Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve görüş bildirdikleri sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde tartışılarak karara bağlanır. Kullanıcıların hızlı silme ya da hızlı kalma yönünde çok miktarda görüş bildirmesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin tartışma sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Tartışma sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilir
 • Diğer Wikimedia projelerine (Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler) gönderilir
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Görüş bildirirken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Sayfanın durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, zira tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve görüşünüzü değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski görüşünüzü vurguladığınız yerin üstünü çizip yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eski görüş</s> yeni görüş; Silinsin Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin görüşlerinin bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. İfade edilen görüş yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir kanaat içermelidir.
 • Tartışmaya herkes katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeler, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her tartışma için görüş belirtmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup tartışmaya katılmayabilirsiniz:
  • Tartışma sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda fikir birliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın tartışma sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı tartışmanın gerçekleşeceği sayfaya verilmiş bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında '''silinsin''' ibaresini ekleyebilirsiniz. Bu, tartışmada sizin görüşünüz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "silinmesi yönünde ilk görüş" yazmanız yerinde olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas tartışmalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS tartışması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS tartışması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak tartışmalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak tartışma sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna tartışma sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve tartışma sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak · Şubat · Mart · Nisan · Mayıs ·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Abluka Alarm[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abluka Alarm"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tartışma sayfasında 1, 4 ve 5. kriterleri sağladığı söylenmiş. (1) Arama sonuçlarında kayda değer bir şeyler çıkmıyor. (4) Kayda değer bir şirketten 2 albüm çıkarması meselesi ise 2 albüm de Melankolia Müzik yani Sagopa Kajmer'in şirketinden çıkmış. (5) Kayda değer bir grubun üyesi olması ise Kuvvetmira'da adı geçtiğinden dolayı. Yani yine Sagopa Kajmer ile bağlantılı. Sagopa Kajmer dışında adı pek anılmıyor. Silinmesi taraftarıyım. Turgut46 18:40, 29 Ocak 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 17.00, 18 Mayıs 2018 (UTC)

Ali Kılıç (siyasetçi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Kılıç (siyasetçi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için SAS'a taşındı. SakhalinioBuyrun beniiiim? 15:12, 13 Şubat 2018 (UTC)

Yorum Yorum 5 günü aştı SAS'ta bekliyor. Ali Kılıç'ın Kayda değer kişi kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Ayrıca Google aramalarında Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ı aratınca Ali Kılıç'ın sayfası ile Ali Kılıç (siyasetçi)'nin fotoğrafı eşleşiyor bi' süredir. Bu durumun da düzeltilmesi gerekiyor. Bununla ilgili Google'a da geri bildirim gönderdim ancak henüz cevap alamadım. Bu nedenle bu sayfanın en azından taslak olarak devam etmesi ya da ne eksikse düzeltilerek yayında kalması gerektiğini düşünüyorum. Sevgiler & iyi günler. Ahdiker (mesaj) 09.54, 20 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. İlçe seviyesindeki makamlarda görev alan siyasetçi ve bürokratlar direkt kayda değer kabul edilmiyor. Ödülleri kısmında yer alan ödüller ise belediyelere verilen ödüller, belediye başkanı sıfatıyla ya da şahsi olarak kazanılan ödüller değil.--RapsarEfendim? 04.43, 4 Mart 2018 (UTC)
Yorum Yorum Kendisi hakkında Hürriyet, Milliyet gibi kaynaklarda birçok habere ve Ali Kılıç'la yapılmış röportajlara ulaşmak mümkün. Aynı zamanda CHP yurt dışı örgütlenmesinin en önemli isimlerinden biriydi. Deniz Feneri Davası'nda aktif bir rol oynadı. Kayda değer olarak değerlendirmemin sebebi bir yerel yönetimde başkan makamında yer alması değil. Ödüller kısmı değiştirilebilir ama bunun dışında kayda değer olarak görmemin sebebi bağımsız ve güvenilir kaynaklardan Ali Kılıç hakkındaki verilere rahat ulaşılabilmesi. Ali Kılıç'ın statüsü Battal İlgezdi, Hayri İnönü, Hasan Akgün gibi isimler kadar kayda değerdir. Ahdiker (mesaj) 12.52, 5 Mart 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Ahdiker'in bazı gerekçelerine katılıyorum özellikle Deniz Feneri e.V Davası sonrası Türkiye'de kendisine dair çok haberler yapıldı. Sayfada belki bu haberlere dair kaynaklar eklenirse daha iyi olabilir. SarvSarv 01:33, 10 Mart 2018 (UTC)

Tevafuklu Kur'an[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tevafuklu Kur'an"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu maddeye dair Nur Cemaati'nin siteleri, kitapları hariç bir kaynak göremedim. Kayda değer bir madde değil. Nushirevan11 20.29, 19 Şubat 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum' kalmalı, Kaynak olarak, 1) Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Dergisi Journal of the Fine Arts Institute [GSED], Sayı/Number 32, ERZURUM 2014, 113-124. KUR’ÂN-I KERİM’DE TEVÂFUK. Yusuf BİLEN, Yrd. Doç. Dr., Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslâm Tarihi ve Sanatları Bölümü, Türk-İslâm Sanatları Tarihi Anabilim Dalı /article-file/28749 2)Çöğenli, M. S., Bakırcı, S. (2014). Müsennâ Tevâfuklu Kur’ân-ı Kerim, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yayınları no: 14, Erzurum.' 3)Türkiye Diyanet Vakfı, İslâm Ansiklopedisi Genel Müdürlüğü, 2006 (cilt 31/s.246'da) söz edilmektedir örneğin. Ve burada 4)The Oxford Dictionary of Islam, Edited by John L. Esposito. Publisher: Oxford University Press. Print Publication Date: 2003 Print ISBN-13:9780195125580. Published online: 2003 Current Online Version: 2003. Kategorisi Said Nursî, Nurculuk olması gerekiyor. Söz konusu sayfada belirtmiş olduğum gibi, Matbaacılık tarihiyle ilintili, Kurandaki Retorik ile ilgili bir keşif söz konusudur. Nariai (mesaj) 20.35, 19 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddenin ikinci paragrafında belirtilen bilgiler ve kaynaklar madde başlığı ile alakasızdır. Tevafuklu Kuran Hüsrev Altınbaşak'a aittir. Kaynaklar bununla alakalı değildir.--Nushirevan11 06.50, 28 Şubat 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hangi gerekçeyle silinsin ? Bence bu sahife kaldırılmamalı, nitekim Osmanlının matbaacılık, özellikle dini eserler konusunda, hasasiyetlede Kuranın otomatik basımı konusundaki tutumu nedeniyle tarihde çok önemli bir olay oluşturmaktadır. Yukarda nur cemaati dışında kaynak bulamamanızı ileri sürdünüz. Ama bunun yanlış olduğunu kaynak vermekle belirttim. Bu durumda daha tutarlı bir gerekçe sunulmadan silinemez vikipedi kuralınca. Hem Sözü edilen kaynak bir ansiklopedidir, dolayısıyla kayda değer bulunduğu ortadadır. Nariai (mesaj) 18.03, 28 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanılarak ispat edilemiyor. Maddeye, konuyla pek de alakası olmayan içerikler eklenmeye çalışılmış. Vikipedi'nin farkı da burada, her maddede o konu ile alakalı içerik olmalı ve bağlantısı olsa da orada olmaması gereken içeriğe yer verilmemeli.--RapsarEfendim? 06.03, 2 Mart 2018 (UTC)

İsmet Ocakçıoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İsmet Ocakçıoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 09.58, 20 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Hem Yargıtay Başkanvekilliği hem Yargıtay Başkanlığı yapmış 1990 yılındaki Adli yıl açılış töreniyle de yeterince gündemde durmuştu--SarvSarv 11:40, 20 Şubat 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Defalarca Yargıtay Başkanvekilliği ve Yargıtay Başkanlığı yapmış olmasının kayda değer kılmayacağını ifade ettik. Kaynaklarda adli yıl açılışıyla ilgili bir şey görünmüyor.--Nushirevan11 12.28, 20 Şubat 2018 (UTC)
İşte bu yüzden KD yargı mensupları kriterleri tartışılmıştı @Nushirevan11. Halen oylanamadı katılım yüzünden ama orada yüksek mahkemelerin ve YSK'nin başkanlarının KD olması konusu tartışanlar arasında olumlu karşılanmıştı. --SarvSarv 13:40, 20 Şubat 2018 (UTC)
Ayrıca @Nushirevan11 adli yıl açılış töreniyle ilgili kaynak koydum tavsiye ederim bakın.--SarvSarv 17:57, 20 Şubat 2018 (UTC)
Tek başına maddeyi kayda değer yapmaz.--Nushirevan11 19.33, 20 Şubat 2018 (UTC)
@Rapsar, @Seksen iki yüz kırk beş, @Sabri76'da görüş sunsalar çok mutlu olacağım. --SarvSarv 16.09, 7 Mayıs 2018 (UTC)

Ali Arsın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Arsın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Büyükelçilerin direkt kayda değer olduğu söylendi. Bir kaç kullanıcıya bu kararın nerede alındığını sordum, ancak kararın nerede alındığına dair bir bilgi paylaşımı olmadı. Yönergelerde büyükelçilere dair bir kriter olmadığından ve büyükelçilerin kayda değer olduğuna dair bir kararın ortada olmamasından mütevellit bu maddeyi SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 11.10, 27 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Büyükelçiler KD'dir diye pekçok kullanıcı söylediği için ben kalsın diyorum.--SarvSarv 12:29, 27 Şubat 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Türkçe Vikipedi'de "büyükelçi veya dengi bir makamda görev almış kişiler kayda değerdir" diye bir kriter yok. Böyle bir kriter olmadığı için buna dayalı kalsın diyemeyiz. İngilizce Vikipedi'de de ben rastlayamadım (rastlayabilen varsa belirtsin lütfen), yalnızca şöyle bir "deneme" yazısına denk geldim. Orada da bu kişilerin direkt kayda değer olmadığı belirtiliyor. En olmadı iki ülkenin birbirine atadığı büyükelçileri listeyen maddelere, öyle bir madde yoksa iki ülke arasındaki ilişkileri anlatan maddeye aktarılabileceği yazılı. Bence gayet makul bir hareket olur. Tabi burada biyografiyi aktarmaktan bahsetmiyor, yalnızca liste veya maddede adı geçebilir :)--RapsarEfendim? 04.18, 4 Mart 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Rapsar sadece İngilizce'de değil maalesef Fransızca'da da yok acaba bilemiyorum politikacılarda mı değerlendiriliyor? Çünkü Valiler politikacı olarak değerlendiriliyordu hatta çok eskiden pek çok vali maddenin başlığında (Siyasetçi) (Politikacı) gibi parantez içi açıklama vardı vali ülkenin içinde cumhurbaşkanı temsilcisi diye değerlendirilir acaba dışarıdaki temsilcisi de malum büyükelçi, daimi temsilci olduğu için acaba büyükelçileri de politikacılar kriterinde mi değerlendirip bazı yabancı dildeki vikipediler bir sonuç aldı, ilaveten bir daraltma olmasın diyerek? Olabilir mi? Ne dersiniz?--SarvSarv 20:31, 4 Mart 2018 (UTC)
 • Benim de bildiğim kadarıyla ne Türkçe ne İngilizce Vikipedi'de büyükelçilerin otomatik KD olmasına dair bir kural yok. Hatta tarama yaparken orada silinen bir büyükelçi maddesine rastlamıştım. Mesela bir milletvekilinin, profesyonel ligde oynayan futbolcunun, belli bir topluluğun üyesi olan akademisyenin neden otomatik ansiklopedik olduğunu anlayabilirim; ama söz konusu büyükelçilik olunca pek anlayamıyorum doğrusu. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.15, 5 Mart 2018 (UTC)
@Sarv, sen daha iyi bilirsin tabi de, siyasetçi ile diplomat farklı şeyler. Ben de "kafadan" kayda değerdir diye düşünüyordum ama öyle olduğuna dair bir ifade yokmuş. Üstte de belirttiğim gibi şahıs maddeleri yerine iki ülke ilişkilerini anlatan maddeler (Suriye-Türkiye ilişkileri gibi) açıp orada büyükelçilerin bir listesine yer verebilirsin. Hem toplu bir şekilde görmek de mümkün olur bunları.--RapsarEfendim? 23.29, 5 Mart 2018 (UTC)
@Rapsar tabii ben de siyasetçi ile diplomatın farklı şeyler olduğunu biliyor ve öyle düşünüyorum. Benim demek istediğim önceden valilerde böyle bir durum vardı acaba o mantık olduğu için mi diplomatların KD'liğine dair herhangi bir kriter yok ne Fransızca, ne İngilizce ne de Türkçe Vikipedi'de. Şunu şahsi görüşüm olarak ve açık açık belirtmek isterim bu diplomatların önceden KD olarak tartışmalarda değerlendirilmesi beni gayet mutlu etmiş ben de Vikipedi'ye katkı sunmak amacıyla bol bol diplomat maddesi açmıştım böylelikle yüksek yargı mensuplarının maddelerini açmamama da bir vesile olmuştu ama yani sonuçta karar sizin, böyle bir durum çıkarsa diplomat maddesi açmamız için neler KD olmasına vesile olur? Yani bir diplomatın, bir büyükelçinin KD olması için neler şart olmalı sonuçta bunlar devlet başkanının başka bir ülkedeki temsilcisi, bulunduğu ülkelerde devlet başkanının aracısı... Hatta eskiden Türkiye'deki protokolde şöyle bir durum vardı yalnızca Türkiye'nin Cumhurbaşkanı yabancı ülkeye gittiğinde Türkiye'nin oradaki büyükelçisi ve heyet orada karşılardı, başbakan veya bakanlar geldiğinde büyükelçi karşılamazdı. O derece yüksek bir rütbedir büyükelçilik (sonradan bu uygulama biraz farklılaştı) ama buradan illa büyükelçiler KD yapılsın diye bir ısrar durumum yok, ben KD olması gerektiğini düşünsem de (Sadece Türkçe Vikipedide değil diğer dillerde de) tartışma sonucunda alınan karara saygılıyım.--SarvSarv 23:52, 5 Mart 2018 (UTC)

Mustafa Aydın (hakim)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Aydın (hakim)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 11.13, 27 Şubat 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Ben bu maddenin KD olduğunu düşünüyorum. Silahlı saldırıya uğramasıyla bile gündeme gelmişti. Hatta pekçok gazetenin haberleri ile oluşturulan BYEGM Ayın Tarihi bölümünde bile saldırısı 1995'te gündeme gelmişti, bizzat Sabah Gazetesi yazarı Yavuz Donat kendisine dair 7 Temmuz 2009 tarihli 5 bölümden oluşan bir yazı kaleme almıştı (ben sadece silahlı saldırı kısmını referans olarak göstermiştim) ayrıca 2 ayrı yazdığı yazıdan (2003 ve 2004) da alıntı yaptım, sadece makama dair değil bizzat kişiliği üzerine de analizler var.--SarvSarv 13:09, 27 Şubat 2018 (UTC)

Cielito del Mundo[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cielito del Mundo"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Çok az yapımda yer almış oyuncu, Yurttaş Tete maddesi, bağımsız kaynak içermiyor Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim (mesaj) 21.49, 2 Mart 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Vefatından önce de haber olmuş birisi gördüğüm kadarıyla. Oyunculuktan çok sunuculuk ve hatta şarkıcılık kariyeri daha önemli gözüküyor. İngilizce Vikipedi'deki maddeye verilen bağlantılardan anlaşıldığı kadarıyla kayda değer ödüller de kazanmış. Üzerinde çalışan olmazsa ben çalışırım. Kayda değer olduğu ispat edilebilir gibi duruyor.--RapsarEfendim? 04.03, 4 Mart 2018 (UTC)

Ruth'un Hikayesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ruth'un Hikayesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Türkçe harici hiç bir Wikipedia dilinde yer almayan, bağımsız kaynak içermeyen, Yurttaş Tete maddesi Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim (mesaj) 21.50, 2 Mart 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Portekizcede varmış, bağlantı verdim :) Elbette ki diğer dillerde olup olmaması, kayda değerliği belirleyebilecek bir etmen değil. İki bağımsız incelem buldum ve ekledim maddeye dış bağlantı olarak. Bu ikisi fena olmayan kaynaklar, ancak bu televizyon filminin kayda değer yapmak için yeterli değiller. @Pragdon da bakınabilir belki biraz, adam akıllı 3-5 kaynak daha bulunabilirse (IMDb gibi, Allmovies gibi filmlerin profillerini içeren siteler değil elbette) kayda değer olduğu ispatlanabilir.--RapsarEfendim? 03.59, 4 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeyi belirttim. --Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim (mesaj) 22.23, 6 Mart 2018 (UTC)
 • Bilemedim. Dış bağlantılardaki Variety ve UPI bağlantıları es geçilecek kaynaklar değil aslında ama onlar dışında da pek sağlıklı bilgi bulamadım. Kararsızım şu noktada. --Pragdonmesaj 23.15, 6 Mart 2018 (UTC)

