Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Symbol delete vote.svgSilinsin) veya {{Kalsın}} (Symbol keep vote.svg Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi (SAS şablonu konulması)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{kopyala:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfada vandal ile uyarının kalkmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{kopyala:sas1}}</noinclude> şeklinde kullanınız.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{kopyala:sasx}} şablonunu {{kopyala:sas1}} yerine kullanının.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki Sas kutusu oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayınız
  Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{kopyala:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve niye silinmesi gerektiği ile ilgili neden belirtin. İstiyorsanız, neden kısmına '''Sil''' ile başlayabilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{kopyala:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

(Şayet {{kopyala:sasx}}'i {{kopyala:sas1}} yerine kullanmışsanız, "sayfa adını" "sayfa adı (2. oylama)" şeklinde değiştirin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan ·

Konu başlıkları

Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Z8Games[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Z8Games"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir video oyunu "dağıtım" şirketi ve yalnızca iki oyunun dağıtımını üstlenmiş (şu an ise birini üstleniyor). Geliştirse bu iki oyunu, kayda değer olduğunu düşünürdüm. Bu iki oyundan CrossFire ücretsiz zaten, Metin2'yi bilmiyorum ama maddesinde "Ücretsiz en iyi online rol yapma oyunu" ifadesi geçiyor. İngilizce ve Rusça Vikipedilerde olan bu maddenin kayda değer olmadığını düşünüyorum (İngilizcedeki kaynakları incelerseniz üç kaynağın da bağımsız olmadığını görebilirsiniz.--RapsarEfendim? 08:35, 12 Aralık 2013 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 08:35, 12 Aralık 2013 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Sadece Metin2 oyununun dağıtımını yapması bile yeterli, Rapsar. Söz konusu oyun, o kadar büyük gerçekten.--i.e.msj 22:31, 18 Aralık 2013 (UTC)
Emin ol büyük değil, ücretsiz zaten :) Büyük oyun olması da yeterli değil, zira tek bir oyun "dağıttığından" (oyunu "geliştirmesi" farklı değerlendirilir) kayda değer olacak diye bir şey de söz konusu değil zaten.--RapsarEfendim? 08:15, 19 Aralık 2013 (UTC)
Birde İngilizce Vikipedi'de de 2009'dan bu yana sorunsuz durduğunu gördüm. Bu da bir etken.--i.e.msj 21:57, 22 Aralık 2013 (UTC)
Bir şey diyeyim mi? Yayımladığı oyun olan CrossFire dahi, silinmeye aday gösterilmiş ve silinmiş orada. Sonra tekrar açmışlar :) Bu iki oyun da ücretsiz, yayımlamak çok önemli bir şey değil. Mousebreaker da ücretsiz oyunlar geliştirir ve yayımlar ama ismi fazlaca geçer mesela.--RapsarEfendim? 08:17, 23 Aralık 2013 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer değil. --kibele 11:08, 7 Şubat 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Geliştirme yok ama hala silinmemesi taraftarıyım. Lütfen diğer oyları da görelim.--i.e.msj 18:45, 1 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın interwikilerinin varığını gözeterek. - Lubunya 20:37, 1 Mart 2014 (UTC)
O zaman intervikisi olmayanları silelim? O var şu yok gibi gerekçeler uygunsuzdur.--RapsarEfendim? 20:48, 1 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmadığı görüşüne katılıyorum.--Sayginerv-posta 22:22, 4 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum KD olmadığı baskın bir fikir fakat Metin2 6 yılı aşkın bir süre popülaritesini korumuş , Türkiye'de üzerine cinayet işlenmiş , Türkiye kaynaklı binlerce oyuncuya sahip bir oyun. Bu yönden KD sayılabilir mi? Yoksa sadece Metin2 maddesinde Z8Games'i belirtmek yeter mi?--Ayrıntılı Bilgimesaj 21:07, 14 Mart 2014 (UTC)
Oyunu geliştiren ve yayınlayan firmalar arasında çok fark var. Geliştirici olsaydı sıkıntı olmazdı, ama bu sadece yayıncı. Oyun maddelerinde yayıncıdan pek bahsedilmiyor (bilgi kutusunda adı geçiyor, en fazla "şu firma tarafından yayınlanmıştır" cümlesi ekleniyor maddeye).--RapsarEfendim? 22:52, 14 Mart 2014 (UTC)
Bu şekilde olacaksa madde silinsin. Yani Metin2 içerisinde belirtilecekse. --Ayrıntılı Bilgimesaj 10:13, 15 Mart 2014 (UTC)
Yalnızca Kuzey Amerika'da yayıncılığını üstlenmiş zaten :) Madde içinde varmış o bilgi.--RapsarEfendim? 10:46, 15 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. — Pınar (mesaj) 05:06, 23 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde çok kötü durumda. Ve KD değil. --K a h v e 6buyrun? 06:12, 7 Nisan 2014 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, kullanıcının oylama başlangıç tarihinde en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Théoden ileti 13:11, 14 Nisan 2014 (UTC))

OGAE'de Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "OGAE'de Türkiye"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek başına bir kayda değerliği yok.--esc2003 (mesaj) 06:25, 27 Ocak 2014 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Şuradaki kategoriye göre konuşursam, bu yarışmalar kayda değer. Bir ülkenin bu yarışma geçmişini işlemek de kayda değer olabilir bence.--RapsarEfendim? 09:23, 27 Ocak 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin OGAE'yi zaten tartışmıştık diye biliyorum.--i.e.msj 19:24, 1 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin, gerekçeye katılıyorum. — Pınar (mesaj) 05:11, 23 Mart 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Eurovision, NATO, BM Güv. Kon.'nde varda burda neden olmasın? - şebmesaj 12:29, 23 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Aranacak bir bilgi. Sanatsal bir etkinlik ve sonucu. Ülke/ülke tarihi için önemi var. KD olduğunu düşünüyorum.--İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 11:43, 3 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum OGAE hakkında bilgisi olan var mı? Bildiğim kadarıyla OGAE'de Eurovision'daki gibi bir yarışma düzenlenmiyor, yani hiçbir sanatçı sahneye çıkıp performansını sergilemiyor. Oylamaya dayanan, Eurovision seven kişilerin bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan bir yarışma sadece. Her ülke için madde açılacak derecede bir kayda değerliği bulunmuyor. Dileyen tarihçeyi okuyabilir. --esc2003 (mesaj) 17:10, 3 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Ülke bazında KDlik şüphe uyandırıcı ama liste uzun. Yani bir yeri var.Her ülke için olmasa da liste bulunmalı.Aktarıla da bilir. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 17:20, 3 Nisan 2014 (UTC)
  OGAE maddesinde türlü kategorilerde birincilerin yer aldığı listeler var zaten. esc2003 (mesaj) 17:28, 3 Nisan 2014 (UTC)
  Yorum Yorum O yönden haklısınız fakat aklıma da başka yol gelmiyor. Başka görüşler de olsa iyi olurdu. --İyi Vikiler.Ayrıntılı Bilgi|ileti| 17:46, 3 Nisan 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Arşiv niteliği taşıyor. Kalması fakat gerekçede belirtildiği gibi tek başına bir kayda değerliği olmadığından OGAE maddesine sub olarak girmesi kanaatindeyim.--K a h v e 6buyrun? 06:33, 7 Nisan 2014 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, kullanıcının oylama başlangıç tarihinde en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Théoden ileti 13:14, 14 Nisan 2014 (UTC))

Uzay Kuvvetleri 2911[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uzay Kuvvetleri 2911"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddenin kayda değer olup olmadığına karar verilmesi isteğiyle, topluluğun fikrine sunulmuştur.--Eldarion 07:49, 1 Şubat 2014 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bir şey atlamadıysam eğer vizyona girecek olan uzun metrajlı bir film. Direkt KD olması lazım.--RapsarEfendim? 09:21, 1 Şubat 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin vizyona girmemiş.. "Sadece tarihi konmuş ya da beklenilen olaylar pek uygun maddeler değildir." --kibele 11:49, 1 Şubat 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Filmi yapan kişi bana göre KD. Fakat, filmin tanıtımında nedense yetersiz kalmış. Bunu bu kişiye değil de, medyaya bağlıyorum. Gelecekte, "vay be bunu bile silmişler" denilmemesi ve KD bulduğum için kalması yönünde oy kullanıyorum. Umarım belirtilen tarihte vizyona girer ve boşa konuşmamış olurum. Fakat bir film tanıtım fuarına bile katıldığından dolayı bu oyumun boşa gitmeyeceğini düşünüyorum. (Sanki işi biraz özelleştirmişim gibi görünebilir ama bu film bence KD) --i.e.msj 04:57, 4 Şubat 2014 (UTC)
ilerde açılacak olması uygun bir gerekçe değil. zamanı gelince doğrudan maddeyi geri getiririz hatırlatırsanız. lakin vikipedi kahin değil malumunuz.. --kibele 07:48, 4 Şubat 2014 (UTC)
Şöyle bir kategori var malum, bu kategori sol kısımdan görülebileceği gibi onlarca Vikipedi'de de var. Değil mi abi?--RapsarEfendim? 09:20, 4 Şubat 2014 (UTC)

kategorilerin varlığının o kapsamdaki her maddeyi kayda değer kılmadığını söylemek zorunda kalmasaydık iyiydi ama.. o kategorideki maddeler kayda değerlik açısından kaynaklandırılmış. burada kaynak, kişinin kendisi gibi görünüyor. varsa diğer kaynaklar maddeye eklenebilir, kayda değerliği kanıtlanabilir. --kibele 20:22, 4 Şubat 2014 (UTC)

ek olarak: Vikipedi:Kayda değerlik (filmler) sayfasında "vizyona girecek olan uzun metrajlı bir film. Direkt KD olması lazım" diyen bir ifade göremedim. ama şöyle bir cümle var: "çekimine başlanan ama henüz gösterime girmemiş olan filmlerin, kayda değerlik ölçütlerine uymamaları hâlinde kendi maddeleri olmamalıdır. " --kibele 20:52, 4 Şubat 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Kibele'ye katılıyorum. --Eldarion 09:40, 20 Şubat 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum kibele haklı sadece tarihi belirtilmiş vs. Ama bir ilk olması açısından önemli. Filmin vizyona girmesi beklenebilir. --Ayrıntılı Bilgimesaj 21:25, 14 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tartışma konusu olan, kayda değer bir kişinin gelecekteki çalışmasıyla ilgili olsaydı kalıp kalmaması konusunda maddenin içeriğine de bağlı olarak karar verilebilirdi. Burada böyle bir durum yok. Vizyona girdikten sonra maddesinin oluşturulması uygun olur. --esc2003 (mesaj) 13:45, 17 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Fragmanı çıkmış, vizyon tarihi belirlenmiş, "Türkiye’nin ilk 3D animasyon filmi" olarak çeşitli kaynaklarda konu olmuş: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]Pınar (mesaj) 05:21, 23 Mart 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın @Kibele"...ya da planlanmaya ve hazırlanmaya başlanılmış olaylar kabul edilebilir." Ancak maddenin üslubunun düzenlenmesi şart. Daha vizyona çıkmadan ünvanlar vermek yersiz ve aykırı. "Henüz olmadı ama olacak" üslubu ansiklopedik anlayışa zıt düşer. Bu yüzden kafaların karıştığını düşünüyorum, sevgiler K a h v e 6buyrun? 07:04, 7 Nisan 2014 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, kullanıcının oylama başlangıç tarihinde en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Théoden ileti 13:15, 14 Nisan 2014 (UTC))
zaten bu sas biraz daha kalırsa film vizyona girecek. :) --kibele 07:06, 7 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Rapsar'a katılıyorum. --Çakırmsj 21:00, 12 Nisan 2014 (UTC)

ABHaber[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ABHaber"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şubat 2012'den beri kayda değerlik şablonuyla beklemekte. Vikipedi:Kayda değerlik (İnternet) sayfasındaki kriterleri karşıladığını düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 22:51, 7 Şubat 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 22:51, 7 Şubat 2014 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Başka gazetelerin/haber sitelerinin kaynak olarak kullandığı haberler içeriyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Politikalar Merkezi ve İstanbul Ticaret Odası'ndan ödül almış ama "sitenin içeriği hakkında, o siteden bağımsız ve iyi bilinen kaynaklar tarafından bir çok kere ayrıntılı yazı yazılmış olmalı" kriterini karşılamıyor galiba. Kurucuları "ABHaber ASBL" ve "ABHaber Derneği" hakkında da bağımsız bilgi bulamadım. — Pınar (mesaj) 05:48, 23 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değildir. "yansız ve bağıntısız kaynaklardan bilgi edinilebilir olması..." kriteriyle alakası yok. Reklam kokusu var. "Vikipedi gelişigüzel bir işletme, web sitesi, kişi vb. dizini değildir." ile de neticelendiriyorum. K a h v e 6buyrun? 07:21, 7 Nisan 2014 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, kullanıcının oylama başlangıç tarihinde en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Théoden ileti 13:16, 14 Nisan 2014 (UTC))
 • Silinsin Silinsin KD değildir. --Çakırmsj 21:00, 12 Nisan 2014 (UTC)

Kara Abdal[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kara Abdal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
Bu isimde bir köy var ve bu köyde birde yatırı varmış ama ben başka bir şey bulamadım. Tüm bilgiler iç içe geçmiş durumda.--i.e.msj 00:09, 24 Şubat 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kitap aramalarında ismi geçiyor bayağı, ama ismi geçiyor yalnızca :) Eklenecek ansiklopedik bilgi bulamadım (şair olması dışında). Bir de gördüğüm kadarıyla tek bir kişi değil, birkaç kişi bu isimle anılmış.--RapsarEfendim? 08:17, 24 Şubat 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın TDV İslam Ansiklopedisi'nde Kara Abdal Süleyman Şemsî Dede hakkında "Kara Şemsi" ve "Hanya Mevlevîhânesi" başlıkları altında biyografik bilgi var. Ayrıca bu makelenin 293. sayfasında ve İsmail Kara'nın "Hanya/Girit Mevlevîhânesi" adlı kitabında da konu ediliyor. — Pınar (mesaj) 10:20, 23 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kara Abdal hakkında internet ortamına geçirilmemiş bir çok eserde bilgi var. Ben de araştırmalarım sırasında denk geldiğimi hatırlıyorum. Önemli bir kişilik, bir divan sahibi. Madde yetersiz ancak KD. --K a h v e 6buyrun? 14:38, 7 Nisan 2014 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, kullanıcının oylama başlangıç tarihinde en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Théoden ileti 13:18, 14 Nisan 2014 (UTC))
 • Kalsın Kalsın 'kara şems', 'kara şemsi', 'süleyman şemsî dede' diye de anılıyor. kayda değer ama maddeyi geliştirmeli. --kibele 10:20, 10 Nisan 2014 (UTC)

