istemiştim. Önemli bir sonucu yok gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 17:07, 10 Haziran 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Geliştirilebilir, geliştirilemezse silinmeli. --Bezgin GezginEvet? 14:29, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Başka bir maddeye İngilizce bağlantı verilmiş. Ayrıca olayın cinayet olup olmadığı belli değil. Birisi uydurmaya çalışmış ama olmamış. Ansiklopedik bir konu yok. Belki Sonrasındaki olaylar, İngilizcede olduğu gibi, yazılabilir.--Kafkasmurat- 06:42, 7 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde tek kaynakla oluşturulmuş. Tek bir gazeteden alıntı alınarak sayfanın oluşturulması bence uygun değil.--Muratero 20:34, 19 Temmuz 2015 (UTC)

İskender Salgırlı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İskender Salgırlı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha önce aday gösterildiğinde silinsin ve kalsın diyenler olmuş, kesin sonuç çıkmamış. Orada kaynak olarak sunulan birkaç bağlantı var.

 • Bu, bu, bu, bu, bu, bu, bu, bu kişinin mesleğinin ne olduğundan başka bir şey vermiyor.
 • Bu bir blog olduğundan güvenilir kaynak değil ki zaten erişilemiyor şu an.
 • Bunu ve bunu ben anlayamadım.
 • Burada kendisinin bir yazısını kaynak olarak kullanmışlar ve şahsın adını dipnotta yazmışlar. Bu bile kaynak olarak sunulmuş adaylık sayfasında.

Şu an sayfadaki hiçbir bilgiyi doğrulamak için kaynak yok (yönetmen ve yapımcı olduğu doğrulanıyor yalnızca). Yukarıdakilere dayanarak kayda değer olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 16:41, 9 Haziran 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 16:41, 9 Haziran 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. --Eldarion 09:38, 1 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Bekleyen değişiklikler onaylanırsa karar verecekler açısından daha yararlı olur. --85.108.58.230 11:46, 1 Temmuz 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Tam arada kalan bir madde. Kendi alanında, reklam yönetmenliği ve yapımcılık için kayda değer. Ancak ansiklopedik olması tartışılır. --Kafkasmurat- 06:46, 7 Temmuz 2015 (UTC)

Barış Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barış Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik (organizasyonlar ve şirketler) e göre bağımsız kaynaklar tarafından ele alınmamış --Zaitsév 14:21, 10 Haziran 2015 (UTC)

Yorum Yorum eğer şurada söz konusu olan derneğin devamı ise kayda değer ve hızlı kalmalı. değilse de uluslararası bağlantıları nedeniyle kayda değerliğinden sözedilebilir. --kibele 14:33, 10 Haziran 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer bir çalışma ya da etkinlikleri yok. KD değil. --Bezgin GezginEvet? 14:33, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Zaitsév 07:21, 29 Haziran 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değmiyor. --Kafkasmurat- 06:47, 7 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İsteyen sitesine girerek bilgilenebilir diye düşünüyorum.--Muratero 20:27, 19 Temmuz 2015 (UTC)

Şablon:TDD Sözlüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:TDD Sözlüğü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şablon artık işlevini yerine getirmiyor ve güncellenmesi için şurada bir çağrı yaptım ama ilgilenen yok. Bu durumda şablonun da bir manası kalmıyor. cobija 12:35, 25 Haziran 2015 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Bende çalışıyor. TDK'ya bir alternatif olarak kıymeti bilinmeyen bir sözlük. Kullanılabilir.--Kafkasmurat- 06:54, 7 Temmuz 2015 (UTC)
Çalışıyor derken? Örneğin şu çalışmıyor:

"Baba". Türkçe Sözlük, Dil Derneği. Erişim: .