Turgut Candan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Turgut Candan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 11.11, 4 Mart 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Danıştay Başsavcılığı makamında bulunmuş olması, kişisel özgeçmişinin haber kaynaklarında yer alması gibi nedenlerle kalması taraftarıyım. --SarvSarv 16:33, 4 Mart 2018 (UTC)
Kişisel öz geçmişi hangi haber kaynaklarında yer alıyor?--Nushirevan11 18.28, 4 Mart 2018 (UTC)
şu ve şu evet Danıştay internet sitesindeki özgeçmişinden kopyalanmıştır.--SarvSarv 19:51, 4 Mart 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Nushirevan11 Turgut Candan'ın yazdığı vergi hukuku ve idari yargılama üzerine kitapları bazı hukukçuların makalelerinde kaynakça (atıf değil, daha doğrusu detaylı incelemedim kaynakçalarında var) olarak kullanılmış bunu eklersem maddeye KD olur mu?--SarvSarv 19:57, 4 Mart 2018 (UTC)
Seyfi Öğün'ün SAS'ındaki durum farklı. O akademisyen ve orda böyle bir kaynakça durumu yok.--Nushirevan11 20.45, 4 Mart 2018 (UTC)
@Nushirevan11 biliyorum evet, ayrıca Turgut Candan da zaten akademisyen hem TODAİE, hem Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nde dersler vermiş şimdi de Atılım Üniversitesi'nde lisansüstü dersler veriyor.--SarvSarv 21:05, 4 Mart 2018 (UTC)
Akademik unvanı yok ve ayrıca "...kişinin atıf alan çok sayıda akademik eserin yazarı" kıstası vardır. Bir kaç atıfla olacak bir şey değil. Atıf konusu güvenilir kaynaklarla ispat edilmeli ayrıca.--Nushirevan11 21.51, 4 Mart 2018 (UTC)
Akademik unvanı mı yok? Turgut Candan lisansüstü eğitimini Paris'te tamamlamış ve doktor unvanı taşıyor. Atıflar konusunda ise şöyle tabii haklısınız güvenilir kaynaklarla ispat edilmeli ben zaten size o yüzden danıştım eğer sağlam kaynaklar varsa SİZE göre KD olur mu?--SarvSarv 23:24, 4 Mart 2018 (UTC)
Üniversitede ders veriyorsa akademisyendir. Sonradan politikalara ve bazı maddelere bakınca anladım. Akademisyenliğinde sorun yok. Atıf konusunu madde de ispat edin görelim.--Nushirevan11 14.18, 5 Mart 2018 (UTC)
Peki en yakın zamanda yapmaya çalışacağım, bugün için bir şey diyemiyorum ama.--SarvSarv 21:58, 5 Mart 2018 (UTC)
Kendimi tutamadım @Nushirevan11 eklemeleri yaptım. Umarım beğenirsiniz.--SarvSarv 22:20, 5 Mart 2018 (UTC)
Atıftan kasıt bir kaç eserin kaynakça kısmında yer alması demek değildir. Atıftan kasıt kitap içerisinde "...atıf verilirken eser hakkında söylenenlerin" olmasıdır. Yüksek atıf oranları olmalı ayrıca. Vikipedi:Kayda değerlik (akademisyenler)#Ölçütler için açıklamalar buyrun okuyun. Bu haliyle kayda değer görünmüyor.--Nushirevan11 17.34, 6 Mart 2018 (UTC)

Kayı Damgası[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kayı Damgası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde olacak kadar kayda değer değil. Kayı boyu maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 19.20, 5 Mart 2018 (UTC)

Barış Aryay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barış Aryay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Dizilere müzik yapan biri, bağımsız ve güvenilir kaynak yok, Yurttaş Tete maddesi Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim (mesaj) 23.42, 6 Mart 2018 (UTC)

Ödüle aday olması, tek bir albümü olması, kayda değer yapımlara müzik yapması... Kriterlerimiz arasında bunlar yok ki direkt "kayda değerdir" diyebilelim :) Varsa gösterin, belki benim hatamdır.--RapsarEfendim? 00.56, 7 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bağımsız ve güvenilir kaynak içermiyor, aday gösteren olarak. --Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim (mesaj) 14.21, 8 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukarıda belirttiğim gibi, kalması için öne sürülen argümanların yönergelerimizde karşılığı yok. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar da mevcut değil.--RapsarEfendim? 20.44, 17 Mayıs 2018 (UTC)

Mehmet Ali Samur[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Ali Samur"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 09.43, 10 Mart 2018 (UTC)

He-Man (şarkı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "He-Man (şarkı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ben Buraya Çıplak Geldim maddesine aktarılsın, Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerini karşılamıyor. Nushirevan11 11.04, 11 Mart 2018 (UTC)

Singapur Sanat Gösterisi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Singapur Sanat Gösterisi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kaynak taramasında bir şey çıkmıyor, İngilizce vikide de kaynak yok. Nushirevan11 18.45, 11 Mart 2018 (UTC)

 • 2009 yılında kadar bahsi geçiyor, sonrasında başka bir organizasyon düzenlemiş sanırım Ulusal Sanat Konseyi bunun yerine. İyice bir bakmak lazım, emin olamadım durumdan. Kayda değerliği hâlen şüpheli elbette ki. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.40, 12 Mart 2018 (UTC)

Bayçar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bayçar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde içerisinde yer alan kaynaklarda böyle bir kelime yok. Google araması yapıncada bir şey çıkmıyor. Kayda değerliği tartışılmalı. Nushirevan11 17.19, 14 Mart 2018 (UTC)

Mengüç[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mengüç"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde içeriği kaynaklarla teyit edilmeli. Nushirevan11 17.24, 14 Mart 2018 (UTC)

 • Bu makul bir SAS gerekçesi değil, @Nushirevan11. Gerekçenizi ve görüşünüzü netleştirseniz yararlı olacaktır. Bunun dışında teyit ihtiyacı olduğu doğru tabii, [1] [2] gibi aramalarda kaynaklar var gibi görünüyor; ama bakmak lazım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.30, 15 Nisan 2018 (UTC)
Gayet makul bir SAS gerekçesi. Bir kullanıcı bu şekilde onlarca madde açmış. Açtığı bazı maddeler kendi kaynağı dışındaki kaynaklarla teyit edilemiyor. Sizin de dediğiniz gibi teyit ihtiyacı olduğu doğru ise SAS gerekçesi için makul değil demek bir çelişkidir. Gerekçem bir diğer deyişle kayda değerliği belirsiz demektir. Cümleleri geniş yorumlayabilirsiniz.--Nushirevan11 09.47, 16 Nisan 2018 (UTC)
Teyit ihtiyacı var ise bunun belirtilmesi gereken yer etiketleme suretiyle maddedir, SAS değil. Tartışma gerekiyorsa da bu maddenin tartışma sayfasında yapılır. Vito'nun bir zamanlar söylediği gibi, SAS süreci kaynak eklemeye yönelik bir iş birliği projesiyle karıştırılmamalı. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.30, 16 Nisan 2018 (UTC)
Yukarıda ne demek istediğimi gayet net açıkladım. Bir madde içerisinde bilgiler teyit edilemiyorsa bu durum benim için kayda değerliği şüpheli demektir. Üstelik maddeyi açmış kullanıcı kayda değer olmayan maddeler açmış ise bu durumda şüphem iyice artar. Bu sebebe istinaden SAS'a taşırım. Yorumunuz kendi kendinize niyet okuyarak çıkarsamada bulunmaktan öteye geçemiyor. Defaatle kısa cümlelerden yanlış çıkarsamalarda bulunmayı sürdürmemelisiniz! Bu platformda pek çok farklı gerekçelerle SAS'a maddeler taşındı. İçeriği teyit edilemeyen bir madde daha olursa tekrar SAS'a taşıyacağımdan emin olabilirsiniz.--Nushirevan11 22.38, 16 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Nushirevan11 her zaman dediğim gibi size kalsa vikipedide hiçbir madde kalmayacak. Bu maddeye böyle bir gerekçe sunuyorsanız bunun için şu şablonlardan birini sayfaya koyabilirdiniz: şablon:kaynak belirt, şablon:kaynaksız ve şablon:eksik --SarvSarv 19:01, 17 Nisan 2018 (UTC)
Yukarıda çok net bir şekilde ne demek istediğimi yazdım.--Nushirevan11 19.44, 17 Nisan 2018 (UTC)
@Nushirevan11 bu gerekçe KD'liği için tartışma yaratabilir ancak, o zaman Şablon:Kayda değerlik koymanız daha doğru olabilirdi. Her madde silinmez bazılarına tam aksine katkıda bulunup o maddelerin geliştirilmesi sağlanılabilir. --SarvSarv 20:22, 17 Nisan 2018 (UTC)

Sanlav[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sanlav"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tek bir kaynakta geçiyor ve madde içerisindeki pek çok bilgi doğrulanamıyor. Nushirevan11 17.53, 14 Mart 2018 (UTC)

Jaan Arder[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Jaan Arder"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir şarkıcı, iki albüm kriterine uymuyor, bağımsız ve güvenilir kaynak yok, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 07.11, 15 Mart 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Maddede kaynaklar vardır... 3 dilde İngilizce dillerinde yerde verilmiştir sorun yoktur hiç bir dilde maddeye bilgiler eklenmiştir artı...--72.52.125.88 07.34, 16 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeyi belirttim. --Ali Haydar (mesaj) 10.33, 20 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yalnızca vefatıyla alakalı haberlere rastladım ben de. Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 16.36, 16 Mayıs 2018 (UTC)

Tur Han[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tur Han"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Farklı kaynaklar tarafından doğrulanamıyor. Tek bir kaynakta geçiyor. Nushirevan11 21.58, 18 Mart 2018 (UTC)

İsmail Akınaltuğ[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İsmail Akınaltuğ"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynak yok, kayda değer değil. Nushirevan11 09.46, 19 Mart 2018 (UTC)

Doğan Aydal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Doğan Aydal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil. Nushirevan11 09.47, 19 Mart 2018 (UTC)

Ömer Açıkgöz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömer Açıkgöz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil. CNN Türk'te atama haberinin altında biyografisine yer verilmiş ancak o biyografi de Milli Eğitimin sitesinden kopyalama. Nushirevan11 09.52, 19 Mart 2018 (UTC)

Hayrettin Nuhoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hayrettin Nuhoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynaklar içermiyor. Nushirevan11 09.56, 19 Mart 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum @Nushirevan11 Bağımsız ve güvenilir kaynaklar içermiyor ise bunu SAS'a taşımak yerine ya KD olup olmadığına dair ya da yetersiz kaynak olduğuna dair sayfada gerekli şablonlar paylaşılabilir diye düşünüyorum. --SarvSarv 14:21, 19 Mart 2018 (UTC)

Onur Şenli[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Onur Şenli"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir hizmetli tarafından kayda değerliği belirsiz olarak etiketlenmiş, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 10.56, 20 Mart 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeyi belirttim. --Ali Haydar (mesaj) 15.11, 20 Mart 2018 (UTC)

Ron Fuller (sanatçı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ron Fuller (sanatçı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir oyuncak tasarımcısı, kayda değerliğini ispat edecek yeterli derecede bağımsız ve güvenilir kaynak yok, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 11.26, 20 Mart 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeyi belirttim. --Ali Haydar (mesaj) 15.10, 20 Mart 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç bağlantıyı maddeye ekledim. Var olan kaynakla birlikte kayda değer olduğunun ispatı için yeterli.--RapsarEfendim? 19.02, 20 Mart 2018 (UTC)

Ahmet Akyalçın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Akyalçın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik etiketine istinaden SAS'a taşıyorum. Nushirevan11 12.05, 20 Mart 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) maddesindeki kriterlerden Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması. kriterini yerine getirdiğini düşünüyorum, internette ve basında tanınan bilinen bir isim, ayrıca internette çeşitli kaynaklarda biyografisi yer almış durumda. --SarvSarv17:34, 20 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor, kaynaklar yeterli değil.--RapsarEfendim? 18.54, 20 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yorumlara katılarak. --Ali Haydar (mesaj) 20.46, 13 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum 9 kaynağın hiçbiri de mi KD olması için yeterli değil? Gerçekten art niyet olmaksızın soruyorum. Ayrıca Yalçın Doğan'ın Hürriyet'te kaleme aldığı [3] ve [4] yazılar da var. --SarvSarv 09.47, 18 Mayıs 2018 (UTC)

Yaşar Selim Asmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yaşar Selim Asmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 13.06, 24 Mart 2018 (UTC)

Tülün Özdemir[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tülün Özdemir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 13.11, 24 Mart 2018 (UTC)

Güven Dinçer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Güven Dinçer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 13.15, 24 Mart 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Yargıtay ve Danıştay'ı geçtim ama "Anayasa Mahkemesi" Başkanvekilinin kalması gerek. Bunun dışında eklenmemişti fakat pek çok kaynakta yer almış (sadece atamasından dolayı değil, görüşleri ile de) bir isim ama ben ekleyemesem bile maddeye muhakkak birilerinin eklemesi gerek inancındayım 2016 darbe girişimi sonrası görüşleri 90'lı yıllardaki parti kapatmalarına dair tutumu ve pekçok konu ile alakalı gündeme gelmişti, tabii o kaynaklar internetten silinmediyse şahane olur. --SarvSarv15:47, 24 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer bir yanı yok. Yine kişisel random kriterleri sağlasa da Vikipedi'daki kayda değerlikıo kriterlerini sağlamıyor.--RapsarEfendim? 18.00, 24 Mart 2018 (UTC)
 • Maddeye eklediğim kaynaklar + burada konu olmuş. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.45, 25 Mart 2018 (UTC)

Haluk Yardımcı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Haluk Yardımcı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 10.48, 25 Mart 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın KD olduğunu düşünüyorum --SarvSarv02:08, 31 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 21.03, 7 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Bağımsız ve güvenilir kaynak yok derken Başbakanlık tarafından desteklenen şu kaynak da dahil mi @Nushirevan11 ve @Rapsar? --SarvSarv21:17, 7 Nisan 2018 (UTC)
Dahil. Herkesin ekleme yapabildiği, güvenilir olmayan bir kaynak.--RapsarEfendim? 21.28, 7 Nisan 2018 (UTC)
@Rapsar Biyografya sitesini sunmamın bir gerekçesi de @Seksen iki yüz kırk beş'in bu sitenin güvenilir olduğuna dair gerekçeler sunmasıydı. --SarvSarv10:43, 15 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Ayrıca bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok ise bu madde SAS'a taşınacağı yere başka uyarı şablonları kullanılabilir ona göre madde geliştirilebilir kanısındayım.--SarvSarv01:03, 11 Nisan 2018 (UTC)
Daha iyisi yapılmış, silinmeye aday gösterilmiş. Kayda değer olmadığı düşünülen bir maddenin silinmeye aday gösterilmesinden doğal bir şey olamaz. Kullanıcı, kayda değerliğinin ispatlanabileceini düşünmüş olsaydı buna dair bir şablon eklerdi muhtemelen. Yine de yapılan hatalı bir işlem bulunmamakta.--RapsarEfendim? 03.25, 11 Nisan 2018 (UTC)
@Rapsar haklı olabilirsiniz ama gerekçesinde kayda değer değil demediği için ben naçizane bir fikir sundum çünkü genelde SAS'a taşıdığı maddelere kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden diye gerekçe sunuyordu.--SarvSarv10:21, 11 Nisan 2018 (UTC)

İstanbuldayım[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İstanbuldayım"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 19.46, 25 Mart 2018 (UTC)

Bu Mudur?[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bu Mudur?"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 19.47, 25 Mart 2018 (UTC)

 • Kriterlere göre ulusal müzik listelerine girmiş olduğundan kayda değer. Ama verilen kaynak bunu ispatlamıyor. Kaynak varsa buna dair -ki birinci olduğundan emin değilim ama listeye muhtemelen girmiştir- kayda değerdir, kriterlere göre.--RapsarEfendim? 19.50, 25 Mart 2018 (UTC)
Kriterde büyük ihtimalle diyor. Bu ifade kesin bir ifade değil. En önemlisi buna dair kaynak yok, kaynakla teyit edilmesi gerekiyor.--Nushirevan11 20.58, 25 Mart 2018 (UTC)

Sinan Yörükoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sinan Yörükoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynak yok. Nushirevan11 10.34, 27 Mart 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın, kaynakların KD olması için yeterli olduğunu düşünüyorum. --SarvSarv 16:15, 27 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor, zorlama içerik de var maddede.--RapsarEfendim? 17.05, 27 Mart 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Şöyle bir kaynak da var sadece danışmak için soruyorum.--SarvSarv 21:30, 27 Mart 2018 (UTC)

Şahika Koçarslanlı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şahika Koçarslanlı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Avrupa Yakası karakterleri listesine aktarılsın. Nushirevan11 20.19, 28 Mart 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Tek başına madde olabilecek yeterlilikte değil. --Ali Haydar (mesaj) 20.48, 13 Nisan 2018 (UTC)

Mehmet Handan Surlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Handan Surlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 17.10, 30 Mart 2018 (UTC)

Aydın Saraçoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aydın Saraçoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 17.11, 30 Mart 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın, çeşitli kaynaklar kullandım, kendisi sadece hukukçu değil futbolcudur Milliyet Gazetesi'nden kaynak da kullandım buna dair. Ayrıca kendisi hakkında bir kaçakçılık davasında rüşvet aldığına dair iddialar nedeniyle 1989-1990 yılları arasında çeşitli yazılar çıkmış bizzat kendisini irdeleyen buna dair Milliyet Gazetesi'nin kaynaklarını kullandım, Hürriyet Gazetesi de haber yapmış fakat Hürriyet'in 1989-1990'daki arşivini bilemediğim için kullanmadım. Özetle kalsın. --SarvSarv 00:53, 31 Mart 2018 (UTC)

Mustafa Sabri Livanelioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Sabri Livanelioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 17.12, 30 Mart 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın kendisinin ardından yazılmış yazı ayrıca ölümünün ardından yayınlanmış kendisine dair bir kısmı yazı ve bir kısmı kendisi ile yapılan bir söyleşi kaynağını (yerel gazete 1962'den bu yana yayınlanan) da kullandım. Ayrıca kendisi 1980 yılında Yargıtay Başkanlığı makamı boş olduğu için 2 ay kadar başkanlığı yürütmüştür. --SarvSarv 23:51, 30 Mart 2018 (UTC)

Gülsüm Mısır[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gülsüm Mısır"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 17.12, 30 Mart 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın kendisine dair çok sayıda kaynağın olduğunu düşünüyorum. --SarvSarv 02:07, 31 Mart 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Hemfikirim.--RapsarEfendim? 21.09, 7 Nisan 2018 (UTC)

Yaş 18[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yaş 18"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 10.52, 1 Nisan 2018 (UTC)

Vah ki Ne Vah[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Vah ki Ne Vah"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Aktarılabilir. Nushirevan11 10.54, 1 Nisan 2018 (UTC)

Organize İşler Bunlar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Organize İşler Bunlar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 10.55, 1 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 16.26, 18 Nisan 2018 (UTC)

Niltemenni[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Niltemenni"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 10.55, 1 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 16.26, 18 Nisan 2018 (UTC)

Gitme Yoksa...[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gitme Yoksa..."haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 10.57, 1 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 16.27, 18 Nisan 2018 (UTC)

Gençliğime Sevgilerle[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gençliğime Sevgilerle"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 10.57, 1 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 16.28, 18 Nisan 2018 (UTC)