Dosya:Ermenilerden Özür Diliyorum Kampanyası.JPG[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: ":Dosya:Ermenilerden Özür Diliyorum Kampanyası.JPG"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Görselin AK gerektirecek maddeye değer katan hiçbir yönü yok. Görüntünün üst bölümündeki metin zaten maddede alıntılanmış.--Sayginerv-posta 19:07, 26 Şubat 2014 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın AK resmi olsaydı dediğine %100 katılıyor olurdum. Ancak bu şekilde yalnızca metinden oluşan resimler (telifli metin içermediği sürece) yeterince özgün olmadığından AK resmi olmuyor (bkz. Şablon:KM-metin logo).--RapsarEfendim? 19:37, 26 Şubat 2014 (UTC)
 • Silinsin SilinsinResim olmasını gerektirecek bir özellik bulamadım. Nitekim telif açısından da sıkıntılı olabilir. Birçok isim yer alıyor. Doğrulanması zor bir içerik.--Kafkasmurat- 19:52, 26 Şubat 2014 (UTC)
Artık erişilemeyen bir sitenin ekran görüntüsü olması yeterli bence.--RapsarEfendim? 20:40, 26 Şubat 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Rapsar'ın telif yönünden söyledikleri doğrudur. Fakat, yazı küçük olduğu ve ayrıca resme tıklanarak okunması gerektiğinden dolayı, maddeye bir katkı sağlamadığı da açıktır. Bu haliyle silinmesi gerektiğini düşünüyorum ama yorum ve oylar için biraz daha bekleyeceğim.--i.e.msj 20:56, 26 Şubat 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Eğer söylendiği gibi telifli değil ve AK gerektirmiyor ise kalmasında sakınca yok. Aday gösterirken ana motivasyonum AK ile önemli katkı sağlamayan bir görsel kullanılmasıydı.--Sayginerv-posta 22:19, 26 Şubat 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Gerçi tüm web sitelerinin maddelerindeki yazılar okunmuyor ama bu madde web site sayfası mı? Kampanya sayfası mı belli değil gibi duruyor. Belki bu algılamaya etki ediyor olabilir. Küçük bir değişiklik yaptım ve şu anda edindiğim izlenim, bir web sitesi maddesi olduğu yönünde. Zaten sitenin 2008'deki arşivi ve 2014 yılı Ocak ayındaki arşivi, bu kararı almamda etkili oldu.--i.e.msj 06:29, 27 Şubat 2014 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Görselin kalmasında herhangi bir mahzur yoktur. Ama arkadaşlarında dediği gibi önemli bir katkı sağladığını düşünmüyorum. --SiLveRLeaD mesaj 19:15, 2 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum önemli katkı sağlama argümanı sadece ak dosyaları için geçerli. zaten bu nedenle silinmesini isteyen saygıner de söylemiş. ulaşılamayan bir siteden alıntılandığı için belgesel önemi olduğu ve dolayısıyla maddeye katkı yaptığı ise açık, eğer bundan söz ediliyorsa.. dolayısıyla başka bir gerekçe yoksa oylama kapatılabilir. --kibele 15:55, 3 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Rapsar'ın açıklamalarına katılıyorum. -esc2003 (mesaj) 17:24, 3 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın resmin önemi; kampanyayı destekleyip özür dileyen aydınaların isimleri yer alıyor. - şebmesaj 17:13, 10 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Birisi bu tartışmayı kapatıp, dosyayı uygun lisansla commons'a yükleyebilirse süper olacak. Zaman kaybı olması kimseye.--Sayginerv-posta 17:18, 10 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın AK olsa da olmasa da silinmesi için hiçbir sebep yok. Maddeye de ciddi katkı sağlıyor çünkü kampanyaya katılan birçok kaydadeğer kişi hakkında bilgi veriyor. Ayrıca büyütüldüğünde okunur hâlde. AK mi özgür lisans mı emin olamadım zira ortada kısa da olsa bir metin var ve o metnin telif hakkı konusu tartışılabilir. Bu arada ilgili sayfa şu anda erişilebilir durumda, bunun arşiv kaydını alıp kaynak olarak resme verebiliriz. İyivikiler... [ho? ni!] 17:34, 10 Nisan 2014 (UTC)

Fındıcak İsyanı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fındıcak İsyanı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

bu ve aşağıda listelediğim sayfalar VP:TBA ihlali yaratacak biçimde maddelendirilmişler. bir kısmının ayrı madde olması bile sıkıntılı, tamamı taraflı bir dille yazılmış. silinmeleri, başka maddelere yönlendirilmeleri ya da içerikleri temizlenerek Ermeni isyanları (I. Dünya Savaşı) maddesinde toparlanmaları gerekiyor.--kibele 10:38, 27 Şubat 2014 (UTC)

Bursa Olayları
İzmit ve Adapazarı Olayları
Yozgat Ermeni Olayları
Şebinkarahisar Olayları
Trabzon Olayları
1895 Trabzon Olayları

 • Yorum Yorum Şebinkarahisar Olayları adlı maddenin Şebinkarahisar isyanı adlı maddeyle birleştirilmesi gerekiyor. 1895 Trabzon Olayları ise Hamidiye katliamları ile ilgili, bu madde aktarılabilir. --esc2003 (mesaj) 10:56, 27 Şubat 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Adaylığın açılma gerekçesini tam anlayamadım. Taraflı yazılmış olması mı yoksa kayda değer olmaması mı? Ek olarak her maddenin aynı ayrı değerlendirilmesi bence daha sağlıklı olacaktır.--RapsarEfendim? 19:40, 27 Şubat 2014 (UTC)
 • tamamına göz atarsanız neden bir arada buraya geldiklerini anlarsınız. ayrı ayrı söyleyeceğiniz varsa burada söyleyebilirsiniz esc'nin yaptığı gibi. --kibele 19:53, 27 Şubat 2014 (UTC)
Göz attım elbette. Ancak her maddenin kayda değerliği kendi içerisinde değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Hepsi aynı döneme ait değil (1895 Trabzon Olayları neden I. Dünya Savaşı'ndaki Ermeni isyanları maddesine aktarılsın?) ve hepsinin sonucu aynı değil (bazıları küçük çaplı baskın, bazıları ise onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar). Silinmeye aday gösterilen "Fındıcak İsyanı" maddesinin ise aktarılması gerektiği fikrine katılıyorum. Ana konuda işlenebilecek kapasitede bir madde.--RapsarEfendim? 20:06, 27 Şubat 2014 (UTC)
güzel, diğerlerine ilişkin düşüncelerinizi de paylaşırsanız yol alırız. diğer maddelerden bu isimle ve bu içerikle kalmaya değer olanı görüyor musunuz? --kibele 20:10, 27 Şubat 2014 (UTC)
Dediğim gibi, her madde için ayrı adaylık açılırsa iyi olacak. Bu adaylık nasıl kapatılacak mesela bazıları kalır, bazıları silinir, bazıları aktarılırsa? İçerikleri tek taraflı bu sayfaların, ancak bu bir silme gerekçesi değil. Aralarda ansiklopedik veriler mevcut, yalnızca düzenlenmesi ve tarafsızlaştırılması lazım.--RapsarEfendim? 20:14, 27 Şubat 2014 (UTC)
ben göremedim ansiklopedik veri, bu yüzden buraya getirdim. konuların ele alınışı tümüyle taraflı,zaten kaynaklardan da görünüyor. silinirler, temiz temiz açılır açılması gerekenler. --kibele 20:19, 27 Şubat 2014 (UTC)
Bir ayaklanma oluşması, çatışma ve ölenlerin olması ansiklopedik veriler. Ayrı bir madde olacak kadar ansiklopedik değerde mi peki? Tartışılır, bence değil. Fındıcak İsyanı maddesinde biraz düzenleme yaptım. İçerik şu an taraflı değil bence, ancak eksiklikler mevcut. Osmanlı tarafından ele alınmış hep durum.--RapsarEfendim? 21:16, 27 Şubat 2014 (UTC)

Kalsın Kalsın Webte de bilgi bulunabilen tarihi bir olay. Kaynakları da mevcut. Başlık halinde kalırsa geliştiren olabilir. Bu imkanı yok etmemeli.--Kafkasmurat- 13:45, 1 Mart 2014 (UTC)

Kalsın Kalsın Rapsar ve Kafkasmurat'a katılıyor ve tarihi olayı (Fındıcak İsyanı) kd buluyorum. Bir maddenin ansiklopedik olmasını , içeriğinin taraflı bir dille yazılması veya yazılmaması oluşturmaz. Yani gerekli düzenlemeler yapılabilir ve istenilen, olması gereken formata madde sokulur. Zaten Vikipedistlerin burada yaptığı da bu değil mi? İkincisi, yukarıdan aşağıya sıralanan altı adet her biri birbirinden bağımsız tarihi olaylar. Ve bunlar için ileri sürülen öneri. @ Sevgili Kibele, bunlar niçin tek bir maddede toplansın? Veya niçin içerikleri silinsin veya başka bir maddeye yönlendirilsin? vs, ..vs., Aslında önerinizi bu maddelere dikkat çekmek suretiyle bir işbirliği proje çalışması olarak yapabilirdiniz diye düşünüyorum. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim ve sizi bu konuda haklı bulduğum tek husus Şebinkarahisar Olayları maddesi ile Şebinkarahisar İsyanı maddesinin tek madde olarak birleştirilebilir konumda oluşu. Sonuç olarak ve özetle söyleyeceğim ise; s. aday bu madde ve gerekçesi içeriğinde ifade edilerek görüşe açılan diğer maddeler bağımsız ve tarihi özellikte olup, her bir maddenin mevcut ve diğerlerinden bağımsız birer tartışma sayfaları var malum. Bu husus maddelerin geliştirilmesi açısından da önemli. Her bir madde kendi tartışma sayfasında tartışılır ve okuyucu da aradığı olayla ilgili maddeye kolayca erişmiş olur. Bu arada eksik kategori sınıflandırması olan maddelere de gerekli kategorileri ekledim. Ve bir şekilde birleşmiş oldular:) Eğitmenmahmut msj 22:22, 23 Mart 2014 (UTC)

bir kullanıcı geliyor ve ermeni sorunu diye bir siteden metinler aktararak pek çok madde açıyor. bunların bir arada buraya gelmelerinin nedeni budur. bu isimle ve ayrı madde olarak kayda değer olup olmadıklarına bir bakalım isterseniz. sadece ilgili sitede ve vikipedi'de yer alıyor, burada da benzer bir durum var.. sanırım hepsinin birarada burada olması kafa karıştırdı. teker teker silinmeye aday gösteriyorum o halde. --kibele 22:41, 23 Mart 2014 (UTC)

listelediğim maddeler için ayrı adaylık sayfaları açtım. bu madde için önerim Zeytun Ermenileri ile birleştirilmesi ve genellikle anıldığı gibi 'zeytun ermenileri ve fındıcak isyanı' olarak adlandırılması. buradaki içerikten işe yarayan, kayda değer olan ve taraflı olmayan kısım aktarılabilir. --kibele 23:31, 23 Mart 2014 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Yukarıdaki yorumlarım doğrultusunda "Ermeni isyanları (I. Dünya Savaşı)" maddesine aktarılması gerektiğini düşünüyorum. "Zeytun Ermenileri" maddesinde de bahsedilmesi iyi olur, ancak tamamı oraya aktarılmasa daha iyi.--RapsarEfendim? 18:09, 24 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Ermeni isyanları (I. Dünya Savaşı) maddesine aktarılabilir. — Pınar (mesaj) 08:06, 25 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu maddenin kaynakları var. Kaynaksız Zeytun Ermenileri ona birleşsin. Koca Osmanlı coğrafyasındaki her kasabanın Ermeni nüfusu üzerine ayrı madde açacak durumumuz olsa, mevcut Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki köyleri-kasabaları daha iyi ele alırdık belki. (Çoğunun taslak maddesi onaylanmamış durumda.) Bu maddede taraflı bulduğunuz hususlar varsa tartışma açar ya da açmadan düzeltirsiniz. Bu konuyu ansiklopedik ve kaydadeğer hale getiren şey orada başlatılan ayaklanmadır. Yani Vikipedide hep yapmamız gerektiği gibi kişilere (etnik-dini kimliğe) değil katkılarına (burada tarihe) bakıyoruz, bakmalıyız. --E4024 (mesaj) 12:52, 26 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın diyenlere katılıyorum. aktarılırken özgün araştırma ve taraflı metinler konusunda dikkat edilmeli. --kibele 19:44, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddenin kalması gerektiği görüşümü koruyorum. Bu arada maddelerde taşınma, adlandırma değişikliği vb oldu. O nedenle -yukarıda belirttiğim değişmiş madde değil- Zeytun İsyanı (1915)'in bu maddeye eklenmesi gerek, kayda geçireyim. --E4024 (mesaj) 07:39, 8 Nisan 2014 (UTC)