Hangi kelimeyi yazarsam yazayım şu sayfa geliyor. Çalıştığına bir örnek gösterir misin? --cobija 11:05, 7 Temmuz 2015 (UTC)
Oy verirken çalışmıştı. İlginç bir durum. --Kafkasmurat- 20:00, 9 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aynen, tek bir arama sayfası var ve kelimeler için ayrı sayfalar oluşturulmamış. Şu hâliyle kullanışsız.--RapsarEfendim? 11:49, 7 Temmuz 2015 (UTC)

Ragıp Binzet[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ragıp Binzet"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik kriterlerini sağlamıyor --Zaitsév 09:27, 30 Haziran 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kendisi TRT sanatçısı. Kişinin besteleri, söylediği çokça da türküler mevcut.--Muratero 20:43, 19 Temmuz 2015 (UTC)

Şablon:Kabileler bilgi kutusu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Kabileler bilgi kutusu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Standart bir görünüme sahip, buradaki parametreleri ve daha fazlasını içeren Şablon:Etnik grup bilgi kutusu varken bu şablona gerek yok.--RapsarEfendim? 20:42, 8 Temmuz 2015 (UTC)

Şablonun adına takılmayınız, görevi yerine getirebiliyor. Bağımlı bölgeler için ülke şablonunun kullanılabilmesi gibi.--RapsarEfendim? 09:10, 9 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Zaitsév 09:59, 11 Temmuz 2015 (UTC)

Şablon:Renk/Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Renk/Amerika Birleşik Devletleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu ve şurada görülebilecek diğer benzer şablonlar birkaç yıl önce bir kullanıcı tarafından oluşturulmuş, topluluk ise bunların kullanımını uygun görmemişti. Şu anda işe yaramıyorlar.--RapsarEfendim? 07:50, 9 Temmuz 2015 (UTC)

Without Wings[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Without Wings"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede, maddeyi kayda değer yapan bir içerik yok, yeteri kadar kaynak da yok.--RapsarEfendim? 16:04, 9 Temmuz 2015 (UTC)

Bu gerekçe uygun değil (en:WP:OTHERCRAPSEXISTS). Lütfen uygun bir gerekçe belirtiniz.--RapsarEfendim? 18:28, 9 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD olduğunu düşünüyorum. --Zebraacıkmesaj 09:07, 10 Temmuz 2015 (UTC)
Neye dayanarak?--RapsarEfendim? 09:28, 10 Temmuz 2015 (UTC)
Cevap Cevap Lütfen buna bir son verir misiniz? Çoğu kişinin fikri farklı olabilir. Sayfanın silinmesi için uğraşıyor gibisiniz. --Zebraacıkmesaj 16:22, 10 Temmuz 2015 (UTC)
Politikalara dayandırmadığınız sürece bu tip sorgulamalara devam edeceğim.--RapsarEfendim? 17:08, 10 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Muratero 20:49, 19 Temmuz 2015 (UTC)

Mahmut Vural (maliyeci)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mahmut Vural (maliyeci)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kategori:Abdullah Gül tarafından atanan Danıştay üyeleri kategorisinde benzer çok sayıda madde var. Danıştay üyesi olmak kayda değerlik kıstaslarını karşılıyor mu sizce?--Mukaddimeileti 11:23, 10 Temmuz 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Danıştay veya yargıtay üyesi olmak tek başına kayda değer bir durum olarak mı ele alınmalıdır ? Topluluğun buna karar vermesi gerekir diye düşünüyorum. --Eldarion 11:40, 10 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Aynen, konu benim de dikkatimi çekti. Birçoğu hakkında İnternet ortamında hemen hemen hiç bilgi yok üstelik. Yargıtay üyeleri var bir de. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasında "Uluslararası, ulusal veya il/eyalet düzeyinde mevkiye sahip olmuş politikacılar; ve ulusal, il/eyalet yasama organlarının şimdiki ve geçmiş üyeleri" diye bir ibare var. Oraya göre kayda değer ama gözden geçirilebilir gibi.--RapsarEfendim? 14:23, 10 Temmuz 2015 (UTC)

