İçeriğe atla

Hollanda monarşisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hollanda kralı
Koning der Nederlanden
Görevdeki
Willem-Alexander

30 Nisan 2013 tarihinden beri
Resmî ikametAmsterdam Kraliyet Sarayı,
Amsterdam, Hollanda
Oluşum16 Mart 1815
Açılışı yapanI. Willem
Websitesiwww.royal-house.nl

Hollanda monarşisi, Hollanda'nın yönetildiği monarşidir. Rolü ve konumu Hollanda Anayasası tarafından belirtilir. Anayasanın kabaca üçte biri, tahtın verasetini, tahta çıkma ve tahttan çekilme mekanizmalarını, hükümdarın rollerini ve görevlerini, Genel Meclis arasındaki iletişim formalitelerini ve hükümdarın yasaları oluşturmadaki rolünü açıklar.

Hollanda Krallığı, 16 Mart 1815'ten bu yana bağımsız bir monarşidir. Bir zamanlar egemen olan vilayetleri, İspanya kralı II. Felipe'nin Sessiz Willem'i atadığı 1559'dan itibaren Oranj-Nassau Hanedanı üyeleri tarafından son stad sahibinin ülkeden kaçtığı 1795 yılına kadar stad sahibi olarak aralıklı olarak yönetiliyordu.

Willem, Hollanda İsyanı'nın ve bağımsız Hollanda Cumhuriyeti'nin lideri oldu. Onun soyundan gelenlerden bazıları daha sonra bazı vilayetler tarafından devlet başkanı olarak atandı. 1747'de devlet sahibinin işlevi, bu şekilde "taçlandırılan" Hollanda Cumhuriyeti'nin tüm vilayetlerinde kalıtsal bir konum haline geldi. Son stad sahibi Oranj prensi V. Willem'di.

Günümüzdeki kral 30 Nisan 2013 tarihinde tahta geçen Willem-Alexander'dır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]