İçeriğe atla

How I Met Your Mother

Vikipedi, özgür ansiklopedi
How I Met Your Mother
FormatDurum komedisi (Sit-com)
TürKomedi
Romantik
Proje tasarımcısıCarter Bays
Craig Thomas
YönetmenPamela Fryman (196 bölüm)
Rob Greenberg (7 bölüm)
Micheal Shea (4 bölüm)
Neil Patrick Harris (1 bölüm)
BaşrolJosh Radnor
Jason Segel
Cobie Smulders
Neil Patrick Harris
Alyson Hannigan
Cristin Milioti
AnlatıcıBob Saget
Tema müziği bestecisiThe Solids
Açılış müziğiThe Solids'in "Hey Beautiful" adlı parçası
Ülke ABD
Sezon sayısı9
Bölüm sayısı208 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıCarter Bays
Pamela Fryman
Rob Greenberg
Craig Thomas
YapımcıCarter Bays
Craig Thomas
MekânAmerika Birleşik Devletleri New York
KameraÇoklu kamera
Gösterim süresi22 dakika
Yapım şirketiBays & Thomas Productions
20th Century Fox Television
Yayın bilgileri
KanalAmerika Birleşik Devletleri CBS
Türkiye CNBC-e (yeni bölümler)
Türkiye e2 (eski bölümler)
Amerika Birleşik Devletleri Disney+ (tüm bölümler)
Görüntü formatı480i (4:3 Standart çözünürlük)
1080i (16:9 Yüksek çözünürlük)
Ses formatıDolby Dijital 5.1
Yayın tarihi19 Eylül 2005 - 31 Mart 2014
DurumuSona erdi.

How I Met Your Mother, ABD'de yayın yapan CBS kanalında, 19 Eylül 2005'ten 31 Mart 2014'e kadar yayınlamış olan, yaratıcılığı ve yapımcılığını Carter Bays ve Craig Thomas'ın, 196 bölümünün yönetmenliğini Pamela Fryman'in, başrollerini Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Cobie Smulders ve Alyson Hannigan'ın üstlendiği durum komedisi türündeki televizyon dizisidir. 31 Mart 2014'te yayınlanan 40 dakikalık özel bölümüyle sona ermiştir.

Dizi, 2030 yılında, Ted Mosby'nin çocuklarına anneleri (kendi eşi) ile nasıl tanıştığını anlatmasıyla başlar. Bob Saget'in seslendirmesiyle asıl karakteri Ted "Size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım." der ve dizi 2005 yılına döner. Bays ve Thomas dizideki arkadaşlığı kendi arkadaşlıklarından yola çıkarak yazmışlardır. Buna göre Ted karakterinde daha çok Bays öne çıkarken Marshall ve Lily karakterleri ise Thomas ve eşinden esinlenilmiştir.

"Haydi arkadaşlarımız ve New York'ta yaptığımız aptalca şeyler hakkında yazalım." fikri,Bays ve Thomas'ın How I Met Your Mother'ı oluştururkenki düşünceleriydi.[1] İkili karakterleri yaratırken kendi arkadaşlıklarından esinlendiler: Bays esnetilerek Ted, Thomas ve eşi esnetilerek ise Marshall ve Lily yaratıldı.[2] Thomas'ın eşi Rebecca, kendinden ilham alınarak yaratılacak bir karakter konusunda gönülsüzdü, sadece bir şartla izin verecekti: Kendisini Alyson Hannigan'ın canlandırmasını istiyordu. Şanslarına, Hannigan o sıralar boştu ve o da komedi dizilerinde daha fazla yer almak istiyordu.[2]

Dizinin setlerinden biri olan "MacLaren's", Bays ve Thomas'ın ikisinin de sevdikleri ve dizide yer almasını istedikleri, New York'taki "McGee's" [3] adlı bir bardan esinlenerek yaratılmıştır. Barın adını ise barın çalışanlarından birine de adını veren, Bays'in yardımcısı Carl MacLaren vermiştir (Bakınız: Yardımcı Karakterler).

Karakterler ve Oyuncu Kadrosu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin ana karakterleri şunlardır: Ted Mosby, Marshall Eriksen, Lily Aldrin, Robin Scherbatsky ve Barney Stinson.

Theodore Ted Evelyn Mosby

[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç hali Josh Radnor tarafından canlandırılmakta, 52 yaşındaki hali ise Bob Saget tarafından seslendirilmekte ancak ekranda görünmemektedir. Dizinin temel karakteri Ted, Wesleyan Üniversitesi mezunu bir mimardır, aynı zamanda bir üniversite profesörüdür.

Shaker Heights, Ohio'da doğup büyümüştür. Ted'in çocukluğunda da en büyük tutkusu mimar olmaktı. Ünlü mimarlar hakkında saatlerce konuşabilir. Mesleğine âşık ve azimli bir mimardır ancak eskiden çalıştığı bürodaki patronun penis biçimindeki gökdelen projesini kabul edemez ve kendisine göre bir gökdelen tasarlar. Bu gökdelen oldukça başarılıdır ve Ted kendi çiziminin onaylanmasıyla ofisinde şefliğe yükselir. Dördüncü sezonda kovulur ancak daha sonra sezonun son bölümünde, eski nişanlısının erkek arkadaşının ona vicdan azabından dolayı teklif ettiği, üniversitede profesörlük görevini kabul eder.

Duygusal bir kişiliğe sahip Ted, en yakın arkadaşları Marshall ile Lily ilk bölümde nişanlandıktan sonra, ruh ikizini veya -ilk iki sezon boyunca Robin sandığı- "o" kızı arayıp bulmaya karar verir. Ancak daha ilk sezonun ilk bölümünde, öyküsünü çocuklarına anlatırken Robin'den Robin Teyzeniz diye bahseder. Robin'den ayrıldıktan sonraki psikolojik olarak iyileşme döneminde, kendini beline bir kelebek dövmesi yapılmış halde bulur. Okuldayken bir keresinde koruduğu bir öğrenci büyüyüp bir porno yıldızı olduğunda, Ted'e duyduğu şükranını sahne adı olarak Ted Mosby'yi alarak gösterir. Barney ile MacLaren's barının pisuvarında tanışmıştır.

Ted, arkadaşları Marshall ve Lily ikinci sezonun sonunda evlenip yeni bir eve taşınıncaya dek, onlarla beraber yaşamıştır. Artık Robin, dördüncü sezonun başındaki Japonya faciasından beri Ted'le yaşamaktadır.

