Vikipedi:Şablon tartışmaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şablon tartışmaları, şablon ve modül sayfalarının silinme ve birleştirilme tartışmaları için hazırlanmış bir süreç sayfasıdır.

Bu sayfada silinmeye aday gösterilen şablonlar genellikle aşağıdaki özellikleri taşırlar:

 1. Şablon ad alanı yönergesine uygunsuzdur ve düzenlenerek uygun duruma getirilmesi mümkün değildir.
 2. Daha iyi tasarlanmış bir şablonun var olması nedeniyle artık gereksizdir.
 3. Tarafsız bakış açısı veya nezaket gibi politika veya yönergeleri ihlal etmektedir ve düzenlenerek sorunun giderilmesi mümkün değildir.

Düzenleme ile sorunların çözülmesi mümkünse, şablon aday gösterilmemelidir. Eğer şablon uygunsuz bir şekilde kullanılıyorsa, şablonun belgeleme sayfası güncellenerek uygunsuz kullanımı gerçekleştiren kullanıcılar bilgilendirilmelidir. Uygun kullanımın nasıl olması gerektiği konusu tartışmalıysa, şablonun tartışma sayfasında konuyla ilgili fikir birliğinin sağlanması için çalışılmalıdır.

Şablonlarla ilgili hızlı silme kriterlerine uyan şablonlar da bu sayfada aday gösterilmemeli, bunun yerine {{sil}} şablonu ile etiketlenmelidir.

Adaylık[kaynağı değiştir]

Bir şablonu silinmesi veya birleştirilmesi için aday göstermek istiyorsanız, aşağıdaki üç adımlı süreci izleyin. Bu adımlar sırasında aksi belirtilmediği sürece "Şablon:" veya "Modül:" öneklerine yer verilmemelidir.

Adım Yönergeler
I: Şablonu etiketleyin.
Şablon ve modül sayfalarının etiketlenmesi

Şablonları silinmeye aday göstermek için, aşağıda belirtilen kodlardan birini şablon sayfasına ekleyin.

 • Kenar, bilgi ve kullanıcı kutusu şablonlarında {{yk:saş|tür=kutu}}
 • Taslak ve satır içi şablonlarda {{yk:saş|tür=satır}}
 • Diğer her türlü (dolaşım vb.) şablonda {{yk:saş}}

Modülleri silinmeye aday göstermek için, /belge alt sayfasının en üstüne şu kodu ekleyin:

 • {{yk:saş|tür=modül|sayfa=modülün adı}}

Şablonları birleştirilmeye aday göstermek için aşağıda belirtilen kodlardan birini birleştirilecek şablonlardan birinin sayfasına ekleyip tüm diğer şablonlara da kopyalayın:

 • Dolaşım, kenar, bilgi ve kullanıcı kutusu şablonlarında {{yk:baş|tür=kutu|diğer şablonun adı}}
 • Taslak ve satır içi şablonlarda {{yk:baş|tür=satır|diğer şablonun adı}}
 • Diğer her türlü şablonda {{yk:baş|diğer şablonun adı}}

Birbiriyle ilgili olan birden fazla şablonu silinmeye ya da ikiden fazla şablonu birleştirilmeye aday gösteriyorsanız, adaylığı tartışma için en önemli gördüğünüz şablon üzerinden başlatın ve yönergeleri izleyerek diğer şablonların tamamını tartışmaya dâhil edin.

Etiketlemede dikkat edilmesi gereken noktalar

Bu şablonlar, aday şablonun görüntüleme yöntemiyle (örn: {{örnek}}) kullanıldığı sayfalarda küçük bir bildirim olarak görünecek ve bu sayfaları kategorilere eklemeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle bu şablonların adaylığında ŞT şablonunun <noinclude>...</noinclude> içine alınması gereksizdir.

Aday şablonun yerine koyma yöntemiyle (örn: {{yk:örnek}}) kullanıldığı durumlarda ise ŞT şablonunun aday şablonla birlikte kopyalanmasını önlemek için <noinclude>...</noinclude> etiketinin içine alınması gerekir. Her iki durumda da şablon metniyle ŞT şablonu arasına yeni satır eklenmemelidir. Şablonu ekledikten sonra Silinmeye / Birleştirilmeye aday gösteriliyor gibi bir değişiklik özeti eklenmesi ve önizleme yapılarak görünümün kontrol edilmesi yararlı olacaktır.

Aday gösterilecek şablon koruma altındaysa, hizmetlilerin görüp gerekli işlemi yapabilmesi için {{değişiklik isteği}} şablonunu kullanarak şablon tartışma sayfasında istekte bulunun.