Gel Aşka Gel[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gel Aşka Gel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 10.58, 1 Nisan 2018 (UTC)

Bizi Anlatsam[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bizi Anlatsam"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 11.13, 1 Nisan 2018 (UTC)

Ben Buraya Çıplak Geldim (şarkı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ben Buraya Çıplak Geldim (şarkı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 11.13, 1 Nisan 2018 (UTC)

Ben Aptal mıyım?[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ben Aptal mıyım?"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 11.13, 1 Nisan 2018 (UTC)

Annelere Ninni[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Annelere Ninni"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 11.13, 1 Nisan 2018 (UTC)

Akbaba (şarkı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Akbaba (şarkı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 11.14, 1 Nisan 2018 (UTC)

Benden Sana (şarkı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Benden Sana (şarkı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (müzik)#Şarkılar kriterlerine göre kayda değer değil. Nushirevan11 11.14, 1 Nisan 2018 (UTC)

Tarumarname[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tarumarname"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Yazarının sayfası kayda değer olmadığı gerekçesiyle silinmiş. Nushirevan11 12.29, 2 Nisan 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaynaklar aslında fena değilmiş, yazar maddesinin silinmesi kararı doğru olmayabilir (kitap maddesi de yazara aktarılır böylece). @Kingbjelica bakabilir belki.--RapsarEfendim? 16.31, 18 Nisan 2018 (UTC)

Birsu Demir[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Birsu Demir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 12.34, 2 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer yapımlarda önemli rolleri yok, yardımcı oyuncu. Bağımsız ve güvenilir kaynak hiç yok. --Ali Haydar (mesaj) 13.05, 9 Mayıs 2018 (UTC)

Barış Yalçın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barış Yalçın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 12.38, 2 Nisan 2018 (UTC)

Hasan Erdoğan (hukukçu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hasan Erdoğan (hukukçu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.36, 4 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kayda değer olmayan hukukçu maddesi derken @Nushirevan11? Yüce Divan'da yargılanan ilk yüksek yargı mensubu olarak haber olmuş ayrıca vefatı da gündem olmuştur. --SarvSarv 20:42, 4 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin @Vikiçizer, artık bu duruma bir dur denmesi gerekmiyor mu? Yönerge dışı, anlamsız ve mesnetsiz gerekçeler öne sürülüp duruluyor tartışmalarda. Yok şunu yapmış yok bunu etmiş. Bunların bağlayıcı olmadığı elli kez açıklandı, anlamıyor, anlamak istemiyor. Bu tutumlar Vikipedi'ye zarar vermekte.--RapsarEfendim? 16.56, 6 Nisan 2018 (UTC)
@Rapsar belki siz de anlamak istemiyorsunuz ama bu madde ANSİKLOPEDİK bir maddedir asıl sizlerin bu yıkıcı tutumu zarar veriyor, yorumunuzu hayretle okudum sizi mantığa ve akilliğe davet ediyorum. --SarvSarv 20:40, 7 Nisan 2018 (UTC)
Ayrıca @Chansey'in yargı mensuplarına dair kriterleri oylansın ve sonuçlansın ben de ona göre tutum alıp ona göre maddeler açayım. Zaten uzun zamandır @Kingbjelica'nın uyarısı üzerine yargı mensuplarına dair madde açmıyorum. Eğer zarar verici bir tutum içerisinde olsaydım şu an elimde en az 240 yargı mensubu biyografisi var onları madde olarak açardım. Bu maddenin istisnai bir yapısı var, hem Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması. kriterine uygun olmasa sadece ölüm haberi pek çok kaynakta yer almazdı diye düşünüyorum @Rapsar.--SarvSarv 20:54, 7 Nisan 2018 (UTC)
Teessüf ederim @Rapsar--SarvSarv 21:08, 7 Nisan 2018 (UTC)
Koordinasyonumuz yok. Diğer hizmetlilerin de birazcık ne olduğuna geniş bakması lazım. @Rapsar Vikiçizer (mesaj) 18.47, 8 Nisan 2018 (UTC)
Bakmıyorlar @Vikiçizer. Ne @Superyetkin ne de @Sabri76 zahmet edip de bir yanıt dahi yazmıyorlar, "bulaşmak" istemiyorlar (özel sebeplerden dolayı müdahil olamıyorlarsa özür dilerim). Hizmetli seçilmişlerse, bu sorumlulukları da yerine getirmeli herkes, getirmeyeceklerse hizmetli olmasınlar. Topluluk hizmetlileri, bu sorumlulukları yerine getirmesi için seçiyor, "ben buna karışmamcılık" olmamalı. Sorumluluk istemeyen hizmetli olmayabilir, hizmetliler ile diğer kullanıcıların temel farklarından biri de bu. Konuya dönersek, olmayan yönergelere, kriterlere yönelik faaliyetler ne zaman sona erdirilecek? Bana kalırsa kullanıcının artık idrak edebilmiş olması lazım ama aynı hareketler devam ediyor, bu da Vikipedi'ye zarar veriyor.--RapsarEfendim? 18.52, 8 Nisan 2018 (UTC)
Burada uzatmak istemem, biliyorsun; başka konularda da ajandasını yükleyen kullanıcılara müdahale edelim deyince, pek anlaşılamadım. Bunları konuşalım tabi ama SAS'da değil. Çeşme veya başka bir yerde. Vikiçizer (mesaj) 18.57, 8 Nisan 2018 (UTC)
@Rapsar olmayan yönergeler mi? Ben yönerge örneği verdim yukarıda. Ayrıca ben bu maddelerin hepsini bu tartışmalar olmadan önce açmıştım sanki yeni açmışım gibi diyorsunuz ben pek çok SAS'a taşınmış maddeye tartışmaya dahi girmiyorum. Örneğin şuradaki tartışmaya hiç görüş dahi belirtmedim, çünkü ben bile nasıl böyle bir madde açmışım diye şaşırıyorum. Ben ansiklopedik olduğuna inandığım, hatta "ilkler"in madde olarak yer alması gerektiği inancını taşıdığım için bazı maddelerin kalmasını savunuyorum ve tartışmalarda görüş belirtiyorum, buna kişisel kriterler diyebilirsiniz veya başka ad koyabilirsiniz ama bunun zarar verici olduğunu düşünmüyorum, aksine sizlerin tavrının bir nevi "sansürcülük" olduğunu düşünüyorum. --SarvSarv 15:22, 9 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum SAS'a taşınmış o kadar çok Yargıtay ve Danıştay üyesi var ki, yönergelerde açık bir hüküm olmayınca kalıp kalmaması hususunda hiç bir fikrim yok. Fikrim olmadığı için yorum da belirtmedim. Genelde birçok konuda fikrim olur ancak bu yargı mensupları meselesinde bir fikrim yok.--Śαвяí¢αи76ileti 07.00, 10 Nisan 2018 (UTC)
"Açık bir hüküm" derken @Sabri76? Kayda değerlik yönergemiz mevcut, konuyla alakalı yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynaklar yoksa kayda değer değildir. Burada da yok şunu yapmış yok bu makama gelmiş yok arabasını alınca haber olmuş gibi ifadelerle, yönergelere dayandırılmayan gerekçeler icat ediliyor. Sıkıntı burada. Yüzlercesini sildik belki de, 4-5 tanesinin kalmasına karar verildi toplamda. Üstteki kalsın gerekçesine dönüp bir daha bakabilirsin bu son yorumdan sonra.--RapsarEfendim? 17.45, 10 Nisan 2018 (UTC)
 • Kalsın. Çok sayıda bağımsız kaynakta farklı noktalarda konu edilmiş: soruşturma başlatılması, dava ve yüce divan süreci [5] [6] [7] [8], ölümü, yeniden seçimi. Maddeye de işlerim bir ara belki.
 • Sarv'ın yorumları ve hizmetlilerin tutumlarıyla ilgili olarak tartışma kişiselleştirilmiş, asla tasvip etmiyorum. Yorumların zarar verdiğini mesnetsiz bir iddia olarak görüyorum. Yorum yapma, katılma-katılmama, değerlendirmeye alma-almama özgürlüğü korunmalıdır. Burada ortam baskıcı hissediyor zira artık. Herkese kolaylıklar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.45, 10 Nisan 2018 (UTC)
Bir not daha eklemek isterim. "Vikipedi'ye zarar veriyor" ciddi bir iddiadır. Yerinin burası olmamasını bir kenara bırakıyorum. "Ben dedim oldu" gibisinden kullanılabilecek bir söylem değildir, asla hafife alınamayacak bir ithamdır ve hafife alınamayacak bir ispat zorunluluğu getirir. Bu gibi ithamlarda bulunulması gerektiği düşünülüyorsa neden-sonuç ilişkisi adım adım kurulmalı, sürdürülen faaliyetlerin ne yolla Vikipedi'ye zarar verdiği, nesnel olarak gözlemlenebilen zararlar (soğuyan kullanıcılar, yavaşlayan/engellenen süreçler, içeriğe zarar verilmesi vs.) üzerinden anlatılmalı. Zararın ne boyutta olduğu veya potansiyel olarak erişebileceği düzey gösterilmeli. Bundan bağımsız olarak, bunun kâr-zarar terazisinde sadece bir kefe olduğu da tabii meta süreçlerle ilgili hiçbir kullanıcı tarafından es geçilmemeli. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.32, 10 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle @Sabri76'nın yönergelere dair görüşüne katılıyorum. Ben de zaten onu belirtiyorum bu tartışma olmadan çok önce açmış olduğum maddeler vardı. Tartışmalar sonrası uyarıda bulunuldu ben de yargı mensuplarına dair madde açmıyorum ama KD olduğunu düşündüğüm maddeler hakkında görüşlerimi sunuyorum. Yargı mensuplarına dair yönerge oluştuktan sonra ben de ona göre madde açacağımı ve kendimi sınırlandıracağımı ifade ediyorum, yukarıda da belirtmiştim. Ayrıca @Seksen iki yüz kırk beş'e de teşekkür ederim, belki ben de kişiselleştirmiş olabilirim ama ben sadece görüşümü sundum ve maalesef sağduyusuna inandığım ve her zaman hizmetli olma durumu olursa olumlu görüş sunacağımı buradan belirtmek istediğim @Rapsar şaşırtıcı bir tavır aldı ve kendisi kişiselleştirdi. --SarvSarv 20:55, 10 Nisan 2018 (UTC)
  • Öncelikle @Seksen iki yüz kırk beş, "Sarv'ın yorumları ve hizmetlilerin tutumlarıyla ilgili olarak tartışma kişiselleştirilmiş, asla tasvip etmiyorum" demişsin. Nerede, kim kişiselleştirmiş tartışmayı? @Sarv'ın şahsiyla, kişiliğiyle ya da benzeri bir konuyla alakalı bir yorumda bulunmuş muyum? Kendisi de yanıt verebilir. Deyin ki "Rapsar bu noktada sen kullanıcının değişikliklerinden çıktın ve olayı o kişiye çektin". Deyin lütfen. Yapılan her yorumum değişikliklere ve faaliyetlere yönelik oldu, öyle de olacak. "Yorumların zarar verdiğini mesnetsiz bir iddia olarak görüyorum" demişsin, kimse yorumların zarar verdiğinden de bahsetmedi. "Olmayan yönergelere dayandırılan gerekçeler zarar veriyor" dendi ve doğrudur da. "Ben dedim oldu" ifadesini sık sık kullanmaya başladın, bu kişisel bir yorumdur, böyle bir algı yaratılmasına asla müsade etmem, bilgin olsun. Sarv zaten çoğu zaman olduğu gibi yönerge dışı yorumlarına devam ettiğinden kendisine diyecek ekstra bir şeyim bulunmuyor. Son not da, "kayda değer ise bunun maddede ispat edilmesi" gerektiği birçok defa söylendi, burada kaynak sıralamak hiçbir şey ifade etmiyor.--RapsarEfendim? 22.44, 10 Nisan 2018 (UTC)
   • ""Olmayan yönergelere dayandırılan gerekçeler" = "yorumlar" diyerek yorumumu netleştireyim o zaman.
   • "Dendi ve doğrudur da" bkz. proof by assertion. "Proof by assertion" = "ben dedim oldu" yukarıdaki yorum dahilinde. Farklı anlam çıkarılacak şekilde kullandıysam benim hatamdır, kusuruma bakılmasın.
   • Madem kişiselleştirme konusunda karışıklık var detaylı anlatayım anlatmak istediğimi: Yorumun Sarv'ın bu sayfada yaptığı yorum hakkında değil, Sarv'ın genel olarak SAS'lardaki tavrı hakkında. Kullanıcının değerlendirildiği bir tartışma söz konusu değilse (SİS adaylığını, geçenlerde Vikiçizer'in mesaj sayfasına yazdığım mesajı örnek verebilirim) bu gibi genel örgülere dair yorumlar tartışmaları kişiselleştirmeye girer. Zira madde hakkında bir argümanın, tartışmadaki bir hareketin kritiği olmaz yapılan, kullanıcının kritiği olur. "Sarv bu tartışmada olmayan yönergelere dayanarak yorum yapıyor, bu zararlı bir hareket" kişiselleştirme değildir. "Sarv şurada şöyle yorum yaptı halbuki burada böyle diyor" kişiselleştirmedir. "Sarv mesnetsiz bir gerekçe sundu" kişiselleştirme değildir. "Sarv mesnetsiz gerekçeler sunup duruyor" kişiselleştirme sınırındadır ama benefit of the doubt lazım derim ben. "Sarv mesnetsiz gerekçeler sunup duruyor ve zarar veriyor, ben elli kere açıkladım, hizmetliler neredesiniz, hiçbir şeye karışmıyorlar" demek ultra kişiselleştirmedir. Hem Sarv'a karşı hem hizmetlilere karşı kişiselleştirmedir. Aynı şekilde bana karşı da kişiselleştirmişsin ""Ben dedim oldu" ifadesini sık sık kullanmaya başladın" diyerek. Ben de sana "hep kişiselleştiriyorsun" desem mesela aynı şekilde değişiklik örgüne yönelik bir yorum yapmış olacağım ve kişiselleştirmiş olacağım.
   • Bunun SAS tartışmasında yapılmasının herhangi bir izahı olamaz. Açıklamaktan bıkmışsan ve Sarv'ın Vikipedi'ye zarar verdiğini düşünüyorsan, bunun ilk dile getirileceği yer Sarv'ın mesaj sayfası olmalıydı. Orada bir girişim göremiyorum. Bundan sonraki aşamalar SAS'ta hizmetli pinglemek yerine şunlar olabilirdi: bu SAS'ın tartışma sayfasında sorunları dile getirmek (bunlar arasında yine en uygunsuz alternatif, bu mesajların da oraya taşınması gerekecek tabii sonunda), bir hizmetliye mesaj atmak (galat-ı meşhur diyelim buna da) veya VP:HDP/VP:Ş gibi platformları kullanmak.
   • "kayda değer ise bunun maddede ispat edilmesi" gerektiği birçok defa söylendi yine "proof by assertion". Asla bunun yönergede neye dayandığı spesifik olarak söylenemedi. Hep bir varsayım, "herkes görmeli KD olduğunu işte arkadaşım" varsayımına dayandırıldı bu söylemler. Çok söylenmesi doğru veya muteber yapmıyor bu yorumları. Kaynak listelenmesinin yeterli olmadığının kanıtı ancak yönergeden tırnak işaretinde alıntıyla olur. Bu da verilemiyor zaten.
   • Neyse, bu da konu üzerine yapacağım son yorum olsun. Tekrardan vurguluyorum: Yorum yapma, katılma-katılmama, değerlendirmeye alma-almama özgürlüğü korunmalıdır. Bu çerçevede çağrıya riayet etmeyip tartışmaya mesafesini koruyan hizmetlilere de teşekkür ederim. İyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.13, 10 Nisan 2018 (UTC)
Demek "olmayan yönergelere dayandırılan gerekçeler" Vikipedi'nin zararına değil... O zaman faydasına mı? Bir kullanıcı kayda değerlik yönergelerini, değil benim birkaç kullanıcının -ki hizmetli(ler) de dahil- defalarca anlatmasına kez kavrayamamışsa, kusura bakmayın burada ben Vikipedi'ye zarar verici hareket ararım. Burada zarar vericiden kastım vandalizm değil, kayda değer olmayan maddeleri ısrarla girmek ve bunu cansiperane savunmak da zarar vericidir. Bakınız: @Sabri76 ve diğer hizmetlilerin Yurttaş Tete ve kuklalarıyla alakalı tutumu. O kullanıcı da aynı şeyi yapıyordu, burada da aynı şey yapılıyor. Fark nedir? İki kullanıcının yaptığı şeyler arasında bir fark göremiyorum, teki vandal ve kuklacı olarak süresiz engellenmiş ve yeni hesap açtıkça da engellenmeye devam ederken; diğer kullanıcı değişikliklerine (ve elbette ki katkılarına, Yurttaş Tete'nin de katkıları vardı) devam ediyor. Buradaki gereksiz ve mesnetsiz inat benim canımı sıkan, yönergeleri yok saymak canımı sıkan. Sarv'ın mesaj sayfasını bence bir daha incele, eski silinmeye aday sayfa tartışmalarını, hatta köy çeşmesi arşivlerini de incele. "Rapsar" olarak değil ama, ben kendi yaptığım uyarı ve bilgilendirmelerden bahsetmiyorum yalnızca. Hizmetliler, sorumluluklarını yerine getirmek "mecburiyetindedir", bunun bilinciyle aday olurlar zaten. Kimse zorla hizmetli yapmıyor ya da hizmetli olmayan bir kullanıcıyı herhangi bir şey yapmaya zorlamıyor. Ancak sen "ben bu sorumlulukları yapabileceğimi düşünerek aday oluyorum" diyorsan onları yapacaksın, yapmıyorsan da sorumluluklarından vazgeçeceksin. Bu kadar basit.--RapsarEfendim? 03.34, 11 Nisan 2018 (UTC)
@Rapsar sizin asıl anlamamak istediğiniz durum şu, ben kaç defa anlattım: Yargı mensuplarına dair bu tartışmalar ortaya çıkmadan önce açtım bu maddeleri ve sonrasında uyarı üzerine hiç yargı mensubu maddesi AÇ-MA-DIM Vikipedide. Pek çok SAS'a taşınan madde önceden açtığım maddeler, sizin anlatımınızdan ise şu ortaya çıkıyor: Şu an açmışım inatla da, maddeleri sürekli uyarılıyormuşum gibi, mesela Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Başkanlığına yeni bir isim seçildi ama önceden yapılan uyarılar sonucunda bunun maddesini açmıyorum. Ben her SAS'a taşınan maddeye de KALSIN demiyorum ayrıca SAS'a taşınan maddelere de görüş sunabilme hakkımı da elimden alacak değilsiniz değil mi? Ayrıca silme politikası dışında şu şu yönergelere dayanarak görüş sunun tartışmalarda diye bir kriter yok. Sizin inatla dar bir yorum yapmanızın iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ben inat etsem bütün SAS'a taşınan maddelere kalsın derdim, tekrar ediyorum her açtığım maddeye kalsın demiyorum ki, tekrar altını çize çize söylüyorum BU TARTIŞMALAR OLMADAN ÖNCE YARGI MENSUPLARININ MADDELERİNİ AÇTIM. --SarvSarv 10:04, 11 Nisan 2018 (UTC)
O zaman kriterleri karşılamadığı bariz olanlara "inat yapıp" kalsın demeyeceksin, yönerge dışı gerekçeler sunmayacaksın. Olay bundan ibaret. Bu tip gerekçeler zaten adaylıkları kapatan hizmetliler tarafından yok sayılıyor, bunu onlarca kez tecrübe ettik. Yönergelere dayandırılmış gerekçe sunulunca zaten ilgili kullanıcılar -ben de dahil- silinmemesi yönünde görüş bildiriyor. "Bu sayfaların toplu kaldırımı" ya da "Sarv açmış, silelim" gibi bir davranış söz konusu değil zaten.--RapsarEfendim? 18.42, 11 Nisan 2018 (UTC)
Baş üstüne komutanım!!! İNAT ETMİYORUM, görüş sunmamın yasak olduğunu düşünmüyorum o kadar, hakkımı kullanıyorum. Bu arada "Sarv açmış, silelim" gibi bir davranış içinde olan bazı isimler var maalesef @Rapsar. Başta @Nushirevan11 olmak üzere. --SarvSarv 21:47, 11 Nisan 2018 (UTC)

