Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Silinsin Silinsin) veya {{Kalsın}} (Kalsın Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında {{silinsin}} şablonu ekleyebilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Metin Üstündağ[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Metin Üstündağ"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kd etiketli.--88.246.38.149 20:45, 12 Aralık 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Şimdilik bir kaç kaynak ekledim. Taslak için bu kadar kaynak yeterli ancak vakit bulursam maddeyi de ayrıca düzenleyeceğim en kısa sürede. --Pragdonmesaj 22:21, 13 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yapılan çalışmayla eklenen kaynak sayısı 4. Radikal ve Akşam kaynağı röportajı, Sel Yayınları kaynağı kitabını yayınlayan kurumun kaynağı, Cumhuriyet kaynağı kendi söylemleri, ekstradan dış bağlantı olarak verilen Radikal kaynağı da röportaj. Tamamı bağımsız olmayan kaynaklar. Kayda değerliği ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 07:48, 3 Ocak 2017 (UTC)
Rapsar, gazetelerin bir kişiyle mülakat yapması, kişinin kayda değer biri olduğunu göstermez mi? Ben mi yanlış düşünüyorum? Bu yönde bir politika var mı? --Neolegen (mesaj) 17:45, 8 Ocak 2017 (UTC)
Göstermez. "Gösterir" diyenin yönerge göstermesi lazım, "göstermez" diyenin değil :) Vikipedi:Bağımsız kaynaklar sayfası da Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Maral Büyüksaraç sayfası da incelenebilir.--RapsarEfendim? 17:54, 8 Ocak 2017 (UTC)
Çok teşekkür ederim. Hakikaten mülakatların doğurabileceği sorunları göstermek için ideal bir örnek olmuş. --Neolegen (mesaj) 18:53, 8 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Gırgır dergisinde yetişip, dergi kapandıktan sonra, oradaki çizerlerin bir kısmıyla Limon dergisini çıkaran (sonraki Leman) ekibin baş aktörlerinden biri. Sonraki dönemi pek takip etmedim, ancak, 1985 sonrası popüler mizah, karikatür denilince sayılabilecek 10-15 kişiden biri. Pragdon "kaynaklandıracağım" demiş. Elimde yazılı kaynak yok. İnternetten ben de kaynak araştırayım, kaynaklandırmaya çalışayım.--Potkal 08:09, 7 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer olduğu bağımsız haberlerle belirlenmiş. Madde yazımında sorun varsa silinmemeli, geliştirilmeli.--Kafkasmurat- 14:58, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukarıda bahsettiğim hususlarla alakalı bir gelişme olmamış.--RapsarEfendim? 11:14, 18 Ocak 2017 (UTC)

Ahmet Bulut[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Bulut"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kd etiketli.--78.173.188.169 21:41, 12 Aralık 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kayda değer olduğuna ilişkin kaynak görünmüyor. büyük ihtimalle metin de telifli.. --kibele 09:34, 27 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil.--Pragdonmesaj 08:34, 29 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Menajerlik konusunda Türkiye'nin önemli bir ihtimal bir numarası olan kişi, şirket sahibi. Mendes ve diğer bazı dünya çapında menajerlerin ortağı veya temsilcisi; kendisi de dünyanın en iyi menajeri adayları arasında gösterilmiş. Belki bir on senedir Türk millî takımında çokça yer almış çoğu oyuncunun menajeri, Demba Ba ve Emenike gibi yabancı oyuncuların da tercihi. Şu ara gündeme gelme sebeplerinden biri de Mendes etrafında dönen off-shore skandalı. --Deniz (mesaj) 22:21, 30 Aralık 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Süper Lig maçlarında görev almış birisi. Kriterlerimize göre kayda değerdir.--RapsarEfendim? 10:11, 8 Ocak 2017 (UTC)

Márta Lacza[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Márta Lacza"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'liği net değil. Daha önce yeterince tartışılmadığı kanısındayım. O nedenle 2. SAS'ı açtım. --E4024 (mesaj) 11:48, 14 Aralık 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Önceki adaylık günümüzde yaşansa muhtemelen silinirdi.--RapsarEfendim? 08:00, 15 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 12:20, 15 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde İngilizce Vikide geliştirilmiş kaynaklarda mevcut bakarmısınız yetkililer...--176.55.59.29 15:35, 25 Aralık 2016 (UTC)

On iki halife[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "On iki halife"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

On iki imam sayfasında altbaşlık olarak detaylandırılabilir. Yetersiz ve sayfa oluşturulması için gereksiz bir kavram.--Nushirevan11 (mesaj) 19:39, 16 Aralık 2016 (UTC) Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin

 • Yorum Yorum İkisi tam olarak aynı kavram ya da on iki imam kavramının altında olabilecek bir kavram gibi gözükmüyor, zira Sünni kaynaklarda da bahis konusu olduğu belirtilmiş.--RapsarEfendim? 09:14, 19 Aralık 2016 (UTC)
Rapsar On iki imam kavramı gibi İslamî kitaplarda ayrı bir başlık olarak literatür olarak işlenmemiş bir kavram. Sadece bazı hadislerde geçiyor. Halifelik ile ilgili bir mesele. Şiiler bu hadislerden On iki imam yorumu çıkarıyor. Bu durumda On iki imam sayfasında alt başlık olarak düzenlenmesi daha mantıkî bence. --Nushirevan11☾★ 16:13, 19 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum ayrı maddeler olmasında yarar var gibi görünüyor. --kibele 09:36, 27 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddede bahsedilene göre, sadece(?) 12 imam şiilerine göre 12 imam denilenler ile 12 halife denilenler aynı kişiler, kastedilenler aynı. On iki imam başlığına aktarmak TBA'ya aykırı olmaz mı? Eğer diğer görüşler yeterince kaynaklandırılabilir bir seviyede değilse, madde bir anlam ayrımı sayfasına dönüştürülebilir. Zaten şu haliyle çok da bir farkı yok. Maddede wordpress'li dış bağlantılar zannedersem kaynak olarak düşünülmüş ama güvenilir kaynak değiller, hatta reklam amaçlı katkı olarak da düşünülebilir. Caferilik.com'un güvenilirliği ne seviyede? --Deniz (mesaj) 21:58, 14 Ocak 2017 (UTC)
 • Bahsettiğim dış kaynaklar yerine bunların referans olarak kullandığı hadis kitaplarındaki ilgili yerler incelenip kaynak olarak direkt olarak bu hadis kitapları ve ilgili kısımları gösterilebilir, eğer madde kalacaksa ve anlam ayrımı sayfasına dönüştürülmeyecekse. --Deniz (mesaj) 22:08, 14 Ocak 2017 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Buradaki tartışma Tartışma:El-Nusra Cephesi sayfasına taşınmıştır. Konu maddenin adlandırılması ve Şam Fethi Cephesi maddesi ile birleştirilmesi konusu. Her durumda da birinden biri yönlendirme olarak kalacak. Tartışma sayfasında karar alınabilir. --Mskyrider ileti 08:11, 18 Ocak 2017 (UTC)

