Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tartışmalar
Kısayollar:

Bu sayfa, Vikipedi kullanıcılarının sayfaların silinmesi hakkında tartıştıkları ve oy kullandıkları sayfadır. Silinmesi öngörülen güncel sayfalara yukarıdan bu aya tıklayarak erişebilirsiniz. Buraya eklenen silinmeye aday sayfaların durumu genellikle 5 gün (bu süre tartışmanın durumuna göre uzayabilir) içinde oylanarak karara bağlanır. Kullanıcıların çok miktarda hızlı silme yönünde oy vermesi durumunda 5 günlük süre beklenmeksizin oylama sonuçlandırılabilir.

Bir sayfanın silinebilmesi için fikir birliğinin sağlanmış olması gerekmektedir. (bkz. Vikipedi:Hizmetliler için silme yönergeleri)

Oylama sonucuna göre sayfa:

 • Kalır
 • Silinir
 • Uygun şekilde düzenlenir
 • Diğer bir sayfa ile birleştirilebilir
 • Diğer Wikimedia projelerine gönderilir (Transwiki: Vikikitap, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak veya diğer dillerdeki Vikipedi'ler)
 • İsmi değiştirilir.

İçindekiler

SAS şablonu kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

Ayrıca, "tarafsız olmama" (Vikipedi:Tarafsız bakış açısı) gerekçesi de sıklıkla kullanılır, fakat bu durumdaki çoğu sayfanın kurtarılabilmesi olasıdır. Dolayısıyla bu gerekçe, silme için çok kuvvetli bir dayanak değildir.

Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar[kaynağı değiştir]

 • Sayfanın ilk veya önemli katkıları bulunan bir yazarı iseniz, neden silinmemesi gerektiğini silme politikasını göz önünde bulundurarak açıkça belirtin.
 • Sayfa hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen sayfayı inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgiler ile oy kullanmayın. Sayfanın durumu hakkında daha çok bilgi edinmek için, tartışma sayfasını ve sayfanın geçmişini incelemeniz tavsiye edilir, tartışma sayfası görüş belirtirken dikkate almanız gereken bilgiler içerebilir.
 • Lütfen oyunuzu sadece bir kez kullanın. Bir kullanıcının herhangi bir şekilde birden fazla oy kullandığı belirlenirse oylarının tamamı geçersiz sayılır. Bkz.VP:Kukla
 • Eğer fikriniz değiştiyse ve oyunuzu değiştirmek isterseniz, tavsiye edilen yol, eski oyunuzun üstünü çizip, yanına yenisini yazmanızdır. (Örn: <s>eskioy</s> yeni oy ; Sil Kesinlikle kalsın şeklinde.)
 • Genel olarak kullanıcıların konuya ilişkin oylarının bir eylem belirtmesi ve bu eylemi belirten kısmın koyu harflerle (Örn; "Silinmesin" veya "Silinsin" şeklinde) yazılması öngörülmüştür. Sadece görüş bildirmek, bir oy değildir. Kullanılan oy, yukarıda belirtilen eylemlerden birinin yapılmasına dair bir karar içermelidir. Oylamada, oyunuzun yönüne bağlı olarak oylama şablonları olan {{silinsin}} (Silinsin Silinsin) veya {{Kalsın}} (Kalsın Kalsın) şablonlarını da kullanabilirsiniz.
 • Oylama ile ilgili bilgiler ve oy kullanma hakkının elde edilebilmesi için Oylama sayfasına bakınız.
 • Kayıt olmamış kişiler ve oy kullanma hakkı olmayan yeni kullanıcılar tartışmalara katılabilir, fakat yorum ve tavsiyeleri, özellikle kötü niyetle yapılmış izlenimi veriyorsa, inandırıcı olmayabilir.
 • Her oylama için oy kullanmak zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen hususları göz önünde tutup oylamaya katılmayabilirsiniz:
  • Oylama sizin bilmediğiniz ya da size hiç tanıdık gelmeyen bir konuyu içerebilir.
  • Zaten hâlihazırda oybirliği ile alınmış kararı kabul etmiş olabilirsiniz.
 • Sayfalara eklediğiniz sebep ve önerilerin sonuna "~~~~" şeklinde imzanızı atmayı unutmayınız.

Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi[kaynağı değiştir]

Bir sayfayı silinmeye aday göstermek için aşağıdaki adımları izleyiniz. Burada sayfa adı yerine silinecek sayfanın adı yazılmalıdır.

I.
Silme şablonunu sayfaya ekleyiniz.

  Silinecek sayfada değiştir sekmesine tıklayarak açılan değiştirme penceresinde sayfanın en üstüne şablonu ekleyiniz.
  (Bu kısmı kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.):

{{yk:sas}}

Lütfen "SAS" kelimesini değişiklik özetine eklemeyi unutmayın ve küçük değişiklik olarak işaretlemeyin. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz iyi olacaktır. Bu sayede sayfadaki uyarı şablonunun vandalizm sonucu kaldırılmasını engelleyebilirsiniz. Sayfayı kaydedin.

Eğer şablonu silmeye aday gösteriyorsanız, <noinclude>{{yk:sas}}</noinclude> şeklinde kullanın.

(Şayet sayfa daha önceden silinmeye aday olmuşsa, {{yk:sasx|"x"}} (ikinci "x" kısmına sayfanın kaçıncı kez aday gösterildiği yazılmalıdır) şablonunu {{yk:sas}} yerine kullanın.

II.
Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturun.

  Sayfanın üstündeki SAS kutusu, oluşmamış bir bağlantı içermektedir.
  Bu bağlantı oylamanın olacağı bağlantıdır. Sayfayı açmak için tıklayın.
  Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/sayfa adı.
  Bu sayfayı değiştirin ve alttaki kısmı oraya kopyalayın.

{{yk:sas2 | sa=sayfa adı | metin=Sayfa ne için silinmelidir.}}--~~~~

sayfa adı kısmını silinecek sayfanın ismi ile değiştirin ve neden silinmesi gerektiğini belirtin. İstiyorsanız, gerekçe kısmı sonrasında {{silinsin}} şablonu ekleyebilirsiniz. Bu, oylamada sizin oyunuz olarak geçecektir. "Sayfayı izle" kutusunu seçmeniz tartışmayı takip etmenizi sağlayacaktır. Özet olarak bir şey yazmanız gerekmiyor, fakat "ilk silme oyu" yazmanız iyi olur. Sayfayı kaydedin.

III.
Sas oylamalarına katılan kullanıcılara haber verebilirsiniz.

  Aşağıdaki şablonu kopyalayın ve bu bağlantıya basarak kayıt sayfasına ulaşın.
  Şablonu kayıt sayfasının en altına ekleyiniz.

{{yk:sas3 | sa=sayfa adı}}

Yine "sayfa adı" kısmını silinmeye aday sayfanın adı ile değiştirin. Özet kısmında da sayfanın adını belirtmeyi unutmayın. Sayfayı kaydedin.

SAS oylaması sonucunun arşivlenmesi[kaynağı değiştir]

SAS oylaması sonucunda aşağıdaki şablonlar kullanılarak oylamalar kapatılır:

 • Eğer sayfanın kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Kalsın}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Sayfanın tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.
 • Eğer sayfanın silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa: Sayfanın başına {{SAS Silinsin}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa silinir, silinme nedeni olarak oylama sayfasının bağlantısı girilir.
 • Eğer sayfanın ne kalması ne de silinmesi yönünde fikir birliği oluşmamışsa: Sayfanın başına {{SAS Kararsız}} şablonu ve imza, sonuna da {{SAS Son}} şablonu eklenir. Sayfa içindeki SAS etiketi, özet kutusuna oylama sayfasının bağlantısı girilerek kaldırılır. Tartışma sayfasına {{Eski SAS}} şablonu eklenir.

Silme işlemine dair not: Bir sayfanın silinmeye aday gösterilmesi ve oylama sonucu silinmesi, sayfanın ele aldığı konunun Vikipedi'de işlenmesinin uygun olmadığı anlamına gelmez. Her ne kadar ele aldığı konunun ansiklopedik olmadığı gerekçesiyle silinen bazı sayfalar için bu doğru olsa da, çoğu sayfa tarafsızlık, muhtemel telif ihlali veya ansiklopedik tarzda yazılmadığı gerekçeleriyle silinmeye aday gösterilmektedir. Düzensiz, taraflı unsurlar taşıyan ve telif durumu belirsiz sayfaların silinmesi, ileride konunun daha nitelikli biçimde ele alınmasına olanak sağlar.


< Ocak· Şubat· Mart· Nisan· Mayıs· Haziran· Temmuz· Ağustos·


Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Ardaşes Harutünyan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ardaşes Harutünyan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ekim 2013'den beri kayda değerlilik etiketi var,tartışılsın. Yaratmayıcı evet? 13:04, 15 Temmuz 2016 (UTC)

Nereden bileceğiz o kişinin yazılarının topladığını? Adı üstüne blog herkesin kurabileceği bir yer. VP:GÜVEN ihlalini 3 kez sildim süpürdüm takdir başka kullanıcılara kalmıştır. --II. Niveles (mesaj) 15:56, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın, Kibele'nin argümanları doğrultusunda. Rober Koptaş ile bağlantıya geçilebilir. Ne yazık ki archive.org'ta bile 2011 öncesi yazıları yok. pen.org.tr ve Zakarya Mildanoğlu'nun yazısı (... Derbend yakınlarında katledilen ünlü yazar Ardaşes Harutyunyan’ın da doğum yeriydi... ) yeterli. Kaynaklar kısmında verilenler var, bir de. KD'liği kanıtlanmış. Kanıtlandığı andan itibaren KD şablonu silinebilirdi, silinmemiş. Mıntzuri gibi yazarları da etkilemiş.Deniz (mesaj) 19:48, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum KD'ligin kanıtlanmasi bu kadar basit bir isse neden burada zaman zaman gunlerce tartisiyoruz? Bundan sonra size soralim, siz soyleyin kim KD ya da degil... --E4024 (mesaj) 20:04, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Sakin olalım. Düşüncelerimi yazıyorum. Kanıtlandığını düşünmem yanlışsa yanlıştır, okuyan istediği gibi değerlendirir. Zaten başkası ile hemfikir olduğumu belirtmişim. Yüz yıl önce yaşamış bir insan, çağının konusunda önderi olarak (en azından 'kendi' toplumunda) anılıyor (Kayda değerlik genellikle kalıcıdır), kendisinden sonra gelenleri de etkilemiş, bir çok kişi en iyi yazar/eleştirmenler arasında olduğunu belirtmiş. İnterwiki meselesine girmiyorum bile. Güvenilir kaynaklar var, Pen Türkiye belki de en güvenilir kaynaklardandır, muhabirlik vs. alanında. Kendisi adına kitap yazılmış olma kriteri, olsa olsa duruma göre seçici uygulanabilecek bir kriter, ki görüldüğü kadarıyla bir tane yazı var, şimdilik sorunlu olsa da. Deniz (mesaj) 20:17, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Ayrıca, bir kısa madde için gayet iyi durumda. Lisans sorunu olmayan iki tane resim var. Taşıdığım iki tanesini saymazsak, 5 kitap kaynağı, 5 de diğer kaynak var, 8 cümle için. Bu kadar kaynak niye var, bunun arkasında bir motivasyon var mı, yok mu, beni şahsen ilgilendirmiyor. Beklentilerimin dışında da değil. Ansiklopedik olmamak bir kenara, biri uğraşır da geliştirirse yakın zamanda iyi maddelerden biri olabilir. Deniz (mesaj) 20:29, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Olun. Ben sakinim zaten. --E4024 (mesaj) 20:22, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Peki, teşekkürler. Deniz (mesaj) 20:29, 25 Ağustos 2016 (UTC)

Hazar Motan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hazar Motan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik Adem20mesaj 13:39, 15 Temmuz 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın ATV'nin resmi web sitesinde biyografisine yer verilmiş, Habertürk, Radikal ve Sabah ile yapılmış röportajları var. Bence kayda değer. --Turgut46 14:19, 15 Temmuz 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Atv'da biosu var çünkü o kanalın dizisinde oyunculuk yapıyor bu bağımsız kaynak değil, diğer röportajlar ise KD olduğunu doğrudan göstermez, bize kendisinden bağımsız bir şekilde yazılmış bir kaynak lazım. Sayfanın daha önce kuklacılıktan engellenen kişilerce açıldığı ve toplamda 8 kere silindiğini de ekleyerek, bağımsız kaynakların eklenmemesi halinde sayfanın silinmesin yerinde olacağını belirtmek istiyorum. Ayrıca Sabah gazetesi röportajı da bağımsız kaynak değil, çünkü malumunuz ATV ve Sabah aynı kuruma bağlı,--Kingbjelica (mesaj) 15:20, 15 Temmuz 2016 (UTC)--Kingbjelica (mesaj) 15:20, 15 Temmuz 2016 (UTC)
Maddeyi açan kişiden bağımsız olarak değerlendirmek lazım. --Turgut46 16:06, 15 Temmuz 2016 (UTC)

Peki o zaman buyrun kişiyi doğrudan konu edinen bağımsız kaynak ekleyin madde kalsın. Şu dizde oynamış KD'dir gibi bir cümle maalesef yeterli değil. Daha önceki SAS'larda bu konuşuldu ve hizmetliler yorumdan öteye geçmeyen fikirlerle dolu maddeleri haklı olarak kaynak eklemediği veya bulunamadığı için sildiler. --Kingbjelica (mesaj) 16:40, 15 Temmuz 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın son dizisiyle önemli sayılabilecek bir rol oynamış. Şu aşamada maddenin kaynaklandırılması, geliştirilmesine yönelik şablon konulması daha faydalı olacaktır.--Muratero 15:42, 15 Temmuz 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kingbjelica'nın ilk yorumuna harfiyen katılmakla birlikte Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasındaki "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" kriterini sağladığından kalmalı.--RapsarEfendim? 15:55, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaklar maddeye eklenmediği sürece yok hükmündedir. --E4024 (mesaj) 15:57, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kaynaksız ve KD değil. ÖterbülbülBuyrun? 11:07, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Her ne kadar dizideki rolünün önemi kişiye göre değişse de, "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" kriterini sağladığı kanaatindeyim... Chansey (mesaj) 16:29, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Oynadığı dizi önemli bir başarı elde etmiş. Kişiye gelecek olursak ilk değerlendirmemden sonra herhangi bir gelişme yok KD etiketi ileride durumu tekrar değerlendirmemiz için kesinlikle kalmalı.--Kingbjelica (mesaj) 16:06, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Söz konusu Madde, hakkında bilgi edinme ihtiyacı uyandırdığı için kesinlikle kalmalı ve geliştirilmeye açık tutulmalıdır.Bu imzasız yazı 212.156.62.10 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Ne söylediniz? Ben Türkçenizi anlayamadım. "Madde, hakkında bilgi edinme ihtiyacı uyandırdığı için" ne anlama geliyor? Burada bilgi edinme ihtiyacı uyandırmak için değil, mevcut ihtiyaçlara cevap vermek için madde yazılıyor. --E4024 (mesaj) 13:31, 26 Ağustos 2016 (UTC)

Grayhatz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Grayhatz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

mayıs 2013'ten beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. daha önceki adaylık da şuradan incelenebilir.--kibele 12:37, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Kaynaklar sabit, yapılan işlerin bir ansiklopedide olmalı mı olmamalı mı kararsız kaldım. En azından şimdilik çekimserim. Chansey (mesaj) 20:11, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --II. Niveles (mesaj) 02:42, 27 Ağustos 2016 (UTC)

İhsan Şenocak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İhsan Şenocak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 14:12, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Güvenilir kaynaklara rastlayamadım, bir ansiklopedi için kayda değer değil.--Kingbjelica (mesaj) 22:22, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:47, 26 Ağustos 2016 (UTC)

Melih Altınok[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Melih Altınok"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 14:33, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bir iki davranışıyla haber olmuş ama kendisini doğrudan konu edinen kaynaklar yok.--Kingbjelica (mesaj) 22:24, 25 Ağustos 2016 (UTC)--Kingbjelica (mesaj) 22:24, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:48, 26 Ağustos 2016 (UTC)

Crytek İstanbul[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Crytek İstanbul"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 14:38, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Crytek dünyanın en büyük oyun yapımcılarından birisidir ve İstanbul da ofis açması kesinlikle kayda değerdir. --BySharky (mesaj) 01:27, 20 Temmuz 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin En azından bir oyun geliştirmiş olsalar kalma ihtimali olurdu ama şu anda herhangi bir geliştirme faaliyeti olmamış olan firma. Crytek maddesine tamamen aktarmak yerine kabaca bahsedilebilir orada.--RapsarEfendim? 07:41, 21 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin oyun da geliştirmediklerine ve şirketin diğer ülkelerdeki ofislerinden bir farkı olmadığına göre ana maddede sözedilmesine değecek bir durum yok. --kibele 08:48, 21 Temmuz 2016 (UTC)
Oyun şirketlerinde ofisler, normal şirketlerin ofislerine göre farklılık gösteriyor. Bağımsız hareket ederek oyun geliştirebiliyorlar ayrı bir firma gibi (yahut alt firma gibi). EA Canada var örneğin, Rockstar San Diego var.--RapsarEfendim? 09:06, 21 Temmuz 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Hem içerik hem de faaliyeti açısından ancak Crytek'in alt başlığı olabilir. Dublaj çalışmalarının haricinde pek bir etkinlikleri yok keza. --cobija 15:09, 25 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatindeyim. Chansey (mesaj)
 • Silinsin Silinsin İatanbul'daki merkezinden çok genel bir tanıtım var sayfada.--Kingbjelica (mesaj) 22:25, 25 Ağustos 2016 (UTC)

Mehmet Tahmazoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Tahmazoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 14:41, 19 Temmuz 2016 (UTC)

*Kalsın KalsınYeterince kayda değer olduğunu düşünüyorum. Kaynak az olsa da adam belediye başkanı ve kariyerli birisi. Kesinlikle silinmemesi gerektiğini düşünüyorum. --BySharky (mesaj) 01:49, 20 Temmuz 2016 (UTC)VP:OY Oyların geçerliliği başlığı 4. madde.--II. Niveles (mesaj) 05:03, 20 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispat edilemiyor. Sunulan kaynaklarda ya sadece adı geçiyor ya da bağımsız olmayan kaynaklar.--RapsarEfendim? 10:26, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin 1. kaynak çalışmıyor, 2-3-4 ve 5. kaynak ise bağımsız değil.. --Kingbjelica (mesaj) 21:44, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 10:45, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Çalışmayan kaynağı yeniledim, KD kişiler/politikacılar bölümünde "Uluslararası, ulusal veya il/eyalet düzeyinde mevkiye sahip olmuş politikacılar; ve ulusal, il/eyalet yasama organlarının şimdiki ve geçmiş üyeleri" bilgisi mevcut. Seçim döneminde aday adaylığından adaylığa geçerken ulusal basını da bir süre (özel hayatı dolayısıyla bile olsa) meşgul etmiş. Gaziantep ilinin en büyük merkez ilçelerinden birinin 2.defa seçilen belediye başkanı. Emin olamıyorum. Oyum çekimserdir.Chansey (mesaj) 11:03, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Her hareketi haber olan biri (Google haberlere göre), ama şu anki kaynaklara ve KD kriterlerine göre, gördüğüm kadarıyla kayda değerliği sağlamıyor. İkinci dönem belediye başkanlığını yaptığı ilçe, bir merkez ilçe ve nüfusu 870 bin kişi. Kriterleri, en azından bu kadar büyük (tek başına büyükşehir belediyesi olacak kadar) merkez ilçe idarecilerini de kapsayacak şekilde değiştirmek düşünülebilir, belki de zaten bu yönde tartışmalar olmuştur. Deniz (mesaj) 21:31, 25 Ağustos 2016 (UTC)

Mehmet Muzaffer[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mehmet Muzaffer"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 14:43, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Madde içerisinde iki kaynak var, internet ortamında detaylı bir arama yapmadım fakat bu tip tarihi kişilerde kitap kaynakları daha önemlidir diye düşünüyorum.--Kingbjelica (mesaj) 22:30, 25 Ağustos 2016 (UTC)

Halka Arz Seferberliği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Halka Arz Seferberliği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 15:33, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kesinlikle kayda değer. Neredeyse resmi bir hal almış. Ülkenin geleceğini tamamen değiştiren bir etkinlik. Resmi web sitelerinde ve ekonomi ile ilgili tüm mecra ve bültenlerde sıkça geçmektedir. 1 2 3 4 5 --Kafkasmurat- 21:26, 20 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ortaya koyan bağımsız kaynak yok. --Eldarion 06:13, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Aynı cümleyi tekrarlayıp durmak yerine verdiğimiz kaynaklara bakmanızı öneririm. Bağımsız kaynak yok dediğiniz olay yüzlerce resmi, akademik ve ulusal yayında geçmektedir.--Kafkasmurat- 08:52, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Ben size politika öğrenmenizi tavsiye ediyorum; bağımsız kaynak nedir, güvenilir kaynak nedir gibi. Google araması sonucu karşınıza çıkan linkleri buraya yapıştırmak, maddenin kayda değer olduğunu ortaya koymaz. Mesela bu, bu ve bu sayfalardan başlayabilirsiniz. --Eldarion 09:01, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Politikaları önce kendiniz okumanızı tavsiye ediyorum. Politikaya aykırı şeyler söylüyorsunuz. Kaynaklara hiç bakmadığınız belli oluyor.--Kafkasmurat- 09:36, 3 Ağustos 2016 (UTC)
'Ülkenin geleceğini tamamen değiştiren bir etkinlik' yorumunuz, politika bilginizi ve tarafsızlığınızı özetlemiş zaten. --Eldarion 09:51, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Yüce politik bilginizi biraz da ansiklopedik bilgiyle süsleseniz yanlış yorumlar yapmazsınız. Bir maddeyi hiç araştırmadan, araştıranlara kulak asmadan silmek ansiklopediye uygun bir davranış değildir.--Kafkasmurat- 10:06, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Ülkenin geleceğini tamamen değiştiren bir etkinlik, ancak hiç bir ulusal gazetede haber yapmaya değer bulunmamış. 2. ve 3. parti bağımsız kaynak yok. En üste büyük harflerle, politik görüşlerin propagandasının burada yapılmaması gerektiğini yazmak gerekiyormuş demek. Eldarion 20:39, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Hizmetlilerin bunu yapması beni gerçekten üzüyor. Göz önündeki şeylere bakmaya tenezzül etmemek. Ben bu durumu böyle görüyorum. Umarım yöneticilerin halka karıştığı günleri görürüz.

Fahrettin Altun[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fahrettin Altun"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 15:41, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil, kaynak bile yok.Bu imzasız yazı BySharky (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. VP:OY Oyların geçerliliği başlığı 4. madde.--II. Niveles (mesaj) 05:06, 20 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kullanıcı sayfalarındaki reklamlar gibi, çalıştığı veya faaliyet gösterdiği kurumlar dışında güvenilir kaynaklara rastlayamadım, aksini iddia eden ping atsın tekrar değerlendirelim.--Kingbjelica (mesaj) 22:33, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:49, 26 Ağustos 2016 (UTC)

Selahattin Tansel[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Selahattin Tansel"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 16:08, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin bgc.org uzantılı bir site dışında güvenilir kaynaklara rastlayamadım, bulan varsa eklesin tekrar değerlendirelim.--Kingbjelica (mesaj) 22:35, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:50, 26 Ağustos 2016 (UTC)

İrfan Çelik[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İrfan Çelik"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 16:10, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil.--Pragdonmesaj 11:12, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 10:47, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Emniyet Sendikası diye bir madde oluşturulup ortadaki paragraf aktarılsın (ev hanımı kısmını kaybetmek de üzücü olabilir).Deniz (mesaj) 21:16, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Güvenilir kaynak yok, madde içerisindekiler ise önemsiz, kişiyi doğrudan konu edinen kaynaklar lazım.--Kingbjelica (mesaj) 22:37, 25 Ağustos 2016 (UTC)

Anoten[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Anoten"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 15:36, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil.--Pragdonmesaj 11:12, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatindeyim. Chansey (mesaj) 16:26, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 10:49, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Anoten ansiklopedik bir kavram. Başka ansiklopedide yer alıyorsa bizde de alabilir. Maddeye birkaç kaynak ekledim. --E4024 (mesaj) 14:15, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Silinsin diyenler maddenin neden kayda değer olmadığını yazmamış. Bu tür kavramlar hangi politikaya göre değerlendirilir bilmiyorum ama medyada sıkça geçen bir kavram, kesinlikle kalmalı, kültürel bir değer ve yeteri kadar atıf alıyor, haberi yapılıyor. (Bkz. 1-2-3 (gov.tr)-4-5-6 --Kingbjelica (mesaj) 20:17, 26 Ağustos 2016 (UTC)

Bir Kavanoz Aşk (Umut)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bir Kavanoz Aşk (Umut)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 16:15, 19 Temmuz 2016 (UTC)

Ekrem İmamoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ekrem İmamoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 16:16, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Kalsın KalsınVikipedi:Oylama sayfasındaki en az 150 değişiklik kriterini karşılamıyor.--RapsarEfendim? 07:38, 21 Temmuz 2016 (UTC) Kayda değerlik kriterlerine göre "Basında önemli derecede kendisinden bahsedilmiş mahallî politikacılar." kapsamında kalması gerektiğini düşünüyorum. 5 ulusal gazetede kişiden bahsedilmiş. --Aabdullayev851 (mesaj) 06:41, 21 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil.--Pragdonmesaj 11:10, 26 Temmuz 2016 (UTC)

Edgeflame[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Edgeflame"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddede yeterince bağımsız ve güvenilir kaynak yok. Kayda değer olmadığı kanaati oluştu bende. Turgut46 19:56, 19 Temmuz 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Bütün Vikipedi politikalarını karşılayan bu sayfanın "silinmeye aday sayfalar" listesine girmesi saçma. Kayda değer bir grup ve yeterince kaynak belirtilmiş ayrıca çoğu müzik gruplarından daha fazla güvenilir kaynak sunulmuş.

Metallica, Death, Pantera gibi grupların sayfalarında bile yeterince kaynak belirtilmemiş.

Ayrıca her grupta Pentagram (müzik grubu) grubu kadar da bilinmek zorunda değil. Çok bilinmeyen ancak Vikipedi de olan bir sürü grup sayabilirim. Suidakra, Spawn of Possesion, Augury, Odius Mortem, Lord of War (müzik grubu) gibi bir çok örnek verebilirim. Bunların Edgeflame'den farkı ne? Tek farkı Türk grupları olmaması, tek fark coğrafi konumdan kaynaklanıyor.

Bir sürü kaynak vermeme hatta Pasifagresif gibi bir siteden kaynak vermeme rağmen kaynaklardan sıkıntı varsa ben bir şey bilmiyorum. Örnek olarak Lord of War (Müzik Grubu) çok bilindik bir grup mu? Değil. Ancak biliyorum ve diğer Türk gruplarının da Vikipedi de yer almasını isterken kayda değer politikaları yüzünden "silinmeye aday sayfalar" listesine giriyor. İşin garibi bütün "kayda değerlik" politikalarını karşılıyor. Gerçekten garip...

Ne yani kayda değer grup olmak için 10000 kişiye konser mi vermek gerekiyor? Türkiye de kaç tane Thrash Metal dinleyicisi varda neye göre "kayda değer" politikalarına takılıyor bu grup? 6 senelik bir grup sonuçta. Her grubun kayda değer olması için albümlerinin satış rekorları kırması gerekmiyor. Metal dinleyicileri tarafından yeterince bilinen bir gruptur bu.

En yakın zamanda silinmeye aday sayfalardan kaldırılması ve sayfanın onaylanması dilekleriyle... --BySharky (mesaj) 21:20, 19 Temmuz 2016 (UTC)

Sayın BySharky, maddenin Silinmeye aday sayfalarda yer alması maddenin yakın bir zamanda silineceği anlamına gelmez. Burada amaç diğer kullanıcıların görüşlerini almaktır. Eğer bu tartışmadan maddenin kalması yönünde bir karar çıkarsa madde kalacaktır. --Turgut46 21:56, 19 Temmuz 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yeterince kaynak verildiğini düşünüyorum ayrıca yeterince kayda değer olduğu kanıtlanmış. --Beshogur (mesaj) 02:37, ]] 07:35, 20 Temmuz 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yaklaşık 2 yıl önce aynı maddeyi ben eklediğimde kayda değer görülmemesi sebebiyle doğrudan silinmişti, görüyorum ki benim yaptığım işten onlarca kat detaylı bir biçimde, birçok kaynak gösterilerek yapılmış. Tatmin edici olması açısından ben de dünyanın farklı ülkelerinden irili ufaklı haberler, değerlendirmeler ekledim. Ülkede metal müzik hakkında yaşanan olayları takip eden 5 10 yayın kaynağından en büyükleri sayılabilecek Türk Gitar, PA ve Gitar Öğrencisi ile Paslanmaz kalemde defalarca adı geçmiş, ülkenin en köklü festivallerinden birinde sahne almış, 3 albüm kaydetmiş, 6 yıldır aktif olan, konserler veren, sosyal medya üzerinde konumuna göre hatırı sayılır bir kitlesi olan bir gruba karşı açılan kayda değerlik konusunda bu oylamayı açıp ikna olamayan kişiyi tatmin etmesi için kaç albüm, kaç stadyum konseri, kaç altın plak, kaç grammy gerekiyor bilemiyorum.

Ancak bu oylamanın objektif bir sonuca varması için 1 yıl boyunca yoruma açık bırakılsa da 10 kişinin anca fikir beyan edeceğini düşünüyorum. Ülkede sayısı tahminen 5 haneyi anca bulan metal müzik takipçilerinden kaç tanesi burada aktif olarak hareket ediyordur, bunların da kaçının geçerli oy kullanma hakkı vardır. Kaldı ki metal müzik adına dünyanın en kabul gören veritabanı Metal Archives'ta bile en ince detayına kadar işlenmiş olan bir grubun burada bu şekilde tartışılması bile, ülkede bu müziğe yabancı olanların tavrını gözler önüne sermektedir. Başlığı önceden açmış olup bunun dışında vikipedia üzerinde hiçbir aktif hareketimin olmaması ve gruba karşı konumum açısından oy kullanmamın etik olmayacağına inanıyorum.

