İçeriğe atla

Çekya başbakanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çek Cumhuriyeti başbakanı sayfasından yönlendirildi)
Çek Cumhuriyeti Başbakanı
Předseda vlády České republiky
Görevdeki
Petr Fiala

28 Kasım 2021 tarihinden beri
Çekya Hükûmeti
UnvanSayın Başbakan
(gayriresmi)
Ekselansları
(diplomatik)
Üyelik
Resmî ikametKramář Villası
AtayanCumhurbaşkanı
Görev süresi4 yıl, süresiz yenilenebilir
Oluşum1 Ocak 1993 (31 yıl önce) (1993-01-01)
İlk sahibiVáclav Klaus
MaaşYıllık 2.654.400 [1]
Websitesihttp://vlada.cz/en/vlada/premier/

Çek Cumhuriyeti Hükûmeti'nin başkanı (Çekçe : Předseda vlády České republiky), Türkçede genellikle Çek Cumhuriyeti'nin başbakanı olarak anılır,[not 1] Çek Cumhuriyeti Hükûmetinin başkanıdır. Başbakan ve kabine (hükûmet bakanlıklarının başı olan en kıdemli bakanlardan oluşur), politikalarından ve eylemlerinden toplu olarak Temsilciler Meclisine karşı sorumludur. Mevcut başbakan, ODS lideri Petr Fiala, 28 Kasım 2021'de cumhurbaşkanı tarafından atandı ve makamdaki 13. kişi olarak görev yapıyor.

Başbakan, cumhurbaşkanı tarafından atanır ve ilk öncelikleri kabineyi oluşturmak ve diğer bakanları atamaktır. Kabine, Temsilciler Meclisinden güven oyu almalıdır ve başbakan, meclis üyelerinin çoğunluğunun desteğini koruduğu sürece görevde kalır.

Çekya Anayasası, başbakanın hükûmetin faaliyetlerini organize ettiğini ve toplantılarına başkanlık ettiğini belirtir.

Güçler ve rol[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekya bir parlamenter cumhuriyet olduğundan, başbakan ve hükûmeti Temsilciler Meclisine karşı sorumludur. Çek Anayasası, göreve geldikten sonra her başbakanın parlamentonun güven oyunu kazanmasını ve sonra da korumasını şart koşar. Başbakan güven oylamasını kaybeder kaybetmez istifa etmek ve cumhurbaşkanı yeni bir başbakan seçmek zorunda kalır.

Başbakan, hükûmete komuta ve başkanlık ettiği için devletteki en güçlü makamdır. Cumhurbaşkanı, Çek Cumhuriyeti Hükûmetinin diğer bakanlarını atayan başbakanı atar.

İkamet[değiştir | kaynağı değiştir]

Çek Cumhuriyeti başbakanının resmi konutu Kramář Villası'dır. (Çekçe: Kramářova vila). Rezidans, Prag'ın Hradčany semtinde Gogolova 212/1 adresinde yer almaktadır.

Bina 1911-1914 arası inşa edilmiştir. Viyanalı mimar Friedrich Ohmann tarafından tasarlanmıştır.[2]

Hükümet başkanlarının listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çekçede en yaygın terim "premiér", bir diğeri ise "ministerský předseda"dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Informace o platu, odměnách a jiných příjmů předsedy vlády ČR | Vláda ČR". www.vlada.cz. Erişim tarihi: 7 Şubat 2021. 
  2. ^ "Kramář's Villa" (İngilizce). Government of the Czech Republic. 2 Ekim 2006. 6 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2015.