En-Nusra Cephesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "En-Nusra Cephesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bahsi geçen oluşum, Temmuz 2014'te yalnızca el-Kaide'den ayrıldığını duyurarak isim değiştiriyor. Başka bir oluşumla birleşip yeni bir oluşum kurma olayı yok (Irak İslam Devleti'nden IŞİD'e geçiş gibi), parçalanma olayı yok ya da bambaşka bir oluşum kurma olayı yok. Bunun için ayrı madde açmak lüzumsuz. İçeriğin Şam Fethi Cephesi ile birleştirilmesi faydalı olacaktır.--RapsarEfendim? 10:28, 17 Aralık 2016 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 10:28, 17 Aralık 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin "En-Nusra Cephesi" adı altında birleştirilsin. "Şam Fethi Cephesi" içeriği de öncesi/tarihi/öncülü gibi bir başlıkta aktarılsın. Görebildiğim kadarıyla diğer dillerde de, eh Türkçe kaynaklarda da En-Nusra kullanımı epey yaygın ve diğer dillerdeki maddelerde hep bu isim tercih edilmiş. ÖterbülbülBuyrun? 18:33, 17 Aralık 2016 (UTC)
Örgüt, özellikle bu addan kurtulmak için bambaşka bir ad seçiyor. İngilizce Vikipedi'nin madde adlandırırken baktığı birincil kriter "yaygınlık". Türkçe Vikipedi öyle değil. Onlar yanlış olsa da yaygın olanı tercih ediyor her daim, o yüzden belli bir uyum yakalayamazsınız madde adlarında. Eski, artık kullanılmayan bir adı tercih etmenin bir mantığı yok.--RapsarEfendim? 18:36, 17 Aralık 2016 (UTC)
Bu tür isim değiştirme numaralarını terör örgütleri yapar; fakat tercih edilmesi gereken şey en çok atıf yapılan ve çağrışım yapan olmalıdır. Hatırlarsanız, PKK da Kongra-Gel, KADEK gibi adlara bürünmüştü [1]; peki maddeyi bu adlara değiştirmeli mi? Tüm adlar sayılmalı ancak en çok bilineni madde adı olarak kalmalı. Nitekim yenilediği adına da Nusra denilmeden atıf yapılmıyor.BBC Süreç içinde böyle bir benimseme olursa madde adı da değişir ancak tartışılan örnekte 5 ay anca geçti ve bu çok kısa bir süre. Örnek de sormuşsunuz; ad değişikliği temmuzdaydı ve bu tarih sonrası farklı kesimlerden örnekler: Hürriyet - Eskişehir'de El Nusra mensubu 5 kişi yakalandı - 15 Kasım 2016, SOL - Dışişleri Bakanlığı yetkilisi: Muhalifleri, 'Nusra'yı ayırın' diye uyardık - 16 Aralık 2016, SABAH - Terör örgütü El Nusra cephesi kimdir? El Nusra ne zaman kurulmuştur? - 16 Aralık 2016, VATAN - "'Halep Ordusu', El Nusra'ya yeni isim kazandırma girişimi" - 2 Aralık 2016, Sonuncudan da göreceğiniz gibi isim yine değişebilir... ÖterbülbülBuyrun? 22:03, 17 Aralık 2016 (UTC)
Doğrudur, yaparlar. Çoğu medya kuruluşunun bazı adları neden ısrarlı olarak kullandığı zaten belli, bunu tekrar tekrar açıklamak istemiyorum. Yarın bu oluşum başka şekillere bürünür, başka yerlere yanışırsa kullanılan ad da değişecek muhtemelen. Aynı tartışma IŞİD maddesinde de dönmekte hali hazırda. Şu an için, ilk etapta bu adda birleştirme yapılabilir ama doğru kullanımı da ayrıca tartışmamız gerekmekte.--RapsarEfendim? 22:49, 17 Aralık 2016 (UTC)
En-Nusra adında birleştirilme konusunda hemfikir olduğumuza sevindim. IŞİD konusuna ise hiç girmeyelim; IŞİD, DAEŞ, DEAŞ, İD, DA'İŞ, IS, ISIL, ISIS... Ben 3 yıldır aynı adda uzlaşanı görmedim. :) ÖterbülbülBuyrun? 23:12, 17 Aralık 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Şam Fethi Cephesine, "geçmiş" şeklinde girilebilir bilgiler. --Locos Turcos (mesaj) 20:20, 17 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ayrı madde olarak kalmalı. Medyada bu şekilde yer alıyor. --Turgut46 20:36, 17 Aralık 2016 (UTC)
Hangi medyadır o Turgut46? "Bu şekilde anılıyor" derken neyi kastettin anlayamadım açıkçası. Eskiden bu şekilde anılıyordu, doğrudur; ancak adını değiştirdi ve el-Kaide'den ayrıldığını ilan etti (hesapta). Ez-Zevahiri de zaten "bizden ayrıldığınızı açıklayın da sizi rahat bıraksınlar" minvalinde açıklama yapmıştı. Farklı maddeler olarak kalması gerektiğinin gerekçesi tam olarak nedir?--RapsarEfendim? 21:22, 17 Aralık 2016 (UTC)
Tekrar etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. "Eski örgüt kapatıldı, bu bambaşka örgüt" gibi bir şey değil, öyle bir iddiaları da yok. Örgüt, lideri, yöneticileri, militanları falan hep aynı; değişen şey adı ve el-Kaide'ye bağlı olmadıklarına dair açıklama.--RapsarEfendim? 21:24, 17 Aralık 2016 (UTC)
Haberlerde Şam Fethi Cephesi'den daha fazla duyuyorum El-Nusra'yı. Birçok Vikipedi'de de ayrı olarak açılmış. PKK, YPG, PYD gibi maddeleri de tek başlık altında birleştirmeli miyiz bu durumda? --Turgut46 21:35, 17 Aralık 2016 (UTC)
Daha çok duyarız tabi, bunu açıklamaya çalışmıştım daha önce. Özellikle terör örgütleri ve bu gibi durumlar için, bir oluşum hangi adı alırsa alsın popülerleştiği adla anılmaya devam ediyor genelge. 2,5 yıl önce adını değiştiren IŞİD örneği var mesela. Neyse, bunlar bağlantısız konular. PKK ve YPG, kuruluşları, organizasyon yapıları falan ayrı ve farklı olan örgütler. PYD de siyasi parti, o da alakasız. Buna benzer örnek olarak adını Turanspor olarak değiştiren Şekerspor'u verebiliriz, bu bile daha yakın bir örnektir. Dediğim gibi yalnızca adını değiştiren ve daha rahat hareket etmek için (bu benim yorumum değil, bunların söylemi) el-Kaide'den ayrıldık açıklaması yapan bir örgüt var ortada. "Birçok Vikipedi'de de ayrı olarak açılmış" ise yeterince inceleme yapılmadan söylenen bir söz, zira Şam Fethi Cephesi maddesine bakılırsa o maddenin bizim dışımızda iki dilde olduğu görülecektir. Biz burada, İngilizce Vikipedi'ye uyarak "En-Nusra Cephesi" maddesini diğer Vikilere bağlamışız. Fransızca ve İspanyolca mesela bu iki maddeyi bir maddede işleyip (İngilizce de bir maddede işlemiş), adını "Şam Fethi Cephesi" yapmış.--RapsarEfendim? 21:56, 17 Aralık 2016 (UTC)
Dikkat edilirse bütün Vikilerde demedim. Birçok Vikipedi'de dedim. Şam Fethi Cephesi sadece iki dilde var. Çoğunlukla El-Nusra şeklinde kullanılıyor diğer Vikilerde de. --Turgut46 22:27, 17 Aralık 2016 (UTC)
Senin iddian şu: "Birçok Vikipedi'de de ayrı olarak açılmış". Ben de dedim ki "hayır, biz hariç 2 Vikipedi'de ayrı ayrı açılmış". Bu geçmişten gelen örgütü anlatıyor bu diğer Vikilerdeki maddelerin tamamı ve Şam Fethi Cephesi için de ayrı madde açmak yerine bu sahip oldukları tek maddede konu etmeyi tercih etmişler. Bazıları en-Nusra adını bazıları ise yeni adı tercih etmiş ama bu konumuz değil. Konumuz, iki ayrı madde değil de tek bir madde olması.--RapsarEfendim? 22:36, 17 Aralık 2016 (UTC)
 • hafif Kalsın Kalsın, birleştirilecekse Nusra Cephesi adı altında birleştirilsin. El-Kaide örgütünün bir parçası olmasının sona ermesi önemli bir nokta, hatta terör listelerindeki varlığını sorgulatabilmiş. ABD'ye göre aralarında fark yok, diğer örgütler ve BM henüz kesin tavır almamış gibi. Nusra Cephesi (Nusret Cephesi, El-Nusra ya da Cebhe en-Nusra) maddesi El-Kaide'nin bir alt maddesi olarak görülebilir, örgüt Suriye'deki El-Kaide idi. Birçok yerde Fetih el Şam (ya da Fetih eş Şam, Şam'ın Fethi) örgütü ya da cephesi olarak geçmeye yavaş yavaş başlamış. Maddelerin ikisi de ciddi bir düzenlemeden geçmeli, hatta düzgün kaynaklarla yeniden yazılmalı. Önemli terör örgütlerinin VP:ŞİRKET kriterlerini sağlaması o kadar zaman almıyor. --Deniz (mesaj) 23:02, 17 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum İsim tartışmasının yeri burası mı? Adını İslam Devleti yapmış olsa da IŞİD'e Irak Şam İslam Devleti diyoruz ya da DAİŞ diyoruz, İD demiyoruz. Buralardaki Şam'ın da Suriye'nin başkenti Şam'dan daha geniş bir yer kapladığını da hatırlayalım, Suriye'nin Fethi örgütü demek daha doğru olabilir, ayna yerine mum olacaksak. En-Nusra Cephesi diye bir örgüt yok, buradan kaynaklanmayan öyle bir adlandırmaya denk gelmedim, dolayısıyla ayna görevimizden fazlasıyla sapmış oluyoruz, yani aslında isim seçeneklerimizin arasında En-Nusra Cephesi yok. Bu da çok yerinde. Nusra sözcüğü özel isimleşmiş ve Destek Cephesi yerine Nusra Cephesi diyoruz. Fetih el Şam da, geçen neredeyse her yerde, şu anki görünen tercih. İlk cümlede alternatif kullanımlar belirtilir. Tarkan Tevetoğlu, Tarkan'a yönlendirilmiş.--Deniz (mesaj) 23:02, 17 Aralık 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Rapsar'ın gerekçesine katılıyorum ancak En-Nusra Cephesi adı altında birleştirilsin. --Nushirevan11 (mesaj) 02:31, 18 Aralık 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçeye katılarak --Pragdonmesaj 12:29, 21 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum ne isim tartışmasının ne de birleştirme isteğinin yeri burası. maddelerden birine 'birleştir' şablonu eklenmesi yeterli. bu arada maddenin adı konuşulmadan 'en-nusra' yapılmış, geri alındı. bir de 'bu addan kurtulmak için bambaşka bir ad seçmişler', ama belli ki kurtulamamışlar. --kibele 18:14, 21 Aralık 2016 (UTC)
Onlarca silme ve sonrasında birleştirme isteğiyle açılan tartışma var, neyin söylenmesi bu yine? Görüşünüzü kendinize saklayın, burayla alakalı değilse.--RapsarEfendim? 18:31, 21 Aralık 2016 (UTC)
senin bu tartışmayı niye açtığın belli. diğer isimde birleştirilmesini istemişsin. neyse ki topluluğun sağduyusu bunu öngörmüş. sadece bir isim değişikliğinden ibaretse birleştirilir, vikipedi'yi en başına döndürmeyelim, öyle değil mi? 'söylenme' hoşuna gitmiyorsa da kendine sakla.. --kibele 19:06, 21 Aralık 2016 (UTC)
Evet, "silelim" ve diğerine "aktaralım" dedim zaten? Bakın yukarıda "kalsın" diyenler var, tartışma tartışma diyorsunuz sonra tartışma açılınca da "birleştirilmeliydi zaten" diyorsunuz. Bir karar verin.--RapsarEfendim? 19:11, 21 Aralık 2016 (UTC)
iki konuyu karıştırmayalım. maddenin adı, hiç bir kaynak gösterilmeden, kimseyle konuşulmadan 'transkripsiyon budur!' diye değişitirilmez. yine konuşmaya yanaşılmadan geri alınmakta ısrar edilmez. oysa bir örgüt, başka hiçbir değişiklik yapmadan sadece adını değiştirmişse vikipedi'de iki ayrı madde bulunmaz. hangi adda birleştirileceği de maddenin tartışma sayfasında konuşulur. --kibele 19:19, 21 Aralık 2016 (UTC)
..ki aklın yolu gereği daha madde açılır açılmaz 'birleştirilmesi için etiketlenmiş ancak "en-Nusra feshedilerek kuruluyor, ayrı madde olmalı, birleştirilmesi doğru değil" diye geri alınmış. --kibele 17:59, 23 Aralık 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin--Yaratmayıcı evet? 15:25, 23 Aralık 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Eski ad, yeni ada birleştirilsin. --evolutionoftheuniverse mesaj 21:49, 24 Aralık 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Nusra Cephesi adı altında birleştirilmelidir. Neredeyse tüm vikilerde de öyledir.--samral mesaj 08:53, 5 Ocak 2017 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Şablon:Osmanlı padişah anneleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Osmanlı padişah anneleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şablon içeriği kronolojik olarak sıralanmış Şablon:Osmanlı padişah eşleri şablonunda zaten var. Dolayısıyla tekrar olduğu için silinmeli.