Beşiktaş - Samsunspor 2003/04[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Beşiktaş - Samsunspor 2003/04"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maçın tek özelliği, Beşiktaş'tan beş oyuncunun kırmızı kart görmesi ve maçın hükmen Samsunspor lehine sonuçlanması. Bu özelliğin, bu maçı kayda değer yapmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 16:16, 8 Mart 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 16:16, 8 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın - Bir futbol maçında bu maçta olanlardan daha fazla bir şey olamaz. Kullanıcı:Rapsar'ın söylediği şeyler maçı KD yapan şeyler zaten. Maç hakkında CNN Türk'ün belgeseli de mevcut. Tüm bu gerekçelerle kalması gerekmekte.--Hobbit28ileti 22:28, 8 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Lig tarihindeki tek örnek; üzerine çok yazıldı çizildi. Papila daha sonra hakemliği bıraktı vs. KD olduğu görüşüne daha yakınım.--Sayginerv-posta 22:36, 8 Mart 2014 (UTC)
Rize maçı vardı, çift sarı kart gören Victoria'nın oyundan atılmaması sonrası maçın hakemi (adını hatırlamadım şimdi) maçı bırakmıştı. Donk'un olayı var, çok yazıldı çizildi. "Dünya" futbol tarihinde tektir. Kavga sebebiyle hükmen sonuçlanan GS-FB maçı var 1934'te. Bu gibi "ilginçlikler" futbolda çok. Bir takımın 5 kırmızı kart görmesi, tarihte görülmemiş bir olay değil, kurallar dahilinde olan bir olay neticede.--RapsarEfendim? 22:45, 8 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum- Bu SAS bana zorlama gibi geldi. Silinmesi gereken sayfalar var evet, ama bu sayfa onlardan değil.--Hobbit28ileti 22:50, 8 Mart 2014 (UTC)
Rapsar'ın bahsettiği diğer örneklerden farklı olduğunu ve KD olduğunu düşünsem de böyle bakmamak lazım, şu an maddede bir kaynak bile yok.--Sayginerv-posta 22:55, 8 Mart 2014 (UTC)
Kaynak ekleriz sorun değil. Ben Beşiktaşlıyım. Sezonun bitiş şekli de düşünülecek olursa, bu maçın daha derin irdelenmesi gerektiğine inanıyorum. Bunları göz ardı ederek, sıradan bir maç muamelesi yapılması bana yanlış geliyor.--Hobbit28ileti 23:04, 8 Mart 2014 (UTC)
Ben de öyleyim de konu o değil. Kaynaklarla bu maçın ayrı madde olma bağlamı taşıdığı, verilen örneklerden ayrıldığını göstermemiz gerekir. Sonuçta sezon maddelerinde de yer alabilecek bir konu; orayı aştığı gösterilmeli.--Sayginerv-posta 23:13, 8 Mart 2014 (UTC)
Donk'un olayının geçtiği maç için de tonla kaynak bulunur mesela. Soruşturmamız gereken bu tip olayların maçları kayda değer yapmaya yeterli olup olmadığı. Tarihî bir önem var mı (en farklı skorlu derbi/lig maçları gibi), sonraki dönemleri falan etkiliyor mu; yoksa yalnızca kısa süreli bir yankı mı uyandırıyor diye sormak lazım. Saygıner'ın dediği gibi yaşananlar, iki takımın sezon maddesinde bahsedilebilecek kapasitede. Silinmesi yerine aktarılması da söz konusu olabilir.--RapsarEfendim? 09:58, 9 Mart 2014 (UTC)

Tamer Arda[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tamer Arda"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterleri sağlamadığını düşünüyorum.--B.S.R.F. 💬 19:53, 9 Mart 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--B.S.R.F. 💬 19:53, 9 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer yapabilecek bir noktaya rastlayamadım.--RapsarEfendim? 19:59, 9 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın MLSPB'nin kurucu üyelerinden olması, katıldığı veya planladığı eylemler nedeniyle kayda değer.--Abuk Sabuk 21:51, 11 Mart 2014 (UTC)
Yanlış anlamazsan eğer bir şey soracağım. Bir kuruluşun kurucu üyelerinden olması, o kişiyi kayda değer yapmaya yeter mi? Yahut yalnızca "katıldığı eylemler nedeniyle" gerekçesi yeterli midir? Hiçbir kriterde bu ikisi yer almıyor. Kişi, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterlere göre değerlendirilmeli.--RapsarEfendim? 21:55, 11 Mart 2014 (UTC)
Yani yine yanlış anlamazsan, senin dediğin gerekçenin benzerleri her madde için sunulabilir. Falanca kişi için "şunu yapmış" denerek, filancası için "bunu kurmuş" denerek kalsın veya silinsin demek doğru olmamalı.--RapsarEfendim? 21:57, 11 Mart 2014 (UTC)
Ben şu yukarıdaki değerlendirmelere anlam veremiyorum. "Şunu yapmış, şunu etmiş" diyerek birisi kayda değer olmuyor. Kriterlere göre değerlendirme yapmak lazım. Yok bombacıymış, yok soyguncuymuş, yok haber olmuş. Bunlar kriterlerde yer almıyor, demiyor ki haber olan kişiler, bombacı olanlar kayda değerdir diye.--RapsarEfendim? 08:26, 25 Mart 2014 (UTC)
Katılıyorum. Ayrıca kayda değer bir örgütün kurucu üyesi olmak da yeterli değil. Bazı yasadışı örgütlerin onlarca kurucu üyesi olabilir ama her biri kayda değer olmayabilir. Önemli olan kişinin bağımsız ve güvenilir kaynaklarda sıradan bir şekilde değil, derinlemesine konu edilmiş olması. — Pınar (mesaj) 08:37, 25 Mart 2014 (UTC)
Ya da ilgili kriterlerdeki şartları sağlaması :)--RapsarEfendim? 08:41, 25 Mart 2014 (UTC)
Elbette ama lider konumunda olmayan örgüt kurucu üyelerinin birinci kriterden sonrakileri karşılaması zor, bunu demek istedim. — Pınar (mesaj) 09:33, 25 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Abuk'a katılıyorum. --esc2003 (mesaj) 07:51, 2 Nisan 2014 (UTC)
Peki alttaki yorumuma karşılık de bir açıklamada bulunabilir misin?--RapsarEfendim? 07:53, 2 Nisan 2014 (UTC)
Birden fazla kitapta bahsi geçiyor. Kriterleri yanlış mı yorumluyorum bilemedim; fakat "Kişinin kendi sahasındaki katkılarının kalıcı tarihî kayıtların bir parçası haline gelmiş olması. Kayda değerliği gösterilmiş ürün veya hizmetlerin savunuculuğunu yapmış olmak" diye geçen bu iki kritere (özellikle birincisine) kişi uyuyor. --esc2003 (mesaj) 08:00, 2 Nisan 2014 (UTC)
İsminin geçmesi önemli değil, o kaynaklardan nelerin aktarılabileceği önemli.--RapsarEfendim? 08:12, 2 Nisan 2014 (UTC)
@Rapsar'a katılıyorum. Kitaplarda listeler de yayınlanıyor. Ancak kayda değerlik; bu kişinin başlı başına bir sayfa değeri taşımasını gerektiriyor. Topluluktan birisi olması ve topluluğun listesinde adı geçmesi kişiyi ve kişi sayfasını KD yapmaz fikrindeyim. K a h v e 6buyrun? 08:06, 7 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD kriteri taşıdığına dair bir kanıt bulamadım. Kaynaksız ve taraflı K a h v e 6buyrun? 08:02, 7 Nisan 2014 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, kullanıcının oylama başlangıç tarihinde en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Théoden ileti 13:20, 14 Nisan 2014 (UTC))

Ali Akar[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Akar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Silinsin Silinsin Üniversitede çalışmak dışında bir husus göremedim. Ansiklopedik bilgi içermiyor.--Kafkasmurat- 21:08, 18 Mart 2014 (UTC)

Edebiyat alanında herhangi bir öğretim görevlisinin yayınları bu nitelik ve niceliğe sahiptir. Biyografi kayda değerliğini sağlaması için yayın satması değil, akademik referans veyahut öncü çalışmalar gerekir diye düşünüyorum.--Kafkasmurat- 13:43, 25 Mart 2014 (UTC)

Abhaya[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abhaya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şu sayfadan görülebileceği üzere Budizm'de değil, Sanskritçede "korkusuzluk" anlamına gelen bir kelimeymiş. Ansiklopedik bir değer taşıdığını düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 09:09, 19 Mart 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 09:09, 19 Mart 2014 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Sözlük maddesi gibi ama karar veremedim.--i.e.msj 12:25, 19 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Vikisözlük'te yer alsa daha iyi.--B.S.R.F. 💬 14:11, 20 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Budizm'in altbaşlıklarından birine ya da sözlüğe alınmalı--Ayrıntılı Bilgimesaj 14:22, 20 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Budizm'e ya da Wikisözlük'e aktarılsın. Budizm altında üst başlığı yoksa Silinsin Silinsin--Kafkasmurat- 12:36, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Sözlüğü aktarılması daha yararlı olur. K a h v e 6buyrun? 08:09, 7 Nisan 2014 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, kullanıcının oylama başlangıç tarihinde en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Théoden ileti 13:20, 14 Nisan 2014 (UTC))

Özcan türe[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Özcan türe"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına göre KD olabilmesi için "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı" kriterini karşılaması lazım (diğer kriterleri karşılamadığı varsayılarak). Albümlerini İber Müzik yayınlamış, politikamıza göre "ünlü" bir şirket olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 10:15, 19 Mart 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 10:15, 19 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum popüler ama bu onu KD yapmıyor. Kalması gerektiğini düşünmüyorum--Ayrıntılı Bilgimesaj 10:21, 19 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Rapsar, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 var ama :) Ekleyeyim mi?--i.e.msj 12:23, 19 Mart 2014 (UTC)
Sen direkt Google aramasında karşına çıkan bağlantıları mı ekliyorsun acaba? İçeriklerine bakmak lazım, nerede ne kadar konu ediliyor diye. Dinleyiciyi mest etmesini mi ekleyelim yoksa Gümüşhanelileri veya Aşkalelileri coşturmasını mı? Şunda başka birisi anlatılmış mesela, dikkat :)--RapsarEfendim? 18:47, 19 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD. İncelemeelam. vermiş birkaç kaynak. - şebmesaj 12:27, 23 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin şu kriterlerin bir tanesine bile tam oturtamadım. Ulusal değil zaten yerel bir müzisyen belli ki, hatta lokal bile olabilir. Politika açık, KD değil.K a h v e 6buyrun? 08:15, 7 Nisan 2014 (UTC)(VP:OY#Oyların geçerliliği uyarınca, kullanıcının oylama başlangıç tarihinde en az 150 değişikliği olmadığından oyu geçersiz sayılmaktadır. --Théoden ileti 13:22, 14 Nisan 2014 (UTC))
 • Silinsin Silinsin Kayda değerlik kriterlerini sağlamıyor. --Eldarion 10:34, 8 Nisan 2014 (UTC)

Netd.com[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Netd.com"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şubat 2013'ten bu yana KD etiketiyle bekliyormuş. Vikipedi:Kayda değerlik (İnternet) sayfasında belirtilen kriterleri sağlamadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 10:18, 19 Mart 2014 (UTC)

Doğan Holding bünyesinde olanlar bağımsız kaynak olmadığından KD'liğin ispatı için kullanılamaz.--RapsarEfendim? 18:37, 19 Mart 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın kd. - şebmesaj 17:32, 19 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil. --Eldarion 10:34, 8 Nisan 2014 (UTC)

İzmit ve Adapazarı Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İzmit ve Adapazarı Olayları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Fındıcak İsyanı'nda da söylediğim gibi, ayrı madde olarak açılması sıkıntılı. maddenin tamamen taraflı bir dille oluşturulması da cabası. --kibele 22:52, 23 Mart 2014 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye katılıyor ve Ermeni İsyanları (I. Dünya Savaşı) maddesine aktarılması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:12, 24 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddenin bu haliyle kalmasının daha uygun olacağını düşünüyorum. İçerik geliştirilebilecek konumda. Kaynaklar mevcut.-Eğitmenmahmut msj 21:12, 26 Mart 2014 (UTC)
konuyu bu başlıkla ele alan bağımsız ve tarafsız kaynakları görebilir miyiz acaba? --kibele 07:03, 27 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın rapsar'a katılıyorum. aktarılırken özgün araştırma ve taraflı metinler konusunda dikkat edilmeli. --kibele 19:42, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Vitruvian (mesaj) 22:47, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KDlik.. - şebmesaj 18:05, 5 Nisan 2014 (UTC)
Siz bir kukla olarak görüş belirtmeyin bence. --E4024 (mesaj) 14:13, 14 Nisan 2014 (UTC)

Bursa Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bursa Olayları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ayrı bir madde olacak kayda değerlikte değil.--kibele 22:58, 23 Mart 2014 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye katılıyor ve Ermeni İsyanları (I. Dünya Savaşı) maddesine aktarılması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:11, 24 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddenin bu haliyle kalmasının daha uygun olacağını düşünüyorum. İçerik geliştirilebilecek konumda. Kaynaklar mevcut. Eğitmenmahmut msj 21:10, 26 Mart 2014 (UTC)
konuyu bu başlıkla ele alan bağımsız ve tarafsız kaynakları görebilir miyiz acaba? --kibele 07:04, 27 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın rapsar'a katılıyorum. aktarılırken özgün araştırma ve taraflı metinler konusunda dikkat edilmeli. --kibele 19:50, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Vitruvian (mesaj) 22:45, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KDlik.. - şebmesaj 18:04, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Madde üzerinde çalışıyorum. Bu tür hassas konulara daha fazla zaman ayrılmalı. Buna kadar silinecek ne maddeler var; (...) Bekleyelim derim. --E4024 (mesaj) 07:53, 8 Nisan 2014 (UTC)

