Tabula Rasa (Buffy bölümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
All the Way
Bölüm No 6. sezon, 8. bölüm
Yazar Rebecca Rand Kirshner
Yönetmen David Grossman
Konuk Oyuncu(lar) Anthony Stewart Head
   (Giles)
Raymond O'Connor
   (Teeth)
Çekim Tarihi 13 Kasım 2001
Önceki Bölüm Once More, With Feeling
Sonraki Bölüm Smashed

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Willow, Buffy’yi aslında cehennemden değil de cennetten zorla geri getirdiklerini öğrenince dehşete düşer ve müthiş bir pişmanlık hisseder. Çare olarak da Buffy’nin öbür hayatında yaşadıklarını unutmasını sağlayacak bir büyü yapmaya karar verir. Ancak Tara, Willow'un büyü bağımlısı olduğu konusunda ısrar eder. Willow da hiç büyü yapmadan bir hafta geçirmeye karar verir. Ama sözünü tutamaz ve büyüyü yapar. Ancak işler karışır ve yapılan büyü sadece Buffy’nin değil herkesin uyandıklarında hafızalarının silinmiş olmasına sebep olur.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy'nin yanına gelen ve aşkları konusunda umutlanmış olan Spike, Buffy'nin böyle bir ilişkiye girmek istemediğini öğrenir.

Scooby Gang, Buffy'yi cennetten çıkardıklarını öğrenince şok olmuşlardır. Bu durumu düzeltmenin bir yolunu ararlarken Willow, Buffy'ye bir unutturma büyüsü yapma teklifi sunar. Willow'un çok fazla büyü yapmasından şikayetçi olan Tara ise Willow'la olan ilişkisini bitirmek ister. Ama yine de Willow'a bir şans daha vererek bir hafta hiç büyü yapmaması hâlinde ilişkilerine kaldıkları yerden devam edeceklerini söyler ve oradan Dawn ile ayrılırlar. Onlar gider gitmez büyüyle ıslak saçlarını kurutup üzerini değiştiren Willow, Buffy'ye unutturma büyüsünü yapmakta kararlıdır. Daha önce Tara üzerinde de kullandığı böğürtlen çalısını kullanarak bir unutturma büyüsü yapar. (Bölümün adı Tabula Rasa, Willow'un bu büyüde üç kez tekrarladığı sözcüklerdir) Fakat bazı terslikler olur ve bu büyü bütün Scooby Gang'in her şeyi -kim olduklarını bile- unutmalarına neden olur.

Magic Box'tayken birden herkes bayılır, Willow'un büyüsü tamamlanmıştır. Ayıldıklarında kimse hayatına dair bir şey hatırlamamaktadır.

Willow ile Xander sevgili olduklarını zannetmektedir çünkü ayıldıklarında kendilerini yerde birbirlerine sarılırlarken bulmuşlardır. Spike, üzerindeki cekette yazan adın ("Randy") kendi adı olduğunu, aynı zamanda Giles'ın oğlu olduğunu düşünmektedir. Anya da nişan yüzüğünden Giles ile nişanlı olduğunu sanıyordur. Dawn, üzerine adı yazılı olan kolyesinden adını anlar. Willow ile Tara'nın da kimlikleri yanlarındadır. Buffy ise yanında hiçbir şey olmadığından kendine "Joan" takma adını verir.

Bu sırada vampir çetesi, Spike'ın onlara kumarda yavru kedi borcu olduğundan Spike'ı öldürmeye gelirler. Hayatlarında ilk defa vampir gördüklerini düşünen Scooby Gang, çığlık atmaktan başka bir şey yapamaz.

Vampirlerin içeri dalmasıyla Buffy, avcı iç güdüyse saldırıya geçer ve bir tanesini öldürür. Buna kendisi de dahil tüm arkadaşları çok şaşırmıştır.

Diğerleri vampirlerden kaçarken, Buffy ile Spike dışarı çıkarlar. Bu sırada Spike yanlışlıkla vampir hâline dönüşür, Buffy de ondan korkup kaçar.

Diğer tarafta, Willow, Tara, Dawn ve Xander Magic Box'ın bodrumundadırlar. Vampirler onları kovalarken, Willow ve Tara karşılıklı bir çekim hissederler. Üst tarafta, Anya ve Giles vampirleri defedecek bir büyü ararlar. Anya her şeyi yanlışlıkla tavşana çevirirken, Giles, cebinden İngiltere'ye gitmek üzere aldığı, o akşamki uçak biletini bulur.

Willow ve Tara koşarken yere, birbirlerinin üstüne düşerler ve Willow'un cebindeki kristal yere yuvarlanır. Buffy ve Spike da yere, birbirlerinin üstüne düşlerler.

Xander, Tara ve Willow tam öpüşecekken yanlışlıkla büyülü kristale basar ve onu kırar. Spike ve Buffy, Anya ve Giles, birbirlerini öpüşürken bulurlar ve irkilerek ayrılırlar. Tara, ayağa kalkar ve Willow'a kırık bakışlar atar, büyüyü anlamıştır. Willow da cebini yoklar ve kristalin olmadığını görür.

Finalde, Giles İngiltere uçağına, bir daha geri dönmemek üzere biner. Willow banyoda ağlarken, Tara gitmek için eşyalarını topluyordur. Buffy ise The Bronze'da müzik dinleyip içki içer. O sırada Spike gelir ve bölüm Spike ile Buffy'nin öpüşmesiyle biter.

Yapım ve Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Cast[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Michelle Branch - Goodbye to You

Detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Buffy ve Spike, bir ilişkiye başlamadan önce iki kez öpüştüler: Once More, With Feeling ve Tabula Rasa bölümlerinde. (İkisi de bölümün sonunda.) Ancak Buffy ikisini de kabul etmek istemedi ancak Spike ile Smashed bölümünün sonunda son kez öpüşecek ve kabul etmek istemese de bir ilişkiye başlayacaklar.
  • Giles'i canlandıran Anthony Stewart Head, 6. sezonda çok az görev aldı: Bargaining, Part One'da yer aldı ve bölümün sonunda gitti, Flooded'de döndü, ondan sonraki üç bölümde yer aldı, Tabula Rasa'da yer aldı ve gitti. 6. sezon finali olan Two to Go ve Grave'de, Willow'u durdurmak üzere dönecek.
  • Giles'i canlandıran Anthony Stewart Head, 6. sezonda toplam 7 bölümde yer aldı.