Ted'in geleceği hakkında tek bildiğimiz, evlenip bir kız, bir erkek çocuğa sahip olacağı. Müstakbel eşine ilişkin; beşinci sezonun ilk bölümünde yanlışlıkla ders verdiği iktisat sınıfında bulunduğu, sarı bir şemsiyeye sahip olduğu, bir müzik grubunda bas gitar çaldığı ve kendisi ve Marshall gibi onun da Yıldız Savaşları filmlerine bayıldığı gibi bazı ipuçları verilmiştir. 8. sezonun son bölümünde "anne" tartışmalı da olsa görünür ve 9. sezonda anne artık kesin olarak bellidir. Anneyi bulduktan sonra evlenme hazırlıklarına başlarlar ancak anne hamile kaldığı için evlenmezler sonrasında ilk çocukları dünyaya gelir.[4]

Marshall Eriksen

[değiştir | kaynağı değiştir]

Jason Segel tarafından canlandırılmaktadır. Lily ile eğlenceli bir ilişkileri vardır. Ailesindeki herkesin boyu çok uzun ve iridir. Buna rağmen Marshall ailesindeki herkesten daha kısa ve miniktir. Ted ile üniversitede oda arkadaşı olarak tanışmışlardır. Marshall, Ted'i ilk gördüğünde dekan zannetmiştir. Marshall gruptaki en saf kişidir. Hiç yalan söylemeyi beceremez. Bir sırrı tutamayınca birden bağırarak söyler ve sırrı herkes öğrenir. Karısı Lily'ye her şeyini anlatır. Lily'nin sır tutamamasından çok Marshall'ın yalan söyleyemeyip sır tutamaması durumundan Marshall ve Lily çok iyi bir çift olmuşlardır. Marshall, Lily ile 9 yıllık beraberlikten sonra 2. sezonun sonunda evlenmişlerdir. Marshall ile ilgili çok ilginç bir özellik daha vardır bir tek karısı ile yatmıştır.

Marshall hukuk fakültesi mezunudur ve sonradan bir şirketin temsilciliğini yapmıştır. Fakat sonradan bir bankada çalışmaya başlar. Son sezonda yargıç olduğu haberini alarak Lily ile İtalya'ya gitmekten vazgeçerler.

Alyson Hannigan tarafından canlandırılmaktadır. 9 yıllık nişanlısı Marshall ile evlendikten sonra prensip itibarıyla soyadını korumuştur. Alışverişkolikliği yüzünden ailesini borç batağına batırmasının yanı sıra başkalarının hayatlarına müdahale eden bir tavrı vardır. Dizide ailesine en az değinilmiş ana karakterdir; ailesinden birkaç kadın birey bekarlığa veda partisinde görülmüştür. Ara sıra kutu oyunu tasarımcısı babası Mickey bölümlerde yer alır. Anaokulu öğretmenidir. Sonlara doğru bu işi bırakır, sanat danışmanlığı yapar. 8 dakikada 33 sosisli yeme rekoruna sahiptir. New Yorkludur ve lakabı Lilypad'dir.

Neil Patrick Harris tarafından canlandırılmaktadır. 37 yaşındadır ve bugüne kadarki tüm bölümlerde görünmüştür. En iyi arkadaşı olduğunu iddia ettiği -ki ne zaman etse, Marshall onu, Ted'in en iyi arkadaşının kendisi olduğu şeklinde düzeltir-, evlenip sakin bir yaşam sürmek isteyen Ted Mosby'nin aksine, Barney, onun yeni kız arkadaşlarla tanışması için türlü yöntemlere başvurur.[5] Karakteri canlandıran Harris'e göre, Ted'in Robin'le çıkmaya başlaması ve Ted'in üniversitedeki oda arkadaşı Marshall'ın Lily'yle nişanlanması ve daha sonra evlenmesi gibi diğer dört ana karakterin ilişki içerisinde bulunmaları, dizi boyunca Barney'i aralarında tek bekar yaptığı için Barney, arkadaşlarına bu sebepten dolayı kızgındır.[6]

"Game Night" adlı bölümde Barney'nin, gençliğinde, ilk ciddi sevgilisi Shannon'la birlikte Barış Gönüllüleri'ne katılmaya çalışan bir idealist olduğu ortaya çıkar. Ancak sevgilisi onu takım elbiseli bir çapkın için terk ettiğinde çılgına dönmüş ve annesinin arkadaşı erkek yapan Rhonda French ile 23 yaşında ilk cinsel ilişkisini yaşamıştır. Rhonda'yı tatmin ettiğini sanmasından duyduğu başarının hızıyla, tercih edildiği adam gibi o da bir takım elbiseli çapkına dönüşmüş ve erkekler için bir rol modeli olmuştur. Sonralarda Robin'e âşık olmuştur bu aşk 4. sezonun başında fark edilmiştir bunu ilk söylediği insan Lily olmuştur 4. sezon son bölümde Mosbylemek taktiğiyle Robin ona âşık olduğunu söylemiştir fakat sonra Robin'in bunu bilerek yaptığını Lily, Barney'ye söylemiştir. Ted'in keçi saldırısına uğraması sonucu hastaneye giderler. Hastane odasında yalnız kaldıklarında bu konuyu konuşurlar ve 4. sezon Robin ve Barney'nin öpüşmesiyle sonlanır. 5. sezonun başında bir ilişkiye başlarlar ama yürütemezler fakat ikilinin arasında hep bir şeyler bitmez ama bir türlü doğru zamanı yakalayıp birlikte olamazlar. 7. sezondaki ilk bölümde Barney'yi damatlık içinde ve Ted'i onun sağdıcı olarak görürüz. Fakat tüm sezon Barney farklı insanlarla olur bu süreçte Robin'e ilişkilerine dair hatıraları yok ettiğini söyler ve Robin bu duruma çok üzülür. Barda yalnız kaldıkları bir zamanda Robin'in "Ben onları yok edemezdim." cümlesi üzerine Barney ona bir anahtar verir ve bir adres söyler, Robin oraya gittiğinde ve eşyaları bulur, Barney bütün anılarını o dairede saklamaktadır. O bölümün sonunda Barney gerçek aşkının Quinn (Barney'nin striptizci nişanlısı) değil Robin olduğunu anlar sonra işleri yokuşa sürer ve Quinn'le aralarındaki nişan bozulur. 7. sezon son bölümde Barney'in gelininin Robin olduğu görülür. 8. sezon bu ikilinin ilişkisiyle ilgili en ufak umut vermez ta ki 12. bölüme kadar. Barney, Robin'e uzun ve mükemmel bir oyun oynamıştır. Robin onun başkasına (Robin'in iş arkadaşı Patrice) evlenme teklifi etmesine engel olmak için WWN binasının çatısına gittiğinde gerçekler ortaya çıkar. Barney, Robin'e evlenme teklifi eder ve Robin kabul eder, böylece Barney hayatında âşık olduğu tek kadınla nişanlanmış olur. Ayrıca bu süreçte Barney Taktik Kitabı'nı da yakmıştır yani Barney artık o eski Barney olmayacaktır. 3 yıllık bir evliliğin (2013-16) ardından Barney ve Robin kavga edip boşanırlar. Barney eski hayatına döner ve hiçbir kadının sevgisine, servetine ve hayatına sahip olamayacağını belirtir. Ancak tek gecelik ilişkilerinden biri Barney'ye bir kız evlat verir ve hızlı bekar Stinson'ın kadınlara karşı bütün düşünceleri son ve kesin bir kez değişir.