Yozgat Ermeni Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yozgat Ermeni Olayları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ayrı bir madde olacak kayda değerlikte değil..--kibele 23:02, 23 Mart 2014 (UTC)

konuyu bu başlıkla ele alan bağımsız ve tarafsız kaynakları görebilir miyiz acaba? --kibele 07:02, 27 Mart 2014 (UTC)
keşke yorum yapmadan maddeye bir göz atsaydınız. gösterdiğiniz araştırma 1893/1894 yıllarındaki olaylara ilişkin, madde ise 1915'ten söz ediyor. kaldı ki, bir tezde ya da araştırmada söz konusu edilmek kayda değerlik için yeterli değil. --kibele 11:59, 30 Mart 2014 (UTC)
Maddeye göz attım, saygısızlık yapmayın. Yüzlerce kaynaktan en baştaki popüler olanı kopyaladım. http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=134663 http://www.ermenisorunu.gen.tr/turkce/yanitlar/yanit4.html Tarafsız olmanızı tavsiye ederim. --Kafkasmurat- 16:55, 30 Mart 2014 (UTC)
maddede başka bir şeyden sözediliyor, siz başka kaynaklar paylaşıyorsunuz, nasıl düşünmemizi önerirdiniz? tarafszılık gerekli elbette, hepimize.. hâlâ bu olayların neden genel maddede değil de ayrı olarak ele alınması gerektiğini gösteren bir kaynak yok görünürde. --kibele 19:36, 30 Mart 2014 (UTC)
Olay hakkında kitap yazılmış. Birçok kaynakta mevcut. Orada iç sayfalara bakılabiliyor. Bakmayı deneyin. Bu kadar büyük bir meselenin neden ansiklopedik bulunmadığı anlaşılamaz.--Kafkasmurat- 20:07, 30 Mart 2014 (UTC)
nerede o kitap? 'büyük mesele' derken neyi kastediyorsunuz? burada 'yozgat ermeni olayları' ayrı bir madde olacak şekilde ele alınan bir konu mudur yoksa ana maddede değinilmesi yeterli midir onu konuşuyoruz. kaynak varsa maddeye ekleyin, benim bakmamla olmuyor. --kibele 09:40, 1 Nisan 2014 (UTC)
Kitapyurdu bağlantısına bakınız.--Kafkasmurat- 09:50, 1 Nisan 2014 (UTC)
kitap kaymakamı anlatıyor. --kibele 10:06, 1 Nisan 2014 (UTC)
Kitap olaylar hakkında bilgi vermektedir. Ana başlık halinde mevcuttur.--Kafkasmurat- 11:18, 1 Nisan 2014 (UTC)
demek ki olay hakkında bir kitap yazılmamış.. yerel bir yöneticiyi anlatan bir kitapta bir başlık olarak yer bulmuş doğal olarak. oysa biz bir ansiklopedi maddesinden söz ediyoruz. eğer, konunun ayrı olarak yer bulmasına yetecek kaynaklar varsa ekleyebilirsiniz. değilse, sadece ermeni olaylarının onlarca şehirdeki yansımalarından birine ayrı madde açılmasının gereksiz olduğu görünüyor. --kibele 11:24, 1 Nisan 2014 (UTC)
Kalsın KalsınIsrarlı takibiniz sonucu 1893'teki olayların madde olarak bulunması gerektiğini, bu maddenin de bununla değerlendirilebileceğini anladım. Ancak 1893'teki olaylardan bahsedilmediği sürece Yozgat Ermeni Olayları maddesinin silinmesine karşıyım. 93'teki olaylar hakkında birçok yayın ve bilgi bulunuyor. Maddenin kalması ve 93'teki olaylara doğru evrilmesi gerekiyor.
915'teki olaylar hakkında http://e-magaza.ttk.gov.tr/switch.php?file=ProductInfo&cat_id=96&product_id=2053 ve http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=134663 gibi kaynaklar varken, 893'teki olaylar hakkında http://www.satemer.sakarya.edu.tr/pdf/yozgattaermeniler.pdf http://www.eraren.org/index.php?Page=DergiIcerik&IcerikNo=26 http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=580510 http://books.google.com.tr/books/about/Merzifon_Yozgat_ve_Kayseri_Ermeni_olayla.html?id=XvFNAQAAIAAJ&redir_esc=y gibi kaynaklar çoğaltılabilir. Yozgat Ermeni Olayları bu iki olay ve diğer ayaklanmalar için birleştirici ve ansiklopedik niteliktedir.
sizi araştırmaya sevkettiğime sevindim. ama tarafsız kaynaklara bakmak konusunda bir şey yapamamışım sanırım. verdiğiniz bağlardan ikisi aynı kişinin araştırması, biri de konuyu bölgesel olarak inceliyor. detaya inen bir takım tezlerin olması, konuların ansiklopedik değeri hakkında fikir vermez. bir de Yozgat Ayaklanması maddesi var. --kibele 12:23, 1 Nisan 2014 (UTC)
Ayaklanma Ermenilerle ilgili değil. 893'teki olayların bu maddede değerlendilmesi gerekiyor. Madde kalırsa uygun bir zamanda ben yapabilirim. --Kafkasmurat- 12:40, 1 Nisan 2014 (UTC)
şu anda mevcut durum üzerinden konuşuyoruz. madde bu hâliyle slinmeye ya da aktarılmaya aday. --kibele 12:46, 1 Nisan 2014 (UTC)
Bu haliyle kayda değer. Aynı isimle anılan 1893 olayları eklenirse, önemli bir madde olacaktır.--Kafkasmurat- 19:41, 2 Nisan 2014 (UTC)
bu içeriğe kaynak bulamadınız, 1893 eklenmeli dediniz, şimdi de böyle de kd diyorsunuz. e bu kadar 'kalsın da ne olursa olsun' yorumuna yapacak yorum yok. --kibele 22:44, 2 Nisan 2014 (UTC)
Keşke yukarıda yazdıklarıma bir baksaydınız. Kaynak var. Madde yetersiz. Silmek yerine geliştirmek gerekiyor. Art niyet olmadan bilgi verme amacıyla yaklaşmak gerekiyor.--Kafkasmurat- 23:37, 2 Nisan 2014 (UTC)
okudum, verdiğiniz kaynakları inceledim, açıkladım, cevap verdim. dolayısıyla beş satır yukarısını aynen tekrar etmek gerekmiyor. hâlâ soruyorum. bu maddenin kaynakları nelerdir? --kibele 08:19, 3 Nisan 2014 (UTC)
İddialarınıza mesnet bulamayınca kaynaksızlığa dayanmaya çalışıyorsunuz. Maddeler kaynak olmadığı için değil, ansiklopedik olmadığı/kayda değer olmadığı için silinebilir. Ayrıca maddenin kaynakları vardır. Ben de yukarıda saydım. Konu ansiklopedik, madde kayda değer. Ancak eksik olduğu doğru. Kalırsa öncesindeki hareketleri de içeren önemli bir madde olabilir.--Kafkasmurat- 08:39, 3 Nisan 2014 (UTC)
mesnet bulması gerekenler, maddenin kalması gerektiğini söyleyip bunu kaynaklandıramayanlardır benim bildiğim. maddenin kaynaksızlığı kayda değerliği kanıtlayacak kaynak olmamasıdır ve bu nedenle de maddeler silinir ya da aktarılır ayrı bir madde olamayacakları için. konuları karıştırmak bizi çözüme ulaştırmaz. madde eksik değil, bu hâliyle ayrı bir madde olacak bir başlığa ve içeriğe sahip değil. varsa eklemeleriniz, değişiklikleriniz, buyrun. değilse kalmasının gerektiğini söylemek 'mesnetsiz' bir istek olarak duruyor ortada. --kibele 10:41, 3 Nisan 2014 (UTC)
Bu olayların varlığına kani oldunuz ama aktarılmasını istiyorsunuz. Ben de diyorum ki: hakkında kaynaklar var. Madde içinde ve kitap aramalarında kaynaklar mevcut. Ayrıca olayların öncülü olan 893'teki hareketler de bununla incelenebilir. Aktarılması yerine ikisinin bir maddede değerlendirilmesi gerekir. Oyunuzu değiştirmeniz için söylemiyorum. Ne demek istediğimin anlaşılması önemli. Böyle olmayınca sonu gelmez tartışmalar türüyor. --Kafkasmurat- 10:51, 3 Nisan 2014 (UTC)
bence, konuyu taa baştan yanlış anlamışsınız. kimse böyle bir olay yok demiyor, ayrı madde olacak kadar önemli ve kayda değer değil, genel maddede anlatılmalı deniyor. bence 'yapılması gerek','yapılabilir' gibi ileriye dönük dilekler yerine maddeyi kaynaklandırarak kayda değer olduğunu ispatlayabilirsiniz. değilse mesnetsiz bir istek, dediğim gibi.. --kibele 10:59, 3 Nisan 2014 (UTC)
Maddede halihazırda kaynaklar var. Ben de birkaç kaynak buldum. Yalnız kitaplara ulaşmak zaman alacaktır. Adaylık süreci bu zamana denk gelmeyebilir. Ayrıca madem böyle bir olay var, büyük bir öneme haiz değil mi? Neden madde olmasın? Eskiden var olan bir kültür şu an yok. Bir şehrin varlığından bahsediyoruz. Bunlardan bahsedilmesi Ermeni Tehciri gibi vahim olayları aydınlatmada kilit önemdedir. --Kafkasmurat- 11:15, 3 Nisan 2014 (UTC)
maddede, ermenilerden söz eden genel bir takım kitaplara ve bir teze bağ verilmiş, bu olayların ne kapsamda yer aldığını bilmiyoruz. "Ayrıca madem böyle bir olay var, büyük bir öneme haiz değil mi? Neden madde olmasın?" sözleriniz kayda değerlik ve ayrı madde olma konusunu yanlış anladığınızı gösteriyor. ve de vikipedi'nin bir takım olayları aydınlatmak gibi bir işlevi yoktur. --kibele 15:07, 3 Nisan 2014 (UTC)
Vikipedi'nin insanları aydınlatma görevi vardır. En başta sadece bir yorum için girdim. Tutumunuz beni oy vermeye ve ifade edilmeyen hususları belirtmeye sevk etti. Madde silinse de, 93'teki olaylar için açılacaktır. Nitekim 15'teki olay da tarihi öneme sahip müstesna bir olaydır. Son sözüm, olayların iyi anlatılmadığı, kaynaklara ulaşınca çok daha iyi anlatılabileceğidir. Ayrıca 93'teki vahim hadiseler de eklenirse önemli bir madde olacaktır.--Kafkasmurat- 08:22, 7 Nisan 2014 (UTC)
ah bi ulaşabilsek o kaynaklara.. hepimizin dileği o. --kibele 08:25, 7 Nisan 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın rapsar'a katılıyorum. --kibele 20:08, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Vitruvian (mesaj) 22:44, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KDlik.. - şebmesaj 18:04, 5 Nisan 2014 (UTC)

Trabzon Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Trabzon Olayları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ayrı olarak ele alınacak kayda değerlikte değil.--kibele 23:19, 23 Mart 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Yeterince kaynak var. Onun yerine tam bir özgün araştırma olan Zeytun Ermenileri maddesini silelim. --E4024 (mesaj) 09:17, 26 Mart 2014 (UTC)
Yorum Yorum Mesnetsiz iddialarda bulunmak yerine Zeytun Ermenileri maddesini silinmeye aday göstererek, görüşünüzü açıklamak için Vikipedi'yi aksatmamanız sebebiyle sizi tebrik ediyorum E4024. --Eldarion 09:32, 26 Mart 2014 (UTC)
Siz katılımcı üzerine yorum yaparken bu arada "Zeytun Ermenileri" maddesi silindi gitti. --E4024 (mesaj) 09:27, 8 Nisan 2014 (UTC)
Katılımcı üzerine yorum yaptığımı iddia ediyorsunuz, ancak kişisel saldırı falan değil sadece açıksözlülük yapıyorum sizin gibi. Siz yapınca sorun yok, başka kullanıcılar yapınca mı rahatsız oluyorsunuz anlayamadım. [11] --Eldarion 09:15, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin bağımsız içerikte kaynak yok. - şebmesaj 21:33, 26 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynakları yeterli bir madde. Kd buluyorum..-Eğitmenmahmut msj 21:39, 26 Mart 2014 (UTC)
konuyu bu başlıkla ele alan bağımsız ve tarafsız kaynakları görebilir miyiz acaba? --kibele 07:00, 27 Mart 2014 (UTC)
Maddede üç kaynak görüyorum; hiç birinin nesnelliği tartışma sayfasında gündeme getirilmemiş. --E4024 (mesaj) 08:56, 27 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer ve geliştirilmesi gereken bir madde. Büyük tarihi sonuçlara sahip. --Kafkasmurat- 21:04, 28 Mart 2014 (UTC)
konuyu bu başlıkla ele alan bağımsız ve tarafsız kaynakları ekleyebilir misiniz acaba? maddedeki kaynaklarda ne kapsamda söz edildiği belli değil çünkü. --kibele 11:45, 30 Mart 2014 (UTC)
http://www.ermenisorunu.gen.tr/turkce/yanitlar/yanit15.html http://books.google.com.tr/books/about/Ar%C5%9Fiv_belgelerine_g%C3%B6re_Trabzon_da_Erme.html?id=Z0m7AAAAIAAJ&redir_esc=y http://egeweb2.ege.edu.tr/tid/dosyalar/XX-1_2005/TIDXX-1_2005-08.pdf http://home.anadolu.edu.tr/~stelceken/osmanli_devletinde_ermeni_sorunu.pdf --Kafkasmurat- 17:00, 30 Mart 2014 (UTC)
verdiğiniz kaynaklardan ilkinde trabzon kelimesi bir kez, bir cümlenin yarısında geçiyor. birinde, onlarca şehirle birlikte sadece bir istatistik olarak var. bir başkası, tehcirden sözediyor. aslında zaten maddenin kendisinde de bölgesel bir yaklaşım var. yani nereden bakılırsa özgün araştırma, kaynaksızlıktan ötürü de ayrı bir madde olacak durumda değil. --kibele 18:40, 30 Mart 2014 (UTC)
İnternetten 100 yıllık bilgilere ulaşmak sandığınız kadar kolay değildir. Belgeler olayın ehemmiyetini sergilemek için önemli. Böyle bir olay var. Sonuçları da mühim. İnternet bunu gösterebilir ancak bilgi konusunda sınırlıdır. Madde ansiklopedik. --Kafkasmurat- 19:08, 30 Mart 2014 (UTC)
olmaz olur mu, en fazla belge olan durumlardan biri söz konusu. bazı olaylarda var da niye bunda yok, ona bir bakın isterseniz. böyle bir olay var demişsiniz de, evet trabzon'da ermeniler varmış bir zamanlar, bir takım olaylar da olmuş. ama bu, maddeyi ayrı olarak ansiklopedik kılıyor mu, orası kuşkulu.. --kibele 19:30, 30 Mart 2014 (UTC)
Bugün bir yere kurşun atılsa ansiklopedik oluyor da, coğrafyayı tümüyle değiştiren olayların başlangıcı neden ansiklopedik olamasın? Burada yüz binlerin hayatı söz konusu. Her bir madde, keşke ilgilenen olsa da onlarca ayrı başlıkta incelense...--Kafkasmurat- 20:07, 30 Mart 2014 (UTC)
burada böyle bir olay yok denmiyor ki eğitmen.. bir de şu siteden çıkıp biraz tarafsız kaynaklara göz atmakta yarar var. --kibele 20:12, 30 Mart 2014 (UTC)

anlamadığım bir şey var. madde girişinde Trabzon olayları, II. Meşrutiyet sonrası Ermeni Komitecilerin Trabzon ve Samsun illerinde neden oldukları olaylardır. Periyodik olarak tekrarlanmış ve ağırlıklı olarak 1917 Bolşevik İhtilali’ne kadar devam etmiştir. denmiş, sonra da silah kaçakçılarının isimleri gibi detaylarla bir hikaye anlatılıyor. sanki bir madde daha olsun diye oluşturulmuş gibi görünüyor. sahi, bu madde esasen ne anlatıyor? --kibele 19:54, 30 Mart 2014 (UTC)

ifademdeki ..-da ekini soruyorsun kibele :) ben de onu araştırıyorum, bakalım ilave bir şeyler bulabilecekmiyim. Hadi kolay gelsin..-Eğitmenmahmut msj 20:26, 30 Mart 2014 (UTC)
araştırmana maddeden başlasan da yukardaki soruma cevap bulsam. ne anlatıyor bu madde? --kibele 20:35, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin yukarıdaki gerekçelerime dayanarak. --kibele 22:48, 2 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KDlik. - şebmesaj 18:03, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Bir karar verin Şeb, hızlı mı silinsin yavaş mı? --E4024 (mesaj) 09:27, 8 Nisan 2014 (UTC)

