İçeriğe atla

"Ankara Garı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Tarihçe: imla, değiştirildi: içersinde → içerisinde
(→‎Dış bağlantılar: temizleme AWB ile)
k (→‎Tarihçe: imla, değiştirildi: içersinde → içerisinde)
İlk hizmet binası [[Chemins de Fer Ottomans d'Anatolie|Osmanlı Anadolu Demiryolları]]'nın bir istasyonu olarak [[1892]] yılında inşa edilmiştir. Mevcut ana gar binasının inşaatına ise [[4 Mart]] [[1935]] tarihinde başlanmış ve [[30 Ekim]] [[1937]] tarihinde tamamlanmıştır. [[Art deco]] tarzında tasarlanan yapının mimarı [[Şekip Akalın]]'dır. Gar binası içerisinde [[Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi]], [[Ankara Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi]], [[TCDD Demiryolu Müzesi]] ve Sanat Galerisi gibi unsurlar yer almaktadır.
 
İnşaat Mühendisleri Odası, odanın kuruluşundan itibaren 50 yıl içersindeiçerisinde ülkede gerçekleştirilmiş 50 büyük inşaat projesini bir jüri tarafından saptayarak bu projeleri [[50. Yılda 50 Eser]] adı altında ilan etmiştir. Liste bölgesel kalkınma, binalar, ulaşım, hidroloji ve endüstri alt başlıklarını taşımaktadır. Bu projenin ilk etabı da o liste içerisinde yer almaktadır.
 
[[10 Ekim]] [[2015]] tarihinde garın önünde gerçekleştirilen [[2015 Ankara saldırısı|bombalı saldırıda]] 109 kişi hayatını kaybetti.
72.293

değişiklik