Yine de değil 1 sene, 10 sene boyunca bu tartışma burada duyurulsa da herhangi bir yazar, yönetmen, oyuncu, akademisyen, tarihi olay vb.nin değerlendirildiği gibi değerlendirilemeyecektir. Ancak bu ve benzeri gruplara karşı olan tutumun değiştirilmesi halinde wikipedia gibi uluslararası bir platform üzerinde araştırma yapan her ülkeden müzikseverler bu ülkede iş yapan insanlara daha rahat ulaşacaklardır, daha kolay tanıyacaklardır. Konuyu 2.ye açan kişinin söylediği gibi yabancı ülkelerde sayısız örnek varken, bahsi geçen grup ve benzeri onlarca grubumuzdan daha öteye gidememiş yabancı gruplar kabul görürken bizim kendi ülkemizde ötekileştirilmemiz doğru gelmiyor. --Lucretia666 (mesaj) 05:37, 21 Temmuz 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Artık oy kullanma hakkına sahip olmamla birlikte üstte yazdığım gerekçeler için. --BySharky 23:38, 24 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Pasifagresif.com, gitaröğrencisi.com gibi adresler asla güvenilir kaynak değil, dolayısıyla KD'lik sağlamaz. Güvenilir kaynaklar varsa maddeye eklenmeli ki biz de görelim. --E4024 (mesaj) 07:21, 25 Temmuz 2016 (UTC)
Cevap Cevap Pasifagresif, Gitar Öğrencisi, Türk Gitar gibi siteler Türkiye'nin en güvenilir metal müzik kaynaklarıdır. Ayrıca Türkiye'nin en büyük albüm inceleme arşivi Pasifagresif'e aittir. Hiçbir Türk metal grubu Hürriyet, Haberturk, Sabah gibi sitelere çıkmaz. Örnek olarak Turisas, DÅÅTH, Man Must Die ve daha sayısız grup... Bu gruplarda her zaman yerel metal müzik haber sitelerinde olmasıyla birlikte Pasifagresif, Türk Gitar gibi sitelerde de ufak ufak ismi geçmiş gruplar. Bana Türkiye'de Pasifagresif ve Türk Gitar'dan daha güvenilir ve bağımsız haber sitesi atın silin diyeceğim, ancak yok. Sabhankra, Thrown to the Sun, Frozen Scars gibi grupların da Vikipedisi var ve hatta kaynakları bile yokken neden bu maddeye kaynak eksikliği var diyorsunuz anlamıyorum. Yanlış anlamayın bunlar kayda değer değil demiyorum, bunlar da kayda değer Edgeflame de kayda değer. Pasifagresif gibi bir site ve Türkiye'nin en köklü sitelerinden biri olan Pasifagresif'in, nasıl asla güvenilir bir kaynak olamayacağını anlamış değilim. Hiçbir metal grubu büyük gazetelere çıkmaz (şimdi bana Pentagram'ı atmayın da). Bu mantıkla bütün Türk metal grupları silinsin ve Vikipedi de Türk metal grubu kalmasın nede olsa güvenilir kaynakları yok, hiçbiri büyük gazetelere çıkmamış. --BySharky 15:33, 25 Temmuz 2016 (UTC)
Cevap Cevap X adlı bir metal grubu için Y gerçek bir kaynaktır bu sayede şu an Wikipedia'da kabul görmektedir şeklinde, sizin için kabul gören bir kaynak tanımlayabilirseniz yardımcı olmaya çalışacağım, ancak azıcık araştırma yaparsanız Metal-Archives sitesinin gayet "gerçek" bir kaynak olduğunu anlayabilmelisiniz. Burası gibi adminler tarafından, kontrol edilerek onaylanan bir düzene sahip olup dünya metal müziğinin tüm verilerinin kayıt altına alındığı bir sitedir. Bunu geçtim ülkenin en çok tıklanma alan sitelerinde attığı her adıma dair haber bulabilirken bu grup adına, daha ne istiyorsunuz bilemiyorum? Edgeflame davulcusu Çeşme'de kameralarımıza takıldı şeklinde şişirilen sanal veya basılı gazetelerde mi anılmalı grubun adı? Uzun lafın kısası, bu platformda kabul görecek kaynak nedir? -- Lucretia666 (mesaj) 08:36, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Önemli gazetelerin haber konusu olmuş mu? Kayda değer bir programda en az yarım saat kadar gruptan bahsedilmiş veya grup, programa uzun süreli konuk olmuş mu? Kayda değer kişilerce gruba atıfta bulunuluyor mu? Önemli sayılabilecek bir ödül kazanmış mı? Albümleri çok satanlar listesinde yer alıyor mu? Bize bu soruların cevapları lazım. Bu soruları cevaplayabilirseniz kayda olup olmadığını tekrar düşünebiliriz. --Turgut46 09:29, 30 Temmuz 2016 (UTC)
Cevap Cevap Hiçbir Türk metal grubu yerel gazetelerde haberlere çıkmaz ki? Neye göre öyle bir KD politikası olabilir. Kayda değer bir programda bahsedilebilmesi için metal müzik ile ilgili bir yerel radyo ya da televizyon programı lazım. Kayda değer kişiler gruba atıfta bulunuyor mu derken ne demek istediğinizi anlayamadım ancak şuan da Türkiye'nin en bilindik gitaristlerinden birisi olan Aytek Akçakaya ile ilişkileri var ve Türkiye'nin ilk heavy metal gruplarından birisi olan Diken'in kuruculuğunu yaptığı Taylan Ayık ile çok yakından ilişkileri var. Mix ve masteringini o yapmış işte daha ne ötesi olabilir? Hiçbir türk metal grubu önemli sayılabilecek ödül kazanmaz ve hiçbir Türk metal grubu albümlerinin çok satanlar listesine girdiğini göremezsiniz. Bu politikalara göre metal gruplarının %80'i Vikipedi politikalarını karşılamıyor. Ayrıca neredeyse hiçbirinde kaynak bile yok. Gelin birlikte silelim bütün grupların vikilerini, e nede olsa politikaları karşılamıyor. Neye göre Vikipedi de madde olma hakları var? --BySharky 13:39, 30 Temmuz 2016 (UTC)
Ben sizin gibi düşünmüyorum. --Turgut46 13:43, 30 Temmuz 2016 (UTC)
Cevap Cevap Bu haber tesadüfen olmasıyla birlikte haberin olmasının nedeni grubun Hakkarili olmasıdır. Diğer grupların isimleri ise sadece festivallerde geçer, tek başına haber olarak çıkmaz yani. Ayrıca bundan 10 sene önceki metal müzik piyasası ile şimdiki metal müzik piyasası çok farklı. Bu tarz haberlerin çok eski haberler olduğunu bilmek gerek yani. Metal müzik piyasasında yeterince bilgili olduğumu düşünüyorum ve kendime güvendiğim için bu maddeleri açıyorum. --BySharky 13:54, 30 Temmuz 2016 (UTC)
Cevap Cevap Örnek verdiğiniz Kürt olmasıyla prim yapan grubun çıkardığı tek albüm ve 3 civarı konseri bulunmakta, etkin yılları 2002 - günümüz olarak geçiyor ancak 14 senede sahip olunan materyal 1 albüm, onu da bu ülkede kaç kişi duymuştur tartışılır. Adları geçen sitelerde de haber yapılma sebebinin müzikleri veya kaliteleri değil tamamen aşırı politik tavır ve kürt milliyetçiliği olduğunu görmemek at gözüğü takmak olur. Şivan Perver coverlayan bir metal grubu sizce ne kadar müziğiyle gündeme gelebilir sizce?

Bunu geçtim en son 2009 yılında haberleri yapılmış,tek albümlü, doğru düzgün konser vermeyen bir grup sizin için kayda değer ancak 1 demo 2 stüdyo albümü, single çalışmaları, festivallerde boy göstermiş, aktif olarak sahnelerde yer alan, röportajlar veren, okyanus ötesi ülkelerde dahi albümlerine kritik yazılan, attıkları her adım hem yerli hem yabancı sitelerde günü gününe haber olan bir grup kayda değer değil? Kusura bakmayın da eğer kayda değer standartını ferec geçiyorsa standartlarınız pek düşükmüş.

Ek olarak fikir belirten insan sayısının neredeyse 10 gündür artmadığını da görüyorsunuz, tartışmayı açan gider prim kasan boş bi grubu kayda değer olarak sunar, silinsin diyen alt alta tüm başlıklara birkaç dakika arayla yorum yapar işin inceliklerine bakmadan oy kullanır, biz de burada konuyu açan kişiyle beraber laf yetiştirmeye çalışırız. --Lucretia666 (mesaj) 07:07, 1 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ortaya koyan kaynak göremedim. --Eldarion 06:10, 1 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Uzun yıllardır aktifsiniz, tecrübelerinize dayanarak burada bulunmayı hak eden kayda değerliğe sahip müzik gruplarına örnek verebilir misiniz acaba? --Lucretia666 (mesaj) 07:16, 1 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Maddenin kayda değer olduğunu siz iddia ettiğinize göre, kayda değerliği ispat etmek de size düşüyor. Bu ve şu sayfaları dikkatlice okumanızı öneririm. --Eldarion 06:38, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Ben uzun yıllardır aktif değilim ama hemen aklıma Beatles, Bee Gees, Kurtalan Ekspres, Moğollar gibi gruplar geliyor. Hatta Mavi Işıklar... --E4024 (mesaj) 08:07, 1 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Ülkeden bugüne kadar bahsi geçen yabancı gruplar ayarında grup çıktı mı yoksa bir ironi, bir şaka mı var anlayamadım. Adı geçen yerli gruplar da rock müziğin öncülerinden. Tartışmayı başlatan şahıs son derece boş ve pasif bir grubu kayda değer görmüş, sizden ricam bu grubu da Türk metal grupları arasında değerlendirip, diğer grupların kabul görme şartlarıyla yargılamanız.

Ben burada 1.ligde oynayan yerli bir futbolcuyu sunuyorum siz Pele, Maradona, Beckham var diyorsunuz, bilmem anlatabildim mi? Wikipedia bize kayda değerlik şartları sunmuş, madde de bunların hepsini karşılayacak incelikte hazırlanmış. Kendi internet sayfasını-şu an kullanım dışı- ve kendi siteleri pasifagresiften 2 link ile onay gören Thrown To The Sun varken, hatta bu grubun sayfası diğer kabul görmüşlerin yanında bayağı derli toplu kalırken neden bu grup Beatles'la Moğollar'la kıyaslanıyor. Ha diyorsanız ki Vikipedia bu tarz grupların hiçbirini kabul etmeyecek kadar ciddi bir kurum; o vakit 2 3 grup anca kalmalı ama 14 yılda tek yaptığı ırkçılık dolu dandik bir albüm ile xgazetesi.com gibi sitelerde prim kasma amacıyla haberleri çıkan gruplar da kayda değer olarak sunulmamalı. --Lucretia666 (mesaj) 09:56, 1 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Ben diğer maddelerin kayda değer olduğunu iddia etmiyorum. Nedense öyle bir algı var. Hayır! Eğer kayda değer olmadığını düşünüyorsanız siz de silinmeye aday gösterin, tartışalım. Bunun için herhangi bir engel bulunmamakta. --Turgut46 13:50, 1 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Affınıza sığınarak belirtmek isterim ki burada bir maddenin kalıcı hal alması için bir devriyeden onay gerektiğini biliyorum, yanışım varsa düzeltin. Yani bu formatta açılan bir madde bir devriye tarafından onay görmüş ki şu an sabit bir şekilde bulunmakta. Eğer tüm maddeleri oylama hakkımız varsa oylayalım bu ayrı bir durum. Değinmek istediğim asıl nokta şu sayfanın içinde hürriyet milliyet sabah yazan bir internet sitesi görmenizin bu müzik için birşey ifade etmediğiydi. Ancak siz bir yeterlilik örneği olarak diplerdeki bir grubu sundunuz. Yani hem bir ölçüt sunuyorsunuz, sonra buna laf edince de kayda değer olduğunu iddaa etmiyorum diyorsunuz. Sadece şunu görmenizi istiyorum, bu sayfa Viki'nin Türkiye kısmı değil mi? Bunun alt başlıklarından birisi Türkiye'de Müzik, bunun da alt başlığı Türkiye'de Metal Müzik. Geliyorsunuz Bee Gees diyorsunuz. Yabancı sayfalarda onay gören tonlarca grup varken neden bu ülkede böyle bir tavır sergileniyor bunu merak ediyorum.

Ek olarak son bahsettiğim konu ile başta değindiğim durumu birleştirirsem, Viki devriyeleri yabancılar bizi bağlamaz diyip asla taviz vermeyecek kadar kusursuz yaklaşıyorsa bir devriyenin onay verdiği sayfa diğerine nasıl tartışılabilir geliyor? Viki'ye kabul edilirlik nasıl bu kadar öznel olabiliyor?

Ayrıca müzisyenler için kayda değerlik şartlarının bahsedildiği sayfanın kaynak kısmındaki sitelerde aratmalar yapıldığında bu gruba erişebiliyorsunuz da. https://www.discogs.com/search/?q=edgeflame&type=all --Lucretia666 (mesaj) 05:08, 2 Ağustos 2016 (UTC)

Cevap Cevap Tekrar belirteyim, arada kaynamasın Vikipedia'nın kayda değerlik için kaynak olarak gösterdiği TEK site olan www.discogs.com adresinde yer alan grup sabah.com'da yer almadığı için mi kayda değer olarak görülmüyor. Devriyelerin veya kullanıcıların kişisel tatmini, Viki'nin kaynak sunarak doğrudan yönlendirdiği net bir siteden önde midir? Bunu geçtim Viki'nin istediği, ULUSLARARASI platformda geçerliliği olan bir sitede yer alan bir grup tartışma konusu oluyor, ayrıca kendi camiası içinde de en prestijli geçerliliğe sahip olan Metal Archives sitesinde de benzer şekilde ansiklopedik olarak, yorum katılmadan yer almışken neden hala tartışmayı sürdürüyoruz. Girin bakın kaynaklara;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Kayda_değerlik_(müzik)

Sayfalardan birinde köklü plak şirketleriyle çalışan ciddi gruplar yer alabilirken hatta dünyaya açılmış tek popüler metal grubumuz Pentagramın tek albümü yer alırken diğerinde Edgeflame yer almakta.

Bunun dışında;

Kitle medya gelenekleri dışında kalmış müzisyen ve performans sanatçıları için:

Güvenilir kaynaklar tarafından belli bir müzik türü içinde stil, teknik, repertuar veya eğitici etkisinden dolayı bahsedilmiş olması.

-Discogs.com , Metal-Archives.com, Pasifagresif, Türkgitar, birçok yerli yabancı değerlendirme, haber, bildiri

Yukarıdaki listeye uyan bir müzisyen veya besteci üzerinde önemli bir müzikal etkiye sahip olmuş olması.

-Bunu bu ülkede sağlayabilecek müzisyen azdır, kayda değerlik kısmının en altında yapılan sınıflandırmaya baktığımızda Türkiye bu konuda bir Avrupa ülkesi veya Amerika değil, bir geçerliliği olduğunu sanmıyorum.

Özgün bir tarz yaratmış olması.

-Geleneksel kalıpların dışına çıkan bir grup üzerine konuşulmakta.

Kayda değer bir müzik tarzı, geleneği veya kayda değer bir tür içinde yer alan bir ekol tarafından kullanılmış birden fazla melodi, müzik veya standartlar bestelemiş olması.

-Bir satır yukarıda yazdığım şekilde grup Türk müziğinden birçok tınıyı şarkılarında kullanır, burada en ince ayrıntıya takılacak kadar aşk ile yapıyorsanız işinizi, bu detayları farketmek adına albümlerini de birkaç defa gözden geçirin müzikal bilginize güveniyorsanız.

Kayda değer bir alt-kültüre yönelik yayınlarda sıkça bahsi geçmesi.

-Sanırım beğenmediğiniz onlarca internet sitesi bu yayınlar grubuna giriyor.

Konu saçma bir inatlaşmaya gidiyor, mantıklı materyaller sunmaya çalıştıkça sadece "ben tatmin olmadım"cı bir tavır sergileniyor,konuşmaya dahil olan, bu konu üzerine donanımlı insan da yok günler evvel söylediğim üzere ancak daha ne kadar açık olabilirim bilmiyorum, VİKİPEDİA'nın istediği herşeyin karşılandığı kanaatindeyim, eğer kişisel tatmininiz amacıyla daha da zorluk çıkaracaksanız burada sildirmeye çalışmaktansa o istediğiniz kalıba uyduracak şekilde düzenleyin başlığı. Eminim çok daha yapıcı bir tavır olacaktır.

Sevgiler --Lucretia666 (mesaj) 07:03, 2 Ağustos 2016 (UTC)

Yine yanlış algı. Vikipedi müzik kategorisinde bulunan maddeler için tek kaynak olarak Discogs'u görmez. Evet, dediğiniz gibi olay. Maddenin Discogs'ta adı geçip de Sabah'ta, Milliyet'te veya bağımsız ve güvenilir diğer kaynaklarda adının geçmemesi. Metal Archives metal müzik için iyi bir veritabanı. Ancak makalenin yazarına baktığımızda yazarın bağımsız olmadığı dikkat çekiyor. Grubun resmî siteleri de bağımsız kaynak oluşturmaz. gitarogrencisi.com, pasifagresif.com gibi sitelerini ise güvenilir bulmuyorum. Türkiye'de metal müzik bir pop müzik kadar ilgi görmediği için çok fazla karşımıza çıkmıyor maalesef. Verdiğim site ise ilk Kürt metal grubu olmasıyla öne çıkmış. Bu arada hakkında Vikipedi maddesi de varmış (silinmeye aday gösterilebilir). Bağımsız ve güvenilir bir kaynakta yer aldığını görmedikçe kararım değişmeyecek gibi. --Turgut46 07:28, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Hangi makale yazarı bağımsız değil acaba? Pasifagresifteki grup açıklaması dışında hepsi sitelerin yazarları tarafından işlenmiş halde. Daha açık anlatabilirseniz sevinirim. --Lucretia666 (mesaj) 08:22, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Maddedeki Metal Archives kaynağındaki makale. --Turgut46 07:58, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Emin misiniz? O site makale barındıran bir site değildir, bir daha bakın http://www.metal-archives.com/bands/Edgeflame/3540371662 belki Metal Temple adlı sitede albüm hakkında yazılmış olan yazıdan bahsediyorsunuzdur. --Lucretia666 (mesaj) 08:21, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Karıştırmışım sanırım. --Turgut46 08:50, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Yani gördüğünüz üzere birçok farklı açıdan güvenilir ve doğrulanabilir kaynağa da sahip bir grup. Yaptıkları müziğin ülkede gördüğü ilgi tartışılır, müzik dünyasına katkıları tartışılır, insanlar üzerinde etkileri tartışılır, bunların hepsi öznel fikirlerdir ve saygı duyuyorum kesinlikle. Tek göstermek istediğim şey grubun hem kendi alanında hem de bu platformun öne sürdüğü kaynaklarda yer aldığıydı. Ve ülkede bu işi yapan gruplar arasında kabul gören bir grup olduğundan dolayı bu kadar tartışma döndü bu kadar az insan arasında, grup Türk metal müziği camiasında fazlasıyla kayda değer işler yapmıştır ve yapmaktadır aktif olarak, bu kayda değerlik bu platform için yeterlidir, değildir, bunu ayırt etme statüsünde değilim, ancak bu yetersizliği "kaynaklar tatmin etmedi" gibi bir yaklaşımla değerlendirmemek lazım. Eğer siz de kaynakların tutarlı olduğunu kabul ettiyseniz uygun görülmeyen başka noktalara yönelelim tartışmada. --Lucretia666 (mesaj) 09:45, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Grup hakkında yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak yok, kayda değerliği ispat edilemiyor. Grup üyelerinin söylemleri, röportajları vs bağımsız olmayan kaynaklar.--RapsarEfendim? 08:44, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Peki ya albüm değerlendirmeleri, işleri üzerine yapılan haberler, incelemeler? Ansiklopedi formatındaki sitelerde uzun zamandır yer almaları ve haklarında detaylı veri bulunabilmesi de mi röportaj ve grup söylemi kategorisinde? 5 10 satır yukarıya bakarsanız bunun üzerine kapsamlı bir tartışma döndü. Verilen 15 20 linkten 2 ya da 3ü grubun ağzından çıkmış sözlerin yayınlanmış halidir. Bunun dışında Viki'nin birincil olarak sunduğu güvenilir kaynak dahil birçok farklı kaynağa sahiptir.--Lucretia666 (mesaj) 09:37, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Anladığım kadarıyla iş inada binmiş durumda, yapacak birşey yok artık. Ancak merak ediyorum. Pasifagresif ve Metal Archives'den daha guvenilir metal muzik hakkında kaynak yazar mısınız? --BySharky 11:04, 2 Ağustos 2016 (UTC)
"Verilen 15 20 linkten 2 ya da 3ü grubun ağzından çıkmış sözlerin yayınlanmış halidir" denmiş. Halihazırda maddede 11 kaynak var, öncelikle bu bir. 1, 7, 10 numaralı kaynaklar bağımsız olmayan kaynaklar. Kaynakları tek tek açıp baktım, bazıları birbirinin tekrarı (şu parça yayınlandı tarzında). Kaynak var, ancak kayda değerliğin ispatı için yeterli olmadıklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:47, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Yorum Yorum "Anladığım kadarıyla iş inada binmiş durumda" derken umarım aynaya bakarak konuşuyorsunuz. Aksi takdirde iyiniyet varsaymama, nezaket kurallarına uymama, kişisel saldırı vb bazı alanlara adım atmış olursunuz. Mavi bağlantılarını bulamazsanız hizmetlilerimiz gösterir size. --E4024 (mesaj) 11:57, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap 15 20 kaynak sözünü ben soylemediğim için bilemeyecem ancak 1. kaynak hariç hepsi bağımsız kaynaklardır. Sayısız konsere sponsorluk yapmış Türk Gitar ve Pasifagresif nasıl güvenilir kaynak olmuyor anlamış değilim. Cidden merak ediyorum, bu iki siteden daha guvenilir olan ve daha büyük olan 2 tane metal muzik ile alakali haber sitesi atın. Yeteri kadar bağımsız olmadığını kabul edecem. Bakın lütfen, Vikipedi Türkiye'nin metal müzik hakkında sayısız eksiği var. Bırakın, karışmayında maddeleri açayım. Bakın, bu tartışmayı arkadaşlarıma atsam gülerler, çünkü bilirler ki Pasifagresif'in ne kadar kaliteli ve köklü bir kaynak olduğunu. Bu tür konuları bu sektör ile alakalı kişilere bırakın, bırakın ki Vikipedi müzik katogerisi gelişsin. Size Vikipedi Türkiye'de olmayıp metal müziğin öncülerinden olan bir sürü grup sayabilirim ancak biliyorum ki onlarda kaynak eksikliğinden silinecek ya sa SAS listesine girecek. Çünkü Türkiye'de gerçekten metal müzik ile alakalı haber yapan 2 tane büyük site var. Şimdi bana Dream TV gibi siteler atmayın, Dream TV'nin hiçbir zaman Obscura, Rings of Saturn gibi öncü metal gruplarının haberlerini yaptığını göremezsiniz çünkü kitlesi farklı. Bu sayfa silinirse eğer Vikipedi Türkiye'ye gelecekte yapacağım katkılarda yok olmuş olur. Yanlış anlamayın lütfen bu bir uyarı değildir, benim tek istediğim Vikipedi Türkiye'nin metal müzik kısmının gelişmesidir çünkü diğer Vikilere göre inanılmaz boş, neredeyse hiçbir grup yok. Sizden istediğim şey Türkiye'nin en büyük iki metal haber sitesini bağımsız kaynak olarak kabul etmeniz, çünkü metal müzik ile alakalı başka büyük kaynak yok. Saygılarımla --BySharky 12:44, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Grubun Metal-Archives'te yer alması iyi bir şey, güvenilir kabul edilebilir bir kaynaktır. Ancak Pasifagresif, Türk Gitar gibi siteler ise güvenilir değil bence. Üstelik verilen siteler de röportaj tarzı, bilgi verme amacı taşımıyor. Maddenin silinmesi dünyanın sonu değil. Silinen maddeyi kayda değerliğini ispatlayacak biçimde yeniden açabilirsiniz. Silinse bile farklı maddeler açarak Vikipedi'ye katkı sağlamaya devam edebilirsiniz. Bu alanda katkı yapan kullanıcı, bildiğim kadarıyla, pek fazla değil. Bu eksikliklerimizi neden siz gidermiyorsunuz? Bir maddenin silinmesi sizi Vikipedi'den soğutmamalı. 1 madde silinir, 10 madde açılır. Açtığınız birçok kayda değer madde için teşekkür ederiz ancak "bu madde silinirse gelecekte yapacağım katkılar da yok olur" gibi bir anlayışı doğru bulmuyorum. "Bu maddeyi nasıl düzenlersem kayda değer görünür" şeklinde düşünmeniz daha doğru olur. Madde silinirse belki ilerde yeni kaynaklar çıkar ve maddeyi yeniden açarsanız. --Turgut46 13:26, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Yorum Yorum Türkiye de başka güvenilir kaynak yokki metal müzik hakkında yorum yapan. Bütün alakasız arşiv sitelerini maddeye atsam daha mı iyi? Maddeyi "kayda değer" hale getirmek için Türkiye de daha fazla bağımsız kaynak olması lazım ancak yok. Pasifagresif'ten daha güvenilir metal müzik haberleri yapan site atabilir misiniz bana. --BySharky 13:51, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Metal Archives'ten başka bilmiyorum. Daha fazla güvenilir kaynak bulamadım. Bu death metalin Türkiye'de pop müzik kadar ilgi görmemesi ile ilgili bir durum. Rap müzik de aynı şeklide. Rap müzikle ilgili bağımsız ve güvenilir kaynak yok. Varsa bile ben bilmiyorum, duymadım. Sagopa Kajmer, Ceza gibi sanatçılar Türkiye'deki rap müziğin kurucuları ve geliştiricileri olduğundan, birçok televizyon programına çıktıklarından, bazıları reklamlarda oynadıklarından kayda değer olduklarını ispatlamışlardır. Piyasada kendi çabalarıyla rap yapan, albümler çıkaran, konserler veren birçok kişi var. Peki bunların hangisi kayda değer? Hangisi diğer rap sanatçılarından daha özgün bir iş çıkarmış ve bununla tanınmış? Ben de bir rap sanatçısı hakkında bir madde açsam ve silinmeye aday gösterilse, "Rap müziği hakkında bilgi veren yeterince güvenilir ve bağımsız kaynak yok ki. Yine de madde kayda değer" desem olur mu? Death metal ve rap müziği hakkında bilgi veren yerel, bağımsız ve güvenilir kaynağın az olması ülkemizde bir pop müzik gibi ilgi görmemeleri ve gündeme gelmemeleri. Eğer Edgeflame diğer death metal gruplarından farklı bir iş yapmış ve bununla tanınmışsa söyleyin lütfen. Ben acaba yanılıyor muyum diye düşünüp grup hakkında araştırma yaptım. Rastladığım sayfalar: kişisel Facebook ve Twitter sayfaları, resmî sitesi, pasif agresif vs. Ki pasifagresif'i güvenilir kabul etsek bile 1-2 röportajına yer vermiş sadece, daha ayrıntılı bir bilgi var mı? Siz de, tıpkı benim gibi, acaba yanılıyor olabilir miyim diye düşünüp kayda değer olmadığına karar verin bence. --Turgut46 15:13, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Zaten yeni albüm çıkardığında ya da eleman değişikliğinde haberlere çıkar metal grubu. Bütün dünya da böyledir bu. Siz rap müzik ile ilgili bir madde açarsanız ve güvenilir madde koyarsanız o madde KD'dir zaten. Ayrıca pop müzik kültürü farklı, metal müzik kültürü farklı, rap müzik kültürü farklı diğer müzik kültürleri farklı. Bu konu hakkında Vikipedi Türkiye de uzman kişiler tarafından müzik ile alakalı politikalar en baştan yazılmalı. Çünkü açıkça belli ki ciddi anlamda yanlış işleyen şeyler var. Her müzik türünün kendi kriterlerine göre KD olup olmadığı hesaplanmalı. Diğer dillerdeki müzik kriterleri böyle değil biliyorum, biliyorum çünkü başka dillerdeki vikipedi hakkında uğraşan tanıdıklarim var. Bu tür şeyler dünya'da ki müzik kültürüne göre değil, Türkiye'de ki müzik kültürüne göre değerlendirilmeli. Ayrıca tek kaynak vermedim ki ben 2 tane büyük kaynak verdim. Röportajda ise o kaynağı içeriği için değil, röportaj yaptığını kanıtlamak için verdim. Hiçbir metal müzik haberi "şu üye şu konserde görüldü", "son hali görenleri şaşırttı" gibi olmaz. Nasıl olacağını yazımın başında belirttim zaten. --BySharky 15:38, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Öznel olmakla beraber, eğer bir grubu/müzisyeni gerçekten kapsamlı olarak değerlendirecek insanlar olmadığında, yapılan işlere dikkat çekilmedir. Bir albüm çıkarmak asla kolay değildir, ne kadar iyi veya kötü olursa olsun, bu yüzden hangi tarzı yaparsa yapsın alt alta konan işler, konserler ve üstüne yazılıp çizilen platformlar varsa kayda değerdir. Mesela üstünde konuştuğumuz grup Death değil Thrash metal grubu, ancak bunu değerlendiren insanlar bunun arasındaki farka ne kadar hakim? Eğer gerçekten doğru karar verilmek isteniyorsa o kişi bunun ayrımını dahi düzgün biçimde yapmalı, aynı albümü açalım size "kuru gürültü" gelirken ben aralarından kullanılan doğu gamlarını seçerim teker teker, siz googlea yazsanız "bakalım bunlar ne kadar özgün, başka bir örnek dinleyeyim" amacıyla bu türü, karşınıza çıkan örnekle ne kadar etkili kıyaslayabileceksiniz. Bu yüzden işinizi iyi yapmak amacıyla detaylı yaklaşımınıza saygı duyuyorum ama bir grup son 3 senesinde 3 albüm çıkarabilmişse, internette baktığınızda, videolarında, sosyal medya hesaplarında birçok iyi geri dönüş ve destek görüyorsa, videoları 5 haneli izlenmelere ulaşıyor, bir çok dinleyiciye sahip olabiliyorsa bu ülke için kayda değerdir, uluslararası bir etkisi olsa zaten en.wikipedia.com üzerinden sayfa açmak mantıklı olurdu doğrudan, bu yüzden bu grup ve bunun gibi onlarcası bu sayfada kabul görmeli artık, düzgün ve ince çalışılarak, ürettiği albümlere şarkılara gelen ilgiye bakılarak, sosyal medyada ne kadar etkili olduğu incelenerek, ne kadar aktif oldukları takip edilerek karar verilmeli. Bu her tarz içinde geçerli, ülkenin müzik konusundaki ekonomik halinden dolayı ülkede en ses getiren metal grupları bile albümlerini kendi kaydediyor kendi düzenliyor, ya da başkalarına inanılmaz paralara iş yapan dostları sayesinde biraz daha kaliteli hizmet alabiliyor, sizin örnek verdiğiniz grupların girdiği stüdyonun ücreti, bu ülkedeki metal müzik işlerine harcanan toplam paradan fazladır belki, malesef durum bu, popüler akım dışında kalan diğer her tarz gibi, bu noktada yapılan işlerin kayıt altında tutulup hatırlanması amacıyla vikipedia'da Discogs gibi Metal Archives gibi güzel bir kaynak. Viki Türkiye bu konuda müzik alanında hakim devriyelere sahip olmalı, bu konuya el atmalı diye düşünüyorum, sanırım hala oy kullanma hakkına sahip değilim ancak artık derdimi güzel anlatabilmişimdir diye umuyorum, hem grubun şu an geldiği noktada burada bulunmayı hakettiğine inanan hem de hazırlanan başlığın gayet kapsamlı ve titiz işlendiğini gördüğümden kalmasını talep ediyorum. Bunun gibi birçok müzik dalına mensup sanatçının var olmasını talep ediyorum, müzik beğeni meselesidir, bir grup 10 albüm üretsin 10 albümü beğenen 1 insan çıkmasın yine bulunmalıdır burada bence. Ortada istikrarla yapılan, üretilen bir iş varsa öznellikten sıyrılarak değerlendirilip buraya işlenmeli, çünkü "10 güzel albüm yaptılar değil "10 albüm yaptılar" diye yazılacak bir yer burası gözümde. Tekrardan tüm müzik dallarınına harcanan emeğin uygun kalıba girdiğinde kabul görmesini sağlayacak kadar donanımlı devriyelerin aranıza katılmasını, Vikipedia'da müzik bölümünün zenginleşmesini diliyor bu grubun da kabul görmesini talep ediyorum.