Şablon:Spor başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Spor başarıları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şablonun hiçbir avantajı yok. Buradagörebileceğiniz gibi {{sport honours|[[Campeonato Alagoano]]|1|1982}} şeklinde yazıyorsunuz ve yalnızca aralara boşluk ve iki nokta ekliyor, bir satır kaydırma yapıyor. Kullanışlı bir şablon değil olmasa da olur.--RapsarEfendim? 17:52, 10 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 17:52, 10 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Zaitsév 09:52, 11 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Śαвяí¢αи76ileti 09:23, 16 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Birçok sayfada kullanılan bu şablon, maddelerin "başarılar" alt başlıklarına standart bir görünüm kazandırmakta. Şablonun görünümü değiştirilerek işlevi artırılabilir. --Superyetkinileti 21:26, 17 Temmuz 2015 (UTC)

Breaugh ve Stark’ın işe alım süreci modeli[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Breaugh ve Stark’ın işe alım süreci modeli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil gibi. Ayrıca düzensiz --Zaitsév 15:21, 11 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Zebraacıkmesaj 19:30, 11 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Muratero 20:48, 19 Temmuz 2015 (UTC)

Bringo telekom[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bringo telekom"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız kaynak bulundurmayan sayfa kullanıcının yoğun isteği üzerine SAS'a taşındı. Mecnun (mesaj) 22:18, 13 Temmuz 2015 (UTC)

Peyzaj mimarlığı bölümü olan yüksek okulların listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Peyzaj mimarlığı bölümü olan yüksek okulların listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ne kadar gerekli? cobija 00:39, 15 Temmuz 2015 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Sunun gibi listeler mevcut, herhangi bir farkini goremedim.--RapsarEfendim? 19:16, 15 Temmuz 2015 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir. --Superyetkinileti 20:26, 25 Temmuz 2015 (UTC)

Karbeyaz (film)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Karbeyaz (film)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tamamlanamadığı için vizyona girmemiş bir film. Ansiklopedik değer taşımadığını düşünüyorum.--Diyapazon, 22:16, 15 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Diyapazon, 22:18, 15 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekce yerinde.--RapsarEfendim? 23:00, 15 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Herhangi bir sanatçının, siyasetçinin vs. "ölmeseydi yapacaktı, edecekti, aklında şu da vardı..." gibi konular için ayrı madde açılması gereksiz ve anlamsız. Bu konudan ilgili maddede zaten bahsedilmiş. Bu kadarı yeterli olacaktır.Potkal 08:23, 16 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Śαвяí¢αи76ileti 09:25, 16 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddeye kaynakça, dış bağlantılar bölümlerini dahil ettim. Onaylandığı takdirde karar verecekler için faydası olabilir. --78.169.112.236 19:11, 18 Temmuz 2015 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Yardım:Sil şablonu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yardım:Sil şablonu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Benzer konuyu anlatan Yardım:Şablon kullanımı, Yardım:Sayfa silme gibi sayfalarimiz mevcut. Ayni konu uzerine farkli farkli yardim sayfalari olusturmak kafa karistiriyor diye dusunuyorum. Icerik, bahsettigim sayfalara dagitilabilir.--RapsarEfendim? 18:54, 18 Temmuz 2015 (UTC)

Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 18:54, 18 Temmuz 2015 (UTC)

Vikipedi:Server sorunu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Vikipedi:Server sorunu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfada yer alan iki baglanti da calismiyor. Ayrica boyle bir sorun oldugunda bu web sitelerine gitmenin anlamini da cozemedim.--RapsarEfendim? 19:11, 18 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19:11, 18 Temmuz 2015 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Sayfayı güncelledim. İnterviki bağlantılarını ekledim. 4 çalışan bağlantı var. Bazen sadece bazı servisler çalışamaz hale gelebiliyor. Örneğin geçen hafta 1 saat kadar resimler açılmıyordu. Sitelerden kontrol ettiğimde "Images & media" sunucularının kapalı olduğunu gördüm. --Mavrikantmsj 21:46, 18 Temmuz 2015 (UTC)