Varlığı aday şablonlara bağlı kategoriler

Eğer şablon adaylığında şablon tarafından doldurulan takip kategorilerine de yer vermek isterseniz, şablon tartışmasının sonucu olarak silinecek kategorilerin en üstüne {{Saşk|Şablon:şablon adı}} kodunu yerleştirin ve yine aynı şekilde şablon adı yerine aday gösterdiğiniz şablonun adını girin. Eğer bir modül söz konusuysa Şablon: yerine Modül: yazın.

Şablon CSS sayfaları

Yukarıdaki şablonlar, şablonlara biçem özelliklerini veren CSS sayfalarında (örnek) çalışmayacaktır. Bunlar yerine sayfanın en üstüne aşağıdaki gibi bir CSS yorumu ekleyin:

/* Bu şablon Vikipedi'nin silme politikası uyarınca tartışmaya açılmıştır. Adaylık sayfasında görüş belirtin: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Şablon tartışmaları/Şablon:şablon_adı.css */
II: Tartışmayı başlatın.
Adaylık sayfasını oluşturma

Sayfaya eklediğiniz şablonun üzerindeki yönergeleri izleyerek adaylık sayfasını oluşturun. Ardından şablonun üzerindeki yönergeleri izleyerek adaylık sayfasını Şablon Tartışmaları sayfasına ekleyin.

Varlığı aday şablon veya modüle bağımlı kategorilerin eklenmesi

Aday gösterilen şablon veya modüllerin silinmesi durumunda silinmesi gerekecek kategorileri, yönergeleri izleyerek adaylık sayfasını oluştururken adaylığa ekleme olanağınız olacaktır. Adaylık sayfasını oluşturduktan sonra kategori eklemesi yapmak için ise aşağıdaki kodu adaylık sayfasına ekleyebilirsiniz:

{{yk:saşk2|kategori adı}}
III: Kullanıcıları bilgilendirin.
Aday sayfalara katkı verenlere bilgi verilmesi

Lütfen aday gösterdiğiniz şablonu oluşturan kullanıcıyı (ve birleştirme adaylığı başlatıyorsanız ek olarak hedef şablonu oluşturan kullanıcıyı) durumla ilgili olarak bilgilendirin. Ayrıca aday gösterdiğiniz şablona önemli katkılarda bulunmuş kullanıcıları bilgilendirmeniz de yararlı olacaktır. Bu kullanıcıları bulmak için şablonun sayfa geçmişine veya tartışma sayfasına bakabilirsiniz. Kullanıcıları belirledikten sonra aşağıdakilerden birini tüm bu kullanıcıların mesaj sayfalarına ekleyin:

Şablonu kapsamında bulunduran Vikiprojelere de konuyla ilgili bir mesaj bırakmanız tartışma için yararlı olacaktır.

Birden fazla şablonu konu alan adaylıklar

Bir kullanıcıya birden fazla şablonun aday gösterildiğini bildirmek için herhangi bir şablon bulunmamaktadır. Bu tür durumlarda lütfen siz uygun gördüğünüz bir mesaj yazınız.

Aday gösterdiğiniz her şablonu izleme listenize de eklemeniz yararlı olacaktır.

 • Herkes tartışmalara katılabilir, ancak tartışmada yorum yapmadan önce silme politikasını anlamanız ve gerekçelerinizi açıklamanız beklenmektedir.
 • Şablon hakkında görüş belirtmeden önce, lütfen şablonu inceleyin. Sadece aday gösteren kişinin verdiği bilgilere göre görüş bildirmeyin. Şablonun durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tartışma sayfasını, şablonun geçmişini ve sol menüde bulunan sayfaya bağlantıları inceleyin.
 • Görüşünüzü Silinsin, Birleştirilsin, Kalsın gibi vurgulu bir ifade kullanarak belirtin. Eğer görüşünüz değişirse daha önceki vurgunuzun üzerini çizerek (örn: Silinsin Kesinlikle kalsın) yeni görüşünüzü vurgulamanızdır. Görüşünüzün sonuna imza (~~~~) eklemeyi unutmayın.