Robin Charles Scherbatsky Jr.

[değiştir | kaynağı değiştir]

Cobie Smulders tarafından canlandırılmaktadır. 1980, Kanada doğumlu Robin, yerel bir televizyon kanalında saat 04:00'te yayınlanan sabah haberlerini sunmaktadır. İkinci sezon boyunca Ted, beşinci sezonun başında Barney ile çıkmıştır. Sekinci sezonda Barney ile nişanlanmaktadır. Dokuzuncu sezonda Barney ile evlenmiş, final bölümünde ise boşanmışlardır.

Çocukluğunun ilk dönemlerinde annesinden ayrılmış olan babası ile yaşamış ve geri dönüşlerden oldukça varlıklı olduğu anlaşılan babası, onu ava götürerek ve buz hokeyi oynatarak bir erkek gibi büyütmüştür. Daha sonra annesinin yanına taşınmış ve kendini yeniden keşfetmiştir.

Robin, çok sevdiği ülkesi Kanada'da 1993 yılında "Let's Go To Mall" adlı bir albüm yapmış ve bir pop yıldızı olmuştur. Albümün aynı adlı çıkış parçasıyla ülkenin neredeyse tüm alışveriş merkezlerini kapsayan bir turneye çıkmıştır. Yine aynı şarkıya, Kanada'ya 80'lerin 90'larda ulaşmasından dolayı bir hayli komik bir klip çekilmiştir. Bu yüzden alışveriş merkezlerine karşı bir fobisi vardır. "Let's Go To The Mall " şarkısından sonra yine Robin Sparkles adı altında " Sandcastles In The Sand " adlı, yaz aşkı Simon'ı anlatan bir şarkısı olmuştur. Daha sonra, Robin Daggers adı ile sahneye çıkmış ve o zamanlar âşık olduğu Paul Shaffer'a ithafen yazdığı " PS. I Love You " adlı grunge şarkısını söylemiştir. Bu, onun bilinen son şarkısıdır.

Robin genel olarak duygusuz ve erkeksi bir karaktere sahiptir. Silahlara ve buz hokeyine çok düşkündür. İlk ilişkisi 16 yaşında eşcinsel bir oğlanla olmuştur, bu olaydan utanç duymaktadır.

Barney ile olan ilişkisi 2010 yazında başlamıştır. Ertesi sene biten ilişkilerinde sonra uzun bir süre aralarında bir şey olmayacağı lanse edilmiştir. Fakat Barney'nin sürpriz evlilik teklifinin ardından 25 Mayıs 2013 tarihinde evlenmişlerdir. Evlilikleri 2016 yılında ikilinin Robin'in işi yüzünden durmadan seyahat etmesi sebebiyle ettikleri kavganın ardından sona ermiştir. Final bölümünde[4] ise Robin ve Ted'in tekrar birlikte olduğu gösterilir.

Tracy McConnell

[değiştir | kaynağı değiştir]

Cristin Milioti tarafından canlandırılmaktadır. Ted'in karısı, çocukların annesidir. 1984 doğumludur.[7] Yüzü ilk defa 8. sezonun son bölümünde görünmüştür. 2024 yılında sebebi belli olmayan bir hastalık yüzünden ölmüştür.[8] Alternatif finalde anne Tracy McConnell-Mosby, Ted çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştıklarının hikâyesini anlattığında hala hayattadır.[9]

Başlıca Yardımcı Karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Carl McLaren (2005–)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Joe Nieves tarafından canlandırılmaktadır. Grubun takıldığı MacLaren's adlı barın sahibi ve bir çalışanıdır. İlk bölümde bir Lübnanlı kızla çıkarken görülür. "The Pineapple Incident" bölümünde, kaybolursa gidip onu almak için, zilzurna sarhoş olmuş Ted'in kolunun üzerine kendi telefon numarasını yazar. Dizide hiç söz edilmese de yaratıcılar Thomas ve Bays, birinci sezonun DVD'sinde Carl'ın soyadının (ve barın adının da) MacLaren olduğunu belirtiyorlar. Yine bu DVD'de, dizinin aynı bölümünün yorumlarında, Carl'ı canlandıran Nieves, normalde ilk bölümde barın patronu Carl olarak oynayacağı sahnenin ilk bölümün senaryosundan çıkarılmış olduğunu ve rolünün bir polis memuru olarak değiştirildiğini sonradan öğrendiğini söylüyor. Carl'ın sete harikulade bir barmen giysisiyle gelmesinden sonra kimse ona sahnesini kesmiş olduklarını söylemek istemeyince, Carl rolünü ona verdiler.

Wendy (2005–)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlene Amoia tarafından canlandırılmaktadır. MacLaren's'ta garsonluk yapmaktadır. İlk olarak "Return of Shirt" adlı bölümde Barney'ye bir içki getirirken görünmüştür. Ted şişeyi açmakta zorlanınca, şişenin fırlayan kapağı Wendy'nin başına çarpar. Wendy daha sonra gözü morarmış bir şekilde gözükür. Barney ile kısa süreli bir ilişki yaşamıştır.