Savaş Buldan[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Savaş Buldan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfa Anton aldemir adlı kullanıcı tarafından açıldı, kayda değerlikle hiçbir ilgisi olmadığı için sildim. Kulanıcı tarafıma maddeyi açmamı emreden bir mail attı ve cevabını aldı.Bu tip maddelere ilgisi herkesin malumu olan bir hizmetli ile iletişime geçilmiş ve madde tekrar açılmış gibi görünüyor. Maddenin kayda değerliğine topluluğun karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Eldarion 18:50, 19 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Biyografinin ayrı bir madde olabilecek düzeyde kayda değer olduğunu ortaya koyan kaynak yokluğu sebebiyle. Eldarion 18:55, 19 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın neden yazilmasin acikca sebebini bile yazamiyo musun kayda deger dedikten sonra tek ekledigin "ayri bir madde olucak kadar"... sayfa kalmali çünkü cok buyuk kayda degerligi mevcut zaten oyle olmazsa idi hakkinda binlerce yazi yazilmaz kurtce ve ingilizce wikipediada yazilmazdi maddeyi silisin saibeli oldugu icin hesap vermeli, beni 1 ay bloke ettigin icin özür dilemeli pesinden yerini hak eden birine devretmelisin, hizmetli ile irtibata gectigim yonlu beyanin tamamen spekulatif olup bunun icin de ispat etmeni edemezsen bi kez de bunun icin ozur dilemeni talep ediyom. Anton.aldemir (mesaj) 19:04, 19 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum "Bu tip maddelere ilgisi herkesin malumu olan bir hizmetli ile iletişime geçilmiş" lafının ağır kişiselliğini ve feci talihsizliğini bir anlık unutalım. Tartışma:Pervin Buldan'daki notu gördüm, maddenin daha önce vandalizm nedeniyle silindiğini ve ingilizce vikipedi'de de olduğunu farkettim ve kayda değer olduğunu düşündüğüm için de maddeyi açtım. topluluk incelesin. --kibele 19:12, 19 Temmuz 2015 (UTC)
Sizden bahsediyorum, kişisel olmasından doğal bir şey olamaz. Talihsizliği ise mesnetsiz bir şahsi yorumunuzdur. --Eldarion 19:21, 19 Temmuz 2015 (UTC)
Ek olarak kullanıcıyı yaptığı oy avcılığı için uyarmayı düşünürmüsünüz, yoksa ücret karşılığı madde açan kullanıcı konusu gibi kullanıcıyı korumayı mı tercih edersiniz. ? --Eldarion 19:29, 19 Temmuz 2015 (UTC)
neden benden bahsediyorsun eldarion? kayda değer olmayan maddeler açılabilir, silinebilir. hiçbir şey bu üslubun nedeni olamaz. bunları en iyi bilmesi gereken kullanıcı olarak bunu yapıyorsan zaten söylenecek birşey yok demektir. kolaylıklar. --kibele 19:31, 19 Temmuz 2015 (UTC)
Maddeyi siz açmadız mı ? Maddeyi başkası açmış gibi mi yazmamı istiyorsunuz onu anlamadım. Bir de politikaları herkesin okuması lazım. ?--Eldarion 19:41, 19 Temmuz 2015 (UTC)
gördüysen uyar, ben görmedim, senin neden bu üslupla konuştuğunu anlamaya çalışıyorum. "Bu tip maddelere ilgisi herkesin malumu olan bir hizmetli ile iletişime geçilmiş"teki üç yanlışı göstermeye bir de. konuyla ilgisiz bu konuşmayı sürdürmem. --kibele 19:44, 19 Temmuz 2015 (UTC)
Ben gösterdim ancak hala bir uyarınızı görmedim, demek ki bir yanlışlık görmediniz politika ihlal edilmesine rağmen. İkinci olarak madde geçmişini görebiliyorsunuz hizmetli olarak, kayda değerlik sebebiyle silindiği yazıyor orada. Bu tip maddelere ilginiz var, hizmetlisiniz ve sizinle iletişime geçilmiş. 3 doğru görüyorum ben. Mesnetsiz iddialar ile tarafınıza kişisel saldırıda bulunduğum imalarınıza devam ettiğiniz sürece ben de vakit kaybetmeyi düşünmüyorum. Eldarion 19:53, 19 Temmuz 2015 (UTC)
cidden çok enteresan, neden ben uyarıyorum anlamadım! gördüysen sen uyar, başkalarına emir vereceğine. kullanıcının sayfasında daha yeni uyarım var. daha önce de uyarmışım, engellemişim. seninse herhangi bir uyarını göremedim. benim kullanıcıyı kolladığımı söylemen mesnetsiz ve iftira oluyor bu nedenle. 'bu tip' konular ne demektir? 90.000 değişikliğin içinde nasıl bir istatistikle böyle bir kanıya vardın acaba? kimse benimle iletişime geçmedi, (ki geçebilir) bu da gereksiz bir 'kişisel' yorum, konuyla ilgisi yok. bu maddeyi açmamın hizmetlilikle bir ilgisi var mı? yok! o halde bunu vurgulamak da sorunlu. hizmetlilerin sildiği maddeler yeniden açılamaz diye bir kural mı var? hayır, belirgin bir kayda değersizlik taşımıyorsa kaynaklı olarak açılabilir elbette. bütün bunların da politika ihlali olduğu çok açık. imada bulunmuyorum açıkça VP:İÜYYKÜD ihlal ettiğini söylüyorum. --kibele 20:02, 19