Mehmet Erten (hukukçu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Erten (hukukçu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.39, 4 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Genelde yabancı wikipedia sitelerinde Anayasa Mahkemesi ve Yüksek Mahkeme (Anayasa yargılaması yapan) üyeleri KD, bizde de böyle bir durum olmalı. 20:32, 4 Nisan 2018 (UTC)

Taykan Ataman[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Taykan Ataman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.39, 4 Nisan 2018 (UTC)

Sadık Demircioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sadık Demircioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.42, 4 Nisan 2018 (UTC)

Ahmet Nuri Çolakoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Nuri Çolakoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.43, 4 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın şu kaynak bile bence KD'liği için yeterli. --SarvSarv 20:19, 4 Nisan 2018 (UTC)

Mehmet Kılıç (hâkim)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Kılıç (hâkim)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.43, 4 Nisan 2018 (UTC)

Resul Aslanköylü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Resul Aslanköylü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.43, 4 Nisan 2018 (UTC)

Ahmet Şükrü Seçkin[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Şükrü Seçkin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.44, 4 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 16.35, 18 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Yalnız emeklilik sonrası Aydın'da ikamet ediyormuş ve böyle bir kaynak var. --SarvSarv 00:14, 19 Nisan 2018 (UTC)
Emeklilik sonrası Aydın'da ikamet edenler kayda değer mi oluyor? Gerekçeler artık gülünç olmaya başladı...--RapsarEfendim? 01.02, 19 Nisan 2018 (UTC)
@Rapsar Aydın'da ikamet ediyormuş ve böyle bir kaynak var diyorum orada Aydın'da bir haber olmuş belediye yönetimine dair ben onu açıklamaya çalışıyorum. Aydın'da Kars'ta veya Londra'da ikamet etmenin kaydada değer olmadığını biliyorum. Kaynaktaki haberi açıklamak için onu bir giriş cümlesi olarak kurdum. Bunu anlayamamış olmanız gerçekten sizin gibi zeki biri hakkında şüphelenmeme neden oluyor. --SarvSarv 12:17, 19 Nisan 2018 (UTC)
@Rapsar Ayrıca istediğim şekilde gerekçe yazabilirim, şu şekilde gerekçe yazılır diye bir kriter yok 2+2=4 de yazarım salçalı patates çok güzel olur diye de yazarım, yani yazmam da önümüzde bir engel yok demek istiyorum.--SarvSarv 12:19, 19 Nisan 2018 (UTC)
Nasıl yok? Şurayı bir incele istersen, yorumları yanlış anlayıp da böyle galeyana gelmeden evvel. Yok böyle devam ederim dersen zaten kimse yanıt vermez. Mantık çerçevesinde tartışma yapmak varken salçalı patates tarifi de verebilirsin, trollük de yapabilirsin, ama bunun sonucu da engeldir, baştan uyaralım da.--RapsarEfendim? 04.40, 20 Nisan 2018 (UTC)
Merak etmeyin biliyorum, sadece o yorum tarzınız beni kızdırdı ben de böyle yorum yazma ihtiyacı duydum. Biliyorum sınırlandırmalar olduğunu. Ben de yorumu yazdıktan sonra hatırladım. --SarvSarv 13:57, 20 Nisan 2018 (UTC)

Ahmet Ceylani Tuğrul[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Ceylani Tuğrul"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.44, 4 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Bizzat şahsına dair haberler çıkmış çeşitli kaynaklarda (Hürriyet, Sabah, Oda TV, Dünya), şike davasına bakmış, milletvekili adayı olmuş. Bence KD. --SarvSarv 20:10, 4 Nisan 2018 (UTC)
 • Direkt Google aramasının ilk iki sayfasında farklı olaylar nedeniyle basında konu edildiği görülüyor. Kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02.13, 6 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Madde bu haliyle kayda değer değil ve üfürükten alt yazı minvalinde kaynaklarla bir madde kayda değer olmaz. Derinlemesine işleyiş hiçbir kaynakta yok.--Nushirevan11 06.01, 7 Mayıs 2018 (UTC)
@Nushirevan11 size göre kaynakları sağlam olsa bile, Yargıtay Başkanını bile SAS'a taşımış birisi olduğunuz için bütün yargı mensupları KD kişiler kriterine UYSA da, sizce KD olmuyor. Ayrıca "üfürükten alt yazı minvalinde kaynaklar" tabirinizi de kullanıcıların takdirine bırakıyorum. --SarvSarv 10.13, 7 Mayıs 2018 (UTC)

Osman Güven Çankaya[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osman Güven Çankaya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.44, 4 Nisan 2018 (UTC)

Süleyman Sapanoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Süleyman Sapanoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.45, 4 Nisan 2018 (UTC)

İsmail Hakkı Asarlıoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İsmail Hakkı Asarlıoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 12.45, 4 Nisan 2018 (UTC)

Metin Kaya[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Metin Kaya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.26, 13 Nisan 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum 1, 2 böyle kaynaklar var. Belki geliştirilebilir. --SarvSarv 20:50, 13 Nisan 2018 (UTC)

Erol Öcal[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Erol Öcal"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.28, 13 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın 1, 2 bunlar sadece birkaçı bence kalmalı. --SarvSarv 21:06, 13 Nisan 2018 (UTC)

Selim Sırrı Binici[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Selim Sırrı Binici"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.29, 13 Nisan 2018 (UTC)

Erdal Gökçen[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Erdal Gökçen"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.30, 13 Nisan 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın 1, 2, 3, 4, 5 Kamuoyunda ciddi derecede yer almış Susurluk Davası'nı soruşturmuş ve yukarıda verdiğim kaynaklar da sadece birkaç tanesi. --SarvSarv 21:25, 13 Nisan 2018 (UTC)
 • Sarv'ın sunduğu kaynaklardan 1, 4 ve 5'te konu edilmemiş; 2 ve 3'ün de yeterince güçlü kaynaklar olmadığını düşünüyorum. Bu ve bu kendisini konu etmiş ama içeriklerinin bağımsız olarak değerlendirilebileceğine şüpheliyim. Görüşüm şu an zayıf olarak silinsin yönünde ama yeni sunulan kaynaklar olursa kalitelerine göre değişebilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.55, 15 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Şöyle kaynaklar da var @Seksen iki yüz kırk beş ve tartışmaya sonradan görüş sunmak isteyen değerli arkadaşlar 1 Burada 2015'te Yargıtay başkan adayı olduğu için kim olduğu açıklanmış, 2 burada ise 2011'de Yargıtay Başsavcılığına aday olduğu için kendisi haber olmuş ayrıca bu haber sayesinde bir şey daha öğrendim ki 2007'de de aday olmuş ancak sonradan çekilmiş seçimden. --SarvSarv 00:23, 16 Nisan 2018 (UTC)
Sözcü'de yer alan biyografisi Vikipedi'nin kopyası.--Nushirevan11 09.55, 16 Nisan 2018 (UTC)
Ne güzel değil mi @Nushirevan11? Bakın benim açtığım maddeyi haber olarak kullanmışlar. Demek ki yargı mensupları da KD olmalı teşekkür ederim benim açtığım maddelere destek mesajıdır bu yazdığınız. --SarvSarv 14:03, 16 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yönergeler yine hiçe sayılarak kalsın denmiş, tekrar tekrar açıklamakla vakit kaybetmeyeceğim artık. Bağımsız ve güvenilir kaynaklarla kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 16.50, 16 Nisan 2018 (UTC)
@Rapsar ben de size Vikipedi:Kayda değerlik (kişi) sayfasından, geçen SAS'a taşınan maddelerden birinde paylaştığım cümlenin bir bölümünü hatırlatmak isterim: ...Ancak, bu kriterlerin sağlanamaması bu kişinin ansiklopedide yer almaması gerektiğinin kesin delili sayılmamalıdır, siz her bu tarz "kişisel kriterler" ve "yönergeler hiçe sayılarak" gibi cümleler kurduğunuzda bunu hatırlatmak ihtiyacı duyuyorum. İyi vikiler --SarvSarv 20:59, 18 Nisan 2018 (UTC)
 • 1, 2, 3 ve 4 bu kaynakların ortak yanı Adil Serdar Saçan'ın metodunu İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'a şikayet etmesi Erdal Gökçen'in. Kalsın veya silinsin'den ziyade yorumda bulunanların görüşünü merak ettim ne derece doğru kaynaklar maddenin gelişebilmesi ve KD olabilmesi açısından. --SarvSarv 23:34, 19 Nisan 2018 (UTC)
 • Sarv'ın son gösterdiği kaynaklardan 1 ve 4'ü de daha önce verilen kaynaklarla birlikte değerlendirmeye aldığımda, "çoklu bağımsız kaynakta konu edilme" kriterinin karşılandığını, ilgili haberlerin sağlıklı bir biyografi yazımına izin verecek bağımsız kaynaklar olduğunu düşünüyorum ve görüşümü bu yönde güncelliyorum. Zayıf kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.31, 8 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil.--Nushirevan11 17.59, 8 Mayıs 2018 (UTC)

Uğur İbrahimhakkıoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uğur İbrahimhakkıoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.34, 13 Nisan 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum @Nushirevan11 sanırım bütün Yargı mensuplarını silmeyi otomatiğe bağladığınız için gerekçenizi de yanlış yazmışsınız --SarvSarv 21:35, 13 Nisan 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Sadece Yargı mensubu değil Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Onursal Başkanıdır. Siyasete de atılmıştır (bu sadece kişisel bir gerekçe) Ayrıca hem görsel hem de yazı olarak kaynaklar var. --SarvSarv 21:35, 13 Nisan 2018 (UTC)
 • Bu elde bir. Bu elde iki. Bu elde üç. Bu elde dört. Genç Partiyle ilgili zayıf da olsa kendisini konu alan kaynaklar var: [9] [10] [11] [12] gibi. Bunların yeterli olduğunu düşünüyorum ve çoğaltılabileceğini gözlemliyorum. Kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.05, 15 Nisan 2018 (UTC)

Halil Adıgüzel[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Halil Adıgüzel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.37, 13 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Gerekçenize katılmıyorum, şike davasına bakmış ve bizzat Odatv internet sitesinde kim olduğu irdelenmiş, başsavcıvekilliğine geldikten sonrasını hiç zaten söylemiyorum çünkü o makam gereği haber olmuş oysa burada verdiği karar üzerine gündem olmuş isimlerden. --SarvSarv 22:06, 13 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispat eden bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Yine şahsi kriterleri karşılayan bir madde, Vikipedi yönergelerindeki kriterleri ise karşılamıyor.--RapsarEfendim? 22.42, 13 Nisan 2018 (UTC)
Şahsi kriterlerimi karşılamasaydı zaten bizzat ben açmazdım @Rapsar ama burada şahsi kriterlerden bahsetmiyorum. --SarvSarv 10:12, 14 Nisan 2018 (UTC)
Ayrıca @Rapsar şurada şöyle bir cümle var "Aşağıdaki kriterleri sağlayan bir kişinin genel olarak kayda değer olduğu kabul edilir. Ancak, bu kriterlerin sağlanamaması bu kişinin ansiklopedide yer almaması gerektiğinin kesin delili sayılmamalıdır" dolayısıyla vikipedi yönergelerini yorumlarken biraz bu cümleyi de dikkate alınız, tabii @Nushirevan11 için de geçerli bu. --SarvSarv 19:50, 14 Nisan 2018 (UTC)
 • Ekseriyetle tek bir atamayla medyada konu edilmiş. Bunun dışında sadece Odatv'nin hakkında yayımladığı bir paragraflık yazı var. Belki adalet komisyonu döneminden ek bir kaynak çıkabilir diye düşünüyorum; ancak bunun dışında görüşüm silinsin yönünde. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.28, 16 Nisan 2018 (UTC)
 • @Seksen iki yüz kırk beş özellikle sizi pingliyorum çünkü benim bulamadığım kaynakları da siz bulabiliyorsunuz. Halil Adıgüzel Eylül 2016'daki adli yıl açılış töreninde cübbesini bağlaması üzerine pek çok internet sitesinde ve dahi sosyal medyada gündem olmuştu ama o haberi bulamıyorum. Eğer bulabilirseniz maddenin gelişmesi açısından önemli olabilir. Ama o katkının silinip silinmemesi konusunda etkili olabileceğinden emin değilim. --SarvSarv 21:42, 19 Nisan 2018 (UTC)
@Vikiçizer, bence artık ciddi baman lazım "Aydın'da ikamet etmiş olmak" gibi "cübbe bağlamamak" gibi bilgi(!)ler falan artık kayda değerlik göstergeleri arasında sunulmaya başlandı. Kullanıcı Vikipedi yönergelerini yok sayarak bu maddeleri bir şekilde burada tutmak niyetinde. Yurttaş Tete'den bir farkı var mı hareketlerinin (onun ettiği hakaretler ve islup bambaşka o ayrı)?--RapsarEfendim? 04.46, 20 Nisan 2018 (UTC)
@Rapsar eğer gerekçelerimi anlayamıyorsanız o sizin idrak sorununuz. Yargıda cübbe bağlamanın ne anlama geldiğini bütün toplum biliyor. Ayrıca Aydın'da ikamet etmek bir gerekçe değildi gerekçemi ifade etmek için bir giriş cümlesiydi, Aydın belediyesinin yönetimi ile ilgili bir haber yapılmış ve orada sadece o cümleyi kullandım uzun tutmamak için çünkü "cümlenin tamamı ahmaklara anlatılır" diye bir tabir vardır ve bütün vikipedi kullanıcılarının üstün zeka sahibi olduğunu düşünürüm hep o yüzden kısa geçtim. Ama siz böyle küçümseyici tavırlara devam ederseniz artniyetli bir kullanıcı olduğunuzu düşüneceğim. @Vikiçizer lütfen Rapsar'ın bu küçümseyici tavrını da dikkate alınız. --SarvSarv 14:08, 20 Nisan 2018 (UTC)

Ergül Güryel[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ergül Güryel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha önceden Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Ergül Güryel SAS'ıyla silinmiş, kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden.--Nushirevan11 06.17, 14 Nisan 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Neşter Davası'nda ismi geçip Yargıtay'dan emekli olmak zorunda kalmış şu, HSYK Başkanvekili iken yaptığı açıklama ile gündem olmuş şurada, eski adalet bakanları ve dönemin adalet bakanı tepki göstermişlerdi. Bizzat kendisini haber yapan şöyle bir kaynak da var. Yargıtay Başsavcılığı seçimlerinde 1. çıkmasına rağmen Cumhurbaşkanının 2. ismi ataması üzerine tepki gösterdiği bir haber de vardı Milliyet'te 30 Nisan 2003 tarihinde. --SarvSarv 09:36, 14 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Yukarıda bahsedilenler ya bağımsız kaynak değil (kendi söylemleri) ya da ansiklopedik içerik değil.--RapsarEfendim? 04.00, 15 Nisan 2018 (UTC)
Tabii Emin Çölaşan'ın Kasım 2001'de köşe yazısı dizisi vardı Melih Gökçek ile Ergül Güryel'in ilişkisine dair. Ayrıca Yavuz Donat'ın da yazısı var. --SarvSarv 10:08, 15 Nisan 2018 (UTC)
 • Kalsın, Sarv'ın gösterdiği kaynakların yeterli olduğu kanaatindeyim. "Ansiklopedik içerik değil" itirazını anlamlandıramıyorum, şu, şu kaynaklarda ansiklopedik anlamda yararlı içerik var; şu kaynak söylemlerinin kritiği olduğu için bağımsızdır. Çölaşan'ın yazısına da baktım, orada da "konu edilmiş". "Bir konu kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, birden çok ikincil kaynaklarca içerik edilmiş veya kapsanmışsa kayda değerdir" kriterinde kaynak kalitesi de bir faktördür elbet; ancak ben zayıf da olsa bu kriterin karşılandığı görüşündeyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.45, 15 Nisan 2018 (UTC)

Kanal 35[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kanal 35"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 07.57, 14 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Biraz geliştirdim, daha da geliştirilmeye müsait. Şu hâliyle kayda değer olduğunun ispatlandığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 05.21, 25 Nisan 2018 (UTC)

