İçeriğe atla

Family Guy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Family Guy
TürAnimasyon
Komedi
Kara mizah
Hiciv
GeliştirenSeth MacFarlane
David Zuckerman
Seslendiren(ler)Seth MacFarlane
Alex Borstein
Seth Green
Mila Kunis
Mike Henry
Tema müziği bestecisiWalter Murphy
BesteciWalter Murphy
Ron Jones
Ülke ABD
Sezon sayısı22
Bölüm sayısı424 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıLolee Aries
David A. Goodman
Seth MacFarlane
Daniel Palladino
David Zuckerman
Gösterim süresi20-23 dakika
Yayın bilgileri
KanalFOX
Görüntü formatı480i (SDTV)
720p (HDTV)
Yayın tarihi31 Ocak 1999 - günümüz
Kronoloji
Önce gelenLarry and Steve
İlişkili programlarAmerican Dad!
The Cleveland Show
The Simpsons
Dış bağlantılar

Family Guy, Seth MacFarlane tarafından yaratılan FOX'da yayınlanan ABD animasyon televizyon dizisidir.

Dizi genel olarak kurgusal şehir Quahog, Rhode Island'da yaşayan Peter ve Lois, çocukları Meg, Chris ve Stewie ve antropomorfik köpekleri Brian'dan oluşan Griffin ailesini konu alır. Dizi Amerikan kültürü, toplum, televizyon ve farklı insanlık hâllerini hicvetmektedir.

MacFarlane, Griffin ailesini The Life of Larry ve Larry & Steve adlı iki animasyon filminden sonra tasarladı. MacFarlane bu filmlerdeki ana karakterler Larry ve köpeği Steve'i yeniden dizayn edip Peter ve Brian olarak isimlendirdi. MacFarlane'nin Fox TV için hazırladığı 15 dakikalık ilk pilot bölüm 20 Aralık 1998 tarihinde yayınlandı. Pilot bölümün yayınlanmasının ardından yeşil ışık verildi ve dizinin yapımına başlandı. 2001 yılında yayınlanan üçüncü sezondan kısa bir süre sonra dizi yayından kaldırıldı, ancak yüksek DVD satışları dizinin 2004'te tekrar yayına girmesini sağladı. Dizi Türkiye'de 12 Eylül 2006'da CNBC-e tarafından gösterime başlamıştır ve tekrarı E2'de yayınlandı günümüzde ise FX kanalı ve Disney+ üzerinden izlenebilmektedir.

Family Guy 12 Primetime Emmy ve 11 Annie ödüllerine aday gösterildi ve her ikisinden üçer ödül kazandı. Üç kez aday gösterildiği Golden Reel ödüllerinden birini kazandı. 2009 yılında 61. Primetime Emmy Ödülleri için aday gösterilerek; 1961'de animasyon dalında aday gösterilen Taş Devri'nden sonra ikinci çizgi film unvanını aldı. Family Guy, The Simpsons'lara olan benzerliği de dahil olmak üzere çeşitli olumsuz tepkiler de aldı.

Diziyle alakalı pek çok bağlantılı ürünler çıkarıldı. 2005 yılında Stewie Griffin: The Untold Story filmi gösterime girdi. Family Guy: Live in Vegas film müziği DVD halinde satışa çıkarıldı. 2006 yılında bir video oyunu çıkarıldı. 2005'ten bu yana Harper Adult tarafından altı adet Family Guy kitabı yayınlandı. 2008'de, MacFarlane yeni bir film hazırlığı içinde olduğunu doğruladı. 2009 yılında The Cleveland Show gösterime girdi. Netflix'te Türkçe dublajlı bir şekilde bulunuyor.

Kökenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

MacFarlane Family Guy fikrini 1995 yılında Rhode Island School of Design'da animasyon çalışırken geliştirmeye başladı. Üniversite tezi The Life of Larry isimli filmdi. MacFarlane'nin profesörünün bu filmi Hanna-Barbera animasyon stüdyosuna göndermesinin ardından MacFarlane'e şirket tarafından iş teklif edildi. 1996 yılında MacFarlane Larry and Steve ismiyle Larry adında ortayaş karakterle onun Steve isimli entelektüel köpeğini konu alan bir dizi üretti. Bu dizi daha sonra 1997 yılında Cartoon Network'te World Premiere Toons'da yayınlandı.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetici yapımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şovun yaratıcısı Seth MacFarlane şovun yönetici yapımcısı ve yaratıcı danışmanı konumundadır. Dizinin ilk yönetici yapımcıları David Zuckerman, Lolee Aries, David Pritchard ve Mike Wolf'tur. Family Guy tarihinde Daniel Palladino, Kara Vallow ve Danny Smith de dahil olmak üzere pek çok yönetici yapımcı görev almıştır. David A. Goodman üçüncü sezonda yardımcı yönetici yapımcı olarak göreve başladı ve daha sonra yönetici yapımcı oldu. Lois karakterini seslendiren Alex Borstein de dört ve beşinci sezonda hem yönetici yapımcı hem de yapım şefi olarak görev yaptı.