Temmuz 2015 (UTC)

Kişisel fikirleriniz sizi bağlar, mesnetsiz idda ve yorumlarınızı kendinize saklayınız. Öte yandan "Eşi Savaş Buldan'ı kaybeden Pervin Buldan" cümlesinden başka bir bilgi geçmeyen kaynağı sayfaya kayda değerlik delili olarak eklemeniz gerçekten fantastikmiş. Madde mülkiyeti, katda değerlik ve tarafsız bakış açısı politikalarını bol bol okumanızı tavsiye ederim zira hizmetli olarak bunlara uymanız beklenir. Eldarion 17:52, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, kişinin görünür rütbe-i aklı eserinde. 9 Nisan 2007 hemsehrisi Burçin Bircan icin de kayda degmez sahsiyet dedi 5 sene sonra 27 Kasim 2012 sayfa acilabildi. Kaybedilen 5 senenin hesabi nerde? Ayni olayin Savas Buldan maddesinin basina gelmicee ne malum. Anton.aldemir (mesaj) 20:01, 19 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sebebini açıklamıyorum. Sonra bazıları ithamlarda bulunuyor, bazıları da kendince milleti aşağılamaya çalışıyor.--Muratero 20:16, 19 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Detaya girmek istemiyorum sebebi hakkında. Fakat biyografi olarak yazılmaya değecek kadar kaynak yok elde. AegonTargaryenIV (mesaj) 20:25, 19 Temmuz 2015 (UTC)VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
AegonTargaryenIV sakıncası yoksa neden detaya girmek istemediğinizi sorabilir miyim? bu sayfalar konuların konuşulması içindir, silinsin/kalsın oylaması değildir. bu açıdan detay vermemeniz söylediklerinizin sonuca etki etmesi/etmemesi açısından önemli. bir de bu sıradan bir biyografi değil, ölümü/öldürülmesi nedeniyle burada. bununla ilgili de sayfada yeteriince kaynak olduğunu düşünüyorum. --kibele 08:56, 20 Temmuz 2015 (UTC)
Kibele Biyografi olarak yazılmasını gerektirecek kadar kayda değer olduğunu düşünmüyorum. AegonTargaryenIV (mesaj) 12:53, 20 Temmuz 2015 (UTC)
AegonTargaryenIV sanırım maddedeki bilginin kayda değer olmadığını söyle(ye)miyorsunuz. peki öneriniz nedir? --kibele 13:56, 20 Temmuz 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın maddeye konuyla ilgili içerik ve kaynakları ekledim. --kibele 09:36, 21 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde bir içeririk sebebidir, açılardan bakmayınız ? sadece yan yüzler gözükür.detaylar madde içerir. Bahtiyarlı,17:44, 25 Temmuz 2015 (UTC)(UTC)VP:OY nedeniyle yoruma çevrildi.
 • Silinsin Silinsin (...) Ansiklopedinin ne olduğunu bir düşünelim. Burada nesnel ölçütler de var. Çok zor değil, bu maddenin neden ansiklopedide olması gerektiğini sorgulayalım. Herhangi bir kıstasa uymadığı için silinmesi gerektiğini fark edelim. Ansiklopedik olmayan birinin yer alması çok yanlış sonuçlara yol açabilir.--Kafkasmurat- 17:24, 27 Temmuz 2015 (UTC)
Yukarıdaki yorumum ısrarla sansürlenmektedir. Sansür olduğunu yazmam da sansürlenmektedir. Bunun da sansürlenmesi muhtemeldir. Kişisel yorum yoktur. İlgili arkadaşların sayfa geçmişinden göz atmasını istirham ederim. --Kafkasmurat- 08:08, 28 Temmuz 2015 (UTC)
Selam Kafkasmurat, bence fazla bu olaya takma. Benim gibi silinsin diyerek geç gitsin. Seni anlıyorum, bu sayfada Eldarion' a yapılan yoruma hiçbir şey yapılmayıp senin yorumunun silinmesi sinir bozucu olabilir. ama sen genede sakinliğini koru.--Muratero 15:14, 28 Temmuz 2015 (UTC)
Merhaba, teşekkürler. Aslında sayfadakilerin tamamı yorum. Sansürlenen kısım ise üç kelimelik bir durum tespiti. Hizmetli kriterlerden haberdar değil mi diyorum. Bunun neresi sakıncalı acaba?--Kafkasmurat- 19:28, 28 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sadece Pervin Buldan'ın eşi olduğu için ve Susurluk Skandalı sebebiyle mi bu maddeyi tutmalıyız? VP:KD kriterlerini karşılamayan bir madde VP:OA amacıyla yeniden oluşturulmuş. En ve Ku vikipedide olması bir kanıt olarak sunulamaz."İngilizce daha fazla içeriğe ve bilgiye sahip olabilir. ama bu tarafsız olduğu anlamına gelmiyor." sonuçta değil mi? İlgili içerik Pervin Buldan ve Susurluk Skandalı maddelerinde bir alt başlık altında aktarılmalıdır. Maurice Flesier msj 12:40, 29 Temmuz 2015 (UTC)