Sevgiler, saygılar.--Lucretia666 (mesaj) 05:21, 3 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Ulusal çapta bir albüm tespit edemedim. Ansiklopedik değil.--Kafkasmurat- 14:25, 7 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Ulusal bir çapta albüm tespit edemedim derken? Madde de çeşitli yabancı kaynaklar mevcut. Buna az diyorsanız bence diğer Türk metal grupların dünyada ki yerine bakın. Ulusal çapta bilinmek demek bir plak şirketine en az 35.000 40.000TL vermek demek. Kayda değerlik ise albümün sevilmesinden daha çok yatırılan paraya bakıyorsa bilemeyeceğim tabii. Grup, yeterince uluslararası bir kayda değerliğe sahip. Ayrıca grubun şuan ki plak şirketi Türkiye'nin en bilindik metal gruplarından birisi olan Sabhankra ile aynı. O zaman neden dünya çağında bilinirliği yok diye sorarsanız çünkü Türkiye'de ki metal sektörü böyle, buna yapacak bir şey yok. Diken Türkiye'de zamanında en çok satılan albümlerden birini yaptı ancak ne Vikipedisi var ne de metal dinleyicisi dışında kitlesi var, bu sektör böyle bir sektör. Bu sektör ile yakından ilgisi olan kişiler bilirler ki yazdıklarımın hepsi doğru ancak bu sektörün dışında ki birisi dediklerime katılmaz, çünkü bilgisi yoktur bu konu hakkında. Metal müzik sektöründen anlamak demek Metallica, Pentagram, Death gibi grupları bilmek ya da dinlemek değildir, albümlerin çıkış tarihlerine göre gelen ilgiye ve hangi türün hangi grubunun ne kadar tutulduğunu, sevildiğini bilmektir ki bende bunları biliyorum. Bu tartışma içinde "Beatles, Bee Gees, Kurtalan Ekspres, Moğollar" isimli grupların adları geçti. Vikipedi de madde olabilmek için türünün ilki ya da öncüsü mü olmak zorunda? Tartışma da Beatles'in adını veren birisi bu sektör hakkında ne kadar bilgisi olabilir? Kayda değer olmadığını düşünmesem neden açıyım Edgeflame maddesini? Ben çok ama çok iyi biliyorum ki yanılıyorsunuz bu konular hakkında. Tartışma da Pasifagresif gibi bir sitenin KD olup olmadığı tartışıldı, Türk Gitar'ın KD olmadığı söylendi. Pasifagresif ve Türk Gitar dünya çapında çoğu siteden bağımsız ve köklüdür. Biliyorum ve çok iyi bildiğimi düşünüyorum bu konuları, acaba yanılıyor muyum diye düşündüm bir ara ve çeşitli sosyal medya hesaplarımda paylaştım tartışmayı. Tanıdıklarım tanımadıklarım herkes haklısın dediler. (bana "sen paylaştığın için öyle demişlerdir" ya da "politikaları bilmiyorlar" demeyin. daha önce de açtığım maddeleri paylaştım gayette eleştirdiler ve sağolsunlar daha iyi hale getirdim açtığım maddeleri) Oylamaya sonradan katılanların üste yazanların okuduğunu bile zannetmiyorum açıkçası. Bırakın da kalsın madde çünkü kesinlikle KD, şüphem bile kalmadı artık dışarıdan gelen yorumlardan sonra. --BySharky 15:30, 7 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) kriterlerini karşılamıyor. Kayda değerlik kriterlerinde belirtilen "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı. Müzik şirketinin ünlü olduğu tartışmalı ise bu şirketin en az birkaç yıllık bir geçmişi olmalı, önemli sayıda sanatçının albümünü yayınlamış olmalı ve bu kişilerin pek çoğu da kayda değer olmalıdır." kriterine de uymuyor. İki albümü var, bir tanesi Chopper Productions adlı Ankara'da bulunan ancak kimsenin görmediği bir şirketten (Türkiye dışında da aynı adlı bir şirket var, karıştırmayınız), diğeri ise yine aynı adlı Edgeflame'den. --evolutionoftheuniverse mesaj 18:58, 13 Ağustos 2016 (UTC)
  • Evet zaten bahsi geçen grupta yazları çeşmede clublarda sahne alan bir gruptu, eğer viki standartlarına göre tartışıyorsak grubu ana akım dışı müzisyenlerin değerlendirme kriterlerine göre değerlendirmek daha mantıklı olacaktır. Zira metal müzik adına bilinir şirketten albüm çıkarmak için gereken müzikal yeterlilik değil mütevazı bir araba parası ödemektir sadece, metal müzik piyasasına azıcık aşina olan herkes bunu bilir. İşini iyi yapan grupların ise albümlerini yerel markette kendi imkanlarıyla yayınladıklarını da. Ayrıca Chopper Production da sadece albümün kaydedildiği stüdyodur, yayımcı kuruluş değil. Lütfen fikir belirtmeden önce yeterli bilgi ve birikime sahip olup olmadığınızı test etmeye çalışın, Metal müzik piyasasının kabul edilir tek plak şirketi dahi bulunmamaktadır bu ülkede, piyanist şantörlere, popçulara, türkücülere de ev sahipliği yapan kuruluşların ise yine bu camiada hiçbir kıymeti yoktur. Ancak olaya uzak insanlar bunu bir başarıymış gibi görür ama o tarzların arasında anılan bir grubun sadece prestiji düşer, tabiri caizse "davayı satar". Eğer yukarıda yazılanları okuma çabası gösterirseniz grubu hangi kategoride ele aldığımızı, yaptığı işlerin ülke içindeki geçerliliğini, ülkedeki piyasada gördüğü ilgiyi, içinde bulunduğu organizasyonları tek tek ele aldık ve haksız duruma düşülen tek nokta olmadı kimseye karşı, grubu Beatles yeterliliğinde görmeyi bekleyenler hariç. Umarım siz de duruma objektif bakacak kadar bu müziğin şartlarını, ve grubun bu şartların hepsini nasıl karşıladığını görebilecek kadar araştırırsınız. --Lucretia666 (mesaj) 13:11, 14 Ağustos 2016 (UTC)
Ve masa, bir masadır. Yukarıda gerekli açıklamalar size yapılmış. Spotify'dan ve bildiğiniz diğer yerlerden ilk çıkan albümlerini kontrol ederseniz, Chopper Productions'dan çıktığını görebilirsiniz. Yanlış ise, doğrusu ne ise belirtiniz. Geçen bu uzun sürede maddede iddialarınızı güvenilir kaynaklar ile doğrulayamadınız maalesef. Sonradan sunduğunuz kaynakların çoğu bir kriteri olmayan veritabanı sitelerinden ibaret. Yanlış anlamayın, herkesin dinlediği, sevdiği müzik kendince kayda değerdir, Edgeflame'in 34 dinleyicisinden[2] biri olabilirsiniz, ancak ansiklopedik kayda değerlik farklıdır. Vikipedi ad alanındaki çeşitli sayfalarda bunlar açıklanmıştır. Benim de dinlediğim bir sürü grup var, pek çok kayda değer gruptan daha kaliteli bulurum ancak en azından şu an için kayda değer değiller. Kayda değer olunca elbet maddesi açılır. Vikipedi bir Türkiye ansiklopedisi değildir, bir metal müzik veritabanı değildir. VP:VND sayfasını inceleyiniz lütfen.--evolutionoftheuniverse mesaj 14:51, 14 Ağustos 2016 (UTC)
Ulytau türünün öncüsüdür ve 7467 dinleyicisi var. [3] Diken grubu Türkiye'nin en bilinen heavy metal gruplarından birisidir ancak 1061 dinleyicisi var. [4] Öncü gruplar bile bu kadar dinleniyorken Edgeflame'nin ne kadar dinlenmesi gerektiğini tartışacak halde değiliz. Ayrıca last.fm kullanan kaç kişi var Türkiye'de? Bana Türk, metal müzik ile ilgili plak şirketi söyler misiniz? --BySharky 17:24, 14 Ağustos 2016 (UTC)
Kimin ne kadar dinlendiğini değil, ansiklopedik kayda değerliliği tartışıyoruz. Her konunun kayda değerliliği kendi içinde değerlendirilir, Ulytau'ın kayda değerliliği hakkında şüpheniz varsa SAS'a getirirsiniz tartışılır. Kayda değer, turneye çıkan, kriterleri sağlayabilecek bir sürü grubu listeleyip, bu grup için iddialarınızı güvenilir kaynaklar ile doğrulamadan "Ama bunlardan ne farkı var, Türkiye'de metal müziğin değeri bilinmiyor" diye acındırmanın hiçbir anlamı yok.--evolutionoftheuniverse mesaj 20:06, 14 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Herkes görüşünü özgürce söylesin ancak tartışmalar laf dalaşına dönüşmesin. Madde için özenilmiş ancak KD değil. ÖterbülbülBuyrun? 11:17, 16 Ağustos 2016 (UTC)

Roksana (şarkıcı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Roksana (şarkıcı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olmamak. E4024 (mesaj) 13:51, 23 Temmuz 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın KD olmak. Bolulu bunu bilmamak. Ödülleri, konserleri buradan görülmek. Face-smile.svg --Üçüncü Adam (mesaj) 16:06, 23 Temmuz 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Bolulu esprisini bilmiyorum. Onun linki daha makbule gecerdi. Bu Payner iyi bir kaynak mi? Blog filan degil, di mi? Ne diyor? --E4024 (mesaj) 17:36, 23 Temmuz 2016 (UTC)
E4024, Bolu'lu olduğunuzu düşünmüştüm. Commons sitesine yemek fotoğrafları yüklemişsiniz. Şaka amaçlıydı, gereksiz oldu. Kırmak, saldırı yapmak maksadıyla söylemedim. Payner, Bulgaristan'daki birçok ünlü şarkıcının plak şirketi. Vikipedi maddemiz de varmış: Payner. Bulgarca bilmiyorum, bilen biri çevirebilir belki. Robot çeviri aracı ile ne yazdığı az-çok anlaşılıyor. Aldığı 4 ödül bulunuyormuş. Belçika, Almanya, İspanya, Hollanda, Birleşik Krallık'ta konserler vermiş. --Üçüncü Adam (mesaj) 19:06, 23 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap - * Pictogram voting question.png Soru Ben yemek islerini severim. Mengenli olmak isterdim. Sozlerinize uzulmedim ama surada insanlara guvenilir kaynak nedir ne degildir ogretemedigime cok uzuluyorum. Plak sirketinin finanse ettigi kaynak en guvenilmez kaynak, kendi elemanini ovecek elbet. Konser ise hic birsey ifade etmez. Bizim sanatcilar gidip Avrupa'da Turk iscilerinin yogun oldugu sehirlerde konser veriyor, o ulkelerin yerli halkinin haberi bile olmuyor. Odulleri de kendi plak sirketi verdi ise kaymakli KD demektir... --E4024 (mesaj) 20:36, 23 Temmuz 2016 (UTC)
Aldığı ödüller farklı kaynaklardan da doğrulanabiliyor. Kültür Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiş. Roman kültürünün gelişmesine katkıda bulunduğu için. "Müzik Kraliçesi" seçilmiş. Ayrıca bir filmde başrol oynamış. Bulgarca Vikipedi'de sıklıkla kaynak olarak kullanıldığı için sadece bu siteye baktım. Hakkında başka haberler de bulunduğuna eminim. Bu veriler doğrultusunda bana göre kayda değer. --Üçüncü Adam (mesaj) 21:11, 23 Temmuz 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın üçüncü adama katılarak.--Pragdonmesaj 11:01, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD sağlamakta olduğu kanaatindeyim. Chansey (mesaj) 20:40, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Sol Cephe[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sol Cephe"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şubat 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 23:54, 24 Temmuz 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Kaynak olarak kullanılabilecek birkaç dış bağlantı ekledim, kayda değer olduğunu ispat etmek için yeterli olduklarını düşünüyorum. Bunların dışında da haberlere rastladım bolca.--RapsarEfendim? 08:52, 26 Temmuz 2016 (UTC)
Rapsar Ön inceleme yapmıştım, KD olabileceğini düşünüyorum. Bunun kanıtlanabilmesi için bağımsız —TKP ya da selefleri dışında— kaynakların da yer alması gerektiğini düşünüyorum, bağımsız kaynaklar da görmüştüm.--evolutionoftheuniverse mesaj 12:09, 26 Temmuz 2016 (UTC)
Solculukla alakalı haberler yapan soL bağımsız kaynak (belli bir alanda haber yapması bağımsız olmadığı anlamına gelmez). Oda TV de öyle. Bağımsız olmayan kaynak yok gibi maddede (oluşumun kendi sitesi hariç).--RapsarEfendim? 15:37, 15 Ağustos 2016 (UTC)
Ayrı bir konu olacak ama, bu söylemin sizin tarafınızdan, çeşitli maddelerin tartışma sayfalarındaki "Bu kaynak taraflı, şucu bucuları savunarak yayın yapıyor" yorumlarında da görmemiz dileğiyle :) O kadar çok rastlıyorum ki, hatta en son örneği şu tartışmada geçti. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:52, 15 Ağustos 2016 (UTC)
Ahmet Turhan Bu yorum banaydı sanırım. :) Söylediğiniz konuya bakacağım. Şunu iyi anlatabilmek gerek; güvenilir olmayan kaynak, yetkin olmayan, yoldan geçen adamın yazdığı kaynak demek. Mimarın yazdığı biyoloji kaynağı, düz lise öğrencisinin yazdığı tarih essayi, bunlar güvenilir değildir. Bağımsız kaynak terimi ise organik ilişkiyi tanımlar. Taraflı kaynak terimine gelince, bir insan elbette taraf olmak için, bir savı, amacı olduğu için kaynak üretir.--evolutionoftheuniverse mesaj 19:15, 15 Ağustos 2016 (UTC)
Rapsar Demek istediğim o değil, Doğan Kitap'tan çıkan bir kitap için Doğan Medya kaynaklarının durumu ne ise aynı şeyden bahsediyorum.--evolutionoftheuniverse mesaj 16:02, 15 Ağustos 2016 (UTC)
Emin ol bağımsız kaynağın ne olduğunu biliyorum, ilgili sayfayı ben yazdım zaten :) Ama burada, ilgili oluşumla adı geçen site arasındaki bağlantıyı anlayamadım.--RapsarEfendim? 17:38, 15 Ağustos 2016 (UTC)
Bilmediğini bilmiyordum, o nedenle detaya girmedim. :) soL TKP'ce kurulan bir gazete, Sol Cephe'nin bileşenlerinden biri de TKP idi. Hatta TKP'nin ana sayfasında her gün soL'un birinci sayfası yer alırdı. TKP, KP ve HTKP olarak iki ayrı partiye ayrıldı. Bu ayrılmadan sonra Sol Cephe dağıldı. Şu anda soL KP'de, HTKP ise İleri Haber'i kurdu. Gazetenin yazı işleri parti üyelerinden oluşuyor. Bu nedenle Sol Cephe için bu kaynakları bağımsız kaynak kabul edemeyiz. İlişkili maddelerde bunlarla birlikte başka kaynakların da yer alması gerekir.
Bu partiler daha sonra ÖDP ve birkaç başka parti ile bir araya gelerek Birleşik Haziran Hareketi'ni kurdu. Birgün, ÖDP'nin kurduğu bir gazete. Yine bu nedenle, BHH için soL, İleri, Birgün bağımsız kaynaklar değillerdir.
Aynı şekilde CHP ile ilgili haberlerde Halk TV'yi bağımsız kaynak olarak kabul ettiğimizi sanmıyorum. Tabii bunların hiçbiri, Vikipedi'de yer almaya engel değil. Yalnızca kaynak çeşitliliğini sağlamak gerekir. Bu kaynaklar güvenilirdir, ama yukarıda açıkladığım gibi bu konular için bağımsız değildir.
--evolutionoftheuniverse mesaj 19:05, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Soner Turhan 0202 (mesaj) 22:09, 12 Ağustos 2016 (UTC)(Geçersiz oy. VP:OY#5) --Ahmet Turhan (mesaj) 21:12, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin veya içerik artırılırsa Aktarılmasın Aktarılsın Açıkçası ben bu haliyle silinmesi taraftarıyım, herhangi bir KD'lik ortaya konulamamış. Ben konuya ilişkin inceleme yaptığımda bağımsız madde olacak şekilde yeterlilik göremedim. Buna karşın yukarıda bahsi geçen bağımsız kaynaklarla desteklenirse KD ortaya konulabilir. Madde bilgilerinin kaynaklarla zenginleştirilmesi sonrasında, bu yapıya öncü olan Türkiye Komünist Partisi (2001) maddesinin Partinin kurduğu ve öncülüğünü yaptığı kurumlar altkategorisine de taşınabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:16, 15 Ağustos 2016 (UTC)
TKP ile bağlantısı var mı ki? Maddede buna dair bir şey yazmıyor da.--RapsarEfendim? 15:38, 15 Ağustos 2016 (UTC)
Benim bilgim olduğu yönünde. Zaten burada da belirtilmiş. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:45, 15 Ağustos 2016 (UTC)
Anladığım kadarıyla [5] yalnızca ön ayak olmuşlar.--evolutionoftheuniverse mesaj 16:02, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Kaynakların bağımsız olmadığına dair yapılan açıklamalar doğrultusunda aktarılması daha iyi olacaktır (TKP maddesine).--RapsarEfendim? 13:27, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 02:43, 27 Ağustos 2016 (UTC)
Neden, hoşunuza gitmediği için mi. Açıklama yapmayınca, öyle bir algı oluşuyor da. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:17, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Fenomen (kitap)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fenomen (kitap)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şubat 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 23:59, 24 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil.--Pragdonmesaj 10:56, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer değil.. --kibele 16:37, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispatlanamıyor.--RapsarEfendim? 13:28, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatindeyim. Chansey (mesaj) 20:13, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:35, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 02:43, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Vecdi Altay[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Vecdi Altay"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Şubat 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 23:59, 24 Temmuz 2016 (UTC)

Tiyatro Simurg[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tiyatro Simurg"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Mart 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 00:03, 25 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil.--Pragdonmesaj 10:49, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum yirmi yıllık bir topluluk, on yılı oldukça aktif ve oyunları çeşitli yayın organlarında konu edilmiş. kayda değer gibi görünüyor. --kibele 08:12, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 02:44, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Ajdar Anık[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ajdar Anık"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Kaynaklar güvenilmez. Zaten kalıcı bir KD'likten ayrılması gereken "geçici ün" sahibi kendisi. --E4024 (mesaj) 14:02, 25 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçeye katılarak.--Pragdonmesaj 10:47, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kendisi geçici ün sahibi değildir, sokakta sorsak herkes tanır. Sadece gündeme arada sırada gelir. Kesinlikle kayda değer olduğunu düşünüyorum. --BySharky 16:14, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Bütün içtenliğimle söylüyorum, Vikipedide görene kadar ben hiç adını duymamıştım. (Bu sayfayı açmadan önce araştırdım, öğrendim. :) Neyse, sokakta anket yaparak KD'lik saptamıyoruz. Güvenilir kaynakların varlığına/yokluğuna, azlığına/çokluğuna bakıyoruz. Sevgiler. --E4024 (mesaj) 16:18, 26 Temmuz 2016 (UTC)
Cevap Cevap Yeni dış bağlantılar yanında yeni kaynaklarda ekledim. Bu kadar kaynak yeterli bence, ayrıca bir sürü dış bağlantı da var maddede. --BySharky 17:37, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kendini müzisyen olarak tanımlayan bir şahısın davasını VP:MÜZİK kriterlerine göre icra edeceğiz. Verdiğim bağlantıda şöyle bir yazı yer almaktadır. Vikipedide bulunan müzisyenler veya müzik gurupları aşağıdaki kriterlerden en az birini sağlıyorsa kayda değer oldukları kabul edilir altta sıralanan bir çok kriteri yapılan haber, röportaj, program vb. bir çok kaynakla karşılamaktadır ek olarak Özgün bir tarz yaratmış olması. kuralını tamamıyla karşılamıştır. Tek yapmamız gereken sayfayı kaynaklandırarak gerekli kriterleri sağladığını kanıtlamaktır. --II. Niveles (mesaj) 17:45, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kayda değerlik kriterlerini karşılıyor. --kibele 08:07, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--Dekolteli Kefen 20:02, 4 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD kriterlerini karşılıyor. --OmerFarukDemir ileti 5 Ağustos 2016, 15:40. (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddenin ana gövdesinin alıntılandığı internet haberinin, başlık hariç tam metni: Gülben Ergen'in BBM mesajını şarkıya çeviren Ajdar'ın yeni çalışması çok konuşulacak... "Şahdamarı" kelimesini "Şah şah şah dam dam dam ar ar ar Ajdar" şeklinde hecelere bölerek ürettiği şarkı bu yaza damgasını vuracak; plajları ve gece kulüplerini kasıp kavuracak (!). TNT'nin Kırmızı Halı programında "Beni dünya starı olarak lanse ediyorlar" diyen Ajdar "Türkiye'de hiper stardım ama iki yıldır dünya starıyım" şeklinde konuştu. --E4024 (mesaj) 13:58, 5 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik bir madde olmadığı gerekçesiyle. ÖterbülbülBuyrun? 11:19, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Vikipedia'nın bir ansiklopedi olduğunu düşündüğümüzde, bu maddenin ansiklopedide bulunması gereken KD'likte olduğu kanaatindeyim. Ayrıca şahsi olarak sevilebilir/sevilmeyebilir ama ülke gündeminde bir şekilde yer etti. Evet ünlü/popüler olmakta KD olmak farklı şeyler lakin kriterleri karşıladığını (geliştirilmek kaydıyla) düşünüyorum. Chansey (mesaj) 20:44, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikipedi kişiler açısından (oyuncular, televizyon ünlüleri) kayda değerlik kriterlerinde "Belli bir eğlence türünde kendine has, çok üretken veya yenilikçi katkılar yapmış olanlar." maddesi mevcuttur. Madde ilgilisi kendine has bir tarzda kendine has bir üslupla sanatını icra etmektedir. KD kriterlerini bu açıdan incelemenizi rica ederim. Chansey (mesaj) 20:22, 21 Ağustos 2016 (UTC)

Zeynep Aktuğ[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Zeynep Aktuğ"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hem oyuncu hem aktör ama KD değil. Aktris olsaydı belki... (Film için kilo almış ama bu yetmez. :) E4024 (mesaj) 14:32, 26 Temmuz 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın IMDB dahil sinema veritabanlarında bilgileri mevcut, gazetelerin web sayfalarında da haberleri mevcut. Geliştirmeye ihtiyacı var. Vakti olan bir kullanıcı gerekli düzenlemeleri yapabilir. Aday göstermeden önce gerekli araştırmaları yaparak SAS'ın şişmesinin önüne geçiniz. Pragdonmesaj 14:38, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Progdon siz IMDb'yi "herkesin" değiştirebildiğini bilmiyor musunuz? --E4024 (mesaj) 14:42, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap- yaklaşık 10 yıldır aktif IMDB kullanıcısıyım. Bunun son 3 yılı da IMDbPro kullanarak geçti. Merak etmeyin yeterli bilgi sahibiyim bu konuda.Pragdonmesaj 14:48, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Ben de birşeyleri çizmeye girdiniz sandım. :) Peki bu durumda bunun güvenilir bir kaynak olmadığını biliyorsunuz yani? --E4024 (mesaj) 14:51, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Konu hakkında tartışmaya girecek değilim. Söylemem gerekeni oylamamda söyledim. Gerekli araştırmaları yapıp daha sonra SAS'a taşıyınız. İyi vikiler.-Pragdonmesaj 15:00, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın elbet kalıcak... OmerFarukDemir ileti 26 Temmuz 2016.
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 08:44, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ortaya koyan kaynak göremedim. --Eldarion 10:40, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Cahit Kaya[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Cahit Kaya"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olmaması nedeniyle. E4024 (mesaj) 15:51, 26 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin-- KD değil--Pragdonmesaj 15:53, 26 Temmuz 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Size göre hiç bir şey kayda değer değil, kişisel tartışmadan bahseden E4024 didik didik oluşturduğum maddelerde KD'lik arıyor.. ː) OmerFarukDemir ileti 27 Temmuz 2016.
 • Cevap Cevap Sizinle muhatap olmak en son isteyeceğim şey, ancak beni zorluyorsunuz: "Kişisel tartışma" derken şurada ve civarındaki "kişisel saldırı"larınızdan bahsettiğimizi izleyenler bilmeyebilir. Size bu vesileyle bir dost tavsiyesi, ne bu tür davranışlarınızda ne de değişiklik özetlerinizde (bu değişiklikte -hem de bir gün içinde ikinci kez- yapılmaması gereken birşey yapıp SAS etiketini geri almışsınız) tanımadığınız kişilere "sen" diye hitap edin. Zira birbirini iyi tanıyanlar dışında hepimiz birbirimize "siz" diye hitap ediyoruz. Bu küçük şeyler gözden kaçar da sanmayın. (Zaten hizmetli uyarıları almaya başladınız.) Sizi de -herkes gibi- Vikipedide çalışırken görmek isterim, engel alırsanız gerçekten üzülürüm. Not: Bunların yeri burası olmayabilir, ama şikayet sayfalarını kullanmaktan hoşlanmıyorum, lütfen beni bağışlayın arkadaşlar. --E4024 (mesaj) 07:39, 28 Temmuz 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer bir prodüksiyonun önemli kurgusal karakteri... Dr. Coalmesaj 10:11, 28 Temmuz 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yani James Bond gibi mi? Allahallah. --E4024 (mesaj) 10:22, 28 Temmuz 2016 (UTC)
[...] OmerFarukDemir ileti 28 Temmuz 2016.
 • Kalsın Kalsın Başka Vikilerde her dizi oyuncusuna açıyorlar böyle sayfalar. Kalmalı.--Kant 17:12, 28 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Açarlar tabii Güray; Hannibal, James Bond filan için kitap bile yazılır. Bizde de güvenilir ("bağımsız) kaynaklara konu olsunlar bu arkadaşlar, biz de maddelerini açalım. (Daha doğrusu açılanları silmeyelim. :) Ama bizimkiler sadece o diziyi veren kanalla ya da yapımcı şirketle bağlantılı medyada yer buluyor. Yani ortada ticari bir kurgu var sadece, güvenilir kaynak filan yok. Ha bir de bu maddeleri yazmak için yanıp tutuşan, çoğu IP ya da bir-iki madde için açılıp sonra kapanan kullanıcı adları var ki ilk fırsat bulduğumda o konuyu uzun uzun yazacağım. Unutmayalım, Vikipedi Fan Kulüp ya da para kazanma amaçlı bir kurum değil. --E4024 (mesaj) 08:15, 1 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD Olduğunu düşünüyorum --Doruk455 15:13, 5 Ağustos 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Neden öyle düşünüyorsunuz? Bu SAS'ı kapatacak hizmetliye yol gösterecek hangi argümanları sunuyorsunuz? --E4024 (mesaj) 15:14, 5 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Neden kişilerin fikirlerini sorguluyorsun, senin KD olmadığını iddaa edip SAS'a taşıdığın maddelerin silinmeyeceğini bilmek mi rahatsızlık veriyor?OmerFarukDemir ileti 5 Ağustos 2016.

Nezih Cihan Aksoy[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nezih Cihan Aksoy"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. Ücretli editörlük bir de serbest bırakılsın, daha kimleri göreceğiz... E4024 (mesaj) 16:01, 26 Temmuz 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın sadece düzenlenmeye ihtiyacı var. OmerFarukDemir ileti 27 Temmuz 2016.
 • Silinsin Silinsin KD değil. --Pragdonmesaj 08:19, 1 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kendisi hakkında yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynağa rastlayamadım. Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasında belirtilen "Kayda değer filmlerde, televizyon ve sahne gösterilerinde ve diğer prodüksiyonlarda önemli rol oynamış olanlar" kriterini de sağlayan bir çalışması yok gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 13:30, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:35, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 08:46, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Nihat Nuyan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nihat Nuyan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kasım 2014'ten bu yana kayda değerlik etiketiyle durduğundan topluluğun görüşüne sunuldu. Dr. Coalmesaj 19:27, 26 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:51, 26 Ağustos 2016 (UTC)

Selami dede[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Selami dede"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Haziran 2015'ten beri kayda değerlilik etiketi var,ayrıca maddede yazım hataları (Maddenin adında da var.) var,tartışılsın. Yaratmayıcı evet? 14:50, 27 Temmuz 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Ayrıca "Selami Dede" ile Selami Dede Türbesi" de karıştırılmış. --E4024 (mesaj) 14:59, 27 Temmuz 2016 (UTC)
 • Bir Yorum Yorum daha: Ben silinmesi önerilen maddeleri birkaç gün izliyorum; bakalım onları açan, katkıda bulunanlar silinmesin diye bir "geliştirme" çabasına girecek mi diye. O da yok. 2-3 gün sonra "silinsin" de derim. --E4024 (mesaj) 05:55, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İçeriğin ansiklopedik olabileceğini düşünüyorum, ama öncelikle sübut bir kaynak yok. Kaynak türbeyle ilgili verilmiş. Vikipedi kayda değerlik kriterlerini kişi yönünden sağlamadığı kanaatindeyim, Chansey (mesaj) 20:16, 21 Ağustos 2016 (UTC)

Şablon:Türk alfabesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Türk alfabesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kiril alfabesi, Yunan alfabesi, Brahmi alfabesi vs. gibi kendine has bir yazı sistemine sahip olan bir alfabe değil. Şablondaki hiçbir harf Türk alfabesine has değil, başka dillerde de kullanılıyorlar. Dolayısıyla bu harflerin "Türk alfabesi" başlığı altında sergilenmesi sistemik yanlılık oluşturuyor. cobija 11:04, 30 Temmuz 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aksi halde misal A harfi için Türk alfabesi, İspanyol alfabesi, İngiliz alfabesi, Fransız alfabesi gibi birçok şablon eklenebilir. Şablon:Latin alfabesi yeterli ve Latin alfabesinin uyarlamalarında bulunan ş, ğ gibi harfleri de kapsıyor. --Kudyaz 12:06, 30 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Her iki yoruma da ekleyecek bir şeyim yok, gayet yerindeler.--RapsarEfendim? 15:58, 30 Temmuz 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Harf maddelerinde kullanılması çok anlamlı değil. Türkçe, Türk dilleri vb. maddelerde bir işlevi olabilir mi? --Sayginerv-posta 06:41, 31 Temmuz 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçeye istinaden --Pragdonmesaj 08:16, 1 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Hiçbir alfabe sadece kendine özgü değildir. Türk alfabesi de diğer alfabeler kadar millidir ve ortak kültür mirasından faydalanmaktadır. "Türk alfabesi" olmadığı yönündeki eleştiriler silme nedeni değildir. Türkçede farklı özelliklere sahip harflerin tanınması için önemli bir şablon olduğunu düşünüyorum. Şablon olarak kalmasının ne zararı olduğunu da anlayamıyorum. Geliştirilirse çok iyi olur.--Kafkasmurat- 13:13, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Kimse "Türk alfabesi yoktur" demiyor. Kendi adıma "alfabedeki hiçbir harf Türk alfabesine özgü değil, diğer alfabelerde de mevcut ve bu harflerin maddelerinde bu gibi alfabe şablonu kullanılması sakıncalı" dedim. --Cobija (mesaj) 14:25, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçe yerinde.. --kibele 17:16, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Caizdir. Ayrıca tüm harf maddelerinin tüm dilleri kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini not düşeyim. --evolutionoftheuniverse mesaj 01:18, 7 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin gerekçeye selamlar olsun... Chansey (mesaj) 20:57, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukarıda bahsedildiği gibi, Latin alfabesi şablonu yeterli. Millileştirme isteniyorsa, fonemlerle bağ kurulup yapılabilir. Türk dilindeki (İstanbul lehçesi), fonem sayısı harf sayısına yakın. Deniz (mesaj) 22:03, 25 Ağustos 2016 (UTC)

Kalp Gözü (dizi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kalp Gözü (dizi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kalp Gözü sayfasıyla aynı. Aynı dizi için iki farklı madde açmak gereksizdir. II. Niveles (mesaj) 00:15, 31 Temmuz 2016 (UTC)