Dost TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dost TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 08.04, 14 Nisan 2018 (UTC)

Meltem TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Meltem TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--Nushirevan11 08.13, 14 Nisan 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Haber, hatta kitap arama sonuçları incelenirse birçok kaynağın olduğu görülebilecektir. Kolaylıkla ispatlanabilir kayda değer olduğu. 1994'te kurulan ulusal bir kanal zaten, aksi garip olurdu :)--RapsarEfendim? 05.25, 25 Nisan 2018 (UTC)

Meltem Radyo[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Meltem Radyo"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 08.20, 14 Nisan 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Bilgi kaybı olmaması açısından şimdilik Mesaj Yayın Grubu maddesine aktarılsın ("şimdilik" dememin sebebi o maddede de kayda değerlik etiketinin olması, ama muhtemelen kayda değer olduğu ispat edilebilir).--RapsarEfendim? 00.02, 25 Nisan 2018 (UTC)

Zigana TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zigana TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 08.24, 14 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekli nitelikleri taşımıyor. --Ali Haydar (mesaj) 15.20, 26 Nisan 2018 (UTC)

Gordon Voss[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gordon Voss"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği meçhul Yurttaş Tete maddesi, topluluk tarafından incelenmesi gerek Ali Haydar (mesaj) 12.04, 14 Nisan 2018 (UTC)

Stevie Ryan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Stevie Ryan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir Youtuber, ölümü harici bağımsız ve güvenilir kaynak yok, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 12.06, 14 Nisan 2018 (UTC)

 • Maddede de yeterince kaynak var aslında ama şunun gibi ölümünden önce yayımlanmış başka bağımsız kaynaklar da bulmak güç değil. Kalsın. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.19, 15 Nisan 2018 (UTC)

Yahya Saim Gökçedağ[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yahya Saim Gökçedağ"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 10.02, 16 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın 1 ve 2 bu kaynaklarda ölümünün ardından şahsına dair bilgilendirici haberler var özellikle 1. kaynak detaylı. --SarvSarv 13:54, 16 Nisan 2018 (UTC)
 • Sadece ölümüyle haber olması yeterli değil. Etkin olduğu dönemin arşivlerini Milliyet ve Cumhuriyet gazete arşivlerinde taradım ve herhangi bir kaynak tespit edemedim. Silinsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.15, 16 Nisan 2018 (UTC)
14 Ekim 1986 tarihinde Milliyet'in haberi var, Libyalıların Ankara'daki Amerikan Subay Kulübü'ne bomba atma teşebbüsünden yargılanmalarına bakmış, 18 Eylül 1984 tarihli Cumhuriyet ve Milliyet arşivlerinde Yargıtay başkanlığı seçimlerinde aday olduğuna dair haber yer almış, 1981'de haber olmuş yine Milliyet'te HSYK'nin kurucu üyelerinden olmuş (malum önce Yüksek Hakimler Kurulu vardı). --SarvSarv 21:26, 16 Nisan 2018 (UTC)

Ömer Yılmaz Çamlıbel[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömer Yılmaz Çamlıbel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 10.10, 16 Nisan 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın kaynakların kayda değer olması için yeter de artar olduğunu düşünüyorum. --SarvSarv 13:08, 16 Nisan 2018 (UTC)

Ahmet Tevfik Erginbay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Tevfik Erginbay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 19.46, 17 Nisan 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın baktığı davalara dair bile kaynakçalar kullanmışım ki bunun dışında 1 ve 2 de var ki özellikle ikincide çete soruşturması kapsamında oldukları yer almış. --SarvSarv 20:37, 17 Nisan 2018 (UTC)

Timur Işık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Timur Işık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir oyuncu, Haziran 2017'den beri kayda değerliği belirsiz Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 12.34, 18 Nisan 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Almanca Viki'de kaynaklar mevcut. Almanca bilen birisinin kontrol etmesi gerek.--Nushirevan11 22.16, 20 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeyi belirttim. --Ali Haydar (mesaj) 12.59, 9 Mayıs 2018 (UTC)

Zahir Shah (oyuncu)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zahir Shah (oyuncu)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir oyuncu, kayda değer yapımlarda önemli rolleri yok, bağımsız ve güvenilir kaynak yok, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 12.39, 18 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeyi belirttim. --Ali Haydar (mesaj) 12.58, 9 Mayıs 2018 (UTC)

Yüksel Taşkın[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yüksel Taşkın"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 21.58, 23 Nisan 2018 (UTC)

Amerika'daki İmam[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Amerika'daki İmam"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Gülen'in kitap hakkında açmış olduğu tazminat haricinde bağımsız ve güvenilir kaynak göremedim. Nushirevan11 21.09, 25 Nisan 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Gerekçe yerinde gözüküyor. Bilgi kaybı olmaması açısından yazar maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 21.15, 25 Nisan 2018 (UTC)

Ümran Sayış[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ümran Sayış"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.02, 26 Nisan 2018 (UTC)

Celal Altunkaynak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Celal Altunkaynak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.04, 26 Nisan 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kaynaklar KD olması için yeterli, sadece makamı değil kendisini de irdeleyen kaynaklar var ayrıca bir de kullanılmamış da çok sayıda kaynak var. --SarvSarv 19:22, 26 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Kaynaklar atama/mevki değişikliği ile alakalı ve bu kaynakların ilgili kurum sitelerinden alınan kaynaklardan farkı yok.--RapsarEfendim? 19.38, 26 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bağımsız ve güvenilir kaynak yok.--Nushirevan11 19.47, 26 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum @Rapsar haklısınız eleştirinizde ama sadece makam değişikliği değil maddeye eklemediğim ve 2006 ve sonrasında da gündemde yer almış olan Savcı Sarıkaya'nın ihracına dair karar almış HSYK'yi yönetmişti (bunun gerekçe olduğunu söylemiyorum) sadece o kararı bizzat kendisinin kaleme aldığına dair şöyle bir kaynak var. Ayrıca 2010 yılı sonu ve 2011 başı arasında tartışma yaratan bir gündem ile (Hizbullahçıların tahliyesine karşı) kendisinin aldığı önleyici bir talimat ile gündeme gelmişti buradaki kaynak. @Nushirevan11 bağımsız ve güvenilir kaynak yok derken Sabah, Hürriyet, Radikal, Vatan Gazetelerini belirttiğinizi düşünmüyorum. Belki Bafra55.net sitesini düşünüyorsunuzdur ki o da yerel bir haber sitesidir bilebildiğim kadarıyla 7 yıldır var, siz tahminimce yerel haber siteleri ve haber gazetelerini bağımsız ve güvenilir olarak görmüyorsunuz. --SarvSarv 15.20, 7 Mayıs 2018 (UTC)

Aysel Özgür[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Aysel Özgür"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.06, 26 Nisan 2018 (UTC)

Kamil Kancabaş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kamil Kancabaş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.07, 26 Nisan 2018 (UTC)

Emel Özgan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Emel Özgan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.10, 26 Nisan 2018 (UTC)

Naci Başsorgun[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Naci Başsorgun"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.11, 26 Nisan 2018 (UTC)

Nedim Baran[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nedim Baran"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.14, 26 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 19.35, 26 Nisan 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ben bazı kaynaklarla geliştirmeye çalıştım, farkındayım yeterli değil, bazı ek kaynaklar daha internette gördüm dilerim maddeyi daha da geliştirebilecek kullanıcılar çıkar. --SarvSarv 20:24, 26 Nisan 2018 (UTC)

Mesut Balcı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mesut Balcı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.15, 26 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 19.35, 26 Nisan 2018 (UTC)

Mustafa Demirdağ[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Demirdağ"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.16, 26 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 19.36, 26 Nisan 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kaynaklar kullandım umarım KD'liği için yeterlidir. --SarvSarv 19.39, 26 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bağımsız ve güvenilir kaynak yok.--Nushirevan11 19.48, 26 Nisan 2018 (UTC)
@Nushirevan11 Bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok mu? Gazetelerin haber siteleri var Hürriyet, Milliyet internet sitelerini kullandım. Siz gerekçe sunarken kendimden şüpheleniyorum ve ondan sonra kendimden beklemediğim tarzda tartışmaya giriyorum. Sizin vikipedi için büyük bir şaka olduğunuzu düşünüyorum :) --SarvSarv 15.41, 7 Mayıs 2018 (UTC)

Mehmet Mutlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Mutlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.17, 26 Nisan 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum kalıp kalmaması konusunda değil ama başsavcılığa aday iken gündeme gelmiş şöyle bir kaynak vardı bir de bir nevi yorum ve kulis bilgisi gibi bu kaynak vardı her ikisi de aynı internet sitesinden. Tekrar ediyorum kalıp kalmaması için değil maddeyi geliştirmem açısından yeterli olabilir mi diye burada tartışmaya katılacak kullanıcılara sormak istiyorum. Şahsi görüşüm kalsın olsa da çok çeşitli makamlarda bulunduğu için bunun KD olmak için yeterli olmadığını biliyorum ama yönergeleri karşılamıyor demenin de ansiklopedide yer almaması için yeterli olmadığını da biliyorum. (Bir an kafam karıştı) --SarvSarv 22:15, 26 Nisan 2018 (UTC)

Halil Özdemir[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Halil Özdemir"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 19.17, 26 Nisan 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 19.36, 26 Nisan 2018 (UTC)

Hicabi Ece[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hicabi Ece"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 22.48, 26 Nisan 2018 (UTC)

@Seksen iki yüz kırk beş öncelikle bana İngilizce referanslar sunmayın klasik "frankofon" sendromudur İngilizcem yeterli değildir :) İkincisi benim kötü bir niyetim yok tam aksine katkıda bulunmak için böyle bir yorumda bulundum. Evet @Nushirevan11 ile pek olumlu bir vikipedist ilişkimiz yok ama kötü bir amacım yok. Böyle anlaşılmasına üzüldüm, eğer bu gerekçe yerine maddeye düzeltilmiş haliyle gerekçe sunarsa ben de ona göre maddeye savunmada bulunabilirim diye yazmıştım. --SarvSarv 23:31, 26 Nisan 2018 (UTC)
Ping nedense gelmemiş, hasbelkader gördüm, imzalama biçimiyle ilgili bir durum falan mı bilemedim ama belirteyim dedim. Onun dışında, kusuruma bakmayınız, benim da Fransızcam pek gurur duyduğum bir yönüm değil zaten :) Ancak fr:Wikipédia:Procédurite de gayet muntazam olarak konuyu açıklıyor sanırsam. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.49, 26 Nisan 2018 (UTC)
  • @Seksen iki yüz kırk beş teşekkür ederim, evet Fransızca sayfada gayet anlaşılır bir şekilde açıklamışlar. Bu arada bu trol veya hedef saptırma değil belki katkılarıma bakmışsanız ben pek çok maddede imla düzeltmesi de yapmışımdır, bu bir takıntı yanlış görünce düzeltme çabası, tekrar ediyorum kötü niyet yok. Ayrıca birisi bana kibar şekilde konuşursa ben de o kişiyle kibar, saldırgan konuşursa da saldırgan konuşurum yani sadece Vikipedi'de değil normal yaşantımda da bu böyle onun için kibar bir ilişki kullanırlar benimle :) Tekrar uyarılarınız için teşekkürler. --SarvSarv 01:30, 27 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor. Ayrıca yukarıda konusu geçtiği için söylüyorum, @Superyetkin, Sarv'ın hiçbir bildirimi bana da gelmiyor, yukarıda Seksen İki de kendisine gelmediğini belirtmiş.--RapsarEfendim? 04.42, 27 Nisan 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden, bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--Nushirevan11 17.17, 28 Nisan 2018 (UTC)

Wabbit (dizi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Wabbit (dizi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yeni Sevimli Kahramanlar yapımının ilk sezonuna verilen adı buymuş. Yeni Sevimli Kahramanlar maddesiyle birleştirilmesini öneriyorum. Ali Haydar (mesaj) 13.48, 27 Nisan 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin İlk sezonu değil de eski adı gördüğüm kadarıyla. Birleştirme önerisi yerinde.--RapsarEfendim? 02.20, 6 Mayıs 2018 (UTC)

Ben 10 Mücadele Zamanı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ben 10 Mücadele Zamanı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir televizyon programı. Sanırım sadece Türkiye'de yayımlanıyor, bağımsız ve güvenilir kaynak içermiyor. Ali Haydar (mesaj) 13.52, 27 Nisan 2018 (UTC)

 • Güvenilir kaynak varsa eklenebilir. GFB Mete 34 (mesaj) 14.07, 27 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Haber aramalarında birkaç kaynak görülebiliyor aslında. Üzerinde çalışılırsa kayda değer olduğu ispatlanabilir gibi gözüktü.--RapsarEfendim? 19.26, 27 Nisan 2018 (UTC)

Lego Friends Heartlake Şehri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Lego Friends Heartlake Şehri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir çizgi dizi, bağımsız ve güvenilir kaynak içermiyor varsa Lego Friends ana maddesine aktarılabilir Ali Haydar (mesaj) 14.01, 27 Nisan 2018 (UTC)

Bakugan: Mechtanium Surge[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bakugan: Mechtanium Surge"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir Bakugan serisi, diğer tüm serilerle birlikte ana maddeye aktarılmasını öneriyorum. Ali Haydar (mesaj) 14.36, 27 Nisan 2018 (UTC)

 • Bencede tüm Bakugan serilerin, bir arada olması daha iyi olur. GFB Mete 34 (mesaj) 14.43, 27 Nisan 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın "Bakugan serisi" ne demek? Maddeden gördüğüm kadarıyla ilgili televizyon programının bir sezonu. İngilizce Vikipedi bu sezonu bölümler listesi olarak incelemiş. @BSRF veya @HastaLaVi2 bilir muhtemelen, dizilerin ana maddeleri ve sezon maddeleri oldukça gelişmiş durumdaysa, o sezon için ayrı bir madde oluşturulabilir. Gördüğüm kadarıyla hem dizinin ana maddesi hem de sezon maddesi oldukça fazla içeriğe sahip. İngilizce Vikipedi gibi "bölümleri listesi" adlandırmasına da gerek yok. Temizlenmesi veya silinmesi gereken çok fazla içerik olduğu aşikar, ancak silinmesi için bir sebep göremiyorum.--RapsarEfendim? 00.29, 6 Mayıs 2018 (UTC)
 • Evet Bakugan maddeleri hakkında bilgim var. Aslında daha önceden her sezon için bir de hem Bakugan: Mechtanium Surge ve Bakugan: Mechtanium Surge bölümleri listesi diye iki madde vardı. Bu ikili maddeleri birleştirmiştim. Şimdi bir de Bakugan: Mechtanium Surge (dizi, 2012) maddesinin var olduğunu görüyorum. Bunlar Bakugan isimli tek bir dizinin sezonları. American Horror Story: Cult gibi düşünülebilir. Ama bir sezon maddesine göre az içeriği olduğu mu düşünülüyor? Ben sezon maddelerinde silinmemesi gereken bilgiler olduğu için hiç aday etmedim. ~ Z (m) 10.16, 6 Mayıs 2018 (UTC)
 • @Rapsar Bey ve @HastaLaVi2 Bey, Burada İngilizce Wikipedia'da yer alan ana madde referans alınarak tüm Bakugan maddelerinin tek başlık altında toplanması önerilmektedir. --Ali Haydar (mesaj) 19.12, 6 Mayıs 2018 (UTC)
İngilizce Vikipedi yaptı diye bizim yapma zorunluluğumuz olmaması bir kenara, zaten ayrı madde oluşturmuş onlar da. Yukarıda bahsi geçen "Bakugan: Mechtanium Surge (dizi, 2012)" da bunla birleştirildikten sonra silinmesi için bir sebep gözükmüyor.--RapsarEfendim? 19.29, 6 Mayıs 2018 (UTC)
Silinmesini öneren, kelimesin dahi geçiren yok Rapsar Bey, önerim ilk tahlilde de son tahlilde de birleştirilmesi yönündedir. --Ali Haydar (mesaj) 20.38, 6 Mayıs 2018 (UTC)
@Ali Haydar, iyi de benim de anlatmaya çalıştığım şey şu ki, bu bir televizyon sezonu. Hem bir "Bakugan serisi" değil, hem de ayrı bir çizgi dizi de değil. İçerisinde yeterince içerik yok diyerek ana madde ile birleştirilmesi önerilebilir. Ama bu halde bu maddelerde zaten yeterince bilgi ekli. Birleştirilirlerse ortaya karmakarışık uzun baytlı bir madde çıkacak. Buna gerek yok. Kalsın diyorum. ~ Z (m) 22.00, 6 Mayıs 2018 (UTC)
Nasıl adlandırıldığı konusunda bilgim olmadığı için hatalarım olabilir bunlar önemsiz detaylar. Ben maddenin büyük bir bölümünün temizlenmesi gerektiğini de savunuyorum, çünkü kaynak içermeyen, izleyicinin yorumuna bağlı öznel yargılarla yazılmış. Ana maddede alt başlıklar olarak toplanılabilir düşüncesindeyim. --Ali Haydar (mesaj) 22.24, 6 Mayıs 2018 (UTC)

Kayıt Dışı (dizi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kayıt Dışı (dizi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

8 bölümde final yapmış bir televizyon dizisi, bağımsız ve güvenilir kaynak içermiyor Ali Haydar (mesaj) 15.55, 27 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Biraz geliştirdim, bağımsız ve güvenilir kaynaklar da ekledim. Özellikle yukarıdaki "haber" sekmesinde iyi kaynaklar var, daha da kaynak eklenip geliştirilmeye müsait. Özellikle 2010 sonrasındaki dizilerle alakalı çok fazla haberler çıkmakta, kayda değer oldukları daha kolay ispatlanabilmekte. Şu anki hâlinin kayda değer olduğunu ispatladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19.22, 27 Nisan 2018 (UTC)

Duru[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Duru"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kayda değerliğe sahip değil. Evyap maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 19.32, 27 Nisan 2018 (UTC)

