Başkentray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Başkentray
Ankara Banliyö Sistemi
E23000 in Ankara.jpg
Bir Başkentray treni
Genel
Sahibi TCDD
Hizmet alanı SincanKayaş
Bölge Ankara, Türkiye
Taşıma türü Banliyö treni
İstasyon sayısı 24
Hizmet
İşletmeci(ler) TCDD Taşımacılık
Teknik
Sistem uzunluğu 36 km
Hat açıklığı 1.435 mm
Elektriklendirme 25 kV 50 Hz AA katener

Başkentray, Türkiye'nin başkenti Ankara'da hizmet veren banliyö treni sistemidir. Banliyö hattının Sincan ilçesi ile Mamak ilçesinin Kayaş semti arasındaki 36 kilometrelik hat üzerinde yirmi dört istasyonu bulunmaktadır.[2] Hattın sahibi TCDD, işletmecisi ise TCDD Taşımacılık'tır. Banliyö hattında E 23000 banliyö tren setleri hizmet vermektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sincan Tren İstasyonu ile Ankara Garı arasındaki banliyö demiryolu hattı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Chemins de Fer Ottomans d'Anatolie (CFOA) Şirketi tarafından Osmanlı Anadolu Demiryolları hattının bir parçası olarak inşa edildi ve 1892 yılında hizmete girdi. Banliyö hattında ilk açıldığında az sayıda sefer yapan buhar motorlu bir lokomotifin çektiği üç adet vagondan oluşan tren setleri hizmet veriyordu.

1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra TCDD (o zamanki adlarıyla Devlet Demiryolları ve Limanları İdaresi ve Devlet Demiryolları Umum Müdürlüğü) tarafından yeni demiryolu hatları inşa edilmeye başlanmıştır. İlk inşa edilmeye başlanan demiryolu hattı olan Ankara – Kars demiryolu'nun bir parçası olarak (Sincan ile Ankara Garı arasındaki) mevcut banliyö hattı da 1925 yılında Kayaş Tren İstasyonu'na kadar uzatılmıştır. Banliyö hattı 1972 yılında elektriklendirilmiştir.

SincanKayaş arasındaki banliyö hattının metro standartlarına çıkarılması amacıyla 11 Temmuz 2016 tarihinde yeniden inşa çalışmaları başlamıştır. Çalışmalar 2018 yılında tamamlanmış ve banliyö demiryolu hattı Başkentray adıyla 12 Nisan 2018 tarinde hizmete girmiştir. Eski banliyö hattında 28 olan istasyon sayısı, Subayevleri, Motor Fabrikası, Gülveren ve Topkaya istasyonlarının iptal edilmesi sebebiyle yeni banliyö hattında 24'e düşmüştür.[3][4]

Devam Eden Genişletmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yenikent genişletmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Plana göre mevcut İstanbul-Haydarpaşa – Ankara demiryolu hattından Sincan'da ayrılan demiryolu hattı ile yan yana devam edip sonra kuzeye dönerek, Ayaş Karayolu ile yan yana yapılması, Yenikent Sanayi’ye kadar çift hat, sonrasında ise tek hat olarak "Kazan Soda A.Ş. Tesisleri"ne kadar projelendirilip, 18 km olarak inşaatına başlandı.[5] Ancak sonradan hattın Akçaören'e kadar çift hata çıkarılması ve 9.3 km uzunluğunda olan başkentray kesimi, 12.7 km olmasına karar verildi. 12.7 km Çift Hat Başkentray, devamı 5.3 km Tek Hat Yük Demiryolu, Toplam 18 km inşaat halindedir.[6] Hat tamamlandığında mevcut banliyö hattına Sanayi (Sincan OSB), Yenikent Merkez, Yenikent Sanayi ve Akçaören istasyonları eklenecektir.[7][8]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]