Ankara'da din

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ankara'da din; gündelik yaşamda hatrı sayılır bir yer kaplamaktadır. Ankara gerek tarihî bağlar gerek de günümüz toplumunun hoşgörüsü sayesinde birçok İbrahimî dinin bir arada yaşayabildiği ve varlığını devam ettirebildiği bir şehirdir. Kentte aynı anda hem cami hem kilise hem de sinagog bulunması da bunun en büyük kanıtlarından bir tanesidir.

Ankara'da İslam[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirdeki en baskın dinî topluluk Müslümanlardır. İslamiyeti kabul eden Türklerle beraber 1073 yılından itibaren İslam'ın etkisi altına giren şehir, 1356 yılında Ankara'nın Osmanlı ordusu tarafından fethedilmesiyle resmen bir Türk-İslam kentine dönüşmüştür. 1197 yılında tamamlandığı tahmin edilen Sultan Alaeddin Camii ve 1200'lü yılların başlarına tarihlenen Arslanhane Camii şehrin İslam geçmişini yansıtan örneklerindendir. 1427'de bitirilen Karacabey Camii ve tarihi 1428'e dayanan Hacı Bayram Camii Orta Çağ'da da kentteki baskın nüfuzun İslam'a ait olduğunu göstermektedir. Kocatepe Camii'nin şehrin simgesi haline gelmesi ve belediye ambleminde kullanılması da, bu etkinin hala devam ettiğinin bir kanıtıdır.

Ankara'da Hristiyanlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok uzun bir süre Roma İmparatorluğu'nun egemenliği altında kalan Ankara, Türklerin Anadolu'ya gelişine kadar önemli bir Hristiyanlık merkezi olmuştur. Günümüzde atıl vaziyette olsa da, Bizans devrinden kalma Aziz Klementos Kilisesi şehrin önemli bir tarihî kilisesidir. Ayrıca Altındağ'ın Ulus semtinde bulunan St. Térèse Kilisesi ise ibadete ve ziyarete açık durumdadır.

Ankara'da Yahudilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahudiler toplumdaki en küçük dinî topluluğu oluştursalar da, şehirdeki varlıkları Roma İmparatorluğu dönemine kadar dayanmakta; dolayısıyla da şehrin en eski ve köklü sakinlerini oluşturmaktadırlar. Ankara Yahudileri olarak da bilinen bu topluluğun sayısı günümüzde oldukça azalmış durumdadır. Kent tarihiyle ilgili eski kaynaklar araştırıldığında açıkça görülebilir ki 17. yüzyıla kadar Ankara'da 12 adet Yahudi mahallesi bulunmaktaydı. O zamanlar toplum içinde azımsanamayacak kadar büyük bir yer kaplayan Yahudileri Evliya Çelebi "Kentin Yahudi'si çoktur, sade Yahudileri 12 mahalledir." sözleriyle betimlemiştir.[1] Ancak günümüzde bu 12 mahalleden sadece İstiklal Mahallesi diye bilinen mahalle kalmıştır ve burada da Yahudi nüfusu yok denecek kadar azdır. Bu mahallede yaklaşık 750 yıldır kullanımda olan ve şehirdeki tek Musevi havrası olma özelliğini gösteren Ankara Sinagogu bulunmaktadır. Sinagog günümüzde ibadete açıktır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Enver Arcak (Ağustos 2012). "Ankara Yahudi Mahallesi". SolFaSol. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2019.