Ranjit (2005 – 2014)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Marshall Manesh tarafından canlandırılmaktadır. New York'ta bir taksi şoförüdür. İlk bölümde Ted'i Robin'in evine götürmüştür. Barney o bölümde Lübnanlı kızların ateşli olduğunu söyledikten sonra, Ranjit'in de Lübnanlı olduğunu sanır ve kendisine katılıp katılmadığını sorar. Ranjit kendisinin Bangladeşli olduğunu söyleyip düzeltir. Barney ona Bangladeşli kadınların ateşli olup olmadığını sorar ve Ranjit, Barney'ye eşinin fotoğrafını gösterdiğinde şoka uğrar ve "Basit bir hayır yeterli olurdu." diye içinden geçirir. Birinci sezonun 11. bölümü "The Limo"'da Noel gecesi bir limuzunde beşliye şoförlük yapar. Yine aynı sezonun 15. bölümü "Game Night"ta karısıyla beraber görünür. Daha sonra da 2., 3. ve 5. sezonlarda olmak üzere toplam 9 bölümde oynamıştır. Ranjit taksi şoförlüğü yapmasına rağmen ehliyeti yoktur.

Ted'in çocukları (2005 – 2014)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Lyndsy Fonseca ve David Henrie tarafından canlandırmaktadırlar. Babalarının hikâyesini ilk başta dinlemek istemiyorlardı. Sonradan hikâyeye alışmaya başlarlar. Arada bir soru da sorarlar, fakat genelde konuşmazlar. Hikâyenin anlatıldığı yıl sabit olmasına rağmen çocuklar fiziksel olarak büyüdükleri için, sadece ilk iki sezon süresince yeni görüntüleri yayınlanabilmiştir.

Diğer Yardımcı Karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuk oyuncu ve ünlüler

[değiştir | kaynağı değiştir]
Adı Canlandırdığı Karakter Göründüğü Bölüm(ler) ya da Yıl(lar)
Ashley Williams22 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Victoria 1. sezon (2006) ve 7. sezon (2011)
George Clinton28 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Lily'nin hayali erkek arkadaşı 2. sezon, 1. bölüm: "Where Were We?"
David Burtka Lily'nin eski erkek arkadaşı Bill Scooter "Best Prom Ever" (1-20), "Sorry, Bro" (4-16) ve "Hooked" (5-16)
Lucy Hale12 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Katie,Robin'in kız kardeşi 2. sezon, 12. bölüm: "First Time In New York"
Bob Barker Kendisi 2. sezon, 20. bölüm: "Showdown"
Mandy Moore Amy 3. sezon, 1. bölüm: "Wait for It"
Enrique Iglesias Gael 3. sezon, 1. ve 2. bölümler: "Wait for It" ve "We're Not From Here"
Alessandra Ambrosio Kendisi 3. sezon, 10. bölüm: "The Yips"
Heidi Klum Kendisi 3. sezon, 10. bölüm: "The Yips"
Adriana Lima Kendisi 3. sezon, 10. bölüm: "The Yips"
Miranda Kerr Kendisi 3. sezon, 10. bölüm: "The Yips"
Marisa Miller Kendisi' 3. sezon, 10. bölüm: "The Yips"
Britney Spears Abby 3. sezon, 13. ve 19. bölümler: "Ten Sessions" ve "Everything Must Go"
Alan Thicke Kendisi, Robin'in gençlik arkadaşı "Sandcastles in the Sand" (3-16) ve "The Rough Patch" (5-7)
Regis Philbin Kendisi 4. sezon, 2. bölüm: "The Best Burger in New York"
Eric Braeden Robin'in babası 4. sezon, 6. bölüm: "Happily Ever After"
Heidi Montag Kendisi 4. sezon, 12. bölüm: "Benefits"
Spencer Pratt Kendisi 4. sezon, 12. bölüm: "Benefits"
Kendra Wilkinson Kendisi 4. sezon, 12. bölüm: "Benefits"
Kim Kardashian Kendisi 4. sezon, 12. bölüm: "Benefits"
Laura Prepon Karen, Ted'in gençlik aşklarından biri "Sorry, Bro" (4-16) ve "The Front Porch" (4-17)
Robert Wisdom Lazer savaşı oyunu salonunun sahibi 4. sezon, 19. bölüm: "Murtaugh"
Rachel Bilson Cindy, annenin oda arkadaşı 5. sezon, 12. bölüm: "Girls Vs. Suits"
Amanda Peet Jenkins 5. sezon, 13. bölüm: "Jenkins"
Carrie Underwood Tiffany 5. sezon, 16. bölüm: "Hooked"
Jennifer Lopez Yazar Anita 5. sezon, 17. bölüm: "Of Course"
Nicole Scherzinger Robin Sparkles'in rol arkadaşı Jessica Glitter 6. sezon, 9. bölüm: "Glitter"
Jorge Garcia Steve (Blitz) 6. sezon, 10. bölüm: "Blitzgiving"
Katy Perry Honey 6. sezon, 15. bölüm: "Oh Honey"
Weird Al Yankovic Kendisi 7. sezon, 7. bölüm: "Noretta"
Ashley Benson Carly,Barney'in kız kardeşi 8.sezon, 14. bölüm: "Ring Up"
Mike Tyson Kendisi 8. sezon, 16. bölüm: "Bad Crazy"
Jayma Mays Vestiyerdeki kız 8. sezon, 20. bölüm: "The Time Travelers"

Ted Mosby (Josh Radnor), arkadaşları ile kendisine küçük bir dünya yaratmış bir mimardır. En iyi arkadaşı Marshall Eriksen'in (Jason Segel) nişanlısı ve dokuz yıllık sevgilisi Lily Aldrin'e (Alyson Hannigan) evlenme teklif etmesinin ardından yalnız kalacağı korkusu ile kendisine ruh ikizi olan "o" kızı aramaya başlar. Bu mükemmel eş arayışına çabucak âşık olduğu hırslı muhabir Robin Scherbatsky (Cobie Smulders) ile başlar fakat ilk randevularında ona âşık olduğunu söyler ancak Robin'in o sıralar herhangi bir ilişkiye girmek istememesi nedeniyle randevuları son bulur ve arkadaş olmaya karar verirler. Robin'in "anne" olmadığı, "gelecekteki Ted"'in ondan çocuklarına Robin Teyzeniz diyerek bahsetmesinden anlaşılmıştır.

Bunun yanı sıra bir gece barda içtikten sonra tuvalette karşılaştıkları komik karakter Barney Stinson (Neil Patrick Harris) izleyicileri keyiflendirmektedir. Ne iş yaptığı tam olarak bilinmeyen kadın avcısı Barney'nin hayatındaki en önemli iki şey cinsellik ve Ted ile olan kankalıklarıdır.