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11☾★ 15:49, 22 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İlgili şablonlar aynı şeyi içerse dahi kalması gerektiğini düşünüyorum. "Padişah oğulları" şablonu da "padişahları" içeriyor, o zaman padişahlar şablonunu silelim gibi bir şey bu gerekçe. "Valide sultan" ile "padişah annesi" kavramını da ayırmak lazım.--RapsarEfendim? 10:03, 24 Aralık 2016 (UTC)
Rapsar Padişah oğulları şehzadelerdir. Her şehzade padişah değildir. Bundan ötürü ayrıca belirtilebilir ancak her padişah annesi aynı zamanda padişah eşidir. Bu sebepten ötürü Şablon:Osmanlı padişah eşleri şablonunda Valide Sultanlar zaten belirtilmiş. Ve en önemlisi başlığında Osmanlı padişah eşleri ve anneleri yazılmış ve tasnifleme yapılmış. Osmanlı padişah eşleri şablonunda başlıkta ve içerikte belirtildiği için aynı bir başka şablon tekrardan öteye gitmemektedir diye düşünüyorum. Zaten padişahlar için ayrıca şablon oluşturulmamış Şablon:Osmanlı Hanedanı başlığı altında bir şablon oluşturulmuş. İyi çalışmalar. --Nushirevan11☾★ 13:02, 24 Aralık 2016 (UTC)
O şablon daha önce böyleymiş, ne olmuş da bu hâle gelmiş anlamadım. Padişah ile hanedan reisi tamamen farklı kavramlar. Hele şablon adı "hanedan" iken, padişah annelerinin olması, oğullarının veya kızlarının veya kardeşlerinin vs olmaması falan hep sıkıntı, hep problem. Her şehzade padişah değil ama padişah olanların tamamı şehzade.--RapsarEfendim? 17:47, 24 Aralık 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum. --Neolegen (mesaj) 21:36, 25 Aralık 2016 (UTC)

Beşir Derneği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Beşir Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik sorunu Pragdonmesaj 18:56, 25 Aralık 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Tom Evuntiamesaj ♫ 19:15, 25 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bakanlar Kurulu karariyla kamu yararina calisan kurum haline gelmis. Bunu resmi sitelerindeki tanitimdan gormek mumkun. Bunun disinda Şanlıurfa valiliginden odul almis, Kızılay tarafından madalya ile odullendirilmis, ikinci bir haberi de yapilmis. Yaptigi en kucuk yardimlar bile Hurriyet, Milliyet ve IHA'ya haber olmus, onlarca var. Bu haberlerde kisa tanitimlari da var. Bunlari maddeye ekledim.--188.57.22.198 19:51, 25 Aralık 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Üstteki yorum doğru. Çok sayıda tarafsız kaynak var. Akademik kaynaklarda da sıkça geçiyor. Haberlere göz atılmasını öneririm.--Kafkasmurat- 12:43, 2 Ocak 2017 (UTC)
Akademik kaynak, .edu uzantılı uzantılı kaynak değildir. Akademik kaynak, belli bir alanda uzman akademisyen tarafından yazılan kitap (Feynman'ın Fizik Dersleri, Halliday & Resnick Fizik kitabı, Ahmet Karadeniz Yüksek Matematik vb.), genelde hakemli dergilerde yayımlanmış çeşitli raporlar, araştırma makaleleri, inceleme makaleleri, sempozyum bildirileridir. Akademik kaynaklar, örnek olarak aşağıdaki arama motorları ve veri tabanlarından erişilebilirdir;
 • Google Scholar
 • ScienceDirect
 • JSTOR
 • EBSCO
 • ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları
--evolutionoftheuniverse mesaj 16:23, 11 Ocak 2017 (UTC)

Yavuz Tatış[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yavuz Tatış"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispatlayacak yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak bulunmuyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 10:00, 8 Ocak 2017 (UTC)

Bagdarıın Sülbe[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bagdarıın Sülbe"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği ispat edilemiyor. Maddede eklenen bağlantıların hemen hemen hepsi ulaşılamaz durumda. Mesleği için kaynak gösterilmiş yalnızca, o kaynaklarda da isim olarak geçiyor yalnızca.--RapsarEfendim? 10:05, 8 Ocak 2017 (UTC)

Ayşe Haseki Sultan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayşe Haseki Sultan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik bilgi içermiyor. Kocasının ölümünden 39 yıl sonra bir mevacib defterinde sadece adı geçiyor. Çocukları hakkında da bilgi yok. Kayda değer bir sayfa değil. Nushirevan11 ☾★ 21:20, 10 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11 ☾★ 21:43, 10 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın ÖterbülbülBuyrun? 21:31, 11 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bağımsız kaynaklarda adı geçmektedir. thecatchercintherye Mesaj 16:57, 14 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bağımsız kaynaklarda adının geçmesi kalması için yeterli mi? Kaynaklarda adı elbette geçiyor. Kimse adının geçmediğini söylemiyor ancak maddeyi dolduracak yeterli malzeme yok. --Nushirevan11 ☾★ 21:57, 14 Ocak 2017 (UTC)

160. Kilometre[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "160. Kilometre"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Ahmet Turhan (mesaj) 12:32, 12 Ocak 2017 (UTC)

Altkitap[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Altkitap"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Ahmet Turhan (mesaj) 12:33, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Altın Örümcek alması iyi, ancak tek başına yeterli olamıyor. Kayda değerliği ispat edilememiş.--RapsarEfendim? 11:16, 18 Ocak 2017 (UTC)

Arkadaş Kitabevi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Arkadaş Kitabevi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, o da kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 12:34, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın ÖterbülbülBuyrun? 14:13, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde düzenlendikten sonra bu, bu ve bu kaynakların eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bende yapabilirim ama şu an değil... Bu kaynaklar maddeye KD'lik sağlayacaktır, iki tanesi doğrudan yayınevini ilgilendiriyor... chansey Mesaj 21:09, 13 Ocak 2017 (UTC)

Bordo Siyah[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bordo Siyah"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede kaynak mevcut değil. Ahmet Turhan (mesaj) 12:35, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispatlanmamış. Reklam diliyle yazılmış. --Selahattin ilhan (mesaj) 19:34, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD ispat edilemiyor. chansey Mesaj 17:41, 13 Ocak 2017 (UTC)

Kaynak Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kaynak Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, oda kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 12:35, 12 Ocak 2017 (UTC)

O kullanıcı kaç defa uyarıldı, ancak devam ediyor. Zaten hizmetlilerimiz bu tip gerekçeleri yok sayıyor, görmezden geliyor, değerlendirmiyor artık neyse ki.--RapsarEfendim? 17:36, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olabilir, hatta 15 Temmuz sürecinden sonra isim karışıklığı sebebiyle kapatılmaya gidilmiş, basında bazı haberleri var. Lakin maddenin şu haliyle KD olmadığını düşünüyorum. Elbet oyum değişebilir. chansey Mesaj 17:45, 13 Ocak 2017 (UTC)