Adaylığın sonlandırılması[kaynağı değiştir]

Şablon tartışması için önerilen süre 7 gündür. Bu sürenin sonunda fikir birliği sağlanmamışsa 5 gün ek süre verilmeli, 12 günlük sürenin sonunda da fikir birliğine ulaşılamazsa tartışma bu doğrultuda kapatılmalıdır:

Şablon veya modülün silinmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa
Adaylık sayfasının en üstüne {{ŞT Silinsin}}--~~~~ ve en altına {{ŞT Son}} şablonu ekleyin. Aday sayfayı silin ve silinme nedeni olarak adaylık sayfasının bağlantısını girin.
Şablon veya modülün kalması yönünde fikir birliği oluşmuşsa
Adaylık sayfasının en üstüne {{ŞT Kalsın}}--~~~~ ve en altına {{ŞT Son}} şablonu ekleyin. Aday sayfadaki ŞT etiketini, özet kutusuna adaylık sayfasının bağlantısını girerek kaldırın. Aday sayfanın tartışma sayfasına {{Eski ŞT}} şablonu ekleyin.
Şablon veya modüllerin birleştirilmesi yönünde fikir birliği oluşmuşsa
Adaylık sayfasının en üstüne {{ŞT Birleştirilsin}}--~~~~ ve en altına {{ŞT Son}} şablonu ekleyin. Aday sayfadaki ŞT etiketini, özet kutusuna adaylık sayfasının bağlantısını girerek kaldırın. İlgili kullanıcıların birleştirme işlemini yapabilmeleri için Vikipedi:Şablon istekleri sayfasına not bırakın.
Tartışmada fikir birliği oluşmamışsa
Adaylık sayfasının en üstüne {{ŞT Kararsız}}--~~~~ ve en altına {{ŞT Son}} şablonu ekleyin. Aday sayfadaki ŞT etiketini, özet kutusuna adaylık sayfasının bağlantısını girerek kaldırın. Aday sayfanın tartışma sayfasına {{Eski ŞT}} şablonu ekleyin.

Ocak · Nisan · Mayıs · Ağustos ·

Tartışmalar[kaynağı değiştir]

Şablon:Yazım yanlışları[kaynağı değiştir]

Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Daha önce şurada silinmeye aday göstermiştim, ancak sanırım bir iletişim sorunu oldu ve benzer şeyler dememize rağmen kararsız sonuçlandı. Şablon:Düzenle-tr mevcut halihazırda ve bu şablonla arasındaki nüans farko neredeyse yok. İçerikleri birleştirilir, şablon adı tartışılır, bunlar ayrı, ama aynı görevi gören iki şablonun olması anlamsız. Birleştirilmeleri gerektiğini düşünüyorum.--Nanahuatl? 23.36, 25 Kasım 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Silinsin Silinsin Muadil şablonun oluşu fikrinize katılmamı sağlıyor. Tabii ne kadar çok sayfada kullanılıyor ona bakmak lazım, çok fazla kullanılıyorsa belki bir bot veya AWB işi gerekebilir. Belki de kurulan sistemlerden ötürü silmek yerine öbürünü buna embedlemek zorunda kalabiliriz, ama gerekçenize katıldığımı vurgularım. RuzDD (mesaj) 23.31, 1 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Tartışma sayfasındaki görüşümü koruyorum. Farklı bir işlevleri yok. Birleştirilmeli.--Sayginerv-posta 12.29, 3 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yorum Yorum Benzer şekilde Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun düzenleme yapılmasını gerektiğini belirten {{Düzenle-tr}} var. Önceki tartışmada @Esc2003 de "Daha açıklayıcı bir yazıyla iki şablonu teke indirebiliriz" demiş, aynen katılarak birleştirilsin diyorum. Ya iki şablondan birinin adında, ya da farklı bir isimle.. --justinianus | mesaj 19.01, 7 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

iki şablon aynı şeyden söz etmiyor, bu açıdan ayrı kalmalarında sakınca yok. ama ille de birleştirilecekse daha açıklayıcı bir metne gerek var. --kibele 08.16, 8 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Şablon:Madde bakım kutusu[kaynağı değiştir]

Tartışma; 3 gün 5 saat 45 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 8 gün 5 saat 45 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Bakım kategorilerimizin artık haddi hesabı yok. Bu şablon 2012'de oluşturulmuş, o günün şartlarında belki bakım kategorilerinde dolaşım yapma adına işlevseldi ancak artık değil. Yarım yamalak bir şekilde, bir oradan bir buradan kategorileri toplayacak şekilde kaldı. Yokluğu, varlığından faydalıdır.--Nanahuatl? 01.21, 8 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

çok yararlandığım bir şablon, eksikleri tamamlanabilir. --kibele 08.11, 8 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • kibele'ye katılıyorum. Sorunlu maddelerle ilgilenecek kullanıcılar için her kategoriyi listeleyen bir şablon. Eksikleri nedeniyle işlevselliği azalmış olabilir ancak bunları gidermek bence daha önemli. Şimdilik kalsın diyorum. --justinianus | mesaj 12.04, 8 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]