Kaya Ataberk[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kaya Ataberk"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sayfayı oluşturan kullanıcının talebi üzerine madde SAS'a taşındı.--Fenerli1978Buyrun beniiiim? 04:14, 22 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--RapsarEfendim? 10:17, 22 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Zaitsév 19:21, 24 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayfa yazarının "silinmesin" görüşü:

Şu nedenlerle sayfanın silinmemesi taraftarıyım:

Kayda değer kişi kıstasının önemini ve faydasını anlayabiliyorum. Reklam içerikli ya da hakaret amaçlı maddeleri engellemek... Ancak bir yazarın genç olması, tarihi bir konu üzerine çalışma yaptığı için henüz "JSTORE"da yer alacak kadar akademik camia içinde tanınmamış olması "kayda değer" olmadığı anlamına mı gelmelidir? Ayrıca her biyografi maddesinde "kayda değer olma" kıstasını bu kadar sert bir şekilde uygularsak Türkçe Wikipedi ne kadar gelişebilir? Sultan_Galiyev

 • Cevap Cevap @Sultan_Galiyev sizin yazdığınız son paragraftanda anlaşılan şu anda kişi kayda değerlik kriterlerini karşılamadığıdır! Vikipedi'de A kişisi ile B kişisi için KD kriterlerini ayrı uygularsak o zaman tarafsız bakış açısına ters düşmüş oluruz. Saygı ve selamlarımla, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 02:43, 27 Temmuz 2015 (UTC)
Mesele şu. Vikipedi popüler kültürün ünlü isimleriyle mi sınırlı kalacak? Kaya Ataberk ile yaşıt (1980 doğumlu) maddelere bakın, sanatçı (genellikle dizi oyuncusu) ya da sporcu ağırlıklı olduğunu görürsünüz. Siyasetçi ya da yazar çok az bulunmaktadır. Vikipedi'nin "kayda değerlik" kıstaslarını tartışmaya açmak değil amacım, bu kıstasları uygularken her maddeye aynı "tarafsız bakış açısı"yla yaklaşılmadığını düşünüyorum. Mesela 2. lig ekiplerinde futbol oynamış binlerce futbolcudan biri Vikipedi'de yer alacak kadar "kayda değer" sayılırken 3 kitabı, yüzlerce makalesi yayınlanmış genç bir yazar niye yer alamamaktadır?
Amacım Fenerli1978 ile ya da başka bir kullanıcıyla ikili tartışmaya girmek değil. Vikipedi'de yeniyim, yıllardır araştırma yaparken İngilizce Wikipedia'ya muhtaç kalmanın üzüntüsünü yaşayan bir Türk kullanıcıyım, bu yüzden ciddi bir şekilde katkı sunmaya kararlıyım. Bir madde için uzun uzun tartışmanın benim için çok anlamı da yok açıkçası. Biraz "işleyiş"i öğrenmiş oldum. Topluluk kurallarını da yeni öğrenmekte olduğum için ihlal etmekten korkuyorum açıkçası. Sizlerin de vaktini aldığım için kusura bakmayın. İyi günler. Sultan_Galiyev 09:19, 27 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eldarion 17:34, 27 Temmuz 2015 (UTC)