Rodeo Yayıncılık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rodeo Yayıncılık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, o da kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 12:35, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispatlanmamış. --Selahattin ilhan (mesaj) 19:39, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatiyle. chansey Mesaj 17:45, 13 Ocak 2017 (UTC)

Ötüken Neşriyat[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ötüken Neşriyat"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Ahmet Turhan (mesaj) 12:36, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bomboş, öznel gerekçeli bir sas. Tartışma sayfası bile okunmamış. Düzgünce yazılmış, ödül almış, eleştirilmiş, önemli telifleri elinde bulunduran, marka değeri yüksek köklü bir kurumdur. Bunlar zaten maddeye ekli. Zaman kaybı...--Kingbjelica (mesaj) 12:56, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın ÖterbülbülBuyrun? 14:11, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kingbjelica'ya katılıyorum. --Nushirevan11 ☾★ 17:09, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın --Śαвяí¢αи76ileti 20:13, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Yazarların binde birine göz atmak yeterli olacaktır.--Kafkasmurat- 21:09, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Almış olduğu ödülün yayınevine kayda değerlik sağladığı kanaatindeyim. Yayınevleri için herhangi bir KD yönergesi olmadığı için diğer yönergelerden evleviyetle bu sonuca ulaşmış bulunuyorum. chansey Mesaj 17:58, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Yorum bile yapamıyorum.--Locos Turcos (mesaj) 20:35, 15 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Vitruvian (mesaj) 20:37, 15 Ocak 2017 (UTC)

Doğan Egmont Yayıncılık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Doğan Egmont Yayıncılık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, oda kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 12:36, 12 Ocak 2017 (UTC)

Yapı Kredi Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yapı Kredi Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, oda kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 12:36, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bu tür toplu aday gòstermeleri farklı yorumlamak mümkün. Aynı iyi niyeti diğer yayınevlerinde de görmek hoş ve doğru olurdu. Ne diyeyim... YKY ulusal, marka değeri yüksek, herkesçe bilinen ve son derece önemli telifleri elinde bulunduran bir kurumdur. Hakkındaki Google aramaları yeterlidir. --Kingbjelica (mesaj) 12:54, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın ÖterbülbülBuyrun? 14:12, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bu yayınevi kayda değer değilse başka hangi yayınevi kayda değer olabilir? --Nushirevan11 ☾★ 17:10, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın --Śαвяí¢αи76ileti 20:13, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Yayınları ve yayıncılığa destekleri ile çok sayıda bağımsız kaynağa haber olmuştur.--Kafkasmurat- 21:10, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum "Provokatif" denerek ve devamındaki ifadelerle bir suçlama yapılmış. Bu suçlamalar bu kadar kolay yapılmamalı, öyle ya da böyle kişilere yönelik yorumlardan mümkün olduğunca kaçınmayı "öğrenmeliyiz" hepimiz. Bu tip konularda aktif olduğunu gördüğüm Vikiçizer ve Yabancı'ya bildirim gönderelim. Madde ise muhtemelen kayda değer, ama bu ispat edilmemiş. İspat edilene kadar hiçbir madde kayda değer değildir. Ufak bir çalışmayla ispat edelim.--RapsarEfendim? 10:35, 13 Ocak 2017 (UTC)
Yorum Yorum Bu maddenin SAS adayı olmasından memnun olmayan kullanıcıların yapacağı tek şey vardır: Yönergeye uygun şekilde KD'liği ispatlayacak kaynaklar eklemek. Kullanılan bunun ötesindeki ifadeler niyet okumadır, VP:İNOV ihlalidir. Lütfen kurallara uyalım ki burada beraber çalışabilelim. --Yabancım 11:45, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Geliştirilebilir bir madde, lakin kaynakları ekleyebilmek için maddede de düzenleme ve ekleme yapılması lazım. Boş bir vakitte ilgilenebilirim, kalsın oyu veren kullanıcılarımızın dikkatlerine... chansey Mesaj 18:01, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Dandik internetim beni yarı yolda bırakmazsa kaynak ekleyeceğim. :) Vitruvian (mesaj) 20:39, 15 Ocak 2017 (UTC)

Çağrı Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çağrı Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Ahmet Turhan (mesaj) 12:37, 12 Ocak 2017 (UTC)

Yeryüzü Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yeryüzü Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede kaynak mevcut değil. Ahmet Turhan (mesaj) 12:37, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispatlanmamış. --Selahattin ilhan (mesaj) 19:44, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD ispatlanmadığı gerekçesiyle. chansey Mesaj 19:47, 13 Ocak 2017 (UTC)

Ve Yayınevi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ve Yayınevi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Ahmet Turhan (mesaj) 12:37, 12 Ocak 2017 (UTC)

Varlık Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Varlık Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşübüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, oda kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 12:37, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Tarihi yönü de olan bir yayınevi. Kayda değerdir kesinlikle. --Nushirevan11 ☾★ 18:34, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kayda değer...--Muratero 20:37, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Yayındaki en eski dergiye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca edebi ve edebiyat dışı kitaplığı da dünyaca ünlü isimleri içeriyor.--Kafkasmurat- 21:09, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Edebiyat kitaplarında dergisiyle beraber geçen, kayda değer ve köklü bir kurum.--Kingbjelica (mesaj) 06:23, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın diyenler, kayda değerliğini ispat edin de kalsın tabi :) İleride bu tip problemlerin de önüne geçmiş, yol gösterici, emsal bir tartışma yürütmüş oluruz. Aynı yorumlar Evrensel Basım Yayın maddesine gelerek kalsın denseydi, eminim ki benim yaptığım yorum yapılacaktı.--RapsarEfendim? 10:26, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddenin geliştirilebilir/kaynaklandırılabilir potansiyelinin olduğu kanaatindeyim. Müsait zamanda ilgilenmeye çalışacağım. Oyumu gelişme çabalarına müteakip kullanacağım. chansey Mesaj 19:21, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kurucusu kayda değerdir. Geçmişi ile öne çıkmaktadır. Kalsın yönünde oy kullananlara katılıyorum. thecatchercintherye Mesaj 19:38, 13 Ocak 2017 (UTC)
Kurucusunun kayda değer olması, o şahsın kurduğu tüm oluşumları kayda değer mi yapmaktadır Thecatcherintherye? Bu ifadenizi hangi kayda değerlik yönergesine dayandırmaktasınız?--RapsarEfendim? 19:41, 13 Ocak 2017 (UTC)
Rapsar, Kullanıcısı kayda değer olduğu için yayınevi de kayda değerdir yazdığımı sanmıyorum. Kurucusunun kayda değer olduğunu belirttim. Sonra da nokta koydum. Yani bu cümle, kendi içerisinde bir görüştür. Daha sonra da yayınevinin yayınlanan dergileri, aldığı ödülleri ile öne çıktığını belirttim. Bu da ikinci görüşüm. En son olarak kalsın yönünde oy kullananlara katıldığımı da belirttim. Bu da üçüncü cümlem. Cümleler birbirinden nokta ile ayrıldığı için bu üçü arasında anlam bağı, bütünlüğü olması gerekmez. Her neyse. yayınevinin kayda değer olduğu görüşümü yineliyorum. Bunun için yayınevinin tarihçesinin okunması yeterlidir. Yayınevi ile ilgili olarak Burada 2,700, burada 250 kaynak çıkıyor. İçlerinde, kayda değerliği ispatlayacak kaynakları kolaylıkla görebiliyoruz. thecatchercintherye Mesaj 20:15, 13 Ocak 2017 (UTC)
Doğrudur, öyle algılamışım. Benim hatam. O zaman "kurucusu ayrı bu ayrı" demem gerekiyor. Google arama sonucunu buraya koymak ya da buraya kaynakları sıralamak bir şey ifade etmez. Yapılması gereken, maddede bir çalışma yapılarak, güvenilir ve bağımsız kaynaklarla kayda değerliğin ispatlamasıdır.--RapsarEfendim? 20:19, 13 Ocak 2017 (UTC)
Dedikleriniz doğrudur. Size katılıyorum. Bilgisi, ilgisi ve vakti olan vikipedistlere düşen bir görev bu. Başlıkları genişletmek ve kaynaklandırmak. Üzerinde çalışılması gereken madde o kadar çok ki... thecatchercintherye Mesaj 21:05, 13 Ocak 2017 (UTC)

Koza Yayın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Koza Yayın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Ahmet Turhan (mesaj) 12:38, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Kalsın Kalsın 2.Kaynakta sektörde bir yenilik getirdiğinden bahsediliyor. Her ne kadar yayınevini derinlemesine işlemese de kanaatim bu yeniliğin dikkate değer olduğu yönünde... Oyum kalsın... chansey Mesaj 19:23, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayrıca bu maddenin de kaynaklandırma potansiyelinin olduğu kanaatindeyim... chansey Mesaj 19:45, 13 Ocak 2017 (UTC)