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Şovun ilk senarist ekibi; Chris Sheridan, Danny Smith, Gary Janetti, Ricky Blitt, Neil Goldman, Garrett Donovan, Matt Weitzman ve Mike Barker'dan oluşuyordu. Family Guy'ın senaryoları 14 farklı senarist tarafından sırayla yazılır. Daha sonra senaristler birbirlerinin senaryolarını okur. Seth MacFarlane bir bölümün elle çizim tekniği kullanıldığından dolayı 10 ayda tamamlandığını söylemiştir. Bundan dolayı dizi yakın tarihlerde yaşanan olaylara referanslar pek fazla içermez.

2007-2008 yılında Writers Guild of America grevi nedeniyle şovun Aralık 2007 ve sonrasındaki bölümlerinin yapımı durdu. Fox TV Seth MacFarlane'in onayı olmaksızın dizinin bölümlerini üretmeye devam etti. MacFarlane Fox TV'nin bu tavrını eleştirdi ve dizi için çalışmayı reddetti. Grevin bitişiyle birlikte Şubat 2008'de dizi kaldığı yerden düzenli olarak yayınlanmaya devam etti.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Seth MacFarlane dizide Peter Griffin, Brian Griffin, Stewie Griffin ve Glen Quagmire gibi dört ana karakteri seslendirir. MacFarlane Rhode Island School of Design'da okurken duyduğu güvenlik görevlisinin sesinden ilham alarak Peter'i seslendirdi. Stewie'nin sesi İngiliz aktör Rex Harrison'ın özellikle 1964'teki My Fair Lady filmindeki sesinden uyarlanmıştır. MacFarlane Brian'ı günlük hayatta kullandığı ses ile seslendirmiştir. MacFarlane bu ana karakterlerin yanı sıra Griffin'lerin komşusu Glenn Quagmire, sunucu Tom Tucker ve Lois'in babası Carter Pewterschmidt'i de seslendirmektedir. Alex Borstein dizi karakterlerinden Lois Griffin, Asyalı muhabir Tricia Takanawa, Loretta Brown ve Lois'in annesi Barbara Pewterschmidt'i seslendirmektedir. Seth Green, Chris Griffin ve Neil Goldman'ı seslendirmektedir. Mila Kunis ve Lacey Chabert Meg Griffin karakterini seslendirdiler. Chabert daha sonra şovdan ayrıldı. Cleveland Brown, Herbert ve The Greased-up Deaf Guy karakterlerini Mike Henry seslendirmektedir.

Seslendirme ekibi
A man with black hair and a black shirt, leaning forward, smiling into a microphone. A woman with black hair, tied back, smiling, and sitting behind a microphone. A man with red hair, smiling slightly and sitting behind a microphone. A woman with long brown hair, smiling into a microphone. A man with closely shaven hair, and slight stubble, looking to the side slightly with his eyes, behind a microphone.
Seth MacFarlane Alex Borstein Seth Green Mila Kunis Mike Henry Patrick Warburton
Peter Griffin, Stewie Griffin, Brian Griffin, Glenn Quagmire, Tom Tucker, Carter Pewterschmidt, diğerleri Lois Griffin, Loretta Brown, Barbara Pewterschmidt, Tricia Takanawa, diğerleri Chris Griffin, Neil Goldman, diğerleri Meg Griffin Cleveland Brown, Herbert, Greased Up Deaf Guy, diğerleri Joe Swanson

Davalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2007 tarihinde komedyen Carol Burnett Fox TV'ye dizide canlandırılan temizlikçi kadın karakterinden dolayı dava açtı. Burnett şovda gösterilen bu karakterin kendisinin tescilli markası olduğunu iddia etti ve 6 milyon dolar zarar tazminatı talep etti. Fakat Haziran 2007 tarihinde mahkeme bu davayı reddetti ve dava kapandı.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Peter Griffin: Ailenin, alkole, yemeğe ve karısı Lois'e düşkün, obez, anlayışsız, saf, biraz bencil babası. Zeka seviyesi çok düşüktür. Üvey babası koyu bir Katoliktir. Afrikalı ve İrlandalı kanı taşımaktadır.
 • Lois Griffin: Ailenin annesidir. Genellikle Peter'a sözünü dinletmeye çalışır ama hiç başarılı olamaz. Kültürlü ve sabırlıdır. Quahog'un en zengin ailelerinden biri olan Pewterschmidt ailesinden gelmektedir. Komşusu Quagmire ve köpeği Brian da dahil olmak üzere şehirdeki pek çok kişi ona âşıktır. Masum görünüşünün yanı sıra çok çılgın bir geçmişi vardır.
 • Meg Griffin: Ailenin çirkin olduğunu düşünen ergen kızıdır. Ayrıca kardeşi Chris'i aptal ve kilolu görmektedir. Çoğu zaman Chris ile kavga eder ama en az onun kadar mantıksızdır. Griffin ailesi ve bütün şehir halkı genellikle onun varlığını bile önemsemez. Bazı bölümlerde bütün aile onun nerede olduğunu ve ne yaptığını unutur.
 • Chris Griffin: Ailedeki şişman ve mantıksız işler yapan çocuktur. Dizide kızlarla konuşmaya çalışırken dona kalır ve şapşallaşır. Babasının kopyası gibidir. Odasındaki dolabında evil monkey dediği bir maymun yaşar. Stewie'nin Brian'dan sonra ailede sevdiği tek kişidir.
 • Stewie Griffin: Ailenin küçük bebeği. Bir yetişkin gibi konuşur ama kimse söylediklerine aldırış etmez. Yanında silah taşır, yeni teknolojiler geliştirir. Sürekli annesini öldürmeye ve dünyayı ele geçirmeye çalışır. Evin köpeği Brian ile fazla anlaşamaz çünkü onun çok ukala olduğunu düşünür fakat onu yine de çok sever. Oyuncağı Rupert ve Brian'a olan ilgisinden dolayı eşcinsel bir imaj çizdiği düşünülse de kendi yaşıtındaki kız bebeklere aşık olur. Komik ve abartılmış bir İngiliz aksanı vardır.
 • Brian Griffin: Ailenin evcil hayvanı olmasına rağmen en entelektüel karakteridir. Peter'ın en iyi dostudur ve Stewie ile bir tek o ilgilenir. Ailevî bazı sorunların çözümlenmesinde çok yardımcı olur. Herkes saçmaladığında tüm aileyi sakinleştiren ve uyaran bir köpektir. "Köpek" kelimesini çok küçük düşürücü ve saygısızca bulur. Siyasi konularda görüş belirtir. Excellence in Broadcasting isimli bölümden de anlaşılacağı gibi liberaldir. Evin annesi Lois'e âşıktır. 12. sezonun 6. bölümünde ölmüştür. Yerine Vinny adlı yeni bir köpek gelmiştir. Ancak dizi hayranlarının itirazlarına karşılık 12. sezonun 8. bölümünde Stewie tarafından zaman makinesi kullanılarak diziye geri döndürülmüştür.
 • Glenn Quagmire : Peter'ın yan komşusudur. Cinsel gücü doruklardadır. Dişler ön plandadır. Sıska ve enerjiktir. Kendisi bir pilottur. Peter ve diğerleriyle Sarhoş Clam'de takılırlar.
 • Joe Swanson: Peter'ın yan komşusudur. Engelli bir polistir.
 • Cleveland Brown: Peter'in arkadaşıdır, siyahi ve bıyıklıdır. Sadece bir bölümde kullandığı bir motoru vardır.

.

İzlenme oranı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Sezon ilk gösterimi Sezon finali TV sezonu Sıra İzleyici
(milyon)
1 31 Ocak 1999 16 Mart 1999 1998–1999 #33[1] 12,8[1]
2 23 Eylül 1999 1 Ağustos 2000 1999–2000 #114[2] 6,32[3]
3 11 Temmuz 2001 9 Kasım 2003 2001–2002 #125[4] 4,5[4]
4 1 Nisan 2005 14 Nisan 2006 2005–2006 #68[5] 7,9[5]
5 10 Eylül 2006 20 Mayıs 2007 2006–2007 #71[6] 8,2[6]
6 23 Eylül 2007 4 Mayıs 2008 2007–2008 #84[7] 7,94[7]
7 28 Eylül 2008 17 Mayıs 2009 2008–2009 #69[8] 7,56[8]
8 27 Eylül 2009 23 Mayıs 2010 2009–2010 TBA TBA

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "TV Winners & Losers: Numbers Racket A Final Tally Of The Season's Show (from Nielsen Media Research)". GeoCities. 4 Haziran 1999. 29 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2008. 
 2. ^ "TV Ratings 1999–2000". 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2010. 
 3. ^ "US-Jarescharts". Quoten Meter. 30 Mayıs 2002. 24 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2010. 
 4. ^ a b "How did your favorite show rate?". USA Today. 28 Mayıs 2002. 25 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2009. 
 5. ^ a b "Series". The Hollywood Reporter. Nielsen Business Media. 26 Mayıs 2006. 22 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2009. 
 6. ^ a b "2006–07 primetime wrap". The Hollywood Reporter. Nielsen Business Media. 25 Mayıs 2007. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2009. 
 7. ^ a b "Season Program Rankings from 09/24/07 through 05/25/08". ABC Medianet. 28 Mayıs 2008. 27 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2009. 
 8. ^ a b "Season Program Rankings from 09/22/08 through 05/17/09". ABC Medianet. 19 Mayıs 2009. 20 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]