Edirne Garı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Edirne Garı

Edirne Garı, Edirne şehir merkezinin güneydoğusunda bulunan TCDD'ye ait demiryolu istasyonudur. 1971 yılında hizmete girmiştir.

İstasyon, TCDD Taşımacılık tarafından işletilen ve İstanbul (Halkalı)'dan Kapıkule'ye giden İstanbul (Halkalı) – Kapıkule Bölgesel Treni (TCDD Taşımacılık Bölgesel Trenleri) ile Sofya'ya giden İstanbul (Halkalı) – Sofya Ekspresi ve Bükreş Kuzey'e giden Bosfor Ekspresi'ne (TCDD Taşımacılık Uluslararası Trenleri) ve Optima Tours tarafından işletilen ve Edirne'den Villach'a giden Optima Ekspresi'ne hizmet vermektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Chemins de fer Orientaux (CO) Şirketi tarafından inşa edilen Rumeli Demiryolu hattı Edirne'den geçmekteydi. Ancak bu hat şehir merkezinden değil, şehrin 4 km güneybatısındaki Karaağaç kasabasından geçiyordu. Bu nedenle Edirne'ye hizmet vermesi amacıyla Karaağaç kasabasında Karaağaç Tren İstasyonu inşa edildi. Fakat tren istasyonunun yapıldığı yer I. Dünya Savaşı'ndan sonra imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında Yunanistan tarafından işgal edildi. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra imzalanan Lozan Antlaşması ile Yunanistan, Anadolu'da yaptığı tahribat ve katliamların tazminatı olarak Karaağaç kasabasını Türkiye'ye geri verdi. Böylece tren istasyonu da tekrar Türkiye sınırlarına dâhil oldu.

Ancak savaştan sonra sınırların değişmesi sebebiyle, İstanbul (Sirkeci)'dan Karaağaç'a ve Avrupa'ya giden trenler Yunanistan sınırların geçmek durumunda kalıyordu. 1971 yılında bu zorunluluğu aşmak amacıyla Bulgaristan Devlet Demiryolları (BDZ) ile birlikte İstanbul (Sirkeci) – Pithiu Demiryolu üzerindeki Pehlivanköy'den başlayan ve Edirne il merkezinden ve Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçerek Bulgaristan'a bağlanan Pehlivanköy – Svilengrad Demiryolu hattı ve yeni Edirne Garı inşa edildi. Yeni hat açıldığından beri Bulgaristan yönüne giden trenler bu hattı kullanmaktadır. Yunanistan yönüne giden trenler ise İstanbul (Sirkeci) – Pithiu Demiryolu'nu kullanmaya devam etmektedir.

Demiryolu hattı[değiştir | kaynağı değiştir]

TCDDBDZ

Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

TCDD
TCDD Taşımacılık
Önceki İstasyon Bölgesel Trenler Sonraki İstasyon Sefer Sayısı
Şerbettar
İstanbul (Halkalı) yönünde
İstanbul (Halkalı) – Kapıkule Bölgesel Treni
Edirne Şehir
Kapıkule yönünde
Her gün karşılıklı 1
Önceki İstasyon Uluslararası Trenler Sonraki İstasyon -
Alpullu
İstanbul (Halkalı) yönünde
İstanbul (Halkalı) – Sofya Ekspresi
Kapıkule
Sofya yönünde
-
Alpullu
İstanbul (Halkalı) yönünde
Bosfor Ekspresi
Kapıkule
Bükreş Kuzey yönünde
-
Optima Tours
Önceki İstasyon Yolcu ve Araç Treni Sonraki İstasyon Sefer Sayısı
Başlangıç
Optima Ekspresi
Kapıkule
Villach yönünde
2 haftada bir karşılıklı 3 sefer
(Edirne'den Perşembe, Pazartesi ve Cuma,
Villach'tan Cumartesi, Çarşamba, Pazar)