Morpa Kültür Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Morpa Kültür Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Ahmet Turhan (mesaj) 12:39, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispatlanmamış. --Selahattin ilhan (mesaj) 19:31, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kitap yayınlarının kayda değer olmasının yanında teknolojik içerik de sunmakta ve bunun ülkedeki öncüsü olmaktadır. http://dergipark.ulakbim.gov.tr/hunefd/article/view/5000048085/0 Elektronik içerikte ve özellikle eğitsel çalışmalarda en çok kullanılan ürünlerin yayıncısıdır. http://www.eba.gov.tr/arama?q=kampus --Kafkasmurat- 21:15, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Evrensel Basım Yayın'ın da yayınları kayda değerdi ama ona silinsin dediniz. Böyle ikircikli tavırlar yakışmıyor. Bu argümanın, herhangi bir yönergeye dayanmadığını, dolayısıyla zaten baştan, geçersiz bir argüman olduğunu da belirteyim. Sonrasında belirttiğiniz argümanlar da sizin kendi kişisel kriterlerinizi sağlıyor olabilir, ancak Vikipedi yönergelerine göre hareket ediyoruz. Ben de çıkıp "40 yıl önce kurulmuş, nasıl kayda değer değil?" dersem bir gün, kendim kişisel kriterler koyarsam, o zaman bu yorumumu da gösterin lütfen. Her neyse, maddenin kayda değer olduğu ispat edilememiş. İspat edilirse kalsın elbet, ama ispat edilene kadar hiçbir madde kayda değer değildir.--RapsarEfendim? 10:32, 13 Ocak 2017 (UTC)

Lal Kitap[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lal Kitap"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede kaynak mevcut değil. Ahmet Turhan (mesaj) 12:39, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispatlanmamış. --Selahattin ilhan (mesaj) 19:27, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerli olduğu ispatlanamamış.--RapsarEfendim? 10:29, 13 Ocak 2017 (UTC)

Cemre Sultan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cemre Sultan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

I. Ahmed'in Cemre Sultan adında kızı olduğunu doğrulayacak kaynak gösterilmemiş. Padişah kızlarının hepsini Bu Mülkün Kadın Sultanları kitabında toplayan Necdet Sakaoğlu böyle bir sultandan bahsetmiyor ve ayrıca içerik ansiklopedik bilgi içermiyor. Özlem Kumrular'ın Kösem Sultan kitabında da böyle bir kızdan bahsedilmiyor. Sanırım Demet Altınyeleklioğlu'nun romanından uyarlanmış. Silinmeli bence. Nushirevan11 ☾★ 17:23, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11 ☾★ 17:24, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinadem--Muratero 18:06, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu hali ile silinmeye yakın görünüyor. Kaynak yok. En önemli sorun bu. Gerçekten bu isimde bir sultan var mıdır? Ancak başlığın kayda değerlik açısından sorun yaşadığı konusunda kararsızım. Bu dahil olmak üzere aşağıdaki SAS'larda da aynı görüşü belirteceğim. Osmanlı İmparatorluğu'nun kayda değerliği, padişahlarının ayrı ayrı kayda değerliği; padişah eşlerinin de, eşlerinden hareketle kayda değerliğinden hareketle, ansiklopedik sözlük için her bir SAS'ın öncelikle kaynaklandırılması daha sonra da SAS adaylıklarının kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. thecatchercintherye Mesaj 19:43, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Oxford Üniversitesi Yayınlarından çıkan bir kitapta kendisinden bahsedilmekte. thecatchercintherye Mesaj 21:00, 13 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Oxford Üniversitesi Yayınlarından çıkan bir kitapta kendisinden bahsediliyorsa niçin ekleme yapmıyorsunuz? Bizim kaynaklarımızda geçmiyorken Oxford'da hangi kaynaklardan beslenerek yazılmış. Kösem'le ilgili elimde iki sağlam kaynak var ve hiçbirisinde de Cemre Sultan adı geçmiyor. Kösem'i bırakın I. Ahmed'in diğer eşlerinden dahi bu isimde çocuğu olduğu yazmıyor. Saygılar.--Nushirevan11 ☾★ 20:00, 14 Ocak 2017 (UTC)
Kitap The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire (Studies in Middle Eastern History) . Diyebilirsiniz ki, bu kitabı okudun; içinde gördün mü? Hayır. Ancak Azeri Vikipedi'de bu şekilde kaynak gösterilmiş. İtibar etmekten başka şansım olmadığını düşünüyorum. Aksini ispat edemeyeceğim için. Eklemeye vakit bulamadığım için olabilir. Ancak madem ki mevzu bahis oldu, ekleyeyim o zaman. thecatchercintherye Mesaj 20:08, 14 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Türkçe kaynaklarda yer almıyorken yabancı kaynakta da yer aldığı bilinmiyorken ve madde içerisinde ansiklopedik üç cümle yokken 4 yaşında öldüğü iddia edilen bir sultan için sayfanın açık kalmasını iddia etmek doğru değildir bana göre. Bu sayfada kayda değer hiçbir şey yoktur. --Nushirevan11 ☾★ 13:58, 15 Ocak 2017 (UTC)
Kitapta hızlı birkaç arama yaptım (Cemre, 1616 ve 1620 için). En azından bu kitapta Cemre Sultan'ın izi yok gibi gözüküyor. Belki de basım farkı vardır. 1620'de Mahfiruz Sultan'ın öldüğü yazıyor mesela. Kösem Sultan ve I. Ahmed'in konu edildiği bir TV dizisi var ve birileri o diziden esinlenip madde uydurmuş olabilir. --Deniz (mesaj) 18:06, 15 Ocak 2017 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Ayrı madde olacak kadar içerik barındırmıyor. I. Ahmed maddesinde, tekrarlar temizlenerek yer alabilir.--RapsarEfendim? 14:22, 15 Ocak 2017 (UTC)

Abide Sultan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abide Sultan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İçeriği çok az ve kaynaklı değil. Kayda değer bilgi içermiyor. Nushirevan11 ☾★ 18:18, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11 ☾★ 18:18, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu başlıklar için ne silinsin ne de kalsın oyunu gönül rahatlığı içinde kullanabilirim. Başlıkların kaynaksız olması bir sorun. Ancak bu, başlığın silinmesi konusundaki tek ölçüt olmamalı. Tek ölçüt olarak alındığında bu gibi maddelerin her biri için yapılabilecek bir şey de yok. KD kriterlerinde, Ancak, bu kriterlerin sağlanamaması bu kişinin ansiklopedide yer almaması gerektiğinin kesin delili sayılmamalıdır ve bu kriterlerin bir veya birkaçının sağlanması da kişinin yer almasını garantilemez. denildiği üzere; görüşüm kalması tarafına daha yakın. Yine de en azından bir tane de olsa, başlığa kaynak eklenmeli. Burada iş, tarihsever vikipedistlere düşmekte. thecatchercintherye Mesaj 20:23, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Önceki görüşümü, hakkındaki iki bağımsız kaynağa] istinaden kalsına döndürüyorum. thecatchercintherye Mesaj 20:54, 13 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Kalması için kaynak olması yeterli mi? İçeriği dolduracak bilgi yok. Sadece evlilikleri biliniyor. Ne doğum ve ölüm tarihleri ne de annesinin ismi biliniyor. Benimde elimde kaynak mevcut zaten. İçeriği yok ve doldurulacak malzeme yok. Saygılar. --Nushirevan11 ☾★ 20:04, 14 Ocak 2017 (UTC)
Sizin bahsettiğiniz, maddenin taslak olması, ki bu madde taslak durumda. Tarihsever vikipedist sayımız, sanırım, pek az olduğu için bu başlıklar genişletilemiyor. Yine de kaynaklarda geçmiş birkaç bilgiyi başlığa ekleyeyim. Belki bu hali ile başlık yeterli seviyeye erişmiş olur. thecatchercintherye Mesaj 20:19, 14 Ocak 2017 (UTC)

Akile Hanım[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Akile Hanım"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde içerisindeki bilgiler II. Osman'ın sayfasında veriliyor. Gereksiz sayfa silinmeli. Nushirevan11 ☾★ 18:27, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11 ☾★ 18:27, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bir üst SAS'taki görüşümü yinelemek durumundayım. Bu başlıklar için ne silinsin ne de kalsın oyunu gönül rahatlığı içinde kullanabilirim. Başlıkların kaynaksız olması bir sorun. Ancak bu, başlığın silinmesi konusundaki tek ölçüt olmamalı. Tek ölçüt olarak alındığında bu gibi maddelerin her biri için yapılabilecek bir şey de yok. KD kriterlerinde, Ancak, bu kriterlerin sağlanamaması bu kişinin ansiklopedide yer almaması gerektiğinin kesin delili sayılmamalıdır ve bu kriterlerin bir veya birkaçının sağlanması da kişinin yer almasını garantilemez. denildiği üzere; görüşüm kalması tarafına daha yakın. Yine de en azından bir tane de olsa, başlığa kaynak eklenmeli. Burada iş, tarihsever vikipedistlere düşmekte. thecatchercintherye Mesaj 20:25, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kendisinden bahseden bağımsız kaynaklara istinaden [2] görüşümü kalsına döndürüyorum. thecatchercintherye Mesaj 20:57, 13 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Kendisinden kaynaklarda bahsedildiğini hepimiz biliyoruz ancak madde içeriğini dolduracak bilgi yok. Şunun annesidir, bunun kızıdırdan öteye gitmiyor. Bunlar zaten IV. Murad'ın sayfasında belirtilebilir. Kayda değer bir yanı olmadığı aşikar. --Nushirevan11 ☾★ 20:09, 14 Ocak 2017 (UTC)