Ted, bir evlilik töreninde tanıştığı pastane işleten Victoria (Ashley Williams) ile çıkmaya başlar. Ancak bu, Robin'in Ted'e karşı hisleri olduğunu anlamasına yol açar. Victoria Almanya'daki bir aşçılık kurumundan burs teklifi alınca Ted ile bir uzun mesafeli ilişkiyi denerler. Ted, Robin'in kendisine karşı hisleri olduğunu anladığında, ayrılmamış olmasına rağmen Victoria'dan ayrıldığını söyler. İlişkiye girecekleri sırada Victoria arar ve telefonu yanlışlıkla Robin açar. Victoria ile Ted ayrılırken, Robin Ted'e kızar ancak nihayetinde Robin ile Ted çıkmaya başlarlar.

Öte yandan Lily, Marshall'la bir ilişkide olduğu için elinden birçok şansın kaçıp kaçmadığını merak etmeye başlayınca San Francisco'daki bir sanat kurumuna yazılır ve bu Marshall'la olan ilişkilerinin sonu olur. Sezon, Ted'in Robin'le beraber geçirdiği ilk gecenin sabahında apartmana geri döndüğünde yağmurun altındaki Marshall'ı kapının önünde üzgün bir şekilde ve elinde nişan yüzüğüyle görmesiyle son bulur.

Lily, hayatını resim yapmaya adama kararı verdiği için şehirden taşınmış ve Marshall ile ayrılmıştır. Ancak resimleri hocası tarafından kabul görmez ve şehre geri döner. Bu sırada Marshall Lily'den ayrılmanın şokunu henüz atlatamamıştır ve depresyondadır. Diğer yandan Ted ve Robin heyecanlı bir ilişki yaşamaktadırlar. Barney ise McLarens'ta yeni stratejileriyle her gün farklı bir kızı evine götürmekle meşguldür. Arkadaşları Marshall'ı iyileştirmeye çalışırlarken, Marshall başka bir kafede bir garson kızla randevulaşır. Lily şehirde tek kişilik iğrenç bir daireye yerleşmiştir. Arkadaşları Marshall'ın kız arkadaşının şeytan gözlü olduğunu düşünmekte ve ona bu tür kızlarla olan kötü tecrübelerini anlatmaktadırlar. Marshall kızla evde buluşup tam öpüşmek üzereyken Lily üstlerine atlar ve onları durdurur. Marshall ve Lily konuşur ve barışırlar.

Sezonun ilerleyen bölümlerinde Lily ve Marshall evlenme kararı alırlar. Düğünleri ise tam bir komedidir. Önce Marshall stresten saçını kazır ki, bu ileriki bölümlerde söylediğine göre Marshall'ın hayatında yaptığı en büyük ikinci hatadır. Tüm geceyi aç geçirirler. Evlilik fotoğraflarında Marshall bir fötr takar. Son üç bölüm, aynı zaman aralığında geçmekte ve bağlantılı olayları anlatmaktadır. Son bölümde ise Ted, düğünde Robin'in evlilik ve çocuk düşmanı olduğunu fark eder ve ortak bir gelecekleri olmadığını düşünür. Ted ve Robin ayrılırlar. Ted sakallarını uzatmaya başlar, ne zaman depresyondan çıkarsa o zaman keseceğini söyler. Robin ise Arjantin'e gider ve kendine yeni bir erkek arkadaş bulacaktır.

Ted Robin'den ayrılmış, fakat Barney'in bütün ısrarlarına rağmen gece hayatına henüz zamanı gelmediği gerekçesiyle geri dönmemiştir. Ted ile ayrılmasının ardından soluğu Arjantin'de alan Robin ise New York'a yakışıklı ve çekici sevgilisi Gael (Enrique Iglesias) ile dönmüştür. Artık Ted için oyuna dönme zamanı gelmiştir. Bu şekilde başlayan üçüncü sezon, genel olarak Barney ve Ted'in New York gecelerinde yaşadıklarını ve Ted ile Robin'in yeniden arkadaş olma çabalarını anlatır. Sezonun sonlarına doğru Stella karakteri Ted'in Robin'den sonra ilk ciddi ilişkisi olarak diziye dahil olur. Ancak Barney ile Robin'in birlikte olması Ted'in Barney'ye küsmesine sebep olacak ve ikili belli bir süre küs kalacaktır. Sezonun son bölümünde ise Ted trafik kazası geçirecek ve Barney ile bu suretle barışacaktır. Sezon Ted'in Stella'ya evlenme teklif etmesiyle bitmektedir.

Bu sezonun başında Stella Ted'e "Evet" der ve nişanlanırlar. Ardından Stella'nın kız kardeşi evlenmek için tüm hazırlıklarını tamamlamışken sevgilisi kaçar. Bir yanlış anlama yüzünden kız kardeşinin düğününü Stella devralır ve 10 gün sonra Ted ile evlenmek için planlar yaparlar. Bu arada Barney, Robin'e âşık olmuştur, ama kendine bile itiraf etmekten korkmaktadır. Robin bir iş için Japonya'da bulunmaktadır. Ted onu düğününe çağırır ama Robin yüzünden Stella'yla kavga eder ve Stella ona "Eski sevgililer bitmemiş konuları hatırlatır." der. Bu arada Stella çok üzgündür, çünkü kızı düğününe katılamayacaktır, zira gerçek babasının yanındadır. Ted nezaket göstererek kızını da alıp gelmesi için Stella'nın eski sevgilisini çağırır. Ancak düğüne saatler kala Stella kızının babası ile kaçar. Aslında şokta olan Ted, tepkisini dışa vuramaz. Bölümün başında Ted onu bıraktığı için Stella'ya kızgın değildir ama arkadaşları kızması için baskı yaparlar. Diğer bölümde Ted bir restoranta Stella'yı görür ve takip eder. Ted Stella'nın restoranta eve götüreceğini paket yapmaları gerektiğini söyler. Ancak takip edince görür ki New Jersey'deki kendi evine değil, kızının babasının evine gitmektedir. Ted bunu görünce deliye döner çünkü Stella Ted'le evlenebilmesi için ondan New York'u bırakıp New Jersey'e taşınmasını isterken, kendisi sevgilisinin yanına New York'a taşınmıştır. Ted tam taksiden inip Stella ile konuşmaya hazırlanırken Stella'nın yeni ailesiyle mutlu olduğunu görüp vazgeçer. Bu arada Barney bir yandan deli gibi Robin'e aşıkken bir yandan da çapkınlığı bırakamamaktadır. Robin'le bir kez daha yatmak için her şeyi yapar, kendini yumruklamak dahil. Çünkü Robin kavga etmenin çok etkileyici olduğunu söylemiştir. Sezon sonunda Stella'nın kocası, Ted'in kendisi yüzünden ruhen tarumar olduğunu sandığından, ona bir üniversitede öğretim üyeliği teklif eder ve bu teklif Ted tarafından olumlu yanıtlanır.

