Alsancak Garı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alsancak
TCDD Taşımacılık istasyonu
İZBAN istasyonu
Tram İzmir durağı
Alsancak Terminal - 2010.JPG
İzmir Alsancak Garı
Konum Mimar Sinan Mahallesi, Atatürk Caddesi
Konak, İzmir
Türkiye
Sahip TCDD
İşletmeci TCDD Taşımacılık
Hat(lar) İZBAN (Merkez Hattı)
Uzaklık 23 km (14 mil) (Cumaovası)
31 km (20 mil) (Menemen)
Platformlar Yan
Raylar 2
Tren işletmecileri TCDD Taşımacılık
İZBAN
Yapı
Yapı türü Hemzemin
Otopark Hayır
Bisiklet altyapısı Evet
Engelli erişimi Evet
Diğer bilgiler
Ücret bölgesi 3. Bölge
Tarihçe
Açılış 1858
Yeniden inşası 2001
Elektriklendirme 2001 (25 kV AA Katener)
Hizmetler
Demiryolu ulaşımı
Toplu ulaşım

Alsancak Garı, Türkiye'nin İzmir şehrinde yer alan bir tren istasyonudur. 1858'de Punta Garı adıyla hizmete giren gar, Kemer Tren İstasyonu'ndan sonra ülkenin en eski ikinci tren istasyonudur.[1] Günümüzde yalnızca İZBAN'ın Merkez Hattı trenleri tarafından kullanılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1857 yılında Vali Mustafa Paşa döneminde temeli atılan İzmir-Aydın Demiryolu (ORC)'nun başlangıcında yer alan Alsancak Garı, 1858 yılında hizmete girmiştir. Hat 1866'da açılmış ve yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Başlangıçta ORC'ye ait olan istasyon, 1935'te ORC'nin satın alınıp feshedilmesiyle TCDD'ye geçmiştir. 2001 yılında tüm hatlar elektriklendirilerek hat sayısı 4'ten 10'a, platform sayısı ise 2'den 6'ya yükseltilmiştir.

İstasyon 1 Mayıs 2006 tarihinde İZBAN projesinin inşaatı kapsamında kullanıma kapatılmış, projesinin tamamlanmasıyla birlikte 19 Mayıs 2010 tarihinde tekrar hizmete girmiştir. İstasyonun kapalı kaldığı dört yıllık dönemde istasyon içerisinde Nil Karaibrahimgil ve Sıla Gençoğlu konserleri gerçekleşmiştir.

İçerik ve yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Konumu Mimar Sinan Mahallesi, Atatürk Caddesi Konak, İzmir olan bu yapı kentseldir. İş merkezleri ve ticari alanların merkezinde bulunmaktadır. Ayrıca istasyon birçok şehirler arası tren hattının en önemli duraklarından biridir. Çevresindeki yapılar ile olan ilişkisi ilerleyen zamanlarda modern bir uyum ile ilişkilendirilmiştir. Yapıya, biri binanın ana giriş kapısı (Atatürk Caddesi'nde) diğeri ise yeni tasarlanılan İZBAN binasının girişi (Liman Caddesi'nde) olmak üzere iki farklı girişten ulaşılır. Ana cadde üzerinde olan bu yapıya İzmir'in hemen hemen bütün kesimlerinden ulaşmak kolaydır. Alsancak Garı, 1858 yılından itibaren İzmir'in en gözde ulaşım merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Saat kulesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapının güney cephesinde binaya ekli halde yer alan kulenin meydana bakan tek cephesinde bir niş içerisine yerleştirilen saatin 1890 yılında yapıya eklendiği tahmin edilmektedir.[2] Bu kule aynı zamanda İzmir'deki ilk saat kulesidir.