Meylişah Hatun[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Meylişah Hatun"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde içerisindeki bilgiler II. Osman'ın sayfasında belirtiliyor. Bu tür sayfalar açık olunca romanlardan veya dizilerden mesnetsiz eklemeler yapıyorlar. Gereksiz olduğundan silinmelidir. Nushirevan11 ☾★ 18:30, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11 ☾★ 18:30, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Önceki SAS'lara oranla daha kabul edilebilir bir başlık. Kalması gerekir. Hakkında birçok kaynak mevcut, ki kendisini kayda değer yapmaktadır. Ayrıca, Vikipedi'de meydana gelen vandalizmi önlemek, görevlilerin işidir. Dizilerden, romanlardan esinlenilip eklemeler yapılması bir sorun değildir. VPːİNV. thecatchercintherye Mesaj 20:30, 13 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Hakkında kaynaklar mevcut evet. Peki o kaynaklarda neler yazıyor? Kaynaklarda sadece Ömer adında bir oğlunun olduğu ve öldüğü yazıyor. Şimdi bu iki cümlelik bilgi için sayfa baki mi kalsın?--Nushirevan11 ☾★ 20:12, 14 Ocak 2017 (UTC)
Evet, ve birkaç cümle daha. Ölümün nasıl olduğu, şüpheler, alternatif teoriler vs. Hepsi o kadar olabilir. Ben araştırmadım. Ancak kalması için ne kadar bilgi lazım dersiniz? Ben bu kadarının yeteceği kanaatindeyim. Yine de nihai karar, topluluğundur. thecatchercintherye Mesaj 20:32, 14 Ocak 2017 (UTC)

Thecatcherintherye En azından bir paragraf oluşturacak kadar bilgi yer almalıdır. Bu kadın hakkında kaynaklarda hiçbir bilgi yok sadece Ömer adında bir oğlu olmuş. Bunun için mi kaynak açık kalmalı? --Nushirevan11 ☾★ 22:01, 14 Ocak 2017 (UTC)

Şehzade Abdullah (II. Selim'in oğlu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şehzade Abdullah (II. Selim'in oğlu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopedik bilgi içermediğinden kayda değer değil. Nushirevan11 ☾★ 18:43, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11 ☾★ 18:43, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Aslında kaynaklı bilgiler olsa aktarılabilir de ancak tarhi kayıtlarda kendisinden bahsedilmiş gözükmüyor. --Muratero 20:13, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Üstlerde yer alan SAS'taki görüşümü yinelemek durumundayım. Bu başlıklar için ne silinsin ne de kalsın oyunu gönül rahatlığı içinde kullanabilirim. Başlıkların kaynaksız olması bir sorun. Ancak bu, başlığın silinmesi konusundaki tek ölçüt olmamalı. Tek ölçüt olarak alındığında bu gibi maddelerin her biri için yapılabilecek bir şey de yok. KD kriterlerinde, Ancak, bu kriterlerin sağlanamaması bu kişinin ansiklopedide yer almaması gerektiğinin kesin delili sayılmamalıdır ve bu kriterlerin bir veya birkaçının sağlanması da kişinin yer almasını garantilemez. denildiği üzere; görüşüm kalması tarafına daha yakın. Yine de en azından bir tane de olsa, başlığa kaynak eklenmeli. Burada iş, tarihsever vikipedistlere düşmekte. thecatchercintherye Mesaj 20:38, 13 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Maddelerin kaynaksız olması kayda değerlik için tek ölçüt değil. Hakkında içeriği dolduracak bilgi yok. Küçük yaşta doğmuş ölmüş. Bu bilgi annesinin veya babasının sayfasında yer alabilir diğer padişahların sayfalarında yer aldığı gibi. --Nushirevan11 ☾★ 20:13, 14 Ocak 2017 (UTC)

Selimiye Sultan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Selimiye Sultan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynaklandırılmamış ve bundan ötürü varlığı kanıtlanmamış bir isim. Tarihi kaynaklara baktım adını göremedim. İslam Ansiklopedisi II. Selim'in adı bilinen tek eşinin Nurbanu olduğunu Necdet Sakaoğlu ise Nurbanu ile Kale Kartanou olduğunu yazmaktadır. Büyük ihtimalle diziden veya romandan uyarlanma bir sayfa. Nushirevan11 ☾★ 18:47, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11 ☾★ 18:48, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçeye katılıyorum--Muratero 20:09, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hakkında kaynak vardır. Diğer dillerdeki Vikipedilere bakılarak güvenilir kaynaklara erişilebilir. thecatchercintherye Mesaj 20:40, 13 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Diğer vikilerdeki Rusça, Yunanca kaynaklara erişebiliyorsanız lütfen içeriği arttırıcı kaynaklandırmayı yapınız. --Nushirevan11 ☾★ 20:15, 14 Ocak 2017 (UTC)
Sol taraftaki menüden siz de erişebilirsiniz. Bu alana ilgi duyduğunuzu düşünmeye başlıyorum. Birçok kaynağa sahip olduğunuzu, bunları incelediğinizi belirtmişsiniz. Benden daha verimli katkılar yapabilirsiniz. thecatchercintherye Mesaj 20:39, 14 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Kaynakları araştırdım, ismi geçmiyor. Rusça yazan kaynağı doğrulama imkanım yok. İslam Ansiklopedisi'nde ve Necdet Sakaoğlu'nun kitabında adı geçmiyor sadece iki eşinin ismi biliniyor. --Nushirevan11 ☾★ 22:00, 14 Ocak 2017 (UTC)

Şehzade Abdullah (II. Bayezid'in oğlu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şehzade Abdullah (II. Bayezid'in oğlu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer bilgi içermiyor. Nushirevan11 ☾★ 18:53, 12 Ocak 2017 (UTC)

Thecatcherintherye Hangi bilgi ve kaynakla genişletilebilir? Vali iken ölmüş. Ne bilgisi olabilir? --Nushirevan11 ☾★ 20:16, 14 Ocak 2017 (UTC)
Ne güzel işte, valilik yaptığını biliyoruz. Bu iyi bir bilgidir. 2 yıl valilik yaptığı belirtiliyor. Saruhan valiliği sırasında öldüğü, cenazesinin Bursa'ya nakledildiği. Hem de bu bilgiler kaynaklı. thecatchercintherye Mesaj 20:45, 14 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye İki cümle mi bir sayfayı kayda değer yapıyor? Çok ilginç. Bu durumu mantığım kabul etmiyor. --Nushirevan11 ☾★ 14:01, 15 Ocak 2017 (UTC)

Şehzade Abdullah (I. Süleyman'ın oğlu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şehzade Abdullah (II. Bayezid'in oğlu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sadece doğum ve anne adı kaynaklandırılmış, diğer bilgiler kaynaksız yoruma dayalı. Anne babasının sayfalarında var olan bilgiler zaten. Kayda değer değil. Nushirevan11 ☾★ 18:53, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11 ☾★ 18:54, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Birden fazla bağımsız kaynakta bahsedilmiş. Halil İnalcık, Cemal Kafadar tarafından yazılan bir kitapta Mahidevran Sultan'dan doğmuş olabileceği de yazmakta. thecatchercintherye Mesaj 20:47, 13 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Yazmaktaysa niçin kaynaklandırmıyorsunuz? Sadece anne ismi üzerinden mi kalmalı? 2 yaşında ölmüş bir çocuğun kayda değerliği olabilir mi? --Nushirevan11 ☾★ 20:18, 14 Ocak 2017 (UTC)
Vakit. Asıl sorun bu, bilirsiniz. Yoksa, uzun uzadıya (mümkün olduğu ölçüde) yazmak istemez miyim? Asıl önceliğim, Dünya Mirasları, ona da vakit bulamıyorum. İkinci sorunuza cevap ise, olabilir. Vikipedi'deki bütün başlıklara hakim değilim, ancak bir örnek varsa, belki bir başka arkadaşımız bize sunabilir. thecatchercintherye Mesaj 20:36, 14 Ocak 2017 (UTC)

