TCDD Taşımacılık Banliyö Trenleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

TCDD sahibi olduğu hat üzerinde TCDD Taşımacılık tarafından Ankara'da Başkentray, İstanbul'da Marmaray adıyla işletilmektedir. İzmir'deki hat ise TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin %50-%50 ortaklığıyla kurulan İZBAN A.Ş. tarafından İZBAN adıyla işletilmektedir.

İzmir'deki modele benzer şekilde TCDD ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla Gaziray projesi de şu an inşa edilmektedir.

E14000 serisi bir banliyö treni
İstanbul Raylı Sistemler Haritası

Hizmet Bölgeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul[değiştir | kaynağı değiştir]

Marmaray, HalkalıGebze arasındaki 76.6 km.lik hatta hizmet vermektedir. 43 istasyonu bulunmaktadır. 12 Mart 2019 tarihinde eski B1 ve B2 hatlarının yerini almıştır.

Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası, BC1 Raylı Tüp Tünel (Marmaray Tüneli) ile birbirine bağlanır.

İstanbul-Avrupa Yakası[değiştir | kaynağı değiştir]

B1 hattı ya da Sirkeci–Halkalı Banliyö Treni, Sirkeci-Halkalı arasındaki 28 km.lik hatta hizmet vermiştir. Marmaray projesinin inşaatı kapsamında seferleri iptal edilmiştir. 12 Mart 2019 tarihinde Marmaray hattı eski B1 hattının yerini almıştır.

BC1 Raylı Tüp Tünel (Marmaray Tüneli) ile Anadolu Yakası'na bağlanır.

İstanbul-Anadolu Yakası[değiştir | kaynağı değiştir]

B2 hattı ya da Haydarpaşa–Gebze Banliyö Treni, HaydarpaşaGebze arasındaki 45 km.lik hatta hizmet vermiştir. Marmaray projesinin inşaatı kapsamında seferleri iptal edilmiştir. 12 Mart 2019 tarihinde Marmaray hattı eski B1 hattının yerini almıştır.

BC1 Raylı Tüp Tünel (Marmaray Tüneli) ile Avrupa Yakası'na bağlanır.

Ankara[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkentray, SincanKayaş arasındaki 37 km.lik hatta hizmet vermektedir. 23 istasyonu bulunmaktadır. 12 Nisan 2018 tarihinde hizmete girmiştir.

İzmir[değiştir | kaynağı değiştir]

İZBAN, SelçukAliağa arasındaki 136 km.lik hatta hizmet vermektedir. 41 istasyonu bulunmaktadır. 30 Ağustos 2010 tarihinde hizmete girmiştir.

Hattın kuzeyde Bergama'ya uzatılma çalışmaları devam etmektedir. Güneyde Tire ve Ödemiş'e ve doğuda ise Manisa'ya kadar uzatılması planlanmaktadır.