Yaşar Mermut[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yaşar Mermut"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 17.10, 28 Nisan 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın bu kaynak Bolvadin Ansiklopedisi'nden alıntılar yapmış, gazetecilerden de alıntılar yapmış bizzat kişiyi irdeleyen bir yazı ama taraflı bir yazı onu da belirtmek isterim, aynı olay bu kaynakta da inceleniyor. --SarvSarv 20:27, 28 Nisan 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum "Danıştay başsavcısı" olmak kendisini direkt kayda değer yapar mı bilemiyorum (hiyerarşi düzeninde ne konumda olduğunu bilmediğim için yorum yapamıyorum). Böyle bir yorum da yalnızca benim şahsi yorumum olabilecek zaten, bu makama gelmiş olmanın herhangi bir kişiyi kayda değer yaptığına dair bir yönerge maddemiz yok. Yukarıda sunulan ilk kaynak fena değil, direkt kişi odaklı olmasa da kişiyle alakalı. İkinci kaynakta da benzer durum söz konusu. Ancak tek bir olayın, bu olayın kendisiyle bağlantısının da çok fazla olmadığının da etkisiyle kendisini kayda değer yapmaya yeterli olmayacağını düşünüyorum. Madde biraz geliştirilir, daha farklı kaynaklar ve daha geniş bir içerik olursa kayda değerliği ispat edilebilir belki. Şu anki hâli silinmeye yakın gözükse de kayda değer olduğunun ispat edilebilme ihtimali olduğundan (düşük de olsa) direkt silinsin demiyorum.--RapsarEfendim? 00.20, 6 Mayıs 2018 (UTC)
 • Daha önce Danıştay Başsavcısı silmiştik @Rapsar (Yılmaz Çimen ve Kösebalaban), hani hiyerarşik olarak olması gerekli mi diye yorum yapacak yetkinlikte değilim; ama dediğin gibi standart KD kriterleri geçerli. Etkin olduğu dönemden dolayı KD olsa en azından Milliyet ve Cumhuriyet gazete arşivlerinde hatırı sayılır bir bahsinin geçmesini beklerdim. Tek burada görüşünden dolayı kıyıdan köşeden konu edilmiş. Onun dışında da en ufak bir kaynak göremedim internet ortamında. Biri zaten tek olay, diğeri de çok zayıf bir şekilde konu almış, internet ortamında sağlıklı bir biyografi yazımına izin verecek şekilde konu eden bağımsız kaynak yok. Tartışma boyunca da gördüklerimize ek kaynak çıkmayacağını tahmin ediyorum. Silinsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02.09, 6 Mayıs 2018 (UTC)
Doğrudur, daha önce silindi. Şu an için %99 silinmesi gerektiğini düşünüyorum ama bir tık bekleme taraftarıyım, bakalım bir şeyler yapılacak mı maddede.--RapsarEfendim? 02.22, 6 Mayıs 2018 (UTC)

Ali Cengiz Divanlıoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Cengiz Divanlıoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 21.40, 1 Mayıs 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Şöyle bir kaynak var. Bu kaynakta hayali ihracattan "ahtapot" dosyasından yüce divanda yargılanacak olmasından bahsedilmiş, diğer yüksek yargıçların isimlerinin baş harfleri kullanılmış ya da isimleri hiç kullanılmamışken Cengiz Divanlıoğlu özellikle haberin pek çok yerinde geçmiş, bu kaynakta ise yerel bir gazete olan Yozgat Gazetesi'nde Cengiz Divanlıoğlu'ndan köşe yazarı A.Kadir Çapanoğlu Ramazan Bayramı ile ilgili yazısında bahsediyor. --SarvSarv 23.12, 1 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Üstte verilen kaynaktan eklenebilecek tek kısım -ki onun da ansiklopedik olup olmadığı belli değil- kendisine dava açılmış olması. Adının ve soyadının açık bir şekilde geçmiş olması bir şey ifade etmiyor, A.C.D. diye geçse de aynı şey. İkinci bağlantıda ise kendisiyle ilgili geçen ifade şu: "Öbür kuzenim Cengiz Divanlıoğlu(Emekli Danıştay 9. daire başkanı), biriktirdiği bayram harçlıkları ile yassı bir fener almıştı. 9 volt yassı pil ile çalışan fenerin ışığını yakıp halının kenarındaki çizgilerde kara yolu gibi yürütüyordu." Bayram harçlıklarını biriktirip bu birikim ile ne yaptığı da ansiklopedik bir içerik olmadığından maddeye eklenemez, dolayısıyla kaynak işlevsiz.--RapsarEfendim? 00.14, 6 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin, Rapsar'a katılarak. Ki zaten Wikipedia dışı Google aramalarında 50 sonuç falan çıkıyor. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02.23, 6 Mayıs 2018 (UTC)

Giresun Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Giresun Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı madde olacak kadar içerik barındırmıyor. Giresun Üniversitesi maddesine, biraz temizleme yapılarak aktarılabilir.--RapsarEfendim? 07.18, 2 Mayıs 2018 (UTC)

Şablon:Alparslan Türkeş[kaynağı değiştir]

Dolaşım şablonlarında, o dolaşım şablonunun konusu altında olan maddelerin yer alması gerekmekte. Gidip de Hitler şablonuna II. Dünya Savaşı maddesini eklemek, Atatürk şablonuna Trablusgarp Savaşı maddesini eklemekten farkı yok. Burada, Türkeş'in aday olduğu seçimlere, döneminde yaşanan olaylara vs yer verilmiş. Bu şablonda yer alması gereken maddeler yalnızca iki oğlunun maddeleri ki bu maddeler, dolaşım şablonu oluşturmak için yeterli değil.--RapsarEfendim? 07.02, 3 Mayıs 2018 (UTC)

Ekleme: Yukarıya eklediğim benzeri şablonlar da, aynı dönemde aynı şekilde ve aynı anonim kullanıcı tarafından oluşturulmuş. Hiçbirisinin diğerinden farkı olmadığından toplu bir silinmeye aday göstermenin uygun olduğunu düşünüyorum. Şablon:Adnan Menderes'i ise, aile üyelerinin birçoğunun maddesinin olması ve kendisini konu alan davalar gibi direkt kendisiyle alakalı maddeler olması sebebiyle silinmeye aday göstermiyorum (silinmesi gerekse bile ayrı bir tartışma yapılması lazım gibi gözüküyor).--RapsarEfendim? 07.07, 3 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 07.02, 3 Mayıs 2018 (UTC)
 • Kullanışlılığı göz önünde bulundurmak lazım. "Dolaşım şablonlarında, o dolaşım şablonunun konusu altında olan maddelerin yer alması gerekmekte" diye bir kuralımız yok (bildiğim kadarıyla, bilgim dışında varsa da atıfta bulunulmasını rica ediyorum; yönerge bulunmadığında "gerekmekte" gibi keskin ifadeler yanıltıcı oluyor), onu netleştirelim öncelikle. Hitler şablonunda da hem bizde, hem de görebildiğim tüm dillerde II. Dünya Savaşı maddesi var zaten :) Elbette ki genel seçim maddesine siyasi lider şablonu konulmaz; ama siyasi lider şablonunda genel seçim maddesinin sakıncası yok, bunlar o liderinin siyasi hayatının dönüm noktaları mahiyetinde, yaşam öyküsünün çok önemli parçaları sonuçta. Aynısını belli başlı olaylar, politikalar, eğilimler için de söyleyebiliriz.
 • Kullanışlılık ölçüsü olarak ben bu maddelerden kaçına bu şablonun konulabileceğini düşünüyorum. Mesela bir kabine maddesinde o kabinenin başbakanının şablonunun bulunmasından doğru bir durum göremiyorum, bu okuyucu için de yararlı olacaktır. Öte yandan tek tek bakanların şablonlarının bulunması anlamsız olur. Bu noktada ikisini diğerlerinden ayırabiliriz: Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal silinsin, zira bunların yer alabileceği maddeler şimdilik biyografi ve seçimler tarihi ile sınırlı, dolayısıyla şablon olarak anlamsız kalıyorlar zira kullanıldıkları her maddede madde metninde olan şeyleri tekrarlamak durumundalar. Diğerleri hakkında daha detaylı düşünmek lazım. Türkeş bir kanaat önderi, ideolog niteliğinde de olduğundan onu da şimdilik ayrı tutuyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.41, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Daha detaylı bir incelemede Alparslan Türkeş şablonunun da kullanılabileceği tek diğer maddenin Dokuz Işık doktrini olduğunu görmüş bulunmaktayım, o da silinsin. Demirel, Çiller, Erbakan, Davutoğlu (istifa süreci falan da var onun) ve Ecevit şablonlarının yararlı olacak sayıda maddede kullanılabileceğini görmüş durumdayım, onlar kalsın. Abdullah Gül konusunda biraz daha tereddütlü olsam da silinsin diyemeyeceğim. @Rapsar, uygun gerekçe yok derken? İstersen uygun bulduğun gerekçeler listesini ver onlardan seçelim? Neyse ki bu gibi yorumlar fikir birliği değerlendirmesi noktasında anlam ifade etmemekte. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.52, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Uygun (geçerli) gerekçeler için fikirleri, silinmeye aday sayfalar sayfasından elde edebilirsin. Şablonların hangi maddelerde kullanılabileceğini belirtmemişsin, "kanaat önderi" gibi alakası olmayan gerekçeler öne sürüyorsun ve kalsın diyorsun. Bu şablonların hangi maddeler arasında dolaşım yapmaya yarayacağını -ki Şablon:Mustafa Kemal Atatürk fena bir örnek değil- belirtirsen ona göre hareket edelim.--RapsarEfendim? 21.26, 3 Mayıs 2018 (UTC)
 • [üstten devam] Bürokratik konuşacak olursak, silinmeye aday sayfalar sayfasından elde edelim nelerin uygun olduğuna dair bilgileri. Yalnız burada sadece SAS gerekçelerine dair kısıtlamalar verilmiş, olsun onu alalım. Diyor ki
« Bir sayfanın silinmesine dayanak olabilecek geçerli nedenler şunlardır:
Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir. »
 • Bunların herhangi biri SAS gerekçesinde mevcut değil. Uygun kalsın gerekçelerine dair bir sınırlama yok. Demek ki SAS sayfasına göre uygun olmayan SAS gerekçesiymiş. Kıssadan hisse: hangi gerekçenin uygun olup olmadığının hesabını yapmak hiçbirimizin haddine değil. Ha biri atıyorum TBA politikasını sindirememiştir, ya da doğrulanabilirliği sindirememiştir, o başka. Onun dışında görüşleri "uygunsuz" diye küçümseyen yorumlarda bulunmak yerine karşılıklı saygı ortamı tesis etmek herkesin sorumluluğu.
 • Bir de "kanaat önderi" nasıl gerekçemin parçası yahu? İdeolog olduğu için konulabilecek maddeler olma şansı var, incelemek lazım dedim Türkeş için, kalsın demedim, sonra baktım, inceledim, olmadığını gördüm ve silinsin dedim zaten?
 • Bunun dışında, yukarıdaki yorumumda belirttim örnekleri: mesela kabine maddeleri, mesela çeşitli siyasi olaylar. Örnek: 1. Ecevit Kabinesi, Güneş Motel Olayı, Bülent Ecevit'e yapılan suikast girişimleri, Stratejik Derinlik, istifa süreci, seçim kabinesi... Ciddi ciddi hepsine baktım bu şablonların yani merak etme, toplu SAS olmasa hepsi için spesifik örnek de verirdim de, kendi muhakemem çerçevesinde yeterli sayıda sayfa görüp kalsın dediğimin en azından VP:İNOV çerçevesinde düşünülmesini isterdim. Buna katılmamaktan doğalı yok tabii; ama "uygunsuzdur gardaş öğren da gel" denildiğinde işler değişir :) Haydi kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.44, 3 Mayıs 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Ben de @Seksen iki yüz kırk beş'in yorumlarına katılıyorum (ki yorumunu görmeden aynı şeyi düşünmüştüm) dolayısıyla Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal silinsin ama diğerleri kalsın. --SarvSarv 17.27, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Kalması için uygun bir gerekçe yok ki? Neye katılıyorsun @Sarv? Siyasetle alakalı içeriğe kafadan "kalsın" dememek lazım. Dolaşım şablonları, "bir konu" dahilindeki maddeler arasında dolaşmaya yarar. Seçimler ya da hükûmetler, bu kişilerin "dahilinde" olan konular değillerdir, bu kişiler bu maddelerin birer parçasıdır.--RapsarEfendim? 19.07, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Kalmasına katılıyorum @Rapsar, evet içerisinde düzenlemeler yapılabilir ama açıkçası ben seçimlerin de dahil olmasını da şablonlarda düşünüyorum, zira bu şablonlarda seçimlerin de yer alması o kişilerin o seçimlerde etkin olduğunun göstergesi olur.--SarvSarv 21.17, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Sarv, bir kez daha belirteyim, bu tip şablonlar, o konu dahilindeki maddeler arasında dolaşmaya yarar. Madonna şablonunda, "şu festivalde yer aldı" diyerek o festivale bağlantı verilmez, güzel bir örnek. Bu şahıslar da o seçimlerde "yer aldı", o seçimler bu şahıslara özgü gerçekleştirilmedi. Dolaşım şablonları biyografik bir tablo gibi kullanılmıyor.--RapsarEfendim? 21.26, 3 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar o zaman seçimler kısmını çıkarırsınız, içerisinde düzenlemeler yapılır şablonların. Örneğin Demirel ile Gül cumhurbaşkanı onların şablonları kalmalı, Fransızca vikipedide Fransa cumhurbaşkanlarının muhakkak şablonları yer alıyor. Biraz daha geliştirilmesi ve düzenlemeler yapılarak kalmasından yanayım ben şablonların zaten bütün hepsi silme kalsın demiyorum ki, eğer böyle ifade ettiysem kendimi yanlış ifade etmişimdir bağışlayın. Ben Baykal ve Bahçeli her ne kadar siyasette uzun yıllar yer almışsalar da silinmeli şablonları diyorum ama başbakan ve cumhurbaşkanlarının şablonları kalmalı görüşündeyim içeriklerinin düzenlenmesi ile beraber, yani şablonlarda ben seçimlerin kalmasından yana olduğumu söylemiştim ama seçimler kaldırılabilir yani o konuda ısrar etmeyeceğim.--SarvSarv 22.07, 3 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar, uygulanmasını istediğin bu sınırlamanın hangi yönergeye veya topluluk kararına dayandırdığını öğrenebilir miyiz? Eğer sınırlama cidden varsa düzenlemeyi şahsen ben yapacağım. Ha bir de Madonna hiç de güzel bir örnek değil, seçimin karşılığı Madonna için turne olur mesela, festivalin karşılığı politikacı için açılış töreni filan... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.48, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Buna dair Rapsar yukarıda gerekli olan açıklamayı yaptı. Velhasılıkelam; kurulan bir hükûmetin parçalarından biridir Ecevit. Hükûmet, Ecevit'in bir parçası değildir ve devletin yürütme organıdır. Bu şekilde kullanılması zorlama bir kullanım.--Nushirevan11 06.09, 7 Mayıs 2018 (UTC)
 • Bu arada belirteyim, İngilizce Vikipedi'de de bu tip şablonlarla ilgili tutarsızlıklar var. Örneğin Barack Obama şablonunda, Obama döneminde yaşanan gelişmelerin "bir kısmı" verilmiş (neye göre seçilmiş, seçilme kıstasları nedir, bu dönemde yaşanan binlerce olay neden yer almamıştır?) ve bu maddelere gidince, bazılarında bu dolaşım şablonunun kullanılmadığı (1, 2), bazılarında ise kullanıldığı (3, 4) görülüyor. Çoğu konuda olduğu gibi İngilizce Vikipedi'de bu konuda da tutarsızlık söz konusu. Keza seçimler konusu. Mesela Demokrat Parti'nin başkanlık ön seçimlerini anlatan şu maddede hem Obama hem Clinton şablonları var. Ama ikisi de burada aday, şahısların kapsamında olan bir konu değil, tem tersine seçim konusunun kapsamı altında şahıslar var. Yalnızca Obama'nın Illinois Senatosu seçimlerini konu alan şu maddede şablonun olmasını anlarım, zira yalnızca Obama'nın performansını konu alıyor. Buradaki tutarsızlık, seçimleri genel olarak ele alan maddelerde de yalnızca Obama'nın performanslarını konu alan maddelerde de bu şablonların olması. O zaman Doğu Perinçek gibi onlarca parti liderinin şablonunu oluşturup, seçim maddelerinde onlarca dolaşım şablonu yapılabilir. Ancak bunun, bireylerle alakalı dolaşım şablonlarında işlenen konunun kapsayıcı olması göz önüne alınınca doğru olmadığını düşünüyorum. Keza hükûmet başkanlığı konusu... Hükûmetin liderleri de olsa bu şahıslar, sonuçta birer parçası. O zaman bakanlar için de şablon yaratıp hükûmet maddelerinde bu bakanların şablonlarını kullanabiliriz (seçimlerdekine benzer mantık). Hatta milletvekilleri var, onlar da seçimlerde aday oluyorlar ve yasama döneminin parçaları, dolayısıyla milletvekilleri için de yasa dönemleri ve seçimleri içerecek dolaşım şablonları oluşturulmasının da yolu açılmış oluyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında, ne hükûmet ne seçim (yalnızca o bireyin seçim geçmişlerini anlatan maddeler başka elbet) ne yasama dönemi ne de dönemlerinde yaşanan olay maddelerinin yer almasını uygunsuz buluyorum.--RapsarEfendim? 06.47, 7 Mayıs 2018 (UTC)