Tekin Gün[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tekin Gün"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olduğunu düşünmüyorum.--Fenerli1978Buyrun beniiiim? 11:08, 22 Temmuz 2015 (UTC)

http://www.zaman.com.tr/cumaertesi_hayatin-icinden-hikayeler_2200990.html , http://www.aktifhaber.com/sems-i-tebrizinin-hayati-dizi-oluyor-1158889h.htm Kullanıcı:Bahtiyarlı 13.54 , 25 Temmuz 2015 (UTC)

Şablon:Ünlü ilüzyonistler[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Ünlü ilüzyonistler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Herhangi bir meslek grubundan birilerini bu tarz bir şablonda, seçmece olarak toplamak doğru değil. "Ünlü müzisyenler" gibi düşünün :)--RapsarEfendim? 13:20, 22 Temmuz 2015 (UTC)

Arif Tekin[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Arif Tekin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kişi olup olmadığına karar veremedim, o yüzden oylanması gerektiğine karar verdim.--DemirciMehmedİleti 10:10, 21 Temmuz 2015 (UTC)

Bahtiyar demir[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bahtiyar demir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişiyi web kaynaklarından doğrulayamadım, bilgiler yanlış olabilir.--DemirciMehmedİleti 10:34, 21 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Maddede verilen bilgilere göre, kişi önemli rollerde oynamamış. Eğlence sanatçıları için kayda değerlik kriterlerini sağlamıyor gördüğüm kadarıyla. --Diyapazon, 01:07, 25 Temmuz 2015 (UTC)
 • Geçersiz oy Geçersiz Silinsin Silinsin Ansiklopedik bilgiye aday olmak rastgele madde içerir.K D Kriterlerden uzak,`Kullanıcı mesaj:Bahtiyarlı,`17:56,25 Temmuz 21015 (UTC) (bkz. VP:OY Oylamanın başlangıç tarihi itibariyle kullanıcı 60 günden daha kısa süredir üye ve 150 değişikliğe sahip değil. --Diyapazon, 15:11, 25 Temmuz 2015 (UTC))
 • Silinsin Silinsin Diyapazon'a katılıyorum. --Zebraacıkmesaj 20:22, 25 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Böyle pozisyonlarda yüzlerce oyuncu, yazar,müzisyen silindi. Kesinlikle KD değil. Maurice Flesier msj 19:21, 26 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--RapsarEfendim? 19:57, 26 Temmuz 2015 (UTC)

Şablon:Hava durumu kenar[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Hava durumu kenar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Aynı görevi gören ve daha kapsamlı olan Şablon:Hava durumu mevcut.--RapsarEfendim? 09:27, 23 Temmuz 2015 (UTC)

Lokman Hekim Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lokman Hekim Dergisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Konu hakkında yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 21:20, 24 Temmuz 2015 (UTC)

