İçeriğe atla

Brendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Balon bardakta ikram edilen Brendi. Bu şekilde avuç içinde tutmanın nedeni, içkiyi hafifçe ısıtarak içindeki güzel kokuları açığa çıkartmaktır.

Brendi, damıtılmış şaraptan üretilen yüksek dereceli (%40 ile %60 alkol yoğunluğuna sahip) alkollü içki. Üzümden yapılan şarabın yanı sıra mayalanmış başka meyvelerden, mesela elma ve kirazdan (örneğin Kirschwasser) da üretilir.

Genellikle yemek sonrası tüketilir. İyi kalite brendilerde rengi ve aromanın bir kısmını sağlayan, içerisinde bekletildikleri meşe fıçılardır. Kısa süre içerisinde satışa sunulmak istenen düşük kaliteli içkilerde renklendirme işlemi karamel kullanılarak yapılabilmektedir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Brendi, İngilizce brandy kelimesinden gelir. Fransızca vin brûlé (yanmış şarap) olarak anılan bu damıtılmış içki, Felemenkçe brandewijn adını aldı. İngiltere'ye Felemenkçe etkisiyle brandywine olarak girdi, zamanla sadece brandy olarak anılmaya başlandı.

Brendilerin Fransa'nın  Cognac bölgesinde üretilenlerine konyak denir. Her konyak brendidir fakat her brendi konyak değildir.

Çeşitler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzümden yapılan Konyak, Armagnac, Pisco, elmadan yapılan Calvados, Kirschwasser, Brandy de Jerez, erikten yapılan Damassine, Slivovitz, çeşitli meyvelerden yapılan Rakiya, Ţuică, üzümün kabuğundan yapılan Marc, Grappa, Chacha, Tsikoudia, Orujo gibi brendiler mevcuttur.

Türkiye'de Kanyak ve Yunanistan'da Metaxa da brendi sınıfında özgün içkilerdir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]