Yusuf Agah Efendi (tablo)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yusuf Agah Efendi (tablo)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

İlgili proje kapsamında açılan bir madde; ancak kayda değer olduğunu düşünmüyorum. An itibarıyla kullanılan tek kaynak, tablonun sergilendiği müzenin siteleri (bağımsız olmayan kaynak). Ressam Carl Frederik von Breda maddesine aktarılabilir elbette.--RapsarEfendim? 14:27, 2 Ağustos 2016 (UTC)

Sizin kişisel kriterleriniz dışında, maddenin hangi yönergelere dayanarak kayda değer olduğunu ispat edebilir misiniz? "Döneme ait ilk elden resimler çok az sayıda" diyorsunuz, bu tamamen sizin kendi kriteriniz. Devamındakiler de öyle. Hürriyet kaynağı yerinde mesela, bu tip kaynakları kullanarak geliştirin maddeyi, kayda değer olduğunu "ispat" edin, kalsın elbet.--RapsarEfendim? 07:48, 4 Ağustos 2016 (UTC)
Kaç tane tablo gazetelerde haber oluyor? Bir haberde tabloda kullanılan fırçanın tarihini mi görmeyi bekliyorsunuz? Kayda değerliği görüp bahane aramaya başlıyorsunuz. Nitekim kayda değer bir ressamın en bilinen eseri nasıl kayda değer olmuyor? Diğer Viki'lere bakınız. Ayrıca tarihi bağlamda benzeri görülmemiş bir içeriğinin olması da maddeyi "önemli" kılıyor.--Kafkasmurat- 08:52, 4 Ağustos 2016 (UTC)

Açelya Özcan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Açelya Özcan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olduğunu sanmıyorum, tartışılsın. E4024 (mesaj) 15:46, 2 Ağustos 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Birkaç kaynak ve dış bağlantı ekledim. Kayda değer duruyor. --Maurice Flesier message 16:39, 14 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Tatminkar bir gelişme olmadı. --E4024 (mesaj) 08:50, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 10:48, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Dark Passage[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Dark Passage"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik. Tartışılıp karar verilsin. Pragdonmesaj 18:17, 2 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Pragdonmesaj 18:18, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bu kulüp en büyük MMO oyunda dünya finaline kalmış ve Türkiye'den bu başarıya ulaşan tek kulüp olmuştur. Oyun kulüplerine de spor kulüpleri gibi bakılması taraftarıyım. Milyonlarca takipçisi olan takımların en büyük organizasyonlarda finale kalması kayda değerdir. Mesela dünya şampiyonasında başarı elde etmiş bu kulüp, gayet ansiklopediktir.--Kafkasmurat- 18:38, 2 Ağustos 2016 (UTC)
  • Cevap Cevap Verdiğiniz link bağımsız ve güvenilir bir kaynak değil. Varsa KD'liğini kanıtlayan güvenilir kaynaklarınız sayfaya ekleyin lütfen. Konuya hakim bir kişi değilim yaptığım araştırmalar sonucu güvenilir bağımsız kaynağa rastlamamamdan kaynaklı SAS'a taşındı madde. Viki tabanlı web sayfaları güvenilir kaynak olarak kabul edilemez. --Pragdonmesaj 18:46, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Yorum Yorum Kaynak aramayıp sıfır kaynak denmesi çok ilginç. http://www.sabah.com.tr/cumartesi/2014/09/20/internet-kafeden-sampiyonluga http://www.aksam.com.tr/teknoloji/dark-passage-1-milyon-dolar-odullu-dunya-sampiyonasinda/haber-332537 http://www.gazetevatan.com/son-yillarin-en-buyuk-oyun-turnuvasi-point-blank-son-buldu--589907-teknoloji/ https://www.dp-gaming.org/basin/ http://www.bynogame.com/Bilgi-Haber/e-spor/dark-passage-bynogame-sabah-gazetesinde http://cloth5.com/world-championship-preview-dark-passage/ http://www.gosugamers.net/lol/teams/6531-dark-passage http://shiftdelete.net/buyuk-finalin-sampiyonu-belli-oldu-62963 http://oyungezer.com.tr/haber/38221-dark-passage-dunya-finali-nde http://www.oyungunlugu.net/nasil-profesyonel-oyuncu-olunur.html http://myo.yasar.edu.tr/wp-content/uploads/2012/02/yaprakdergi2015baharyenii.pdf http://www.ahaber.anadolu.edu.tr/issues/2015pdf/729.pdf http://www.atilim.edu.tr/shares/atilim/atilim-haber/sayi61/ (önemli kaynaklar olduğu için açık şekilde verdim) --Kafkasmurat- 20:11, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Türkiye'nin en eski kulüplerinden birisi, Türkiye'de ve dünyada birçok başarısı bulunan bir kulübün kayda değer olmadığını düşünmüyorum. oltnilhn (mesaj) 18:42, 2 Ağustos 2016 (UTC)
  • Cevap Cevap Varsa kayda değerliğini ispatlar güvenilir kaynağınız maddeye ekleyiniz. Kural kuraldır.--Pragdonmesaj 18:49, 2 Ağustos 2016 (UTC)
   • Yorum Yorum Sayfadaki kaynaklar güvenilir ve yeterli zaten. oltnilhn (mesaj) 13:01, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD'ligi de yok, tartisilacak bir yani da. Zaman kaybi sadece. --E4024 (mesaj) 19:18, 2 Ağustos 2016 (UTC)

*Silinsin Silinsin kayda değerliğe ilişkin sıfır kaynak.. --kibele 19:37, 2 Ağustos 2016 (UTC)

gösterilen kaynaklar dikkate alınabilir bir ölçüde ama maddeye eklenmesinde yarar var. çekimser kalayım. --kibele 09:38, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Güvenilir, bağımsız kaynak yok, kayda değer değil deniyor da neye göre deniyor anlamadım. Yukarıda Kafkasmurat yeterince kaynak vermiş zaten. Tek başına şu ([6]) resmî kaynak yeter, ki takımın Türkiye Büyük Finali'nde şampiyon olmuşluğu var. (futboldaki Süper Lig olarak düşünün) --Cobija (mesaj) 20:55, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir bilgisayar oyununda dünya çapında bir turnuvada şampiyon olan bir takım bile olsa, bu tip oyun takımları dağılmaya, isim değiştirmeye veyahut oyuncu değiştirmeye oldukça yatkındır. Tüm dünyada milyonlarca LOL bağımlısı her yaştan gencin olması ve bu oyunun sektöründe reklamlarla milyon dolarların dönmesi bile bu oyunun bir bilgisayar oyunu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Popülerliği azaldığında ya da yerine daha iyi bir bilgisayar oyunu icat edildiğinde diğer birçok bilgisayar oyunu gibi tarihe karışacak. Zaten dünya çapında ünlü bir oyun olmasaydı haber sitelerinde kaynak bulunamazdı. Bu gerçeklere rağmen Türkiye şampiyonu olan takımların zaten genelde dünya şampiyonalarında Asyalılarca haşat edilmesinden mütevellit sürekli takım ve oyuncu değiştirdiği ortada. Zaten bu maddeye ne kazandığı başarılar haricinde ne yazabilirsiniz ki? X oyuncusu ayrıldı yerine T oyuncusu ormancı geldi, üst koridor oyuncusu olan R üniversiteyi bitirdiği için takımdan ayrıldı, vs. cümleler kurmaktan pek ileri gidebileceğimizi sanmıyorum. Bu durumda Sadece dünya şampiyonalarında ilk ikiye giren ve dolayısıyla büyük ödülleri götüren e-spor takımlarının kayda değerliği daha uygun geliyor zira o takımların kalıcılığı ve dünya çapında bilinirliği Türkiye şampiyonu, Brezilya şampiyonu gibi takımlara göre daha fazla. League of Legends World Championship maddesinden bu takımları görebilirsiniz. Hatta son şampiyonun da maddesi de bizde mevcut.--Śαвяí¢αи76ileti 06:21, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Yorum Yorum Kaynakları ve takımın geçmişini incelediniz mi? Oyunculuk hakkında bilgisi olmayanlar oy veriyor. Üç sene boyunca oyun oynayan herkes bu takımı konuştu. Dünya şampiyonasına katılmaları şampiyonlar ligi finali oynamak gibiydi. Takımlar değişebilir diye ansiklopedik olmadıkları iddia edilemez. Tüm takımlar değişir. Futbol ya da basketbol takımlarından aşağı bir yanı olmayan kayda değer bir takımdan bahsediyoruz. --Kafkasmurat- 08:50, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Bir yıl profesyonel ligde mücadele ettiği için kayda değer kabul edilen Bayburt Grup İl Özel İdarespor gibi maddeler de bu yoruma göre silinmeli öyleyse? --Cobija (mesaj) 10:31, 3 Ağustos 2016 (UTC)
TFF'ye bağlı bir kuruluştan bahsettiğinizin ve aralarında dağlar kadar fark olduğunun da farkındasınızdır umarım.Pragdonmesaj 11:01, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Aralarında ne kadar fark var gayet bilincindeyim. Yürütülen mantığın hatalı olduğunu söylemeye çalışıyorum zira TFF profesyonel olan kulüpleri belirlemede gayet net görmemizi sağlarken e-sporda bir yapı olmadığından dolayı daha incelikli fikir yürütülmeli demeye getiriyorum. Dark Passage için X oyuncusu ayrıldı yerine T oyuncusu ormancı geldi, üst koridor oyuncusu olan R üniversiteyi bitirdiği için takımdan ayrıldı, vs. gibi cümlelerden fazlası yazılamaz diye örnek verilmiş ya, Bayburt Grup İl Özel İdarespor'un bundan bir farkı var mı mesela? Hatta ikisini kıyaslarsak DP bariz daha dolu bir madde olur. --Cobija (mesaj) 13:34, 3 Ağustos 2016 (UTC)
Ek olarak şunu da ekleyeyim, maddeyle ilgili değil ama Türkiye'de e-spor küçümsendiğinden ve amaan ne yazılabilir ki mantığı yürütüldüğünden dolayı: Türkiye'de 23 milyon e-sporcu varmış.[7] Sağlıklı bir şekilde muhakeme etmek gerek. Kendi alanında gayet fazla kaynak gösterilmesine rağmen hiçbir kritere dayanmadan yorum belirtmemek gerekli. --Cobija (mesaj) 13:42, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sabri'ye istinaden. --Eldarion 06:30, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın bu takım LoL oyununda 2016 Türkiye Büyük Finalini kazanarak şampiyon olmuş bir takım. Ulusal bir ligde profesyonel faaliyette bulunmuşlar... Kanaatimce yeterince KD olan bir E-spor takımı... Chansey (mesaj) 20:47, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Silinsin Silinsin --Kingbjelica (mesaj) 22:43, 25 Ağustos 2016 (UTC)

Altınoluk (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Altınoluk (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ocak 2015'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada değerlendirilsin.--kibele 19:26, 2 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD değil.--Pragdonmesaj 19:32, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Şu arama sonuçları gayet tatmin edici ama maddede de ispatlanması gerektiğini düşünüyorsanız -ki olması gereken o aslında- onu da yapalım.--RapsarEfendim? 20:51, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin maddede kayda değerliğe ilişkin kaynak görünmüyor. --kibele 21:20, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Rapsar'a katılıyorum. Madde net KD ancak düzenlenmeli. ÖterbülbülBuyrun? 11:21, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Maddenin KD hakkında kararsızlığa düşmem sebebiyle çekimser oy kullanıyorum. Düzenlemenin gerekli olduğu açıktır. Chansey (mesaj) 20:26, 21 Ağustos 2016 (UTC)

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ekim 2011'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor.Tartışılıp karara bağlansın.-- Pragdonmesaj 19:45, 2 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Bir kaç eylemlilik haberi dışında kaynağa rastlamadım.--Pragdonmesaj 16:58, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD Chansey (mesaj) 20:52, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:52, 26 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 02:41, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Derviş Baba[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Derviş Baba"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi II. Niveles (mesaj) 19:48, 2 Ağustos 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Güvenilir, bağımsız kaynaklar mevcut. --Pragdonmesaj 19:56, 2 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Burası bir işletme. VP:ŞİRKET politikasına uygun bir yeri olmadığı için silinmesi taraftarıyım. Ayrıca ansiklopedik niteliğini belirten herhangi bir kaynağa da rastlamadım. Üstelik isimlendirmesi çok yanlış, Derviş Baba Kahvehanesi olması gerekir.--Kafkasmurat- 10:12, 3 Ağustos 2016 (UTC)
  • Cevap Cevap İsim konusunda haklısınız düzenlenmeye ihtiyacı var ancak VP:ŞİRKETteki kriterleri sağlıyor. bknz: "Bir şirket, grup, örgüt vb. eğer ikincil kaynaklar tarafından konu edilmişse kayda değerdir. Bu kaynaklar güvenilir ve söz konusu örgütten bağımsız olmalıdır. Konunun yeterince derinlemesine işlenmemişse kayda değerliğin ortaya konabilmesi için birden fazla bağımsız kaynak gösterilmelidir. "--Pragdonmesaj 10:35, 3 Ağustos 2016 (UTC)
İkincil kaynak dedikleriniz bu işletmedekilerin bazı insanlara yardım ettiğine dair haberler. Büyük bir haber yok. Ansiklopedik bir etkinlik yok. Hayırsever bir "cafeden" başka bir şey görürseniz buraya link vermelisiniz.--Kafkasmurat- 10:50, 3 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Doruk455 19:07, 10 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:37, 22 Ağustos 2016 (UTC)

Şablon:Konstantinopolis Kilise ve Manastırları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:Konstantinopolis Kilise ve Manastırları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ansiklopediklikten ve tarafsızlıktan uzak, faydalı olmayan bir şablon olduğunu düşünüyorum. İngilizce Vikipedi'deki şablon açıklamasına göre 1453'e kadar şehirde yer alan yapıları içeriyor. Şehir bir gecede komple baştan aşağı yenilendi mi ki? Her dönem için bu tip maddeler (Konstantiniyye camileri, İstanbul hamamları, Smyrna kaleleri vs) yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:39, 4 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 21:39, 4 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Adlandırmada bir yanlışlık var. İstanbul'da Bizans döneminden kalan kiliseler ya da benzeri başka bir şekilde adlandırılması daha doğru olur diye düşünüyorum. --Kudyaz 21:57, 4 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Konstantinopolis maddesine bakınca tarihsel olarak ana madde ile uyumlu, isim ile Bizans dönemi Konstantinopolis şehri; günümüzde İstanbul'un Marmara, Haliç, Boğaz arasında kalan kısmı anlaşılıyor. Tarihsel bir şablon, günümüze gelemeyen kiliseleri de içeriyor. Modern olanlar yok zaten. Aklıma başka bir örnek gelmedi —okuduğum bir arkeoloji haberinden olsa gerek— Efes'deki genelevler diye bir şablon olsa kimse Selçuk anlamaz sanırım. --evolutionoftheuniverse mesaj 23:06, 4 Ağustos 2016 (UTC)
Tamam da bunun amacı nedir evolutionoftheuniverse? Yerleşim yerlerinin tarihte anıldıkları isimlere göre yapı ayrımı yapmanın yani? "İstanbul'daki Roma kiliseleri" tamam, ama dönem dönem ayırmak?--RapsarEfendim? 08:54, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Çünkü bir kenti kent yapan yalnızca coğrafi konumu değil, aynı zamanda kültürüdür. Burada yer alan, günümüze gelemeyen tüm yapılar bu kültürü oluşturuyor. İstanbul'daki Roma dediğiniz zaman örneğin Kalkedon, Skutari, Pera kentlerini de dâhil etmek zorunda kalırsınız, zira modern İstanbul buraları da kapsıyor. Bu şablonun amacı da Doğu Roma başkentinin dini yapılarını sunmak. --evolutionoftheuniverse mesaj 17:01, 5 Ağustos 2016 (UTC)

Hey! Biz de Buradayız[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Hey! Biz de Buradayız"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği belirsiz olduğu için silinmeye aday gösterildi. II. Niveles (mesaj) 00:18, 5 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Merhaba Ben Kitabın yazarı Onur Ustaoğlu Hey! Biz de Buradayız maddesinde ve kaynaklarda yazdığı gibi doğuştan Engelli bir bireyim. ve bu yüzden hiç okula gitmedim kendimi evde geliştirdim ve engellilerin sorunlarını konu alan bir kitap yazdım ama bununla da yetinmedim kitabın herkes tarafından daha rahat anlaşılması için aralarında ünlü isimlerinde olduğu 23 kişi bir ekiple kitabın tüm sayfalarını sesli hale getirdik buda yetmedi. bu kitabın her anlamda engelleri ortadan kaldıran bir araç olsun istedim. bu yüzdende gelirini Zicev e zihinsel yetersizliği olan çocuklar için kullanılmak üzere bağışladık. kitabı yayınlayacağımız zaman birde baktık Türkiye'nin ilk sesli kitabını yapmışız. çünkü araştırdığımızda türkiye'de bu anlamda hem yazılı hem sesli yayımlanan bir kitap olmadığını gördük. şimdi ben kitabın yazarı olarak tüm vikipedi kullanıcılarına ve editörlerine soruyorum sizce bu anlattıklarım kayda değer değil mi? ayrıca kitabın yazarı olarak istenilen her türlü bilgi ve belgeyi sunmaya hazırım. bu kitabın vikipedi de yer almayı hak ettiğini ve herkese örnek olacak bir çalışma olduğunu düşünüyorum... ilginize teşekkürler. saygılarımla...

--Onurustaoglu (mesaj) 12:29, 5 Ağustos 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın Pozitif ayrımcılık yaparak kalsın diyorum. Belki biraz geliştirilebilir. -- Pragdonmesaj 09:37, 5 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Vikipedi:Kayda değerlik (kitaplar) sayfasını gözden geçiriniz lütfen. Herkesin kitabı elbette kendince kayda değerdir, ancak, basının dikkatini çekmiş olması, kayda değer eleştirmenlerden eleştiriler almış olması ayrı bir şeydir. Şu anda ulusal basında hakkında hiçbir haber, eleştiri yok. Vikipedi bir ansiklopedidir, kayda değer değil demek yaptığınız iş çöp demek değildir. Kayda değer değil demek, yeterince ele alınmamış demektir. Ne zaman ki bu kriterleri sağlar hakkında yeterince doğrulanabilir kaynaklar olur, o zaman ansiklopedik bir kayda değerlilikten söz edebiliriz. O durumda da zaten birisi gelir maddesini açar. --evolutionoftheuniverse mesaj 19:22, 13 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu madde kayda değerlilik nedeniyle silinirse çok üzülürüm. iki tane imza günü yaptık birinde Zahide Yetiş bana eşlik etti. ayrıca bu tür etkinliklerimiz ilerleyen günlerde devam edecek. bu kitapla Show tv ye canlı yayın konuğu bile oldum. ayrıca 6 yıldır aktif gazetecilik yapıyorum. bir dönem bizbolulular.com haber portalın da yazı işleri müdürlüğü yaptım. yani sizin kadar olmasa da ne kayda değer ne değil az çok bilirim. ve benim hiç okula gitmeden bunları başara bilmem böyle bir kitap çıkartıp bunu her türlü engeli aşacak bir araca dönüştüre bilmem başlı başına kayda değer bir şey değil mi? siz bu maddeyi silerseniz Türkiye'nin ilk sesli kitabına kayda değer değilsin diyeceksiniz. benim dışımda kitabı seslendiren 23 kişinin 3 yıllık emeğini de tanımayacaksınız... Karar sizin ama dediğim gibi bu kitap her şeyiyle herkese örnek olacak bir çalışmadır. bu yönüyle de vikipedi ye girmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Lütfen beni ve kitabı iyi araştırın ve sizden ricam silecek olursanız başka bir nedenle silinsin. "kayda değer değil" nedenini kabul etmem mümkün değil saygılarımla...--Onurustaoglu (mesaj) 19:50, 14 Ağustos 2016 (UTC)11
onurustaoğlu Eğer silinirse bu hiçbir şeyin sonu değil, yeterli miktarda kaynak olduğu zaman yeniden yazılabilir. Kaynak taraması yaptım ancak kaynak yok, olsa maddeyi ben geliştirecektim. Var olan küçük bir miktar kaynak maddede kullanılmış ancak yeterli değil. Sizi ya da emeklerinizi değersiz gördüğümden değil bu. --evolutionoftheuniverse mesaj 19:21, 14 Ağustos 2016 (UTC)
evolutionoftheuniverse Kaynak diyorsunuz ben size kitabımı göndereyim imzalısından en iyi kaynak kitabın kendisidir. olmazsa imza günü videolarınıda göndere bilirim. zahide hanımın programında canlı yayın videosunu da göndere bilirim. trt bizim imza günününe kültür haberi olarak kısacıkta olsa yer vermiş ve imza gününü duyurmuştu yazılı olarak onu trtnin sayfasından bulup göndere bilirim ama tekrar söylüyorum. tüm bunları başardım böyle bir kitap oluşturdum ve kayda değer değil diye silinirse çok üzülürüm. çünkü kitabın wikipedia da yer almasını çok istiyorum. ama 50 yıl sonra değil şimdi yer Almalı --Onurustaoglu (mesaj) 02:27, 15 Ağustos 2016 (UTC)
ŞU TRT haberini bir bulsanıza, o zaman ulusal basına konu olduğu bir kaynak daha ekleyebiliriz maddeye. Kısa veya uzun olması önem taşımaz, önemli olan kitabı ele alması. --E4024 (mesaj) 06:39, 15 Ağustos 2016 (UTC)
evolutionoftheuniverse ve E4024 Peki şimdi size söylediğim kaynakları yazıyorum önce TRT nin kültür sanat haberlerinde yaptığı imza günümüzle ilgili duyuru http://www.trthaber.com/m/?news=29-haziran-2016-gundem-ozeti&news_id=258779&category_id=1

04.06.2016 bolu da yapdığımız lansman ve imza günü videosu https://www.youtube.com/watch?v=JUEGvsX47jQ

29.06.2016 Şhow tv Zahide yetişin canlı yayın konuğu olduğum video https://www.youtube.com/watch?v=p40OkJ4hGtE

29.06.2016 İstanbul Metroport Avm deki Zahide Yetişin eşlik ettiği imza günü videosu https://www.youtube.com/watch?v=A9URaI_RwRo --Onurustaoglu (mesaj) 11:34, 15 Ağustos 2016 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Kitap Vikipedia'nın KD kriterlerini karşılamıyor bu doğru. Lakin yenilikçi bir bakış açısıyla ve ülkemizin önemli bir sorunundan bahsettiğini değerlendirerek kararsız kalıyorum. İlk sesli kitap olma özelliği ve yenilikçi yönleri kaynaklandırılmalıdır. Ben mobil cihazdan başarılı olamadım. Oyum çekimserdir.. Chansey (mesaj) 20:39, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kitaba TRT Haberin gündem özetini kaynak olarak ekledim. Kitabın bir ilk olarak sesli olarak istifade edilebilmesi, TRT Haber gündem özetine imza gününün alınması kanaatimce yeterlidir. Vikipedi'de kalması gerektiğini düşünüyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse de duygusal olarak ta elim silinsin yazmaya varmadı. Şu an gönül rahatlığıyla kalsın oyu kullanıyorum. Sayfa kalır, silinir oylamanın sonucunu bilemem lakin Onurustaoglu değerli adaşım Onur Bey başarılarınızın artarak devamını dilerim. Saygılarımla Chansey (mesaj) 08:30, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Yüksekova Köy Komünleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yüksekova Köy Komünleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Maddeye rastlantı üzerine denk geldim. Maddenin kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Nitekim kullanılan kaynaklar yetersiz ve kayda değerliği şüpheli kaynaklar. Google'da da kaynak olabilecek bir şeyler çıkmıyor.--McAang 18:23, 5 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Resmi ya da gayri resmi bir bilgi göremedim.--Kafkasmurat- 21:38, 5 Ağustos 2016 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Resmi veya gayri resmi bilgiden kastınız nedir? 4 kaynak ve 2 dış bağlantı bilgisi mevcut, sizce resmi veya gayri resmi bilgilerden ikisine de girmiyorsa bu bilgilerin sıfatı nedir? --Ahmet Turhan (mesaj) 22:35, 5 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Dört kaynaktan fraksiyon hariç ve dış bağlantılardan ise dailymotion dışında diğerleri ölü link ve engellenmiş siteler. Anladığım kadarı ile tek taraflı bir girişim sadece. Güvenilir ve "bağımsız" kaynaklar ile kayda değerliği ispatlandığı takdirde yeniden tartışılabilir. Maurice Flesier message 22:50, 5 Ağustos 2016 (UTC)
İstek yapıldı YapıldıArşiv bağlantıları yenilendi ve kaynak güncellemesi yapıldı. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:38, 6 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddeyle ilişkili Kibutz veya Komün (sosyoloji) gibi maddelerde kaynak düzenlemesinin olmadığı görüldüğünde maddenin şu an ki hali düzgün görülüyor. Bu olgunun ansiklopedik olarak kayıt altına alınması gerekir. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:44, 6 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin - Ben oy kullanmayı unutmuşum. Yukarıda belirttiğim gerekçelerden ötürü silinsin diyorum. İdeolojik propagandalar için açılmış özel vikiler var. Burası yeri değil. McAang 10:58, 6 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Ansiklopedik kayıt amacıyla yapılan katkıları "ideolojik" adı altında yaftalayıp, kullanıcıların ilgi alanlarını itham etmek ve üçüncül sitelere yönlendirmek, en ufak tabirle üzücüdür. Kullanıcılar hobilerini, ilgi alanlarını, ideolojilerini, yerleşim yerlerini, okudukları kitapları vb. Vikipedi'ye ekleyebilir ve ekliyor da. Bu tür üçüncül yerlere yönlendirme yapıp kullanıcıları buradan soğutma söylemleri son derece yanlış bur tutum. Şu kısım faydalı olacaktır; "Birisiyle hemfikir değilseniz eğer, unutmayın ki, belki o kişi de projeye yardımcı olduğuna inanıyordur." İyi niyet varsayın. Bir maddeye "ideolojik" diyip madde silinmesi gerekçe gösterilemez, ancak anlatımı ve içeriği VP:TBA'ya uygun değil denir. Ve bu da varsa eksiklikler düzeltilir. Bir çok ideoloji, fikir, akım, tarihi olay vb. ansiklopedimizde mevcut ve hepsi ansiklopedik.--Ahmet Turhan (mesaj) 11:43, 6 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Hobilerin, ideolojilerin, yerleşim yerlerinin ansiklopedik bir şekilde açılmasına laf etmedim. Buranın amacı bu konuları "ansiklopedik" şekilde açmaktır. Yukarıda herhangi bir şekilde hakaret içeren veya karşı tarafı aşağılayan bir söz kullanmadım. Ne demek istediğim gayet anlaşılıyor bence. Kanımca herkes ne olduğunun farkında. Konu dışına daha fazla çıkmayacağım. Teşekkür ederim. McAang 14:39, 6 Ağustos 2016 (UTC)
Söz konusu madde "ansiklopedik bir şekilde" açıldı zaten. Niyet okuma türevi cümleler yazılarak SAS adaylığını bu tür gerekçelere dayandırmak son derece hatalı. "Kayda değer değil" ayrı tartışma, "ideolojik propaganda" ve bununla paralel başka yerlere yönlendirmek ayrı tartışma. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:29, 6 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Yukarıda silinmesi yönünde yapılan yorumlara katılıyorum. --Muratero 18:47, 6 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın--"İdeolojik propaganda" unsuru göremedim. Madde içerisinde ideolojik isimlerin veya kavramlarım var olması o maddeyi ideolojik propaganda malzemesi yapmaz ama yok yapar derseniz vikideki tüm siyaset ve politikayla ilgili maddelerini silmek gerekecek. Var olan bir uygulama ile ilgili açılmış bir madde ve gerekli kaynaklandırmalar da mevcut.--Pragdonmesaj 19:37, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Gayet kaynaklarla desteklenmiş, kayda değer gözüken bir madde.~"İdeolojik propaganda" denerek -belki de farkında olmadan- bir atışma girişiminde bulunulmuş bir de, not düşelim.--RapsarEfendim? 19:39, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kaynaklandırılmış bir madde, kayda değerliğinde bir sorun yok. --kibele 21:05, 9 Ağustos 2016 (UTC)

*Silinsin Silinsin --Soner Turhan 0202 (mesaj) 21:59, 12 Ağustos 2016 (UTC) (Geçersiz oy. VP:OY#5) --Maurice Flesier message 21:07, 16 Ağustos 2016 (UTC)

Simon Simonyan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Simon Simonyan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Nisan 2014'ten beri KD etiketi mevcut. evolutionoftheuniverse mesaj 23:55, 5 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Türkçede adı geçmiyor. İngilizcede de taraflı yayınlarda az miktarda mevcut. Ansiklopedik bir içerik göremiyorum.--Kafkasmurat- 14:30, 7 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın türkçede adı geçmeyenler türkçe vikipedi'de bulunamaz diye bir kayda değerlik kuralı mevcut değil gerçi ama kayda değerlik için kullanılabilecek bir iki bağlantı ekledim, dahası da var.. --kibele 09:04, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kibele'nin söylediklerine ek olarak ASALA'nın siyasi çizgisini geliştirmiş bir isim. Ansiklopedik değer taşıyor.--Pragdonmesaj 19:22, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yorumlara istinaden. --evolutionoftheuniverse mesaj 08:50, 10 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yorumlara istinaden.--Śαвяí¢αи76ileti 08:43, 11 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 07:19, 26 Ağustos 2016 (UTC)

Eyüphan Erkul[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Eyüphan Erkul"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Nisan 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 01:18, 6 Ağustos 2016 (UTC)

Diyarbakır Kürt Enstitüsü[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Diyarbakır Kürt Enstitüsü"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Nisan 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 01:24, 6 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Aramalarda "Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü" var. Ancak bu enstitünün enstitü olmasına yönelik bir bilgi göremedim. Gören, bilen maddeye eklerse bilgilenmiş oluruz.--Kafkasmurat- 14:33, 7 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin kd değil.--Dekolteli Kefen 05:49, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Kürt enstitüleri maddesine.. ayrı madde olacak kapsamda görünmüyor. --kibele 08:38, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın ---> Kürt enstitüleri Pragdonmesaj 19:10, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Kibele'ye katılarak.--RapsarEfendim? 19:26, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 02:45, 27 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın AktarılsınKürt enstitüleri --Maurice Flesier message 20:59, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Bedia Ceylan Güzelce[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Bedia Ceylan Güzelce"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Nisan 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 01:31, 6 Ağustos 2016 (UTC)

Azam Ghauri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Azam Ghauri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Nisan 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 01:34, 6 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum atıflar var gibi görünüyor, ilgili, bilgili birilerinin incelemesine ihtiyaç var.. --kibele 08:31, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 02:45, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Ayten Mutlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayten Mutlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Nisan 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 01:38, 6 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 08:27, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Atilla Cengiz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Atilla Cengiz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Nisan 2014'ten beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 01:40, 6 Ağustos 2016 (UTC)

Ömer Çelakıl[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ömer Çelakıl"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik. Ayrıca bkz. Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Ömer Çelakıl'la Hayatın Şifreleri evolutionoftheuniverse mesaj 01:49, 6 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin madde bu haliye KD değil. Madde ilgilisi bir dönem parladı ve bitti. Geliştirilmesi durumunda tekrar değerlendirilebilir. Chansey (mesaj) 20:24, 21 Ağustos 2016 (UTC)

Tavır (dergi)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tavır (dergi)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Haziran 2014 tarihinden beri KD etiketli. evolutionoftheuniverse mesaj 03:35, 6 Ağustos 2016 (UTC)

Armando Dippet[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Armando Dippet"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bu maddenin ve aşağıda listelediğim maddelerin içeriklerinin ayrı madde açacak kadar KD olmadığını düşünüyorum. Bu maddelerdeki içerikler hâlihazırda mevcut olan ana maddelere aktarılabilir.