Ayşe Dinçer[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayşe Dinçer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 13:47, 25 Mart 2014 (UTC)

Kadir Boğaç Kunt[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kadir Boğaç Kunt"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Biyografiler için kayda değerlik kriterlerini sağlamadığı şüphesiyle, topluluğun fikrine sunuyorum. --Eldarion 06:46, 26 Mart 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Hmm. Hangi yönden kayda değer olmadığı düşünülüyor acaba? Bolca kaynak sunulmuş (kişinin kendi yazdıklarını dışarıda tutsak dahi) ve kendisine birçok maddede bağlantı verilmiş.--RapsarEfendim? 09:31, 26 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Söz konusu kaynakların hemen hemen hepsinde, bir çok isim mevcut. Ek olarak birçok maddeye bağlantı verilmiş olması bir kayda değerlik kıstası mıdır ? --Eldarion 09:34, 26 Mart 2014 (UTC)
"Söz konusu kaynakların hemen hemen hepsinde, bir çok isim mevcut" derken ne kastedildiğini anlayamadım.--RapsarEfendim? 09:42, 26 Mart 2014 (UTC)
Yani kaynaklarda adı geçen bilim adamlarından, bu biyografinin nasıl bir farkı var onu soruyorum. Zira çoğu böyle. --Eldarion 09:49, 26 Mart 2014 (UTC)
Yoktur belki de? Adı geçmekten kastın şu mudur?--RapsarEfendim? 10:03, 26 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin yaptıkları için teşekkürler, ancak kendisi ve çalışmaları hakkında yeterli atıf yok kaynaklar arasında. --kibele 11:42, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Eldarion 11:14, 5 Nisan 2014 (UTC)

Counter-Strike 2D[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Counter-Strike 2D"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan bir firma tarafından geliştirilmiş olan bir oyun. Kayda değer olmadığı gerekçesiyle İngilizce Vikipedi'de de silinmiş. Aksini ispatlayan bir şeye rastlayamadım.--RapsarEfendim? 18:20, 26 Mart 2014 (UTC)

Hilmi Cem İntepe[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hilmi Cem İntepe"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik nedeniyle hızlı silindi. maddede olmayan bir içerik haber verilerek itiraz edilince geri geldi. burada konuşulup netleştirilsin.--kibele 19:27, 28 Mart 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Oyuncular için belirtilen kayda değerlik kriterlerimizi sağlamadığı bariz. "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar." denmiş mesela, "önemli" bir rolü yok (ikincil değil, üçüncül rolleri var).--RapsarEfendim? 19:43, 28 Mart 2014 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Şahıs çokça biliniyor. Google araması şaşırtıcı derecede yoğun sonuçlara sahip. Her sitede birkaç kez adı geçmiş. Bir yarışmada da birinci olmuş. Tanıyan biri yorumlarsa kalabilir. --Kafkasmurat- 21:01, 28 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Kafkasmurat'ın da dediği gibi yarışmada 1. olması yeterli olsa gerek, geriye kalan roller ise cabası. Diğer bir düşünce ise oyuncu şablonu kişi şablonu olarak da değiştirilebilir. --Tottam100 06:55, 29 Mart 2014 (UTC)
Yarışmada 1. olmak yeterli değil, öyle bir kriterimiz yok. Şu anki kayda değerlik değerlendirmemiz oyuncu kriterlerine göre olmak durumunda.--RapsarEfendim? 08:40, 29 Mart 2014 (UTC)
Peki direk kişi olarak yön verilirse olabilir mi o zaman? --Tottam100 08:50, 29 Mart 2014 (UTC)
Anlayamadım demek istediğini.--RapsarEfendim? 10:15, 29 Mart 2014 (UTC)
Yani şu oyuncu şablonu yerine kişi şablonu eklenerek yapılırsa, en azından oyunculuk için kayda değer olan riski kalkar mı? --Tottam100 11:54, 29 Mart 2014 (UTC)
Yaptığı kayda değer bir olay yok ki. Kayda değerlikle popülerlik karıştırılmasın lütfen.--RapsarEfendim? 19:59, 29 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Net KD değil.--Sayginerv-posta 20:10, 29 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ortaya koyan kaynak göremedim. --Eldarion 10:32, 8 Nisan 2014 (UTC)

ActiveModeler Avantage[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "ActiveModeler Avantage"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Eylül 2010'dan beri kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Konu hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynak olmadığından kayda değer olmadığını düşünüyorum. İngilizce Vikipedi'deki silinmesiyle sonuçlanan adaylık sayfasında belirtildiği gibi kaynaklarda bu yazılım üzerine yoğunlaşılmamış, ismi geçiyor sadece.--RapsarEfendim? 19:31, 28 Mart 2014 (UTC)

Çapa Çizgiroman Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çapa Çizgiroman Grubu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Eylül 2010'dan itibaren kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Kayda değer olduğuna dair yeteri kaynak bulamadım. Bulan varsa "maddeye ekleyerek" ispatlarsa iyi olur.--RapsarEfendim? 19:40, 28 Mart 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19:40, 28 Mart 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Resmi sitesi blogspot. Tüzel bir varlığı olmayabilir.--Kafkasmurat- 12:30, 1 Nisan 2014 (UTC)

Güvenlik Kuvvetleri Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Güvenlik Kuvvetleri Dergisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddenin kayda değer olmadığını düşünüyorum. Maddede verilen dört kaynaktan teki çalışmıyor, ikisi ise dergiden (ve yayıncı kurumdan) bağımsız kaynaklar değil (kayda değerliğin ispatı için kullanılamaz). Diğer kaynak ise kaynak dahi değil, yalnızca adı geçiyor ve buna dayalı bir çıkarım yapılmış. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı maddesinde bahsedilebilir bence.--RapsarEfendim? 19:46, 28 Mart 2014 (UTC)

Kriterlere göre inceleme yapabilirseniz daha faydalı olacaktır. Bilinen bir dergi olması kayda değer olduğu anlamı taşımıyor.--RapsarEfendim? 21:14, 28 Mart 2014 (UTC)
Kıbrıs veya Türkiye dışı bilgi yok. Bu yüzden çekimser kalıyorum. Ancak askeri yayınlar resmi yapılar olduğundan dergi kayda değer olabilir. Bu tür dergiler resmi gazete gibi, belge niteliğindedir.Kıbrıs'ın tek askeri yayını ise önemli bir maddedir.--Kafkasmurat- 12:20, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer değil. --kibele 11:34, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Rapsar'a ilk kez katılıyorum. M.A.SEKİ SMS 10:07, 17 Nisan 2014 (UTC)

MBRAI[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "MBRAI"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
(Kaynak ara: "Mobile and Portable DVB-T/H Radio Access Interface Specification"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Konu hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynak mevcut değil. İçerik, kişisel gözlemlere veya tek bir kaynağa göre oluşturulmuş muhtemelen. Eylül 2010'dan beri kayda değerlik etiketiyle bekleyen bu maddenin KD olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:50, 28 Mart 2014 (UTC)

Silinsin Silinsin DVB-T H Radyo Erişim Arayüzü maddemiz olsa aktarılsın diyeceğim ancak çok ayrıntı bir madde.--Kafkasmurat- 12:22, 1 Nisan 2014 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Bence madde KD ancak kaynak konusunda haklısınız. M.A.SEKİ SMS 10:05, 17 Nisan 2014 (UTC)

Haluk Dinçer[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Haluk Dinçer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Temmuz 2010'dan beri kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Gösterilen kaynaklardan ilki kişinin çalıştığı şirket olduğundan bağımsız kaynak değildir be kayda değerlik ispatı için kullanılamaz. 2, 3 ve 4. kaynaklarda da benzer durum (ödül veren kuruluşların siteleri) var. turkishdailynews.com.tr'deki habere ulaşamadım, yorum yapamıyorum. Son kaynakta da yalnızca ufak bir noktada adı geçiyor. Ben, kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri kaynağa rastlayamadım ve kriterlerimizi karşılayan tarafını da bulamadım.--RapsarEfendim? 20:08, 28 Mart 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 20:08, 28 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Eğitmen'e hak vererek. {{silinsin}} --Kafkasmurat- 20:56, 28 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Kişi ekonomist. Sıradan olmadığı da özellikle maddenin "Sivil toplum faaliyetleri" bölümünde yer alan ifadelerden anlaşılmakta. "Kayda değer" kavramının, "dikkat çeken" veya "hakkında kayıt düşmeye değer" anlamı ile madde içeriğinin örtüştüğünü, bu anlamda maddenin silinmemesi gerektiğini düşünüyorum. Şimdilik {{kaynaksız}} şablonu mu eklesek acaba? Ama yine de kesin bir yargıya şahsen varamadım..-Eğitmenmahmut msj 19:17, 31 Mart 2014 (UTC)
Ekonomik açıdan bakınca biraz düşünürüyor. Ama yalnızca bir kapitalist daha deyip geçesim geliyor. Yine de zengin olmak dışında bir vasıf görüyorsanız önemli bir kapital olan bu kişi ansiklopedik bile olabilir.--Kafkasmurat- 19:54, 31 Mart 2014 (UTC)
Ekonomistler için kriterlerimiz olmadığından kişiler için belirtilen kriterlere göre değerlendirmek lazım tabi.--RapsarEfendim? 20:14, 31 Mart 2014 (UTC)
şurada"Yaratıcı meslekler" alt başlığı içeriğinde "ekonomist" ifadesine de yer verilmiş ama bir önceki yorumumda da belirttiğim gibi maddenin "Sivil toplum faaliyetleri" bölümündeki ifadeler kaynaklandırılabilirse bence bu kişinin Kd liğini tartışmamalıyız diye düşünüyorum...Eğitmenmahmut msj 20:45, 31 Mart 2014 (UTC)
Bağımsız kaynak değil bu kaynağa bakarak konuşuyorsanız.--RapsarEfendim? 11:26, 3 Nisan 2014 (UTC)
Şuradan ve Şuradan hatta Şuradan hangi başlık tıklansa adamın kd olduğu tartışmasız açık. Her biri farklı farklı kaynaklar.--Eğitmenmahmut msj 12:11, 3 Nisan 2014 (UTC)
"Tartışmasız" olması için ispatlanması gerekiyor. Buyurun, ispatlayın tartışmasız kayda değer olduğunu. Şuna bakın, buna bakın, şurada çalışmış, bunda yer almış demekle olmuyor ki.--RapsarEfendim? 09:16, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin bir kariyer öyküsü, ama ansiklopedik kayda değerlik için 'haluk dinçer şunu dedi' haberlerine değil, haluk dinçer'in yaptıklarını, dediklerini konu alan bağımsız kaynaklara ihtiyacımız var. --kibele 14:46, 3 Nisan 2014 (UTC)
Benim de adım geçtiğim için üstüme alınarak kendimce yanıt veriyorum. Ben "taraflı bir değerlendirme" yapmanla ilgili herhangi bir yorumda veya imada bulunmadım. Yalnızca bir şahsın kayda değer olduğunu ortaya koymak için kriterlere göre inceleme yapılması gerektiğini belirttim. Yukarıda Sabancı'ya bağlı bir site göstererek "Kişinin kd olduğu ortada" dedin. Ancak bağımsız olmayan kaynaklar maddenin kayda değer olduğunu ortaya koymak için kullanılamaz. Kişinin resmî sitesi, çalıştığı yerlerin sitesi vs bağımsız olmayan kaynaklardır. İkinci olarak, sürekli "kişinin KD'liği açık" gibi ifadeler kullanıyorsun. Ancak bu madde Temmuz 2010'dan beri kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Yani neredeyse dört yıl önce birisi "bu madde KD olmayabilir" demiş, dört yıldır da bu ispat edilmemiş. Demek ki yeterince "açık" değilmiş. En başta da belirttiğim gibi değerlendirmeler kriterlere göre yapılmalı. "Şunu yapmış" ya da "burada çalışmış" gibi ifadeler bu kapsamda değerlendirilemez. Hiçbir kriter demiyor ki "şurada çalışmışsa kayda değerdir" diye. "Sıkça atıf bulunursa" kayda değerdir, kriterlere göre. Atıf var mı? Ben göremedim. Verdiğin TÜSİAD sitesi zaten bağımsız kaynak değil (o kurumun bir üyesi ya hani). Bu da şahsın kendi söylemleri, yine bağımsız değil. İşi kişiselleştirmeden, kriterlere göre konuşalım lütfen.--RapsarEfendim? 21:16, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Ben de çok şey söylüyorum ama nedense Anadolu ajansı benim söylediklerimi bir türlü önemsemiyor, yayınlamıyor. Bu şahsın söylediklerini niçin önemsiyor/yayınlıyor? Hatta Financial Times gibi ciddi oluşumlar, vs. niçin dikkate alıyor. Lütfen kimin konuyu kişiselleştirdiğine iyi bakalım. Madde şu ya da bu şekilde tartışmaya açılmış. Bunda bir sıkıntı yok. Sıkıntı sadece maddenin 'redd-i kişisel' anlayışla silinme aşamasına getirilmeye çalışılmasıdır. Burada çok maddeler tartıştık. Bazıları gerçekten silinmesi gerekenlerdi ama "bu madde ingilizce viki'de de var kalsın" anlayışı ile silinmedi. Madem öyle idi, bir sas maddesinin ingilizce Vikide olması, onun silinmemesi hususunda + (artı) özellikti de şimdi niçin çifte standart uygulanmak isteniyor? Bu madde de ingilizce Viki'de var. Burada akla VP:TBA ihlâli geliyor. Kimse kusura bakmasın. Başka da söylenecek bir şey yok bence..--Eğitmenmahmut msj 21:45, 4 Nisan 2014 (UTC)
Yayınlayabilir AA. Benim demek istediğim şey, kayda değerliğin kanıtlanması için bağımsız kaynaklar sunulması gerektiği. Tekrar tekrar aynı şeyi söylüyorum, bağımsız olmalı kaynaklar. Yukarıda sunduğun kaynaklar bariz bir şekilde bağımsız olmayan kaynaklar, bunun aksini de söyleyemezsin zaten. Bir diğer mevzu da "diğer Vikilerde var" mevzusu. İngilizce Vikipedi'nin kendisi bile buna karşı çıkıyor. Bunu yapmayın, fena olur diyorlar :) Ben de yapmıştım orada, bana da demişlerdi ve oyu geçersiz saymışlardı. Haklı adamlar tabi :) Bu arada burada 2 Temmuz 2008'de İngilizcede ise 11 Temmuz 2008'de açılması tesadüf değil. Aynı şahıslar açmış.--RapsarEfendim? 21:52, 4 Nisan 2014 (UTC)
Kişinin görüşlerine yer ve önem veren Anadolu Ajansı bağımsız bir kaynaktır, çünkü bir devlet kuruluşudur. Ayrıca 'atıf' diyorsunuz da Finansal Times 'ta kişi ile ilgili yer alan bağlantıyı vermem hususunu ve içeriği nedense göz ardı ediyorsunuz. Sizce 'Financial Times' adamın şirketlerine mi bağlı olarak çalışıyor? Bir de bana bakmamı önerdiğiniz bağımsız olmayan kaynaklara isterseniz siz bir daha göz atın? Çünkü sıkıntının kaynağı orada yazılı olanların iyice anlaşılamaması olarak gözüküyor. Hadi kolay gelsin .-Eğitmenmahmut msj 22:10, 4 Nisan 2014 (UTC)
Hocam ben bağımsız kaynaktan kastım o değil. Kişinin bir röportajı da bağımsız kaynak değildir. Çünkü o şahsın kendi ifadeleri onlar, kendi ağzından çıkanlar. Kaldı ki o röportaj "şahıs hakkında değil". Yine tekrar etmiş gibi olacağım ama haberlerin içeriğine bakarsanız hep kendisinin bir söylemini görebilirsin. Kişinin kendi söylemleri var sürekli, onu konu alarak yazılan kaynak çok kısıtlı (ben göremedim aslında da kısıtlı diyelim yine de).--RapsarEfendim? 22:15, 4 Nisan 2014 (UTC)
Söylenilmesi gerekenler, sanırım yeterince söylendi. Bırakalım topluluk kararını versin. İyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 22:22, 4 Nisan 2014 (UTC)
Bence tam söylenmedi. Kaynakların bağımsız olduğunu mu ileri sürüyorsun hâlâ? Vikipedi:Bağımsız kaynaklar sayfasını okumanı öneririm.--RapsarEfendim? 08:02, 5 Nisan 2014 (UTC)

