Ankara'daki camiler listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu liste; Ankara'daki camiler hakkında bir listedir.

A[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahmet Hamdi Akseki Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahmet Hamdi Akseki Camii; yapımına 2008 yılında başlanan ve 2013 tarihinde tamamlanan, eski Diyanet İşleri başkanı Ahmet Hamdi Akseki anısına inşa edilmiş bir camidir. 80.000 metrekare kullanım alanına sahip olan cami külliyesinin 20.618 metrekaresi avlu, 11.087 metrekaresi peyzaj alanıdır. 6.000 kişinin aynı anda ibadet edebildiği camide, cenaze namazlarında ise 30.000 insan aynı anda namaz kılabilmektedir. Yapının tasarımı incelendiğinde modern mimariye ait özellikler kullanıldığı görülür.

Ağaç Ayak Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağaç Ayak Camii; Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir camidir. Geniş bir avlu içerisinde bulunan cami; su basmanına kadar moloz taş, yukarı kısımlar ise örme tuğla arası ahşap hatıllı olacak şekilde inşa edilmiştir. Kitabesi olmasa da 1700'lü yılların başında yapıldığı tahmin edilmektedir. İç tasarımında kullanılan ahşap minberi, alçı mihrabı ve nakış işlemeleri; caminin geç dönem Ankara eserleri arasında sayılmasına neden olmaktadır.

Arslanhane Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Arslanhane Camii; Altındağ ilçesinin Samanpazarı semtinde bulunan, Selçuklu dönemine ait bir camidir. 13. yüzyılın başında inşa edilen caminin mimarı Ebubekir Mehmet'tir. Ahşap tavanlı olan caminin mihrabı çinilerle kaplıdır.

D[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii; ünlü akademisyen İhsan Doğramacı tarafından babası Ali Sami Paşa adına yaptırılmış bir camidir. Gerek tasarım, gerekse donanım özellikleriyle başlı başına bir modern mimarinin ürünü olan yapının mimarı Erkut Şahinbaş'tır. Aynı zamanda sinagog ve kilise olarak da ibadet edilebilen caminin 3 semavi dine de hizmet etmesi amaçlanmıştır. İçinde bulunan resim sergisi, konser ve seminer salonlarıyla sadece dini değil, aynı zamanda bir kültür merkezi niteliği taşımaktadır. 50 dönümlük bir arazi üzerine, 4500 metrekarelik kullanım alanı olacak şekilde inşa edilen caminin yapımı iki yıl sürmüş ve 15 milyon dolara mal olmuştur.

H[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacı Bayram Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Altındağ ilçesinde bulunan Hacı Bayram Camii; adını, caminin bahçesinde bulunan Hacı Bayram Veli'nin türbesinden almıştır. 1400'lü yıllarda inşa edilen ve döneminin mimarı anlayışına ait özellikler barındıran cami dikdörtgen planlıdır. İç ve dış cephelerdeki el işçilikleri sebebiyle oldukça önemli bir tarihi eser olan cami, günümüze dek birçok kez yenilenmiştir.

Hallaç Mahmut Cami[değiştir | kaynağı değiştir]

Hallaç Mahmut Cami veya Hallaç Mahmut Mescidi; Ankara'nın Ulus semtinde bulunan bir camidir. Tek kubbeli ve minaresiz bir şekilde inşa edilmiş olan bu Osmanlı yapısı, başlarda mescid olarak tasarlanmış ve kullanılmıştır. Yakın bir zamanda geçirdiği onarımdan sonra içine ahşap minber eklenmesiyle birlikte artık cami halini almıştır.

K[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacabey Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacabey Camii; bugün Hacettepe Üniversitesi'ne ait arazi içinde bulunan, 1427 yılında inşa edilmiş olan tarihi bir camidir. Mimar Ebubekiroğlu Ahmet tarafından tasarlanan cami yapı özellikleri bakımından Bursa'daki camilerle ortak özellikler göstermekle beraber, bu mimari anlayışın da Ankara'daki tek örneğidir. İçinde bulunan hamamı, türbesi, çeşmesi ve imarethanesiyle bir külliye özelliği taşıyan cami günümüze gelene dek birçok tadilat ve restorasyon işleminden geçmiştir.

Kocatepe Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocatepe Camii; 4500 metrekarelik arazisi ve yaklaşık 90 metrelik dörder minaresiyle Ankara'nın en büyük ve en popüler camilerinden biridir. 1967 yılında yapımına başlanan caminin inşaatı çok uzun sürmüş ve ancak 1987 yılında açılışı yapılabilinmiştir. İnşaat projesinin asıl mimarı Vedat Dalokay olmasına rağmen onun planladığı yapı fazla modern bulunmuş; sonrasında ise bu görev Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin'e devredilmiştir. İki mimarının projesi hayata geçirilse de tasarımın fazlasıyla Mimar Sinan'dan taklit edilmesi büyük eleştirilere yol açmıştır. Dalokay'ın projesi ise bazı değişiklikler yapılarak Pakistan'daki Faysal Camii'nde uygulanmıştır.

Kutluhan Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara'nın Haymana ilçesinde bulunan Kutluhan Camii; Hüsâmeddîn-i Ankaravî tarafından, 1800'lü yıllarda yaptırılmıştır.

M[değiştir | kaynağı değiştir]

Maltepe Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Maltepe Camii; projesi mimar Recai Akçay tarafından çizilmiş ve 1954-1959 yılları arasında inşa edilmiş bir camidir. Ankara'nın en ünlü ve sembol camilerinden biri olan Maltepe Camii'nin yapımında kesme taş kullanılmış; kare planlı olarak hayata geçirilmiştir. Cami duvarları Kütahya çinileri ile kaplıdır ve vitray pencereler ile süslenmiştir.

S[değiştir | kaynağı değiştir]

Sultan Alaeddin Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Sultan Alaeddin Camii; Ankara'da bulunan az sayıdaki tarihi camilerden biridir. Selçuklu meliki Muhyiddin Mesud tarafından yaptırılan caminin yapılış tarihi 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. II. Alaeddin Keykubad döneminde onarıldığı için cami günümüze kadar bu isimle anılarak gelmiştir.

T[değiştir | kaynağı değiştir]

TBMM Camii Kompleksi[değiştir | kaynağı değiştir]

TBMM Camii; Türkiye Büyük Millet Meclisi arazisi üzerinde bulunan ve milletvekillerinin kullanabilmesi için inşa edilmiş bir camidir. 1986 yılında yapımına başlanmış, 1989 yılında tamamlanmıştır. Birçok tartışma ve kavgaya yol açsa da klasik cami mimarisi anlayışının dışında bir tarzda tasarlanan caminin mimarları Behruz Çinici ve Can Çinici'dir. Kubbesiz, minaresiz ve saydam kıble duvarına sahip olan camide; minareler iki balkon ve bir selvi ağacıyla temsil edilmiş, kubbenin yerine ise bir piramit yapı tercih edilmiştir.