Ted üniversitedeki mimarlık bölümündeki öğretim üyeliğine, müstakbel karısının da içerisinde bulunduğu bir amfide, ancak yanlışlıkla tamamen ekonomi öğrencileri ile dolu bir sınıfta başlar. Barney ile Robin, sezon başında kısa bir süreliğine çıkarlar. Daha sonra Barney ve Robin'in dış görünümleri değişmeye, çirkinleşmeye başlarlar. Uygun bir çift olmadıklarına karar verip, bunun ikisine de zararlı olduğunu düşündüklerinden ayrılırlar. Barney, Playbook gibi çılgın tavlama planlarıyla türlü oyunlar sergilemeye kaldığı yerden devam ederken, Robin ise Don adında biriyle tanışır ve ilişkisini ilerletir. Yine annenin sadece ayak bileğinin görüldüğü bu sezonda, sarı şemsiyenin sırrı da açığa çıkmıştır. Annenin eski ev arkadaşı Cindy ile çıkan Ted, bu ilişkisinde de dikiş tutturamaz. Ancak gelecekte yaşayacağı evi bu sezon satın alan Ted, artık hayatını oturtmaya başlamıştır. Sezon, Lily'nin Marshall'a "Beni hamile bırak" demesiyle son bulur.

Bu sezonda Ted, Goliath Ulusal Bankası (GNB) tarafından yeni merkez binalarının tasarımı için tutulur. Yeni binanın inşa edileceği yerde bulunan The Arcadian adlı tarihi yapının yıkılmaması için eylem yapan göstericilerden biri olan Zoey ile tanışır ve aralarında rekabetten doğan bir ilişki oluşur. Daha sonra Ted ile Zoey çıkmaya başlarlar. Babasının ani ölümünden sonra çok sarsılan Marshall ise hayallerini gerçekleştirmek için GNB'den ayrılır ve çevrecilerin gönüllü avukatlığına soyunur. İlk davası, The Arcadian'ın yıkılmasını önlemektir. Lily ile Marshall, bu arada çocuk yapma çalışmalarına devam ederler. Barney, yıllardır aradığı babasına kavuşur, ancak babasının umduğu gibi biri olmaması, onun da hayallerini yıkacak ve hayatına yeni bir yön vermeye başlayacaktır. Son olarak, sezonun ilk ve son bölümlerinde gösterilen nikâhın Barney'nin nikâhı olduğunu ve Ted'in de müstakbel karısıyla burada tanışmış olduğunu öğrenmekteyiz.

Lily hamile kalmıştır, bir erkek çocukları olacaktır; Barney ise Nora'yla arasındaki ilişkiyi ciddileştirmeye çalışmaktadır. Robin, Barney'i hala kıskanmaktadır ve Nora ile aralarını bozma çabalarına devam etmektedir. Ted hala ciddi bir ilişki yaşayamamıştır. Arka plan hikâyeleri sürmektedir; Barney, Lily'nin göğüsleri üzerine girdiği iddiayı kaybetmiştir ve bu nedenle bu sezon boyunca daha önce dalga geçtiği ördekli kravatı takmak zorunda kalmıştır. Ancak ilerleyen bölümlerde Marshall ve Lily, Barney'nin Nora'nın ailesiyle tanışacağı ve Barney'nin o yüzden kravatı çıkartmak istediğini öğrenince buna izin verirler, ancak tabii ki bunun bir karşılığı vardır. Marshall, 3 yeni tokat hakkı kazanacak ve toplam 4 tokat hakkı olacaktır. İlk ikisini o zaman atar ancak 2 tane kalır. Bu arada Sürtük Balkabağı'nı ve Victoria'yı bu sezon tekrar görmekteyiz. Barney'nin Nora'yla olan ilişkisi Robin'i çıldırtmaktadır, ancak kendisine bile itiraf edememektedir. Bir gün yine eskiyi hatırladıkları bir zamanda Barney ile Robin taksidedirler ve eski hallerinin taklitlerini yaparken öpüşürler. Olan olmuştur. İkisi de birbirlerini sevdiklerini anlayıp sevgililerinden ayrılmaya karar verirler. Barney Nora'nın ailesinin yanında Nora'dan ayrılır ve bara Robin'i beklemeye gider. Robin de gelir, ancak Kevin'le birliktedir. O an Barney için geçmek bilmez. Çok üzülür, eve gider ve yataktaki gül yapraklarını toplarken ağlar. Lily ve Marshall, Lily'nin ailesinin hediye ettikleri eve taşınmaya karar verirler. Robin kendini banyoya kilitler. Barney ve Ted kanka-ebeveynlik yapmaya ve çocuk bakmaya başlarlar. Ertesi bölüm farklı bir şekilde Robin'in çocuklarına "Size babanızla nasıl tanıştığımın hikâyesini hiç anlatmış mıydım?" demesiyle başlar. Robin Barney'e hamile olduğunu söylemiştir ve Barney çok mutludur. Ancak bir süre sonra Robin bunu istemediğini fark eder ve doktora daha sonraki gidişlerinde aslında hamile olmadığını ve hiç çocuk sahibi olamayacağını öğrenir. Sezonun 16. bölümünde Robin psikolog sevgilisi, Robin'in çocuk istemediğini öğrendikten sonra bölümün başında yaptığı evlilik teklifini de geri çekerek Robin'den ayrılır; ancak final sahnesinde, Ted, Robin'e onu sevdiğini itiraf eder. Sezonun 17. bölümünde Ted'in ilan-ı aşkına Robin başlarda olumlu tepki verse de Rusya seyahatinden sonra bu düşüncesinden vazgeçer. Bu esnada Marshall ve Lily'nin ekip üyeleri üzerinden uzun vadeli bahislere girdiği ve bir de gizli kasetleri olduğu ortaya çıkar. Barney bu kasedi bulmak için çabalar ve bulur. Lakin kendinden beklenmeyecek bir şekilde izlemez. Bölüm Marshall'ın Robin'den Ted'in ve kendisinin kafa karışıklıklarına son vermesi için Ted'in yanından taşınmasını ister ve bölüm 'Sarı Şemsiye' motifiyle sona erer. 18. bölümde Robin bir süre Marshall ve Lily'nin evine konuk olur. Ted ise Robin'in boşluğunu doldurmak için yeni hobiler edinmeye çalışır. Ted bu boşluğu dolduramadığını ve yeni bir hayata ihtiyacı olduğunu düşünerek, evlerindeki yaşamdan sıkılan Marshall ve Lily'ye evi bırakır ve orayı yeni bir hayata dönüştürmelerini ister.

