Tekila

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Farklı çeşit ve markalardaki tekilalar

Tekila (İspanyolca telaffuz: [teˈkila], Bu ses hakkındaTequila ), ismini Jalisco eyaletine bağlı bir kasaba olan Tequila'dan alan alkollü Meksika içkisi. Aztekler 2000 yıl önce agave bitkisinin özsuyundan ürettikleri içkiye "Octilli Poliqhui" adını vermiş ve kutsal kabul ettikleri bu içkiyi Büyük Maya Tanrısı Olmeca'ya adamışlardır. Günümüzde Olmeca isimli tekila da vardır.

Sulu bir meyve olan ve Anadolu'da "Sabır Otu" ismiyle de bilinen Agave bitkisinin bir çeşidi olan Agave Tequiliana bitkisinin damıtılmasıyla gerçek tekila yapılır. Eğer tekila %100 mavi agave bitkisinden üretilmemişse çeşitli baharat ve allollerle (genellikle mısır) de üretilir. %100 mavi agave bitkisinden yapılmış bir tekila ağızda acı bir tat yerine meyveli ve keskin bir tat bırakır.

Bütün iyi alkoller gibi (Brandy, Scotch, Port) tekila da yıllandıkça gerçek tadını verecektir. Eğer 2 aydan 1 yıla kadar bekletilmiş bir tekilaysa Reposado (bekletilmiş), eğer bu süreden daha fazla bekletilmiş ise Añejo (yıllanmış) adını alır. Tabii ki ne kadar bekletilmiş olursa o kadar pahalı olacaktır.

Metal ya da cam bir tankta bekletilirse, ki bu tekilayı renksiz tutar Blanco (gümüş) adını alır. Viski gibi aromalı odun fıçılarda bekletilerek de üretilebilir. Bu yöntem tekilaya diğer aromaları (karamel, vanilya, mazı otu, biber vb. fıçının cinsine göre) kazandırır ve altın renk (oro) alır.

Ucuz tekilalar %100 agave bitkisinden yapılmaz. "Gold" adı verilen tekilalar karamel rengi ve aroması ile yapılır. Fakat bu uygun şekilde yıllandırılmış gold tekila tadını asla tam olarak veremez.

İyi bir tekila her yudumunda karmaşık ve ilginç bir tat verir; tıpkı iyi bir scotch gibi. Fakat iyi tekilanın maliyeti de tadı kadar dolgundur. Tuz ve limon ile birlikte içilmesi önerilir. Genellikle biraz tuz yalandıktan sonra tekila içilir, sonra da limonun suyu emilir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Uzman TV - Tekila nasıl içilir? 14 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 25 Haziran 2011 tarihinde erişilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]