 1. Armando Dippet
 2. Minerva McGonagall
 3. Irma Pince
 4. Poppy Pomfrey
 5. Horace Slughorn
 6. Slug Kulübü
 7. Pomona Sprout
 8. Sybill Trelawney
 9. Gilderoy Lockhart
 10. Hogwarts çalışanları listesi
 1. Padma Patil
 2. Neville Longbottom
 3. Ginny Weasley
 4. Marietta Edgecombe
 1. Barty Crouch Sr
 2. Dolores Umbridge
 3. Cornelius Fudge
 4. Rufus Scrimgeour
 5. Harry Potter'da ikincil karakter bakanlık görevlileri
 6. Teftiş Mangası
 1. Mr Ollivander
 2. Andromeda Tonks
 3. Ted Tonks
 4. Albus Severus Potter
 5. Gabrielle Delacour
 6. Gellert Grindelwald
 7. Ignotus Peverell
 8. Xenophilius Lovegood
 9. Hogwarts öğrencileri
 10. İkincil karakter Gryffindor'lar
 11. İkincil karakter Hufflepuff'lar
 12. İkincil karakter Ravenclaw'lar
 13. İkincil karakter Slytherin'ler
 1. Antonin Dolohov
 2. Augustus Rookwood
 3. Lucius Malfoy
 1. Malfoy ailesi
 1. Frank Longbottom
 2. Sirius Black
 3. İkincil karakter Zümrüdüanka Yoldaşları
 4. Black ailesi
 1. Harry Potter akrabaları
 2. Dursley ailesi
 1. Ariana Dumbledore
 1. Weasley ailesi
 1. Eileen Prens
 2. Tobias Snape
 1. Merope Gaunt
 2. Morfin Gaunt
 3. Tom Riddle Sr
 4. Gaunt evi
 1. Metamorphmagus
 2. Animagus
 3. Karanlık İşaret
 1. Avada Kedavra
 2. Cruciatus laneti
 3. Expelliarmus
 4. Lumos
 5. Patronus
 1. Veritaserum
 2. Harry Potter asaları
 3. Düşünseli
 4. Hortkuluk
 5. Çapulcu Haritası
 6. Ölüm Yadigarları
 • Quidditch maddesine aktarılması önerilenler
 1. Hogwarts Quidditch takımları
 1. Harry Potter serisindeki gazeteler ve dergiler
 2. Kan saflığı (Harry Potter)
 3. Çikolatalı Kurbağa
 1. Harry Potter ile ilgili başlıkların listesi
 1. Üçbüyücü Turnuvası
 1. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminin gösterim tarihleri--B.S.R.F. 💬 16:18, 7 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Gerekçeye istinaden.--B.S.R.F. 💬 16:30, 7 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddelerin tümü kendine has özelliklere sahip ve bu isimlerle aranacaklardır. Kayda değer oldukları şüphe götürmez, lakin başka bir yere konulduklarında bilgiye ulaşılamaz. Nitekim o karakterleri Dumbledore'un ordusu maddesine koyarsanız bilgiyi saklamak gibi bir şey olacaktır. Eserin ve karakterlerin kayda değerliğine dair bir itiraz yoksa mevcut hallerinde kalmaları taraftarıyım.--Kafkasmurat- 17:32, 7 Ağustos 2016 (UTC)
"Kayda değer oldukları şüphe götürmez" demişsiniz ancak maddelerde bu durumu ispatlayacak kaynak yok. "Başka bir yere konulduklarında bilgiye ulaşılamaz" demişsiniz ancak Vikipedi'de bir maddeyi bir başka maddeye yönlendirebildiğimizi sanırım unutmuşsunuz.--B.S.R.F. 💬 17:40, 7 Ağustos 2016 (UTC)
Bunların birer element olmadığını ve bilim dergilerinde yer almadığını unutmayınız. Kurgu karakter tabi ki kurgu kitaba dayanacak. Madde yönlendirme önerinizi de tüm politikacıları bir maddeye toplayarak işlevsel hale getirmelisiniz. Ancak unutmayın Vikipedi ziyaretçilerinin tamamına yakını arama sonuçlarından gelir. Aramanın başarılı olması için de o bilginin anahtar kelimeyle maddesi bulunmalıdır. --Kafkasmurat- 18:06, 7 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılsın Büyüler benim dikkatimi çekmişti, onları önerecektim. Gerekçe yerinde. --evolutionoftheuniverse mesaj 18:00, 7 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Böyle toplu tartışmalar yapmak yerine tek tek aday gösterilse daha iyi olacak. Tek tek 20 madde için ayrı değerlendirmeler yapmak gerekiyor. Malum, her maddenin kayda değerliği kendisini bağlar.--RapsarEfendim? 20:40, 7 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Genel düşünceye (ayrı madde olma yetersizliği) katılıyorum ancak bence de bu şekilde sonuç almak zor olur. Hem görüş belirtenler hem de tartışmayı kapatacaklar bakımından sıkıntılar çıkacaktır; bu kadar başlık için görüş belirtmek ve hangisinde ne kadar fikir birliği olduğunun belirlenmesi kolay değil. Bürokratik gözükse de, zamana yayılacak tekil adaylıklar daha faydalı olabilir.--Sayginerv-posta 07:20, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum rapsar ve saygıner'e katılıyorum, böyle toptan bir silme adaylığını sağlıklı sonuçlandırmak mümkün olmaz. --kibele 16:21, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Tek tek değil de, grup grup aday göstermek daha pratik olur — şu maddeler şu maddeye gibi. --evolutionoftheuniverse mesaj 01:20, 9 Ağustos 2016 (UTC)

Nilay Deniz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Nilay Deniz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ne güvenilir kaynak var ne de "önemli roller". Sadece öznel ifadelerle dolu bir metin. E4024 (mesaj) 13:31, 8 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Yeterince güvenilir kaynak yok ancak ödül kazanmış. Kayda değer olabilir. --Turgut46 13:47, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Ne ödülü, KD bir ödül mü? Güvenilir kaynak var mı? --E4024 (mesaj) 14:35, 8 Ağustos 2016 (UTC)
VP:KİŞİ'ye göre önemli bir ödül alması gerekiyor. --Turgut46 14:44, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Ben de öyle önemli bir ödülü olmadığını göz önüne aldım zaten silinmesini önerirken. --E4024 (mesaj) 14:48, 8 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum ifade öznel olmayıp kopyala yapıştır yapılsa dahamı iyi tabiki öznel ve bağımsız olmalıdır sayın 4024...

Sinopsis[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sinopsis"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Senaryo maddesinden ayrılacak kadar çok içerik barındırmıyor, o potansiyel de yok. O maddeye aktarılması uygun olacaktır diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:38, 9 Ağustos 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--RapsarEfendim? 11:38, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum aslında potansiyel var.. --kibele 12:58, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın-- Şimdilik Senaryo başlığı altında toplanabilir. İleride ayrı bir madde oluşacak kadar geliştiğinde ayırabiliriz. Düzen ve erişilebilirlik açısından böyle olması daha mantıklı olacak gibi.--Pragdonmesaj 19:04, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın --Doruk455 18:56, 11 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Arkadaşlar! Önemli ve ansiklopedik bir kavram bu, kesinlikle kalması gerek. Zamanım oldukça zenginleştirebilirim bu maddeyi. --Mecnun (mesaj) 22:26, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Mecnun112 hocam Sinopsis önemli bir başlık ancak bu haliyle kalması doğru değil aktarıldıktan sonra Senaryo başlığı altında geliştirilebilir başlı başına bir madde olacak noktaya geldiğinde de ayrı madde açılır zor değil bu. Ansiklopedik düzen ve maddelerin erişilebilirliği açısından bu daha doğru olur.Pragdonmesaj 10:54, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Sinopsis, senaryonun bir alt başlığı bir teferruatı değil Pragdon Bu yüzden aktarmamız doğru olmaz. --Mecnun (mesaj) 20:35, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap CevapSinopsis diye bir kelime Türkçede var mı ki? Hayır yani İngilizcede hem plot hem synopsis hem de summary başlıkları var tamam. Ama bu üç kelime de birbirinden gereksiz. Hepsinin aslında tek bir başlık olması gerek. Çok saçma ayrıntılar ile birbirlerinden ayırmışlar. Ki zaten Türkçede bu ayrım yapılmıyor. Direk "Konu" ya da "Özet" diyoruz. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 15:58, 19 Ağustos 2016 (UTC)
Konu ile özet farklı. Bir eserin ne üzerine olduğu konusu, olay örgüleriyle birlikte tamamını anlatmak ise özeti.--RapsarEfendim? 16:05, 19 Ağustos 2016 (UTC)
Orada asıl anlatmak istediğim şey Sinopsis kelimesini kullanmamızın saçma olması. Biraz abartmışım ama böyle İngilizce kelimeleri niye benimsiyorsunuz hemen anlamıyorum. Aynı "Pilot" kelimesi gibi. Dizilerin genelde ilk bölümleri "Pilot" yani "deneme bölümü" olur ki zaten pilotun manası bu. Ama her nedense TR Viki'de pilot diye geçiyor. Bence eğer Türkçe bir karşılığı yoksa kullanılmaması gerek. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 16:14, 19 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Türkçede bile olmayan gereksiz bir kavram. Senaryo'dan farkı yok, aktarılması gereksiz. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 16:43, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Silinmeli, senaryo ile neredeyse aynı... ~ Jelican9 (mesaj) 16:45, 22 Ağustos 2016 (UTC)

Çekim senaryosu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Çekim senaryosu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Senaryo maddesinden ayrılacak kadar çok içerik barındırmıyor, o potansiyel de yok. O maddeye aktarılması uygun olacaktır diye düşünüyorum (tabi öneri ve tavsiye niteliğindeki ansiklopedik değer taşımayan kısımları da temizlemek lazım).--RapsarEfendim? 11:40, 9 Ağustos 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--RapsarEfendim? 11:40, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın--Üstteki Sinopsis oylamasında yaptığım yoruma istinaden.--Pragdonmesaj 19:08, 9 Ağustos 2016 (UTC)

Ayrımlama Senaryo[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayrımlama Senaryo"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Senaryo maddesinden ayrılacak kadar çok içerik barındırmıyor, o potansiyel de yok. O maddeye aktarılması uygun olacaktır diye düşünüyorum (tabi öneri ve tavsiye niteliğindeki ansiklopedik değer taşımayan kısımları da temizlemek lazım).--RapsarEfendim? 11:40, 9 Ağustos 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın--RapsarEfendim? 11:40, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın--Üstteki Sinopsis oylamasında yaptığım yoruma istinaden.--Pragdonmesaj 19:07, 9 Ağustos 2016 (UTC)

Film sesçiliği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Film sesçiliği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

SeslendirmeFilm ekibi maddesi varken bunu oluşturmak lüzumsuz. Her sektör ve meslek için ayrı madde açılmıyor. Aktarılacak veya birleştirilecek içerik de yok, direkt silip oraya yönlendirilebilir.--RapsarEfendim? 16:58, 9 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ve yönlendirilsin--RapsarEfendim? 16:58, 9 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin seslendirme ve set sesçiliği birbirinden çok farklı şeyler. mevzu bahis olan madde zaten Film ekibi içerisinde mevcut o yüzden direkt silinmeli.--Pragdonmesaj 17:03, 9 Ağustos 2016 (UTC)

Kuş (oyun)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kuş (oyun)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Tiyatro oyunuymuş ama dış bağlantılarda film diyor, tiyatro oyunu ve uyarlama film aynı maddede işlenmeye çalışılmış. Şöyle bir sitesi de var. KD'lik konusunda emin olamadım. --Kudyaz 22:40, 9 Ağustos 2016 (UTC)

Maddeyi oluşturmamda ki amaç tiyatro oyunu olduğu için. Oyunun yazarı filmini de çektiği için madde de ona da değinmek istedim. Tarık Dalkılıç (mesaj) 02:04, 10 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Oyun olarak kayda değer durmasa da film kayda değer.--RapsarEfendim? 07:27, 10 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kayda değerdir.. ikisi ayrı ayrı maddede işlenemeyeceğine göre tek maddede toparlanmasında sakınca yok. --kibele 09:02, 11 Ağustos 2016 (UTC)

Ana Sayfa için dil yönlendirmeleri[kaynağı değiştir]

 1. Main Page
 2. Destpêk
 3. Hauptseite
 4. Pagina principale
 5. Ana Səhifə
 6. Strona główna

Bu yönlendirmelerin bir amacı yok, yönlendirildiği sayfada yönlendirme adında kullanılan dil hakkında bir şey içermiyor. --evolutionoftheuniverse mesaj 08:34, 10 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Gerekçe bağlamında. --evolutionoftheuniverse mesaj 08:40, 10 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kalmasında sakınca olmayan bütün yönlendirmeler kalabilir.. --kibele 09:01, 11 Ağustos 2016 (UTC)
Peki faydası var mı?--evolutionoftheuniverse mesaj 13:51, 11 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Temizlik amacıyla silinebilir, faydasız.--RapsarEfendim? 09:10, 11 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Main Page yönlendirmesi haricinde bütün yönlendirmelerin silinmesini düşünüyorum --Adem20mesaj 12:09, 11 Ağustos 2016 (UTC)
İngilizce yönlendirmenin diğerlerinden farkı ya da faydası nedir? --evolutionoftheuniverse mesaj 13:51, 11 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Sadece bunların değil yabancı dildeki tüm yönlendirmelerin silinmesi taraftarıyım; orijinal dildeki adlandırma veya başka istisnalar (Latin olmayan alfabelerden TR'ye geçişlerde yaygın yanlış yazımlar gibi) hariç tabii. Daha önce bu yöndeki silinme taleplerinde karşılaştığım şekilde "zararı nedir?" denirse, en çok yaşanan durum (özellikle çeviriyle oluşturulmuş -ki bu oran hiç az değil-) maddelerde mavi bağlantı olarak görülünce dikkat edilmeyip yabancı dilde bırakılan bölümler.(Bknz. 3,5 yıl önceden bir örnek) "x stadium" yönlendirmesi varsa "x stadyumu" hâline getireyim dur bunu ben denmiyor ve öyle kalıyor yani. Ortada belirgin bir fayda da yok; Vikiveri'nin işlevi yönlendirmelere yükleniyor bir nevi.--Sayginerv-posta 12:17, 11 Ağustos 2016 (UTC)

Ters küreler[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ters küreler"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Pokémon'da bir nesne. Ayrı bir maddesi olacak kadar kayda değer değil. evolutionoftheuniverse mesaj 00:01, 12 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum KD bir konusu yok, belki uygun bir yere taşınabilir. --Kingbjelica (mesaj) 21:17, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Ansiklopedik bir değer taşımıyor, kayda değerliği ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 09:53, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin rapsar'a katılarak... Chansey (mesaj) 20:50, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:39, 22 Ağustos 2016 (UTC)

Kırılma Noktası[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kırılma Noktası"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD? evolutionoftheuniverse mesaj 00:39, 12 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kullanıcı:evolutionoftheuniverse, bu tartışmalarda görece yeni kullanıcıların katılımı, daha sonraları arşiv ve emsal niteliğinde olacak olmaları için daha açık ve net yazabilir miyiz gerekçeleri acaba? Teşekkürler şimdiden :)--RapsarEfendim? 08:41, 12 Ağustos 2016 (UTC)
Rapsar Tabii, meşgullükten öyle yazmıştım. Kaynak incelemesi yapmıştım ve kayda değer olup olmadığına karar verememiştim.--evolutionoftheuniverse mesaj 19:37, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Biraz düzenleme ve geliştirme yaptım, kaynak olarak kullanılabilecek bazı bağlantılar ekledim. Kayda değerliği ispat edilmiştir diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 08:52, 12 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın rapsar'ın düzenlemeleri kayda değer olduğunu göstermek için yeterli.. --kibele 09:08, 12 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Rapsar'ın düzenlemeleri yeterince açık.--evolutionoftheuniverse mesaj 19:37, 15 Ağustos 2016 (UTC)

Tricinsiyet[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Tricinsiyet"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD değil. (Ayrıca kimlerin karşı çıkacağını da merak etmiyor değilim doğrusu... :) E4024 (mesaj) 15:07, 12 Ağustos 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kayda değer olduğu İngilizce Vikipedi'deki maddede sunulan kaynaklardan görülebilir.--RapsarEfendim? 15:08, 12 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap -1. Onların içinde bir tane bu konuya hasredilmiş kaynak yok. --E4024 (mesaj) 16:08, 12 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap -2. Şu söz size tanıdık gelecek sanıyorum, kendi ifadeniz: "Maddede kayda değerliği ispat edilemediği sürece hiçbir madde kayda değer değildir." --E4024 (mesaj) 16:08, 12 Ağustos 2016 (UTC)
Zaten İngilizce Viki'de "ispatlanmış", yukarıda da dedim bunu. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Michael Jackson maddesi tek cümle olsa o da mı aday gösterilecek?--RapsarEfendim? 16:22, 12 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Taslak kriterlerini karşılamıyor, eğer oylama kapatılırken madde hala tek cümleden haiz ve tek bir kaynağı bile yok ise silinsin diyorum. --Cobija (mesaj) 19:04, 13 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Anlamlı bir içeriği yok. Hızlı silinebilirdi. Konu kayda değer ancak bu halde durması sakıncalı. Geliştiren varsa kalabilir.--Kafkasmurat- 21:12, 13 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın ve geçmişleri birleştirilsin Queer maddesiyle. 'azınlıkta kalan cinsiyet ve cinsel yönelimlerin hepsini içine alan bir şemsiye terimdir'.. bir ansiklopedide sakıncalı olan şey bilgi kaybıdır.--kibele 08:39, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Bir ansiklopedide daha sakıncalı olan şey kişilerin kendi özel ilgi alanlarını empoze etmeye çalışmasıdır. Bilgi eksikliği ise, kaydadeğer konularda, kaynaklı ilavelerle her zaman giderilebilir. --E4024 (mesaj) 08:49, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın kibeleye katılarak--Pragdonmesaj 10:32, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Acinsiyet[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Acinsiyet"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Artık aseksüelliğin adı "sıfır tane cinsiyet" mi oldu? Ülkemiz üzerinde dış kaynaklı oyunları az çok kanıksamış gibiyiz, ancak anlaşılan artık Türkçe VP de yabancılar (yani Türkçe bilmeyen insanlar) tarafından yapılıyor. Bu kişilerin yazdığı maddeleri silelim, komik olmayalım. E4024 (mesaj) 15:10, 12 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Böyle bir kimlik varsa burada yer edinebilir, var mıdır yok mudur meselesinin tartışılacağı bir alan değil burası. Gerekçeden ayrı olarak taslak kriterlerini karşılamıyor ve kaynaksız, o nedenle silinsin diyorum. --Cobija (mesaj) 19:02, 13 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin tabii, aslinda ben de ayni seyi baska sekilde ifade etmistim. :) --E4024 (mesaj) 19:11, 13 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Kingbjelica (mesaj) 21:16, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın ve geçmişleri birleştirilsin Queer maddesiyle. 'azınlıkta kalan cinsiyet ve cinsel yönelimlerin hepsini içine alan bir şemsiye terimdir'.. bir ansiklopedide sakıncalı olan şey bilgi kaybıdır.--kibele 08:42, 16 Ağustos 2016 (UTC)
ek: 'acinsiyet' türkçede yerleşmiş bir kelime değil, ama kavram olarak bir şeyin ansiklopedik olması için türkçede yerleşmesi gerekmiyor. kaynaklarda da 'agender' olarak kullanılıyor. o şekilde aktarılabilir. [8], [9], [10].. --kibele 12:49, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın kibeleye katılarak--Pragdonmesaj 10:32, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Neyi aktaracaksınız? "Madde"yi okudunuz mu? Tam metni şu:"Acinsiyet kişiler kendi içlerinde sıfır tane cinsiyetin olduğunu hissetmektedirler." Bunu mu aktaracaksınız? Yoksa "yönlendirme"den mi bahsediyorsunuz? Türkçede "acinsiyet" diye bir kavram yok ki! Hızlı silinmesi gereken (yani açıldığı gün) bir "şey"i tartışıyoruz burada. --E4024 (mesaj) 10:46, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Sevilay Kaygalak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sevilay Kaygalak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sevilay Kaygalak. maddede bu adaylıktan sonra eklenmiş kayda değerliği kanıtlayacak bir kaynak görünmüyor.--kibele 20:39, 12 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kaynak bakımından -eski sürümü göremesem de mevcut sürümde sıfır kaynak olduğundan- hiçbir gelişme yok. İki ileri bir geri gitmemek lazım.--RapsarEfendim? 20:55, 12 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Sayın --II. Niveles ile yaptığımız yazışmalardan sonra şablon kaldırılmıştı ama şimdi tekrar koyuldu. Sayın RapsarEfendim? kaynak göstermediğimi yazmışsınız, onu da koydum altta yer almakta. Anlayamıyorum doğrusu nihayetinde kaynak da gösterdim. Daha ne yapmam gerektiği konusunda inanın bir fikrim yok. Yalnızca şunu belirtmek isterim: O kadar emek harcayıp kaynağı dahi göstermeme rağmen ve kişinin akademisyen, toplumbilimci ve araştırmacılığını haliyle ispatlayan iki kitabını da koymama ve içeriğini bir önceki ansiklopedik olmayan boyutundan da çıkarıp daha objektif sürümlememe rağmen neden bu maddeye bu denli müdahale oldu onu anlayamıyorum. Yani netice itibarıyla buna hakkım olduğunu düşünerek kalsın diyorum. Yine de teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum. Bican
 • Cevap Cevap--Bican hocam Vikipedi:Kaynak gösterme, Vikipedi:Tarafsız bakış açısı, Vikipedi:Doğrulanabilirlik politikalarını inceleyerek aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 08:20, 14 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Şimdiki haliyle KD gözükmüyor, eklemeler yapılırsa tekrar değerlendirme yapılır.--Kingbjelica (mesaj) 21:15, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatindeyim. Chansey (mesaj) 20:18, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:40, 22 Ağustos 2016 (UTC)

Jesus Saves[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Jesus Saves"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliği ispat edilemiyor gördüğüm kadarıyla. Alt başlıkta müzikle ilgili birkaç ifade var ama alakasız hep, anlam ayrımı sayfası gibi (yahut Ekşi Sözlük gibi) bu ada sahip konular sıralanmış. İçerik silinip, anlam ayrımına dönüştürülebilir burası gibi.--RapsarEfendim? 21:04, 12 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin ve anlam ayrımına dönüştürülsün.--RapsarEfendim? 21:04, 12 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Katılıyorum.--Kafkasmurat- 08:24, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin ansiklopedik olduğunu düşünmüyorum, anlam ayrımı olabilir. Chansey (mesaj) 20:54, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Sosyalist Devrim ve Ulusların Kaderlerini Tayin Hakkı (Tezler)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Sosyalist Devrim ve Ulusların Kaderlerini Tayin Hakkı (Tezler)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Ayrı bir madde oluşturulması için yeteri kadar KD değil. Tartışılması gerekiyor.. Soner Turhan 0202 (mesaj) 22:02, 12 Ağustos 2016 (UTC)

«Makale ayrıca Özgürlük Dünyası dergisinin 248. sayısında Türkçe olarak yayınlandı.[2]
Lenin bu eserinde şovenizm konusunu ele almış ve bu konunun sosyalist devrimlerdeki durumunu incelemiştir.»
Bu cümle kısa da olsa önemli, zira öbür maddede bulunmayan bir içeriğe sahip, üstelik kaynak da var. Bu arada silinsin yerine “birleştirilsin” diyecektim ancak İngilizce maddede kitabın tam adı The Right of Nations to Self-Determination biçminde yazılmış. Yani Ahmet Turhan'ın eklediği Sosyalist Devrim bölümü yok. Eserin tam adı hangi şekilde, bundan da emin değilim aslında. Kafam karıştı diyebilirim. – Amillians (mesaj) 00.12, 16 Ağustos 2016
Cevap Cevap Bu makale 1916 yılında kaleme alınmış, Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı (kitap) ise 1914, yani bu kitabın içeriğinde yer alan bir makale değil, o madde ile birleştirilmesi hatalı olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:14, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın AktarılsınVladimir Lenin bibliyografyası. Her makalesi için klişe olmuş görüşleri yazmaya gerek yok artık. --Maurice Flesier message 23:11, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Diğer maddelerde de yapıldığı gibi...--Muratero 06:18, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ben söz konusu makalelerin literatür bilgilerde, yayınlanan birçok makalede, çeşitli akademik araştırmalarda, yüksek lisans ve doktora tezlerinde, enstitülerde, internet erişiminde, ve bunun gibi pek çok yerde kullanılmasının ve atıf alınmasının ansiklopedik kayıt açısından bir referans olduğu görüşündeyim. Bu maddenin geçtiği birkaç eseri maddeye ekledim, zira daha birçok dilde birçok kitap, tez, çalışma eklenilebilir. Bazen bir cümlenin bile ansiklopedik olarak kayıt edilmesi önemlidir. Tear down this wall!, Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!, Ne mutlu Türküm diyene gibi. Lenin'in eserleri, tarihsel sonuç itibariyle sıradan makaleler olmayıp, toplumların sosyolojisini değiştiren eserlerdir. Çünkü kendinden sonraki tüm çağa veya çağlara etki eden Ekim Devrimi'ne yol açması açısından kayda değerdir ve değerlidir. Zira "Toplu Eserler" adıyla hemen hemen bütün dillere çevirilen bu eserlerin son derece önemli olduğu ve bu önemin bağımsız makaleler olarak kalmasının uygun olduğunu düşünüyorum. Lenin, dünyada eserleri yabancı dile en fazla tercüme edilen birinci kişidir ve eserleri tüm dünyada hala yaygınca atıf alınmakta, okutulmakta, enstitülerce araştırılmakta ve çeşitli akademilerde çalışmalar yapılmaktadır. Bu durum ansiklopedik kayıt için bence yeterlidir. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:53, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın "Şahsi kriterler"i karşılasa da Vikipedi'deki kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor. Ayrı bir madde olmak yerine bahsi geçen maddeye aktarılmalı.--RapsarEfendim? 09:49, 16 Ağustos 2016 (UTC)

Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Yeteri kadar kaynak bulamadım tartışılsın. Kendi düşüncem KD değil. Soner Turhan 0202 (mesaj) 22:13, 12 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --Soner Turhan 0202 (mesaj) 22:13, 12 Ağustos 2016 (UTC)(Geçersiz oy. VP:OY#5) --Ahmet Turhan (mesaj) 21:09, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kaynaklarla destekli KD madde. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:21, 12 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kaynaklarlandırılmış. KD madde. --Pragdonmesaj 08:58, 13 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Maddede beş kaynak var. Biri Kürtçe Vikipedi, ikisi Evrensel ve İMC. Maddede "Kürt dilinin akademik olarak araştırılıp geliştirilmesi"nden bahsedilmiş. Buna yönelik akademik çalışmaları var mı? Eğer yoksa on yıldır kuruluş amaçlarını gerçekleştiremeyen dernek KD değildir. Varsa eğer kaynak gösterilerek desteklenmeli. Ben buna dair bir şey göremediğimden silinsin diyorum. --Cobija (mesaj) 18:54, 13 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer olmasına yönelik bir bilgi yok. Taraflı yayınlarda sadece adı geçiyor. Bir çalışma yok. Bir araştırma yok. Bir geliştirme yok. Her kaynağın ansiklopedik olamayacağını anlamamız için VP:GÜVEN hatırlatmasında bulunmalıyız. --Kafkasmurat- 21:07, 13 Ağustos 2016 (UTC)
İstek yapıldı YapıldıMadde içeriği genişletildi. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:39, 13 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın kaynaklandırılmış ve kayda değerliği kanıtlanmış. "on yıldır kuruluş amaçlarını gerçekleştiremeyen dernek KD değildir." yorumu ilgimi çekti. bunun öznel bir yorum olmasını bir kenara bıraksak bile kayda değerlik açısından böyle bir yorum yapılabilir mi ondan da emin değilim. --kibele 21:44, 13 Ağustos 2016 (UTC)
Tarih, hedeflerini hiçbir zaman gerçekleştiremeyen yüzlerce önemli politik/sosyal/eğitsel vb. kuruluşu içinde barındırıyor. Bu ve benzeri talihsiz söylemlere Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum'un zorlama yorumları diyorum sadece. Bununla birlikte kaynaklara "taraflı" etiketi yapıştırarak itibarsızlaştırma ise zaten bilhassa politikayla ilgili çoğu maddede başvurulan bilindik bir yöntem. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:13, 13 Ağustos 2016 (UTC)
Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla tarzındaki yorumlar bu gibi tartışma alanlarında konudan ilgisiz kişisel tartışmalara giden ilk adım olur genellikle, eleştiriniz kimin hangi yorumuna ise ilgili yoruma yönelik olarak yazın. Kaynakların taraflılığı yahut taraflı olma eğilimi ise ilgili politikada oldukça açık yazıyor (Bir konu kendisinden bağımsız, önemli, güvenilir, birden çok ikincil kaynaklar...), denilecek ekstra bir şey yok. hocvanhabergazetesi.com, nusaybinim.com, diyarbakiryenigun.com, batmancagdas.com, vanaktuel.com'un önemli ve bunlara ek olarak Evrensel, İMC'nin yayın politikası itibarıyla Kürt ve Kürtçe konularında bağımsız/objektif olduğunu iddia eden bir Vikipedist ilgili politikayı ya bilmiyordur ya da bilmesine rağmen karşısındakini "itibarsızlaştırma" gibi altı boş iddialarla itham ederek tartışmayı sulandırmaya çalışıyordur. Hatırlatma isterim, Bâb-ı Âli Baskını maddesi zamanında kaynaklarının bağımsız olmadığı yönünde eleştirilmişti. İki maddeyi bu yönden karşılaştırmak değil yan yana getirmek bile imkansız. --Cobija (mesaj) 23:22, 13 Ağustos 2016 (UTC)
Şöyle ki; birden fazla tarafın olduğu maddelerde söz konusu taraflara ait kaynaklar zaten kullanılır, bundan doğal bir durum yok. Örneğin Türkiye-PKK çatışması kapsamındaki bir saldırı maddesinde hem PKK, hem TSK kaynakları kullanılabilir, taraflardan biri 5, diğeri 10 yaralı olduğunu belirtmiştir denebilir misal. Biz burada kaynaklar taraflı diye maddenin hatalı kurgulandığını öngörmeyiz. "Propaganda yayını" ile "taraflı yayın" ifadelerinin birbirine karıştırıldığı bu durumları çok fazla yaşıyoruz. Bir kurumun, yapının herhangi bir konuya taraf olduğunu ifade etmesi, bizim onun içindeki bilgileri kaynak olarak göstermemize engel değil. Sadece varsa propaganda malzemelerini temizleyip içindekileri ansiklopedik olarak aktarırız hepsi bu. Bu madde özelinde ise bu tür bir "tarafların" söz konusu olduğu bir durum zaten yok. Yerel basından kaynak göstererek yapının aktiviteleri, açıklamaları gibi durumlar maddeye aktarılıyor hepsi bu. Söylediğiniz durumlar son derece tartışmalı konularda doğru elbette, ama burada kuruluşun basına yansıyan haberlerindeki durum tespitleri aktarılıyor, yani durum o kadar karmaşık değil. X gazetesi Kürtçe eğitim verilmesinden yana, Y gazetesi bu dilde eğitimin verilmemesine dair aksi görüşlere sahip olabilir, örneğin ikisinde de "okul açtı" gibi bir haber varsa, biz ikisini de hiçbir fark gözetmeksizin kaynak gösterip maddede kullanabiliriz. "İtibarsızlaştırma" dan kastım bu, gerek yok. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:12, 14 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Kaynaklarla desteklenmiş bir maddeden söz ediyoruz. Ahmet Turhan açıklamış, şunu eklemek gerek: güvenilir olmayan kaynak, yetkin olmayan, yoldan geçen adamın yazdığı kaynak demek. Mimarın yazdığı biyoloji kaynağı, düz lise öğrencisinin yazdığı tarih essayi, bunlar güvenilir değildir. Bağımsız kaynak terimi ise organik ilişkiyi tanımlar. Taraflı kaynak terimine gelince, bir insan elbette taraf olmak için, bir savı, amacı olduğu için kaynak üretir. Ayrıca bu SASın Vladimir Lenin ile aynı zamanda, aynı kullanıcı tarafından buraya geldiğine dikkat çekmek istiyorum.--evolutionoftheuniverse mesaj 19:31, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin kayda değer olmadığını düşünüyorum.--Dekolteli Kefen 19:39, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın yani biraz insaf edin silmeyi gerektiren ne gibi bir gerekçe var ki SASa taşimişsiniz ? O zaman Türk Dil Kurumu sayfası da silinsin. Çünkü Türk Dil Kurumu hangi amaçla açilmişsa bu Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği de aynı amaçla açilmiş. Yani son derece KD bir maddedir. Yani bu madde bîr nevi Kürt Dil Kurumu sayılır.Xwedêda (mesaj) 22:29, 15 Ağustos 2016 (UTC)
Xwedêda, SAS'a taşıyan trolleme faaliyetleri yapan birisiydi, zaten engellendi. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:47, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yapılan geliştirmelerle maddenin kayda değer olduğu ispatlanmış.--RapsarEfendim? 09:50, 16 Ağustos 2016 (UTC)

