Alsancak Garı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alsancak train station izmir.jpg

Alsancak Garı, İzmir'in merkezinde bulunan Türkiye'nin Kemer istasyonundan sonra en eski ikinci tren istasyonudur. Yapımı 1858 yılında tamamlanmıştır.[1]. Ayrıca istasyon TCDD 3. Bölge Müdürlüğü'ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu konumuyla Alsancak Garı, Türkiye'nin en yoğun istasyonlarından biridir. Garda bulunan hatlar 2001 yılında 25 kV AC ile elektrikli hale getirilmiştir.[2]. Alsancak Garından şehirlerarası olarak Ankara'ya [3][4], Bandırma'ya [5][6], Afyon'a[7] ve Uşak'a[8] ve banliyö olarak İZBAN trenleriyle Aliağa ve Tepeköy'e [9] hizmet vermektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Alsancak Garı: Osmanlı'nın ilk demiryolu olan İzmir (Alsancak)-Aydın Demiryolu ve Şubeleri (ORC) hattının yapılması için imtiyaz, İngiliz girişimci Wilkin ve dört arkadaşına verilmişti. İmtiyaz 1857 yılında "İzmir'den Aydın'a Osmanlı Demiryolu" (Ottoman Railway Company) kumpanyasına devredilmiş 1857 yılında Vali Mustafa Paşa döneminde temeli atılan demiryolunun başlangıcında yer alan Alsancak Garı, 1858 yılında hizmete açılmıştır. 1866'da hattın açılmasıyla istasyon yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kurtuluş Savaşı, sonrasında bile ORC'ye ait olan istasyon 1935'de, ORC'nin devre dışı bırakılmasıyla TCDD'ye geçmiştir.

İstasyon İzmir'den kalkıp güneye giden hatların başlangıç noktasıdır. Örneğin; İZBAN'ın Güney ve Kuzey hatlarının başlangıç istasyonu burasıdır. Son buharlı tren istasyonu 1980 yılında terk etmiştir. 2001 yılında tüm hatlar elektriklendirilerek, hat sayısı 4ten 10a, platform sayısı ise 2den 6ya yükseltilmiştir.

İstasyon 1 Mayıs 2006 tarihinde İZBAN projesinin inşaatı kapsamında kullanıma kapatılmış, İZBAN projesinin tamamlanmasıyla birlikte 19 Mayıs 2010 tarihinde tekrar hizmete girmiştir.

Saat kulesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapının güney cephesinde binaya ekli halde yer alan kulenin meydana bakan tek cephesinde bir niş içerisine yerleştirilen saatin 1890 yılında yapıya eklendiği tahmin edilmektedir.[10] Bu kule aynı zamanda İzmir'deki ilk saat kulesidir.

Yük Taşımacılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yük trenleri 1858 yılından başlayarak Alsancak Garı'nda faaliyet göstermiştir. Ancak İzmir Limanı hattının tamamlanmasıyla garın yük taşımacılığı azalmıştır. Alsancak Garı karşısında bulunan TMO tahıl silolarının 1990ların sonunda devre dışı kalmasıyla yük taşımacılığı neredeyse sona ermiştir. 2001 yılında kullanılmayan doğu tarafı hatları, yolcu treni platformu haline dönüştürülmüştür.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

İstasyonun devre dışı kaldığı 4 yıl boyunca istasyon içerisinde Nil Karaibrahimgil ve Sıla Gençoğlu konserleri gerçekleşmiştir.

Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki İstasyon TCDD Sonraki İstasyon
Başlangıç
İzmir Mavi Treni
Halkapınar
Ankara yönünde
Başlangıç
Karesi Ekspresi
Halkapınar
Ankara yönünde
Başlangıç
6 Eylül Ekspresi
Halkapınar
Bandırma yönünde
Başlangıç
17 Eylül Ekspresi
Halkapınar
Bandırma yönünde
Başlangıç
Alsancak-Uşak Bölgesel Treni
Halkapınar
Uşak yönünde
Başlangıç
Ege Ekspresi
Halkapınar
Afyon yönünde
Önceki İstasyon İZBAN Sonraki İstasyon
Başlangıç
Güney Hattı
Hilal
Tepeköy yönünde
Başlangıç
Kuzey Hattı
Halkapınar
Aliağa yönünde

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ History of Alsancak Station - By Ömer Tolga Sümerli
  2. ^ TCDD Electrification - Trains and Railways of Turkey
  3. ^ Karesi Ekspresi - TCDD Anahat trenleri
  4. ^ İzmir Mavi Tren - TCDD Anahat trenleri
  5. ^ 6 Eylül Süper Ekspresi - TCDD Anahat trenleri
  6. ^ 17 Eylül Ekspresi - TCDD Anahat trenleri
  7. ^ Ege Ekspresi - TCDD Anahat trenleri
  8. ^ Uşak Bölgesel Ekspresi
  9. ^ İZBAN saatleri
  10. ^ Cansever, Meltem (Haziran 2009), Türkiye'nin Kültür Mirası 100 Saat Kulesi, İstanbul: NTV Yayınları, ss. 142, ISBN 9786055813239 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]