Fahriye Sultan (III. Murad'ın kızı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fahriye Sultan (III. Murad'ın kızı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Doğum, ölüm tarihi ve annesi bilinmez. Sadece evlilikleri bilinir ve bu da babası III. Murad'ın sayfasında belirtilebilir. Nushirevan11 ☾★ 22:49, 12 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Nushirevan11 ☾★ 22:50, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Rusça Vikipedi'de birçok kaynakla kaynaklandırılmış. Bizim yapmamız gereken başlığı silmek değil, bu kaynaklardan faydalanarak başlığı genişletmek olmalı. thecatchercintherye Mesaj 20:49, 13 Ocak 2017 (UTC)
Thecatcherintherye Hakkında bilgi olmadığı halde sayfa açılıp içi doldurulan maddeler çok gördüm. Fahriye Sultan dizide geçtiği için ordan doldurma yapılıyor. Rusça sayfanın çevirisini Google Translate'de yaptığınız zaman göreceksiniz ki abisi III. Mehmed'ın yeğeni I. Ahmed'in yaptıkları yazılmış. Fahriye Sultan'a dair orijinal bilgiler Rusça'sında da yok. Necdet Sakaoğlu bu alanda uzmandır. Zaten Rusça'sında da onu kaynak göstermişler. Kitap benim elimde sadece evlilikleri biliniyor. Ne annesi ne de doğum ve ölüm tarihleri biliniyor. Bu sebepten ötürü gereksiz bir sayfa. Saygılar.--Nushirevan11 ☾★ 19:54, 14 Ocak 2017 (UTC)
Sürekli Sakaoğlu üzerinden dönüyor bu tartışmalar. Başka kaynaklarda durum nedir acaba?--RapsarEfendim? 20:01, 14 Ocak 2017 (UTC)
Rapsar Bu konuda kitap neşreden Çağatay Uluçay, Alderson ve Necdet Sakaoğlu'dur. Necdet Sakaoğlu, İlber Ortaylı'nın tavsiye ettiği uzman bir araştırmacıdır. Sakaoğlu, Uluçay'ın ve yabancı yazar Alderson'un kitaplarını inceleyerek güncel bir kitap yazmıştır. Kitabında diğer kaynak ve yazarlardan hep bahseder. Bundan ötürü Sakaoğlu'nun eseri derli toplu kaynaklı önemli bir araştırma kitabı olduğu için zikrediyorum. Başka kaynaklarda bilgi bulanlar varsa lütfen paylaşsınlar ancak bir şey çıkacağını zannetmiyorum. --Nushirevan11 ☾★ 20:24, 14 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Agafangel Krimski'ye göre 1593 senesinde, Josef Matuz'a göre 1595, Yılmaz Öztuna'ya göre de 1594 civarında dünyaya geldiği belirtilir. diziye gelince son evliliğinin ve ölümünün kurgu olması muhtemeldir.Fakat bu kişiliğin var olduğu gerçeğini değiştirmez. Herkese saygılarımı sunarım. --Wikizeki Zeki Mert Kuku (mesaj) 11:52, 15 Ocak 2017 (UTC)
Zeki Mert Kuku Doğum tarihini bilmek kayda değerlik için yeterli mi? Sayfa içeriğini dolduracak malzeme yok. Sadece kimlerle evlendiği biliniyor annesinin ismi bile bilinmez. --Nushirevan11 ☾★ 14:03, 15 Ocak 2017 (UTC)

Hazreti Süleyman'ın Hazineleri (animasyon,1986)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hazreti Süleyman'ın Hazineleri (animasyon,1986)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 23:02, 12 Ocak 2017 (UTC)

Norm Ender[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Norm Ender"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer bir madde değil. Kaynaklar youtube yönlendirmesi. Önceki SAS tartışmasında da fikir birliği oluşmamış.--ÖterbülbülBuyrun? 22:48, 13 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aday gösteren olarak. ÖterbülbülBuyrun? 22:50, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer gözükmüyor, düzenleme yapılırsa tekrar değerlendirilebilir.--Kingbjelica (mesaj) 11:43, 14 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçelere katılıyorum --Efrah (mesaj) 12:24, 14 Ocak 2017 (UTC)

Alfabetik TOClar[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki şablonların hepsi aynı amaçla kullanılmaktadır, hiçbirisinin birbirinden ne fazlası ne de eksiği var:

Bu şablonların hepsinin daha kapsamlı olan {{Alfasayısal TOC}} şablonuna aktarılmasını öneriyorum. Parametreleri aktarmaya gerek yok zaten, ortada yalnızca hepsinde bazı görünüm farkları var o kadar. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 11:33, 14 Ocak 2017 (UTC)

Bu şablonların kullanıldığı maddeler genelde uzunca ve dolu maddeler olacaktır, {{Alfasayısal TOC}} gibi (bahsedilenlerden 10 kat) ağır bir şablonu kullanırken ikinci bir kez düşünmeli. Bahsedilen şablonlar, {{Kompaktİçindekiler}} şablonu altında birleştirilsin, yönlendirmeler yapılsın. {{Kompaktİçindekiler}} şablonunda rakamlar, Türk alfabesindeki harfler, ayrıca Q, W, X harfleri var ve kendisi hafif bir şablon. Şu an {{Kompaktİçindekiler}} şablonunda, isimsiz parametreler ile, harf/rakam harici üç tane bölüm başlığı eklenebiliyor. Her birini tek tek eklemektense, istenirse alt diye bir parametre eklenip {{CompactTOC5}} şablonundaki gibi ayrıca bakınız vs. çoğu maddede bulunan bölümler eklenebilir (|alt=evet yazıldığında). {{Alfasayısal TOC}} şablonu kalabilir. --Deniz (mesaj) 21:44, 14 Ocak 2017 (UTC)
Bulgu, demin Kompaktİçindekiler'i inceledim ve neredeyse hiçbir özelliği yok. Sanki çok gelişmiş bir şablon gibi konuşmuşsun. İstersen sayıları kaldırıp gösterme bile yapılmıyor. Ve tek özelliği de şu: sadece 3 adet yeni başlık ekleniyor. Şu bahsettiğin "alt" parametresi de yok zaten şablonun içerisinde. Şablonu incelediğine emin misin? ~ HastaLaVi2 (mesaj) 08:56, 15 Ocak 2017 (UTC)
Eğer ağır şablon olmaz denilirse o listelerde bütün şablonlar {{CompactTOC4}}'te toplanmalı. Hem görünüm açısından diğer hepsinden daha iyi hem de çok hafif bir şablon. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 09:03, 15 Ocak 2017 (UTC)
Kod olarak farklı olabilir ama isim olarak Türkçe olanı tercih etmemiz doğru olur diye düşündüm. Kompaktİçindekiler şablonu da esasında yeterince özellikli. Dediklerimi de karşılıyor. Alfasayısal TOC kadar özellikli bir TOC şablonunun gerekeceği/faydalı olacağı durumlar olur, ama genelde yeterince özellikle hafif bir şablon kullanmak lazım. TOC üst/sağ gibi şablonların yanına bu iki şablon da olsun diyorum. --Deniz (mesaj) 17:36, 15 Ocak 2017 (UTC)
Şablonun ismi değişir, zor bir şey değil. Ama kod olarak Kompaktİçindekiler çok zayıf bir şablon. Ama yine de ben Alfasayısal TOC'un o kadar da sayfayı ağırlatacağını düşünmüyorum. Bir de dediğim her şeyi karşılıyor demişsin, ben de onu anlatmaya çalışıyorum, karşılamıyor. Şablonda "alt" parametresi yok, hiçbir şekilde Ayrıca bakınız, kaynakça ve dış bağlantılar başlığını tek parametrede açamıyorsun. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 18:40, 15 Ocak 2017 (UTC)

Mitos Boyut Yayınevi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mitos Boyut Yayınevi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, oda kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 10:53, 15 Ocak 2017 (UTC)

Liberte Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Liberte Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, oda kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 10:54, 15 Ocak 2017 (UTC)

NTV Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "NTV Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, oda kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 10:55, 15 Ocak 2017 (UTC)

Togan Yayıncılık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Togan Yayıncılık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede tek bir kaynak mevcut, oda kendi sayfası. Ahmet Turhan (mesaj) 10:55, 15 Ocak 2017 (UTC)

İthaki Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İthaki Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede kaynak mevcut değil. Ahmet Turhan (mesaj) 10:56, 15 Ocak 2017 (UTC)

İmge Kitabevi Yayınları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İmge Kitabevi Yayınları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde şurada dile getirilen duruma emsal teşkil etmekte. Köy çeşmesinde ifade edilen duruma bir itiraz gelmemesi sebebiyle bu yayınevinin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Toplulukça SAS'ta tartışılması gerekmekte. Maddede kaynak mevcut değil. Ahmet Turhan (mesaj) 10:57, 15 Ocak 2017 (UTC)

İmge Kitabevi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İmge Kitabevi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede kaynak olmaması sebebiyle kayda değerliği şüpheli. Ayrıca İmge Kitabevi Yayınları SAS adaylığı ile ilgili gerekçeler buna da dahildir. Ahmet Turhan (mesaj) 10:59, 15 Ocak 2017 (UTC)

Kök Tengri'nin Çocukları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kök Tengri'nin Çocukları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

temmuz 2016'dan beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada netleştirilsin.--kibele 20:27, 15 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Hakkında bağımsız kaynak bulmak zor. Vikipedi için kayda değer değil.--Locos Turcos (mesaj) 20:28, 15 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispat edilememekte... chansey Mesaj 21:32, 18 Ocak 2017 (UTC)

Küresel Bunalım[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Küresel Bunalım"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

temmuz 2016'dan beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada netleştirilsin--kibele 20:32, 15 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bağımsız kaynaklandırma yapılmamış. --Nushirevan11 ☾★ 17:02, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Şu önsözleri vikiye yazmak doğru ve ansiklopedik değil, çünkü burası kitap tanıtım yeri değil. Kurgusal olmayan eser maddelerini yazmak zordur, bu sayfada temizlik yapınca aktarılacak bir şey de kalmıyor. Kişi maddesinde ad olarak geçmesi yeterli.--Kingbjelica (mesaj) 21:24, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İlginç bir şekilde ispat edilemiyor. Davutoğlu maddesine 1 cümle aktardım kitabın içeriğiyle alakalı. Madde silinebilir. Önsözlerin de telif hakkı saklı içerik olduğunu ve ansiklopedik değer taşımadığını belirteyim.--RapsarEfendim? 22:03, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddenin bu haliyle kayda değerliğinin ispat edilemediği kanaatindeyim. chansey Mesaj 19:18, 18 Ocak 2017 (UTC)