sanırım kaynakların bağımsız olması/olmamasından da önce, kayda değerliğin anlaşılmasındaki sıkıntıyı çözmek gerekiyor. kişinin, yaptığı işlerden, yöneticisi olduğu şirketlerden ötürü yaptığı açıklamalar, açtığı toplantılar vb. haberler, bağımsız kaynaklarda yer alsa da tek başına kayda değerliği kanıtlamıyor. var mı kendisini konu eden kaynak? ben göremedim. --kibele 09:57, 5 Nisan 2014 (UTC)

Kibele, tam olarak seni iknâ edici hiç bir konuda bugüne kadar bir kaynağa maalesef rast gelemedim. Benim kaynak anlamında bulabildiklerimin yeterli olduklarına inancımı belirtmekten başka sana söyleyeceğim hiç bir şey yok.-Eğitmenmahmut msj 12:00, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Biyografinin kayda değerliğini ortaya koyan bağımsız kaynak yokluğu sebebiyle. Eldarion 11:09, 5 Nisan 2014 (UTC)
ÖncelikleBağımsız kaynaklar bölümünde "Örnekler" alt başlığı altında yer alan şemada "Kişiler" ile ilgili bölümün incelenmesinde: Bağımsız kaynak olarak, "Gazeteler, dergiler, akademik çalışmalar" ın dikkate alınması gerektiği şematik olarak belirtilmiş. Burada bir maddenin silinmesi veya kalması yönünde bir görüşme yapılıyor malum. Ben konuya birileri gibi tek yanlı bakmayı değil de politika kurallarına göre bakmaya ve onu değerlendirmeye çalışıyorum. Örtülü kayırma veya tarafgir olmayı da asla düşünmeyerek. İsterseniz olayı bir de şu açıdan ele alalım. Ta ilk baştan. Yani demek istiyorum ki, bu kişinin mali durumundan hareketle bize neler kendisini gösteriyor? Birlikte şu soruların cevaplarını değerlendirelim: 1- Bu maddeye Temmuz 2010'da kayda değerlik etiketi kim tarafından eklenmiştir? 2- Bu etiketi ekleyen kullanıcı kendisini bir vikipedist olarak hangi kategorideki kullanıcı sınıfına dahil etmiştir? 3- Dediğim gibi olay ta en başından beri TBA anlamında şüpheli durumda değerlendirilmektedir.
4- @Eldarion, {{silinsin}} "Biyografinin kayda değerliğini ortaya koyan bağımsız kaynak yokluğu sebebiyle." derken biyografisi 'kayda değer olmayan' bir kişiyi anlatan maddeye, 12 Temmuz 2010 tarihinde o kişinin resim dosyası ile ilgili katkıda bulunurken sanırım kayda değerlik kuralları konusunda o zaman tam yeterli bilgiye sahip değildiniz ve bu yolla maddenin geliştirilmesi için katkıda bulunmuştunuz. :) Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim, (dilerim anlayışla karşılarsınız kişisel kanaatimdir.) bu tartışmada sizin başından buraya kadar yazılanları okuduğunuza maalesef inanmıyorum. Bir denetmen olarak, lütfen yazılanların tamamını okuyup, verilen bağları da göz önünde bulundurarak tam bir değerlendirme yapar mısınız? .-Eğitmenmahmut msj 11:55, 5 Nisan 2014 (UTC)
Neye inanıp, neye inanmadığınız sizi bağlar burada, kimsenin size birşey inandırmak gibi bir mecburiyeti veya gereksinimi yok yani. Mesnetsiz iddialarınız ve kişisel yorumlarınız dışında söylediğiniz pek birşey yok. Son olarak yukarıda değerlendirme yapmışım zaten. Sadece 9 kelimeden oluşan değerlendirmenin neresini anlamadınız ? --Eldarion 16:18, 5 Nisan 2014 (UTC)
Bu kadar sert bir üslup kullanıp ortamı germeye gerek yok bence.--RapsarEfendim? 17:38, 5 Nisan 2014 (UTC)
Kişisel yorumlarınız ve mesnetsiz iddialarınız dışında bir yorumunuz varsa onu yazınız. --Eldarion 17:57, 5 Nisan 2014 (UTC)
mesnetsiz derken? Burada yorumların kişisel yapılması, kişisel görüş bildirilmesi ve kişisel olarak oy kullanılması esasından hareketle, kendimce doğru bulduğum her iddiamın ve her yorumumun mesnetli/dayanaklı olduğu açıktır..-Eğitmenmahmut msj 18:43, 5 Nisan 2014 (UTC)

kayda değerlik etiketi ekleyen Kullanıcı: Ertly'in bir kullanıcı kutusu üzerinden meseleyi yorumlamanın ne kadar vahim bir VP:İÜYYKÜD ihlali olduğunun umarım farkındadır herkes. --kibele 18:54, 5 Nisan 2014 (UTC)

İhlâl mi? Ne alâka? Burada bir maddenin sas tartışması yapılıyor.Kibele, bu konuda söyleyeceğim her şeyi, içerik ve içeriğe atfen yapılan işlemleri, değerlendirerek söyledim/yazdım. Ve iddialarımı da kaynaklandırdım. Bunları yaparken de tek bir şeyi hedefledim, o da: "yanlış yapmamak için katkıda bulunmak". Şimdi de sizin ne yapmaya çalıştığınızı anlamaya çalışıyorum. Acaba aramızda hali hazırda süren "keyfi olarak madde silmenizle" ilgili tartışmamızdan kaynaklanan hissiyatınızı bu konu üzerinden halletmeye mi çalıştığınız sorusu ister istemez aklıma geliyor. Ben yine o konuyla ilgili olarak, sizinle tartışmamızı kişisel mesaj sayfalarımıda sürdürmek istiyorum. Her ne kadar ilgili mesaj içeriğinin tamamını sayfanızdan silmiş olsanız da. Çünkü henüz tartışmamız bitmemişti. Şimdi sizin burada o konudan kaynaklanan hissi tepkinizi ve ona atfen başka konular üzerinden beni bir yerlere sürüklemeye çalıştığınızı açıkça görüyorum. Lütfen konuyu çizgisinden çıkarmayalım. Buradaki konumuz "Haluk Dinçer maddesi Kd midir yoksa değil midir? Silinsin mi yoksa kalsın mı?" -Eğitmenmahmut msj 20:38, 5 Nisan 2014 (UTC)
eğitmen mahmut kişisel yorumlarına devam etmekte. ne zaman sonlandıracak acaba? --kibele 20:40, 5 Nisan 2014 (UTC)

Aşağıdaki kaynak bağlantılar kişisel yorum mu?