Koma Amed[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Koma Amed"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:MÜZİK kriterlerini sağlamadığı düşünülerek silinmeye aday gösterildi II. Niveles (mesaj) 19:43, 14 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kriterlere uyan bir yönü görünmemekte. Nitekim dağılmış bir grup ve ölçütlere uyabilecekleri şüpheli. Kaynaklarda bir başlangıç yeri olarak bahsediliyor. Müzisyenler burada başlamış, ama grubun ansiklopedik bir durumu yok. Aksine dair basit aramayla güvenilir kaynak bulunamıyor. Grubun kendi çalışmalarıyla ilgili kaynak bulan varsa tartışılabilir.--Kafkasmurat- 19:37, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Müzisyen ve müzik grubu kriterleri'ne göre hangi kriterler uymuyor? Açıkça uymadığı kriterleri yazarsanız, tartışabiliriz. "Sağlamadığı düşünülerek" ucu açık bir durum olmuş. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:40, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Müzisyen ve müzik grubu kriterleri'ne göre müzik gurupları aşağıdaki kriterlerden en az birini sağlıyorsa kayda değer oldukları kabul edilir. Alttaki kriterlerden biri Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı. Müzik şirketinin ünlü olduğu tartışmalı ise bu şirketin en az birkaç yıllık bir geçmişi olmalı. Albümü yapan şirket Kom Müzik ve sadece Koma Berxwedan adlı grubun 1983 yılından beri albümlerini piyasaya süren yapımcı. Kriterler açık ve grup KD'dir. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:44, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Hangi kritere uymuyor demişsiniz. Hiçbirine uymuyor. Kaynağınızla birlikte kriterlere uyan koşulları belirtmeniz gerekir.--Kafkasmurat- 16:09, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Yukarıda yazdım. İkinci kriter de ekleyeyim. Ülkelerde uluslararası veya ulusal bir konser turu düzenlemiş olmaları. Grup Serhildan adlı turne ile birlikte Roma, Palermo, Katanya, Trieste gibi şehirlerde turne kapsamında konserler vermişlerdir. "Hiçbirine uymuyor" tabiri bu kadar hızlı söylenmemeli, ufak bir araştırmayla bu bilgilere erişilebilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:27, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Bir kritere uydurmaya çalışmışsınız, ancak olmamış. italya'dan "Rifondazione Comunista" adlı bir parti "bizi" konsere çağırmıştı diyor. Söz konusu kişinin beyanının doğru olduğuna inansak bile birçok sorun mevcut. "Biz" dediği bu madde adında belirtilen grup mu? Siyasi parti davet ediyor, bunun sanatçılar için kayda değerlik değil siyasiler için kayda değerlikle ilgisi olduğu düşünülür. Sanat açısından kayda değerliğe dair bir bilgi yok. Siyasi olarak da yeterli kaynak yok. Az sayıda taraflı yayında adı geçiyor diye ölçütlere uydurmaya çalışmak yanlış olur. --Kafkasmurat- 17:23, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Siyasi partiler de, dernekler de, vakıflar da, yardım organizasyonları da, vb. bir kuruluştur. Konu bundan bağımsız. A ya da B nedeniyle, ne olursa olsun. Turne organize edilmiş mi? Edilmiş. Grup turne kapsamında çıkmış mı? Çıkmış. Sıradan konser değil, turne kapsamında 13 şehir gezilmiş. Grubun bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış mı? Yayınlanmış. Müzik şirketinin en az birkaç yıllık bir geçmişi var mı? Var. Vikipedi'nin KD'lik yönergesi açısından durum bu tür çıkarımlara gerek kalmayacak kadar açık, herhangi birinin olması yetiyor. Kişisel olarak KD olmayabilir, fakat yazılanlara göre grup KD. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:52, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Gerçek olup olmadığını bilmediğimiz bir seyahatin ansiklopedik sanat grubu teşkil edebildiğini düşünüyorsanız kuralları kendinizce yorumlamanız olasıdır. Ayrıca kurallara riayet ediyorsanız bu müzik seyahatini belgelendirmek gerekir. Bir röportajda söylendi diye olgu kabul edemeyiz. Müzik şirketinin birkaç yıllık geçmişinin olması kuralını da yoruma açık şekilde kullanıcıların eleştirisine bırakıyorum. Eğer şirket birkaç yıllık diye kayda değer olunacaksa yüz binlerce yeni maddeye yol açarsınız. Devrim niteliğinde bu girişiminiz Unkapanı'ndaki tüm şirketlerin sanatçılarını Wiki gönüllüsü yapabilir. Meşhur olmak için Vikipedi maddesi çok iyi bir yoldur. "Ansiklopedide bile maddesi var" derler.--Kafkasmurat- 21:02, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Gerçekliğe dair kaynaklar ortada. İkili tartışma olmaması için yorumu diğer kullanıcılara bırakıyorum, durum tarafımca gayet net. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:03, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Ortada diyerek neyin ortada olduğunu muğlak bırakıyorsunuz. Gerçek bir veri yok. Hem de taraflı- tarafsız hiçbir kaynakta. Kayda değer olmayan olayların dedikodusuyla ansiklopedi oluşturamayız. İkili tartışma yok bence, veri ortaya çıkarsa hatamı kabul ederim. Ancak elle tutulur "bilgi" yok. Aksini ispat ederseniz memnun olurum. Doğruya ulaşmak aydınlatıcı olacaktır.--Kafkasmurat- 21:15, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Durumu turne olayının gerçekliği konusuna çevirip konuyu "kendince yorumluyorsun" deyip Unkapanı gibi söylemlere çekerseniz benim söyleyeceğim şeyler ancak bu kadardır, konuyu diğer kullanıcıların yorumlarına bırakıyorum. Grubun yayınlanmış en az iki albümü var ve bu durum KD'liğe yeter, yukarıda görüşlerimi net ifade ettiğimi düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:26, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Ben bir yere çekmiyorum. En başta bana soru soran sizsiniz. Hızlı kalsın oyu veren biri olarak geçerli bir veri sunamıyorsunuz. Çok eminsiniz, ancak tam aksi bir nitelik söz konusu. Önce "turneye çıktılar" diye kayda değer dediniz. Buna dair bir haber yok. Daha sonra şirketleri birkaç yıllık dediniz. Bunun kayda değerlik sağlamasının gülünç olacağının farkındasınızdır. Şimdi de iki albümleri var diyorsunuz. Niteliğe bakmadan nicel durumu öne çıkarmanız konuya önyargılı yaklaşmanızı özetliyor. Öznel beğeniye değil nesnel verilere dayanan yorumlar için diğer kullanıcıların ilgisini bekleyeceğiz.--Kafkasmurat- 21:38, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Silinsin Silinsin kafkasmurat'a katılıyorum.--Dekolteli Kefen 07:23, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin--Toppolila 07:42, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum değil kayda değer. zaten dağılmış grup, bitmiş gitmiş, kriterlere uymaz ki.. basit aramada hiçbirşey görünmüyor. zaten ilk cümleden görülebileceği gibi basit bir grup, daha fazla aramaya gerek yok. kriterlerde en az iki albüm diyor, üç albüm demiyor ki.. zaten o albümler çıkmış mı bakalım, belki de yok aslında albüm filan. çıktı diyenler güvenilir mi? bence değil. albümler grubun kendi çalışmaları mı, maddede bundan mı sözediliyor? bilmiyorum ben görmüyorum, duymuyorum, söyleyemem.. şirketin adı 'kom' müzik, grubun adı da 'koma amed', bunların arasında bir irtibat var belli, sayılmaz onların çıkardığı albüm. iki ayrı şirketten çıkmış, ikisi de zaten anlaşılmayan yabancı bir dilde albümler yapmış hep, güvenilmez. kim çağırmış konsere, bakalım öyle biri var mı, hem varsa güvenilir mi, bakalım konser vermişler mi? müzik yazarları önemli bir yer mi veriyorlar? onlar önemli mi ki yer veriyorlar? zaten onlar da aynı millettenmiş, arkadaşım öyle dedi. sayılmaz onların dedikleri. (Kullanıcı:Nihan'ın kulakları çınlasın, ciddiyet problemi yaşıyor insan burada zaman zaman..)--kibele 08:27, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Çok alemsiniz Kullanıcı:Kibele. Eğlendik, güldük. Şimdi sizin verilerinizi alalım. Daha iyisini yapın da topluluk aydınlansın.--Kafkasmurat- 08:56, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin "Ülkelerde uluslararası veya ulusal bir konser turu düzenlemiş olmaları" kriterini karşıladığı belirtilmiş. Şu kaynağı okuduğumda grubun bir turne gerçekleştirmediği, bir davet üzerine konserler verdiği belirtilmekte. Ancak bunu doğrulayan bağımsız bir kaynağa rastlayamadım (şurada İtalyanca kaynak dahi baktım ama bir şey bulamadım). "Ünlü bir müzik yayın şirketi aracılığıyla en az iki albüm yayınlamış olmalı. Müzik şirketinin ünlü olduğu tartışmalı ise bu şirketin en az birkaç yıllık bir geçmişi olmalı, önemli sayıda sanatçının albümünü yayınlamış olmalı ve bu kişilerin pek çoğu da kayda değer olmalıdır" kriterinden bahsedilmiş. İlgili firma Kom Müzik, bu firma "ünlü" gözükmüyor. Yukarıda, bu üç "olmalı"dan yalnızca teki (birkaç yıllık geçmişi olmalı kısmı) seçilerek firma için "ünlü" denmiş. Hayır, orada "ve" var, üç "olmalı" fiilli ifadeyi de karşılaması gerekir. Hangi önemli (kayda değer de diyebiliriz) müzisyenlerin albümünü yayınlamış? Ben göremedim. Bu kriterleri karşılamasa da genel kayda değerlik kriterlerini karşılayabilir, gruptan bağımsız ve güvenilir kaynaklarla kayda değerliği ispat edilebilir. Maddeyi inceledim kendimce. An itibarıyla 10 kaynak kullanılmış. Wordpress'li bir kaynak var, güvenilir değil o, blog. Bianet röportajı, Cafrande röportajı bağımsız olmayan kaynaklar. Zaten sırf 4 kaynak, tanım cümlesi için gösterilmiş. Tüm bunlar ele alındığında kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 08:49, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Gerekli kaynaklandırmalar yapılmış. Bağımsızlar dahil. 2 3 ergenin bir araya gelip kurduğu daha sonra da dağıttığı gruplardan değil. Ansiklopedide var olması gerektiğini düşündüğüm bir etnik grup. Zira bu tarz grupların bilgilerini toplu halde elinde bulunduran hiç bir başvuru noktası yok. İnsanların bilgi almak için kullandığı bu platformda yer almayacaksa nerede yer alacak? --Pragdonmesaj 09:33, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Yorum Yorum Kom Müzik'in albümlerini yayımladığı bazı gruplar, albümleri ve yılları;

Rapsar, müzik yapım şirketinin neresi KD değil, ve neresi "ünlü gözükmüyor" anlayamadım? Kaynak ta burada. Türkçe Vikipedi'de Kürtçe dilindeki albümler ünlü olmayabilir ya da bilinmeyebilir. Ben sizin yerinize ufak bir derleme yaptım. Şirket de, grup da KD'dir. Haber sitelerinden ziyade akademik olarak da kaynaklar maddede açıkça mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:01, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şirketin maddesini değerlendirmediğimizi gözden kaçırmayınız. Grubun sanatsal aktivitelerine dair bir "bilgi" görebilirsek daha iyi olur. Nitekim bir şirket yüzlerce kaset yapabilir, bunlar arasında "daha sonra" kayda değer olmuş olanlar bulunacaktır.--Kafkasmurat- 10:12, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Eğer bir müzik grubu veya müzisyen bilinen bir şirketten en az iki albüm yayınlatmışsa, kriterlere göre grup KD'dir. Bu sebeple müzik yapımcısı şirket de önemli. Şirket bilinen bir şirket ve grubun yeterli sayıda albümü mevcut. Müzisyen ve müzik grubu kriterleri maddesindeki KD ifadeleri çok mu yoruma dayalı yoksa ben mi okuyamadım. 10 adet kriter mevcut ve en az birini sağlıyor ise müzisyen veya müzik grubu KD'dir yazıyor. Hayır bunun neresi yoruma açık, anlayamadım ki. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:20, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Kayda değerlik ölçütleri İngilizceden tercüme edilmiştir. Anglo Sakson müzik çevrelerinde şirketler seçici darvranırken bizde böyle bir durum olmadığı aşikardır. Bizde şirketler seçici olmadığı gibi, finansal desteklerle önemli firmaların önemli sanatçısı olunabilir. Etnik bir durum söz konusu olduğunda da bir şirket herkese sahip çıkabilir. Bu vesileyle İngilizceden her şeyi çevirmenin yanlışlığını görüyoruz. Kayda değer olmayan grubu şirkete dayandırarak çıkış yolu bulmaya çalıştığınızı söyleyebiliriz. Keşke grubun işlerine yönelik gerçekleri kanıtlayabilseniz. Araştırma yapabiliyorsunuz, böyle bir bilgi varsa topluluğa sunun.--Kafkasmurat- 11:39, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Gerçekten anlamak için soruyorum Kafkasmurat. Kayda değerlik ölçütleri İngilizceden çevrildiği ve Türkiye'deki durumun buna uymadığı görüşünüz için bu maddeye KD değil mi diyorsunuz? --Ahmet Turhan (mesaj) 12:24, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Madde kayda değer değil. Bunu daha önce de belirtim. Çeviri sorunu bunun gerekçesi değil bir çıktısıdır. Sizi duygusal değil nesnel davranmaya davet ediyorum. Bu grup ansiklopedik midir? Buna ilişkin hiç tarafsız kaynak var mıdır?--Kafkasmurat- 12:36, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Madde kayda değer. Neden? Çünkü ilgili yönergeye uyuyor. Bahsettiğiniz nesnel incelemeyi yaptığımda ilgili yönergeye uyduğunu ve maddenin birçok akademik literatür kaynakla desteklendiği açıkça görülmekte. Grup ansiklopediktir. Sizin bahsettiklerinize göre bu grup hakkında bilgi verilmeye bile değmez. Oysa çeşitli bilimsel yayınlar bile eserlerinde gruptan bahsetmişler, ki bunlar zaten maddede kaynak olarak mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:42, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Daha önce de söylediğim gibi, grubun çalışmalarına dair bağımsız kaynak yok. Etnik müzik yapan bir grubun etnik destekçileri var. Müzik adına bir çalışmadan ziyade milli duyguları öne çıkaran kaynaklar görüyoruz. Keşke kayda değer bir grup olsa da ansiklopedi bir madde daha kaybetmese. Ama müzik adına ansiklopedik bir durumu olmayan grubun ansiklopedide maddesinin olamayacağı ortada.--Kafkasmurat- 13:04, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Sizin söylediğiniz ilgili yönergede yer alan Kriter 1: Konunun birçok kez güvenilir ve müzisyen/gruptan bağımsız olarak yayınlanmış kaynaklarda (haber yazıları, radyo/TV programları, vb.) geçmiş olması. Bu kriterden bağımsız 9 kriter daha var ve yönergede en az birini sağlıyorsa kayda değer oldukları kabul edilir yazmakta. Sorun nerede? Yine mi yönerge hatalı.. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:10, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Sorun şirket kayda değer olduğu için grubun kayda değer sayılması öneriniz. Son olarak buraya temellendirdiniz. Birçok sanatçı bu gerekçe öne sürülmeden silindi. Birçok oyuncu kayda değer filmlerde oynadıkları halde, birçok akademisyen de kayda değer üniversitelerde olduğu halde silindiler. Haksızlık olmaması için sanata dair bir veri sunulamayan sanatçı maddelerinin silinmesi gerekir.--Kafkasmurat- 13:36, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Kafkasmurat, ben bu durumu "son" değil, aksine "ilk" olarak o noktada temellendirdim, yukarıda mesaj geçmişi görülmekte. Ayrıca ben değil yönerge böyle önermekte. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:40, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ahmet Turhan'a katılıyorum. Kom Müzik, Ferhat Tunç ve Aram Tigran dahil çok sayıda sanatçının 242 albümünü yayınlamış.— Pınar (mesaj) 10:40, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum--Ek olarak Kom Müzik Altın Portakal En İyi Belgesel Ödülü ve Altın Portakal Belgesel Film Yarışması Jüri Özel Ödülünü alan Kara Vagon filminin de üreticisidir. Kom Müziğin KD'liği ispatlandığına göre esas konumuz maddenin KD'liğine dönebiliriz. Bu şartlarda da maddenin KD'lik kriterlerini karşıladığı özellikle de Müzisyen ve müzik grubu kriterleri'ni karşıladığı anlaşılıyor aslında. Pragdonmesaj 11:29, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap İnsanlar şirketin kayda değerliğini oyluyor. Böyle oy verilemez. Grubun kayda değerliğini değerlendirmelisiniz. Konu dışına çıkıp oylamaya zarar veriyorsunuz. Şirket ölçütünün çeviri olması nedeniyle sorun yaşatacağını tartışma sayfasında belirttim--Kafkasmurat- 11:51, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Hocam lüzumsuz bir tartışma dönüyor şu an. Yıllardır bu kural ile değerlendirme yapılıyor. Çeviri yanlış ya da değil şu noktada önemi yok ve bunu tartışacak yer de burası değil. Var olan kural budur ve bu kabul edilir. Yorumlara kapalıdır. Kural ile ilgili şikayetinizi mantık çerçevesinde ilgili maddenin tartışma sayfasına haklı olarak yapmışsınız. Bu konu hakkında gelecek görüşlere göre düzenleme yapılırsa bu ve bundan sonraki SAS tartışmalarında da ona göre işlem yapılır. Ancak şu an geçerli olan kural budur. Bu kurala göre de Kom müzik gerekli kriterleri, Kom Müzikten 3 albüm çıkartmış bu maddedeki grup da KD'lik kriterlerini sağlıyor. İyi çalışmalar. Pragdonmesaj 12:08, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Pragdon, kendinizle çelişiyorsunuz. Sizin, Ahmet Turhan'ın ve Pınar'ın ölçütlerine göre kayda değer bir şirketten(Tempo Müzik) albüm çıkaran Ajdar Anık'a silinsin oyu veriyorsunuz. Bence tamamen öznel değerlerinizle hareket ediyorsunuz. Hızlı kalsın oyu verdiğiniz bu grubun Ankaralı Ebru, Ankaralı Işıl, Yasemin, Fatih ve sair Ankaralı familyasından nasıl ayrıldığını belirtemiyorsunuz. Şirket kayda değer diye oy verdiniz. Ünlü birine albüm yapmış şirketlerin tüm sanatçılarını proje halinde siteye eklemenizi öneririm. Ankaralılardan başlarsanız makbule geçer.--Kafkasmurat- 15:10, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Kafkasmurat Ajdar oylamasındaki gerekçem açık, geçici ün. Burada ise KD'lik kriterleri sağlayan bir müzik grubu. Bunu ayırt etmek zor değil. Yazılanı okusak kafi. Yerel pavyon şarkıcıları ile KD bir şirketten 3 albüm çıkartmış bir müzik grubunu karşılaştırmanız ise tam bir talihsizlik. Konuya hakim olmamanıza veriyorum bu yorumu. Bu konuda gerekçesiyle birlikte oy verip çekilmek varken, her karşı oylamaya ve gerekçelendirmeye bu kadar diretmenizi de duygusal davranmanıza bağlıyorum. Oylamanızı yaptınız ve gerekçenizi belirttiniz. Yapılan tartışmalarda da size göre maddenin KD kriterini sağlayan Viki kuralı hatalı olduğunu görmüş olduk. Bu konuda haklı da olabilirsiniz ancak bu kuralı değiştirmeden bu maddenin oylamasına da bu hatayı gerekçe gösteremezsiniz. O zaman herkes kafasına göre takılsın. Ben bu kuralı sevmedim, bence bu hatalı desin ve tersi hareket etsin. Bu madde KD'lik kriterlerine göre KD bir maddedir. Başta, Radikal gazetesi olmak üzere gerekli kaynaklandırmaları da mevcuttur. Yeterli kaynaklandırma olmasa dahi ilgili yönerge KD'lik için yeterlidir. İyi çalışmalar.--Pragdonmesaj 15:38, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap Konuyu kişiselleştirmeyin, sadece çelişkiyi vurguladım. Bu tezat kendi kesin yargılarınızı sorgulamanızı sağlayacak. Ben oyumu verip çekildim, ancak kararım sorgulandı. Yanıt vermek zorunda idim. Bu da daha açık bir görüş sağladı. Hızlı kalsın oylarının nesnel değil öznel değerlendirmeyle verildiğini anladık. Şirkete dayanarak verdiğiniz oyun geçersizliğini kendiniz ortaya koydunuz. Konuya hakim olmak konusuna gelince, orada da yanıltmaya yöneliyorsunuz. Taraflar önerilerini sunuyor ve karşılıklı bilgi alışverişi oluyor. Mesele hakim olmak değil. Bu tartışmayı bir yarış gibi görüyor olabilirsiniz, ancak buranın bir yarış alanı olmadığını fark ediniz.--Kafkasmurat- 15:54, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap--Konuyu kişiselleştirmedim cevap vermem gereken bir nokta vardı zira pinglenmiştim ve cevapladım o kadar. Bunu yaparken de çelişki dediğiniz şeyin çelişki olmadığını belirttim. Ajdar da geçici ün sebebiyle silinsin dedim burada ise gerekçede sunulan VP:MÜZİK kriterleri üzerine kalsın dedim. Burayı yarış alanı olarak görmüyorum elbette ancak inatla veya duygusal bir tavırla gözden kaçırdığınız nokta KD'lik kuralı. " Şirkete dayanarak verdiğiniz oyun geçersizliğini kendiniz ortaya koydunuz." Buna dair herhangi bir yorumum yok. var diyorsanız yanlış anlaşılmışım demektir. Daha önce de defalarca dediğim gibi kurallar net.--Pragdonmesaj 16:53, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddede yapılan geliştirmelerle kayda değerliği ispat edilmiş gözüküyor.--RapsarEfendim? 17:02, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın çok tanıdık bir gurup. KD'dir. Bu imzasız yazı Xwedêda (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Kişisel tanıma eğilimleriyle değil, kayda değerlilik verileriyle hareket etmeliyiz. Yukarıda bunlar sunuldu. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:51, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum KD olup olmadığına bir de madde içerisindeki sözde kaynakları "güvenilirlik testi"nden geçirerek bakmanızı öneririm. Wordpress, Bianet, mülakatlarda kendi ifadeleri, en uyduruk bir yerel gazete... --E4024 (mesaj) 07:16, 23 Ağustos 2016 (UTC)

Mustafa Sungur[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mustafa Sungur"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olduğuna dair bağımsız kaynaklara rastlayamadım-- Pragdonmesaj 14:35, 15 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--Pragdonmesaj 14:36, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İslam Ansiklopedisi(DİA) Nurculuğu yayan biri olarak bahsediyor.(Said Nursi'den sonra ikinci adam) DİA bahsediyorsa bir şey biliyordur. Nitekim şahıs hakkında binlerce kitap kaynağı var. Sadece Google Books 1.110 sonuç veriyor. Rica ediyorum biraz araştırıp aday gösterelim, gerçekten çok kalabalık buralar.--Kafkasmurat- 19:32, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Nurcular ya da bazı diğer cemaat-tarikatlarca sevilen ve saygı gösterilen bir zat olduğu ortada. Nurculuğun yayılmasında etkinlikte gösterdiği görülüyor. Ancak bunlar KD olması için yeterli değil gibi.--Muratero 07:14, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Muratero'ya katılıyorum.--Dekolteli Kefen 07:21, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Duygusal oylar veriliyor. Şahıs hakkında kitaplar var. Araştırmadan fişlemek kötülüktür. Ayrıca Nur grubunun Fetocularla 60'lardan beri ilgisinin olmadığını da ekleyeyim. Silinmeye aday sayfalarda durum iyice saçma bir hal almaya başladı.--Kafkasmurat- 07:25, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin maddede kayda değerliğe ilişkin güvenilir kaynak sayısı 0 (sıfır).. bu arada yukarıdaki duygusallık, sas sayfalarının durumu ve araştırmadan yapılanlara ilişkin yoruma aynen katılıyorum. --kibele 12:27, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Biraz daha Vikipedi'ye uygun hale getirebildigimi düşünüyorum. Nur Cemaati#Nurcu grupları altında bir alt bölüm açılıp (Sözler Grubu) kayda değer bilgiler oraya aktarılsın. Her cemaat "sahabesi", KD olmayacaktır. Yaşadığı dönemde, bulunduğu organizasyon sıfır tane ülke tarafından terör örgütü olarak nitelendiriliyordu. Ansiklopedilerde gördüğüm kadarıyla kendisi için değil de yanında bulunduğu insanlar hakkında maddeler var. --Deniz (mesaj) 08:51, 19 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sıfır kaynak yok diyenler için... Nurculuğun önde ismi Mustafa Sunguru yok sayıyorsanız o zaman burası ansiklopedi değil tekrar ediyorum İndekstir... Ansiklopedi madde barındırır sizler burda kalkmış kaydadeğer anlamadığınız bilmediğiniz onca islami değerden sayılan bir kişiliğe yok diyorsanız diyecek bişey yok burası Vikipedi İndeksi olsun... NTV Almanağı gibi almanak yada...Bu imzasız yazı 195.142.6.32 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Sıfır güvenilir kaynak vardı. Güvenilir kaynakların aynası olan Vikipedi'ye herkes katkı yapabilir, siz de. Biz aynadan o an yansıyana bakacağız, daha çok. Makalenin potansiyeli varsa, KD'liğini gösterecek yeni bilgiler ortaya konduğu anda o anki durum yeniden incelenecektir. --Deniz (mesaj) 08:51, 19 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin pek KD gibi görünmüyor Bu imzasız yazı Xwedêda (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Silinsin Silinsin --Eldarion 06:43, 22 Ağustos 2016 (UTC)

Pancinsiyet[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pancinsiyet"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)
 • Silinsin Silinsin. KD değil. Ansiklopedik de değil. Kaynağı olan İngilizce Vikipedide de "sözlük maddesi" etiketiyle duruyor. LGBT maddeleri için özel kriter ve standartlarımız yok. E4024 (mesaj) 08:57, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu ve benzeri maddeler Akıl hastalığı maddesine alt başlık olarak eklenebilir. --II. Niveles (mesaj) 18:56, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Not: Benzeri şeyleri ilim adamlarının araştırmalarına göre ruhsal bozukluk olarak değerlendiriyorum. Bir hakaret çıkarmayınız. --II. Niveles (mesaj) 19:05, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap hakaretinizi boşuna temellendirmeye çalışmayın viki politikaları nettir bu konuda.Pragdonmesaj 19:08, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Ne hakareti ya? İlim adamlarının yapmış olduğu araştırmaya göre şahsi görüşümü bildirdim. Hastalık kelimesini hakaret olarak algılamak VP:İNV'ye ters. He ben yinede hakaret olarak algılanmışsa şahsen travesti vb. türevlerine özürlerimi bildiririm. Elhamdülillah bizim kelime oyunu yapmamıza hacet yoktur biz net konuşuruz. --II. Niveles (mesaj) 19:11, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • "Uzmanlık" alanı "hadisler" olan bir zatın söylemlerini de burada tıbbi, psikolojik bilimsel bir tezmiş gibi sunmanızı da ayrıca not düşmek gerekir. Pragdonmesaj 19:13, 16 Ağustos 2016 (UTC)
İlim kimsenin tekelinde değildir herkes takip edebilir. Varın gelin bu gereksiz ve şahsi tartışmaya sebebiyet verecek atışmaya son verelim. Allah'ın bahşetmiş olduğu vakti daha hikmetli katkılar için kullanalım inşallah. Selametle. --II. Niveles (mesaj) 19:19, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Hakaretinize bilimsel tbbi, psikolojik bir dayanak veriyorsanız uzmanlığı sadece hadisler olan bir zatın yorumlarını veremezsiniz. Zira yorumdur ve bilimsel hiç bir dayanağı yoktur söylemlerinin. Hadis uzmanlığı ile tıp bilimi ve psikoloji bilimi uzmanlığı arasında dağlar kadar fark vardır. iyi çalışmalar.Pragdonmesaj 19:25, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın ve geçmişleri birleştirilsin Queer maddesiyle. 'azınlıkta kalan cinsiyet ve cinsel yönelimlerin hepsini içine alan bir şemsiye terimdir'..--kibele 08:42, 16 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın kibeleye katılarak--Pragdonmesaj 09:39, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Netice itibariyle içeriğin bilimsel olduğunu düşünüyorum... Chansey (mesaj) 20:38, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Kibele'ye katılarak. Ayrı madde olacak kadar içerik barındırmıyor.--RapsarEfendim? 08:25, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Pita[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Pita"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

BS olarak işaretlenip gereken süre - dört hafta fazlasıyla- geçtiği, kimse tarafından da itiraz edilmediği halde hizmetli tarafından BS (bekletmeli sil) etiketi kaldırılan madde. Bu vesileyle yazmak şart oldu: Bu bir yetki aşımıdır. Elbette "hizmetli de bir kullanıcıdır". Eğer bir maddenin BS yapılmasını uygun görmüyorsa, yapması gereken tek şey o maddeyi "kaynaklarla geliştirmeye çalışmak, madde belli bir düzeye geldikten sonra etiketi kaldırmaktır", yani her "kullanıcı" gibi. Aksini nezaket gösterip "yetki aşımı" diye niteledim. ("Yetki suistimali" de diyen olabilirdi.)

Maddeye dönersek, Türkçede "pita" diye birşey yok. Pide var, onun da maddesi var. Kimse Türkçe Vikipedide pita aramayacağı için yönlendirme yapılmadan silinmesi gerekir.

