Vikipedi:Medya destek

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Resim, ses ve video dosyalarının Vikipedi'ye yüklenmesi için sol tarafta bulunan Dosya Yükle bağlantısı kullanılmalıdır. Sadece oturum açmış olan kullanıcılar dosya yükleyebilir. Dosya yüklendikten sonra diğer sayfalar o dosyaya bağlantılar içerebilir.

Sistem, yüklenmiş dosyalara, resim olmasalar da "Resim:" ön eki verir ve her birinin bir resim tanıtım sayfası vardır.

Lütfen Wikimedia Commons'a yükleyeceğiniz içeriğin lisandan bağımsız olmasına özen gösterin.

Yükleyebileceğiniz en büyük dosya boyutu 20 Megabyte'dır, lütfen bu konuda duyarlı olun.

Çalıştırılabilir türden (*.exe) programlar, güvenlik ve taşınabilirlik nedeniyle yüklenemeyebilir.

Özel karakterler ve matematik[kaynağı değiştir]

Özel karakterler ya da matematiksel ifadeler kullanmak için resim dosyaları yüklemek zorunda değilsiniz.

Vikipedi UTF-8 kodlama sistemini kullanır ve bu sayede unicode karakterler doğrudan girilebilir. Daha fazla bilgi için m:Help:Special characters'e bakabilirsiniz.

Vikipedi matematiksel formüller için TeX formatını kullanır. Yardım ve talimatlar için m:Help:Formula'ya bakınız.

Metin dosyaları[kaynağı değiştir]

Lütfen düz metin dosyası (.txt), Microsoft Word dosyası (.doc), ya da diğer herhangi bir formattaki metin dosyalarını yüklemeyiniz. Bunun yerine yeni bir sayfaya başlayın ve standart Vikipedi formatını kullanarak metni girin. Sizin yazmadığınız metinleri ya da Vikipedi'nin telif hakları şartlarına uymayan metinleri lütfen Vikipedi'ye eklemeyiniz. Eğer metni biçimlendirmeye vaktiniz yoksa sayfanın başına {{düzenle}} etiketini ekleyin.

Nadiren html dosyaları yüklenebilir (örneğin, test veya gösterim amacıyla Image:Temp-stylesheet-demo.html gibi).

Bazen PDF dosyaları da yüklenebilir (örneğin, Image:Davis recall petition.pdf gibi, veya WikiReader Image:WikiReader Free Software and Free Contents.pdf (önizleme sürümü) gibi). Daha başka türler üzerinde hazırlıklar sürmekte ise de çoğu PDF dosyası Vikimetin formatına dönüştürülmektedir. Kaynak dosyaları Vikikaynak'a yüklenmelidir.

Çizelgelerin yüklenmesiyle ilgili tartışmalar için tartışma sayfasına bakınız.

Resimler, Vikipedi sayfalarında doğrudan görüntülenebilir.

Tercih edilen formatlar: çizimler için Scalable Vector Graphics (SVG), resimler içinse PNG'dir. JPEG de kullanabilirsiniz. Çizimlerde vektör grafikleri, taramalı resimlere tercih edilir, zira bu sayede eğer gerekirse resim yeniden boyutlandırılabilir ve üzerinde daha rahatlıkla değişiklik yapılabilir.

Ayrıca bakınız:

Vikipedi, açık kaynak kodlu ve patentsiz olduğundan video doyaları için Ogg Theora kullanmaktadır.

Çünkü en yaygın film/ses formatları patentlidir ve telif gerektirir. Henüz tüm video biçimlerini dönüştüren, ücretsiz bir çevirici yoktur.

Kullanışlı yazılımlar:

  • Video için, ffmpeg2theora [1] komut satırı kodlayıcı olup (.mov, .mpg, .mpeg, .avi) gibi pek çok dosya formatını Ogg Theora biçimine dönüştürebilmektedir. Windows, Macintosh, and Linux/Unix üzerinde çalışabilir.
  • libtheora içinde gelen kodlayıcı_örnek uygulamasını, MPlayer gibi bir program ile birlikte de kullanabilirsiniz. MPlayer [2] ham (yuv4mpeg) videoları ve sesi Ogg Theora'da kodlamaya uygundur.
  • LiVES ve Cinelerra, Linux platformunda video işleme programları olup Ogg Theora videolarını işleyebilir.

Dönüştürme ile ilgili yardım için:

ile irtibata geçebilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Vikipedi ses formatı olarak Ogg Vorbis kullanmaktadır. Ogg Vorbis formatı patentlenmemiş olup MP3 formatından daha yüksek ses kalitesi sunmaktadır. Düşük bit hızlarında dahi ses kodlayabilir. HE-AAC ile dahi kıyaslanabilir bir güce sahiptir. MP3 dosyalarının Vikipedi'de depolanmamasına karar verilmiştir.

Vorbis için pek çok platformda yazılım desteği mevcuttur. Apple iTunes Vorbis'i desteklemese de Xiph.org adresinden indirebileceğiniz bir QuickTime eklentisi ile Vorbis'i iTunes'da ve QuickTime'da (hem Windows hem de Mac OS'de) kullanabilirsiniz. Microsoft Windows'ta DirectShow filtreleri mevcut olup Vorbis'in Windows Media Player ve DirectShow'u destekleyen diğer çoklu ortam (multimedya) oynatıcıları için kodlanmasını sağlar.

Ses için kullanışlı yazılımlar:

  • Audacity ses dosyalarını işlemek için, Windows, Macintosh, ve Linux/Unix sistemlerinde kullanılabilen, yüksek kaliteli ve ücretsiz bir ses kaydedici/düzenleyici programdır.
  • Sweep, Linux sistemlerinde kullanılabilen bir başka ücretsiz ses düzenleme programıdır.
  • Ogg Vorbis'e kodlamak için Hydrogenaudio-tavsiye edilen kodlayıcı versiyonunu kullanmanız tavsiye edilir. oggenc (karışık-platform) komut satırı kodlayıcı olup OggDropXPd, (yalnızca Win32) Ogg Vorbis'e kodlamada kullanılan bir GUI dir.
  • dBpowerAMP müzik dönüştürücü, Ogg Vorbis de dahil pek çok ses kodları için uygun bir GUI sunar. Vorbis kodlayıcısı, yazılımdan ayrı olarak indirilmelidir. Aynı web sitesinden ücretsiz olarak sağlanabilir.
  • Ogg vorbis dosyalarınızı eski Macintosh (OS 9 ve daha eski) sistemlerinde çalabilmenizin en kolay yolu JustOgg kullanmaktır.

xiph.org Vikipedi'deki VorbisSoftwarePlayers düğümü, tüm platformlarda Vorbis'i destekleyen yazılımların güncel bir listesini sunar. Kullanıcılar bu oynatıcıları, [3]'deki Vorbis ses örneklerini dinleyerek test edebilirler.

Sesle ilgili yardım için aşağıdaki kullanıcı ile irtibata geçin:

Yüklenmiş müziklerin listesi[kaynağı değiştir]

Yüklenmiş konuşan maddelerin listesi[kaynağı değiştir]

Daha fazla bilgi[kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]