Şablon:Mustafa Kemal Atatürk kenar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Kemal Atatürk kenar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Halihazırda kullanılan Şablon:Mustafa Kemal Atatürk mevcut, o şablona göre bir artısı veya ekstrası yok. Özel hayatı, devrimleri, Atatürkçülük gibi bölümlerde maddelere değil de bir maddenin farklı başlıklarına yer verilmiş. Dolaşım şablonlarının amacı, bir konu hakkındaki maddelerde dolaşmak; bir maddenin başlıkları arasında dolaşmak değil.--RapsarEfendim? 19.19, 3 Mayıs 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 19.19, 3 Mayıs 2018 (UTC)
 • Kenar çubuklarının olayı ekstrası olması falan değil de, şu anki hâliyle çok kullanışlı bir şablon değil cidden. Atatürk maddesinden bir takım kısımlar ("doğum tarihi") gibi özetlenerek ayrılabilir, bu şablon da düzenlenip maddelere eklenerek okuyucuya yardımcı bir hâle getirilebilir, kalmasının getirisi olma potansiyeli var. Şu an bir de zaten kullanılmamakta, silinmesinin pek bir götürüsü olmaz aslında; ama silinmesi gerektiğini de düşünmüyorum doğrusu. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.33, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Sürekli "kenar şablonu" ya da "alt sağ köşe" şablonu gibi aynı görevi gören ve benzer içeriğe sahip şablon icat etmenin faydası yok.--RapsarEfendim? 21.28, 3 Mayıs 2018 (UTC)
Hah, şimdi silme gerekçesi daha net anlaşıldı. Bu tartışmayı daha önce yapmıştık ve görüşlerimi iletmiştim. Kendimi tekrar etmekte anlam görmüyorum. İlkesel olarak bu gibi şablonların kalmasından yanayım, bu şablonun mevcut içeriğiyle kalsın diyemem. "Dolaşım şablonlarının amacı, bir konu hakkındaki maddelerde dolaşmak; bir maddenin başlıkları arasında dolaşmak değil" haklı bir eleştiri. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.25, 3 Mayıs 2018 (UTC)
@Nushirevan11, kusuruma bakmayın, kendimi tekrar etmek istemiyorum derken ilgili yorumlara bağlantı vermemişim. Dolaşım şablonları dururken kenar şablonlarının son derece kullanışlı olabileceğini düşünüyorum ve nedenini burada açıklamıştım. Dediklerime katılmak zorunda elbet değilsiniz; ama açıklamaları bir gözden geçirmenizi rica edeceğim. Şahsi görüşüm şudur: Atatürk kenar şablonu oluşturmak için yeterince geniş bir konu ve hani mesela Atatürk'ün askerî hayatı için mesela ayrı madde olmaması Türkçe Vikipedi olarak ayıbımız zaten. Şablonda bu nedenle yarar potansiyeli görüyorum; ama "gereksiz"den öte şablonun kalmasının "götürüsü" belirtilmemiş. Bu bir madde olmadığından, ikna yükümlülüğü "silinsin" diyene ait ve argümanı yeterince ikna edici bulmadım belirttiğim nedenlerle. Bir de şu soruyu yöneltmek isterim: orada kenar şablonlarına karşı ifade edilen görüş topluluktan herhangi bir destek bulmamışken SAS'ta "gereksiz" diye aslında çok daha genel bir prensibin dayatılması ne kadar etik? Kişisel görüşlerle yönergeleri, oturmuş uygulamaları karıştırmayalım demeye devam edeceğim. Kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.51, 6 Mayıs 2018 (UTC)

UTC)

@Nushirevan11, ingilizce vikideki gibi oluşturulaım dediğinizi incelediğimde ingilizce vikideki şablon burdakinin hem içerik olarak hem görünüş olarak pek bir farkı yok. xrazymesaj 22.22, 6 Mayıs 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kalması gerekiyor. Öncelikle dolaşım şablonunda olanların hepsi var denilmiş hepsi yok mesela dini inancı ve ölümü gibi Atatürk maddesinde olabilecek ama maddenin çok uzun olmasına neden olacak maddeler burada toplanmaya çalışılmış. Başka örnek “Özel Hayatı” bölümü çok fazla olması durumunda maddeden çıkarılıp yeni madde oluşturulup bu şablonla toplanması sağlanabilir. Şuan için madde sayısı az olabilir ama yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu şablon Atatürk maddesinin alt başkılarını bir arada toplamayı amacıyla oluşturulmuş bir şablondur. Şuan içinde bulunan gereksiz maddeler çıkartılıp sadeleştirilebilir. xrazymesaj 17.30, 5 Mayıs 2018 (UTC)
@Txrazy, "olabilecek"lerle şablon oluşturmuyoruz, olan veya olması gerekenlerle oluşturuyoruz. Burada olan her şey dolaşım şablonunda da var zaten, aynı içeriğe sahip ve aynı amaca hizmet eden iki farklı şablon oluşturmak için bir gerekçe var mı?--RapsarEfendim? 19.39, 5 Mayıs 2018 (UTC)
yukarda özellikle belirtmeme rağmen aynı şeyi söylemişsiniz. İkisi aynı şablon değil, aynı içeriğe sahip değil ve aynı amaca hizmet etmiyor. örnek; Atatürk'ün dinî inancı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümü Birisi dolaşım şablonu diğeri dizin şablonu. şuan bu şablonu değiştirmek veya güncellenmesine ihtiyacı var silinmesine değil. size bunun gibi çok fazla şablon örneği verebilirim. bütün kenar şablonları incelerseniz farkedersiniz, dolaşım şablonun var olan maddeler, kenar şablonunda olabiliyor. bu tür şablonların hepsinin silme teklifinde bulunabilirsiniz. bir de bu tür şablonlar sayfadaki konumundan dolayı oluşururmuyor işlevinden ötürü varlar, belkide kalması için en büyük neden bu.xrazymesaj 22.08, 6 Mayıs 2018 (UTC)

Enver Kaya (hakim)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Enver Kaya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmamakta. Kendisini direkt kayda değer yapan bir makamda da görev almamış.--RapsarEfendim? 00.09, 6 Mayıs 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 00.09, 6 Mayıs 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın @Rapsar bazı kaynaklar kullandım ama yerel internet siteleri, 1 tanesinde doğduğu köye kadar (ki köyünü yazmamıştım maddede), kardeşinin görevine kadar bilgi veriyor. Diğerinde kendisine dair bilgi verilirken, dönemin Kırşehir milletvekilinin yorumları var kendisinin doğduğu ile yaptığı katkılardan bahseden en azından bir kısmında. Kaynaklar yeterli midir? --SarvSarv 18.47, 7 Mayıs 2018 (UTC)
Kardeşlerinin ne yaptığı bu şahsın maddesini ilgilendirmiyor öncelikle. Kimin kendisi ile alakalı ne yorum yaptığı da önemli değil, bilmem hangi milletvekilinin "tebrik ediyorum kendisini" demesini mi maddeye ekleyeceğiz? Sitelerde yer alan biyografiler de Danıştay'daki biyografilerden kopyalanmış, tek ekstrası köy kısmını belirtmiş olmaları. Bunu senin de görmüş olduğundan eminim. Kayda deer olduğu ispat edilemiyor. Tekrar tekrar söylüyorum, yönergelere aykırı yorumlarda bulunmayalım. Hukukçularla ilgili bir veritabanı oluşturmayı çok arzu ediyorsan, Wiki tabanlı bir site açıp orada dilediğin gibi oluşturabilirsin. Ama Vikipedi'de, Vikipedi yönergelerine uygun maddeler kalır, bunun gibi uygun olmayan maddelere yer verilmez.--RapsarEfendim? 18.54, 7 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar şöyle ki kardeşine kadar bilgi verilmiş durumda yani "bence" kapsamlı diye düşünerek onu kaynak olarak göstermiştim. Ayrıca milletvekilinin kendisini tebrik ettiğine dair ekleme yapılmalı diyen yok ki, Kırşehir'e dair yaptığı katkılar bahsedilip o kaynağı da kaynakçada kullanırız. Ben genelde burada yorum yaparken o kaynağı özetlemeye, kaynağın detaylı bir şey olduğunu açıklamaya çalışıyorum bu maalesef sizin tarafınızdan kişisel kriter olarak algılanıyor. Bunu "Aydın Belediyesi" örneğinde de yaşadık aramızda iletişim kopukluğu olmuştu, benim kastım kaynağın bilgi işlemesi durumu. Bununla beraber ben zaten yeni açacağım yüksek yargı mensupları maddelerini buraya eklemiyorum ki, burada olanlardan hepsine de tartışmalarda görüş sunma hakkımız olmasına karşın sunmuyorum yani illa kalsın demiyorum, çok önceden açmışım uyarılmamıştım o zamanlar. Ben internetteki kaynaklara göre KD olduğunu düşündüğüm önceden açmış olduğum maddelerin bir kısmı için yorum yapıyorum yani. Bazılarına bakıyorum ben niye bu maddeyi eklemişim diye sorguluyorum zaten endişeniz olmasın örneğin; Fatih Hakçı ve Zümrüt Öden maddeleri ki bunlar silindi zaten. Şimdi maddeler üzerinde daha hassas durulması ve bana da uyarıda bulunulması üzerine eklemiyorum yeni yargıç maddeleri. Kolay gelsin. --SarvSarv 22.47, 12 Mayıs 2018 (UTC)

Müslim Tunaboylu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Müslim Tunaboylu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 10.38, 7 Mayıs 2018 (UTC)

Taşkın Doğanışık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Taşkın Doğanışık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

 • Kayda değerliği belirsiz bir müzisyen, Yurttaş Tete maddesi --Ali Haydar (mesaj) 12.28, 8 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeyi belirttim. --Ali Haydar (mesaj) 18.17, 11 Mayıs 2018 (UTC)

Incredible Jack[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Incredible Jack"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir mobil oyun, bağımsız ve güvenilir kaynak yok, global çapta hiç bir dilde oyuna yer verilmemiş, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 12.38, 8 Mayıs 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum İlk bakışta direkt silinme potansiyeli olan bir madde gibi gözüküyor ancak yalnızca Metacritic'te dört inceleme var oyuna dair. Kayda değer olduğu ispat edilebilir gibi.--RapsarEfendim? 18.24, 8 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin @Rapsar Bey, aynı site içinde yüzlerce belkide binlerce oyun hakkında inceleme var, sağ alttaki listedeki oyunları tek tek Wikipedia projelerinde aratın, kaçta kaçının maddesi var hesap edip yüzdesini buraya yazın, tatminkar bir yanıt alırsam oyumu değiştirmekten çekinmeyeceğim. --Ali Haydar (mesaj) 12.50, 9 Mayıs 2018 (UTC)
Kayda değer olduğu ispat edilebildikten sonra on binlercesi olsun fark etmez. Kayda değer maddelere sahip olmanın zararı ne? Bağımsız ve güvenilir kaynaklarla ispat edilebilen her konu kayda değerdir.--RapsarEfendim? 19.25, 9 Mayıs 2018 (UTC)
Rapsar Bey, kayda değer maddelere sahip olmanın zararı olmadığı açık ancak benim görüşümle ne alakası olduğunu anlayamadım. Ben burada Metacritic adlı oluşumun tek başına herhangi bir maddenin kayda değerliğinin ispatı konusunda yetersiz olduğunu söylüyorum. Bağımsız ve güvenilir kaynak eklemek isterseniz sizi engelleyen bir şey yok. Kayda değerliğinde ısrarcıysanız buyurun ekleyin, bir göz atalım. --Ali Haydar (mesaj) 19.47, 9 Mayıs 2018 (UTC)
Ben de zaten ispatlıyor demedim ki? Rapsar Bey demene gerek yok bu arada. Orada birkaç farklı kuruluşun incelemesi var, bunlar kullanılabilir dedim yalnızca.--RapsarEfendim? 20.18, 9 Mayıs 2018 (UTC)

Kofi Bucknor[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kofi Bucknor"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir oyuncu, kayda değer yapımlarda önemli rolleri yok, bağımsız ve güvenilir kaynak yok, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 12.50, 8 Mayıs 2018 (UTC)

Tek bir film, başrol olduğu ne malum? 1989-2015 arası 6 filmde oynamış, Afrikalı Daniel Day-Lewis değilse açık bir biçimde yardımcı oyuncu olduğu ortada. --Ali Haydar (mesaj) 16.15, 8 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukarıda bahsi geçen filmin başlıca rollerinden de değil gördüğüm üzere (afiş dahi yeterli olabilir). Öyle olsa dahi tek bir film zaten. Bağımsız ve güvenilir kaynaklar da yok.--RapsarEfendim? 18.20, 8 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeyi belirttim. --Ali Haydar (mesaj) 12.46, 9 Mayıs 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Afişte ismi "starring" kısmında yer alıyor zaten? Ayrıca ilgili maddemiz; Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar. der. Bu rollerin birden fazla olması gerekiğini belirtmez. Kısacası; tek bir filmde yer almış olması bir şey ifade etmez yönergelerimiz için. Başrol kısmını da filmin kendi afişinde görebiliriz zaten. Ek olarak bir kimsenin yardımcı oyuncu olması maddesinin silinmesi için gerekçe değildir. Kaynak veya yönergelere uyar bir yanı varsa kalır. --Pragdonmesaj 16.23, 11 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçelere istinaden.--Nushirevan11 17.41, 11 Mayıs 2018 (UTC)

Hümeyra Aydoğdu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hümeyra Aydoğdu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir oyuncu, bağımsız ve güvenilir kaynak içermiyor, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 13.02, 9 Mayıs 2018 (UTC)

Osman Hulusi Mustafaoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Osman Hulusi Mustafaoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 17.12, 9 Mayıs 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 20.16, 9 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bağımsız ve güvenilir kaynak içermiyor. --Ali Haydar (mesaj) 18.16, 11 Mayıs 2018 (UTC)

Mehmet Nuri Şerbetçioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Nuri Şerbetçioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olmayan hukukçu maddelerinden. Nushirevan11 17.14, 9 Mayıs 2018 (UTC)

Sadi Arslan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sadi Arslan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Nushirevan11 18.01, 10 Mayıs 2018 (UTC)

Neyzen Ahmet Kaya[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Neyzen Ahmet Kaya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynaklarda mevzubahis olmamış. Nushirevan11 18.06, 10 Mayıs 2018 (UTC)

Ebru Kahvecioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ebru Kahvecioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) kriterlerini karşılamıyor. Nushirevan11 18.09, 10 Mayıs 2018 (UTC)

 • 57 sonuç çıkıyor ve böyle bir oyuncunun varlığına dair gösterge Vikipedi dışında görülemiyor. Belki olası bir soyadı değişiminden dolayı kaynaklarda bir kopukluk olabilir diye düşündüm; ancak her türlü kaynak bulmam mümkün olmadı. Hızlı silinsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.38, 10 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddede kişiye yönelik bir kaynak bile yok, kayda değer kaynaklarla desteklenmediği sürece bu haliyle silinsin. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.26, 10 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bağımsız ve güvenilir kaynak yok. --Ali Haydar (mesaj) 18.11, 11 Mayıs 2018 (UTC)

Ülkücü komando kampları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ülkücü komando kampları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz. Nushirevan11 18.11, 10 Mayıs 2018 (UTC)

 • Hızlı kalsın, üstteki kaynak ara şablonundan baktığımda direkt konu hakkında kitap yayınlandığını görebiliyorum. Kaçırdığım bir nokta mı var? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.32, 10 Mayıs 2018 (UTC)

hızlı kalsın, kaynaklandırılmalı.. --kibele 20.06, 15 Mayıs 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Bu haliyle kayda değer değil. Kaynaklandırılmalı.--Nushirevan11 15.45, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Konuyla ilgili kitap var zaten, kayda değerliği bariz bir madde. "Adidas" kaynaksız olsaydı "bu hâliyle kayda değer değil, kaynaklandırılmalı" denseydi mesela? İlk bakışta kayda değer olup olmadığı belirsiz olabilir, konuyla ilgili bir kitap varken o-ki ek kaynaklar da mevcut zaten- o maddenin kayda değer olmadığını iddia etmek doğru gözükmüyor.--RapsarEfendim? 20.48, 17 Mayıs 2018 (UTC)

Bilkent Erzurum[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bilkent Erzurum"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (okullar) sayfasında yer alan kriterleri karşılamıyor gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 02.51, 12 Mayıs 2018 (UTC)

Sertaç Ekici[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sertaç Ekici"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Görebildiğim kadarıyla yardımcı rollerde oynamış hep, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki oyuncular ile ilgili kriterleri karşılamıyor. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar da mevcut değil.--RapsarEfendim? 02.54, 12 Mayıs 2018 (UTC)

Yazılar Filmatik[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yazılar Filmatik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasında yer alan kriterleri karşılamıyor. Maddede an itibarıyla yer alan tek kaynak da kitabın yayıncısına ait, dolayısıyla bağımsız olmayan bir kaynak ve kayda değerliğin ispatı için kullanılamaz. Bilgi kaybı olmaması açısından yazarın maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 03.00, 12 Mayıs 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin--RapsarEfendim? 03.00, 12 Mayıs 2018 (UTC)
 • Kitabın filmi çekilmiş. Çok fazla bilgi bulamadım ama şöyle bir kaynağa denk geldim film ile ilgili. Yazarın maddesine taşınması daha sağlıklı olabilir bu noktada. Zira sağlıklı vizyon bilgisi yok. --Pragdonmesaj 08.40, 12 Mayıs 2018 (UTC)

Ali Haydar Akın Vakfı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Haydar Akın Vakfı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda deer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 03.02, 12 Mayıs 2018 (UTC)

Rekha Sindhu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Rekha Sindhu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

22 yaşında ölmüş bir Hint sunucu, aktris ve model. Ölümü harici bağımsız ve güvenilir kaynak yok, aktris olarak kayda değer yapımlarda önemli rolleri yok, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 23.25, 14 Mayıs 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde gözüküyor.--RapsarEfendim? 00.10, 15 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeyi belirttim. --Ali Haydar (mesaj) 16.32, 16 Mayıs 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddeyi ekleyen kişi olarak haklısınız ölümünden başka kaynak gözükmüyor. Karar sizlerin--72.52.125.76 04.49, 18 Mayıs 2018 (UTC)

Şablon:Soğuk Savaş döneminin önemli kişileri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Soğuk Savaş döneminin önemli kişileri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Subjektif bir şekilde, rastgele kişilerin seçilmesiyle oluşturulmuş bir şablon. Devlet liderleri var, hükûmet liderleri var, askerî liderler var vs. Herhangi bir kişinin eklenmesi ya da çıkartılması için nesnel hiçbir gerekçe yok. Dolayısıyla Vikipedi için uygun olmayan bir dolaşım şablonu.--RapsarEfendim? 06.48, 15 Mayıs 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 06.48, 15 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılıyorum.--BSRF 💬 07.10, 15 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden.--Nushirevan11 18.12, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Alaettin İsaoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Alaettin İsaoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 06.55, 15 Mayıs 2018 (UTC)