Not: Hala bir hizmetlinin (hatayı yapan dahil) işe müdahale edip maddeyi ve bu gereksiz tartışmayı hızlı sileceğine de umudumu koruyorum. E4024 (mesaj) 06:52, 17 Ağustos 2016 (UTC)

 • Kalsın Kalsın yani şimdilik kalsın diyorum geliştirmeye ihtiyacı var. Vakit bulabilirsem geliştirmeye çalışayım. Vakit bulup geliştiremezsem de silinir zaten yapacak bir şey yok madde bu haliyle kalmamalı.:) Madde burada kaynaklandırılmamış ve bolca da eksiği var gibi geldi bana. Hakkında festivaller falan yapılan bir ürün. Pragdonmesaj 16:26, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Not: Türkçe'de "Pita" diye bir şey var ancak TDK karşılığı buradaki karşılığı değil. Maddede de söylediği gibi diğer ülkeler dışında Türkiye'de de göçmen nüfus arasında bolca yaygın bir ekmek türü.

 • Silinsin Silinsin Almanya'dan, Avusturya'dan dönüp burada yaşayan vatandaş da (tersine göç, onlar da göçmen) doktora gidince "Krank çıktım" diyor; ama bu "Krank"ı Türkçede "var" hale getirmiyor. --E4024 (mesaj) 10:51, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum "Kalsın" diyen imza atmamış ama kullanıcı Pragdon maddeyi geliştirmeye kararlı. Şurada İngilizce Vikipedideki "Pide" maddesi var, gerçi girip "pide" yazsanız da çıkar. Ondan da yararlanabilirsiniz. --E4024 (mesaj) 16:21, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Her önünüze gelen maddeyi SAS'a taşıyıp sildirmeye çalışacağınıza geliştirmeye çalışın. Yapıcı olun. Yukarıda geliştiremezsem de silinmesi gerektiğini belirttim. Yürüttüğünüz mantığa göre Etliekmek, Haçapuri, Ramazan pidesi, Tahinli pide, Karadeniz pidesi gibi maddelerin de silinmesi gerekiyor.Pragdonmesaj 16:30, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Ben üç dilde "pide" maddesi yaptım. Siz kullanıcı hakkında konuşmayın lütfen. --E4024 (mesaj) 16:29, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Almanca ve İngilizce'de pide anlamına gelir, Fransızcada pain pita denir. Almancada genelde Fladenbrot ile eş anlamlı tutulur ancak teknik olarak pide bir Fladenbrottur. Ayrıca lavaş, gözleme vb. de Fladenbrottur.--evolutionoftheuniverse mesaj 18:34, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın ama pide ismi ile. Pide maddesi ikiye ayrılmalı (tepeye {{Diğer anlamı}}/{{İlknot}} koyarız). 1) Pita(nın madde adı değişmiş hali) ekmek türü (ramazan pidesindeki pide, ayrıca ramazan pidesi belki buraya aktarılmalı). 2) Yemek olan pide (kıymalı, kavurmalı vs.), pizza lahmacun benzeri. --Deniz (mesaj) 12:12, 19 Ağustos 2016 (UTC)
 • Birleştirilsin Birleştirilsin Doğrudur, pide maddesiyle birleştirilmesi uygun olacaktır. Dil bağlantıları da burada kalacak şekilde tabi. Maddeye dönersek, Türkçede "pita" diye birşey yok. Pide var, onun da maddesi var. denmiş ama İspanyolcada Pita (pan)] maddesi dururken Pide (pan plano turco) maddesini açmış bu adaylığı başlatan E4024 ve iki ayrı kavram varmış gibi göstermiş. Burada da bir çelişki mevcut. Yok eğer ikinci maddede Ramazan pidesi anlatılıyorsa -okuyup anlayacak kadar İspanyolcam yok- Ramazan pidesi maddesi mevcut zaten, onunla dil bağlantısı kurulmalı.--RapsarEfendim? 12:18, 19 Ağustos 2016 (UTC)
Bir de es:Pide (comida) var tabii. İspanyolcam hiç iyi değil ancak ikinci maddede sade pideler anlatılmış, Ramazan pidesi ve İstanbul'da tombik denilen pideyi de kapsıyor.
Şunu not düşmek iyi olabilir, en:Pita#Etymology'e göre kelimenin Germenistik ve Romanistik dillere yolculuğu pide (tr) → πίτα (gr) → pita şeklinde olduğu görülüyor.
--evolutionoftheuniverse mesaj 21:52, 27 Ağustos 2016 (UTC)
 • Ben de işin uzmanı değilim ama görebildiğim kadarı ile sırf isimleri aynı/benzer diye iki farklı yiyecek türünü tek maddede topluyoruz. Bir sürü peynir varyantı var ve kağıttan olmayan bu ansiklopedide aynı türün hatta aynı ürünün yöresel/üretimsel/sonuçsal yönden farklı olan çeşitlerine farklı maddeler açabiliriz. Karadeniz pidesi içinde yöresellik de olabilir. Bir yandan da birincisine uyan mesela Vakfıkebir pidesi var.Deniz (mesaj) 12:33, 19 Ağustos 2016 (UTC)

47 (sayı)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "47 (sayı)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

VP:HS#M1 gereğince silinmesi gerekli ancak dört hafta önce açan kullanıcı geliştirir belki diye VP:BS ile işaretlemiştim. Etiket hizmetli tarafından geri alınmış. Diğer sayı maddelerinin aksine, bu hâliyle sayı hakkında hiçbir bilgi taşımıyor. evolutionoftheuniverse mesaj 07:18, 17 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Bu hâliyle silinmesi gerekirdi hızlıca ama buraya getirmek yerine İngilizce Vikipedi'deki gibi geliştirilse daha iyi olmaz mıydı Kullanıcı:evolutionoftheuniverse? Belki geliştirirsin bu vesileyle :)--RapsarEfendim? 08:23, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Selçuk Aksoy[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Selçuk Aksoy"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

haziran 2015'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada değerlendirilsin.--kibele 14:29, 17 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Şirket ölçütüne göre kayda değer. Şirket ölçütünü değiştirmek üzere tartışmaya katılım öneriyorum.--Kafkasmurat- 15:24, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın KD. Grup Vitamin gibi 90'ların ikon olmuş grubunun solisti. Ayrıca, Prestij Müzik başta olmak üzere 4 ayrı şirketle bağlantılı.Pragdonmesaj 17:08, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin maddenin neredeyse tamamı vitamin grubu bilgileriyle dolu ve zaten o maddede de kişiye ait içerik mevcut. sözü edilen şirketler de vitamin grubu bağlantılı. bağımsız kariyer görünmüyor. Pragdon --kibele 17:25, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Bir üstteki yoruma katılıyorum, ancak içerik ansiklopedik değer taşıyor. Bilgi kaybı olmasın ve tekrarlar temizlenerek grup maddesine aktarılsın.--RapsarEfendim? 08:12, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Murat Arslanoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Murat Arslanoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 14:32, 17 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD'liğine dair bir kaynağa rastlamadım.Pragdonmesaj 17:09, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer değil --Adem20ileti 09:48, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatindeyim... Chansey (mesaj) 09:51, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Panik (grup)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Panik (grup)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik..--kibele 14:49, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Özver Yılmaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Özver Yılmaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik.. grubu Deli Gömleği dışında bir kariyer görünmüyor.--kibele 14:55, 17 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD kriterlerini karşılamamaktadır... Chansey (mesaj) 20:31, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Aslında var ama ("solo kayıtlar" başlığı altında), ayrı madde olacak kadar kayda değer yapmıyor :) Tekrarların temizlenerek grup maddesine aktarılması daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 08:08, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Art Movement (grup)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Art Movement (grup)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

görebildiğim kadarıyla böyle bir grup yok.--kibele 15:03, 17 Ağustos 2016 (UTC)

 • Grup mevcutmuş, plakları Decca ve Columbia Records'dan çıktığı için kayda değer[11]ancak doğrulayabilmek gerekli. Bir biyografisinde 1969'da İngiltere Top 30 listesinde yer aldığı, turnelere çıktığı belirtilmiş[12] ancak dediğim gibi, doğrulamak gerekli.--evolutionoftheuniverse mesaj 17:51, 17 Ağustos 2016 (UTC)
2014'te tekli çıkaran Art Movement ile karıştırmayınız. Bir de bu grubun adı The Art Movement mı yoksa Art Movement mı tam anlamıyla emin olamadım.--evolutionoftheuniverse mesaj 17:55, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Grubun adı plaklarının üzerinde yer aldığı şekliyle The Art Movement.[13]--evolutionoftheuniverse mesaj 18:01, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Ekin Mert Daymaz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ekin Mert Daymaz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD olmayan bir dizide başrol oynadığı belirtilen, ancak bu iddia da güvenilir bir kaynak tarafından desteklenmeyen, KD'liğinden şüphe duyduğum oyuncu. E4024 (mesaj) 15:25, 17 Ağustos 2016 (UTC)

 • Pictogram voting question.png Soru Kayda değer olmayan dizi hangisi? --Turgut46 15:41, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Maddeyi okuyun bir zahmet. --E4024 (mesaj) 15:42, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Okudum ancak neye göre kayda değer değil? Kayda değer bir kanalda yayınlanan televizyon dizisi. --Turgut46 15:45, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --E4024 (mesaj) 15:50, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kalır, kalır. KD olmayan bir nokta yok. Sadece E4024'e KD gelmiyor. --OmerFarukDemir ileti 17 Ağustos 2016, 18:46. (UTC)
 • Silinsin Silinsin Popülerlik ile KD'lik aynı şeyler değildir. ÖterbülbülBuyrun? 19:37, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Büyük ihtimalle sayfanın şimdiki hali başka bir yerden direk alınmış.--Kingbjelica (mesaj) 12:51, 19 Ağustos 2016 (UTC)
Şu anki revizyon için, geçmiş revizyonlar da korunan kısımlar dikkate alınarak madde üzerinde Google indeksinde online kaynaklardan bir telif ihlâli tarafımdan tesbit edilememiştir.--evolutionoftheuniverse mesaj 01:40, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer bir dizide başrol oynuyor. --Turgut46 13:35, 19 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın belirtilen gerekçelerle KD olduğu kanaatindeyim... Chansey (mesaj) 20:07, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer bir dizide başrol oynaması ve yine kayda değer bir yarışmada dereceye girmesinin yanısıra üçüncül kaynaklarda da yer almış. Bu konudaki gerekçe yeterli değil. --Maurice Flesier message 10:34, 22 Ağustos 2016 (UTC)

Emrah Anul[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Emrah Anul"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik.. maddenin neredeyse tamamı tıpkı selçuk aksoy maddesindeki gibi vitamin grubu bilgileriyle dolu ve zaten o maddede de kişiye ait içerik mevcut. bağımsız kariyer görünmüyor.--kibele 17:41, 17 Ağustos 2016 (UTC)

 • Aktarılmasın Aktarılsın Kayda değer olacak solo kariyeri yok. Tekrarlar ayıklanarak grup maddesine aktarılabilir.--RapsarEfendim? 08:06, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Haçapuri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Haçapuri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD ise maddede güvenilir kaynaklarla gösterilsin. Aksiklopedik şekilde düzenlensin. Geliştirilsin. Aksi takdirde ne yapılması gerektiği belli. E4024 (mesaj) 18:36, 17 Ağustos 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Diğer dillerde görülebilir kaynaklar. "Kaynaksız her madde kayda değer değildir" şeklindeki bakış açısının yanlış olduğunu bir hizmetlinin anlatması gerekiyor ilgili kullanıcıya. Bizi dinlemiyor artık zira.--RapsarEfendim? 08:52, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Hiç dinlemez olur muyum? "Maddede kayda değerliği ispat edilemediği sürece hiçbir madde kayda değer değildir" dediniz ya daha geçenlerde, o öğüdünüzü izliyorum. --E4024 (mesaj) 09:10, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın İtalyanlar için pizza neyse Gürcüler için de haçapuri o denli meşhur bir ulusal yemektir. Kesinlikle kayda değerdir. Ayrıca silinme adaylarındaki yığılmadan anlaşılacağı gibi önümüze geleni aday göstermek yerine düzeltmeyi, geliştirmeyi denesek? ÖterbülbülBuyrun? 19:34, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Diğer Wiki'lere istinaden. --Kafkasmurat- 06:47, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Katkı sağlarken kaynaksız fakat kayda değerliği su götürmez onlarca madde ile karşılaşıyorum. Bunları buraya taşısaydım sanırım bu sayfanın sonunu görmek için farenizi epey bir döndürmeniz gerekirdi. Bu bakış açısının; kullanıcıların maddeleri geliştirmek, kaynak eklemek ve silinmesini engellemek için bir baskı unsuru olarak kullanılmaya çalışıldığından artık şüphelenmeye başladım. --Maurice Flesier message 11:57, 20 Ağustos 2016 (UTC)
  • Katılıyorum. Böyle bir niyet varsa lütfen vazgeçin. SAS açma, okuma, yorumlama, oylama hep zaman alıyor. Bu zaman maddeyi geliştirmek için kullanılabilir. --Deniz (mesaj) 12:09, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Ulusal kültürlerinde önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum.Chansey (mesaj) 12:18, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın 1) VP:GÖRÜŞ (ilgili tartışma sayfalarında lütfen) 2) Türk değil Türkçe Vikipedi 3) 3PM_FnWgPBAC ve karadeniz-in-incisi-batum ve ... --Deniz (mesaj) 11:26, 21 Ağustos 2016 (UTC)

Afüv[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Afüv"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kategori:Allah'ın 99 ismi'ndeki maddelerin çoğunun ayrı madde olarak durması ansiklopedik olarak sorunlu. tamamı diğer dillerde olduğu gibi Allah'ın isimleri maddesinde anlamı ve geçtiği âyetleri kapsayan bir tabloda değerlendirilebilir. (örn. ingilizce, almanca, fransızca) ansiklopedik bilgi içerdiğini ya da içerebileceğini gördüklerimi listenin dışında bıraktım. anlam ayrımında yeri olanların tanımı genişletilebilir.. aşağıdakilerin arasında, ayrı madde olarak kalabilecek ve geliştirilebilir olanlar varsa bu listeden açıklanarak çıkartılabilir.

1.) bu maddelerin çoğu tanım ve anlamdan ibaret. vikipedi vikisözlük değildir.

2.) adın geçtiği âyetler kısmı ansiklopedik bilgi değil metin içeriyor. vikipedi vikisöz ya da vikikaynak değildir.--kibele 19:04, 17 Ağustos 2016 (UTC)

3.) maddelerdeki metinler (anlamı ve âyetler dahil) büyük ölçüde telifli.

Alî Alîm Azîm (İslam) Basîr Bedî Berr Bâis Bâkî (İslam) Bâri' Bâsit (İslam) Cebbâr Celîl Câmi (İslam) Dâr (İslam) Evvel (İslam) Fettâh Gaffâr Ganî Habîr Hafîz (İslam) Hakem (İslam) Hakk (İslam) Hakîm (İslam) Halîm Hamîd (İslam) Hasîb Hayy Hâdî Hâfıd Hâlik Kahhâr Kavî Kayyûm (İslam) Kebîr Kerîm (İslam) Kuddûs Kābid Kādir (İslam) Latîf (İslam) Mecîd (İslam) Melik (İslam) Metîn (İslam) Muahhir Mucîb Muhsin (İslam) Muhsî Muhyî Muiz Mukaddim Muksit Muktedir (İslam) Mukît Musavvir Muîd Muğnî Mâcid (İslam) Mâlik-ül Mülk Mâni (İslam) Mübdî' Müheymin Mümît Müntakim Mütekebbir Müteâli Müzil Nâfi Nûr (İslam) Rahmân Rahîm Rakîb (İslam) Rauf (İslam) Rezzâk Reşîd (İslam) Râfi Sabûr Samed (İslam) Selām (İslam) Semî Tevvâb Vedûd Vehhâb Vekîl (İslam) Vâcid Vâhid (İslam) Vâlî (İslam) Vâris (İslam) Vâsi (İslam) Zülcelâl-i vel-İkrâm Âhir Şehîd (İslam) Şekûr Vâsi (İslam)

değil mi? mesela..--kibele 21:37, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Hayır canım öyle şey olur mu? Telif hakkı kimde mesela? Onu geçtim, birisi tarafından yazılmış olsa dahi telif hakkı falan kalmadı, yüzlerce yıllık şey. Çeviri yapınca telif hakkı çevirmene geçmiyor.--RapsarEfendim? 08:50, 18 Ağustos 2016 (UTC)
bence bir daha incelemelisin hem çeviri konusundaki telif haklarını hem de yukarıda gösterdiğim linki. ne yazıyor orada? "Copyright © 2000 Telif Hakları Türkiye Diyanet Vakfı'na Aittir." yardımcı olayım. "SORU: Yayınlamak istediğim kitap çeviri bir kitap, çevirmenin de iznini almam gerekir mi? CEVAP: Bir eserin tercüme edilmesi, o eserin işlenmesi anlamına gelmekte olup işleme eserlerin sahibi, asıl eser sahibinin hakkı saklı kalmak kaydıyla eseri işleyendir. Bu sebeple bir eseri tercüme eden de o eserin sahibi olduğu için bu eserin yayımlanabilmesi için çevirmenden de izin almak gerekir." ama onu incelerken bir yandan da konunun esas önemli kısmına yorum da yapabilirsin, telif konusundan önce bu sözlük maddelerinin burada yer almaması konusu geliyor çünkü.--kibele 08:54, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Bir dilde yer bulan ayrıntı konuların salt alt başlık/açıklama olmanın ötesinde bağımsız bir madde olmasında bir sakınca yok; bilakis gereklidir. Tıpkı aynı maddenin Arapça'daki bağımsız maddesi gibi. Şapka Devrimi'ni de kaldırıp İngilizce'deki "Atatürk's Reforms" maddesinde belirtildiği gibi açıklamayla sınırlandıralım veya "Kaime" maddesine gerek yok, "Ottoman lira" gibi genel bir maddede değinilmesi yeterli demek gibi hiç katılmadığım bir yaklaşımdır. İkinci olarak Kur'an-ı Kerim bir eser yani müellifi olan, "emek sonucu ortaya konan yapıt" değildir ki "eserin tercümesi" olarak ele alınsın. Bunu özel olarak ele almak lazım ki dini metinler diyerek de genelleyemeyiz çünkü, örneğin "Sahih-i Buhari" de bu kapsamda değildir. Son olarak madde adlarında "el" ile başlamayanların hepsinin de düzeltilmesi gerekli (ör: el-Bâkî şeklinde) çünkü bu İngilizce'deki "the" gibi belirlilik ifade eder ve bu adlar o şekilde ele alınmalıdır. ÖterbülbülBuyrun? 20:07, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın yukarıda listesini verdiğim maddelerin tamamı, anlamı ve yer aldığı âyet bilgileri ana madde olan Allah'ın isimleri'ne aktarılarak yönlendirilsin. kalsın diyenlerin, bu maddelerin neden büyük ve orta vikilerin hiçbirinde ayrı madde olarak bulunmadığını, vikipedi'de bu şekilde sözlük maddelerine neden yer verilmesi gerektiğini de açıklamalarında yarar var. --kibele 20:37, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın İsimler mitolojik ve eskatolojik arka plana sahip. Bu konuda İskender Pala'nın Divan Şiiri Sözlüğü'ne bakılabilir. Sadece isim olarak değerlendirilemez. Her bir isim bin dört yüz yıllık edebi gelenek içinde çok farklı anlamlara ve önemli kullanımlara sevk olmuştur. Sadece birer isim olsalardı aktarılabilirlerdi. Ne var ki her biri kavram halini almış ve sadece geliştirilmeyi bekliyorlar. Ayrıca teolojik manada ayrı bir kayda değerlik var. Dini terim olarak ansiklopedi maddesi olabilirler. Bu konuda şu makaleyi okumanızı öneririm: http://ifder.igdir.edu.tr/Makaleler/261456070_01_Eren_(01-14).pdf Ayrıca--Kafkasmurat- 07:31, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bu türden toplu aday gösterme sağlıklı bir değerlendirmeye engel teşkil edebilir. Diğer wiki dillerinin referans olarak alındığı bir yönerge ya da politika var mı? İngilizce, Fransızca'da varsa KD yoksa değil!! --Maurice Flesier message 12:20, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum
 • her birinin bir kavram olarak ayrı kaynaklandırılabileceği ve ansiklopedik bilgi olduğu şu durumda kaynaksız. varsa bir iki tanesi geliştirilerek örneklendirilebilir. (ki gerekçede 'ayrı madde olarak kalabilecek ve geliştirilebilir olanlar varsa bu listeden açıklanarak çıkartılabilir.' diye belirtmiştim) bu adların tamamı için yapılan kavramsal çalışmalar zaten ana maddede yer buluyor/bulur. konu ayrı madde olup olmamalarıdır.
 • bu bir toplu aday gösterme sayılmaz, adların tamamı (bir iki istisna hariç ki onlar da liste dışı tutuldu..) ana maddede listelenebiliyor. kaldı ki eğer bu bir toplu aday gösterme ise şurada olduğu gibi bu şekilde yorumlanmalıdır, toplu olarak 'kalsın' demek yerine.
 • maddeler diğer vikilerde olmadıkları için aday gösterilmedi, ansiklopediden çok vikisözlük, vikikaynak maddeleri olmaları ve içeriklerinin telifli olması nedeniyle gösterildi. bu bir silinme/aktarılma gerekçesi değildir ancak hiçbirinin bu vikilerde yer bulmaması elbette önemli bir noktadır, dikkate alınması gerekir. bu nedenle esas silinme gerekçeleri hakkında yorum yapılmadan verilen 'kalsın' oyları öznel algılanmaya açıktır. --kibele 12:41, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Adaylık gerekçesine katılıyorum. — Pınar (mesaj) 12:50, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Elinize bir ansiklopedi alın, her harf için, her rakam için ayrı ayrı başlıklar var. Bu isim maddelerinin kısa olmasından ötürü böyle bir şey isteniyor. bu maddelerin ileride geliştirilmeyeceğini bilemezseniz. Ben sadece Rahman ismini öğrenmek istiyorum diyelim, bunun için o tabloda neden dakikalarca bu ismi arayayım? Dünyada 180 tane paralel var, hadi onları da böyle liste yapalım. Öterbülbül'ün yorumuna da katılıyorum--Kingbjelica (mesaj) 16:21, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın e zaten Allah'ın isimleri maddesinde isimleri listesinde hepsi var bi tanesi bile silinse madde eksik olur. Yani benim fikrime göre bu madde kesinlikle silinmemeli. Silinse 98 tane kalir böylece maddenin kurali bozulur çünkü Allahın 99 ismi var. Hem niye silinsin ki? madde KD'dir yani Allahin ismidir.

Ama şuda var listedeki butun isimlerin maddeleri silinse ki karşida anlamı zaten yazilmiş. Öyle de olabilir. ama çok yazık Kalsın Xwedêda (mesaj)

 • Yorum Yorum Kısa süre önceki başka bir adaylıkta dediğim gibi toplu aday göstermeler doğru değil, her madde kendi içerisinde değerlendirilmeli (bazı istisnalar dışında). Rahmân maddesi mesela, hem şu anki hâliyle hem de potansiyeliyle birçok maddeden daha uzun.--RapsarEfendim? 08:05, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Yükselen Dünyanın Savaşları[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Yükselen Dünyanın Savaşları"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik Adem20ileti 11:36, 19 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Konunnu aslı KD görünüyor, fakat bu haliyle kalırsa silinir çünkü kayda değerliği ispatlanmamış. Guerres du monde émergé ve Le guerre del Mondo Emerso sayfalarından yararlanılarak geliştirilmeli, yoksa bu iki facebook kaynaklı haliyle gayet zor. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:56, 19 Ağustos 2016 (UTC)
 • Aktarılmasın Aktarılsın Yukarıda dendiği gibi Fransızca ve İtalyanca Vikipedilerde maddesi var, ama her ikisinde de kaynaksız ve kayda değerliği ispat edilememiş. Kayda değer de gözükmüyor. Ansiklopedik olmayan kısımlar temizlenip, yazar maddesine aktarılabilir, bilgi kaybı olmasın. Aktarılması kararı çıkarsa kapatan hizmetli 1-2 cümleyle yazar maddesini açıp oraya aktarabilir, olmadı bana mesaj atılırsa ben o maddeyi açıp aktarırım içeriği (yahut başkası yaparım derse buyursun :)--RapsarEfendim? 08:03, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Ümran Dakneş[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ümran Dakneş"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik Adem20ileti 13:46, 19 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum şu haliyle kesinlikle KD değil, lakin ilerleyen günlerde belki insan hakları ve Suriye İç Savaşı'nın yaşayan bir sembolü haline gelebilir. BS işaretlenmesinin uygun olacağı kanaatindeyim. (İmzayı geçte olsa atayım...) Chansey (mesaj) 19:59, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Haçlıların sembol haline getirmeye çalıştığı üzerinden propaganda yaptığı bir Müslüman bir garibanın maddesi. Yüz binlercesi var bunlardan lakin beş para etmez adamların bile iki üç kriterden maddesi bulunurken bu salus ansiklopedi bu garibanı sunucularında tek bir madde olarak barındırmayacaktır. O sebeple Suriye İç Savaşı maddesine mağdurlar/etkiler artık hangi alakalı bir başlık var ise onun altına aktarılması makuldür. --II. Niveles (mesaj) 22:36, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şu kaynak da maddeye eklenmesi açısından önemlidir. --Kudyaz 22:42, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Vietnam Savaşı'nın televizyonlarda canlı olarak verilmesi ve akabinde gelişen savaş karşıtı gösteriler halen daha ders kitaplarında yazıyor. Yıllar sonra bu savaşlarda ölen insanlar sembol olarak geçecek, belgeseller yapılacak.. Şarbat Gula kimdir? Onu kayda değer yapan şey nedir? Bir sembol haline gelmiş olması onu bu denli kayda değer yapıyor. Alan Kurdi de bir semboldür. Eklenen dış bağlantılar Ümran Dakneş'in sembol olduğunu gösteriyor. Ayrıca The Guardian başta olmak üzere birçok yerde fotoğrafları yan yana konuyor. Bazı fotoğraflar tabiki çok fazla şeyi ifade ediyor. İngilizce Viki'deki adaylıkta birisi bu kategoriyi örnek vermiş. Kore savaşı için de böyle bir kategori mevcut. Pokitikalar ne diyor "Kişinin adının kanıtlanabilir şekilde yaygınca tanınmış olması." burada bir sıkıntımız yok. Eklenen dış bağlantılar bile yeterli. "Kişinin kendi sahasındaki katkılarının kalıcı tarihî kayıtların bir parçası haline gelmiş olması." Bu tanıma uyuyor demek doğru değil fakat kalıcı tarihin bir parçası olacağı kesin. Bunun içinde biraz beklemek gerekecek. Yıllar sonra bile okunacak bir maddemizi kaybetme taraftarı değilim.--Kingbjelica (mesaj) 23:05, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Elbette ki "şu şu var bu da olmalı" tarzıyla hareket ettiğimden değil, ama gerçekten yukarıda verilen örnekler gibi sembolleşmiş, günlük bir "haber" olmanın ötesine geçerek, etkisi büyük çalı ve görece uzun süreli olarak kayda değer olmuştur. Nasıl ki her cinayete madde açmıyor ama Münevver Karabulut cinayeti için açıyoruz, benzer durum burada da var.--RapsarEfendim? 10:07, 23 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Alan Kurdi gibi maddelerden içerik ve tanınma nedeni açısından çok bir farkı bulunmuyor. KD olduğunu düşünüyorum. --Maurice Flesier message 08:07, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Gizem Kayahan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Gizem Kayahan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ekim 2015'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada değerlendirilsin.--kibele 17:44, 19 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatindeyim. Chansey (mesaj) 10:06, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin KD olmadığı gerekçesiyle ÖterbülbülBuyrun? 07:43, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin kayda değer değil --Adem20ileti 07:48, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin 1-2 kaynak buldum ama yeterli değiller. Ucundan, kıyısından döndü. Kayda değer olduğu ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 07:56, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Ayhan Bıçak[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Ayhan Bıçak"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik.. esasen kaynaklandırılması için etiketlenmişti. ancak kullanıcı etiketi hakaretler eşliğinde çıkartmayı tercih etti. burada değerlendirilsin.--kibele 22:27, 19 Ağustos 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın VP:AKADEMİK yönergesine göre herhangi birinin sağlanması yeterliyken:
 1. Kişinin yaptığı araştırmaların, çalıştığı alanda önemli etkiye sahip olduğu, bağımsız ve güvenilir kaynaklar kullanılarak gösterilebiliyordur. İlmi Etüdler,İnsan ve Toplum,Bilim ve Sanat Vakfı, İstanbul Bilimler Akademisi gibi büyük kuruluşların kaynakları mevcut.
 2. Kişi, son derece seçici ve prestijli bir akademik dernek ya da kuruluşun üyeliğine seçilmiştir ya da önemli bir bilimsel topluluğun ya da derneğin seçkin bir üyesidir Uluslararası Felsefe Kongresi'nin akademik kurulunda yer almış. Bu sayfadaki akademisyenlerin %80'i Vikipedi maddesine sahip.
 3. Kişi, önemli bir yükseköğretim kurumunda ya da bilimsel araştırma merkezinde özel unvanlı akademik rütbeye ya da "Tanınmış Profesör" benzeri bir konuma, bunların yaygın olmadığı ülkelerde buna denk bir konuma sahiptir ya da sahip olmuştur. Kişi Türkiye'de felsefe disiplininin kurulduğu İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün yirmi beş yıldır üyesidir.
 4. Kişi, önemli ve büyük bir akademik kurumun veya büyük bir akademik topluluğun en üst düzeydeki temsilcisi olarak seçilmiş ya da bu kurumlarda akademik görevler yürütmektedir. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün başkanıdır.
 5. Kişi, akademik çalışmaları ile mesleği dışındaki konularda önemli etkilere yol açmıştır. Akademik yayınlar indeksinde atıfların sonu yok. Ben referansların sonuna ulaşamadım.
 6. Kişinin akademik çalışmaları, çok sayıda akademik kuruluştaki yükseköğretim süreçlerinde önemli etkilere sahiptir. Anadolu Üniversitesi ulusal çapta kullanılan Türkiye'de Felsefenin Gelişimi 1 ve 2 Açıköğretim kitaplarını bu kişiye yazdırmıştır.
 7. Kişi, ulusal ya da uluslararası düzeyde yüksek prestijli bir ödül almış veya başarı elde etmiştir. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından fikir alanında "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülü" almıştır.
 8. Edebiyat gibi sanat eserleriyle ilgili son ölçüte de literatüre olan etkisi ve eserleriyle uymaktadır. Literatür dergisinde son dönem felsefeyle ilgili makalesi mevcuttur. Diğer eserleri tarafsız kaynaklarca değerlendirilmiştir. 1, 3, 4 5 Ayrıca S. Hayri Bolay tarafından Tanzimat'tan Günümüze Türk Düşünürleri eserinde yer verilen 99 düşünürden biridir.
Sadece biri bile yeterliyken tüm maddeleri tek tek karşılamaktadır. --Kafkasmurat- 06:36, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliğini ortaya koyacak yeteri kadar "bağımsız" ve güvenilir kaynak mevcut değil. Yukarıda kriterlerin hatalı yorumlamaları da mevcut, vakit bulduğumda bunları da açıklayabilirim.--RapsarEfendim? 09:05, 20 Ağustos 2016 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Bir ölçüt yeterli. Hepsini incelediğinizi mi söylüyorsunuz? Öyleyse taraflı olan kaynak ve taraflılık dayanağı nedir? --Kafkasmurat- 09:20, 20 Ağustos 2016 (UTC)
Taraflı kaynak demedim, bağımsız olmayan dedim. Bağımsız olmayan kaynaklar maddede "kullanılabilir" elbet, ancak "kayda değerliğin ispatı için kullanılamaz". Açıklayayım tek tek (şu sürüm üzerinden konuşuyorum):
 1. Çalıştığı kurum olan İstanbul Üniversitesi ve bağlantılı siteler bağımsız olmayan kaynaklardır. 1. ve 9. kaynaklar böyle.
 2. İBA'nın verdiği seminere katılımı için gösterilen kaynak herhangi bir ansiklopedik bilgi sunmuyor. "Tarih felsefesi, siyaset felsefesi, felsefe tarihi konularında çalışmaktadır" ifadesi için kaynak gösterilmiş ama kaynakta böyle bir ifade geçmiyor. Özgün araştırma diyoruz ya, tam olarak budur özgün araştırma. Kaynak okunmuş ve "çıkarım yapılmış".
 3. ÇOMÜ'den mezun olmuş, kendisiyle bağlantılı bir kurum, o site kaynak gösterilmiş. 2. kaynak bağımsız değil.
 4. Şu kaynak gösterilerek denilmiş ki "Türk düşüncesinde tarih ve yaşam felsefesi hakkında çeşitli konferans ve seminerler düzenlemiştir". Bu kaynakta kendisiyle ilgili yer alan kısmı da vereyim: "Doc. Dr. Ayhan Bicak: Turk Evren Tasavvurunda Insan ve Olum (Istanbul)". Bu ifadeden yola çıkılarak, ilk cümleye nasıl varılmış? Yukarıda özgün araştırma tanımı vardı ya, onu aynen alalım buraya.
 5. 4. kaynakta kendisinin bir eseri kaynak olarak kullanılmış. Metni anlayamadığım için (Rusça) yorum yapamıyorum ama sırf bu yüzden kaynak alınmışsa, kendi kendini kaynak göstermiş oluyoruz.
 6. Yukarıda Harvard kaynağı için dediğim özgün araştırma olayı şunun için de geçerli. Hatta daha da ötesi, kendi eseri "kaynak" olarak alınmış.
 7. Divan dergisi kaynağı (7. kaynak) belki de elle tutulur tek kaynak. Derinlemesine bilgi sunmasa da kullanılması yerinde, bir sorun yok.
 8. Bu aşamadan itibaren dış bağlantıları inceleyelim. Şu kaynak fena değil, ama yine kişinin kendi söylemlerini içeriyor. Bağımsız olmayan dediğimiz türden.
 9. Şu kaynak iyi, sıkıntı göremedim.
 10. Şu, şu, şu ve şu ya kendi çalışmaları ya da bağlı olduğu kurumların. Bağımsız değiller yine.
 11. Bazı veritabanı sitelerindeki arama sonuçlarına yer verilmiş. Yine kendi eserleri çıkan sonuçlar. Bir daha diyeyim hadi, bağımsız kaynak değiller.
 12. 2004 Yılı Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülü alması iyi, bir profesörün eserinde yer alan 99 düşünürden biri olması iyi ama yeterli değiller.