Lily ve Marshall'ın bir erkek çocukları olmuştur ve adını Marvin (Marshall'ın babasının ismi) koymuşlardır, ama bebekle ilgilenmekten hiç uyuyamamıştırlar, bu yüzden de ağızlarından çıkanlarını kulakları duymuyordur. Aynı zamanda Barney ve Quinn nişanlanmıştır ve düğün planını yapıyorlardır ama Quinn Barney ve Robin'in eskiden çıktıklarını öğrenir ve Barney'den her şeyi anlatmasını ister, Barney 7 yıl boyunca olanların hepsini 52 saniyede anlattır ama Quinn onu affetmez, o sırada Robin'in Nick adında bir sevgilisi olduğunu öğrenirler ve bu konu kapanır. Bu arada Victoria Ted için nişanlısı Klaus'u düğünde terk eder ama Ted daha önce yaşadıklarından dolayı ona bir not yazmasını söyler. Ted notu bırakmak için pencereden tırmanırken Klaus'u bir not yazarak düğünden kaçtığını görür ve notu bırakmaktan vazgeçer. Böylece 5'li grubumuzun hepsinin yaz boyunca bir ilişkisi olur. Ama bu olay sonbaharın başında bozulur hepsinin (Marshall ve Lily hariç) teker teker ilişkileri son bulur. Sonraki bölümlerde Ted'in tasarladığı gökdelenin açılışı yapımak üzeredir, ama öncesinde Barney Robin'in bu dünyada en sinir olduğu kişi olan Patrice ile çıkmaya başlar. Bu duruma Robin çok sinir olur ve Barney'i etkilemek için her şeyi dener. Barney Ted'e Patrice'ye evlenme teklif edeceğini söyler, Ted ise Robin'i Barney'in evlenme teklif edeceği yere götürür. Robin oraya gittiğinde yerde "Robin Taktiği" adında bir kâğıt bulur, okuduğunda ise Barney'in tüm sezon boyunca yaptığı her şeyin Robin'e evlenme teklif etmek için yaptığını anlar. Okumayı bitirdiğinde karşısında Barney görünür ve ona evlenme teklif eder ve ikisi nişanlanır. Sezonun geri kalan bölümlerinde "Annenin" Robin ve Barney'in düğününde müzisyen olarak çalışacağını öğreniriz, aynı zamanda Lily Ted'in eski sevgilisi Zoey'in eski kocası Kaptanın sanat danışmanı olarak çalışmaya başlar. Kaptan bir iş için Lily'e bir yıllığına İtalya'ya taşınmasını ister, Lily Marshall'ı ikna ederek İtalya'ya taşınmak için hazırlık yaparlar. Bu sırada Marshall'ın annesi torununu bir kez daha görmek ister, bu yüzden Marshall ve oğlu Marvin Minnesota'ya giderler fakat orada Marshall'a New York'tan yargıçlık teklifi gelir ama bunu Lily'e söylemez. Marshall Minnesota'da iken Ted ve Lily, Ted'in çocuklarını büyütmeyi düşündüğü eve giderler. Lily evin satılık olduğunu öğrenir. Ted hayalindeki kızın New York'ta olmadığını düşünmekte bu yüzden düğünden sonra Chicago'ya gidecektir, Lily bu konuda ona engel olmaz. Sezon finalinde ise 8 yıldır beklenen anneyi tren istasyonundan bilet alırken gösterirler ve sezon biter.

Serinin son sezonu olan dokuzuncu sezon, Robin ve Barney'nin evlenecekleri hafta sonunda geçer. Sezon, Ted ve Lily'nin Farhampton'a olan yolculuklarıyla başlar. Farhampton, Robin ve Barney'nin düğünlerinin geçtiği yerdir, sonraki bölümlerde Ted ve Anne'nin (Tracy McConnell) de Farhampton'da kaldıkları gösterilir. Bu sezonda, sekiz sezon boyunca bir gizem olan Anne, en son Ted olmak üzere sırasıyla karakterlerle tanıştırılır. Genel olarak bu sezon, dizi boyunca süregelen gizemlerin açıklandığı sezondur. Sezonun çoğu Marshall açısından onun Minnesota'dan otele ulaşması üzerine kuruludur. Sezon boyunca Barney ve Robin'in ön planda olduğu fark edilmektedir. Muhtemelen en çok flashback ve flashforwardın olduğu sezon, dokuzuncu sezondur. Sezon içinde; Ted'in Robin'den vazgeçmesi, Robin'in annesinin dizi boyunca ilk kez gözükmesi, Barney'nin mesleğinden bahsetmesi, kısmende olsa maaşını söylemesi, yolların ayrılması, karakterlerin detaylandırılması dikkatten kaçmayan noktalardır. Dizi; Anne'nin ölümü ve ardından geçen yılların ardından Ted'in Robin'e geri dönmesi ile beraber sonlanmıştır.

Tepki gören final bölümüne karşılık, alternatif bir final yayınlanmıştır.