Kendime Yazılar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kendime Yazılar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik.. ayrıca yazar için bir de dolaşım şablonu oluşturulmuş, ona da göz atmakta yarar var.--kibele 20:39, 15 Ocak 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Mahfi Eğilmez özellikle ekonomi alanında yapıcı makaleleri olan birisi. Türkiye için ekonomi alanında ciddiye alınan bir insan. Beşinci maddeyi okumakta fayda var--Locos Turcos (mesaj) 20:41, 15 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin O dolaşımdaki kitaplardan birisi ders kitabı olarak okutuluyo, bir tanesi de yüzde 90 aynı şekil.. Onun dışındakiler SAS'a gelirse aldıkları atıflara bakmak gerekecek. Bu kitap ise yazar maddesinde geçse yeterli bence.--Kingbjelica (mesaj) 21:31, 16 Ocak 2017 (UTC)

Anlam ayrımı şablonları[kaynağı değiştir]

Anlam ayrımı maddelerinde genel olarak {{Anlam ayrımı}} şablonunu kullanıyoruz. Ancak bazı konularda özel olarak hazırlanmış aşağıdaki anlam ayrımı şablonları vardır:

Bu (kategorilenmemiş ve benzer şablon varsa onların da) şablonların silinerek yerine yalnızca genel {{Anlam ayrımı}} şablonunun kullanılmasını öneriyorum. --Mskyrider ileti 10:02, 16 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Tek tek, yavaş yavaş silinmeye aday göstermeyi düşünüyordum ama hızlı davranmışsınız :) Anlam ayrımı sayfalarının amacı "teknik sebeplerle" kullanıcıların işini kolaylaştırmak, başka bir şey değil. Bu tip gruplamalara, ayrımlara, anlam ayrımı sayfaları arasında gezinmeye vs ihtiyaç yok. Kaldı ki çoğu anlam ayrımı sayfası birden fazla kategoriye gidiyor, bu da zaman zaman 2-3 şablonun kullanılmasına yol açıyor. Kısacası gereksiz, tamamı silinsin, kullanıldığı maddelerde yalnızca ana şablon kullanılsın.--RapsarEfendim? 11:02, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--Kingbjelica (mesaj) 21:10, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:05, 17 Ocak 2017 (UTC)

Şablon:Television colour[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Television colour"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu şablon bazı televizyon dizilerinin maddelerindeki bilgi kutularına renk vermek için kullanılıyor. Gerekli bir şablon olduğunu düşünmüyorum. Mesela televizyon programlarının bilgi kutularına renk vermek için buraya hepsini tek tek dizecek miyiz? Ki zaten bu çok absürt olur, çünkü televizyon bilgi kutusu belirli bir renk veriyor bizlere. Her sayfada ayrı bir renk olması gereksiz, ancak zaten isteniyorsa bile o sayfaya gidilip bilgi kutusuna parametre ile bu renk kodu eklenebilir, ayrı bir şablona gerek yok.~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:44, 16 Ocak 2017 (UTC)

Şablon:Game of Thrones bölümü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Game of Thrones bölümü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

{{Televizyon bölümü bilgi kutusu}} şablonundan hiçbir ekstra parametresi yok ve tamemen aynı parametreler kopyalanmış gibi görünüyor. Direk yönlendirilmesini öneriyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:53, 16 Ocak 2017 (UTC)

Şablon:Lost bölümü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Lost bölümü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

{{Televizyon bölümü bilgi kutusu}} şablonundan hiçbir ekstra parametresi yok ve tamemen aynı parametreler kopyalanmış gibi görünüyor. Direk yönlendirilmesini öneriyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:53, 16 Ocak 2017 (UTC)

İçerde bölümleri listesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İçerde bölümleri listesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Dizinin maddesi zaten uzun değil, ayrı bir madde olacak kadar kapsamlı bir liste değil. Aktarılmalı. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:27, 16 Ocak 2017 (UTC)

Şablon:Kardeş projeler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Kardeş projeler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kardeş projelerde arama yapmak için yapılmış bir şablon. Bana oldukça lüzumsuz geldi.--Selahattin ilhan (mesaj) 20:57, 16 Ocak 2017 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Selahattin ilhan (mesaj) 20:57, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Oldukça işe yarayan, düzenli ve gerekli, ben kullanıyorım, Cobija'nın da bazı çok yönlü sayfalarda kullandığını biliyorum: pingleyelim görüş bekleyelim.--Kingbjelica (mesaj) 21:08, 16 Ocak 2017 (UTC)
Kingbjelica, bunu kullanın: {{Kardeş proje bağlantıları}}. Niye arama yapıyor? Sayfa mevcutsa, doğrudan sayfaya gitsin --Selahattin ilhan (mesaj) 21:12, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Hiç olur mu? Belli konular hakkında Viki siteleri arasında gezi yapmak çok faydalı. Bir film maddesini okurken hop Vikisöz'e geçmek, yerleşim yeri maddesini incelerken Commons'a veya Vikigezgin'e geçmek falan çok yararlı. "Arama yapmak" tanımı hatalı, direkt bağlantı veriyoruz (sanırım sizin denk geldiğiniz sayfada, diğer Viki Projesinde o sayfa mevcut değildi ve bu yüzden arama yaptı otomatik olarak).--RapsarEfendim? 21:13, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Böyle gerekçe de ilk defa görüyorum. --Cobija (mesaj) 21:16, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Peki bu şablonu maddelere ekleme kriteri ne? Bağlantılara tıkladığım zaman çoğu projede sayfa mevcut değil. Her maddeye ekleyeyim o zaman bu şablonu? Boş veya değil, önemi yok nasılsa. --Selahattin ilhan (mesaj) 21:19, 16 Ocak 2017 (UTC)
İngilizce Vikipedi'den çeviri yapıldığından ya da başka maddeler örnek alınarak yazıldığından, hatalı olarak eklenmiş zannedersem bazı maddelere. Diğer projelerde karşılığı varsa eklenmeli, yoksa kaldırabilir(sin)iz.--RapsarEfendim? 21:58, 16 Ocak 2017 (UTC)
Şablonda 7 tane kardeş proje sayıyorum. Bunların çoğunda genel olarak 2 proje sayfası dolu. Diğerleri boş. Bunlar gibi 2 kardeş projede de yer alan çok sayıda sayfa var. Bunların hepsine eklenebilir o halde?? Ek olarak, şurada bahsettiğim konu var. Kardeş proje sayfaları Vikiveri'ye eklendiği zaman otomatik olarak sol kısımda görünüyor zaten. Maddeye eklemeye lüzum yok bu şablonları. Dil bağlantılarını kutulu bir şekilde maddelere ekliyor muyuz? Eklemiyoruz. Çünkü solda görünüyor. Bunlar da aynı şekilde. Maddelere bu şablonları eklemek gereksiz. --Selahattin ilhan (mesaj) 22:14, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Bu arada şunu belirteyim: Şablonun Vikiveri öğesi yanlış bağlanmış. Başka hiçbir dil sürümünde bu şekilde bir şablon yok sanırım. Gözattıklarımın çoğunda bu kullanılmış: {{Kardeş proje bağlantıları}} --Selahattin ilhan (mesaj) 23:38, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Benim anlattığım şablon sizin gösterdiğiniz şablon, yani Şablon:Kardeş proje bağlantıları idi :) Şablonu açmış, ancak yeteri kadar incelememişim. Dediklerize katılmamak mümkün değil. Dediğiniz şablonun kullanılması gerekiyor, bunun değil. Kingbjelica ve Cobija, siz belki fark etmişsinizdir ama ben yine de bildirim göndereyim.--RapsarEfendim? 08:01, 17 Ocak 2017 (UTC)
Ben de senin bahsettiğin şablon sandım, ne yalan söyleyeyim. Kardeş proje bağlantıları varken bunun durması gereksiz gerçekten de. Yalnız silme işlemini yapacak olan hizmetli şablona verilen bağlantılarla da ilgilenirse güzel olur :) --Cobija (mesaj) 17:08, 18 Ocak 2017 (UTC)
Şablona bağlı fazla sayfa yok. Tartışma sonuçlandırıldıktan sonra ben ilgilenebilirim. Diğer bahsettiğim şablona aktarırım. --Selahattin ilhan (mesaj) 19:13, 18 Ocak 2017 (UTC)

Şablon:Komedyen bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Komedyen bilgi kutusu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Oyunculuk da yapmayan komedyen neredeyse yok zaten. Birbirinden bu kadar farklı kişi bilgi kutusu olması da hoş görünmüyor. Bu da oyuncu bilgi kutusu gibi kişi bilgi kutusuna aktarılsa daha iyi olabilir. --Neolegen (mesaj) 21:37, 16 Ocak 2017 (UTC)

 • Aktarılsın Aktarılsın --Neolegen (mesaj) 21:37, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Aktarılsın Aktarılsın Gerekçeye katılıyorum, ve bence SAS'a taşınması gereken birkaç kişi bilgi kutusu daha var. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:04, 17 Ocak 2017 (UTC)