Bunlar kaynak incelemeleriydi. Görebildiğim kadarıyla, "kayda değerliğin ispatı" için uygun diyebileceğim kaynaklar 7. ve 9. maddede bahsettiklerim. 12. maddede yer alanlar da derin bilgi sunmasa da destekleyici olarak kullanılabilir. Buradan sonra yukarıda karşıladığı belirtilen kriterlere bakalım:

 1. Vikipedi:Kayda değerlik (akademisyenler) sayfasının üzerinde, büyük puntolarla "Aşağıdaki metin, Vikipedi için bir süreç, politika veya yönerge teklifidir. Teklif halen geliştirilme, tartışma veya fikir birliği oluşturulma aşamasında olabilir" yazmaktayken bu kriterleri göz önüne alamayız.

Bitti. Akademisyenlerle ilgili kriterlerimiz yok ortada, dolayısıyla genel kayda değerlik kriterlerine göre (VP:KD) incelememiz gerekecek. Onu da incelemeye çalıştım elimden geldiğince.--RapsarEfendim? 09:46, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Cevap Cevap aynen dediğiniz gibi hatalı yorum yapmaktasınız.
 1. 1 ve 9 kaynakları kurum başkanlığı ve öğretim üyeliğine dair kaynaklardır. Bu bilgi için başka bir yere kaynak verilemez.
 2. Felsefe terimlerine hakim değilseniz ilgili metinlerde yanlış çıkarım yapmanız olasıdır. "Tarih metafiziği" ile ilgili açıklama mevcut. Bu da tarih felsefesinin bir konusudur.
 3. ÇOMÜ'den mezun değil, yanlış bilgi.
 4. Sempozyum konusu "Turk Evren Tasavvurunda Insan ve Olum" bu "Türk düşüncesinde tarih ve yaşam felsefesi" konusudur. Yanlış çıkarım hakkınızı kullandınız, bundan sonrası kasıta girmektedir.
 5. Rusça metin kendisinin değil. Yine dezenformasyon var. Yazar M.Y. Beytullaeva adlı bir akademisyen.
 6. Harvard kaynağı uluslararsı bir yayını, konuları, tarihi belirtmektedir. Böyle bir çalışmanın varlığına dair tarafsız kaynaktır.
 7. Çok sayıda kaynak var, bunlar seçilmişleridir.
 8. İlmi Etüdler kaynağı bağımlı sayılamaz. Orada çağrılı konuşmacı olmak ve orada konuşulanlara dair haber önemli bir kaynaktır.
 9. İnternette yer almayan buna benzer çok sayıda kaynak var. Ülkede süreli yayınların çok azı internette bulunabiliyor.
 10. Bilim ve Sanat Vakfı'nı bağımlı saymanız çok ilginç. Bu vakıf gündemde sıkça yer alan akademik çalışmalara sahip. Araya kattığınız bir kaynak hakemli dergi incelemesi, diğeri de internette çokça yer alan bir haberin ayrıntılı verildiği kaynak.
 11. Veri tabanları bağımsız değil diyorsunuz ama kaynağa bakmadığınız çok belli. Google Scholar nasıl bağımsız değil? Atıflarda önce kendi eserleri, sonraki yüzlerce sayfada akademik atıflar mevcut. Değerlendirmelerde en bağımsız kaynaklar bu indekslerdir.
 12. Böyle ödül ve taltifler yukarıdaki emareleri sağlamlaştırıcı unsurlardır. Böyle ölçütlere sahip başka akademisyene ben rastlamadım. Çoğu oylamada yer aldım, hiçbirinde böyle veriler sunulmadı.
Son cümlede belirttiğiniz uyarı 2013'te belirlenmiş kurallar için abes olmuş. Nitekim tüm politikalar İngilizceden çevirilmiş ve uygulanmaktadır. Burada ayırımcılık yapmanın anlamını çözemiyorum.Kullanıcılar kaynakları inceleyerek yorum yaparsa sağlıklı bir tartışma yürütülebilir.--Kafkasmurat- 10:24, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin rapsar'ın yorumlarına katılarak.. --kibele 10:25, 22 Ağustos 2016 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Etiket koyma isteğinize karşı geldim diye aday gösterdiniz. Bu madde ansiklopediktir ve kayda değerdir. Kayda değer olmayan maddeler açmış olabilirim, sadece inat için böyle maddelere zarar vermemelisiniz. Tarafımı gözetim altında tuttuğunuz için 300 maddenin hepsini kontrol etmişsinizdir, daha inandırıcı adaylıklar getirebilir misiniz? Bir de verdiğim kaynakları incelediniz mi? --Kafkasmurat- 15:42, 22 Ağustos 2016 (UTC)

İhsan Öksüz[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "İhsan Öksüz"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kasım 2014'ten beri KD etiketli. Trabzon'da spor muhabiri. Yerel düzeyde Haber 61'de hakkında haberler var. Ulusal düzeyde ise şike ile ilgili yazdığı kitabı birkaç haber olmuş. KD gözükmüyor. evolutionoftheuniverse mesaj 00:05, 20 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatindeyim. Chansey (mesaj) 09:57, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Fahir Armaoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Fahir Armaoğlu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kasım 2014'ten her KD etiketli. Akademik olarak söz ediliyor, bu yönüyle KD ancak biyografik kaynaklar tesbit edemedim. Biyografisinin doğrulanması gerekli. Maddedeki bilgiler doğrulanmamış. evolutionoftheuniverse mesaj 00:17, 20 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil --Adem20ileti 09:48, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Çekimser Çekimser KD hususunda emin değilim. Biyografinin gelişim göstermesi sonucunda oyumu değiştireceğim. Chansey (mesaj) 08:23, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap KD tabii ki Chansey. Şunu eklerseniz sorun kalmaz. Kaç hocaya hatıra kitabı çıkartmışlar ki? Ayrıca Türk basınının bir hocanın kitabından alıntı yapması da ayrı bir nailiyet.--E4024 (mesaj) 08:56, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Değerli E4024, maksat Vikipedi'yi geliştirmek ve zenginleştirmek. Kaynağı ekledim. Siz yapabilecekken bana bu fırsatı sunduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum. Saygılarımla... Chansey (mesaj) 09:07, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Şimdi bırakalım zevzekliği de maddeyi geliştirelim. Maazallah "Maddede kayda değerliği ispat edilemediği sürece hiçbir madde kayda değer değildir" hükmünden koca akademik çınar silinir milinir de sonra suçluluk duyarız. Vikiçizer de sever böyle hoca maddelerine katkıda bulunmayı... --E4024 (mesaj) 09:11, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Değerli E4024 Estağfurullah ben zevzeklik yaptığımızı düşünmüyorum. Mobil cihazdan elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyorum. Henüz oylama yeterli olgunluğa erişmedi, bir anda silineceğini sanmıyorum. Her kullanıcı gibi Vikiçizer'in de maddeye katkı sağlamaktan zevk duyacağına eminim. Saygılarımı sunuyorum. Chansey (mesaj) 09:20, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Eşref Adalı[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Eşref Adalı"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kasım 2014'ten beri KD etiketli. Kayda değerliği doğrulanamıyor. TÜBA üyesi değil. Dekan atamaları ile ilgili bir-iki haber var. evolutionoftheuniverse mesaj 00:25, 20 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin Gerekçe dolayısıyla... Chansey (mesaj) 12:55, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 08:00, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin --Adem20ileti 08:38, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Uluslararası Girişimcilik Merkezi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uluslararası Girişimcilik Merkezi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2012'den bu yana hiç bir devriye sayfayı onaylamamış. Pek mevsuk kaynak bulunmadığından silinmeye aday gösterildi II. Niveles (mesaj) 08:01, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Genco Gülan[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Genco Gülan"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Hikmetli bir zat olsa gerek diyerek kendisini araştırdım pek kayda değer bulmadım. Koskoca 29 dilde maddesi var diyebilirsiniz lakin öyle değil bakınız bir kaç tanesine bağlantı vereyim kullanıcı adlarına bakın lütfen.İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Azerice, Arapça, Yunanca, İngilizce tarih ve kullanıcı adlarının benzerliğine dikkat edin hep aynı isimler diğer dilleri de kontrol edebilirsiniz. Ben bu zatın kayda değer olmadığını düşünüyor reklam yaptığını delillerle kanıtlayarak sayfasını silinmeye aday gösteriyorum. II. Niveles (mesaj) 08:22, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Not: Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Arslankral2 ve Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Ylzclb açtığım iki davada kullanıcıların ortak hareket ettiği kuvvetli delillerle ispat edilmiştir. --II. Niveles (mesaj) 08:57, 20 Ağustos 2016 (UTC)
Bir not daha: Bir çok dilde maddesini açan Fausto zonaro isimli kullanıcı İngilizce Vikipedide reklam yaptığı gerekçesiyle süresiz engellenmiş. --II. Niveles (mesaj) 09:03, 20 Ağustos 2016 (UTC)
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Teknik direktör olarak şu anda kayda değerlik kriterlerini karşılamamaktadır. SakhalinioBuyrun beniiiim? 07:28, 21 Ağustos 2016 (UTC)

Serdar Sabuncu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Serdar Sabuncu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerlik? Turgut46 23:23, 20 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Tam 1 yıldır Altay teknik direktörü Serdar Sabuncu sayfasını oluşturmaya çalışıyorum. Fakat diğer teknik adam sayfalarında olduğu gibi resmi olarak Türkiye Futbol Federasyonu olmak üzere bir çok kaynak göstermeme rağmen kaynak konusunda uyarı verilip siliniyor. 16 yıldır teknik direktörlük yapmasının tüm resmi kaynaklarını eklememe rağmen kayda değer değil denilip siliniyor. Çıldırmak üzereyim. Yanlış anlamayın bulsam birini parasını verip sayfayı yazdırıcağım. Burada herkes yazar deniliyor fakat bizlerden bilgisayar programcısı seviyesinde bilgi bekleniyor. Gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Hatalarımız belirtilmeden siliniyor. Tüm konuları okudum fakat bir türlü silinmesini engelleyemiyor ve artık bunun ardında art niyet arıyorum. Yardımcı olun lütfen arkadaşlar. iyi bir kullanıcı değilim fakat silmeye aday gösterenler ve bu yönde oy kullananlara sesleniyorum 1 kere bile kaynaklarıma tıklayıp linklerine baktınız mı? eğer baksaydınız bu taslak sayfayı silmez geliştirilmesi için yardımcı olurdunuz. diğer teknik direktör sayfalarını iyi inceleyin lütfen çünkü onları kopyalayıp düzenleme yaparak hazırladım bu sayfayı. Serdar Sabuncu iki sezon sonra muhtemelen süper lige gider burada bu sayfayı silenler de o zaman kendi yazar bu sayfayı. emeğe saygı lütfen biraz inceleyip biraz yardımcı olun rica ediyorum.sitem etmemi mazur görün lütfen. Teşekkürler.FUTBOL KARİYER (mesaj) 23:41, 20 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Detaylı araştırdım, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesinde;
 • "İlgili ülkenin futbol federasyonu tarafından profesyonel lig statüsü verilmiş, en üst seviye birinci ve ikinci liglerde en az bir maça çıkmış olan futbolcular kayda değerdir..." Der... Şimdi TFF Bilgi bankasında 90-91 sezonu sonrasında profesyonel oyuncuların tüm transferleri sorgulanabiliyor. Bu kapsamda yapılan sorguda oyuncunun yanlızca amatör olarak faaliyet gösterdiğini görebiliriz. U21 Milli Takım veya edinilmiş bir başarıya ise rastlamadım. Madde ilgilisi oyuncu olarak bulunduğu takımlarda Bölgesel amatör lig arşivlerine ise 2010-2011 sezonuna dek ulaşabildim. Zaten o sezonda da madde ilgilisi oyuncu değil... Kısacası oyuncu olarak kriterleri sağlamıyor... Teknik adam olarak değerlendirildiğinde ise Profesyonel Takım Teknik Sorumlusu olarak iki takımda ( Altayspor ve Tire 1922 Spor ) görev aldığını tespit ettim. Her iki takımda 3. Lig ekibi. Yani ülkemiz koşullarında 4. Sırada gelen lig. Kuralı teknik adamlara göre yorumlarsak, görev yaptığı takımlar ülkemizin bir ve ikinci sıradaki ligleri değil. Madde ilgilisi gereken KD koşullarını sağlamamaktadır. Chansey (mesaj) 00:19, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum FUTBOL KARİYER Emeğinize saygı duyuyorum lakin koşullar ve kurallar ortadadır, başka maddelerle katılımına devam etmeniz en büyük arzumdur, olurda bu sayfa silinirse lütfen tek madde dolayısıyla şevkiniz kırılmasın saygılarımla... Chansey (mesaj) 00:19, 21 Ağustos 2016 (UTC)


Futbolcu olarak değil teknik direktör olarak değerlendirilmeli kanısı taşımaktayım. sayfayı incelerseniz görev alınan kulüpler ve kariyeri karşılaştırdığınızda Türk futbolunda Fatih terim dahil böyle her aldığı takımla başarı yakalayan ve sayın cumhur başkanının özel davetiyle ödüllendirilen bir teknik adam daha örnek olarak gösterilemez. Bu sayfa gelecek 10 yıldaki en iyi teknik adamlardan birini anlatmakta. ayrıca eğer kabul ederseniz beraberce bir araştırma yapalım ve wikipedia sayfalarında teknik adamlar alt başlığı altında kaç teknik adam olduğunu (ki süper lig ve ptt 1. ligde bulunan teknik adam sayısı belirli) beraberce bulalım. Bu sayfalar onay almışken taslak aşamasındaki bu sayfa, Altay SK taraftarının daha oluşturulamadığından bilgisi olmayan, olursa nasıl bu sayfayı geliştireceğinden hareketle silinmesi yanlış olur kanısındayım. Teşekkür ederim.FUTBOL KARİYER (mesaj) 00:33, 21 Ağustos 2016 (UTC)

Arkadaşlar sizleri türk teknik direktörler başlığı altındaki yüzlerce teknik direktör olan wikipedia sayfamızı incelemeye davet ediyorum. Bir yorumda her ne kadar profesyonel bir lig olan 3. ligde bulunan Altay SK teknik direktörü için kayda değer değildir denilse de rast gele baktığım diğer teknik adamlardan bazılarını aşağıda sizler için ekledim. Her nasılsa benim taslak aşamasında olan sayfam devamlı silinmek için aday gösterilse de maalesef aşağıdaki sayfalar hepimizin gözünden kaçmış. Şunu söylemek istiyorum taslak aşamasında kayda değerliğini iddia ettiğim ve emek verdiğim ve Altay SK taraftarının bu sayfanın oluşumuyla katkıları olacağını bilsem de silinmesini istemiyorum. Lütfen aşağıdaki sayfalar ile benim sayfamı inceleyip karşılaştırın (bunlar rast gele seçilen sayfalar, detaylı çalışma yapılabilir) Teşekkürler.FUTBOL KARİYER (mesaj) 01:03, 21 Ağustos 2016 (UTC) Turan Ağalday İbrahim Okutan Şeref Bey Turan Ağalday Rıdvan Kösemihal Lale Orta Mehmet Demirtaş (1958 doğumlu futbolcu) Mustafa Bahadır Mustafa Çapanoğlu Mesut Dilsöz Halil Kiraz Murat Şenvardar


Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Erdem Eren[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Erdem Eren"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

HS ile SAS arasında kaldım, KD olmadığı kanaatindeyim... Chansey (mesaj) 11:37, 21 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin kayda değer görünmüyor. --kibele 10:27, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değerliği ispat edilemiyor.--RapsarEfendim? 07:59, 24 Ağustos 2016 (UTC)

Şablon:İstanbul'daki saldırılar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şablon:İstanbul'daki saldırılar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Daha önce aynısının tüm Türkiye'yi kapsayan sürümü şuradaki tartışma sonucu silinmişti. Mantık aynı mantık, tek farkı İngilizce Vikipedi'de yer alması.--RapsarEfendim? 12:00, 21 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin--RapsarEfendim? 12:00, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Silinen şablon ile karşılaştırmak doğru değil kanımca. Orada örgütlerden kişilere, silah çeşitlerinden farklı saldırı yöntemlerine kadar geniş yelpazede bir tablo vardı. Dolaşım ve maddenin görsel zenginliği için faydalı olduğu düşüncesindeyim. Sapla saman birbirine karışmadığı sürece bu tür şablonların bir zararı olmaz. --Maurice Flesier message 12:37, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın şablonun şu haliye amaca hizmet ettiği görüşündeyim. Elbette sayın Rapsarın bahsettiği şekle gelirse silinmesi gerekir. Chansey (mesaj) 16:25, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Önceki şablondaki silme gerekçesi, tek ortak noktası "saldırma" eylemi olan tüm olayları içermesiydi (PKK tarafından düzenlenen silahlı saldırılar, intihar saldırıları, halka açılan ateşler vs). Bu da aynı o şablon gibi. Bu mantıkla darbe girişimini (halka saldırılar düzenlendi), şehrin kuruluşundan günümüze kadarki tüm saldırıları maddeye eklememiz gerekecektir. Bâb-ı Âli Baskını da bu tanım doğrultusunda bir "saldırı"dır mesela.--RapsarEfendim? 16:29, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Bağlantılar mavi, olaylar birer saldırı ve İstanbul'da gerçekleşmiş. Büyük ihtimalle eksik var, fazla yok. Kaç tane olduğundan çok her bir bağlantının yerinde olması önemli. Bu tarz olaylar arasında geçişi kolaylaştıracak, ve bu olaylar arasında geçişin kolay olması gerektiğini düşünüyorum. Zaman kısıtlaması konabilir (T.C. döneminde). Deniz (mesaj) 22:18, 25 Ağustos 2016 (UTC)

Hasan Uzunhocaoğlu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: ""haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

ocak 2015'den beri kayda değerlik etiketiyle duruyor. burada değerlendirilsin.--kibele 19:33, 2 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin KD karşılamamaktadır... 188.57.4.144 16:22, 21 Ağustos 2016 (UTC)bkz. VP:OY --Lemon tart (mesaj) 23:35, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin İnternet ortamında yeterli bilgi yok, verilen iki kaynak ise alakasız.--Kingbjelica (mesaj) 20:11, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD değil. --Lemon tart (mesaj) 23:35, 21 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin KD olmadığı kanaatindeyim. Chansey (mesaj) 09:13, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Kayda değer değil --Adem20ileti 11:24, 23 Ağustos 2016 (UTC)

Şeyh Said Seriyyeleri[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Şeyh Said Seriyyeleri"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

KD'lik konusunda emin olamadım. Burada tartışılsın. KD olduğu düşünülüyorsa, konuya vakıf kullanıcıların sayfayı ciddi anlamda elden geçirmesi gerek. Düzenlenmeli veya silinmeli. Pragdonmesaj 23:57, 21 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin şu aşamada KD olabilecek herhangi bir vasıf taşımadığı kanaatindeyim. Herhangi bir kaynak mevcut değil, basın yayın organlarında gündem olmuş bir konu yok ayrıca halk tarafından ne kadar bilindiği hususunda da kanıt yok. Silinmesi yönünde oy kullanıyorum. Chansey (mesaj) 08:21, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum metin bilgi içermiyor, taraflı yorumlar var. ama kayda değerliğine ilişkin kaynaklar var. ilgilenmeye çalışırım, ilgilenen olursa da iyi olur. --kibele 10:23, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bende mümkün olduğunca bakacağım lakin oy verdiğimden şu ana geçen sürede herhangi bir sübut delile ulaşamadım... Chansey (mesaj) 12:04, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bulabildiğim en güvenilir kaynak bu... Chansey (mesaj) 12:09, 22 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin Pragdonmesaj 16:33, 25 Ağustos 2016 (UTC)

KTFF Kadınlar Ligi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "KTFF Kadınlar Ligi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu internet sitesinde yer almayan lig. E4024 (mesaj) 12:56, 22 Ağustos 2016 (UTC)

 • Lütfen yeterli araştırma yapmadan topluluğun vaktini harcamayınız artık. Şuradan görülebilir. Kullanıcı:Vikiçizer, hızlıca kapatabilir misin?--RapsarEfendim?¨
 • Gerekli olmasa da önce şunu itiraf edeyim: Kuzey Kıbrıs'ta kadınlar futbol ligi bulunduğunu bilmiyordum. Kadın sporları özel meraklarım arasında. Maddeyi görünce "Aaa, dur kaynakları iyiyse ben bunu başka bir dilde yapayım" diye, olumlu gözle inceledim. Muhakkak siz de öyle yapmışsınızdır. Görüleceği üzere maddede mevcut iki KTFF kaynak bağlantısının ikisi de çalışmıyor. Bununla yetinmedim, Google'a baktım. Yine ulaştığım sadece KTFF sayfası oldu ve oradaki "Ligler" bölümünde bu lig görünmüyordu. Maddede de 2008-2009'dan ötesi ele alınmadığı için bu ligin kısa bir süre yapılıp sona erdiğini düşündüm. Bu açıklamaları niye yapıyorum? Sadece kendimi rahatlatmak için. Sizin zaten "Maddede kayda değerliği ispat edilemediği sürece hiçbir madde kayda değer değildir" düsturuna bağlı olduğunuzu biliyorum. Ayrıca topluluk hiç bir şeyle vaktini harcamak zorunda değildir. Belli kullanıcıların sürekli belli kullanıcıları takip etmesi filan gönüllü tasarruf ve tercihleridir. Sonuçta burada 2010 yılına ait bir kırmızı bağlantı ile akim kalmış, kaynaksız, bulunabilen kaynakları da bağımsız olmayan, çok zayıf durumdaki bir maddeden söz ediyoruz. Bu maddeyi tartışmak zaman kaybı ise hızlı silinsin bence. --E4024 (mesaj) 06:26, 23 Ağustos 2016 (UTC)
 • Artık bir şekilde buraya gelmiş, argüman ileri sürülmüş vs. o yüzden ilgili kullanıcılar varsa onlar da görüş bildirsinler ki geleceğe yönelik öğretici bir tartışma olsun. Bir müddet daha kalmasını böyle bir beklenti ile çok sakıncalı görmedim.Vikiçizer (mesaj) 17:57, 23 Ağustos 2016 (UTC)

Can Yeğinsu[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Can Yeğinsu"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik--Adem20ileti 15:46, 23 Ağustos 2016 (UTC)

 • Çekimser Çekimser Kaynakların güvenilir olduğu kanaatindeyim. BM Daimi Temsilciliği hk. kaynak edinemedim. Şimdilik çekimserim.Chansey (mesaj) 19:43, 23 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Öyle ya da böyle, kendisinin kayda değerliğini ispat edecek yeteri kadar bağımsız ve güvenilir kaynak olduğu gözüküyor maddede.--RapsarEfendim? 07:58, 24 Ağustos 2016 (UTC)

önceki yorumu

 • Yorum Yorum Sayfada bariz kuklacılık dönüyor bence, şu değişiklikden anlaşılacağı gibi parametre sonrasında boşluk bile bırakılmış. Bir insanın vikipedide maddesinin olmasını istemesi büyük bir egoistlik olsa gerek, reklam ihtiyacı duyan aşağılık kompleksli insanlar en az 4 hesap birden bile yönetiyor, büyük bir temizlik olacak dendi ama lafta kaldı, ne diyelim hayırlı işler. --Kingbjelica (mesaj) 16:07, 27 Ağustos 2016 (UTC)
Bu açıdan bakmamak lazım. Evet, kullanıcının amacı bariz bir şekilde kendisini ya da bir yakınını tanıtmak, evet, "bilmediği" hâlde kuklacılık yapmış (bilse bu kadar bariz yapmazdı diye tahmin ediyorum) ama burada kayda değerlik kriterlerine göre incelemek lazım. Madde kayda değer mi? Benim gördüğüm kadarıyla öyle olduğu, kullanılan kaynaklarla ispat edilmiş. Değilse onu belirtelim, ona göre hareket edelim.--RapsarEfendim? 19:16, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Can Dizdar[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Can Dizdar"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

kayda değerlik Adem20ileti 15:47, 23 Ağustos 2016 (UTC)

 • Symbol speedy keep.svg Hızlı kalsın Madde kayda değerdir; birkaç kaynak da ekledim. Yabancı dilde bile sayfası olan bir Türk diplomatın sayfasının Türkçe Vikipedi'de silinmesi de ayrıca hatalı olacaktır. ÖterbülbülBuyrun? 08:08, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kayda değer olduğu kanaatindeyim. Chansey (mesaj) 08:13, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yanlışsam düzeltin, büyükelçilik makamı, direkt kayda değer kabul edilen bir makam değil mi?--RapsarEfendim? 08:28, 24 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın yukarıdaki yorumlara istinadenPragdonmesaj 16:33, 25 Ağustos 2016 (UTC)

Mefkûre TV[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Mefkûre TV"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kanalla ilgili kaynak yok, yayınlamış herhangi bir program içeriği, ismi vb. görünmüyor, kısa süren yayın hayatı sonrasında kapanmış/ismi değişmiş. KD olmadığı kanaatiyle SAS olarak işaretliyorum... Chansey (mesaj) 18:11, 23 Ağustos 2016 (UTC)

Uludağ Sözlük[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Uludağ Sözlük"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

2007'de tartışılmış, görüş birliği sağlanamamış. Madde on sene sonra hala aynı kaynak zavallısı haliyle duruyor. Lütfen mukayese için Ekşi Sözlük ve İnci Sözlük maddelerine bkz. E4024 (mesaj) 13:35, 26 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 02:39, 27 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Tam koruma olduğu için maddede geliştirme yapamadım. 1, 2, 3, 4, 5 gibi kaynaklar mevcut. Kayda değerliğin ispatı için yeterli olduklarını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:25, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Partizan (örgüt)[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Partizan (örgüt)"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Bir senedir KD etiketiyle bekliyor. Etiketi koyan ben değilim. KD olup olmadığı konusunda da kafam pek net değil. Madde burada tartışılıp ya silinsin ya da yoluna etiketsiz devam etsin diye bu işlemi yapıyorum. E4024 (mesaj) 15:01, 26 Ağustos 2016 (UTC)

 • Silinsin Silinsin --II. Niveles (mesaj) 02:39, 27 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu haliyle silinmeyi hak ediyor, aktarılacak bir içeriğe de sahip değil. İbrahim Kaypakkaya maddesinde geçiyor fakat kaynaksız. Kaynakları bekleyelim şimdilik. Mümkünse örgüt adının geçtiği değil, örgütü "doğrudan konu edinen" kaynaklar olsun. --Kingbjelica (mesaj) 14:34, 27 Ağustos 2016 (UTC)

Kayışdağı Caddesi[kaynağı değiştir]

(Kaynak ara: "Kayışdağı Caddesi"haber • kitap • akademik • JSTOR • özgür resimler)

Kayda değerliğini ortaya koyacak bir özelliği yok gördüğüm kadarıyla. İstiklal Caddesi veya Bağdat Caddesi gibi bir cadde olmadığı aşikar. Kaynaklarda belki KD'liğini kanıtlayacak bir yanı bulunabilir ama yine de tartışılmalı. --Maurice Flesier message 21:28, 26 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Sayfayı açan kişi ansiklopedi kaynaklı sayfalar oluşturan biri. "Yanılmıyorsam" kısa bir süre önce Larousse'dan doğrudan alınmış veya büyük bir bölümü aynı olan açtığı bir maddeye denk gelmiştim. (yaniliyorsam kusura bakmasin) Bu ayrı bir konu. Bu adaylıkta ise eklenecek kaynaklara bakmak lazım. Eğer ansiklopediden almışsa doğrudan kayda değer olabilir. Beklemek lazım. --Kingbjelica (mesaj)
 • Silinsin KD değil.--evolutionoftheuniverse mesaj 14:54, 27 Ağustos 2016 (UTC)
 • Silinsin Silinsin mevcut hâliyle kayda değerliği ispat edilememiş, ben de kaba bir araştırmayla ispatlayacak kaynaklara erişemedim. Maddeyi açan kullanıcıya bildirim yollayayım bir de, ilgilenir belki.--RapsarEfendim? 19:18, 27 Ağustos 2016 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Maddenin oluşturulmasında Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi 4. cilt, 505. sayfadaki "Kayışdağı Caddesi" maddesinden yararlandım. Ansiklopedideki madde, 8 paragraflık oldukça uzun bir madde. Bu nedenle hem telif sorunları yaratmaması hem de maddenin daha okunabilir kısalıkta olabilmesi için küçük bir kesimini aktardım. 1994 tarihli bir eser olduğu için bazı güncel beilgileri de ekledim. Maddenin kayda değerliğine gelince. İstanbul Ansikolpedisi gibi İstanbul araştırmalarında bir kılavuz olarak kullanılan bir eserde bu maddenin yer alması bile Kayışdağı Caddesi maddesini başlıbaşına kayda değer yapmaya değer kanaatindeyim. Caddenin belki yukarıdaki tartışmalarda belirtilen İstiklal Caddesi gibi caddelerle karşılaştırıldığında tarihi önemi daha az olabilir. Ancak mevcut durumunda bile önemli bir ana arter niteliğinde olduğu açıktır.--Mirada mesaj 02:22, 28 Ağustos 2016 (UTC)