Biçimsel nitelikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Alsancak Garı iç mekânı

Alsancak Garı yapımında Geç Dönem Osmanlı mimari esintileri görülmektedir. Bu dönemde Ampir, Barok, Rokoko ve Klasik Osmanlı üsluplarının hepsinin bir arada kullanıldığı yapılar dahi vardır. İç mekan oldukça yüksek, pencere açıklıkları vitraller ile süslenmiştir. Başka bir özellik ise garın tren raylarının olduğu kısım kafes sistemi ile desteklenmiş, oldukça yüksek bir formdadır. Beşik kemer, iç mekanda mekanı ayırmak için, dışta ise açıklıkların sınırlarını belirtmek için kullanılmıtır. Kapı ve pencere detayları süslüdür. Tren raylarının bölünmesinde de beşik kemer sistemi kullanılmıştır.

Ayrıca yapının güney cephesinde binaya ekli halde yer alan kulenin meydana bakan tek cephesinde bir niş içerisine yerleştirilen saatin 1890 yılında yapıya eklendiği tahmin edilmektedir. Bu kule aynı zamanda İzmir'deki ilk saat kulesidir.

Ortam tecrübesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ziyaretçilerin ilgi odağı olan kısım, giriş bölümünden sonra bilet gişesi ve ardından gelen büyük bekleme salonudur. Bekleme salonu yarı açık bir girişle beklemekte olan ziyaretçilere gözlem olanağı sunar. Girişin hemen yanında bulunan bilet alma bölümü ve kapalı bekleme bölümünde birçok Osmanlı detayları gözlenir. bölümlerin hemen hepsi yüksek tavanlıdır ve geniş kapı açıklıkları ile birbirlerine bağlanırlar. Garın penceler sayesinde daima ışık alması ziyaretçilerde rahat bir his uyandırır.

Yapı ve malzeme nitelikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Alsancak Garı iç mekânı

İstasyon binası taşıyıcı duvarlar sayesinde ayakta durmaktadır. Taş duvarlar ve beşik tonozlar binanın asıl taşıyıcı elemanlarıdır. Çatıda kafes sistemi kullanılmıştır. Kafes sistemi demirden oluşturulmuştur. Beşik kemer sistemi hem görsel hem strüktürel yapıyı desteklemektedir. Büyük pencere açıklıkları ile güneş ışığını doğrudan alır ve iç mekan her zaman aydınlıktır. Bu da ziyaretçilerde rahat bir his uyandırır. Pencerelerdeki vitral detaylar sebebi ile iç mekana renkli ışık alımı olanağı sağlar.

Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

TCDD
TCDD Taşımacılık
Önceki İstasyon Banliyö Trenleri Sonraki İstasyon -
Hilal
Cumaovası yönünde
İZBAN
Merkez Hattı
Halkapınar
Menemen yönünde
-
İzmir Büyükşehir Belediyesi
Önceki Durak Tram İzmir Sonraki Durak Sefer Sayısı
Atatürk Spor Salonu
Fahrettin Altay yönünde
T2 (Konak tramvayı)
Üniversite
Halkapınar yönünde
-
Havagazı
Fahrettin Altay yönünde
Her gün 06.00 - 00:20 saatleri arasında 7,5 dakikada bir sefer

Otobüs bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir Büyükşehir Belediyesi
ESHOT
İZULAŞ
Hat Durak Güzergah Konum
253
Alsancak Gar
Halkapınar Metro 2 - Konak
(Talatpaşa Bulvarı yoluyla)
Alsancak Gar
912
Alsancak Gar
Egekent Aktarma Merkezi - Alsancak Gar
Alsancak Gar
921
Alsancak Gar
Bostanlı İskele - Alsancak Gar
Alsancak Gar
963
Alsancak Gar
Evka 3 Metro - Alsancak Gar
Alsancak Gar

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://v3.arkitera.com/h25051-yuzyillik-alsancak-gari-expo-2015e-kurban-ediliyor.html
  2. ^ Cansever, Meltem (Haziran 2009), Türkiye'nin Kültür Mirası 100 Saat Kulesi, İstanbul: NTV Yayınları, s. 142, ISBN 9786055813239 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]