İntizam-ı Kelam (2. aday gösterme)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İntizam-ı Kelam "haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliliğini ispat edecek hiçbir güvenilir kaynağa rastlamadım. Ne Vikipedi'de ne de başka bir yerde. Daha önce yeterli katılım olmadığı için madde silinmemiş sanırım. --Turgut46 21:18, 25 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olmayan kişi. --Turgut46 21:22, 25 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olmayan kişi. Kleiator06 (mesaj) 14:27, 27 Temmuz 2015 (UTC)

Son Feci Bisiklet[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Son Feci Bisiklet"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Müzisyen ve müzik grubu kriterleri nden hiçbirini sağlamıyor gördüğüm kadarıyla Diyapazon, 05:20, 26 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Diyapazon, 05:21, 26 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum --mslost Uymadığını iddia ettiğiniz müzik grubu ve müzisyen kriterlerinden 7. 9. ve 10. maddelere uymaktadır. Buradaki amacınız nedir merak etmiyor değilim. 09:24, 26 Temmuz 2015 (UTC)
  • Yorum Yorum Sayın mslost 7-8 ve 9. maddeler ile ilgili kaynakları gösterebilirmisiniz? Saygılarımla, iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:38, 27 Temmuz 2015 (UTC)
   • Yorum Yorum --mslost Öncelikle maddedeki metin tamamen kişisel röportaja dayanmaktadır 7. 9. ve 10. maddelere uyduğuna dair kanıtları ise:

7. Madde -- 2. Be the Band yarışması ve Roxy müzik ödüllerin de finale kalışları ile kanıtlanabilir. 9. Madde -- Radyo bir , Karnaval radyo , Show radyo sabah kuşağı gibi radyolarda düzenli olarak çıkan bazı şarkıları mevcuttur. 10. Madde -- Ntv Radyo Sevin Okyay ile Köşe bucak programı ve Karnaval radyo grup tanımaca programları ile otuz dakikayı geçen yayınlar mevcuttur.

  • Yorum Yorum Sayın mslost 7. madde diyorki ödül kazanmak! finale kalmak değil! Programlar içinde kaynak verirseniz daha yardımcı olur! Saygılarımla, Buyrun beniiiim? 05:34, 28 Temmuz 2015 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kriterleri karşılamamakta.--RapsarEfendim? 08:17, 28 Temmuz 2015 (UTC)

Alaylı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alaylı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik bir maddeden ziyade sözlük maddesi olabilecek bir kavram. Ansiklopedik değer taşımıyor.--RapsarEfendim? 09:07, 27 Temmuz 2015 (UTC)

Mektepli[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mektepli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik bir maddeden ziyade sözlük maddesi olabilecek bir kavram. Ansiklopedik değer taşımıyor.--RapsarEfendim? 09:08, 27 Temmuz 2015 (UTC)

Hülya Koper[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hülya Koper"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

daha önce silinmeye aday gösterilmiş ve silinmiş. şurada belirtilen soyadı meselesi yüzünden yeniden değerlendirilsin.--kibele 14:51, 27 Temmuz 2015 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Yukarıdaki yorumda verilen linklere göre, en fazla bağlantı veren site SinemaTürk. 5 yapımda görev aldığını belirtiyor. Bu yapımlara baktığımızda, kişinin genel olarak senaryo ekiplerinde yer aldığını görüyoruz. Tek başına bir filmin / dizinin senaristliğini yapmamış. Hülya Koper'in senaryosunu yazdığı filmler / diziler gibi bir kategori çıkaramayız buradan. Bu sebeple bence kayda değer değil. --Diyapazon, 22:23, 28 Temmuz 2015 (UTC)

Karyokinez[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Karyokinez"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Mitoz bölünme sırasında görülen çekirdek bölünmesi. O maddeyle birleştirilebilir, ayrı bir şey katmıyor orada yazanlara.--RapsarEfendim? 17:47, 27 Temmuz 2015 (UTC)

Hezarfen (meteoroloji)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hezarfen (meteoroloji)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olacak kadar kayda değer olmadığını düşünüyorum. Meteoroloji Genel Müdürlüğü maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 09:26, 29 Temmuz 2015 (UTC)