Onca açıklamaya rağmen hâlâ bağımsız olmayan kaynak sunmaya devam ediyorsun hocam. Yukarıdaki kaynaklar ya kişinin kendi söylemleri ya da ilişiği bulunan kurumların yayın organları.--RapsarEfendim? 21:05, 6 Nisan 2014 (UTC)
Sana göre ne düşünüyorsan odur, bir şey diyemem. Ne de olsa adam zengin Bu kaynağı da satın aldı kendine bağımlı hale getirdi. Hatta Anadolu Ajansı'nı da. Hiç gülesim yoktu Rapsar.:) dilerim gecenin bu saatinde uykum kaçmaz. Hadi sana kolay gelsin.-Eğitmenmahmut msj 21:17, 6 Nisan 2014 (UTC)
"Kişinin kendi söylemleri de bağımsız kaynak değildir" diye defalarca dendi. İngilizce biliyorsan eğer, verdiğin bağlantıları okuyunca bu anlaşılacaktır. Yok eğer bilmiyorsan, senin için çevirebilirim.--RapsarEfendim? 08:06, 7 Nisan 2014 (UTC)
:) Rapsar önce ingilizce konusunu halledelim: Burada kimin ingilizce bilip bilmemesi önemli değil. Kişi ile ilgili kaynak ve referansların çoğunlukla ingilizce yazılmış olmasından dolayı onları buraya taşıdım. İngilizcem konusunda merakını gidermem için de '30 yılı aşkın süredir kürsüde ingilizce ders anlatmaya çalıştığımı ifade etsem' burada ihtiyacım olan düzeyde ingilizce bildiğimi izaha yeterli mi? Bu konudaki merakını gideremediysem kişisel mesaj sayfanda ilave açıklama yapabilirim.Gelelim tekrar tekrar vurgulamaya çalıştığım ve bir türlü anlaşılmayan esas hususa: "Vikipedi KD'lik politikası uygunluk ölçütleri" esasında yer alan "dikkat çekme" ve "hakkında kayıt düşmeye değer olma" unsurlarının irdelenmesine. Yukarıda bağlantılarını verdiğim referansların hepsinin taraflı olduğunu dilerim düşünmüyorsundur. Şahsın konuşmaları ‘dikkat çekmiş’ ki önemli kaynaklar onu yayınlamışlar. Değil mi? Ayrıca ‘hakkında kayıt düşmeye değer ‘ görülmüş ki bu yolla hakkında kayıt düşülmüş. Senin karşı çıkmandan anlaşılan: sanki bu kayıtları (konuşmalarını-biyografisini, v.s) bizzat şahıs kendisi yayınlıyor. Bir kişinin kayda değer yönü itibariyle bir faaliyette bulunması ki (iyi incelenirse söz konusu şahsın bu anlamda resimleri de var), örneğin ekonomi ile ülkenin Başbakanı , ilgili bakanları ve ilgili en üst düzey bürokratları ile bir masada oturup ekonomi tartışıyorsa veya o düzeyde dikkate alınıyorsa o kişi Kd’dir. Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği satın alma gurubu tarafından kişi dikkate alınıp, açıklamalarını dikte ediyorsa/yayınlanıyorsa o kişi Kd’dir. Günümüzde de Bilderberg toplantıları diye adlandırılan ve ‘ Dünya yönetimi ve küreselleşme’ maksatlı olduğu bilinen toplantılara katılan kişi alanında kd’dir. Başından beri verdiğim bağlantılarda ‘Haluk Dinçer’ ismine atıfta bulunulduğu açıktır. İlgili politikada (Vikipedi kişiler için kayda değerlik yönergesinde yer alan 'Yaratıcı meslekler' gurubunda) Ekonomistler için "Kişi meslektaşları veya ardından gelenlerce önemli bir kişilik sayılmakta veya ona sıkça atıfta bulunulmakta." ifadesi tartıştığımız hali hazırdaki madde için de önem arz etmektedir.. Bu kategorideki (Türk ekonomistler) mevcut maddelerimizden birini incelediğimizde/karşılaştırdığımızda, gerek kaynak güvenilirliği ve gerekse kd.lik anlamında, silinmesini istediğiniz bu maddenin öncelikle kalması gerektiriyor..Ayrıca, ilgili politikada kayda değerliğin öznel olmadığı ve bununla ilgili olarak da "Genel kayda değerlik Vikipedistler tarafından doğrudan yargılanamaz....Bu sebeple, temel kayda değerlik kriteri dünyanın konunun kayda değer olduğu yargısında olup olmadığını belirleme yöntemidir… " İfadeleri yer almaktadır. İsterdim ki, başından beri bizim dışımızda özellikle ‘ekonomi alanında uzman’ vikipedistler de burada görüş bildirsinler. Her neyse ...Kolay gelsin..-Eğitmenmahmut msj 19:21, 13 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddenin kaydadeğer olmadığını düşünen bir kullanıcı olarak kendi fikirlerimin dışında topluluğun fikirlerini görmek adına buraya katkı yapmamıştım. Üzülerek görüyorum ki, bir kullanıcı canla başla maddenin silinmesine karşı çıkarken ben dahil diğer kullanıcıları üzecek yorumlarda bulunuyor. Bu durumda ben de maddenin silinmesi yönünde düşüncemi belirtmek durumundayım.эртлй ილეტი იაზ 05:40, 9 Nisan 2014 (UTC)
@ Kullanıcı эртлй ილეტი იაზ yani Kullanıcı Ertly, " Üzülerek görüyorum ki, bir kullanıcı canla başla maddenin silinmesine karşı çıkarken ben dahil diğer kullanıcıları üzecek yorumlarda bulunuyor. " İfadeniz için söyleyeceğim tek şey: “her şeyi canla başla yapmaya çalışma” gibi güzel bir alışkanlığımın olduğudur. Kişisel kanaatimce bir maddenin silinmesi gerektiği hasıl olmuşsa; silinmesi, silinmemesi hasıl olmuşsa, silinmemesi doğrultusunda özenle görüşlerimi açıklar ve konu ilgili doneleri burada sunmaya çalışırım. Çünkü burası özgür vikipedinin özgürce kişisel görüş açıklama ve kişisel kanaate dayalı oy kullanma zeminidir. Ben de olması gerekeni (ilgili politikaları dayanak göstererek) gerçekçi bir üslupla (hatta her hangi bir dostluk veya yakınlık-uzaklık anlamında bireysel bir ayrıma girmeden) ifadelerimi açıklamaya çalışırım. Tartışılan madde ister loğ taşı maddesi olsun ister Haluk Dinçer maddesi olsun. Belki şu anda tartıştığımız maddeden (hatta benim savunuculuğum konusundaki görüşünüzden) hareketle belirtmek isterim ki: Madde içeriğinde yer alan kişiyi tanımam. Onunla herhangi bir maddi-manevi hiçbir yakınlığım-ilişkim yoktur. Çabam sadece ve sadece yaptığımız işin doğru olması konusunda gayret ve çabadır. Birilerinin zaman zaman yaptığı gibi ‘kişisel yakınlık, bizden veya bizden değil, v.s.’ gibi unsurları öne çıkarmamaya çalışarak ansiklopedinin yazılmasına-projeye katkı sağlanmasına inanırım. Dilerim anlatabilmişimdir söylemek istediklerimi. Bu arada sizin neye niçin üzüldüğünüzü de tam olarak anlayamadım doğrusu? Aslında İçerik üzerine yorum yapmış olsaydınız bu anlamda maddeye silinmesi için ilk etiketi ekleyen kullanıcının kişisel görüşünü de öğrenmiş olurduk diye düşünüyorum..Eğitmenmahmut msj 19:27, 13 Nisan 2014 (UTC)

Yurdanur Eroğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yurdanur Eroğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir sezon boyunca süren bir dizi ve karakter hakkında kaynak yok. Çemberimde Gül Oya (dizi) maddesine aktarılması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:15, 28 Mart 2014 (UTC)

Hey Allah'ım... Artık bir şey demiyorum, Türkçe iletişim kuramıyorum seninle.--RapsarEfendim? 19:57, 29 Mart 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın *Çekimser Çekimser Kayda değer bir karakter ancak madde olarak kalması tartışılabilir. Özellikle de diğer Wikilerde karakterlerin bol bol madde sahibi olması örnek alınırsa, kalması taraftarıyım.--Kafkasmurat- 12:10, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Daima karakterlerin maddesi ayrı açılır diye bir kaide yok. Bunu içeriğine göre değerlendirmeliyiz. Diğer Wikilerden örnek vermem gerekirse Türkiye'de Kalabalık ve Mutlu adıyla gösterime giren 7th Heaven adlı dizinin karakterleri için ayrı maddeler oluşturulmamış, tamamı bir listede anlatılmış. --esc2003 (mesaj) 09:28, 4 Nisan 2014 (UTC)
ABD. deki popüler dizilerin hepsi ayrı karakter maddelerine sahip.https://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Mosby Hatta Tr.Wiki'de dahi çok örnek bulmak mümkün. https://tr.wikipedia.org/wiki/Jack_Shephard https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Carson_Beckett https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Dizilerine_g%C3%B6re_televizyon_karakterleri --Kafkasmurat- 10:16, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Kafkas Murat Bey, İngilizce Vikipedide o kurgusal karakter maddeleri "kaynaksız" mı? (Bakmadan soruyorum.) --E4024 (mesaj) 15:20, 10 Nisan 2014 (UTC)
Yukarıda bağlantısını verdiğim liste de İngilizce Vikipedi'de yer alan bir ABD dizisi zaten, lütfen önce inceleyiniz. Hepsi açılır diye bir kural yoktur. Varsa gösterir misiniz? Karakterlerin kaynaklardaki işlenişine göre karar verilmeli. --esc2003 (mesaj) 14:11, 4 Nisan 2014 (UTC)
Keşke inceleseydiniz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Dizilerine_g%C3%B6re_televizyon_karakterleri --Kafkasmurat- 14:34, 4 Nisan 2014 (UTC)
Ben bir kural göremedim orada :) Ama başlattığım bir SAS var, beklerim. Daha da aday gösterilebilir kanımca. Vaktim olduğunda göz atacağım. --esc2003 (mesaj) 15:28, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Yine şu var bu da olur argümanı gelmiş ama, Jack Shephard'ı filan örnek vermek Lost'a ayıp olur yapmayın :) TR dizilerinde Polat Alemdar, Memati Baş vb. gibi sınırlı sayıda karakter var ayrı madde içeriği oluşturabilecek.--Sayginerv-posta 15:59, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Bence Silinsin Silinsin. Ama kullanıcı:Şeb tek başına engelleyecekse Aktarılmasın Aktarılsın bari. Şeb, siz Coriolis ile aynı kişi misiniz? Bir de baktım, yukarıda Türkiye tarihi bakımından önem taşıyan bir dizi olayın hepsini "KD değil" diye nitelemişsiniz. Kurgusal karakterlerin sizce daha KD olması tuhaf değil mi? Vikipedi genel bir ansiklopedi diye düşünüyorum, yoksa magazin ansiklopedisi mi? --E4024 (mesaj) 15:11, 10 Nisan 2014 (UTC)
Coriolis ile benim aynı kişiler olduğumu düşünmenize ne sebep oldu acaba? - şebmesaj 17:09, 10 Nisan 2014 (UTC)
"O önemli değil, siz diğer sorularıma cevap verin" diyecektim ama bir baktım kuklacılıktan engellenmişsiniz. Umarım bir görevli buradaki oylarınızı da siler. --E4024 (mesaj) 06:35, 11 Nisan 2014 (UTC)

İrem Yağcı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İrem Yağcı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki müzisyenlerle ilgili kriterleri sağlamadığını düşünüyorum. Albümden falan bahsedilmiş ama böyle bir albüm haberini dahi göremedim -ki olsa dahi yeterli değil.--RapsarEfendim? 20:39, 29 Mart 2014 (UTC)

Mesnet?--RapsarEfendim? 12:04, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum internet şöhretleri için bir maddemiz vardı yanlış hatırlamıyorsam.. oraya eklenebilir eğer kd olmadığı düşünülüyorsa.. --kibele 08:10, 30 Mart 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Tek albümü var; fakat kayda değer bir müzik şirketi olan Avrupa Müzik'in etiketiyle çıkmış. Yukarıda bahsedilen liste başarıları da kayda değerlik konusunda bilgi verebilir. --esc2003 (mesaj) 08:05, 1 Nisan 2014 (UTC)
Liste başarısı varsa direkt KD zaten (2. kriter). Ben rastlayamadım ancak.--RapsarEfendim? 12:24, 1 Nisan 2014 (UTC)
 • Kral TV'nin geçmiş yıllara ait TOP 10/20 listesini yayınlamamasının bir sonucu olarak gayet tabi bulamıyoruz. Ancak albümü, top listesinde ilk sıralarda yer alan şarkıları haricinde tek şarkısı bile fenomen olmuş zamanında.. - şebmesaj 18:58, 3 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yapılan açıklamaya katılıyorum. Zaten kalsın diyen sadece bir kuklacı olmuş. --E4024 (mesaj) 06:51, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Çakırmsj 21:09, 12 Nisan 2014 (UTC)

Nazmiye Komitoğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nazmiye Komitoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Nisan 2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasına göre "Uluslararası, ulusal veya il/eyalet düzeyinde mevkiye sahip olmuş politikacılar; ve ulusal, il/eyalet yasama organlarının şimdiki ve geçmiş üyeleri" direkt KD; ancak şahıs bir ilçenin belediye başkanlığını yapmış. Aynı sayfaya göre "Mahalli düzeyde seçimle başa gelmiş olmak kayda değerliği garantilemez". "Karadeniz'in ilk kadın belediye başkanı" yeterli bir bağlam değil bence. İklim ve yeryüzü şekillerine göre ayrılan ve idari bir anlam taşımayan coğrafi bölgelerle siyaseti bağdaştırmak mantıklı gelmiyor. Hakkında yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa da rastlayamadım.--RapsarEfendim? 09:02, 4 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 09:02, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Mevcut kaynaklardan yararlanarak taslağı biraz geliştirdim. Yönergemiz bir başka dilden çeviri izlenimi veriyor (ya da fütürist :-) zira "eyalet yasama organı" üyelerinden filan bahsediyor. Türkiye şartlarında, o yıllarda, bir kadın olarak, özel bir soyadı taşımadan, Fatsa gibi bir Anadolu kasabasında belediye başkanı "seçilmek" başlıbaşına (kişiden bağımsız olarak) kaydadeğer bir olaydır. Görevi başında ölmüş bu insana bir maddeyi çok görmeyelim. O yönergeyi de biraz güncelleyelim bence. --E4024 (mesaj) 15:47, 9 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kritik bir dönemde, önceki belediye başkanıymış. Ülkenin toplum tarihi açısından önemli. Bak: Fatsa Olayları--Kafkasmurat- 09:41, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Çakırmsj 21:09, 12 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın biraz sınırda olsa da, atıf yapılan kaynakların varlığı nedeniyle.. --kibele 11:20, 14 Nisan 2014 (UTC)

Miralay Ahmet Bey[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Miralay Ahmet Bey"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kişinin ehemmiyeti ne onu dahi anlayamadım. Maddede kendisinden çok akrabalarıyla ilgili bilgiler var. Verilen kaynaklar kendisini konu almıyor. Kayda değer bir tarafına rastlayamadım.--RapsarEfendim? 09:20, 4 Nisan 2014 (UTC)

Metehan Yıldız[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Metehan Yıldız"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değiller. İki madde de dizinin anlatıldığı maddeye aktarılabilir.--esc2003 (mesaj) 14:26, 4 Nisan 2014 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Kesinlikle katılıyorum.--RapsarEfendim? 16:37, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın --Sayginerv-posta 16:41, 4 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın -Yurdanur Eroğlu- gibi bir TV dizi karakteri, KDliği daha fazla delil veya delil olmadığına yönelik tartışılmalı. - şebmesaj 18:07, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın--Gerekçeye katılıyorum.-Eğitmenmahmut msj 21:06, 5 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ana maddede bu içerik var zaten. yönlendirme yapılabilir doğrudan. karakteri oynayan oyuncu da kd değil sanki.. --kibele 20:39, 10 Nisan 2014 (UTC)

Mehmet Sinan[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Sinan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Mayıs 2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle beklemekte. Aramalarda "İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi'ni kurması" dışında bir bilgi veren bağımsız kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 19:40, 5 Nisan 2014 (UTC)

Metropolis(Müzik Grubu)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Metropolis(Müzik Grubu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasında en çok yaklaştığı kriter olan "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı" kriterini dahi karşılamıyor. İki albüm var; ancak bunlar "önemli" şirketlerden yayınlanmamış (birincisi bir ihtimal ama ikincisi kesinlikle değil).--RapsarEfendim? 08:15, 7 Nisan 2014 (UTC)

Hindiba (müzik grubu)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hindiba (müzik grubu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Grubun çıkardığı bir albüm dahi yok, kriterlerimize göre direkt olarak KD değil.--RapsarEfendim? 17:45, 7 Nisan 2014 (UTC)

Sovyetler Birliği (Command & Conquer)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sovyetler Birliği (Command & Conquer)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir video oyunundaki ögelerden biri. Ayrı madde olacak kadar ans. değer taşıdığını düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 18:06, 9 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 18:06, 9 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum YorumEklemeler lazım ancak oyunun diğer tarafları Müttefikler ve Yuri'nin Ordusu sayfaları var.M.A.SEKİ SMS 10:13, 10 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Gerçek zamanlı strateji türünün bir şaheseri olan oyunda önemli bir unsur. Dizi karakteri gibi düşünebiliriz. Oyunun önemli bir konsepti.--Kafkasmurat- 09:51, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kafkasmurat'a katılıyorum.M.A.SEKİ SMS 09:38, 15 Nisan 2014 (UTC)