Ali Güneren[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ali Güneren"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 06.57, 15 Mayıs 2018 (UTC)

Arnfinn Lund[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Arnfinn Lund"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği bir belirsiz seyis maddesi, ölümü harici bağımsız ve güvenilir kaynak yok, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 14.29, 17 Mayıs 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok. Sunulan kaynaklar da yalnızca vefatına dair.--RapsarEfendim? 20.41, 17 Mayıs 2018 (UTC)

Susan Lee Hoffman[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Susan Lee Hoffman"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yardımcı oyuncu, bağımsız ve güvenilir kaynak içermiyor, Yurttaş Tete maddesi Ali Haydar (mesaj) 15.34, 17 Mayıs 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe yerinde gözüküyor. Dizilerde konuk oyuncu, bölümlük oyuncu olarak yer almış. "En bilinen filmi" olarak tanımlanan Outbreak filminde dahi görülebileceği üzere yardımcı oyuncu dahi değil. Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 20.46, 17 Mayıs 2018 (UTC)

Serkan Gedik[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Serkan Gedik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bağımsız ve güvenilir kaynaklarda şahıs mevzubahis değil. Nushirevan11 16.09, 17 Mayıs 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Haklısınız gerekçenizde @Nushirevan11 ancak uluslararası memurluk yaptığı için eklemiştim bunu belirtmek isterim. Eğer kaynak bulabilirsem eklemeye çalışacağım, şu anlık gerekçenize katılarak zor olabileceğini düşünüyorum. --SarvSarv 16.20, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin "Uluslararası memurluk yapmak", bir kişiyi kayda değer yapmıyor yönergelerimize göre. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar mevcut değil.--RapsarEfendim? 20.48, 17 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar KD politikacılar 1. kriterine dayanıyor uluslararası memurluk, zira politikacı ve politika sözcüklerinin TDK sözlüğündeki karşılığının uluslararası memurluk içinde geçerli olduğu herkesin malumu. --SarvSarv 21.01, 18 Mayıs 2018 (UTC)
O kriteri istersen bir daha oku, hatta buraya da alıntıla, sonra bakalım sağlıyor mu sağlammıyor mu.--RapsarEfendim? 21.01, 18 Mayıs 2018 (UTC)
Merak etmeyin @Rapsar okudum, diplomatlar devlet görevlisi olduğu için politikacılar kriterine giriyor zira politikacının tanımı TDK'de gayet açık. Ayrıca ben size siz diye hitap ediyorum lütfen bana siz de aynı şekilde hitap edin ve emir verir gibi de konuşmayın, bunu kaç defadır yapıyorsunuz. --SarvSarv 13.52, 19 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden.--Nushirevan11 12.09, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Murat Yavuz Ateş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Murat Yavuz Ateş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde kayda değer değil. Büyükelçilerin direkt kayda değer olduğuna dair yönerge mevcut değil. Nushirevan11 16.12, 17 Mayıs 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın @Nushirevan11 siz ne zaman büyükelçilerin kayda değer olmadığına karar verdiniz, halen kesin bir sonuç yok, büyükelçilik yaptığı için kalsın --SarvSarv 17.41, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Büyükelçilerin direkt kayda değer olduğuna dair yönerge yok. Böyle bir yönerge yoksa maddenin kaynaklarla kayda değerliğinin ispat edilmesi gerek. İspat edilemez, çünkü bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--Nushirevan11 17.44, 17 Mayıs 2018 (UTC)
@Nushirevan11 kusura bakmayın tartışmalar sonucu sizin SAS'a taşıdığınız pek çok diplomat maddesi silinmedi, yeni bir yönerge oluşuncaya dek "Vikipedideki görevinizi kötüye kullanmayın". --SarvSarv 17.52, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Daha önce açıklandı, yukarıda kalsın diyen kullanıcı da bunu kabul etti: "büyükelçiler kayda değerdir" diyen bir yönerge ne bizde ne de İngilizce Vikipedi'de var (İngilizce Vikipedi'de olması elbette kalması için bir gerekçe olmaz, ama orada dahi yok). Dolayısıyla yukarıda sunulan argüman geçersiz. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok, sunulan kaynaklar hep devlete ait kaynaklar. Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 20.50, 17 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar e peki Almanca Vikipedi? Orada alakasız 2-3 satırdan oluşan Türk büyükelçilerin maddeleri var ve üzerine tartışma dahi yapılmamış öyle maddeler var, ayrıca Ali Arsın maddesindeki tartışma halen sonuçlanmadı. Önceki SAS'a taşınan maddelerdeki tartışmalara dair görüşleri paylaşarak hızlı kalsın görüşündeyim. Anlaşılan o ki diplomatlara dair de KD yönergeleri şart. --SarvSarv 22.26, 17 Mayıs 2018 (UTC)
Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki KD politikacılar 1. kriterine dayanıyor ilgili madde. --SarvSarv 21.02, 18 Mayıs 2018 (UTC)

Haydar Kerem Divanlıoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Haydar Kerem Divanlıoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Madde kayda değer değil. Büyükelçilerin direkt kayda değer olduğuna dair yönerge mevcut değil. Nushirevan11 16.13, 17 Mayıs 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın @Nushirevan11 siz ne zaman büyükelçilerin kayda değer olmadığına karar verdiniz, halen kesin bir sonuç yok, büyükelçilik yaptığı için kalsın. --SarvSarv 17.39, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Büyükelçilerin direkt kayda değer olduğuna dair yönerge yok. Böyle bir yönerge yoksa maddenin kaynaklarla kayda değerliğinin ispat edilmesi gerek. İspat edilemez, çünkü bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--Nushirevan11 17.45, 17 Mayıs 2018 (UTC)
@Nushirevan11 kusura bakmayın tartışmalar sonucu sizin SAS'a taşıdığınız pek çok diplomat maddesi silinmedi, yeni bir yönerge oluşuncaya dek "Vikipedideki görevinizi kötüye kullanmayın". --SarvSarv 17.58, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Daha önce açıklandı, yukarıda kalsın diyen kullanıcı da bunu kabul etti: "büyükelçiler kayda değerdir" diyen bir yönerge ne bizde ne de İngilizce Vikipedi'de var (İngilizce Vikipedi'de olması elbette kalması için bir gerekçe olmaz, ama orada dahi yok). Dolayısıyla yukarıda sunulan argüman geçersiz. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok, sunulan kaynaklar hep devlete ait kaynaklar. Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 20.50, 17 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar e peki Almanca Vikipedi? Orada alakasız 2-3 satırdan oluşan Türk büyükelçilerin maddeleri var ve üzerine tartışma dahi yapılmamış öyle maddeler var, ayrıca Ali Arsın maddesindeki tartışma halen sonuçlanmadı. Önceki SAS'a taşınan maddelerdeki tartışmalara dair görüşleri paylaşarak hızlı kalsın görüşündeyim. Anlaşılan o ki diplomatlara dair de KD yönergeleri şart. --SarvSarv 22.26, 17 Mayıs 2018 (UTC)
Ayrıca KD politikacılar 1. kriterine dayandığını ilgili maddenin ifade etmem gerekir. --SarvSarv 21.10, 18 Mayıs 2018 (UTC)

Mustafa Kapucu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Kapucu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17.46, 17 Mayıs 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın, Büyükelçi, Devletin en yüksek dış temsilcisi (yurtdışında devlet başkanı seviyesinde) yani. --SarvSarv 17.55, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Daha önce açıklandı, yukarıda kalsın diyen kullanıcı da bunu kabul etti: "büyükelçiler kayda değerdir" diyen bir yönerge ne bizde ne de İngilizce Vikipedi'de var (İngilizce Vikipedi'de olması elbette kalması için bir gerekçe olmaz, ama orada dahi yok). Dolayısıyla yukarıda sunulan argüman geçersiz. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok, sunulan kaynaklar hep devlete ait kaynaklar. Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 20.50, 17 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar e peki Almanca Vikipedi? Orada alakasız 2-3 satırdan oluşan Türk büyükelçilerin maddeleri var ve üzerine tartışma dahi yapılmamış öyle maddeler var, ayrıca Ali Arsın maddesindeki tartışma halen sonuçlanmadı. Önceki SAS'a taşınan maddelerdeki tartışmalara dair görüşleri paylaşarak hızlı kalsın görüşündeyim. Anlaşılan o ki diplomatlara dair de KD yönergeleri şart. --SarvSarv 22.26, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden.--Nushirevan11 07.20, 18 Mayıs 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum İlave etmem gerekir ki KD kişi yönergesinin politikacılar başlığındaki 1. kriterine dayanarak açılmıştır bu madde. --SarvSarv 21.14, 18 Mayıs 2018 (UTC)

Şevki Mütevellioğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şevki Mütevellioğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18.12, 17 Mayıs 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Büyükelçi, Devletin en yüksek dış temsilcisi (yurtdışında devlet başkanı seviyesinde) yani. --SarvSarv 18.20, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Daha önce açıklandı, yukarıda kalsın diyen kullanıcı da bunu kabul etti: "büyükelçiler kayda değerdir" diyen bir yönerge ne bizde ne de İngilizce Vikipedi'de var (İngilizce Vikipedi'de olması elbette kalması için bir gerekçe olmaz, ama orada dahi yok). Dolayısıyla yukarıda sunulan argüman geçersiz. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok, sunulan kaynaklar hep devlete ait kaynaklar. Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 20.38, 17 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar e peki Almanca Vikipedi? Orada alakasız 2-3 satırdan oluşan Türk büyükelçilerin maddeleri var ve üzerine tartışma dahi yapılmamış öyle maddeler var, ayrıca Ali Arsın maddesindeki tartışma halen sonuçlanmadı. Önceki SAS'a taşınan maddelerdeki tartışmalara dair görüşleri paylaşarak hızlı kalsın görüşündeyim. Anlaşılan o ki diplomatlara dair de KD yönergeleri şart. --SarvSarv 22.27, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden.--Nushirevan11 07.22, 18 Mayıs 2018 (UTC)
KD politikacılar 1. kriterine dayanarak açılmıştır bu madde. --SarvSarv 21.13, 18 Mayıs 2018 (UTC)

Hüseyin Avni Bıçaklı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hüseyin Avni Bıçaklı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 18.14, 17 Mayıs 2018 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Büyükelçi, Devletin en yüksek dış temsilcisi (yurtdışında devlet başkanı seviyesinde) yani. --SarvSarv 18.20, 17 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Daha önce açıklandı, yukarıda kalsın diyen kullanıcı da bunu kabul etti: "büyükelçiler kayda değerdir" diyen bir yönerge ne bizde ne de İngilizce Vikipedi'de var (İngilizce Vikipedi'de olması elbette kalması için bir gerekçe olmaz, ama orada dahi yok). Dolayısıyla yukarıda sunulan argüman geçersiz. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok, sunulan kaynaklar hep devlete ait kaynaklar. Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 20.39, 17 Mayıs 2018 (UTC)
@Rapsar e peki Almanca Vikipedi? Orada alakasız 2-3 satırdan oluşan Türk büyükelçilerin maddeleri var ve üzerine tartışma dahi yapılmamış öyle maddeler var, ayrıca Ali Arsın maddesindeki tartışma halen sonuçlanmadı. Önceki SAS'a taşınan maddelerdeki tartışmalara dair görüşleri paylaşarak hızlı kalsın görüşündeyim. Anlaşılan o ki diplomatlara dair de KD yönergeleri şart. --SarvSarv 22.28, 17 Mayıs 2018 (UTC)
Almanca Vikipedi'nin kurallarını bilmiyorum, bizi de ilgilendirmiyor zaten (İngilizce Vikipedi'nin ilgilendirmediğini de belirttim). Yönerge yoksa, "ama yönerge yok ve olur da bir yönerge oluşturulur ve olur da bu kriter olursa kalacak, o zaman kalmalı" gibi bir görüş kesinlikle kabul edilemez.--RapsarEfendim? 02.48, 18 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Gerekçeye istinaden.--Nushirevan11 07.23, 18 Mayıs 2018 (UTC)
Hem @Rapsar hem de @Nushirevan11 KD politikacılar 1. kriterine dayanarak açılmıştır ilgili madde zaten siyasi kariyeri de var. --SarvSarv 20.55, 18 Mayıs 2018 (UTC)
Hangi kriteri ne ile karşılıyor?--RapsarEfendim? 20.57, 18 Mayıs 2018 (UTC)
Kriteri yazmışım ama açıklayayım uluslararası düzeyde mevki sahibi olan "politikacı" olarak. Malumunuz TDK'ye göre büyükelçiler politikacı sınıfına giriyor. --SarvSarv 14.05, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Galatasaray 0-7 Güneş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Galatasaray 0-7 Güneş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu ispat edilemeyen, sıradan bir maç. Tek farkı Galatasaray'ın görece alışılagelmedik farklı bir skorla yenilmiş olması. Kaynaklarda yer alan içerik hep maçın kendisine ait, her maç için bir gazeteden kolayca edinilebilecek içerikler. "Bu sonuç aynı zamanda Galatasaray'ın tarihindeki yerli lig ve kupalarda aldığı en büyük yenilgi" olması dışında herhangi bir ekstrası yok, bu da kayda değer yapmak için yeterli değil yönergelerimize göre.--RapsarEfendim? 16.59, 18 Mayıs 2018 (UTC)

Sait Uyanık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sait Uyanık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17.20, 18 Mayıs 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kayda değer. --SarvSarv 17.22, 18 Mayıs 2018 (UTC)
KD politikacılar 1. kriterine dayanarak açılmıştır ilgili madde. --SarvSarv 20.53, 18 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklarca ispat edilemiyor. Üstte karşıladığı belirtilen kriterle de alakası yok maddenin -ki kişi zaten siyasetçi dahi değil.--RapsarEfendim? 07.24, 19 Mayıs 2018 (UTC)
Rica ediyorum elçi sözcüğünü ve siyaset ile politika sözcüklerini TDK internet sitesi güncel sözlüğünden bir araştırın bu maddenin o kapsamda olduğunu göreceksiniz. --SarvSarv 13.58, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Barbaros Dicle[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Barbaros Dicle"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17.22, 18 Mayıs 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kayda değer. --SarvSarv 17.23, 18 Mayıs 2018 (UTC)
KD politikacılar 1. kriterine dayanarak açılmıştır. --SarvSarv 20.48, 18 Mayıs 2018 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklarca ispat edilemiyor. Üstte karşıladığı belirtilen kriterle de alakası yok maddenin -ki kişi zaten siyasetçi dahi değil.--RapsarEfendim? 07.24, 19 Mayıs 2018 (UTC)
Rica ediyorum elçi sözcüğünü ve siyaset ile politika sözcüklerini TDK internet sitesi güncel sözlüğünden bir araştırın bu maddenin o kapsamda olduğunu göreceksiniz. --SarvSarv 13.59, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Mustafa Türker Arı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Türker Arı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer değil. Nushirevan11 17.26, 18 Mayıs 2018 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kayda değer. --SarvSarv 17.28, 18 Mayıs 2018 (UTC)
KD politikacılar 1. kriterine dayanarak açılmıştır ilgili madde. --SarvSarv 20.50, 18 Mayıs 2018 (UTC)

Melankolia Müzik[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Melankolia Müzik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İnternette Sagopa Kajmer'in şirketi olduğu dışında bir bilgi bulunmuyor. Şirketi doğrudan ele alan bir kaynak yok. Sadece Sagopa Kajmer'in şirketi olarak biliniyor. Turgut46 19.02, 18 Mayıs 2018 (UTC)

 • Birleştirilsin Birleştirilsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor gördüğüm kadarıyla. Şirketin kurucuları olan Sagopa Kajmer ve Kolera (müzisyen) maddelerine aktarılabilir bilgi kaybı olmaması açısından.--RapsarEfendim? 07.21, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Kuvvetmira[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kuvvetmira"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğu bağımsız kaynaklarca ispat edilemiyor. Turgut46 19.04, 18 Mayıs 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Yukarıdaki haber aramalarında özellikle elle tutulur sonuçlar var gibi. Maddede bahsedilen aktivitesi de çok, bunlar bağımsız ve güvenilir kaynaklarla desteklenirse kayda değer olduğu ispat edilebilir duruyor.--RapsarEfendim? 07.22, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Nurettin Ertekin[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nurettin Ertekin"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor. Haber aramalarında Yeşil Afşin gazetesinden onlarca sonuç çıkıyor gibi gözükse de ilgili bağlantılarda kendisiyle ilgili bir şey geçmiyor.--RapsarEfendim? 07.30, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Ahmet Alyaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ahmet Alyaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmamakta.--RapsarEfendim? 07.32, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Abdülkadir Özoğuz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Abdülkadir Özoğuz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar bulunmuyor.--RapsarEfendim? 07.35, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Roxy[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Roxy"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ana karakterleri bile kayda değer olmayan animasyonun yardımcı karakteri. Cem 53 (mesaj) 09.37, 19 Mayıs 2018 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kaynak yok. Cem 53 (mesaj) 10.01, 19 Mayıs 2018 (UTC)

Resmi Gaste[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Resmi Gaste"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Görebildiğim kadarıyla yalnızca açılışına dair kaynak var. Maddedeki kaynaklardan NTV, Radikal'in haberini yapmış zaten, Radikal'in haberi de bir röportaj. Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 22.24, 20 Mayıs 2018 (UTC)

Sorun Polemik[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sorun Polemik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği, bağımsız ve güvenilir kaynaklarca ispat edilemiyor. Maddedeki tek kaynak da derginin kendisi.--RapsarEfendim? 22.26, 20 Mayıs 2018 (UTC)

Anvar Baytur[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Anvar Baytur"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 21.27, 21 Mayıs 2018 (UTC)

David Copperfield (animasyon,1983)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "David Copperfield (animasyon,1983)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Sinema filmi değil, video olarak yayımlanmış bir film. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 21.29, 21 Mayıs 2018 (UTC)

Büyük Umutlar (animasyon,1983)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Büyük Umutlar (animasyon,1983)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vizyona girmiş bir film değil, video olarak yayımlanmış. Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 21.31, 21 Mayıs 2018 (UTC)

Makine TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Makine TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değer olduğunu ispat edecek bağımsız ve güvenilir kaynaklar yok.--RapsarEfendim? 21.35, 21 Mayıs 2018 (UTC)