Diziye İlişkin İnternet Siteleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide sözü geçen ve kullanımda olanlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Barney'nin Blogu7 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Dizi boyunca Barney, bloguna göndermeler yapmaktadır. Gerçek yaşamda ise bu sayfa CBS'indir ve bu kanal tarafından güncellenmektedir.
 • Barney'nin Twitter Sayfası9 Mayıs 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: CBS ayrıca Barney için bir Twitter hesabı kullanıyor.
 • Swarley.com: 2. sezonun 7. bölümü "Swarley"de, Barney bir daha Swarley diye çağrılmamak için bu adı sever gibi yapmaya çalışmıştır. Bölümde sözü geçmemesine rağmen, gerçekte böyle bir İnternet sitesi bulunmaktadır.
 • MarshallVeLilyEvleniyorlar.com: Marshall ve Lily'nin televizyonda görülmemiş balayı fotoğraf ve videolarının bulunduğu bir site.
 • TokatGeriSayımı.com: Marshall bu siteyi ilk kez "Wait For It" (3-01) ve daha sonra "Slapsgiving" (3-09) bölümlerinde Barney'ye tokat iddiaları sonucunda bir sonraki tokadı atacağı zamana dek işkence yapmak için duyurmuştur. Site, "Slapsgiving" bölümü ABD'de yayınlanmadan önce girildiğinde bölümün yayınlanmasına ne kadar süre kaldığını göstermiştir.
 • TedMosbyGörgüsüzünTeki.com12 Ağustos 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Barney, eski tek gecelik ilişkilerinden birine "Ted Mosby: Architect" bölümünde adının Ted olduğunu söylediği için, 3. sezonun 14. bölümü "The Bracket"da mağdur tarafından TedMosbyGörgüsüzünTeki.com adında bir İnternet sitesi açıldığı ortaya çıkmıştır.
 • TedMosbyGörgüsüzünTekiDeğil.com: Barney, Ted'in "The Bracket" (3-14) bölümünde lekelenen adını aklamak için açmıştır.
 • AdamEşiniGelecekÜçYılBoyuncaBirÇöpPoşetindeYaşamayaZorluyor.com6 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Lily, bu siteyi Marshall'ın "LilyVeMarshallEşyalarınıSatıyorlar.com" giysi açık artırma İnternet sitesi önerisine karşı bir seçenek olarak sunuyor. Ancak ne yazık ki, alan adı daha önceden satın alınmıştır.
 • GizemliDoktorX.com10 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Ted’in "The Possimpible" (4-14) bölümünde sözü geçen üniversitedeki gizemli kimliğinin İnternet sitesi.
 • Barney’ninVideoÖzgeçmişi.com30 Mart 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: "The Possimpible" bölümünde, Barney video özgeçmişi için bir İnternet sitesi açtığından bahsediyor.
 • KanadaFantezileri.org1 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: "Old King Clancy" bölümünde (4-18), Barney bu sitenin Kanada fantezileri hakkındaki bilgilerinin kaynağı olan site olduğunu söylüyor ve siteyi dizüstü bilgisayarında yer imi olarak ekliyor. Site, Lily ve Marshall'ın interaktif evlilik fotoğraf albümleri ve videoları sitesinden sonraki en geniş How I Met Your Mother sahte İnternet sitesi. Sitede Kanadalı oyuncu Alan Thicke'in birçok komik pozu bulunuyor.
 • EvlenenGelinFilm.com14 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Stella'nın erkek arkadaşı Tony'nin senaristi olduğu, 2010 Mayıs'ında sözde gösterime girmiş ve büyük başarı göstermiş filmin fragmanının yer aldığı İnternet sitesi. Fragman CBS'in yayın politikasından dolayı Türkiye'den izlenememektedir. Filmin afişindeki gelin ve damat Stella ve Tony'yi simgelerken, arkadaki genç ise Ted'i sembolize ediyor.
 • BigBusinessJournal.com14 Ağustos 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Barney'nin "kız kaldırma" dolaplarından biri Lorenzo von Matterhorn'u tanıtan sahte bir site.
 • ExtremitiesQuarterly.com22 Temmuz 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Aynı amaçla açılmış bir diğer site.
 • Öğretmenini değerlendir.net26 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.:6.sezonun 4. bölümünde Ted'in öğrencilerinin öğretmenlerini değerlendirdikleri site.
 • EnİyiGeceydi.com9 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: "The Sexless Inkeeper" bölümünde Marshall bu İnternet sitesini, o ve Lily, Barney ve Robin'le iki çift bir arada geçirdikten sonra yapıyor. Artık kullanımda olmayan sitede, beraber geçirdikleri akşamın ne kadar mükemmel olduğunu anlatan bir müzikli fotomontaj videosu vardı. Video, aynı zamanda müzik grubu Extreme'in More Than Words klibinin de bir parodisiydi.

Dizide sözü geçmeyip kullanımda olanlar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide sözü geçen ancak artık kullanımda olmayanlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • LilyVeMarshallEşyalarınıSatıyorlar.com: 3. sezonun 19. bölümü "Everything Must Go"'da Marshall, Lily yeni apartmanlarındaki dairelerinin düzeltilmesi amacıyla sözleşme yaptığı kişiye olan borçlarını ödeyebilsin diye böyle bir İnternet sitesi açmıştır. Bölümün sonunda, sözü edilen sitede dizide kullanılmış bazı eşyaların satılacağı bir çevrimiçi açık artırma yapıldığından söz ediliyor ve insanlar katılmaya davet edilmiştir. Kazançlar Los Angeles Çocuk Hastanesi'ne verilmiş ve açık artırmadan sonra site kapatılmıştır.
 1. ^ [1] 29 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Entertaintment! Online İnternet sitesi, Televizyon Yaz Okulu: Başarılı Bir Durum Komedisi Nasıl Yaratılır ve Sürdürülür?, 6 Ağustos 2007 16:22
 2. ^ a b [2] 24 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Whedoninfo.com, Alyson Hannigan - "How I Met Your Mother" Sitcom - William S. Paley TV Fest, 29 Mart 2006
 3. ^ [3], Google Haritalar'da "McGee's"
 4. ^ a b "Last Forever". How I Met Your Mother. 9. sezon. § 24. 31 Mart 2014. NBC. 
 5. ^ [4] 19 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Jeffrey Dransfeldt, Harris is enjoying Barney's adventures in 'How I Met Your Mother', Ventura County Star, 26 Nisan 2008
 6. ^ [5] 9 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Neil Patrick Harris on Playing a Cad, The Early Show, 9 Ekim 2006
 7. ^ Tracy, Pilot bölümünün geçtiği zaman diliminde 21. doğum gününü kutlamaktadır. How Your Mother Met Me bölümünde flashback ile gösterilmiştir.
 8. ^ [6] 8 Nisan 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Last Forever - Part 2, How I Met Your Mother Wiki
 9. ^ Debnath, Neela (7 Eylül 2014). "How I Met Your Mother alternative finale leaks online ahead of DVD release". The Independent. 8 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2015. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]