Canan Özer[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Canan Özer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kendisini kayda değer yapan herhangi bir noktaya rastlayamadım.--RapsarEfendim? 11:46, 10 Nisan 2014 (UTC)

Turkish Airlines Antalya Kupası[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Turkish Airlines Antalya Kupası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sıradan bir hazırlık turnuvası, hiçbir ehemmiyeti yok. Turkish Airlines Antalya Kupası yahut en kötü Efes Pilsen Kupası kadar gelenekselleşmemiş. Kayda değer olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 15:22, 10 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 15:22, 10 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Dünya çapında ve kayda değer ilgi çekmiş. Hazırlık turnuvası diye nitelenmiş ancak hazırlık maçları da FİFA kurallarıyla oynanır. En önemli takımların yer aldığı standart bir turnuvadan farkı yok.--Kafkasmurat- 09:59, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum daha önce aday olmamış mıydı bu madde, yanlış mı hatırlıyorum? @kafkasmurat, ilgi çektiğine, kayda değer olduğuna ilişkin kaynak varsa paylaşır mısınız? değilse, 'en önemli takımların yer aldığı turnuva' çerçevesi bir karar vermemiz için yeterli değil. --kibele 12:42, 11 Nisan 2014 (UTC)
@Kafkas, günümüzdeki her maç belli kurallara göre oynanır (hani şu veteranların maçları, ünlülerin oynadığı maçlar ya da bizim halı saha maçları hariç). Farkını yukarıda belirttim, sıradan bir organizasyon. Bir sezonda onlarcası yapılıyor.--RapsarEfendim? 14:00, 11 Nisan 2014 (UTC)
@kibele, hatırladığın şu olmalı.--RapsarEfendim? 14:04, 11 Nisan 2014 (UTC)
kibele, Rapsar Kupa hakkında binlerce haber var. http://www.dailyrecord.co.uk/sport/football/football-news/celtic-set-ajax-rematch-next-2938542 http://www.thecourier.co.uk/sport/football/antalya-cup-celtic-lose-to-galatasaray-on-penalties-1.175638 http://www.aa.com.tr/en/sports/273706--galatasaray-win-turkish-airlines-antalya-cup http://www.iha.com.tr/turkish-airlines-antalya-cup-galatasarayin-foto-galerisi-6-3405-1 http://www.sportpark.com.tr/project_turkish-airlines-antalya-cup-2014.html Yoksa kayda değer olduğuna dair noter evrakı mı gerekir? --Kafkasmurat- 17:33, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Şimdilik KD etiketiyle kalsın; seneye de düzenlenerek, önemli bir turnuvaya dönüşme emaresi verirse saklarız, değilse sileriz.--Sayginerv-posta 18:52, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --Çakırmsj 21:05, 12 Nisan 2014 (UTC)

Ali Dibo skandalı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Dibo skandalı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Mayıs 2011'den beri kayda değerlik etiketiyle bekliyor. Şu an maddede iki kaynak var, ikisi de Hürriyet gazetesinden. Bağımsız kaynak değiller, dolayısıyla kayda değerliğin ispatı için kullanılamazlar. Kayda değerliğin bağımsız ve güvenilir kaynaklarca ispatlanması gerek.--RapsarEfendim? 08:46, 11 Nisan 2014 (UTC)

 • Kalsın Kalsın hürriyet dışında kaynaklar var, epeyce konu olmuş bir mesele.. hatta deyim gibi kullanılıyor neredeyse. gerçek ali dibo'nun kim olduğuna ilişkin bilgilerle zenginleştirilebilir. bizi ilgilendiren böyle bir yolsuzluğun olup olmadığı değil. [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18].. --kibele 13:02, 11 Nisan 2014 (UTC)

Emre Özmen[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Emre Özmen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterlere göre "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" kayda değer kabul ediliyor. Yer aldığı yapımlar kayda değer; ancak birincil, hatta ikincil rollerde dahi oynamamış (dizi maddelerinde dahi adı geçmiyor). Kayda değer olduğunu düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 08:57, 11 Nisan 2014 (UTC)

Mehdi Aksu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehdi Aksu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 08:59, 11 Nisan 2014 (UTC)

@Kafkas, defalarca aynı şeyleri yaşamayalım artık. Burada yalnızca “İnancımıza siyaseti bulaştırmamalıyız.”dedikten sonra, “Alevi Suni ayrımı yapmadan mezhep nifakı sokma diye Rabbime dua ediyorum.”dedi. ifadeleri geçiyor şahısla ilgili. Ben sıkıldım inan ki bu döngüden.--RapsarEfendim? 14:03, 11 Nisan 2014 (UTC)
Türkiye caferi cemaatinden bir yazar. Şahıs birçok yerde yazmış. Sadece şuralardaki yazarlığı dahi kayda değer yapabilir: http://www.yenimesaj.com.tr/?columnists,1147/mehdi-aksu http://www.guvengazetesi.com.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=32&Itemid=138 http://ehlibeytalimleri.com/kose-yazisi/719/mehdi-aksu/neye-evet-kime-evet- http://www.heg.gen.tr/haber/1843/seyyid-ali-hamanei-ve-bilinmeyen-yanlari-6.html Bazı kurumlarda ve tezlerde referansları var: http://portal.firat.edu.tr/Disaridan/_TEMP/278/file/2008-2/ALI%20ALBAYRAK%20DINI%20GRUPLAR%20BAGLAMINDA%20CAFERILIK.pdf http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/1768/2425.pdf‎ http://btp.org.tr/content/view/1670/yolumuz-birlik-yoludur-video --Kafkasmurat- 17:45, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Çakırmsj 21:08, 12 Nisan 2014 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kafkasmurat 'a katılıyorum. Madde geliştirilebilir.. @ KafkasM, maddeye hızlı bir şekilde çeki düzen vermek gerekiyor malum:) Eğitmenmahmut msj 21:40, 16 Nisan 2014 (UTC)
Eğitmen maalesef hiç ilgim olmayan bir konu. Bilen birisi yazarsa iyi olur. Ben sadece Google a.s. elçisiyim. :) --Kafkasmurat- 22:02, 16 Nisan 2014 (UTC)

Zeki Sargın[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zeki Sargın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasındaki kriterleri karşılamıyor. "Ulusal müzik listelerine geçmiş bir eseri" ya da "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamışlığı" yok (dört albüm var; ancak müzik şirketleri büyük değil). Kriterleri karşılamadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 09:06, 11 Nisan 2014 (UTC)

Öykü Peksel[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Öykü Peksel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki kriterlere göre "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" kayda değer kabul ediliyor. Yer aldığı yapımlar kayda değer; ancak birincil, hatta ikincil rollerde dahi oynamamış (dizi maddelerinde dahi adı geçmiyor). Kayda değer olduğunu düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 09:20, 11 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 09:20, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaksız açılan biyografik madde taslaklarının onaylanmasını da yasaklayacak bir yönerge oluşturalım bence. Bunu nerede tartışabiliriz? --E4024 (mesaj) 09:24, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Çakırmsj 21:08, 12 Nisan 2014 (UTC)

Mustafa Uysal[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Uysal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kendisini kayda değer yapabilecek bir noktaya veya yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Aynı isimde başka şahıslar var ve bu maddeye verilen bağlantılar da bu şahıs kastedilerek verilmemiş.--RapsarEfendim? 14:56, 11 Nisan 2014 (UTC)

Bismil Anadolu Lisesi[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bismil Anadolu Lisesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olması için Vikipedi:Kayda değerlik (okullar) sayfasındaki kriterlerden en az ikisini sağlaması lazım. Ben buna dair bir veriye rastlayamadım.--RapsarEfendim? 15:01, 11 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 15:01, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir bilgi de içermiyor, tarzı kötü, okul da ansiklopedik değil.--Kafkasmurat- 18:04, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Çakırmsj 21:08, 12 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin -- Kd değil..Eğitmenmahmut msj 21:30, 16 Nisan 2014 (UTC)

Nişancı Mehmet Paşa İlköğretim Okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nişancı Mehmet Paşa İlköğretim Okulu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer kabul edilmesi için Vikipedi:Kayda değerlik (okullar) sayfasındaki kriterlerden en az ikisini sağlaması lazım. İlk bakışta "okul binasının mimari veya tarihî açıdan önem taşıması ve kayda değer olması" kriterini karşılıyor gibi gözükse de işin aslı öyle değil. Şu anki bina şu, madde içerisinde de "...ilk binası 2006 yılında yıkılıp bugun ki modern binası inşa edilmiştir." ifadesi geçiyor. Herhangi bir kriteri karşılamıyor bu bağlamda.--RapsarEfendim? 15:04, 11 Nisan 2014 (UTC)

Yorum Yorum-- Şu adresten: Okulumuz>Tarihçe sayfası incelendiğinde, okulun geçmiş itibariyle 'tarihi olma' özelliğinden dolayı bu madde Kd olarak gözüküyor. Okulun şu anki binası, vs. bence önemli değil. Bu okul, isim olarak dahi bir ansiklopedide anılabilir. Okulla ilgili tarihi gelişmelerin, zaman akışı içerisinde ifade edilebilir konumda olduğu kanaatindeyim..--Eğitmenmahmut msj 21:28, 16 Nisan 2014 (UTC)
Senceye bakmıyoruz ama, kriterlere bakıyoruz değil mi? Kriterde "okul binasının mimari veya tarihî açıdan önem taşıması ve kayda değer olması" diyor, özellikle vurguladım. Kaldı ki, en az iki kriteri sağlaması gerekiyor.--RapsarEfendim? 07:36, 17 Nisan 2014 (UTC)

Amy Cortese[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Amy Cortese"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Dış bağlantılar ya şahısın kendi sitesi (veya çalıştığı kurumların sitesi) ya da kişinin kendi söylemleri. Bağımsız kaynak değiller bunlar ve kayda değerliğin ispatı için kullanılamazlar.--RapsarEfendim? 15:08, 11 Nisan 2014 (UTC)

Kahraman Yapıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kahraman Yapıcı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 15:10, 11 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 15:10, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer değil.. --kibele 15:33, 11 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Çakırmsj 21:08, 12 Nisan 2014 (UTC)

Nisa Şahin[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nisa Şahin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 15:14, 11 Nisan 2014 (UTC)

Mehmet Saydur[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Saydur"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 20:32, 11 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik yazarlık göremedim.--Kafkasmurat- 21:22, 16 Nisan 2014 (UTC)

Ayşe Süberker[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayşe Süberker"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kendisini kayda değer yapacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 20:34, 11 Nisan 2014 (UTC)

Şehzade Mustafa (Karaman Sancak Beyi)[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şehzade Mustafa (Karaman Sancak Beyi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynağı kesin olmayan bilgi--AELEN (mesaj) 05:33, 14 Nisan 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Maddeyi açan silinmesini istiyor. Doğru anlamış mıyım? --E4024 (mesaj) 06:30, 15 Nisan 2014 (UTC)
@AELEN, Hızlı silme yoluyla maddeye {{sil|G6}} şablonunu ekleyerek silinmesini isteyebilirdiniz..-Eğitmenmahmut msj 10:49, 15 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Madem buraya getirilmiş --Eğitmenmahmut msj 20:53, 16 Nisan 2014 (UTC)

İnci![değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İnci!"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer yapacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 19:48, 14 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19:48, 14 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaydadeğer değil. Yedi yıl kaynaksız burada kalmış olması, altı yıldan sonra onaylanması da bir garabet. --E4024 (mesaj) 06:26, 15 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değerliği kanıtlayacak kaynak yok. --kibele 13:20, 15 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD Değil --Çakırmsj 17:52, 15 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin-- Şimdiye kadar geç bile kalınmış.--Eğitmenmahmut msj 20:51, 16 Nisan 2014 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Kafkasmurat- 21:13, 16 Nisan 2014 (UTC)

Adoliana[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Adoliana"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddenin KD olmadığını düşünüyorum. Söz konusu madde ile ilgili hiçbir kanıt ya da kaynak bulamadım.--K a h v e 6buyrun? 04:48, 16 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--K a h v e 6buyrun? 04:53, 16 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Bu tip maddeler hızlı da silinebilir (bir şeyi atlamadıysam :).--RapsarEfendim? 08:13, 16 Nisan 2014 (UTC)
Madde hakkında hiç bilgim olmadığı için tartışılmasını istedim :) olur ya birilerinin bilgisi vardır, önemlidir vs.. --K a h v e 6buyrun? 16:10, 16 Nisan 2014 (UTC)

Dünya Azerbaycanlıları Kongresi Gencler Teşkilatı Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dünya Azerbaycanlıları Kongresi Gencler Teşkilatı Türkiye"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ortaya koyacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım.--RapsarEfendim? 19:45, 17 Nisan 2014 (UTC)

Ersin Aka[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ersin Aka"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede kendisi için teknik direktör tanımlaması yapılsa da TFF profilinden görülebileceği gibi yalnızca amatör takımlarda teknik direktörlük yapmış. Profesyonel seviyede ise antrenörlük tecrübeleri var, ancak kendisini KD yapmaya yeterli değiller.--RapsarEfendim? 08:08, 19 Nisan 2014 (UTC)

Hayrettin özaltın[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hayrettin özaltın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şahsı kayda değer yapacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Kaynak olarak sunulan bağlantılarda yalnızca adı geçmekte (bir kısmı bağımsız olmayan kaynaktır), maddeye eklenecek bir bilgi için kaynak niteliği taşımamakta.--RapsarEfendim? 08:53, 20 Nisan 2014 (UTC)

Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Fevziye Osmanoğlu

Hematoloji Uzmanlık Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hematoloji Uzmanlık Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kurumu kayda değer yapacak yeteri sayıda bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. İlgili diğer kriterleri de karşılamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 09:01, 20 Nisan 2014 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 09:01, 20 Nisan 2014 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın-- Bu dal uzmanlık alanı gerektiren mühim bir mesleğin devamlılığı destek amacıyla oluşturulmuş bir oluşum kalması gerekli benceKoş Bana Doğru Koş (mesaj) 09:10, 20 Nisan 2014 (UTC)